w BRIEVEN UIT ROME. Voornaamste Nieuws Sf50.- DINSDAG 28 FEBRUARI 1928 l f40.- KATHOLICISME IN OOSTENRIJK DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16793 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. DE GRONDEN AAN DE JAN GIJZENVAART De overwegingen van Ged. Staten van Noordholland DE TENTOONSTELLING VAN HOLLANDSCF7'- MEESTERS TEROME Benoemingen Een ernstige brand te Huizen Hinkler in zijn geboortestad stormachtig toegejuicht Verkooptruc Arbeidsvoorwaarden voor de landarbeiders Bijdragen tot de Geschiedenis van het Bisdom Haarlem Een belangrijke verduistering te Amsterdam ontdekt Een nieuwe pels-industrie te Goirle De reis van de „Schuttevaer" naar Amerika J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Verkeer Heerenweg De collectieve arbeidsovereen komst in de bouwvakken -ien waarschuwing De actie in de kleedingindüstrie BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.j per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLE ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 'tusscbcn den tekst 60 cL. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de\erzekeringsvcorwaaiden f ^Oftf! erd voor een der volgende uitkeeringen 1 «UUw.' Levenslange geheel: ongeschiktheid tot werken door f 7Cn bij een ongeval met f OCft li» JU." docdelijhen aflcopI ZrüU." tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 «JUUU.- verlies van beide armen, beide beencn of beide oogen; aocaenj.sen ancop«w. een voet of een oog; duim of wijsvinger; 1 «JU»" been of arm; bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een een voet of een oog; 1 \Lv." duim of wijsvinger bij 'n breuk van bij verlies v. een Wy hebben in de laatste weken in ons blad énkele artikelen geplaatst van onzen j medewerker L. S., die over zeer goede rela ties te Weenen beschikt, in verband met het J terrorisme, dat de sociaal-democraten in de hoofdstad van Oostenrijk uitoefenen. In aansluiting aan die artikelen en als antwoord op tot ons gerichte vragen over het meeningsverschil, dat blijkbaar ook onder Katholieken over de beteekenis van de regee- ring-Seipel bestaat, willen wij nog gaarne een enkele opmerking maken aangaande den toestand, waarin het Katholicisme in Oosten rijk zich bevindt en over de oorzaken, welke tot dien toestand hebben bijgedragen. Wy behoeven er geen oogenblik aan te twijfelen, dat socialisten en communisten in Oostenrijk een strijd op leven en dood met unfaire middelen tegen de Katholieke Kerk voeren; ook wordt het stilaan wel duidelijk, dat de regeering-Seipel niet de kwaliteiten In zich bevat, om daartegen afdoende een dam op te werpen. Maar toch gelooven wU niet, dat daarmee de bespreking van dit belangrijke vraagstuk uitgeput is. Er is geen tweede volk aan te wijzen, dat tijdens en na den oorlog in materieel, maar niet minder in geestelijk opzicht, meer heeft geleden dan het Oostenrljksche volk. En nog gaat het geestelijk lijden voort: tallooze verliezen aan het socialisme, tal- looze officieele uittredingen uit de Katho lieke kerk, om van de nog talrijker slapende Katholieken maar te zwijgen. De Katholieke Kerk in Oostenrijk is en wordt geteisterd in den volsten zin des woords. Wij meenen de oorzaken hiervoor ten dee- le te moeten zoeken in historische redenen. Onze medewerker wees daar ook reeds op, maar het lijkt noodig daarop nog eens afzon derlijk terug te komen en wij meenen dan niet beter te kunnen doen dan door naast en tegenover elkaar te plaatsen de verhouding der Katholieken in Duitschland en die in Oostenrijk tegenover den Staat en zijn or ganen, in de eerste plaats tegenover de Kroon, in de voor-oorlogsche jaren. In Duitschland had het Katholicisme zich nimmer te beklagen, over al te groote be langstelling, om van waardeering maar te zwijgen, van den Keizer, de keizerlijke fa milie, hofkringen, regeering, hooge ambtenaren en alles wat daar verder bijbehoort. De Katholieken waren, vooral in Pruissen, niet veel meer dan tweede of derderangs-burgers, die tamelijk in de verdrukking zaten. De Kulturkampf ligt daarbij nog versch in ons geheugen. Maar wij Katholieken, waren niet de eeni- gen, die in deze positie verkeerden; het pro letariaat, de breede volksklasse der bezitloo- zen, was er onder deze liberaal en conserva tief-protestantsche overheersching al weinig beter aan toe. Zoo kwam het, dat Katholie ken en arbeidersmassa zich in Duitschland tezamen gevoelden als leden van het korps der verdrukten. Toen dan na den oorlog de revolutie aan die machtsverhoudingen met één slag 'n eind maakte, ontstonden voor het Katholicisme plotseling tot dan toe ongekende perspectie ven en kon het in vrij sterke mate bouwen op de arbeiders, die met het Katholicisme tegelijk hadden gedeeld in de. verdrukking, nu ook tegelijk tot nieuwe ontplooiing kwa men. Wie ondergingen van dit alles de nadeelen? Dat waren de conservatief-protestantsche kringen, die vroeger steeds hadden gehoten van de bescherming van 't keizerlijk regime en die zich nu in eens van die bescherming grootendeels zagen berooft}. Door hun vereen zelviging met het keizerlijk regime, hadden zij zich in vorige jaren van de sympathie der arbeiders beroofd, zoodat zij zich ook nu op steun uit deze kringen, in deze ongunstige omstandigheden, meestal niet konden ver laten. Stel daar nu eens naast de geschiedenis van Oostenrijk. Het Katholicisme was in Oostenrijk nauw gelieerd aan Keizer, aartshertogen, hooge ambtenaren, enz. Zij wilden voor de bescher mers van het Katholicisme doorgaan, ver toonden zich bij processies en soortgelijke ge legenheden. Het uiterlijke Katholicisme van die hooge kringen, van hen die daartoe gaar ne wilden doordringen, van hen die voor be noemingen tot ambten in aanmerking wilden komen, was geweldig, maar in den regel bleef de innerlijke beleving van den gods dienst, verre beneden de verwachting. Het was vaak al schijn, wat er blonk. Gelijk in Duitschland viel ook in Oosten rijk een onvoldoende erkenning van de rech ten van het volk waar te nemen en dit volk, ziende, dat naar den uiterlijken schijn de verhouding van Katholicisme en allerhoogste officieele kringen van zoo intiemen aard was, plaatste in zijn gedachten ook de Katho lieke Kerk in Oostenrijk onder zijn tegen standers. Toen dan ook in Oostenrijk de revolutie uit brak en aan 't bewind der Habsburgers een eind maakte, verkeerden de Katholieken daar te lande in soortgelijke positie als de Protestanten in Duitschland, d.w.z. dê arbei dersmassa stelde zich grootendeels tegen over haar. Men kan gemakkelijk het onjuiste dezer gevolgtrekking aan toonen, maar zal van den anderen kant moeten erkennen, dat er een element in schuilt, dat men niet kan goedkeuren, maar wel begrijpen. Wij meenen, dat bovenstaande een kleine bijdrage bevat, welke kan strekken tot betere waardeering van de huidige positie van het Katholicisme in Oostenrijk. Ook valt er misschien uit bovenstaande met eenige voorzichtigheid nog wel deze conclusie te trekken, dat het voor de belan gen van het Katholicisme van het grootste gewicht is, te allen tijde zich zelf te zijn en te blijven en nimmer, noch in tijden van voor- of tegenspoed, te steunen op eenige openbare macht, welke dit ook zijn moge. Dit leert ons de geschiedenis, zoowel van Duitschland als van Oostenrijk. Wij hebben reeds gemeld, dat Ged. Sta ten van Noord-Holland het raadsbesluit der gemeente Haarlem vernietigd hebben, waar bij, gronden aan de Jan Gijzenvaart werden aangekocht. Wij laten hieronder de overwegingen nog volgen, die Ged. Staten by hun beslissing geleid hebben. Zij luiden: GEDEPUTEERDDE STATEN DER PROVINCIE NOORD-HOLLAND Gezien a. een besluit van den Raad der gemeente Haarlem van 17 Augustus 1927 tot aankoop in het belang der volkshuisvesting van twee perceelen grond, beide gelegen ten zuiden van de Jan Gijzenvaart, het eene ter groot te van 2.24 H.A., toebehoorende aan W. G. Droog voor 65.000, of '2.90 per M2, het andere ter grootte van 6.63.60 H.A., toebe hoorende aan Dr. Louwerse voor 184.572, of 2.70 per M2; b. het omtrent dit besluit ingewonnen advies van den Inspecteur voor de Volks gezondheid van 28 September 1927, No. 887, waarbij deze als zijn meening te kennen geeft, dat de aankoop der beide perceelen niet kan worden gegrond op het belang der volkshuisvesting c. een adres van Ch. C. Wolff, H. Heid- stra en J. Miezérus, allen leden van den Raad der gemeente Haarlem van 14 Octo ber 1927, houdende bezwaren tegen het on der a. genoemde besluit en verzoek aan dat besluit de goedkeuring te willen onthouden; d. het over het onder c. genoemde adres ingewonnen advies van Burgemeester en Wethouders van Haarlem van 27 December 1927, No. 1 A. 302, 7e af deeling; e. een brief van Burgemeester en Wet houder van Haarlem van 24 Januari 1928, No. 1 A. 302/'27, 7e Afdeeling, houdende mededeeling, dat ten aanzien van de be doelde aangelegenheid in hun College geene eenstemmigheid bestaat en dat één lid van hun College den aankoop niet in het be lang der gemeente acht; f. een brief alsvoren van 15 Februari 1928, No. 1 A/302, '27, 7e Afdeeling. gelei dende een afschrift van eene door den Raad der gemeente Haarlem in zijne vergadering van 8 Februari 1928 genomen motie, waar bij dit College verklaart, dat hem ten aan zien van den hiervoren onder a. genoemden grond niet alle gegevens zijn verstrekt en dat hij, ware dit latste wel het geval ge weest, niet tot den aankoop zou hebben be sloten; Gelet op hun besluit van 21 September 1927, No. 42, waarbij de beslissing omtrent bet sub a genoemde besluit is verdaagd; Gehoord de adressanten en de vertegen woordigers van meerderheid en minderheid in het College van Burgemeester en Wet houders van Haarlem; Overwegende, dat door de gehouden be sprekingen is komen vast te staan, eens deels dat het belang der volkshuisvesting het aankoopen deze perceelen niet eischt, daar de bebouwing dier perceelen voldoende geregeld kan worden door het daarvoor ont worpen plan van uitbreiding en de toepas singen van de bepalingen der bouwverorde ning, anderdeels dat de prijs, die de ge meente voor deze perceelen zou hebben te betalen in vergelijking met de prijzen voor andere soortgelijke gronden betaald en met het oog op de kosten, die voor het bouwrijp maken van den grond zouden zijn te ma ken, te hoog moet worden geacht; Overwegende, dat onder die omstandig heden de aankoop niet in het belang der gemeente kan worden geacht; besluiten: aan het vorengenoemde besluit goedkeuring te onthouden. (Van onzen Romeinschen corresponden' Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot pastoor de volgende W.E. Hseren: te Amsterdam (H. H. Nic. en Barb.) D. J. J. de Kok, te 't Veld M. v. d. Burg en te Wie- ringen H. Koppert, die kapelaan was te Rijs wijk. Eerst na drie kwartier was de brandweer in functie Maandagavond om ruim half zeven brak brand uit in de villa „De Poll" aan den Ericaweg te Huizen. De bewoonster, mevr. de wed. Ter Schiphorst zat met haar vier kin deren aan tafel, toen een hevige Ontploffing in de kachel plaats vond. Direct stond de kamer in lichte laaie en slechts met veol moeite konden de bewoners z ch in veilig heid stellen. Onmiddellijk werd de brand weer gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was, doch eerst na drie kwartier wa:-.- kon geven Het huis was toen reeds geheel uitge brand. Niets kon worden gered. Het perceel, eigendom van den heer H. J. Weitjens te Bussum was op beurspolis verzekerd. Captain Hinkler is in zijn geboortestad Bundaberg gearriveerd, waar hij door circa 20.000 personen stormachtig werd toege juicht. Een geld-inzameTng, welke door de bevolking ten bate van den vlieger op touw was gezet, bracht 6000 gulden op, welke som hem even na de landing werd overhandigd. Hinkler gaat van Bundaberg naar Mel bourne. ROME, 25 Febr. Hedenmorgen werd te kwart voor elf in de Galleria Borghese de Tentoonstelling van de meesterwerken der Hollandsche Schilderkunst aldus de offi cieele benaming geopend. Naast het groen-wit-rood van Italië, wap perde het oranje-blanje-bleu, omdat Frank rijk en Joego-Slavië eveneens een rood-wit- blauwe vlag hebben, kwam het het uitvoe rend comité gewenscht voor de prinsenvlag te kiezen; en op den toegang tot de eerste verdieping van het museum, waar de ten toonstelling gehouden wordt, was, behalve de lictorenbundel, ook het Nederlandsche wapen aangebracht. In een der voorzalen waren twee zetels geplaatst voor het Koninklijk Paar, dat de expositie zou openen. Daaromheen had zich een uitgelezen publiek geschaard, waaronder een groot gedeelte der Hollandsche Kolonie. Om elf uur ongeveer arriveerden de ko ninklijke auto's en kort daarop werd Ko ning Victor Emanuel door comm. Colasanti, directeur-generaal van Schoone Kunsten, en prof. Martin, directeur van het Mauritshuis en Koningin Helena door den directeur van de Galleria Borghese, Bertini Calosso en door den directeur van het Nederlandsch Historisch Instituut, dr. G. J. Hoogewerff, binnengeleid. Het eerst werd het woord gevoerd door den directeur van de Galleria Borghese, Bertini Calosso, die dankte voor de vriend schappelijke samenwerking tusschen de Ne derlandsche en Italiaansche regeeringen, welke de tentoonstelling hadden mogelijk gemaakt In een zeer kort overzicht, dat spr. van de ontwikkeling der Hollandsche Schil derkunst gaf, legde hij er den nadruk op, lioe velen der grootste Nederlandsche schil ders in Italië hadden gewerkt en toch in het land, dat hun tweede vaderland werd, soms niet, soms schaarsch vertegenwoordigd zijn. H. M's gezant, Jhr. A. van der Goes van Gendt, bedankte in het Fransch' voor de genoten gastvrijheid en de tegenwoordig heid van den koning en de koningin. Z. Exc. P. Fedele, minister van onder wijs bood namens de fascistische regeering de gastvrijheid van Italië aan in de Galle ria, dié in opdracht van Kard. Scipio Eorghese door den Hollander Jan van San ten werd gebouwd, en vroeg den koning verlof in zijn naam de tentoonstelling le mogen openen. Koning Victor Emanuel antwoordde niet. Door prof. Martin, dr. Hoogewerff en de comm. Colasanti en Bertini Calosso wsrd de vorstelijke familie daarop langs de ex positie geleid. Dat in den officieelen naam van deze tentoonstelling gesproken wordt van de meesterwerken der Hollandsche Schilder kunst, is in zekeren zin onjuist. De meester werken van onze zeventiend'eeuwsche schil ders zijn grootendeels gebleven waar zjJ waren. Slechts heeft men nagenoeg alles wat er uit dit tijdvak in Italië bestaat, ver zameld en dit uit buitenlandsche collecties aangevuld voor zoover dit noodig bleek in heel Italië is bijvoorbeeld geen enkele Hals opdat de tentoonstelling, zooveel mogelijk een klaar overzicht zou geven, maar tegelijk den prikkel niet zou weg nemen om onze kunst tc bestudeeren in het land van haar oorsprong zelf. En daarin is men voortreffelijk geslaagd, dank zij vooral de minutieuze zorg van dr. G. J. Hoogerwerff, directeur van het Ne derlandsch Historisch Instituut. Van de 136 ge-exporteerde werken ko men er 16 uit Holland: 6 uit Duitschland; 7 uit Frankrijk; alle andere zijn in Itali- aansch privé en staatsbezit. De tentoon stelling is zuiver Hollandsch gehouden; Vlamingen komen er niet voor. De eerste zaal bevat eenig werk uit de vijftiende en zestiende eeuw en vormt zoo een inleiding tot de eigenlijke tentoonstel ling, die in de vijf volgende zalen is onder gebracht. Men heeft er zich daarop toegelegd zoo veel mogelijk de ontwikkeling der verschil lende meesters te doen uitkomen door eerst hun voorgangers en voorbeelden te geven, daarna hun eigen werk, veelal gevolgd door hun navolgers. Vertegenwoordigd zijn zoo: Van Aelst, Asselijn, Backhuysen, Begeyn, Berchem, Bol, Both, Dou, Dabbels, Dujardin, Van der Eeckhout, Fabritius, Van Goyen, De Greb- ber, en de Haan. Mede door het feit dat zich in geen en kele Italiaansche openbare verzameling een Hals bevindt, is de expositie van zes wer ken van den Haarlemschen meester, waar onder de Visschersjongen, van de grootste beteekenis. Voorts treffen wij De Heem aan, Honde- coeter, Van Honthorst, de Hoogh, Van Ceu- len, de Keyser, Koninck, Van Laer, Judith Leyster, Lievens, Metzu, Jan Miense Mole- naer, Moltjn, Van Ostade, Potter en Rem brandt Harmenszoon van Rijn. Van laatstgenoemde grootmeester zijn er vijftien erkende werken en een aan welks echtheid men twijfelt. Wij vinden er een aantal zelfportretten, zijn broer en zijn zus ter. zijn vader, St. Paulus, een Heilige Fa milie, Susanna, de Brug, zijn eenig aanwe zige landschap, den Rabbi en de Non, die helaas veel geleden heeft. Dan zijn er Rombouts, de beide Ruis- dael's, Saenredam, Saverij, Sechers en Steen. Van Jan Steen zijn er drie stukken: het Ontbijt, de Familie van den Astroloog en een in het genre dat we vooral van hem kennen: het Feest op het Terras. Sweerts, Terborch, Van de Velde, Ver meer, (het Meisjeskopje) de Vries, Weenïx, Wijnands, Wittel en Wouwerman besluiten de overzichtelijke expositie. De tentoonstelling staat in het middel punt der belangstelling, wat vooral bleek uit de bezoeken, die o.a. Mgr. B. Eras, Pro curator van het Nederlandsch Episcopaat bu den Heiligen Stoel, Mussolini, voorzitter van het eere-comité, Z. Exc. P. Fedele, mi nister van Onderwijs, en andere hoog ge plaatste personen reeds voor de opening brachten. De regeering kent een speciale korting op de tarieven der spoorwegen toe aan hen die zich van buiten Rome naar de exposi tie willen begeven. partijen. De sage ging, dat de schilder zulk een dier, met al de ongemakken daaraan verbonden, op zijn kamer had gehuisvest. En men wees ons, theologanten, den man aan, die als model voor den Herder had gestaan; op het schilderij een slanke knaap met blond haar; in mijn dagen reeds een kloek ge bouwde man, de slager van het dorp. Na den dood van den Notaris is het doek naar het Seminarie te Warmond gekomen, en siert daar thans de bisschopskamer. Bij het na deren van de groote vacantie, welke toen maals op 16 Aug. begon, ging Broere lo- geeren bij zijn vriend te Utrecht, deken J. Putman, voorheen missionaris in de West, en een groot bewonderaar van de Spaansche literatuur, vooral van Cervantes, zooals zijne latere studiën zouden getuigen. Gelijk Broere voor de meeste vrienden had gedaan, schil derde hij tijdens dit verblijf te Utrecht het portret van zijn gastheer. In October, toen de nieuwe cursus aan ving, was Broere op het Seminarie terug, en hervatte zelfs zijne lessen. Maar weldra zag hij zich gedwongen dit te staken. Zijne ge zondheid ging sterk achteruit, en, gelijk de aanteekeningen van den Heer Machen ge tuigen, was hij thans voortdurend onder doktershanden; dikwerf werd deze in den nacht ontboden, en moest dan geneesmid delen voorschrijven om het hart tot bedaren te brengén. Zoo sukkelde hij voort tot Dec.; nog nog op 22 van die maand berichtte de President aan Mgr. Van Vree: „het gaat met Prof. Broere indien het zoo heeten mag iets beter eerder dan slimmer". Het eenige wat ik over zijn sterfbed kan medsdeelen is ontleend aan de levensschets van Mr. Lees berg: „Na van zijne bedroefde vrienden, lezen wij daar, die zich om zijn legerstee schaarden, met kinderlijke eenvoudigheid verzocht te hebben nog veel voor hem te bidden, ontving hij op stichtende wijze de H. Sakramenten, en gaf op 28 Dèc., het feest van Onnoozele kinderen, zijn schoone ziel aan God terug." Men schrijft ons uit Hillegom: Dezer dagen vervoegde zich by vele inge zetenen te dezer plaatse een zeer net geklee- de oude heer. Deze vroeg Mevrouw te spre ken. Als deze verscheen, vertelde hij, dat hij was de heer De Bruine uit de Meerstraat en kleermaker van beroep. Hy was nu zeventig jaar en als kleermaker „moesten ze hem" nu niet meer. Daarom was hy genoodzaakt, met negotie in zijn onderhoud te voorzien. Na dit verhaal werd een kaart linnenknoopen te koop aangeboden. Verschillende dames wa ren zoo vrlendeiyk een en ander van den netten, ouden heer te koonen, hier en daar ontving hij eenige gedragen, maar in goeden staat zynde overhemden, enz. Na onderzoek is echter komen vast te staan, dat in de Meerstraat geen kleermaker van dien naam woont en ook nimmer gewoond heeft. Dit is echter niet het ergste. Bedenkelijker is, dat de „linnen" knoopen, die 60 cent per kaart kostten, slechts papier waren en dus on bruikbaar. Zoo zijn weder velen door hun medelijdend hart de dupe geworden van een handigen oplichter. Kort hiervoor heeft een dergeiyke sigarenaffaire „merken onrookbaar" Zich hier afgespeeld. Men zij toch op zijn hoede! De besturen van den Nederlandschen Landarbeidersbond, den Nederlandschen R. K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" en den Ned. Christ. Landarbeidersbond hebben aan de Hovenierspatroons te Haar lem en omgeving de volgende circulaire ge richt: Nogmaals gaan de samenwerkende ar beidersorganisaties een poging doen om een uniforme regeling te verkrijgen van de ar beidsvoorwaarden voor hare leden werk zaam in uwe bedreven. Vandaar 'dat in hunne vergaderingen is besloten de vol gende regeling aan u voor te stellen: Een minimumloon van 60 cent pei" uur. Arbeidsdag: 4 maanden 10 uur per dag; 4 maanden 9 uur per dag; 4 maanden 8 uur per dag. Zaterdags om 1 uur eindigen. Bij ziekte gedurende 13 weken 70 pCt. van het loon. Mocht u bemerkingen hebben op deze voorstellen of de voorkeur gaven aan een bespreking met onze Besturen, dan zien wy gaarne vóór 7 Maart uw bericht tegemoet. Indien wü echter geen bericht ontvangen dan mogen wy zeker wel aannemen, dat U tegen bovenstaande regeling geen be zwaar hebt en deze voor uw personeeel, voor zoover dat noodig is, wilt invoeren. De laatste levensdagen van Mgr. C. Broere De laatste aflevering van het 45e deel der Bijdragen tot de Geschiedenis van het Bisdom Haarlem, bevat een artikel over de geschiedenis der St. Martinus-parochie te Zwaag, de RK statie in de Kruisstraat te Delft, de Huiskapel in het Gymnasium te Katwijk, De kerkschat van Wassenaar en Altaren te St. Pancras, Oudorp en Koedijk. Mgr. Dr. A. Hensen opent de aflevering Daarin leest men vele Interessante bijzon- over de ziekte en dood van Mgr. P. Broere. derheden over ae levensgewoonten van de ze groote figuur van Katholiek Nederland der vorige eeuw. Voor zoover brieven en ar chieven het hem veroorloven, beschryft Mgr. Hensen de aanvallen van zyn hartkwaal, waaraan Mgr. Broere leed met opneming van twee brieven, welke Mgr. G. v. Kints, President van Warmond, over de ziekte aan den Bisschop schreef. „Hoe dreigend de toestand zich aanvan kelijk ook liet aanzien, ontieenen wy aan het artikel, „toch is het einde toen nog niet gekomen. Mgr. Broere kon ten slotte zelfs het ziekbed wederom verlaten, maar was van nu af een gebroken man. De bizonderheden, welke de laatste maanden van zyn leven hebben gekenmerkt, ontleen ik eerstens aan een schrijven van den Heer Willy Machen, den oudsten zoon van den geneesheer, welke met zooveel toewyding den zieke verzorgde, en verder aan het levensbericht van Mr. Leesberg. De aan het meerendeel onzer lezers zoo wel bekende geneesheer van War mond zal door zyn vriendelijken en opge- wekten aard er stroomde hem Fransch bloed in de aderen zijn patiënt het niet aan de noodige opbeuring hebben laten ont breken. En gaarne bezocht Broere in zijn zieke dagen, evenals voorheen, „Leevliet", het huis van den dokter. Sinds een jaar was deze getrouwd, toen de gebeurtenissen, hier boven vermeld, plaats grepen, en een zoon hem geboren. Deze, zoo schrijft hy, heeft later van zyn vader dikwerf vernomen, hoe welkom de bezoeken waren van Broere. Korte wandelingen had men den zieke voorge schreven, en dikwerf kwam hy daarna wat uitrusten by het hem bevriende gezin, als ook een kop thee daar drinken. Wat hem in dat laatste levensjaar bizon der hard moet zijn gevallen was het uit drukkelijk verbod om te studeeren. Troost en ontspanning zocht en vond hy in het schilderen. Om zyn vriend Mr. Leesberg te beloonen voor de opdracht van diens „Her derdichten", bracht hy thans den „Goeden Herder" naar Murillo op het doek, een stuk van grooten omvang. Vooral de schapen zyn voortreffeiyk geschilderd, alsook de boom- Naar wij vernemen, heeft de politie te Amsterdam, in verband met een belangryke verduistering, gepaard gaande met valsch- heid in geschrifte, twee personen gearres teerd, die er van verdacht worden, tich hieraan te hebben schuldig gemaakt. Het verduisterde moet een belangrijk be drag vertegenwoordigen. Nadere bijzonder heden ontbreken. Het congres van het Verbond van Electro- technische Handel en Industrie; een referaat van prof. Franco over de electrifjcatie der Ned. Spoorwegen. In verband met de verduistering van 15.000. ten nadeele van de Haagsche Tram weg-Maatschappij is nog een elfde verdachte gearresteerd. De débacle der Veendammer Hypotheek bank; het behartigen der belangen van pandbriefhouders. De emigratie met steun der Nederlandsche^ regeering naar Canada; een meer tegemoet komende houding der Canadeesche regee ring? De politieke toestand bü dr. Schaepman's dood en die van thans; een rede van mr, P. J. M. Aalberse. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsont werp tot regeling van sommige van land goederen geheven belastingen tot bevorde ring van behoud van natuurschoon. Binnenkort zal getracht worden aüe plaat sen in Nederland toe te laten tot het tele foonverkeer met alle plaatsen in de Ver- cenigdc Staten. De regeeringsverklaring van den Rijksdag inzake het werkprogramma. Prins Lichnowsky, voormalig Duitsch am bassadeur te Londen, overleden. Een hevige brand heeft gewoed In Moriago (Italië)er zijn een groot aantal slacht offers. Te Curityba in den staat Parana (Z. A.) is een bioscooptheater ingestort. Reeds zUn veertien lyken geborgen. Het bekende landgoed„de Bocht", gelegen aan den schitterenden Rijksweg van Tilburg naar Goirle, het eerste van een reeks prach tige buitenverblyven onder laatstgenoemde gemeente, is aangekocht door de N. V. Ne derlandsche Pels-industrie. Als directeur is aangesteld de heer Willem Hoozemans en als leider de heer Dr. Roel- vink. Het landgoed beslaat een oppervlakte van pl.m. 5 H.A. en was geheel ingericht voor den teelt van tienduizenden konynen, voor namelijk chinchilla's en angora's en zilver vossen. De N. V., die samenwerkt met buitenland sche inrichtingen, stelt zich voor op te tre den als centraal kantoor voor Holland en België, terwijl zy door het beschikbaar stel len van fokmateriaal de fokkery op groote schal door buitenstaanders wil bevorderen. Deze fokkery, die winstgevend en tevens in teressant is, moet wel belangstelling trek ken, vooral waar tegenwoordig zoo velen een bestaan als bijverdienste zoeken. Ter plaatse worden de pelzen verder bereid en voor den handel geschikt gemaakt. Koers naar den mond van de Theems. Gisteravond om 10 uur heeft' de „Schut tevaer" het lichtschip Noord-Hinder ge praaid. Dit lichtschip ligt op ongeveer 60 myl ten Z.W. van den mond van den Wa terweg, dwars van den mond van de Wes- terschelde. De Schuttevaer is op tien meter afstand van het lichtschip langs gevaren. Naar ge meld wordt, werkte de radio-inrichting van reddingsboot niet al te best. De afgelegde afstand is, volgens deskun digen, voor een zeilschip, by de huidige weersgesteldheid, niet bijster groot. De Noord-Hinder is het laatste Neder landsche lichtschip, dat in de route ligt, zoodat de Schuttevaer waarschijnlijk gister avond om 10 uur koers heeft gezet in Wes telijke richting, naar den mond van de Theems. Barometerstand 9 uur v.m. 773. Achteruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.06. Hoogste barometerstand 778.3 m.M. te Danzig. V Laagste barometerstand 752.7 mM. te Valencia. Verwachting: Matige, later afnemende oostelijke tot Z. O. of Z. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, weinig verande ring in temperatuur. De Minister van Waterstaat brengt ter openbare kennis, dat wegens daaraan uit te voeren werkzaamheden de Ryksweg van de Haagsche Schouw naar Haarlem tusschen K.M. 38,3 en K.M. 40.5 in de gemeenten Heemstede en Haarlem van Maandag 27 Februari 1928 af tot nadere aankondiging vaksgewys voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zyn afgesloten, zooals met waarschuwingsborden op den weg zal wor den aangegeven. Het verkeer uit Haarlem zal nu geleld worden langs Heerenweg en Kerklaan naar Raadhuisstraat. Dan kan de tramlyn ge volgd worden in de richting Leiden (hier voor staan borden by de Van Merlenlaan hoek Raadhuisplein) of men kan langs de Rltzema-Boschkade (dus door het „grot stuk") den Heerenweg weer bereidken. Voor den terugweg verwijst ook weer een bord by de Van Merlenlaan naar de R. Boschkade. Naar het „Hbld." verneemt, hebben de ar beidersorganisaties in de bouwvakken het besluit van de vertegenwoordigers van pa troons en arbeiders om de bestaande collec tieve arbeidsovereenkomst ongewyzigd te verlengen, bekrachtigd. Het bestuur van het R.-K. Werklieden verbond doet in het „Verbondsblad" de vol gende waarschuwing: ,,Er wordt ons meegedeeld, dat met het oog op de komende Ziektewet, pogingen worden aangewend om tot centralisatie van plaatselyke ziekenkassen te geraken. Die centralisatie zou worden bepogd, om, als de thans aanhangige wyzigingen op de Ziektewet tot stand komen, als uitvoerend orgaan van de Ziektewet dienst te kunnen doen. In het midden latend, of aan de „byzon- dere kassen" als uitvoerend orgaan een plaats in de wet mag worden ingeruimd meenen wij onze katholiek georganiseerde arbeiders, voor zoover zij lid zijn van neu trale ziekenkassen, te moeten waarschuwen voor boven aangeduid streven. De katholieke Arbeidersbeweging heeft zich in het belang der arbeiders en der toekomstige sociale verhoudingen, uitgespro ken voor uitvoering der Ziektewet, door Be- drijfsvereenigingen, gevormd door arbeiders- en werkgeversorganisaties. De yveraars. voor byzondere, particulie re kassen gaan bewust tegen ons streven in. Voor zoover onze katholiek georgani seerde arbeiders invloed kunnen uitoefenen om boven aangeduid streven, ingaand te gen het standpunt van het overgroote deel der Nederl. Arbeidersbeweging, te keeren, zouden wy dringend willen verzoeken in dien geest werkzaam te zyn." Omtrent de actie in de kleedingindüstrie wordt gemeld, dat de bond van maatklee- dingpatroons in een persbericht had te ken nen gegeven, nog steeds tot onderhandelen bereid te zyn. De vakbonden hebben V.un- nerzyds, naar aanleiding van deze uitlating aan de patroons bericht ook nog altijd tot onderhandelen bereid te zijn. Het gevolg van een en ander is, dat he den alsnog een bespreking wordt gehouden tusschen den Bond van Maatpatroons en de vakbonden. In het maatbedrijf duurt de staking en uitsluiting voort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1