Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws RADIO-OMROEP. De politieke toestand bij dr. Schaepman's dood en die van thans. De nakeuring der films in het Zuiden De corruptie in het gasbedrijf De emigratie naar Canada Tot bevordering van het behoud van natuurschoon KERK EN SCHOOL. Pater v. Bönninghausen S.J. f VERKEER EN POSTERIJEN, De telefonische verbinding met Amerika FINANCIËN. De Veendammev Hypotheekbank HANDEL EN NIJVERHEID. o De elfde arrestatie Het was wel eenigszins anders gebeurd Boefjes De potter Een luchtballon gedaald Mooie dagen De vergissing hersteld de Nederlandsche Spoorwegen Een pseudo-keurder Alsof het hun eigen wagen was STOOMVAARTLIJNEN. Het einde van de pret Een ernstige botsing Arme kleine LANDBOUW EN VISSCHERIJ Het bedrijf slaboratorium voor grondonderzoek Wat was er gebeurd? Aan een wissen dood ontsnapt Een geraffineerde MARKTNIEUWS. Een rede van Mr. P. J. M. Aalberse. Voor de buitengewone vergadering van den Prov. Bond van R .K. Kiesvereenigingen in Overijsel, heeft mr, P. J. M. Aalberse een rede gehouden over den politieken toe stand bij dr. Schaepman's dood en en dien van thans. Men bespeurt, aldus spr., tegenwoordig een zekere minachting voor de politiek; men betreurt, dat sommige specifiek Katholieke eischen niet zijn vervuld. In Pebr. '03 wees spr. echter reeds op de bekende rede van Dr. Schaepman, gehouden op den Friesehen Katholiekendag in 1902, waarin de Doctor o. m. zeide, dat men had gewild een chr. meerderheid en een chr. regeering en dat men toen ook moest hebben den moed der zelfoverwinning en zekere volgzaamheid. Daarin ligt ook nu nog voor ons een ,les. Velen spreken met minachting over de coa litie; de Katholieken, zeggen zij, moeten zich zelf zijn en eischen stellen, waaraan ande ren zich hebben te onderwerpen, zoo niet, dan moeten de Katholieken uitzien naar een andere coalitie. Spr. wijst op den ver keerden gedachtengang van hen, die dit be weren en stelt in het licht het belang, dat het besturen geschiedt, volgens christelijke beginselen door christelijk denkende men- schen. 't Zou nog beter zijn, als het kon door niet kan, is het toch al veel, dat het gebeurt een Katholiek kabinet, maar nu dit eenmaal in samenwerking met menschen, die de groote christelijke beginselen met ons ge meen hebben. In zijn 25-jarige politieke er varing is spr. er van overtuigd geworden, dat het een groot voorrecht is voor een land, om geregeerd te worden door menschen van christeltjken huize (applaus). Dit geldt voor wetgeving, maar meer nog voor bestuur, wat spr. nader aantoont. Toen regelen van den tijd der vergaderingen spr. minister was, namen de bestuursmaat- in beslag. Of dit nu gebeurt in christelijken geest, dan wel m samenwerking met men schen, waar men principieel lijnrecht tegen over staat, is een ontzaglijk verschil. Komende op de coalitie-kwestie zegt spr,, dat de twee groote gedachten van dr. Schaepman waren: 1. dat er moest komen een politieke eenheid, een Kath. Staatspartij, en 2. samenwerking met de geloovige pro testanten. Willen we Schaepman's werk voortzetten, dan moeten we ook aan die groote gedachten vasthouden. Spr. zegt, dat we staan voor een buitengewoon moeilijke zaak. Wat gebeurd is, kan niet ongedaan worden gemaakt Bij het teere punt der ge zantschapskwestie, gelooft spr., dat de Ka tholieken kalm en nuchter moeten redenee ren. Er is gezegd: we kunnen het gezant schap wel terug krijgen, het is ons aangebo den door de S. D. A. P. Dit aanbod, ons ge daan, enkele dagen na de daad van ds. Kersten, had veel van een beleediging. Men wist, hoe zwaar wij het opvatten, dat men zonder motieven de betrekkingen met het Vaticaan ging verbreken. Wij konden dus de chèque niet accepteeren. Moeten wij nu eischen, dat de Chr.-Historischen hun daad ongedaan maken? Daartegen wil spr. ernstig waarschuwen. Zoo'n eisch zouden wij moe ten stellen voor de a.s. algemeene verkie zingen en het gevolg zou dan zijn, dat de gezantschapskwestie een der hoofdpunten van den verkiezingsstrijd zou worden. Als wij de Katholieke zaak willen schaden, dan moeten wij zóó doen. Kunnen we dan niet met anderen onder handelen over samenwerking en als voor waarde stellen' herstel van het gezant schap? Dit acht spr. buitengewoon gevaar lijk voor de toekomst. Dezelfde heeren, die in 1925 tegen het gezantschap stemden, mogen we op dit punt in de toekomst niet vertrouwen, want ze zullen het weer doen als er moeilijkheden rijzen en dan zal het gezantschap weer worden de inzet voor den politieken strijd in het parlement. Daarvoor staat de zaak van het gezantschap te hoog. Daar komt nog bij, dat het gezantschap niet is een R. K. belang, maar een landsbelang. Iets anders was het intrekken zonder motief, daartegenover stonden wij, Katholieken, als ..partij", want het was een beleediging van den Paus en dat wij, als R. K. dit ook als een beleediging voelden, kan ons niemand kwalijk nemen. Dit moeten wij uit elkaar houden. Als Katholieken hebben wij geen belang bij het gezantschap, maar voor het land is het een groot belang. Als het ooit weer ter sprake komt, dan moet het.zijn, omdat de meerder heid het belang er van inziet en dan zullen wij, R.K., medewerken, maar het zou een fout van ons zijn daartoe het initiatief te nemen. Wij eischen niet en wachten af, of de menschen op dit punt verstandiger zul len worden. Spr. komt dan tot de politieke eenheid, de R.K.S.P. Wij ouderen, die den strijd om de politieke eenheid hebben medegemaakt, be grijpen de waarde er van beter dan de jon geren. Wat er ook met de coalitie gebeure, van meer belang is, dat de R.K.S.P. één blijve en door haar eenheid krachtig (ap plaus). Er is niets tegen meeningsverschillen over bepaalde punten, maar 't is verkeerd dan direct te praten van tweedracht. De groote beginselen zijn aan alle R.K. gemeen en die moeten tot toepassing komen op staatkundig gebied, alleen kan er verschil bestaan over practische uitwerking en op portuniteit. Daaraan moeten we vasthouden. De kwestie te Eindhoven In de gisterenavond gehouden raadsverga dering te Eindhoven deelde, naar de „Msb." verneemt, de voorzitter mede, bericht van den minister gekregen te hebben, dat deze de ver ordening der gemeente Eindhoven op de na keuring van de films niet kan goedkeuren, wijl erin gezegd wordt, dat de nakeuring zal worden opgedragen aan het filmkantoor der Vereenlging van Zuidelijke gemeenten. Volgens den minister ligt zulke overdracht van nakeuring niet in de bedoeling der wet. De voorzitter is het met de interpretatie niet eens, maar wil aan diens meening noch tans tegemoet komen. Hij stelt daarom den raad voor de verorde ning zoodanig te wijzigen, dat de nakeuring zal geschieden door of namens B. en W. Dat het geschieden zal door het keuringskantoor bovenbedoeld wordt dan niet meer in de ver ordening vermeld, maar in feite behoeft er niets te veranderen. Het is een zaak van B. en W. hoe zij zullen nakeuren of doen nakeu ren. De raad nam z. h. s. deze wijziging in de verordening aan en besloot van deze uit spraak aan den minister mededeeling te doen. De „Tel." verneemt thans, dat er enkele aanwijzingen zijn ontvangen, die kunnen doen verwachten, dat Canada wellicht te genover Nederland een meer tegemoetko mende houding zal aannemen. Tot het voe ren van besprekingen over deze aangele genheid is de heer Hartland, directeur van de Emigratie-Centrale Holland, naar Lon den vertrokken. Te Doetinchem De heer R. Velsente, wethouder van Doe tinchem, heeft bij de justitie een aanklacht ingediend tegen mr. B. J. Nöthorn te Zutphen wegens smaadschrift. Te Warmenhuizen Zooals reeds gemeld, bevatte het rapport der commissie, belast met een onderzoek naar ev. corruptie bij het gasbedrijf te Warmen huizen als eindconclusie, dat de directeur gel den heeft aangenomen. B. en W. stelden in verband hiermede aan den raad voor: 1. ern stige en strenge afkeuring uit te spreken over de laakbare handelingen, door welke hande lingen het gemeentebestuur zich in genoem den heer zeer ziet teleurgesteld, 2. in de in structie van den directeur een nieuw artikel op te nemen, luidende als volgt: Het is den directeur verboden, in welken vorm ook, gif ten aan te nemen, op straffe van ontslag. Na breedvoerige discussies is dit voorstel door den gemeenteraad aangenomen, echter met de 'toevoeging dat de directeur in 10 jaar 2000 zal terugstorten in de gemeentekas. Onlangs is medegedeeld, dat Canada geen emigranten meer wenschte toe te laten, die met steun der Regeering daarheen reisden, omtrent overleg gepleegd. De Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op het wetsontwerp Thans is verschenen de Memorie van Antwoord op het V. V. der Eerste Kamer, betreffende het wetsontwerp tot regeling van sommige van landgoederen geheven be lastingen tot bevordering van behoud van natuurschoon. Daaraan is het volgende ontleend: Nu het doel van het ontwerp, het behoud van natuurschoon te bevorderen, algemeene instemming heeft gevonden, doch tegen de wijze, waarop deze bedoeling in het ont werp is uitgewerkt, enkele bezwaren zijn geopperd, worde voorop gesteld, dat het ontwerp slechts beoogt den druk van som mige belastingen, welke het vernietigen van natuurschoon in de hand zouden kunnen werken, te verlichten. Bij dezen opzet van het wetsontwerp be hoeft van heidevelden en plassen geen mel ding te worden gemaakt, daar de van deze terreinen betaalde belastingen van geringe beteekenis zijn. Onoverkomelijke bezwaren bij de schat ting van landgoederen volgens de voor schriften van het ontwerp vreèst de Regee ring niet. Nieuwe factoren, die zich in de toekomst zullen voordoen, zullen niet bij de taxatie verwaarloosd mogen worden. Maar waar de vroegere schattingen geacht kunnen wor den met juistheid te zijn geschied, levert dï onderhavige regeling stellig geen grond op om van bestaande schattingen in voor de Lelastingschuldigen ongunstigen zin af te wijken. De regeering deelt in de meening van hen, die van oordeel zijn, dat de eigenaar niet aan de periode van 25 jaar gebonden moet zijn en dat er ook dan termen zijn voor de regeling van het ontwerp, indien het landgoed niet voor het publiek wordt opengesteld. Ging men den eisch van toegang voor het publiek stellen, dan zou voor bezitters van kleine landgoederen in de buurt van groote steden gelegen de regeling weinig toepa: sing vinden en ook het behoud van deze landgoederen in hun tegenwoordigen staat is van groot belang. Al wordt het publiek niet op het landgoed toegelaten, toch zou vaak het verdwijnen daarvan het aspect van het landschap zoodanig kunnen veran deren, dat het kappen van opgaand hout ook in het belang van het publiek, dat de landstreek bezoekt, in hooge mate zou moe ten worden betreurd. Gevaar, dat een speculant in bosch- en heidegronden van de belastingverplichting in belangrijke mate zal profiteeren, bestaat naar het oordeel der Regeering niet. De terreinen, waarop het onderhavige ontwerp van tospassing zal zijn, leveren meestal lage inkomsten op. Indien beperking van het jachtrecht dan wel wijziging of uitbreiding van vogelbe scherming wein.helijk moet worden geacht, zal de verwezenlijking zijn te zoeken in een algemeene regeling en niet in een gedeelte lijke, die slechts zou gelden voor de onder deze wet vallende landgoederen. Omtrent de samenstelling van een com missie die het vraagstuk eener algemeene wettelijke regeling der natuurbescherming in studie zal nemen plegen de Ministers van Financiën en Binnenlandsehe Zaken over leg met den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Reeds thans kan een toezegging worden gedaan, dat aan de voornaamste lichamen, die zich met natuurbescherming bezighouden, ook al worden zij niet in de commissie opgenomen, de gelegenheid -zal worden geboden hun oordeel over een cvcntueele regeling ken baar te maken. In het St. Willibrordus College te Katwijk aan den Rijn is overleden de weleerw. pater B. H. S. M. van Bönninghausen S.J. De telefoonverbinding met Amerika, welke thans ongeveer een maand oud is, heeft in dien tijd bewezen, aan de gestelde eischen te voldoen. Het verkeer is, om technische redenen, tot nog toe aan Nederlandsche zijde beperkt tot de kantoren Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, die elk een rechtstreeksche kabelverbinding met Engeland bezitten. De resultaten doen evenwel verwachten dat ook bij gebruik van luchtlijnen een goede ge luidsovereenkomst gewaarborgd is. In verband hiermede zal worden getracht binnenkort alle plaatsen in Nederland toe te laten tot het telefoonverkeer met alle plaat sen in de Vereenigde Staten. Met de Engelsche Administratie, wier medewerking hier voor noodig is, wordt hier- Na het échec. De voorwaarden, waaronder de Vereeni- ging ter behartiging der belangen van hou ders van pandbrieven der Vecndammer Hy potheekbank zich of zal belasten met de waarneming van de belangen dier houders, bevatten o.a. de volgende bepalingen: De pandbrieven worden met de daarbij behoorende coupons en talons door ter hand stelling aan de door de Vereenlging daar mede belaste personen of instellingen aan haar in eigendom overgedragen. Voor elk nominaal bedrag aan pandbrie ven, ongeacht van welk rentetype, wordt aan den houder verstrekt een certificaat aan toonder, houdende het bewijs, dat die pandbrief of pandbrieven door de Vereenl ging op de bedoelde voorwaarden is of zijn aangenomen. Tot het nemen van eenig plan van reor ganisatie,, waarbij de pandbrieven betrokken zijn, het vervreemden of verpanden van de "pandbrieven, het treffen van dadingen om trent de rechten den pandbriefhouders toe komende, de inwisseling der pandbrieven of coupons tegen waardepapieren van ander bedrag of anderen aard, gaat de Vereeni- ging niet over dan na van te voren de ver gadering van certificaathouders hierover te hebben gehoord, en nadat deze vergadering de plannen dienaangaande heeft goedge keurd. Voor ieder certificaat groot nominaal dui zend gulden of vijfhonderd gulden zal hoog stens een gulden vijftig cent in rekening worden gebracht; voor ieder certificaat groot nominaal twee honderd gulden een bedrag van een gulden; voor ieder certificaat groot nominaal tweehonderd gulden een bedrag vijf en zeventig cent, en voor ieder certifi caat groot nominaal vijftig gulden een be drag van vijftig cent. Een en ander als vergoeding van de kosten, aan het opmaken en uitreiken van het certificaat, en al het geen daarmede nader samenhangt, verbon den. De Vereeniging iste allen tijde bevoegd de pandbrieven of hetgeen zij daarvoor mocht hebban ontvangen, tegen teruggave van de hiervoor uitgegeven certificaten en vergoeding van de gedane uitgaven beschik baar te stellen. de van In verband met de verduistering bij Haagsche Tramwegmaatschappij In verband met de verduistering 15.000 ten nadeele van de Haagsche Tramweg Mij., heeft de Haagsche politie nog aangehouden de vrouw van den com pagnon van den ontslagen employé van de tram, met wien deze een autozaak was be gonnen. De vrouw wordt verdacht van he ling. Dit is de elfde arrestatie in verband met deze zaak. De chef van het postkantoor te Tange rang, Soewarta, is gearresteerd, verdacht van het feit, het rampokve haal te hebben gefingeerd en zelf de gelden te hebben ver duisterd. Aan den Warmonderweg te Oegstgeest zijn van alle lantaarns de ruiten verbrijzeld en aan de Regentesselaan van de daar leeg staande woningen eveneens alle ruiten ver nield. De politie heeft de daders opgespoord. Het zijn de 16-jarige A. N„ de 14-jarige L, E. R., beiden uit Leiden en de 16-jarige J. P., uit Oegstgeest. Allen zijn zoons van wel gestelde ouders. Had de bus geen passagier behoeven uit te laten stappen, dan waren onherroepelijk circa 40 menschen onder den trein geraakt. Te Bussum is op 77-jarigen leeftijd overle den een bedelaar, J. v. d. B., algemeene be kend onder den bijnaam „Jan Pot", zoo ge noemd om zijn neiging tot „potten", die blijkbaar zeer groot was, meldt de „Stand." Na zijn dood bleek hij een vermogen te bezitten van ruim 30.000 Een broeder van J. v. d. B., die thans in een krankzinnigen gesticht verblijft, is de rechtmatige erfge naam van deze bijeengebedelde som. Zondagmiddag omstreeks 4 uur is in de buurt van Rijssen een luchtballon met 9 passagiers gedaald. De ballon was 's-morgens 9 uur te Essen opgestegen. De tocht stond onder leiding van commandant Kleinkugel van de RheinLuftfahrt Ges. De landing verliep vlot. van het De gemeenteraad van Schoterland heeft thans met negen tegen acht stemmen in getrokken het besluit om op nationale feest dagen van de openbare gebouwen niet meer te vlaggen. Zooals men weet, had de gemeenteraad aanvankelijk het besluit genomen, om niet meer te vlaggen. Dit besluit was n.l. het gevolg van een vergissing van een der le den, die vóór in plaats van tegen had gestemd. j Te Rotterdam is door de Centrale Re- De economische electrificatie van cherche aangehouden de 25-jarige J. B. G i/ptvviiviii bankwerker van beroep, die een papier bij zich had, waarop geschreven stond, dat de Procureur-Generaal van het Gerechtshof te 's Gravenhage, hem had aangesteld voor het keuren van papieren geld. Bij twee instellingen had de man reeds zijn „opgelegd" ambt uitgeoefend. Meerdere biljetten van 100, 200 en 300 gulden zijn door G. nagezien en „goed" bevonden. Er wordt niets vermist. Tot nu toe tast de re cherche omtrent de drijfveer van deze han deling in het onzeker. Een rede van prof. Franco Te Utrecht wordt het congres gehouden van het Verbond van Electro-technische Han del en Industrie. Na opening door den voorzitter, den heer J. T. Duijvis hield prof. ir. Franco een referaat over: De economische electrificatie van de Nederl. Spoorwegen. In den aanvang zijner rede maakte spr. de opmerking, dat naast de groote voor- deelen die de electrificatie van spoorwegen biedt, het nadeel bestaat, dat het bedrijf af hankelijk wordt van een of meer centrales en dat storing in de bedrijven aanleiding tot stagnatie kan geven. Zoo is ook de boven leiding gevoelig voor bijzondere weersge steldheden als onweer, ijzel en storm, doch i door de reeds genomen maatregelen zullen de eventueele bezwaren tot een minimum worden teruggebracht. Het begin der electrificatie in ons land van de lijn AmsterdamRotterdam dateert van 1918, tot en met de bestudeering van 't vraagstuk werd begonnen. In 1924 van een proefbaanvak Den Haag- Leiden gereed om nog verschillende construc ties te toetsen en in 1927 op 2 October wa ren de lijnen AmsterdamRotterdam met zijtak Haarlem—IJmuiden volledig in dienst, nadat reeds vanaf April 1928 de lijnen E. H. E. S„ die vanaf 1907 de indienststelling met eenphrase wisselstroom (het systeem der hoofdlijn) waren gewijzigd. Overgaande tot een overzicht van de elec trificatie in andere landen van Europa, toont spr. een kaart, waarop de geëlectrificeerde lijnen zijn aangegeven. In totaal is het ongeveer 2'A pet. van het Europeesche net, dat electrische tractie heeft. Het sterkste is de electrificatie doorgevoerd in Beieren, Silezië en Zwitserland. Het vol gend jaar zal daar 6'0 pet. van het net der Bondsspoorwegen geëlektrificeerd zijn. Het langste traject, dat men elcctrisch kan rijden, is van Regenbrug naar Genève, een afstand van 1000 K.M. Daarna worden be handeld de stroomlevering en systemen welke zijn: gelijkstroom in België, Engeiand, Frankrijk, Nederland, Ned.-India, Japan, Spanje, Eenphase wisselstroom in Duitsch- land, Noorwegen, Oostenrijk, Zweden en Zwitserland. Over de economie der electrificatie spre kende, betoogt spr., dat de groote kapitaal- lasten, die het gevolg van de electrificatie zijn, gecompenseerd worden voor een deel in de kolenbesparing op de tractie- kosten. Deze besparingen spruiten voort uit ver mindering van het aantal depots, het ver vallen van kolen- en waterstations, vermin derde onderhoudskosten van het electrische- ten opzichte van het stoommateriaal. Een belangrijke factor, waarvan de eco nomie afhankelijk is, is de stroomprijs, die aan de centrales betaald moet worden. Maar ook dan alleen kan electrificatie eco nomisch zijn, wanneer een baanvak geëlec- trificeerd wordt, waarop een druk ver voer reeds is of komen zal. Intusscben neemt dit verkeer als regel na electrificatie sterk toe, tengevolge van vergrooting der verkeers- gelegenheid en verhooging van de rij-snel heid. Na toelichting met tal van cijfers, eindigt spr. met de volgende conclusie: Electrificatie komt ten goede aan het reizend publiek, wijl zij als regel vermeer dering van reisgelegenheid schept en het verhoogen der vervoer-snelheld mogelijk maakt en uit dien hoofde gedachtig aan het „time is money", ook zeker economisch is. Electrificatie is voor het spoorwegbedrijf gewenscht, omdat zij het bedrijf vlotter maakt en de kans op verkeers-toename daarbij groot is, maar dan alleen mogelijk, wanneer het verkeer op de te electrificeeren baanvakken van dien aard is, of wordt, dat de uit de electrificatie voortspruitende kapi- taallasten behoorlijk gedekt worden door de te verwachten voordeelen. Dezer dagen had een koopman te Rotter dam een Ford-auto gehuurd van een garage houder uit de Wijnstraat. Hy stalde het ding' voor het Grand Theatre. Twee man nen, netjes gekleed, de een groot, de ander klein, kwamen even later uit deze bioscoop, gaven den portier een gulden en reden in den auto weg, alsof hy hun eigendom was. De auto is dof zwart gelakt, Sedan-model, genummerd H 54308, motornummer 887.386, de carrosserie is rechts achter ingedeukt, de motorkap eveneens, de bekleeding is van grijsbruin moquette, de radiatorknop heeft dwarsstangen. De wagen is voorzien van een reservewiel. De portier kon als eenig signa lement van de dieven opgeven, dat zy een bruine slappe hoed droegen. De weerkundige medewerker „Vad." schryft Maandagavond: Het buitengewoon mooie weer der laatste dagen geeft in zooverre weinig gelegenheid om er iets van te zeggen, dat de verschillen de elementen, die samen „het weer" vormen, ieder voor zich weinig aanleiding geven tot opmerkingen. Van den toestand van den hemel valt daarom zoo weinig te zeggen, omdat er geen wolken zyn, al is dan juist die volkomen, gedurende eenige dagen on afgebroken afwezigheid van wolken een der voornaamste oorzaken, dat het weer zoo mooi, namelijk zoo heeriyk zonnig is. Van den wind valt al evenmin veel te leggen, want er is zoo goed als geen wind, een om standigheid, die als tweede mooi-weerfactor thans zoo'n groote rol speelt. Wanneer er wel wind was, dan zou het weer stellig niet zoo mooi zyn, althans niet zoo zacht. Van den derden belangrüken weerfactor, de temperatuur, valt gelukkig iets meer te zeggen. In de eerste plaats, dat deze gis teren, voor den tyd van het jaar, buitenge woon hoog was. Zij steeg n.l. gisteren in den namiddag tot byna 12 gr. C., zoodat het bij de haast volkomen windstilte lenteachtig warm (in den gunstigen zin) was. De beide voorafgaande dagen steeg de temperatuur niet hooger dan ongeveer 9 gr. C. Een andere gunstige omstandigheid bij de temperatuur was de groote dagelijksche variatie n.l. koude nacht en warme dag die over het algemeen voor den mensch aangenamer en gunstiger schynt te zyn dan een weinig afwisselende temperatuur, zooals b.v. Donderdag voorkwam. De laatste n^clit was vry koud, de mini- mum-temperatuur bedroeg 3 gr. C., ter- wyi de z.g. uitstralingstemperatuur 8 gr. C. was. Voor de uitloopende jonge plantjes, die er nu reeds Zijn, dus een zeer lage tem peratuur. Een vierde factor, die by het mooie weer der laatste dagen de aandacht trekt, is de krachtige zonnestraling, die vooral op het midden van den dag, als de zon hoog boven de onderste nevellaag uitkomt, ongewoon hoogen druk, hetwelk den weerstoestand in en zuiveren dampkring in hoogere lagen en dus op een geringe kans op het van wolken. WOENSDAG 29 FEBRUARI. HILVERSUM 1060 M. jo.oo12.00 Jaarbeurscon* eert. 12.00 Politieker. - 12.302.00 Lunchmuriek door het Radio-Trio. 2.303.00 Cursus leer be wer king door Mevr. Schaakc-Verkozen. 3.004.00 Maak het zelf, door Mevr. Schaake-Verkozen. 5.30 7.15 Concert door het Omroep-orkest Anton Dirks, bariton. Egb. Veen a. d. vleugel. 7.157.45 Gezond heidshalfuurtje door Mej. D. M. Charl Deetman Het werk v. d. tuberculose-huisbezoekster. 7.45 Politie* ber. 8.058.30 '.ezing door den heer J. Corver Ontvang kwaliteit in verband met selectiviteit. 10.30 12.00 Dansmuziek, door Gricha Nakchounian en zijn „Russian North Star Orchestra", in Hotel des Inde» te Den Haag. HUIZEN 1950 M. (Voor 6 uur 340.9 M.). 12.30— I.45 NCRV.-Ccncert. N. J. de Graaff, viopl. de heef Winckel, ceilo. D. v. Wilgenburg, piano. 5.X5— 6.15 NCRV. Kinderuurtje, door Mej. G. Ingwersen» Zang en vertellingen. 7.007.30 Stenografieles. 7.308.00 Causerie door J. Sluis Pluimveeteelt. 8.00 NCRV. Concert in het Gebouw „De Doelen" t« R'dam, (Aangeb. door Philips-Radio). Thom. Denys, bariton. Orkest o.l.v. Dr. Willem Mengelberg. Causerie door G. v. Ravenzwaay Jr. over het programma, dat hedenavond uitgevoerd wordt. DAVENTRY 1600 M. 10.35 Kerkdienst. xx.20 Het Gershom Parkington Kwintet en solisten, (sopraan, mezzo, cello). 1.202.20 Orkestconcert. 2.50 Lezing. 3.10 Concert. 3.20 Nieuwe balladen. 3.50 Concert. 4.05 Causerie. 4.20 Licht klassiek concert. Het Gershom Parkington kwintet en sopraan- 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.40 Tuinb, praatje. 6.5c Nieuws. 7.05 Dansmuziek. 7.20. Lezing Malmesbury Abbey. 7.35 Schumann's lie* deren voor sopraan. 7.45 Lezing. 8.05 Oude favo rieten. De Pavneband. 8.35 Concert. Het Trinity Madrigal-orkest en 't Ellis strijkkwartet. J. Reed orgel. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing The way of the world. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Variété. 10.50 Een schrikkelja3rprogramma. 11.2012.20 Dans muziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—-11.00 Concert. 12.50—2.10 De Diabolic Ja2Z. 4.05— 5.05 Orkestconcert. 8.50—xx.20 Concert. Orkest en solisten. LANGENBERG 469 M. 12.251.50 Orkestconcert, 7.20—7.45 Dansles. 7.50 Het Werag-koor en H. Hennecke alt. F. Baur bas. Kamerkoor. Daarna tot II.20 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN 1350 M. (ZEESEN xi.207.05 Lezingen en lessen. 7.50 Schlager's Com posities van Stolz en Gilbert. A. Kistenmacher tenor, M. Alfermann sopraan. Orkest. 9.5011.50 Dans muziek. HAMBURG 395 M. 3.35 Vroolijke wijsjes doof orkest. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Causerie. 7.35 Sylier-Friesche avond. Orkest en causerie. xo.50— 11.50 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Triocpncert (piano, viool, cello). 8.35 Gramofoonmuziek. 8,3010.33 Symphonieconcert in den Dierentuin in Antwerpen. verkocht, goede en beste /an f12.2514, verder van f 10.7511.35, Gerst chevalier iets vaster gestemd, van f 13—13-50, Haver eveneens iets vaster gestemd van fix 12.25. Erwten kleine groenen, bijzonder in de puike kwa liteiten hooger betaald f2029-50, Schokkers lager f30 —32- Buitenl. granen. Rogge Western II disp. f 13.10, Canada Western II disp. gf 13.35, Gulf disp. f 13.36, La Plata naar kwal. f 13.03—13.30, Pacific disp. f 13.65, Gerst Amer. IJ disp. f2.52 aangek, f 3.49* Canada III disp. f260, 65 64 Kg. Donau disp. f262, 62/63 Kg. Donau disp. f253, 68 Kg. Donau disp. f 260. Haver Pommersche naar kw. f X2.50 12.10, La Plata disp. f 11.35. Donau disp. f ix.40, Noord- Rlss. naar kw. f 1212.25, Mala Amer. mixed dagel. verw* f 2.302.30 id. stmd. f 227226. VISSCHERIJ. IJMUIDEN, 25 Febr. Heden arriveerde van Bergen in de Visschershaven het Noorsch stoomschip Vigra met èen aanvoer van 980 kisten versche haring alsmede 36 kisten versche visch. Deze lading zal hier publiek worden geveild*. Zondagnacht had er op de Maaskade te Venlo, meldt de „Limb. Koerier", een ernstige vechtparty plaats tusschen militairen. Een zestal militairen zat In café W.. sterk onder Invloed van sterken drank, te zingen. Toen een tweetal andere militairen binnen kwam, zochten de zes zonder oorzaak ruzie. De twee anderen vonden het beter weer weg te gaan. Op straat werden ze echter achterna ge zeten, en er ontstond een formeele vechtpar tij. De zes trokken hun messen. De twee andere militairen liepen steken en sneden op en één hunner, zekere Van der J., liep een diepe snede, dicht by één der longen op en zakte, na eenige schreden gegaan te zyn, in elkander. Beiden werden per brancard naar het R.K. Ziekenhuis vervoerd. De ernstig gewonde, Van der J„ die ge huwd is, zou juist met groot verlof gaan. Wat de naastliggende oorzaken van dit zeldzaam mooie weer betreft, als zoodanig is nog altyd het uitgestrekte, zeer krachtige en buitengewoon stationaire gebied van hoogen druk, he welk den weerstoehtand in Europa beheerscht, aan te wyzen. Aan dit gebied van hoogen druk, met zijn gering luchtdrukverval, droge atmosfeer en groote stabiliteit, danken wij het ongewone mooie weer, dat, met een onderbreking op Donderdag der vorige week, nu reeds een aantal dagen heeft aangehouden. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. AFRENA, m.s. 22/2 v. Hamburg te IJstad. BATAVIER V. 26,2 v.m. 8 u. 15 v. Rott. te Grwestnd, BEVERWIJK 27,a Ouessant gep., Huelva n. Rhieme. BEVERLAND 25/2 v. Newcastle n. Rotterd. BRUNSWIJK 35/2 v. Civita Vecchia te Bougie. DORDRECHT 24/2 v. Reauinont n. Duinkerken en Havre FRIWSLAND, slcepb., 20/2 v. Porto Praia v. Las Paimas. HOLLAND, tanklichter, 26/2 v. Rott. Hamburg. HOOGLAND 24/2 v. Rotte"' u lira»»; ham. m JANNETTE, m.b., 24/2 v. ..uetvig te Hc"enau. JAVA ZEE, sleepb., 25/2 v. Rio Grande n. St. Vincent. OHANNA TE VELDE m. sch., 23,2 v. Hamburg n, Aalborg. KATENDRECHT 26/2 v. Rott. te Batoum. LARENBERG 23/2 v. New York te Hampton Rus. MIDSLAND 24/2 v. Newcastle n. Rotterd. NEPTUNUS, m.s,. Oosterhuis, 24/2 v, Karlsbam ai Koningsbergen. NIEUWLAND 25/2 v. Grangemouth n. Rotterd. OCEAAN, ms„ De Winter, 25/3 v. Dingle te Limerick. OOSTZEE, sleepb., 25/2 v. Gibraltar n. Nederland, ontstaan PalmaiConcepcion n. Dieppe* RANDWIJK 26/2 Gibraltar gep.. Turns n. Rott. j SCOPAS 24/2 v. Los Angeles te Sydney. Te Velp is een auto, waarin zekere familie V. gezeten was, by het uitwyken voor een groentekar tegen een lantaarn opgereden, tengevolge waarvan de inzittenden gewond werden. De dame, die ernstig letsel bekwam, werd naar het ziekenhuis te Arnhem overge bracht. Haar toestand is zorgwekkend. De oorzaak van het ongeval moet gezocht worden in het feit, dat de chauffeur verblind werd door de schittering der zon in de voorruit. Te Obdam had het vyfjarig zoontje van den heer Z. te Obdam het ongeluk al achter uit loopend in een tobbe met heete zeepsop terecht te komen. Het knaapje, dat geheel met brandwonden overdekt is, verkeert in deerniswekkenden toestand. In tegenwoordigheid van 'n aantal belang stellende. autoriteiten, onder wie de Minister van Binnenlandsehe Zaken en Landbouw, is gisteren te Groningen het bedrijfslaborato- rium voor grondonderzoek geopend. Deze ope ning had plaats in een bijeenkomst in een der lokalen der Middelbare Landbouwschool. Naby 's-Heer Arendskerke is de motor- rüder B., bewusteloos naast zijn motorrywiel liggende, op den weg gevonden. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. B. werd in vry ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. Zondagavond omstreeks 11.20 uur vertrok de laatste autobus van Hilversum naar Bus sum. Aan den Nieuwen Hilversumscheweg, naby het R.K. kerkhof gekomen, werd ge stopt voor het uitlaten van een passagier. Na een halve seconde stilgestaan te hebben, naderde met groote snelheid de laatste trein uit Hilversum, terwijl de afsluitboomen ge opend waren. Achter de autobus kwam een particuliere auto met groote snelheid aange- Dezer dagen werd, zooals men weet, een oproep gepubliceerd, uitgaande van de politie te Amsterdam, tot aanhouding van een kantoorbediende, die zich voor electricien uitgaf, contracten afsloot en zich dan een deel der te maken kosten vooruit liet beta len, om verder niets van zich te laten hoo- ren. De man is Zaterdag door de politie te Rotterdam daar ter stede in een logement aangehouden en naar Amsterdam overge bracht. Hy bekende hier voor de politie zyn euveldaden; thans maakt de man een rond reis langs de verschillende politlebureaux ln Ce stad op welker gebied hy zyn oplich teryen, samen misschien wel een twintigtal, pleegde. BODEGRAVEN, 29 Februari. 87 wagens kaas, 3847 stuks, le soort met rijksmerk 5659, 2e sport met ryksmerk 51—54, zonder rijksmerk 50—54. Handel matig. AMSTERDAM, 2 Febr. Veé. Ter markt waren heden aangevoerd: 550 vette koeien* waarvan de prijzen waren: ie kw. 100—110 ct., 2e kw. 84—100 ct., 3e kw. 70—84 ct., mindere soort 81—70 ct* per Kg. slachtgewicht; 150 melk en kalf koeien f 300425; 83 vette kalveren ie kw. 100 115 ct., 2e kw. 90100 ct., 3e kw. 70co ct. per Kg. le vend eewicht; 218 nuchtere kalveren f812, 40 schapen f 30—40; 710 varkens, Hollandsche Overz. en Geldersche 74—75 ct. (een enkele boven not.)2e kw. 73—74 ct., vette varkens 70ct. per Kg. slachtgewicht; 88 paarc.en f 90 240. AMSTERDAM, 27 Febr. Granen. Noteering Amst. Korenbeurs. Mais. L? Plata gele verwacht 29 Febr. per s.s. „Eemland", 3 Maart per s.s „Charterhouse". 5 Maart per s.s. „Igotz Mendi" en xo Maart per s.s. „Stad rnhem", alles f 231, JuU/Oct.-levering f 189, Juli/Dcc.-levering f 191, Java witte verwacht Maart per s.s „Blitar" 1 223» 10 Maart per s.S* „Siantar" f 222, 14 Maart per s.s „Sepa- roea" f 221, lava gele verwacht 30 Maart per s.s. „Melam- pus" f 224. Lijnkoeken. N.-Amerikaansche loco f 14,20, SK loco f 14.45, inlandsche f 14. Binncnl. granen. (Bcerennoteering) Roode tarwe fxi 12, nieuwe tarwe 1113, rogge ioV-sxxy2 chevalier.erst 12/213# haver 1112, duivcboonen 1416, paardeboo- nen 1212.75 alles per 100 Kg. Karwijzaad 18)419 en blauw maanzaad X7,/2x8 per 50 Kg. ALKMAAR, 27 Febr Varkens. Aangevoerd 592 var kens. Aangevoerd 592 varkens; vette 0.820.66. zouters f 0.5^ per Kg. APELDOORN, 37 Febr. Eieren. Aanvoer 100.000 stuks Prijs 56, middelmarkt f 5.50. Handel gewoon. ROERMOND, 27 Febr. Eiermijn. Aanvoer 3.200.000 stuks kippen- groote f 5.707.50, kleine f 55.50, een den- f 66.-0. ROTTERDAM, 17 Febr. Vee. Ter markt waren aange voerd 598 vette runderen, 190 vette en graskalveren, 357 schapen en lammeren; 1383 varkens. De prijzen waren als volgt: koeien xe kw. fi.02y21.10, 2e kw. f 0.950.85 3e kw. f 0.750.65; ossen ie kw. f 0.92%—0.97y2, 2e kw. f 0.900.80, 3e kw. f 0.700.60; kalveren ie kw. f 1.70 1.95. 2e kw. f 1.501.25,"3e kw. f x.io0.95: schapen ie kw. fo.700.90, 2e kw. f 0.600.50, 3e kw. f 0.45; lammeren f0.850.95: varkens ie kw. f0.63o.68t 2e kw. f 0.61—0.58, 3e kw. f0.56-0.53, expert f Vet vee met redelijken handel, maar weinig prima kw. aangevoerd. Schapen redelijk aangevoerd. Prima kw. duur Varkens redelijk verhandeld bij den aanvang prijzen hoog, later teruggaande. Vlas. Aangevoerd blauw 600 Kg. halfschoon f 11.30, 17.870 Kg. schoon f 1.201.90, 5000 Kg. Groningsche I f 1.40—1.90; 1500 Kg. wit f 1—1.25; 7850 Kg. geel f 1.40 x.co; 2480 Kg. dauwroot f 1.30. Handel traag. Fijne zaden. Maanzaad blauw f 3234, karwijzaad f 35 37, koolzaad f 2223, mosterdzaad bruin 1 geel f 23 24, kanariezaad f 1112, lijnzaad voer- 1819, zaai- 2425, boekweit Amerik. loco graansilo gezakt en spoor- idij f13. I 5-75—8.20, I ST. ANNALAND 25/2 v. Bremen n. Blyth. ST. JANSLAND 24/2 v. Newcastle te Rouaan* IcJ STAD ZAANDAM 26/2 v. Rott. te Bilbao. STAD ZALTBOMMEL 26/2 v. Rott. te Bilbao, VREDENBURG 26/a v. Rott. te Oxelösund. WAAL 26/2 v. Valencia te Hamburg. WESTLAND 25/2 v. Leith n. Rotterd. WOENSDRECH t 26/2 v. Rott. te Constanta, WOLSUM 25/2 v. Norfolk te Montevideo. ZEELAND, ms. Nooitgedaci.t, 25/2 v. Londen n. Brusaal» ZUID-HOLLAND 25/2 v. MethiJ te Kopenhagen. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. GROTIU: 2 v. Amst. n. Batavia. JAN PIETEKöZ. C'JEN (uitr.) 25/2 v. Colombo. PRINSES JULIAKA (thuisr.) 26/2 v. Port Said. RADJA 25/2 v. Batavia n. Amst. SEMBILAN 26/2 v. Amst. n. Java 27/2 te Antwerp** SIMALOER (uitr.) 25/2 v. Catania. SINGKEP (thuisr.) 25/2 te Suez. VONDEL 26/2 v. Batavia te Amst. KON. HOLL. LLOYD. ZEELAND 26/2 v. B'Ayres tc Amsterdam. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ. ACHILLES 26/2 v. Rott. n. Vigo. ADONIS 25/2 v. Salonica te Liwni. AJAX 26/2 v. Valencia te Cadix. ARIADNE 25/2 v. Malta te Barcelona. ASTREA 24/a v. New York n. Venezuela. AURORA 25/2 v. Catania n. Messina. BAARN (uitr.) 24/a te Curacao. BENNEKOM (thuisr.) pass. 36/2 Azoren. BERENICE 26/2 v. Valencia te Amst. BREDA, Hamburg n. Antwerpen, pass. 26/3 Vlissinge* CALLISTO (thuisr.) pass. 25/2 Dungeness. CLIO 26/2 v. Varno te Constanza. CRIJNSSEN (uitr.) 26/2 te Barbados. DOROS 27/2 v. Carthagena te Amsterdam. DEUCALION 26/2 v. Puerto Plata n. Havre. ERATO, Stettin n. Amst., pass. 26/2 Brunsbüttel. EUTERPE, Amst. n. Kopenhagen, pass. 27/2 Holtenau, HEBE 26'2 v. Alicante te Vinaro:. HECTOR 25/2 v. La Guayra n. Puerto Cabello. HERMES 26/2 v. Vourla n. Tigam. IREJE 20/2 v. Villa Gorcia te Gioraltar. IRIS, Amst. n. Danzig, pass. 25/2 Holtenau. MARS (u tr.) 26/2 te San Juan de Portorico. MEDEA 26/2 v. Grovosa n. Bari: MEROPE 2«t/2 v. Cadix n. Genua. MINERVA 25/2 v. Piraeus n. Smyrna. NEPTUNUS, Valencia n. Amst., pass. 25/2 Gibraltar CBERON 25/2 v. Port au Prince n. Cap Haitien. ODYSSEUS 25/2 v. Danziv n. Amst. ORPHEUS 26/2 v. Lissabon te Gibraltar. PERSEUS 27/2 v. Kopenhagen te Amst. PLUTO, Portimao n. Amst., pass. 26/2 Ouessani. POSEIDON 25/2 v. Kingston (J.) n. HAvre. RHEA 26/2 v. Hamburg n. Bremen. STUITVESANT (uitr.) 25/2 Dover n. Barbadof. THESEUS 25/2 v. La Coruna n. Oporto. VESTA 27/2 v. Hamburg te Amst. HALCYON LIJN. STAD DORDRECHT 26/2 v. Hamburg te B'Ayres* STAD HAARLEM 25/2 v. Hamburg n. La Piatt. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BREEDIJK 25/2 v. New York n. Rott. GROOTENDIJK 26/3 Rott. te New York. KINDERDIJK, Padfickust n. Londen/Hamb. lott., p** a6'2 Azoren. MONTGOMMERYSHIRE 23/3 v. San Francisco Rotterdam. RADNORSHIRE 26/2 v. Rott. te Antwerpen. ROTTERDAM (toeristenvaart) 25/2 5 u. n.ra. v. Piratm ROTTERDAM (toenstenv.) 26/2 te Constantinopel. HOLLAND—AFRIKA LIJN. GIEKERK 27/2 v. Antwerpen 'e Rotterd. GRIJPSKERK (thuisr.) 26/2 te Kilindim. JAGERSFONTEIN 27/2 v. Rott. n. Hamburg. MELISKERK (thuisr.) pass. 25/3 Vlissingen n. Antw* PARANA (thuisr.) 25/2 te Kaapstad. PARANA (thuisr.; 26/2 v. Kaapstad. RIETFONTEIN 24/2 v. Beira te Delagoabaai* SPRINGFONTEIN 26/2 v. Kiljdini n. Tanga. HOLLAND OOST AZIE LIJN. OLDEKERK (ui»- -15'a te Marseille. SALABANGKA (uitr.) 25/2 v. Penaug. HOLLAND-BRITSCH-INDIE LIJN. BILDERDIj'K (uitr.) 26/2 te Port Said. KIELDRECHT 25/2 v. Hamburg n. Antwerpen. Pas* 27/2 Vlissingen. SCHIEKERK (thuisr.) 26/2 bv. Oron. TERNATE (uitr.) 27/é te Port Said. HOLLAND—AUSTR LIE LIJN ALMKERK 26'a v. Roft. te Hamburg. SAMARINDA (thuisr.) pass. 25/2 F xi verre. HOLLAND-WEST AFRIKA LIJN. SCHOUWEN (thuisr.) pass. 25/2 Las Pahrv:. JAVA—BENGALEN LIJN. TOBA 23/2 v. Java te Calcutta. JAVA—NEW YORI LIJN. BLOMMERSDIJK, Java n. New Vork, 26/2 te Sues* STADSDIJK 26/2 v. Ja a te New York. ROTTERDAM- ZUID AMERIKA LIJN. ALDABI 26/2 v. Antwerpen te Ro tere-** ALUDRA (thuisr.) 25/3 v. Montevideo. Aw Aardappelen. Zeeuwsche Eigenheimers rprfpn wplkP tnpvillip- In nlnntc van om rlp m' bonte f 5—6. »d. blïuwe t 4-75~6, Brielsche Eigenhei- reoen, wence toevamg in piaats van om ae fvers f 8.80—7, «dstar 15—5-50. Belgische f3.36—4. stilstaande bus over den spoorwegovergang bravo'! f6.20—6.80, drielingen bbnte en blauwe f3—3.50 POELDIJK (uitr.) 23/2 te Pernambueo. te 1-yden, achter de bus stopte, hetwelk een 'f Eigenheimers («O-s, Industrie klei f4.40-J.60. POELDIJK (uitr.) 25/3 V. Bahia. j j Aanvoer flink, vraag redelijk. WAALWIJK (thuisr.) 35/3 v» Rio Janeiro. groot geluk genoemd mag worden. Binr.enl. granen. Tarwe ruim aangeboden, prijshoudend ZIJLDIJK 27/3 v. Hamburg te Amstcrdaafc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7