Brieven uit Rome. Radio-Nieuws. Dam iatevthiel^^ Het Pauselijk Instituut voor Christelijke Archaeologie SOCIAAL LEVEN. Georganiseerd overleg in ambtenarenzaken Tien jaar radio-industrie Hoe is de Katholieke Radio Omroep samengesteld en op welke wijze werkt hij? Automatische ontvangst van noodsignalen FINANCIËN. Priesters van het H, Hart te Rome E.E. P.P. Franciscanen te Breslau VERKEER EN POSTERIJEN. Weldadigheidszegels 1928 SPORT EN WEDSTRIJDEN. WIELRENNEN. De Zesdaagsche te Breslau DAMMEN Een simultaanseance van honderd partijen Om het Kampioenschap van Haarlem HOCKEY. BILJARTEN. LUCHTVERKEER. Bloemenvervoer per vliegtuig VOETBAL. ergadering IJ. V. V. „Stoiravogels" Het 19e congres der Intern. Air Traffic Association Ook Hongkong in de rij (V*n onsen correspondent te Rome) Den 11 December van het Heilig Jaar ltts, op het feest van den H. Damasus, den Paus der Catacomben, publiceerde Z. H. Paus Plus XI het Motu Proprlo voor de stichting van een pauselijk instituut voor gewjjde archaeologie, en de samenstel ling eener commissie. In genoemd document de Heilige Vader den wensch te ken nen dat het instituut en de Commissie voor Gewilde Archaeologie zich met de Pauselij ke Romeinsche Academie voor Archaeologie samen een gemeenschappelijken zetel zou den kiezen en dat deze zoo spoedig moge lijk moest worden opgericht En minder dan twee maanden later, den 6 pebruari 1926, legde de Kardinaal-Vicaris reedis. ter plaatse waar eens het klooster van St. An toni us verrees, den eersten steen voor het gebouw dat volgens den uitdrukkelijken wil van den Paus verrijzen zou. Het was de Jaardag der pauskeuze van Z. H. Pius XI en Kardinaal Pompili herinnerde daaraan in de rede die Z Em. bij die gelegenheid uit sprak, omdat het doorzoeken der öatacom- bem en het ontdekken van de overblijfselen dar twee eerste christelijke eeuwen, 's Pau sen voortdurende belangstelling hadden ge had van den dag af dat Hij den Stoel van 6t. Petrus besteeg. Dat is nu twee Jaren geleden en op den laardag der kroning van Z. H. Paus Pius KJ is het gebouw ingewiid. nadat de voort varende ijver waarmee de werkzaamheden werden verricht, het reeds mogelijk had gemaakt dat in enkele voorloopige geopende Jailen een cursus 19261927 werd gegeven. Het Gebouw. Het gebouw dat, wanneer men het opont houd niet uit het oog verliest, waarmede de uitvoering er van had te kampen, zeer snel verrees, beslaat een terrein van 1100 M2., en heeft een Inhoud van ongeveer 25000 M3. De overblijfselen van metselwerk uit den tijd der Romeinsche Republiek, die men aan hot licht wilde brengen en conserveeren, vroegen een voorzichtige verwijdering van *000 M3. grond, terwijl groote gaten in den boden! een fundeering noodzakelijk maakten iot lé Meter beneden de aardoppervlakte. fte gevel maakt een gunstige uitzondering op het gewone strcco-geknoei, dat voor wie Over *n grein aesthetisch gevoel beschikt, 90 Van t moderne Rome ongenietbaar maakt en heeft de in Italië niet te onderschatten eigenschap van zonder pretentie te zijn. Wanneer men een aanduiding wil, dan is de stül renaissance. Zonder opdringerige over dadigheid, duiden enkele oud-christelijke motieven, zooals die uit de catacomben be kend zijn, de bestemming aan. Dè groote poort waarboven het pauselijk wapen prijkt, geeft toegang tot een hal, wel ke uitkomt op een breede gang, waaraan de vertrekken grenzen, die worden Ingeno men door de Pauselijke Commissie voor Ge vrijde Archaeologie. Een monumentale trap leidt naar de eer ste verdieping, waar zij uitmondt in een Andere hal, die acht bij zestien meter is, ne gen meter hoog en wordt versierd met mar mer en stucco, gesmeed ijzeren en bronzen kandelabers en glas-in-lood. Aan beide zij- <5éh zijn i gangen, die door de vleugels var het gebouw leiden. Di het rond van de hal bevindt zich on der een borstbeeld van Z. H, Paus Pius XI deur, die toegang geeft tot de biblio theek: een lokaal, dat een lengte van 17 M. bij «en breedte van 13 M. heeft en uitmunt door een goede, rustige lichtverdeeling. Het karakter van het Instituut, Een galerij leidt naar de Groote Aula en de vertrekken der Pauselijke Romeinsche Aeademle voor Archaeologie. De Groote Aula is 14 bij 9 meter en eenvoudige, maar passend gemeubileerd. Een korte gang leidt naaf het secretariaat. Terwijl de beneden verdieping, behalve voor de Pauselijke Com missie voor Gewijde Archaeologie, uitslui tend is bestemd voor het personeel en voor bergplaatsen is de eerste verdieping voor behouden voor professoren en studenten. Het doel van het Pauselijk Instituut voor Christelijke Archaeologie werd op duidelijke wijze uiteengezet door den Directeur, Mgr Kirsch, ih de rede die hij den 15 Novem ber 1Ö26 uitsprak bij gelegenheid van de audiëntie die de Heilige Vader toestond aan de professoren en studenten van het insti tuut, bij den aanvang van den eersten cur sus. Mgr. Kirsch zeide toen tot Z. H. Paus Pius XI: .Drievoudig is de plicht die Uwe Heiligheid aan het instituut heeft opgelegd. „Ten eerste zal het al het wetenschappe lijk materiaal, dat voor een grondige bestu deering der monumenten en instellingen van het primitief Christendom noodzake lijk is. foto's, reproducties, kaarten, boe ten, aanteekeningen enz. verzamelen en die monumenten en instellingen ook zeer grondig bestudeeren en hun waarde vast stellen voor de kennis der eerste eeuwen van de H. Kerk. Tweedens zal het volgens de normen van de archaeologische en historische weten schap, de bestudeering beginnen en bevor deren van het oud-christelijke en antieke Rome er van de problemen die zich bij die bestudeering ongetwijfeld zullen voordoen, en too in rijn vollen omvang de onmetelijke arbeid van Giovanni Battista de Rosel voortzetten en vervolmaken. Tèn derde en ten laatste zal het op hef terrein dei Christelijke Archaeologie goede, wel onderwezen studenten vormen: hen de visu de verschillende Christelijke monu menten doen kennen; hen inleiden tot per soonlijke onderzoekingen betreffende on- derdeeleh; hen op de hoogte stellen van den stand der gewijde archaeologie en hen inwijden in de geschiedenis der vroegste eeuwen van de H. Kerk; hen bekend maken tnet de overblijfselen en publicaties van en over de gewijde monumenten zooals die door de Christelijke wereld verspreid zijn." De»e woorden drukten zoo volledig de gedachten en de intenties van Z.H. Paus Plus XI uit, dat Zijne Heiligheid In Zijn antwoord o.a. zeide dat Hij aan het pro gramma diets had toe te voegen, en Zich er slechts over verheugen kon een keur van professoren en een kern van studenten te den staan bij den aanvang van een arbeid, die jjoo vele en zoo rijke vruchten beloofde, en die de hoogste, stralende triomf moest worden van de idee, die eens de ziel van dén Meester der Gewijde Archaeologie, van Gio vanni Battista de Rossi in vlam had gezet: gmaraan Mgr. Kirsch zoo terecht had her- mnern De Organisatie. Het bestuur van het Instituut wordt ge- vermd uit 't corps professoren, van wien één den directeurs-titel voert; voorts bestaat 't Uit een bibliothecaris, een secretaris en 2 leden dié respectievelijk president van de Pauselijke Academie voor Archaeologie en glee-president van de Pauselijke Commissie voor Gewijde Archaeologie zijn. Het Onderricht omvat: Algemeene cbristei^ke archaeologie: een gesystematiseerde inleiding tot archaeologi- sehe studies; bibliografie; topografie van 't oud-christelijk Rome: catacomben en an tieke kèrkeii; vroeg-christelijke Iconografie: schilderingen, beeldhouwwerk, mosaïek en mindere kunsten; christelijke epigrafie; ge- ■Chiedenls öer jonge Kerk: kerkelilke in- leiding bij opgravingen, conserveering van artistieke en litteraire resten, schilderingen, enz. Het onderwijs omvat drie cursussen die elk een jaar duren. De eerste cursus omvat een algemeene inleiding, die beoogt de studenten gereed te maken voor het met succes ondernemen van zelfstandige onderzoekingen. De tweede cur sus dringt tot in de onderdeelen door, om vat de directe bestudeering der monumen ten en eischt schriftelijk werk dat bij speci ale debatten wordt besproken en becriti- seerd. De derde cursus vraagt producten, die dieper ingaan op bepaalde onderdeelen en onder de leiding der professoren klaar moe ten worden gemaakt voor de pers. De studenten van den vierden cursus ne men deel aan practische oefeningen en worden In de gelegenheid gesteld om bij op gravingen tegenwoordig te zijn. Zooals reeds gezegd, werden de cursussen begonnen op den 15 November 1923. De voorloopig ingerichte zalen boden plaats aan 19 studenten, die allen tot de reguliere of seculiere geestelijkheid behoorden en de vol gende nationaliteiten vertegenwoordigden Italië, Frankrijk, Duitschland, Spanje, Polen en Joegoslavië. Dit jaar steeg hun getal tot 28 en aan de reeds vertegenwoordigde na ties werden Zwitserland en Oostenrijk toe gevoegd. En wat zijn karakter, èn wat de specialisatie zijner cursussen betreft, is het instituut niet in staat om veel studenten te hebben; men legt er zich in tegendeel op toe het getal der leerlingen laag te houden en alleen het gehalte steeds op te voeren, en zoo een kern te vormen die op zijn beurt in staat zal zijn de kennis der catacomben en andere herinneringen uit den tijd der eerste christeneeuwen te vermeerderen en te verspreiden. Het corps der professoren bevat namen, die een garantie zijn voor het hooge plan. waarop de cursussen staan, en voor den ernst van h<>l onderricht. De verwezenlijking van het groote werk, dat het instituut volgens den uitdrukkelij ken wil van den Heiligen Vader is opgelegd, werd toevertrouwd aan Mgr. Kirsch, direc- teui, professor In de Christelijke Archaeo logie en de Topografie van Christelijk Ro me: Mgr. Belvederi, secretaris: Mgr. Wil- pert, professor in de Christelijke Iconogra fie; Don Quentin, professor in de Antieke Kerkgeschiedenis; dr. Silvagni, professor in de Christelijke en klassieke Epigrafie; Dr. Josi, substituut voor de Topografie van het Christelijk Rome en belast met de zorg voor de bibliotheek. De belangstellingdie het Instituut, of schoon nauwelijks gesticht en zeker nog niet tot de minste ontwikkeling gekomen, allerwege opwekte, bleek uit de herhaalde en kwistige schenkingen van véle personen en vereenigingen. De bibliotheek werd bijvoorbeeld geheel samengesteld uit de bezittingen van de Pauselijke Commissie voor Gewijde Archae ologie en de publicaties van de Pauselijke Romeinsche Academie voor Archaelogie, aangevuld met schenkingen van Z.Em. Kar dinaal Gasquet, bibliothecaris van de Hei lige Roomsche Kerk, van Mgr. Kirsch en de professoren dr. Josi en Mgr. Belvederi. De Duitsche regeering wenschte Z. H. Paus Pius XI geluk met Zijn initiatief en zond een som gelds ter bestrijding der onkosten van sommige onderzoekingen. Voorts zal het door een persoonlijke, jaarlijks herhaalde gift van den Heiligen Vader mogelijk zijn alle publicaties van eenig belang voor de bibliotheek van het instituut aan te koopen. Fen onbekende Fransche weldoener stichtte een beurs voor onbemiddelde Fran sche studenten. Onder andere schenkingen verdient die van Mgr. Emmerich, rector van het Campo- santo Teutonico, vermelding. Hij stelde L 100.000 beschikbaar voor het Kbuwen eener Kapel. Besluiten wij deze korte beschouwing over het Pauselijk Instituut voor Christelijke Ar chaeologie met de woorden van den Heiligen Vader-Zelven, zooals die te vinden zijn in het Motu Proprio dat tot de stichting den eersten stoot gaf: „Het blijkt Ons dat de belangstelling voor studies en onderzoekingen betreffende de gewijde archaeologie steeds groeiende is in heel Italië en in alle doelen van de wereld; en het drukt ons dat Rome de glorierijke traditie van den grooten De Rossi moet voort zetten en het centrum worden van nieuwe en ijverige nasporingen op dat ge bied. Ongetwijfeld zal dat van groot nut blijken te zijn voor de wetenschap in het algemeen, en voor de geschiedenis van ons Heilig Geloof in het bijzonder." JOH. H. Dezer dagen vergaderde de Centrale Com missie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken. De circulaire van den directeur-generaal der P. en T. inzake het aanstellen van locale krachten op burgerrechtelijke arbeidsovereen komst en het antwoord, door den minister van Waterstaat 10 Februari gegeven op de schriftelijke vragen, dienaangaande door net Kamerlid Kuiper gesteld, sprak de commissie hare teleurstelling uit, dat hangende de be slissing inzake het arbeidscontract aan dit instituut steeds verdere uitbreiding wordt ge geven. Zij verzocht de regeeringsdelegatie om de regeering uit te noodigen, geen uitbreiding aan het contract-personeel te geven totdat de centrale commissie zal zijn gehoord over den inhoud van het contract en de vraag, welke personen op contract kunnen worden aangesteld. Op verzoek van eenige organisaties kwam in bespreking het antwoord van den voor zitter van den Ministerraad inzake de door alle organisaties gezamenlijk Ingediende sala- ris-mernorle. Van organisatie-zijde werd dit antwoord onbevredigend geacht. Q.m. werd naar aanleiding van de door de regeering getroffen regeling inzake het al of niet toekenen van periodieke verhoogingen na ommekomst van den proeftijd bij voor waardelijk omslag van organisatiezijde de klacht geuit dat de regeering terzake dezer quastles, de rechtspositie van de ambtenaren betreffende, de centrale commissie passeert. Hoewel men de regeling zelve toejuichte, had, meende men, de regeering geene beslissing terzake moeten nemen alvorens daarover eerst de centrale commissie te raadplegen. De commissie vereenigde zich met het door de sub-commissie inzake het rapport der kleeding-commissie uitgebrachte praeadvies. Van organisatiezijde werd de bemiddeling der regeeringsdelegatie ingeroepen om zoo mogelijk dën min. van Financiën te bewegen, dienstcommissies in te stellen voor het belas ting- en registratiepersoneel, op den voet als door de centrale commissie In haar rapport aangaande eene reorganisatie van het geor ganiseerd overleg voor het plaatselijk overleg ontworpen. De N. S. F. jubileert De N. S. F. viert binnenkort haar tienjarig bestaansfeest. Die periode is niet lang, maar wegens den groei en bloei van de radio gedu rende dien tijd, toch gewichtig genoeg om hier eens beschreven te worden. Het was in de oorlogsjaren, toen de ree- ders, die door middel van de Nederlandsche Telegraafmaatschappij „Radio Holland" hun schepen van radio-installaties hadden voor zien, zich vóór het „fait accompli" zagen ge plaatst dat het buitenland deze, vooral in dien tijd van mijnen en torpedo's, onontbeer lijke communicatie-middelen niet meer wilde leveren. Zij stelden nu zelf pogingen in het werk tot de oprichting eener nationale indu strie, die hen van het buitenland onafhan kelijk zou kunnen maken. Het was den 27sten Februari 1918, dat de Nederlandsche Seintoestellen Fabriek te Amsterdam werd opgericht, en in Juni van dat jaar vestigde men zich te Hilversum in perceel Groest 108, een klein gebouw, waar een tapijtfabriek was gehuisvest. In gebouw Naarderstraat 8, dat thans onder den naam van „Casino" een bioscoop theater herbergt, kwam in Maart 1919 de montage-afdeeling te werken, terwijl in Mei van het volgend jaar beslag werd gelegd op perceel Groest 76, en daar een tak van het bedrijf werd gevestigd die steeds meer loka len voor zich opeischte, n.l. de z.g. exploita- tie-afdeeling, welke de belangen van den radio-beursdienst behartigde. Intusschen was met spoed aan den op bouw van een nieuwe fabriek aan de Jan van der Heijdenstraat gearbeid. Dat men er in den zomer van 1921 zijn intrek nam, was werkelijk een feit van beteekenis voor de N. S. F. Wat eerst naar drie plaatsen ver spreid was geweest, werd nu op één punt vereenigd. Op het terrein, dat zich om de gebouwen uitstrekt, werden in het najaar van 1924 twee, meer dan 60 Meter hooge antenne torens opgesteld, de „Zingende torens van Hilversum", waarvan er onlangs een wegens de uitbreiding der fabriek een twintigtal meters achteruit is gezet, als ware hij een stuk mecano-speelgocd. In het jaar 1926 werden weer nieuwe ver grootingen ingezet. Er kwam begin 1927 een afzonderlijk laboratorium tot stand, even later werd ten behoeve van de fabriek weer een stuk van het open terrein afgenomen. De dagbladen bevatten in November 1927 het bericht, dat in de jongste commissarissen- vergadering was besloten, behalve een nieuwe fabriek voor het monteeren van radio-ontvangtoestellen, en ook van telegra fie- en telefoniezenders te bouwen, even eens een nieuw kantoorgebouw te doen ver rijzen, volgens het ontwerp van architect K. v. d. Berg, die ook het ontwerp van het zendstation te Huizen had gemaakt. De werkoppervlakte der N. S. F. zou hierdoor van 2800 M2 op niet minder dan 6100 M2 gebracht worden, terwijl het aantal be ambten en werklieden, dat toen ongeveer 300 bedroeg, in de naaste toekomst zeker verdubbeld zou worden. Eenigen tijd daarna werd dit bericht weer gevolgd door de tijding, dat de duizendste arbeider zijn intrede had gedaan, en dat de werkoppervlakte niet tot 6100 M2, maar zelfs tot 10.000 M2 zou worden uitgebreid. Veelsoortig zijn de voortbrengselen ge weest, welke in den loop der jaren konden geëxpedieerd worden, Behalve zenders voor schepen, wérden er ook voor onderzeeërs en torpedo-booten en eveneens voor life-boats gemaakt; vervolgens werden vliegtuigen uit gerust, en bleken de installaties der N. S. F. ook niet voor loopgraven gemist te kunnen worden. De veelsoortigheid der fabrikaten nam later nog in menig opzicht toe. Nog moet worden vermeld, dat op last van het Ministerie van Waterstaat op het vlieg veld Waalhaven een zender is geplaatst ten gerieve der aviateurs, en in 1924 voor het eerst een vliegtuig van de K. L. M. door de N. S. F. met een radio-station werd uitge rust. Het was de vermaarde H. N. A. C. C„ die eenigen tijd later de eerste luchtverbin- ding tusschen Holland en Indië tot stand bracht. Sinds de opening van den zomer dienst op 19 April 1927 stijgt geen lijnvliegtuig van de K. L ,M. het luchtruim in, zonder voorzien te zijn van een radio-installatie. Voor de vele landgenooten, die in de initia len N. S. F. alleen den naam zagen der exploitante van den eersten omroepzender en de fabrikanten der alom geprezen omroep- ontvangers, zijn de bovenomgeschreven rege len ongetwijfeld een openbaring. Zij zullen nu begrijpen, dat de Nederlandsche Sein- toestellen Fabriek zch de laatste jaren aan een geheel nieuwe productie heeft moeten aanpassen. Sinds de radio-telefonie niet meer alleen seinend, maar ook amuseerend op trad, was naast de uitvoering der vaak be langrijke, maar uiteraard beperkte orders ook een toeleg op massa-productie noodig ge bleken. Ook de zenderbouw heeft er een nieuw object van werkzaamheid bij gekregen, de constructie van omroepzenders, zooals die welke in 1923 door Ir. White gebouwd en in Méi 1926 weer eervol op non-activiteit werd gesteld, omdat hij plaats moest maken voor een nieuwen, belangrijk knapperen collega. Eveneens is de zender, die in 1927 te Huizen werd geplaatst, door de N. S. F. geleverd. Het eerste ontvang-toestel, dat van de N. S. F. ter wereld kwam, was liet type O. 8. Verschillende modellen hebben daarna elkander nog vervangen. Op het oogenbllk bevinden zich op de markt de N. S. F. 4 voor buiten-antenne, de N. S. F. 5 voor raarn- antenne en ook de I 4a, het toestel, dat voor ultra-korte golf naar de tropen wordt ge zonden. In de Nederlandsche Seintoestellen Fabriek stond ook de wieg van ons omroepwezen. Nadat de proef uitzendingen, op den vori- gen lelefonie-zender, met een golflengte van 1050 meter en een vermogen van slechts 500 Watt, voor dien tijd zeer merkwaardige re sultaten hadden opgeleverd, nam de N.S.F. ook weldra de organisatie van muzikale uit- zendavonden op zich, waarvoor in den be ginne verschillende artisten hun prestaties gratis beschikbaar stelden. Ervarende, dat de voorloopige pogingen bij het luisterend publiek, grootendeels nog uit amateurs bestaande, in den smaak vie len, besloot men schriftelijke aansporingen om steun in het land te verspreiden. De be dragen en toezeggingen vloeiden rijkelijk binnen, de luisteraars financierden nu zelf de uitzendingen voor hen verricht en ver- eenigden zich den 23stan Augustus 1923, on der leiding van een comité uit hen gevormd, tot een Hilversumschen Draadloozen Om roep, welke geheel los van de N. S. F. kwam te staan. Drie Jaar geleden zijn door Ir, White in zijn oude verhuiskist nog proe ven gedaan met korte golf, en is door hem met een golflengte van 30 meter waarmee de Rijks-telegraaf en Philips nog werken met onze overzeesche gewesten verbinding verkregen. Men weet, hoe het omroepwezen zich hier te lande heeft ontwikkeld en niet het minst zijn bloei heeft te danken aan de zich im mer vervolmakende radio-industrie, waarin N. S. F. een eerste plaats inneemt. Nu dezer dagen de wet tot voorloopige regeling der radio in de Tweede Kamer aan de orde is gekomen, kan het z'n nut heb ben voor onze luisteraars nog eens uit te leggen op welke wijze de K.R.O. is samen gesteld en werkt. De opdracht door den Aartsbisschop van Utrecht namens de bisschoppen van Neder land aan professor W. van Koeverden gegeven was van de volgende strekking: De K.R.O. zou moeten zijn een stichting geen vereeniging. Een stichting om een sta biel bestuur te verkrijgen; geen vereeniging om dat bestuur niet afhankelijk te maken var van eenig wisselvallig kiesstelsel, wat een culiurecle stichting trouwens niet zijn mag. Als stichting dus, die geheel de Katholieke cultuur moest uitzenden, moest het bestuur behalve stabiliteit noodzakelijk drie eigen schappen hebben. Ie. het moest ons volk in zijn groote lijnen vertegenwoordigen 2e. het moest samengesteld zijn uit voor aanstaande mannen, die geschikt geacht konden worden de leiding te geven; 3e. het moest gelegenheid geven voor den luisteraar zijn verlangens kenbaar te maken Welnu deze drie eigenschappen werden volgender wijze in het bestuur aangebracht. Men ging hiervan uit, dat de groote standsorganisaties met die op godsdienstig en wetenschappelijk gebied samen ons volk vertegenwoordigen. Door nu aan deze orga nisaties het recht te verleenen een afge vaardigde voor het bestuur te kunnen be noemen, was men verzekerd daarin voor aanstaande persoonlijkheden te krijgen. En ten slotte vond iedere luisteraar van wat rang of stand ook in die bestuursleden een vertegenwoordiger van zijn belangen. Een arbeider b.v. bij het bestuurslid door den R. IC. Werkliedenbond afgevaardigd, een wetenschappelijk man bij den vertegen woordiger van de Katholieke Universiteit, een vrouw bij de afgevaardigde van den Katholieken Vrouwenbond. Bovendien werd den radio-luisteraars nog een voorsprong ge geven, doordat zij organisatorisch nog een afzonderlijken vertegenwoordiger konden be noemen In het bestuur. Zoo kon dus de K. R. O. in den vollen zin van het woord het orgaan genoemd worden op radiogebied van geheel het ka tholieke volk in al zijn geledingen en moest zijn bestuur noodzakelijk bestaan uit ver trouwensmannen, die in staat waren de lei ding van den omroep op zich te nemen. Nu spreekt het van zelf dat dit, wij zullen het hoofdbestuur noemen, zich met den da- gelijkschen arbeid niet kon bezig houden, en dus uit z'n midden een ander bestuur koos, dat het werk en de geheele uitvoering daar van op zich moest nemen. Zoo ontstond het dagelijksch bestuur van den K. R. O., be staande uit den eersten en tweeden voor zitter van het hoofdbestuur, aangevuld met Penningmeester en gesalarieerden secretaris. Uit den aard der zaak zelf is het duidelijk, dat dit dagelijksch bestuur geheel en al verantwoordelijk is aan het hoofdbestuur, volgens de bepalingen in de stichtingsacte van den K. R. O. volkomen vastgelegd. Het bezit en moet bezitten een zekere vrijheid van handelen voor den goeden loop der za ken, doch het moet niet alleen rekening en verantwoording overleggen aan het hoofdbe stuur, maar ook van dit college de richtin- gën ontvangen voor zijn daden voor het heden en de toekomst. Dit dagelijksch bestuur dan stelt, met medehulp van verschillende commissies, be staande uit vooraanstaande personen op theologisch, kerkhistorisch, religieus, profaan muzikaal en letterkundig gebied, enz. de programma's op der uitzendingen. Het vertegenwoordigt den K. R. O. in en buiten rechten, onderhoudt de relaties met het zendstation, de overige omroeporganisa ties, de regeering enz.; leidt de propaganda, is behulpzaam bij het oprichten van vereeni gingen, organiseert spreekbeurten, voert de administratie, correspondentie en boekhou ding. Hieronder laten wij nu volgen de namen van de organisaties, welke de afgevaardigden ir. ons hoofdbestuur benoemen, benevens hunne namen: De Nederl. Bond van Katholieke Radio- vereenigingen: M. J. v. d. Biggelaar, tevens vice-voorzitter. De Katholieke Staatspartij: jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. De Senaat der R-k. Universiteit te Nij megen: dr. Gerard Brom. De Algemeens R.-K. Werkgeversvereeni- ging: mr. F. Houben. De Hanze, Bond van R.-K. Vereenigingen van den handeldrijvenden en industrieeien Middenstand: mr. J. van Hellenberg Hubar. Het R.-K. Werkliedenverbond: A. de Bruin. De R.-K. Boeren- en Tuindersbond: Rec tor J. P, J- Kok. De Federatie van Dioc. R.-K. Vrouwen bonden in Nederland: mevr. F. Steenberghe Engering. De Apologetische Vereeniging „Petrus Ca- nisius": prof. J. d. J. Aengenent. De Ned. St. Gregorius Vereeniging: J. C. W. van de Wiel, priester. De Ned. Kath. Journalisten Vereeniging: W. Galesloot Czn. C. H. Twaalfhoven, thesaurier. Geestelijk Adviseur der stichting: pastoor dr. W. G. J. van Koeverden. Secretaris der stichting: P. A. M. Speet. Voorzitter der stichting: L. H. Perquin O.P. Uit het meegedeelde volgt, dat het z.g.n. dagelijksch bestuur bestaat uit de volgende heeren: L. H. Perquin, voorzitter. M. J- v- d. Biggelaar, ondervoorzitter. O. H. Twaalfhoven, penningmeester. p. A. M. Speet, secretaris. Dit bestuur heeft zijn kantoor te Amster dam, Heerengracht 48, waar ook de groote en kleine studio van den K. R. O. geves tigd zijn. Aldaar kan men zich opgeven als lid of als donateur. Op de wereld-radio-conferentie te Was hington is door de Marconi Wireless Tele graph Co. een apparaat gedemonstreerd, dat automatisch noodsignalen optisch of accous- tisch aangeeft. Dit toestel is van bijzonder belang voor kleinere schepen, waar de radio-installatie niet onafgebroken bediend wordt, dus niet altijd de marconist in de radio-cabine aanwezig is. Het apparaat treedt in werking bij ontvangst van strepen ter lengte van vier seconden, welke met een onderbreking van een seconde worden uit gezonden. Op het eigenlijke noodsignaal, bestaande uit drie punten, drie strepen en drie punten (het z.g.n. s.o.s.) reageert het dus niet, en evenmin op andere Morse signalen omdat hierbij de teekens veel kor ter zijn en nooit de strepen vier seconden aangehouden worden. Storing door de telegrafie-teekens, dus valsch alarm, is dan ook uitgesloten. Het toestel zal uiterlijk na de twaalfde streep reageeren. Bij de demonstratie in Washington geschiedde dit bijna steeds op de derde lange streep. Bij het normale noódteeken (z.g.n. s.o.s.) kan het voorko men, dat het dichtsbijzijnde schip, hetwelk het opvangt nog 50 of 100 mijl verwijderd is van het in nood verkeerende, terwijl een ander schip, waar de radio toevallig niet in geschakeld is, zich misschien op 10 mijl af stand bevindt, en dus snel hulp zou kunnen bieden. Is nu op zulk een schip het nieuwe apparaat aangebracht, dan is de kans, dat het noodteeken niet gehoord wordt vrijwel uitgesloten, tenminste indien het in gevaar verkeerend schip het speciale noodsein uitzendt. De conferentie besloot dan ook het uit twaalf lange strepen bestaande noodsignaal toe te staan voor internationaal gebruik. 7% Eerste Hypothecaire 20-jarige Obligatie- leening', groot 275.000 Bij de Ned. Landbouwbank en bij de firma G. F. H. Pastoor, Nieuwe Gracht 57, te Haarlem, is vanaf heden de inschrijving opengesteld op de 7% Eerste Hypothecaire 20-jarige Obligatieleening, groot 275.000, in stukken van 1000, 500 en 100, tegen den koers van 98;/, %,ten laste van de Congregatie der Priesters van het H. Hart, generaal-procuur te Rome, ten behoeve van den bouw der Internationale Votiefkerk, ter eere van het Allerheiligst Hart van Jezus, te Rome. Ter voltooiing der Internationale Votief kerk ter eere van het Allerheiligst Hart van Jezus, te bouwen naast het bestaande Internationale College aan de Viale Maz- zini, een der fraaiste straten van het nieu we Rome, wordt de onderhavige leening gesloten. De crypt dezer kerk is gereed en als parochiale hulpkerk reeds in gebruik. Deze Votiefkerk, welke met het Interna tionale College en het Generaalshuis één complex zal vormen, wordt beschouwd als een stichting der geheele Congregatie. Deze leening loopt derhalve ten laste der Gene raal-procuur als vertegenwoordiger der ge heele Congregatie, rechtspersoonlijk verte genwoordigd daar de Societa An. „Pax". Deze vennootschap is volledig eigendom der Congregatie. De lasten dezer leening zullen dan ook, zoo noodig, door alle leden der Congrega tie gedragen worden. Bovendien wordt een eerste hypotheek in guldens verstrekt op terreinen, begrensd door de Viale Mazzini, Via Monte Zebio, Via Pogdora en Via Coldilana, ter grootte van 6707 M2, waarop gebouwd het Gene raalshuis, het College en de crypt der Vo tiefkerk. De waarde dezer terreinen met de daarop gestichte gebouwen is d.d. 19 Maart 1927, door den Ing. Arch. N. Villa, als ver trouwensman van emitténte, geschat op L. 5.089.290, of tegen den huidigen wissel koers van circa 670.000, zoodat de lee ning ruimschoots door le hypothecair on derpand gedekt is. De Socitó An. „Pax" heeft het recht de leening te allen tijde versterkt of geheel af te lossen; zij verbindt zich echter van dit recht geen gebruik te maken vóór 1 Juni 1931. 7 pet. Ie Hypothecaire Obligatieleening groot 290.000. De Nederlandsche Landbouwbank bericht, dat vanaf heden de inschrijving ls open gesteld op de 7 pet. le Hypothecaire Obliga tieleening per 1947, groot 290.000, in stukken van 1000, 500 en 100, tegen een koers van 99% pet. ten laste van de Orde der E.E. P.P. Franciscanen, te Breslau. Ook bij de firma G. F. H. Pastoor, Nieuwe Gracht 57, te Huerlem, is de inschrijving opengesteld. Uit het prospectus der leening blijkt het volgende: De Orde der E.E. P.P. Franciscanen te Breslau wordt vertegenwoordigd door haar rechtspersoon, „Kirch. Verein der Schlesiscüen Franziskanerordensprovinz zur heiligen Hed- wig E.V., zu Corlowitz bei Breslau", op wiens naam alle onroerende bezittingen van Üe Orde zijn ingeschreven. Het oude klooster te Alienstein, werd ver anderd in een Convict, terwijl een nieuw klooster werd gesticht uit de middelen, grootendeels verkregen door uitgifte en plaat sing van 160.000.Obligaties. Daar het nieuwe gebouw wederom te klein blijkt, wordt onmiddellijk tot verdere uit breiding overgegaan, waarvan de kosten uit de onbrengst der onhdvige leening worden bestreden. Voor rente en hoofdsom is de Silezische Provincie der Eerw., Paters Franciscanen (Moederhuis te Brelari) met al haar onder- lioorige kloosters, of haar rechtspersoon, ten volle aansprakelijk. Bovendien, wordt als meerdere zekerheid voor obligatiehouders, een eerste hypotheek op goudbasis gevestigd, op de onbelaste, onroerende eigendommen der Orde, tot een gezamenlijke waarde van circa 1.050.000, zoodat de leening ruim 3% maal gedekt is. De Orde behoudt zich het recht voor de af te lossen; doch verbindt zich van dit leening ten alle tijde versterkt af algeheel recht geen gebruik te maken vóór 1 Februari 1930. In December a.s. zal een nieuwe serie wel dadigheidszegels worden uitgegeven, welke de beeltenis zullen dragen van Nederlanders, die door hun ontdekkingen bijzondere verdienste voor de menschheid hebben gehad. Het ligt in de bedoeling, hiervoor te nemen de beeltenis van een of twee verdienstelijke mannen, resp. uit de 17e, de 18e en de 19e eeuw. verklcelng van een bestuurslid. Gekozen werd bij enkele candidaatstelling de heer L. F. H. Granenkamp. De heer de Nobel werd tot eere-voorzitter benoemd. Tevens werd hem een stoffelijk blijk vaii waardeering aangeboden. v. KEMPEN EN KNAPPE UIT DEN STRIJD. Tengevolge van een noodlottig misverstand is het koppel v. Kempen—Knappe, dat sterk favoriet was in den Zesdaagsche te Breslau, uit den strijd geraakt. Bij een der jachten waren op een gegeven moment beide renners in de baan. Een misverstand bij het aflossen was oor zaak, dat beiden op een gegeven moment af stapten, denkende te zijn afgelost. Toen dus geen van beide koppelgenoten in de baan waren, werden spoedig eenige ronden ach terstand genoteerd. Te laat bemerkten de renners de fout. Knappe gaf direct op, Piet v. Kempen reed nog eenigen tijd alleen door, doch heeft Donderdagochtend eveneens den strijd ge staakt. De damclub te Compiègne, die reeds zoo veel van zich heeft doen spreken door de be roemde partij met levende schijven, komt komt thans weer met iets nieuws! Het Poolsche damspel, met zijn honderd- ruitenborden, veertig 6chijven, partijen van gemiddeld zestig zetten, leent zich zeer slecht tot het geven van groote si'multaanséances. Zijn simultaanseances van meer dan hon derd partijen, in het schaakspel en in het Engelsche damspel zijn geen zeldzaamheden, in het Poolsche damspel is een simultaan seance van veertig partijen al iets zeer bij zonders! Zoo stond het Fransche record geruimea tijd op naam van Fabre, met 32 partijen. L. Sigal, een van Frankrijk's beste simultanis- ten, bracht dit op 34, waarna de eerzuchtige wereldkampioen geen rust had, voor hij het record door een séance van 35 partijen weer op zijn naam had gebracht. Thans echter, zal de strijd beslist worden, want 4 Maart a.s. zal Sigal te Compiègne honderd partijen tegelijk spelen. En daar tegen zal zelfs Fabre het wel moeten afleg gen! Want honderd partijen, beteekent hon derd keer pl.m. zestig zetten, dus zestig wan delingen langs honderd borden! En nu is het waar Fabre is als dammer veel en veel sterker en oneindig veel geduchter dan Sigal, maar deze laatste is twintig jaar en lang en mager en Fabre is gezét en heeft een buikje...... Gisterenavond ving in het clublokaal der Damclub „Haarlem" de negende ronde van den Haarlemschen Kampioenswedstrijd aan. De uitslagen waren: Aebe de Jong remise met P. G. van En gelen. J. P. van Eijk remise met W. van Daalen. De partijèn J. B. Sluiter Jr.H. J. J. van Santen en F. A. BerkemeierJ. van Looy werden afgebroken en worden later voort gezet. OVERZICHT Het programma voor a.s. Zaterdag bevat alleen den wedstrijd Famos 2M.H.O. 3, den Iaatsten wedstrijd van de roodhemden, dia nu reeds lang definitief kampioen zijn. Toch zullen de Musschen goed doen de zaken niet al te licht op te vatten, want dat Famos thuis niet voor de poes is, on dervond Bloemendaal 4 de vorige week. De Musschen zullen er echter een eer In stellen ook dezen Iaatsten keer te zegevieren om zoodoende zonder een punt te verliezen hun programma te beëindigen. HAARL. NOORD—H.B.C. Voor de Klasse B. v. d. Haarl. Bfljard- bond speelden bovengenoemde clubs een spannenden wedstrijd. Met gering verschil slechts 22 car. op de vier partijen, wisten de gastheeren hun partijen te winnen, waar door de kansen voor de ex-Schotenaren we der gestegen zijn. De voledige uitslag is als volgt: Haarl. Noord: 1. J. Witkamp 125; 2. C. v. Vliet 125; 3. Meeuwenoord 125; 4. Coprin Jr. 125. Totaal 500. H.B.C.: W. Houtkooper 115; Okkers 120; Javaux 119; D. Metz 124. Totaal 478. De heeren D. Metz en J. Witkamp maak ten neg een fraaie serie, n.m. resp. 26 en 27 car. Alle teekenen wijzen erop, dat in 1923 het exporteeren van snijbloemen per vliegtuig weer zal toenemen. Dezer dagen besloot het bestuur van de Boskoopsche velling zijn vei-, linguren te wijzigen en te regelen naar de vertrekuren der vliegtuigen. In verband met aanvragen uit verschillende deelen des lands zal de beschikbare laadruimte naar Enge land, Duitschland, Denemarken, Zweden en Zwitserland door de K. L. M. en de andere luchtvaartmaatschappijen worden vergroot. De totale hoeveelheid door de lucht geëx porteerde bloemen bedroeg in 1927 ruim 130.000 K.G. tegen 50.000 in 1926. Woensdagavond hield de IJ. V. V. „Storm vogels" onder voorzitterschap van den heer de Nobel een huishoudelijke vergadering ter Vijftien landen vertegenwoordigd Een P. T. A.-telegram uit Warschau meldt: Hier is het 19e congres van de IntéSm. Air Traffic Association geopend. Aanwezig waren de directeuren en verte genwoordigers uit 15 landen, o.a. Martin van de K. L. M., benevens een vertegenwoordiger van den Volkenbond. De eerste redevoering werd door den voorzitter van het congres, dr. Wygard, de vertegenwoordiger van de Pool sche luchtvaartmaatschappij Aerolot, gehou den, daarna sprak de Poolsche minister van het Verkeerswezen Romocki en vervolgens de directeur-generaal van de I. A. T. A., Van Heemstede. Een Reuter-telegram uit Hongkong meldt: De Britsche regeering bestemde E 100.000 uit de Rijksmiddelen als bijdrage voor den bouw van een luchthaven te Hongkong. I ■-% CR.H0UT5TR.IOI-IO3 nERZISCHE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 12