Binnenlandsch Nieuws Rechtszaken Gemengd Nieuws STATEN-GENERAAL Tweede Kamer Behandeling der Radio-wet Voor transportarbeiders te land en toonkunstenaars De keuring van jeugdige schepelingen Eén onhoudbare toestand De toepassing der T rekhondenwet LEGER EN VLOOT. De Hertog Hendrik" te Paramaribo De politie zoekt den voortvluchtige Ze wilden de straat oversteken Een goede vangst Gereed voor een Oceaan-reis Het drama, dat eindigde in de Waalhaven te Rotterdam De aanvaring tusschen „Gelria" en „Scheldestroom" op het IJ Een bijzondere dag voor Katwijk Wegens hst uitlokken pan brandstichting De onthullingen over den moord op mr. Wijsman Een nachtelijke steekpartij Valsche guldens en rijksdaalders Eindelijk vlotgebracht Opgepast! Hef hielp hun niets De bewijzen warén té evident Het dr amain d s Dier gaard estraat te Rotterdam LUCHTVERKEER. Een mooie prestatie In de vergadering der Tweede Kamer was gistermiddag aa.i de orde het wetsontwerp tot aanvui..ng van de Telegraaf- en Tele foonnet 1904, zooais die laatstelijk is aange vuld en gewijzigd bij de wet van den 3len Mei 1923. De heer VAN DEN'BERG (S. D. A. P.) acht den Aigemeenen Maatregel van Bestuur de beste vorm ter voorloopige regeling. Het ontwerp is voor spreker aannemelijker ge worden. mede door de tegemoetkomingen van den Minister. Een der grootste proble men in deze aangelegenheid is, vrije mee- ningsuitmg. of voutomen neutraliteit, terzake waarvan spr. ais zrjn meening uiteenzet, dat de vrije meeningsuiting verre te verkiezen Is, boven de neutraliteit, welke in de practijk bijv. in Engeland en Duitschland reeds tot groote bezwaren aanleiding heeft gegeven. Laat ons bewaard blijven voor de menta liteit, waaronder men zou krijgen een libe raal-conservatieven omroep, in hoofdzaak In handen van de werkgevers. De circulaire van de N. O. V. is daarvan het bewijs. De omroep voor lndië zal neutraal zijn en de heer Treub zal uitmaken, wat voor lndië als neutraal zal gelden. Dit is ontoelaatbaar en spreker geeft dan minster in overweging, zijn standpunt te herzien. Vervolgens bespreekt spreker de retributie, waartegen eenig begin- selbezwaar niet bestaat. Betreiier.de vraag, of men hier te doen heeft met retributie of betasting, meent spr., dat hier van retributie gesproken moet worden en met van belasting. Er is een hoofd argument ten gunste van de retributie, dat spr. volkomen afdoende blijkt: ieder ander stelsel werkt de meest ergerlijke klaplooperij op andermans muziek in de hand. In ons land wordt het aantal klaploopers geschat op TO pet. van alle luisteraars. Ook tegen retributie is geen bezwaar te maken, terwijl zij het eehlge middel is om een goede organisatie tot stand te brengen. Ér wordt in den laatst en tijd van z.g. neu trale zijde actie tegen de retributie gevoerd en het is waar, dat voor de bestaande om- roepvereenigihgen de retributie niet absoluut noodzakelijk is, maar zonder retributie, zal de onhoudbare toestand blijven bestaan, dat meer dan 70 pet der luisteraars klaploopen. Wat intusschen de hoogte der retributie betreft, meent spr., dat deze 5 niet te boven moet gaan, terwijl hij aandringt op lage retributie voor kristal-ontvangers. Be heer J. J. C. VAN DIJK (A.R.) zegt in beginsel geen bezwaar te hebben tegen het door den Minister gevolgde systeem, waarin de regeling wordt overgelaten aan een aige meenen maatregel van bestuur, indien de be scherming van de rëclitén der burgers daar bij maar géén gevaar loopen. In de wet moe ten enkele hoofdlijnen evenwél worden vast gelegd en die mist spreker in dit ontwerp. Hoe stelt de Minister zich voor, dat In een aigemeenen maatregel van bestuur regelen worden gesteld? Volgens den Minister zal alles geheel geregeld worden in verschillende hoofdstukken, die den algemeen erimaatregel zal bevatten, Echter de agemeene maatregel zal aan den minister opdragen omtrent den radio-omroep regelen te treffen. We krijgen dus deze figuur: de wet delegeert aan den alg. maatregel van bestuur en de alg. maat regel van bestuur delegeert aan den Minister. Waar is het eindpunt? Ben neutrale; kleurlooze omroep, waarbij de vrijzinnige levensbeschouwing als norm zou worden genomen, is niet te aanvaarden. Dit geldt ook voor lndië, al erkent spl'., dat eenige beperking wat de politieke,uitzending betreft, hier gebeden is. Het standpunt, door den Minister ingenomen, heeft spr. echter met verbazing geslagën. Aan een bepaald concern, staande onder leiding van den heer Treub, wordt, zij het ook voorloopig, algeheele machtiging gegeven voor de uitzending van programma's ook godsdienstige. Dat deze regeling voorloopig is, doet niets ter zake, dit is een nieuwe regeling en een voorlcopige re geling, die nieuw is, moet uitgaan van juiste principen. Wist de minister niet, dat de christelijke vereenig insen hiermede geen ge noegen zouden nemen? Zij kunnen er onmogelijk mee accoord gaan, dat de omroep in handen van een con- servatief-vrijzinnige groep gelegd zal worden en dat de christ. groepen slechts als aanvul ling af en toe ook eens iets mogen uitzenden. Men vergete niet dat er twee aanvragen waren: die van Philips en een van de christ. groepen; de Minister hééft Philips gekozen. Zoo gaat het niet en zoo mag het niet gaan. De heer Droogleever Fortuyn (V. B.) aan vaardt de regeling door den minister voorge steld, doch heeft bezwaar tegen de retributie. Zoolang één nationale omroep ijpg niet mogelijk is, acht spr. het noodig dat zend vergunning gelijkelijk verdeeld wordt onder de verschillende organisaties. Spr. voelt dan ook niets voor een hoogere retributie dan noodig is voor vergoeding van door het Rijk gemaakte kosten en verzoekt den Minister af te zien van de verdeeling der gelden. Da heer SURING (R. K.) geeft toe, dat veel aan een aigemeenen maatregel van be stuur moet worden overgela' en, doch hét toezicht zal gehouden moeten zijn binnen enge grenzen en wanneer de regeling daar van aan een aigemeenen maatregel van be stuur. zou worden overgelaten, dan vreest 6pr. een sancticnncerihg van hetgeen thans regel schijnt te worden. Het wordt thans zelfs reeds verboden propaganda té maken Voor dé eigen omvoep-orgahisatie en dat acht spr. -verkeerd. Uit de circulaire van den heer Damme betreffende de uitzending naar ln dië spréékt een zekere geest en wanneer die zelfde geest zou gaan heerschen over de uit zending in Nederland, dan zal ieder toé moe ten geven, dat een in de wet vastgelegde regeling van het toezicht noodzakelijk is. Deze circulaire' is een offer t^an tien waan van de voortreffelijkheid eener neutrale Uit zending. Wij wensclien geen supprematie van een Philips-concern, wij willed niet met de pet in de hand vragen of we ook een half uurtje mogen hebben: wij elschen een uit zending, zooals wij die willen, waarop wij het katholieke stempel drukken en in gelij kelijk verdeelden tijd. Dat kan niet bereikt worden zonder regeling in de wet. Aangaande de retributie merkt spr. op dat de organisaties naar niet wenschen en dat dé Staat haar niet noodig heeft. Hij zou daarom willen zeggen: laten wij voorloopig die heffing achterwege laten. De heer JOEKES (V. D.) heeft bezwaar tegen het verleenen Van de uitsluitende Ver gunning a én éen bepaald concern. Tegen de belasting heeft spr. het bezwaar, dat mén daarmede een groote groep treft, die het geld bezwaarlijk kan missen. Beter is het dat men vaststelt, dat ieder, die een radio, heeft, zedelijk verplicht is zich aan te sluiten bij een Omroepvereeniglng. Ih zijn antwoord zegt dé MINISTER VAN WATERSTAAT, de heer VAN DER VEGTE, dat de regeering overtuigd is van de nood zakelijkheid van een wettelijke regeling, al is die ook nog zoo eenvoudig. Geen reden ziet spreker, om het ontwerp nader te overwegen. Evenals in de Postwet moeten ook In de Radio-wet slechts de algemeenè grondslagen geregeld worden. Wat zou er b.v. zijn terecht gekomen van de telkens plaats gehad heb bende tariefverlagingen bij dé posterijen, als deze matérie wettelijk geregeld zou moeten worden? fn andere landen ontbreekt óf de wettelijke regeling geheel, óf er is een rege ling, die niet meer regelt dan dit ontwerp. De omroep moet geregeld worden door de radio-wereld zelf en mag niet worden voor geschreven. Als dit ontwerp is aangenomen, ts het de bedoeling, mét dé radio-vereenigin- gen overleg te plegen om tot den nationalen omroep te komen. De regeering is op de heffing niet gebrand, de schatkist zal er vrijwel geen baten van hebben. Op het oogenbiik is echter de toe stand zoo, dat van de 10 luisteraars er 5 zijn, die absoluut niets betalen. Dé voorgestelde heffing is een middel om zedelijk en werke lijk op het gemoed te werken van iederén luisteraar. Bij goede bediening van de radio moet Jaarlijks 1 y2 millioen worden uitgege ven. Dit bedrag wordt thans niét bereikt. Wil de radio geperfectionneerd worden, dan kost dat ook geld. De Staat bewijst diensten aan den luisteraar. Wie dus luisteraar wil zijn, zal iets moeten biidraged. Dit is geen belas ting. maar zuiver een retributie. Wat den radio-omroep naar lndië betreft, merkt de Minister op, dat Philips de uitslui tende zendvergunning vroeg voor eenige ja ren. in verband met de hooge kosten, die verbonden waren geweest om die verbinding met lndië te krijgen. Ook de Chr. en de Kath. omroepvereeriigingen vroegen een ver gunning of het méde-gebruik van dien éénen zender, voornamelijk met het doel. kerkdiens ten op Zondag over te brengén. Twee zen ders waren gew'enscht. Daarom heeft Phi lips een zender gekregen, onder voorwaarde, dat ook anderen daarvan gébruik kunneh maken. Eén en ander zou geregeld worden dooi den Minister van Waterstaat. Dit nu is een voorloopige toestand. Later zal de zender niet meer onder leiding Van het Philips- concern staan, maar onder leiding van hen, die de radiodistributie beheereH. Toezegging aan het Philips-concern heeft nog niet plaal3 gehad. Bij de replieken zegt de heer DROOG LEEVER FORTUYN (V.B.) een amende ment te zullen indienen om te beletten, dat een retributie geheven zal worden, die als subsidie voor de or; lepvereenigingen zal dienen. Hierna worden de $lgemeene beschouwin gen gesloten en de vergadering tot heden middag verdaagd. Rotterdam, Vlaardingen en Maassluis: Hoofdinspecteur van den Arbeid in het 3e district, Graaf Florislaan 39. Rotterdam; Scheveningen en Katwijk: Hoofdinspec teur van den arbeid in het 11e district, J. P. Ccenstraat 45, 's-Gravenhage; Dordrecht, Vlissirigen en Terneuzen: Hoofdinspecteur van den Arbeid in het lQe district, Hooge Nieuwstraat 53, Dordrecht. Overigens ts de Directeur-Generaal van den Arbeid gaarrié bereid, inlichtingen te verstrekken. De Arbeidswet. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid ontwerpen van algemeene maat regelen van bestuur, betreffende den wekè- lijkschen rustdag voor transportarbeiders te land en toonkunstenaars aanhangig ge maakt. Aan de memorie van toelichting op deze ontwerpen is het volgende ontleend: Onder de transportarbeiders, in het bij zonder die van het personenvervoer, rijzen bij voortduring ernstige en gegronde klach ten over het gemis van Zondagsrust en van een vervangenden rustdag in de week. Dit geldt in gelijke mate voor het vervoer te land als voor dat te Water. Dat thans be gonnen wordt met het vervoer te land heeft alleen tot reden, dat voor het verkeer te water de regeling veel ingewikkelder en moeilijker te controleeren zal zijn, zoodat vrij zeker een gelijktijdige invoering gèen voldoenden waarborg voor de haiidhavirig zou geven. Daar de behoefte aan wettelijk ingrijpen vrijwel even groot is, hoopt de minister, dat het niet te lang zal duren, voor éen regeling voor het vervoer te water op die voor het vervoer te land zal kunnen volgen. Onder de toonkunstenaars zijn het vooral de musici in de bioscopen en in de z.g.n. „strijkjes" in koffiehuizen, hotels en dans gelegenheden, die terecht klagen over het gemis van vrije Zondagen of een vervangen den vrijen dag in de week. Daarom en om dat een soortgelijke regeling voor concerten en schouwburgen grooter bezwaren oplevert en minder urgent is, wordt thans mét eerst bedoelde groepen begonnen. De directeur-generaal van den arbeid heeft een circulaire doen toekomen aan burgemeesters, waterschouten, politie-com- missarissen, réeders, directeuren van zee vaartscholen en arbeidsbeurzen, gezagvoer ders, zeelieden en andere belanghebbenden, waarbij kennis wordt gegeven van de op 1 Maart a.s. in werking tredende regeling, waarbij geneeskundig onderzoek van perso nen tusschen veertien en achttien jaar aan boord van zeeschepen wordt ingesteld. Deze regeling is een gevolg van het Ver drag van Genève, waartoe Nederland is toegetreden. De voorgeschreven bepalin gen zijn vervat in een K. B. van 1 Decem ber j.l. Herinnerd wordt dat zij, die voor de keu ring een aparte reis moeten maken, ver standig zullen doeh den dokter eenige dagen vooraf van hun komst te verwitti gen. Voorts dat de schepeling tusschen 14 en 18-jarigen leeftijd, die 1 Maart 1928 buiten gaats vertoeven, zich ten spoedigste na hun binnenkomst hier te lande, en alvorens op nieuw naar zee te vertrekken, zich ter keuring aan een dér vorengenoemde adres sen dienen te vervoegen. Zij die mochten worden afgekeurd, kun nen binnen veertien dagen een herkeuring verzoeken, op do wijzé, die hun bij de af keuring zal worden kenbaar gemaakt. De keuring geldt slechts voor den duur van een jaar. Ieder jaar moeten de jeug dige schepelingen zich dus opnieuw ter keuring aanmelden, totdat zii den achttien- 'arigen leeftijd hebben bereikt. Op dien leeftijd eindigt de wettelijke verplichting tot geneeskundig onderzoek. De goedgekeurde candidaat ontvangt van den dokter een attest, dat aan den kapitein van het schip, waarop hij te werk wordt gesteld, moet worden ingeleverd. Bij het eindigen van de dienstbetrekking moet het I attest aan den schepeling worden terug- gegeven. Eventueel nader gewenschte gegevens of 'nliehtingen worden op aanvraag verstrekt door de betrokken districtshoofden der Arbeidsinspectie. Deze zijn voor de Havens: Delfzijl, Groningen en Harlingen: Hoofd inspecteur van den Arbeid in het 9de dis trict, Kleine der Aa 32e, Groningen; Helder en IJmuiden: Hoofdinspecteur van den Arbeid ih het 6de district, Wllhel- Tüinastraat 53, Eaar'ém; AmsterdamHoofdinspecteur van den Ar beid in het 5de district, Gebouw Droogbak, Amsterdam Het Tweede Kamerlid, de heer Weltkamp, heeft den Minister van Waterstaat de vol gende vragen gestéld: Is het den Minister bekend, dat de Pruisi sche regeering de posten, op haar begrooting uitgetrokken voor de verbetering van het Duitsche gedeelte van de Dinkei, beneden hè'. Nederlandsehe dorp Denekamp, heeft te ruggenomen, zdodat, zeer tot schade der al daar wonende Nederlandsehe landbouwers, de onhoudbare toestand aldaar zal voortdu ren? Zoo ja, is dan de Minister bereid, te bevorderen, dat aan de Duitsche regeering op goede voorwaarden (de heer Weltkamp verwijst naar zijn rede bij de behandeling der jongste Waterstaatsbegrooting) de gei den worden voorgeschoten voor de verbete ring van de Dinkei. zoodat de Nederland sehe ingezetenen geholpen worden? werden goedgekeurd én 12-4 werden afge keurd, hebben, naar het „Hbld." verneemt, belanghebbenden zich tot den minister ge wend met het verzoek, een overgangstijdperk van zes maanden te bepalen, waarin den trekhondenhouders gelegenheid wordt gege ven om zich naar de bedoeling der wet te installeeren. Verzocht wordt voorts een wijziging in de Trek.hondenwet aan te brengen in dezen zin, dat de borstbreedte van honden onder de kar niet 16, doch 14 c.m. zal bedragen, daar de practijk heeft uitgewezen, dat dit voor het trekdier geen bezwaren heeft. Belanghebbenden hébben den burgemeester verzocht, om, bij verdere keuringen en even- tueele herkeuringen door de keurders, de meest mogelijke soepelheid te doen betrach ten. Naar aanleiding van het feit, dat te Alk maar 203 honden zijn gekeurd, waarvan 79 Blijkens bij het Departement van Marine ingekomen bericht is Hr. Ms. „Hertog Hen drik" 22 dezer van Paramaribo vertrokken met bestemming naar St.-Vineent. Op 21 dezer is door de bemanning van de „Hertog Hendrik" een bloemenhulde neerge legd aan den voet van het standbeeld van II. M. de Koningin staande op het Goüverne- mentsplein te Paramaribo, zulks In tegen woordigheid van troepen van de landmacht en de politie, onder het houden van een groote parade. l Men herinnert zich de waarschuwing. waaTomtrent wij gisteren melding maakten, luidende nl. als volgt: Alvorens in relaties te treden met den 45-jarigen A. W. B. Lecke, laatstelijk wo nende in de Witte van Haemstedestraat te Rotterdam, geeft -ia commissaris van politie van de centrale recherche te Rotterdam, in overweging éerste inlichtingen in te vinnen aan het hoofdbureau van poiitie, afdeeling Centralé Recherche. In eenige bladen heeft L. nl. advertenties geplaatst, Waarin hij om flinke personen vrdëg voor Rotterdam en omstreken, terwij! een goed salaris en provisie in het vooruit zich werd gësteld. Zij, die geneigd waren een borgstortlng te doen, genoten de voorkeur. Vele personen zijn er op deze wijze in geloopen. Vermoedelijk doordat deze men- schen mét elkaar gesproken hebben, over hetgeen Lecke aan ieder hunner persoonlijk had medegedeeld, hebben argwaan gekre gen. Maandagochtend deelden ze daarom Lecke mede, dat ze een informatie op hem zouden trekken, en Maandagavond wa? Lecke verdwenen. De politie werd in de zaak gemoeid en bij een huiszoeking in het „kan toor" van den bank-directeur, werden hon derden brieven, welke op de bewuste adver tentie zijn geschreven en de corresponden tie, welke naar aanleiding van deze brieven is gevoerd, in beslag genomen. Lecke is voortvluchtig, de poiitié zoeki hem wegens oplichting. Eeii ernstige aanrijding te Amsterdam. Te Amsterdam werden ih de Van Baerle- straat drie kinderen, die uit de school in de Jan Luikenstraat kwamen, door een post auto overreden en gewond. Het waren drie meisjes, die de Van Baerlestraat over wilden steken naar de Van Eeghenstraat, daarbij geraakten zij onder den postauto, die van den Willemspark weg naderde. Een der meisjes wérd met een hersenschudding opgenomen, de twee ande ren kregen verwondingen. Alle drie werden naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht. De postauto, die waarschijnlijk door het plotselinge sterke remmen, een rem had ge broken, is door de verkeerspolitie in beslag genomen. Omtrërit dit ernstig ongeval verneemt hèt „Hbld." nog nader: Het waren drie kinderen van ongeveer tien jaar, die van de „Nieuwe Schoolvcreenging' kwamen en bij een winkel van „Eigen Hulp de Van Baerlestraat over wilden gaan. Z;j liepen achter een kar om. die voor den winke: stond en op het oogenbiik dat zij over wilden stekèn kwam een auto van de Posterijen Van de richting Willemsparkweg voorbij. De kin deren liepen recht op dén auto in, de chauf feur remde wat hij kon, doch de aanrijding was niet meer te voorkomen. De drie meisjes geraakteri ónder den Wagen; een werd vrij ernstig gewond en moest worden binnenge dragen in een naburige apotheek, waar ook de andere twee werden verbonden. De meisjes zijn naar het Wilhelmina-gast huis overgebracht; een van hen bleek een hersenschudding te hebben gekregen. De andere twee kinderen konden naar huis wor den vervoerd. De chauffeur van den postauto, zoo bleek uit een door de Verkeerspolitie ingesteld onderzoek, heeft vermoedelijk zoo sterk ge remd, dat de voetrerrt daardoor gebroken is de handrem werkte matig goed. De auto is door de Verkeerspolitie in beslag genomen. In den nacht van Woensdag op Donder dag hébben de kommiezen in de buurt schap Mander, gem. Tubbergen aangehou den drie smokkelaars die 12 zeer °zware varkens vervoerden van Nederland naar Duitschland. Deze varkens brengen in Duitschland zeer veel op. Te Rotterdam heeft gistermiddag de red dingsboot van Schuttevaer de werf van de V Het lijk ih het duivenhok Veroordeeilngen De uitspraken zijn thans gevallen in de zaken, welke zijn voortgevloeid uit het ont dekken van het lijk van een ongeveer 20 jarig Duitsch meisje in het duivenhok, dat drijvende werd gevonden in de Waalhaven te Rotterdam. De rechtbank veroordee'de den koopman J. A. Michels, woonachtig te Den Haag wegens het wegvoeren van een lijk met he oogmerk om het overlijden te verhele' overeenkomstig den eisch tot drie maanden gevangenisstraf. De andere koopman, H. J. Kopper: wonende in een hofje aan ds Van Limbur: Stirumstraat, thans gedetineerd, werd wegen: het misdrijf op het meisje en voorts wegens het wegvoeren van een lijk met het oogmer! om het overlijden te verhelen, tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. Het O. M. had tegen dezen verdachte drie jaren gevangenis straf geëischt. De rechtbank heeft vrijgesproken de echt- genoote van dezen verdachte, M. Celoss; aan wie het plegen van het m'sdrijf op het Duitsche meisje wier lijk later in hèt duiven hok werd aangetroffen, ten laste was gelégd Tegen déze verdachte had het O. M. twee jaren gevangenisstraf gevorderd. Het onderzoek door den raad voor dê Scheepvaart Gisteren is door den Raad voor de Scheepvaart een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de aanvaring, welke op 7 Ja nuari j.l. heeft plaats gehad op het IJ voor Amsterdam tusschen de stoomschepen „Gel ria" van de Kon. Hollandsche Lloyd en .Scheldestroom" der Hollandsche Stoomboot- Mij. Bij dit onderzoek werd als eerste getuige de toenmalige gezagvoerder der „Scheldestroom' gehoord, die thans als eerste stuurman op de „Texelstroom" vaart. Get. verklaarde dat de „Scheldsstroom" gedeeltelijk bela den was, het schip moest van loods I aan de Handelskade naar de Coenhaven om te bun keren. De „Scheldestroom" had geen stoom om té sturen en werd door twee sleepboo- ten der firma Goedkoop begeleid. Te kwart voor twee 's middags lag men slaags voor N.V. B. Tans en Zonen's scheepbouw- en den I°°ds' ge\WES op de b?'Ug' -- - den bak een stuurman stond. In de buurt van den steiger der Hoiland-Amerika-Hjn Transport Maatschappij verlaten, om lig. plaats te nemen m de jachthaven van de Kon. Roei- en Zeilvereeniging „De Maas". Zondagochtend zal gelijk gemeld is van daar uit de tocht over den Oceaan wor den begonnen. Een veldslag In allen eenvoud en vrede lievendheid Bijzondere staaltjes van een tank Katwijk heeft gisteren een bijzonderen dag beleefd, immers den dag van den schijn- veldslag, bijgewoond door H. M. de Koningin sn H. K. H. Prinses Juliana. Geen wonder dus, dat alles was uitgeioopen om dit bij zondere schouwspel eens van nabij te be kijken. Wie het geluk had vanaf een mooi plekje alle krijgsverrichtingen gade te slaan, eeft interessante uren beleefd. Aan de krijgsverrichtingen werd deelgeno men door de régimenten grenadiers en jagers en het 4de regiment infanterie uit Leiden. Dé oefeningen stonden or.dcr leiding van den noofdinstructeur van het 4e R. I., den ma joor M. Waltheér. Echter alvorens de eigenlijke oefening be gon, werd des morgens in het duinterrein, gelegen tusschen de scnletbanen en den weg Katwijk aan den RijnKatwijk aan Zes, 'n demonstratie met een tank gehouden. Het gevaarte, dat uit Haarlem te Leiden was aangekomen en voorloopig was ondergebracht op de binnenplaats van de Morschpoort- kazerne te Leiden, genoot toen al veler be- angs telling. In de vroegte reeds waren honderden nieuwsgierigen naar Katwijk getrokken, om de verrichtingen van het oórlogsmonster van nabij te aanschouwen. Veel hebben de be angstellende burgers er echter niet van ge- ,ien, want zij berden op een groöten afstand /an het oefenterrein gehouden. Als inleiding van de demonstratie, dié, be- ïalve door het 4e '.egiment infanterie, werd jygeWoond door het kader van het 6e regi ment veld-artillerle, het kader van de bur gerwacht uit Leiden, den burgemeester Van kwam het stoomschip „Oberon" aan stuur boordzij opioopen; get. hoorde van dit schip geen seüi. Ter hoogte van de boeien voor den steiger was de „Oberon" met haar brug ter hoogte vah den voormast van de „Schel destroom". Op dat oogenbiik kwam de „Gel ria" in zicht. De voorste sleepboot van de „Scheldestroom" gaf twee stooten, welke door de „Gelria" niet werden beantwoord. De bedoeling was om voor dit tegemoetko mende schip naar bakboord uit te wijken. Hierbij merkte de voorzitter op, dat deze handelwijze z.i. geheel verkeerd Was. Veel beter had de „Scheldestroom" aan sttiur- boordkant kunnen blijven: achter dé „Obe ron". Waarop getuige antwoordde, dat hij meende, dat de „Gelria" zich aah de Noord zijde van liet vaarwater bevond, terwijl de „Scheldestroom" ongeveer in het midden van 't vaarwater was. Get., leidde dit af uit den afstand van den H.A. steiger. Even voor de aanvaring vóer de sleepboot van de Gelria" eerst tegen de voorste sleepboot van de „Scheldestroom" aan, die daardoor dwars op de „Scheldestroom" kwam te lig gen. Een halve minuut nadat de eerste sleepboot van de „Scheldestroom" twee korte stooten had gegeven, herhaalde zij dit Sein. Op dat Oogenbiik gaf de „Oberon" voor de „Gelria" een stoot, welk sein de „Gel ria" met één stoot beantwoordde. De „Gel ria" ging naar stuurboord en voer de „Scheldestroom" op stuurboordsbóeg aan. In den boeg van laatstgenoemd schip ont stond een groot ^at; ook de „Gelria" liep aan den boeg aanzienlijke schade op. De „Scheldestroom" lag op het oogenbiik der aanvaring nagenoeg geheel stil. De volgende getuige, de kapitein van de „Ika Goedkoop", de voorste sleepboot van de „ScHeldestroom", verklaarde o.m. dat hij de twee korte stooten uit eigen beweging had gegeven; hij had vooraf met den ka pitein der „Scheldsstroom" geen overleg ge pleegd. De volgende getuige was de loods van de „Gelria". Hij verklaarde dat men op onge veer 800 meter van het steenen hoofd twee stoomschepen zag aankomen, welke op on geveer 25 meter afstand naast elkander voeren. Volgens get. had de „Scheldestroom" naar stuurboordzijde kunnen uitwijken en was het niet noodig geweest om de „Gel ria" te dwingen, haar goeden wal (stuur- boordswal) te verlaten. De vaart van de „Geïria" was gering. Ten slotte werd het woord gevoerd door den inspecteur voor de scheepvaart, die op merkte, dat de „Gelria" in deze kwestie den oud-minister dr. Sehokking en j geen schuld treft; ook de „Oberon" heeft inkele Katwljksche autoriteiten, gaf de gene- gehandeld volgens het binnenaanvaringsre- .aal-majoor J. h. Borel, inspecteur van do glement en gaat geheel vrij uit. Blijft oVer paste op deuren in het perceel en waarvan een sleutel door een der bewoners pertinent als haar eigendom werd herkend. Bovendien werden in het perceel handpalmafdrukkeri aangetroffen, welke van verdachte afkom stig zouden zijn. Verdachte kwam van het vonnis in hooger beroep. Het Gerechtshof, uitspraak doende, bevestigde het vonnis. Het Amsterdamsch gerechtshof heerft gis teren in de strafzaak tegen de inwoner van Vinkeveen (U.), die zich in hoogar be roep te verantwoorden had ter zake van het uitlokken van brandstichting, een nader ge tuigenverhoor gelast, dat op 6 Maart a.s. zal plaats hebben. Geen verdere vervolging van den heer v. Zuyleil Het Corr. Bur. meldt: De heer J. J. L. van Zuylen, tegen wien begin Maart van het vorig jaar een klacht werd ingediend en een civiele actie werd ingesteld, ter zake van een publicatie met onthullingen over den moord op mr. V/ijsman, deelt thans mede, dat in December j.l. de instructie tegen hem werd geopend. Deze werd 11 Februari j.l. gesloten. Thans is hem het besluit van den officier van Justitie beteekend, dat deze hem niet verder zal vervolgen zulks „op gronden aan het alge meen belang ontleend Wat het einde was van het lied Op de Stroomarkt te Amsterdam werd in den nacht van 26 op 27 Augustus 1.1. een politie-agent, bij een worsteling mét een arrestant, door iemand uit het publiek met een mes een steek of stoot in rug of lenden toegebracht. Er werd slechts een bloedende, niet gevaarlijke, verwonding veroorzaakt. De vermoedelijke dader, een jongeman, die herhaaldelijk met de politie in conflict was geweest, heeft voor de Amsterdamsché Rechtbank terechtgestaan ter zake van poging tot doodslag of tot zware mishan deling, subsidiair mishandeling. De Rechtbank verklaarde hem op 4 Octo ber 1.1. schuldig aan mishandeling en ver oordeelde hem tot één jaar gevangenisstraf. Van dit vonnis kwam de veroordeelde bij het Gerechtshof té Amsterdam in hooger beroep. Thans arrest wijzende; vernietigde het Hóf het vonnis dér Rechtbank en opnieuw recht doende, verklaarde het bewezen poging tot zware mishandeling en Jegde het dén ver dachte deswege l'A jaar gevangenisstraf op met last tot zijn gevangenneming op grond van vrees voor vlucht. Dientengevolge werd verdachte staande de zitting gevangen genomen en weggeleid. Een voor hem wellicht onverwacht einde vah de zaak. Gisteren heeft voor de Haagsche Recht bank terecht gestaan een Javaansche huis knecht, wonende te Den Haag, thans gedeti neerd, ter zake van valsche munt. Een agent van politie verklaarde, dat hij op aanwijzing van eenige winkeliers; op 16 December 1927 in de Van Ostadestraat, ver dachte heeft aangehouden, omdat deze ge tracht zou hebben valsche guldens en rijks daalders uit te geven. Bij fouilleering in het poli tie-bureau aan de Van der Vqnnestraat, zijn op verdachte toen twee vals'ohe rijks daalders en twee valsche guldens aange troffen. Een inspecteur van politie, die naar aanlei ding hiervan een onderzoek heeft ingesteld op een zolderkamertje van een perceel aan de Frederik Hendriklaan, waar verdachte woonde, deelde mede, dat hij op een kamer tje o. a. had gevonden een smeltkroes, een petroleumtoestelletje, een loodiepel, gegoten gipsvormen, benevens een zak met enkele muntstukken. Verdachte ontkende. Het O. M„ waargenomen door mr. Her mans, achtte niettegenstaande verdachtes ontkentsnis, het bewijs van het ten laste gelegde geleverd. Het feit.^is van emstigen aard. Eisch: één jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. v. d. Hsyden, pleitte vrijspraak. Uit Hoek van Holland wordt gemeld, dat het op „Hinder" gestrandde Fransohe s.s „Fort de Trovon" is vlot gebracht eri al daar is binnengesleept. De commissaris van politie der af deelingen D en E te 's-Gravenhage. vestigt de aan dacht op een onbekenden man en vrouw, vermoedelijk zigeuners, die zich schuldig maken aan diefstal van geld in winkels, waar zij hun inkoopen doen. De diefstal geschiedt op onverklaarbare wijze bij hot wisselen van het in betaling gegeven geld. De man is ongeveer 25 jaar, 1.65 M. lang en heeft een tenger postuur, vaalbleeke gelaatskleur, glad mager gezicht, donker uiterlijk. Hij is gekleed in een beige jas met band in den rug, jpekeypet, overhemd met das. De vrouw is ongeveer 50 jaar, groot en flink van postuur, heeft een donker uiterlijk, vaalbleeke gelaatskleur, tatoueeringen op handen en gezicht, gaten in de neusvleugels, vermoedelijk van een ring. Zy draagt een doek om den mond. en om het hoofd, een zwarten casimir doek of mantel over haar schouders. ,n£anterie, een uiteenzetting, waarbij hij liet ontstaan van de tank besprak als middel zér vernietiging van mitrailleurnesten, die door het artillerievuur niet geheel konden ./orden uitgeroeid. Vervolgens begon het 6 J4 ton zware gevaarte yn tocht door het terrein. Duin op duin af, .echtopstaancie bijna den eenen keer, om op net volgend oogenbiik weer weg te zinken n een diepen greppel. Met een vaartje ging net dan weer een helling van 45 graden op, verder door prikkeldraadversperringen en andere hindernissen. Het was een interessant gezicht den gevechtswagen door het duinter- join te zien kruipen. Na de demonstratie met de tank werd de oefening gehoiiden, waarbij natuurlijk de „raditioneele róede en blauwe partij of zoo als het ditmaal officieel heette de Roode- vVeSt-party en de Blauwe Oost-partij, slag leverden. Omstreeks een uur vertrok H. M. de Ko ningin per auto vari het paleis Noordeinde je Den Haag naar de oefeningen ih de Kat- vyksche duinen. Nabij de Katwyksche waterleiding begaven Ie Koningin en de leden van haar gevolg ;ich te paard naar het terrein. Prinses Juliana begaf zich van Katwijk gedeeltelijk per auto en gedeeltelijk te Voet naar het errein der oefeningen. Ongeveer te 2 uur kwam H. M. de Konin- rin op het terrein van den strijd en volgde Ie oefening. Ook Prinses Juliana en enkele vriendinnen sloegen het gevecht gade. Teen de strijd tusschen Rood en Blauw vas beslist, heeft de Koningin bij de cantine •je troepen geïnspecteerd, waarna er bij de halte „Tol" voor de Koningin en de Prinses ",verd gedefileerd. De Kon. Militaire Kapel verleende by het défilé haar medewerking. Het was voor de leiders der krygsverrioh- tingen een goed geslaagde dag. de „Scheldestroom". Uit de verklaringen van den kapitein van de „Ika Goedkoop" zou volgens spr. op te maken zijn, dat de sleepbooten de „Scheldestroom" niet voi- voldcende in hun macht hadden, dus niet voor hun taak berekend waren. Is dit juist, dan is het binnenaanvaringsreglement over treden en is de „Scheldestroom" voor de aanvaring aansprakelijk. Doch ook afge scheiden daarvan vallen de manoeuvres, door dit schip gemaakt, niet goed te keuren. Het uitwijken naar bakboord is verkeerd geweest en had de „Scheldestroom" dit niet gedaan, dan ware een aanvaring zeker voorkomen. Later zal de raad uitspraak doen. Eenfgen tijd geleden had de Rotterdamsche rechtbank een reiziger zonder vaste woon plaats en een koopman te Rotterdam, beiden Pool van geboorte, wegens zakkenrollerij veroordeeld tot respect, één jaar en ander half jaar gevangenisstraf. Hst Hof te 's-Gra venhage heeft dit vonnis beVestigd. In September van het vorig jaar veroor deelde de Amsterdamsch e rechtbank een 24- jarigen bankwerker, recidivist, tot 1 'A jaar ge vangenisstraf met aftrek van drie maanded voorhechtenis ter zake vah diefstal met braak en inklimming op 29 Mei in perceel Gelderschekade no. 6 te Amsterdam. Er wer den daar verschillende buiteniandsehê brief kaarten en postzegels, een paar gouden oor belletjes en een aantal sleutels ontvreemd. De verdachte ontkende en beweerde met d~ inbraak niets uitstaande te hebben, maar in zijn woning werden verschillende sleutels in beslag genomen, waarvan ér meer dan één De Rotterdamsche rechtbank heeft giste ren behandeld de zaak tegen den 43-jarigen expeditieknecht, die op 12 September "van het vorig jaar in de Diergaardestraat op zijn vrouw heeft geschoten, nadat zy' uit een bioscoop-theater kwam. Bij het getuigenverhoor werd ook de vrouw van den verdachte-gehoord, die be weerde, dat haar man aan vervolgingswaan zin leed. De vertegenwoordiger van het O. M., mr, E. D. H. Schutter, eischte een gevangenis straf van vijf jaar. Verdachte's raadsma-n, mr. Oskamp, be pleitte een voorwaarleyke veroordeeling van zijn éliënt. De uitspraak werd op 8 Maart bepaald. Een bericht uit Londen meldt: Deskundigen hebben berekend, dat Hink- ler's vliegtijd 180 uren is geweest, zyn kleine Avro Avian motoi1 heeft een uurgemiddelde gemaakt Van 80 tot 90 mijlen per uur. Hinkler vertelt in de „Evening Standard": „Eindelijk Australië! Ik bereikte Port Darwiri na vijf uren over open zee gevlogen te hebben, zoodat ik 100 mijlen afgelegd had na Soembawa verlaten te hebben. Dit Is wel hét spannendste gëdéêlte van het traject ge weest, want ik was gewaarschuwd, dat op de route regenwormen te wachten waren. In Bima maakte ik de laatste toebereidingen bij een zwakke lamp, terwijl de regen neer stroomde en de bliksem hst woud verlichtte. Terwyi ik over Flores vloog, stond er een storm, die vergezeld ging van zware regen buien en zelfs over land vliegend, wist ik, dat een noodlanding gevaariyk zou zijn door den heVigén wind. Maar mijn machine dééd 't best. Spoedig was 't land uit zicht en vloog ik over open zee. Gédurende het „oversteken" naar Australië zag ik geen enkel schip. Ik was absoluut verlaten. Even na half vyf zag Ik ds Australische kust.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6