ONDER ROOD SCHRIKBEWIND Voornaamste Nieuws VRIJDAG 24 FEBRUARI 1928 OVER RATIONALISATIE HOE KON HET IN KATHOLIEK WEENEN ZOOVER KOMEN? De Katholieke Pers Door grofkorrelige tandpasta DIT NUA1MER BESTAAT UIT VIER BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16790 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA PET ONGEVAL. Cornelis Spoor f Zeekoeten Samenstelling van Electrische treinen Stadsuitbreiding en stadsontwik keling van Amsterdam Ds toestand van Kardinaal van Rossum is uitstekend Een Amsterdamsch kampeer terrein te Zandvoort De brand te Lisse Snelvervoer van postpakketten per vliegtuig DE GRENSWIJZIGING VAN HAARLEM De schadeloosstellingen J. J. WEDER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. gaan Uw tanden langzaam maarze ker te gronde. Weest voorzichtig en neemt voor de dagelijltsche reini ging van Uw tanden slechts de be proefde fijnkorrelige Odol-tand- pasta. Ze is heerlijk van smaak, en reinigt en beschermt de tanden. BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen} Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct-i per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal I 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BSSBB ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbet- Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvcorwaaiden f Qftftfl Leven lange gekeelc ongeschiktheid totwerken door f ycrj der volgende uitkeer.'ngen 1 «IfUU. verlies van beice armen, beide beenen of beide oegen.1 W* tegen ongevallen verzekerd voor een bij een ongeval rr.et f ORfl docdelijben afkop; ZiuU.' bij verlies van een hand, f ICC bij verlies van een f CO b»J 'n breuk van f A ft bij verl een \oet of een oog; ILu. duim of wijsvinger; 1 been of aim; Al. andere bij verlies v. een vinger. Sinds het industrieel grootbedrijf zijn entré au monde heeft gedaan, geldt op dit terrein de leuze: stilstaan is achteruit gaan. Steeds moet men op nieuwe vindingen, nieuwe methodes en nieuwe afzetgebieden bedacht zijn. wil men in den grooten wereld- omvattenden wedloop kunnen volgen, niet ten ondergaan. Die zorg om bij te blijven uit zich vaak onder allerlei leuzen en zoo is een der hui dige leuzen: rationalisatie; de invoering van die menschelijke en machinale werkme thodes, welke met het oog op de economi sche handhaving of vooruitgang van het groot-industrieel bedrijf redelijk en noodza kelijk moeten worden geacht. De rationalisatie is een terrein vol geva ren. Hare noodzakelijkheid valt in het be lang van werkgever en werknemer moeilijk te ontkennen. Beider belang Is er toch bij be trokken. wanneer een bedrijf door het ver zuim der toepassing van rationeele werk methodes op den duur den strijd niet kan volhouden. Er is niet veel inzicht voor noo- dig, om dit te begrijpen en wanneer er niet meer aan vast zat, dan zou er heusch .over de rationalisatie niet zooveel verschil van meening bestaan. Het terrein van de rationalisatie is nieuw, gelijk trouwens het geheel industrieel groot bedrijf nog jong is. Bij het ter hand nemen van het jonge en moeilijke werk der rationa lisatie zijn wederzijds fouten gemaakt, welke aan de rationalisatie zelve tamelijk veel kwaad hebben gedaan. Het gaat er nü maar om, deze fouten bloot te leggen, teneinde herhaling te voor komen; wij houden dan alleen over de ge zonde kern der rationalisatie, welke wij gaaf moeten bewaren. Wij mogen immers In geen geval het kind met het badwater naar buiten werpen! In de eerste plaats hebben werkgevers zelf te veel voorop gesteld, dat de rationa lisatie een onmisbaar middel was, om het kapitaal, dat in het bedrijf werd gestoken, veilig te stellen. Dit is wel de waarheid, doch slechts de halve waarheid, want bij de Instandhouding van het bedrijf heeft niet alleen de factor „kapitaal" belang, doch de factor „arbeid" evenzeer; het is een kwestie van het economisch leven in zijn geheel. Door die foutieve redeneering geeft men verder aan de rationalisatie een egoïstisch karakter en aan den arbeider in dit opzicht dus een slecht voorbeeld. Een tweede, nog veel erger fout is, dat men bij de practische toepassing der na tionalisatie te ver is gegaan. Men heeft met het stopwatch in de hand alle werkzaam-, heden der arbeiders doen controleeren, de individueele prestatie tot een hoogtepunt opgevoerd en steeds meer arbeiders op straat gegooid zoodat een minimaal aantal overblij vende werkkrachten hetzelfde werk moet blij ven doen, wat vroeger door een veel grooter aantal werd verricht. Wanneer men dit systeem op den spits drijft, dan brengt men de ontslagenen in de tijden van werkloos heid tot wanhoop, sloopt bovendien de over geblevenen geestelijk en lichamelijk, omdat men er te weinig aan denkt hier met menschen te doen te heben. Dat dit vooral bij uitstek geschikt ls, om de antipathie en het wantrouwen tegen de rationalisatie zienderoogen te doen groeien, spreekt toch van zelf. Maar alleen van werkgeverszijde zijn fouten gemaakt, evenzeer is dit het geval bl) de arbeiders. Ook deze hebben, zich blind starende op het feit dat van sommigen hooger arbeids prestatie werd gevorderd, dat de machine menigmaal althans aanvankelijk den arbeider verdrong en dat het gehalte van het werk voor den arbeider vaak in kwali teit daalde, in de rationalisatie van het be drijf een systeem gezien, dat voor hen slechts nadeelen bezit. Ten onrechte, want zy verzuimen er op te letten, dat de handhaving van het bedrijf dat in tijden van onchristelijke con currentie zoo gemakkelijk in het geding kan komen een gemeenschappelijk belang van werkgever en werknemer is. Wij zijn er in de korte jaren van het be staan van het industrieel grootbedrijf, waarin patroon en gezel niet meer zoo dicht bij el kaar staan als in die veel gesmade middel eeuwen het geval was, nog niet in geslaagd een wederzijdsch vertrouwen te handhaven of te winnen. Alles wat van den patroon komt, wordt gewantrouwd en als het iets goeds is, dan wordt het ten hoogste nog „een staaltje van zijn plicht" geheeten. Dat in dergelijke atmosfeer een penibele itwestie, als de rationalisatie is, uiterst moei lijk tot oplossing wordt gebracht, is zeker. De rationalisatie is onmisbaar, maar wil zij slagen, dan moet zij met wederzijdsch vertrouwen worden tegemoet gezien. Er moet over dat onderwero over en weer met groote openhartigheid kunnen worden gesproken. In de eerste plaats moeten de voordeelen van de nieuwe werkmethodes aan beide partijen ten goede komen. Wanneer door een wederzijdsch volhardend streven meer wordt bereikt, dan de behoorlijke handhaving van het bedrijf, dan dienen ook de voordeelen daarvan aan beide partijen gelijkelijk ten goede te komen. Vervolgens mag een opvoering der indivi dueele prestaties nimmer te ver gaan, want een handhaving van het bedrijf, een op voering der rentabiliteit,welke alleen door overschrijding van behoorlijke grenzen zou worden bereikt, ware te duur gekocht. Hier komt men al te zeer In aanraking met den arbeider als mensch, met de menschelijke waardigheid en daarom zal bij de toepassing van nieuwe methodes op dit gebied, zeker een bepaalde medezeggenschap der arbei ders niet mogen worden afgewezen. Vervolgens zal de arbeider zich hebben te do»dringen van de overtuiging, dat een steeds verder gaande mechanisatie van het bedrijf een onafwijsbare èisch zal blijken. Het is onmogelijk en ongewenscht zich hier tegen te verzetten, mits bij dit alles maar voldoende met den menschclijken bedienaar der machine wordt rekening gehouden. Daarbij zal de arbeider moeten bedenken, dat in de toekomst in het grootbedrijf nu onvermijdelijk eenmaal een aantal personen zullen noodlg blijken, die alleen een aantal eenvoudige handgrepen ter bediening van machines zullen hebben te verrichten. Hier is niets tegen, wanneer ook hier maar op behoorlijke grenzen wordt gelet. De gedachte, dat hierin iets minderwaar digs zou zijn gtelegen, moet verdwijnen. De arbeider moet gaan beseffen, dat zijn eigen waarde niet wo.rdt bepaald door wat hij niaakt, doch door wat hij is en dat hetgeen hij ten slotte doet, wel eenvoudig, doch so ciaal-economisch gesproken, onmisbaar is. De arbeider heeft deze gedachte ook weer ontleend aan de hoogere standen, waar men zich maar al te vaak inprent, dat men zoo- waarde door de maatschappij wordt erkend en in stoffelijke winst gehonoreerd. Wanneer de arbeider de gedachte aan vaardt, dat hij waard is, wat hij als mensch en niet uitsluitend als uitvoerder van handgrepen is. dan zal hij blijmoediger zijn nuttige taak achter de machine ver richten. Hoe verder wij voortgaan, hoe meer wij zullen beseffen, dat wij ten aanzien van het industrieel grootbedrijf nog in onze jeugd verkeeren. Veel moet nog groeien, maar veel zal ook weer na korter of langer tijd moeten verdwijnen. Het leven is nu eenmaal hard Willen wij behoorlijk en blijvend in de sociaal-economische behoefte onzer men- schen-maatschappij op den duur voorzien, dan kunnen rationeele arbeidsmethodes niet achterwege blijven. Laten wij het doen met wederzijdsch ver trouwen van den beginne af; dat wij alle misplaatst vooroordeel laten varenmaar la ten wij het doen langs den eenigen weg, die passend is en waarbij de arbeider ten einde toe wordt beschouwd en behandeld als medeschepsel, met ons naar Gods even beeld geschapen. Te Heemstede, waar hij sedert eenige jaren woonde, is de schilder Cornelis Spoor op 60-jarigen leeftijd overleden. Spoor is geruimen tijd ziek geweest; een ooggebrek dat verband hield met de gees tesstoornis, waaraan hij lijdende was, be lette hem den arbeid waarmede hij zich in zijn beste jaren een gevestigde reputatie had verworven als landschap- en stillevenschil der en voornamelijk als portrettist. Hij was een algemeen gewaardeerd conterfeiter van kinderen, die hij weergaf in hun na tuurlijke bevalligheid en in het fijn-gescha keerde spel van kleuren en tinten, dat zoo wel paste bij het karakter zijner kleine mo dellen. Cornelis Rudolf Hendrik Snoor werd te Den Haag geboren uit een familie van mu sici en acteurs. Ongeleid voor violist voelde bij zich meer getrokken tot de schilderkunst. Op den raad van Greive kwam hij aan de Quellinusschool om er het decoratie-schilde ren te leeren en vandaar aan de Amster- damsohe Academie. Na zin studietiid werkte hij onder leidifig van Willem Maris; hij leerde er Jacob Maris kennen, die hem aan moedigde en raadde zich toe te leggen on bet portret. Iets van de fijne charme van Marls' kindernortretten vinden we terug in de beste van Snoor. Behalve kinderen portretteerde hij gaarne bejaarde menschen; bekend ls de beeltenis van mevrouw Spoor, de moeder van den schilder. In het Stedelijk Museum. In den Stadsschouwburg hangt zijn portret van den vroegeren regisseur bij het Nederlandsfcb Tooneel De Leur, Ven een tentoonstelling bij „Sint Lucas" herinneren we ens een nit.tig port,retfe uit zijn jeugd: van zün echt genoot». mevrouw E. C. SnoorVan Wicke- vqort Crommelln, 't welk zich thans bevindt in het museum van hedendaagsche kunst te Den Haag. Snoor was, als gezegd, een veNziidige be gaafd taVnt; hij musiceerde, hij was litte rair ontwikkelt; wat, hij schreef, af en toe, in weekbladen. werd om den levendigen trant graag gelezen. De begrafenis heeft plaats op Zaterdag den 25sten, 's middags 2 uur, te Heemstede. Uit Noordwijk aan Zee schrijft men aan de „N. R. Ct.": Al meer dan een week ligt het zeestrand over een geheéle uitgestrektheid bezaaid met doode zeekoeten. die overdekt zijn met een teerachtlg product, hoogstwaarschijnlijk afgewerkte stookolie, die overboord is ge stort. De dieren zijn zwemmende in deze teermassa terechtgekomen en kunnen zich dan niet meer bewegen, daar vleugcis 'en pooten aan elkaar kleven. Het is een jam merlijk schouwspel, enkele vogels te zen die wanhopige pogingen doen, zwemmende of vliegend een goed heenkomen te zoeken. veel waard is als men presteert, waarvan del te beginnen, Naar de „Tel." verneemt, zal met ingang- van 15 Maart a.s. eenige verandering komen in de samenstelling van een aantal elec trische treinen. Deze zal neerkomen op een versterking van de vervoergelegenheid. In enkele treinen bestond een tekort aan der de-klasse af deelingen; dit wordt thans ver holpen. Er zullen verder drie nieuwe elec trische motor-br.gagerijtuigen in diznst ge steld worden. Enkele vijf-wagen-treinen kunnen op deze wijze uitgebreid worden tot zes-wagen-treinen. De bedoeling is de tien wagen-treinen zooveel mogelijk af te schaf fen: vandaar dat een aantal voor- en volg- treinen op het traject AmsterdamRotter dam zullen worden ingelegd. Het voorstel-Wibaut verworpen. In de gisteravond gehouden zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad, is het voorstel-Wibaut, om een afzonderlijken dienst te scheppen met een eigen directeur voor staduitbreiding en stadsontwikkeling, ver worpen met 30 tegen 15 stemmen. Alleen de sociaal-democraten stemden voor. De nota van B. en W. om aan den dienst van Publieke Werken een afdeellng Stads uitbreiding en Stadsontwikkeling toe te voe gen, werd voor kennisgeving aangenomen met 30 tegen 15 stemmen. Z.Em. Kardinaal van Rossum gevoelde zich naar de Msb. verneemt, gistermorgen zco goed, dat hij reeds om vijf uur in ds kapel van de kliniek „Quisisana" het H. Misoffer opdroeg. De doktoren moeten al hun overredings kracht aanwenden, om den Kardinaal te be wegen nog niet de kliniek te verlaten, daar Z.Em, verlangend is zijn geregeld werk weer XIII Dat is voor den buitenstaander het groote raadsel van Weenen: hoe kon het in een z.g. door en door Katholieke stad zóóver komen, dat de socialisten er volledig de macht in handen hebben en de Katholieken naar vrije willekeur terroriseeren en tyran- niseeren? Weenen, de stad van Katholieke geschie denis en van Katholieke cultuur, de stad van onvolprezen kerken-rijkdom en van openbaar Katholiek leven, de stad, waarin alles leefde en ademde in het Katholicisme, hoe kon Weenen zich zóó vergeten, dat het zichzelf in duizend boeien, machteloos over leverde aan den rooden onderdrukker! Het schijnt Inderdaad een raadsel. Wanneer men zich echter wat dieper In de kwestie indenkt, wanneer men nu en dan in Weenen heeft geleefd en in aanraking met allerlei lagen der Weensche bevolking op verschillende tijden de sfeer" van Wee nen heeft aangevoeld, dan wordt het won derbare. het ongelooflijke langzamerhand begrijpelijk en in verband met de volks psyche verklaarbaar. Hoezeer ook te betreuren en te veroor- deelen En geen wonder! Waar ter wereld kon het Katholicisme zóó schitterend demonstratief tot uiting komen als juist daó,r: was eigenlijk niet de heele bevolking om zoo te zeggen katholiek? Terwijl overal e'ders de geloofsafval steeds erger om zich heengreen, maakten de Katholieken in Weenen in bet jaar 1910 nog 83 94 van de gansche bevolking uit, en ondanks de oorlogsverwildering en de vrij denkers-agitatie bedroeg het katholieke percentage in 1913 zelfs nog 81,33. Allereerst dient hierbij echter aangemerkt te worden, dat de hier genoemde percenta ges gebaseerd zijn op officieele, ambtelijke statistieken; en deze statistieken zijn over 't algemeen heel onjuist, daar het katholiek- geboekt-staan absoluut niet beteekent, dat de burger in kwestie inderdaad ook prak tisch katholiek is. We zien overal hetzelfde gebeuren: van geslacht op geslacht blijven families, die practisch al lang niet Katjiollek meer zijn, voor den burgerlijken stand als katholiek beschouwd worden en als zoodanig mêége- teld. En hoe meer de bevolking in haar geheel Katholiek is, des te meer blijft die sleur voortduren. Men mag aan de hierboven genoemde percentages dus niet te veel waarde hechten: nadere gegevens omtrent de werkelijke Ka tholiciteit in Weenen staan ons niet ten dienste, maar zéker is het, dat Weenen al sinds jaren en jaren lang zoo katholiek niet meer was. als het eruit zag. Wat echter niet wegneemt, dat er schijn baar nog heel wat onverklaarbaars over blijft, als we waarnemen, dat een ln leder geval nog beduidend Katholieke stad zich zóó erbarmelijk laat ringeloorcn door gods- dienstvervolgende socialisten, zich zóó ge dwee onder het roode slavenjuk begeven heeft. Om dat te kunnen verklaren, moet men zich rekenschap geven van de psyche der Katholieke bevolking van Weenen, van ze kere, voor het geloofsbehoud ongunstige factoren en vooral de schokkende gebeurte nissen, welke deze bevolking op schokken juist heelemaal niet voorbereid te door staan heeft gehad. Het leefde ln Weenen in den goeden, ouden tijd zoo rustig, zoo gemoedelijk, zoo gemakkelijk Het goeie leven kwam zóó maar recht streeks van Onzen Lieven Heer, men voelde zich zelfgenoegzaam en men bevroedde ln de verste verte niet. dat er ooit eens andere tijden konden komen; men was verwend en men dacht er nipt aan. voorzorgsmaatrege len te nemen voor het geval, dat dit goede leven eens bedreigd ging worden. Wie zou het ook ooit wagen, te raken aan dit gelukkige, Roomsche leven? Iedereen en alles was tcch Katholiek! Hier resideerde de Katholieke Keizer, hier regeerde de Katholieke burgemeester Lueger hier beschermde Kardinaal Piffl met zijn machtige en invloedrijke Bisschoppen de geliefde geloovigen; 'Hier was geen belager, geen vijand te duchten; de wereldlijke en geestelijke over heden, zoo eensgezind ln streving, zouden er wel tegen waken, dat er ook maar één vinger uitgestoken werd naar de Kerk. Deze groote gerustheid, deze onverant woordelijke zelfverzekerdheid, heben het volk in slaap gesust. En de bevolking in haar zelfgenoeg zaamheid verzuimde zich te wapenen. Bovendien had zich ook hier de waarheid laten gelden van het spreekwoord: dat het sterke beenen zijn, welke de weelde kunnen dragen De weelde der Katholieke heerlijkheid was tot iets heel gewoons, tot iets van-alle- dag geworden, en evenzeer als strijd de spieren staalt, zoo veroorzaakt de strijdloos- held hier verslapping en verzwakking, ook in het godsdienstig leven. De Katholieken in 't algemeen gespro ken natuurlijk waren niet langer genoeg principleel-katholiek. De opkomst van het socialisme in de laatste 'decennia dar vorige eeuw werd on derschat; wie zou er in Weenen nu iets te gen de Katholieken bunnen uitrichten! En bovendien: de socialisten van huis-uit voor een groot deel Katholiek, waren ten slotte toch ook zoo kwaad niet. Met bewonderenswaardige berek ming toch wist de soeiaal-demokratie ln Oosten rijk ln tegenstelling met wat in Holland gebeurde haar antl-katholtcken tendenz te verh°fmelijken. en de arbeiders en de armen dachten niet anders, of het gold hier a'leen maar een actie tot verbetering van de positie der economisch-zwakkeren Daarbij ondervonden de socialisten «1 spoedig veel sympathie; het moet Immers erkend worden, dat talloos vele werkgevers daarginds dank zij de doorwerking der liberale beginselen verre afgeweken wa ren van het katholiek-christelijk princiep in de economie. Maar, het zij nogmaals gezegd, die so cialistische actie werd als ongevaarlijk be schouwd voor den katholieken godsdienst en voor de Katholieken: aan de heiligste goe deren der Katholieken zou men nooit raken, en den Katholieken als zoodanig, zou men geen leed doen. Deze voortdurend aangekweekte veronder stelling heeft de goede Katholieken deerlijk bedrogen; zij luisterden naar het zoete ge fluit van den vogelaar, en zonder 't zelf te weten versterkten zij de gelederen van hun ergste vijanden. Totdat zij toen het onherroepelijk te laat was tot het besef kwamen, dat zi) bedrogen waren, en dat de siciaal-clemo- kjaten nog wel andere beginselen voorston den dan een verbetering van de positie der economisch zwakkeren. Zooals inmiddels gebleken was ln' den rooden burcht: Weenen! De Katholieken van Weenen zijn deerlijk bedrogen, alweer voor een groot deel door de schuld van de Katholieken zelf. Immers: zij verzuimden in hun zelfge noegzaamheid en zelfverzekerdheid zich een eigen Katholieke pers te stichten, welke tegen de socialistische en „neutrale" pers zou kunnen optornen en de Katholieken op de hoogte zou kunnen stellen van wat hun allerhoogste belang is. Er bestaat in héél „Katholiek" Weenen maaréén katholiek dagblad: denk wél: één katholiek dagblad op een bevolking van 1.840.000 inwoners, waarvan de meesten katholiek zijn. Wel bestaat naast het Katholieke dag blad „Reichspost" nog een uitstekend Ka- tholik weekblad „Die Chrlstliche Soziale Arbeiterzeitung", maar deze beide organen kunnen niet opwerken tegen de roode en liberale en z.g. neutrale bladen. welke lederen avond en iederen morgen als la wines over de Weensche boulevards worden uitgestort en bij de duizenden abonnemen ten worden thuisbezorgd. Zoo is het naar den zin der roode heeren; de arbeidersbevolking mag niet Katholiek, zelfs niet neutraal worden ingelicht. Be stond er vroeger een officieel „Amtsblatt", waarin de letterlijke verslagen van raads vergaderingen, enz. werden opgenomen, al spoedig werd dit afgeschaft, de bevolking mocht niet lezen, wat de Christelijk- socialenin den Raad zeiden, en de roode bla den zorgen er wel voor, dat alle argumen ten van rechts voor de bevolking verzwegen blijven. Dank zij de roode Juli-revolutie is het katholieke avondblad „Wiener Stimmen", dat voorheen naast het Katholieke ochtend blad „Reichspost" verscheen, verdwenen. Zooals men weet, werden bij de Juli-re volutie de gebouwen, kantoren en werk plaatsen der „Reichspost" (tevens ook van „Wiener Stimmen") verwoest; deze gebou wen, enz. waren verzekerd bij de stedelijke verzekerings-maatschappijdank zij de. wel willende gezindheid der stedelijke autoritei ten kreeg men echter voor heel de ontzet tende verwoesting geen cent uitbetaald; en het gevolg is geweest, dat de dagblad-direc tie overal in de wereld heeft moeten be delen, om de schade weer eenigszins her steld te krijgen, en dat tot op heden het avondblad „Wiener Stimmen" nog steeds niet verschijnt! Ja, het is niet alles, ln Weenen Katho liek Journalist te zijn, en de bezadigde, eminente hoofdredacteur van de „Reichs post" heeft al heel wat roode stormen over het grijze hoofd voelen varen. Naast de beide genoemde grootere katho lieke organen, wordt er nog een klein ka tholiek blaadje uitgegeven, het „Neutgkeits- Weltblatt", waarmede men ln 't bijsonder de minder-bemiddslden hoopt te bereiken; over de resultaten van dit blaadje kan men nog niet oordeel en; men is al heel blij, dat men zooiets heeft, maar 't is al heel blij, dat of het in staat zal zijn iets hoegenaamd tegen de roode pers uit te richten. Want de roode pers is ontzettend sterk en wordt op alle mogelijke wijzen door de overheid begunstigd. De socialisten hebben er hun „Arbenter- zeitung". hun „Abend", „Das kleine Blatt", verder de socialistisch gezinde bladen: „Der Tag", „Der Morgen", „Die Welt am Mor gen", „Das Extrablatt", „Die Wiener Allge- rneine Zeltung". De „Arbeiterzeitung", en vooral „Das kleine Blatt", worden door duizenden en duizenden gelezen; men schat den lezers kring der „Arbeiterzeitung" op 80.000; dien van „Das kleine Blatt", een speciale volks uitgave, op 110.000. Daarenboven sticht nog de communisti sche „Rote Fahne" de noodige verwarring. Overigens kent men in Weenen nog de joden-pers en een enkel liberaal getint blad. Zoo moet het vooral daar de Katho lieke bladen nog maar steeds te weinig steun en medewerking ondervinden wel treurig gesteld zijn met de politieke voor lichting der Katholieken. Ja, ja! Ieder volk heeft zooals men zegt de regeoring, welke het verdient; van Weenen kan men nog heel bijzonder getuigen: de Katholieken hebben hier de pers, welke zij verdienen. En doordat zU. de goede pers misten, wel ke moest voorlichten en waarschuwen, zijn zij misleid geworden, zóó. dat velen het af schuwelijke van hun slaventoestand zelf niet inzien en als willooze werktuigen zijn in de hand der roode demagogen. En over zulk een onvoorbereide, bedrogen Katholieken-massa kwamen nu de alles verwoestende oorlog en de roode revolutie. Door den oorlog was een zedelijke en eco nomische verwildering ontstaan, welke iedere Ideale gedachte en leder gevoel voor recht wegvaagde; de ellende was groot, en een ieder, die maar beloofde, had of kreeg zijn volgelingen. Van deze gelegenheid maakten de roode demagogen een uiterst dankbaar gebruik; toen zich bij de revolutie de gelegenheid daartoe aanbood, namen zij de macht in handen, en van toen af werd de massa eerst goed bedrogen! De sicialisten buitten voortdurend hun macht uit om de massa verder te misleiden en wij gaven er voorbeelden van! te dwingen tot het socialisme. Velen zijn, nu het te laat is en nu de knoet van het socialisme gevoeld wordt, de oogen open gegaan, maar velen zijn er ook, die tengevolge van de ongelooflijke bedrie gerij van roode zijde en tengevolge van het Katholieke pers-tekort nog steeds niet be ter weten en nog gemoedereerd meenen, zichzelf en de gemeenschap (maar vooral zichzelf!) een dienst te bewijzen door rood te stemmen. Zoover kan het komen in een katholieke stad, wanneer de Katholieken niet princi pieel katholiek genoeg zijn en ook in tij den ven vrede zich niet bereiden ten oorlog! Het Weensche voorbeeld moge den Hol- landschen Katholieken tot waarschuwing strekken! L. S. Het prae-advies van B. en W. van Am sterdam op het voorstel van het voormalige raadslid van Amsterdam, Doornbosch, om op de terreinen der gemeente Amsterdam te Zandvoort een behoorlijk ingericht kampeer terrein beschikbaar te stellen, waarvan de conclusie strekt om het voorstel niet aan te nemen, is na enkele opmerkingen van den heer LISSER (C. P. W.) door den Amster damschen gemeenteraad goedgekeurd. Spoedige heropbouw van het geböuw In het Wbld. voor Bloembollencultuur le zen we nog over den brand te Lisse, waar door de kostbare verzameling van prof. van Slogteren werd vernietigd, dat het gebouw Rijkseigendom was en het Rijk, zooals dit de gewoonte is, niet verzekerd had. Echter heeft verleden jaar de wetenschappelijke commissie op voorstel van prof. van Slog teren besloten het gebouw en den kostbaren inboedel te verzekeren voor een bedrag, dat wel niet groot genoeg is om het gebouw op nieuw op te trekken, doch waaruit toch een aanzienlijk deel van de bouwkosten zal kun nen worden bestreden. Dit ls een lichtpunt ln deze ellendige ge schiedenis, daar nu de herbouw veel vlugger zal kunnen verloopen. Het was dan ook voor den Chef van den Rijksgebouwendienst, baron van Lijnden, die spoedig na het uitbreken van den brand persoonlijk aan Professor van Slogteren zijn belangstelling kwam toonen, een ware ver rassing dit te hooren. Baron van Lynden, zoo vertelde ons Pro fessor van Slogteren, was zeer onder den in- ,druk van het feit, dat deze brand een groote achteruitzetting van de onderzoekingen be teekent, en gaf Prof. van Slogteren de ver zekering dat het Rijk met den meesten spoed den herbouw zal ter hand nemen. Een kwee- leer had aan den heer Van Lynden gezegd: „Dit ls veel erger dan dat er vier bloem- bollenschuren waren afgebrand", en dit ge zegde had op den Rijksbouwmeester veel in druk gemaakt. Prof. Van Slogteren ls natuurlijk enorm terneergeslagen, maar het feit, dat hem door den Rijksbouwmeester en de Commissie voor het Wetenschappelijk Onderzoek de toezeg ging is gedaan, dat zoo spoedig mogelijk maatregelen zullen worden genomen om hem in staat te stellen zijn werk voort te zetten, heeft hem wat opgevoerd en wer kelijk ls alle moed er niet uit. Integendeel, de plannen voor de eerstvol gends weken werden reeds gemaakt en het idee ls, om de door den brand gespaarde lokaliteiten zoo spoedig mogelijk weer be woonbaar te maken. Dan is er ten minste een gelegenheid om den arbeid op de proefvel den en ln de kassen voort te zetten in af wachting van den herbouw van het gebouw zelf. Met dat al is deze brand het ergste wat prof. Van Slogteren en zijn medewerkers kon overkomen, daar hun belangrijke en voor het heele vak zoo waardevolle onder zoekingen voor een geruimen tijd zijn on derbroken en veel materiaal is verloren ge gaan. Een contract tusschen K.L.M. en de American Railway Express. Uit New York seint men aan de Msb.: De directeur van de Kon. Luchtvaart Mij., de heer Plesman, heeft met de American Railway Express Cy. een overeenkomst ge sloten inzake het vervoer van postpakketten per vliegtuig, waarvoor een sneldienst voor Europa zal worden ingericht. Er zal een bijzondere dienst voor het ver voer van pakketten van de kust van de Stille Zuidzee naar die van den Atlantischen Oceaan worden georganiseerd. Men rekent, dat voor het vervoer van pakketten van ds kust van de Stille Zuidzee naar Europa, dan slechts 7 dagen noodig zijn. De overeenkomst zal binnen den tijd van een jaar in werking treden. Onlangs hebben wij vermeld, dat de be zwaren door het gemeentebestuur van Haarlem tegen de schadeloosstellingen door Bloemendaal, Heemstede en Haarlemmer- liede geëischt, bij Ged. Staten zijn inge komen. Naar wü thans vernemen, zijn de voi de ringen van dfa gemeentebesturen en de bezwaarschriften van Haarlem ln handen gesteld van den verificateur der provin cie, die na onderzoek dezer stukken zijn rapport bij Ged. Staten zal indienen. Naar aanleiding van dat rapport zullen De Tweede Kamer is gisteren begonnen met de behandeling van de radio-wet. Algemeene vergadering van het „Stamboek voor het Ned. Trekpaard. De manoeuvres bü Katwijk in de duinen; H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana woonden de oefeningen bij. De raad voor de Scheepvaart heeft gisteren i een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van de aanvaring op het IJ te Amsterdam tusschen „Gelria" en „Scheldestroom". Het drama in de Waalhaven te Rotterdam. De bedrijvers en medeplichtigen aan het mis drijf veroordeeld. De toestand van Z.Em. Kardinaal van 1 Rossum is uitstekend. Ontwerpen van een algemeenen maatre gel van bestuur op grcr.d van de Arbeidswet betreffende een wckclijkschen rustdag voor transportarbeiders en toonkunstenaars. De actie voor het dr. Schacpmanfonds; een bijeenkomst van het comité van actie met de secretarissen der Kringeomité's. Strenge maatregelen tegen het conunn- nisme in Portugal. De uitslag der verkiezingen In Japan. Een overwinning der conservatieven. net Fransch-Belgische handelsverdrag onderteekend. Vermindering van het Amerikaansche vlootprogramma. Barometerstand 8 uur v.m. 775. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken- om 5.58. Hoogste bar. stand 777.8 m.m. te Karlstadt. Laagste bar. stand 750.1 m.m. Jan Mayen. Verwachting: Zwakke, overdag, meest ma tige O. tot Z.O. wind, meest licht bewolkt, waarschijnlijk met ochtendnevel, droog weer, lichte vorst des nachts, overdag weinig verandering ln temperatuur. Ged. Staten een ontwerp-besluit opmaken, dat voor de vier gemeentebesturen ter vi sie zal worden gelegd. De daarna inkomen de bezwaarschriften der betrokken gemeen ten, die waarschijnlijk niet alleen de be dragen der schadeloosstellingen, maar ook de termijnen zullen betreffen, zuilen dan in een openbare vergadering van Ged. Staten worden behandeld. Er zullen dus nog wel enkele maanden met deze procedure gemoeid zijn. De eindbeslissing zal nog langer duren, omdat de gemeentebesturen van de beslis sing van Ged. Staten zonder twijfel ln be roep zullen gaan bij de Kroon. Bezwaren van Ambtenaren. Eenige weken geleden ls door Ged. Sta ten van Noord-Holland ln openbare zitting het bezwaarschrift behandeld van den heer A. Kiphardt, die volgens de annexatiewet door Haarlem van de gemeente Haariem- merliede waar hij eerste ambtenaar ter se cretarie was. is overgenomen. De heer Kip- hardt meende geen genoegen te kunnen ne men met de functie, waarin hij te Haarlem geplaatst was, en diende een bezwaarschrift in. Dit bezwaar is thans door Ged. Staten ongegrond verklaard. tuce 60 cent Vs tube 35 cent

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1