Buitenlandsdi Nieuws RADIO-OMROEP. FEUILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vierde Blad Vrijdag 24 Februari 1928 resultaat. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN LANDBOUW EN VISSCHERIJ Stamboek voor het Nederlandsche trekpaard Kon. Nsd. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde MARKTNIEUWS. STOOMVAARTLIJNEN. NAAR HET ENGEL3CH. 68 DE ECONOMISCHE SITUATIES VAN DUITSCHUAND De jongste verordening van den Poolschen Staatspresident over de valorisatie van de in- en uitvoerrechten is nog steeds het on derwerp van besprekingen. Van Duitsche zijde blijft men bij de meening, dat het hier stellig gaat om een maatregel, die te gen Duitschlana is gericht. Over het ver loop der Duitsch-Russische onderhandelin gen zijn er tot nu toe geen zakelijke infor maties voorhanden, maar, naar het heet, zijn de besprekingen in het Ministerie van buitenlandsche zaken over het algemeen gunstig verloopen. In de interne Duitsche economie is de situatie op de arbeidsmarkt verbeterd. In de tweede helft van Januari is het aantal on dersteunden bij de werkloozen-verzekering 2.8 pCt., bij de crisisvoorzorgen 5.9 pCt. ge daald. De inlage bij de Duitsche spaarban ken zijn in December 1927 van 4543.1 mil- lioen mark op 4665.4 millioen Mark geste gen. Dat is tegenover den stand van eind December 1926 een verhooging van meer dan 50 pCt. De omzet in het post-cheque verkeer heeft, volgens ambtelijke opgave, in 1927 rond 136 milliard Mark bedragen. Ook dit is een teeken van de goede economische conjunctuur van 1927. Een verandering hier-* in is ook nu nog niet vast te stellen, al is de conjunctuur in enkele takken der eco nomie ook eenigszins verflauwd. Zoo wordt er bijv. in het laatste verslag van de ver- éenigde Duitsche inrichtingen voor machine bouw gezegd, dat de reeds sedert eind Octo ber van het voiig jaar waargenomen ver mindering der conjunctuur, in Januari ook is overgegaan op de buitenlandsche zaken. In Januari is de graad van werkzaamheid in deze industrie 2 pCt. zwakker geweest, dan in Decenjber. Ook zijn er, na een ta melijk lange tusschenpoos, weer betalings moeilijkheden van grootere economische be drijven voorgekomen. Dat zijn echter slechts hier en daar verschijnselen, die voor de be oordeeling van de totale situatie nauwelijks 'in aanmerking komen. Tengevolge van den loonstrijd in de Midden-Duitsche metaal industrie dreigt in het geheele bedrijf een uitsluiting. Het verbond van Duitsche me- taal-industrieelen wil met dezen maatregel demonstreeren tegen de beslechting, die vol gens hun meening slechts ten gunste der arbeiders wordt toegepast, zonder de situatie der ondernemers te overwegen. De arbitrale uitspraak is intusschen door de arbeiders aanvaard. Van de yzermarkt worden er verdere prjjsverhoogingen gemeld. De Duit sche rijwielfabrikanten hebben een opslag ingevoerd. Ook het internationale Walz- draht-syndicat heeft zijn prijzen verhoogd. Onder leiding van het economisch verbond der Duitsche klokken-industrie, is er een kartel tot stand gekomen, ook voor de ver vaardiging van Schwarzwald-klokken en de horloge-industrie. De beide nieuwe kartels sluiten zich aan bij de reeds bestaande con ventie der fabrikanten van groote klokken. De Duitsch-Belgische cement-onderhande- lingen hebben er toe geleid, dat men het is eens gewoorden over export en productie. Deze overeenkomst zal worden uitgebreid, terwijl Franschen en Luxemburgers er aan zullen deelnemen. Voor de cigaretten-indus- trie heeft de Relchwirtschaftsrat met groote meerderheid de dwang-economie van de hand gewezen, terwijl aan de eischen om trent vermindering der belasting-credieten is voldaan. De hulpactie van het Rijk en de afzonder lijke staten voor den landbouw, wordt voort gezet. De minister van financiën heeft in een decreet van 10 Februari een richtsnoer gegeven, om de belastingen voor de land bouwers te vergemakkelijken en te vermin deren. Tegelijkertijd heeft het Pruisische staatsministerie besloten, maatregelen te nemen, om vooral voor Oost-Pruisen, de Pruisische staatsbelastingen te verminderen. In landbouwkringen wordt er scherpe critiek op da controle uitgeoefend, die zal worden ingevoerd in verband met de toegestane cre- dieten. Wat de bescherming der huurders betreft, deze is al wat losser geworden, daar bet opzeggen van de huur onder zekere voorwaarden, weer is ingevoerd. EEN FRANSCn-BELGISCH HANDELS VERDRAG ONDERTEEKEND PARIJS, 23 Pebr. Hedenmiddag vond op 't Quai d'Orsay de onderteekening plaats van het Fransch-Belgisch handelsverdrag; namens Frankrijk teekenden de minister van buitenlandsche zaken, Briand en de minister van handel Bokanowski; voor Bel gië de Belgische gezant, Baiffier de Nestroy en voor Luxemburg Calmes. DE BESPREKINGEN OVER TANGER De Fransch-Spaansche onderhandelingen over het statuut van Tanger, welke reeds lange maanden te Parijs aan den gang zijn en waaromtrent zoo nu en dan berichten uitlekten, zouden thans in 'n beslissend sta dium zijn gekomen. De tusschen Parijs en Madrid te bereiken overeenstemming, welke echter slechts de eerste stap zou zijn in de procedure tot, wijziging van 't statuut, zou geen diploma tieke overeenkomst worden, doch de grond slag vormen van uitgebreidere besprekingen waaraan Engeland en Italië zouden deelne men. Daar Frankrijk en Spanje evenwel de voornaamste mogendheden zijn. die bij Tan ger zijn betrokken, verwacht men dat met het sluiten van een overeenkomst tusscher. haar beiden het belangrijkste gedeelte dei- onderhandelingen zal zijn afgedaan. Omtrent de wijze waarop de algemeene onderhandelingen zullen geschieden, is nog niets vastgesteld. De voorkeur wordt er aan gegeven ze langs de gewone diplomatieke kanalen te voeren, daar bij de Fransch- Spaansche besprekingen de praktijk heeft bewezen, dat niets werd bereikt, zoolang de aangelegenheid in handen van speciaal be noemde gedelegeerden was. Pas nadat de besprekingen rechtstreeks tusschen Briand en den Spaanschen gezant te Parijs. Quino- nes de Leon, geschiedden, kwam het tot een PROF. HOETSCH BIJ POINCARE Dezer dagen is de bekende (gematigd) Duitsch-nationale Rijksdag-afgevaardigde, prof. Hoetsch te Parijs door Poincaré ont vangen. waarna hij met Briand een onder houd van een uur had. De Duitsche bladen achten dit bezoek van belang en zijn overtuigd, dat de afgevaar digde een overzicht heeft gegeven van de binnen- en buitenlandsche politieke doel einden van de Duitsch-nationale party. AFGHAANSCHE KONINGSPAAR TE BERLIJN De Rijkspresident gaf ter eere van den koning en de koningin van Afghanistan een diner, waaraan door Hindenburg en Amanoella gespeecht is. Daarbij wezen bei den op de vriendschappelijke betrekking tus schen Duitschland en Afghanistan. Om 1.15 's avonds werd in de voorgalerij van het paleis van den rijkspresident een groote militaire taptoe gehouden. BERLIJN, 23 Febr. Hedenavond was in het paleis van den rijkskanselier een maal tijd aangericht, ter eere van het Afghaan- sche Koningspaar. Het koningspaar, de rijkspresident, hun gevolg, zoowel als de overige gasten werden door de echtgenoote van den rijkskanselier, verwelkomd. Een rede werd uitgesproken door den vice-kanselier, Dr. Hergt. welke door koning Amman Oellah In de Afghaansche taai werd beantwoord. DE DUITSCII-FRANSCIIE SAAR- OVEREENKOMST PARIJS. 23 Febr. Hedenmiddag werd in het Fransche ministerie van handel de Duitsch-Fransche Saar-overeenkomst ge- teekend; namens Frankrijk teekende de minister van handel Bokanowski en namens Duitschland de leider der Duitsche delega tie Weymann. De officieele onderteekening vindt plaats na de terugkomst van den Duitschen gezant Von Hoesch. INVOER VAN DUITSCHE WAREN IN FRANKRIJK PARIJS, 23 Febr. De Fransche kamer commissie nam heden het wetsontwerp aan, waarin bepaald is, dat wijzigingen mogen worden aangebracht, in den tot dusverre geldenden regel, dat van den invoer van Duitsche waren 26 pCt. wordt geheven. EEN SCHERPE AANVAL TEGEN DUITSCHLAND BRUSSEL, 23 Febr. In den Senaat heeft de liberale senator Magnette een hef- tlgen aanval tegen Duitschland gericht, in verband met de geruchten, dat de Duit sche gezant te Brussel stappen heeft on- nernomen bij de Belgische regeering in ver band met de eventueele opvoering van de Miss Cavell-film. Hij beschuldigde Duitsch land, dat het thans pogingen doet, de in den oorlog begane wreedheden te verdoeze len. Zelfs zeide hy in dit verband, dat Bel gië goed doet aandacht te wyden aan ver dedigingssterkte der grenzen. DE MIJNWERKERSSTAKING TE BRUEX PRAAG, 23 Febr. De moeiiykheden in de industrie, tengevolge van de mijnwer- kersstaking in het bruinkolen-district van N. W. Bohemen, zyn in den laatsten tijd tengevolge van kolengebrek zeer toegeno men. Zoo hebben de Mannes Mann-werken reeds 600 arbeiders vacantie moeten geven, terwyi ook nog ontslagen zyn te wachten. Op het terrein der staking heerscht rust. HET GROOTSTE NOORSCHE STOOM SCHIP GESTRAND OSLO, 23 Febr. (V.D.) Het ongeveer 17000 ton groote Noorsche stoomschip „C. A. Larsen" uit Sandefjord, uitgerust voor le walvischvangst is by het eiland Stewart op een ril geloopen. Het schip kreeg een •at, dat zoo groot is. dat men vreest het niet te kunnen bergen. Het schip had 78.000 vaten walvischtraan ter waarde van 'n half millioen pond sterling geladen, die als ver loren kunnen worden beschouwd. De „C.A. Larsen" was het grootste schip van de Noorsche koopvaardyvloot. delegeerde in de Velligheidscommissie van den Volkenbond, Lord Cushendun, heeft gisteren aan een Brltsch journalist met be dekking tot de nieuwe Russische voorstel len verklaard, dat dezè voorstellen ernstig en zonder vooroordeel onderzocht moeten worden en niet zonder meer kunnen wor den afgewezen, alleen omdat zy uit Moskou komen. Wanneer de voortellen in behan deling komen, zal Lord Cushendun ze met alle aandacht bestudeeren. KRACHTIGE TEGENMAATREGELEN TEGEN COMMUNISTISCHE PROPAGANDA IN PORTUGAL Naar aanleiding van de herhaalde aan giften omtrent geheimzinnige werkplaatsen voor 't, vervaardigen van bommen heeft het ministerie van binnenlandsche zaken een communiqué gepubliceerd, waarbij de be volking wordt verzocht de politie behulp zaam te zijn bij het zpeken naar personen, die zich bezighouden met het maken van bommen en het verspreiden van ophitsende leerstellingen. Het communiqué eindigt mei de v/oorden: De natie kan het leger ver trouwen dat de republiek verdedigt en zon der genade striidt tegen de vijanden der maatschappij, die gestadig pogen haar te vernietigen door bommen, en tegen die Por- tugeezen, die er naar streven de natie te overstroomen met de afschuwelijkste propa ganda, welke in het buitenland op touw wordt gezet door de leden van een te Parijs gevestigd verbond. DE VERKIEZINGEN IN JAPAN Een overwinning voor de conser vatieven De Seijoekai (conservatieve partij) heeft de verkiezingen gewonnen met een kleine meerderheid van vijf tot zeven zetels boven de Minseito (de liberale party). De onaf- hankelijken hebben vyftien zetels gekregen, de „proletariërs" acht. Een nader bericht, verzonden toen er nog 12 uitslagen ontbraken, meldt, dat de stand der partyen aldus Is: Seyoekai 214, Minseito 210, onafhanke';'ken 14, proletariërs 8. mid- denstandspariij 4, hervormingspartij 4. DE AMERIKAANSCHE VLOOT LONDEN, 23 Febr. Het vloot-eomité van het Amerikaansche representanten-huis heeft heden toegestemd in den bouw van 15 kruisers en een vliegtuig-moederschip in plaats van de door den minister van ma rine gevraagde 71 oorlogsschepen. DE VEILIGHEIDSCOMMISSIE Lord Cushendun over de Russische voorstellen. Een geboren zwerver In het jaar 1854 trok een ongeveer 14- jange jongen uit een klein stadje in Mid- den-i>uitscnl&nd met een kwartje in den zak de wereld in al zwervende kwam hy in Hamburg, waar hij als scheepsjongen op een schip dienst nam. Gedurende eenige jaren bezoch hij ver schillende landen en kon dus al aardig wat vertellen. Doch dit was maar een begin. Twintig jaar oud werd hy soldaat om mee te vechten in de oorlogen van '64 en '68. Vervolgens gaf hy weer toe aan zyn verlan gen naar het ruime sop, om na enkele jaren terug te keeren naar het vaderland en dit als militair te helpen in '70. Thans achter haalde hem byna het noodlot: hy werd gewond en geraakte in Fransche gevan genschap. Hersteld diende hy twaalf jaar m Algiers in het Vreemdelingenlegioen, ge durende welke jaren hy ook weer de 1100- digé verwondingen opliep Na eenige jaren vinden wij den ontsla gen Jegionnair in Indië terug, werkzaam by de houtvesterij. Ook hier echter kon hy geen rust vinden. Met een circus trok hy mee naar Zuid-Afrika. In den boerenoor log streed hy mede aan de zyde der Trans- valers, hetgeen hem in Engeische krijgs gevangenschap en vervolgens in Engeland bracht. In 1903 was hy weer in Duitscnland. Hier trof de inmiddels 63 jaar geworden zwerver zyn moeder, die in ai deze jaren niets van haar zoon gehoord had, gezond en wel aan. Twee jaar later overleed de 105-jarige vrouw, waarna de moderne Odysseus er weer o puittrok. Gedurende eenige maanden woohde de zonderling nu in een hol nabij Greifenhagen, van waaruit hy groote bedeltochten ondernam, we.ke er ioe bydroegen; dat zich langzamerhand al lerlei legenden om zyn persoon vormden. Weidra stond hy in de omgeving bekend als „FUrst Greilenbergen", zooals hy zich ook zelf gaarne noemde. Wegens stroopen ver oordeeld, besloot Ahasverus maar weer zyn heil elders te zoeken. Hy wandelde naar Rusland. Blykens zijn papieren is hy hier in verschillende steden werkzaam geweest ais ziekenverpleger zelfs zou hy zich als zoodanig hebben aangemeld, toen in Siberië de pest uitbrak! In 1919 keerue hy over Litauen en Memel naar Duitschland en maakte voor het eerst van zijn leven gebruik van den trein, het geen hem byna het leven kostte: bij een botsing naby Koningsbergen werd de grys- aard zwaar gewend, zoodat hy langen tyd in het ziekenhuis lag. Nauwelyks genezen trok hy naar Beieren, waar hy met een 40 jaar jongere vrouw huwde, die hy nu twee jaar geleden door den dood verloor. Op zyn ouden dag beleefde hy nog, dat hy door de justitie over de landsgrenzen werd gezet, zoodat deze „Ritter der Land- strasse" weer als vroeger langs velden en wegen trekt! Van een „Altersheim" wil hy niets weten onder al die oudjes zou hy zich niet op zyn gemak voelen, meent hy Boefjes LONDEN, 23 Febr. (V.D.) De Britsche ge- Het proces-Krantz heeft een droevig in zicht gegeven in de gevolgen van verwaar- loozirig van de opvoeding van cle jeugd. Thans maakt een telegram melding van gébeurtenissen t« Altenburg, die weer een andere zijde van dat kwaad belichten. Den laatsten tijd werden n 1. in die stad in winkels enz. herhaaldelijk diefstallen ge pleegd, zonder dat de daders konden worden betrapt. Eindelyk echter is nu de recherche gelukkiger geweest; niet minder dan 22 schooljongens en lanterfanters van 12 tot 16 jaar zouden de schuldigen sijn. Uit een ingesteld voorloopig onderzoek is reeds gebleken, dat de boefjes by hun stroop tochten op uiterst geraffineerde wyze te werk gingen. Eenige ouders zouden zelfs dit bedryf van hun kroost hebben goedgekeurd! Het drama op school De jeugdige Anamict, die, zooals wij .-er- telden, tijdens de teekenles op het Lycée Henri IV te Parijs eenige schoten op zich zelf loste uit wanhoop over een teleurge stelde liefde, is aan zyn verwondingen over leden. Aanvankelijk heette het, dat hij slechts licht was gekwetst. Vasten avond De bladen zijn het er over eens, dat de traditie van de Mardl Gras, eeuwenoud reeds, aan het uitsterven Is. Dinsdag j.l. gaf Pariis er nog slechts een zwakken weerklank van, die voornamelijk in het Quartier Latin werd ge hoord, waar de studenten poogden den car navalsdag zyn oude uiterlyk te hergeven. Jonge mannen, meisjes en kinderen hadden zich eenigermate uitgedost, maar zij waren niet zeer talrijk. De verkoop van maskers moet wel bedroevend gering zyn geweest. Toch ontbrak het niet aan vroolijklieid. Op de boulevards joelden de studenten met hun vriendinnetjes, en de stad had het uiterlijk van een vakantiedag, daar de regeeringsge- bouwen en kantoren gedurende de ochtend uren nog werken, 's Middags en 's avonds verdrong zich de menigte in de binnenstad, maar de feestvreugde ontbrak, vooral ook omdat het werpen met confetti is verboden. Het bevolkingscijfer van Italië Gedurende 1927 is de bevolking van Italië toegenomen met 444.000 inwoners tegen 409.000 in 1926. In 1926 bedroeg het aantal geboorten 1.134.616, het aantal sterfgevallen 689.074; in 1527 bedroeg het stantal geboor ten 1.121.074 en het aantal sterfgevallen 631.897. De kindersterfte was in het afgeloopen jaar 4 van hgt aantal geboorten. De Ku Klux Klan t Het befaamde geheime genoootschap de Ku Klux Klan heeft thans definitief den mantel met kap afgeschaft als deel zijner schrik inboezemende onderscheidingsteekenen. On der een nieuwen naam stelt het genootschap zich voor zich te wyden aan „nieuw? en uit gebreide werkzaamheden in het leven des lands." Volgens een nader bericht, zal de nieuwe naam zyn „Ridders van het Groote Woud." De algemeene vergadering te 's Gravenhage Wat thans te doen staat. Te 's Gravenhage Is gisteren de algemeene vergadering gehouden van de vereeniging .Stamboek voor het Nederlandsche trek paard". De voorzitter, jhr. J. van Vredenburch, hield een openingsrede, waarin hij o. m. het volgende zeide: „Tk ben overtuigd, dat by vele Nederlan ders de meening heeft postgevat, dat het paard uit den tyd is geraakt en dat de al om heerscbende auto de plats heeft ingeno men van den edelen viervoeter. Als men ziet de groote belangstelling, die bestaat voor de schitterende tentoonstelling te Amsterdam gehouden van auto's, zoowel luxe- als vrachtwagens, als men ziet welk pen enorme vooruitgang is tot stand gekomen in den bouw van luxe- en vrachtwagens, dan wordt het ons wel eens bang om het harte. En toch, zij die in de groote havensteden wonen, zien het paard niet verdwijnen en op het platteland wint de tractor niet zoo héél veel veld. Het publiek is intusschen in den laatsten rijd opmerkzaam gemaakt op onze paarden. Wat staat ons te doen? In de eerste plaats het vertrouwen uit spreken, dat niet langer personen, welke be taald worden uit 's Rijks kas. onze vereeni- Sing ondermijnen. In de tweede plaats moed en vertrouwen hebben in de toekomst. In verband met de wenschen, in de afdeelings- vergaderingen naar voren gekomen, zullen wy moeten nagaan, of de heffingen van in schrijfgelden etc. dienen herzien te worden Dit jaar is ons groot Tentoonstellingslaar Daar zullen de fokkers van het Ned. Trek paarden Stamboek kunnen laten zien, wat de fokkerij presteert. Geheel medevoelende met den lang uit gesproken wensch der leden, zal het Hoofd bestuur nog meer dan thans zich toeleggen op intensieve reclame en door bemiddeling van derden koopers naar hier zien te kry- gen. Zonder ons in te laten met den direc- ten handel, moet het toch mogelijk zijn, meer de aandacht te vestigen op onze pro ducten en op den afzet. Dat de hulp van onzen buitenlandschen landbouw-voorlich- tingsdienst ons in dezen groote diensten kan bewijzen, is ontwijfelbaar. Reeds nu zien we van den adj. Rijkslandbouwconsulent ln Washington berichten inkomen, die beloven voor goede vooruitzichten daar te lande. De secretaris, de heer De Vries, bracht het jaarverslag uit, waaraan het volgende is ontleend: De in het vorig jaarverslag uitgesproken verwachting, dat de toen zoo ongunstige toe stand van de paardenfokkerij zijn hoogte punt zou hebben bereikt, is slechts ten 'deele bewaarheid. Wèl was in sommige maanden var. het verslagjaar de handel, vooral in jonge veulens, iets levendiger en op da na- jaarsmarkten de vraag naar 1'/. -jarige iets grooter, doch de bij verkoop bedongen prij zen waren laag en ternauwernood loonend. Helaas werd ln 1927 de geringe rentabili teit van de paardenfokkerij niet gecompen seerd door voordeelige uitkomsten in andere onderdeden van het landbouwbedrijf en dit alles te zamen werkte er toe mede. dat velen den moed verloren, met al de gevolgen van dien. Het ledental liep in het verslagjaar met 676 of ruim 12 pet. terug, verdeeld over de provinciën als volgt: Noord-Brabant nam af met 109 leden. Zeeland met 205, Limburg met 307, Gelder land met 44. Zuid-Holland met 17, Noord- Holland—Utrecht met 14. De aföeeling Over- ijselDrente boekte een winst van 29 leden, terwijl GroningenFriesland gelijk bleef. Het totaal aantal leden der Vereeniging was ul timo December van het verslagjaar 7650. Het aantal ingeschreven veulens bedraagt 3699 tegen 4547 in 1926. Aangenomen werd een voorstel van het Hoofdbestuur, cm art. 33 van het reglement op de stamboekhouding als volgt te wyzigen: ..Te laat aangegeven veulens kunnen, indien zij den leeftijd van drie maanden niet heb ben overschreden en zuigende bij hun moe der zijn te controleeren, alsnog worden in geschreven tegen betaling van een boete van 15." Verder werd het hoofdbestuursvoorstel aangenomen, om op 24. 25 en 26 Juli in Den Haag een gezameniyke tentoonstelling met andere stamboeken te houden. De vergadering vereenigde zich voorts na eenige discussie, met een voorstel van de afdeeling Zeeland, om op de in dit jaar te houden nationale tentoonstelling, buitenland sche paarden te weren door uitsluiting. Deze uitsluiting zal echter, ingevolge een aanvaard amendement van 't hoofdbestuur, niet van toepassing zyn op de paarden, welke vóór 15 Februari j.l. in het stamboek zijn ingeschreven en in het bonafide bezit van leden zijn. De rekening en verantwoording werd goedgekeurd en de begrooting 1923 vastge steld op 86.009. De voorzitter deelde nog mede, dat het H.B. op de buitengewone vergadering zal voorstellen de bedragen voor inschrijving van hengsten en merriën tot de heft te ver minderen. In aansluiting aan de gewone vergadering werd een buitengewone bijeenkomst der ver eeniging gehouden, ter behandeling van een tweetal voorstellen van het hoofdbestuur inzake royement. Het eerste voorstel beoogt het royement, bedoeld in art. 11 van de statuten, toe te passen op alle leden, die lid zyn of worden van een andere in Nederland opgericht of op te richten trekpaarden-stamboek. Het tweede voorstel beoogt het H. B. te machtigen, in byzondere gevallen het roye ment van daarvoor in aanmerking komende personen op te heffen. Na eenige discussie vereenfgde de verga dering zich'met deze voorstellen, waarna de bijeenkomst werd gesloten. De winterbyeenkomst. Gisteren is onder voorzitterschap van den heer jhr. C. F. van Tets van Goidschaxoord, te Groningen ae winterbyeenkomst gehou den van de Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde. De Keuze van deze bijeenkomst was op Groningen gevallen, ln verband met het feit, dat de afdeeling Groningen haar 50-jarig bestaan viert. Naeen openingswoord van den voorzitter, hield mej. Prof. dr. T. Tammes een rede over het ontstaan van nieuwe vormen. De heer H. Ph. 's Jacob, te Kaarden, hield een referaat getiteld: Ons Orgaan. De heer ir. J. IC Riemens sprak over de koolzuurvoeding onzer cultuurgewassen. De heer K. Kerdyw. te Apeldoorn, hield een rede over Kleurenharmonle. De eher K. J. Meyer, die 50 jaar' lid Is der afdeeling Groningen, leidde ten ^otte de vraag in: Wat kan het H. B. doen, dat tuin bouwtentoonstellingen ln het algemeen vry worden gesteld van belasting op publieke vermakelykheden? AMSTERDAM, 23 Febr. Aardappelen. (Bericht va, den makel. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 6.25—6. 5 id; blauwen f 5.50—6.25, id. brsvo's f 6—6,25, idem bl eigenheimers f 5.505*7aG '4. roodstar f 4.504*75» industrie f 3—4 per HL; idem Juin f 7.25—7-50 per 50 Kg id. eigenheimers I 4—blauwe poters f 3.75—4» id bonte poters f 3.57—4, TJpolder bravo's f 66.50. idem rood«far f4.504.75. Drentsche einenheirners f3.50 4.2s, Anna Panlowna zand-f 78, Hillegommer ■•andaard- appelen f78, Flakkeesche eigenheimers f 5,505-75» Spuische eigenheimers f 5.505.75* Fiiescne borgers K.ro6, id. blauwe borgers f 5.255*50 per Hl. BARNEVELD, 23 Febr. Eieren. Aanvoer 500.000 stuks. Prijs f <.so6.40. Handel vlug. HALFWEG, 22 Febr. Fierenveiling Aanvoer 11.000 st. kippen- f 5.^6*6.90, eenden- f 5.355.55* DELFT, '26 Febr. Boter. Aanvoer 2/8 v. en x/16 v., te zamen 50 Kg. Priis f 2.45 per Kg. Handel vlug. GOUDA, 23 Febr. Kaas. Ter markt waren 78 partijen. Prijzen f 4953, riiksmerk ie soort f 5458/ 2e soort f 50 53, Handel matig. HOORN, 23 Febr. Kaas. Aangevoerd 12 stapels fabrieks- kaas f 53,/?1 st. fcoercncomtnissie; totaal 12 stapels, we gende 13.466 Kg. Handel goed. SCHAGFN, 23 Febr. Vee. Aangevoerd; 3 stieren f 250 ZATERDAG 25 FEBRUARI. HILVERSUM, 1060 M. 12.00 Politieber. 12.30— 2.00 Lunchmuziek door het Radio-Trio. 3.003.45 Lezing door L. Polak Het gebruik van kantoormachi nes. 4.00 Italiaansche 'es. 4.305-15 Fransche les. 5.156.00 Duitsche les. C.007.15 Concert door het Omroep-orkest. 7.157.45 Tuinbouyrhalfuurtje door D. Admiraal De verzorging van onze bloemen ea planten in huis. 7.45 Politieber. 10.30 Persber. 10.30 Aansluiting v. d. Cinema Royal te Amsterdam Orkest o.l.v. F.ago de Groot. 1.30 Einde. HUIZEN, 340,9 M. Na 6 uur 1950 M. 12.30 Tijdsein* 12.301.30 Lunchmuziek door het KRO.-Trio. 3.004.00 Kinderüurtje door de dames Ria Mulder, Jeanny Leeflang en Jac. Suerink. 5.006.00 Diner- muzick. KRO. 6.006.30 KRO. Spr. K. W. C* Kloppenburg, namens het Verb, van R. K. Technici: Waar behooren de R. K. Technici georganiseerd te zijn. 6.307.00 Dinermuzick. 7.007.30 Cursus Hol* Jandsch door D. G. G. v. Ringelestein7.30—8.0 Lezing door Mr. Vors^.an: De pnenten der- burgers, de Staatsmachten en de Koning, en ziin bevoegdheden (De inrich ting van onzen Staat) K.R.O.. 8.00 K.R.O. Groot Mendclssohnconcert. Chr. Zangver. Soli Deo Gloria te Landsmeer. Orkest Amsterdam. Mevr. A. v. Beek-Ristjoww, sopraan. Mej. H. Weisz, sopraan. J. Moes, tenor. H. v. Beek, orgel. Spr. Joan CoUette van het St. Eemulphusgilde De monumentale schilder* kunst. 9.30 K.R.O. Uitvoering der Orkestklasse van den heer D. H. Ph. Kiekens, vioolleeraar te Amsterdam. M. A. Kiekens-Geiger, pianobegel. DAVENTRY 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 12.20 Prijsuitdeeling op school. 1.202.20 Carlton Octet. 3.15 Int. Rugbymatch Engeland-Frankrijk. 5.00 Vic'or rloff sextet. R. Owen, tenor. 5.35 Kinder» uurtje. 6.20 Victor Olof Sextet en E. VBlack,alt. 6.50 Nieuwsber. 7.20 Omroep-programmapraatje. 7.35 Schumann's Kreisleriana en fant. stukken. 7.45 Sportcauserie. 8.05 Oude liedjes en melodieën. 5.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing Breakdowns. 9.50 Nieuwsber 9.55 Uit muzik. comedies. V. Chatterton, sopraan. H. Kimberley, bariton. Orkest. 10.50—12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", z750 M. xo.50—xi.oo Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 3.504«55 .Concert gewijd aan Lille, Roubaix en Tourcoing 8.50 Kinclerhalfuurtje. 9.2011.20 „La Chasse au.... self", revue van Weil en Quinel. LANGENBERG, 469 M. 12.25—1.50 Orkestconcert. 5.206.20 Concert door het militaire orkest. 7.30 Vroohjk Joset Winckler-uurtje. 8.2010.20 Vrooli-ke avond met Manfred Lommei, Senff Georgi. Ernst Vogler, Karl Napp, Hanna Schmitz e.a. Daarna tot 12.20 Dans muziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. (ZEESEN). 11.107.05 Lezingen en lessen. 7.20 „Duell am Lido", comedie in 3 acten van H. J. Rehfisch. 9.5011.5® Dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 4.20 Concert door het Duitsche Studentenkoor. 5.20 Vroolijk concert. 6.20 Vasten- novellen. 7.20 „Der Mikado", burlesque-operette in 2 acten van W. S. Gilbert. Muz. v. Sullivan. Xo»5<>— 11.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 2.50—4.20 Orgelconcert. 8.35 10.35 Operettemuziek door het radio-orkest. 325; X5 magere gelde koeien f ,140—260; 78 vette koeien f 250490; -36 kalfkoeien f 210—350; 327 nuchtere kal veren f8—14; 383 over! ouders f28—36; 11 magere var kens f 1826; 55 vette varkens 586-» ct. per Kg.; 128 biggen f 10—18; 8 paarden f 2ro400. Handel matig. boter. Aanvoer 42 Kg., f 2.102.30 per Kg. VISSCHERIJ. AMSTERDAM, 23 Febr. Aangevoerd en afgeslagen aan den Gemeente Vischhal. De Puyterkade (9 motorbot- ters. besomming van f 58—7.36. Schar i 5—7.50, kl. schol f7.5012, wijting f68 per kist. Kabeljauw f 1.20—2.70 per stuk. Schelvisch f 1.201.70 per 5 stuks. Handschel f 14—19, bot f 12—14 per kist. IJstcng f 7.50, nud. id. f3.50 5, kl. id. f 1.202.60 per 10 stuks. Uit de hand erkocht op het terrein; Spiering f 0.100.22 per pond. Veische bokking 1 2.50—4, harde bokking t 1.202.60 per 100. IJMU1DEN, 22 Febr. Heden kwamen van de treilvis» schérij aan den afslag ue stoomtreilers IJM. 203 (Derika XVI) met f2170; IJM. 129 (Shamrock) met f44^3J IJM. 601 (Flora met f 2826; IJM. 109 (JOhn Brown) met f 28455 IJM. x'19 (Mies Truus!. met f2904; XJM. 197 (Zaan- stroom IV) met 1 4137; IJM. 2 tChris irt) met f 860; IJM. 331 (Holland V) met f27/5h IJM. :i8 (Beatrice) met f 2479; IJM- 87 (Orton) met f 2498; IJM. 41 (Roode Zee) met f 2309; IJM. 21 (Corrie) met f 3321; IJM. 290 (AvantO met f 3279; IJM. 46 (Kelga) met 22^2; IJM. 193 (De Hoop» met f 2400; IJ.M. 4 (Ge!ria) met f 2470; IJM. 104 (Annie» met f2047; I)M. 161 (Elie Cheneviere) met f2649; IJ.M. 29 (Zeemeeuw) met f 3230; IJM. 159 (Julie Streiff) met f 2823; IJM. M (Tubantia) met f 2937 en de zeillogge# K.W. T3S (Wilhelmina II) met f 962 aan fcesomxxiing. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AMSTEL 22/2 Fimsferre gep. Rotterdam naar Porto Embledocle. BATAVIER II 2^/2 nam. r uur ao van Rott. te Gravesentf* DORDRECHT 22/2 van Rotterdam te Beaumont. EEM 22 2 van Valencia naar Hamburg. HAGNO 22,2 Pernambuco gep. Gulfporr naar B.-Ayre«. IJSSELHAVEN sa'a van Sunderland te Porto Ferrajo* KILLDRECHT 21/2 van Hamburg naar Antwerpen. MAASBRUG 21/2 Gibraltar gep. Rotterdam naar Napels* MAASHAVEN 22/2 van Sunderland naar Algiers. MIJDRECHT 22/2 van Constanza naar Antwerpen/Loa* den. RANDWIJK 22 2 van Turns naar Rotterdam. ROZENBURG 2X/2 van ?brt Talbot te Lissabon. SAN ANTONIO nis., 22/2 van Brugge te Cuxhaven.' TRITO 22/2 van Dublin te Belfast. VALKENBURG 22/2 van Port Talbot te Lissabon. WAAL 22/2 Ouessant gep. Valencia naar Hamburg. STOOMVAART MIJ NEDERLAND PRINS DER NEDERLANDEN (uitr-i 23/2 v.m. 7 «ai te Genua. PRINSES JULIANA (thuisr.) pass. 22/a Perim. KON NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ ADONIS 22/2 van Cavalla naar Salonica. AJAX 23'2 van Tarragona naar Valencia. CALLISTO (thuisr.) 22 2 450 mijl W. van Lizard. CLIO 22/2 van Constantinope! naar Bourgis. EOS 22/2 van A'icante naar Gibraltar. HEBE 22/2 van Malaga naar AJmeria. JASON 21/2 van Curacao naar Europa. MEDE A 22/2 van T-vIsf naar Fiume. PLUTO 22/2 van Gibraltar *t Portinao. PROTEUS 22/2 van Hamburg naar Amsterdam. THESEUS 22 2 van B:.bao te Sar.lander- HOLLAND—AFRIKA LIJN JAGERSFONTEIN (thuisr 22 2 tc Antwerpen. PARANA (thuisr.) 2s/a van East London. HOLLAND—AMERIKA LIJN NEBRASKA, Rott. n. d. Pacifickust 19/2 van Cristobal. NOORDERDIJK, Antwerpen n. d. Pacifickust pass. 22/* Azoren. RIJNDAM, Rott. naar New York, 23/a v. Southampton* HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN BOVENKERK 23/a Calcutta, l.v. Antw. te Rotterdam* KOUDEKERK 22/2 van Hamburg naar Antwerpen. TERNATE (uitr.) pass. 22/2 Malta. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN EEMSTROOM (thuisr.) 22/a van Las Palmas. HOLLAND—OOST-AZlë LIJN ZOSMA (thuisr.) 23/2 te Suez. JAVA—NEW YORK LIJN KRAKATAU. Batavia naar New York 22/3 van Oran. ROTTERDAMSCHE LLOYD GAROET (uitr.) 22/2 te Saba'ng. INDRAPOERA (thuisr.) 23/a van Colombo. INSULINDE (uitr.) 23/2 v.m. xx uur te Belawaa. SIARTAO (thuisr.) pass. 23/a naar Perim. TAMBORA (thuisr.) pass. 22/2 Kaap del Armi. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN WAALDIJK (thuisr.) 22/a van Santos. EMZETCO LIJN JONGE JACOBUS Valencia naar R'dam, pass. 23/2 OJ» braltar. Ineens hoorde hij. dat zij struikelde en onwillekeurig ging hy met uitgestrekte hand naar haar toe, om d'r te helpen. Zyn hand viel echter weer terug. Pas op, zeide hy, het is hier lastig loopen. Dat merk ik, zei Kate zachtjes. Ik ben toch zoo moe Met medelydende oogen zag hij haar aan. Het zou zoo gemakkelijk voor hem wezen, haar in zyn armen te nemen en haar te dragen! Ze leunde tegen een boom en duwde het haar op haar voorhoofd weg. zy keek zoo hulpeloos, ze zag zoo bleek en bedroefd, dat hy aan het verlangen niet langer weerstand kon bieden en zyn handen naar haar uit strekkend, zeide hy: Zal ik jedragen? Ze zocht nog dichter by den boom steun en haar handen uitstrekkend ais het ware om hem af te weren: O, neen, neen! bracht ze met moeite uit en hygde en snakte naar adem. Ik begrijp je, zei de ongelukkie Barry. Maar hy begreep haar niet! Loop maar langzaam. Je behoeft je niet te haasten. Ze zullen wel op je wachten en anders gaan ze je wel zoeken. Ze liepen nu langzaam verder. Maar die verschrikkelyke stilte was Kate ondragelijk. Heb je niets te vragenwil je niet wetenvroeg ze. Barry schudde het hoofd. Neen. zei hij. Ik geloof niet, dat ik je iets te vragen heb. Waarom zou ik nieuws willen weten? Ik leef hier maar alleen. Na tuurlijk verliest iemand, die, zooals ik, alleen op zoo'n eenzaam eiland leeft, alle- belang stelling voor de dingen, die er op de wereld gebeuren. Zy zuchtte en scheen te voelen, hoe ver- sclirikkeiyk toch zijn lot was Ja* zei Barry, na een ooqenblik ern stig te hebben nagedacht. Dit alleen zou ik willen vragen. Hoe gaat het met 1e vader? Hij was altijd zoo goed voor my. Maar mis schien meen je, dat ik geen recht heb, om j je dat te vragen Neen, neen, neen! riep Kate uit, alsof ze zicli beleedigd gevoelde. Hij maakt het zeer goed. Hy is by ons op het jacht. Barry va; nu toch eventjes verwonderd. Het was toch niet de gewoonte van een pas getrouwd paartje, op hun huweiyksreis den vader van de bruid mee te nemen. Maar Barry wist, hoeveel Kate van haar vader hield en kon zich dus wel voorstellen, dat hij met hen was meegegaan. Hy zweeg een paar oogenblikken en zeide dan: Het zal my genoegen doen, als je hem zegt, dat je mij gezien hebt. Goed, antwoordde ze en zuchtte. Is is er iets, wat we voor je kunnen doen weet je zeker, dat je niets noodig hebt? Neen, niets, zei Barry. Ik heb volop werk. Ik heb alles, wat ik noodig heb Er Is niets, dat jij of iemand anders voor mii kunt doen. O, meen niet, dat ik mij hier verveel. Het leven is hier niet zoo verschrikkelyk, als. je wel denkt. Ik ben dit leven gewend. Ik geniet van deze stilte, 'k bemin de zee en die hooge boomen! Ze antwoordde niet en zwijgend wandel den ze weer voort. Dan zeide Barry heel zachtjes, alsof hij tot zich zelf sprak: Ik ben bUj Je gezien te hebben en zoo gezond en gelukkig! Ik heb je nog niet ver geten: er zijn dingen, die een mensch nooit vergeet. Ach. spreek daar toch niet over, zeide 7,e zoo zacht, dat hij het niet hoorde. Je was zoo gosd voor me, daar in Engeland; ;ie vertrouwde my We zijn er bijna, zei hy opeens. Kyk. do,ar kun je de blauwe lucht zien en het strand der zee! Hy verwachtte, dat ze een woord van dank, van tevredenheid zou spreken, maar neen, ze zuchtte weer en een huivering ging door haar leden. Ze ging dichter bij hem loopen en ineens, byna angstig, strekte ze haar hand uit en raakte zijn arm. Het was maar heel even, maar hy voelde^ het. Hij keek haar aan en wachtte. Kate kon byna geen adem halen en fluisterde: Laat je my nu zoo gaan? WH je my dat eene, eene woord niet zeggen?Haar stem klonk nu harder, hartstochteiyk bijna. O. nunu ik je weer zie, nu je weer zoo goed voor my geweest bentzooals vroe ger...... ik kan liet niet geloovenhet is toch onmogelyk, onmogeiyk! Spreek toch. vertel me toch de waarheidIk zal het niemand zeggenAch, vertel het mij dan, mij alleen, toe alleen maar aan mij. Het woud herhaalde haar smeekbede. Het verlangen, om ln haar oogen geen diei te schijnen, zelfs nu het te laat was, nu ze getrouwd was en voor altijd voor hem verloren, overmeesterde hem byna. Hij greep haar pols cn omknelde dien zoo hard, dat het haar pijn deed. Ja, ik zal het je zeggen, zei hy met heesche stem. Ik zal je de waarheid ver tellen Juist op dat oogenblik klonk de schrille stoomfluit der boot door de lucht. Barry liet haar hand los, zuchtte diep en wéés in de richting waar het geluid van daan kwam. Neen, zeide hy met droeve stem. Ik heb je, niets te zeggen. Ik smeek je, ga! haar weg en verdween in het bosch. Ze zocht steun tegen een boom en weendeDan liep ze langzaam naar het strandterug naar het oude leven, waar uit ze als ln een droom voor een oogen blik ontsnapt was. Het is niet mogeiyk, den indruk te be schrijven, die deze ontmoeting op Kate ge maakt had. Niet voor den eersten keer twy- felde ze nu aan de schuld van Barry, maar het was altijd vaag geweest. Hy had toch zelf bekend. Maar nu had ze gezien, dat liij op het punt stond, haar iets belangryks te vertellen. Hy zou haar mischlen het geheim onthuld hebben. In Ieder geval had hy haar van zyn onschuld willen overtuigen. Niet alleen was hy plotseling onderbroken door de aankomst van de boot, maar Kate meen de, dat er nog iets anders was, waarom hy zweeg; en daar moest voorzeker een voor name, ernstige reden voor bestaan. Z'j had dadelyk naar haar vader willen gaan, maar ze had zich voorgenomen Sir Felix niets van de vreemde ontmoeting te vertellen. Ze ging naar haar eigen hut op de boot en dacht natuuriyk na over ieder woord, clat Barry gesproken had. Lady Sqmmers bemerkte, dat Kate dien avond bleek zag. Ze schreef dit echter toe aan de byna endragelyke hitte en ook aan het feit, dat Kate zich, door veel op het strand te loopen, vermoeid had. Allen waren verwonderd, toen Kate den volgenden dag huis terug verlangde. Het anker werd daar om een paar uur later gelicht, de Wilde Zwaan spreidde zijn vleugels uit en vloog weer naar het Westen. Kate ademde vrijer toen het laatste eiland uit het gezicht was verdwenen. Nu echter scheen het weer, dat ze geen bijzon dere haast had om weer naar Engeland te rug te keeren. Ze talmde nu by iedere nlaats kon innemen, om nog niet eens over betoonde voor alles zoo'n groote belangstel ling. dat, ofschoon ze er niet meer zoo goed uitzag als eerst. Sir Felix en Lady Summers in het geheel niet aan haar bemerkten, dat er iets voorgevallen was. Fen paar weken later bereikte men Marseille en Lady Sum mers en Kate gingen aan land om inkoopen te doen. Ik heb niets zoo hard noodig als zak doeken. zei Kate. Waarom men zooveel zak doeken aan boord noodig heeft, weet ik niet maar Ik weet wel, dat ik er zoo wat geen een meer heb. zy kochten de zoo noodige zakdoeken en ook nog vele andere dingetjes. Lady Sum mers kocht een heelen stapel- kranten en ze was hierover zoo verblijd, dat op haar ge laat de tevredenheid over dezen koop te lezen was. Hierna gingen ze weer naar hun jacht. i Wordt vervolgd.) Toen hij dit gezegd had, liep hij snel van deze prachtige streek wilde verlaten en naar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9