Purol bij Ruwe en Schrale Huid. Doos 30 et. FINANTIEELE BESCHOUWINGEN fe TANDHEELKUNDIGE KLINIEK DE SPAARNE-BANK v EICK WAT WILS R.K.V. „Zwaluwen"'. R. K. S. V. „Santpoort", R. K. V. V. Onze Gezellen. Beverwijk ILisse I. HAARL. VOETBALBOND VOOR PROGRAMMA VOOR ZONDAG N, V. B. H. F. C.Sparta TENNIS. Kea Bouman geslagen ZWEMMEN. Jaarlijksche Algemeene Vergadering van den Haarlem- schen Zwembond DAMMEN Om het Kampioenschap van Haarlem BILJARTEN GEEN ANNEXATIE DOOR ALKMAAR KRACHTSPORT. Gedeputeerde Staten tegen wijziging der grenzen aan d'en 'kant Heilo, Bergen en Koedijk Het Laboratorium van den Plantenziektenkundigen Dienst te Lisse 55 HAARLEM-AMSTERDAM LAATSTE NIEUWS. De verhouding van Oostenrijk en Italië MARKTNIEUWS. Trekjes no. 533 Secretaris: J. C.Kruijver Jr., Tweede Zcidpolderstraat 16. Hedenavond van 89 uur contributie be ialen in ons clubgebouw. Schreven wij vorige week, dat het tri duüm a.s. üdhderdag een aanvang zou ne men, dit is thans nog een week uitgesteld en wordt gehouden op Donderdag 8 en Vrijdag 9 Maart, des avonds te 8 uur en Zondag 11 Maart 's morgens te 9 uur. Het triduum wordt gehouden in de kapel van de Eerw. Zusters in de Koningstraat. De Zwaluwen-junioren, die de vorige maal 300 trouw zijn opgekomen, zijn na tuurlijk ook thans weer present, en voor de senioren zal toch een aansporing wel over bodig zijn?? Het junioren-elftal speelt morgen aan de Zijlweg voor de tweede competitie tegen Alliance. Tegen de Lioeïsten was net steeds aangenaam en prettig spelen en ook thans zal dit wel het geval zijn. Ik reken op min stens 1 punt voor Ausum cjs. Aanvang 12 Ik uur. Op tijd, heeren. Voor de senioren en het restant junioren bestaat gelegenheid a.A. Zondag op het Sportpark te oefenen. Voor voetbal-mate riaal wordt gezorgd. Joop. Programma 26 Febr. Santpoort 1—D. E. M. I, half 3. H. B. C. 3Santpoort 3, half één. Heeren van het le, ge weet zeker wel, wat bovenstaand programma beteekent. Ge zien de prestaties van D. E. M. verleden week, zal het nié tmeevallen, maar laat niet ontmoedigen, blijft uw zenuwen de baas er staat zéér veel op het spel. Zoo ik hier en daar hoorde, komt er zéér veel pu.- bliek, laat dan dit publiek zien wat ge kunt, speelt een eerlijken fairen wedstrijd en wint!!! Het kan en dus Er zijn al plaatsen besproken door toe schouwers uit i Scheten, Beverwijk en Heemskerk en dan onze .eigen sportliefheb bers nog. Dat kaft esn drukte geven. Ons 3e elftal gaat naar H. B. C. 3, waaraan het 2 puntjes zal onfuselen? Ja, jongens, dat gaat wel hoor, probeert het maar gerust, je zult zien dat het kan. Jullie vertrekken om 10.15 van Santpoort, om half één mos ten jullie spelen. Voor ons 2e had ik een vriendsch. wedstrijd aangevraagd, maar taal noch teeken terug ontvangen. Heeren, allen veel succes! CHRIS. Seer. J. J. Loerakker, Leeuwcrikstraat 13, Haarlem. Onze Gezellen 1Kinheim-veteranen, half 3. s T. Y. B. B. 3—Onze Gezellen 2, half 3. V. V. F .1Onze Gezellen 3, 2 uur. Alvorens iets over de wedstrijden te spreken van morgen, moet ik eerst eenige tekortkomingen goed maken van de vorige week. Zooals bekend, speelde O. G. Zondag j.l. op het T. Y. B. B.-terrein, (ik hoorde fluis teren dat misschien Zondag ook daar ge speeld zal worden!) Een welgemeend woord van dank voor de loyale medewerking van week stond „me tmedsv/erking van den heer Staveren en het T. Y. B. B bestuur. Dan nog iets. Op ons programma van de vorige week stond „met medewerken van den heer Peele, humorist." De heer Peele vond het echter beter, te elfder ure, ni. Vrijdag avond laat, af te schrijven, daar hij een andere vereeniging. had beloofd om te ko men. Om aan te bevelen dU3. Nu is echter opgetreden den heer van der Wal uit Vel- seroord en ik geloof niet, dat de heer Peele gemist is dien avond. Nu de wedstrijden. Ons eerste elftal speelt tegen de veteranen van de vorige gezellen- club van Schoten, nl. Kinheim. Door de veteranen is een fraaie beker uitgeloofd. Wanneer het weer medewerkt zal het druk zijn, want er is in Haarjem Noord veel in teresse voor dezen wedstrijd tusschen de. oude en jongere generatie van de St. Jo- zefgezellen. Denk er -om jongens dat er gewonnen wordt, hoor! Want behalve de beker saat hier ook de sporteer op het spel. De vete ranen zullen zeker alle moeite doen om hun mden roem te doen opleven. De wedstrijd sal geleid worden door den heer Smit ju- liorenlelder van het district. Het tweede gaat naar den ongeslagen rampioen van de boys. Hoewel ik steeds lis een groote optimist bekend sta, durf ik uier aan onze reserves geen kans te geven, tn ieder geval jongens vasthouden hoor!!! Onze benjamins spelen hun eersten wed strijd in de eerste klasse junioren. Laat den Jongens, dat jullie ook daar op de !uiste plaats zijn en. tracht van de Fran- iscanen de eerste punten binnen te halen. Het zal zeker niet meevallen. De groote strijd tusschen nummer 1 en 1 zal dan Zondag a.s. op het Beverwijk- cerrein plaats hebben. In Lisse verloor Beverwijk mot groote cijfers en als de robdbroeken niet 'n geheel ander spel vertoonen, dan zij in hun laat ste wedstrijden lieten zien, dan is ook nu 'n Lisse-overwinning zoo goed als zeker. Daarbij komt nog, dat de Beverwijkers in vrij langen tijd niet gespeeld hebben wat natuurlijk ook nadeelig is. Wint Lisse Zondag, dan kan 't kampioen schap van de Overgangsklasse haar haast niet meer ontgaan. Dus, Beverwijkers, ge weet, wat er van dezen wedstrijd afhangt; ge hebt niets meer te verspelen, daarom toon je beste, toon open, vlug spel, dat al leen kan misschien succes hebben. 't Zal 'n zvaren strijd worden, waarin naar onze meening Lisse zal overwinnen. De stand is als volgt: Lisse 10 6 1 3 13 26—23 130 Beverwijk 8 5 0 3 10 29—15 1.25 G. D. A. 9 4 3 2 11 24—21 1.22 H. B. C. 11 5 2 4 12 18—17 1.09 D. H. L. 5 2 1 2 5 7—10 1.— Excelsior 9 2 1 6 5 1630 0.55 Graaf Willem 8 2 0 6 4 15—25 0.50 PROGRAMMA VOOR ZONDAG IA Zandvoort IISchoten II 1B Haarlem Vet.—V.V.H. I H.F.C. III—Schoten Ila 2A Haarlem VStormvogels III T.H.B. IIAurora II 2B Stormvogels IVH.F.C. V V.S.V. III—E.H.S. II 2C H.F.C. VI—D.I.O. II I.V.O. II—R.C.H. VI E.D.O. V—Haarlem VII 2D D.I.O. III—Schoten III Hillinen II—D.W.O. V.V.H. IISpaamestad Junioren. BloemendaalR.C.H. HillegomZandvoort E.D.O.D.I.O. D.W.O.EE.D.O.b HaarlemZeemeeuwen 3A Bennebroek 2D.S.K. SpaamevogelsKinheim I.V.O. III—Halfweg III 3B Hillegom .III—V.O.G. II D.W.O. III—Droste (op Droste-terrein) SwastikaBennebroek III 3C E.D.O. VI—Kinheim III 3D Kennemers IVE.D.O. VII D.O.A. II—T.H.B. in 3E D.W.O. I—Aurora III Zandvoort TVZeemeeuwen IV R.C.H. VIII—Schoten IV 3F Zeemeeuwen IIBloemendaal V Damiate IIHillinen III Ripperda in goeden vorm D.V.O.'s mooie kans. Schoten 2 a degradeert. Zee meeuwen verspeeld z'n eerste punt. H. V. B.-elftal Bloemendaal De belangrijke wedstrijd in afdeeling A, tusschen Bloemendaal 2 en Ripperda, ls in een zeer verdiende overwinning van de gas ten geëindigd. Ripperda speelde een uitste kende wedstrijd en daar ook Bloemendaal 2 verre boven het tegenwoordige 1ste klas peil bleef, deed mij deze wedstrijd terugdenker, aan den tijd, dat wij in den H. V. B. trotscn konden zijn op onze eerste klas afdeeling. Tot het laatste moment heeft het in deze wedstrijd gespannen, want al was Ripperda na de rust meest aanvallend, toch waren de uitvallen van Bloemendaal' 2 uiterst ge vaarlijk. Zooals ik reeds gezegd heb, speelde het Ripperda-elftal een goeden wedstrijd. De vleugelspelers bleven echter een heel eind beneden het binnentrio. Wanneer Ripperda op die plaatsen een versterking kon aanbren gen, zou het elftal zeker nog veel meer waard zijn. Aan beide zijden maakten de keepers een zeer betrouwbaren indruk. Die van het Bloe- mendaal'-elftal was al bijzonder goed. Mét de rust was de stand 11. Na de rust doel puntte eerst Ripperda, terwijl Bloemendaal 2 door een strafschop weder gelijk maakten. De strijd om de leiding was interessant. Het gelukte Ripperda ongeveer 10 minuten voor het einde de beslissende goal te scoren. Vooral D. V. O. Is door dezen uitslag zeer gebaat. Dit elftal heeft nu 4 punten minder verloren, dan de ergste concurrenten. D.V.O. was zelf zoo verstandig van Zandvoort 2 te winnen. Dit ging echter niet zoo makkeijk, want 3 minuten voor het einde was de stand nog 11. Toen maaakten echter Ponssteen het tweede doelpunt. Zandvoort 2 ls er dus nog slechter aan toe gekomen, vooral daar 2 van de 3 medegegadigden naar de laagste plaats elk een puntje behaalden. V. D. O. 3 en Schoten 2, deelden n.l. de een (11). Haarlem 4 verloor met 43 van V. S. V. 2. Kort na de rust leidde het Haarlem-elftai met 31, maar toen kregen de bewoners van TJmuiden-Oost er blijkbaar zoo'n zin in, dat in korten tijd de stand 43 in hun voordeel was. De roodbroeken protesteerden tegen een aan V. S. V. 2 toegekend doelpunt, dat naar de meening van den Haarlem-captain en de %twee grensrechters de bal niet van de doel lijn was geweest. Bennebroek hakte V. V. O. met 51 in de pan. In afdeeling B is de strijd om de onderste plaats definitief beslist, zoodat er in deze afdeeling nu niets meer te beleven is. Schoten 2 a verloor met 2—1 van R. C. H. 3, zocda' eerstgenoemd elftal het nu nog maar O (2-y ft tot 9 punten kan brengen, een aantal, dat alle andere elftallen reeds gepasseerd zijn. Het geheele seizoen hebben de Schoten- oudjss onderaan gebengeld, zoadat de degra datie niet onverwacht komt. Ook de vorige jaren hadden deze Schotenaren meestal de grootste moeite zich te handhaven. Behalve deze voor de degradatie beslissende wedstrijd was er toch nog iets belangrijks in de afdeeling. Te Zandvoort ontving Zee meeuwen bezoek van Haarlem 3 en het ge lukte aan laatstgenoemde zoowaar de Zee meeuwen één puntje te ontfutselen. Met 11 moesten de kampioenen zich tevreden stel len. Zonder puntenverlies brengen de Zand- voorters het er dus niet af. Nu maar af wachten, of ze het kampioenschap ongesla gen zullen halen. De Haarlem-Veteranen be vochten te Hillegom een lang niet makke lijke 32 overwinning. H. F. C. 3 had geen moeite met Kennemers 2 en won met 30. Het eenige belangrijke in. deze afdeeling brengt nu de vraag, wie er nummer 2 zal worden. In verband met de oefenwedstrijd van het H. V. B.-elftal, staan er maar 3 eerste klas wedstrijden vastgesteld. De belangrijkste hiervan, Zandvoort 2Schoten 2, gaat niet, door omdat de N.V.B. op het Zandvoort- torrein een wedstrijd heeft vastgesteld. Er blijven dus alleen maar over HaarlemVet. V. V. H. en H. F. C. 3Schoten 2; in beide wedstrijden zullen de gastheeren wel aan het langste eind trekken. Het H. V. B.-elftal speelt op het R. C. H- terrein een oefenwedstrijd tegen Bloemen daal 1. De tweede klasser zal met z'n sterkste competitie-elftal uitkomen, zoodat het wel een goede oefening za,l zijn voor 't bonds-elftal. Wel benieuwd ben.ik er naar, hoe het H. V. B.-elftal zich zal houden, nu het tegenover een elftal komt, dat een slui tend geheel vormt. Ik zou de bonds vertegen woordigers willen aanraden, het spel goed .open te houden. Vporal de half-back linie kan dit onderdeel van den wedstrijd terdege in de hand werken. De verdediging van het H. V. B.-elftal zal wel opgewassen blijken tegen de voorhoede van Bloemendaal. Of de voorhoede van de H. V. B.'ërs veel zal presteeren tegen de goede Bl.daal achter hoede, dient afgewacht te worden. Wel kan ik zeggen, dat er door de voorhoede-spelers niet getreuzeld of gepingeld moet worden. De bal moet naar de vleugels en van daar op den korten manier weer voor 't doel ge plaatst worden. Het H. V. B. elftal ziet er als volgt uit: Kruyer (R.C.H.) Spoor (Bl.daal), Keur (Zeemeeuwen) De Vries (I.V.O.)Rens (Zeemeeuwen), Demmers (V.S.V.) Warlé (Bl.daal), Tuinman (H'lem), Moole- naar (Zeemeeuwen), De Kruyf (E.D.O.), Stormersand (V.S.V.) De wedstrijd vangt aan om half elf. „D." Het H. F. C.-elftal voor Zondag luidt als volgt: v. d. Meulen, Wamsteker, v. Haeren. JongeneeL Kuyper, Lamp. de Ruyter, Reeder, v. Beekuin, Mizorus, v. d. Berg. SERIEWEDSTRIJDEN VAN STORM, VOGELS. Door het Bestuur van Stormvogels zijn seriewedstrijden uitgeschreven voor de la gere elftallen en met succes. Zeer veel vereenigingen hebben ingeschreven en wel: Eerste afd. E. D. W .,De Kennemers, R. C. H. 2, Schoten, A. F. C. 1 en 2, Arends V. C T. H. B., Stormvogels. Tweede afdeeling: Neerlandia. Assendelft 1 en 2, R. C. H. 5, Schoten 2, V ,S. V. 2, E. H. S„ D. W. V.. Arends V ,C. 2, Kinher* I, Bloemendaal 2, D. J. K., Oosterjjark, I. V. O., Stormvogels. Derde afd.: Assendelft 3, De Kennemers 3, R. C. H. 6, Spaarndam, V. S. V. 3 en 4, E. H. S. 2, Kinhelm 2, D. J. K. 2 en 3. T. H. B. 2 en Stormvogels 3 en 4. Onder deze elftallen zal Woensdagavond in Hotel Nummer Een do loting plaats Reeds Zijn al vele prijzen toegezegd en zullen nog toegezegd worden. Mej. Bouman, die het tennlstournooi aan de Riviera zoo uitstekend inzette, is gisteren plotseling een even onverwachten als plot- selingen dood gestorven. Zij werd n.l. dcor de Amerikaansche mis; Hardie geslagen met 64, 6—4 en 64. Gisterenavond werd in een der bovenzalen van café-restaurant Brinkmann de jaarlijk sche algemeëne vergadering van' den Haar- lemschen Zwembond gehouden. Om onge veer half negen opent de voorzitter Dr. M. J. Huizinga de vergadering, die door afge vaardigden van alle vereenigingen werd bij gewoond. Het jaarverslag van den secretaris-pen ningmeester en de polo-commissie werd door de vergadering ongewijzigd goedgekeurd. Bij de bestuursmededeelingen bracht de voorzitter het eenige dagen geleden ontvan gen contract met den N. Z..B. ter sprake. Dit contract is vol vaagheden en algemeen heden. De goedkeuring van 't contract werd aangehouden teneinde de vereenigingen In de gelegenheid te stellen, zich goed op de hoogte te stellen van den inhoud van deze overeenkomst. Als volgend punt van de bestuursmede deelingen reikte de voorzitter aan de ver eenigingen die een kampioenschap van den Haarlemschen Zwembond gewonnen hadden de Kampioensdiploma's uit. Als slot der mededeelingen geschiedde de uitreiking van de Stads Editie-beker voor de vereeniging die het meeste aantal kampioenschappen heeft gewonnen en van den Pothoff-beker voor de dames-vereeniging die de meeste kampioenschappen heeft gewonnen. Beide bekers werden door den voorzitter onder een hartelijke toespraak uitgereikt aan de afge vaardigde van Zignea.' De bestuursverkiezing had tot resultaat dat alle aftredenden werden herkozen en dat in de vacature van de Waterratten werd voorzien door de benoemhig van den heer A. H. de Bruyn. Het bestuur is dan nu als volgt samengesteld: Dr. M. J. Huizinga, voor zitter; P. Mul, secretaris; J. A. Zwang; G. J. P. Verschoor; Mej. E. Bouwer; C. Corne- lisse en A. H. de Bruyn Jr. De verkiezing der polo-commissie had tot resultaat dat in de zeventalscommissie wer den herkozen de heeren Knuit, Peereboom en Zwang, terwijl In de commissie ter rege ling van de competitie de heeren A. Boeree, A. Braam en A. H. de Bruyn werden ge kozen. Bij de behandeling van de agenda van den Neüerlandschen Zwembond werden ver scheidene grieven en wenschen van de Haarlemsche vereenigingen naar voren ge bracht voor een gezamenlijke actie. Bij de rondvraag werden nog eenige huis houdelijke zaken ter sprake gebracht, waar na de voorzitter om ongeveer half twaalf deze zeer geanimeerde vergadering sloot en de afgevaardigden dank zegde voor hun medewerking. Een scherpe strijd om ds leiding! De Harlemschen Kampioenswedstrijd ver loopt dit jaar bijzonder spannend! Alhoewel er reeds 9 ronden zijn gespeeld, valt omtrent den uitslag nog niets te voor spellen. Weliswaar gaat momenteel Aebe de Jong nog aan de spits van dit tournooi, doch de resteerende vier ronden kunnen nog vele ver rassingen brengen. De stand luidt thans: No. Deelnemers gesp. gew. rem. vrl. pnt. I. Aebe de Jong 8 4 4 0 12 2. J. W. van Dartelen 8 4 3 1 11 3. P. G. van Engelen 7 4 2 1 10 4. H. J. J. van Santen 7 3 2 2 8 5. 3. B. Slufter Jr. 7 16 0 8 6.' H. W. Zitman 7 16 0 8 7. J. van Loojj 7 3 13 7 8. F. A. Berkemeier 7 14 2 6 9. W. van Daaion 8 14 3 6 10. Chr. F. Visse 5 13 1 5 II. P. H. Meure 8 13 4 5 12. R. Hartfeerink 6 12 3 4 13. J. P. van Eyk 7 0 2 5 2 D. E. S.—H. B. C. Bovenstaande belangrijke biljartwedstrijd wordt op Maandag 27 Febr. a.s. gespeeld in café „de Wijnberg," a/d. Barteljorisstraat. j Aangezien beide viertallen nog een mooie kans hebben op één der bovenste plaatsen, verwachten wy een spannende match. VRIENDENKRING—D. E. S. Voor de klasse B. van de Haarl. Biljart bond zullen bovengenoemde viertallen elkaar Dinsdagavond 28 Febr. ontmoeten in café „De poelen," a/d. Doelstrftat. CENTRALE Kenaupark 26 Telefoon 12644 SPREEKUREN van 911 en 1 t t 2. Dinsdag- en Vrijdagavond van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN spreekuur. voorts nog is uitgenoodigd de heer Boer lage, te Antwerpen woonachtig, welke reeds zijn toezegging deed. De thuisclub heeft nog een klein kansje op het kampioenschap en zal dus alles in het werk stellen om de D. E. 6. reserves te klop pen. Aan de Selectiewedstrijden, welke de Ned. Krachtsport Zondag a.s. organiseert in het gebouw „Ölympia" te Haarlem, zijn door de wedstrijdcommissie nog de volgende worste laars toegewezen; Licht gew.: G. Petersen, do Halter, Zaandam; M. A. W. Doll, Hercu les, Amsterdam; H Sas, K.D.O., Den Haag; Coremans en Zwanenburg, S.S.S., Alkmaar; M. B. J. Muis, D.O.K., Beverwijk, terwijl MET OUDDORP NADER OVERLEG Gelijk bekend heeft het gemeentebestuur van Alkmaar sinds een paar jaar pogingen in het werk gesteld om tot wijziging van de grens te kunnen komen door annexatie van deelen van de gemeenten Heilo, Bergen, Koedijk en Ouddorp. Veertien dagen geleden hebben Gedeputeerde Staten alle belang hebbende gemeentebesturen te Haarlem ge hoord. Deze besprekingen waren echter ge heim. Thans ls bij de gemeentebesturen be richt ingekomen, meldt de „Tel.", dat Ged. Staten niet wenschen mede te werken aan grenswijziging aan den kant van Heilo, Ber gen en Kcedijk, terwijl met de gemeente Ou.ddorp nader overleg zal worden gepleegd omtrent eventueele uitbreiding van Alk maar in die richting. Voor Alkmaar is dit standpunt van Ged. Staten teleurstellend, aangezien een groot deel van Heilo direct aan de gemeente grenst en de natuurlijke groei van Alkmaar daardoor wordt belemmerd. Na den brand in het laboratorium van de Plantenziektenkundigen dienst te Lisse is men thans bezig de inrichting zoo mogelijk weer in werking te stellen. De kantoren zijn tijdelijk ondergebracht in een der broeikas sen en de garage De regeering heeft 'n barak van den gezondheidsdienst met 5 vertrekken ter beschikking gesteld, welke men thans bezig is op te trekken. Een groot aantal ne gatieven van foto's van beduidende waarde is gespaard gebleven en teruggevonden. Het ligt in de bedoeling, dat het nieuw op te richten laboratorium van grooteren om vang zal zijn dan het afgebrande. Huisvader Zon (zon is in 't Nederfandsch vrouwelijk, maar in het Bovenaardsch man nelijk, net als in het Latijn en het Fransch), dus huisvader zon was verleden week juist van zijn dagwerk binnenshuis gegaan. Zijn vrouw, Maan, kwam naar buiten om de aardappelen af te gieten en keek eens naar beneden en bleef toen even staren. Daar gaat le alweer, mompelde zij. „"Wie gaat daar weer? Toe, schiet wat op. Ik heb honger", had vader Zon gesproken. „Ja, zie je, man, ik keek weer eens naar dat nieuwe Missiehuis, hieronder, in Hoorn. En toen ik wat verder keek. daar ergens in de buurt van Amsterdam, toen zag ik dien Pater Liefhebber met zijn zwarte tasch na tuurlijk op pad. Ik kijk nooit eens in een bus of tram of trein, of ik zie hem erin zit ten. Die verdient ook een zuur stukje brood hoor." „Nu je het zegt, vrouw, dan ken ik hem ook. Is het er niet een met grijs haar en een donkeren baard? (Maantje knikt). Ja, hoe dikwijls ik hem al niet gezien heb. Hij schijnt verlegen ook. Onlangs keek lk eens flink goed in een coupé en toen trok hij het gordijntje toe. Als ik goed géhoord heb. dan gaat hij dagelijks op jacht, d.w.z. zoekt hij goede mensehen om zijn werk voort te helpen. Of het erg hard gaat? Ik betwijfel het." „Ja, man, en wat zijn er een hoop, die hem best helpen konden. Kijk daar nu eens; die en die en die." „Ja, houd maar op. Ik ken ze net zoo goed als jij. Ik zie ze lederen dag. Maar ik zie toch oOk zoo nu en dan wel staaltjes van schoone offerzin ook. Als we straks ldaar ziin met eten, zal ik uitlegr gen, waar je kijken moet om eens een enkele bovenstebeste menschen te zien." En zoo keuvelden man en vrouw belang stellend door. Ik weet het van een vallen de ster, die het afgeluisterd had. Nu kan men iemand „in het zonnetje zet ten", „nar de maan laten loopen om sterren te laten plukken", maar dat is al lemaal boven mijn stand, rk ben met een zonnestraaltje tevreden. Wie zorgt daarvoor? Dood ons geld te geven tegen rente, zoo lang u leeft, helpt u ons ook \eel. Missiehuis, Hoom Postrek. 120937. FATHER LEFEBER. Directeur. Medegedeeld door Onze beursafdeeling rapporteert: In de achter ons liggende veertien dagen heeft de Amsterdamsche fondsen'oeurs een zeer stil verloop gehad Een zelfde verschijnsel openbaarde zich cp bijna alle Europeesclie beurzen en hiervoor zijn dan ook wel eenige redenen aan te wijzen. Allereerst noemen wij de zwakke houding van enkele belangrijke producten, zooals rub ber, suiker en olie, terwijl daarnaast het koerspeil der prima aandeelen niet laag is. Als gevolg hiervan onthoudt het publiek zich van aankoopen, waardoor l et kcerspeil over het geheel genomen iets inzakte. Te New- York ging het levendiger toe, ook hier echter was de stemming flauw, hetgeen te wijten was aan duurder geld. Een uitzondering vormde hier ter stede de afdeeling van Electriciteit- en Gasaandeelen, Zooals Anient en Ned.-Ind. Gas Mij., welke aandeelen regelmatig in kcers vooruitgingen. Tabakken, aanvankelijk vast en vooral voor Deli-Batavia sterk cploopend, moesten later, ten deele als gevolg van het algemeen koersverloop, doch ook door de zwakke houding van rubber, dit avans grcctendeels prijsgeven. Rubberaandeelen flauw. Ket door de En- geische regeering aangekondigde onderzoek i.Z. de restrictie had ee.i scherpen teruggang van het artikel tengevolge. Deze daling werd door Amerika grif overgenomen. In de da ling van het product ligt een waarschuwing voor de Engelsche regeering en het zou ons niet verwonderen, indien de komende wijzi gingen in het Stevenson-plan per sildo zul len meevallen. Wij zouden dan ook houders van rubberwaarden het advies willen geven, zich door het huidige koersverloop niet al te veel te laten beïnvloeden. Een lichtpunt op de locale markt vormden Kunstzijde-aandeelen, waarin de omzetten groot en de stemming vast bleven. Het zoo juist verschenen jaarverslag der Courtaulds werpt eenig licht op den gang van zaken in deze industrie. Ook de steeds toenemende consumptie is een gunstig verschijnsel. Wij voor ons zouden in deze afdeeling aandeelen Maekubee prefereeren; nu de holdings van deze Mij, langzamerhand in productie komen, zullen in de komende jaren de inkomsten voor de moeder-maatschappij ruimer gaan vloeien. Speciaal dit fonds lij kt «ons voor een speculatie on the long run aantrekkelijk. Oliewaarden gunstiger, hoewei de berich ten uit den strijd scherp met elkander in te genspraak zijn. Scheepvaart zwakker. De vrachtprijzen zijn op het oogenblik zeer laag en de opge legde tonnenmaat neemt steeds toe. Men is echter in reederskringen voor de naaste toekomst niet zoo pessimistisch. Suiker met wat meer belangstelling. Schijn baar worden de vooruitzichten voor dit pro duct iets beter beoordeeld, daar de termijn- markt te New-York iets kon aantrekken. Ook de Visp gaf blijk den toestand gunstiger in te zien, door biedingen a 10.25 te weigeren. Amerikaansche shares in navolging van New-York ongeanimeerd. Geid op prolongatie ruimer en op 3 Ka %- 3 3/4 gemakkelijk. ROME, 25 Febr. In verband met de verklaringen in het Oostenrijksche parle ment hebben verscheidene Itaiiaansche af gevaardigden gisteren onmiddellijk inter pellaties gericht tot Mussolini in zijn func tie als minister van buitenlandsche zaken. De interpellanten vragen; wij wenschen uwe meening te weten over de van haat vervulde manifestaties iegen Italië in de jongste zitting der Oostenrijksche Kamer en omtrent de leugencampagne, die door ver antwoordelijke Oostenrijksche personen te gen de toepassing van de Itaiiaansche wet ten in de Itaiiaansche provincie Bolzano wordt gevoerd. De onderteekenaars van de interpellatie vragen verder, of deze mani festatie een ontoelaatbaren vorm van interventie in binnenlanclsche aangelegen heden van Italië van de zijde van een buitenlandsche mogendheid vormt. Gemeld wordt, dat Mussolini in het begin der vol gende week persoonlijk in de Itaiiaansche Kamer op deze interpellaties zal antwoor den. Zijn verklaringen worden met groote belangstelling tegemoet gezien. De bladen bevatten felle artikelen tegen de redevoe ring in de Oostenrijksche Kamer. PURMEREND, 24 Febr. Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken. Aard appelen 1.40—1.45; Witlof 14—28 p. 100 Kg.; Bloemkool 2—6; Roode Kool 1627; Spruit- kool 2.60—6.15; Boerekool 2.40—5.30; Ra barber 13; Prei 19—36; Appelen Brab. Bel lefleur 1224; Present v. Engeland 1439; Goudreinet 5—21; Peren: Winter jan 3.50— 14.90 per 100 K.G. Van -'n mooi kinderfeest. 'n Groote zaal vol blije, jubelende kin deren! 'n Schoon gezicht 'is dat! En 'n heerlijk geluid, die klare, natuur lijke zang uit meer dan vijfhonderd keeltjes. h Kinderfeest is mooi, ook voor vol wassenen, die 'n paar uur kind willen en tunnen zijn met de kleinen. Hoog-rood glommen de wangetjes van blij verwachtenen al die schitterende oog jes keken naar de geweldige poppenkast, die daar op het podium haar wonderen te beloven stond. Er werd stilte geboden. En de rood fluweelen gordijntjes spleten vaneen. Maar wie nu gedacht mocht hebben, dat daar de gewone, oude poppen-geschiedenis van Jan Klaassen en Trijn zou worden ge geven, die vergiste zich. De poppenkast-ruimte vertoonde een aar dig, tropisch landschapje in zonnige be lichting. De eerste pop, die „opkomt", is 'n Chi neesje. De pop knikt naar links en rechts en „zegt" met heldere Jongensstem: „Dag Hol- landsche kindertjes!" „Daaaaaaaag!" Schalt het in de volle zaal. „Weet jullie wel, wie ik ben? Wie denk ie? Nouzeg 't is?" Er klinxen twintig namen dooreen, maar telkens schudt het kopje heftig „nee neenee!" „Ik zal 't maar zeggen, want jullie raadt *t toch nooit! Nou, ik heet Liheel ge woon Li! Zeg me nou maai- gedag!" „Dag Li-i-i-i-i-iJ" schatert weer het massa-antwoord. „En waar denk je dat ik woon? In Europa? Nee hoor! In ïndië? Ook niet! Irj Amerika? Neeneeallemaal lekker néé! Ik ben 'n Chineesjenet zoo oud als jullie allemaal! Maar achHolland - sche kindertjes, wat zien jullie er allemaal mooi uit. Mot je mijn zien in m'n halve Adamscostumetje. En jullie zijn, geloof 'k, allemaal erg geleerd! Kunnen jullie lezen en schrijven?" Ja-a-a-a-a-a-a „Ik niet. Als wij zeven of acht jaar oud zijn, moeten we ai werken. En als je niet hard werkt krijg je slaag. Moeten jullie óók hard werken?" „Néééééé!" „En houden je vader èn moeder óók zoo weinig van je?" „Néééééé!" „Bjj ons is 't zoo naarMe zussie heb ben ze gisteren weggehaald. D'r kwamen twee mannen met 'n zak gelden die praatten wat met m'n vadertoen sloe gen ze d'r handen in elkaar en me vader zei: „Vooruit dan rdaarik heb tóch niks aan dat schepsel." Toen kreeg ie 't geld en die twee mannen pakten me zussie mee en ach, ze huilde zco érgen ik ook maar 't hielp niksMe moeder is verle den jaar ook al verkocht en nou ben 'k al leen met me vaderMaar ik ben var. huis weggeloopenik hou 't daar niet langer uiten nou ga ik zwerven...... en 't kan me niet schelen, waar 'k terecht kom Li gaat weg met gebogen kopje en slap hangende armpjes. En de kinderen in de zaal mompelen „ach Dan komt er opeens 'n grijnzende duivel uit de grondhij knikt óók naar de kin deren, maar z'n stem is hard en krakend als ie zegt: „Dag, Hollandsche kindertjes!" Geen antwoord vanuit de zaal. De kinde ren zitten 'n beetje beduusd te kijken. „Jullie kent me niet, hè? Ha-ha-ha-ha. En toch ben ik altijd bij jeik verlies ie nooit uit 't oog! Ik ben de duivel! Nee, schrik maar nietik zal je vanavond niks doen. Weet je nog dat leugentje, wat je laatst zei? Dat heb ik je opgestookt ha-ha! En dat kwaadspreken, wat je ge daan hebt? Ha-hadank je wel, hoor! Ik was er mee in m'n nopjes! En nou ga ik jullie binnenvoeren in m'n rijk...:., nee, schrik maar nietik bedoel niet de hel! Als ik kan, stop ik je daar later v."el es in. Maar wisten jullie, dat ik hier op aarde óók 'n rijk had? Nou, asjeblief en ik heb ds meeste onderdanen! Drie hon derd millioen heidenen! Daar doe ik mee, wat k wil. En stom, dat die stakkerds zijn! Ik laat ze knielen, voor slangen en boomstammen, ik laat ze wierook branden voor beeldjes, die ze zelf gemaakt hebben. Ik maak ze wijs, dat ze nu en dan 'n kind moeten vermoordenha, ha, ha'n ongedoopt kind natuurlijk! En de l\eidenen gehoorzamen beter aan mij, dan jullie aan God soms! Slim van me, hèom die hei denen dom te houdenEnnewil jul lie me nou helpen, om die drie honderd miljoen heidenen in de hel te krijgen?" De duivel kijkt rond. Er komt geen ant woord uit de zaal. „Nou?" dringt ie dan aan.Willen jullie?" „Neeeeeeeeeeee!" klinkt 'n bijna vijan dige massa-schreeuw. „Nou...... mijn 'n zorg! Ik heb wel ande-- ren, die me willen helpenwacht maar!" Dan komen er twee toovenaars te voor schijn. Ze. zijn woedend. Ze zwaaien met armen en beenen en loopen met hun Stoppen tegen de wanden opZe klagen hun nood bij Satan. Wat ze ook doen, om de heidenen van 't geloof af te houdenze hebben steeds minder successomdat steeds die leelijke missionaris er tusschen komt. De duivel geeft hen raad en moet dan verdwijnen wegens zijn „overdrukke bezig heden". Dan komt Li om 'n hoekje kijken. Hij is doodmoe van het loopen in de brandende zon-. en wil wat uitrusten. Hij ziet de toovenaars, die daar geknield liggen, om van god Beljoe meer kracht en slimheid af te smeelten. „Hè....allemachiesl" schrikt Li .Kinderen, wie zijn dat? Gommenikkie wat 'n rare visschiesvreters benne dat. 't Lijken wel angekleede boomstammen! En wat 'n lange kerel is die eene! Fn wat dik! Hi-hi! Zóu dat die neef uit Canada zijn? Toe, kinderen, zingen jullie dat liedje d'r is voor sne." De klater-lach der vijfhonderd toeschou- wertjes gaat over in 't schallende lied van de neef uit Canada. De toovenaars bemerken Li en hooren hem uit. Als ze in de gaten krijgen, dat hij 'n hekel heeft gekregen aan alle heidensch gedoe, willen ze hem meenemen. Maar 'n pater missionaris komt plots te voorschijn en geeft de toovenaars zóó'n standje, dat de kinderen er bij zitten te gnuiven van voldoening. Toovenaars gaan woedend weg en Li vertrekt langs de andere zijde. Dan gaat de ..pop-missionaris", keurig ver vaardigd, evenals de andere poppen, heel leuk en vertrouwelijk, met de kinderen bab beien. Hij vertelt ook, dat 't zoo'n toer is. om de Chineesehe kinderen iets van de catechismus enz. te leerenen om dit te bewijzen, krijgen de kinderen zoo'n les te zien. Er komen vier heiden-kinderen bij Je missionarisze nemen plaats op 'n bank je en de Pater begint hen te vragen over Onze-Lieve-Heer. Maar de antwoorden van de heidentjes zijn zóó dwaas en dom, dat heel de zaal het uitgilt van spottende pret. En nu worden de kinderen uit de zaal te hulp geroepen. Zij geven antwoord op de vragen van de pater en zoo komen de Chi neesjes vanzelf óók tot 't goede antwoord. Li komt er nu ook weer stilletjes bij. Hij moet de pater verhalen van de huiselijke omstandigheden en de missionaris belooft hem dan voor hem te zorgen en z'n zusje vrij te koopen. Dit geschiedt na heel wat wederwaardig heden. De toovenaars hebben onder andere de vader van Li omgepraat en tegen de 'missionaris in 't. harnas gejaagd, zoodat het 'n heele toer wordt om de koop tot stand te brengen. Als dit tenslotte toch gelukt en de missionaris 't geld uit z'n huis wil ha len, heeft intusschen de duivel er voor ge zorgd, dat het geldkisje is weggestolen. De arme pater bezit niets meerLi zal mst z'n vader terug moeten en z'n arme zusje zal slavinnetje blijven. De duivel grijnst en de toovenaars dansen van plezier. De kin deren in de zaal hebben hoorbaar medelij den. Maar er daagt redding. De post brengt 'n aangeteekende briefuit Holland 'n brief met véél geld er inalles bij elkaar gebracht door de Holiandsche kinde ren. die almanakken, kalenders en ansichten verkochten en postzegels, lood en keper spaarden voor de missie. Nu kunnen Li en z'n zusje worden vrijgemaakt. De duivel verdwijnt sissend en de leelijke toovenaars nemen de vlucht in razende bui telingen heel de zaal jubelt en klapt en trapt om de goede afloop. De voorstelling wordt besloten met 'n aardig liedje. We hadden wel eens gehoord van 'n zoo genaamde paedagogische poppenkast. Maar 'n missie-propaganda-poppenkast is toch zeker wel 't allernieuwste. En we hebben verbaasd gestaan over de arbeid, die er aan is moeten voorafgaan, om deze kindervoorstelling in de puntjes te doen slagen. Vooreerst het vervaardigen der poppen. De gewone poppen van 'n ouwerwetsche poppenkast waren zóó handig beschilderd en ómgekleed.dat ze volkomen aan het doel beantwoordden. Maar nu kwam het moeilijkede ver tooning! Soms waren er vijf, zes poppen tegelijk op het „toonsel" en alles moest zoo nauwkeurig mogelijk, bijna als 'n uur werk geschieden. Iedere helper behandelde z'n eigen pop met z'n eigen stem, en na vele repetities kwam het tot 'n aardige, leer zame, vlotte voorstelling, die de kinderen 'n uur bezig hield, 'n Uur van heerlijk kinder genot, dat was duidelijk te constateeren, al was het alleen maar op het moment, dat de gordijntjes weer dicht gingen en een langgerekte kreet van teleurstelling door de zaal ging over de te vroege afloop. Aan Pater Wilhelmus de Leeuw O. F. M te Heerlen komt de eer toe van het schrij ven van de tekst van dit alleraardigste mis- sie-poppenspfl. Hij heeft zich daarbij de volgende taak gesteld: Het moet in de grond ernstig zijn. Maar niet zóó ernstig, V dat de kinderen zich gaan vervelen. 'tMoet dus worden afgewisseld met leuke tafe reelen en gezegdendoch dit leuke moet bijzaak blijven, 'n middel om de les tot t einde toe te doen aanhooren. Om dit laat ste des te zekerder te bereiken heeft de schrijver er voor gezorgd, dat de kinderen in de zaal als 't ware mééspelen, m.a.w. voortdurend in de intrige betrokken worden. En hij is volkomen geslaagd. De vertoo ning was een groot succesen eens iets anders dan de „eeuwige" goochelaars en piassen. 'n Kinderfeest is 'n schóón feest! En vooral zóó een, waarbij 't ontvanke lijke zieltje óók iets van de versnapering kriiot i*»—,J"1J G. N,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 14