NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde b?ad. Donderdag 23 Febr. 1928 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM De benoeming van geneeskundigen. De dokter van het Kinderhuis. De waterleveïing aan ontevreden Overveners Geen gemeentelijke hypotheekbank. Van een school en een parkher stel; ingsoord. De schatten van het Museum van Kunstnijverheid Het losdekken der Hyacinthen Propaganda-Vcrgadering Nieuwe verschijning numerieke intercommunale telefoonlijst Film en Wetenschap Eervol ontslag. Mej. M. Carpreau wordt eervol ontslag als onderwijzeres verleend, daar zij van den Pensioenraad bericht heeft ontvangen, dat zy om gezondheidsredenen voor haar be roep is afgekeurd. Kohier schoolgeld. B. en W. bieden opnieuw ter vaststelling aan het kohier der schoolgelden voor het M. O. en het voorbereidend H. O., cursus jaar 1927—1928, tot een bedrag van 106.471.09. Aldus vastgesteld. Verkoop grond. B. en W. stellen voor, aan Gebroeders van Rijswijk grond te verkoopen, gelegen aan de Van Oosten de Bruijnstraat, hoek Karei van Manderstraat, ter grootte van pl.m. 007 M2. tegen den prijs van 14 per M2. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, aan A. Ph. Ro- meijn voor 20 per M2. te verkoopen 1892 M2 grond, gelegen aan de Twijnderslaan Aldus besloten. Geneeskundige dienst. B. en W. stellen voor, te benoemen tot gemeenie-geneeskundige W. H. J. M. v. Ee- kelen, J. W. Lindenbergh en W. B. Smit, terwijl zij' tevens tea: vaststelling aanbieden een nadere regeling van de jaarwedde van den schooltandarts. De heer KOPPEN bespreekt een moeilijk heid voor de gemeente-geneeskundigen bij de uitoefening van hun ziekenfonds-prac- tüfe. De VOORZITTER antwoordt, dat de zaak in de commissie besproken is. Hij meent, dat men dit bezwaar had laten vahen. Op vragen van den heer KEESEN ant woordt de VOORZITTER, dat de vrije art senkeuze gehhandhaafd blijft. De fondspractijk in voormalig Schoten kunnen de betrokken titularissen blijven uitoefenen. De l^eer VAN DE KAMP zou willen, dat dr. Lindenbergh om diens drukke practijk niet de practijk voor het Kindertehuis op gedragen werd. De VOORZITTER is van oordeel, dat'om de veronderstelling, dat dr. Lindenbergh het niet goed zal doen, het toch niet aangaat, hem de practijk niet op te dragen. Wethouder BRUCH gelooft wel, dat dc tegenwoordige functionaris wel goed is. De heer VAN DE KAMP: „Speciaal kin derarts." Wethouder BRUCH: „Een jaar geleden was hij nog militair arts." Spr. gelooft, dat een groote practijk juist bewijst, dat de dok ter geschikt is. Daarenboven zou ock de huidige functionaris een groote practijk kun nen krijgen en dan zou liy misschien juist slechter wórden. Mej. VAN VLIET zet uiteen, dat de kin deren ten volle den huidigen dokter ver trouwen. Daarom zou spr. hem willen hand haven. De VOORZITTER zou het eerst eens met dr. Lindenbergh willen probeereu. Voldoet hij niet, dan kan men den ouden dokter weer benoemen. Dit laatste ontkent de heer WOLZAK. Dr. Mulder weet het goed met de kinderen te vinden en het is daarom beter, hem te handhaven. Wethouder BRUCH interrumpeert. De heer VAN DE KAMP verzoekt den voorzitter, be..er dé leiding te handhaven ten opzichte van allemaal. In het begin van de zitting is voldoende gebleken, dat er ab soluut geen leiding is. Er worden maar- dingen bij gehaald, welke er niets mee te maken hebben. Spr. verzoekt aanhouding van het voorstel. De heer KOPPEN steunt dit verzoek. Hij vraagt zich af, of het niet beter is, wacht geld uit te keeren en een nieuwen genees kundige aan te stellen. De VOORZITTER antwoordt, dat het de bedoeling is geweest, alien zooveel mogelijk te werk te stellen. Ook hierbij moet de ge volgde regel gevolgd worden. Een voorstel-v. d. Kamp tot aanhouding wordt met 1913 stemmen verworpen. Een voorstel-v. d. Kamp, dr. Lindenbergh niet aan te stellen als arts voor het kin derhuis, wordt aangenomen met 1715 st. Voor de leden Meyers, Berdenis van Berle- kom, Peper, v. d. Kamp, Keerwolf, Adrian, Wolzak, Keessn, SchoU, v. Vliet, Klein Schiphorst, Groer.endaal,- Gerritsz, Joosten, Maarschall, Overstecgen en Koppen. Het voorstel wordt verder goedgekeurd. Tegemoetkoming vervoerkosten. B. en W. bieden ter vaststelling aan een regeling in zake tegemoetkoming van ver voerkosten voor leerlingen van buitengewone scholen. Mej. BERDENIS VAN BERLEKOM be rekent de kosten voor 2 scholen op 800 en voor de avondschool en de werkinrich ting op 1200. Dit laatste acht spr. nog al hoog. Het verwondert den heer PEPER, dat men nog een gedeelte der kosten wil verhalen op de ouders. De aanvragen worden vol doende onderzocht en daarom acht hij het veel eenvoudiger, de kosten geheel voor re kening van de gemeente te nemen. Spr. dient een voorstel daartoe in. Wethouder BRUCH wijst er op, dat in den Haag de regeling niet van gemeente wege geschiedt. In dit geval althans zijn de kosten van vereenigingswege goedkooper dan van gemeentewege. Daarenboven is er in den Haag een goed tramnet, terwijl het daar gaat om vervoer van de zeer zwak zinnigen. B. en W. zullen zooveel mogelijk bezuinigen. Spr. wijst er verder op, dat B. en W. d: regeling zoo soepel mogelijk zullen toepas sen. Zij hebben, blijkens het voorstel, het recht, om van de regeling af te wijken. Als de regeling niet juist toegepast wordt, kan de heer Peper nog met een voorstel komen. Hes voorstel-Peper wordt verworpen met 265 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. Het zwembad in den Mooien Hel. B. en W. deelen mede, dat het hun ge- wenscht voorkomt, dat de Haarlomsche Zeil- vereeniging de verplichting op zich neemt, dat het zwembad in voormalig Spaarndam in geen geval als zweminrichting gebruikt wordt, om bij beëindiging van het gebruik de inrichting ten genoegen van B. en W te s'.oopen. Zij stellen daarom voor, hen te machtigen, de zweminrichting onder bepaal de voorwaarden aan de Haariemsche Zeil- vereeniging af te staan. Tevens stellen zij voor, afwijzend te be schikken op het verzoek van het bëstuui van de afd. Spaarndam van „Het Witte Kruis", om de zweminrichting als zoodanig te handhaven. Op enkele vragen deelt wethouder BRUCE mede, dat B. en W. niet de verantwoorde lijkheid voor het zwembad daar cp zich kunnen nemen. Daar gaat het alleen om. Het eerste voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 284 stemmen. Het ge- heele voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aang'Mtómen. w Bouw schakelhuisje. B. en W. vragen een crediet van ƒ5500 aan voor den bouw van een nieuw schakel huisje aan de Amsterdams ehe Vaart. Het crediet wordt verleend. Namen van straten. B. en W. stellen voor, een tweetal straten in het Slachthuiskwartier te noemen God fried van Bouillonstraat en Oorkondelaan. Aldus besloten. YVaterlevering aan geannexeerden. Een aantal geannexeerde bewoners van Overveen wil, blijkens schrijven aan den raad, niet erkennen het recht van duin- waterlevering door Haarlem en weigeren de waarborgsom ad f 3.60 te storten. Zy vragen den Raad, hef daarheen te leiden, dat geen op overmacht berustende maatrege len worden getroffen dienaangaande. B. en V/. zetten in hun prae-advies uit een, dat volgens de annexatiewet Bluemen- daal de levering heeft moeten staken en zij thans door Haarlem geschiedt, waarom bewoners van geannexeerde gebieden de Haariemsche voorwaarden hebben te aan vaarden. B. en W. stellen voor, het advies in hun handen ter afdoening te stellen. De heer VAN KESSEL onderschrijft niet alles van het adres, maar hij acht het juri disch aanvechtbaar, dat Haarlem water le vert. Spr. gelooft, dat, als de waterprijs in beide gemeenten gelijk was, het adres, al thans in dezen vorm, niet zou gekomen zijn. Spr. wijst er op, dat Bloemendaal het water levert. Haarlem doet niets anders, dan de meters opnemen en de kwitanties presenteeren. Zij maakt een winst van 20 cents per M3. Er is bij de overeenkomst alleen gesproken over wat na de annexa tie gebeurd is. Het gaat niet aan, 20 cents winst per M3. te nemen. Haarlem laat de menschen niet de dienstleiding betalen, want die kosten zijn in den waterprijs ver disconteerd, Maar in Bloemendaal hebben die menschen wel de dienstleiding moeten betalen. En spr. meent, dat Haarlem nu te gen getaxeerde waarde de dienstleiding over moet nemen. De heer DE BREUK wijst er cp, dat wel de aansluitingswaarde vergoed wordt. De heer VAN KESSEL merkt op, dat dit slechts geldt voor aansluitir.gep na 1 Mei 1927. wethouder HEERKENS THIJSSEN deelt mede, dat de aansluitingskosten terugbe taald zullen worden en wel volgens den zelfden maatstaf, welke vroeger voor Haar lemmers is toegepast. Dan zullen de men schen ook ondervinden, dat de waterprijs in Haarlem niet duurder is dan in Bloe mendaal. Spr. zet uiteen, dat de Ramplaanbewo- ners water geleverd krijgen door Haarlem. Het wordt geleverd over de leiding langs welke Bloemendaal ook water levert aan Aerdenhout. Nader wordi. onderzocht, hoe dit het beste geregeld kan worden. Het voorstel van B. en W. wordt goed gekeurd. Salarieering leeraren. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschik ken op de verzoeken van de besturen der Haariemsche Vereeniging van leeraren bij het Handelsonderwijs en der afdeeling Haar lem van den Bond van leeraren bij het Han dels- en Nijverheidsonderwijs, om herziening van salarieering voor het onderwijzend per soneel der gemeentelijke avondschool voor hande'sonderwijs en der gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs. Aldus besloten. Benoemingen. Benoemd worden tot: leden der plaatselijke commissie van toe zicht op het O. M. Mevr. J. J. Kroese—Wijte- ma, Mevr. A. H. LoeffBokma en G. D. Breukelaar; leeraar in de lichamelijke oefening van het gem. Lyceum J. Oostergo, te Amsterdam; tijdelijk leeraar in de scheikunde aan de H. B. S. A met 5-j.c„ Ir. H. Zijlstra, te Rijs wijk; leeraar in de plant- en dierkunde aan de H. B. S. A met 5-j.c. J. W. Wichers, te Haar lem. De vergadering wordt dan geschorst. Nadat de vergadering heropend Is wordt behandeld het voorstel tot verhooging van het voorschot P.E.G.E.M. B. en W. stellen voor, goed te keuren, dat ten behoeve van de uitvoering van eenige nieuwe werken door de N. V. P.E.G.E.M. het voorschot van 7.500.000 verhoogd wordt tot 10.500X00. De heer VAN LIEMT vraagt, hoe het eigenlijk staat met de Pegem-geschiedenis. De inbreng in de vennootschap heeft nog niet plaats gehad en dat zegt toch wel Iets. Nooit heeft spr. het voordeel van de rege ling aangevoeld, wel een nadeel. Welke voor deden zijn met de stichting van een nieuwe centrale te behalen? Spr. vreest van die stichting stillegging van een deel van het Haariemsche bedrijf. De heer WOLZAK wijst er op, dat in ieder geval een zeker bedrag aan de Pegem geleend is. Is er eenige kar.s, dat ooit dat bedrag aan Haarlem terugbetaald zal wer den of moet dat afgeschreven worden? De heer WOLZAK achte het niet zoo erg, als het Haariemsche bedrijf stilgelegd zou worden, maar krijgt Haarlem daar dan ver goeding voor? De heer GERRITSZ informeert naar het beleid van de Pegem .Hoe zal het staan met de centrales, welke eventueel niet meer ge bruikt zullen worden? Hoe gaat het met de productiekosten? Zal de Haariemsche centra le geen diensten meer bewijzen? De heer V.AN KESSEL vraagt, wat er met het personeel zal gebeuren, als de Haariem sche centrale verdwijnen zal. Wethouder SLINGENBERG antwoordt, dat de Pegem sinds 1922 werkt, maar veel cri- tiek heeft. De werkzaamheden, die zich ontwikkeld hebben, zyn In het econojnisch voordeel van Haarlem geweest. De naamlooze vennoot schap heeft rechtsgeldigheid; de inbreng heeft nog niet plaats gehad, omda de provin cie concessie heeft tot stroomlevering, waar bij o.m. is bepaald, dat zij geen productie mag vervreemden zonder toestemming van den minister van Waterstaat. Die toestem ming is nog niet verkregen, omdat er mee- ningsverschil is over de vraag, of de verla ging der productiekosten dusdanig is ge weest, als men zich voorgesteld heeft. Het bestuur van de Pegem en de gemeentebes u- ren van Haarlem en Amsterdam meenen van wel. De kosten in Amsterdam zijn enkele jaren hcoger geweest, doch dit vindt zijn oorzaak in economische verbeteringen, welse onder de exploitatiekosten gerekend z'jn. De Amsterdamsche centrale is in den d uursten tyd gebouv.d, toen het materiaal niet zoo goed was en vernieuwingen in den loop der jaren moesten volgen. De lage kostprijs in Haarlem is verkre gen door samenwerking met andere centra les. In 1928—1927 zijn de kostprijzen in de centrale-noord zeer gedaald. De kostprijs was voor 1S27 geraamd op 2 cent, doch zal blijken te zijn 1,3 a 1,4 cent. En waar het gaat om 25 millicen K.W.U., zal men begrij pen het voordeel, dat hierin schuilt. De vrees van den heer Van Liemt acht spr. niet gegrond. Als de centrale Haarlem stilgelegd wordt, worden de kapitaallasten ten volle vergoed, hetgeen opgenomen is in de acte van in breng. Bij uittreding uit de Pegem zal leder deel nemer voor zijn rekening nemen, wat hij in zijn centrale aangebracht heeft. Getracht zal worden voor het personeel der centrale een regeling te treffen, waarbij dit geen schade lijdt. De bouw van de nieuwe centrale heeft een bijzondere beteekenis. De bouw te IJmuiden hangt ten nauwste samen met de hoogovens. Er is een overeenkomst tusschen de Pegem en de hoogovens tot gebruik van de gassen, die anders de lucht ingaan. En dan krijgt men een zeer lagen kostprijs. De nieuwe Centrale te IJmuiden zal den heelen dag draaien ter distribueering van de K.W.U. De thans aangevraagde verhooging heeft geen ander doel dan completeering van de centrale-noord te Amsterdam en het aan brengen van verbeteringen in de Haariem sche centrale. Spr. is er niet tegen, met de Pegem ver der te gaan. maar dan moet de centrale te Haarlem stil gelegd enniet verder uitge breid worden. Spr. heeft nog niet de vraag kunren beantwoorden inzake bedrijfszeker heid der levering van e'.ectriciteit langs ka- beis van groote lengte en vanuit gemeenten waar Haarlem geen zeggenschap heeft. Te zijner tijd komt deze vraag aan de orde. De heer VAN LIEMT zegt, dat een deel der aangevraagde gelden besteed zal wor den aan verbetering der Haariemsche cen trale en binnen eenige maanden komt er misschien verandering in den tosstand en later zal de centrale wellicht, stilgelegd wor den. Is het dan nog wel noodig, verbeterin gen aan te brengen. Wethouder SLINGENBERG antwoordt hierop bevestigend. De bouw der centrale te IJmuiden duurt nog wel eenige jaren en daarom is het zelfs plicht, de verbeteringen in eigen centrale aan te brengen. In den raad der commissarissen van de Pegem is nog geen meerderheid voor het voorstel van cl en president-commissaris, om de centrale Haarlem geheel stil te leggen. Spr. weet niet, of daar mettertijd een meeiv derheid voor komt. Stopzetting houdt niet in, dat de centrale geheel afgeschreven moet worden. Het voorstel van 3. en W. wordt goed gekeurd. Gemeentelijke Hypotheekbank. De meerderheid van B. en W. stelt voor, niet aan te nemen het voorstel-Gerritsz c.s., over te gaan tot instelling van een gemeentelijke hypotheekbank. Tevens wordt voorgesteld, de erfpachts- voorwaarden dusdanig te wijzigen, dat daar door zooveel mogelijk de bezwaren der hy potheekbanken worden weggenomen. De heer GERRIT3Z wil de bestrijding van B. en W. op den voet volgen. Hij wijst er op, dat B. en W. zelf zeggen, dat hypo theekbanken geen gelden willen geven op werken, op erfpachtgronden gebouwd. Spr. meent, dat de Vereeniging voor Gemeente belangen niet een algeheel gewicht in de schaal mag leggen. Spr. begrijpt niet, welk bezwaar "gelegeh zou zijn in het steken van kapitaal in het' gemeentelijk grondbedrijf. Spr. meent, dat dit zijn rente wel zal opbrengen. Een be zwaar kan men achten, dat men niet meer met de gronden kan speculeeren, maar spr. acht dit geen bezwaar. Wat bedoelt men met het niet gewaar borgd zijn van het rustige bezit bij erf pachtstelsel? Spr. acht het in het belang van handel en industrie, als de gemeente over veel ter rein beschikt. Dat geeft beter gelegenheid tot het maken van havens, tot het aan leggen van kaaimuren, enz. De ervaring be wijst dit, waarbij spr. wijst op hetgeen Am sterdam aan het IJ gedaan heeft met het uitgeven van gronden aldaar in erfpacht. Eerst toen is de industrie daar goed opge komen en de handelwijze is een voordeel voor handel en industrie gebleken te zijn. Van dwang is geen sprake; niemand wordt gedwongen, grond in erfpacht te nemen. Als hij dat niet wil, gaat hij naar elders. Het is de vraag, of de voordeelen van het erfpachtstelsel de nadeelen overtreffen. En dat is reeds bewezen in Haarlem. Er is hypo theek verleend op het terrein van de M.T.S. Op dien weg kunnen wij verder gaan. Vroe ger wilde de wethouder van financiën wach ten met de instelling van een gemeentelijke hypotheekbank, tot de ervaring wat meer geleerd had en nu wil hij er nog niet aan. Spr. gelooft, dat een hypotheekbank wel door menschen met middelmatige kennis be heerd kan worden; daarvoor behoeft men niet de knapste financiers. Al deze bezwaren zijn echter naar voren gebracht, omdat men de zaak niet wenscht. Men wil geen overheidsbedrijf; men volgt een middenstandspoütiek. Spr. gaat na, wat cr in Den Haag gebeurd is en wijst er in dit verband op, dat bij het geven van grond in erfpacht het gemeente bestuur invloed heeft op de stadsuitbreiding. Met het door B. en W. voorgestelde kan de S.D.A.P. al eenlgszins tevreden zijn, omdat zij de gangmaakster is van de aan te bren gen verbeteringen. Deze zijn echter niet vol doende en daarom blijft de S.D.A.P. bii haar voorstel tot instelling van een gemeentelijke hypotheekbank. Spr. weet echter, dat de Haariemsche raad in meerderheid niets van gemeentelijke bemoeienis wil weten, maar dan zijn er ten minste nog de door B. en W. voorgestelde verbeteringen. De heer WOLZAK wijst er op, dat er wei nig werk ls voor de gemeentelijke hypotheek banken. In de 12 jaren in Den Haag zijn 276 hypotheken afgesloten, waarvan er nu nog 136 loopen. Het is daar niet zeo lucratief. Er is een nood-hypotheekbank. Dat zal wel de stroppenmaatschappij zijn van de gemeente lijke hypotheekbank. In Den Haag heerscht het erfpachtstelsel in grooten omvang, maar de gemsenteliike hypotheekbank heeft wei nig te doen. Dat bewijst, dat ook particulie re hypotheekbanken hypotheken verstrekken op in erfpacht gegeven gronden. De heer ROODENBURG wijst er op, dat de in gas- en electriciteitsbedrijf gestoken gelden geregeld afgelost worden, maar die aflossing zal bij de in gronden gestoken gel den anders zijn, omdat daarbij voor de af lossing opnieuw geleend moet worden. Spr. zou het een gevaar vinden voor de gemeente, als op ruime schaal hypotheken verstrekt moeten worden. De gemeentelijke hypotheekbank moet zich tot Haarlem be perken en zou dientengevolge groote strop pen kunnen halen. Het beheer der bank zal daarenboven veol geld kosten. Om dit alles zijn de Qhr. hist, tegen het voorstel-Gerritsz, doch wel voor de door B. en W. voorgestelde wijzigingen. De heer DE BREUK neemt het standpunt in van de meerderheid van B. en W. Het beeft spr. gefrappeerd, dat sinds 1912 nog slechts 2 steden het voorbeeld van Den Haag gevolgd hebben; de groote steden willen er niet aan. Spr. acht In het verleenen van bouwcredie- ten een groot risico voor de gemeente gele gen, als een gemeentelijke hypotheekbank daarvoor wordt opgericht. De ervaring heeft voorts geleerd, dat een dergelijke instelling kostbaar is. De heer VAN DE KAMP is in het alge meen niet voor het erfpachtsteisel. Hij zou het desondanks toch wel eens willen probee- ren, als hij daarin niet zag een „sof". Gaat het niet goed. dan drukt dat het geheele be drijf, omdat het zich tot Haarlem moet be perken. Wethouder SLINGENBERG merkt op, dat bevordering van industrie, waarvoor de heer Gerritsz een lans brak, niet direct te maken heeft met het voorgestelde. Spr. wil verklaren, dat hij in deze zaak nog op precies hetzelfde standpunt staat als in 1919. Spr. meent, dat de gemeente niet afwij zend moet staan tegenover het erfpachtstei sel, maar dit ook niet als alleen-stelsel wenschen. Rekening moet gehouden worden met de wenschen der bevolking. Men wil lie ver grond in eigendom dan op erfpachts- grend hebben. Niet voor niets wordt grond aanbevolen, als zijnde geen erfpachtsgrond. Dat is de „feeling", welke de eigenaars heb ben van de wenschen der lcoopers. Zouden, de hypotheekbanken bezwaar heb ben tegen verleening van hypotheken op erf pachtsgrond, dan zou spr. voor instelling van een gemeentelijke hypotheekbank zijn. 9ok in noodgevallen bij woningbouw wil spr. gel den verleenen, maar daarvoor is geen ge meentelijke hypotheekbank noodig. Spr. onderschrijft de argumenten van de heeren Wolzak, Roodenburg en De Breuk. Spr. vraagt zich af, of het noodzakelijk is, een gemeentelijke hypotheekbank als af schrikwekkend voorbeeld op te richten tegen over weigerachtige hypotheekbanken/ Daar is wel wat voor te zeggen. Maar spr. meent, dat de verzekering van B. en W. voldoende is, dat zij met een voorstel tot oprichting van een gemeentelijke hypotheekbank zullen komen, als particuliere hypotheekbanken weigeren, hypocheken op erfpachtsgronden te verleenen. Spr. wijst er verder op. dat, onafhankelijk van liet voorstel-Gerritsz de wethouder van Openbare Werken reeds lang bezig was met herziening der erfpachtsvoorwaarden, terwijl ook de heer Klein daar meermalen op aan gedrongen heeft. De groote meerderheid der hypotheekban ken geeft hypotheken op erfpachtsgrond en op daarop gebouwde huizen. Voor zoover spr. meent, ls nog nooit van de industrie een ver zoek om hypotheek op erfpachtsgrond inge komen; de industrie verlangt terreinen in eigendom. De heer GERRITSZ wijst er op, dat het voorstel ingediend is, om als middel te kun nen dienen tegenover weigerachtigs hypo theekbanken. Het is goed, een stok achter de deur te hebben; daarvan zal men pleizier beleven. De pcuwcredietenkwestie is niet zoo ris kant. Als de verleening dier credieten op normale wijze geschiedt, geeft het niet zoo veel moeilijkheden. Spr. bestrijdt voorts de door den wethou der naar voren gebrachte argumenten. Spr. gelooft, dat, als werkelijk de wil voor zat, grond in erfpacht te geven, ook wel meer aanvragen binnen zouden komen om1 grond in erfpacht. De discussies worden gesloten. Het voorstel-Gerritsz tot instelling van een gemeentelijke hypotheekbank wordt ver worpen met 2412 stemmen. Voor de S. D. A. P. en de communist. De voorstellen van B. en W. tot wijziging van de erfpachtsvoorwaarden worden dan aangenomen. Het liuurkoopsysteem. Aan de orde komt dan het rapport van de commissie voor het instellen van een onder zoek naar het door het gemeente-gasbedrijf toegepast wordend stelsel van huurkoop bij levering van gasfornuizen, met welks inhoud B. en W. zich hebben vereenigd. De commissie stelt voor, een aantal wij zigingen in de regeling aan "te brengen, welke neerkomen op verhooging der prij zen, op verhooging der provisie voor de particuliere installateurs en op beperking van den prijs en van den aard van het artikel. Aangehouden. Instelling Schoonheidscommissie. De meerderheid van B. en W. stelt voor, niet aan te nemen het voorstel Loosjes c.s„ b. en W. uit te noodigen, de instelling van een Schoonheidseommissie voor te be reiden met concept-verordening. Aangehouden. Rooilijn Koningstraat. B. en W. bieden ter vaststelling aan een rooilijn voor de westzijde van de Koning straat. De straat, welke nu tusschen Stoof steeg en Gcd. Oude Gracht nauwelijks 8 M. breed is, wordt dan 10 M. breed. De door mevr. A. GründemannRohling ingebrachte beswaren hebban B. en W. geen aanleiding gegeven dc voorgestelde rooilijn te wijzigen. Aangehouden. De levering van politiekleeding. De heer KLEIN vraagt, of bij de aanbe steding van politiekleeding rekening is ge houden met de voorwaarden van het col lectieve arbeidscontract en hoe het staat met de gunning De VOORZITTER antVoordt, dat inder daad rekening gehouden is met de bepa lingen van het collectieve arbeidscontract, dat er slechts één inschrijver was en dat nog geen gunning plaats gehad heeft. Het bewaren van knnst- en historische voorwerpen. De heer KLEIN had de volgende vragen gesteld: Blijven de kunst- en historisch^ voor werpen, welke tentoongesteld waren in het Museum van Kunstnijverheid (Paviljoen in den Hout) voor Haarlem behouden? Wordt het niet een Haarlemsch belang geacht, een Museum te stichten, zij het voorloopig door het onderbrengen van bedoelde voorwerpen in een gebouw waar zij tijdelijk kunnen wor den uitgestald? Spr. licht deze vragen nog in het kort toe. Wethouder BRUCH antwoordt, dat be sproken is de vraag, de kunstvoorwerpen onder te brengen in de vleeschhal, wan neer deze in gebruik genomen kan worden. De kunstschatten zijn nog in Haarlem, zij het niet uitgestald, doch opgeborgen. Het rijksarchief uit de' vleeschhal moet eerst overgebracht worden en het rijk heeft daar toe het oog op het gouvernemant in de Jansstraat. Dat zal echter nog wel ëenigen tijd duren. Er is nog wel een ander gebouw aange wezen, maar M^widag heeft spr. bericht gehad, dat het rijksarchief daarin niet on dergebracht kan worden. Nu zal onder zocht worden, of en, zoo ja, op welke voor waarden de kunstschatten in bedoeld ge bouw ondergebracht kunnen worden. Er ls gebrek aan dat soort gebouwen. B. en W. zijn met den heer Klein van oordeel, dat het een belang is voor de gemeente, de kunstschatten voor Haarlem te behouden. Zij willen hun best doen, een geschikt ge bouw er voor te krijgen. De heer KLEIN geeft in overweging, te onderzoeken, of de Vleeschhal wel geschikt is voor inrichting tot museum, vooral in verband met den noodzakelijk goeden licht inval. Wethouder BRUCH antwoordt, dat de rijksarchivaris gaarne in de Vleeschhal blijft, maar wel op een schikking wil ingaan. Of het gebouw geschikt is als museum, moet door" deskundigen nader onderzocht wor den. De heer GERRITSZ gelooft, dat bij wat meer financleelen steun van de gemeente, het bestuur wat meer activiteit kan tocnen. Van parkherstellingsoord en school. De heer ADRIAN brengt bezwaren naar voren van „Het Roode Kruis", dat men een school wil bouwen naast de vroegere ligha! in voormalig Schoten. Daar komt een park- herstellingsoord voor genezende patiënten, die op krachten moeten komen. En nu wor den deze gehinderd door den bouw eener school in as nabijheid. Een dergelijken toestand acht spr. niet gewenscht en hij vraagt, of B. en W. geen maatregelen kunnen nemen, dat de school elders gebouwd werdt. Wethouder BRUCH antwoordt, dat de school alleen daar ter plaatse gebouwd wordt, als de gemeente niet in eigendom verkrijgt de gronden aan de Jan 'Gijsen- vaart. Spr. acht de zaak echter overdreven. De speelplaats der school komt achter de vleugels der school; er is een afstand tus schen de uiterste punten van ligha! en school van 35 M. Bovendien staan er boo- men om het terrein, hetgeen het verbreiden i van het geluid tegenhoudt. Waar wil men echter de school bouwen, als men de gronden aan de Jan Gijsenvaart niet krijgt? Het onderwijsbelang gaat voor Spr. kan niet aannemen, dat het jubelen van de schooljeugd slechten invloed heeft op een genezenden zieke. De heer ADRIAN blijft het buitengewoon ongev/enscht achten, dat de school daar komt en hij dient een voorstel in, bij den bouw der school er rekening mede te hou den, dat zij niet komt op of in de nabij heid van het terrein van het parkherstcl- iingsoord. Wethouder HEERKENS THIJSSEN merkt op, dat het niet gaat om de plaats. Het gaat niet om de ruimte der school, maar om de speelplaats. Die is nu anders ont worpen en spr. acht de bezwaren daarmede grootendeels vervallen. De VOORZITTER acht de nabijheid der school wel een nadeel voor liet parkher stellingsoord. Laat men eerst het advies van den geneeskundigen dienst over deze zaak vragen. De heer KOPPEN acht de nabijheid der school ook een nadeel voor de genezende patiënten in het parkherstcllingsoord. Een afstand van 35 M. acht spr. niet grooL Eenerzijds ligt het parkherstellingsoord aart een drukken verkeersweg, anderzijds nabij een school, welke er zeker wel een tiental jaren zal blijven. De heer KLEIN is ook van meening, dat de school niet in de nabijheid van het parirherstel'.ingsoord gebouwd moet worden. Zou er echter geen andere plaats zijn, dan iaat spr. het onderwijsbelang voorgaan. De heer SCHOLL is tegen het voorstel- Adrian, omdat de voorstellers in gebreke gebleven zijn, een terrein aan te wijzen, waar dan wel de school gebouwd kar» wor den. Wethouder BRUCH merkt op, dat do kin deren op grooter afstand dan 35 M. van het parkherstellingsoord spelen, omdat de binnenplaats verder verwijderd is. De lieer ADRIAN trektzijn voorste! in, nu er geen ander terrein is voor den bouw der school. Rijwielen bi) de politie De heer VAN LIEMT bespreekt de ver strekking van rijwielen aan de politie, waar bij hij er wy'st, dat deze op meer econo mische wijze plaats moet vinden. Bj de begrooting is reeds gezegd, dat het anders en beter kan. Er is groote voorraad rijwiel- onderdeelen v-orhanden. Er is gezegd, dat men larie heeft aan do politie, maar laat men dan nauwlettend toezicht houden op de bestellingen. Ook wordt geklaagd over de slechte kwa liteit der klecding. Is voldoende kennis ge geven van de opneming van de bepalingen van het collectief arbeidscontract? tract? Hoe staat het met het rooien van boo- men op den Zijlweg? De VOORZITTER antwoordt, dat bin nenkort een aanbesteding plaats vindt voor de levering van rijwielen. De kwestie van rijwielonderdeelen zal spr. nader onder zoeken. Bij de levering van politiekleeding zal nauwlettend toezicht gehouden worden op de kwaliteit. Over de kwestie van rooien der hoornen op den Zijlweg is nog geen advies ingeko men. Hierna wordt de vergadering gesloten. MEDEDEELINGEN AAN DEN RAAD a. Ingekomen zijn: een brief van Ged. Staten ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbe sluit van 23 Dec. 1927 No: 17, tot hetaan de N. V. Aannemingsmaatschappij v. h. J. Roze- straten beschikbaar stellen van gelden, on der verband van tweede hypotheek, voor den bouw van arbeiderswoningen. verslag van hetgeen in 1927 in de gemeen te Haarlem is verricht met betrekking tot verbetering der Volkshuisvesting (Art. 58 Woningwet) een besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij zij hunne beslissing omtrent de be grooting der gemeente dienst 1928 hebben verdaagd en waarbij zij machtiging verlee nen orn over de posten van uitgaaf, waar tegen bedenkingen bestaan, tot op de helft der aangevraagde sommen te beschikken. b. Gesteld wordt in handen van Burge meester en Wethouders om prae-advies een verzoekschrift van F.C. van Gessel e s. allen bewoners van het gedeelte der Garenk"kers- kade ten Oosten van de Pietêr Kiesstraat om doortrekking van de Garenkokerskaö" aan beide zijden der Delft tot aan den Kinderhuissingel met gelijktijdige overbrug ging der Singelgraeht naar de Kinderhuis- vest. c. Besloten wordt: a. om de vergunning tot het hebben van 2 palen aan de Leidschevaart onder Eenne- broek staande ten name van wijlen A. J. E. Baron van Ittersum over te schrijven op naam van I.RK. Baron van Ittersum te Soheveningen: b. om aan A. Teeuw te Haarlemmerliede en Spaarnewcude voor 3 jaren ingegaan 1 Januari 1923 in huur af te staan onder door Burgemeester en Wethouders te stellen voorwaarden een gedeelte van den dijk langs de ringvaart van den Haarlemmer meerpolder, kad. gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude sectie F. no. 315 ged., gr. 1S50 M2. voor 30 per jaar. don die gele bollen wel weer groen, maar bij heidér zonnig Weer blijven zij half geel en zijn daardoor zeer vatbaar voor vuur en bij flinke nachtvorsten vriezen dergelijke gele planten het eerst af en zullen vuur- plekken veroorzaken. Ook kan men over deze bollen geen zwa velzure ammoniak streden. Heelt men het ongeluk gehad een partij te laat los te dekken, zoodat er vele bollen geel boveP' den grend kernen, dan is het ge wenscht de partij flink .et nieuw riet te overdekken, zoodat zij i _zaam aan afhar den. In verband met de benoeming van den heer Krelage en van den heer ledlerus, resp. voorzitter en secretaris van den Ned. Tuinboiwraad, schrijft het „Weekbl. voor Bi." het volgende: De lieer Krelage heeft vanaf de oprich ting van aea Tumbouwread in het Centraal Eestuur zit,mg gehad; vóór de reorganisatie van den Raad, waartoe eenige jaren geleden werd overgegaan, ais afgevaardigde van de bij den Tuin'oouwraad aangesloten Algemes- ne Vereeniging vcor Bloembollencultuur, na deze reorganisatie, waarbij de Tuinbouw- raad werd een Federatie van groepen, als een der vertegenwoordigers van de Groep Bloembollenteelt, tegenwoordig gevormd door den Bend van Bloembollenhandelaren, het Hollandse!» s Blosmbollenkweekers Ge nootschap en de Alg. Vereeniging. De heer Krelage heeft in het bestuur steeds de functie van cnder-vcorzitter van den Raad bekleed. Dcor den heer Krelage tot voorzitter bencemde heeft de N. T. R. de leiding toevertrouwd aan een met de practijk van den Tuinbouw vertrouwd per soon, hetgeen in verband met de wijziging in de vervulling van het Secretariaat van be teekenis is. Het verslag meldt n.l. tevens, dat in dezelfde vergadering tot secretaris van den Raad is benoemd Jhr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken. Van hoeveel belang dit werk in de bloem bollenteelt ls. blijkt uit het volgende stukje in het „Weelbl. voor Bloembollencultuur": Zoo hier en daar ls men reeds begonnen met het geheel bloot en stuifvrij maken der hyacinthen, waarvan er reeds enkele boven den grona kwamen. Met regen en wind groeien de bollen hard, zoodat oppassen geraden is. Met dergelijk weer groeien de bollen in een paar dagen dusdanig, dat men er versteld van staat. Het is daarom noodig met zulk weer eens een keer extra te zien, hoe na de bollen zijn, opdat ze ons niet ontgaan en de bollen boven den grond zouden uitkomen, terwijl zij nog onder het dikke winterdek zitten en er geel onder vandaan komen. Treft men gunstig, donker weer, dan wor- R. K. Bond van Werkgevers in Electro- Teclinische bedrijven „Sint Antonius" Gisterenavond hield de afdeeling Haarlem van bovengenoemden bond in gebouw „St. Eavo" een groote propaganda-vergadering. In het openingswoord heette de voorzitter de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzon der de beide sprekers van dezen avond, de heeren F. Bonarius en C'nr. Jansen, uit Am sterdam, alsmede de ambtenaren van het Ge meentelijk Electrlsch Bedrijf en den heer P. J. M. v. Tetering, welke namens de R.K. Mid denstands Vereeniging de vergadering bij woonde. Vervolgens ontvouwde spreker het doel van de bijeenkomst, n.l. cm de belangen van het electro-technisch bedrijf door vriend schappelijke samenwerking te verhoogen. Een ingekomen schrijven van verhindering van Jhr. Molerus namens de Kamer van Koophandel werd voorgelezen. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan den heer Frans Eonarius, secretaris van den Bond welke een rede hield met als onder werp: Wat is een Hoogspannings-installatie? In den breede zette spreker uiteen, hce men tot het inricht gekomen is met hoog» spanningen te gaan werken en één groote centrale te stichten. Deze werden voor het eerst in Amerika gebezigd en door dit Ameri- kaansch voorbeeld geprikkeld, is de bekend# A. E. G. in Dui'cschland ontstaan. Langza merhand heeft het idee om centrales te bou wen meer en meer veld gewonnen. Een dave rend applaus onderstreepte de alleszins dui delijk uitééngezette technische rede. Nadat de Voorzitter den heer Bonarius had dank gebracht, voor zijn gehouden lezing, gaf hö het woord aan den heer Chris Jansen, direc teur van het Centraal Hanze- Bureau te Am sterdam. Er ligt wel een buitengewoon belangrijk verschil tusschen het onderwerp van den vo- rigen spreker, en de stof, die mij door het bestuur ter behandeling is voorgelegd, aldus spreker in zijn aanhef. De eerste rede, was een strcng-wetenschappelijke beschouwing en moet het auditorium van technische men schen bijzonder hebben geïnteresseerd, toch is een zekere overeenstemming te voelen ia spr.'s onderwerp. „Waarom moet ieder Electro-Technisch werkgever georganiseerd zijn? Ook in het organisatieleven is de aan wezigheid, om de vergelijking te maken, aan het vak aangepast, van hoogspanningsinstal laties noorzakelijk, die krachtens hun werking het contact onderhouden met eikaar. De hoogspanningsinstallatie is de organisatie, welke contact onderhoudt met de leden en hen behoedt voor gevaren van kortsluiting, m.a.w. het onorganisatorisch staan van vak- menschen. waar zich de gelegenheid voordoet, een economische weerbaarheid te bieden met zich aan te sluiten bij de organisatie. Als vakmenschen moet men niet elkander hinde ren met kortsluiting, hetgeen toch bij bonafi de installateurs uit den booze moet zijn. Na bovenvermelde inleiding ontvouwde spr, de motieven welke leiden tot opwekking van den propagandazin. motleven van buitenge wone importantie voor het vak en bedrijf. Het feit, dat een technicus ongeorganiseerd is, leidt tot tal van schadelijke invloeden en nadealen, zooals de beunhazerij, het verknoei en van het vak enz. Aldus moet een een heidsfront gevormd worden, een sfeer van ééndracht en samenwerken gecreëerd worden. De organisatie strijdt tegen de prijsknoeie- rijen, tegen het geven van cadcaux, om daar door cliënteele te lokken. Kortom tegen alle excessen van den handel. In een toepasselijke peroratie spoorde hij door velen gegeven voorbeeld te volgen. Nadat de voorzitter namens de aanwezigen dank l:ad gebracht sloot deze de vergadering. Bij de firma Ruygrok Co. te Haarlem, ls in bewerking een numerieke intercom munale Telefoonlijst. Dat de handel ten zeerste met een derge lijke lijst gebaat zal zijn, ligt voor de hand, meent de uitgeefster, waar het zeer geregeld voorkomt, dat nagegaan moet worden wie de persoon of de rirma ls, waarmede tele fonisch is gesproken. In bet gebouw van „Multifilm", Spaan»# 59 alhier, wordt Zaterdagmiddag 3 uur voor genoodigden de film „Wetenschap en film" vertoond, waarin een overzicht werdt ge geven van wat op verschillende gebieden der wetenschap met het filmbeeld te bere ken is, en die a'.s propaganda voor de ondervijsfiln» is bedoeld. De inhoud bestaat uit: Operatiefilms en hoe deze worden vervaar digd, gevolgd door een voorbeeld" van een moderne cperatiefilm. Microscopische films en hoe men die maakt, met verschillende voorbeelden vat» interessante micro.'ilms. De tijd in de fikn. Voorbeelden van ver snelde en vertraagde films en toepassingen daarvan voor wetenschap en onderzoek. De Vogeifilm. Ece deze worden gemaakt, met eenige interessante voorbeelden (Koe koek, kiekendief).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9