In en om Haarlem a ONDER ROOD SCHRIKBEWIND Voornaamste Nieuws DONDERDAG 23 FEBRUARI 1928 HET LOT DER ARBEIDERS DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16789 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAl Uit den Gemeenteraad. Hebben zij het nu beter? Ernstig ongeval in een ijzergieterij te Sliedrecht De toestand van Z.D.H. den Bisschop van Haarlem Congres van R. K. Patronaats- belangen Wegens poging tot vergiftiging DE AANKOOP VAN GRONDEN AAN DE JAN GIJSENVAART Het raadsbesluit door Ged. Staten vernietigd Ernstig ongeluk te Medemblik J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Een bijzonder leerstoel aan aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam De werkverschaffing door het Rijk gesteund Kardinaal van Rossum bijna geheel hersteld Het lossen van de „Shonga" De opstalrechten in de Haarlemmermeer Groote brand te Hoorn Alles is verzekerd. BUREAUX:NASSAULAAN49 Telefoon No. f3866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: pei weck 25 ct.j pe» kwartaal f J.25; per pest, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p- plaatsing; elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 ct. per regel. Alle aöonnék. cp dit blad zijn, ingevolge de verzekermgs voorwaar den fSOGO, Levenslange geheels ongerchi! iheid tot werken door f 7Kf) ii»/ «u.* bij een ongeval met f ^i^fl ^1 verlies van een hand, f I9C bij verlies van een f Cfl bij 'n breuk van f l f| tij verlies v. docdelijken afkopa AUU. een voet of een oog; duim of wijsvinger; 1 been of arm; andere vin tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 OUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: een vinger. ,4 Toen er nog bewegingsoorlogen werden gevoerd, kwam hei, niet zelden voor, dat een troependeel zich van de hoofdmacht af scheidde en op een ander bedreigd punt ging opereeren ten bate van het gemeenebest. Alzoo deed ook de Haarlemsche gemeente raad Woensdagmiddag. De legermacht werd gesplitst. Een colonne van twee wet houders en vier raadsleden werd gedeta cheerd naar de Provinciale Griffie aan de Jansstraat, om daar, voor het college van Gedeputeerde Staten. Haarlemsche belangen te bepleiten. Men zie het verslag van die zitting elders in dit blad. De hoofdmacht der raadsleden bleef geconcenlre rd op het Prinsenhof. Maar gelijk iedere vergelijking mank gaat, klopt de onze ook niet geheel. Want, wat in een goed geregeld leger nim mer zou hebben plaats gevonden, gebeurde hier. Terwijl de hoofdmacht Ijverig werkte aan het formuleeren en smeden van nieuwe raadsbesluiten, was het detachement in de Jansstraat bezig met vroeger genomen raadsbesluiten te ondergraven, voldragen werk van de hoofdmacht te vernielen. Booze tongen vertellen zelfs, dat een groot deel der raadsleden met welgevallen de vernie tiging zal vernemen van het raadsbesluit, waarbij de gemeente eigenaresse trachtte te worden van den grond bij de Jari Gijzen- vaart en als nu de middelmatig snuggere Haarlemsche belastingbetaler met deze we tenschap bij zich zeiven argeloos de opmer king maakt, dat er dan toch iets schijnt te haperen aan de manier, waarop in Haarlem sommige raadsbesluiten geboren worden, dan is hij, dunkt ons, niet ver van de waarheid af. Bepalen wij ons verder tot da op dezen gedenkwaardigen middag door het hoofd leger, onder aanvoering van burgemeester Maarschalk, verrichte operaties. De zitting om nu weer in vredestaal te spreken bestond "uit twee van elkaar te onderscheiden gedeelten. Het eerste, dat liep van klokke half twee tot omtrent 4 uur, muntte uit door groote rumoerigheid. Raadsleden, die het weten kunnen, beweerden, dat het „zóó nog nooit geweest was". Een gordijnvuur van venijnige interrupties siste dor de raadzaal. Liefe lijkheden als „je liegt het" en „schaam je", waren voor een spreker nog lang.niet sterk genoeg om door den voorzitter tot de orde te worden geroepen, daarvoor moest het raadslid Oversteegen de leden van het Bur gerlijk Armbestuur voor een „bende" uit maken en voor „klaploopers op de gemeen tekas." Toen ging des heeren Maarschalk's hamer dreigend omhoog en timmerde op de tafel, terwijl de berispende stem van den voorzitter het rumoer trachtte te over meesteren. Maar rood van opgewondenheid krijschte de anti-stemdwanger, dat hij zich van de terechtwijzing niets aantrok, dat hij zijn uitlating niet introk, waarop hem, op voorstel van den voorzitter, door den ge meenteraad het woord werd ontnomen. Al leen de heer Peper vond het geval blijkbaar wel lollig en stemde voor voortzetting van de beraadslagingen in dezen zelfden trant. De storm zat intusschen in de lucht. De hoofden waren rood: de monden stonden niet stil; elk oogenblik flitste er een inter ruptie door de zaal; alle raadsleden waren geprikkeld en prikkelbaar en de bom barst te. toen de nestor van den raad in hoogst eigen persoon, midden In een discussie, die hij voerde, den voorzitter verweet, dat alle leiding in de vergadering zoek was. De foto graaf van het foto-bureau „Hollandia" was jammer genoeg niet aanwezig om de booze hoofden van voorzitter en raadsnestor op dit moment aan de gevoelige plaat toe te ver trouwen. Het zou geen portret zijn geweest, maar een stemmingsbeeld. Toen werd er, om half vier ongeveer, pau ze gehouden, omdat de wethouders, de heer Mr. Slingenberg en de heer Reinalda, neg niet terug waren van hun uitstapje naar de Jansstraat en de nog te behandelen agenda punten door hen verdedigd moesten worden. Die pauze werd gezellig. De sigaren en knusse pijpen kwamen voor den dag, de boden brachten thee en koekjes en onder wijl hadden de meeste raadsleden het ver slag gelezen van de rechtszaak tegen de Nieuwe Haarl. Courant, wat veel stof tot commentaar opleverde. Het tweede deel der zitting was veel kal mer. De raadsleden bleven nu op hun plaats en luisterden naar de debatten die belang rijker waren dan die van vóór de pauze Bü het voorstel van B. en W. om den geneeskundigen en schoolartsendienst in het yoormalige Schoten te reorganlseeren, werd een, naar onze opvatting, vcor Haarlem on gewone discussie vernomen .Tot nu toe was het gewoonte om beraadslagingen over per sonen in geheime raadszitting te houden maar tot onze verbazing, begon niemand minder dan het oudste raadslid In het openbaar In twijfel te trekken of een met name genoemd geneesheer uit Schoten wel geschikt zou zijn om over het kinderhuls van het Stadsarmenhuis te gaan. De ge neesheer zou het te druk hebben, waarop Mr. Bruch snedig de vraag stelde, of een geneesheer, naarmate hij drukker practijk krijgt, ongeschikter wordt om zieke kinderen te verplegen. Bovendien, merkte hij op, den betrokken geneesheer de verzorging van het Kinderhuis ontnemen, zou gelijk staan met hem een premie toe te kennen voor onge schiktheid, want, wordt hij niet aange steld, dan moet hem toch wachtgeld worden uitbetaald krachtens de annexatie-wet. Het was bij deze gelegenheid, dat de raadsnes tor zich boos maakte. De voorzitter ste'de voor het eerst eens in de practijk te pro- beeren, maar rget eenige stemmen meer derheid zag de heer v. d. Kamp zijn voor stel aangenomen. De heer Van Kessel gaf een zeer goede beurt met in de bres te komen voor de be langen van de bewoners van de Ramplaan en omgeving. De bewoners van dit gedeelte van het geannexeerde deel van Overveen betrokken vroeger hun drinkwater natuur lijk van de gemeente Bloemendaal. Om aan sluiting aan die waterleiding te krijgen, heb ben zij vroeger eerst 'n bedrag moeten stor ten naar gelang van het inkomen. Dat be drag liep van 10 tot 100. Bovendien moesten zij de dienstleidingen bekostigen, wat ook een bedrag van 80 9D kon zijn. In Haarlem betalen de waterverbrui kers die kosten niet, maar daar siaat tegen over, dat de waterprijs in Haarlem aanmer kelijk hooger Is dan in Bloemendaal, omdat de genoemde kosten In den Haarlemschen waterprijs zijn verrekend. Met ingang van 1 December 1927 is Haarlem echter, krach tens de annexatie, water gaan leveren aan die bewoners. Op een goeden dag kregen zij een briefje thuis van de Haarlemsche duin waterleiding met verzoek zich binnen drie dagen als afnemers van het Haarlem sche water op te geven en een waarborg som van 3.60 te storten. Dit hield tévens in natuurlijk, dat zij voortaan den Haar- lemt hen waterprijs zouden betalen, oftewel ?6 ct. per kub. meter, tegen 20 cent, die .-ij vroeger aan Bloemendaal betaalden. Over terugbetaling van hun reeds gestorte gelden werd niet gerept en aan de waterlevering veranderde niets. Haarlem koopt het water van Bloemendaal voor 15 cent per kub. me ter en verkoopt het aan de bewoners voov 36 cent. Een aardige winst, maar het is te begrijpen, dat de bewoners daar geen vrede mede namen. De heer van Kessel, die zich eindelooze conferenties met de gemeentebe sturen van Bloemendaal en Haarlem ge troost heeft over deze zaak, gaf, naar aan leiding van een ingekomen adres der be trokken bewoners, een klare uiteenzetting van de zaak, waarin hij, alhoewel niet in alle opzichten alle argumenten van adres santen onderschrijvende, zich op een nuch ter, maar zakelijk standpunt stelde en zeer terecht betoogde, dat de bewoners van de Ramplaan en omgeving niet minder royaal moeten behandeld worden dan andere Haarlemmers. Hij had de groote voldoening uit den mond van den heer Mr. Heerkens Thijssen te vernemen, dat een afdoening van deze kwestie nog wacht op een regeling tusschen de gemeefiten Haarlem en Bloe mendaal, waarbij aan deze laatste gemeente gelegenheid gegeven wordt, door eigen ter rein transportbuizen te leggen naar Aerden- hout en Vogelenzang. De wethouder verze kerde echter, dat in alle geval de bewoners vergoeding zullen krijgen voor de vroeger door hen gemaakte kosten .zocdat zij In dezelfde conditie zullen komen als de an dere Haarlemsche waterverbruikers. Na de pauze voelde de heer v. Llemt den wethouder aan den tand over de vooruit zichten van de P. E. G. E. M. In 1922 heb ben de Provincie Noordholland, de gemeen te Amsterdam en. de gemeente Haarlem een naamlooze vennootschap opgericht tot het opwekken van electrischen stroom. De drie genoemde verbruikers zouden clan den stroom betrekken van de P. E. G. E. M. en het voordeel zou zijn dat de kostende prijs van stroom aanzienlijk lager zou zijn dan als elk dezer drie lichamen zelf centrales zou exploiteeren. Er is tegen de totstand koming van de P. E. G. E. M. indertijd veel bezwaar gemaakt, omdat wü in Haarlem een goed geoutilleerde centrale hadden, die goed koop stroom opwekte en later zijn er aller lei geruchten gegaan over moeilijkheden, die de totstandkoming van de P.E.G.E.M. ontmoette en zelfs over de groote kosten, waarmede opwekking van stroom door de P. E. G. E. M. gepaard ging. Nu werd we derom een voorstel gedaan om het door Haarlem te verstrekken voorschot aan de P. E. G. E. M. te verhoogen en deze gele genheid werd door den heer v. Llemt en anderen benut om den wethouder, die tevens commissaris van de P. E. G. E. M. is, ge ruststellende verklaringen te doen afleggen. Zijn de inlichtingen door den wethouder verstrekt juist, dan is de P. E. G. E. M. op dit moment, ook voor Haarlem, zeer voor- deelig, na in 1923 en 1924 eenige moeilijke *aren te hebben doorgemaakt. De mededsc- lingen waren wel geruststellend, alhoewel het natuurlijk zeer moeilijk is nu een juis'e vergelijking te maken met wat het G. E. B. in Haarlem zou presteeren. Indien het niet bij de P. E. G. E. M. ware aangesloten. Maar geruststellend waren de mededeelingen wel, en de heer van Liemt verklaarde zich dan ook bevredigd. Hierbij bleek, dat na den aanleg van een centrale te IJmuiden ten behoeve van de P.E.G.E.M., over eenige jaren dus op z'n vroegst overwogen zal worden of de Haar lemsche Centrale zal worden stilgelegd. Daarbij zal dan bepaald moeten worden of in zulk een bedrijf de bedrijfszekerheid van Haarlem nog wel voldoende gewaarborgd is. De heer van Kessel kreeg Intusschen de voor de hand liggende verzekering, dat het Haarlemsche personeel van het stilleggen der Centrale geen nadeel zal ondervinden en de heer v. Liemt nog de verklaring, dat het kapitaal, wat Haarlem in de P.E.G.E.M. steekt, In alle geval veilig is. De wethouder stelde bij deze bespreking nog een voordeeltje voor de gemeente in uitzicht door te vertellen, dat in de begroo ting als kostende prijs voor één K. W. U. electrischen stroom 2 cent is aangenomen, terwijl de echte prijs vermoedelijk maar 1.3 a 1.4 cent zal zijn. Gerekend over 5 mil- lioen kilowatt, Is dit van groote beteekenis. Het laatste belangrijke punt, dat werd aangesneden, was de stichting van een Ge meentelijke Hypotheekbank. Dit voorstel was gedaan door de heeren Gerritsz e a., vooral met het doel om de uitgifte van gronden in erfpacht hier ter stede te bevorderen. Immer wordt geklaagd, dat hypotheekban ken zoo moeilijk gelden verstrekken voor ge bouwen, die cp erfpachtsgrond zijn gebouwd. Namens de sociaal-democratische fractie verdedigde de heer Gerritsz dit voorstel en hij deed dit, van zijn standpunt beschouwd, zeer verdienstelijk, maar al de door hem aangevoerde argumenten werden bestreden door den heer Wolzak, die er o.m. op wees, dat de Gemeentelijke Hypotheekbank in den regel geen succes is en dus blijkbaar over bodig; door den heer Roodenburg, die o m. wees op het gevaar voor hypotheekbanken om gelden te beleggen In goederen op een zoo kleine uitgestrektheid als Haarlem, ter wijl andere hypotheekbanken het risico tegen tijden van depressie verdeelen over het geheele land; door den heerv. d. Kamp en door wethouder Slingenberg. Met ge noegen hebben wij van den wethouder deze uitlating vastgelegd, dat, wanneer een erf' pachter moeilijkheden mocht hebben met het verkrijgen van hypotheek, hetzij wat de hoeveelheid betreft, hetzij wat de te beta len rente aangaat, het gemeentebestuur hel pend zal optreden. Stond het lot van het voorstel al niet lang vast, dan ware het pleit na deze mededeeling toch wel beslecht geworden. Het voorstel kelderde met 2412 stemmen. Bij de rondvraag had de heer Klein groo te voldoening van zijn vragen omtrent de huisvesting van het Museum voor Kunst nijverheid. Dit Museum .verdreven uit het Paviljoen, dat verbouwd wordt tot Provin- XII. Men zou zoo zeggen: In een wereldstad, waar de socialisten die steeds gouden bergen beloven vol komen heer en meester zijn en zulke enorme sommen opeischen van de „bour geoisie", daar moeten de arbeiders wel in een Dorado leven! Dat zou men zoo zeggen, ja! maar t is heel serieus, dat de enthousiaste redac teur van .„Het Volk", de roode Weensche specialist in zijn vele artikelen van deze allerbelangrijkste kwestie niet, of hoege naamd niets gewaagd heeft. Er valt ook werkelijk niet veel opwek kends van te vertellen: en telkens, als wij in onze conferenties met katholieke lei ders de vraag stelden, welke ons op de lippen brandde: „hebben de arbeiders en de armen het in Weenen nu zooveel beter dan elders, waar „kapitalistisch" geregeerd wordt," dan luidde stereotiep het antwoord: „Aber nein!" De socialisten hebben wel belóófd, maar gegeven allerminst; zelfs als men rekening houdt met de algemeene armoede en ellende van de zwakke broeders en zusters in Európa, dan is het hier nog wel extra slecht! We zijn er eens wat dieper op ingegaan dan de redacteur van „Het Volk": we heb ben ons laten Inlichten omtrent de nood zakelijke levenskosten voor een arbeiders gezin, omtrent gebruikelijke arbeidsloonen en uitkeeringen bij werkloosheid. En als we hieronder In het kort onze bevindingen weergeven, dan moet de Nederlandsche arbeider, die „zucht onder het slavenjuk van het kapitalisme" en de „zegeningen van een rood bewind" niet mag deelen, voor zichzelf maar eens uitmaken, of hij vanuit het „kapitalistische" Nederland gaarne naar de roode heilstad Weenen zou worden overgeplaatst. Hoeveel heeft een arbeidersgezin in Wee nen per week noodig, om, gezien de prijzen van levensmiddelen, enz., behoorlijk te kun nen rondkomen? Antwoord: De levenskosten-in-doorsnee voor een ar beidersgezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, komen per week op ongeveer 90 Shilling (dat is ongeveer 31.50). Dat klopt vrijwel met den indruk, welken wij bij onze vaak herhaalde bezoeken aan Weenen hebben opgedaan: het leven is er niet goedkoop! Ook niet in vergelijking met Holland. Nu rijst de vraag: Welke loonen worden er dan verdiend? Het is natuurlijk heel moeilijk om niet te zeggen: onmogelijk van de loonscha len In Weenen een volledig beeld te geven; naar gelang van de conjunctuur zijn de loon-in-doorsnee er buitengewoon verschil lend. Veel erger dan in menigen „kapitalistl- schen" staat. Vraag en aanbod geven veelal de beslissing. Maar iets positiefs willen wij er toch van vertellen Geschoolde arbeidskrachten hebben op normalen leeftijd een minimumloon van 85 Groschen (d.i. 30 cent) per uur 13.50 per week; deze loon stijgen echter, in ver band met de branche, tot 1.20 Shilling (d.i- pijn. 42 cent) per uur - 18.90 per week; de metselaars worden beter betaald de kleermakers echter weer slechter. Hulparbeiders (opperlieden, enz.) boven de 22 jaar hebben in doorsnee een uurloon van 75 Groschen (d.i. pl.m. 26 cent) 11.70 per week; jongere krachten heb ben echter, in verband met den leeftijd, nog lagere loonen, vanaf 48 Groschen (d.i. pl.m. 17 cent) per uur 7.65 per week. Een vaste regel bestaat er echter niet: de oogenbllkkelijke toestanden en verhou dingen zjjn over 't algemeen doorslag-ge vend. Het leven is in Weenen voor de arbeiders dus „geen bier met suiker". Maar niet ieder arbeider in Weenen is zoo gelukkig, werk te kunnen krijgen! We hebben er alreeds een boekje van open gedaan. Dank zij het roode wanbeleid is de werk loosheid er enorm groot, en op 31 Januari van dit jaar waren niet minder dan 89.247 arbeiders aangewezen op steunuitkecring! 't Is in Weenen een groot geluk, als je werk krijgt,als je rood bent Nu zal men vragen: Maar wat krijgen die geliefde werklooze arbeiders dan wel als ondersteuning in de roode heilstad? Zie hieronder het nuchter antwoord: Ongehuwden ontvangen als werkloozen- ondersteuning per week van 4.414.90; Gehuwden: van 5.63tot 6.12'/3; Gehuwden met drie kinderen: van 6.37 tot 7.59^. We hebben de Shillingen en Groschen zoo goed mogelijk in Hollandsch geld omge rekend. Kan het „kapitalistische" Nederland den ciaal Paleis, zal gehuisvest worden in de Vleeschhal aan de Groote Markt. Maar eerst moet het Rijksarchief verhuizen naar de tegenwoordige Provinciale Griffie, en deze verhuizing wacht weer totdat da Pro vinciale administratie in het Faviljoen is getrokken. Het kan dus nog eenige jaren duren en intusschen liggen de kunstschatten ergens opgestapeld in het Pand. Wethouder Bruch zegde tce een betere behuizing voor dat Museum op te zoeken, maar kon den heer Klein niet ter wille zijn, toen hij vroeg om de Vleeschhal ongeschikt te verklaren als Museum. De heer Klein kreeg ook een bevestigend antwoord op zijn vraag of in de voorwaarden voor de levering van politie- kleeding bedongen is, dat rekening moet worden gehouden met de bepalingen van •het collectief arbeidscontract en d» heer van Liemt vroeg of dit wel voldoende was bekend gemaakt aan gegadigden, want het had hem verwonderd, dat er onder die om standigheden maar één inschrijver was. Verder maakte hij er den burgemeester op merkzaam cp, dat bij de politie blijkbaar geen rekening wordt gehouden met de mogelijk heid 'dat binnenkort de leverantie van rij wielen wordt uitbesteed. Een poging van den heer Adrian om een andere plaats voor de hulpschool in Haarlem-Noord te krijgen, had geen succes. toets der vergelijking met het roode Wee nen doorstaan? Let wel: wij willen niet beweren, dat de overheid In Oostenrijk aan de werkloozen hoogere bedragen zou kannen uitkeeren, ge zien den verschrikkelijken werkloosheids toestand. vooral in Weenen; wij wijzen er alleen maar op, dat dit nu de werkloos- heidsuitkeeringen zijn in een rood Paradijs, waar men het toch extra goed meenen moet met de arbeiders, en vooral met de arme werkloozen. die voor een groot deel de slachtoffers zijn van de avontuurlijke eco nomische proefneming der sociaal-democra tische Weensche regeering. O! De Weensche arbeiders moesten eens leeren inzien, wat hun verdrukkers zjjn! Niet alleen in geestelijk en moreel opzicht hebben de roode leiders de arbeidersmassa daar geknecht, niet alleen hebben zij het volk „steenen voor brood" gegeven, zooals uit het bovenstaande wel gebleken is; zij schrikken er bovendien niet voor terug, hun vrienden, de arbeiders, van hun ar moedje nog te plunderen voor allerlei partij- doeleinden, tot meerdere eer en glorie van de partij, d.w.z. van de heeren-leiders. In „Tribunal" heeft een socialistische arbeider eens uitgerekend, hoeveel geld de partijleiding hem jaarlijks van zijn tóch al niet rijk inkomen „aftapt". „Ik werk," zoo schrijft deze arbeider, „als smidsknecht; Ik ben gehuwd en vader van twee kinderen; ik verdien in de week, d.w.z. in 48 werkuren, 53.73 Shilling (1 Shilling is pl.m. 35 cent); dat beteekent, na aftrek van de wettelijke feestdagen, een totaal- loon van 2709.84 Shilling (is dus ongeveer 950.—) per jaar. Als gewetensvol huisvader ben ik gewoon bij den aanvang van ieder jaar een kleine balans op te maken, die, laat zij dan ook heel eenvoudig zijn, in ieder geval zeer nauwkeurig en juist Is. Mijn totaal-inkomen aan arbeidsloon be droeg in het afgeloopen jaar 2709.84 Shil ling (pl.m./ 950. Voor de vakvereeniglng (metaalbewerkers- bond) werd ingehouden van mijn loon 62.40 Shilling; voor de partij moest ik uitgeven 10.20 hilling; voor de vereeniging „Kinder- freunde" en voor twee oudersvereenigingen 12 Shlling; voor mijn abonnement op de „Arbeiterszeitung" weet wel: in vele ge vallen moet men de roode krant lezen! L. S.) 42 Shilling; als bijdrage voor de En- gelsche mijnwerkers 2 Shilling; voor de ver siering van het huis in verband met de viering van 1 Mei en 12 November: 4 Shil ling. Alzoo: voor partij en vakvereeniging te zamen in totaal een bedrag van 136.60 Shil ling (in Hollandsch geld) ongeveer 47.80. Zonder hierbij nog te rekenen de ver plichte contributies voor ziekenkas, voor ongevallenverzekering, voor werklooren- fonds, voor arbeidskamer, voor bedrijfsraad, voor begrafenisfonds, enz.. in totaal tot een bedrag van254.71 Shilling (in Hollandsch geld) nog eens ongeveer 90.—. Het mege tot op zekere hoogte mooi zijn, dat de Weensche socialistische arbeiders zooveel over hebben voor hun politieke partij en voor hun vak-organisatie, alsook voor hun sociale verzekeringen, het feit, dat een rood arbeider zich publiek be klaagt over de afzetterspraktijken van zün roode leiders, is toch wel frappant. En 't is kenmerkend voor de hardvochtig heid der roode leiders, die niets ontzien in hun streven om dank zij een goed ge vulde kas het heft In handen te kunnen houden. De arbeiders, met hun veelal lage loonen, moeten „bloeden" om den „heeren" him machtspositie te verzekeren.' Ziedaar de liefde van den rooden leider voor het al dan niet roode „proletariaat"! Op ieder ander gebied, waar de socialisti sche regeerders de gelegenheid zouden heb ben. hun zwakke broeders en zusters tege moet te komen, gaat het evenzoo. Om een enkel voorbeeld te noemen: De armen, die in Weenen dakloos zijn, vinden In het roode gemeentebestuur hun ergsten uitbuiter. Ondanks de „voorbeeldlooze" woningbouw- politiek van het gemeentebestuur bestaat er in Weenen een welhaast grenzenlooze dak- loozen-ellende. De ongelukkigen vaak heele gezinnen slapen 's nachts op pleinen en straten en in parken. Een gedeelte van deze arme menschen kan slechts onderdak vinden ln het „Asyl voor onbehuisden" van de gemeente Wee nen; en wie zoo gelukkig is. van zoo'n slaapgelegenheid te mogen profiteeren, die moet ófwel werkzaamheden verrichten zon der betaling, ófwel een „hotel-rekening" voldoen, volgens vastgestelden prijs: Voor een bed, een haak om z'n goed op te hangen en 's morgens een bord „vaatwa tersoep" moet betaald worden 1.12 Shilling pl.m. 0.40. De arme onbehuisde moet ln Weenen aan het rijke gemeentebestuur dus evenveel huur per nacht betalen als menig bankdi recteur voor zijn prachtige villa aan den "eigenaar te betalen heeft. Neen! De roode leiders in Weenen heb ben geen medelijden met de arbeiders, noch met, de werkloozen, noch met de armen. Zij hebben alleen maar medelijden met zichzelf. Hoezeer zij ook in weelde baden! L. S. Te Sliedrecht is in de ijzergieterij der firma Versteeg door tot nu toe onbekende oorzaak plotseling een met gloeiend ijzer gevulde gielpsn omgeslagen. In de nabij heid van deze pan werkten acht arbeiders, die nog trachten uit den weg te komen, Allen bekwamen echter brandwonden. Eeni- gen van hen zijn vrij ernstig aan de voeten gewond. De gewonden zijn allen naar hun huis gebracht en worden daar verpleegd. De toestand van Z. D. H. den Bisschop blijft dezelfde. Het Centraal Comité tot bevordering van R.K. Patronaatsbelangen in Nederland Is voornemens in de week van 2330 Septem ber van dit jaar een Congres te houden te 's-Hertogenboseh voor de Eerw. heeren Di recteuren en voor heeren Commissieleden van Jongenspatronaten in ons land. Als onderwerp van het Congres stelt het Comité zich voor: De verdieping van het godsdienstig leven m ons Patronaatswerk on de inrichting van het Jeugdwerk tegen over de gevaren van den modernen tijd. Van het Doorluchtig Episcopaat ln Neder- 'and is reeds de volle goedkeuring en toe stemming voor het houden van dit Congres verkregen. Tegen twee verdachten ieder 10 jaar gevangenisstraf geëischt. Gisteren heeft de rechtbank te Leeuwar den behandeld de zaak tegen een 29-jarige vrouw en een 34-jarigen arbeider te Hoorn- sterzwaag, beiden gedetineerd, verdacht van poging tot vergiftiging van den echtgenoot van de eerste verdachte. De arbeider kocht arsenicum bij een apo theker te Gorredijk en legde het in een hollen boom, waar de vrouw het haalde. In den avond van 11 Oct. smeerde de vrouw een hoeveelheid van het rattenkruid op de boterham van haar man, die eenige dagen ongesteld werd. De man is na het vergiftigde voedsel ge heel of gedeeltelijk te hebben gebruikt her haaldelijk gaan braken en kreeg diarrhee. Hij herstelde na eenige dagen. De getuige-deskundige dr. Mleremet uit Groningen concludeerde dat gram arse nicum is toegediend. De arbeider had in October 1926 en in October 1927 een pakje van 300 m.g. arsenicum gekocht; beiden hadden reeds eerder een poging gewaagd, doch de vrouw durfde toen niet en ver brandde het pakje. Tijdens de behandeling beschuldigden de verdachten elkaar. Het O. M. eischte tegen elk tien Jaar ge vangenisstraf. De verdediger Mr. Walvius pleitte cle mentie. Naar wij vernemen, is het raadsbesluit der gemeente Haarlem van 27 Augustus 1927, waarbij besloten werd tot aankoop van grond aan de Jan Gijsenvaart tot een bedrag van ruim 250.000, door Ged. Staten vernietigd. Zooals men elders in dit blad kan lezen, zijn gistermiddag de tegen het raadsbesluit ingebrachte bezwaren in openbare vergade ring door Ged. Staten behandeld. Voor de Zuiderzeewerken te Medemblik moest een zware knipmachine van de smede rij-boot worden gebracht. Toen men in het midden van de rechter loopplank was ge komen, brak deze, waardoor het gevaarte in de Haven viel en een 3-tal werklieden) meesleurde. Twee van hen waren spoedig weer boven; de derde zonk echter en werd bewusteloos uit het water gehaald, waarbij I bleek dat zijn been zeer ernstig gekwetst was. De Tweede Kamer heeft o.m. aangenomen de wetsontwerpen inzake de regeling van het archiefwezen en de bestrijding van de fles* schentrekkcrij. Hoe het bedrog van den banklooper der Haagsche Tramweg-Maatschappü aan het licht kwam. Het s.s. „Burgerdijk" is gistermiddag te- Rotterdam binnengebracht. De personeelsraad der Ned. Spoorwegen. De rechtsche kamerfracties hebben nog eenige amendementen op het ontwerp radio- wet ingediend. Het Haarlemsche raadsbeslnit tot aankoop van grond aan de Jan Gijsenvaart, tot een totaal bedrag van 252.000. is door Ged. Staten vernietigd. Z. Em. Kardinaal van Rossum is thans zoo ver hersteld, dat hij heden weder dg H. Mis mag lezen. Waarschijnlijk over 10 dagen zal Z. Em. de kliniek kunnen verlaten. De uitspraak ln de ramp van den Ane* rikaanschen onderzeeër S 4. Het Amerikaansche vlootprogramma. Aan zienlijke vermindering te verwachten? Het internationaal mijnwerkerscomlté te Brussel bijeen. De metaalbewerkers ln de metaal-indus trie in Midden-Duitschland aanvaarden de arbitrale uitspraak, waardoor een conflict is vermeden. Barometerstand 9 uur vjn. 7.80 stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.57. Hoogste bar. stand 779.2 te Weenen. Laagste bar. stand- 747.8te Isafjord. Verwachting: Zwakke tot matigen Oost*, lijke wind, meest licht bewolkt mogelijk met ochtendnevel, droog weer, lichte vorst des nachts, overdag zelfde temperatuur. De gemeenteraad van Amsterdam besloot gisteren tot vestiging van een bijzonderen leerstoel voor het onderwijs in de didactiek en methodiek der klassieke talen en der oude geschiedenis aan de gemeentelijke uni versiteit aldaar. Een onderzoek naar de geheele positie der arbeiders. Op verzoek van de contact-commissie, be staande ui; de vertegenwoordigers van de R. K. Chr. en moderne landarbeidersbonden, zal, naar wij vernemen, cp de eerstvolgende bijeenkomst met vertegenwoordigers van het departement van Binnenlandsche zaken en Landbouw, in begin Maart, de geheele po sitie van de arbeiders, werkzaam aan de vanwege het Rijk gesubsidieerde werkver schaffingen worden besproken. Z.Em. Kardinaal van Rossum maakt he steeds beter en het valt den geneesheerei moeilijk, hem van het werk af te houden. Zün krachten zün, naar de „Msb." ver neemt, zoo zeer toegenomen, dat de Kardi naal büna den geheelen dag op ls en ook vaak zün huiskapel kan bezoeken. Gisteren hebben de doktoren, die rzeds vroeger hun bevindingen over den ziekte toestand van Z.Em. Kardinaal van Rossum in onderlinge beraadslagingen vaststelden, opnieuw consult gehouden. Zij constateer den, dat het genezingsproces een uitstekend verloop heeft. De Kardinaal ls reeds enkele malen op het terras van de kliniek „Quisisana" een luchtje wezen scheppen. Gisteren ontving Kardinaal van Rossum o.a. Kardinaal Merry del Val. Het is zoo goed als zeker, dat de hooge patiënt over tien dagen het ziekenhuis zal verlaten. Heden mocht Züne Eminentie de Mis lezen. Bij het loesen van de „Shonga" wordt ge bruik worden van de de stoomlieren van het gestrande schip. Daartoe heeft men de stoomleiding van een der slcepbooten gekop peld aan dit van de Shonga. Het lossen wordt hierdoor zeer vergemakkelükt. Een paar balen zün reeds uit het schip gehaald. Het verdere gedeelte van de lading komt echter, bü vloed, onder water, zoodat mer. hierin alleen bij eb kan werken. Bij vloed komt het water met bruisend ge weld in de ruimen van het schip. De arbeider K. V. sloeg gisteren van een lichter overboord, doch kon spoedig gered worden. Door het dagelüksch bestuur van de ver eeniging van opstalhouders in Haarlemmer meer ls ln overleg met den adviseur Mr. Hagemeier, besloten aan de Kroon te ver zoeken het besluit van het bestuur van den Haarlemmermeerpolder tot verhooging der opstalrechten te vernietigen, als zünde in strüd met het algemeen belang. In dc houtopslagplaatsen aan het Visscherseiland. Door tot nu toe onbekende oorzaak li Woensdagavond te ongeveer kwart voor eli een groote brand ontstaan in de houtopslag plaatsen van de firma Züp aan het Vis scherseiland te Hoorn. De brand werd ontdekt aan den buiten kant der gebouwen, waarop de volle wifid stond. Spoedig werden de zagerü en de machinekamer aangetast. Beide gebouwen brandden tot den grond af. De loods, „De Moienvloer", brandde eveneens geheel utt. Het blusschingswerk geschiedde met een eigen brandspuit van de fabriek, terwül de gemeente assisteerde met een brandspuit en twee kranen op de waterleiding. Door het weinige water geraakte de motor- spuit van de gemeente spoedig defect, J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1