farina V/iithrlcl!, RaaiTciü Stadsnieuws 1 Verkeersongevallen Maria-Stichting CHEQUE-KOERSEN Amsterdanicche Een-s Centrale Verwarming VRAGENBUS, marktnieuvvs. '1 V '-I Agenda 25 Februari. De kunstschilder Spoor overleden Personalia Telefoons voor slechthoorenden in den Stadsschouwburg? Lijk opgehaald Aanrijding op het Prinsen Bolwerk Aanrijding in de Paul Krugcrstraat BURGERLIJKE STAND VAN ONZE RECHTBANK, Voor den Politierechter. Tolle Lege Begrafenis Pastoor F. M. K. van Kersbergen INGEZONDEN. lederen m i d d a g van 2-3 uur Polikliniek BINNENLANDS CU NIEUWS. De actie vaor het Dr. Sckaepmanfonds LAATSTE NIEUV/S. Kindermoord Een doodelijk ongeluk onder Siddcbtsren Een inval bij verschillende muziekwinkels te Amsterdam Minister Koningsberger naar de Heemaf De waterstand van de Waal v De aanrijding van drie kinderen te Amsterdam Roemeenscjie onderscheiding voor den heer A. F. Philips Een ernstige familie-twist Een Fransche onderscheiding voor Richard Heukeroth DE SP44RNEB4NK Haarlem- Amsterdam De corruptie in het gasbedrijf Hei vergaan van de Nor ga De verkiezingen in Japan ABONNEMENTSGELDEN STEEDS OP MAANDAG Mussolini en de groote gezinnen De parlementaire zitting in Frankrijk H - De nieuwe Josgo-Slavische regeering De geheele uitsluiting in de Duitsche metaalindustrie opgeheven DE SPA4RNEB4MK Haarlem - Amsterdam r IOC 1015/g 10C13/u ICO J 907/s 268 J 178 b 1743 175| 126% 174 5783- 112 1411 955 16C% 144 3291 195 "b 2741 180 176 j 277-8 421-2 128 5801 110 ex/ 163 142 1 "3301 497 b 352J I 85 S2| 44 75 93 230 197J 1824 201% 629 467J 261 512! 21 geldboeten van ƒ25 elk subs 5 dagen hecht, voor iedere boete o.v. met verbeurdverklaring. 7. W. H.t broodbezorger, wonende te Am sterdam. Overtreding accijns .vet. Drie gevan genisstraffen elk van twee dagen met ver beurdverklaring o.v, Sociëteit „St. Bavo". Gewone zittingen 7 uur. Geel Wit 5 uur. Gebouw St. Josepksgezelïen, Jansstraat 59. Geopend van 8 uur tot 10 uur. De bekende kunstschilder C. R. H. Spoor, is gisteren op 60-jarigen leeftijd te Heem stede overleden. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdagmiddag te twee uur op da Alge- meene Begraafplaats te Heemstede. De heer H. Sandars, gediplomeerde van de afdeeling Bouwkunde der M. T. S. te Haar lem, is benoemd toe bouwkundig opzichter- teekenaar by het Architectenbureau Van der Lijke en Mink, te Enschede, met ingang van i Maart e. k. In het dezer dagen gepubliceerde jaarver slag van de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Vereeniging ter behartiging van de .eiangen van slechthoorenden, werd mede gedeeld, dat nu wel spoedig in den Stads- schouwburg telefoons aangebracht zullen v.orden voor slechthoorenden. Deze mededeeling is wel wat voorbarig. Bij informatie bij den directeur van den Stadsschouwburg bleek ons nl., dat de zaak wel in onderzoek is, maar dat nog geen enkele beslissing genomen is kunnen wor den. De vereeniging moet zelf nog aantoo- nen, dat veel slechthoorenden den schouw burg bezoeken en van de telefoons gebruik willen maken. In het Noorder-Buiten-Spaame is gister morgen omstreeks half elf, door een schip per het iyk dryvende gevonden van B. La- vermans, wagenmeester bij de Ned. Spoor wegen. Deze werd sedert 26 Januari 1.1. vermist. Het lijk is overgebracht naar 't St. Eliza - beths-Gasthuis. Toen ofnstreeks kwart voor vijf Woens dagmiddag een vrachtauto van de N. V. ..Steer,werf', op het Prinsen Bolwerk reed, stak een 2-jarig jongetje C. S. genaamd, wonende Lombard-steeg die eerst links van den weg liep, plotseling den rijweg over, met het gevolg, dat het door den vracht auto werd aangereden. De chauffeur stopte onmiddeallijk, nam het k'nd op en bracht het naar de woning van een dokter. Daarna is het in bewusteloozen toestand naar het St. Eliza'aeths-Gasthuls overge bracht. Alhoewel het kind nog buiten kennis is. is de toestand van het slachtoffer, naar om standigheden goed te noemen. De 6-jarige P. Le B., wonende Schoterweg 51, stak gistermiddag omstreeks 12 uur, zon der uit te kijken, den rijweg over in de ?aul Krugerstraat. Een wielrijder die juist aan kwam rijden, •eed het knaapje aan, waardoor het kwam vallen. Een lid van O. D. was spoedig ter plaatse m bracht het slachtoffer over naar het St. s'lisabeths-Gasthuis, waar het verbonden verd en later huiswaarts kon keeven. Geboren: 19 Febr. d. v. M. Kleinhout Dubbels. 20 Febr. z. v. J. G. C. de Jong -luijskes. 21 Febr. z. v. M. D. v. Dam Polman. d. v. J. G. VermeulenVoete- 'nk. z. v. B. Mullerv. Kessel. 22 br. d. v. H. M. BergmanSchrama. -- 0 Februari, z. v. A. C. BosSchaar - 21 Februari, z. v. C. M. Sindorf d. Veldt, 22 Febr. z. v. G. J. Beijk 'uitbergen. z. v. J. v. d. Beekv. d. Joel. z. v. J. M. T. RodenburgLas- ''hüft. Ondertrouwd: 22 Febr. G. Hofsté en T. d. V/iele. J. Groes en A. F. Goedhart - P. M. v. d- Bildt en E. M. van Deur- n. B. Wagenaar en P. Popkema. G. 'om en.W. Hogenbirk. J. F. Biesbrouck 1 A. Dortmundt. F. C. Flurij en W. J. "fcumer. Getrouwd: 22 Febr. K. W. v. Nimwegen N. de Graaf. P. D. v. d. Smissen en W. Seggelink. J. G. Hirs en A. F. -uwveen D. Molenaar en P. M. v. fessel. H. A. Spee en M. A. v. d. Laan. A. H. Meijers en J. de Bruin. F. J. even en J. A. Claassen. M. .J. Zit- an en H. M. Bleijswijk. 23 Febr. W. 'os en A. Bakker. J. Sehreuder en A. 1. Porre. Overleden: 20 Febr. G. G. Hirs, 70 j., Pres. Steynstr. W. F. Hiddingh, 62 j., asthuisvest. 21 Febr. A. Ratelband, 67 Kinderhuisvest. P. L. J., 1 mnd. v. G. M. H. Straathof, Gr. Houtstraat. J Schotman, 70 j., Eikenstraat. VAN DONDERDAG 23 FEBRUARI 1928 UITSPRAKEN 1. C. S., arbeider-telegrafist, wonende te Oostzaan. Overtreding artikel 165 W. v. S. 20 boete subs. 4 dagen hecht o.v. 2. R. v. d. P., wijnkoopersknecht, wonende te Haarlem. Overtreding art. 324 Aig. Wet van 26 Augustus 1822 Stbl. No. 38 20 boete subs. 5 dagen hecht. o.v. 3. J. P., zonder beroep, wonende te Oost zaan. Overtreding Wet op de Inkomstenbe lasting 1914. Twee geldboeten ieder van 3 subs. 1 dag hecht, voor elke boete o.v. 4. G. K., cacaobewerker, wonende te West- zean. Overtreding accijnswet. Vier gevange nisstraffen elk van twee dagen o.v. met ver beurd verklaring. 5. F. F. K., blik- en koperslager, wonende te Krommenie. Overtreding accijnswet. 5 boete subs. 2 dagen hechtenis o.v. met ver beurdverklaring. 6. D. J. v. W., landbouwer, wonende te Krommenie. Gvertreding accijnswet. Twee Op Marken. Een schilderachtigen aanblik leverde hedenmorgen de rechtszaal op, toen het beklaagdenbankje te klein bleek, om de ge daagden, een 8-tal inwo's van Marken te bevatten. Heel kameraadschappelijk, zooais kiekjes groepeerden zij zich dicht by elkander in en dat typeeren uit het karakteristieke Marken, achter het beklaagdenbankje en vormden daar een vroolijke groep, waard om op de gevoelige plaat te vereeuwigen. Een vriende lijk zonnestraaltje, heel schuchter in de rechtszaal va!'end, verhoogde den aanblik van het geheel. Al deze Markers stonden voor den poli tierechter, mr. Pasteur, terecht, ter zake, dat zij op zekeren dag, in de haven van Marken, met opzet in hun baldadigheid, een afscheiding van een brug hadden vernield; door het vernielen was gevaar ontstaan voor het verkeer. Enkelen stribbelden tegen en ontkenden het feit gepleegc te hebben. Tegen een viertal vroeg de Officier van Justitie een geldboete van .3.—. Daar echter naderhand het feit niet erg bleek, veroordeelde de Politierechter hen tot 2.boete, terwijl de anderen werden vrij gesproken. Opgeruimd, dat zij er zoo gunstig waren afgekomen, verliet het groepje de rechtszaal, tot groot vermaak van de vele toeschouwers op de publieke tribune. tot welken godsdienst de patiënte behoorde,- en daarvan zullen de R. K. vrouwen in| Haarlem overtuigd blijven. Namens de georganiseerde Haarlemsche Vroedvrouwen, A. J. DE GRAAF VAN DEN ELgT. Naschrift v. d. Redactie. Inzendster ver wijt den heer Sormani ten onrecbte.dat hij de kunde of betrouwbaarheid van de door haar bedoelde vroedvrouwen in twijfel heeft getrokken. Daar is geen sprake van. Er wa ren andere motieven waarom hij aan een R. K. vroedvrouw de voorkeur meende te moeten geven. Tolle Lege van deze maand bevat wetens waardigheden, mededeelingen, proeven van woordkunst en een artikel over de oude kwestie van H. B. S.- en Gymnasium-oplei ding. Er is een vriend van de H. B. S. aan net woord, die dit onderwijs gelijkwaardig stelt aan het gymnasium. Gisteravond half 8 werden in de parochie kerk van de H. H Nicolaas en Barbara te Amsterdam, waarvan hij pastoor was, de Metten gezongen voor de zielerust van den Zeereerw. Heer pastoor F. M. K. van Kers bergen, die ongeveer 15 jaar als kapelaan werkzaam is geweest in de parochiekerk van den H. Joseph, hier ter stede. Agens was de Hoogeerw. Heer Mgr. M. P. J. MöIImann, diaken de Hoogeerw. Heer J. C. F. Jansen, deken van Soeterwoude, subdiaken de Zeereerw. Heer pastoor H. C. J. Sondaal. Bij de Lauden, welke hedenmorgen half 10 aanvingen, was agens de Zeereerw. Heer J. J. Bruning. pastoor te Pijnacker. die lange jaren met pastoor Van Kersbergen kapelaan ge weest is aan de St. Josephkerk alhier; diaken was de Weleerw. Heer Th. van Seggelen, sub diaken de Weleerw. Heer B. Hosman. De plechtige Requiemmis werd opgedragen door den Hoogeerw. Heer Mgr. P. Stroomer, deken van Amsterdam met dezelfde assisten tie als bij de Lauden. Na de H. Mis werd een treffende lijkrede gehouden door den Zeereerw. Heer J. P. Hui- bers, pastoor van de parochie van O. L. Vr. van Altijddurenden Bijstand te Amsterdam. De beaardingspleeht'gheden op het kerkhof ..De Liefde" geschiedden door den Zeereerw. Heer H. N. Colla, pastoor van de parochie van de H. Maria Magdalena te Amsterdam, daarbij geassisteerd door de drie kapelaans van den overledene de Weleerw. Heeren J. C. H. M. Schiphorst, M. M. H. Haring en G. P. van Diest. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Haarlem, 22 Februari 1928. Hooggeachte Redactie, In verband met het ingezonden stuk van den heer A. B. E. Sormani, voorkomende in de Nieuwe Haariemsche Courant van den 19en Februari j.l. <2e blad) verzoek ik UEd. een klein plaatsje. Bij voorbaat dank ik u vcor deze welwillendheid. Weledele heer Sormani, Zondag werden mij eenlge exemplaren van de N. H. Crt. in de bus gebracht. Ik be greep, dat er iets bijzonders in zou staan. Onmiddellijk trok uwe opwekking, onder het opschrift: „een daad van eer en plicht" mijn aandacht. Eenlge oogenblikken had ik noodig, om uw schrijven naar waarheid te bsoordoelen. Ik herlas het nogmaals, en kon tot geen andere oplossing komen, dan dat uw artikel tot doel had, de R. K vrouwen te overtui gen, dat zjj verplicht zijn, op grond van de door u aangeroerde R. K. begrippen, bij zwangerschap zich naar de R K. vroed vrouw Velzeboer, Parklaan, te begeven en ze voor de bevalling aan te nemen; op de eerste plaats ook omdat zij van haar ze genrijken arbeid bij de R. K. bevolking nog niet behoorlijk kan bestaan en no. 2, omdat de subsidies der vereenigingen, om haar fi nancieel te steunen, zijn opgebruikt. Met andere woorden, laat ons eerlijk zijn, mijn heer Sormani en elkaar geen knollen voor citroenen verkoopen, u tracht onder zachte bewordingen de andersdenkende vroedvrou wen, die hier sedert jaren gevestigd zijn en het vertrouwen, de waardeering en liefde van duizenden R. K. moeders hebben ver worven, hun practijk te ontnemen en ze over te brengen op de R. K. Vroedvrouw Velzeboer; en deze daad stelt u, van uw R. K. standpunt, als een daad van eer en plicht aan uw geloofsgenooten voor. Ik wil er niet verder op ingaan, alleen zeg ik u, dat, volgens mijn menschelljk begrip, ik het zeer afkeurenswaardig vind, dat gij bovendien ons, vroedvrouwen, aan uwe R. K. vrouwtjes voorstelt als neutrale „werksters", die op een of andere wijze bij Katholieken, die ni°t stevig in haar schoenen staan, een verderfelijken invloed zouden kunnen uit oefenen. V/ij zijn evenals mejuffrouw Velzeboer ge diplomeerde vroedvrouwen, doch opgeleid op de Rijkskweekscholen te Amsterdam en Rotterdam. %Iare praktische ervaringen danken de vroedvrouwen aan hun groote verloskundige practijk, waarin zij haar spo ren hebben verdiend en getoond hebben, dat zij volgens geweten haqr groot verantwoor delijk werk hebben verricht, onverschillig, Haarlem, 19 Februari 1927. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stuk in uw blad van Zaterdagavond, met het opschrift: „een daad van eer en plicht", verzoek ik U beleefd een klein plaatsje in uw veelgelezen blad. Op de eerste plaats geloof ik niet, dat men iets oneerbaars doet, als men bij de geboorte van een kind de hulo inroept van een niet-katholieke verloskundige. Vooral niet, als men reeds eenige malen gebruik heeft gemaakt van een niet-katholieke ver loskundige. die zich in alle opzichten tot onze groote tevredenheid van haar taak kweet, en nooit, zelfs niet met een enkel woord, heeft gezinspeeld op iets wat niet met onze Katholieke gevoelens In overeen stemming te brengen was Het bestuur van den Vrouwenbond schijnt niet te begrijpen, dat in gegeven omstandigheden de meeste Katholieke moeders niets liever wenschen dan weer door dezelfde verloskundige te worden bijgestaan. Ik zou het bestuur van den Vrouwenbond in overweging willen geven, kalm af te wachten, in de hoop, dat de jonge moeders, nu hier een Katholieke verloskundige is, voor hun eerst-geborene direct gebruik ma ken van de hulp van Zuster Velzeboer. Maar nu niet plotseling alle Katholieke moeders de verplichting ooieggen bij even- tueele geboorte van een kind de hulp van Zuster Velseboer in te roepen. Want, ik h«b het reeds gezegd, wanneer men reeds me dere m-Jen een goede kracht gehad heeft, zullen de meeste niet zoo gauw tot veran dering overgaan. Bij voorbaat mijn dank voor plaatsing, Een Moeder. Naschrift Van de gelegenheid, welke de Redactie mij vriendelijk aanbiedt, om aan het bovenstaande een bijschrift toe te voegen, wil ik gaarne gebruikmaken. Indien de schrijfster meent, dat zij, nu de Vrouwenbond er voor heeft gezorgd, dat er in 't belang der Katholieke zaak voor de Katholieken van Haarlem een Katholieke verloskundige beschikbaar is. ook in den vervolge mag blijven voortgaan met neu trale hulp in te roepen, dan moet zij dat met har eigen geweten maar in orde bren gen. Indien zij oordeelt, dat voor haar en haar gezin, waarvan mij de samenstelling onbe kend is, een Katholieke helpster niet beter is dan een neutrale dan moet zij dat voor zich zelf maar verantwoorden. Indien zij zich zelfs veroorlooft, andere Katholieke moeders aan te sporen, neutrale hulp te blijven nemen, met het vooruit zicht, dat als gevolg daarvan de geroepen Katholieke deskundige weer zal moeten ver dwijnen, dan bewaart zij zelf de neutraliteit al niet meer, maar verijdelt zij de uitvoering van een goede daad. Heeft deze striidende moeder voor de neutraliteit, die blijkbaar nog gaarne gemas kerd strijdt, nog nooit iets gehoord van on zen vroegeren strijd voor het eigen vrije onderwijs, en de Katholieke pers. en van den tegenwoordi-en strijd voor' den eigen draad'oozen omroepvan de vrijheid van den katholiek om katholiek te zijn, te leven, te handelen en op te voeden binnen en bui ten zijn huis, maar ook van z'in plicht daar toe ten bate van zichzelf en zijn naaste.,...., van „wie niet met Mij is, is tegen Mij, enz Laten wij niet hopen, dat zij daag niets van weet. i Zeker is het te begrijpen, dat men van een hulp, over wie men tevreden" is geweest, ook later gaarne weer gebruik maakt. En als daartegen geen bezwaren van hoogere orde zlln aan te voeren, dan valt daar niets op te zeggen, integendeel Maar is dit wel het geval, dan ge'den de gulden woorden: „Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen!" SORMANI. Slotwoord van de Redact'e Het zij ons veroorloofd, tegenover den heer Sormani de opmerking te maken, dat hij wel wat al te veel vergeet, dat wij !n Haarlem in alle ge val een overgangstoestand hebben. Daarom kunnen wij ons het best vereenigen met het laatste jred«e"e ven zijn opmerkingen en heeft inzendster eeliik, wanneer zij aan dringt, op geleidelijke verandering in den toestand. Haarlem, 23 Febr. 1928. EEN KAASBESLUIT Mijnheer de Redacteur! Het kaasheslu.lt is dan in do Staats courant verschenen. Het was reeds lang ver wacht. maar nu het er eindeliik in staat, moet iedereen erkennen, dat het bewonde renswaardige?) is. Althans op de vergadering van de Haau- lemsche Inkooncombinatie (H. I. C.) is het stuk behandelt voor zoover de winkeliers er bij betrokken worden en is besloten te prote steeren en een vergadering uit te schrijven waar alle handelaren in kaas hier ter s*.«de zullen worden uitgenocdied om gezamenUik actie te voeren en te adressseren aan den minister. Datum, uur en plaats, zullen nader per advertentie worden bekend gemaakt en mij werd opgedragen u een plaats ie te ver zoeken om alvast eenige opmerkingen te maken. Hst mag bekend geacht worden, dat ten opzichte van den handel in kaas de regeling met rijksmerken algemeen toepassing vindt. Niemand verzet er zich tegen en voor den buitenlandschen handel moet die regeling zeer nuttig zijn. Men zou zoo zeggen, dat is dan- wel in orde. Niks hoor! Er moet een kaasbeslult komen. Waarom? Ik weet het niet en-hoogstwaarschijnlijk zijn er nog wel enkelen, die dat niet weten. De gulden rege'. „overheidsbemoeiing alleen voor zoover nood zakelijk", schijnt wel uit het oog verloren en een lust om alles en nog wat te betuttelen, schijnt tegenwoordig te worden botgevierd. Natuurlijk is weer de middenstand, de win keliersstand de kop van Jut. Want buiten de onnoodige lasten, die opgelegd worden, moe ten natuurlijk ook strafbepalingen worden gemaakt, dat spreekt van zelf. 't Is alsof het er om te doen is, om ons te kwellen. Maar ook voor het publiek is het onaangenaam. Wij worden namelijk verplicht de kazen rondpm te bekladden met blauwe of zwarts verf, en moeten ook met die verf iedere hoeveelheid afleveren. Mag ».r volstrekt niet afgedaan worden. Zelfs mog-a wij niet, zoo als vooral bij groote kazen zoo dikwijls voor komt, een stukje middenuit afleveren, want dan zit er geen verf aan. Kan het nog gek ker? Wij winkeliers zijn gewoon de kazen zoo zindelijk mogelijk af te schrappen, wat het publiek natuurlijk aangenaam is en nu moeten wy het goed op last van de regeering bekladden en met de viezigheid afleveren en dat alles zonder reden. Dat kunnen wij toch maar niet zonder meer accepteeren! Wij hopen hartelijk, dat een flinke actie tegen dit kaasbès'uit zal opleven en ieder zijn plicht zal begrijpen en zijn groot belang. M-ssshien is de ramp nu nog te loeren! Voor de plaatsing mijn vriendelijken dank. A. PIELAuE. je: Een bijeenkomst van het Gom'té van Actie met de Secretarissen der Kringcomité's Het Centraal Comité van Actie voor het Dr. Schaepman-fonds heeft Maandag in „het Kasteel van Antwerpen" te Utrecht een bijeenkomst gehouden met de Secreta rissen der Kringcomitl's in het Land. De vergadering werd gepresideerd door Jhr. Mr. Ruys de Beeren'orouck, voorzitter van het Centraal Comité van Actie. 15 der 18 Kringcomité's waren vertegen woordigd. Na een Inleidend welkomstwoord van den Voorzitter werden uitvoerige besprekingen gehouden over de reeds gevoerde en nog te voeren actie. De vertegenwoordigers der Kringcpmité's deden onderling mededeelin- gen over de methode van geld inzamelen, weike in hun Kring wordt gevolgd. Deze uitgewisselde mededeelingen, die vaak zeer leerzaam waren, zullen er zeker niet wei nig toe bijdragen, dat in de verschillende Kiesvereenigingen de actie zoo intensief mo gelijk zal worden ter hand genomen. De Voorzitter van het Centraal Comité van Actie, Jhr. Mr. Ruys de Beerénbrouclc, stelde zich beschikbaar om in de verschil lende kringen persoonlijke bezoeken af te leggen. Dit zal zooveel mogelijk geschieden, vóórdat de massale actie begint. Vast staat dat de actie niet zal worden gestaakt, voordat de 7 ton bijeen zijn. De nadruk werd er op gelegd, dat het van groot belang is, dat de leden der plaatse lijke comité's, die de gelden inzamelen, uit stekend op de hoogte zijn en, zoo noodig, gebracht worden van de hoogst gewichtige zaak waarom het hier gaat. Bij de geldinzameling moet het streven zijn, dat in eiken Kieskring alle Katholieken aan huis worden bezocht. Een der Kringvertegenwoordigers kon me- dedeelen, dat in zyn kieskring de organisatie zoo goed geregeld was, dat hij er voor in kon staan, dat werkelijk alle Katholieke gezinshoofden in zijn Kring bezocht zou den worden. Dit voorbeeld werd warm ter navolging gesteld. Besloten werd dat de Kringcomité's in hun Kringen nog eens zouden nagaan, of er nog personen zijn, die geschikt geacht kun nen worden om spreekbeurten op Dr. Schaepman-avonden te houden. Op verzoek der Kringsecretarissen zullen deze aanstonds door het Centraal Comité van Actie worden uitgenoodigd. Een der Kringvertegenwoordigers deelde mede, dat in zijn Kring, met toestemming der Kerkelijke overheid, Dr. Schaepman- avonden in verschillende Kerken zullen wor den gehouden. Zooals bij andere gelegenheden bleek, is dan de belangstelling verrassend groot. De verschillende Kringvertegenwoordigers hadden slechts woorden van lof voor da medewerking, welke de Katholieke pers tot heden toe bij de propaganda voor het Dr. Schaepman-fonds verleend had. Met vrij wel alle Comité's is er een uitstekend con tact. Vertrouwd werd, dat ook .in de ko mende maanden op ae hulp van deze „grootmacht" zal kunnen worden gerekend. Na een opwekkend, propagandistisch woord van den Voorzitter, werd de uitste kend geslaagde bijeenkomst gesloten. GRONINGEN, 24 Februari. De recht bank te Groningen heeft neden uitspraak gedaan in de zaak tegen de 23-jarlge G. II., te Delfzijl, die in den nacht van 8 op 9 De cember j.l. haar pasgeboren kindje van het leven heeft béroofd en in een doos in het Damsterdiep heeft geworpen. De rechtbank veroordce'de hear tot zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis. STDDEBUREN 24 Februari. De heer j H. Doorenhos, garagehouder, alhier, is met zijn motor in volle vaart, tegen een vracht wagen gereden. Hjj werd zoodan'g aan het hoofd gewond, dut de dood spoedig intrad. Om den verkoop van werken van Jolian Strauss. AMSTERDAM. 24 Februari. Ten verzoeke van de firma Kranz te Leipzig is door een deurwaarder met verlof van den president van de rechtbank te Amsterdam krachtens art. 23 van de auteurswet een inval gedaan bij verschillende muziekwinkels te Amster dam, teneinde den verkoop van werken van Johan Strauss te beletten, waarvan de ver spreiding hier te lande in strijd is met de auteurswet. Bij eenige dezer firma's werd de aanwezige voorraad in bsslag genomen. HENGELO, 24 Februari. Minister Konings berger brengt Woensdag 29 dezer een bezoek aan de Heemaf. alhier, waar met een der olectrische locomotieven proefritten zullen worden gemaakt. Vr.: Hoe bereid ik "en konijnenvel? verkregen kunnen worden, te onteigenen. Antw.: Zet de huid 2 x 21 uur in het zotu; ontdoe haar dan van de overtollige vleesch- en vetdeelen; wrijf haar in met ge lijke deelen kamfer en aluin; spijker haar op een plankje en klop de huid tot zij soe pel geworden ls. Deze laatste bewerking moet een 14 dagen verschillende malen geschied*». Vr.: Zoudt u mfj kunnen zeggen, waar zich m Haarlem een R.-K. Mandolineclub bevindt? Antw.: De R.-k. Mandolineclub „Sancta Lucia". Wend u tot kapelaan J. p. a. Brinkman aan de pastorie aan het Spaarne. Vr.Ik heb deze week een brief ontvangen uit Washington. Nu staat boven den brief; „Private office" en op de enveloppe staat: „Appointment Bureau". Nu zou ik graag wil len weten, wat de beteekenis is van deze woorden. Antw.. Private office beteekent particu lier bureau; appointment-bureau wil zeg gen aanmeldingsbureau. Vr.: Welke R. k. dagbladen zijn er te Amsterdam en te Rotterdam? Gaarne ver nam ik ze van U, met de adressen, waar ze gevestigd zijn. Antw.: „te Amsteidam fcordt uitgegeven „De Tijd", N. z. Voorburgwal 5973; te Rotterdam: „De Maasbode" en „Het Nieuwe Dagblad", beide gevestigd aan de Groote Markt aldaar. HOOFDDORP, 23 Febr. Tarwe, rood 11 12, id„ nieuwe 1113, rogge 10 50—11.50, gerst, Chevalier 12,2512.75, wintergerst 11.5012.50, haver 1112, witte duive- boonen 1416. paardeboonen 11.5012.50, bruine boonen 2535, groene erwten f 23 28. schokkers 30—32, vale erwten 25—35, karwij 3739. gele mosterd f 1922.50, blauw maanzaad 34^35, koolzaal 22—24, kanariezaad 13—14, alles per 1Q0 K.G. TIEL, 24 Febr. De Waal valt niet bij zonder snel. Sinds gisterenmorgen is zi.i 31 c.M. gevallen, zoodat de stand thans is 8.23 meter A.P. AMSTERDAM, 24 Febr. Omtrent den toe stand van de drie kinderen, die gisteren werden aangereden door een postauto in de Van Baerlestraat, vernemen we, dat de meisjes Stibbe cn Elles goed zijn. Zij wor den thuis verpleegd. De algemeene toestand van het dochtertje van mr. Merklbach is vooruitgaand. Zoo nu en dan keert het be wustzijn terug. EINDHOVEN, 24 Febr. Blijkens een uit Boekarest ontvangen telegrafisch bericht, is de beer A. F. Philips, directeur van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken, benoemd tot Officier in de Orde van de Ster van Roe menië. AMSTERDAM, 24 Febr. Een ernstige familie-twist was oorzaak, dat voor de Vierde Kamer der Rechtbank alhier een steenhouwer uit Hilversum zich terzake van poging tot doodslag subs, het terzake van het aan een ander toebrengen van zwaar licha melijk letsel op zijn schoonzuster gtpleegd. had te verantwoorden. Nadat uitvoerige getuigenverhoor in 't geheel werden zes getuigen ft charge en zes decharge gehoord geëindigd was hield het O. M. mr. Reilingh, zijn requisi toir. Spr. meende, dat bewezen is, dat verd. zich heeft schuldig gemaakt aan hot opzet telijk aan een ander toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De eisch luidde drie maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. Dijkstra, pleitte een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak over 14 dagen. AMSTERDAM, 24 Februari Naar wy vernemen, is de heer J. Richard Heukeroth, lid van het comité consultative Neerlandais des sociétés des auteurs, compositeurs et édi- teurs de musique. en kapelmeester van het Rembrandttheater te Amsterdam, door dq Fransche regeering benoemd tot officier de l'academie de France. MEDEGEDEELD DOOR VRIJDAG 24 FEBRUARI. Bieden Laten 59.25 59.40 9.70 9.85 34.55 34.70 12.12 12.13 47.80 47.55 Röme 13.10 13.25 Madrid 42.10 42.25 Weenen 24.95 25.10 New-Vork (cable1 2.474 2.484 7.30 7.45 27.— 27.10 66.55 66.70 Oslo 66.10 66.25 Stockholm 66.65 66.80 ZUID-SCHARWOUDE. 24 Febr. In de gisteravond gehouden raadsvergade ring kwam ter sprake het besluit van de commissie der liehtbedrijven. om geen on derzoek in te stellen naar de genoemde 5% provisie, var. de aanbested'ngen door den directeur van dit bedrijf. De commissie is van meen'ng dat deze 5% door den direc teur terecht genoten zijn. Op een schrijven van den raad hierover is geen antwoord ontvangen, waarom besloten werd zich tot Gedep. Staten te wenden met verzoek om een onderzoek in ts stellen. In een onlangs verschenen nota van den burgemeester van Noord- en Zuid-Scharwovde over da gascor- ruptie, wordt het genieten van deze o ont kend. Een Nederlander onder de vermisten? Over het vergaan van de Noorsche passa giersboot Norge. die de kustvaart onder houdt tussehen Oslo en Bergen in Noorwe gen, meldt een medewerker aan de N. R. Crt nog. dat onder de 10 menschen, die om het leven zijn gekomen, ook een Neder lander was, die voor zaken op reis was naar Bergen. LONDEN, 24 Febr. Naar uit Tokio ge meld wordt, zijn thans de definitieve uit slagen der verkiezingen bekend. De liberale oppositie behaalde 218 zetels, in 1927 189 zetels en de regeeringspartij 215 zetels, in 1927 222 zetels. i Men houdt rekening met mogélijk aftre- Iden der regeering als gevolg van dezen uit» i slag. V« IJ verzoeken onze \7eek-Abonnê'« beleefd de niet DiEsdag of nc* later aan onze fcezor- gsrs of agenten te voldoen. I Het geeft in onze administratie groote ver» j (raging, wanneer de gelden niet opti-d vol» daan werden. :-ri5v' L A-'m'nVraf'e NIEUWE HAARL. COURANT. MILAAN, 24 Febr. De gemeentelijke autoriteiten hebben medegedeeld, dat alle vaders en moeders van gezinnen van zeven kinderen of meer, op de stads tramlijnen vrij vervoer zullen genieten. Deze gunst werd tot dusverre slechts verleend aan oorlogsver minkten. Deze geste der Milaansche autori teiten is bedeeld, om Mussolini te steunen in zijn actie tot opvoering van het bevol kingscijfer. PARIJS, 24 Febr. In offlcieele Fransche kringen is men van meening, dat het slui ten van de huidige parlementaire zitting niet vóór 16 Maart verwacht kan worden. BELGRADO, 23 Febr. (V.D.) Woekits- jewitsj heeft opdracht tot vorming van een Kabinet aanvaard. Het Kabinet zal be staan uit negen radicalen, vijf demoeraten, een lid der Sloweensehe Volkspartij, en een Mohammedaan. De nieuwe regeering zal zich op 29 Febr. aan de Kamer voorstellen. BERLIJN, 24 Februari. Nadat de arbeiders in de M'dderv-Duitsche metaalindustrie heden den arbeid hebben hervat, heeft het verbond van Duitsche me- taal-industrieelen de algeheele uitsluiting opgeheven. MEDEGEDEELD DOOR VRIJDAG 24 FEBRUARI. Middagkoersen van gisteren. Heden opening blaassteen ugen. 6% Nederland i9'ï3 5% Nederland 1918 4J4 Nederl. IH'! 6% N.-Indië 1923 D 4 Yt N.Ind. 1926 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew Nederl. Kunstzijde Maecubee Hoil. Kunstzijde Oude Philips Industr. Buitenland Anaconda U. S. Steel Handelsonderne mingen. Comp. Comm. de Llège Mijnbouw. Boeton Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dcrtsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub Serbadjadi Silau V. I. C. O Allied Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend Holl. Lloyd Holl. Stoomboot Kon. Ned. Stoomb Kon Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref Suiker. H. V. A. Java Cultuur Foerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Prolongatie 279 4221 172 - m i fj 37"/J8 811J 4C7 121J 79 160 140 141 191 193 54| 55! 2| 279! 218 280 131! 177 93 819 123 b 182 160 b 612 468 260 517 uLikP4. jyjj, j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2