Stadsnieuws. Electriciteit Maria-Stichting Verkeersongevallen Amsterdamsclie Beurs CHEQUE.KOERSEN Heringa Wuthrich, Haarlem Agenda 29 Februari. Ergerlijk BURGERLIJKE STAND. Naar hun land terug Autobusdiensten VISSCHEN. „De Ruischvoorn" Lugubere vondst GROTRIAN STEINWEG- GERARD ADAM PIANO S Een moedig zusje Examens „Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen" Auto ontvreemd Verlof Drankwet (iem. Orgelconcert Diefstal van een sleeptros Opbrengst Missie-avond Het Witte Kruis lederen m i d d a g van 2-3 uur Polikliniek Mannenkoor Caecllfa Een eerlijke vinder beloond De verkeersmiddelen in Haarlem Een gewezen directeur en de procuratiehouder van een naamlooze vennootschap te Amsterdam gearresteerd Ir. A. A. Beha ar f Het zevende leerjaar De Waal weder normaal Aan zijn verwondingen bezweken Brand in een woonschuit Faillissementen Paard op hol Ha de Pdn-Am. conferentie Trein en Auto Oe antwoord nota der Amerikaansche regeering Een ernstige vermaning van Z. H. den Paus aan de vrouwen der twintigste eeuw Bioscoop ingestort Teruggave Duitsche bezittingen in de Vereenigde Staten De verhouding tusschen Polen en Litauen Na een vlucht van 2500 mijl LAATSTE NIEUWS. De overstroomingen m Brazilië De Italiaansche gezant te V/eenen confereert in Rome De Koning van Denemarken naar Finland Onderhandelingen Engeland en Egypte Groote ontploffing ©E SPA4RNEBANK Haarlem Amsterdam 275 181J 175f 1761 277 425i 14C| 17l| 58 li 110 5: 140% 970 174* 143}, 3251 2C6 348% 281 f 221%. 286% 137% 181 i 94* 123$ 180| 162 612 4741 261" 515 142 1931 65i 3£ 2741 184" 176 176f 276 427 141$ 171 584 110 1731 144" 3251 210 3461 283* 222 289 138 185 95 86 83 51 371 817 123$ 1811 1631 1411 193" 62* DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam In afwachting van het antwoord van Mussolini aan dr. Seipel Inbreker in de Fransche Ambassade te Warschau MARKTNIEUWo. (Adv. Lag. McdJ en meeste visch; 2e prijs: J. Kessens; 3e prijs: W. Boeser: 4e prijs: H. v. d. Berg; 5e prijs: S. Inpijn; 6e prijs: B. C. Spoor; 7e prijs: D. Haan; 8e prijs: M. J. Scheffer; 9e prijs: A. Kruijer; 10e prijs: P. Kruyver; 11e prijs: D. Kruyn; 12e prijs: C. Spaar garen. In het clubgebouw van den heer Mozeman, reikte de heer Spoor de prijzen uit aan de winnaars. Sociëteit St. Bavo. R .K. Bevolkings bureau 8 uur. Loterij Commissie Vrou wenbond 8 uur. Bestuur Overheids personeel 8 uur. Bestuur van den R. K. Volksbond 8 uur. Haarlem- sche Inkoop-Combinatie half 9 uur. Cursus in Duitsch voor den Grafischen Bond 7 uur. Gecombineerd Bestuur Veehouders 8 uur. Bestuur Post- en Telegraaf 8 uur. Gebouw St .Josephgezellen, Jansstraat 59. Vergadering senioren en commissarissen half 9 uur. Repetities muziekver- eeniging „Utile Dulci" van 8 uur tot 10 uur De „Opr. Haarl. Crt.", die zich aandient als neutraal dagblad, wellicht ook katholieken onder haar betalende abonné's telt, in alle geval haar best doet katholieke lezers te krijgen onder voorwendsel, dat ieders over tuiging in de kolommen van de „Opr. Haarl. Crt." 'wordt gerespecteerd, nam In het nummer van gisteravond uit de „N. R. Crt." een stukje op over de Parijsche aartsmon- daine Josephine Baker. Het optreden van die wufte jonge dame wekt in de Oostenrijksche hoofdstad groote ergernis niet alleen in katholieke kringen, maar ook daarbuiten, maar ziehier hoe smalend de „Opr. Haarl. Crt" laat spreken over een katholiek. Op de eerste pagina van dat blad lezen wij het volgende: „Voeg hier nu bij, dat de heer Jerzabek, behalve voorzitter van den ariti-semietenbond nog braaf christelijk-sociaal, d.w.z. fijn roomsch-katholiek is en dus een tegenstan der van korte rokjes, bloote beenen en andere onthullingen van lichamelijk schoon, en men zal zich althans bij benadering kun nen indenken, wat de aankondiging van Josephine Baker's verschijning op de plan ken hem een ergernis bezorgd moet hebben. Het is echter niet aardig van hem, dat hij niet ronduit voor zijn motieven uitkomt en in plaats daarvan een bezwaar heeft be dacht, waarmee hij vermoedelijk hoopt de sociaal-democraten zooal niet op zijn hand te krijgen, dan toch verzet tegen zijn verzet moeilijk te maken. Zijn bezwaar is namelijk, dat mej. Baker een maandelijksche gage trekt van 100.000 schillingen, dat zulks bij den huldigen nood Van het Oostenrijksche volk als een uittarting werken moet" enz. En zulk een dagblad zou bevoegd zijn voor het geestelijk voedsel van onze Katholieke Haarlemmers te zorgen! Kom, kom. Geboren: 25 Febr. d. van J. A. Hulsbosch- Huiberts; 25 Febr. d. van A. M. J. Bianchi- Luken; 27 Febr. z. van C. de Jong-Bakker; 25 Febr. z. van A. G. Schild-Brugman; 26 Febr. z van A. Blom-Post; 26 Febr. d. van G. H. v. d. Waag-Kïahtje; 25 Febr. z. van W. C. Blokdijk-Wildschut; 26 Febr. z. van A. M. A M. Somers-Kors; 26 Febr. z. van H. C. Ferederiks-Slot; 25 Febr. z. van E. M. Wilkes-de Bonte; 25 Febr. z. van C. W. Buis-Bogget; 26 Febr. z. van J. G. Schild- Veldhuis; 26 Febr. z. v. C. J. Toorenent-de Regt; 26 Febr. z. van P. M. Schutter-Prins; 25 Febr. z. van W. Beenders-Wijnands; 26 Febr. d. van C. M. Ruijgrok-WittkSmper. Overleden: 26 Febr. E. W. E. v. d. Werf- Atzema, 68 jaar, Aelbertsbergstraat; 25 Fe bruari F. Dauw. 74 jaar, Elzenplein. 26 Febr. J. Kuüper-Janmaat, 81 jaar Tul penstraat. Gisteren vertrok de laatste kindertrein naar Hongarije. Daarbij waren kinderen die hier 4 en 5 Jaar waren geweest. Uit Haarlem en Om- strekm bracht de heer Van de Bilt er 37 naar Utrecht, 't Was een heele drukte hier aan het station, wanf pleegouders nemen niet zoo spoedig afscheid en vergezellen hun kinderen dikwijls zoo ver mogelijk. Verscheidene gingen mee tot Amsterdam en Utrecht. In Utrecht stond de kindertrein een Hongaarsche roode-kruistrein voor kinde ren ingericht klaar. Een heele trein: 14 kinderwagens, commandants- en dokters wagen. keukenwagen en 2 bagagewagens. Zóó groot was de bagage der kinderen, dat twee wagens daarvoor bestemd, nog niet eens alles konden bergen. Vanwege het R. K. Comité waren er 520 kinderen, van .het neutrale Leidsche Comité 110, benevens nog 20 kinderen van het Bel gische R. K. Comité, die van een vroegeren trein waren overgebleven- Het afscheid in Utrecht was roerend, 't Is verbazend hoe de Nederlandsche pleegouders zich aan die kin deren hechtten in zoo'n korten tijd en omgekeerd. Daar werden heel wat traantjes gelaten. In Arnhem had vanwege het neutrale comité daar ter plaatse een verwelkoming en afscheid plaats; een muziekcorps speelde het Hongaassche en het Nederlandsche volkslied. De trein vertrok onder luid hoera van een dichte menigte. Met dit vertrek wordt een tijdperk afgesloten, waarin liefdadig Neder land zich groo heeft getoond niet het minst in zijn kleine luyden. Daarvan zouden roerende strfiltjes te verhalen zijn. Door Ged. Staten is de aan N. A. van der Hoff, P. Honig en C. van der Ooord, te Graft, verleende vergunning tot het in werking houden van een autobusdienst van Alkmaar naar Spijkerboor en terug, over gedragen aan N. A. van der Hoffen J. Ton, te Graft, terwijl ook ingetrokken is de aan eerstgenoemde ondernemers verleende ver gunning tot het in werking houden van een autobusdienst van Marken-binnen naar Purmerend en terug (op Dinsdag). Verder is ingetrokken Tde ..aan N. J. Kra mer, destijds te Schoten, thans te IJmui- den woonachtig, verleende vergunning tot het in werking houden van een autobus dienst van Haarlem naar Beverwijk en terug. Bovengenoemd college hield Zondag JJ. een wedstrijd op baars In het zoogenaamde Groene Rak van de Leidsche Vaart tusschen Hillegom en Lisse. Na afloop was de uitslag als vc»gt: le prijs: J. M. Stoof met grootste In de Leidsche Vaart, bij de remi se der E. S. M„ moest hedenmorgen een motorboot, schipper de heer V., stop pen, omdat de schroef niet meer kon draaien. Bij onderzoek kwam men tot de lugubere ontdekking, dat een lijk in de schroef was geklemd. De motorboot werd door een sleepboot naar het Spaarne ge sleept, waar men op de helling van een scheepswerf het lijk van de schroef kon halën. Het is herkend als de 58-jarige bak kersknecht P. S„ die sinds 11 Februari ver mist werd. Men vermoedt, dat hij door een ongeluk om het leven is gekomen. alleen bij WILLEM J V. WOUW KRUISSTR. 41 TELEF. 13354 Gisterenavond omstreeks half zes viel de 7-jarige L. L„ wonende Kleverparkweg 202, in de Delft, achter zijn woning. Zijn zusje, die een weinig zwemmen kan, sprong te wa ter om hem te helpen, zij verkeerde echtor spoedig cok in nood. Een man op het wei land aan den overkant zag het ongeluk, sprong te water en wist de kinderen op het droge te brengen. De drenkelingetjes moesten onder genees kundige behandeling worden gestéld. Bij de Zondag in de zweminrichting „De Regentes" te 's-Gravenhage gehouden exa men door den „Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen", -slaagden van de Haar- lemsche Reddings-Brigade de heeren E. Dondorp, dip. A met lof; M. Paardebek, dip. A; H. Renaut, dip. A; B. J. Rohlfs, dip. A; Th. P. A. N. Ruys, dip. A; A. J. Faber, dip. B; B. N. de Graaf, dip. B. Van de Bloemend. Redd. Brigade slaag den: A. Nugteren, dip. A; J. L. Kroone Jr. en P. A. Postma, dip. B. Aan het examen werd deelgenomen door 79 candidaten uit Amsterdam, Haarlem Bloemendaal, Den Haag, Rotterdam, Kat wijk, Delft en Gorinchem. Te Heemstede werd gisterenavond een auto ontvreemd, die stond voor een perceel van de Adr. Pauwlaan. Later in den avond is de auto in Aerdenhout teruggevonden. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen, overeenkomstig art. 37 der Drank wet, ter openbare kennis, dat is ingekomen ee^ verzoekschrift van Jan van Heiningen om verlof, tot het verkoopen van alcolhol- houdenden drank anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de localiteiten van het perceel aan de Leidschevaart Nrs. 4, 6, 8 en 70. Burgemeester en Wethouders van Haar- em brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van H. Bos- graaf te Haarlem om verlof tot het verkoo pen van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de can- tine van het perceel aan de Brakenburgh- straat 6. A.s. Vrijdagavond zal er wederom een Gem. Orgelconcert plaats vinden in de Gem. Concertzaal. Cor. de Wilde, cellist bij de H.O.V. zal op dit concert zijn medewerking verleenen. Door den schipper W.. wonende te Leiden, is aangifte gedaan van diefstal van een sleeptros van zijn schuit, welke in de Leid schevaart lag gemeerd. De onlangs in den Stadsschouwburg ge houden Missie-avond ten bate van het St. Bonifacius-Missiehuis te Hoorn, heeft een batig saldo van ongeveer 250 opgebrcaht. In „De Nijverheid" werd gisteravond onder leiding van den heer A. W. Michels de jaar vergadering gehouden van de afd. Haarlem van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis". De voorzitter bracht in zijn openingswoord in herinnering dé fusie der afdteeling Haar lem met de afdeeling der voormalige ge meente Schoten en de leden uit het gean nexeerde gedeelte uit Heemstede. De afd. Spaarndam wenschte nog van fusie af te zien. Het bestuur had zich voorgesteld, dat ook Spaarndam zich bij Haarlem zou aan sluiten. Aanvankelijk zou het nieuwe bestuur 3 leden van Schoten en Spaarndam bevatten. Dit moest echter veranderen. Thans bestaat het bestuur uit vier leden van de vroegere afdeeling van Haarlem en Schoten. Spr. deelde mede, dat de penningmeester, de heer H. C. van der Vangst bedankt heeft als lid van het bestuur. Hem werd voor de vele diensten de afdeeling bewezen, dank gebracht. Spr. merkte op, dat het Haarlemsche ge meentebestuur veel medewerking verleent. Toch keurde spr. het af, dat raadsleden in terpellaties houden over eventueele klachten over badhuizen. Spr. hoopte dat hierin ver andering zal komen. Tenslotte ging de voorzitter de resultaten na van de wijkverpleging en het magazijn der verplegingsartikelen. In het jaarverslag van den secretaris, dr. A. van Dam, werd gememoreerd de samen smelting der afdeelingen en de moeilijkheden daaraan verbonden. Het aantal leden be droeg op 31 December 1483. In de vier bad huizen werden 129921 baden (vorige jaar 127762) en 30307 schoolbaden (21886) ge nomen. Uit het magazijn van Verplegingsartikelen (Smedestraat 29) werden op 280 aanvragen 466 artikelen in bruikleen afgegeven. De hulp van zuster A. G. West werd door 37 verschillende geneesheeren aangevraagd bij 111 gezinnen, waarin door haar 4711 be- zoeken werden afgelegd. Hiervan zijn 86 on- vermogenden. Het financieel verslag van deze commissie eindigt op 3473.79. Het tekort is 1893.54. Het aantal leden bedraagt 980. De begrooting voor het komende jaar eindigt met inkom sten en uitgaven 3715.15. Het nadeelig saldo is groot 861.41. Het financieel verslag van de afdeeling sluit in ontvangsten met 5440.47 en uitga ven met 4947.60, alzoo een voordeelig saldo van 492.9. Bij de uitgaven is een reserve voor bijzondere doeleinden (b.v. voor een te stichten wijkhuis) uitgetrokken van J 2700. De rekening van de badhuizen eindigt met een nadeelig saldo van 4471,77. Dit bedrag wordt door subsidie van de gemeente Haar lem gedekt. (Het gemeentebestuur heeft 10.000 subsidies uitgetrokken). Bij monde van den heer Van Vloodorp werd medegedeeld, dat de boeken en beschei den van den penningmeester in orde waren bevonden. De begrooting der afdeeling is thans ge raamd op inkomsten van 8732.54 en uit gaven 8030.44 (waaronder 2500 voor bij zondere doeleinden), dus een voordeelig saldo van 702.10. Het nadeelig saldo van de begroqting dei- badhuizen is geraamd op 2250. De diverse financieele verslagen werden na enkele besprekingen goedgekeurd. De heer J. M. Westendorp bracht vervol gens het verslaguit van de laatst gehouden algemeene vergadering van de vereeniging. Voor de a.s. algemeene vergadering zal voorgesteld worden in de vacature Prins (hoofdbestuurslid) voor te dragen dr. A. van Dam. Op voorstel van den heer Westendorp zal 'n voorstel op de agenda van de algemeene vergadering worden ingediend, het stenogra fisch verslag der vergadering af te schaffen. Het komt meermalen voor, dat het verslag onvolledig is. Door de nieuwe organisatie zijn eenige wij zigingen in de statuten noodzakelijk. Deze wijzigingen werden goedgekeurd. Op de gewijzigde statuten zal de konink lijke goedkeuring aangevraagd worden. De wijzigingen op het huishoudelijk regle ment zullen op de volgende vergadering be handeld worden, daar de aanwezigen eerst de wijzigingen willen bestudeeren. Na de rondvraag volgde de sluiting. Te Hoofddorp Zaterdagmiddag botste een luxe auto van den heer K. op het Marktplein te Hoofddorp tegen een paal van het electriciteitsnet. De botsing werd veroorzaakt doordat een onge veer 12-jarige jongen als chauffeur dienst deed en deze de macht over het stuur kwijt raakte. De aanrijding was zoo hevig, dat de paal ernstig werd beschadigd en eenige elec- trische draden afknapten. Ter voorkoming van ongelukken zijn de draden door personeel van het P. E. N. ver wijderd. De auto bekwam ook eenige averij. In gebouw Bloemhof wordt Woensdag avond 29 Februari aan de leden en dona teurs van het mannenkoor Caecilia een feest avond aangeboden door het P. v. Ooy-fonds. Een dezer dagen vónd een expediteurs- bediende op het Singel, te Amsterdam, eenige papieren. Hijzou deze benutten als kladpapier en was juist bezig ze te ver scheuren, toen de bedrijfschef merkte, dat het acht aandeelen waren van de Copper Corporation a 1000 dollar. De politie werd van de zaak in kennis gesteld en 't bleek later, dat een dame uit Haarlem deze aan deelen had verloren. De dame werd opgespoord en haar konden de stukken weer ter hand worden gesteld. De eerlijke vinder werd beloond. Gisterenavond heeft de Tramcommissie uit den Haarlemschen raad vergaderd, ter bespreking van de plannen omtrent de ver keersmiddelen in Haarlem. Deze besprekin gen kwamen nog niet ten einde en zullen de volgende week worden voortgezet. Verduistering van duizenden AMSTERDAM .28 Febr. Door de poli tie hier ter stede, zijn gisteren aangehouden de gewezen directeuren de procuratiehou der van een N.V. Handelsvereeniging in ko loniale waren op de Prinsengracht bij de Leidsche straat. Door de aandeelhouders was reeds gerui- men tijd achterdocht gekoesterd, dat de zaken niet werden beheerd, zooals dat be hoorde. In een aandeelhoudersvergadering in Ja nuari werd de directeur, de heer H„ ontsla gen en een tijdelijke functionaris aangesteld, Aan een accountant werd opgedragen een onderzoek in te stellen, waaruit gebleken is, dat de boekhouding niet in orde was, dat geknoeid was met inkoop, zoowel als met verkoop en ook met de voorraden. Dit heeft aanleiding er toe gegeven om de politie met de zaak in kennis te stellen en deze heeft gisteren den heer II. en den procuratiehou der W. gearresteerd. Ook de boeken der N.V. zijn voor het justitieel onderzoek in beslag genomen. Het verduisterd bedrag moet in de duizenden guldens loopen. Te Doetinchem is, ruim 82 jaren oud. overleden, de neer ir .A. A. Bekaar, oud- inspecteur-generaal van den Waterstaat. In 189Q kwam de overledene in Noord- Holland, waar hy een werkzaam aandeel had in den bouw der groote schutsluis te IJmuiden, o. a. maakte hij zich verdienste lijk door het bedwingen der wellen in het midden dér sluishcofden. Het lid der Tweede Kamer, de heer Albarda, heeft den Minister van Onderwijs, K. en W. de volgende vragen gesteld: Is de Minister bereid mede te deelen, met welk bedrag 's Rijks uitgaven zouden wor den verhoogd, indien met de wederinvoering van de leerverplichting voor het zevende leerjaar het herstel gepaard zou gaan van de leerlingenschaal, zooals deze is vastge steld bjj de wet van 16 Febr. 1923. De Minister heeft hiërop geantwoord: Voor het beantwoorden van deze vraag, is in de eerste plaats noodig, met eenige zeker heid te weten, met hoeveel leerlingen de bevolking van elke school afzonderlijk zal toenemen, door de wederinvoering van den zevenjarigen leerplicht. Hiervoor bestaat niet alleen geen gege vens, maar ontbreekt zelfs elke maatstaf van globale becijfering. Om deze reden is de minister hoezeer tot zijn groot leed wezen niet in staat op de vraag een ant woord te geven. TIEL, 28 Februari. De Waal is tot zijn normalen stand gekomen. ROERMOND, 28 Februari. De 20-jarige zoon van den landbouwer Levets te Horst, die door een auto nabij zijn woning werd aangereden, en ernstig gewond, is aan de bekomen verwondingen overleden. Van den auto, welke doorreed, heeft men tot dus verre nog niets "vernóméh. AMSTERDAM, 28 Febr. De hulp van de brandweer werd hedenmorgen ingeroe pen voor een brand in een woonschuit, in de Elandsgracht, achter perceel Prinsen eiland 24b, bewoond door den heer A. G. De roef stond weldra in lichter laaie. De brandweer bluschte het vuur met een straal op de Vechtleiding. Het oude scheep je brandde uit. van 28 Februari 1928. 1. K. Ebbellng, dansmeester, wonende te IJmuiden-Oost, Eikenstraat 36; curator Mr. J. A. B. Sanders, te Beverwijk; 2. C. A. Bode, hofmeester, te Haarlem, Kinderhuisvest 5; curator Mr. B. Bouman, alhier; 3. J. J. Pijpers, handelaar in bouwmate rialen. wonende te Hillegom; curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier; F. de Cock, kleermaker te Bloemendaal, Schroder van der Kolkweg; curator mr. W. A. J. Stortenbeker, alhier. J. Idsingh, pluimveehouder, wonende te Landsmeer, Van Beekstraat C 101; curator mr. mevr. E. A. J. Scheltema Conradi, al hier. A. P. Terstall, sigarenwinkelier te Haar lem, Van 't Hoffstraat 120; curator mr. L. G. van Dam, alhier. Rechtfer-Commissaris mr. G. Sluis, alhier. OPGEHEVEN Opgeheven werden de faillisementen van: 1. G. van der Byl, te Westzaan; curator mr. W. P. Vis, alhier. 2. P. de Grauw,, Dir. N.V. Drukkerij „Het Spaarne", alhier. Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis. 3. P. F. van Gemert, sigarenwinkelier te Haarlem. Curator Mr. J. H. J. Simons, alhier. GEËINDIGD Geëindigd is het faillissement van P. Mo lenaar Jzn., te Westzaan. Curator Mr. J. H. J. Simons, alhier, door het verbindend worden der uitdeelingslijst. Hedenmorgen sloeg op den Rijksstraatweg een paard, bespannen voor een wagen, op hol. Een heer wilde het dier tegenhouden en ook een slagersjongen op de fiets posteerde zich midden op den weg. Door dit gezamen lijk pogen geraakte de heer onder de flets van den slager en voorts werd hij door den wagen overreden. Hij bekwam echter geluk kig slechts enkele ontvellingen aan de bee nen. Hughes, de leider der delegatie der Ver eenigde Staten naar de Pan-Amerikaansche conforentie kwam te New-York uit Havana aan. Hij verklaarde zich voldaan over het succes der conferentie en sprak zijn waar deering uit voor de „warme genegenheid" voor de Vereenigde Staten. Vjjf personen gedood Uit Granite City wordt gemeld: Een auto, die vóór den trein een overweg wilde passeeren, kwam met den trein in botsing. De vijf personen, die in den auto zaten werden gedood. De auto. werd over en afstand van 500 m. meegesleurd. PARIJS, 25 Febr. Naar de „Petit Pa- risien" uit Washington meldt, heeft Kel logg gisterenmiddag den Franschen gerant Claudel het antwoord der Amerikaansche re geering op de nota van Briand, gedateerd 20 Januari, overhandigd. Deze nota van- antwoord is in den loop van gisterenavond ónüniddellijk naar Parijs getelegrafeerd. Ver moedelijk zal zij woensdag gepubliceerd worden. ROME, 28 Febr. Hedert heeft Z. H. de Paus een ernstige vermaning geuit aan het adres van de tegenwoordige mode, en het onwaardige leven, dat de vrouwen van de twintigste eeuw leiden. Dit geschiedde in een lang gesprak in het consistorium van het Vaticaan, ter gelegenheid van de her denkingsdiensten voor eenige nonnen, die door de Kerk zalig waren verklaard. De Paus prees hoogslijk de ingetogenheid het heilige leven en de toewijding voor haar ge zin van Elizabeth Mora en Anna Maria Tugi, twee nonnen van de Orde van de Hei lige Dieëenheid, die, voordat zij den sluier aannamen, moeders van groote gezinnen waren. De Paus vergeleek haar leven met dat van de tegenwoordige generatie van moeders, die korte rokken dragen, sigaret ten rooken en voortdurend dansen. Z. H. verklaarde, dat zij den naam Christus onteeren en dat het vooral droe vig is te zien, hoe vrouwen, wier eerste jeugd reeds lang voorbij is, rondspringen als aankomende meisjes. Wat zijn wij toch ver verwijderd van het- voorbeeld, ons gegeven door dié heilige Christelijke vrouwen en moeders en die voorbeelden van echt Chris- telijken geest en levenswandel in haar ge zinsleven, wanneer wij al die arme jonge meisjes en vrouwen van tegenwoordig zien en wat nog droeviger is, al die vrouwen, die haar jeugd reeds lang achter den rug hebben. Zij bewijzen daarmee slechts, dat zij er geen begrip van hebben, wat de naam „Christen" en wat „onwaardig leven" en „onwaardige kleeding" eigenlijk beteeke- nen". De Paus verklaarde voorts, dat de kleeding van de moderne moeders beleedi- gend is in de oogen van God en een steen dés aanstoot in de oogen der wereld, die de vrouwen in discrediet brengt. Z. H. besloot met een aansporing tot alle moeders van gezinnen om haar gedrag te herzien, een wel gevoegelijker kleeding te gaan dragen om de vrouwen van de vorige eeuw na te volgen, waardoor zij haar verloren positie zullen herwinnen als „Koninginnen in haar gezin en goede huisvrouwen en moeders". Voorloopig veertien dooden 1 RIO DE JANEIRO, 28 Febr. Te Curity- ba in den staat Parana is tijdens een voor stelling een bioscooptheater ingestort. Tal rijke personen, meest vrouwen en kinderen, werden gedood. Tot nu toe zijn reeds veer tien lijken uit de puinhoopen geborgen. NEW YORK, 27 Febr. Heden werd medegedeeld, dat vandaag het voorstel tot teruggave van de vroegere vijandelijke eigen dommen in de Vereenigde Staten definitief door den Senaat zal worden behandeld, zoo dat president Coolxdge zonder verwijl teeke nen kan. Verschillende eischen van Duitsche scheepeigenaars werden reeds door het Op perste Gerechtshof terzijde gelegd, daar al deze kwesties aan de hand van bedoeld voor stel kunnen worden opgelost. WARSCHAU, 28 Februari. Naar aan leiding van verklaringen van den Litauschen minister-president, Woldemaras, in een interview, wordt Van bëVoeg'deiPoölscbe zijde medegedeeld, daf de Pooïsche fegëeririg; niet voornemens is, de Litausche kwestie op de a. s. zitting van den Raad van den Volken bond in Maart a.s. ter sprake te brengen. De Pooïsche regeering wil afwachten, of de besprekingen tusschen Polen en Litauen al dan niet zullen plaats vinden. Indien tot midden Mei geen besprekingen plaats heb ben gehad, is de Pooïsche regeering voor nemens de betrekkingen tusschen Polen en Litauen op de Juni-zitting van den Raad van den Volkenbond te plaatsen. De Pooïsche regeering zal dan den Raad van den Volken bond verzoeken een Interpretatie te geven van de besluiten van December 1927. Verder is Polen voornemens in Juni den Raad van den Volkenbond te verzoeken van Litauen te eischen de besluiten van den Raad van den Volkenbond uit te voeren en directe bespre kingen met Polen te openen. De Los Angelos behouden geland NEW-YORK. Het luchtschip Los Ange los is Maandagavond te 10 uur 40 na een vlucht van 250 mijl geland. De vlucht is gunstig verloopen. Het weer was goed. I RIO DE JANEIRO, 28 Febr. Bij de overstroomingen van de laatste dagen zijn 17 personen om het leven gekomen. ROME, 28 Febr. Gisterenavond werd de Italiaansche gezant te Weenen door den on derstaatssecretaris voor buitenlandsche za ken ontvangen, terwijl hij gisterenavond een bezoek bracht aan Mussolini. Naar van wel ingelichte zijde wordt vernomen, is het ge rucht, dat een hooggeplaatst ambtenaar van het Oostenrijksche ministerie van buiten landsche zaken naar Rome zou zijn gekomen, om den Oostenrijkscnen gezant te Rome nieuwe instucties te brengen, van allen grond ontbloot KOPENHAGEN, 28 Februari Officieel wordt gemeld, dat Koning Christiaan een officieel bezoek zal brengen aan den presi dent van de Finsche republiek, Relander, in Mei a.s. als antwoord op het bezoek van Relander aan Kopenhagen in 1926. De koning zal worden vergezeld door prins Knud, die als officier dienst doet aan boord van Z. Ms. kruiser „Niels Juel." LONDEN, 28 Febr. De onderhandelin gen tusschen Egypte en Engeland hebben volgens berichten uit Caïro een minder vlot verloop. De Britsche regeering heeft tegen het einde der vorige week den Egyptischen minister-president, Sarwat Pasja, naar de finitief standpunt medegedeeld, waarna Sar wat Pasja een onderhoud had met den Brit- schen Hoogen Commissaris, Lord Lloyd en met Gustafa Pasha Nahas, president dér Kamer, die de leider is der Wafd-partij en beschikt over de meerderheid in de Kamer. De houding van de Wald-partij zal van beslissende beteekenis zijn voor de houding van de Egyptische regeering ten opzichte van de Britsche voorstellen. LONDEN, 27 Febr. (V.D.) Naar uit Toledo (Ohio) wordt gemeld, zijn bij een ontploffing van 10.000 ton gasoline, twee personen gedood en twee gewond. MEDEGEDEELD DOOR DINSDAG 28 FEBRUARI; Middagkoersen van gisteren. Heden opening Staaisleen.ngen. 6% Nederland 1923 5% Nederland 1919 4 Nederl. 1D17 6% N.-Indië 1923 D 4X' N.Ind. 1926 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew Nèderl. Kunstzijde Maecubee Holl, Kunstzijde Oude Philips Industr. Buitenland Anaconda U. S. Steel Handelsonderne mingen. Comp. Comm. de Liège Mijnbouw. Boeton Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dcrtsehe Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Serbadjadi Silau V. I. C. O Allied Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Holl. Lloyd Holl. Stoomboot Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Prolongatie 1001/s 10U IOC1®/ 101 98% *6%6 83i 42* 75" 94* 231J 197 184-1 203 57/16 38% 816 416 MEDEGEDEELD DOOR DINSDAG 28 FEBRUARI; Berlijn Parijs Brussel Londen Zurich Rome Madrid Weenen New-York (cable) Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm Bieden 59.30 9.70 34.60 12.12 47.80 13.10 41.95 34.95 2.48 7.30 27.- 66.50 66.15 66.65 Laten 59.45 985 34.75 12.131 47.95' 13.25 42.10 35.10 2.491 7.45 27.10 66.65 66.30 66.80 ROME, 28 Febr. De spanning, waar mee de verklaring van Mussolini, in zake de verhouding tot Oostenrijk werd tegemoet gezien, is eenigszins verminderd. Hoewel de door Mussolini af te leggen verklaring op de agenda van de Kamerzitting van heden aangekondigd staat, verwacht men toch niet, dat Mussolini voor Woensdag of Don derdag zijn antwoord aan dr. Seipel za! geven. In Engelsche kringen verluidt, dat van Engelsche zijde reeds officieus er op\ gewezen zou zijn, dat complicaties tusschen Italië en Oostenrijk zeer ongewenscht zijn. WARSCHAU, 28 Febr. In den nacht van Zaterdag op Zondag, drong een gewa pende inbreker in de Fransche ambassade en in de kamer van den ambassadeur. De politie wist hem te arresteeren; alle gestolen voorwerpen werden teruggevonden. MONNIKENDAM, 27 Febr. In de af- geioopen week is aan den vischafslag aan gevoerd: 66 tal sleepharing 4.852.95 37 tal reepharing 4.903.25; 60 tal fuikharing 5.452.95 per tal; 73 pond zijdenettenbot 3233 ct.; 11 pond baars 25 ct. p. pond. VOLENDAM.27 Febr. Men besteedde in de afgeloopen week aan den vischafslag voor kuilharing 3.10—6.25 per tal; voor spiering 810 ct. per pond; voor bot 33 45 ct. per pond. De aanvoer was niet groot, uitgenomen Zaterdag, toen verscheidene spannen met 20 tal haring per span binnenkwamen. PURMEREND, 28 Februari 1928. Marktbericht. Kleine Fabriekskaas 17 st. Met merk 50. Kleine boerenkaas 3. Met merk 50, per 50 K.G. De handel op de kaasmarkt was goed. Boter, 860 K.G. 2—2,30 per K.G. Runderen, (waaronder 220 vette en 308 melk- en gelde) 751.per K.G.; 125 375 per stuk. Handel stug. Stieren 14, 0.75 0.85 per K.G. Handel stug. Paarden 27, 100200 per stuk. Handel matig. Vette Kalveren 16, 1.501.65 per K.G. Handel matig. Nuchtere kalveren 1146, 1037 per stuk. Handel vlug. Vette varkens 558, 0.62 —0.66 per K.G. Zouters 0.54—0.56 per K.G. Magere varkens 99, 2232 per stuk. Biggen 103, 1216 per stuk. Schapen 610, 2640 per stuk. Handel vlug. Kipeieren 56. Eendeieren 5.90 per 100 stuks. Piepkuikens 1.502,25 per stuk. Coöp. Centrale Eierveiling Kipeierea 64299, 4.80—8.80. Eendeieren 72122, 5.70 6.10 per 100 stuks.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2