i 4 J£/z' orman tttSffiSSIM- J® 750.- SSKSSS f250.- 125.- &SS&SLSS f50-- BRIEVEN UIT ROME Voornaamste Nieuws Neosverkoudfieid Verkeersongevallen WOENSDAG 22 FEBRUARI 1928 M Een Luther-film DE ZESDE JAARDAG DER KRONING VAN Z. H. PAUS PIUS XI 15 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1678S AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. HET NIEUWE KERKSPLEIN TE HAARLEM Beplanting om het kerkgebouw gevraagd De eanrijding met doodelijken afloop in de Paleisstraat te Amsterdam De ICrakatau herleeft weer De toestand van Kardinaal van Rossum wordt voortdurend gunstiger Een doodelijk ongeluk aan het Hoogovenbedrijf Pastoor F. M. K. van Kersbergen f De begrooting van Curasao De redders van de „Shonga" Een ernstig verstoord einde van het Bossche t Carnaval MOORDAANSLAG OP EEN JONG MEISJE Een rumoerige Carnaval „U spreekt prachtig Engelsch" De banklooper van de Haagsche Tramweg Maatschappij opnieuw gearresteerd Opgravingen op de Vel uwe J. J. YVEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht. tegen De Ned. Tuinbouwraad 9 I I BUREAUX: NASSAULAAN 49 Teleioon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 et.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal I 3.58 bii vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.,' bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 ct. per regel. AUï abonr.é's cp dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsycorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een ««'«.«He <"tireer turen ,,IT- rmr-UTCV nperHTKnPN ITITFïJT 1 Ife" nPIFMAif VIFR voor een uitkeeïSgenI öUUU.' verlies vanbeide armen, beide beenen of beide oogeni *IU« docdelij::en afloop; een voet oi een oog; )- gs bij verlies v. een andere vinger. Sinds enkele dagen gaat te Berlijn In het Ufa-Palast een Luther-film, welke zeer aan- Stooteiyk is voor de Katholieken en waar van Dominé G e y e r van Neurenberg ln het Protestantsche blad „Die Christliche Welt" zegt, dat zij de „lang weerlegde Luther- sprookjes opdischt" en dat zij „historisch en godsdienstig onecht" is. Merkwaardig Is daarom, dat de N. Rott. Crt. er als de kippen bij is, om op gezag van een correspondent van de „Times" te vertellen, dat een ongenoemde Jezuïeten pater de film toch zoo mooi vond! Waar die Jezuïten toch al niet goed voor zijn! De Katholieke Kerk behoeft zich over deze film niet al te veel kopzorgen te maken, Zij heeft in den loop der eeuwen zwaarder stormen over zich heen voelen gaan, zij heeft allerlei dwalingen zien komen en zien gaan enis nog kerngezond. Men kan er zich slechts over verbazen, dat men in een tijd van immer dreigend bolsjewisme, van toenemende zedenver Wide- ring onder de jeugd, van groeiende gods dienstloosheid, van ontaarding der gezinnen en van zooveel andere kwalen meer, welke elk op zich reeds een probleem vormen, meent niets beter te kunnen doen, dan zijn krachten te besteden voor een aanval op de Katholieke Kerk. Men kan er zich slechts over verbazen, hoe men in die kringen, welke deze film toejuichen, totaal blind schijnt voor de or ganisatorische eenheid van de Katholiek» Kerk en voor den invloed ten goede, welke mede daardoor van die Kerk kan uitgaan, om al die gevaarlijke problemen in hun voortgang te stuiten. De geestelijkheid van Duitschland en van Berlijn in het bijzonder heeft tegen de opvoering van deze film ook al zijn daarin verschillende coupures aangebracht geprotesteerd. Niet omdat men meent, dat de Moeder kerk blijvend nadeel van deze film zal ondervinden, maar om dezelfde reden, waar om men niet met de handen in de zak ken mag toezien, wanneer zijn moeder met modder wordt gegooid. Z w g e n zou hier op één lijn kunnen worden gesteld met goedkeuren en ware in dit geval de laf heid ten top. Het spreekt dus van zelf, dat hier geprotesteerd moest worden; bovendien kon een geschiedenlsvervalsching, als hier ten tooneele wordt gevoerd, niet stilzwijgend worden aanvaard door een macht als de Katholieke Kerk, welke ten alle tijde voor hét zuiver houden der wetenschap opkwam! Heeft b.v. Schaepman daaraan hier te lande .niet een beteekenend stuk van zijn leven, gewijd!? Schaepman, die toch overi gens tegenover niet-Katholieken zoo'n ruim hart toonde! Toch gelooven wij, dat wij het Protestan tisme onrecht zouden doen, wanneer wij het aansprakelijk zouden stellen voor al het grievende, dat er voor ons Katholieken ten slotte in deze Luther-film schuilt. Zeker, er zijn daar wel elementen, die gaarne de ver antwoordelijkheid voor deze film op zich zouden nemen, die er zelfs een eer in zou den stellen, dit te mogen doen, maar wij gelooven, dat zij een minderheid uitmaken. De meerderheid der Protestanten ziet tegen woordig bij alle verschil overigens zeer goed, welk een Invloed ten goede er van 4e Katholieke Kerk uitgaat pn wil gaarne met haar samenwerken aan de oplossing van verschillende problemen, welke gemeenschap pelijk als gevaren worden beschouwd. Aan wie wij dan dit monster-product van godsdienst-hetze te danken hebben? Wij vermoeden dat hier, als in zoo menig ander geval, vooral het film-kapitaal schuldig itaat. Indien er één bedrijf is, dat beheerscht wordt door het kapitalisme in de slechte beteekenis genomen dan is het 't film bedrijf. Het filmbedrijf, dat voor een niet onbelangrijk deel ook in handen van joden Is. Het kapitaal, dat zich voor den film in teresseert, vraagt niet naar gevolgen; vraagt niet, of er iemand beleedlgd wordt; vraagt niet, of er godsdienstige of nationale tegen- itrijdigheden worden wakker geroepen; vraagt niet, of de voorstelling historisch of religieus den toets eener billijke critiek kan doorstaan. Dat bleek dezer dagen bij de Miss Cavell-film „Dawn" in Engeland, dat blijkt nu weer bij de Luther-film in Duitsch land en dat zal telkens onder den een of anderen vorm opnieuw blijken. Het eenige, wat dit kapitalisme van de slechtste soort vraagt, is: hoe brengt mijn geld het hoogste rendement op! Moeten daarvoor de rechten van anderen Verkracht en vertrapt wordengeen nood! Het hoogste rendement is voor hen de hoogste moraal!. Door de Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer is het volgende adres aan B. en W. der ge meente Haarlem gezonden: De Nieuwe Kerk op het Nieuwe Kerks- plein met den daaraangeplaatsten toren is met de daar in de nabijheid gebouwde oude gevels, waaronder die van het z.g. Prove niershuis, een bijzonder karakteristiek ge deelte van Haarlem en ongetwijfeld een sieraad dezer stad. Dit fraaie stukje Haarlem is nog sierlijker geworden door de onlangs verbouwde con- sistnrÏPÏra.m^r rot* rJp 'ZniH'ziirlp van ffpnnpmf] kerkgebouw, waardoor een minder fraaie uit bouw (een kamertje en stovenhuisje) ver beterd is door een belangrijke restauratie en een beter in stijl passende consistoriekamer. Minder aantrekkelijk is de toestand, welke be staat öm dit kerkgebouw en toren. Alhoewel de tuinbeplanting, voor een aantal jaren aan gelegd, een verbetering is te noemen, zou toch een beplanting rondom het gebouw een belangrijke verbetering van dit stadsgedeelte zijn. Deze aanleg zou dan o. i. tot aan het kerkgebouw en toren moeten doorloopen. Temeer zou deze verandering een belangrijke verbetering zijn. doordat het trottoir om het gebouw voortdurend verontreinigd wordt door allerlei vuil en resten van etenswa ren, die de bewoners van aanliggende stra ten daar neerwerpen. Tal van honden ko men hierop af en deze dieren verontreinigen deze omgeving nog meer. Niettegenstaande door den dienst van de Gemeentereiniging zorg wordt gedragen voor het verwijderen van het vuil, is de toestand daar ter plaatse toch van dien aard, dat verbetering volgens ons oordeel zeer gewenscht is. Het bestuur van onze vereeniging verzoekt het daarheen te willen leiden, dat de aan leg van het Nieuwe Kerksplein zoo gewijzigd wordt en doorgetrokken, dat het kerkgebouw aan de noord-, west- en zuidzijde wordt in gesloten met een beplanting. Ongetwijfeld zal deze wijziging strekken tot verfraaiing van het stadsgedeelte, gelegen tusschen Groote Houtstraat en Wilsonsplein. e chauffeur vrijgesproken De Amsterdamsche Rechtbank heeft den 28-jarigen chauffeur, die met den door hem bestuurden auto der Gemeente-Telephoon in de Paleistraat te Amsterdam een 36-jarige vrouw zoodanig zou hebben aangereden, dat zij aan de gevolgen bezweek, vrijgesproken van den hem ten laste gelegden dood door schuld. Het O. M. had aanvankelijk veertien dagen hechtenis gevorderd, doch dit requisi toir in vrijspraak veranderd nadat een twee tal familieleden in een zitting met gesloten deuren nadere inlichtingen omtrent het slachtoffer gegeven hadden. Meer vulkanische bevingen Aneta seint uit Batavia' Het aantal vulkanische bevingen bij den Krakatftu is toenemend in aantal. Boven zee is echter niets te zien. Z. Em. Kardinaal van Rossum was Maan dag vermoeid wegens de vele bezoeken, welke den ganschen dag bij Z.Em. waren af gelegd. Z.Em. heeft echter een zeer rustigen nacht doorgebracht en voelde zich gisteren zeer opgewekt. Z.Em. heeft geen koorts meer en de krachten nemen steeds toe. De kardinaal wil, aldus de „Tel.", weer druk aan het werk gaan, doch de artsen wezen er Z.Em. op, dat Inj zich nog moet ontzien. Gistermiddag omstreeks 5 uur is de 50- Jarige gehuwde arbeider A. Rietveld. Wonende te Ve'.sen-Noord, op de terreinen van het Kogoovenbedrijf door een bunker wagen overreden en gedood. R. bediende op- het hellend viaductspoor een electrischen onderlosser, welke met de luchtdrukrem niet geheel tot stilstand kon worden gebracht. In plaats van met de electrische of do handrem den wagen tot staan te brengen, Probeerde R. in zijn verwarring, de remslof te gebruiken. Hiervoor moest hij den wagen verlaten, om vooruitloopeatft de remslof in Werking te brengen. Zijn poging mislukte. Waarna hij door den wagen werd gegrepen 'h onmiddellijk gedood. De tijding van het overlijden van Pastoor v. Kersbergen nog in de kracht van den manneiyken leeftijd heeft voorzeker in onze stad een diepen indruk gemaakt. Al was Z.E. reeds sinds 1908 van hier vertrok ken, Zijne herinnering is aithans bij de meer ouden van dagen nog levendig gebleven. Bijna vijftien jaren was hij de volijverige en beminde kapelaan van de St. Joseph's Parochie. Zijn accuratesse, zijn echt pries terlijk optreden, zijn buitengewone verzor ging van al het heilig werk, hem opgedragen, wekte steeds de bewondering op van aller, die hem kenden. Ook zijn liefde voor O. L Vrouw van Haarlem (hij dichtte van de lieve Moeder een feestlied en schreef een boekje over de geschiedenis van het wonder beeld), deed de vereering van Maria groeien en bloeien, vooral onder de parochianen van St. Joseph. Deze iaatsten vooral zullen dan in dankbare herinnering den pas ontslapen herder zeker niet vergeten, maar een vurig gebed storten voor zijne zielerust, opdat de Gcddelijke Hoogepriester aan zijn trouwen dienaar spoedig het overgroote loon moge schenken voor al hetgeen, hij hier in onze goede stad Haarlem voor zijn Meester heeft gearbeid. Het zou ons ook weinig verwonde ren, wanneer velen, zoo mogelijk, naar Am sterdam zullen gaan op a.s. Donderdagavond of Vrijdagochtend, wanneer de Metten 's-avonds te half acht zullen worden gezon gen en Vrijdag te half tien de plechtige Uitvaart zal worden opgedragen voor zijn zielerust, in de kerk „de Liefde", aan de Bii- derdijikstraat, gemakkelijk met de tram te bereiken. Hij ruste in vrede. EEN OUD-PAROCHIAAN. (Van onzen correspondent te Rome). Op denzelfden dag viel de herdenking van den dood van Paus Pius IX, die het oogen- blik beleefde, waarop voor goed de luister, die eeuwen lang den Stoel van St. Petrus had omgeven, scheen te zullen verduisteren, en van de keuze van Paus Pius XI, die met waardig geduld en een haast bovenna tuurlijk vertrouwen zich de liefde zijner ge- loovigen, het respect der groote wereld wist te heroveren en aan den vooravond schijnt te staan van de oplossing van het conflict, dat het Vaticaan momenteel nog van Ita lië en de niet-katholicke wereld scheidt. De zes jaren zijner regeering hebben zich niet gekenmerkt door het verzamelen van kunstwerken: Hij heeft niet gepoogd zijn naam onsterfelijk te maken in het marmer van paleizen en kerken, in het brons van standbeelden. Hij was slechts de Vader der Christenheid, die zich met lijdzaam geduld de liefde zijner kinderen en van de wereld veroverde en op die liefde zijn succesvol streven grondvestte naar het ideaal van Zijn leven en Zijn pontificaat: de grootmaking van Christus' kerk op aarde. Daarvoor was Hij streng in Zijne veroordeeling van de Action Francaise: daarvoor was Hij on- krenkbaar rechtvaardig in de encycliek Mor- talium Animas: daarvoor was Hij tegemoet komend in de onderhandelingen, die tot verschillende diplomatieke overeenkomsten leidden en nog leiden zullen: daarvoor was Zijne toenadering tot de Italiaansche regee ring in de onderhandelingen betreffende de Romeinsche kwestie een spontane. Voor alles is Z. H. Paus Pius XI de Paus van het Apostolaat. Zijne regeering is een periode van snel ontwikkelende kerkgeschiedenis. Een werk- loozen dag kent Hij niet. Altijd doet Hij iets. En waar liet in Rome een publiek geheim is dat Hij lang, lang aarzelt voor Hij tot een besluit komt en er soms niet voor terug schrikt om na maanden ijveren resoluut den ingeslagen weg te verlaten, daar is men tot eerbiedige bewondering gedwongen voor het onnoembaar vele dat desondanks tot stand kwam. r Het ligt bijna nog te versch in ons ge heugen, het vele wat in dit jaar, het zesde Zijner roemrijke regeering, bereikt werd, om een herinnering noodzakelijk te maken .Toch willen wij de periode 6 Februari 1927/1928 in vogelvlucht passeeren en alleen het meer belangrijke aanstippen, opdat opnieuw onze eerbied bevestigd, opnieuw ons vertrouwen hersteld worde in den Vader, Wiens werk zaamheid onze liefde en nooit verflauwende belangstelling heeft. EenigrT data. 13 Februari 1927, richt Z. H. een schrij ven aan het Joegoslavisch episcopaat be treffende de weer-aansluiting bij de H. Kerk van de Oostersche schismatieken. 23 Febr: Een pauselijk schrijven be treurt, in antwoord op een betuiging van eerbied voor den H. Stoel van het Tsjecho- Slowaaksch episcopaat, de afscheiding van enkele geestelijken en geloovigen. 27 Maart. Professoren en leerlingen van het Pauselijk Fransch Seminarie brengen hun hulde aan den H. Vader. Z. H. houdt Zijn bekende rede. waarin Hij de redenen uiteenzet, die tot de veroordeeling der Ac tion Francaise hebben geleid. 21 April. Een groep Fransche studen ten, aanhangers der Action Francaise, brengt haar onderwerping aan den H. Stoel. Z. H. uit het klassiek geworden woord: Vir obe- diens loquetur victorias. 11 Mei. De Congregatie van het Heilig Officie publiceert zijn besluit betreffende de zinnelijke en mystiek-zinnelijke lectuur. 20 Juni. Z. H. creëert in een consisto rie de kardinalen Szeredy en Van Roey, en houdt ds nog niet vergeten rede over de christenvervolging in Mexico en China. 22 Juni. Kard. Van Roey ontvangt in het openbaar consistorie den rooden hoed. Z. H. herdenkt Kard. Mercier en het eeuw feest der Katholieke Universiteit van Leu ven. 22 Juli. Het decreet dat de Katholieken verbiedt deel te nemen aan de congressen voor de zoogenaamde hereeniging der kerken, wordt gepubliceerd. 31 October. Z. H. zalft den eersten Japanschen bisschop, Mgr. rfayasaka. Z. H. wijdt het gedenkteeken in der Zwit- sersche gardirsten, die eervol sneuvelden bij de vervulling van hun plicht, op den 6 Mei 1527. Z. H. spreekt een Duitsche redevoe ring uit. 19 Dec. in het geheim consistorie creëert Z. H. de nieuwe kardinalen Lépicier. Rouleau, Segura y Saenz, Binet en Szeredyi. 21 Dec. Het Ethnologisch Missie Mu seum in het Lateraansch Paleis wordt ge opend. Z. H. ontvangt en complementeert Z. E. Kard. W. van Rossum en andere or ganisatoren van het museum. 24 Dec. 2. H. ontvangt de gebruike lijke gelukwenschen van het H. College en spreekt een belangrijke rede uit. 8 Jan. 1928. z. H. zalft Z. E. Kard. Szeredyi, Primaat van Polen, tot bisschop. 11 Jan. De encycliek Mortalium Ani mas wordt gepubliceerd. 1 Febr. De benoeming tot Pauselijk Le gaat bij het Internationaal Eucharistisch Congres van Sidney van Z. E. Kard. Cevetti wordt bekend gemaakt. Audiënties. Ondoenlijk is het een opsomming te geven van de particuliere en andere audiënties waarvan Z. H. er dagelijks een tiental plecht t.e verleenen. Bepalen wij ons tot die welke meer de aigemeene belangstelling hadden. Z. H. Paus Pius XI ontving dan o a de Katholieke Vrouwelijke Jeugd, de vrienden der Universiteit van het H. Hart, den groo- ten raad van het College ter Voortplanting van het H. Geloof, een bedevaart van Fran sche studenten, groepen pelgrims van St. Franciscus en den H. Aloysius, 150 Belgische jongens, 250 schoolkinderen uit Turijn, een bedevaart van enkele Italiaansche diocesen, een groep Engelsche pelgrims en een Sici- liaansche bedevaart. Voorts de leerlingen van het Urbaansch College de Propaganda Fide, 150 Hongaar- sche pelgrims, een bedevaart van Spaan- sche tertiarissen, de leerlingen van het Merode-instituut, 200 aspiranten van de Ka tholieke Jeugd en vertegenwoordigers der scholen van Kard. Ferrari. Later ontving Z. H. 5000 werklieden, een groep van 200 pelgrims uit Pitsburg, 250 Franciscanen uit Milaan, de vertegenwoor digers der Associatie van de Katholieke Jon gelingschap, 600 werklieden, een Milanee- sche bedevaart, een groep Fransche pelgrims, de employé's der Miani en Silvestri-fabrie- ken, 400 leden van het American Legion, een lersche bedevaart, de verschillende groepen, die naar Rome gekomen waren ter gelegen heid van de sluiting van het eeuwfeest van St. Franciscus, 100 Londensche politie agenten, een groep van 250 blinden, een be devaart van Fransche priesterstudenten enz. enz. enz. Interne kerkelijke aangelegenheden Heiligverklaringen noch Canonisaties heb ben in het zesde jaar der regeering van Z. H. Paus Pius XI plaats gehad. Intusschen zijn meerdere processen en regelingen tot grootere ontwikkeling gekomen. 20 Febr. had de lezing plaats van het decreet op de heldhaftigheid der deugden van den eerbiedwaardigen Dienaar Gods Johannes Bosco. 15 Mei had de lezing plaats van het de creet op de heldhaftigheid der deugden van den eerbiedwaardigen Dienaar Gods Johan nes Tzona. 19 Juni had de lezing plaajs van het decreet op de heldhaftigheid der deugden van den eerbiedwaardigen Dienaar Gods Ala- nus de Salminiack. 24 Juli had de lezing plaats van het decreet op de heldhaftigheid der deugden van de eerbiedwaardige Dienaresse Gods Vincer.tia Gerosa. 6 Januari had de lezing plaats van het decreet op de heldhaftigheid der deugden van de eerbiedwaardige Dienaresse Gods zuster Benilde. Verschillende reglonaire concilies van groot belang werden gehouden, waaronder het lersche, Lombardische en Poolsche geme moreerd dienen te worden. 13 Kerken werden verheven tot den titel van kleinere basilieken. Geslaagde eucharistische congressen had den o.a. plaats in Bologna, Ancona, Lyon en Toledo. Herinnering verdienen de Mariafeesten in Bolivia en het Missie-congres in Polen. De diplomatieke betrekkingen Ook dit jaar werd gekenmerkt door een st&ge ontwikkeling van het prestige, dat de H. Stoel geniet by de verschillende naties waaronder er zijn, die als half- en ook als uitgesproken niet-katholiek moeten worden beschouwd. Verschillende soevereinen en staatshoofden vereerden den H. Vader met een bezoek; wij herinneren aan dat van den koning van Zweden op 22 Februari, dat van den koning van Egypte op 7 Augustus, dat van den president der republiek Liberia en dat van den koning van Afghanistan op 15 Januari. Ook hebben verschillende regeeringsper- sonen en ministers door een persoonlijk be zoek van hun eerbied voor den H. Stoel blijk gegeven; o.a. de Engelsche minister Churchill, de Roemeensche minister, Ava- rescu, de Hongaarsche ministers Bethlen en Keblesberg, de Argentijnsche minister Gal- lardo en het hoofd der Lithausche regeering Woldemaras. Twee naties bevestigden hunne betrekkin gen met den H. Stoel; Lithauen, welles gevol machtigd minister Georg Saulys op 22 Juni zijn geloofsbrieven overhandigden en Letland welks gevolmachtigd minister German Al- bat op 27 December zijn post innam. Geloofsbrieven werden voorts overhandigd door H.H. E.E. Coucha, gezant van Colum bia, Barcza, gevolmachtigd minister van Hongarije en Villanueva Mata, gevolmach tigd minister van Venezuela. In de apostolische delegaties hadden de volgende veranderingen plaats: Mgr. Cassu lo werd overgeplaatst van Egypte naar Canada; Mgr. Delia Pietra werd tot Aposto lisch Delegaat voor Albanië benoemd; Mgr. Valeri werd tot Apostolisch Delegaat be noemd van Egypte. Ondertusschen zijn de onderhandelingen voor een nieuwe diplomatieke overeenkomst met de republiek Tsjecho-Slowakije voort gezet en hebben geleid tot den modus- vivendi, waarover wij eerder berichtten. 27 September sloot de H. Stoel het voor Hem zoo gunstige concordaat met Lithauen. Van het allergrootste belang was ook de gedachtenwisseling over de Romeinsche kwestie, welke nog versch in het geheugen «St, en welke met 't sluiten der discussie niet als geëindigd moet worden beschouwd. Met. groote plechtigheid heeft Rome den zesden jaardag der paus-kroning iierdacht. Het hoogtepunt echter der feestviering lag is een nieuw monument, dat zal blijven ver halen van 's Pausen werkzaamheid, in de opening van het Pauselijk Instituut voor Christelijke Archeologie. Daarop komen wij deze week nog eens terug. JOH. H. Door de Tweede Kamer aangenomen Gistermiddag heeft de Tweede Kamer met 59—18 stemmen de begrooting 1928 van Cu rasao goedgekeurd. Tevoren had de minis ter een zeer positieve toezegging omtrent de gelijkstelling van het onderwijs gedaan aan den heer van Vuuren, die deze namens de Katholieke fractie had gevraagd. Men schrijft ons uit IJmiuden: De roeiers uit de IJmuider reddingsboot, welke een gedeelte van de opvarenden van het stoomschip „Shonga" aan land bracht, hebben thans de belooning gevonden voor hun edele daad. zy zijn alle in dienst ge nomen van de bergingsmaatschappy, aan welke het lossen van de lading uit de wrak stukken is opgedragen. Men meldt ons uit 's Hertogenbosch: Dezen keer is het einde van het caranaval op ern stige wyze verstoord. Op den Vughterdijk is hedennacht te on geveer kwart voor eenen een jong gecostu- meerd meisje plotseling door een witten Pier rot aangevallen. Hy bracht het meisje een zeer zware verwonding toe in de zijde. De dader nam onmiddeiiyk de vlucht, achter volgd door de politie en burgers. Bij het afzenden van dit bericht, is de dader nog niet gearresteerd, maar men is zooveel te weten gekomen, dat vermoed wordt, dat hy een Vughtenaar is. Het onderzoek is in vollen gang. Nader seint men ons: De politie is- er inmiddels in geslaagd den laffen dader van de moordaanslag van hedennacht in de gemeente Vught aan te houden. Het is de 19-jarige B. van R. Alle toegangs wegen tot de gemeente Vught waren afge zet. De dader had reeds tyd gehad van kleeren te verwisselen. Hy gaf zich zonder verzet over. De toestand van het meisje is zeer ernstig. De camavalspret te 's-Hertogenbosch is vry rumoerig geweest. Gistermiddag, te circa vijf uur, ontstond in de Korte Tolbrugstraat pp het z.g. St. Pieterplein tusschen enkele dorpelingen uit den Maaskant een ernstige twist, waarbij nogal met messen werd gezwaaid. Een agent van politie, die onmiddellijk aankwam, werd door allen tegeiyk aange vallen en moest aanvankelijk het onderspit delven. Enkele Bosschenaren verleenden hein echter assistentie en toen later enkele agen ten van politie ter hulp kwamen, werd het plein met blanke sabel schoongeveeegd. De grootste belhamels werden gearresteerd. Dit werd onlangs na een getuigenverkla ring voor een Engelsche Rechtbank, door den president een Hollandsch vakgenoot toe gevoegd. Wij hadden reeds vernomen, schryft het „Wkbld. voor BI. C.", dat het de heer J. Jansen uit Hillegom was, wien dit compli ment gold, maar hadden beloofd het niet in ons bericht te vermelden. Nu de Hort. Ad vertiser van 15 Febr. dit alsnog doet, berich ten wy dit ook, omdat daardoor het verhaal aan beteekenis wint en wy den heer Jansen thans ook openiyk onze hulde kunnen bren gen. H|j heeft de 15.000.niet verloren. De gewezen banklooper van de Haagsche Tramweg-Maatschappy, A. C. O.G., is Maan dagmorgen opnieuw in arrest gesteld. G. moest op 27 September van het vo rige jaar voor de H. T. M., by welke maat- sehappy hy destyds als banklooper in dienst was, 20.000 gaan halen by een bank. Het geld werd hem op de bank uitbetaald. Hij bracht echter slechts 50 bankbiljetten van 100 gulden op het kantoor en verklaar de de overige 15.000 gulden verloren te hebben. Destijds is nagegaan of er aanwyzingen tegen hem waren, zonder resultaat echter. Hy is aan een scherp verhoor onderworpen, maar hield styf en strak vol, dat hy van niets wist. Hij deed voor het oog mee, om de oplossing van het geval te vinden. Toen de maatschappy .waarbij de H.T.M. tegen dergeiyke verliezen verzekerd is, er prijs op stelde, dat het geval door een „zie ner" behandeld zou worden, had G. geen bezwaren met vertegenwoordigers van de maatschappy mee te gaan naar Sche- veningen. De ziener zeide te zien dat G. het geld van den eenen zak in den anderen had overgestoken. Maar verder is hy niet ge' o- men. De verzekeringsmaatschappy betaal 3e het geld uit. Later heeft H.T.M. G. eervol ontslagen. Thans is echter, naar het „Vad." meldt, gebleken, dat G. het geld verduisterd heeft om het ten eigen bate aan te wenden. ^eel pleizier heeft het hem niet gebracht Naar verluidt is hem meermalen door on gure elementen, die zeiden op de hoogte te zijn, geld afgeperst, onder bedreiging dat zü hem anders zouden verraden. Op den „Steenderbult" naby Eemst, heeft de heer Ausser, leeraar aan de Handelsschool te Deventer, merkwaardige dingen in een heideveld gevonden o.a. verschillende „vuur- plekken", waarby nog geroosterde tarwekor rels worden aangetroffen Dit terrein was vermoedeiyk eertijd.-' door wallen omgeven. Onder de merkwaardige voorwerpen, welke men er aantreft, zyn geslepen steentjes, ver- moedeiyk pyipunten, overbiyfsels van urnen, waaronder naar deskundigen verklaren, af komstig van de Hunnen. De Tweede Kamer heeft gisteren de Cu- racaosche begrooting aangenomen. De toestand van Kardinaal van Rossum wordt steeds gunstiger De Krakatan vertoont weer meer vulka nische bevingen. Bestrijding van de runderhorzel; een jaariyksche schade van tonnen. De chauffeur, die terecht gestaan heeft terzake de aanrijding met doodeiyken af loop in de Paleisstraat te Amsterdam, is vrijgesproken. De betrekkingen tusschen Nederland en België; een rede van den Belgischen mi nister van buitenlandsche zaken. Een Schaepman-herdenking te 's-Graven- hage. Op den Vughterdijk te 's-Hertogenbosch is hedennacht een moordaanslag gepleegd op een jong meisje. De banklooper der Haagsche Tramweg- maatschappij is opnieuw gearresteerd; hij heetf de 15.000 ten eigen bate aangewend. De „Burgerdijk" is gisteravond voor den Waterweg aangekomen. De tienjarige onafhankelijkheid ran Litauen; een gelukwensch van Sir Austen Chamberlain. In een voorstad van Berlijn brak een op stand uit in een gevangenis. Telefonisch verkeer Stockholm—Ver- eenigde Staten. Groote overstrooming in Rusland door het buiten de oevers treden van de rivier de Koeban. Verklaringen van minister Hymans in den Belgischen Senaat. De FranschBelgische economische onderhandelingen. De betrek kingen met Duitschland. De Rijksminister van Arbeid heeft de arbi trale uitspraak in de Midden-Dnitsche metaalindustrie in het openbaar belang bindend verklaard. Barometerstand 9 uur v.m. 781 stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen word enopgestoken op 5.54. Hoogste barometerstand 777.6 m.M., te Stockholm. Laagste barometerstand 748 m.M., te Jan May en. Verwachting: zwakke, veranderiyke wind, nevelig tot helder of licht bewolkt, droog weer, lichte vorst op temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag zelfde tem peratuur. Doos 45 ets, Aanrijding te Vogelenzang. Gistermiddag ging de heer P. Prins, per fiets naar zyn werk, toen hy in volle vaart tegen een auto aanreed. Hy werd by den heer Goemans binnengedragen. De dokter was spoedig ter plaatse en constateerde hersenschuddiing. Na verbonden te zijn werd hy naar huis gedragen. Hy is nog niet by kennis gekomen. De heer Krelage voorzitter. Tot voorzitter van den Nederl. Tuinbouw raad werd benoemd de heer E. H. Krelage, tot dusver onder-voorzitter. Tot secretaris werd benoemd de heer Jhr. J. C. Mollerus te Haarlem. Behandeld werd vervolgens de voorlooplge agenda voor de aigemeene vergadering van de Fédération Horticole Professionelle Inter nationale, welke vergadering gedurende de tentoonstelling in Gent zal plaats vinden. Door Nederland zal alsnog een voorstel worden ingediend om het mogeiyk te maken, dat van landen waar nog geen aangesloten vereeniging is, vereenigingen, die beuwaar hebben om overeenkomstig de bepalingen der statuten toe te treden, als toebehoorend lid kunnen worden toegelaten. Tot afgevaardigden naar deze vergadering van de F. H. P. I. werden benoemd E. H. Krelage, J. Mensing, C. Thim, H. Gorter en B. Ruys aangewezen door den Raad; W. Wamaar, C. H. Kramer en Mr. M. van Tou lon van der Koog op voordracht van den Bond van Bloembollenhandelaren; Jae. Smits, Mr. W. F. Wery, J. van Gelderen, C. Grootendorst, W. C. van Kleef, G. van Noordt, P. den Ouden, D. Mesman en J. Dykhuis op voordracht van den Bond nu* Flantenhandelaren,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1