BETER DAN DE BESTE E. R. K. dc ^Producten Amerikaanschen Oorsprong L01TCERUG )7?1 1 CHEQUE,KOERSEN nmiTn-Bfita' Heringa WnHindi,Haarlem JL zijn de Beste voorelkrfebruik en zijn zooals steeds van Verkeersongevallen Laatste Berichten WIJZE VAN SPAREN, IS HET SLUITEN EENER - - LEVENS /ERZEKERING BIJ DE - - Levensverzekering-Maaischappij TE NIJMEGEN. |A_. VOOR ST00MEN - EN VERVEN - TIENDUIZENDEN ZAKENMENSCHEK bliksembeveiliging Agenda. 26 Februari Agenda 27 Februari, Een cula op de Algemeene Begraafplaats Jaarvergadering „St. Raphael** Pi Éilll™ Zang Ongeval op een sleepboot Do valsche echtscheiding Herziening der wet op de Raden van Beroep der Directe Belastingen De Haarlemsche Hypotheekbank Plaatselijke Commissie van Toezicht op de Bioscopen BURGERLIJKE STAND Tentoonstelling Houtstraat 5 a Tel. 10771 Personalia Bcising tusschen auto ett melkwagen Neilerlandsche Natuurhistorische VereenighiR Het zilveren ambtsjubileum van den heer J. Brunt Goed sfeeloopen Geweteps<jc?d TOONEEL. Kleine Eyolf Statuien Onderscheiding De nalatenschap van Hardy Portugeesche Volkenbonds- leening Door een auto gegrepen De arbeidstijd in de zuivelindustrie DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam DANKEN HUN SUCCsS AAN GOED TOEGEPASTE WAAnor»! ZGUDT MIDDEL NIET GEBRUIKEN? Gebouw Si. Josephgezclicn Jansstraat 59. Geopend van 12 uur tot 2 uur en van half 6 uur tot 10 uur Verplichte opkomst van 8 tot half 10 Spaarkas 8 uur. Sociëteit „ft. Bavo" Haarlemseh gemengd koor 8 uur St. Joseph half 9 uur Kantoorbedienden half 9 uur Haarlem's Zanggenot 8 uur Haar- lemsche bond van zangvereenlgingen 8 uur Propagandaclub Vrouwenbond 8 uur R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. Gcboaw St. Josephgezellen Jansstraat 59 Clubavond voor leden van de Damclub T. en P. van 8 uur tot 10 uur in de boven zaal. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, behalve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 3—4 uur. Tempeliers- straat 33. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Frar.ciscjs Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 09 uur. R.-K. Bevolk'ngsburcau Gebouw „St. Bavo'" Smedostraat 23 Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.-K. Leeszaal en Uitlcenblbllothcek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken, van 25 uur en van 7D uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. lKarthavcreenlging. Bloemhofstraat 1 Zondags en Woensdags van 8—10 uur gezellig samenzijn voor Hellandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. R.-K. Arbeid beurs voor Mannen en Jon gens Sociëteit „St. Bavo", Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 tot half 12 uur, 's-middags van 35 uur, 's-avonds van half 8 tot half 9 uur. 's-Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Rcclassceringsvereeniging, afdoe ling Haarlem Eiken Donderdagavond hall' 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiu3vereeniging, N. Groenmarkt 22 R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. A Eioemhofstr. 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van vm. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's-avonds van 8—9 uur. Zaterdags v.m. van 10—12 uur Tel. 11671. St. Elisabeth's Vercen'glng Jansstraat 49 Aanvragen cm versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 1—2 uur. R.-K. Kraamvcrpleging van da Derde Orde van St. Franciscus Aanvragen ook voer niet-Ieden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 2—3 uur. Zuster Tocsct, Damiatestraat 1 (Bavo- dorp), Donderdags van 23 uur. Zuster Toeset, Spaamhovenstr. 8, Haar lem, Donderdags van 23 uur. ST. rtKCENTIUS-BIBLIOTHEKEN. 1. Nieuwe Groenmarkt 22. Woensdag- en Vrijdagavond van 7>j tot 9 uur. 2. K'arenbeskstraat 60. Woensdagavond van 7 >4 tot 9 uur. 3. Hagestraat 49. Woensdag- en Vrijdag avond van l'/; tot 9 uur. Woensdagmiddag van 2% tot 4 uur, alleen voer jongens en meisjes. 4. Gen. do la P-eijatraat 17 (Schoten), Dinsdag- en Vrijdagavond van 8 tot 9 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Gngovallendienst centrale oproopplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. APOTHEEKDIENSTEN. De Zondags- en Nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 63, Tel. 115Ö5 en de firma Begemann Sneltjes, Jansstraat 27, Tel. 10343. Verschillende malen is reeds aangedrongen op het bouwen van een aula op de Al gemeene Begraafplaats. Voor het katholieke kerkhof, waar wij onze kapel hebben en waar trouwens nim mer langdurige toespraken aan een graf worden gehouden, is een gebouwtje, dat bescherming biedt tegen guur weer, wan neer lang moet gewacht worden op de komst van een lijkstoet of veel Woorden t aan de nagedachtenis van een doöde wor den gewijd, niet zoo klemmend, maar voor de algemeene Begraafplaats doet zich het gemis zeer dikwijls gevoelen. Bij de begrafenis van Prof. Lorentz, toen de bloem van Nederland's intellectueelen en vele voorname buitenlanders hier op de stedelijke begraafplaats kwamen was het een geluk, dat er geen storm stond over het oude Akendam of een koude regen neerviel, naar toch wekte het medelijden op de vele voorname, reeds bejaarde ge leerden en voorname persenen, te zien, die daar. veelal onvoldoende gekleed, lan gen tijd in een vrij koude temperatuur redevoeringen moesten aanhooren. Dan doet zich de behoefte aan een be hoorlijke spreekgelegenlieid wel gevoelen. De moeilijkheid, om daar nu nog aan te voldoen. Men heeft de voorhal van het Mauso leum al eens voor aula willen inrichten, maar dit strookt niet met het doel, waar voor het Mausoleum werd Opgericht en de beschikbare ruimte daar zou dan ook zeer onvoldoende zijn. Een nieuwe aula is zeer kostbaar. En nu zouden deze kosten wel geen groot bezwaar zijn (desgewenscht zou men een kleinè retributie voor het gebruik van de aula kunnen vorderen), maar men dient langzamerhand om te zien naar een andere gelegenheid om de Haarlemsche dooden te begraven, omclbt de tegenwoordige begraaf plaats zoetjes aan midden in het bewoonde gedeelte van de stad komt te liggen en dit, bij de hedenclaagsche opvattingen, niet ge- wenscht wordt geacht. Men ziet dan ook al vlijtig uit naar een andere begraafgeiegenheid en denkt daar bij aan een terrein, dat gelegen is in de nabijheid van den Slaperdijk (nabij Sant poort) op de uiterste grens der gemeente dus. Vele jaren zal het wel niet meer duren of de dooden zullen daar hun laatste rust plaats vinden en daarom is het begrijpelijk en te prijzen, dat opgezien wordt tegen 't nu nog doen van groote uitgaven voor den bcuw van een aula. Indien echter de in richting van een nieuwe begraafplaats nog vele jaren duren most, zou het misschien aanbeveling verdienen een bescheiden en niet duur abri te maken, om eventueel als aula dienst te doem De afd. Faarlem „St. Augustinus" hield onder voorzitterschap van den heer de Rooij de jaarvergadering. De voorzitter opent met den christelijken groet en heet de aanwezi gen welkom, in het bijzonder den Eer waarde Pater i.ildefonsums, Bondsadviseur van de Spoor- en Tramwey-gei.eelor.tiiou- ders „St. Franciscus" en den heer Koster, Bondsamhtenaar der vereeniging. De notulen van de secretaris, den heer Alleman, worden zonder bemerking onder dankzegging goedgekeurd. Onder de mede- deelingen was een schrijven van het Hoofd bestuur, waarin herdacht werd het feit, dat „St. Raphael" 25 jaar bestaat. Daar Let in in de Vasten valt, werden de feestelijkheden uitgesteld ecl ter werdt met dankbaarheid herdacht het werk der geestelijk adviseurs en de pioniers van „St. Raphael". Verzocht wordt, hen, die van ons zijn heengegaan, vol dankbaarheid in onze gebeden te ge- gedenken Een nieuw lid wordt door den voorzitter welkom gekeeten in de organisatie. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, hoewel het in den aanvang wel wat somber was dat 1927 toch een alle zins gun stig jaar is geweest. Cp 1 Januari 1927 was het ledental 477 en cp 1 Januari 1920 466. Neemt men nu in rekening het aantal over plaatsingen, dan is het geert slecht resultaat. Ook uit bet werk van het afgelccpen jaar bleek, dat het een werkzaam jaar was ge weest. De dank, aan het bestuur uit de ver gadering gekraci t, was dan cck alleszins verdiend. Onder applaus bracht de voorzitter dank aan den heer Alleman voor zijn keurig en zakelijk verslag. Ook het verslag van den penningmeester, den heer Veltman, gaf een gunstig overzicht van het financieele gedeelte der afdeeüng. Ook zijn verslag werd onder applaus goed gekeurd. De keer Bcmhcf als lid der kas- commissie bracht zijn dank voer 1 et keurig be' eer door den penningmeester. De heer Koster sprak neg enkele woor den en spoorde aan, nu niet bij de pakken neer te gaan zitten, maar vol te houden en meer dan cc it propaganda te gaan maken, om dat stlstand achteruitgang is. Er zijn toestan den bij verschillende trammar.tschappijen, die meer dan erg zijn, ook bij de spoorwe gen zijn we er nog niet en het is meer dan ocit zaak, om paraat te zijn. Spr. eindigt met een aansporing om lid te worden van het Mgr. Mutsaers-oord. Nadat de voorzitter den heer Koster bedankt heeft, is het woord aan pater Ildefonsus. Ik wil vanavond, aldus spreker, over een aclueele zaak en dat is natuurlijk de drank bestrijding. Waarom met zooveel nadruk gezegd, dat het een actueele zaak is. Dat komt, omdat er tegenwoordig zooveel men- schen zijn, die er anders over denken en zeggen dat de drankbestrijding haar tijd heeft gehad. In denZdfden zin wordt er over gesproken en geschreven door menschen van naam. Daar sta ik echter vierkant tegenover, want nog zijn er drinkers met duizendtallen. Als een ieder van avond een boekje mee neemt, dat ik geschreven heb, n.m. „Katho lieken van Nederland, de oogen open," dan zal men moeten erkennen, dat het nog heel erg is. En c'at zal spr. bewijzen. Als er een groep menschen is, die matig is, is het wel bij de spoormannen, doch het gaat over een algemeen belang, een Katholiek en sociaal belang en daarom vragen wij u mee te strij den. Onze Katholieke drankbestrijding is ruim dertig jaar geleden geboren fit een drang tot volksverheffing. Wij hebben op het oogenblik een leger van 60.000 5 70.000 menschen, die doen aan drankbestrijding. Het staat Vast, dat er veel bereikt is, doch de drankbestrijding is thans dringender dan ooit noodig. Wel is volgens de officieele Cijfers het drankmisbruik per hoofd zeer belangrijk afgenomen, maar op die cijfers kan men niet aan. Want men heeft heel begrijpelijk geen rekening kunnen houden met het smokkelen en de geheime drank- fabrikatie. Ket biermisbruik is grooter dan men kan vermoeden en ook van wijn neemt het zeer belangrijk toe. Er wordt tegenwoordig onge veer een millioen per dag aan drank uitge geven. Als men het werk der reclasseering eens van nabij kon gadeslaan en de ellende zien, welke er voortkomt uit liet drank misbruik, dan zou men ontzet staan. Spr. wijst verder op het toenemend snel verkeer langs den publieken weg en dan moet men erkennen, dat drankbestrijding hard noodig is. De groote vijand van het Katholieke leven, de zedelijkheid en de stoffelijke welvaart is de genotzucht. Ook de Duitsche bisschoppen hebben in hun laat ste vergadering dit naar voren gebracht en gezegd, dat van de genotzucht het drank misbruik het grootste aandeel heeft in het ondermijnen van het Katholiek leven. De eerwaarde Pater eindigt zijn onderhoudende rede met den wensch, dat men zijn woorden eens ernstig zal overdenken. De voorzitter dankt hem voor de gevoel volle rede en nadat nog een bespreking was gehulen vcor een bezoek aan de sterren wacht in Leiden en de rondvraag was be handel!, rl it hij de goedbezochte vergade ring met den gebruikelijken groet. AJ»C MOTORSPIRIT Mui APC STANDARD MOTOB OK. APC PETROLEUM APC •AMPËTCOLINE Hl'1/4 MOTORPOWEROIL tkrETI 2<£Cm7iS iMEEEEESOI WEECCM iHSJOCSX3T.1 s* Het Noorderkerkkoor, dat onder leiding van den heer Piet Halsema, reeds enkele malen concerteerde, hoopt Dinsdag 8 Mei a s., weder een uitvoering te geven. In stu- die is thans Psalm 95 van Mendelssohn Bartholdy. Als solisten in dit werk zullen zich doen hooren mej*. Dini van Daalen, sopraan en de heer Jac. van Kempen, tenor. Zij, die dit stuk nog wenschen mede uit te voeren, geheven zich zoo spoedig mogelijk, uiterlijk 6 Maart aan te melden bfj één dar bestuursleden. Ook Dinsdag avond op de repetitie, bestaat hiervoor gelegenheid. Deze repetities, welke om acht uur aanvangen, worden gehouden in de Ger. kamer van de Noorderkerk aan de Velscrstraat, ingang Molenasrstraat. Toen gistermorgen omstreks half 10 de 3 16-Jarige J. Verschoor bezig was in de ma chinekamer van een sleepboot de onder- dee'en van een machine te smeren, had hij het ongeluk tusschen de machine bekneld te geraken. Hij bekwam een ernstige sn'jwonde aan zijn linkervoet en is daarna naar het St. Elisabeth-Gosthuis vervoerd, nadat een lid van O. D. voorloopige hulp had verleend, j De schipper is woonachtig te Lisse, Wil- helminastraat 2. Het ongeval is gebeurd Kleinen Houtweg door een auto een aan- de N. V. Duinmaatschnppy, hetwelk aan de Emmakade gemeerd lag. Indertijd heeft de Haarlemsche Rechtbank den zaakwaarnemer H. de G. wegens het maken van een valsche echtscheldngsacta veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf. In hooger beroep is thans bij het Amster- damsche Hof bevestiging van het vonnis ge vraagd. De uitspraak is bepaald op 6 Maart. Aan het adres, dat uit Haarlem aan de Tweede Kamer is gezonden over de herzie ning van de wet op de Raden Van Beroep voor de Directe Belastingen, is adhaesiè be tuigd door de colleges, welke de Raden var. Beroep vormen voor: Amsterdam II, Alk maar, Arnhem, Assen, Breda, Groningen, 's-Hertogenbosch, Leeuwarden, Maastricht, Rotterdam II, Zutphen. Naar wij verhemen, zal aan de aandeel- houdersvergadering van de Haarlemsche Hypotheekbank op 12 Maart a.s. worden voorgesteld, een dividend uit te keeren van 30.— per aandeel. Zooals bekend, zal 1 Maart a.s. do nieuwe bioscoopwet in werking treden. Deze wet zal verandering brengen in do plaatsoiyke com missies voor keuring van films, die zal ver anderen in een Commssie van Toezicht. Het aantal leden van deze comm'ssle Is 7, terwijl in de vroegere keuringscommissie 28 leden zitting hadden. Hoeveel leden dor oude keu- mgscommssie in de nieuwe comm ssie be noemd zullen worden, Is nog niet bekend. Geboren: 22 Februari: dochter van IC. C. M. Buis-PIantinga —23 Februari: dochter v. G. Gcsen-Hietkamp dochter van C. ten Bo3Cli-Wiggers 24 Februari: zoon van E. de Nooyer-v. Belzen dochter van H. Ja- cobszoon-de Boer zoon van C. v. Biider- béek-v. Stipriaan zoon van H. M. v. d. Linden-Spoor. Overleden: 22 Februari: M. Kriek-v. d. La ken, 76 j., Bakkerstraat 23 Februari: N. Hendriks, 77 j., Gasthuislaan B. Laver- man, 41 j.. Kloosterstraat L. Zegwaard, 74 j., Hagestraat G., 3 d., zoon van C. H. v. d. Pieterman, v. Zeggelenstraat J. M., 5 mnd., zoon van M. J. Maarschalkerweerd, Thom- sonlaan. Schilderijen en teekeningen van L. D. Ruyseh van Dugteren, Kunst handel F. H. Smit Ruyseh van Dugteren is een leerling van de Bossche Academie, woont en werkt thans in Wijchen bij Nijmegen, Menschen, die de 'historie getrouw willen blijven, spreken van Nimwegen. Het land van Nimwegen nu kent Ruyseh van Dugteren. Hij heeft het geobserveerd met de intensiteit van een schildersoog en schoonheid gezien, daar waar de leek ze niet vermig te ontdekken. Nij megen en omgeving heeft hij op het doek gebracht. De oude Karel-veste zelf, Waardig en ernstig in haar eeuwenoude historie heeft hij vastgelegd in nr. 6, gezien van de over zijde van %e Waal, in fijn-grijzen toon. Maar hij heeft Nijmegen ook anders gezien (no. 8.) bij vollen zomsr in de juichende zon, zwel gend in licht. D; omgeving van Nijmegen is onderwerp gewerden voer menig fraai doek van dezen schilder. Het begraasde land, met de rivier gezichten, weelderig, in blijden, frisschen toon, afspiegeling van de verrukking, die dit mooie rijke land in zijn jonge schilders- ziel bracht. De vier doeken, bijeen gehangen rechts van den ingang, getuigen voor deze blijde verrukking. Het weeldeng-zomersche, het atmosferische, dat hierin is verwerkt, spre ken van de gesteldheid, waarin de schilder deze doeken maakte. Intusschen, dit is niet het eenige genre, waarin Ruyseh van Dugteren werkt. Er hangen fraaie bloemstukken no. 1 papavers en bijzonder no. 2 Tulpen, breed en torsch van opvatting en no. 3 Lampions. No. 23 Verwelkte Zonnebloem, no, 22 Appelboom en no. 21 Knotwilg, roepen herinneringen wakker aan werk van Vincent van Gogh. No. 17. Gezicht uit Atelierraam en no. 20 Boerenhuisje (zwart-wit tee kening) zijn meer precies van gedetailleerde observatie. Ook het portret heeft deze schilder beoe fend no. 5 Koopvrouw, een type, vermoe delijk van de Nijmeegsche markt, bezit goede kwaliteiten. Daarentegen is het kin derkopje, dat hier is opgehangen, een doek, dat ons minder kan aantrekken. de B. Vrijdag 2 Maart herdenkt de heer W. Th. Heykoop den dag waarop hij vóór 25 jaar bij de firma Joh. Eenschéde en Zonen in dienst trad als letterzetter op de afd. letter- zettery. De heer P. J. M. van Tetering, voorzitter der R. K. Middenstandsverceniging, alhier, en penningmeester van den Diocesanen Bond is gisteren in de vergadering te Rot terdam benoemd tot lid van het Hoofdbe stuur van den Nederland/chen R. IC. Mid denstandsbond (der vyf Bisdommen). Gistermiddag ongeveer 3 uur had door verkeerd uitwijken voor de tram op den Kleine Houtweg door een auto een aan rijding plaats met een melkwagen van den melkslijter M. met het gevolg dat een bus i melk over den rand van den wagen tuimelde en de Inhoud veroren ging. De besturende 'heer der auto vergoedde de schade. De afdeeling Haarlem en Omstreken van i de Nederl. Natuur-Historische Vereeniging I hield gisterenavond, in de tuinzaal van Restaurant Brinkmann, een vergadering. Nadat de voorzitter, mr. J. D. van der Plaats, uit Bloetnendaal, de vergadering had geopend, heette hij de aanwezigen Van harte welkom, in het bü zonder dr. Joh. van Burkom, algemeen voorzitter van de N. N. V. Hierna las de secretaresse de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Het rapport van de kascommissie werd in orde bevonden en de penningmeesteresse onder applaus gedechargeerd voor haar goed be heer. Het voorstel tot aanschaffing van een épi-projector werd met algemeene stem men aangenomen. jj Thans gaf de voorzitter het woord aan dr. Jóh. van Burkom, welke voor het ver dere verloop van den avond een lezing met lichtbeelden hield over „Drente". In zijn inleiding zeide spreker met groot genoegen de uitnoodiging van het efdee- lingsbestuur te hebben aangenomen, om de zen avond over Drenthe te spreken. Velen onder zijn auditorium hadden onder zijn leiding een excursie naar Drenthe gemaakt cn do gedachte hieraan zou nog Wel velen levendig in het geheugen liggen. Drenthe toch is één onzer karakteristieke provincies, waar, naast het overweldigende natuurschoon, als groote tegenstelling groote armoede te vinden ls. Het is tevens da pro vincie, waar de relatieve bevolking per M2 het minst is en aldus de 11e plaats inneemt tegenover de andere provincies. Vervolgens gaf spreker een zeer wetenschappelijke uit eenzetting van de grondvorming in de ver schillende tijdvakken der wordingsgeschiede nis en het ontstaan van diluvium en allu vium. Interessante kiekjes van kalksteen bij de Schaesberg, van de Reeuwijksche plassen by Gouda, van de Oisterwijksche vennen, a's type van laagveenvorming, volgden el kander op, om zoodoende 't auditorium een blik te geven in de verschillende grondlagen. Het tweede gedeelte wydde spreker aan de bevolking van Drenthe, welke de oudste ia van Nederland. De eerste bewoners Van ons vaderland, vermoedelijk uit Spanje en Frankrijk in No^deiyke en Oosteiyke richting opgterokken, hebben gewoond op den bekenden „Hondsrug" en vormden de z.g. „hunnebeddenbevolking", getuige de overgebleven „hunnebedden" of begraaf plaatsen, die men ten huidigen dage daar nog aantreft. Eenige bijzonder waardevolle plaatjes verduideiykten de overblijfselen van dat ty'dperk, waaronder o. m. de potten in steekceramiek met hun eigenaardigen bouw in lcalebasvorm en hun specifieke orna mentiek. die een ruimen blik gaven op de eigenaardige gewoonten van de eerste be woners van ons land. De opkomst van Drenthe, en hier speciaal voor de hoofdstad Assen, ls bijzonder te dan ken aan Lodewijk Napoleon, die het in 1807 tot departement verhief. In 1913 ls Drenthe een provincie geworden; omstreeks 1850 werd de provincie gekanaliseerd, werd zij ruimschoots van telegraafpalen voorzien, kwam er de eerste spooriyn Zwolle—Gro ningen en dit alles heeft ruimschoots bij gedragen Drente te verlossen uit zyn isole ment. Doch ook de bevolking heeft gelijken tred gehouden met den vooruitgang. De cultuur in Drenthe levert veel rogge, boekweit, schapen, enz,, hoewel deze laatste meer c*. meer verdwijnen en daarmede het lande- lyke en karakteristieke, zoo lang aan deze provincie eigen geweest, wegneemt. In het bijzonder neemt het bijenstandbe- dryf een vooraanstaande plaats in en i3 de stand in weinig jaren van 9.000 uitgegroeid tot 19 000 korven. Het Staatsboschbeheer houdt zich speciaal bozig met nieuwe aan plantingen van bosschen. Met eenige droevige tooneeltjes tusschen al het verrukkeiyke, o.a. een gezicht op de plaggenhutten en eenige intérieurs, beëindig de Dr. van Burkom zyn rede. Nadat de voorzitter den spreker had dank gebracht voor zijn buitengewone aangename rede, sloot hy de vergadering. Tydens de pauze endsr de voordracht werd overgegaan tot verkiezing van een bestuurslid, in deze functie werd gekozen de heer Bonnant. Op 31 Maart zal in het „Paleis van Volks- vlyt" te Amsterdam, een tentoonstelling ge houden worden over „Drenthe". Heden herdenkt de heer J .Brunt den dag, waarop hy vóór 25 jaar als politie beambte te Haarlem werd aangesteld. Aan gezien ook verleden jaar de heer J. Brunt heeft gejubileerd, ls thans op zyn verzoek van alle feestvertoon afgezien. De jubilaris heeft een mooien staat van dienst achter den rug. Op 25 Febr. 1903 werd hij aangesteld als agent 3e klasse op proef, één jaar daarna werd hij als vast aangesteld: In 1907 volg- zijn overplaatsing bij de recherche en werd hij 1 Nov. 1919 hoofdagent-rechercheur. Na 1919 werd hij belast met administrative bezigheden en kreeg veelal bijzonder ver- trouwelyke onderzoeken in opdracht. Zelfs bij afwezigheid der inspecteurs nam hy den dienst voor deze functionaris waar. De hoofdinspecteur van den justltionee- len dienst de heer M. Woud, wilde ech ter niet geheel het feit onopgemerkt laten voorbijgaan. Daartoe werd de jubilaris op het politiebureau toegesproken. Wat geduren de den loop der jaren door den jubilaris is gepresteerd, aldus spreker, is zeer ver- dienstelyk werk geweest. Spreker ging ver der en zeide, dat Brunt een geheel byzon- dere plaats inneemt als rechercheur, n.l. om misdrijven op te sporen, zoo memoreer de hy in het bijzonder de aangename sa menwerking met den jubilaris, waarvan als door hen behaalde resultaten kunnen wor den genoemd ,toen zij in 1920 een paar ver dachten van een 7-tal inbraken te pakken kregen o m. van inbraken gepleegd by „Eigen Hulp", de Erven Loosjes, de forceering van de brandkast op het Phoenixterrein, welke later in de Waardsrpolder is teruggevon den e.a. Dit levert het bewys, dat de speurzin van den jubilaris sterk was en tot heden geenszins verflauwd was. Dat, de jubilaris onder z'n collega's niet minder hoog staat aangeschreven werd be wezen door het feit, dat ook deze blijk gaven van hun sympathie door het aanbieden van een aandenken Diep ontroerd bedankte da jubilaris voor de vriendelijke woorden en de hem gebrachte hulde. Do jubilaris is 59 jaar oud, nog steeds in actieven dienst en immer paraat de meest moeilijke problemen in onderzoek te nemen, een teekenend feit. met wélk een liefde hy zijn lunctie uitoefent. Een specialiteit is hem tevens eigen, n.l. een bijzonder goed geheugen, zoodat hii zoo wel de verdachten van twintig jaar terug als nu van buiten kent en hem heel loe- passelyk in den dienst den naam van „het loopende adresboek" is toegekend. Van verschillende zijden bereikte den ju bilaris dien dag felicitaties en cadeaux, zoo dat dit jubileum hem wel lang in gedachte zal blijven. Na dezen min of meer vermoeien- den dag zijn hem bij verordening 5 ver lofdagen toegewezen, die hem niet onwel kom zullen zyn geweest. Gistermorgen bevond een voerman van een met zand beladen wagen zich juist op de spoorbaan van den Brederodeweg, te Santpoort, toen een electrische trein na derde. De voerman kon nog juist het paard van de rails terugtrekken, doch de wagen stond nog op de andere rails, toen een trein op die baan naderde. Een chauffeur van een luxe auto ging den trein tegemoet en gaf teekens, ten gevolge, waarvan de machinist stopte. Met hulp van omstanders kon de wagen van de rails verwyderd wordwen. Het treinverkeer ondervond een kwartier vertraging. Ingekomen is bij den ontvanger der registratie en domeinen te Haarlem, 5.50 wegens te min betaalde Ryksinkomstenbe- lasting; den ontvanger der directe belastingen te Haarlem, b. g., 16 gcwetensgeld; den entvanger der directe belastingen te Haarlem 1479,88 gewetensgeld. Als herdenking der geboorte van Hem-ik Ibsen, een eeuw geleden, wordt bij het Ver. Rotterdamseh-Hofstad-Toonoel, directeur Cor van der Lugt Melsert, de vertoohing van Kleine Eyolf" voorbereid, waarin Fie Ca- •ilsen, Corry Roozendaal. Juliette Roos, Jharles Gilhuys, Ferd. Stemeberg, Dolly Bouwmeester zullen optreden. Herman Poort heeft toegezegd bij de eerste vertoohing een korte herdenkings rede te zullen houden, teneinde de alge meens beteekenis van den dichter voor het tooneel, in 't byzonder ook wat het stuk betreft, te doen uitkomen. De „Staatscourant" bevat de '/iwyzigde statuten van den Nederlandschen Bond voor Kunst in Industrie (B. K. I.), alsmede de gewijzigde statuten van de Haarlemsche Dames Zwem- en Poloclub, thans genaamd: Dames Zwem- en Poloclub „Z^.n.e.a.", Zwemmen is gezond, nuttig en aa^enaam., beide gevestigd te Haarlem. EINDHOVEN, 25 Febr. De heer J. H. Gaarenstroom, onder-directeur van de N.V. Philips Gloeilampen Fabrieken, is benoemd tot ridder in de orde van de Ster van Roemenië. LONDEN, 25 Febr. Den eenigen tfjd geleden overleden schrijver, Thomas Hardy, heeft een nalatenschap achtergelaten van 91000 pond sterling. LONDEN, 25 Febr. De Portugeesche minister van handel, generaal Ferraz, is vergezeld van den directeur-generaal van het ministerie van financiën en van den directeur der Portugeesche bank, gisteren naar Genève vertrokken, om daar onder handelingen te voeren over de Volkenbonds- leening aan Portugal. HEELSUM, 25 Febr. Gisterenavond werd de 56-jarige heer van de Westeringh, oud-burgemeester van Veenendaal, by het instappen in de tram te Heeisum, door een auto gegrepen. Hij bekwam hierby een drievoudige been- en schouderbreuk en ver schillende andere kwetsuren, die onmiddel- ïyk opname in het ziekenhuis te Arnhem noodzakelijk maakten. De patiënt heeft geen goeden nacht gehad. Op het bureau van den directeur-gene raal van den Arbeid heeft, evenals vorige Jaren, een bespreking plaats gevonden tus schen de vertegenwoordigers van de organi saties in de zuivelindustrie en van debe- trekken arbeidersbonden over de werktijd regeling voor het jaar 1928/1929 in de boter en leaasfabrieken, fabrieken van geconden- scarde melk en melkproducten en melk inrichtingen. Van werkgeverszijde (Bond van Coöp. Zuivelfabrieken) werd er op aangedrongen, voor de boter- en kaasfabrieken het aan tal arbeidsuren per jaar uit te breiden tot 2665 (voor 1927-1928 werd 2613 uur toege staan), en de werktijdregeling voor de Noord-Hollandsche kaasfabrieken ook to te doen gelden voor fabrieken met 9 per- neelleden (thans 7 personen). De particu liere werkgevers wenschten voor him be drijven een meer soepele verdeeling van de toegestane werktyden. Van werknemers- zyde werd elke verdere verlenging van den werktyd in de zuivelindustrie onnoodig geacht. MEDEGEDEELD DOOR ZATERDAG 25 FEBRUARI. Beriyn Parys Brussel Lenden Zürich Rome Madrid W'eenen New-York (cable* Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm Bieden 59.30 9.70 34.55 12.1lf 47.80" 13.10 42.— 34.95 2.48 7.30 27.— 66.55 66.15 66.65 Laten 59.45 9.85 34.70 12.13 47.95 13.25 42.15 35.10 2.49J 7.45" 27.10 66.70 66.30 66.80 GIJ DIT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2