Voornaamste Nieuws Cf: WOENSDAG 29 FEBRUARI 1928 RADIO, CULTUUR EN BESCHAVING IB ,V Ifl 'Ir DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16794 Een goede vangst De uitsluiting in het kleedingbedrijf De actie der vischpakkers te IJmuiden Conflict geëindigd De moord op mr. Wijsman Een wijziging der Woningwet De behandeling der Capitulantenwet in de Tweede Kamer geschorst De vleeschvergiftiging te Nieu w-V ennep Vleeschvergiftiging voorkomen Met dynamiet-patronen geworpen Schoolkwestie Haarlemmerliede Een onverkwikkelijk geval De Leipziger Voorjaarsmesse J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht. Een brandstichter IHi «S1 BUREAUX: NASSAULAAN 49 Teleiooo No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal I 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLE ADVERTEIMTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 cL per regeL Aöe abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsyoorwaarden f 5finfl Levenslange geheels ongeschiktheid tot werken door f 7Cfl bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cfl bij 'n breuk van f AO bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkscr.ngen 1 «5UUU. verlies van beiae armen, beide beenen of beide ocgen; 1 doodslijden aflcop; I &JU." een voet of een oog; I led." duim of wijsvinger; I 3U." been of arm; 1 ^U." andere vinger. AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Door Dr. E. E. Foumier d'Albe. Vermaard onderzoeker en uitvinder op radio-gebied. (Auteursrecht voor Nederland bij de Nieuwe Haarl. Courant.) Eenigen tijd geleden ontmoette ik een Engelsche, die gehuwd was met een tele grafist van de Canadian Pacific Spoorweg, gestationneerd op een punt, twintig mijlen verwijderd van de naastbij gelegen nederzet ting. Zijn huis lag dicht hij den spoorweg, maar was omgeven door ongerepte wouden. De dame gaf een ontstellende beschrijving van haar dagelyksch leven: niemand om mee te spreken, nergens kunnen heengaan, intens koud in den winter, hitte en een zwarte vliegen-plaag In den zomer en alleen de enkele dagelyksche treinen, voorbydon- derend op hun weg van den eenen Oceaan naar den anderen. Voor een vrouw, die af komstig was uit een groot gezin in Londen, beteekende dit bestaan geestelijke en licha melijke slooping. Het zou tot krankzinnig heid hebben geleid, had zij geen radio ge had, die haar contact gaf met een aantal Canadeesche en Amerikaansche stations. Beteekenis voor de cultuur. Voor den gewonen luisteraar is radio niet Iets, waardoor zijn bestaan staat of valt. Hij gebruikt het voor verzet, soms om berich ten op te vangen, zelden als middel tot onderricht. De plaats, die de radio-telefonie in de moderne beschaving inneemt, wordt bepaald door vele omstandigheden en is thans geheel verschillend van die in den voor-oorlogstijd. Het gebruik van radio was toen beperkt tot bepaalde, noodzakelijke doel einden, als tijdseinen, weerberichten, scheep- vaartberichten en persnieuws. Sinds de in voering evenwel van den omroep, heeft de draadlooze telefonie nieuwe beteekenis ge kregen. Voor de eerste maal ln de geschiedenis der beschaving, heeft zij een levend element van geestes- en cultuurleven gebracht in de huizen der massa's. De draadlooze ontvanger brengt de nede rigste woning ln contact met het leven der Wereld. Het Is of millioenen, die in duisternis leefden, een groot licht zijn deelachtig ge- Worden. Voor diegenen onder ons; die aan het bedrijvige leven in steden gewoon zijn, Is het moeilijk te begrijpen, welk een omkeer radio heeft teweeg gebracht in het leven van honderdduizenden en nog eens honderddui zenden, die de dorpen bevolken. Diepgaande invloeden hebben vroeger ge werkt. Het boek, de courant en de leerplicht hebben veel uitgewerkt. Maar niets is zóó algemeen en van zoo'n onmiddellijke uit werking geweest als de draadlooze. De komen de generatie zal breed gevormd worden door de ideeën, die door den radio-omroep zullen worden verspreid. De nieuwe cultuur zoekt breedere horizonten en een verder gelegen doel dan elk voorgaand geslacht. De nood zakelijkheid om beschouwing te houden over, of uitleg te geven aan een meer of minder gangbare meening zal een machtige hulp blijken te zijn voor de nationale eenheid. En Iedere stap, die nader brengt tot een alge- meene sympathie, zal het geluid van de mi- crophoon in waarde doen rijzen. De unificatie wint terrein in de wereld van de muziek. Dat de waardeering van goede muziek steeds toeneemt, wordt be wezen door grooteren toeloop bij eerste klas concerten en den toenemenden verkoop van gramophoons. heele leven van een volk. In de dagen van Pericles was elk Athener een bevoegd too- neel-criticus, omdat het nationale tooneel voor iedereen open stond. Wij kunnen ons reeds havenarbeiders voorstellen, die den grooten marsch van de „Tannhaüser" fluiten Spoedig zullen wij ze hooren redekavelen over relativiteit met dezelfde animo, waar mee studeerende jonge menschen praten over wiskundige formules of historische ge beurtenissen. Draadlooze verplichtend? De draadlooze zal de machtigste hulp worden voor de cultuur, die de wereld ooit gekend heeft. De belangrijkheid van radio zal zoodanig worden, dat gebruik en installatie daarvan verplichtend zullen worden op dezelfde manier als het lezen van dagbladen thans verplichtend is. Elk volwassene wordt verondersteld zich op de hoogte te houden van de wetten en de van kracht zijnde voorschriften in een land, op straffe van boete bij overtreding Door ongeletterde en arme menschen wordt dit soms als Iets onrechtvaardigs be schouwd. Het zal gemakkelijker zyn, minder onrechtvaardig en minder kostbaar, om de draadlooze verplichtend te maken. Dit zou kunnen geschieden door te bepalen, dat elk huis of elke huishouding een ontvangtoestel moet bezitten. Luisteren zal niet verplich tend zijn, ook zal het niet noodig zijn een luidspreker te hebben, maar boeten zullen worden opgelegd voor het overtreden van de wetten der draadlooze, of iemand het genot of het onderricht te onthouden, door het omroep-station gegeven. Het is van harte te hopen, dat de radio uitzending het hoogste moge nastreven, dat bereikt kan worden, opdat de draadlooze, dienstbaar gemaakt aan cultuur en bescha ving, het hoogst mogelijke geestelijke ren dement afwerpe voor de menschheid! Een beruchte dief gearresteerd Gistermorgen vervoegde zich aan de wo ning van den landbouwer L. aan den Slo- terweg te Rijk in Haarlemmermeer een op het oog net uitziend persoon, van het type, zooals er in Haarlemmermeer steeds zoo veel rondloopen, blijkbaar met het doel om een aalmoes te vragen of een potlood te verkoopen. By de openstaande deur van het z.g. ach- Besprekingen zonder resultaat Van werknemerszi'de in het kleedingbe drijf wordt het volgende gemeld: De conferentie, die gisteren werd gehouden tusschen het dagelijksch hoofdbestuur van den bond van kleedermaker-patroons en de vertegenwoordigers der vakbonden, heeft geen resultaat opgeleverd. Van wergeverszijde deelde men ln de con ferentie mede, geen mandaat te hebben voor toezeggingen aan de vakbonden. Op de vraag der vankbonden, waarom men het dan gewenscht had geacht te confereeren, antwoordden de patroons, dat zij gewijzigde voorstellen der vakbonden verwachten. Zij wilden echter niet de toezegging doen, dat die gewijzigde voorstellen dan een grondslag voor verdere besprekingen zouden vormen. Evenmin wilden zij zich bereid verklaren eventueel gewijzigde voorstellen in hun ledenvergadering te verdedigen, om op die wijze aan het conflict een einde te maken. Tenslotte verklaarden de werkgevers nog maals, dat van een verhooging der productie kosten naar hunne meening geen sprake mag zijn. Onder deze omstandigheden waren de vak- j bonden van meentng, dat een wijziging hun- ner voorstellen geen beteekenis kon hebben omdat toch geen enkele waarborg werd ge geven, dat zulk een wijziging den grondslag zou kunnen leggen voor een bevredigende oplossing of daarvoor zelfs maar kans zou bieden. De conferentie Is daarna gesloten. Omtrent de conferentie tusschen den bond van kleedermakerspatroons en de vertegen woordigers der werknemersorganisatie ver spreidt het persbureau „Vaz Dias" het vol gend bericht: Hoewel de Bond van Maatpatroons na in trekking van zijn eigen voorstellen, zich steeds op het standpunt heeft gesteld, dat het pas geeindigde collectief contract slechts onveranderd kon worden voortgezet, heeft zijn degelijksch bestuur teneinde den vrede in het bedrijf te herstellen, de werknemers bonden voorgesteld de verdergaande voorstel len van de Vereenlging van maatconfectie patroons te aanvaarden. De maatpatroons verklaarden zich bereid deze voorstellen bij hun ledenvergadering met kracht te verdedigen. De werknemers bonden toonden zelfs, na deze verder gaande voorstellen, althans op deze verga dering geen neiging tot toenadering. Tot Maandag was er in de actie der vischpakkers te IJmuiden geen verandering gekomen, In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft de actie zich echter ver scherpt. Een vischpakker was n.l. In een logger aan 't werk gegaan, waarop de voor zitter van den Chr. Bond van Pabrieks- en Transportarbeiders hem verzocht het werk neer te leggen. De marechaussee maakte hierop aanmerking en verzocht den voor zitter zijn mond te houden. Dit geval ver spreidde zich spoedig langs de hutten en de arbeiders waren over de inmenging der ma rechaussee niets te spreken. Een oogenblik dreigde zelfs een staker, maar zoover is het niet gekomen. Genoemde vischpakker toch heelt eerst het werk neergelegd en na eenlg overleg heeft men weer besloten, dat de vischpakkers de aangekomen loggers zouden helpen lossen. Het bestuur van den Chr. Bond van Transportarbeiders heeft reeds gisteren een brief gezonden aan de Reedersvereenigingen en daarin geschreven dat zij lang niet ac- coord gaan met de inmenging der mare chaussee in loonacties der organisaties en verzoekt om medewerking om dit tegen te gaan. Het conflict te IJmuiden in de bouwvak ken, waarbij de Vereeniging van onderaan nemers van metselwerken De Goede Ver wachting, de Bouwvakarbeidersvereenfging Ons Beiang en anderzijds de onderaanne- terhuis gekomen, zag hü dat daar nlemapd I mers Ruis en. Stolk betrokken waren, ls ge van de bewoners aanwezig was. eindigd. Het essentieele in het bestaan van een volk. Wat door de draadlooze kan gedaan of bereikt worden, ls geenszins beperkt tot het gebied der muziek. Er liggen andere moge lijkheden open. Voor de eerste maal in de geschiedenis der menschheid verschaft zij een middel om een volk te verzamelen door een oproep van uit het centrum. Wanneer ln vroegere tijden een koning zijn onderdanen tot hun plicht wenschte te roepen, zond hij een heraut uit met een trompet. Koningin Elizabeth riep Engeland tot de wapenen op tegen de Spaansche Armada door middel van lichten in de vuurtorens langs de kust. Napoleon mobiliseerde zijn leger met behulp van semaphoors. In den Fransch-Duitschen oorlog van 1870 waren de woorden: „Krieg Mobil", getelegrafeerd van Berlijn, voldoen de om 500.000 man op de been te brengen. Maar in 1926 was het de radio, die Baldwin in staat stelde de voedselvoorziening te or- ganiseeren, den spoorwegdienst te herstellen en 20.000 speciale agenten te doen aanstel len alleen in Londen. De uitwerking van elk ander middel zou afhankelijk zijn geweest van plaatselijke welwillendheid en toevalligheden, waardoor er dus niet op gerekend kon worden in de crisis van een algemeene staking. Geen volk zal in de toekomst dit opper machtige middel mogen verwaarloozen, waar het er om gaat de publieke meening te vor men of te beïnvloeden. En in het algemeen zal de wereld den geest en het karakter van een volk beoordeelen naar zijn uitzend-pro- gramma's. De muziek van een land en bij zonder zijn volkszang vormen de uitdrukking van 't eigenlijk zieleleven, waarvoor zooveel wordt gedaan om het te vormen en levendig te houden. Over eenigen tijd, als de moeilijk heden zijn overwonnen, zullen de radio-pro gramma's een afspiegeling zijn van het ge- Van deze gelegenheid wist hü gebruik te maken om fluks een heerenrijwiel, hetwelk in dit achterhuis stond, mee te nemen en daarmede weg te rijden. Gelukkig werd dit opgemerkt door een zuster van L., die toevallig uit een andere kamer naar buiten keek en den man zag weggaan. Zij waarschuwde onmiddellijk haar broer, die achter op het erf werkzaam was; deze ging den dief met een ander rijwiel achter na en wist hem in te halen. Hij hield den man staande en kon met veel moeite de fiets weer bemachtigen. Alsof er niets gebeurd was, liep de dief daarna kalm verder in de richting van den Vyfhuizerweg, maar werd door enkele per sonen nagegeaan. L. waarschuwde onmiddellijk de gemeen te-politie te Hoofddorp, die zich direct naar den Vijfhuizerweg begaf en den man arresteerde. Hij werd in den motorzijspan- wagen naar Hoofddorp overgebracht en aan een verhoor onderworpen. Bij onder zoek bleek hij te zijn de 34-jarige H. v. d. G., gedomicilieerd te Amsterdam; een beruchte en gevaarlijke persoon, die voor verschillen de diefstallen en inbraken reeds 5 jaren ge vangenisstraf achter den rug had en een paar weken geleden pas ontslagen was uit de bijzondere strafgevangenis te Sche- veningen. Ook heeft hij reeds 7 jaar in een verbeteringsgesticht doorgebracht. Het is voorts gebleken, dat hij zich na zijn invrijheidstelling veelal ln deze gemeente heeft opgehouden natuurlijk om zijn slag te slaan en in de omliggende steden ln logementen nachtverblijf hield. Zeer vermoedelijk heeft hij —volgens ge tuigenis van verschillende personen zich op Woensdag 22 Februari ook schuldig ge maakt aan diefstal van een rijwiel uit een schuur van den landbouwer A., aan den Hoofdweg, alhier. De gemeente-politie heeft dus met de ar restatie van dit individu een goede vangst gedaan. De man is Woensdagmorgen ter beschik king van de Justitie te Haarlem gesteld. Waarom geen vervolging tegen der heer v. Z. is ingesteld. Naar aanleiding van het bericht, dat de heer J. J. L. van Zuylen, tegen wien een strafrechterlijke actie was ingesteld, naar aanleiding van een publicatie met „onthul lingen" over den moord op mr. Wijsman, van den officier van Justitie mededeeling had ontvangen, dat hij niet verder vervplgd zou worden, zulks „op gronden, aan het alge meen belang ontleend", deelt men van be voegde zijde, om verkeerd begrijpen te voor komen. het volgende mede, omtrent het ver loop van deze zaak. De vader van wijlen mr. Wijsman, die de klacht tegen den heer van Z. had ingediend, zag er zeer tegen op, na al het reeds door gemaakte leed, thans voor deze zaak ook nog eens ter zitting te moeten verschijnen. Hij deed op den officier van Justitie het dringen de beroep hem dit te besparen. Deze wilde den bejaarden man wel ter wille zijn. En teen nu de heer van Z. voor den Rechter commissaris de verklaring aflegde, dat hij, zoo de zaak niet verder vervolgd zou worden, den officier machtiging gaf, tot vernietiging van de in beslag genomen publicatie, heeft deze gemeend, dat in dat geval het algemeen belang een verdere vervolging niet meer vroeg en heeft hij den heer van Z. kennis van niet verdere vervolging gegeven. De fa. Ruis en Stolk verricht het metsel werk van 9 huizen voor de fa. van Beelen en v. d. Pias aan de Komgasstraat. Gister morgen vroegen de arbeiders weer 8 man aan het werk te zetten. De fa. Ruls en Stolk had echter reeds 2 man aan 't werk en kon niet meer dan 2 man gebruiken. De arbei ders hebben daarop toegezien waarna twee man werden aangenomen, zoodat het con flict dus thans is geëindigd. De Minister van Arbeid, Handel en Njj verheid heeft, naar gemeld wordt, aan de colleges van Gedeputeerde Staten en aan enkele andere lichamen een wetsontwerp tot wijziging van de Woningwet toegezon den met verzoek om de opmerkingen ken baar te maken, waartoe het stuk him aan leiding geeft. Het voorontwerp handelt vooral over de rooilijn, het bouwverbod, het uitbreidings plan en de schadevergoeding. De Minister van Oorlog heeft gisteren ln de Tweede Kamer schorsing der beraadsla gingen over de Capitulantenwet verzocht, teneinde gelegenheid te hebben een ander stelsel voor te bereiden. Daartoe werd be sloten. OmVrent de vleeschvergiftiging te Nieuw- Vennep vernemen wij nog nader, dat het varken, waarvan de ondeugdelijke ham afkomstig was, in eigendom toebehoorde aan den arbeider B., die het ln November heeft geslacht en daarvan een paar ham men had verkocht o.a. aan den heer P. D„ in wiens gezin zich nu een paar geval len van vergiftiging hebben voorgedaan. Het ls gebleken, dat het vleesch niet vol doende gezouten was, en de hammen niet tot op het been waren doorgepekeld, met het gevolg dat de kwaliteit ondeugdelijk werd. De bedorven ham, alsmede een paar zij den spek, die B. nog in bezit had, zijn door den keuringsdienst in beslag geno men voor nader onderzoek. De toestand van de belde kinderen van D. is gelukkig vooruitgaande. Bedorven ham in beslag genomen. Te Nieuw-Vennep heeft zich nog een ander geval van inbeslagname van bedor ven vleesch voorgedaan, dat met de ver giftiging ln het gezin van P. D. niets uit staande heeft. Maandag vervoegde zich bij een slager aldaar een arbeider met het verzoek een hem in eigendom toebehoorende ham nog eens te willen rooken. De slager bemerkte direct dat de ham bedorven en niet meer voor de consumptie geschikt was. Hij waarschuwde den keuringsdienst, die het vleesch, dat in staat van ontbinding ■verkeerde, in beslag nam. Zeer vermoedelijk was ook deze ham niet voldoende doorgezoutcjn geworden. Zes jaar gevangenisstraf geëischt Voor de rechtbank te Maastricht werd gisteren behandeld de zaak tegen zekeren C. S. en J. M., belden ruim 30 jaar oud, wo nende te Stein (L.), die op 14 December 1.1. een gevaarlijk spelletje hebben uitgehaald Zij hadden met dynamiet of picrinezuur ge laden patronen met een lont aangestoken en naar de woningen van zekere Janssen en Niesten geslingerd. Met een vreeselijken slag kwamen de pa tronen tot ontploffing, waardoor de ruiten in de nabij gelegen woningen, sprongen. Ge lukkig waren geen menschenlevens te be treuren. Het O.M., waargenomen door Mr. Kneep- kens, meent dat hier een zwaar misdrijf is geschied. Hü eischte derhalve tegen belde verdachten zes jaren gevangenisstraf. De raad der gem. Halfweg besloot ln zijn vergadering van 29 November 1.1. op een desbetreffend verzoek van het R.-K. School bestuur te Haarlemmerliede, gelden be schikbaar te stellen voor het maken van een terreinafscheiding en het betegelen van een gedeelte speelplaats dier school tot een gezamenlijk bedrag van pijn. 900. Tegen dit besluit ls door eenige Ingeze tenen dier gemeente bij Ged. Staten be zwaar ingebracht. .In verband hiermede is thans door Gede puteerde Staten bepaald, dat de openbare behandeling van dit bezwaarschrift zal plaats hebben ten overstaan van een daar toe benoemde commissie uit Ged. Staten ten Raadhuize te Halfweg op Vrijdagmor gen a.s. ongeveer 11 uur. Bij de jongste behandeling van de Onder- wUs-begrooting in den Haagschen Raad heeft de woordvoerder van de Sociaal-Democra tische raadsfractie de heer Harms o.m. den voorstanders van de byzondere -scholen ver weten, dat zy met zekere flnancieele dwang middelen ouders verplichten hun kinderen naar de byzondere school te zenden, waar over deze socialistische spreker heel slecht te spreken was. Mr. de Jong, wees de beschuldiging on- middeliyk terug en interrumpeerde den heer Harms: „Wat gij verwyt aan de voorstan ders van de byzondere scholen, doen Juist de propagandisten voor de Openbare. Broek huizen koopt de ouders om". Op die beschuldiging is de communist de heer De Visser in de vergadering van 16 December uitvoeriger ingegaan en hy som meerde mr. De Jong deze ernstige beschul digingen waar te maken. De „Residentiebode" ls daartoe thans ln staat en publiceert eenige gevallen, waarin propagandisten van de openbare school en met name ook de heer Broekhuizen, ouders geld aanboden, hetzij als bedragen Ineens, hetzy als wekelijksche uitkeeringen, wanneer deze ouders hun kinderen naar de openbare school zouden sturen. De redactie van de „Residentiebode" ls bij eenige der betrokken ouders op bezoek ge weest en vertelde van haar ervaring o. a. als volgt: „We kwamen zoo op bezoek ln een hofje aan de Zulllngstraat, waar een aardig ke reltje van een jaar of elf ons mededeelde: „Mijnheer, ik moet van mijn vader nu naar de protestantsche school, want daar krijgt mijn vader geld voor, maar ik was veel lie ver by de broeders gebleven." En op de bovenétage ln de Zuilingstraat ontmoetten we een moeder, met bijna zes kinderen. Ze vertelde ons, dat ze protestant was, maar haar man was katholiek en de kinderen waren kath. gedoopt. Ze kreeg wel ondersteuning van de St. Vincentius, maar haar man was dikwijls werkloos. En nu was er een mijnheer van de school uit de Korte Lombardstraat gekomen en die had gezegd, dat hy twee gulden per week meer gaf, dan de St. Vincentius en ook zou zorgen, dat ze een en ander had, als het zesde kindje kwam, maar dan moesten de kinderen naar de openbare school. Nou, dat meerdere geld kon ze goed gebruiken en voor het Roomsche geloof kon ze dit niet laten schieten. Haar man had er wel tegen gesputterd, maar dan moest die maar zorgen, dat hy wat meer verdiende. Bij een ander bezoek bleek ons, dat een onderwijzer van de school Sirtemastraat er ook dergelijke verheven practijken op na hield en van de armoede der ouders ge bruik maakte om de openbare school aan wat kindertjes te helpen. Welke verheven karakters deze paedagogen op die wijze kweeken. bleek uit een geval in de Hemster- huisstraat. Een zekere van Z„ uit die straat, kwam op bezoek by een der Paters in de pastorie in de Da Costastraat en deelde hem daar mede, dat de heer Broekhulzen hem aangeboden had. elke week 5.te geven. Indien hy de kinderen naar de openbare school stuur de. En nu kwam hy vragen, wat de Pater had aan te bieden, want gaf die meer, dan bleven de kinderen op de byzondere school. Natuurlijk heeft de Pater hem de deur ge wezen, maar tot dergelijke chantage-prac- tijken worden de menschen door dit om koopsysteem van deze paedagogen ge voerd." Ook heeft het blad eenige schriftelijke verklaringen van ouders, dat de heer Broek- ruizen hun geld geeft, omdat zij hun kin deren van de katholieke school hebben af genomen en naar de openbare hebben ge zonden. Voorts wijst het blad op de meer dan eigenaardige houding, welke Maatschappe ïyk Hulpbetoon ten opzichte van deze ron- selpraktyken inneemt. Zooals bekend mag worden geacht, wordt bij personen, die gesteund worden door Maat- schappeiyk Hulpbetoon en die ook de St. Vincentius steunt, het steunbedrag van de St. Vincentlus in mindering gebracht. Maar nu moet een der huisbezoeksters van Maat schappeiyk Hulpbetoon, ook haar naam ls aan de redactie genoemd, hebben verklaard, dat de bedragen, die de heer B. verstrekt, niet aan Maatschappelijk Hulpbetoon be hoeven te worden opgegeven, die mogen de ouders behouden als een extra-douceurtje. Weet het gemeentebestuur hiervan en zoo ja, hoe kan dit meten met twee maten dan verdedigd worden? vraagt de „Residentie bode" terecht. wy hebben ter bevoegde plaatse ge ïnformeerd of zich ook ln Haarlem derge lijke gevallen voordoen. Men deelde ons mede, dat dit niet het geval ls, wat ons genoegen doet, maar wat ook niet meer dan plicht ls. In de vergadering der Tweede Kamer heeft de minister van Oorlog schorsing der beraadslagingen over de capitulantenwet verzocht, teneinde een ander stelsel voor te bereiden. De commissaris der Koningin in Znid- Ilolland, jhr. mr. dr. van Karnebeek, aan vaardt a.s. Donderdag zijn ambt. Wat er na 1 Maart voor de Centrale filmkeuring gedaan zal moeten worden. De gens" eerste reis van naar Indië. de „Christiaan Huy- Belangrijke deelname uit Nederland De Voorjaarsbeurs, die op 4 Maart te Leipzig geopend zal worden trekt dit jaar groote belangstelling, zoowel in Nederland als elders. De voorteekenen worden gun stig geacht en In Leipzig wordt een ge animeerd verloop verwacht. Tot de ongeveer 10.000 deelnemers behoort een 30-tal Hol- landsche exposanten, waaronder bekende fabrieken van metaal, kunstaardewerken, sanitaire installaties, tabakspypen, verlich tingsartikelen, oud-Hollandsch koperwerk, metaalwaren en werktuigen, enz. Ook wordt een groote stand ingericht door de inter nationale vereeniging voor de rubber en andere cultures ln Nederlandsch-Indië, in samenwerking met de Rubber-Association. De conferentie tusschen patroons en werkgevers in het kleedingbedrijf heeft geen resultaat opgeleverd. Een wijziging der woningwet. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp tot instelling van een openbaar onderzoek omtrent rampen en ongevallen aan Neder- landsche oorlogsvaartuigen overkomen. Een nieuw conflict in de Duitsche metaal industrie? Dreigende Vtaking bij een der grootste bedrijven te Berlijn. Een nieuw financieel schandaal In Duitschland, waarbij het rijksweerministe- rie is betrokken. Schade voor het rijk min stens 7.0 millioen mark. De Fransche Kamer neemt het nieuwe douane-tarief aan met 403 tegen 74 stem men. De Komintern bereidt een gewapenden opstand voor in China. De Amerikaansche Senaat keurt het rap port goed inzake teruggave der vroeger vyandclijke eigendommen in de Ver. Staten. Barometerstand 9 uur vjb. 765. Vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 -- Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.08. barometerstand 778.1 m.M. te m.M. te 745.2 Hoogste Danzig. Laagste barometerstand Vestmanör. Verwachting: Matige O. tot Z. O. wind. half tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, om het vriespunt des nachts, over dag iets kouder. Zaterdag werd ln de Peel der Maatschap- py Grientsveen, onder Asten, op meerdere plaatsen brand ontdekt. Al spoedig werd aan kwaadwilligheid gedacht. Thans is, naar de „Nieuwe Koerier" meldt, door de mare chaussee aangehouden en naar Roermond overgebracht, de betonwerker J. R„ laatste lijk wonende te Heerlen, doch afkomstig uit Herten. Op eenige plaatsen is men cr ln geslaagd het vuur direct te blusschen. op andere smeult het echter voort. Een aantal hopen turf werd een prooi der vlammen, terwyl de groote hoeveelheden turf der Maatschappy, welke aan de laad en los plaats, naby het kanaal zijn gelegen, dank zy het direct ontdekken van den brand en de gunstige windrichting, zyn behouden ge bleven. Omtrent de drijfveer tot deze daad, tast men volkomen in het duister. R. was op weg naar zyn ouders, die thans te Asten wonen. Hy schijnt een zonderling te zijn. v MÉ—Ma —gLA-g» •W... Gisterenmiddag is het nieuwe schip van de Stoomvaart My. „Nederland", de „Christiaan Huygen", uit Amsterdam vertrokken, voor zijn eerste reis haar Nederlandsch Oost-Indië. Het trotsche vaartuig in de sluis te IJmuiden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1