Bmnenïandsch Nieuws Gemengd Nieuws VRAGENBUS. Eerste Kamer Een gastmaal ten Hove Het wetsontwerp tot steun aan de Keramische industrie te Maastricht De ongeregeldheden hij de bank van leening te 's-Gravenhage De verbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn SOCIAAL LEVEN. Ziektewet en Staatspensioen De arbeidsovereenkomst voor de zeelieden De minister van Binnenlandse he Zaken naar Friesland en Groningen De werkloosheidsverzekering o LUCHTVERKEER. Een hachelijk oogenblik Een compliment voor de K. L. M. Zonnebloemen RECHTSZAKEN. Een kwajongensstreek Een vreeselijk einde Een onfortuinlijke proefrit Het einde van het spel De eenzame Een gevaarlijke drank Een hand afgekneld Een ritje De twee tientjes De poging om de vrijheid te herkrijgen Het toppunt van brutaliteit De behulpzame hand Louter om een opmerking RADIO-NIEUWS. Het Kootwijksche persgesprek met Ned. Indië /j De opvolger van den heer Haazevoet. Als opvolger van den heer P. J. J. Haa zevoet is benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer de heer P. J. Reymer, bur gemeester van Hilversum. Zaterdagavond is in de Galerijzaal van het Kon. Paleis, in het Noordeinde te Den Haag, een gastmaal gehouden, door de Ko ningin aangeboden aan de militaire autori teiten. Met de Koningin namen de Prins en Prinses Juliana aan den maaltijd deel, als ook een aantal leden der hofhoudingen. Op de tafel prijkten Darwin-tulpen. Onder leiding van den directeur, len luit. Boer, werd muziek uitgevoerd door de Kon. Mil. Kapel, welke, toen de vorstelijke per sonen zich aan tafel begaven, den door P. Dunkier Sr. gecomponeerden „Grenadiers- marsch", populair bekend als „Turf in den i ansel", aanhief. den kalktoestand van den bodem, dat onder beheer staat van verschillende landbouw- vereenigingen en dat met het rijksiandbouw- proefstgtion voor bodem-onderzoek te Gro ningen' nauw zal samenwerken, te openen. Een adres van groot-industrieelen Zij bieden, zoo noodig, hun hulp aan Door een aantal groot-industrieelen uit Twente, Amsterdam, Zaandam en Rotter dam is in verband met het aardewerkwetje een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin zij de Kamer mededeelen, dat zij zich, als collega's van de leiders der Maastsichtsche aardewerk en glasindustrie e.'nstig de vraag hebben gesteld, of de moei lijkheden, die volgens de stukken en adres sen in de Maastrichtsche industrie bestaan, niet door gemeenschappelijk overleg en eventueel in samenwerking met verschil lende Nederlandsche industrieelen zouden zijn te boven te komen op andere wijze dan door dit wetsontwerp beoogd. Adressanten betreuren, dat door de Re- grering geen veelzijdiger onderzoek naar den aard der moeilijkheden die er in de Maastrichtsche industrie bestaan, dan ge schied is. Zij hebben toch in de stukken behalve eenige vage mededeelingen niets kunnen vinden, waardoor de overtuiging kan worden gewekt, dat de zeer speciale maatregelen, die thans worden voorgesteld, meer dan hoogstens tijdelijke verbetering kunnen geven. Met hun ervaring als in dustrieelen te rade gaande, meenen zij, dat het weinige, hetgeen omtrent deze moeilijk heden gepubliceerd is, aanleiding geeft tot de vraag of het bij een grondig onderzoek niet zou kunnen blijken, dat de bezwaren uit den weg te ruimen dan door het aan hangige wetsontwerp. Bovendien zou intrek king van deze bescherming na drie jaar volgens de overtuiging van ondergeteeken- den voor de Maastrichtsche industrie alsdan bedenkelijke gevolgen hebben. Adressanten geven daarom in ernstige overweging de behandeling van het aan hangige wetsontwerp voor het oogenblik op te schorten om alsnog gelegenheid te geven tot een deskundig onderzoek onder hoog staande onpartijdige leiding naar den toe stand van de Maastrichtsche industrie. Indien een dergelijk onderzoek tot de conclusie mocht leiden, dat krachtige zake lijke hulp noodig ware om de buitenland- sche concurrentie op afdoende wijze te be strijden of om de productie der Maastricht sche industrie in dusdanige banen te leiden, dat daardoor vergrooting van afzet ver wacht kan worden, maken ondergeteeken- den, zich solidair voelende met hun Maastrichtsche mede-industrieelen, zich sterk die hulp in industrieele kringen in commercieelen vorm te kunnen verkrijgen. Uit de stukken is gebleken, dat het wets voorstel ook vooral is verdedigd met het oog op te verwachten werkloosheid van de werklieden in deze industrie. Deze mede deelingen komen weliswaar niet overeen met wat omtrent den tegenwoordigen toe stand van geringe werkloosheid in Maastricht bekend is, maar het is toch mo gelijk, dat, indien de Maastrichtsche bedrij ven zich in een andere richting zouden gaan ontwikkelen, een deel der werklieden tijdelijk zonder werk zou geraken. Voor dit geval hebben adressanten zich er van vergewist, dat een aantal hunner be reid is er toe mede te werken deze werk lieden, voorzoover deze geen werk zouden kunnen vinden, meer in de nabijheid van Maastricht, in hun bedrijven te werk te stellen. Het adres is onderteekend door de vol gende groot-industrieelen: Van Heek en Co., Gerh. Jannink Zonen, Blijdenstein Co, Katoenspinnerij „Bamshoeve"' N.V. Spinnerij „Tubantia" v. B. W. H. Ter Kuiie, Enschedesche Katoenspinnerij, Firma P. J. Blom, J. F. Scholten Zn., Spinnerij „Oosterveld", N.V. Textielfabriek „Holland", Gebrs. Van Heek, S. J. Menko Zonen, Nico ter Kuile Zn., Vereenigde Kon. Pa pierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, N.V. Nederl. Kunstzijdefabriek, Steenkolen- Handeisvereeniging Utrecht, Koninklijke Weefgoederenfabriek v./h. C. T. Stork CoNederlandsche Katoenspinnerij, Ter Horst Co., Machinefabriek Gebrs. Stork Co., H. P. Gelderman Zonen, G. J. van Heek Zonen, Stoom-Spinnerijen en Weverijen v./h. S. J. Spanjaard, N.V. Krom hout Motorenfabriek D. Goedkoop Jr., Ne derlandsche Scheepsbouw-Maatschappij Verkade's Fabrieken, Handelsmaatschappij „Saenden" v./h. Bloemendaal Laan, Mij. voor Scheeps- en Werktuigbouw „Fijen- oord", Rotterdamsche Droogdok Maat schappij, N.V. Scheepswerf v./h. Bonn Mees, N.V. Wilton's Machinefabrieken en Scheepswerf. Eenigen tijd geleden is medegedeeld, dat er zich in het bijkantoor Jan van Goyen- straat der bank van leening te 'sGraven- hage, onregelmatigheden hadden voorge daan, waarvoor de beheerder geschorst was. Het „Vad." verneemt, dat de beheerder dezer dagen van B. en W. een brief heeft ontvangen, waarin hem met ingang van 12 April a.s. ontslag is aangezegd als beheerder van het bijkantoor Jan van Goyenstraat. De beheerder heeft nu van zijn recht om beroep te doen op het Gemeentelijk Scheids gerecht gebruikt gemaakt. De quaestie zal nu Zaterdag 3 Maart a.s. in behandeling genomen worden. Heden wordt op het departement van Waterstaat een conferentie gehouden over het vraagstuk van de betere verbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn. De burgemeester van Amsterdam, de heer De Vlugt, benevens alle andere leden van het dagelijksch gemeentebestuur, wethouder Abrahams uitgezonderd, wonen de bijeen komst bij. Evenals een deputatie van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken, met den heer E. Heldring aan het hoofd. Ter conferentie zou andermaal de nadruk worden gelegd op 't Amsterdamsche stand punt, dat het aanleggen van een nieuw ka naal van Utrecht naar Wijk bij Duurstede, of anders het gebruik maken van den Vaartsche Rijn en het bouwen van een nieuw sluiswerk in de Lek voor hetzelfde doel, het meest in overeenstemming acht met de wenschen der hoofdstad, van de provincie, van de stad Utrecht en van de binnenvaart. Een congres van S.D.A.P. en N.V.V. In „Bellevue" te Amsterdam is een congres gehouden van S.D.A.P. en N.V.V. ter behan deling van de wetsontwerpen tot wijziging der Ziektewet 1913 en de Ongevallenwet 1921, alsmede van het onderwerp „Staatspensioen". Aangenomen werd een motie, waarin de volgende bezwaren tegen het wetsontwerp worden geuit, n.l.: Ie. dat het aantal organen, dat met de uitvoering der Ziektewet zal worden belast (ziekenkassen van de Raden van Arbeid, bij zondere ziekenkassen, ondememingszieken- kassen en bedrijfsvereenigingen) veel te groot is, tengevolge waarvan een practische en eenvoudige uitvoering der wet op groote moeilijkheden zal stuiten en de zoo dringend noodige unificatie der geheele sociale verze kering ernstig zal worden belemmerd; 2e. dat van de verschuldigde premie de helft op de arbeiders mag worden ver haald en de uhkeering als regel slechts 70 pet. van het loon bedraagt. Verder is een motie aangenomen, waarin de Nederlandsche arbeidersklasse opgeroepen wordt tot krachtige ondersteuning van de actie van S.D.A.P. en N.V.V., in het land en in de Kamer gevoerd, voor inschakeling van het Staatspensioen in de ouderdomsvoorzie ning, alsmede voor den socialen uitbouw. De uitvoerende Commissie van het Perma nent Comité ter Verbetering van de Rechts positie der Zeelieden, waarby zijn aangeslo ten de Vereeniging van Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij, de Vereeniging van Scheepswerktuigkundigen, de Centrale Bond van Transportarbeiders, de Nederland sche Federatie van Transportarbeiders, de Nederlandsche R.-K. Bond van Transport arbeiders „St. Bonifacius", de Nederlandsche Bond van Christelijke Fabrieks- en Trans portarbeiders en de Vereeniging van Radio- Telegrafisten ter Koopvaardij, hepft een adres gericht aan den Minister van Justitie, waarin wordt betoogd, dat van de wetsvoorstellen der commissie-Molengraaff (regeling van de arbeidsovereenkomst van kapitein en schepe lingen in het Zeevaartbedryf), naast het eerste, meer in het bijzonder het materieele recht geldende, ook het tweede, regelende o.m. de rechtspraak, ten spoedigste tot wet dient verheven. Dit tweede wetsvoorstel toch regelt de samenstelling en de taak der orga nen, de Kamers van Zeezaken en de Zeege rechten, belast met het toezicht op en de uit voering van het materieele recht als om schreven in het eerste wetsvoorstel, en deze rechtsinstanties zijn voor een juiste en goede toepassing van het materieele recht onont beerlijk. Dezer dagen besloot de gemeenteraad van Schiedam een regeling te aanvaarden, welke het mogelijk maakt, dat, met krachtigen gel- delijken steun van het Rijk, werklooze ar beiders uit die gemeente, voorloopig een vijf tigtal, worden geplaatst op de rijkswerkver schaffing op het Eenerveld, een terrein, lig gende op de grens van Drente en Friesland In de gemeente Norg en -eigendom van de N. V. „De Drie Provinciën". Naar het „Hbld." thans verneemt, heeft heden minister Kan met den heer Meyer de Vries, rijksinspecteur voor de werkver schaffing in algemeenen dienst, en de in specteur voor de werkverschaffing in Fries land, den heer Alkema, een bezoek gebracht aan het Eenerveld, om tevens dé huisvesting, welke voor de Schiedamsche arbeiders aldaar is ingericht, in oogenschouw te nemen. Na deze bezichtiging ging de minister naar Groningen, teneinde aldaar het be- drijfslaboratorium voor het onderzoek naar De Minister van Arbeid heeft, naar de „Volkskrant" verneemt, aan de vakcentrales verzocht een vertegenwoordiger te willen aan wijzen voor het lidmaatschap van de com missie, welke aan den Hoogen Raad van Arbeid prseadvles zal hebben uit te brengen over de aan den Raad voorgelegde prseabele vragen betreffende de wettelijke regeling der werkloosheidsverzekering. Prof. Nolens zal als voorzitter van de commissie optreden. Rector Naber vierde op 10 Februari j.l. zijn 12 'A-jarig Priesterfeest. ZijnEerwaarde is bij na van het begin af, dat Berg-en Bosch in exploitatie werd genomen, daar geweest. Het laat zich dus begrijpen, dat dit feest niet on opgemerkt voorbij ging. Dat nazorg-patiënten geen zieke stumpers zijn, die dagelijks zitten te treuren om hun meer of minder invalide zijn, blijkt heel dui delijk uit het groepje, dat in dit nummer van Zonnebloemen is opgenomen, en waarin zij duidelijk te kennen geven, dat zij in staat zijn, op een zeer onschuldige wijze pleizier te maken om tegelijkertijd daarbij propagan disten kunnen zijn voor onze Vrijwillige Stui versactie. Het is te hopen, dat velen hierin nog weer eens aanleiding mogen vinden, om extra hun best te doen, opdat steeds meerdere patiënten van deze prachtige instelling zullen kunnen profiteeren. Oom Jos vertelt in zijn brieven aan Wim iets over de ademhaling en over het kauwen van het eten. Dit populair geschreven vertel linkje wordt toegelicht met enkele plaatjes, die het den kleinen, maar ook den grooten lezers duidelijk maken, het waarom en het hoe van een en ander. Dezer dagen was de reserve 1ste luitenant vlieger-instructeur W. van Gameren, boven het terrein der Militaire Luchtvaart Afdee- ling te Soesterberg opgestegen met het toe stel S IV 125, voor het geven van plastisch vliegönderricht aan den reserve-2e luitenant leerling-vlieger Eekhout. Op een hoogte van 1400 meter, terwijl de leerling-vlieger het stuur in handen had, viel het dezen plotseling Op, dat de stuur inrichting hokte. Hij waarschuwde den voor hem zittenden instructeur en deze bemerkte, omziende, dat het horizontaal stabilisatie- vlak aan de voorzijde was gebroken en opge klapt, waardoor de draden van het hoogte roer, die door dat vlak heengeleid zijn, tegelijk nagenoeg geblokkeerd waren! Zon der den leerling van de breuk .kennis te geven, nam de instructeur ijlings het stuur over en begon met de daling. Het was ech ter niet meer mogelijk om onder een con stanten hoek te planeeren: Telkens dook de neus van het toestel voorover, totdat de snelheid zoo groot was geworden, dat de vlieger door tegelijk vol „motor" te geven, dien weer kon oprichten en min of meer in horizontale richting komen, waarna het toe stel dan opnieuw voorover dook. Aldus be hendig met motorvermogen en wat er nog aan stuurbaarheid restte, van 1400 meter naar beneden manoeuvreerende, gelukte het den instructeur ten slotte, om het toestel uit de laatste duikbeweging juist boven den grond vrijwel horizontaal te krijgen, zoodat de landing merkwaardigerwijs zonder onge val tot stand kwam. Op het vliegveld Le Bourget, bij Parijs, aldus schrijft men aan het „Vad". had dezer dagen een merkwaardig voorval plaats, dat wel bewijst, hoe niemand zich in dezen tijd aan de hand over hand toenemende belang stelling voor het luchtverkeer, kan ont trekken. Weinige dagen geleden het was op een mistigen ochtend met moeilijk vliegweer vertrok de K. L. M.-machine uit Parijs met een kleine vertraging, omdat op enkele pas sagiers moest worden gewacht. Met den be kenden piloot Frijns, als bestuurder, werd de K. L. M.-dienst ook dien dag op regel matige wijze volbracht, hetgeen wel bewijst, hoezeer de luchtnavigatie bij minder gun stige weersgesteldheden, door behulp van goede instumenten en radiodienst, groote vorderingen heeft gemaakt. Terwijl alleen de K. L. M.-machine dien dag vertrok en dus de Nederlandsche luchtvaartdienst zich op Le Bourget in volle glorie- handhaafde, kwam bovendien op het middaguur een extra K. L. M.-machine voor Parijs op Le Bourget binnen met den heer Hondong, als bestuurder. Zooals gezegd, het weer was mistig en de wolken hingen laag, maar de dienst der K. L. M. marcheerde vlot en regelmatig. Geen wonder, dat dit de belangstelling van een aantal Fransche heeren op Le Bourget opwekte. De heer Lefranc van de Compag nie Internationale de Navigation Aérienne, wenschte den K. L. M.-vertegenwoordiger op Bourget, den heer J. Mohr, geluk met deze prestaties en gaf daarop den wensch te ken nen met enkele andere heeren een vlucht te maken, waarin door den heer Mohr gaarne werd toegestemd. Ook deze pleizierviucht met het aangekomen toestel, nadat dit zijn goederen had gelost, verliep schitterénd en toen na eenigen' tijd de pleiziervliegers in enthousiaste stemming over het genotene uitstapten, bleek, dat een der gasten nie mand minder was dan den directeur der Cihe- mins de Fer du Nord. Hij merkte zelf te recht op de grootste concurrent van de K. L. M. te zijn met zijn Pullman-dienst, maar stak zijn groote waardeering voor den Neder- landschen luchtvaartdienst, en in het bijzon der voor hetgeen de K. L. M. presteerde, niet onder stoelen of banken, daarbij erken nende, dat inderdaad de spoorwegen met zulk een verkeersmiddel ernstig rekening zullen hebben te houden. Het maandschrift van Herwonnen Levens kracht voor Februari opent met een artikel over de Olympische Winterspelen en geeft daarbij een aantal kieken uit het mooie Zwit serland, waar thans die spelen plaats vinden. Waar een goed beoefende sport zooveel kan bijdragen aan de algemeene volksgezondheid, laat zich begrijpen, dat ook in Zonnebloemen de Olympische Spelen niet zonder aandacht daaraan te wijden, voorbij gaan. Een deskundige op het gebied van Boter en Kaascontrole geeft een duidelijke uiteen zetting over die controle, waarbij de verschil lende boter- en kaasmerken worden afge drukt en verklaard. Voor vele huismoeders kan dit een krachtige hulp zijn, in haar streven om voor het beschikbare geld de best mogelijke waar te krijgen. Het moderne idiotisme onzer jonge dames, dat een schoonheidsideaal vindt in de slanke lijn, en met ernst, een betere zaak waardig, probeert dunner te worden dan haar eigen geraamte, wordt op smakelijke wijze aan de 4 kaak gesteld. Een 23-jarige landbouwer uit Naarden (Naardermeer) heeft zich voor de Amster- I damsche Rechtbank te verantwoorden gehad. Op 14 Juli 1.1. was hij op den zonderlingen inval gekomen vijf rijwielkettingen te gooien op de elf meter hoog gespannen, onder elec- trischen stroom staande draden van het provinciaal net van het electriciteitsbedrijf. De kettingen kwamen terecht op een der draden en een hoofddraad en de gevolgen bleven niet uit. Er ontstond kortsluiting, die vergezeld ging van een suizend geluid en een vuurbol. Persoonlijke ongevallen werden ge lukkig niet veroorzaakt, waar wel stilstand van de electriciteitsvoorziening, terwijl in de centrale te Amsterdam tengevolge van ver- dachtes daad een schade van 60.000 werd aangericht. Verdachte ontkende met opzet te hebben gehandeld; hij beweerde niet ketting voor ketting op de draden te hebben geworpen, maar alle kettingen tegelijk. Iets wat niet erg aannemelijk is, als men weet, dat hij dan vijf kettingen, die gezamenlijk vijf pond zwaar zijn, over een hemelsbreedte van 30 M. niet minder dan 11 M. gegooid moet hebben een kunststukje dat later bij een proefne ming zelfs den verdachte niet meer gelukken mocht. Het O.M. eischte twee maanden voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaren. De uitspraak werd bepaald op 8 Maart a.s. Te Hoensbroek is een negenjarige jongen door een vrachtauto gegrepen en als het ware door midden gereden. De chauffeur uit Grevenbicht is gearresteerd. Te Venlo geraakte een luze-auto, die in reparatie was en waarmede een proefrit ge maakt werd, in brand. De chauffeur redde zich door er af te springen. De auto brandde geheel uit. Te Hilversum is de zevenjarige Eugenie van Beurden, die met eenige kinderen aan het spelen was, voor de ouderlijke woning aan de Eikenlaan, door een auto, bestuurd door den heer M. van Essen te Hilversum, gegrepen, toen hij plotseling van het voet pad op den rijweg sprong. Het kind was op slag dood. Uit Boven-Suriname wordt een tragisch geval gemeld. Reeds sedert geruimen tyd vertoefde in het gebied van de Sarakreek een Engelsch- man, die in zijn eentje goud dolf. Hij woon de alleen in een klein kampje, doch van tijd tot tyd zag men hem aan de spoorbaan, als hij voedsel van den trein haalde. Sedert midden November ongeveer zag men hem niet meer. Omstreeks 10 November was hij aan den spoorbaan en verzicht 'n bosch neger om hem te helpen een vrachtje naar binnen te brengen. Hij zeide toen, dat hij een slag had gehad van een stuk hout en dit hem pijn veroorzaakte op de borst. Na zijn afscheid van dezen boschneger, werd hij later nog eens gezien door een an deren boschneger, en toen niet meer. De kapitein van de boschnegers aan de Sarakreek vond het tenslotte wenschelijk om een verkenning te laten doen. Hij draal de echter op boschnegerwijze, doch op een gegeven oogenblik verscheen de bosch-op- zichter Junker ter plaatse, die last gaf om onmiddellijk een onderzoek in te stellen. Vijf boschnegers trokken nu naar het kamp van den eenzamen gouddelver en vonden daar zijn lijk, liggende vlak. voor de hang mat. Het scheen, dat hij reeds weken te voren overleden was. Nadat men de weinige bezittingen van den overledene had ingepakt, werden de vier wanden van het kamp omver getrok ken en het stoffelijk overschot, gewikkeld in de hangmat, begraven op de plek, waar het kamp had gestaan. De naam van den overledene is Eben- haser Thom. Te Nieuw-Namen (Z.) dronk een 5-jarig jongetje uit een flesch vitriool. Het kind verkeert in zorgwekkenden toestand. Te Vlaardingen werd den 32-jarigen H. C. W., bij werkzaamheden aan de teerinstal- latie, op het Vulcaanterrein, een hand af gekneld. Te Leiden maakten een heer en een dame, op twee makke manege-paarden ge zeten, een wandelritje, toen, op den Zoeter- wcudschen Singel gekomen, een der paar den schrok en op hol sloeg. Het andere paard, dat in den regel zoo mak is, dat het uit de hand eet, kreeg blijkbaar uit solida riteitsgevoel eveneens den schrik te pakken en sloeg ook op den hol. Op hetzelfde moment, halverwege op den Singel, vielen beide ruiters uit den zadel en kwamen op niet-onzachte wijze met den grond in aan raking. Eenige voetgangers schoten te hulp en bevonden, dat ook de beide ruiters door den schrik hevig bevangen waren. Gelukkig hadden ze geen noemenswaardige verwon dingen opgeloopen. Een heer, die daar juist met zijn auto reed, ontfermde zich over de dame en den heer en bracht hen met zijn auto naar huis. De paarden zijn later op den Singel gegrepen en naar de manege teruggebracht. Het gebeurde te Rotterdam, dat de gla- zenwasscher G. v. H. ijverig de ramen van een huis aan den Beukelsweg zeemde, toen zijn oog getroffen werd door twee biljetjes van tien gulden, die aan den anderen kant van het glas op tafel lagen. De wrijvende arm kwam in rust, de zeem verdween in het leeren achterzakje en na even bedachtzaam rondgekeken te hebben, verdween de glazenwasscher naar binnen. Toen hij er uit kwam, knelde zijn hand weer den zeemlap, maar in het leeren taschje; zaten veilig opgeborgen de twee baiikbiljetjes van tien gulden. Niet lang bleven ze daar, want mevrouw S„ de bewoonster van het huis, die eenigen tijd te vergeefs naar het geld had gezocht, vatte al gauw argwaan op tegen den al te bedrijvigen glazenpoetser, die spoedig daarna door een robusten politieagent gesommeerd werd van zijn verheven standplaats af te dalen. De bankbiljetten werden uit het meerge noemde zakje gehaald, de zeem ging er weer in en de man werd in verzekerde be waring gesteld. Lang niet altijd wordt op kritieke oogen- blikken door het publiek op zoo voortreffe lijke wijze ingegrepen. Mislukt Naar eerst thans wordt vernomen, heeft zich in den namiddag te pl.m. vier uur van den oudejaarsdag in de bij Tjilatap gelégen Kinderzee een drama afgespeeld, dat aan de vergetelheid dient te worden ontrukt, zegt de „Pr. Bode". De dwang-arbeider Bahamoeda, afkom stig van het in Groot-Atjeh, afdeeling Sigli, gelegen Padang Tidji, was op 28 December uit de gestraften-kwartieren te Noesakam- bangan gedrost, en heeft zich blijkbaar eenige dagen in vloedbosschen op het eiland schuil weten te houden. De Inlandsche korporaal der marechaus- sée Soedarman, commandant van de wacht te Klatjes, had bij het maken eener pa trouille op 31 December tegen den middag aan den rand der Kinderzee reeds voetspo ren ontdekt, en het voornemen opgevat, om in den namiddag aldaar in hinderlaag te gaan liggen. Hij begaf zich omstreeks half drie daarheen. Aldaar aangekomen, passeerde juist het motorbootje Indrapoera II, waarvan de be manning met teekens aan den korporaal kenbaar maakte, dat een persoon zwem mende was gezien in de richting van het vaste land. De korporaal ging onmiddellijk terug, riep 2 heerendienst-plichtigen met prauw op, nam nog dén Inlandschen maréchaussee Madjoerat mede, begaf zich in het dus met 4 man bemand zijnde prauwtje en stak van wal. Na goed een half uur roeien in de aan gegeven richting van den vastenwal, werd door den korporaal, die in het prauwtje stond, iets drijvende gezien, dat de vluchte ling bleek te,zijn, wien blijkbaar het heim wee naar zijn geboorte-grond te machtig was geworden, zoodat hij dit bravourstukje durfde ondernemen. De Kinderzee wemelt n.l. van krokodillen. De korporaal zette de roeiers aan tot spoed om te trachten, den vluchteling den pas af te snijden, hetgeen gelukte. Op een 30 m. afstand gekomen, werd de vluchteling, die bleek op een vlotje te lig gen, bestaande uit een 5 of 6 stukken bam boe ter lengte van t 2 meter, door den korporaal aangeroepen om te stoppen en zijn handen omhoog te steken. De man keek om, doch ging door. Thans volgde nogmaals de sommeering, gevolgd door de waarschuwing, dat anders zou worden geschoten. Het prauwtje was intusschen den vluch teling tot op een paar meter afstand gena derd. De man stopte thans en stak, half op het vlotje liggende, zyn linkerarm omhoog. Hij hield zijn rechterarm echter onder water. De korporaal gelastte hem nogmaals, ook zijn rechterhand omhoog te steken! De af stand bedroeg thans nog slechts pl.m. 1 m. Plotseling greep de vluchteling met zijn lin kerhand den rand der prauw en bleek in de rechter een kapmes van pl.m. 1/5 m. lengte te hebben, waarmede hij naar den korporaal sloeg. Deze kon den slag nog juist met den loop van zijn karabijn opvangen. In het broze vaartuig was hem het trek ken van zijn klewang onmogelijk, in ver band met het gevaar voor kantelen der prauw, zoodat dit wapen niei kon worden gebruikt. Toen de Atjeher wederom naar den kor poraal wilde slaan en bovendien trachtte, het prauwtje te doen kantelen, restte den korporaal niets anders, dan op den aanval ler te schieten, die in de rechterborst werd geraakt. De korporaal wilde zijn karabijn terladen, doch de huls klemde. Hij riep thans aan den marechaussee Madjoerat toe om hem te helpen. De Atjeher wilde thans Madjoerat aanval len. Deze schoot echter en raakte den At jeher in de volle vorst, waardoor deze, vrij wel onmiddellijk gedood, achterover sloeg en gedeeltelijk op het vlotje neerkwam. Hierbij verdween de parang in de diepte. De korporaal nam het lijk mede in de prauw, roeide terug en rapporteerde het voorgevallene. in de richting van een pondok, waar hg zich in veiligheid zou kunnen stellen. De koelies renden hem achterna. De heer Van Vessem had bijna de pondok bereikt, toen hij in een ravijntje struikelde, welke val hem noodlottig zou worden. De koelies haalden hem in, wierpen zich op hem en hebben hem met allerlei werktuigen, die ze met zich voerden, doodgeslagen. Er is geen sprake van dat de assistent een klap zou hebben toegediend of de koe lies op andere wijze zou hebben geprikkeld. Dit is dan ook wel een sterk voorbeeld van een misdadigen aanslag, in koelen bloede uitgevoerd. Het is te begrijpen, dat deze ge beurtenis diepen indruk heeft gemaakt bij de collega's en in den ganschen omtrek. De heer v. V. was ongetrouwd. Hij is te Siantar begraven. Twee inlanders, met blanke wapens, dron gen de woning van den inlandschen chef van het postkantoor te Tangerang binnen, bonden hem vast, stalen de sleutels van het postkantoor, die onder zyn hoofdkussen ver borgen waren, waarna zij naar het post kantoor gingen en 900 aan contanten en 300 aan postwaarden meenamen. De vrouw van den postchef, die bevreesd was, sloeg eerst alarm, toen de daders ver dwenen waren. De resident en de regent van Batavia, be nevens de recherche en de inspecteur van de Posterijen stellen een onderzoek in. In de hoofdstad scheen het Vrijdagmid dag, omstreeks vijf uur, aldus het „Hbld." voor wie van verre naderde, of er iets ha perde aan de regeling van het verkeer op het kruispunt ClercqstraatNassaukade Dichterbij gekomen bleek het alleen het publiek op de trottoirs te zijn, dat toekeek naar een ongewoon schouwspel. Het „stop"- bord op dat kruispunt werd n.l. niet gehan teerd door een verkeersagent, maar door een jongen man, die, blijkbaar op een mo ment dat de agent even door een of andere oorzaak van zijn post was geroepen diens functie had overgenomen. Veel belangstel ling had hij, zoowel van de jeugd als van de groote menschen, maar zonder zich te laten afleiden door de vele op hem gerichte oogen, overzag hij de file's van voertuigen, om het juiste moment uit te kiezen, waar op hij weer met een enkele handbeweging het bord moest laten draaien.. En de be stuurders van de vele voertuigen hielden zich aan de regels als gebeurde er niets bij zonders. Totdat de agent weer verscheen er- het handvat met een vriendelijken glimlach overnam, waarop de jonge man zijn wëg weer kon vervolgen. De Indische bladen melden: Het jaar is slecht begonnen. Hadden wij het vorige jaar slechts één aanslag op een assistent smet doodelijken afloop te consta- teeren en wel in de laatste maand van het jaar, thans moet reeds Januari met zwarte kool worden aangeteekend in dat- opzicht. Op de vezelkebon Pamabolon in het Sian- tarsche toch, is Aneta seinde het reeds met een enkel woord een jong assistent weder ten offer gevallen aan een massa- aanval van misdadige koelies. Slachtoffer is de heer W. P. J. van Ves sem, bijna 24 jaar oud. De heer Van Ves sem was ongeveer een jaar in het land, stond echter uitstekend bij de H. V. A. aan geschreven en had nog geen enkele perkara gehad. Wat precies de toedracht van de zaak is geweest, zal wel moeilijk zijn vast te stel len, omdat de eenige, die dit gedetailleerd en naar waarheid zou kunnen voorstellen, er niet meer is. En het getuigenis van de betrokken koe lier is natuurlijk voor het grootste deel on betrouwbaar. We ontvingen dan ook, aldus de „Sum. Post", reeds verschillende uiteen- loopende beschouwingen omtrent het voor gevallene met helaas zoo droevigen afloop, reden waarom we ons tot de H. V. A. heb ben gewend, aan wier lezing we ons het best kunnen houden. Er moet dan volgens deze lezing niets anders gebeurd zijn, dan dat de versla- gene een opmerking, die de administrateur had gemaakt over het snijden van het blad opmerking, zooals er honderden in de cultures worden gemaakt heeft doorge geven aan de koelies in het veld, waarover hij het toezicht had. Naar aanleiding van deze opmerking van de zijde van den as sistent hebben echter drie koelies gepro testeerd en op zoodanige wijze van repliek gediend, dat de andere koelies in totaal 26 te hoop liepen en den assistent hebben aangevallen. Deze was tegen deze overmacht natuurlijk niet bestand en was zoo ver standig hard weg te loopen, Hij begaf zich i Een pessimistisch „Aneta-"verslag Aneta seint uit Batavia: De grootsch opgezette poging van het hoofdbestuur der posterijen in Nederland om Vrijdag het eerste telefoongesprek te doen plaats vinden tusschen de Nederlandsche en de Indische pers is om onbegrijpelijke rede nen in het water gevallen. Terwijl zich te Kcatwijk vertegenwoordigers van de N. R. Crt., het Algem. Handelsblad, de Telegraaf, de Maasbode, de Tijd en diverse radio-bladen verzamelden met de bedoeling om de pers op java toe te spreken, noodigde de Indische telegraafdienst j.l. Donderdag ochtend enkel de Preangerbode en de Koe rier, waarby de overige bladen door Bandoeng eenvoudig genegeerd werden. Omtrent de proefneming zelf schrijft de hoofdredacteur van de Preangerbode, die in de studio van den telegraafdienst uitluisterde in een weinig geestdriftig en kort entre-filet, dat de demonstratie niet was meegevallen. Het gesprek was korrelig en fladderend, ter wijl den vorigen dag de verbinding tusschen de heeren Van Dissel en Koomans voortref felijk was. Thans was het gesproken woord dikwijls moeilijk verstaanbaar. Aneta, dat met een eigen apparaat te Wel tevreden heeft uitgeluisterd, ving het gespro kene woordelijk op, ofschoon minder duidelijk dan gewoonlijk. Wilt u deze vragen omtrent de munt wet van Polen beantwoorden? Welke gewichtseenheid worden bij mun ten gebruikt? Welke munten zijn wettig betaalmiddel tot ieder en welke tot beperkt bedrag? Is van de munten die wettig betaalmiddel zyn, tot ieder bedrag aanmunting voor reke ning van particulieren toegestaan? Wat is gehalte en gewicht der munten en de remedie hierop? Wat is het passiergewicht der gouden munten? Hoe groot is het kapitaal der Poolsche Bank? Welke bankbiljetten geeft bedoelde Bank uit en zijn deze inwisselbaar tegen metaal- geld? Welke zijn de dekkingsbepalingen? (m.a. w. verhouding tusschen uit te geven biljet ten en aan de Bank aanwezigen metaal- voorraad). Bestaan er z.g. Darhlehnskassen-Scheine? Heeft de Bank verplichtingen om voor schot te verstrekken aan den Staat? Naar aanleiding uwer vragen diene het volgende: Het kapitaal der Bank Polski bedraagt thans na de regeling 150 millioen Zloty, haar reserven 94 millioen Zloty. Het over 1927 uit te keeren dividend beloopt 14 pCt.. Alle oude bankbiljetten zullen worden ingetrokken. Voortaan is de Bank Polski uitsluitend bevoegd tot de uitgifte van bankbiljetten, welke voor 40 pCt. moeten gedekt zijn door goud en goudvaluta, waar van echter minstens 30 pCt. goud. De bank heeft de verplichting de biljetten ten alle tijde tegen goud in te wisselen. De Staat mag geen papier meer uitgeven. Zooge naamde Darlehenskassenscheine zijn mij niet bekend. Toen de 7 pCt. stabilisatieleening ad. 62.000.000 en te 2.000.000 werd uitgegeven zijn door de geldleeners verschillende bepa lingen gen/iakt waarvan er hier enkele vol gen: De Zloty (verdeeld in 100 Groschen) werd gestabiliseerd op basis van 1 Zloty 8.91. De opbrengst der leening wordt door de Bank Polski op een speciale Regeerings- rekening geboekt, terwijl de Regeering hier over niet kan disponeeren zonder toestem ming van den vertegenwoordiger der Fiscale agenten (den Amerikaan Dewey) die in den Raad' van Toezicht der Bank Polski zit ting heeft. (Voorloopig voor 3 jaar). De re geering moet haar schuld bij de Bank af lossen en mag daar de eerste 2 jaren geen geld opnemen. Deze bepaling wordt echter eerst van kracht na verloop van een zeker tijdperk door den controleur aan te wijzen. Aan zilver en kopergeld mag slechts een maximum van 320.000.00 Zloty in omloop zijn. Het munststelsel is thans als volgt: Goud: stukken van 100, 50 en 25 Zloty (de laatste heeten „ducaten") Zilver: stukken van 5 en 2 Zloty; Nikkel: stukken van 1 Zloty en 50, 20 en 10 groschen; Brons: stuken van 5, 2 en 1 Grosche. Betalingen omtrent gehalte, gewicht, re medie e.d. zijn mij niet bekend. De handel in buitenlandsche betaalmidde len is vrij? De Poolsche begrooting 1928/29 schat de inkomsten op 2350 millioen Zloty. De uitge ven op 2228 millioen Zloty. Sluit derhalve met een batig saldo. Vraag. Mijn dochter heeft donkere plek ken op haar bruine schoenen. Hoe kan ze die verwijderen? Antwoord. Alvorens wij uw vraag kunnen beantwoorden, moet u ons eerst de soort der vlekken melden. Vraag. Kunt U mij zeggen, hoe ik witte glacé handschoenen schoon moet maken, en witlederen handschoenen? Antwoord. Met benzine. Vraag. Ik heb 4 schoolgaande kinderen. Weet U geen middel tegen neeten of z.g. luizen. Tweemaal per Week worden ze ge reinigd met het z.g. haarwater en telkens is dit na een of twee dagen weer zoo. Is hier nog wat anders tegen te doen? Antwoord. Wend u tot een geneesheer. Vraag. Kunt u mij zeggen, of de laatste^ Hongaarsche kindertrein nog pakketten van vroeger hier geweest zijnde kinderen mee neemt? Aan wie moet ik deze pakketten adresseeren? Antwoord. Wend u om inlichtingn tot den heer Chr. v. d. Bilt, Verspronckweg 105, Haarlem. Vraag. Mijn dochter is 12 jaren oud, en heeft de klassen van de school doorloopen. Mag zij nu van school af? Antwoord. Ja, indien zij alle klassen door loopen heeft. ••Vt -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10