3)a£eicbe!xG SomctnÊ G. F. H. PASTOOR - HAARLEM ilERÏNGA WUTHRICH EFFECTEN - PR0L0NGATIËN - COUPONS INCASSO'S - VREEMD GELD - ASSURANTIËN NUT EN DOEL VAN GEWESTELIJKE UITBREIDINGSPLANNEN Piiilip's KadiO - '1 o es teilen GEANNEXEERDE AMBTENAREN IN BEROEP BIJ GED. STATEN. De grensuitbreiding van Haarlem y, NIEUWE GRACHT 57, TELEF. 12C66 DE TOEKOMSTIGE GROOTSTAD EN NATUURSCHOON ïROERLIJKE STAND. KENNEME.RLAND Staat van besommingen De is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan* gewezen DAGBLAD voor ADVERTERTI Elt, VRAAGT PROEFEXEMPLAAR Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten uoo— 434— Marktberidhl Rijksvischafslag pr. Nuts-spaarbank te Haarlem. Groentemarkt te Haarlem. Een Lor ^-school te Amsterdam Mishandeling Onder voorzitterschap van den Commis saris der Koningin, jhr. mr. dr. A. Röell, wer den Woensdagmiddag in openbare vergade ring van Ged. Staten wederom reclames van geannexeerde ambtenaren behandeld. H. van Breukelen was als agent van poli tie, welk ambt hij ook in Schoten bekleedde, door Haarlem overgenomen. Hij nam geen genoegen met het hem toegekende salaris plus toelage, hetwelk bij elkaar ook zijn Schotensche jaarwedde uitmaakte. Mr. dr. A. F. H. Schreurs trad voor recla manten op. Hij merkte op. dat onder uitkee- ring van wachtgeld volgens art. 36 der. An nexatiewet verstaan wordt, dat dit wacht geld 10 jaar uitgekeerd moet worden. Als minimum-eisch stelt de wet voor de gean- nexeerden een minstens gelijke bezoldiging en gelijkwaardige positie. Haarlem wil, vol gens spr., de consequenties der wet niet aan vaarden. Spr. acht de te verleenen toelage aan Van Breukelen in strijd met vorenbe doelde wet. Art. 3 toch laat niet toe, dat het wachtgeld verminderd wordt; het nominale bedrag van zijn bezoldiging moet toegekend worden. Uit het feit, dat toelagen verleend worden, concludeert spr., dat geen gelijk waardige positie verleend wordt. •Mr. Th. A. Wesstra, optredende namens de gemeente, meende zich aanvankelijk voor dit geval te kunnen refereeren aan de stukken, maar de door Van Breukelen in December jj., ingediende nadere memorie geeft toch wel aanlejd ng tot enkele opmerkingen. Daar is in de eerste plaats de inhouding van 23 per jaar op het salaris wegens de vrije uni- formkleeding, waarvan reclamant beweert, dat dit geschiedde met goedvinden van hem en het overige politiepersoneel. Spr. merkt op, dat er geen sprake is van goedvinden, het berustte sinds 1 Mei 1919 op art. 2 van de verordening en het is volkomen juist, dat bij de vergelijking van de financieele positie te Schoten en te Haarlem eerst de 25.wordt afgetrokken van het salaris, omdat immera de 150.waarop Haarlem de geldswaar de van de vrije uniformkleeding stelt en die ook in den pensioensgrondslag wordt opge nomen, t- v volle in rekening wordt gebracht en dus, trok men de 25-niet eerst af. deze tweemaal zou worden meegerekend. Wat de kleeding betreft, gaat reclamant er trouwens ook in ander opzicht op vooruit, want de kleeding wcrdt, na een heusch niet te ruim gestejden draagtijd, 's mans eigen dom, hetgeen in Schoten niet het geval was. In het vervolg van zijne nadere memorie noemt reclamant in één adem den kinder toeslag en den vacantietoesiag. Maar men hcude die zaken toch goed uiteen. De kin dertoeslag is een deel van de wedde, art. 36 der annexatiewet zegt dit in het 3e lid uit drukkelijk. Die toeslag wordt dan ook met de boven het salaris uit te keeren toelage verrekend, en niet, zoolas reclamant meent, als zoodanig uitbetaald. De vacantietoesiag evenwel wordt niet verrekend, maar daarmede is de toelage in gevolge eene nadere beslissing van den Bur gemeester v e r h o o g d, niet zooals recla mant schrijft „op -verzoek" of zooals hij op eene andere plaats schrijft „nadat hij by Gedeputeerde Staten in beroep was ge gaan", maar eenvoudig omdat B. en W. eene nadere beslissing te dien aanzien namen voor de ambtenaren en werklieden, waaraan de Burgemeester zich voor de politie heeft ge conformeerd. Voor de overige punteH: vacantiedagen en rijwielvergoeding refereert spreker zich- aan likken en aan de reeds door Gedepu- Staten genomen beslissingen, thof was agent van politie te Heem- na de annexatie als zoodanig over- door Haarlem. Ook hij kreeg een- ilaris als te Heemstede, zijnde wedde toeslag. Mr. Schreurs refereerde zich aan wat hij de eerste 'zaak gezegd had. Hij wist niet. at reeds beslissingen genomen waren door Ged. Staten, in zake de toelage-verleening, "och vernam dit nu uit de verdediging van den heer Wesstra. Spr. vleide zich met de misschien geringe hoop, dat Ged. Staten reclamant alsnog tegemoet zouden komen. Mr. Wesstra wenschte geen mondeling toe lichting meer te geven. W. Zwartkruis was hoofdagent van politie te Hamstede en als zoodanig door Haarlem overgenomen. Hij had ook bezwaren, dat hem wedde plus toelage was toegekend, terwijl bij zijn nieuwe positie niet gelijkwaardig achtte aan die te Heemstede.- In deze gemepnte was hij ambtenaar, in Haarlem beambte. Recla mant wilde op wachtgeld gesteld worden of inspecteur worden. Mr. Schreuis wees er op, dat in Heemstede nooxdagenten plaatsvervangers zijn van den commissaris. Dat is in Haarlem niet het ge val. In Heemstede wordt den hoofdagenten dan ook de eisch gesteld, talen te kennen, waarvoor reclamant een cursus gevolgd heeft. Uit het bezoldigingsbesluit blijkt, volgens spr., dat Zwartkruis te Heemstede ambte naar was. Mr. Wesstra meende zich uitslagen te kun nen rekenen van een betoog dat reclamant, financieel gesproken, dezelfde gebleven is. Gedeputeerde Staten hebben het toeiage- systecm aanvaard en aan het hern**"—* van den heer Zwartkruis, is dus ontvallen. Spreker zal zich dus b eene poging, om aan te toipnen, d Tl tie ock gelijkwaardig is. Spr. ste voorop, dat zulks eigenlijk overbx heeten omdat het toch wel voor it lelijk moet zijn, dat de hoof dage politie in eene groote stad, waar in gemeen van de politie veel en veel n vorderd wordt dan in 'n rustig dor; overeenkomstig ook eene meer omv en belangrijker taak heeft. Enkele ten uit de door den heer Zwartkruis stukken aangevoerde bezwaren wil echter rog behandelen. Naar' hij zegt, was hij in Heemstede tenaar, in Haarlem is hij beambte, eerste mag juist zijn, het tweede is 't Wij kenner, in Haarlem ambt-naren, w lieden en politie; de laatste is een „si op zich 5 elf", zooodat van een terugg van Zwartkruis geen sprake is. Tntussci in. zijne nader ingediende memorie gaat clamant, veel verder dan in zijne oorsprc kelijke reclame: zijne conclusie is ttyans, a hij benoemd had moeten zijn tot inspe teur van politie 2e klasse. Dit nu gaat i ver, zegt spr. Een inspecteur begint te Haa lem met 3000, dat is dus reeds meer dai de bezoldiging van Zwartkruis in Heem stede. maar bovendien gaan de eischen, waaraan een inspecteur te Haarlem moet voldoen, ver uit boven die, waaraan- Zwart kruis kan voldoen. In Haarlem toch wordt niemand tot inspecteur aangesteld, die niet in T bezit is van einddiploma Hoogere Bur gerschool, 5-jarige cursus en 't z.g. inspec teursdiploma. Dat Zwartkruis niet, zooals hij zegt behoort tot het kader, is juist, wanneer men daaronder verstaat het „of- ficiers"-kadsr. maar daarin behoort hij ook niet thuis wel in het ..onderofficiers"-kader. En hij za, zich daar te eerder thuis gevoe len, wanneer hij bedenkt, dat in 1919 de adjunct-inspecteurs werden afgeschaft, aroa 'het instituut van hoofdagent in 't n werd geroepen, aan wie werd opgedra- een gedeelte van de werkzaamheden, te behcorende tot da taak der adjunct- teurs. verhoudingen, die in Heemstede be- I sttjan tusschen de salarissen der ambte- naren en die der hoofdagenten en waaraan Zwartkruis eene vergelijking ontleent tus- schen zijne vroegere en zijn huidige positie, I kunnen moeilijk als bewijs dienen, dat hij in het corps gemeentepersoneel te Haar lem onjuist is ingedeeld. Die vergelij king toch past in sprekers betoog beter dan in dat reclamant. Voor zoover immers hij zich er op beroept, dat hij in Heemstede ongeveer gelijk gegroepeerd stond met den bode-concierge van het raadhuis, heeft hij geen klagen: zijn salaris gaat (zonder de toelage reeds) uit boven dat der boden en concierges te Haarlem; maar nog veel min der reden tot reclame heeft Zwartkruis, wapneer hij bedenkt, dat zijne bezoldiging slechts 100, verwijderd blijft van het ma ximum van een adiunct-commies. J. M. v. d. Zande was gemeente-veld wachter te Haarlemmerliede en Spaarn- woude en ais agent van politie door Haar lem overgenomen. Hij verzette zich tegen de wedde plus toelage, terwijl hij de functie van straatagent niet gelijk achtte aan die van veldwachter. Hij wenschte in gelijk soortige positie aan-ïesteld te worden. Al moge de positie soortgelijk zijn. de kwaliteit van het werk verschilde z.i. veel. Mr. Schreurs wijst op het hoofdbezwaar, dat v. d. Zande zijn zelfstandigheid verloren heeft. Bij ernstige ongelukken e.d. moest V. d. 'Zande zelf het proces-verbaal op maken, na het onderzoek ge'eid te hebben. Een onderzoek leiden in Haarlem doen agenten niet, wel hoofdagenten. Naast het bezwaar van verlies van zelfstandigheid, laat reclamant gelden de mindere kwaliteit van het hem opgedragen werk. Mr. Wesstra merkt op, dat hij zijnerzijds met een kort woord kan volstaan. Recla- mants financieel bezwaar kan spreker bui ten behandeling laten, omdat In alle soort gelijke gevallen Gedeputeerde Staten zich met de opvatting van de gemeente Haarlem hebben vereenigd. Spr. vertrouwt, dat zulks ook hier wel weer zoo zal zijn. In de tweeda helft van ziin bezwaarschrift schaart Van der Zande zich naar sprekers meenine aan de zijde van het gemeentebestuur van Haar lem, want hij erkent in de toelichting: de positie in soortgelijk en voor het overige gaat zijn bezwaar tegen de ziins inziens mindere kwaliteit van het werk. Dit nu is een element, dat de annexatiewet geheel buiten beschouwing laat. Maar spr. wil er nog wel dit van zeggen, dat men met alle waardeering overigens voor de positie van den dorpsveldwachter zich bij die waar deering toch niet schuldig moet maken aan overdrijving. De zelfstandigheid, die in Haarlemmerliede en S^aamwoude van Van der Zande werd gevorderd en waaraan hij thans aanspraak meent te kunnen ontlee- nen op den rang van hoofdagent, zal hem voor de uitoefening van zijne functie in Haarlem uitnemend te stade komen, want ook bij ons aldus spr. wordt van den agent van politie geëischt, dat hij onder alle om standigheden met eigen hersens en eigen handen zijn plicht weet te doen. Overigens ziin er zeer vele gemeente-veldwachters, die over de aantrekkeihkheid van de be trekking van Haarlemsch politieagent an ders en naar sprekers oordeel beter oordeelen dan Van der Zande; de vele sol licitaties leggen daarvan getuigenis af. Ged. Staten zullen later een beslissing nemen. De Haarlemsche correspondent van het „Hbld." schrijft: Eenige weken lang en het zal ook nog wel eenige weken duren worden nu voor Ged. Staten van Noord-Holland bezwaar schriften behandeld van ambtenaren uit de door Haarlem geannexeerde gemeenten of deelen van gemeenten, die in Haarlemschen dienst zijp overgenomen. Zij hebben allen, volgens de Annexatiewet, recht om hun be zwaren in te brengen, indien zij meenen in waardigheid of bclooning te zijn tekort ge daan. Maar is het spel, dat wij nu eiken Woensdag in de Jansstraat zien afspelen, wel de bedoeling van den wetgever? Natuurlijk zal een ambtenaar, die door de annexatie in het gedrang is gek-omen, het recht moeten behouden om zijn belan gen te verdedigen, Maar wat we nu zien, is dat allen zich als bezwaard bij Ged. Staten melden, omdat „je nooit kunt we ten"! Ze worden bij vier tegelijk door Ged. Sta ten „afgedaan". Gisteren waren er weer vier politieagenten uit Heemstede en Haarlem merliede die door Haarlem in gelijken rang en op dezelfde bezoldiging waren overgeno men; maar die toch reclameerden, omdat 'n dorpsveldwachter iets anders is dan een stads-politie-agent, of omdat ze niet een gelijk salaris hadden gekregen, maar een «alaris met toelage. Dit laatste moest nu eenmaal zoo zijn omdat gelijk de Haar lemsche gemeentesecretaris telkens weer uiteen zette in Haarlem andere loon- klassen bestaan dan in Heemstede of Haar lemmerliede. Maar de betrokkene komt er niet door te kort,, want de toelage, die hem gegeven wordt, is blijvend en geldt ook «oor zijn pensioenberekening. Het is dus voornamelijk, zooals de ge meentesecretaris deed uitkomen, een poging om er „wat uit te slaan". Men wil er door de annexatie beter op worden. Lukt dat nies dan is er niets mee verloren. Moet zoo inderdaad de r.ing van zaken 'djn? Geen der reclamanten is tot nu toe eoover wij ons herinneren in het gelijk gesteld. De rij van bezwaarden, die nog ht, is er niet door ontmoedigd, al zijn bezwaren dan ook van volkomen ge- n aard als die van hen, die al zijn geweest. I. Staten en B. en W. hebben toch wei mders te doen dan telkens weer voor >s als dezen, hun tijd te geven. Kun- nog wachtende niet naar de gevallen 'ngen worden verwezen? Ou het niet wenschelijk ziin, nu er leer annexaties in uitzicht worden andere bepalingen te maken ten van de betrokken ambtenaren? 1 mag in ziin rechten worden be- lar het kan toch ook niet de bedoe- dat na een grenswijziging een btenaren op Ged. S'aten afstevent achten positie-verbetering te ver- I e. E K ?e Lil C de Boo Jam Baai per ss 25 Febr.: d. van O. G. Leemhuis- 27 Febr.: d. van A. M. Nielen- an S. Hufer-Nooteboom; d. van as-v. d. Bosch: 28 Febr.: z. van nan-v. d Berg; z. van J. T. F. <ruijd; z. van H. M. van Eg- m; 29 Febr.: d. van J. J. M. Ie; d. van P. H. J- Ruigrok- 29 Febr.: J. O. de Regt en G. Hurkmans en M. H. Vonk; n E. E. Driessen; G. v. d. poezen; G. Y. Dijk en Febr.: P. H. de Vos en H. v. taas en M. v. d- Heiden; L. eenstra; C. H. H- Matheij ven; e. Zweiphennig en K. Boerhorst en M. Spitse; L. Wulffraat; P. A. de Keij- C. J. C. Nagel en H. A. ir.: P. Schuijt, 58 j„ Gen. 2 d., z. van L. Wilkes, li. Berkenbijl-Wiebenga, 81 Zedal-Severijnse, 50 j., C. L. Maas, 71 j., m-Meijer, 85 j., Schee- Ofschoon het moderne bevolkingsvraagstuk ouder is dan 10 jaar, nam het probleem dat er ten nauwste mede samenhangt, niet de algemeene aandacht in beslag.. Stede- bouwkundige vraagstukken en plannen, com missies voor stedenuitbreiaing zijn uit den allerlaatsten tijd. Uitbreidingsplannen wer den vroeger niet gemaakt, hetgeen zeer verwonderlijk is; want de sterke uitbreiding welke men tegenwoordig bij alle plaatsen van eenige beteekenis waarneemt, is reeds voor meer dan 10 jaar begonnen. Men legde teen straten aan en bouwde huizen, zonder dat men aan de hand van eenigszins breede plannen de uitbreiding in vooruit vastgestel de banen leidde. Of men ergens een plein met plansoen projecteerde of een aantal straten aanlegde, waar misschien later een groote verkeersweg moest worden gelegd, daarover bekommerde men zich niet. Op merkelijk is ook, dat, toen men inzag, dat andere maatregelen noodig waren, de groote steden niet toonaangevend op dit gebied zijn geweest. De toestand in enkele streken van ons land werd echter zoo, dat steden bijna aan elkaar groeiden en men met de feiten voor oogen, begreep, dat er moest worden inge grepen. Voor dien tijd gingen hier en daar wel stemmen op, welke waarschuwden, dat de toestand onhoudbaar ging worden, en wees bijv. prof. Hütig reeds omstreeks 1915 op de wensehelijkheid van gewestelijke uit breidingsplannen, doch eerst voor enkele ja ren, toen in Amsterdam een Stedebouwkun dig Congres werd gehouden, werden uitbrei dingsplannen en alles, wat er mede samen hangt, in het brandpunt der algemeene belangstelling geplaatst. Op dit congres wer den prae-adviezen uitgebracht, in de dag bladen verschenen artikelen over het onder werp en de autoriteiten brachten 't vraag stuk op den voorgrond. Men ziet nu in, dat men de steden niet zond»r vast omlijnd plan kan vergrooten; men wijst woonwijken aan voor arbeiders en middenstanders, villa parken worden aangelegd, terreinen worden vrijgehouden voor handel en industrie, in te bebouwen terreinen werden vooraf ver keerswegen geprojecteerd, enz. Men kwam toen tot instelling van een rijkscommissie, die het vraagstuk in studie nam, plannen ontwierp voor administratieve regeling e.d. Reeds voor die tijd hadden de Prov. Sta ten van Noord Holland besloten een proef te nemen met bepalingen omtrent uitbrei dingsplannen. Ofschoon hiervoor natuurlijk geen wettelijke basis was de wetgeving voorzag hierin niet was er wel in zoo- vere een wettelijke regeling, dat alle ge meentelijke uitbreidingsplannen, als alle raadsbesluiten door Ged Staten moeten worden goedgekeurd. Dit college achtte zich echter en ook dit wijst op een kentering der gedachten niet competent over uit breidingsplannen vojledig te oordeelen. Daar om werd 'n commissie, waarin o a. ambtena ren van den Provineïalen Waterstaat zit ting, benoemd, zoodat het oordeel over Uit breidingsplannen geheel aan een aösoluut deskundig college kwam. Deze commissie nu is de Vaste Commissie "cvjr Gewestelijke uitbreidingsplannen in N. Holland. Zij brengt advies uit aar Ged. Staten over al of niet goedkeure-i van gemeeijteliike plan nen, gewenK/ice wijzigingen enz. Vaak ook gaat mer, vóórdat het raadsbesluit geno men wordt, de cpmmissie polsen over de kansen van goedkeuring. Dat de Prov. Staten van Noord-Holland het eerst in Nederland een dergelijke com missie in het leven riepen, wijst er op, dat hei provinciaal bestuur van Noord-Hofland het belang van deze kwestie begreep, en dat men inzag, dat Mer meer dan elders een algemeene regeling voor gemeentelijke uit breiding noodzakelijk was. Men heeft sinds bijna 20 jaar kunnen copstateeren, dat de bevolkingstoename in de duinstreek van Alkmaar tot de grens van Noord Holland en verder zeer groot is. Wat hiervan de oorzaak is: de toeneming der gs- volking door geboorte en geringe emigratie (o.a. belemmerd door de wetsbepalingen der immigratielanden), de concentratie der be volking naar de steden en centra van han del en industrie, behoeft in dit verband niet besproken te worden. Het feit is er en er dient rekening mee te worden gehouden Zoo heeft men vanof Velsen tot Bennebroek door aaneensluitende bebouwing dit ge deelte van Kennemerland tot één groot dorp of stad zien worden. De onbebouwde terreinen tusschen dorp Velsen en Sant poort, Santpoort en Bloemendaal worden steeds kleiner. Bovendien verdwijnen de uit gestrekte buitenkaatsen in deze streek meer en meer deels omdat de eigenaars zich laten lokken door de fabelachtige prij- ziin welke bouwexploitanten voor de ter reinen bipden, deels omdat men de hooge onderhoudskosten niet wil of kan betalen. De gevolgen van deze onbaheerschte en speculatieve bouw-politiek zijn hier en daar reeds zichtbaar, waar het natuurschoon moest verdwijnen voor villaparken en hui zenbouw van minder of meer geslaagde ar chitectuur en aanleg. Waar tien jaar gele den de stedeling zich nog in de ongerepte natuur kon verpcozen, vindt hij nu huizen en weer huizen, waarvan vele de streek hopeloos bedorven hebben. Maatregelen hier tegen konden niet genomen worden. De ge meente was tot voor korten tijd in deze autonoom; wel moesten bouw- en uitbrei dingsplanpen door Ged. Staten worden goed gekeurd, doch deze goedkeuring werd zelden geweigerd en overwegingen van aestheti- schen aard speelden hierbij geen rol. Wij hebben herhaaldelijk aangedrongen op een systematisch toezicht op de bebouwing, of schoon wij de moeilijkheden ervan niet on derschatten, omdat wij, met anderen, de be zwaren en vaak niet te herstellen schade voelden. Daar is bijv. het gebrek aan samenwer king tusschen twee aan elkaar grenzende gemeenten. Een soort onverkeerd begrepen zelfstandiglieidsgevoel brengt het bestuur der eene gemeente er toe zich niet te voegeh naar de wenschen, den aard der bebouwing en de wegen der naburige gemeenten. Waar toe dit leiden kan, heeft men in Haarlem en Bloemendaal ondervonden. Men bedenke voorts wat de resultaten zouden zijn, indien er geen college was dat toezicht had op de uitbreiding van voormalig Schoten en Bloe mendaal. De bebouwing in Schoten ten Westen van den Rijksstraatweg zou bijv. dan spoedig aansluiten aan het Kinheimpark, waardoor het aspect noch van Haarlem-Noord, noch van Bloemendaal verhoogd Jou worden. Daarentegen waren ook de moeilijkheden in deze streek vele en groote. De bevolking is sterk toegenomen. De mooie natuur van Kennemerland zee, bosch, weiland, duin landschap trekt veel stedelingen, hoe lan ger hoe meer komen de bewoners der groote stel er toe zich hier te vestigen als forens, v al omdat de niet groote afstand en de g. nakkelijke en vlugge verkeersmiddelen als trein en auto de bezwaren, verbonden aan het wonen en arbeiden in verschillende plaatsen, tot een minimum heeft terugge bracht en grootendeels opgeheven. Het iso lement van het platteland en villaparken aan den rand der steden; om een juist beeld hiervan te verkrijgen denke men bijv. aan de volle forensentreinen en het groote getal auto's, 's morgens en 's middags op den weg van Haarlem naar Amsterdam. De enkeling, die tusschen Veisen en Ben nebroek een moei en rustig plekje ondekt en gevolg gaf aan zijn verlangen, daar altijd van de natuur te kunnen genieten na den arbeidsdag, werd spoedig gevolgd dooreen tweede en een derde. Dit verschijnsel past volkomen m dezen haastigen tijd van ner- veuzen arbeid en koortsigen wedijver, die de behoefte r ernst en een kalme omgeving grooter maakte. Maar de velen die de na tuur zoeken, vinSén haar niet. Want hoe meer uit de steden trekken om in een streek met natuurschoon te wonen, hoe meer .bouw terrein noodig is, hoe meer bosch en duin terrein voor huizenbouw moet worden ge slecht, hoe meer de natuur verdwijnt. Dan voelt men de noodzaak van een ge meentelijk en gewestelijk uitbreidingsplan. Want met de concentratie vaa stedelingen in de aan natuurschoon rijke streken, stijgt de vraag naar bouwterrein en komt de ex- ploitatiezucht op, die, liefst de mooiste ter reinen in kleine stukken verkavelt, om zoo veel mogelijk stadsbewoners, die terug ver langen naaf de natuur, te voldoen. De ge volgen zijn te voorzien. Wanneer de autori teiten hiertegen niet optraden, zou bijv. in afzienbaren tijd de geheele duinstreek, om ons tot dit gedeelte van Noord Holland te bepalen, bezaaid zijn met huizen, die voor elkaar het aspect bederven en de bewoners in hun verwachtingen teleurstellen. Men stelt daarom Concentratie tegenover concentratie; voor de stedelingen, die zich hier willen vestigen, worden hier en cjaar bouwterreinen beschikbaar gesteld, ter wijl 'cfe overige, stiikkon natuurschoon il^. ongeschonden staat bewaard worden Zoo wil men verhinderen dat bijv. het NaJden- veld voor altijd verloren gaat, of dat de streek tusschen IJmuiden - en Haarern één huizenmassa wordt. Tusschen de tewoonde gedeelten worden stukken vrij gehouden, waar bosch en duin niet ten offer jralt aan de speculatiezucht van bouwexploitditen. Aldus is het beginsel van doel ai werk der commissies voor uitbreidingsplannen, dat het particulier belang moet wijk.n voor het algemeen belang. Tegenover de bouw exploitanten, die slechts liun financieel voor deel zien en het niet tellen dat het natuur schoon door hun handelwijze reddeloos ver loren gaat, staan de velen, die de stad vluch ten, die in hun onmiddellijke omgevng de natuur verlangen. Behoud van natuurschoon Aldus werken deze commissies ook in den geest van Heemschut, de vereeniging voor behoud van Natuurmonumenten e.d. kun nen zelfs meer dan deze doen. De commissie voor uitbreidingsplannen redt de natuurmonumenten door het terrein eenvoudig aan bebouwing te onttrekken, terwijl de genoemde vereenigingen veelal het bedreigde land moeten koopen om tpt een afdoende oplossing te geraken. Vooral om dat deze organisaties zulk prijzenswaardig werk verrichten, is het bedroevend te moe ten voorspellen dat de arbeid haar onmoge lijk zal worden. Want heden moet het Naal- denveld gekocht worden, morgen de Loos- drechtscha plassen, na eenigen tijd de Ka- gerplassen, en de koopprijzen bedragen dik wijls niet op te brengen sommen. Doordat de commissie voor gewestelijke uitbreidingsplannen waarin o.a. deskundigen van den Waterstaat en gemeentelijke auto riteiten zitting hebben (een bezwaar dat zich bijv. in Bloemendaal voordoet is, dat nie mand uit deze gemeente lid van de commis sie is), zich niet tot één gemeente bepaalt, doch het geheele gebied overziet, is de zoo dringend noodzakelijke samenwerking tus schen aangrenzende gemeenten gewaar borgd, kunnen terreinen voqr handel en in dustrie worden bestemd, worden stukken land voor bebouwing voor een bepaalde categorie bewoners aangewezen, kqnnen ieders belangen in het oog worden gehouden bij het aanleggen van locale en interiocale verbindingswegen, worden de groote ver keerswegen op de meest doelmatige wijze en op de meeste geschikte plaatsen gepro- jeteerd, enz. Haarlem Zooals onzen lezers bekend is, werkt de commissie in dezen geest ook voor Haarlem en omstreken. Zooals wij boven hebben uit eengezet is vooral voor Haarlem, dat feite lijk met de streek tusschen Beverwijk en Bennebroek één geheel vormt (men fietse eens door dit gebied en zie naar de bebou wing!), deze kwestie van vitaal belang. De commissie, waarin voor Haarlem wet houder M. A. Reinalda en de heer Dumont, directeur van Openbare Werken, zitting heb ben heeft een gelukkige keuze gedaan met de aanstelling van ingenieur Friedhof. Deze architect, die zich blijkens zijn publicaties over dit onderwerp, o.a. (in „Bouwen" waar van hij de redactie voerde sterk voor doze materie interesseert, biedt door zijn tech nische kwaliteiten en aesthetischen zin. waarborgen dat de practische en utiliteits- eischen in de plannen niet worden verwaar loosd. maar dat hierop niet alleen de nadruk wordt gelegd en geen aandacht wordt, ge schonken aan architectuur, harmonieerende bebouwing, beplanting, aanleg van parken, enz. Voor Haarlem zal de Gewestelijke com missie te oordeelen hebben over drie plannen, welke thans bij Openbare Werken in be werking zijn. Reeds langen tijd is aan deze plannen gearbeid, doeh vóór de annexa I stuitte men, vooral door onzekerheid op groote moeilijkheden. Het plan voor Schoten vordert thans goed, zoodat men kan verwachten dat het om streeks den zomer ter visie wordt gelegd en in den gemeenteraad behandeld wordt. Ook de plannen voor de uitbreiding van het Am- sterdamsche kwartier en de terreinen ten Z.W. van Haarlem, Bloemendaal en Over- veen, hoopt men dit jaar gereed te hebben. Een voornaam onderdeel van deze plan nen is de groote weg voor doorgaand ver keer, welke ten Westen van de stad, buiten de bebouwde kom, wordt aangelegd. Waar deze weg echter den Rijksstraatweg tuschen Velsen en Haarlem zal verlaten, waar hij in de omgeving van Haarlem zal geprojecteerd zal worden en hoe de loop verder zal zijn, is nog niet publiek, met het oog op grond- speculatie wordt dit natuurlijk zorgvuldig geheim gehouden. Om Haarlem zal een ring baan gelegd worden vöor interlocaal verkeer. Zoo ziet men in vele kringen met span ning naar publieeerifig der plannen uit. Want het gaat om de toekomst van Groot- Haarlem, of het zijn aantrekkingskracht van gezochte woonstad, met de comfort der groot-stad en het rijke natuurschoon in de onmiddellijke omgeving, zal behouden. op 1 Maart 1928 van a^an de Rijksvischaf» Slag aangekomen: D« Hoop John. Braam Humia Gloria i Tome in Schor.nrock Derdia' V 1 Leada HollaiacJ V Datria Gelria Aneta Nelly Vlaardingen IX Kamperduin Bergen Emma Zierikze» Oostzee Stoomtram -iers. Beugers De eerste bestuursvergadering in 1928. Hoewel reeds verschillende vergaderingen van het Cagelijasch Besiuur in dit jaax haaden plams gehad, vergaderde gisteren voor het cersc oixicieel in 1928 het Bestuur der Middenstandscenti ale voor Haanem en omliggende Gemeenxeu, bestaande uit de Voorzitters der negen bij de Centrale aan gesloten vereenigingen. Gok trad voor het eerst als president de zer Bestuursvergadering op de heer F. H. Smit, de voorzitter der Haariemsghe Han- deisvereeniging, die gedurende 1928 liet voorzitterscnap der Centrale zal ve.vuUen. De heer Smit opent de vergadering met eenige vriendelijke woorden en heet in het bijzonder welkom het nieuwe bestuurlid, den lieer 6. P. J. Stevens, voorzitter der R.K. Middenstandsvereeniging te IJmuiden- Oost. Dan spreekt hij de hoop uit, dat het Ver- eenigingsjaar, onder zijn praesidium, niet ai te zeer in de schaduw zal staan van het voorgaande. Daartoe roept hij de medewer king van het gansche Bestuur in, inzonder heid yan den secretaris-penningmeester. De notulen worden voorgelezen en goed gekeurd. In 1928 zal de heer C. ten Boom, de voor zitter der Chr. Vereeniging, weqerom als vice-voorzitter fungeeren, terwijl de heer P. J. M. van Tetering, de voorzitter der R.K. Middenstandsvereeniging, zal optreden, thans voor de vierde mial, SR ■- -n penningnieester. De mededeelingen de bespreking der vele ingekomen en uigegane stukken na men geruimen tijd-in beslag. Van deze zal de. seerearis eén rommé maken voor de a.s. ledenv ergadering. Tegen misleidende of tot vergissing aan leiding gevende boteradvertenties of circu laires was de volle medewerking van den Commissaris van Politie verkregen. In de volgende Bestuursvergadering zal een conferentie plaats hebben met den heer Joh. F. Koppen, den Directeur der N. V. Uitg. Mij. „Haerlem" over de uitgave van het Haarlemsche Adresboek, waarin men ook de buitengemeenten wil vermeld zien. Betreurd werd, dat wegens te geringe deelname de cursus 3-jarige H. B. S. met aparte Handels-eindklassegevaar lqqpt op geheven te worden, daar deze toch zulke gunstige resultaten opleverde. Doch, gezien de hooge kosten voor de Gemeente aan de instandhouding verbonden, werd besloten uit beauinigingsoverwegingen bij B. en W. daarop niet aan te dringen. Men verheugde zich over de hartelijke medewerking door een der dagbladen in een gerezen advertentie-kwestie, waarbij aan de bezwaren der vereeniging algeheel werd te gemoetgekomen. Het Bestuur stelde voorts zijn houding vast omtrent het aan te brengen contact tusschen de verschillende in den lande in middels reeds opgerichte Middenstands- centraies, op het voorbeeld van Haarlemen liet zal dit punt met zijn voorstel ander maal op de agenda der ledenvergadering brengen. ken ingekomen schrijven van B. en W. ais antwoord op een ingediende klacht der aid. Haarlem van den Ned- Drogistenbond zal nqar deze afdeeling gezonden worden voor nader advies. Hu de Gemeenteraad het besluit heeft ge nomen zich te onthouden van de Gemeen- tel'jke Exploitatie der Autobuslijnen in deze stad, besloot het Bestuur het geheel ver der aan de prudentie van den Gemeente raad zeiven over te laten, aan wien ten slotte concessie zal worden verleend. Wel werd overwogen, of de N. Z. H- Tram met welke de Gemeente blijkbaar nooit goed kan samenwerken, bü eenmaal verkregen concessie, het autobusverkeer wellicht zal vervaarloozen ten gunste van het vervoer per tram. Mede werd de billijkheid bespro ken, dat aan een Nederlandsche concessie aanvrage de voorkeur dient geschonken te worden boven een buitenlandsche, wanneer tenminste de financieele garantie voldoen de is. Nu echter vaststaat, dat er in ieder geval particuliere exploitatie komt, besloot het Bestuur zich van verdere inmenging te onthouden. Behandeld werd de ingekomen klacht van electrotechnisch werkgevers, dat zooveel ambtenaren, beambten, werklieden, in Rijks-, Provincialen- en Gemeentelijken Dienst werkzaamheden op hun terrein ver richten. Dit werd begrijpelijkerwijze tqn strengste afgekeurd, doch besloten werd om met kans op succes te kunnen optreden, eerst eenige namen te vragen. Verder, was ingekomen een klacht van een cliënt over een leverancier. Het Be stuur zag in behandeling dezer klacht een belang voor den H. en I. Middenstand, daar men veelal aan het generaliseeren slaat en het Bestuur besloot dus den reclamant er op te wijzen, dat er een contact-commissie voor deze soort zaken is ingesteld tusschen de afd. Haarlem der Ned. Ver. van Huis vrouwen en de Middenstandscentrale. Mededeelingen werden gedaan over het Haarlem-nummer der uitgave „De Hoiland- sche Steden", welke uitgave de geheele we reld door zal verzonden worden en in het Engelsch vertaald. Het Bestuur besloot aan deze uitgave, welke een belang is voor deze geheele Haarlemsche Btreek, zijn volle medewerking te verleenen. De secre taris zal in deze luxe-uitgave een artikel schrijven over de beteekenis van den Han- Vlaardingen 216 5D1 IV 2 201 Loggers Katwijk43 800.-» 1700.— i3;o.— 1100.— 3300.— 1700.— 2330.— 2700.— 1400— 1500.— 1100— 2000.— -2C00— 18.70. 490.-V- 1300— 1000.— 1800— 1200— 1600— 1900— Heden 1 Maart 1928 aangekomen stoomtrawlers, 4 Bo.ugers, 1 logger. 18 Vischsoort Tarbot per K.G. Griet per kist 50 K.G. Tongen per K.G. Groote Schol per kist Middel Schol per kist Zetschol Kleine Schol Bots per kist Schar Rog per hoop 20 st. Vleet per stuk Groote roode Poon Middel roode Poon Kleine roode Poon pieterman, Poon, p. p. Groote schelvisch, p. k. Middel Klein Middel Kleine p. k. 50 K.G. Kabeljauw p. k. 125 K.G. Gullen p. kist Leng p. stuk Heilbot p. kist Wijting p. kist Koolvisch p. stuk Makreel p. kist H.ste Lsta 1.60 28— 1.60 21— 18— 17.50 15— 2.50 9.50 31— 2.70 ?r. 1.25 23— 1.1C 14.50 15.— 14.50 5— 1— 3.40 0.83 14— 33— 30— 25— 20— 25— 13— 4.70 1.60 9.50 31— 27 ,S0 21— 5.70 18— 6.50 0.75 1-25 5.50— 3.30 £.55 0.15 del en de Industrie in Haarlem en Om geving. De kwestie der rooilijnen, zooals Haarlem die zonder vergoeding willekeurig vaststelt, zal als agendapunt op een volgende leden vergadering worden gebracht. Naar aanleiding van het piano-verhuren ia het Gem. Concertgebouw zal een schrij ven naar B .en W. worden verzonden. Omtrent de voorstellen i, z. oprichten eener Schoonheidscommissie, waarin ee* groot gevaar gezien werd, zal te bevoegde? plaatse nader advies worden ingewonnen. Met de Ver, voor Vreemdelingenverkeer aal in contact worden getreden omtrent baar piaia'sttx wimntfjde der Olympische /pê.eif. op welke wijze zu fïaariëm daar van partij te laten trekken. De voorzitter der r k, Middenstandsver- eeniging xjmuiden-öost, de heer S. P. J. Stevens, tiailkt den heer Smit voor diens vriendelijke begroetingswoorden en zegt met allen ernst aan den grooten en belangrij ken arbeid der Centra^ te zullen mede werken. De ledenvergadering der Middenstands centrale wordt bepaald op Maandag 5 Maart a.s. en de agenda vastgesteld. Aan het slot feliciteert de voorzitter na mens het heelo Bestuur den secretaris, den heer P. J. M. van Tetering, met diens be noeming tot lid van het Hoofdbestuur van den Nederl. R.K. Middenstandsbond, een onderscheiding, welke op haar plaats is, doch nog oneindig veel meer, zegt da heer Smit, wenscht hü den Ned. R.K. Midden standsbond geluk met deze aanwinst. Hierna werd de vergadering gesloten. Vergelijkend overzicht over Februari l92R->rï Aantal behandelde posten 13671, v.j. 11534; aantal inlagen 10813, v. J. 9188; aan tal terugbetalingen 2858, v.j. 2346; Ingelegd 507.036.56^, v.j. 365.517.13; Terugbetaald 378.294.12, v.j. 310.313.78 R; Meer inge legd 128.742.44j4> v.j. 55.203.34<iaan tal nieuwe boekjes 342, v. j. 350; aantal afbetaalde 115, v. j. 103. Soaarbusjes op 29 Febr. 1928 in omloop: 2096. Geledigd in Februari» 1928: 215 busjes met totaal 3591.12. Aantal kluisloketten verhuurd op 29 Februari 1928 109. HAARLEM, 29 Februari 1928. Appelen 1050 per K.G,; Bloemkool 4045 per stuk; Boerekool 1.401.85 per kist; Gele kool 6 26 per stuk; Roode kool 1630 pei stuk- Spruiten 4—4.50 per kist; Spinazie 1.40 1.50 per ben; Raapstelen 55:50 per 1 bos; Bruselseh lof 2226 per K. G.; Knak peen 1524 per K.G«; Winterwortelen 1.50 1.75 per zak; Vetsla 901.20 per K.G. Sel dery 8—60 per bos; Pieterselie 1280 pe bos; Prei 939 per bos; Uien 3.804.25 pei B. en W. van Amsterdam hebben beslotei aan de schóól voor gewoon L. O., welke bin nenkort geopend zal worden in het in aan bouw zijRde schoolgebouw aan den Mr. P. N Arntzenuisweg te Amsterdam, den naan Lorentz-school te geven. Gisterenavond, lo uur, ontstond in de w« ning van A. R. aan den Schoterweg twi' tusschen haar en haar echtgenoot, E. v. D van wien zij geseheiden leeft. De man \vW zich zoo op, dat hij een knipmes trok A zijn vrouw in het wilde weg eenige stek-i toebracht. Zij kreeg een 12 c.M. lange wone in haar hals en twee snijwonden in har linkerarm. De vrouw werd naar het polil'- posthuis in ds Gen. Cronjéstraat geb-ac-t, waar Ongevallendienst werd gewaarschu'd en geneeskundige hulp ingeroepen. Ondf- wijl beletten de agenten het bloeden er wonden. De man werd later, op aanwens vin burgers, door de politie aangehouden en naar het bureau gebracht. Hit is in beva ring gesteld. De toestand van de vrouw is bevredigen!.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2