Brieven uit Frankrijk Ruiteniatidseh Nieuws RADIO-OMROEP. FEUILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Maandag 27 Februari 1928 GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN LANDBOUW EN VISSCHERIJ Mond- en Klauwzeer Een waarschuwing uit de practijk UIT ONZE OOST. Katholieke militaire tehuizen Ik heb met het schrijven van dezen brief gewacht tot „Mardi gras" de Franschen gebruiken hier dus bijna dezelfde uitdruk king als wij, want de letterlijke vertaling van „Mardi gras" is „Vete Dinsdag" tot „Mardi gras" dan. achter den rug was. Want „Mardi gras' 'wat hier tevens de officieele naam is voor „Vastenavond" moest, volgens den roep, die er van uitging, iets bijzonders zijn te Parijs. Dinsdagmorgen om elf uur reeds, ging ik op weg, in de vaste overtuiging heel wat te zien te zullen krijgen. Tot een uur of één liep ik door de drukke straten en langs de groote boulevards, maar behalve eenige ver- kleede kinderen was er niets dat anders was dan op gewone dagen. Ook vond ik het niet drukker dan gewoonlijk. Maar ik had niet voor niets deze brief uitgesteld: over Mardi gras moest ik het hebben! Ik ging zitten in een café aan den boulevard en besloot daar te wachten tot ik genoeg bij zonderheden voor een artikel bijeengegaard zou hebben. Het was nog vroeg, dus was ik nog vol moed. In den loop van den middag zou „Het" wel beginnen. Maar „Het" begon niet! Wel kwamen er tegen den middag wat meer kinderen in maskeradepakjes, bijna allen begeleid door hun ouders, waarvan men het den meesten (ik heb hiermede vooral de papa's op het oog) duidelijk kon aanzien, dat ze reeds eenige uren met hun fraai uitgedoste spruit rondgesjouwd hadden en dat ze maar wat blij zouden zijn als deze „vacantiedag" weer tot het verleden behoorde maar daarbij bleef het dan toch. Of neen, eigenlijk bleef het daarbij niet, want het werd steeds druk ker, steeds voller in de straten. Zoo vol zelfs, dat er bijna geen doorkomen meer aan was. En het was eigenlijk zielig te be denken. dat al dia menschen daar nu rond liepen, allen op zoek naar iets, wat ze ver moedelijk niet eens te defineeren wisten. Maar allen waren ze er op uit gegaan om zich te vermaken en in plaats daarvan, liepen ze zichzelf en de anderen in den v/eg. En de zon scheen alsof het Mei was en bijna iedereen had vrijaf. Wat had die mooie vacantiedag niet veel beter in het Bois de Boulogne of in een der fraaie parken door gebracht kunnen worden. Maar het Bois de Boulogne wachtte tevergeefs op wandelaars en de parken waren verlaten en vergeten. Maar toen ik dat zoo zat te overdenken, viel me in, dat ik zelf al niet veel verstan diger was „ofschoon stelde ik me dade lijk weer gerust ik moet hier wel zijn voor mijn krant." Maar tocheen op stelletje over de jonge Lente, de bloemen, de vogelsDe metro zou me in een half uur midden in de heerlijke natuur voeren, ver weg uit die benauwende drukte Maar neen, ik wilde dezen keer over Mardi gras schrijven. Ik ging weer verder, liet me maar mee voeren door den stroom; overal waar ik een soort opstootje zag. of waar ik hoorde lachen of zoo iets, werkte ik me tusschen de nieuwsgierigen. Maar meer dan eenige dwaze maskers, een man als vrouw verkleed, of omgekeerd, werd ik niet gewaar. En 's avonds werd „het feest" op dezelfde wijze voortgezet. Iets dat ook maar eenigs- zins de moeite waard was, het ik niet gezien. En als men dan de verhalen der oude Parijzenaars hoort, van confetti die meer dan een halve Meter hoog in de straten lag, van optochten, muziek enz. enz. dan moet men toegeven dat de oorlog ook hier heil veel ver anderd heeft. „De Parijzenaars zijn geen Parijzenaars meer,, merkte een mijner kennissen droef geestig op. Dat was Zondag, de Zondag voor „Dikke Dinsdag" de zoogenaamde „Dimanche gras". „Voor den oorlog," ging hij verder, „was deze Zondag altijd een ware feestdag. De Carnavalsstemming begon er clan, om zoo te zeggen, in te komen. Het was min of meer een generale repetitie van Dikke Dinsdag. Men ging kalm van huis, voelde dan ge- I leidelijk aan de vastenavondstemming over zich komen, kocht confetti en tenslotte amu seerde men zich als groote kinderen. Dat ging dan zoo voort tot tegen den avond, niet zoo uitgelaten weliswaar als op Mardi gras, maar men had toch al een klein voorproefje gehad. Als je nu spreekt over die vermaken, dan maak je den indruk van een ouden dwaas, wat je in werkelijkheid misschien wel ook bent ook." Maar de Parijzenaars mogen in het feest vieren dan al minder uitbundig zijn geworden dan voor den oorlog, in de gemoedelijke ma nier van overal in berusten zijn ze toch de zelfden gebleven. En zoo drukte men den vol genden dag zijn spijt over het mislu.tken der „Mardi gras" uit, door: „Er waren geen optochten, er was geen confetti. Maar er was een prachtige blauwe hemel. Er waren geen maskers, maar er was zon. Er is niet gedanst in de straten, er waren geen dwaze verkleedpartijen. Maar het was een heerlijke lentedag." En is het zoo niet veel beter? Een mijner kennissen is sportverslaggever aan een groote Parijsche krant. Gisteren kwam ik hem tegen en vroeg ik hem of hij Dinsdag het Fransche nationale elftal met 40 had zien winnen van de Ieren en het Fransche legerelftal met 4—3 verliezen van de Engelsche militairen. Nu zijn alle F ar - schen het er over eens, dat die 40 tegen de Ieren dubbel en dwars verdiend was, maar die 34 tegen de EngelschenIk ver wachtte dus een antwoord in dien geest. In plaats daarvan zei hij echter: „Indien je me belooft er nooit meer over te spreken, dan zal ik je vertellen hoe het me Dinsdag ver gaan is, hoe ik Dinsdag m'n baantje kwijtge raakt ben„Baantje kwijtgeraakt stotterde ik, niet begrijpend. „Luister," zei hij kortaf en begon: „Zooals gewoonlijk kwam ik te, laat. Ik haalde die schade echter eenigszins in, door dat ik, meegesleurd door de menigte, die de entrée bestormde, het stadion als het ware kwam binnengewaaid. Voor ik het wist, zat ik op een prachtige tribuneplaats, doch lag eenige seconden later tegen het hek, dat het speelterrein van de staanplaatsen om het veld scheidt. Het gelukte me mezelf in over wicht te brengen en me wat op te richten. Toen ik echter goed en wel stond, kwam er een nieuwe golf van de tribune en werd ik op m'n knieën gegooid. Zoo ben ik blijven zit ten en ik was van plan, geknield de wedstrij den te volgen. Dat is zeer vermoeiend en, daar de aarde koud is, erg onaangenaam ook. Ik heb me tijdens de pauze van de eersten wedstrijd opnieuw opgericht en ben wat heen en weer gaan wandelen. Natuurlijk was m'n plaats direct door een ander ingenomen. Met tweehonderd anderen, die denzelfden hadden als ik, ben ik toen bij de doelpalen in het gras gaan zitten. Natuurlijk zijn we direct weggejaagd. Het gelukte me toen de perstribune te be reiken. „Hier is geen plaats meer," zei men. Maar hebt u een perskaart?" Ik zei „ja" dat zeg ik altijd in dergelijke gevallen. „Nu, ga dan maar ergens anders heen, want hier is het vol en kunt u toch niets zien." Tenslotte belandde ik in de bar van het stadkm. Ik trachtte van hieruit nog iets te zien. Daar ik zag slechts een haag of beter ik zag tien, twintig hagen van rug gen. Van den wedstrijd echter zag ik niets... V/el hoorde ik geschreeuw en. af en toe, ge juich. „Nicolaas heeft een doelpunt gemaakt," deelde de barjongen, die medelijden met me had. me tijdens zulk een uitbarsting van vreugde, mede. Ik heb dat genoteerd op m'n bloc-note en ben toen naar m'n krant gegaan. Maar aan gezien dat alles was wat ik genoteerd had. hebben we van dien stadiondag geen goed verslag kunnen maker- En nu weet je alles H. de J. DE LOONSTRIJD IN DUITSCHLAND EN ZIJN POLITIEKE ACHTERGROND Tot eind April loopen er in de Duitsche industrie 247 tarief-verdragen af, d. i. twee derden van alle tarief-verdragen, die er bestaan. 3.2 millioen arbeiders of 60 pet. van alle werknemers, die aan tarief-ver dragen onderhevig zijn, verlangen een wij ziging der arbeidsvoorwaarden. Bedenkt men de houding, die de Duitsche vakvereenigin- gen bij de toonbeweging van het vorig jaar hebben aangenomen, dan is er niet aan te twyfelen, of het grootste deel der afloopen- de verdragen door de arbeiders zal worden opgezegd. Even waarschijnlijk is het, dat hiermede nieuwe looneischen zullen gepaaid gaan. Reeds gedurende den strijd in den herfst, toen de salarissen der ambtenaren werden verhoogd, hebben de arbeiders van alle industrieën getracht ook betere loonen dcor te zetten. Toen moesten ze hun wen- schen voorloopig nog opgeven, daar de loo nen nog bij tarief waren geregeld. Het ligt voor de hand, dat men onder deze omstandigheden op een hevigen loon strijd rekent. In een memorandum van de vereeniging van Duitsche wergeversverbon- den kan men lezen, dat de Duitsche econo mie zich in een proces van verandering en consolidatie bevindt, dat beslissend zal zijn voor de toekomst. Men kan dus verwachten, dat de volgende maanden groote gebeurte nissen zullen brengen. De tegenstellingen der belangen in de Duitsche economie wor- werkgevers en -nemers veel pessimistischer voorgesteld, dan werkelijk het geval is. De politieke omstandigheden in het afgeloopen jaar hebben er toe bijgedragen, om de kloof tusschen werkgevers en -nemers te vergroo- ten. De strijd van de vakvereenigingen te gen de arbeidsvoorwaarden van de werkge vers is niet alleen een economische, maar ook een politieke strijd geweest. Het doel schijnt nu bereikt te zijn: de Rijksdag wordt ontbonden, er komt een andere regeering. Daardoor zal nu ook de strijd in de econo mie wel meer gematigde vormen aannemen. Men zal tactische eischen vervangen door zulke, die voor de economie wenschelijk en mogelijk zijn. Als drie millioen Duitsche arbeiders in de volgende weken werkelijk een toonbewe ging zouden beginnen, dan is daarmee vol strekt nog niet gezegd, dat het tot stakin gen en uitsluitingen moet komen. In het memorandum der werkgevers staat: kwes ties van loon en werktijd kunnen nooit op zich zelf worden beslist, maar alleen in ver band met de technische, geldelijke en com- raercieele momenten, die de heele economie beheerschen. Het is onwaarschijnlijk, dat -Ie vakvereenigingen in hun loonstrijd deze din gen heelemaal over het hoofd zullen zien. vooral omdat het bij de komende toon bewegingen wel niet meer zal gaan om po litieke doeleinden. Of de Duitsche economie een loonsver hooging in alle takken der nijverheid kan dragen, is niet zonder meer te zeggen. De ondervinding heeft getoond, dat de loons- verhoogingen, die sedert ds stabilisatie van de Mark gemiddeld 70—80 pet. bedroegen de economie niet in die mate hebben be last als bijv. de verhooging der sociale las ten, belastingen, enz. Wel is met het stij gen der loonen de rationalisatie der indus trie samengegaan. In sommige takken dei- nijverheid, zooals in den mijnbouw, kan ze als voltooid worden beschouwd, in andere takken der economie is ze nog niet eens be gonnen. In hoever een verhooging der loo nen in aanmerking zou komen, toont een oerdeel van het scheidsgerecht voor de zware industrie aan, evenals voor de Midden-Duit- sehe metaal-industrie. In beide gevallen werd het uurloon slechts enkele Pfennige verhoogd. De werknemers hebben echter meer geëischt, zoodat de situatie, die bij afloop der 247 tariefverdragen zal ontstaan, in ieder geval ernstig genoemd moet wor den. Het is nog niet te overzien, of de con junctuur, die in het vorig jaar gunstig is geweest voor de Duitsche economie, te lij den zal hebben onder de komende toon beweging en de verhooging, die in vele tak ken van nijverheid zal plaats hebben. De conjunctuur-beweging hangt nog van heel veel andere economische omstandigheden af. AFTREDEN VAN MAARSCHALK PETAIN PARIJS, 26 Februari. (V. D.) Volgens een nog niet officieel bevestigd bericht in het „Journal" zou Maarschalk Petain binnen kort zijn functie als lid van den Oppersten Oorlogsraad neerleggen. Als zijn opvolger wordt genoemd de commandeerende generaal in het Rijn land, generaal Guillaumat, die tevens be stemd is om opperbevelhebber van het Fransche leger te worden met als chef van den generalen staf generaal Maurin, in de plaats van generaal Debenney. Nader wordt gemeld, in verband met het aangekondigde aftreden van Maarschalk Pétain als lki van den Oppersten Krijgs raad en zijn vervanging door generaal Guillaumat, dat dit besluit verband houdt met de militaire wetten, welke momenteel onderwerp van bespreking uitmaken in het parlement. DE EISCH IN IIET PROCES-BARMAT In het proces-Barmat heeft de vertegen woordiger van het O. M. Zaterdag zijn re quisitoir beëindigd en de volgende eischen gesteld: Tegen Julius Barmat een gevangenisstraf van vijf jaren met aftrek van 155 dagen preventief. Voorts een geldboete van M. 450.000 en verlies van de burgerlijke eererechten voor den tijd van vijf jaar. Tegen Henri Barmat eischte de officier twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van 157 dagen preventieve hech tenis, en verlies van de burgerlijke eere rechten voor den tijd van drie jaar. Tegen den directeur van de Pruisische Staatsbank Hellwig werd wegens passieve omkooperij een gevangenisstraf van twee jaar geëischt, met aftrek van 155 dagen preventief en voorts het verlies van de be voegdheid om gedurende 5 jaar een open baar ambt te beklecden; (geen verlies van de burgerlijke eererechten). Tegen Klensky, den bedrijfsleider van het Barmat-concern, werd negen maanden gevangenisstraf geëischt, met aftrek van 83 dagen preventief, en een boete van 1000 Mark. De officier vroeg ook de veroordeeling van de overige beklaagden tot gevangenis straffen van zes maanden tot een jaar en drie maanden en geldboeten tot een maxi mum van 50.000 Mark. De heeren Julius Barmat, Henri Barmat en Hellwig waren niet ter terechtzitting verschenen. DE BRITSCHE BEGROOTING De begrooting van het ministerie van volksgezondheid zal ongever een millioen pond hooger zijn dan verleden jaar. Verder is er 900.000 pond meer noodig voor de ouderdomspensioenen. De verhooging van het budget voor de volksgezondheid is te wijten aan een benoodigd extra-bedrag van 1.120 000 pond voor subsidies aan bouwers van nic-uwe woningen. EEN LAWINE IN NOORWEGEN OSLO, 25 Febr. Het gevaar van lawines en bergstortingen in de omgeving van Ber gen blijft voortduren. Een ongeveer 100 meter breede lawine heeft een klein spoor wegstation volkomen bedolven. Teneinde het spoorwegverkeer in stand te houden, heeft men thans esp tunnel door de sneeuw gegraven. SCHEEPSRAMP Het Italiaansche stoomschip „Alcantara" is, na een aanvaring in den mist ter hoogte van kaap Dungeness (in het Kanaal) met het Russische schip „Towarisj", gezonken. Men vreest, dat er vele menschenlevens te betreuren zijn. Nader wordt gemeld, dat de bemanning van de gezonken „Alcantara" 18 a 20 koppen telde. De „Towarisj" was met averij op weg naar Southampton. De „Mongolia" van de P. O. bleef in de nabijheid en het Brit een der leden van de bemanning van ds „Alcantara" gered is. Het sowjet-zeilschip „Towerisj" is de ha ven van Southampton binnengesleept met den eenigen overlevende van de „Alcantara" aan boord. sche s.s. „Baron Douglas" zocht mee naar waarschuwingen zullen echter niet met overlevenden, doch het is r.ist bekend of woorden worden aangeduid, maar met beel den. Zoo zal b.v. de schijf bij een kruispunt voor voetgangers een plaatje vertoonen met een loopenden man; de nabijheid van een school zal worden aangeduid door de af beelding van een schoolknaap met een tasch. De richtingslijnen zullen bestaan uit dikke, metalen pijlen, terwijl de paden, waar de voetgangers drukke straten moeten oversteken, met metalen platen zullen zijn „geplaveid". De voetgangers worden trouwens aan een streng reglement onderworpen. Voor hen geldt het beginsel: de weg is voor voertuigen en ae trottoirs zijn voor voetgangers. De voetgangers moeten de straat in loodrechte richting oversteken. Zij mogen nooit een kruispunt oversteken, maar er langs omheen loopen. Voertuigen moeten hun vaart inhou den en zelfs stoppen om den voorrang te geven aan den voetganger, wanneer deze van de eene straat naar de andere gaat, of wan neer hij zich op een punt bevindt, dat spe ciaal voor het oversteken is aangewezen. OP EEN IJSBERG GESTOQTEN OSLO, 26 Febr. (V.D.) Oostelijk van de Orkney-eilanden is gisteren het s.s. „Sout hern Queen" op een ijsberg gestocten en ge zonken. De bemanning, bestaande uit 107 personen, kon worden gered. UITBREIDING VAN DE STAKING IN DE MIJNEN PRAAG, 26 Febr. (V. D.) In Handlova (Slowakije) zijn gisteren, nadat de gestelde looneischen waren afgewezen, 1900 arbeiders in staking gegaan. Ook in andere Slowaaksche mijnen heerscht stakingsgevaar. DE QUAESTIE VAN ZUID-TIROL. De Italiaansche gezant naar Rome. De Italiaansche gezant te Weenen, Auribi, kreeg Zaterdag van zijn regeering telegra fisch opdracht, onmiddellijk naar Rome te komen, waar hij heden door Mussolini zal worden ontvangen, ten einde dezen persoon lijk in te lichten over de betooging in den Nationalen Raad in zake Zuid-Tirol. Zaterdagmiddag verscheen de gezant op buiteniandsche zaken om mededeeling te doen van zijn reis naar Rome. Van een terugroeping van den gezant is voorloopig geen sprake. Over de weerklank van de Zuid-Tiroolsche debatten schrijft de „Reichspost": Men mag het als een groot succes van de redevoeringen, die gisteren in den Nationalen Raad over Zuid-Tirol zijn gehouden, beschou wen, dat daardoor de openbare meening in de geheele wereld gedrongen is, om zich met de gebeurtenissen in Zuid-Tirol bezig te houden. Het commentaar uit Italië, en dat interesseert ons allereerst, klinkt voorloopig zeer onvriendelijk. Daar voor ds volgende week een antwoord van Mussolini op een reeds door een fascistisch afgevaardigde in gediende interpellatie is aangekondigd, zal men voorts zeer spoedig uit den meest be voegden Italiaanschen mond vernemen, hoe de houding van Italië is tegenover de klach ten betreffende Zuid-Tirol. Het zoo ongaarne gehoorde beroep op het geweten der wc-reld, kan op geen andere ma nier tot zwijgen worden gebracht, besluit het blad, dan alléén daardoor, dat de feiten, die er aanleiding toe gaven, verdwijnen. STRORTREGENS TEISTEREN RIO DE JANEIRO Geweldige tropische stortregens, die een half uur duurden, zetten de straten der stad tot een hoogte van 60 c.M. onder water. Tweehonderd huizen stortten in, waarbij acht personen zijn gedood en twintig gewond. Het verkeer is gestremd. BANDIETEN AAN 'T WERK Zes bandieten hebben in een voorstad van Chicago een trein opgehouden. Zij vuurden meer dan vijftig schoten af, ten einde het personeel en den reizigers schrik aan te jagen, maakten zich meester van ongeveer 300.000 dollar in contanten, en vluchtten daarna in gereedstaande auto's Ten gevolge van dezen diefstal lijdt de Federatie Reserve Bank te Chicago een verlies van 60.000 dollar. WINTER IN TURKIJE Tengevolge van hevige sneeuwstormen, die thans reeds vijf dagen aanhouden, is het spoorwegverkeer tusschen Turkije en Europa gestremd. De Simplon-express en andere groote internationale treinen zijn niet ver trokken. De treinen, die gisteren te Constan- tinopel moesten arriveeren, bleven bij Tsjataldsja in de sneeuw steken. Een van Constantinopel vertrokken hulptrein ont spoorde, alvorens den gestranden exprestreüi te hebben bereikt. Ook de telegrafische ver bindingen met Europa en Angora waren tijdelijk verbroken. In en bij Constantinopel ligt de sneeuw 30 c.M. hoog, terwijl de temperatuur tot 6 graden onder nul is gedaald. Sinds veertig jaar heeft men dergelijk winterweer niet meer beleefd. De dorpen in de omgeving ondervinden veel ovcriast van wolven, die uitgehongerd uit het gebergte komen. De heepvaart op de Zwarte Zee is stop gezet, i in do Zee van Marmora sterk ingekrom pen. Het verkeer te Parijs. Het verkeersprobleem te Parijs, dat dage lijks moeilijker wordt, heeft evenals in alle groote steden, de voortdurende aandacht der politic. In de prefectuur van politie heeft dezer dagen een vergadering van de ver- keerscommissie plaats gehad, waarin Gui- chard, de directeur der politie, een nieuw plan voor een verkeersregeling heeft voor gelegd. Een belangrijke verandering is, dat de gewone borden met waarschuwingen en in structies aan voetgangers en chauffeurs, zuilen worden vervangen door een gekleur de schijf; rood, wanneer het stop beduidt, groen voor het matigen der snelheid, blauw voor alle andere waarschuwingen. Deze Stalen huizen Lord Weir heeft, naar de „Evening Stand ard" meldt, besloten de volgende maand zijn fabriek voor het vervaardigen van sta len huizen te Cardonald bij Glasgow te sluiten. Eenige weken geleden had hij de fabriek aan het gemeentebestuur van Glas gow aangeboden op voorwaarde dat er 5000 huizen voor Glasgow zouden worden ge bouwd. Dit aanbod werd afgeslagen. Thans heeft Lord Weir besloten zijn plannen op te geven. De fabriek werd, naar men zich her innert gesticht om te helpen het woning vraagstuk op te lossen. In Schotland zijn ongeveer 2000 stalen huizen gebouwd. De visch wordt duur betaald. Met twee menschenlevens. Donderdag heeft zich een droevig drama afgespeeld op de Kurische Wadden onge veer elf K.M. van Pillkoppen verwijderd Dit is een klein Duitsch visschersdorpje: vlak aan de grens. Door den hevigen storm van de laatste dagen was het vrij dikke ijs in groote en kleine schollen uiteengescheurd. Daar ech ter greote geldnood heerschte in het dorpje zagen de visschers zich niettemin gedwongen erop uit te trekken om te trachten eenige visch te verschalken. Op schaatsen, met sleden beladen met netten enz., rtokken zij er op uit. De vangst was betrekkelijk goed geweest, toen 's avonds de terugtocht werd aanvaard. In de duisternis geraakte een slede op een zwakke plaats en zakte door het ijs, met het gevolg, dat zeven man in het water werden getrokken, terwijl het den achtsten man van het gezelschap ge lukte zich overeind en op het ijs te hou den. Onmiddellijk stelde hij pogingen in het werk om zijn makkers te redden en werke lijk gelukte het hem na bijna bovenmen- schelijke pogingen, vijf visschers uit het ijs koude water te halen. Twee drenkelingen echter waren onder het ijs geraakt; hun lijken konden pas na urenlangen arbeid ge borgen worden. Een der dooden is de bur gemeester van het visschersdorpje, die acht kinderen nalaat; het andere slachtoffer heeft zes kinderen. De geredde visschers moesten nog een grooten afstand onder de grootste moeilijk heden en gevaren afleggen om Pillkoppen e bereiken. Herhaaldelijk geraaken zij door het breken van het ijs weer te water; tel kens moesten zij op de knieën vooruit krui pen. Toea zij hun vreeselijken tocht achter den rug hadden en de lichten van Pillkop pen zich vertoonden, bleek, dat de ijsvlakte een KM. ver van de kust was afgedreven. Pas toen zij erin geslaagd waren de aan dacht te trekken van de achtergebleven be volking, die in groote ongerustheid verkeer de, konden zij, in deerniswaardiger, toe stand, in roeibootjes naar het vasteland worden gebracht. Het reizfgersvervoer te Londen Op de dezer dagen gehouden jaarvergade ring van de Londensche ondergrondsche spoorweg- en omnibusmaatschappij zijn cijfers genoemd betreffende het reizigers- vervoer te Londen. De maatschappij heeft in 1927 1.669.000.000 vervoerd, waarbij er nog 604.000.000 komen van andere maatschap pijen. Het geheele passagiersvervoer heeft in Londen verleden jaar 3.806.000.000 bedragen hetgeen neerkomt op 483 reizen per jaar per inwoner. Alleen New-York, met een gemid delde van 554, overtreft dit getal. Weder een geheimzinnige brand. Voor de tweede maal binnen twee jaar tijds is op geheimzinnige wijze brand uitge broken op het buitenverblijf van Lord Chur- ston te Lupton in Devon. Den eersten keer brandde het huis uit; de inboedel kon gered worden en werd ondergebracht in de nabu rige stallen. In die stallen is nu dezer dagen brand uitgebroken met het noodlottig ge volg, dat kostbare schilderijen, familiestuk ken en een groot aantal meubelen die zich tijdens de verbouwing van het huis nog hier bevonden een prooi der vlammen werden. Het aapmcnsch van Kent. Een geheimzinnig manspersoon maakt de omgeving van Bromley in Kent onveilig. Door z'n aapachtig voorkomen en gedoe, on langs werd hij in 'n boom gezien, heeft hij den bynaam van 't aapmensch gekregen. In het bijzonder vrouwen en meisjes werden door hem lastig gevallen. Na een zestal de zer voorvallen in de vorige maand had men niets meer van hem gehoord tot hij zich de zer dagen opnieuw vertoond heeft. Een meisje weid door hem bij den arm gegrepen. Zij wist zien echter los te rukken en snelde weg, door den man tot in Bromley zelf ver volgd. Haar beschrijving komt overeen met die uit vorige gevallen van dezen aard. DINSDAG 28 FEBRUARI. HILVERSUM 1060 M. io.co12.00 Jaarbeurrccr»- cert. 12.00Politieber. 12.302.00 Lunchmuziek door het radio-trio. 3.004.00 Knipcursus door Mevr. De Leeuw v. Rees. 6.007-15 Dinermuziek dcor het Radio-Trio. 7.157-45 Engelsche conver satieles. 7.45 Politieber. —7 8.05 Causerie ever bce- ken, door Dr. P. H. Ritrer Jr. 0.25 Concert door het Omrcep-Crkest, o.l.v. Nico Treep. Renée Regnard, piano. g.DO Pianoconcert door Renée Regnard.' 0.35 Vervolg concert. 20.20 Pcrsber. 10.30 Ver volg Concert. HUIZEN 1950 M. (Voor 6 uur 340.9 M.). 12.30 Tijd sein. 12.301.30 K.R.O. I.unchmuziek door het Trio „Winkels". 5.30—6.30 Dinprmuziek. 5.30 7.co Esperantoles. 7.00,'.30 Engelsche les. 7.353.00 Cursus Kerklatijn door Leo Speet. 8.00 Aansluiting v. d. St. DomirJcuskerk te A'aam. Kerk koor o.l.v. C-. H. Kimmijzer. Evert Haak, crgel. Ed. Kcppmans, banton. Een Pelser, cello. Spr. Pastoor v. Noord over In den lijdensvoorhof. DAVENTRY 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Het Gershom Parkington kwintet en solisten, (bariton, sop raan). 1.202.20 Dansmuziek. 2.50 Muziekles. 3.35 Concert. 3.40 Fransche les. 4.10 Concert. 4.20 Orkestconcert. 4.35 Lezing. 4-50 Orkestcon cert. S.20 Boekbespreking. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. ^.50 Nieuwsber. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Lezing. 7.95 Schumanns liederen voor sopraan. 7.45 Lezing. fc.05 Concert, Militaire kapel en de St. George's zangers. 8.20 Le zing Nature and nurture. 8.37 (vervolg concert). 9.20 Nieuws. c.35 Muziekles. 9.5^ Nieuwsber. 10.00' Kamermuziek. B. Schönberger, piano, 't En tente strijkkwartet. 10.50—12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50—11.00 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 8.5011.20 Concert. Mme. Toutain. sopraan. Orkest. LANGENBERG 469 M. 12.35—x.50 Orkestconcert, 5.206.20 Gramofoonmuziek. 7.35 „Industrie- gedichten". O. BJumenthal, F. Ettel, K. Probst, decla matie. Mannenkoor en knapenkoor. C. Schmidt-Walter bariton. G. Bunk, piano. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZEESEN). 21.207.05 Lezingen en lessen. 7.509.20 Gro tesken. C. Bronsgeest, bariton. J. Eergcr, cello. B. Seid- ler Winkler, piano. P. Bildt, declamatie. HAMBURG 395 M. 5.20 Orkestconcert. 7.20 „Ca- valleria Rusticana", oper2. Groot orkest en soli. 8.35 Orkestconcert. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.35 Populair orscstconcert. 10.35 Sluiten. In 'verband met het verzwijgen en het niet tijdig aangeven van het voorkomen van mond- en klauwzeer en de hierdoor ontstane gevaren voor verbreiding dezer ziekte, heeft dr. Berger, directeur van het Veeartsenijkun- dig Staatstoezicht, den inspecteurs van dezen dienst opgedragen, om in hun ambtsgebieden stalinspecties te doen houden. Hun is verder verzocht, als ontsmettings middel het sulfoliquit te doen aanwenden, dat volgens de laatste onderzoekingen in het buitenland en door de Rijksseruminrichting te Rotterdam, onder de gegeven omstandig heden, ais beter werkzaam bekend is dan de tot dusver gebruikelijke middelen. Een jonge boer schrijft in het „Zeeuwsch- N.-Br. Landbouwblad"; ,Bij het aanvaarden van een bedrijf moet begonnen worden met het overnemen van den inventaris. Gaan we na de benoodigde bedragen hiervan vóór den oorlog, tijdens die periode en thans, dan wordt men duizelig. „Het gevaar is niet denkbeeldig, dat de jonge boer, zich te weinig bewust is van de groote risico, welke hij op zich neemt; te weinig bezit, de verliezen, welke hij kan lijden. Immers zijn de koopsommen van den inventaris dikwijls in geen verhouding tot de werkelijke waarde; gevallen, dat 10 a 20.000 gulden meer betaald wordt, dan door den voorganger, zijn bekend. „Het benoodigde kapitaal wordt verschaft, doch zal later moeten worden verrekend, in dien boedelscheiding komt. Zijn de opbrengsten van het bedrijf van dien aard, dat niet kan worden afgeschreven, en hierop is veel kans, daar dooreen bij een dure overneming ook nog behoort een hooge pacht, dan zit de jonge boer in den put, waar hij niet zonder kleerscheuren uitkomt. Dit scheuren bestaat daarin, dat hij bij erven met leege handen komt te staan. tZij, die een inventaris hebben overge nomen, dienen hem ieder jaar op wer kelijke waarde te stellen; zij kunnen dan hun kapitaalverlies berekenen, evenals de voorganger heeft kunnen becijferen zijn kapitaalwinst. „Veel erger en dramatischer wordt het, als de beginneling bij een veel te duren in ventaris ook nog kooper wordt van de hoeve tegen de thans geldende prijzen. Hij moet dan leenen voor den inventaris voor de onroerende goederen. Voor de gedekte schuld aal hij terecht kunnen bij een bank; voor de overwaarde moet hij andere bronnen hebben. Geen hypotheekbank of andere in stelling zal meer geven dan 60 70 pet. der betaalde prijzen; dus most 30 a 40 pet. ge leend worden op overwaarde der roerende en onroerende goederen. Zijn de bedrijfs- uitkomsten zoo goed, dat dit bedrag kan wor den afgeschreven in den loop der jaren, komt het bedrijf te staan op normaal, zoo niet kan worden afgelost, wordt de boer arm, in beide gevallen is van kapitaalvorming geen sprake. „Zeer wenschelijk acht ik het dan ook, dat de jongeren over hun bestaansmogelijkheid na het eindigen van hun werkkracht, zul len denken en de pensionneering van zich en hun gezin eens ter dege onder het oog zullen zien." Een speciaal Aneta-telegram meldt uit Batsvin d.d. 25 rehnarl, aan de „Msb.": De Pastoor Verbraakstichting opent met 1 April Katholieke Militaire Tehuizen te Bandoeng, Tjimahi Magelang en Malang. NAAR HET ENGELSCH. 70 O, wees maar niet bang; er is geen kans voor haar. Barry Wynton was verliefd op een andere vrouw. Kijlc me maar eens aan. Je weet zelf ook wel, dat hij dol ver liefd op jou was. Om je de waarheid te zeg gen, ik had aan jou nog niet gedacht. Al mijn gedachten gaan terug naar Barry! Hij maakt een moeilijken tijd mee. Ja, ik weet het, ik ben niet blindIk geloof, dat, in dien Barry niet te laat was gekomen, in dien je niet reeds met Stanley Carrasford verloofd v/as geweest, dat je O, zeg dat toch niet, smeekte Kate handenwringend. Wel, het is de waarheid en het is soms goed. dat die eens gezegd wordt. Maar dat alles is van minder belang. Ik wil nu trachten Barry Wynton te vinden. Kun je mij niet helpen? Hier, kijk me eens aan en zeg me de waarheid! Weet je waar hij is? Kate keek met droeven blik Lady Sum mers aan. Ja, ik heb hem gezien en gesproken op den laatsten dag, voor we van de eilan den vertrokken. Lady Summers zag Kate met hare fon kelende oogen doordringend aan en luis terde aandachtig naar het verhaal van de ze vreemde ontmoeung op het eenzame eiland. Ineens begon ze spottend te lachen en zei: Je ontmoette hem daar, je was daar dus alleen met hem en...... je .verliet hem! En hij liet je gaan! Jij kleine dwaas! De beste, allerbeste man, die er te vinden is. En je liet hem daar alleen aclitér! Kate sprong op en haar oogen schitter den. Ja, u heeft gelijk, riep ze uit. Haar ge laat was rood van opwinding. Ik had bij hem moeten blijven. Ik had hem met mij mede moeten nemen. Dan herinnerde ze zich plotseling dat zij met Stanley Carras ford moest trouwen. Met een zwakken kreet zonk ze op een stoel neer en bedekte haar gelaat met d'r handen. Waarom begin je nou weer te huilen? vroeg Xjady Summers bijna ruw. Dan klonk haar stem opeens veel zachter en ze boog zich over Kate heen. Ween toch niet! Ik bedoel het zoo kwaad niet, meisje. Maar ik word bijna krankzinnig, als ik denk hoe die goede jon gen behandeld is. Jij met je paarlen hals snoer! Maar ik za! het onderzoeken. Wees vroolijk Kate. Alies komt nog wel terecht. Wc hebben nu geen geheimen meer voor el kaar. Nu weet ik de waarheid. Je zult hem hebben, al zou ik Staniey Carrasford met eigen hand moeten doodschieten. Ik wil dansen op je bruiloft, Katemaar Bar ry Wynton zal de bruidegom zijn. Stanley Carrasford zalmoet zijn de bruidegom, zei Kate. O, denk je? antwoordde de oude da me. Ik geloof anders dat Barry Wynton hem ook nog wel Iets te vertellen zal heb ben wanneer hij terugkomt En hij komt terug, want ik weet nu waar ik hem kan vinden. Eerlijkheid duurt het langst al zou er nog zooveel gebeuren. Barry Wynton een dief! Als ik er aan denk, wordt ik al woe dend. Vooruit, ween nou niet. Ik heb je wel niet vriendelijk behandeld, maar weet wel, dat ik van jullie beiden heel veel houd, en den jongen veel leed is toegebracht. Ze gaf Kate een zoen en ging heen. Het is niet noodig te zeggen, waarheen ze ging natuurlijk naar Lottie Lane. Ze viel zoo plotseling den mooien salon binnen, dat Lottie schrok. Ofschoon Miss Lane sinds eenigen tijd weer geheel hersteld v/as, scheen ze toch hare vroegere opgeruimdheid ver loren te hebben. Ze schrok, toen ze Lady Summers zag, die zonder haar te groeten, vroeg Wat hoor ik toch allerlei onzin pra ten over een diamanten of paarlen hals snoer, die Barry Wynton zou gestolen hebben? Ik hoorde juist van Kate Hayden die belachelijke geschiedenis. Ik kan me nog niet voorstellen, hoe zij het heeft kun nen gelooven. Maar het verwondere me nog meer, dat een zoo verstandig meisje als jij aan zulke praatjes geloof heeft ge hecht. Lottie begon te beven; ze werd eerst bleek, dan kreeg ze een hoogroods kleur. Er be gon weer moed te leven in haar gefolterd hart. Heeft hijheeft hij het niet ge stolen? zeide zo. Neen maar! Hoe heb ik het nou met je? Bests kind, wees nou eens kalm en ge bruik nou eens, wat je je hersens noemt! Geloof je nou dat Barry Wynton een dief of een heler van gestolen goederen is? Hij heeft het toch nietontkend, zei Lottie zachtjes. Ze schaamde zich ech ter, want ze bemerkte, hoe verontwaardigd Lady Summers was. Je wilt zeggen, hij heeft zelf bekend, maar dat heeft Kato Hayden me ook al ge zegd. Iic hecht daar niet zoo veel waarde aan als dat! Ze maakte een beweging met haar vingers. Weet je waarom hij ontkend heeft? Omdat hij om de een of andere re den, zijn onschuld niet heeft willen bewij zen. Over dis reden zou ik je nu wel eens graag willen ondervragen. Lottie sloeg hare oogen neer en zeide: Het heeft geen doel mij te ondervra gen. O, ik weet wel, wat u denkt en natuur lijk is dat waar. Ikik ben verliefd op hem; ja, ik bemin hem en daar schaam ik mij niet voor. Dat behoeft ook niet, zei Lady Sum mers vriendelijk tegen Lottie. Ik durf ge rast te beweren, dat heel wat meisjes op Barry Wynton verliefd zijnen geen v/onderIndien ik zelf nog jong was, zou ik hem ook beminnen. Maar moet ik jullie esns wat zeggen, jullie zijn allemaal meisjes, die hem niet waard zijn. Jullie weten een eerlijk man niet te waardeeren. Kun je mij niets zeggen, dat wat meer licht op de zaak kan werpen? Ja, zei Lottie trots. Hij heeft nooit een woord over liefde met mij gesproken. Waar om hare oogen gingen wijd open en fon keiden waarom meent u, dat ik het uit haat gedaan heb? Dat dacht ik zoo half en half, gaf Lady Summers toe en haar doordringend aanziende, zeide ze: ik geloof echter, dat je waarheid spreekt. Nou begin alsjeblief nu ook (veer niet te huilen. Datzelfde spelletje heb ik zoo juist met Kate Hayden ook al meegemaakt. Wees nou verstandig en help mij de zftak ophelderen. Hij alleen kan ons helpen, zei Lottie cn droogde haar tranen. Indien hij het niet heeft gedaanen dat weet ik nu zeker, danik scheen het reeds direct te we ten nadat ik hem beschuldigd had. Voor dat hij wegging heb ik hem nog op straat gezien. Ik riep hem. Maar hij wilde mij niet zienen geen antwoord geven. Ze snikte weer. Maar ik weet niet, waar hij is heen gegaan en ik geloof niet dat iemand hem er toe dwingen kan, om weer terug te komen. Ik weet waar hij is, zeide Lady Sum mers en hij .zal terug komen, al moest ik hem zelf daar gaan halen. Maar ik wil eerst het geheim onthullen en zijn onschuld be wijzen, voor ik hem schrijf terug te komen. Dat zal u nooit kunnen, zei Lottie. Hij alleen kan het geheim onthullen en zijn on schuld bewijzen. Dat zal hij dan ook doen! zei Lady Summers resoluut. Vanavond schrijf ik hem nog een briefeen brief, die hem zal dwingen Ze schreef haar brief, maar Barry was reeds vertrokken uit de plaats, waarheen ze den brief adresseerde Toen Stanley Carrasford op zekeren avond de dagen aan 't tellen was die nog moesten verloopen, eer Kate terugkwam, stapte juist Catley zijn kamer binnen. Car rasford wist, dat, als dit kleine ventje hem een bezoek bracht, hij altijd slecht nieuws kwam brengen. Zoo! en wat heb je nou weer? vroeg Carrasford driftig. Dikwijls had Stanley den laatsten tijd slecht nieuws ontvangen. Catley legde zijn glimmenden hoed op tafel en zich op een stoel nederzettend, keek hij Carrasford met zonderlingen blik aan. Ja, zeide hij, het gaat weer over de goudmijn. O, antwoordde Carrasford bitten Er is zeker geen goud te vinden? Het verwondert me niets. Den laatsten tijd heeft Fortuna zich van mij afgewend. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9