Stadsnieuws. KASSIER EN COMMiSSIONNAIR IN EFFECTEN n CHEQUE-KOERSEN V erkeers^ongevalleis. Amsterdamsdhe Beurs HERINGA WUTHRÏCH G. F. H. PASTOOR - HAARLEM Püiiip s Kadio - ïoesleileu Begrafenis Pater Hieronymus r „Burgerdijk" binnen gebracht "5e grondaankoop aan de Jan Gijzenvaart NIEUWE GRACHT 57 - TELEFOON 12C66 Agenda 24 Februari. EN SCHOOL VOOR CHAUFFEURS Nationaal Verbond van Gemeente-Ambtenaren De burgemeester en de inbreker Begrafenis Leo Tepe. Opsporing verzocht Prinses Juliana in het Frans Besmettelijke ziekten. Een originseJe reclame! Liefhebbers van een gratis ritje „De Stille Omgang", afdeeling Zandvoort R.K. Hongaarsch Kinder- Cemité. Concert Dite Blooke Lezing leerling-wezen Waarschuwing Aanleg verkeerswegen. Ned. R. K. Grafische Bond LAATSTE NIEUWS. Noodlottige brand in de Nova- Zemhlastraat te Amsterdam Een tragisch ongeluk op een bewaakten overweg te Groningen De Waal valt VAN ONZE RECHTBANK. Brand te Tiel Ned. Bond tot het redden van drenkelingen Een aanvaring aan de Sumatrakade te Amsterdam Cognacq overleden Zangers Tabletten ■Si'm;:!!! De werking van den Krahataa neemt toe MARKTNIEUW5. VELSEN—DRIEHUIS. ID>e SPAARNEKANK Baaïlem- Amslevdam DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam ETcSra" icc 101% 10C»/M 101} S&al/8V 269% 179 175 175} 282 424 139 173 565} 111% 141 975 167 144 325 b 195 351} 277% 22i% 285 133 1754 91" 84| 81J 431 74} 94} 230 197 183} 201} 3% 37} 809 405} 121} 178 160 6081 461J 2614 509} 3f 268 179 178} 112 168-9 143 b 326 b 353} 279} 220} 285 133 175 92 85 82 5% 37% 812 ffl 120 b 178 b 158 b 619} 467} 263 511} Men meldt ons uit Velsen: Woensdagmorgen had de plechtige l it- vaart plaats van den Zeereerw. Fater H:e- rcnymus, O. Cap. De geloovigen toonden zrer groote be langstelling Onder de aanwezigen merkten wij den Hoogeerw. heer J. Lucassen, deken van Beverwijk en den Zeereerw. heer X. Wils, pastoor van Akersloot op, in wiens parochie de overledene de laatste 4 maanden dienst had gedaan en in wiens pastorie hij ziek was geworden. Nadat de lauden gezongen waren, werd de H. Mis opgedragen door den Zeereerw. pater Fabianus, Rector van IJmuiden-Oost, geassisteerd door pater An- tonius. ais diaken en pater Ernestus als subdiaken. Na de absoute werd de baar ter begraaf plaats gebracht in Driehuis, waar bij de be- caraing celebreerde de Zeereerw. pater Fa bianus, geassisteerd door pater Serafinus en pater Engelmundus. Ook op het kerkhof •was veel belangstelling. Het s.s. „Burgerdyk" Is gistermiddag te kwart over een. geassisteerd door de sleep- booten Roode Zee, Poolzee, Hudson en Ro zenburg den Waterweg binnengekomen. Gedeputeerde Staten kwamen Woensdag middag bijeen om te beraadslagen over het Raadsbesluit van 17 Aug. 1927, inzake grond aankoop bij de Jan Gijzenvaart. De voorzitter, Jhr. mr. dr. A. Roëll, geeft een uiteenzettng van de aangelegenheid waarop aan de reclameerende raadsleden gelegenheid wordt gegeven hun zienswijze uit een te zetten; allereerst wordt gehoord de heer Wolff. In Januari 1927 werden door de gemeente Schoten maatregelen genomen tot het bou wen van een openbare schoei; aan de ge meente Haarlem werd toen gevraagd waar deze zou komen, waarop werd geantwoord aan de Jan Gijzenvaart, een oppervlakte van 2000 a 2200 vierk. M. grond te koopen. De onderhandelingen namen een aanvang en achtereenvolgens werden met den heer Louwerse en den heer Droog besprekingen gehouden, via den heer Sevenhuysen. Deze laatste rapporteerde, dat de grond van den heer Ijouwerse tegen 2.25 per vierk. M. verkrijgbaar was. Inmiddels nam de Twee de Kamer het annexatie-ontwerp aan. Tn Augustus verscheen in de psrs hot be richt, dat de-gemeente Haarlem den grond voor 250.000.— ongeveer, had aangekocht. Als lid van den Raad van Haarlem, gaf ik mijne verwondering over den aankoop van den grond te kennen, waarvan een groot ge deelte op laag peil lag. De commissie was op onjuiste gegevens geadviseerd tot aankoop niet voor 2.25 maar voor 2.70. Was door Openbare Werken een onderzoek ingesteld, dan zou men ook te weten zijn gekomen welke lasten op deze gronden drukten, wat door den eige naar is verzwegen. De gronden zijn te duur; er is in de laatste jajen grond verkocht, nog nies voir de helft van dezen prijs. De volks- nuisvesting wordt hierdoor bemoeilijkt en de belastingen nocdeloos hooger. De heer Mieze rus heeft bezwaar gemaakt tegen den grond. HU heeft zich persoonlijk van de ligg!ng overtuigd en zich in geheime zitting van den Raad tegen aankoop ver klaard. Aan dan directeur der Openbare Werken heeft hij medegedeeld, dat de gron den 95 c.M. zouden moeten worden opge hoogd. De heer Heitstra brengt in het midden, dat vorige sprekers uitsluitend over den grondprijs hebben gesproken. De gronden in Schoten zijn in het bezit van grondspeculan- ten. Het stuk in kwestie is overgebleven. Particulieren hebben daarin nooit een levénskwestie gezien en gezegd, dat zal de gemeente wel koopen. Spr. heeft een bera ming gemaakt, die tot eindresultaat geeft, dat de te bouwen 301 woningen per woning 1520.— lasten zullen moeten dragen en dit tfcor woningen van pl.m. 3000,bouw prijs. Wethouder Reinalda deelt mede, dat het element van verhuring geen rol speelt; op 18 Februari is den Raad door dr. Louwerse medegedeeld, dat per 1 Juli 1928 alle grond huurvrij is. B. en W„ benevens de Raad, zoo als hy samengesteld was in Augustus 1927, achten het !n het belang van de gemeente, tot aankoop over te gaan, een belang voor de volkshuisvesing voor den scholenbouw voor de werkverruiming, voor de uitvoering van het uitbreidingsp'an. Op deze gronden acht spreker aankoop gewettigd en nood zakelijk. De prijs Is niet te hoog; bij aan koop van maagdelijk terrein speelt deze niet zoo'n groote rol. Er is gezegd door een der reclamanten, dat de grend in verband met de onliggende gronden te duur wordt geacht, waar is echter het bewUs. Deskundigen ach ten hem niet te du#r. Spr. leest een schrijven voor van den heer Sevenhuysen, waaruit het verloop der onderhandelingen blijkt. Wij ach ten don aankoop dringend en noodzakelijk. B. en W. van Haarlem de erfenis van Schoten overnemende, constateerden een achterstand in schoolruimte: de toestand is hopeloos. In een ander deel der gemeente kan de school niet worden gevestigd. Spr. vraagt ''ringend aan het college van Gede- P' f-"rde Staten den aankoop in het belang van Haarlem goed te keuren. Wethouder Slingenberg deelt mede, dat hij op 17 Augustus 1927, toen het bewuste raads besluit werd genomen, afwezig was. Op 8 Febr. j.l. is door den Raad te dezer zake andernv.al een besluit genomen in den vorm van een motie. Hadden we geweten wat we nu weten, dan was dit besluit niet genomen. De betsekenis van dit besluit is, dat de Raad den aankoop niet meer wenschte. B. en W. zijn in meerderheid van meening het raads besluit goed te keuren. De kwestie van de verhuring is de meest onaangename. Op 17 Augustus 1927 waren wij onbekend met het feit, dat men water kocht en ook onbekend met de onderhandelingen van den h' er Sevenhuysen. Spr. heeft bezwaar tegen den pri)3, die z.i. de dubbele waarde vertegen woordigt. Op een publieke veiling van gronden aan de Kleverlaan werd 1.85 besteed. Spr. neemt het standpunt in: beter ten halve ge keerd dan ten heels gedwaald. Worden deze gronden tegen dezen prijs aangekocht, dar. zal in de practijk geen grond meer beneder. 3.— te koop zyn. Spr. zag gaarne, dat Gedeputeerde Staten zouden zeggen: voer grond aan den zelfkant van Haarlem, be steden we dezen prijs niet. De aankoop -is volgens den heer Reinalda noodig. Dat wil i niet zeggen aankoop a, tout prix. Spr. erkent de ur-rgntie van den scholen-bouw en zal aari de oplossing hiervan gaarne zijns medewer king vcrleenen, wat intusschen voor hem geen argument is voor grondaankoop k tout prix. De nota van den heer Bruch beoogt een resumé te geven van de besprekingen met hoofden van scholen en heeft niet de strek king: koop dezen grond. Mijn standpunt is- het complex gronden ten Noorden van de Zaar.enlcan leidt veel spoediger tot de oplos sing. Deze gronden zijn reeds eenige jaren in het bezit van de gemeente Haarlem, vry van huur en onbebouwd. Gedeputeerde staten zouden Haarlem een grooten dienst bswyzen de gronden aan de J. Gijzenvaart niet te koopen. Nadat het voor en tegen in deze zaak is gehoord, worden in verband met het bespro kene nog opmerkingen gemaakt of inlich tingen gevraagd waarna de zitting gesloten wordt. Ged. Staten zullen later uitspraak doen. Sociëteit „St. Bavo" Haarlemsch gemengd koor 8 uur Tramcursus 8 uur Alberdingk Thijm 8 uur Ledenver gadering metaalbewerkers 8 uur Bestuur Transportarbeiders 8 uur R. K. Bevolkingsbureau van 8 tot 10 uur. Gebouw St. Josephs-Gezellen Jansstraat 59 Repetitie leerlingen muziekvereeni- ging „Utile Dulci," 8 uur. Haarlem heeft een school voor chauffeurs noodig. Niet alleen dat, gezien de enorme toe name van het motor-verkeer, deze scholen een behoefte van den tyd zijn, zeker voor een stad als Haarlem, maar reeds dikwijls zijn uit verscheidene kingen vragen en verzoeken gekomen naar een dergelijke inrichting voor particuliere rijders, chauffeurs van vracht auto's en autobussen enz. Die school zal thans in Haarlem komen; op 1 April zal zij in de Ambachtsschool geopend worden. De bedoeling van dezen cursus is chauf feurs en chauffeuses op te leiden, die volko men wagen en motor kennen, van de werking van alle onderdee.en op de hoogte zijn en dus zich zelf op den weg kunnen helpen, indien een of andere hapering optreedt. De cursus omvat kennis van den motor, ge doceerd door den heer D. v. Hensbergen; elcctrische installaties de heer B. Meiring, chassis, onderhoud en verkeerswetten de heer D. Blad. Het onderwijs is niet alleen theoretisch; aan het practische gedeelte is zelfs sterk do aandacht geschonken, in overeenstemming met het aanschouwelijk en demonstratief karakter der school. Omdat vele autorijders door gebrek aan kennis omtrent ondcrdeelen en storingen zelden zelf kleine reparaties kunnen uitvoeren, is een voornaam onder deel van den cursus; de werking en samen stelling der machine-deelen. Een rondgang door de lokalen, waar de cursus zal worden gegeven, overtuigde ons dat het doel van het onderwys wel zal bereikt worden. In de zaal voor de electrische installaties bUv. is een houten model van een chassis aanwezig, waarop alleen de electrische instal latie gemonteerd zal worden. Zoo zal men voorts door zien en gebruiken, de werking en bedoeling van accu, lichtinstallatie, star ter, enz. grondig lwren kennen. De elemen taire beginsele» van de electriciteitsleer wor den vooraf onderwezen. Op groote platen zijn de motor, stuurinrich ting, versnellingsbak enz. schematisch en in doorsnede voorgesteld. Als de werking op de plaat is Uitgelegd, wordt alles gedemonteerd. Leerzaam is vooral een uitgebreide verza meling onderdeelen, over de lengte doorge zaagd en geopend, zoodat de samenstelling zichtbaar is. Afgesleten en gebroken kamra deren laten zien welke nadeelige gevolgen verkeerd remmen en overschakelen heeft. Een oude auto. hiertoe aangekocht, is ont daan van de carosserie en alle overbodige deelen en dient om de plaats van den motor en andere machinedeelen in het chassies te doen zien. Door uitzagen en wegnemen van de ijzeren mantels zyn de deelen zichbaar en kan nagegaan worden hoe de cylinders van den motor, de krukassen, de overbrenging op de achteras enz. werken. Men leert zoo doende de auto geheel en grondig kennen. In de werkplaats kan de motor geheel gemon teerd worden. Voor de rijlessen is een auto gekocht, die zoo is ingericht, dat zoowel de leerling als de instructeur voor ongelukken is beveiligd. Er is n.l. een dubbel stel pedalen voor gas en remmen aangebracht, zoo dat de instructeur alle bewegingen kan volgen en, wanneer noo dig, bijv. om een aanryding te voorkomen, onmiddeliyk kan ingrijpen. Het getal rij-uren, 40, bewust dat ook dit onderdeel van het on derwijs niet wordt verwaarloosd en waarborgt dat men den cursus als volleerde ryder ver laat. Tenslotte wordt ook onderricht gegeven in de verkeerswetten. Hoe eenvoudig de regels van het verkeer zün, kan men dagelyks con- stateeren, hoe weinig ryders en voetgangers ze kennen en opvolgen. Practisch en theore tisch onderwys in deze materie is dan o:k geenszins overbodig. Men gebruikt hiervoor de bekende verkeersplaten van den A.N.W.B., terwijl ook een serie groote wandplaten wordt gemaakt, die de verschillende toestanden op den weg voorstellen. Deze platen zullen in de corridors van de Ambachtsschool worden ge hangen, daar zij den invloed op de leerlingen van de school niet zullen missen. Een niet te onderschatten voordeel van den cursus is dat het eindexamen tevens geldt als examen voor het ryvaardigheidsbewys. Na den cursus en gunstig eindexamen heeft men dus het rijbewijs verworven. Na kennismaking met inrichting van den cursus en de leermiddelen, komt het ons voor dat de cursisten een voorbeeld voor velen op den weg zullen zün, vooral omdat practische oefening een voornaam gedeelte van de les sen inneemt. Dinsdag 21 Febr. j.l. hield bovengenoem de afdeeung, onder leiding van haren voor zitter, den heer C. v. d. Haar, haar Jaar vergadering. Mede was aanwezig het Hoofd bestuurslid, de heer Lekkerkerk. Na de opening herdacht de voorzitter al lereerst dé twee door den docd ontvallen leden, n.l. de heeren N. C. A. Ockhuijsen en J. Schipper. In enkele wel gekozen woorden, welke door de leden staande werden aangehoord, memo reerde de voorzitter de goede hoedanigheden der beide overledenen De voorzitter geeft hierna een beknopt overzicht van den hedendaagsclien toestand, zoowel in binnen- ais buitenland. Hij brengt dank aan de leden voor de in 1927 ondervonden waardeering, en hoopt dat 1928 geen groote zorgen zai brengen. Vervolgens worden achtereenvolgens de punten der agenda afgewerkt. Onder dankbetuiging werden vervolgens goedgekeurd het Jaarverslag van den Se cretaris en de Rekening en .Verantwoor ding van den Penningmeester. De verkiezing van 3 bestuursleden had tot uitslag, dat de beide aftredenden bij accla matie werden herkozen, terwijl voor den heer A. A. Hillebraad, die zich niet her kiesbaar had gesteld, de heer II. Hubrechtse bij enkele candidaatstelling werd anage- wezen. De heer Hilleörand werd hierna door den voorzitter zeer waardeerend toegesproken. Spreker memoreerde de verdiensten van den heer H .en hoe zijn adviezen steeds door allen werden gewaardeerd. Hij dankte hem voor de vele en groote diensten, aan de Vereeniging bewezen. Ook de heer de Lugt getuigde van groote dank baarheid voor het door den hoer H. ver richte werk. De heer H. dankte voor de tot hem ge richte woorden van waardeering. Als vertegenwoordigers voor 1928 in de C. van O. werden aangewezen de he eren C. v. d. Haar en B. Kluit; als plaatsvervangers werden de heeren G. van Eek en W. Fehres benoemd. De heer J. F. Cramer werd als correspon dent voor het orgaan benoemd. Met algemeene stemmen werd vervolgens goedgekeurd de door het bestuur voorgestelde werkwüze by de Personeelsformatie. De rondvraag leverde geen bijzonderheden op. Met een opwekkend woord van het hoofd bestuurslid, den heer Lekkerkerk, werd de vergadering gesloten. In de vergadering van den gemeenteraad klaagde het lid Ovarstsegen gistermiddag over het feit, dat de burgemeester de bur gers niet te woord stond. Zoo had hij gewei gerd, een, zooals het interpelleerend lid het noemde, berucht inbreker, die toch wel een fatsoenlijk man was, te ontvangen. De betrokken inbreker wachtte na de raadsvergadering den burgemeester op, klampte hem aan en liep met hem mede. De aanwezige rechercheurs zorgden er voor, dat de burgemeester ongehinderd kon ver trekken. De inbreker vertelde aan wie het maar hooren wilde, dat hij drie jaar en vier maanden onschuldig „gezeten" had en dat de overheid hem onrechtmatig de vergun ning ontnomen had, welke hij eerst bezat, om met een sigarententje op de Botermarkt te staan. Daardoor was hem zijn brood ont nomen, maar desondanks had hij toch wel kunnen eten, verzekerde hy. „Maar zy hoo ren nog wel van my," besloot hij zyn me- dedeelingen. In allen eenvoud zooals zyn verlangen was, is hedenmorgen het stoffelijk over schot van den bekenden Katholieken schrij ver Leo Tepe ter aarde besteld. Om 9 uur werd in de kapel van St. Joan nes de Deo, waar hy zijn laatste jaren heeft doorgebracht, een gezongen Requiem mis opgedragen door den Zeereerw. Heer rector. P. W de Wolf. Vele familieleden en inwonenden van St. Joannes de Deo woon den de H. Mis bij. Ongeveer 12 uur had de begrafenis plaats op „St. Barbara". Na de beaarding, welke werd verricht door den Hoogeerw. Heer plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, word door de aanwezigen gë- zameniyk aan het opengraf gebeden. Te Rotterdam zijn ontvreemd 97 loten van de Nijverheids Tentoonste'ling (Nenyto). Deze zijn genummerd 141102141104 tot en met 141184 en voorts 141186 tot en met 141200. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt namens de Rotterdamsche Politie opsporing van deze loten en geeft even- tueele koopers van dergelijke loten in over weging goed te letten op deze gesignaleerde nummers. Gistermiddag 230 bracht H.K.H. Prinses Juliana vergezeld van haar studisgenooten Freule L.C. E. de Brauw, Mej. M. Michelin en Mej. M. Rooseboom een bezoek aan het Frans Ha'smuseum, waar zy door den di recteur, den heer G. D. Gratama, werd ont vangen en rondgeleid. In het gevolg van H. K. II. bevonden zich Baronesse J. C. van Siitzama, Me A. L. Schoch en Baron J. C. Baud. Bijzondere belangstelling toonde H.K.H. voor de schilderijen van Frans Hals en voor de schoonmaak dezer werken. Omstreeks 4 uur vertrok het gezelschap weder naar Kat- wük aan Zee. In deze gemeente hebben zich in de afge- loopcn week 4 gevallen van roodvonk voor gedaan en 3 gc,i~llen van diphtheritis. Een onbekende nieuwigheid voor Haarlem was tot heden nog het optreden van een levenden mannslijken mannequin zooals groote modemagazijnen deze bij een „modeshow" bezigen, Wie gisterenmiddag de levendige drukte voor de magazijnen der Fa. Kreymborg op de Groote Markt heeft aanschouwd, zal van oordeel zijn, dat de levende mannequin in een der etalagekasten van genoemde firma zeer de aandacht op zich wist te ves tigen. Onafgebroken was het publiek verza meld, om te zien wat de Duitsche filmartisï „Karl Plagge" van de Paramountfabrisker. bekend onder den naam van „Kareitje", een imitatie Harold Lloyd, vertoonde. Op verschillende plaatsen is „Kareitje" reeds voor de Fa. Kreymborg opgetreden. Omstreeks kwart voor tienen is gister avond bij de politie aangifte gedaan, dat een auto, staande voor perceel Hazepaters- laan 7, was ontvreemd. De auto is heden nacht omstreeks 3 uur floor de Bloemen- daalscJie politie onbeheerd treuggevonden in de Elswoutlaan. De politie heeft de zaak in onderzoek. Faa! omvergereden Gisterenmiddag werd te IJmuiden-Oost in de Trompstraat, tegenover het café Griffi oen, een lichtpaal omvergereden door een vrachtauto. De pplitie, wie het nummer van den vrachtauto bekend is, zal proces-verbaal opmaken. In de gisterenavond in de huize „Sterre der Zee" te Zandvoort gehouden vergade ring, is definitief besloten tot oprichting van het Genootschap „Stillen Omgang." De af deeling Haarlem was vertegenwoordigd door haar voorzitter en deze was ter vergadering aanwezig ten einde de noodige inlichtingen te verschaffen. Tot voorloopige bestuursleden werden ge kozen de heeren J. v. d. Schinkel, H. v. d. Berg en J. Bluis, respectievelijk ais voor zitter, penningmeester en secretaris. Staan de de vergadering traden een vyftigtal leden tot hot Genootschap toe. Genoemd voorloo- pig bestuur zal dit jaar zich met de regeling belasten. Zandvoort was de laatste plaats uit de omstreken van Haarlem, van waaruit de deelnemers aan den Stillen Omgang nog leden waren der Haarlemsche afdtjling. Dinsdagavond acht uur houdt de Haar lemsche afdeeling een vergadering met de afgevaardigden der zustervereenigingen uit de omstreken ten einde een regeling voör den a.s. bedetocht langs de Amsterdamsche Vaart te treffen. Maandag 27 Februari zal het laatste trans port Hongaarsche kinderen uit Haarlem en omstreken samen 37, vertrekken met den trein van 3 uur naar Amsterdam. Aan alle pleegouders, die hun kind voor vertrek opgaven, zijn de reiskaarten toe gezonden en hun is verzocht uiterlijk half drie in de vestibule van 't station te willen zijn, en den kinderen de pasjes mee te geven. In Amsterdam gaan de kinderen mee met den trein van 15.36 naar Utrecht, waar de Hongaarsche kiudertrein (oude Roode Kruis- trein) op het station Lijngebouw gereed staat. Vertrek Lijngebouw te 18.30 naar Arn hem. In Arnhem komen de kinderen uit het noorden en die uit Limburg. Het ligt in de bedoeling het vertrek van dezen laatsten trein uit Arnhem met eenige plechtigheid te doen gepaard gaan. Het Hek f J- comité zal daartoe in Arnhem aanwezig zijn. De trein gaat om 21.09 uit Arnhem weg en arriveert Woensdagavond daaropvol gend in Budapest. Op het concert van mej. Blooker op 28 Februari a.s. in den Schouwburg Jansweg zullen werken worden uitgevoerd van Dvorak, Jarnach, Schönberg, Respighi, Ravel e.a. Een zeer interessant programma dus, wat zeer zeker vele muziekliefhebbers naar den Schouwburg zal doen gaan. Voor de Commissie van het Leerlingwezen in den tuinbouw, zal de heer H. van 't Wout. landbouwkundige, alhier, op Donder dag 15 Maart a.s., 's avonds 8 uur in café „Spoorzicht", een filmavond geven en als dan een groei- en een blocifilm vertoonen. oTegang voor leerlingen en alle belang stellenden vry. Het bestuur der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen vestigt er de aandacht op dat naam der Vereeniging door onbevoegden wordt misbruikt en dat. er verschil is tus- sdhen Huisvrouwenvereeniging en Huisvrou wenbond. Naar wij vernemen, hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, stappen gedaan tot verkrijging van eene wet, tot verklaring van het algemeen nut van. den aanleg van doorgaande verkeerswegen. Tot die wegen behoort ook de ontworpen provincialen weg door de Zaanstreek. Zoodra bedoelde wet is tot stand gekomen, zal het provinciaal bestuur bevoegd zijn, dc benoodlgde perceelcn, welke nlot reeds langs middciyken weg zijn verkregen, of alsnog - staan.dat niet op te helderen bleek. De boekhouder had verdachte een blanco for mulier van de belasting laten teekenen en later pas hierop de aangifte in gevuld, naar eigen meening, zonder daarin zijn patroon te raadplegen, met het gevolg, dat onjuist heden onvermijdelijk werden; o.m. kwam een auto, die in 1925 pas was gekocht, al voor op de balans van 1924. De ambtenaar van het O. M. verklaarde te conciudeeren uit de opzettelijk te lage aangifte en het verschil in klad- en net kasboek, dat ver dachts zich heeft laten leiden door een slechten raadgever, in casu ziin boekhouder en,vond het opzettelijke in deze zaak niet bewezen en stelde voor, verdachte tot een geldboete van 300 subs. 30 dagen te ver- oordeelen. De verdediger van verdachte ontkende, dat het opzettelijke van z'n daad bewezen was, daar hij het volle vertrouwen had in zijn boekhouder, die voor hem alles regelde. Daarenboven vond verdediger het feit dat als een bezwaarschrift bij den Inspecteur wordt ingediend en hierop na een jaar nog geen antwoord is binnengekomen, dit niet erg fraai is, zoo als verdachte had ondervonden en kon aldus in geenendeeie de dagvaarding toetsen aan de feiten, zooals deze ten laste worden ge legd. De uitspraak werd bepaald op de volgende week. De R. K. Grafische Bond vergaderde in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat. De voorzit ter, de heer C. Selhorst, opende deze byeen- komst met den Christelijken groet. Na allen hartelijk welkom te hebben geheeten, sprak hij zijn leedwezen er over uit, dat deze verga dering zoo slecht bezocht was. Daarna be sprak de voorzitter de actie-Jonker uit Am sterdam en spoorde allen aan er voor te zor gen, dat deze staking gewennen wordt. Ver volgens werden de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter in stalleerde hierna den nieuwbenoemden Gees telijk adviseur, den Z.Eerw. heer Timp. Hij hoopte, dat Zijn Eerw. nog menig jaar den Bond terzijde zal staan, wat dan ook door den nieuwen Geestelijk adviseur beloofd wordt. Overgegaan werd tot het uitbrengen van het driemaandeiyksch verslag van den penningmeester, wat goedgekeurd wordt. Daarna kwam aan de orde de begrooting, welke na eenige discussie werd goedgekeurd. De rondvraag leverde niets bijzonders op, zocdat de voorzitter ruim half tien de ver gadering met den Christelyken groet kon sluiten. AMSTERDAM, 23 Febr. Hedenochtend te circa negen uur werd brand ontdekt in de fabriek der Neuchatel Asphalt Company in. de Nova-Zemblastraat alhier. De 65-jarige werkman P. Riemer was de eerste, die de ontdekking deed. Men zag den man ineen- zijgen en toen eenige andere employé's hem naar buiten hadden gebracht, bleek hy, ver moedelijk tengevolge van den schrik, reeds overleden te zijn. In een der asphaltketels schijnen zich gas sen te hebben ontwikkeld, die tot ontbran ding kwamen, waarna de vlammen zich aan den houten kap mededeelden, Nadat men tevergeefs getracht had met een chemisch apparaat liet vuur te bezweren, slaagde do inmiddels verschenen brandweer er in met behulp van zand den brand te overmeeste ren. De schade, die niet groot is, wordt door verzekering gedekt. Het lijk van Riemers, is door den G. G. en G. D. naar het Binnengasthuis overge- brac^;. GRONINGEN, 23 Februari. Gistermid dag is het 5-jarig dochtertje van den heer J. Modderman, wonende in de Glankeurs- poort, over de afsluitboomen van den spoor wegovergang aan den Parallelweg geklom men. De kleine werd door een passeerenden trein gegrepen en zóó ernstig gewond, dat zij 's-avonds aan de bekomen verwondingen in het Academisch Ziekenhuis is overleden. Kippendiefstal. Voor de Haarlemsche Rechtbank moest hedenmorgen terecht staan P. M., ter zake hij in den nacht van 6 op 7 Januari 1.1. te Wormer een mand met kippen had ge stolen bij den arbeider K. de B. Twee ge tuigen hadden verdachte herkend aan zijn gele jas, die hij gewoon was te dragen, be nevens aan z'n zwart uiterlijk. Op deze ge tuigenverklaring was hij aangehouden en opgesloten. Ter terechtzitting ontkende hij iets met den diefstal te maken te hebben en wendde voor, de kippen van een onbe kende te Wormer te hebben gekocht. Als overtuigend bewijs echter waren kort na den diefstal voetafdrukken en afdrukken van de banden van de fiets genomen. Deze laatste was als bewijs in de rechtszaal aanwezig. Mede had verdachte ook bij zijn aanhou ding een valschen naam opgegeven. Nadat hy opgesloten was, bemerkte hij echter, dat liy papieren bij zich droeg, waarop zijn eigen naam vermeld stond. Daar hy dit niet vei lig achtte, is hij toen uit het raam van zijn cel gesprongen om deze te doen ver dwijnen. Doch kort daarna was hij weer aangehouden en opgesloten. Uit de getui genverklaring bleek duideiyk, dat verdachte wel het feit had gepleegd. De Officier van Justitie achtte het feit ernstig, vooral daar dit in den nacht was geschied en daardoor door de orde en rust in het stille Wormer was verstoord. Gezien het ernstige en on verantwoordelijke van het feit, veroordeelde de Officier beklaagde tot 8 maanden ge- vangenissraf met aftrek van preventieve hechtenis. De verdediger, mr. v. Dam, bracht hier tegen in, dat de uitdrukking, „des nachts" wat al te voorbarig was, daar de diefstal dos avonds tusschen 10 en 11 uur had plaats gehad en vroeg voor z'n cliënt een lichtere straf. De uitspraak van deze zaak werd bepaald op den volgende week. Onjuiste belasting-aangifte. Eveneens moest terechtstaan G. H., slager te IJmuiden, terzake het enjuist aangifte doen van zijn inkomen, met gevolg te laag te zün aangeslagen in de belasting, hetgeen la ter is gebleken. De verdachte was gewoon, zün boekhou ding over te laten aan C. W. K., die behalve het klad-kasboek ook een net-kasboek er op nahield, waardoor, hetzij door knoeierij of op andere wijze, onjuistheden waren bin- nengeslopen en aldus een verschil was ont- TIEL, 23 Februari. De Waal is sinds gisterenochtend 13 c.M. gevallen. De stand is heden 8.54 meter A. P. TIEL, 23 Februari. Hedennacht is te Tiel de verpakkingsloods der veiling „Tiel en Omstreken", met veel materiaal en eenige partijen fruit afgebrand. Het bedrijf zelf zal geen stoornis ondervinden. Alles is verzekerd. H. K. H. Prinses Juliana en de ex-keizer van Duitschland, hebben, naar men ons mededeelt, een bijdrage geschonken aan het verzekeringsfonds voor gediplomeerde bri- gade-Ieden van den Ned. Bond tot het red den van drenkelingen. AMSTERDAM, 23 Februari. Hedenmorgen heeft aan de Sumatrakade een aanvaring plaats gehad tusschen het motorschip „Meuse" en den gesleept wordenden lichter „Quarta". Beide schepen bekwamen eenige lichte averij, welke echter niet van emstigen aard is, zoodat niet gedokt behoeft te wor den. Een zeer gezien Parijzenaar is op 88-jari- gen leeftijd overleden: Théodore Cognacq de stichter van het bekende warenhuis La Samaritaine. De heer Cognacq en zijn echtgenoote, die twee jaren geleden stierf, hadden elkaar op jeugdigen leeftijd leeren kennen, toen hij winkelbediende en zij winkeljuffrouw was, en tezamen bouwden zy hun leven op. Met noesten üver en plichtsbetrachting werkten zy voort en wisten zich op te wer ken tot een ongekende hoogte en grooten rykdom. Hun zaak, ofschoon een volks magazijn behoort tot de populairste Pa- rtjsche magazijnen. Het echtpaar Ccgnacq is ook bekend ge worden door den prijs, door beiden gesticht, om de met kinderen gezegende Fransehe gezinnen financieel te steunen. Uw stem blijft helder a!s kristal, onvermoeid en krachtig bij het gebruik van de zoo verfrisschende •45 en 65 ets. BATAVIA, 23 Febr. De vulkanische bevingen van den Kraka- tau vermeerderden tot een geregistreerd aantal van 22 per etmaal. Boven de opper vlakte der zee valt niets te zien. WOENSDAG,22 Febr. „Afslagvereeni- ging Beemstcr, Purmerend en Omstreken". Aardappelen 1.40 p. zak, 25 K.G.: Witlof 12—23, per 1C0 K.G.; Witte Kool 7—17,20; per 100; Spruitkool 1.006.10 p. 15 K.G.; Boerenkool 3.S05.60 per 100 struiken; Ra pen 23, per 100; Wortelen 0.85 per 25 K.G.; Prei 18—32, per 100 bos. Vroege bloei. In den tuin van den heer S. Bol alhier staan de Iris-Rcducalata in vollen bloei. Dat is dus byzondcr vroeg, MEDEGEDEELD DOOR DONDERDAG 23 FEBRUARI. Bieden Laten 59.25 59.40 9.70 9.85 34.50 34.65 12.11 12.121 47.75 47.90 13.10 13.25 42.C5 42.20 34.95 35.10 New-York (cable! 2.48 2.49 7.30 7.45 27.- 27.10 66.55 66.70 Oslo 66.10, 66.25 Stockholm 66.60 66.75 MEDEGEDEELD DOOR DONDERDAG 23 FEBRUARL Miduagkoersen van gisteren. opening btaalsleen ngen. 6% Nederland 1921 5% Nederland 1919 4 Nederl. 1317 6% N.-Indië 1923 D 414 N.Ind. 1926 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel My. Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew Nederl. Kunstzyde Maecubee Holl. Kunstzyde Oude Philips Industr. Buitenland Anaconda U. S. Steel Handelsonderne mingen. Comp. Comm. de Liège Mijnbouw. Boeton Mynbouw Redjang Lebong Petroleum. Dcrtsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub Serbadjadi' Silau V. I. C. O Allied Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend Holl. Lloyd Holl. Stoomboot Kon. Ned. Stoom'o Kon Paketvaart My. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker. H. V. A Java Cultuur Fosrworcdjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deii Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Prolongatie 140 141} 190 190} 54*%. 52}

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2