Buitenian Nieuws RADIO-OMROEP. FEUILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN Pangalos voor zijn rechters DE BETREKKINGEN MET RUSLAND. SOCIAAL LEVEN. Sprekende cijfers De uitsluiting in de kleedingindustrie KUNST EN KENNIS. Iets bijzonders De wonderen der techniek KERKNIEUWS. Pater B.vonBönninghausenS.J.If Toelating tot de H. B. S. MARKTNIEUWS. STOOMVAARTLIJNEN. NAAR HET ENGELSCH. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN Het langverwachte en telkens weer uitge stelde proces tegen den ex-dictator, generaal Pangaloe, dien men den Mussolini van Grie kenland heeft genoemd, is nu toch begonnen met een reusachtigen toeloop en enorme op winding van het publiek. De ex-dictator werd midden in den nacht van het oorlogs schip „Smyrna1' in de haven van Piraeus aan wal gezet en onder sterke bewaking in de centrale gevangenis van Athene gebracht. Hoewel de aankomst der „Smyrna" was ge heim gehouden, was er toch een groote me nigte toegestroomd, die ondanks de strenge maatregelen der overheid, de automobiel van Pangalos omringden, en onder hoera geroep hem bloemen toewierpen. Pangalos is door zijn lange gevangenschap in Inzzedin ap het eiland Creta (hij heeft hier sedert zijn val in Augustus 1926 gezeten) heel wat ouder geworden, zijn magere gestalte is nog dun ner geworden. Zijn trotsche houding echter beeft hij behouden; hij beschouwt zich zelf nog steeds als den wettelijken heerscher van Griekenland. In de eerste woede na zijn val wilden zijn tegenstanders hem voor een krijgsgerecht brengen en laten fusileeren. Maar men kwam tenslotte overeen, hem door een parlementair gerechtshof te laten ver- oordeelen. Dit bestaat uit een commissie van onderzoek van twaalf koppen en een recht bank van 30 leden, die de Kamer uit haar midden heeft gekozen. De openbare aan klacht wordt vertegenwoordigd door een col lege, dat uit vijf afgevaardigden bestaat. Het parlementaire gerechtshof moet volgens het burgerlijke wetboek recht spreken en mag geen maatregelen nemen of oordeelen vel len, welke daar buiten liggen. Maar daar voor zijn de besluiten onherroepeijk. De hoofd-delicten, waarvan de gevallen dictator wordt beschuldigd, hebben betrekking op het uiteen jagen der vierde nationale vergade ring, de algemeene mobilisatie naar aanlei ding van het conflict met Bulgarije, de op heffing der persvrijheid, het sluiten van ver schillende leverings-verdragen met het bin nen- en buitenland en de groote militaire samenzwering, die hij het vorig jaar in de gevangenis Izzedin heeft voorbereid, or.i het tegenwoordig regiem omver te werpen en die hem met behulp van het 3de en 4de legereorps en een groot aantal hooge offi cieren van leger en vloot, in den nacht van 18 op 19 September weer aan het roer moest brengen. Tegelijk met hem hebben ook de leden van zijn Kabinet, de ex-ministers Kon- duros, Panajotopulos, Tsikimikos, Kofinas, Bubilis, Tamularis, en Hadsikiriakos, zich voor hetzelfde gerechtshof te verantwoorden zoodat het een monster-proces wordt, dat is begonnen met het verhoor van Pangalos voor de parlementaire commissie van onder zoek en dat heel Athene op de been heeft gebracht. Het gebouw der staatsgevangenis is dag en nacht omsingeld door de meniga die den dictator wil zien en toejuichen. Vrienden en bezoekers dringen binnen in de bureaux der gevangenis; telegrammen komen met duizenden. Groote verscheidenheid van geschenken, bloemstukken in allerlei vorm worden voor Pangalos rfgegeven. De parlementaire rechters en aanklagers zullen het in ieder geval niet gemakkelijk hebben, om hun „schudig" over dezen man uit te spreken, die een bijzondere lieveling der vrouwen is en die nog steeds een groote menigte aanhangers heeft bij leger en vloot, in stad en land. UIT DE VEILIHEIDSCONFERENTIE GENèVE, 29 Pebr. (V. D.). In de heden avond gehouden zitting van de veiligheids conferentie, was in de plaats van Benesj, die ongesteld is, de Zweedsche minister-presi dent Unden voorzitter. In bespreking werden gebracht de Duit- sche voorstellen. Deze voorstellen behelzen, dat de staten zich zullen verplichten, om in geval van een conflict, de voorloopige aanbevelingen van den Vcikenbondsraad uit te voeren, ten einde een verscherping van de tegenstellin gen te voorkomen. Verder verplichten de staten zich, bij oor logsgevaar, de aanbevelingen van den Vol kenbond uit te voeren, welke de handhaving van den vrede kunnen bevorderen. In geval de vijandelijkheden reeds zijn uit gebroken, moet het voorstel van den Vol kenbondsraad tot het sluiten van een wa penstilstand worden aangenomen, terwijl tevens de troepen, welke de grenzen reeds zijn overschreden, moeten worden terugge trokken. Deze verplichting moeten in een verdrag of een protocol werden vastgelegd, dat alle staten-leden en niet-leden kunnen onder teekenen. Staatssecretaris Simson gaf te kennen, dat dit niet de eenige veiligheidsmaatregelen behoeven te zijn. De Duitsche delegatie blijft steeds bereid, mede te werken aan de regio nale pacten. De Britsche gedelegeerde, Lord Cushendun, zeide, zich niet te kunnen vereeniging met een algemeen protocol of een algemeen ver drag. Trouwens bij de regionale pacten kan ook beter rekening worden gehouden met de speciale omstandigheden der staten afzon derlijk. De Fransche gedelegeerde, Paul Boncour, zeide in groote lijnen met het voorstel mee te kunnen gaan. Evenwel eischte hij ook nog het contröle-recht van den Volken- bondsraad. Nadat ook nog de Poolsche gedelegeerde in denzelfden zin had gesproken, verklaarde Von Simson zich ermede accoord, dat het voorstel nogmaals aan de regeeringen wordt toegezonden; de redactie-corrnissie zal, r»ar aanleiding der heden gehouden debat ten een antwoord-resolutie uitwerken. In de tweede zitting van de veiligheids- commissie zal het Duitsche voorstel defini tief worden afgehandeld. DE BRITSCH-EGYPTISCHE BESPRE KINGEN, LONDEN. 29 Pebr. (VD.) Naar vernomen wordt, heeft de Egyptische premier Sarwat Pasha de resultaten van zijn besprekingen met Sir Austen Chamberlain aan het Egyp tische kabinet voorgelegd. Doel van deze besprekingen was, om de unilaterale verkla ring, welke nu de betrekkingen tusschen Groot-Brittannië en Egypte beheerscht, te vervangen door een alliantie-verdrag. De Egyptische pers bevat onjuiste en mis leidende aanduidingen van het ontwerp verdrag, dat met uiterste reserves zou zijn aanvaard. LONDEN, 29 Febr. (V.D.) In het Lager huis werd den minister van buitenlandsche zaken de vraag gesteld of hij, nu de linker Zinofjef-vleugel uit de Russische regeering is gebannen, ook bereid zou zijn, tot er kenning van de Sovjet-regeering over te gaan. Chamberlain antwoordde, dat niets is gebeurd, hetgeen de hervatting van de di plomatieke betrekkingen zou rechtvaardigen Verder werd Chamberlain de vraag ge steld, of hij de rede van Rykof heeft gele zen, waarin deze verklaarde, de garanties te willen geven, welke de Britsche regeering wenschte inzake de inmenging in haar aan gelegenheden. Chamberlain antwoordde, dat hij hiervan geen kennis kreeg, doch als de Russische regeering dergelijke voorstellen heeft, dan moet zij deze doen op de gebruikelijke ma nier door de diplomatieke kanalen, en dan zullen ze in overweging worden genomen. DE ZINOFJEF-BRIEF. LONDEN, 29 Febr. (V. D.) De plaatsver vangende onder-secretaris van buitenland sche zaken, Gregory, die thans in verband met een speculatie-affaire is ontslagen, is, zooals bekend, ook wel beschouwd als schul dig zijnde aan de publicatie van den Zi- nofjef-brief, welke zoo'n grooten invloed op de verkiezingen in Groot-Brittannië heeft uitgeoefend. De arbeiderspartij heeft daarom een ver zoek gericht tot de regeering, deze kwestie nogmaals grondig te onderzoeken. De regeering heeft dit verzoek afgeslagen, doch een halven dag beschikbaar gesteld, om deze aangelegenheid nogmaals in het Lagerhuis ter bespreking te brengen. HET BUITEN DE WET STELLEN VAN DEN OORLOG Terwijl de Amerikaansche nota van ant woord inzake het ontwerp-veiligheidspact eerst hedenmiddag te Parijs gepubliceerd wordt, is zij, naar de ochtendbladen uit Washington vernemen, aldaar gisteravond reeds in het licht gegeven. Uit den naar Parijs geseinden tekst blijkt o.m., dat Staatssecretaris Kellogg verklaart, indien de leden van den Volkenbond het zonder schending der Pactsbepalingen niet met el kaar en met de Vereenigde staten eens kunnen worden over de afschaffing van den oorlog, de nutteloosheid bewezen is van onderhandelingen over tweezijdige of meer voudige verdragen. De ochtendbladen te Parijs houden zich met den tekst uitvoerig bezig, voorzoover hij thans bekend is. Het „Journal" verklaart, dat de nota, ondanks alles, toch niet verdere besrekin- gen uitsluit. De „Matin" spreekt de hoop uit, dat de Quai d'Orsay in haar volgende nota niet met dubbelzinnigheden voor den dag zal komen. Men kan den oorlog veroordeelen, doch moet om hem te voorkomen of om hem te beperken als hij eenmaal uitgebro ken is zekere verplichtingen aanvaarden en voorz'.chtigheidsmaatregelen nemen. De „Echo de Paris" schrijft, dat Frankrijk thans niets anders overblijft dan, evenals de V. S. „den doove" te spelen. De „Excelsior" spreekt van een onover- komenlijken afkeer van de Vereenigde Staten van iedere formule, welke de V. S. hetzij direct of indirect aan de Internatio nale Geneefsche Organisatie zou kunnen binden. De rechts-georlënteerde „Gaulois" is de meening toegedaan, dat men thans reeds kan voorzien, dat de onderhandelingen over een „eeuwig" pact even „eeuwig" zullen blijken als het Pact zelf. Het ziet er niet DE A.S. POOLSCHE VERKIEZINGEN MINISTER-PRESIDENT PILSÜDSKI scnade zou njaen. Zij zouden dit volhouden, totdat hun eischen zouden zijn ingewilligd. Daar hun eischen echter niet slechts loons- verhooging, maar ook een reorganisatie in hielden, moest het departement van fi nanciën v/el krachtig ingrijpen. De Raad van discipline heeft zeven van de acht ambtenaren of uit hun funtcie geschorst of overgeplaatst. Daar de ge wraakte verklaringen echter door hen in een besloten bijeenkomst werden afgelegd, zal de schorsing maar van korten duur zijn. Ten opzichte van den achtsten ambte naar werd van een vervolging afgezien, daar deze candidaat is bij de eerstkomende verkiezingen. Postbeambte en roover Te Stettin werd een wissellooper in het portaal eener woning door een man over vallen ,die hem een deken over het hoofd wierp, maar die de vlucht nam, toen de bode van zich af sloeg en om hulp riep. Hij werd nagezet en gevat waarbij tot alge meene verbazing bleek, dat men met een postconducteur te doen had, een zekeren Gensow uit Stettin. Jeugdige grafsclienners. Het Joodsche kerkhof te Essingen bij Landau in de Palts, een begraafplaats wel ke reeds meer dah duizend jaren oud is. werd dezer dagen door jongens van 17 tot 19 jaar verwoest, 42 grafsteenen werden omvergeworpen en voor een deel vernield. De justitie stelt een onderzoek in. De a.s. Poolsche verkiezingen De vrouw van een hooggeplaatst ambte naar te Warschau, had tegen den wil van den huiseigenaar den gevel harer woning be plakt met propagandabiljetten voor de re- geeringslijst. Daarop verschenen een paar honderd studenten van de technische hoogs- school. die alles afscheurden en vervingen door materiaal van het katholiek-nationale blok. De politie moest er aan te pas komen en dreef de studenten uiteen, waarbij eenige personen werden gekwetst; 17 studenten werden gearresteerd. De burgemeester heeft den rector verzocht er bij de studenten op aan te dringen zich voortaan niet meer met dergelijke dingen op te houden. De regeering heeft de laatste dagen bijna alle nationale bladen, o.a. de nat.-dem. „Gazeta Warszawski in beslag laten nemen. Oud schilderij gevonden. FLORENCE, 29 Febr. (V.D.) Een levens groot portret van Machiavelli, geschilderd door den Florijnschen schilder Santi di Tito (1536-1613), waarvan sinds meer dan een eeuw elk spoor verdwenen was, is, volgens hier ontvangen bericht, teruggevonden in een particuliere Engelsche verzameling. Het portret is door den fabrikant Trolli uit Milaan, voor Italië aangekocht. Daar zijn nog steeds werkgevers, die mop perend de zegeltjes plakken op de rente- kaart voor hun personeel, met de verzuch ting: ,,'t Is meestal weggegooid geld!" Zelfs vele arbeiders zijn nog zoo dom te zeggen: „Wat zal ik er aan hebben!" Ziehier, aldus het Huisgezin, het antwoord in een paar sprekende cijfers: Voor het geheele rijk wordt, tengevolge van het zegeltjes plakken, per jaar uitge keerd aan Invaliditeits-, Ouderdoms-, We duwen- en Wezenrenten, totaal meer dan 16 millioen gulden. Het juiste cijfer is 16.254.807, verdeeld als volgt: Invaliditeitsrenten 3,283.244 Ouderdomsrenten 9.483.594 Weduwenrenten 1.691.519 Weezenrenten 1.793.449 Nu de Bond van Kleermakerspatroons aan de arbeiders nieuwe voorstellen heeft ge daan, staan de zaken in de kleedingindus trie zoo, dat de maatpatroons dezelfde ar beidsvoorwaarden aanbieden als de maat- confectiepatroons. De maatpatroons hebben deze concessie gedaan (hun voorsteilen gingen aanvan kelijk beneden die van de confectiepatroons) om een poging te doen den vrede in het bedrijf te herstellen. De vertegenwoordigers van de vakbonden achten de patroonsvoorwaarden echter niet aannemelijk. Heden onderwerpen, naar het „Hbld." verneemt, de besturen van de vakbonden de voorstellen van de patroons aan een na dere bespreking. Mochten zij bij hun mee ning blijven, dat zij die voorstellen onaan vaardbaar achten, dan zal niet alleen geen einde komen aan het conflict in het maat- bedrijf, maar zal tevens de strijd worden uitgebreid door het confectiebedrijf. te Amnem, aanwezig te kunnen zijn. Hoezeer ook overtuigd, dat de uitbrei ding van het tentoonstellingsplan met dezen zeetuin niet genoeg op waarde zou zijn te schatten, waren toch de financieele be zwaren aan het, laten overkomen van den heer Soumokinl met zijn talrijke helpers en den zeetuin van dien aard, dat het het tentoonsteliingsbestuur geen kans zag om dat probleem op te lossen. De directies der Stoomvaart Maatschap pijen „Nederland" en van den Rotterdam- schen Lloyd, van welke reederijen de a.s. tentoonstelling reeds in zoo vele vormen steun verkreeg, hebben echter ook voor dit geval dusdanige faciliteiten aangeboden, dat het bestuur van „Oost en West" het ten slotte heeft durven ondernemen den heer Soumokil telegrafisch eenige voorstellen te doen, dewelke telegrafisch zijn geaccepteerd. Arnhem krijgt dus in Juni en Juli a.s. dc primeur van deze collecties. De Parijsche uitgave van de „New York Herald" bevat in haar Maa^dagavondblad een radio-photographisch v; IJ New York naar Europa overgebrachte au.ertentie van vijf kolommen, over de uitgifte van een lee ning der Argentijnsche provincie Buenos- Aires. Nadat het Londensch kantoor der Mar coni Company het radio-photogram had ontvangen, werd hét onmiddellijk door een specialen boodschapper naar Parijs gebracht en het daarvan gemaakt cliché kon nu in de Parijsche editie van de „New York He rald" verschijnen op denzelfden datum, waarop de advertentie in de bladen van de Vereenigde Staten te lezen was. Het is doet het Parijsche Amerikaan sche blad opmerken de eerste maal, dat een Amerikaansch banksyndicaat een bui tenlandsche leening heeft geadverteerd aan gene zijde van den Oceaan, met eigen on- derteekening; en ook dé eerste maal, dat een adverentie van die afmetingen als radio- photogram is overgezonden. In 't vervolg kan dit daartoe leiden, dat een internationaal syndicaat wordt gevormd voor het aanbieden van leeningen, waarvan tot dusver gedeelten afzonderlijk waren aan geboden door Europeesche huizen. Het was de Radio Corporation te New- York," die het radio-photogram, dat te Lon den werd opgenomen, verzond. Te Katwijk heeft in de kapel van het St. Willibrordus-college de plechtige uit vaart plaats gehad van het stoffelijk over schot van den Zeereerw. Pated B. H. S. M. von. Bönnlngshausen tot Herinckhave S. J., oud-directeur van het college en tot voor eenige jaren pastoor van de parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen ln Den Haag. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door den. TyerEerw. ZeerGel. Pater drs. J. H. Keijsers, rector-directeur van het col lege, met assistentie van dr, L. de Jonge als diaken en M. van Steen als ceremor.ia- rius. \Na de H. Mis werd de absoute verricht door den Zeereerw. Pater drs. J. H. Keij sers met dezelfde assistentie als bij de H. Mis. Daarna had de bijzetting van het stof felijk overschot plaats op het kerkhof van het college. Een Amboïneesche zeetuin naar Arnhem. Eenige weken geleden ontving het afdee- lingsbestuur van „Oost en West" te Arnhem van het departement van Landbouw, Han- del en Nijverheid te Buitenzorg een schrij- 1 ven, waarin werd medegedeeld, dat de heer J. H. Soumokil .eigenaar van een uitgebrei- j de, zeer belangwekkende verzameling zee- fauna en -flora (de z.g. „Amboïneesche zee- 1 tuin", afkomstig uit de Moluksche zeeën) de bemiddeling van dat departement had ingeroepen om met zijn collecties, zoo mo-1 gelijk op de a.s. Indische tentoonstelling I De nieuwe eischen In Staatsblad no. 18 is opgenomen het Kon. besluit, waarbij zijn vastgesteld de eischen voor toelating tot de openbare en de krachtens art. 45bis der M. O.-wet gesubsi dieerde bijz. H. B. S. met 5-j. c. Om als leerling tot de eerste klasse te worden toegelaten, moet de candidaat zich onderwerpen aan een onderzoek naar zijn (haar) kennis in de vakken: Nederlandsche taal, rekenen, aardrijkskunde en geschiede nis en naar zijn (haar) vaardigheid in het schrijven. Dit onderzoek wordt ingesteld door de leeraren der H. B. S. De directeur wijst de leeraren aan, die de commissie van on derzoek vormen, en is voorzitter der com missie. Over den uitslag van het onderzoek wordt door de commissie bij meerderheid van stemmen beslist; bij staking van stem men beslist de voorzitter der commissie. Vóór het onderzoek vraagt de directeur der H. B. S. omtrent den aanleg en de be kwaamheid en omtrent de geschiktheid voor M. O. van elk der candidaten, het schrif telijk oordeel van het hoofd der lagere school, die de candidaat in het vooraf gaande jaar heeft bezocht. Het onderzoek wordt in elk geval schrif telijk ingesteld voor elk der vakken: Ne derlandsche taal, rekenen en geschiedenis. De vaardigheid in het schrijven wordt be oordeeld naar dit schriftelijk werk. De op gaven voor dit schriftelijk onderzoek worden vastgesteld door de commissie van onder zoek die zich vooraf kan doen voorlichten door hoofden van lagere scholen, van welke leerlingen aan het onderzoek deelnemen. De inspecteur van het M. O., onder wiens toezicht een Rijks H. B. S. is geplaatst, kan aan de commissie van onderzoek dier school opdragen: zich in verbinding te stellen met de commissie van onderzoek van eenige andere H. B. S. in dezelfde gemeente om zoo mogelijk te komen tot dezelfde opgaven voor het schriftelijk werk. B. en W. kunnen aan de commissie van onderzoek van een gem. H. B. S. in hun gemeente opdragen: te komen tot dezelfde opgaven voor het schriftelijk werk voor elke andere gemeen telijke school in hun gemeente en zoo mo gelijk dienaangaande tot overeenstemming te komen met de commissie van onderzoek van eenige andere H. B. S. in hun ge meente. Indien omtrent den uitslag van het schriftelijk onderzoek twijfel bestaat, of in- VRIJDAG a MAART. HILVERSUM 1060 M. 12.00 Po'itieber. 1a.30~a.00 Lunchmuziek door het Radio-Trio. 5.307.15 Con» eert door het Omroep-orkest. Mevr. Koot de Graaf, so praan. Pianobegel. van Egb. Veen. 7.157.45 Land- bouw-halfuurtje door Ir. J. D. Kceslag De keuringen te velde. 7.45 Politieber. 8.05 Schippersles door T. P. Keyzer Het Zuidergat, het Schaar van Waarde en het Schaar van Valkenisse. 8.35 Kamermuziek door het „Haydn"-kwartct. De heeren Kramer, De Groot, v.d» Bosch en Lysen. 9.009.30 Lezing door G. de Clercq De economische voordeden van centrale verwarming. 9.30 Voortzetting Kamermuziek. 10.20 Persber. 10.30 Dansles door C. Klinkert. HUIZEN 1950 M. Voor 6 uur 340-9 M. 12.30 Tijdsein» 12.301.30 Lunchmuziek door het Trio „Winkels"» K.R.O. 3.004.00 K.R.O. Vrouwenuurtje door Mevr. Kaller-Wigman uit Utrecht. 4.005.15 N.C.R.V» Gramofoonmuziek. 5.156.45 Serge Rachmaninow- Concert. Hugo v. Dalen, piano. 6.45—7.30 K.R.O» Sociologie, door Prof. J. D. J. Aengenent, leeraar a.h» Seminarie te Warmond. 7-35 V.P.R.O.-uitzending. Beethoven-cyclus. J. Stotyn, ie hobo.-J. Middendorp, 2e hobo. L. E. A. v. Rooy, althobo. 8.00 Lezing door Dr. A. Nooy v.d. Kolf De strijd van den mensch met den dood* 8.40 Vervolg Concert. - 9.00 V.P.R.O.-Cursus. Spr» Prof. D. H. R. Kuyt Natuurwetenschap en leven. 10.30 Persber. DAVENTRV 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Het Parkington Gershom, kwintet en solisten (sopraan, viool» piano). 12.50 Orgelconcert. 12.202.20 Orkestcon cert. 3.20 Histor. en geograf. lezing. 3.45 Concert. 3.50 Lezing Westminster Abbey. 4.05 Concert. 4.10 Concert voor schoolkinderen. 5.05 Concert. 5.20 Lezing Rabbit breeding. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Orkest-j concert. 7.20 Muziekcritiek. 7.35 Schumann's lie deren voor sopraan. 7.45 Lezing The dawn of metals* 8.05 Vaudeville. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing Twenty million Africans. 9.50 Nieuwsber. 9.5)» Meiseiwitsch, pianoconcert. 10.20 „Campbell of Ki5 ünher" en „A valuable rival" Schotsche com edies. 11.2012.20 Dansmuziek. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50— xi.oo Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. A. Locatelli, viool. Hr. Derval, declama tie. 8.50ix.10 Concert. LANGENBERG 469 M. 12.251.50 Orkestconcert. 4.154.55 Gedichten van Ed. Mörike. 5.206.20 Orkestconcert. Werken van H. Kaun. 7-35 „Tantris der Narr", drama in 5 acten van E. Hardt. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZEESEN). x.507.05 Lezingen en lessen. 7.20 „Wettlauf", radio- tooneelspel. 9.50xi.50 „Schilfers Freud und Leid" Dominator-orkest en M. Mathy-sopraan. HAMBURG 395 M. 3.35 Het Rathje-kwartet. 5.20 Orkestcancert. 6.20 Orkestccncert. 7.20 „Till Eu- lenspiegel und der Bürgermeister von Schilda", narren- spel in 1 acte van E. Wachler. 8.20 Vrooiijke liederexu Orkest en zang. 11.20 Sluiten. BRUSSEM 509 M. 5.206.20 Concert door het Radio trio. 8.3510.35 „Aida", opera v. Verdi. dien omtrent eenigen candidaat geen over eenstemming bestaat tusschen den uitslag van het schriftelijk onderzoek en het oor deel van het hoofd der lagere school, die de candidaat in het voorafgaande jaar heeft bezocht, wordt een mondeling onderzoek in gesteld voor eik der vakken Nederlandsche taal, rekenen, aardrijkskunde en geschie denis. AMSTERDAM, 29 Febr. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop), Zeeuwsche bente f 5.756.7 blauwen f 5.506.50, bravo's f 66.50, bl. eigenheimers f 5.505-75» roodstar f 4.755, industrie f 34, juin per 50 Kg. f 77-25» eigenheimers f 46, blauwe poters f 2.50 3-75, bonte poters f 3.503.75, IJpolder bravo's f 6.5 f 6.506.75, roodstar f 4.755, Drentsche eigenheimers f 34.25, Anna Paulowna zand f 78, Hillegommer zand- aardappelen f 78, Spuische eigenheimers f 5.50—5.75» roodstar f 4.755 per Hl. AMSTERDAM, 29 Febr. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 275 vette kalveren, ie kw. 110130, 2e kw. 90100, 3e kw. 7090 ct. per Kg. levend gewicht; 175 nuchtere kalveren f 712 per stuk; 800 varkens, Hol- landsche overz. en Geldersche ie kw. 7374, 2e kw. 72— 73, vette varkens 7072 ct. per Kg. slachtgewicht. MAASTRICHT, 29 Febr. Botermijn. Aanvoer 125.950 Kg. Hoogste prijs f 2.31, middenprijs f 2.25^ laagste f 2.16 WOERDEN, 29 Febr. Kaas. Ier markt waren 44 par-» tijen. Prijzen Goudsche f4952, rijksmerk xe soort f55 57, 2e soort f 5154. Handel matig. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. BATAVIER IV 29/2 v.m. 7 u. 35 van R'dam te Gravesend* BATAVIER VI. 28/2 van Hamburg naar Rotterdam. CALEDONIA 28/2 van Middlesbro te Akerdeen. DUBHE, 28/2 van Buenos-Ayres te Rosario. EJB2RGEN 29/2 van Frementle naar Banbury. GLESZIENA m.s. 27/2 te Cuxhaven. KATENDRLCHT 28/2 van Baroum naar de Medway. MARGRIETHA m.s., Schuur, 25/2 van Harburg n^ar Groningen. PERSEUS 27/2 van Carabarinen te Santalago. PRINSES JULIANA, Balk, 24/2 van Harburg naar Fro- driksund. ROZENBURG 28/2 van Lissabon naar Bilbao. RIJN 28/2 van Rotterdam te Teneriffe. SLIEDRECHT 23/2 van Curasao naar N.-Orleans. VOORWAARTS m. Balk, 24/2 van Harburg n. Nakskov. VREDENBURG 28/2 van Oxelosund naar Rotterdam. WOLSUM 28/2 van Montvideo te Buenos-Ayres. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. KAMBANGAN 29/2 van Java l.v. Londen te Amsterdam* MANGOERAN (uitr.) 28/2 te Aden. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. ADONIS 27/2 van Patras naar Caalmata. ALKMAAR, Amsterdam naar Chilli, pass. 28/2 Azoretu ARES 28/2 van Bremen naar Harburg. BABALT 26/2 te Cristobal. BRIELLE 28/2 van Arica naar Puna. CLIO 28/2 van Constanza naar Constantinopel. COMMEWIJNE (uirt.) 28/2 te Paramaribo. EUTERPE 28/2 van A'dam te Kopenhagen. HEËE 28/2 van Vinaros Castellion. IRENE 28/2 van Gibraltar naar Piraeus. IRIS 28/2 van Danzig naar Stettin. JUNO 28/2 van Algiers naar Smyrna. ORPHEUS 28/2 van Gibraltar naar Oran. POLLUX 28/2 van Algiers te Lissabon. SIMON BOLLIVAR 28/2 van Cristobal naar Pluerto Co lombia. THESEUS 28/2 van Oporto naar Vigo. VENUS 28/2 van Tanger naar Malta. VON KENSSELAER (thuisr.) 28/2 van Plymouth naar Havre. ZEUS Valencia naar R'dam, pass. 28/2 Ouessant. KON. HOLL LLOYD. EEMLAND (tliuisr,) vannacht 12 uur te IJmuiden ver* wacht. HOLLAND—AFRIKA LIJN JAGERSFONTEIN 29/2 van R'dam te Hamburg. NIAS 29/2 van Hamburg te Amsterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN EDAM, New Orleans naar R'dam, pass. 28/2 Azoren. NIEUW-AMSTERDAM 28/2 van Rotterdam naar New York. ROTTERDAM 28/2 van Constantinopel. SPAARNDAM Rott. naar New Orleans, pass. 29/2 Vlis- singen. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. ARENDSKERK (uitr.) pass. 29/2 Perim HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. BILDERDIJK (uitr.) 28/2 van Suez. IJSELKERK (uitr.) pass. 27/2 Gibraltar. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. PEPCHWORTH 29/2 van West-Afrika te Amsterdam* ROTTERDAMSCHE LLOYD. BLITAR (thuisr.) pass. 28/2 Pantellaria. GAROET (uitr.) 28/8 te Singapore. MEDAN (uitr.) 29/2 te Sabang. TAMBORA (thuisr.) fas3. 29/2 Ouessant, nam. 4 uur tt Cowes verwacht. TERNATE (uitr.) 28/a van Suez. 3 Nog eenigen tjjd zaten ze gezellig te pra- n. Barry had graag gevraagd of Kate weer zond en wel in Engeland was teruggekeerd, maar hij durfd- niet goed. Na een tijdje stond Carrasford op om eenige regelingen voor hen te treffen. Toen h(j was weggegaan, rookten Barry en Dave nog eenigen tijd zwij gend voort, totdat Barry opeens de stilte ver brak en lachend zeide- Jammer, dat je je niet kunt herinneren, dat jij de goudmijn het eerst ontdekt hebt aar misschien is her. 200 wel goed, voegde i er fluisterend aan toe. ïave gaf geen antwoord, maar staarde echt voor zich uit, alsof hij aan iets dacht, vrsens zei Barry: Laten we liever wat gaan visschen, ve, dan hier zoo te zitten dtoomen. Toen ze de hut verheten, kwam een man •ar hen toe. Ik heb een boodschap voor u van Mr. Carrasford. Hij is plotseling weggeroepen. Het spijt hem, maar hij komt zoo spoedig mogelijk weer terug. Kan ik soms iets voor u doen? Barry zei van neen en samen gingen Dave en hij naar de rivier. Ze maakten hun hen gels gereed, toen Barry plotseling werd opge schrikt door een luiden, ontzettenden kreet van Dave. Het was de schreeuw van iemand, die plotseling uit een verschrikkelijken droom of nachtmerrie ontwaakt. Barry keek rond en zag de kleine man met schrik naar de rivier staren en wijzen op een rots, die veel geleek op die, waar tegen hun boot was ge slagen. Hier was de plaats, waar het ongeluk gebeurd was. Hier is het! riep Dave met heesche stem. Ik herinner me alles weer. De boot hoe ze tegen een rots geslagen werd! Barry ik herinner me alles, alsof het gisteren ge beurd is. God zij dank! riep Barry eerbiedig uit. Ja, hier is het, ging Dave voort. Het is hier juist de plaats, waar ik u gered heb. Dat was een moeilijk en gevaarlijk stuk werk, Barry. Maar toch heb ik het volbracht. Earry greep Dave's arm en hield deze zoo stevig vast, alsof hij tang was, dat het geheu gen van Dave weer zou wegvlieden. Wees kalm, Dave, zei hij opgewonden Alles komt langzaam terug, naar ik bemerk. Maarmaar jij hebt me toch niet gered? Zeker, zei Dave. Dat was een buitenge woon knap stuk werk. naar uit of de Amerlkaancsne regeering ooit aan de door den Volkenbond aanvaar de formules zijn goedkeuring zal hechten. De linksche „Quotidien" noemt het ant woord van Kellogg zeer ontmoedigend en is van oordeel, dat de besprekingen op het doode punt zijn gekomen. EEN ZWARE BRAND Een hevige brand heeft de werkplaatsen vernield van een fabriek van schrijfmachi nes en bioscooptoestellen. Verscheidene gebouwen van vijf verdiepingen werden een prooi der vlammen. De door verzekering gedekte schade wordt op eenige millioenen geschat. Van de 1100 arbeiders zijn er 8 tot 900 werkeloos. Het vuur zou in een der zalen waar vernisd wordt en de kachels aanblij ven, zijn ontstaan. DE KWESTIE VAN ZUID-TYROL Vertegenwoordigers van den Dodecanesus hebben aan kanselier Seipel een telegram van gelukwensch gericht voor de verkla ringen ten opzichte van de Oostenrijksche minderheden in Zuid-Tirol. Zij voegen daaraan toe, dat de Dodeca- nesisers, die eveneens onder het Italiaan- sche juk gebukt gaan, het lijden van de Oostenrijksche bevolking in Tirol begrij pen. DE TIROOLSCHE KWESTIE. ROME, 29 Febr. CtyD.) De bladen bevat ten nu scherpe aanvallen op Joego-Slavië, welk land de secondant wordt genoemd in de pan-germanistische campagne voor Zuid- Tirol. Daarbij vraagt de „Giornale d'Italia" zich af, hoe deze plotselinge zwenking in de Joego-Slavische pers te rijmen is met de Fransche vriendschap. De „Tribuna" ont kent de juistheid der bewering der Joego slavische bladen, dat Italië het incident in Weenen heeft geprovoceerd, om de aan dacht af te wenden van de Szent Gott- hardt-affaire. COMMUNISTISCHE ACTIE IN GRIEKENLAND De politie arresteerde verscheidene com munisten te Athene en Ai de provincie. De minister van Marine heeft een onder zoek bevolen naar de communistische pro paganda onder de bemanning van de Grieksche oorlogsvloot. DE GELE RIVIER BUITEN HAAR OEVERS Volgens te Peking ontvangen berichten uit Sjantoeng baart de Gele Rivier weer groote zorg. Zij is buiten haar oevers ge treden met het gevolg dat twintig dorpen onder water staan en duizenden menschen dakloos zijn DE TERUGGAVE DER VROEGER VIJAN DELIJKE EIGENDOMMEN IN DE V.S. NEW YORK, 29 Febr. Nadat gisteren het voorstel tob teruggave van de vroe ger vijandelijke eigendommen in de V.S. had afgehandeld, heeft het Representan tenhuis heden ook zijn goedkeuring aan het voorstel gehecht. Het wetsontwerp is daarop president Coo- lidge ter onderteekening toegezonden. BELGISCHE GEBOORTECIJFERS OVER 1926 De officieele bevolkingsstatistiek over 1926 is gepubliceerd: Op een totale bevolking van 7.874.601 in woners bedroeg het aantal geboorten 149.943 d.i. 4355 minder dan in 1925 of 19.04 per 1000 inwoners tegen 19.75 het vorige jaar. In dit totaal waren niet begrepen 5370 dood-geboren kinderen en 1066 kinderen dia minder dan drie dagen leefden l de proportie der doodgeborenen bedroeg 34.3 per duizend geboorten. Ook dit jaar werd geconstateerd, zooals bijna na eiken oorlog, dat het aantal ge boren jongens grooter was dan dat der meisjes. Levend geboren werden 76.474 jon gens en 73.469 meisjes. Eveneens nam het percentage der onwet tige kinderen af, 4.76 in 1926 tegen 4.98 in 1925 en 5.29 pet. in 1924. In 1920 was het zelfs tot 7.03 pet. gestegen. Niet gunstig waren de cijfers betreffende de sterfgevallen. In totaal stierven in 1926, in het heele koninkrijk, 104.742 personen; dit was het hoogste cijfer sedert 1923. De sterftecoëfficient bedroeg 13.30 per duizend inwoners, tegen 13.08 in 1925. De kinder sterfte steeg van 14.48 of 9.37 pet. (kinderen minder dan 1 jaar oud), in 1925 14.609 of 9.74 pet. in 1926. Het aantal huwelijken was minder hoog dan het vorig jaar: 72.517 of 8.54 per dui zend inwoners tegen 74.761 in 1925. Hoewel het totaal-cijfer der huwelijken sedert 1921 langzaam afnam, overtrof het in 1926 toch nog steeds met ongeveer 20 pet. dat der vooroorlogsche jaren. Ontbonden werden 2.349 echtverbinte nissen. Dit is het laagste cijfer sedert 1921. Weerspannige ambtenaren Acht belastlngambteanren hebben zich voor den raad van discipline van het Fran sche Ministerie van financiën te verant woorden gehad. Reeds geruimen tijd waren deze ambte naren het zijn belastingontvangers ontevreden met hun salaris en werktijden en in een in October j.I. gehouden Verga dering besloten acht van hen hun werk zóó langzaam te doen, dat het tempo, waar mede belastinggelden binnenvloeien, er door zou worden vertraagd en de Staat dus Maarmaar Carrasford heeft me toch gered? zei Barry aarzelend. Dan is hij een leugenaar, zei Dave kwaad. Ineens werd zijn gezicht rood zijn oogen fonkelden en hij zag Barry met een vreemde uitdrukking aan. 't Is een leugenaar en een dief! Ik wist het dadelijk al, toen ik hem voor het eerst in ons kamp zag. Hij heeft daar goud gevonden! Wat! vroeg Barry. Hij heeft bij ons goud gevonden, zeg ik u. Hij is dadelijk weggegaan en heeft het laten registreeren. Zoo is het! Zoo is het! Nou weet ik het zeker. Hij heeft ons besto len! Ja, bestolen! Het is een dief. Ik ga da delijk naar hem toe. Ik zal hem vermoorden. Wil ik Je bewijzen, dat ik gelijk heb? Hij haalde zUn portefeuille uit zijn binnen zak en met bevende vingers haalde hU er een stukje goud uit. Hier heb je het. We hebben het het eerst gevonden. We zouden het land gekocht hebben, indienindien dat onge luk niet was gebeurd. Het is nu te laat. Die gemeene schurk. Zag je zUn gezicht, toen hij ons bemerkte? Maar ik ga naar hem toe. We zullen eens zien. JU hebt er recht op, Barry Barry hield hem tegen en dwong hem te gaan zitten. Wees toch kalm, oude man, zei Barr.v, die deze woorden beter tot zich zelf had kunnen zeggen, want hfi kon nauwelijks ademhalen en zijn oogen fonkelden onheil spellend. Langzamerhand kwam Carras- ford's ware karakter hem voor den geest, het masker scheen te zUn weggenomen. La ten we kalm blijven, Dave. We moeten niet onbezonnen te werk gaan. Wat mij betreft geef ik er niet zooveel om, maar JU zult Je aandeel hebben. Hij hood het je reeds aan, Dave. NatuurlUk, zei Dave bitter. HU was bang, en wou ons zoo tot zwUzen brengen Het is een slimme vogel! Barryhij sprong opNu dadelijk zal hij met ons afrekenen. Barry moest hem weer tegenhouden. Laat mij met hem onderhandelen, Dave, zei hij. Wees toch alsjeblieft kalm en bedwing je toorn. Wind je toch niet zoo op. Pas nou op, anders gaat je geheugen misschien plot seling weer weg. Neen, neen, zei Dave met zekere en kalmere stem. Het gaat nu niet meer weg. Ik zal nu niets meer vergeten. Het was een ongelukkige tijd, maar nu ben ik bUna blij. dat ik mijn geheugen had verloren, want ik wist niet, dat ik jou, mijn dierbaarsteti vriend, verloren had. Je bent mijn goede oude vriend, zei Barry met tranen in de oogen. We hebbeu elkander gelukkig teruggevonden. Laten we hopen, om nooit meer te scheiden. We zullen nu naar Carrasford gaan, maar wees jij kalm en laat mij het woord doen. Langzaam wandelden ze terug. Aan den eersten den besten man, die ze tegen kwa men, vroegen ze of hij Carrasford wilde zeg gen, dat hU onmiddellUk naar de hut zou komen. Maar Carrasford had goede redenen om weg te blijven Toen hU Barry en Dave had verlaten, trok hij zich op eenigen afstand terug, liet zich ln het gras neervallen, veegde het zweet van zUn voorhoofd af en dacht na wat hem te doen stond. Hij wist zeker, dat ze zijn ge meene daad zouden ontdekken. Niet, dat hu zoo bang was voor Barry, maar voor Dave, die hem, rustig rookend, voortdurend met fonkelende oogen had zitten aankükeu. Car rasford wist niet, dat Dave zUn geheugen had verloren en hij meende, dat Dave alleen een geschikt oogenblik afwachtte om hem te verraden. HU was bang, verschrikkelijk bang voor dien Dave. Schrik en angst lagen in zUn oqgen te lezen. Barry had zeker ontdekt, dat het Dave en niet Carrasford was, die hem het leven gered» had. Hierdoor zou hij ooi: gaan twUfelen aan de waarheid van het halssnoer. Barry zou waarschijnlUk nu wraak nemen, dat hU zicu voor zoo'n ellendeling had opgeofferd. BU deze gedachte knarste Carrasford op zUn tanden en vervloekte Barry. Neen, hij kon niet langer blUven, hij moest terug naar Engeland en Kate dadelijk trouwen, vóór ze iets van Barry kon vernemen. Had hU ge weten, dat Barry meende, dat Kate reeds gehuwd was, dan zou hij alles op het spel gezet hebben. Maar dat wist hij immers niet en daarom durfde hU niet alles te wagen. HU ging voorzichtig naar de mijn terug, nam een paard en liet de boodschap achter, dat hU naar Camborne was vertrokken; hU reed echter precies den anderen kant op. De dag ging voorbU; Barry en Dave na men de goudmijn nauwkeurig in oogen- schouw. Dave was nu weer kalm, maar zijn oogen, die iets schenen te zoeken, fonkelden onheilspellend. HU komt niet meer terug, Barry zei Dave, toen ze na het avondeten een pijp rookten. Hij begrUpt, dat we hem doorzien hebben en lafaard, die hU is, heeft hij zich uit de vosten gemaakt. We zullen tot morgen wachten, Dave, zei Barry. Om je de waarheid te zeggen ben ik zoo blU, dat JU weer heelemaal beter bent, dat mU de rest nou niet zoo veel kan sche len. Het heeft voor mU weinig beteekenis of hU nou terugkomt of niet. Maar ik hecht er wel veel waard/* fan, mompelde Dave. Barry sliep dien nacht vlak voor de deur, omdat hU Dave niet vertrouwde. Deze wou telkens weg om Carrasford te zoeken. Ze waren 's-morgens reeds vroeg wakker en vernamendat Carrasford niet was terug gekomen. Dave hield bij het ontbUt zUn oogen steeds op de deur gevestigd en hij luisterde scherp naar het geringste geluid. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6