NIGHTCAP ONDER ROOD SCHRIKBEWIND Voornaamste Nieuws MAANDAG 27 FEBRUARI 1928 f50- DE NIEUWE RADIO- WET M Handelsblad en radio ZIJN GODSDIENST EN SOCIALISME DAN TOCH VEREENIGBAAR Een misleidende brochure van het Partijbestuur der S. D. A. P. Besluit DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16792 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Door gasverstikking om het leven gekomen Een vischbakkerij uitgebrand T entoonstelling Met een reddingsboot over den Atlantischen Oceaan HET VERTREK VAN DE „SCHUTTEVAER" Ernstig ongeval Notariaat Ir. L. J. M. Feber blijft in Holland Een Politiemuseum te Amsterdam De Engelscba Koning feliciteert "tinkler De 25e officieele bedevaart naar Lourdes Een ernstig vliegtuigongeluk nabij Lyon. J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht. Z O.GEN EVER OtU&lHi&Ax Oud-Hollandsche schilderkunst te Rome De Ned. Maatschappij tot bevordering van de geneeskunde BUREAUX: NASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: root Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN. TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 ct. per regeL Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Ortfifl M Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7C|| bij een ongeval met f OCfl bij verlies vai tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uil U U." verlies van beide armen, beide beenen of beide ocgen; I «U. docdelij ken afloop; uJU," een voet of van een hand, f 125.- bij verlies van een een oog duim of wijsvinger; bij 'n breuk van fin been of arm;l^U." bij verlies v. een andere vinger. Voor den minister van Waterstaat is de behandeling van de nieuwe radio-wet in de Tweede Kamer geen gelukkige geweest. De wet is er weliswaar gekomen, maar geheel anders dan minister Van der Vegte zich die had voorgesteld; talrijke amendementen, waaronder verschillende der rechter zijde, hebben daarvoor gezorgd. Het was blijkbaar ook noodig ingrijpende Wijzigingen aan te brengen, want het ont werp, zooals het ter tafel kwam. was wel een min of meer zonderling product. Vooropgesteld moet intusschen worden, dat de wettelijke regeling van den radio- omroep een moeilijk probleem van de laat ste jaren is geworden. Hebben andere landen dit reeds onder vonden, voor Nederland geldt dit ongetwij feld nog in veel sterker mate, omdat hier een strijd In den aether gevoerd wordt, een strijd tusschen de eonfessioneele en de neu trale groepen, ernstiger dan in welk land ook. In dat opzicht neemt Nederland een geheel bijzondere positie in. Geen wonder dan ook, dat de aangekon digde nieuwe radio-wet met meer dan ge wone belangstelling werd ontvangen en het bleek al ras, dat het ontwerp, zooals het aangeboden werd, feitelijk nietszeggend zou zijn en waar dat al zou zijn, het dan min stens ongewenschte toestanden zou schep pen, die slechts bij krachtige argumentatie in de Kamer zouden kunnen worden recht gezet. De Telegraaf- en telefoonwet was al lang niet meer toereikend genoeg om ook alle problemen, welke de radio-omroep in Nederland zou scheppen, te beheerschen, waarom een aanvulling diende gemaakt te worden. Niets anders dan dat beoogde de nieuwe radio-wet ook te zijn. Nu had verwacht mogen worden, dat deze aanvulling er eene zou zijn, die de richtlijnen van de radio-regeling eens dui delijk zoo stipuleeren. Het heeft echter in deze teleurgesteld, wat niet anders dan be treurd kan worden. De minister wilde eigenlijk de oplossing van elke actueele kwestie aan zijn macht en aan die van den directeur-generaal der Posterijen houden, m.a.w. alles waarin de nieuwe wet niet zou voorzien, zou dan bij Koninklijke beslissing geregeld kunnen wor den en de gevallen, waarin de nieuwe wet niet zou voorzien, bleken er nog ai veel te zijn, immers het ontwerp was niets an ders dan een omhulsel, een vorm, die op alle punten ruimte liet voor uitvaardiging van Koninklijke beslissingen. Wat ten eenenmale ongewenscht Is, om dat een dergelijke oplossing van zoovele brandende kwesties in den Hollandschen aether niet kan geschieden bij Koninklijke boodschap. Een radio-raad zou de minister willen instellen, zoo vermeldde het wets ontwerp, een raad. die echter zooals de mi nister zich die voorstelde, feitelijk niet te verwezenlijken zou zijn. Amendementen hebben er bij de behan deling van het ontwerp in de Tweede Ka mer wijziging ingebracht, een wijziging, die thans de rechten van iederen radio-groep kan waarborgen. Immers, er zal een radio-raad komen, die bij de gewichtige kwesties het mede beslis singsrecht heeft. Want de minister zal nu verplicht zijn, voordat hij iemand, of een of andere groep recht tot uitzending ver leent, den radio-raad te hooren. Ook uit eigen beweging zal deze raad den minister van advies en voorlichting kunnen dienen op alle punten, waar de raad dit ge- Wenscht acht. Geeft deze positie van den raad hem een grooten invloed op de ontwikkeling en rege ling van den toekomstigen omroep, de sa menstelling van zijn ledental, dat door de Kamer benoemd zal worden, waarborgt ook voor de rechtsche groepen, het recht, het welk zij opeischen. Immers, minstens negen leden en een secretaris zullen dien raad vormen en de Kamer zal ongetwijfeld diegenen kiezen, in wier handen de radio-omroep veilig is. Zijn taak zal niet gemakkelijk zijn, de belangen van de groepen staan soms lijnrecht te genover elkaar en zooals wij zeiden, de strfjd. die in den Nederlandschen aether ge streden wordt, is een felle. Het is ook in dit verband wei wat verwonderlijk, dat de mi nister van Waterstaat zich nog een nationa- len omroep droomt in dien geest, dat na tionaal hier feitelijk één wordt met neu traal, d.w.z. met weglating van alles wat op godsdienst betrekking heeft. Dat de Katholieken, zoowel als de Chris telijke groepen daaraan nooit zullen mede werken, staat als een paal boven water; ook dat weet de minister. En toch bij de besprekingen in de Tweede Kamer heeft minister Van der Vegte zich in optimistischen zin over ae mogelijkheid van zulk een omroep uitgelaten. Van dezen be windsman had men anders verwacht? Waar immers zou het bestaansrecht van onzen K. R. O. zijn, wanneer het godsdien- stig element er uit geweerd werd? Is niet de K. R. O. juist ingesteld om het religieuse element, juist om den katholieken naast de neutrale en christelijke groepen, hun plaats te geven, waarop ze thans in den aether recht hebben? En zouden dan die katholieken willen gaan meewerken aan een nationalen-neu- tralen omroep om daarmede hun recht en hun katholiciteit in den radio over boord te werpen? Zoo iets is absoluut ondenkbaar en wan neer de minister zich in deze richting al illusies zou gemaakt hebben, werkelijk ern stige denkbeelden zou koesteren, zal zijn de ceptie groot zijn. Katholiek en neutraal is iets totaal on- vereenigbaars. Veel beter dan al dergelijke luchtkastee- len te vormen zou het geweest zijn een wet in te dien, die, om 't huiselijk te zeggen, „op pooten" staat. Nu was het slechts een vaag ontwerp, waarin alle ruimte voor duizen derlei andere beslissing open stond. Gelukkig hebben een aantal amendemen ten in de Tweede Kamer er van gemaakt wat er nog van te maken viel. Daar is eerst, zooals we zagen, de instelling en omschre ven bevoegdheid van den radio-raad. Ver der is een amendement aangenomen, waar in vastgelegd is, dat niet al leen het verleenen van machti ging tot het doen van uitzending slechts geschieden kan, nadat het oordeel van den radio-raad is ingeroepen, maar waarin te vens wordt vastgelegd, dat de beschikbare zendtijd volgens billijkheid over de omroep organisaties verdeeld zal worden. Dit amen dement was ingediend in verband met de plannen, die bestonden, om aan Philips voor den tijd van drie jaar het monopolie te verschaffen over de uitzending naar Ned. Indië, Daartegen is heftig geprotesteerd met ge volg, dat bovengenoemd amendement is aangenomen. Een ander amendement waarborgt, dat geen radio-groep, die aan bepaalde eischen voldoét, van de uitzendingen kan worden uitgesloten. Ten slotte de radio-belasting, of de radio- retributie, zooals sommigen ze noemen, is uit het ontwerp vervallen, omdat de prac- tische onmogelijkheid van het heffen van zulk een retributie of belasting is gebleken. Clandestiene luisteraars zijn er nog bij duizenden en hen te achterhalen is prac- tisch onmogelijk. Met al deze amendementen is de nieuwe radio-wet er gekomen, zooals men ziet dus met belangrijke wijzigingen. De eerste stap is nu gezet en met belang stelling zal het werk gevolgd worden. Radio is gemeengoed geworden en staat in het brandpunt van de belangstelling in dezen tijd. De verantwoordelijke personen zullen een uiterst moeilijke taak te volbren gen hebben en de radio-raad zal het ge wicht van zijn oordeel begrijpen. Wanneer de Eerste Kamer de wet heeft aangenomen, wat vrijwel zeker geacht wordt, zal het moeilijke werk een aanvang nemen. Het Alg. Handelsblad is er maar slecht over te spreken, dat de Tweede Kamer bij de behandeling van het ontwerp-radio- wet aan de Regeering de gelegenheid heeft benomen om de uitzendingen van „gekleur de" programs naar Indië te verbieden, gelijk de Minister voornemens was te doen. Onder „gekleurde" programs verstaan de heeren van het Handelsblad alle pro grams. die niet „nationaal" of „neutraal" heeten. Maar feitelijk hadden zij gaarne ge zien, dat voor uitzending naar Indië waren verboden alle niet-liberale programs. Wanneer men dit leest, dan vraagt men zich af, aan welke wonderlijke inconsequen ties deze liberale heeren toch mank gaan. Spreekt men hun van censuur op het gebied van tooneel, film, cabaret, dans, of wat dan ook dan zijn de heeren niet thuis. Dan zijn er altijd wel argumenten te vinden, waarom de vrijheid niet mag worden aan getast; dan heeft hetgeen wordt vertoond ook nog wel z'n goede zijde, of dan moeten de opvattingen van hetgeen vertoond wordt tijd krijgen om „uit te zieken" en nog veel meer van dat fraais. In geen geval mag aan de vrijheid getornd worden; die vrijheid geldt als een sport „heilig huisje". Maar dezelfde heeren, die zoo fel voor de vrijheid ageeren, zouden er geen been in zien om aan de Christelijken en Katholieken te beletten, dat ook zij hun programs naar Indië uitzenden. Van erg veel eerbied voor de ware vrij heid geven zij hier geen blijk. Of meenen zij misschien, dat Indië behalve een econo misch wingewest voor het liberalisme, ook een geestelijk wingewest voor hen Is? Zoo ja, dan heeft de ondervinding hun de vorige week toch zeker wel geleerd, dat de tijd daarvoor voorbij is! Maar het Alg. Handelsblad leert ons nog meer. In een stukje getiteld „De radio, die ver deelt", lezen wij het volgende: „Straks zullen hier en voor den Indischen omroep al de duizend en één staatkun dige en godsdienstige opvattingen worden verkondigd en de scheidingsijnen nog dieper worden gekerfd in het levende lijf van het Nederlandsche volk". Dit zijn in een niet-Katholieken mond merkwaardige uitingen. Intuïtief voelt men, dat men met. de huidige groote verdeeldheid op godsdienstig gebied zoo vast zit als een muur, zoodra men met de hedendaagsche geestelijke beleving (of niet-beleving) in aanraking komt. In zooverre stoelen derge lijke uitingen op denzelfden wortel als het streven van hen, die voor eenheid op gods dienstig gebied ijveren te Stockholm. Zoowel uit het één als uit het ander proeft men het heimwee naar de heerlijke tijden vóór de Reformatie, toen het Katholicisme het geestelijk leven over de geheele linie beheerschte en toen het eenheid en geest drift schonk aan alle takken van kunst en wetenschap en daarover zijn bevruchtenden adem liet gaan. Wat zijn wij thans daarvan ver verwijderd! Wij begrijpen daarom dit onbewuste heim wee van het Handelsblad en van zoovele anderen. XIV (slot). Zondagmorgen heeft zich in een boerderij nabij de gemeente Leur een geval van gas verstikking voorgedaan. Vermoedelijk doordat een lek in de leiding is ontstaan, vulde zich de slaapkamer, waarin drie jonge kinderen lagen, geheel met gas. Een IK.-jarig knaapje is overleden. De twee andere kinderen waren bewusteloos. Door onmiddellijk ontboden ge neeskundige hulp konden de beide andere kinderen nog in het leven worden behouden. In de St. Geertruidensteeg No. 1 bij de Nieuwezijds Voorburgwal te Amsterdam is gevestigd de vischbakkerij van den heer P. Hoogeveen. Gistermiddag om twee uur sloeg plotseling, toen de man bezig was, met viscb bakken, de vlam in de pan met olie. Een groote vlam deed den man zoo hevig ver schrikken, dat hij de vlucht nam. Toen de brandweer kwam stond oók reeds de eerste verdieping van dit onbewoonbaar verklaarde huis in brand. Met twee stralen op de motor spuit werd het vuur gedoofd. Behalve de vischbakkerij brandde de eerste verdieping en een gedeelte van den zolder uit. Sanatorium „Maria-Oord" Gennep (L.) Fa. J. A. Boskamp en Zonen, Over- veen. Wij hebben Zaterdag j.l. een kijkje geno men op de tentoonstelling van de vrouwe lijke paitieiiten van het Sanatorium „Maria- Oord", Gennep in de toonzalen' van de firma Boskamp te Dverveen. Deze tentoonstelling, welke worde gehouden in het belang der na zorg-patiënten, verdient naast sympathie groote belangstelling. Er is hier een uitge belde collectie bijeengebracht van allerlei practische gebruiksvoorwerpen, met smaak en toewijding vervaardigd.. Met het oog op het sympathieke doel mag niemand verzui men een kijkje te gaan nemen. Is het niet een staaltje van ongeloof-lijke brutaliteit, dat de Nederlandsche sociaal-de- mokraten met het roode Weenen in ons land nogreclame durven maken? Een eerlijk socialist zou, indien hij van de werkelijke Weensche toestanden volkomen op de hoogte was, zwijgen enzich scha men over een ontzettend en ergerlijk fiasco. De S. D. A. P. echter, die van misleiding leven moet, schrikt voor niets terug, wanneer zij reclame noodig heeft en argelooze zieltjes denkt te kunnen vangen. Hoezeer de misleiding bewust of onbe wust in dienst der S. D. A. P.-sche partij- propaganda gesteld wordt, bleek ons dezer dagen weer eens, toen wij in „Het Volk" bo ven een' bericht betreffende Mgr. Seipel's nieuwe huurwettenplannen (uit voorgaande artikelen weet men de waarheid) het op schrift vonden: „Monseigneur Seipel plundert de huurders" „Plundert" de huurders! En in het bericht zelf wordt verteld, dat volgens de nieuwe wet voor iederen kubie- ken meter huurruimte per maand zeven Groschen zal moeten worden betaald wat beteekent, dat men voor een woning van 40 vierkante meter woonoppervlak bij een hoogte van 3 meter zal hebben te betalen ongeveerƒ2.95 per maand! En het heet dan in „Het Volk", dat Mgr. Seipel de huurders „plundert"! Terwijl het roode gemeentebestuur als eigenaar der gemeentewoningen juist be rucht is vanwege zijn naar verhouding lióóge huur vordering! Ja, de misleiding gaat ongeloof-lijk ver. En de Nederlandsche sociaal-demokraten hebben er tot op heden schijnbaar rekening mee gehouden, dat Weenenheel ver weg ligt, en dat hun misleidende en leugenach tige beweringen omtrent den heiltoestand in het roode Weenen tóch niet onderzocht zou den worden. Dén laatsten tijd heeft mén in het bijzon der gecolporteerd met de reclame-bewering, dat de arbeiders in Weenen in Oosten rijk gerust tegelijkertijd katholiek en so cialist mogen zijn. In tegenstelling met wat het Nederland sche Episcopaat heeft beslist, welke be slissing nog ieder jaar in onze kerken op nieuw wordt afgekondigd. De M-redacteur van „Het Volk" heeft over dit voor hem naar hij meende dankbare onderwerp in zijn meer aangehaal de artikelenreeks al veel geschreven, en on langs is van zijn hand als uitgave van het Partijbestuur der S. D. A. P. een bro chure in massa allerwege verspreid, getiteld „Katholicisme en Sociaal-demokratie", waar in het woord gericht wordt tot onze katho lieke arbeiders: een woord van déze strek king: gij kunt u gerust bij de S. D. A. P. of (en) bij de moderne organisaties aanslui ten, wantin Oostenrijk doen de katho lieke arbeiders het ook wel! En deze rood- aangesloten arbeiders mogen evengoed biechten en communiceeren en krijgen even goed een katholieke begrafenis! Terloops: het te alweer kenmerkend voor de misleidende taktiek der S. D. A. P., dat de brochure zich tot op zekere hoogte dood onschuldig lezen laat en zoo weinig mogelijk anti-katholieke hatelijkheden bevat, terwijl de artikelen van denzelfden schrijver in „Het Volk" druipen van priester- en katholieken- haat. Ziet u: die brochure is bestemd voor de Katholieken; de krant wordt gelezen door de partijgenootenZoolang men de Katholie ken nog niet in z'n macht heeft zooals in Weenen moeten ze gepaaid en gelijmd worden. Maar „onder-mekaar" zegt men het zooals men 't méént! Om de bewering daarginds mogen en kunnen de Katholieken gerust tevens socia list zijn kracht bij te zetten, vertelt de M-journalist, zoowel in zijn artikelen als in zijn brochure, o.a. dat een pastoor of een ka pelaan er in Oostenrijk niet aan denkt, aan een rood-aangesloten arbeider de H.H. Sa cramenten of de katholieke begrafenis te weigeren: de socialisten komen er doodge woon met hun rood insigne in de kerk en bij katholieke begrafenissen gaat soms de roode vaan voorop. En alsof men vreesde terecht! dat de katholieke arbeiders den rooden schrijver zeó maar niet gelooven zouden, heeft men er 'n paar onduidelijke foto's van zoo'n rood- katholieke begrafenis bijgevoegd. Als dat niet inslaat Laten we om misverstand te voorkomen hier aanstonds even opmerken, dat laatst bedoeld begrafentegeval door ons onderzocht is en dat de pastoor der parochie-in-kwestie ons hieromtrent schreef: „Mathias Gappmayer (zoo heette de over ledene. L. S.) is inderdaad socialist geweest en leider eener partijafdeeling. Gedurende verscheidene maanden werd hij in het zie kenhuis „St. Johann" te Pongau verpleegd. Langen tijd heeft hij alle geestelijke hulp en het ontvangen van de H.H. Sacramenten geweigerd. Toen de toestand van den zieke nochtans zeer verergerde, heeft hij berouw gekregen en heeft hij geheel vrijwillig en bij volle bewustzijn om de H.H. Sacramenten gevraagd en deze ontvangen. Daarna ontsliep hij en werd met de gebruikelijke ceremoniën begraven. Bij het graf van Matthias heeft de pries ter, die de begrafenisplechtigheden verricht te, met duidelijke stem en op ondubbelzin nige wijze aan het aanwezige publiek ver klaard, dat Matthias Gappmayer geheel tot de Kerk was teruggekeerd en de H.H. Sa cramenten had ontvangen." Uit dit schrijven blijkt dus allerminst, dat de socialist Gappmayer tegelijkertijd wel een goed Katholiek kon zijn; integendeel: „hij heeft berouw gekregen" en hij heeft „geheel vrijwillig en bij volle bewustzijn om de H.H. Sacramenten gevraagd". Maar intusschen zoo zullen de socialis ten ons tegenwerpen te deze Gappmayer toch maar „met roode eer" begraven en het Is niet bekend, of hij, mèt zijn andere dwa ling, ook het socialisme afgezworen heeft. Ons lijkt dit laatste niet twijfelachtig, maar wat hier ook van zij: het heele geval levert niet het minste bewijs voor de stel ling, dat Katholicisme en socialisme wél ver- eenigbaar zouden zijn. Gezien het schrijven van den parochie pastoor en het gesprokene bij het graf door den priester schijnt het geval ons eerder een bewijs voor het feit, dat ook in Oostenrijk de katholieke geestelijkheid Katholicisme en socialisme onvereenigbaar acht. Zóó is het ook inderdaad. En de M-redacteur van „Het Volk" ver raadt deze waarheid zélf onwillekeurig in zijn artikelen. Hij vroeg daar ergens in Oostenrijk aan een vertrouwd partijgenoot: „Hoe staan jul lie hier met de Kerk en de geestelijkheid?" En het antwoord luidde: „Slecht, over het algemeen heel slecht. De oude pastoors, daar valt nog mee te praten, maar de jonge hee ren zijn fanatieke tegenschanders. Ze pree- ken tegen de Partij en de moderne vakbe weging, gaan bij verkiezingen als razenden tekeer tegen de sociaal-demokratie, bewer ken de vrouwen in de biecht Elders heet het, dat „de banvloek van den kansel" klinkt, en dat de pastoor in Burgen- land „socialisten-vreter eerste klas" te. Ons dunkt zoo: bewijs genoeg, dat de Oos- tenrijksche geestelijken Katholicisme en so cialisme als water en vuur beschouwen. De redacteur van „Het Volk" erkent het zelf. „Jawel!" zal deze redacteur ons ant woorden, „maar hoezeer de meerderheid der geestelijkheid (zegt u maar gerust: de heele geestelijkheid! L. S.) het socialisme ook ëervloekt, zij erkent metterdaad het recht der katholieke arbeiders sociaal-demokraat te zijn." De erkenning van dit recht zou dan gele gen zijn In bepaalde toelating tot de H.H. Sacramenten, enz. Laten we kort zijn: een eventueele mild heid van de geestelijkheid in dit opzicht be teekent in Oostenrijk geen enkele concessie aan de eigenlijke sociaal-demokratie, nóch eenige erkenning van de veel gepropageerde „vereenigbaarheid". Wanneer de geestelijkheid in Oostenrijk in dit opzicht ietwat milder is dan die in Ne derland, dan is dit het noodzakelijk gevolg van het feit, dat zij staat tegenover ofwel een bedrogen, ófwel een gedwongen- massa. Een massa, welke daardoor niet zoo schuldig is. Bij het groote tekort der katholieke pers is het daarginds heel goed verklaarbaar, dat vele Katholieken te goeder trouw dwalen; op het platteland doen de socialisten zich trouwens eerst zoo onschuldig mogelijk voor; eerst later, als ze heer en meester zijn, toonen zij hun waren anti-katholieken aard. Ja, de Oostenrijksche Katholieken zijn jammerlijk bedrogen en velen van hen kun nen het bedrog, waarvan zij het slachtoffer zijn, maar niet inzien: hun opvoeding en hun levensomstandigheden hebben er toe me degewerkt, dat zij ongemerkt in rood vaar water zijn geraakt, dank zij de roode pro paganda, waartegenover van principieel-ka- tholieke zijde maar al te weinig energie wordt ontplooid. De Oostenrijksche Katholieken zijn echter niet alleen bedrogen, ze zijn vaak ook ge dwongen tot het socialisme. Alweer: eigen schuld! Zij verzuimden zich te organiseeren in ka tholieke vakvereenigingen: ze lieten de vak organisatie maar al te veel aan de socialis ten alléén over, en ze beleven nu het treu rige gevolg daarvan: de vakvereenigingen zijn rood, alle andere hebben niets te be- teekenen Althans niet veel, lang niet genoeg. Hierbij komt nog de afschuwelijke „ter reur in de bedrijven". Is het dan wonder, dat de katholieke ar beiders voor den priester verklaren moeten: „Ik moet wel rood zijn, anders heb ik geen brood voor mijn gezin"? En is het dan won der, dat zoo'n priester milder is in zijn oor deel? Is het ten slotte wonder, dat de Oos tenrijksche geestelijkheid soms bepaalde1 uiterlijke demonstraties toelaat, wanneer men eenerzijas kent de roode terreur daar ginds, ook tegenover den priester, en an derzijds den priesterlijken ijver om iedere ziel indien eengszins mogelijk te red den voor de eeuwigheid? In ons land is de toestand geheel anders: hier kan geen enkel arbeider zich erop be roepen, dat hij bedrogen is geworden, noch ook dat hij gedwongen is tot het socialisme; ieder arbeider weet hier, wie en wat en hoe de sociaal-democraten zijn; tijdens hun katholieke opvoeding zijn zij voldoende ge waarschuwd en later hebben zij steeds een katholiek blad tot hun beschikking gehad; ook van dwang kan hier dank zij onze katholieke organisaties en dank zij de niet- socialistische overheid geen sprake zijn; men is hier, Gode zij dank, volkomen vrij! Zoodat hij, die zich hier te lande rood or ganiseert, daarvoor zelf geheel aansprakelijk is, en dus op geen mildheid hopen mag. Tot besluit: Katholieken! Wij hebben u in onze arti kelen geheel naar waarheid de toestanden in de roode heilstad Weenen geschilderd: Zóó gaat het in een stad, in een land, waar de socialisten zich meester weten van het terrein: Hun godsdienstvervolging treft u In het heiligste, dat gij bezit, en hun economische politiek brengt u en allen In diepe ellende. Laten wij, met het Weensche roode voor beeld voor oogen, het besluit nemen, het so cialisme krachtiger en principieeler dan ooit te bestrijden, doch daarbij ook niet vergeten, ons zacht te spiegelen aan het voorbeeld van de Weensche, van de Oostenrijksche geloofs- genooten, die te goeder ure niet erkend het» ben, wat hun tot vrede strekte L. S. Zondagmorgen is „de Schuttevaer", onder groote belangstelling van het publiek, haar tocht van Rotterdam naar New-York begon nen. Reeds om tien uur stond op de Veer haven een groote menigte belangstellenden die van het vertrek van de kleine boot ge tuige wilde zijn. De bemanning bestaande uit de heeren Schuttevaer, eerste stuurman Jan Smit kapitein, T. Genissen 2e stuur man en G. Straetmans, marconist, was om streeks kwart over tien volledig en maakte in haar keurige uniform een kranigen In druk. Tal van fotograven en operateurs ver eeuwigden het viertal. Om tien minuten over elf werd de tros losgegooid en onder gejuich van de menigte werd de tocht begonnen. De „Katendracht", aan boord waarvan zich de Pers bevond, sleepte het scheepje naar Hoek van Holland. Op de Maas lagen een twintigtal booten te wachten, die zich bij de „Schuttevaer" voegden. De toch door den Waterweg was' een ware triomph. In Rotterdam zagen Willemskade en Parkkade zwart van de menschen. In Schiedam, Vlaardingen en Maassluis stond eveneens een groote menigte de boot af te wachten. De talrijke schepen die gepasseerd werden wenschten door een drietal stooten op de fluit een goede reis. In Hoek van Hol land stonden tot op het uiterste puntje van de pier de menschen te wachten en juichten de bemanning toe. Ongeveer twee Mijlen buiten de pier werd de tros los gemaakt de zeilen geheschen en ving de tocht over den Oceaan aan. Gejuich, een laatst vaarwel van Holland en... de tocht was begonnen. N. D. Sr. te Nieuw-Vennep, had de onvoor zichtigheid, een bukspatroon met een hamer af te slaan. Het projectiel kwam in zijn oog terecht. Hij moest direct In het ziekenhuis worden geopereerd. Het Is mogelijk dat het oog behouden blijft. Benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment Amsterdam, ter Standplaats Amster dam: E. J. M. Luykx, candidaat-notaris, wenende te Haarlem; Haarlem, ter stand plaats der gemeente Zaandam: G. van Holk, candidaat-notaris te Zaandam; Alkmaar, ter standplaats Schoorldam (gemeente Warmen- huizen): F. J. M. Pinxter candidaat-notaris, wonende te IJmuiden. Naar het „Katholiek Indisch Bureau" meldt, zal Ir. L. J. M. Feber, met ingang van 1 Maart a.s. den Indischen Gouverne mentsdienst verlaten en dus in Holland blijven. Ir. Feber zal dus ook lid van den ge meenteraad van Den Haag blijven. In een der lokalen van het bureau Ver keerswezen aan den Overtoom te Amster dam Is een begin gemaakt met het aanleg gen van een verzameling voorwerpen en ge schriften, die zoowel uit historisch oogpunt als anderzins belang hebben voor de politie. Deze verzameling, die nog in een begin stadium verkeert, zal den naam dragen van Politie-museum. Koning George heeft persoonlijk Hlnkler geluk gewenscht door bemiddeling van Lord Stonehaven, gouverneur-generaal van Australië. Blijkens advertentie, zal het comité tot regeling v. Nederl. Bedevaarten, voorh. „Rieckens" van 25 Juni tot 4 Juli zijne 25e officieele bedevaart houden naar Lourdes. Ondanks de stijging der spoorwegtarieven te de reissom zeer laag gesteld. Vermeld comité heeft om zijn uitstekende regeling een schit terenden naam en vond dan ook een flink aantal oud-pelgrims bereid om als corres pondent op te treden. Men vrage prospectus en inlichtingen bij den Geest. Dir. Pastoor Offermans te Lierop, bij J. Brogtrop, Engel- schestraat 29, Bergen-op-Zoom, directeur, of bij de plaatselijke correspondenten, in het prospectus vermeld. Twee dooden. Uit Parijs wordt gemeld: Op het vliegveld nabij Lyon is een ver keersvliegtuig bij een proefvlucht van een hoogte van 200 meter naar beneden gestort. De belde inzittenden werden ernstig gewond, en overleden spoedig na aankomst in het ziekenhuis. Ten paleize te 's Gravenhage heeft H. M. de Koningin een gastmaal aangeboden aan de militaire autoriteiten. Een aantal groot-industrieelen vragen aan de Tweede Kamer een deskundig onderzoek naar den toestand der Keramische industrie te Maastricht en bieden aan, zoo noodig, te helpen. De radio-demonstratie te Kootwijk; een verslag over de ontvangst in Ned.-Indië. De vlieghaven voor Twente. De Pastoor-Verbraakstichting opent met 1 April Katholieke militaire tehuizen te Ban doeng, Tjimahi, Mageiang en Malang. De reddingsboot „Schuttevaer" is gisteren van Rotterdam vertrokken voor de reis naar Amerika. De eisch in het proces-Barmat. Aanvaring van een Italiaansch stoomschip en een Russisch schip in het Kanaal. Het stoomschip is gezonken. De Italiaansche gezant te Weenen door zijne regeering tot toelichting naar Rome ontboden. Maarschalk Pétain zal binnenkort zijn functie als lid van den oppersten Oorlogs raad neerleggen. Winter in Turkije. Het verkeer tusschen Turkije en Europa bemoeilijkt. Stortregens teisteren Rio de Janeiro; twee honderd huizen ingestort. Bandieten houden in een voorstad van Chicago een trein aan; zij maken zich meester van 300.000 dollar. Barometerstand 9 uur v.m. 777. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.04. Hoogste bar. stand 775.1 n.m. te Karlstadt. Laagste bar. stand 752.5 n.m. te Isafjord. Verwachting: Zwakken tot matigen O. tot Z. O. wind, helder tot licht bewolkt, met lichten ochtendnevel, droog weer, lichte vorst des nachts, overdag iets zachter. De tentoonstelling van Oud-Hollandsche schilderkunst is Zaterdag te Rome geopend in tegenwoordigheid van den koning en de koningin van Italië, den minister en den onder-secretaris van Onderwijs, den Neder landschen gezant, en tal van andere autori teiten. De tentoonstelling bevat werken van Ne derlandsche schilders uit Italiaansche, Neder landsche, Fransche en Duitsche verzamelin gen. Nadat de directeur van de Galleria Bor ghese, de heer Bertini, en de Nederlandsche gezant het woord hadden gevoerd, bracht de Italiaansche minister van Onderwijs dank aan de regeeringen van Nederland, Frankrijk en Duitschland voor de verleende medewerking De algemeene jaarvergadering van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunde, zal dit jaar geen twee, maar drie dagen duren en van 1 tot 3 Juli in het Jaarbeursgebouw te Utrecht ge houden worden. Alsdan zal o.m. beslist wor den over het lot van de overeenkomst met het R. K. Werkliedenverbond. De huisartsen- commissie van de Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der geneeskunst be reidt in samenwerking met deskundigen de oprichting voor van een algemeene maat schappij voor geheel Nederland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1