Voornaamste Nieuws DONDERDAG 1 MAART 1928 If 40.- 3L Art. 35 Auteurswet 0 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 167*»-S AANGIFTE MOET. OP STRAFEE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. DE „SCHUTTEVAER' LONDEN NAAR Gravesend gepasseerd Ameland geïsoleerd Het ongeluk met de Gooische Stoomtram nabij Laren R.K. Jongensschool te Bennebroek R.K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland" Bureaucratius aan 't werk ?er vliegtuig naar c Leipziger Messe De vrijwillige landstorm Tentoonstelling van vliegtuig modellen te Regensburg 8? J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. De toestand van Z. D. H. den Bisschop De scheepvaart op de Maas te Maastricht Als een verrassing Ernstig mijnongeval BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal I 3.58 bij vooruitbetaling. OURANT ADVERTENTIES 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60' ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bii contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. le abonné's cp dit blad zijn, ingevolge de ««ekenngsverwaarden f 300(J.- bSn^f f 750." docdeHjTen tfkSp" f 250. Ugen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitseermgeii All bij verlies van een hand, f 125.' bij verlies van een f Cf) er; 1 bij 'n breuk van een voet of een oog; i l&d.' duim of wijsvinger; I «JU*' been of arm; tij verlies v. een Nu door een uitspraak van den Haarlem- schen Kantonrechter een beslissing is ge nomen in de langzaam aan befaamd ge worden zaak van de publicatie van een portret van burgemeester Maarschalk in dit blad, lijkt het ons gewenscht op een in de wet op het auteursrecht gebleken leemte, waaromtrent ongelukkigerwijze ook na dit proces nog twijfel blijft bestaan, te wijzen. Door hgt hier bedoelde geschil waren ver scheidene vragen gerezen, waarop nog geen antwoord gekomen is, ofschoon de rechts zekerheid, waarom het hier gaat, een pu bliek belang is. Laten wij eerst de feiten opzetten. De burgemeester van Haarlem dient een klacht ta wegens het zonder zijn toestemming openbaar maken van zijn portret. Aanvan kelijk hebben wij ons over deze schijnbare hoogst onwelwillende houding verbaasd. Het behoort immers in onzen tijd tot de meest onverschillige dingen van het leven, dat men zijn portret in een dagblad of week blad ziet. Men loopt langs de straat; men staat bijv. hier of daar te kijken. Toevallig wordt er een opname gemaakt van een ouden gevel, van een nieuwe brug, van een stadsdoorbraak, een gederailleerden auto of wat ook.. Enmen komt onbewust op de gevoelige plaat. Een openbaar persoon, een autoriteit, die voortdurend in het publiek optreedt, staat er natuurlijk dagelijks aan bloot zich zelf in de dagbladen en andere periodieken geconterfeit te zien.Wie dit niet wenscht, doet maar beter van alle open bare betrekkingen af te zien. De klacht van den burgemeester had dan ook een anderen ondergrond. Door toevallige omstandigheden was een persfotograaf door gedrongen tot het atelier van een schilder, die in opdracht heeft een levensgroot por tret van den heer Maarschalk in ambts gewaad te schilderen. De fotograaf, onbe kend met de beeltenis, waarvoor hij stond, en meenende een magistraat van Noord- Holland's hoofdstad uit de 17e eeuw in ef- figie te ontmoeten, drukte af, deed zijn „vondst" bij zijn dagelijkschen buit en droeg dezen af aan den directeur van het foto persbureau, in welks dienst hij is. Op deze wijze bereikte de thans geruchtmakende foto onze redactie, welke, zonder de minste argwaan, het portret publiceerde. Achteraf Is ons nu ook gebleken, dat de burgemeester door zijn aanklacht niet de bedoeling heeft gehad een onwelwillende daad tegenover onze redactie te stellen waarvoor dan ook alle reden volkomen ontbreekt maar dat hij. verstoord over de handelwijze van den persfotograaf dien hij van onbescheiden heid verdacht dezen heeft willen treffen. Ziedaar den persoonlijken kant van de zaak, dien we verder onbesproken kunnen laten. Zü het tegen de bedoeling van den bur gemeester er werd en moest een aan klacht tegen den hoofdredacteur van dit blad worden ingediend als den voor den Inhoud der courant aansprakelijken persoon. Daarmee werd aan den Kantonrechter een belangrijke vraag voorgelegd. In hoeverre kan de redactie van een dagblad verant woordelijk worden gesteld voor de publicatie van een foto? Het kan natuurlijk zijn, dat een foto het eigendom van een ander is; dat een afdruk of het negatief in handen komt van een persman en deze tot publi catie overgaat, terwijl den eigenaar daar mee kennelijk nadeel of leed wordt berok kend. Een aanklacht zal In zulk een geval zeker effect hebben; immers, een overtre ding van de wet op het auteursrecht staat dan vast. Maar met de illustreering van onze dag bladen is in de verantwoordelijkheid van den hoofdredacteur onmiskenbaar wijziging gekomen. Goed recht eischt, dat er bij het uitspreken van straf ook schuld, zij het maar nalatigheid, aanwezig is. En nu is het practisch onmogelijk geworden, voor een verantwoordelijk leider van een dag blad, om aansprakelijk te zijn voor de in zijn blad verschijnende foto's. Er zijn b.v. tal van provinciale bladen, welke hun foto pagina's van een centraal punt, een groote uitgeverij, betrekken. De samenstellers van die fotopagina's zelf zijn weer aangewezen op fotopersbureaux, binnen- en buitenland- sche, welke dagelijks honderden foto's in zenden. Zoodoende is het practijk gewor den, dat de redacties van dagbladen zich verlaten op de fotobureaux, evenzeer als op de correspondentiebureaux. Wanneer op een dagbladredactie een bericht binnenkomt van het Nederlandsch (Haagsch) Corresponden tiebureau, van het Reuter-, Wolff-, Havas- bureau enz., wordt dit al ofniet zonder bronvermelding opgenomen. Nooit wordt er fcan gedacht een dagblad voor den inhoud van zulk een bericht aansprakelijk te stel len. dezelfde gewoonte zal ook ten opzichte van de fotobureaux ingang moeten vinden, wU de redactie van een dagblad behoorlijk haar werij kunnen doen. En ten deze voorziet de auteurswet niet, omdat aan de illustratie- woede onzej. dagbladen, noch bij het ont werpen der Bemer Conventie, noch bij het samenstellen der Nederlandsche auteurswet Is gedacht. Daarin is slechts sprake van het eigendom van portretten. In Artikel 35 heet het: Hij, die zonder daartoe gerechtigd te Zijn, een portret in het openbaar ten toon stelt of op andere wijze openbaar maakt, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste twee honderd gulden. Kennelijk is hier gedacht aan de bescher ming van het auteursrecht van den por tretschilder of den fotograaf. Welnu, nie mand denkt er tegenwoordig aan, om, wan neer hij een portret ter publicatie aanbiedt, te vragen, of de fotograaf wel machtiging tot openbaarmaking verleent. Evenmin denkt een dagbladredacteur er over den betrok kene om zulk een machtiging te vragen of van alle aanbiedingen van foto's een cer tificaat van toestemming tot publicatie te eischen. En toch komt het herhaaldelijk voor, dat bij jubilea portretten worden aan geboden, van welker publicatie de gecon- terfeite achteraf in het geheel niet gediend blijkt te zijn. Een bescheiden boekhouder of beambte heeft een zilveren of gouden ambtsjubileum. Gedienstige collega's weten een portret van hem te bemachtigen en verzoeken de redactie van een plaatselijk orgaan dit te publiceeren. Er wordt een gouden bruiloft gevierd; dankbare kinderen kernen op het redactiebureau van het plaat selijk dagblad met een vaak leelijke en verweerde foto aandragen. De redacteur waarschuwt nog: „er zal niet veel van te recht komen". De dankbare kinderen blij ven aandringen. En wat leert de ervaring? Dat de bescheiden jubilaris, de gouden bruiloftvierders of een deel van hun familie later heftig komen protesteeren, dat zij zonder voorkennis in de krant zijn geko men; of wel, dat zulk een portret, waar mee zij weinig flatteus ten toon zijn ge steld, niet had mogen gepubliceerd worden. Er zijn nog heel wat meer gevallen denk baar en ook voorkomend in de practijk. Gelukkig voor den Kantonrechter loopen al die menschen niet naar de politie, om een aanklacht in te dienen. Een dagblad mocht dan wel een vasten redacteur aanstellen om voor het gerecht te verschijnen. Met dit al is een leemte in de auteurs wet gebleken, waardoor niet wordt voorzien in alle boven aangehaalde gevallen. Slechts door een rechterlijke uitspraak in hoogste instantie, waardoor de hoofdredacteur van een dagblad niet aansprakelijk wordt ge steld voor de publicatie van foto's, tenzij ac opzet om met bewuste schending van het auteursrecht tegen den zin van den maker of den eigenaar van de foto tot publicatie over te gaan vast staat, is hier rechtszeker heid te krijgen. In het onderhavige geval is vrijspraak gevolgd wegens nietigheid van de dagvaar ding, welke gemakkelijk was aan te toonen. Dit is in zekeren zin jammer en het zou ons wat waard zijn, wanneer een nieuwe aanklacht tegen ons blad antwoord bracht van den rechter in hoogste instantie op de nu nog open blijvende vraag. Zooals wij de zaak zien, zou de wet dan onvoldoende blijken ten opzichte van het langzaam ge groeide recht, hetwelk thans iedere dag bladondernemer meent te hebben ten op zichte van het vrijwel onbeperkt plaatsen van foto's. Tegenover de steeds stijgende behoefte van het publiek aan geïllustreer de bladen is deze rechtzekerheid een pu bliek belang. Reuter seint uit Londen: Gistermiddag te 5 uur 15 is de reddings boot „Schuttevaer" op de Theems bij Gra vesend aangekomen. In den avond zou de tocht'naar Londen vervolgd worden. Dinsdagnacht hadden wij van de Ned. Te legraaf Maatschappij Radio Holland, die aan boord van de „Schuttevaer" een draad- looze installatie heeft geplaatst en met wie het Persbureau Vaz Dias een overeenkomst heeft gesloten omtrent de publicatie van de dagjournalen, nog geen enkel bericht om trent de „Schuttevaer" ontvangen. De directie van de Ned. Telegraaf Maat schappij kon tot Woensdagnacht vier uur geen verbinding met de „Schuttevaer" krij gen. Men meldt ons uit Hollum: Door den aankomenden Oostenwind is de waterstand op de Wadden zóó laag, dat de veerboot van Nes naar Holwerd vóór een paar dagen is vastgeloopen en nog steeds niet terug is, zoodat Ameland sedert een pa&r dagen geïsoleerd is. Een memorie aan den minisle van Waterstaat en aan de Eerste en Tweede Kamer De commissie van onderzoek inzake het Gooische stoomtramvraagstuk, welke verle den jaar in een te Laren gehouden open bare vergadering in het leven werd geroe pen, heeft in dé bescheiden van het aan den minister van Waterstaat uitgebracht rapport van de commissie Van der Vegt aanleiding gevonden haar standpunt nader te bepalen. De algemeene Indruk, dien de commissie van het rapport had gekregen, was een weinig bevredigende en zij droeg aan haar medeleden, de heeren mr. J. H. Penning,, p. C. van Huizen, J. H. Dudok van Heel, T. J. Luitjes en G. P. J. van Overbeek op, ter zake een uitgewerkte memorie te zenden aan den minister van Waterstaat en aan de leden voor de Eerste- en Tweede Ka mer der Staten-Generaal. Men meldt ons uit Bennebroek: Door de groote toename van kinderen, welke de R. K. Zusterschool alhier bezoe ken, wordt er groote behoefte gevoeld aan een tweede R. K. school. Hierin zal binnen korten tijd worden voorzien door de oprichting van een Broederschool. welke zal worden bediend door de Broeders van St. Jan Baptist de La Salie. Deze speciale jongensschool zal zeer waarschijnijk worden geopend op 1 Januav: 1929. Gistermiddag werd in het K. S. A.-ge- bouw te Beverwijk de jaarvergadering ge houden van den R. K. Coöp. Tuindersver eeniging' „Kennemerland welke vergade ring o.a. werd bijgewoond door den heer Hazeloop, rijkstuinbouwconsulent te Alk maar en door den heer W. Balk, secretaris van de Provinciale Commissie uit de veilin gen, te Alkmaar. De voorzitter, de heer J. P. Nijssen, open de de vergadering met een welkomstwoord, waarna hij constateerde, dat 1927 voor den tuinbouw gunstiger is geweest dan het jaar 1926. Spr. wees er vervolgens op, hoe een cultuurverandering noodzakelijk is gewor den en hoeveel notie het vereischt, om in Kennemerland een bloeienden tuinbouw te te behouden. De voorzitter besloot met de beste wen- schen voor 1928. Het jaarverslag Door den directeur,'den heer W. de Groot, werd hierna het jaarverslag uitgebracht. Na een inleidend woord deelde de direc teur mede, dat 15 nieuwe leden zijn toege treden. Het vertrouwen in de vereeniging gaat steeds aangroeien. De aanvoer van aardbeien bedroeg 1641451 K.G. tegen 1089,647 K.G. in 1926. De omzet aardbeien 531,123,89 tegen 390-636,14 in 1926. In 1927 dus 551800 K.G. en 140487,75 meer dan in 1926. De dorsneAe-prijs in 1927 was 32,36 tegen 33.92 in 1926, dus 1,59 per 100 K.G. minder. De groentenomzet bedroeg in 1927 525.446,32 tegen in 1928 473737,16, dus meer 51,659,16. De totaal omzet bedroeg 1.056.570,21 tegen in 1926 864,423,30, dus meer 192,146,91. Beide, aardbeien en groenten, geven dus voordeeliger cijfers te zien dan 1926. Echter is vooral het aardbeienseizoen niet aan te merken als een goed seizoen. De kli- matorische invloeden deden zich wederom geducht gelden. Het had veel beter kunnen zijn, om aanspraak te kunnen maken op de qualificatie „bevredigend". Wjj hopen, aldus de directie, dat de proe ven, die met de aardbeidnlpanten worden genomen, ons weer een frisch, nieuw ge slacht zullen grengen, hetwelk tegen onze grillige klimaatwisselingen beter bestand is. Export van aardbeien in verschen toestand is in 1927 bijna niet voorgekomen. De vei lingen in het zuiden waren ons op dat punt een week of veertien dagen voor en hebben daarvan mogen profiteeren, door een hoo- geren doorsneeprijs. Echter waren nog zeer van invloed, de verschrikkelijk hooge invoer tarieven in Duitschland. De groenten brachten over het algemeen bij een goeden oogst ook goede prijzen, voor al de boonen gingen vlot van de hand. Toch is de invloed van de hooge tarieven in andere landen ook bij de groenten merk baar, en kunnen wij niet nalaten er op te wijzen, dat steeds dringender naar voren komt de noodzakelijkheid voor onze regee ring, om zich door het nemen van retorsie maatregelen tegen al te hooge tarieven, die onzen export vermoorden, te wapenen. Hoewel in 1927 de bedrijven niet veel meer zullen hebben opgebracht dan het dage- lijksch brood, zal men algemeen tevreden moeten zijn als men een vergelijking maakt met 1926. Uit den meerderen omzet in 1927 volgt weer, dat ook dit jaar weer een belangrijk batig saldo op de oude schuld kan worden afge schreven. De vereeniging gaat dus weer vooruit. De lasten van het deficit zullen dus ook na deze balans weer verminderen; aan hen die hebben volgestort op de leening van het deficit zal weer een bedrag worden terug betaald; van de aandeelen in de schuld wordt een gelijk bedrag afgeschreven, en de rente, die door de leden wordt opgebracht, kan alweer worden verlaagd. Elk jaar een stootje, en de vereeniging komt er langzaam, maar onfeilbaar zeker bo venop. De ingehouden 1y2 voor een toeslag uit te keeren aan de eerste 30 wagens bij de aardbeienveiling, kon bijna geheel wor den terugbetaald. De aanvang der veilingen levert nu bijna geen moeilijkheden meer op, men is er nu aan gewoon, dat men toch den doorsneeprijs krijgt uitbetaald. Aan vooruitzichten voor 1928 zullen wi) ons niet wagen, aldus de directeur, al hoo- ren wij hier en daar dat geconserveerde groenten en aardbeien aardig van de hand gaan en er tegen den zomer geen voorraden zullen zijn overgebleven. Een poging om het dagelijksch veilen in te voeren, was niet voldoende voorbereid met de kooplieden en stuitte op onverwacht georganiseerd verzet van die zijde. Het bestuur zal echter in deze richting verder werken en hierover nog nader met de kooplieden confereeren, opdat mede door dagelijksch veilen verbetering kome in het lange wachten op de Breestraat. In den loop van het najaar van 1927 is te Beverwijk opgericht de vereeniging „Han delsbelangen", vereeniging van kooplieden in groenten, fruit en aardappelen. Het voornaamste doel dier vereeniging is, het verbeteren van den bestaanden tosstand bij den verkoop en aflevering der produc ten op de veilingen te Beverwijk. Het bestuur heeft de oprichting dezer vereeniging ten zeerste toegejuicht, omdat men ter verbetering van den bestaanden toe stand niets kan uitrichten, tenzij met de kooplieden in vereeniging. Zeer zeker valt bij de aflevering der producten nog veel te verbeteren aan de zijde van veiling en tuin der, maar de grootste oorzaak van het uit blijven van verbeteringen ligt ongetwijfeld aan de zijde der koopers. van wie ot dusver- re ieder zijn eigen belangen zocht te behar tigen en daardoor veel pogingen tot verbete ring onbewust belemmerde. De eerste en voornaamste wensch dezer vereeniging was al direct het aanstellen van een keurmees ter, achter de veiling, over welk punt dooi de veilingen reeds met de kooplieden wordt onderhandeld. Daarnaast zijn er nog vele andere zaken, die in gemeenschappelijk overleg kunnen tot stand komen of verbeterd worden, zoo als: ongelijk gewicht, slechte verpakking, uit de hand verkoopen, misbruik van em ballage, niet betalende koopers die de markt bederven, enz. Werk voor de vereenigingen in overvloed. De teelt van witlof is nagenoeg verdwe nen, daarentegen neemt de glascultuur ge stadig toe. Memoreerde wij verleden jaar, dat de glascultuur de algemeene belangstelling had. thans is die belangstelling nog toege nomen. Ten opervloede is het de Provinciale Com missie uit de Veilingen gelukt met steun van de Provinciale staten van Noord-Holiand, op drie verschillende plaatsen in Noord- Holland een z.g. demonstratie-bedrijf te stichten, waarvan er een gesticht is te Heemskerk. Wanneer de stichting van dit bedrijf op middelmatig goeden grond, een suoces wordt, waaraan wij geen oogenblik twijfelen, dan eerst zal de belangstelling voor de glas cultuur zich kunnen uitleven; immers dat demonstratiebedrijf kan op bepaalde tijden iedereen gaan zien, die er wat meer van wil weten. Wij ve»wachten als resultaat darvan veel belangstelling in en uitbreiding van de glascultuur. Als dat bedrijf aldus geslaagd is, zal het daar staan als een der vruchten van het rustelooze streven van de veilingvereenigin- gen, welk streven zelfs de aandacht en den steun heeft -ïogen verwerven van een over- heidscollege als de Provinciale Staten van Noord-Holland. Een woord 'van hulde aan de Provin ciale Commissie uit de Veilingen in Noord- Holland. in welke commissie ook onze Voorzitter zitting heeft, voor de totstand koming der demonstratie-bedrijven, en een woord van dank en waardeering aan de Pro vinciale Staten van Noord-Holland, voor de wijze waarop zij de belangen van onze tuin- dersstreek met breeden blik hebben bezien. Moge dit bedrijf, onder auspiciën van de commissie van toezicht en door de «goede zorgen van den bedrijfsleider, de baanbre ker zijn voor de glascultuur in deze omge ving. De glascultuur, die ook dit jaar weer be vredigende resultaten opleverde, zij aan alle tuinders ten zeerste anbevolen. De aanvoer van tomaten is dit jaar weer belangrijk toegenomen, en voor 1928 zal men de teelt van groene komkommers ter hand gaan nemen. Wanneer de cultuur onder glas zich gaat uitbreiden, zal steeds urgenter worden het vraagstuk van de verscheping Van versche producten naar Engeland. In den loop van het jaar is door het be stuur besloten aan het algemeen reclame - fonds door een vaste bijdrage "deel te ne men, over de vorige jaren was reeds door ons een vrijwillige bijdrage geschonken. Waarschijnlijk zal nog dit jaar getracht worden, met behulp van dit fonds gesteund door extra bijdragen uit de Beverwijksche veilingskassen en wederom met den steun van Provinciale Staten, voor de Beverwijk sche aardbeien een aparte reclame te ma ken. De Bloembollenveiling heeft in 1927 zeer veel succes gehad. Bijna het dubbele bedrag van 1926 werd omgezet, zoodat aangenomen mag worden, dat de aanvoer meer dan het dubbele is geweest.'t Moest ook eigenlijk niet meer gezegd behoeven te worden, dat deze vqiling zonder winst werkende, alleen is opgericht met het doel om tot een groote centrale veiling te komen, zooals men die in Bovenkarspel en in het Westland aantreft, met periodieke veilingen van grooten aan voer. 't Zou voor de prijzen van de bollen nog heel wat verbeteren als wij daartoe konden komen, immers de grootste veilin gen trekken het beste de koopers en bren gen diensvolgens de beste prijzen. Uit het voorloopig succes dezer veiling blijkt dat de motieven voor de oprichting goed zijn geweest. Het is lang niet denkbeeldig dat d.4 teelt van groenten en fruit zou gaan afne men en dat men in de plaats van groen ten en fruit zich meer en meer zou gaan toeleggen op den teelt van bloembollen en van bloemen. Reeds vele malen is door kweekers en broeiers van bloemen erop aangedrongen, dat door de vereenigingen zou worden be gonnen met het veilen van bloemen. Hier aan kan echter moeilijk worden begonnen, zoolang men nog ziet dat zoovele leden van beide vereenigingen hun bloembollen naar andere veilingen brengen, hoewel toch on ze veiling aan alle eischen voldoet. Het veilen van bfoemen kan alleen on dernomen worden als men zeker is van 'n bijna algemeene deelname. Plannen hier voor zijn dus nog niet gemaakt. Het verslag eindiode dan met de beste wenschen voor de vereeniging. Na een har- telii'k dankwoord van den voorzitter, werd door den accountant den heer Keesoom. het financieel rapport uitgebracht. Het financiecle verslag. De balans witst aan, aan activa een bedrag van 148 511.40 en aa,n passiva een bedrag van f 234.499.42. Het deficit bedraagt alzoo f 85.988.02, te genover f98000 ruim over 1926. Alzoo we derom een belanoriike verlaging. Blökens de exnloitatie-rekening bedroeg de totale winst f 24,299 68. Na afschrijvingen, aflossing etc.. blijft een netto winst over van f 13.106 93 (tegen ruim 10.000 in het daar aan voorafgaande iaarl welk bedrag afge schreven wordt op het deficit. De rapporteur herinnerde eraan, hoe het deficit aanvankelijk f 154.000 bedroeg. Het is nu gedaald tot bijna 860"0. Ook e bankrekening daalde aanz'enUlk. Tn 1 beHroeg deae f 25? "00 en thans f 152 000. Bnr. bracht tenslotte hulde voor het voor treffelijke financteele beheer der vereeni ging door het administratief pmoneel, maar vooral aan den directeur, den heer de Groot, vmr wiens beleid spr. alle waardee ring heeft. Met een luid applaus stemde de vergade ren. hiermede in. Het financieel verslag werd hierna goed gekeurd. evenals het voorstel aan het be stuur, inzake ds bestemming, welke aan het saldo'zal worden gegeven. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing werd de voorzitter met algemeene stèmmen herkozen, evena's de aftredende bestuursle den de heren IJ. Schuit P. Stam, C. Bal- tus en G. de Ruyter. De aftredende commissarissen, de heeren F. Heeremans ep M. Metselaar, werden eveneens herkozen. Hierna verkreeg de heer Hazeloop het woord voor het doen van eenige mededee- lingen over den proeftuin in Alkmaar. Een verzoek aan de tuinders Spr. wenschte het even te hebben over de verbetering van de export-aardbei, de Amazone, welke de laatste jaren een be langrijk gebrek vertoont. Zij blijkt namelijk in den bloeitijd zeer gevoelig te zijn voor de voorjaarskoude. Het vorige jaar is reeds een conferentie gehouden, waarbij middelen zijn besproken om hierin verbetering te brengen. Gedacht wordt aan scheiding en kruising, doch ook aan andere middelen, welke snel ler tot het doel kunnen leiden. Het kan heel goed mogelijk zijn. dat bij de vele soorten, welke in de verschillende landen geteeld worden, er één is, die het tegenwoordige (febrek van de Amazone niet heeft. Daarom is men verleden jaar begon nen met het verzamelen van aardbeiplanten uit verschillende landen (zooals Duitsch land, Frankrijk en België) welke in den proeftuin te Alkmaar zijn uitgezet. Vijftig soorten zijn daar nu verzameld, waarvan er 35 soorten dit jaar voor het eerst vrucht zullen kunnen dragen. Bij dit eene middel mag men het echter niet laten. Een goede export-aardbei moet aan vele eischen voldoen. Daarom wilde spr. probee- ren, of ook door selectie van de Amazone een goede soort te verkrijgen is, die vooral minder gevoelig is voor de lage tempera turen. En hiervoor riep spr. de medewerking in van de aardbeien-teelers. Zij kunnen letten op de planten, die zich vroeger ontwikkelen, zonder in bepaald gun stiger omstandigheden te verkeeren, door b.v. op een luwe plek te staan o. i. d. Wanneer nu blijkt, dat deze planten na een ongunstigen bloeitijd, toch goede re sultaten geven dan vroeg spr. den tuinders hiervan kennis te geven aan het bestuur of den directeur, waarna deze planten in den proeftuin zullen worden opgenomen voor nader onderzoek. Vervolgens behandelde spr. het ziekte verschijnsel, hetwelk zich de laatste jaren bij de boonen vertoont. Door middel van selectie en teeltkeus moet getracht worden een beter zaad te ver krijgen. Ook hiervoor riep spr. de medewerking van de tuinders in. Nadat door den voorzitter nog verschil lende mededeelingen waren gedaan, werd de vergadering gesloten. Het gebeurde dezer dagen, dat voor het kantongerecht te Wageningen een aantal gevallen werd behandeld tegen verzeke ringsplichten volgens de Invaliditeitswet, die verzuimd hadden op de rentekaart van hun personeel de vefeischte zegels te plak ken, maar het slachtoffer zijn geworden van de gewijzigde bepalingen door den Raad van Arbeid. Tot nog toe werd toegestaan, dat de ver zekerden ééns per jaar op quitantie het verschuldigd bedrag in ééns betaalden, of dat zij bij den controleur hun zegels plak ten. Ook geschiedde de inzending van de rentekaarten op willekeurige data. Daaraan is nu een einde gemaakt, de menschen moeten zelf plakken, de controleur verkoopt geen zegels meer en de rentekaarten moe ten ingezonden worden op den verjaardag der verzekerden. Zooals de controleur mededeelde, heeft hij in zijn district reeds 43 processen-ver- baal tegen menschen, die in verzuim waren, opgemaakt. De kantonrechter betuigde zijn misnoe gen over deze wijze van handelen, en meende, dat de Raad van Arbeid de men schen wel eerst had mogen waarschuwen. Naar de controleur nog mededeelde, wil de minister over het geheele land vervogd hebben. Twintig procent van de rentekaar ten moet thans worden nagevorderd, waar aan een einde moet komen. Ten slotte legde de kantonrechter in de aangebrachte gevallen geldboeten van 1 voor elke overtreding op, waarmede de on verkwikkelijke zaken ten einde waren. In aansluiting op vorige mededeelingen kan thans worden bericht, dat de K. L. M. definitief de speciale vlucht naar de Leip ziger Messe zal uitvoeren, en wel als volgt: Vertrek uit Rotterdam Maandag 5 Maart te 12.30 uur, aankomst te Leipzig 17.00. De terugreis vindt plaats op Donderdag 8 Maart, vertrek uit Leipzig 9.00 uur, aan komst te Rotterdam 12.00. Zoowel op de heen- als terugreis is te Rotterdam directe aansluiting van en naar Amsterdam. Het bewijs van voorgeoefendheid De vraag heeft zich voorgedaan, of een vrijwilliger, die onherroepelijk is afgewezen voor het bewijs van voorgeoefendheid, ver plicht is te blijven dooroefenen, hetzij bij een klasse diplomahouders, hetzij als vrij williger met 300 oefeningsuren per jaar, of dat hij voorgedragen moet worden voor ontslag. Naar aanleiding hiervan heeft de inspec teur van den Vrijwilligen Landstorm be paald, dat, indien hem een dergelijk vrij williger niet door den Groepscommandant wordt voorgedragen voor het afleggen van een geheel nieuw examen, die vrijwilliger onmiddellijk moet worden voorgedragen voor ontslag. Het hier bepaalde heeft alleen betrekking op de gewone vrijwilligers, dus niet op hen, die behooren tot den Kaderlandstorm, of in opleiding zijn voor dienstplichtig sergeant. Ter bevordering van het luchtverkeer, zal door de „Beiersche Luchtvaartvereeniging" van 18 tot 31 Maart a.s. te Regensburg een tentoonstelling van modellen van land- en watervliegtuigen, valschermen, luchtballons, enz. worden gehouden. De Tweede Kamer heeft gisteren de be handeling voortgezet van het wetsontwerp betreffende de belasting van niet binnen het Kijk wonende Nederlanders. Nieuwe eischen voor toelating tot de H. B. S. Verschenen is de memorie van antwoord op het wetsontwerp tot wijziging der Arbeidswet. De moordenaar van Dirk Wit te Zuid- wolde tot 15 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Beëediging van Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, als commissaris der Koningin in Zuid-Holland. De reddingsboot „Schuttevaer" is gister middag 5.15 uur Gravesend gepasseerd, op doorreis naar Londen. De Duitsche voorstellen in de Veiligheids- commissie. Veslissing in de tweede zitting. De Amerikaansche nota van antwoord in zake het ontwerp-veiligheidspact. Teleur stelling in de Fransche pers. De Italiaansche maarschalk Diaz, de be velhebber van het Italiaansche leger in den wereldoorlog, overleden. De Gele Rivier buiten hare oevers ge treden. Verscheidene Chineesche dorpen staan onder water. Bij Recklinghausen heeft hedenmorgen een ernstig mijnongeluk plaats gehad tenge volge van het neerstorten van twee lift kooien. Er worden dertien slachtoffers ge meld. Barometerstand 9 uur v.m. 767. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.09. Hoogste Barometerstand 778.6 mM. te Carlstadt en Stensele. Laagste Barometerstand 753.6 mM. te Blacksod. Verwachting: Matige tot zwakken O. tot Z. wellicht verder ruimende wind. half tot zwaar bewolkt, of betrokken, weinig of geen regen, zachter in het noorden. In den toestand van Z. D. H. den Bisschop is sedert de vorige week weinig of geen ver andering gekomen. Zooals reeds gemeld, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Maastricht aan den Ministerraad getelegrafeerd, dat er 200 schepen op doorvaart liggen te wachten ten noorden van Lanklaer-Eijsden sur Meuse, zoodat 5 a 6 dagen noodig zijn de file tot Maastricht op te schuiven. Verlenging der inklaringsuren, ook 's avonds door invoering van electrische verlichting wordt verlangd Afdoende oplossing wordt alleen mogelijk ge acht door scheepvaart te brengen over te kanaliseeren Maaspand voor Maastricht via sluis St. Pieter, waaraan ten spoedigste moet worden begonnen, overeenkomstig "herhaalde toezegging. In het antwoord van den ministerraad aan de K. v. K. wordt gezegd, dat een inspecteur van het departement van Waterstaat op dracht is gegeven, onmiddellijk ter plaatst een onderzoek in te stellen. De K. v. K. zal op de hoogte worden gebracht van de even tueel te nemen maatregelen. De uLoc." meldt, dat de agent der Akiz 5 Djokja het plan heeft opgeworpen om tijden het bezoek van den koning van Siam aan d: Vorstenlanden een radio-gesprek te doei voeren van Philipsradio met Jogja of Sole zoodat dan de koning en de sultan o (indien het te Solo geschiedt) de soenan ui Nederland zouden worden toegesproken. Dertien slachtoffer- RECKLINGHAUSEN, 1 Maart; In de mij „Erkenschwiek" bij Recklinghausen heef hedenochtend te zes uur een ernstig ongev; plaats gehad, doordat twee liftkooien, ten gevolge van een defect in de diepte storttei Er zouden verscheidene doodeïl. te betrev, ren zijn. Nadere bijzonderheden ontbreken. RECKLINGHAUSEN, 1 Maart. Met be trekking tot het mijnongeluk in de groei „Erkenschwiek" bij Recklinghausen, wort nader vernomen, dat bij het neerstorten dt beide liftkooien, die 48 personen bevatte: minstens dertien arbeiders gedood werde De overigen, voor zoover zij gewond billis, te zijn, worden naar het ziekenhuis overgi bracht. De dertien lijken zijn eeds geborge

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1