Stadsnieuws Laatste Berichten Amsterdamsche Beurs Maria-Stichting NIEUWE HAARLEM5CHE COURANT. Derde Blad Donderdag 1 Maart 1928 Agenda 2 Maart Een onmaatschappelijke methode Hoe een modern dagblad tot stand komt. Personalia. Gemeentezaken. In baladigheid. Alg* Noord-HoUandsche Mij. van levensverzekering. ST. VINCENTIUS-VEREENI- GING HAARLEM Kort verslag der werkzaamheden over 1927 Shankara mishandeld. Gratis auto-rijden. Haar!. Kinder-Operettevereeniging Personeel Brockwaybus Mij. Verlof aanneming benoeming. Gemeentelijk Orgelconcert Nederlsnïsch-Duitsche Vereeniging Bioenibollenbedrijf VOGELENZANG. VAN ONZE RECHTBANK. De winkelstand. Coöp. Verbruiksvereeniging „Patrimonium" De jeugd en de vreemdelingen Teraardebestelling van Prins Luhnowsky De kankerbestrijding Scheepsongeval MARKTNIEUWS. Alan Cobham's vlucht DE SPAARNERANK Haarlem - Amsterdam HEEMSTEDE. Midd^nstandscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten ZANDVOORT lederen m i d d a g van 2-3 uur Polikliniek De terugreis van dc „Los Angeles" vertraagd Een congres voor toerisme Lucifersmonopolie in Esthland Nanking ageert voor opheffing der ongelijke verdragen Een nieuw conflict in de Solingsche metaalindustrie 371 37* 817 417* 125% 180* 162" 814-6 135 1 183* 163" 606% 464* 261* 513* 608* 462 262A 513" 142 193 1 61* 23%» 52* 53* 1 141* 191 61% 23 54 53 4 4 Sociëteit „St. Bavo". Tramcursus, 8 uur. Alb.dingk Thym, 8 uur. Bestuur Spaar kas „St. Nicolaas", 8 uur. Propaganda- club Volksbond, 8 uur. Inter Nos, 8 uur. Bestuur Vrouwenbond, 8 uur. Bevolkings bureau. Gebouw St. Josephs Gezellen, Jansstraat 59. Repetitie leerlingen „Utile Dulci", 8 uur. Gem. Concertgebouw. Gem. Orgelconcert, 8 uur. Men schrijft ons: In de Amsterdamstraat, dicht bij de Am- sterdamsche Poort, is een zijstraatje, te be reiken door een poortje, waarvan de straat in niet al te goeden toestand verkeerde. De eigenaar gaf gehoor aan de klachten der bewoners over het slechte plaveisel en wilde de straat laten verbeteren, indien de eigena ren der huisjes de kosten hielpen dragen. Enkele stemden hierin toe, maar anderen zagen de billijkheid van het verzoek niet in, en oordeelden, dat de eigenaar van de straat en niemand anders, de straat moest repa- reeren. Be straat wordt nu in een beteren toestand gebracht, doch de bewoners moeten onder vinden, dat de eigenaar de weigering der huisheeren niet had vergeten. Want toen de werklieden der Gemeente Reiniging in het straatje kwamen, om de bekende vaatjes weg te halen en nieuwe te brengen, verhinderde de straatheer dat zij hun werk deden bij die bewoners, waarvan de eigenaars geweigerd hadden een deel der nieuwe bestrating te bekostigen. Zoodat nu sommige bewoners onaangename gevolgen moeten ondervinden van het ruzietje tusschen straateigenaar en hulseigenaren. Want men begrijpt dat het spoedig merkbaar wordt, als de Gemeente Reiniging niet op de gezette tijden de ton nen weghaalt. Bij enkele van de gedupeerde bewoners is het tonnetje, dat twee dagen na den vast- gestelden dag nog niet was vernieuwd, dan ook overgeloopen. Het behouffc niet nader beschreven te worden hoeveel last en onaan genaamheid de bewoners hiervan ondervin den, zoomin als het behoeft te worden aan getoond, dat deze toestand niet bestendigd kan worden. Óm redenen van hygiëne moet hierin zoo spoedig mogelijk verandering wo men. De plagende straateigenaar schijnt echter niet te kunnen gedwongen worden om de werklieden der Reiniging toe te laten. Ieder mag wel over de straat, zijn eigendom, loo- pen, maar niets mag zonder zijn toestem ming over de straat gedragen worden. Zoo heeft hij het in zijn macht alle leveranciers, allen, die iets halen of brengen, den toe gang te weigeren. Hij wil waarschijnlijk aldus de weigerachtige huisheeren, dwingen bij te dragen in de kosten der straatreparatie, doch intusschen treft hij cle bewoners der huizen op een zeer onaangename manier. De zaak zal onderzocht worden door de be trokken gemeentelijke instelling. Het is daarom te hopen, dat van over heidswege de middelen gevonden worden om dezen onmaatschappelijken toestand op te heffen en te verhinderen, dat de bewoners langer de dupe worden van het geval. Met dit onderwerp trad Woensdagavond de heer J. C. Peereboom, directeur van Haarlem's Dagblad, als spreker op voor het departement Haarlem der Maatschappij van Nijverheid en Kandel, daartoe uitge- noodigd door het bestuur. Na een kore inleiding vertoonde de spreker een 50-tal lantaarnplaatjes over de techniek van het dagbladbedrijf en daar na ter verduidelijking eenige voorwerpen uit het bedrijf: matrijzen van de zetma chine en van de stereotypie, afgegoten re gels, een plaat, cliché's enz. Op 7 Maart a.s. hoopt de heer D. Janse, Leidschestraat 138, den dag te herdeflken, dat hij voor 25 jaar bij de firma Henri Carels in dienst kwam. B. en W. stellen voor, aan de „Vereeni- ging Chr. School tot opleiding voor Gym nasiaal en Middelbaar onderwijs en inrich ting voor Mulo te Haarlem 250.ver goeding te geven, zijnde de huurprijs der gymnastiekzaal, Kleine Houtweg 47. B. en W. stellen voor, van 1 Januari 1928 af aan de bijz. bewaarschool aan den Korten Zijlweg 9a voor elk kind, dat die inrichting voor onderwijs bezocht en waar van de ouders in Haarlem woonachtig zijn, een subsidie te verleenen tot een bedrag gelijkstaande aan hetgeen de gemeente Bloemendaal per kind en per jaar voor haar leerlingen toekent, doch tot een maximum van 27.50 per jaar. B. en W. stellen voor, over te plaatsen als onderwijzer van school 2 naar schooi 40 G. Brouwer en van school 33 naar school 40 A. P. Vogel. Voorts zijn voor benoeming van 3 onder wijskrachten aan school 40 de volgende voordrachten opgemaakt: 1. Mej. C. P. m. D. Sampers, Haarlem; 2. Mej. J- Smit, Heemstede; 3. Mej. A. A. de Vries, Haar lem; 1. Mej. J. Smit; 2. Mej. C. P. M. D. Sampers; 3. A. G. v. Dijken, Haarlem; i. M. J. Doemen, Haarlem; 2. C. A. Tiemeijer, Rotterdam; 3. G. Boet je, Leiden. Gisterenavond gooiden enkele jongens met cacaoboonen door het bovenlicht van den heer g. in de Leeuwerikstraat. De eigenaar W aarschuwde hen op te houden, doch de 3°r>gens gingen door met hun baiddadigheid, °j de heer G. hen wegjoeg. Bij het wegloo- Psty struikelde een der jongens, de 17-jarige en viel met zijn zitvlak door de spie gelruit. jjij liep twee vleeschwonden op, die dooi een dokter werden verbonden. Directeursbenoeming; Op de agenda der algemeene vergadering van aandeelhouders der Algemeene Noord- Hollandsche Maatschappij van Levensver zekering te Haarlem 0p 8 Maart a.s. komt als eenig punt van bespreking voor de voorziening in de vacature van een direc teur, ontstaan door het overlijden van den heer Johs. de Jongh, Aan het jaarverslag der Haarlemsche St. Vincentius-Vereeniging over 1927 is het volgende ontleend: Wegens toevoeging der Conferentie van St. Bavo-Noord (Shoten) telt de vereeniging thans 9 Parochiale afdeelingen of Confe renties. Het aantal werkende leden be draagt 114, die wekelijks hunne conferen tie-vergaderingen bijwonen en ook weke lijks hun armenbezoek verrichten. De Bij zondere Raad, bestaande uit 26 leden, al len bestuurders eener Conferentie of van een Liefdewerk, vergadert maandelijks en behandelt de algemeene belangen van de vereeniging. In 1927 werd aan verschillende charitatieve instellingen hulp en medewerking verleend. De Liefdewerken, welke door den Bijzon- deren Raad worden beheerd, geven de na volgende mededeelingen: Het Kinderfeest. Dit werd gegeven op 28 December j.l., 315 kinderen namen er aan deel. Zij werden overvloedig onthaald en' op verschillende wijze aangenaam bezig gehouden. Na af loop werd aan 225 Ouders-Gezinnen ver strekt: St. Vine. Almanak, Missiekalender, krentenbrood, rookworst, rijst en kleeding- stukken. De kosten van dit feest bedroegen ruim 700.—. Commissie voor Kinder verpleging en Kinderbescherming. Deze bestaat uit 11 leden en op hare ge regeld gehouden vergaderingen worden de belangen van 120 minderjarigen naar best vermogen behandeld. Het aantal voogdijkinderen bedraagt 94, zijnde 62 jongens en 28 meisjes, 59 zijn in gezinsverpleging en 1 op een kweekschool voor onderwijzers geplaatst. Gewone bestedelingen, ten getale van 30, n.l. 17 jongens en 13 meisjes zijn geplaatst in gestichtsverpleging. Behoudens enkele uitzonderingen geeft het gedrag re den tot tevredenheid, de gezondheidstoe stand van sommigen laat te wenschen over. De busjes brachten op 1655.14, terwijl aan giften werd ontvangen 90,40. De uitgaven bedroegen over 1927 28687,23. St. Aloysiusvereeniging De 54 jongens welke voor dit Liefdewerk werkzaam zijn, mochten in 1927 verzame len een netto bedrag van 1960,57. Dat is meer dan in 19181919 te zamen. Voorze ker een groot succes. Liefdewerk „Stille Armen" Hieromtrent valt mede te de'elen, dat aan 11 familiën geregeld min of meer be langrijke steun wordt verleend. In 4 ge vallen werd hulp verleend bij moeilijkheden met de betaling van huishuur, gas- en watergebruik. In drie gevallen zorgde het Liefdewerk voor de installatie van eenige kamers, die verhuurd moesten worden. Aan 3 perosnen werd hulp verleend, om hun als patroon gegeven opdrachten, naar be- hooren uit te voeren, door als voorschot een klein werkkapitaaltje te verstrekken. Een gezin, dat in groote moeilijkheden ver keerde, en dat gevaar liep, geheel ten gron de te gaan, werd zoodanig geholpen, dat zijn positie thans is gered, en een nieuw levensverschiet voor hen is geopend. Drie maal verleende men hulp bij betalingen van hypotheek-rente, twee maal voor behoud van een levensverzekering. Eenige zaken werden geregeld met de belasting-admini stratie. Een oud echtpaar, dat volslagen hulpeloos was, werd geplaatst in een ge sticht voor ouden van dagen. De uitgaven bedroegen in het geheel 8858,20. Liefdewerk Bibliotheeken In de 4 Bibliotheken, welke gevestigd zijn Nieuwe Groenmarkt, Hagestraat, De ia Reystraat en Klarenbeekstraat en welke gewoonlijk 2 avonden per week geopend zijn, werden gedurende het jaar 1927 uit gegeven aan 1072 lezers 46138 boeken. Geregeld worden de boeken onderhou den en hersteld, terwijl vele nieuwe werken zijn aangeschaft. Op Woensdagmiddag is in de bibliotheek in de Hagestraat gelegen heid voor kinderen om boeken ter lezing te bekomen. De kosten van het Liefdewerk bedroegen 1987,51. De Spvjskokerü Eert belangrijke uitbreiding der werk zaamheden had plaats. De keuken op de N. Groenmarkt werd geheel vernieuwd en vol doet aan alle hygiënische eischen. Per auto worden de spijzen vervoerd naar de lokalen Hagestraat, De la Reystraat en zelfs naar voormalig Oud-Schoten en aldaar gedistri bueerd. Het aantal portion (Liters) warme spijs bedroeg 48812, waarvan werden ver strekt aan de vereeniging „Kindervoeding" 21730. aan de Conferentiën 21413, aan de St. Barbara Bewaarschool 2440 en aan ver kochte bons 3229 portiën. De totale uitgaven bedroegen 6395,67. Bc Conferentiën De Conferentie St. Joseph heeft 20 wer kende leden en bezocht 37 gezinnen. Twee huwelijken werden gewettigd. De uitgaven waren 2545,50. De Conferentie O. L. Vrouw heeft 16 werkende leden en bezocht 41 gezinnen. Ter gelegenheid hunner 1ste H. Communie werd aan vele. kinderen lcleeding verstrekt, terwijl met Paschen en Kerstmis eene extra uitdeeling aan de gezinnen plaats had. De uitgaven waren 2768,40. De Conferentie St. Antonius bestaat uit 16 leden en bezocht 27 gezinnen. Twee moeders bekeerden tot het Roomsch Katho liek geloof. De uitgaven bedroegen 2463.26. De Conferentie St. Bavo telt 15 werkende leden en bezocht 28 gezinnen. In een ge zin, gemengd Huwelijk, werden 3 kinderen dool' bemiddeling der Conferentie gedoopt. Verschillende gezinshoofden werden aan eene betrekking geholpen. Uitgegeven werd 3053,93. In de Conferentie St. Elisabeth en Bar bara bedroeg het aantal werkende leden 2,0 het aantal bezochte gezinnen 20. Zoowei spijsuit,deeling als bevordering van goede lectuur verheugen zich in een gestadigen bloei. De uitgaven waren 1080,21. In de Conferentie St. Jan bedroeg het ge tal werkende leden 10, bezocht werden 47 ge zinnen. Belangrijke hulp en steun werd aan verschillende familiën en op velerlei wezen verleend. Het mocht gelukken in 2 gezinnen eik 3 kinderen tot het H. Doopsel te bren gen. De uitgaven bedroegen 2330,99. De Conferentie van het H. Hart bestaat uit 8 leden en bezocht 6 gezinnen, welke allen in ruime mate werden ondersteund, terwijl bij voortduring getracht wordt, het godsdisentig en zedelijk peil in de gezinnen te verhoogen. De uitgaven waren 1134.17. Het getal werkende leden in de Conferen tie van de H. Liduina bedraagt 8, terwijl 17 gezinnen werden bezocht. In een der be zochte gezinnen is de man die langen tijd zijn godsdienstplichten verwaarloosde, na een langdurig ziekbed als goed katholiek ge storven. De uitgaven bedroegen 1053,45. De Conferentie St. Bavo (Noord) telt 8 leden, verleende hulp en ondersteuning aan 49 gezinnen. De wettiging had plaats van een huwelijk met 1 kind, 4 kinderen werden op de katholieke school geplaatst, 2 perso nen tot hun godsdienstplichten terugge bracht .en 9 personen werden aan een be trekking geholpen. De uitgaven waren f. 913,74. In totaal werd uitgegeven door Bijzonde ren Raad, Liefdewerken en Conferentiën 7222.5,10. Tot slot, aldus het verslag, past een woord van eerbiedigen dank aan God, den Gever van alle goeds, voor de zichtbare zegeningen, welke wij wederom en bij voortduring moch ten ondervinden. Dank zij gebracht aan onze geestelijke overheden voor hare hulp met raad en daad. Hartelijke dank zij.gebracht aan onze wel doeners die ons financieel zoo ruimschoots steunden en ons werk mogelijk maakten. Dank aan de burgerlijke autoriteiten, aan het Burgerlijk Armbestuur en den Armen raad, voor de medewerking, die wij mochten genieten. Dank aan de Haarlemsche Room- sche Pers voor haar hulp in velerlei opzich ten. Aan allen die belangstelling toonden in ons werk zij dank gebracht. Moge bij voort during aller steun ons deel zijn. In het verslag van de algemeene vergade ring, gisteren gepubliceerd, werd door een drukfout vermeld, dat door de St. Vincen tius-Vereeniging in Nederland uitgegeven was in 1927 759.000. Dit moet echter zijn 2.750.000. Gisterenavond hield de spiritisten-vereeni- ging „Harmonica" een bijeenkomst in het Gem. Concertgebouw. Shankara, de bekende spiritisten- en tele- pathenbestrijder, was aanwezig om in debat fce komen. Hij kwam echter niet aan het woord. Later was hij in gesprek met me vrouw M., haar zoon, de 22-jarige P. M., dacht dat Shankara zijn moeder beleedigde en gaf hem een vuistslag in het gezicht, waardoor dit lichaamsdeel „geschonden werd." Shankara deed aangifte van de mishande ling bij de politie, proces-verbaal is opge maakt. Gisterenavond miste een bezoeker van de „Vereeniging" zijn auto, die hij voor het ge bouw van de sociëteit had geplaatst, 's Nachts om drie uur werd de auto onbe schadigd teruggevonden in de Tuinwijklaan. Gisterenavond is definitief de H. K. O. V. opgericht. Na keuring zijn er 72 kinderen goedge keurd, zoodat er geen nieuwe leden meer kunnen worden aangenomen. In studie wordt genomen de kindercantate „De wereld in," van Benoit en de kinder operette „De Woudkoningin," van M. Schuil. Door den Ned. R. K. Bond van Trans portarbeiders en den Centralen Bond van Transportarbeiders is een spoed-nacht- vergadering uitgeschreven voor het gehoele personeel van de Brockwaybus Mij., welke vergadering aanvangt in den nacht van Donderdag op Vrijdag, half 1. Bij Koninklijk besluit van 10 Februari is aan E. II. Krelage, te Haarlem, voorzitter der Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur, verlof verleend tot het aannemen van de benoeming tot Officier du Mérite Agricole van Frankrijk. Wij vestigen de aandacht op het. 9de Gem. Orgelconcert, a.s. Vrijdag 2 Maart, te geven door den stadsorganist George Robert, met medewerking van onzen stad genoot, den heer Cor de Wilde, solo-cellist der H. O. V. Hendrik Andriessen's' „Sonata da Chiesa", zal voor 't eerst op het orgel in de Con certzaal ten gehoore worden gebracht. Het volledig programma luidt: 1. Prgeludium et Fuga D. gr. t. (Peters IV no. 3) J. S. Bach Orgel. 2. a. Sarabande b. Bourrée I c. Bourrée II uit de Suite C gr. t. J. S. Bach Allo-solo. 3. Sonata da Chiesa Hendrik Andriessen Tema con variazioni e finale Orgel. Pauze 4. a. Rêvé d' Amour b. Courante Orgel. 5. a. Après un rêve b. Grave Cello. 6. Toccata Orgel. J. B. de Pauw Fauré Cassado The Dubois Voor de Nederiandsch-Duitsche Vereeni ging hield de heer Max. K. Gerisch een voordracht met lichtbeelden over „Het da- gelijksch leven in het licht van het Hol- landsch-Duitsche vremdelingenverkeer". De heer N. Levenkamp opende de bijeen komst met een woord van welkom. De heer Gerisch liet met talrijke licht beelden zien hoe er tusschen Duitschland en Nederland banden bestaan. Deze be schouwing werd gegeven „in het licht van het Hollandsch-Duitsche vreemdelingenver keer" en dus zeer populair. Daardoor leek het verband, dat spr. zich beijverde te leg gen, hier en daar wel eens gezocht en ble ven de mooie plaatjes, op zichzelf overigens interessant, hoofdzaak, doch niettemin slaagde de spreker erin, duidelijk aan te toonen, dat het Nederlandsche leven en dat van Duitschland tegenwoordig op econo misch terrein zeer veelvuldig in elkaar grij pen, en dat de historie leert, dat zulks ook in vroegere tijden steeds het geval is ge weest. Rotterdam en Duisburg zijn twee steden, die zonder elkaar niet meer denkbaar zijn; de Rijn is een machtige economische band, die nog hechter zal worden, als eens het Donau- Rijnkanaal tot stand zal zijn gekomen. Karei V was in Nederland opgevoed en in Duitschland is de invloed van deze opvoe ding zeer merkbaar geweest en thans in zekeren zin nog. Friedrich Wilhelm I, de „Groote Keurvorst" van Brandenburg, had te Leiden gestudeerd en bovendien was hij gehuwd met een dochter van Frederik Hen drik. Daarom zijn Nederlandsche invloeden bij dezen grootsten der keurvorsten buiten gewoon belangrijk geweest. Na afloop hiervan -werden drie films ver toond: van de havenstad Duisburg, van de wintersport in Gamisch-Partenkirchen en van de Duitsche rijkshoofdstad Berlijn; films, die door buitengewone duidelijkheid en suggestiviteit uitblonken. Wij lezen in het „Algm. Hbld.": De neutrale werkgeversbond bloembollenbsdrijf heeft aan de organisaties medegedeeld overwegend be zwaren te hebben tegen de verdere door voering van den vrijen Zaterdagnamiddag en slechts bereid te zijn eene nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst af te sluiten tegen de thans geldende arbeidsvoorwaar den. De R. K. en Chr. patroonsbonden hebben zich op verzoek der arbeidersorga nisaties tot nieuwe besprekingen bereid verklaard. de heeren J. L. Vinken en A. L. D. Damen. Tot voorziter is benoemd de heer <V Haan. De commissie bestaat nu uit de heeren J. Haan, A. Bakels, J. H. Pfundt, C. Siegers, G. J. W. Vreman, A. L. D. Damen en J. L. Vinken. Belangrijke verbetering in 't zicht. Van daag is een aanvang gemaakt met het bi tumen van den Vogelenzangschen weg. Hij wordt tevens aanzienlijk verbreed en eenige bochten, die zoo talrijk zijn, zullen verdwij nen. Voorzeker een belangrijke verbetering voor den verkeersweg HaarlemNoordwijk. in het arbeiders- ONJUISTE BELASTING-AANGIFTE De slager G. H. te IJmuiden, tegen wien de vorige week wegens onjuiste aangifte var zijn inkomen voor de belastingen, 300 boete subs. 30 dagen hechtenis was geëischt, is heden vrijgesproken. v Het Radio-huis De firma Scheefhals en Co. heeft haar zaak verplaatst van het Verwuift naar per ceel Krocht 14. De Winkel behoefde niet veranderd te worden, omdat hij zich zeer goed voor de zaak leende. De beide exposi- tiekasten, ter weemöjden van de deur, bie den goede gelegenheid voor overzichelijk etaleeren. De firma Scheefhals drijft handel, zooals de naam van den winkel aangeeft, in radio artikelen: luidsprekers, ontvangtoestellen, onderdeelen, enz. Ook is er ruime keuze in allerlei electrische apaiaten, als strijkijzers en andere huishoudelijke voorwerpen, lam pen, snoeren, schellen, weerstanden, scha kelaars, e.d. Hedenmiddag werd de zaak geopend. Firma v. Amerongen In het perceel Aneganghoek Warmoes straat werd hedenmiddag het hoedonmaga- zijn van de firma v. Amerongen geopend. In verband met het artikel werden de etalages in de Anegang en Warmoesstraat veranderd; de kasten zijn lager en stof dicht gemaakt en de verlichting is doelmatiger aangebracht. Omdat de firma alle kwaliteiten hoeden verkoopt, is achter den winkel een tweede verkoopruimte ingericht, voor de hoeden van betere kwaliteit en hoogere prijzen. Ook is een paskamer voor de winkelende dames ingericht. In het atelier, dat aan de zaak is verbon den, kunnen alle reparaties en opdrachten worden uitgevoerd, hoeden volgens bestel ling opgemaakt, enz. De Coöp. verbruiksvereeniging „Patri monium", keert aan de leden 6 pet. dividend uit. Vorig jaar was het dividend 4 pet. AMSTERDAM, 1 Maart. De Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenver keer ,,'t Koggeschip", verzoekt ons plaatsing van het volgende: Eet is te verwachten, dat in de maanden MeiAugustus van dit jaar, vele buitenlan ders ons land en meer in het bijzonder onze stad zullen bezoeken. Vaak trekt menig vreemdeling de aandacht van de jeugd, door zijn kleeding en gewoonten en wordt door hun lastig gevallen. Nu is hierop al van ver schillende zijden gewezen, maar het lijkt ons goed hierop nog eens de aandacht te vesti gen, in de eerste plaats van alle hoofden van scholen en dan ook van hen, die met het openbaar of bijzonder onderwijs, of met de opvoeding zijn belast. Zij kunnen en zullen goed doen, met er bij herhaling op te wijzen, dat iemand, die ons land en onze stad be zoekt, recht heeft om zich vrij te mogen be wegen en dat geen vreemde kleederdracht aanleiding moge zijn om iemand te hinderen. Niet genoeg kan hierop gewezen worden en wanneer vooral aan de jeugd wordt bij gebracht, dat een eerste factor voor gast vrijheid is. het begrijpen, dat elk land zijn eigen zeden en gewoonten heeft, waarmede rekening moet wor/jn gehouden, dan zuilen in de komende maanden, de velen, die, naar wij hopen naar hier zullen komen, van dat bezoek een aangename herinnering mee nemen, maar dan zal ook ons land, tegen over landgenoot en vreemdeling een goed- figuur maken. KUCHELNA, 1 Maart (V. D.) Te Kuchelna, een klein bergplaatsje in het Ilultschinder Landchen, dicht bij de tegen woordige Duitsche grens, is hedenmorgen het stoffelijk overschot van Prins Luhnowsky teraarde besteld. Na den lijkdienst i* de plaatselijke kerk werd het lijk bijgezet in den vorstelijken grafkelder, 'n ronden toren naast de kerk. Tot de plechtigheid werd alleen de naaste familie toegelaten, zoodat officieele vertegenwoordigers niet aanwezig waren. Echter waren uit het district Ratibor vele vereenigingen met vaandels gekomen. Op den grafsteen van den prins lag het vaandel van de „Gardevereeniging Ratibor". STOCKHOLM. 1 Maart. (V. D.) De leden van de Zweedsche Regeering en den Rijksdag en vertegenwoordigers van ver schillende groepen der gemeenschap, hebben besloten een fonds te vormen, dat op 16 Juni a .s. zal worden overgedragen aan Koning Gustaaf, die op dien datum zijn listen ver jaardag viert. Koning Gustaaf toch heeft den Nensch te kennen gegeven, dat het fonds aangewend zal worden, ten behoeve van het onderzoek en de bestrijding van den kanker. KOPENHAGEN, 1 Maart. (V. D.). Het Hamburger stoomschip „Schindler", op weg van Apenrade, is in een Zuid-Ooster storm aan den grond geloopen. LONDEN, 1 Maart (V.D.) Uit Fort Johnston (Nyassaland), wordt gemeld: Alan Cobham seint, dat hij de Zuidpunt van het Nyassameer bereikt heeft na over de geheele lengte van het Victoria Nyanza-meer te zijn gevlogen. Vervolgens ging zijn vlucht over nog niet geëxploreerd land naar het Tan- ganjika-meer. Hij ontdekte, dat zijn kaart onjuist was. Op zijn weg naar het Tangan- jika-meer verwachtte hij een bergketen dwars over zijn weg, van 6000 voet hoog, maar kwam tot de ontdekking, dat zij 10 tot 12.000 voet hoog was. Toen Lady Cobham een dorp bezocht aan het Noordelijke uit einde van het Nyassameer, vielen de inboor lingen op him knieën en klapten in hun handen, terwijl zij haar begroetten als „meesteres van den grooten wttten vogel". GOUDA, 1 Maart 1928. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 2574 stuks, waarvan: 320 Slachtvarkens, vette 3030 ct. per A K.G. met 2 pet.; 762 magere Varkens 25 35 per stuk; Londensche 2123 ct. per pond, levend met 2 pet. k. Zouters 26—27 ct. per pond, levend met 2 pet. korting; 852 Biggen 7—15, 16 Runderen 235—325, 600 nuchtere Kalveren 6—12, 18 Schapen 24 —34, 6 Bokken en Geiten 3—6. per stuk. Handel: vette Varkens vlug, magere Var kens matig, Londensche vlug, Zouters vlug, Biggen matig, Runderen matig, nuchtere Kalveren vlug, Schapen vlug, Bokken en Geiten vlug. Algemeene markt: 72 partijen Kaas. Ie kwal. met R.M. 5558, idem 2e met BK 5054, idem le zonder RM. 5054. Handel matig. 453 partijen Eieren. Kipeieren 5.506.00, Eendeieren 5.006.00, per 100 stuks. Han del matig. 1477 ponden Boter. Goeboter 0.95—1.05, Weiboter 0.85—0.95, per pond. Handel vlug. „Afslag vereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken". Zak Aardappelen 1.25 per zak van 25 K.G.; Witlof 10—24 per 100 K. G.; Roode Kool 12 per 100 stuks; Spruitkool 1.956.55 per 15 K.G.; Selderie 7—9 per 100 bos; Wortelen 0.85 per 25 K.G.; Uien 3.71—3.82 per 25 K. G.; Prei 533 per 100 bos. Peren: Winter jan 413.30 per 100 K. G. Appelen: Notarisappel 517 per 100 K. G.; Present van Engeland 1023 per 100 K. G. Eierenveiling. Aangevoerd werden 215.000 eendeneieren voor 5.706, 2000 witte kippeneieren voor 5.20, en 6000 br, kippeneieren voor 5.60 per 100 stuks. MEDEGEDEELD DOOR DONDERDAG 1 MAART Middagkoersen van gisteren. Staatsleeningen. 5% Nederland 1919 5?(, Nederland 1918 4 'A Nederl. 1317 G% N.-Indië 1923 D 4'A N.Ind. 1926 B I Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. Dito Een vergadering der Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten wordt gehouden Maandag 5 Maart 1928 in de Bovenkroonzaal van Brinkmaan. De agenda vermeldt o.m.: Opening door en inleiding van den nieuwen Voorzitter in 1928, den heer F. H. Smit. Mede deelingen. Installatie van den heer T. Pron ker, voorzitter der Beurtvaartver. „Haarlem", welke Vereeniging tot de Haarlemsche Han delsvereniging is toegetreden. Idem van den heer W. H. Kloes der R.K. Ver. van Wasch- j en Strijkindustrieelen, welke Vereeniging tot j de R.K. Middenstandsvereeniging is toege- I treden. Verslag der finantieele Controle Com- missie. Viering van het le Lustrum der Mid- denstandscentrale. Plannen voor 1930. Het geven van kortingen aan Personeelsvereni gingen van Publiekrechtelijke Lichamen. Contact tusschen de diverse Middenstands centrales. Tuinliedenvereeniging. Woensdagavond hield de onderlinge tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en O." een druk bezochte le denvergadering in het lokaal voor Chr. be langen. Na opening en notulen volgde het instal- leeren van een nieuw lid. Onder dankzegging aan het gemeentebe stuur deelt de voorzitter mede dat voor dit jaar wederóm subsidie is verleend. Besloten werd als voorjaarsexcursie op 18 April de groote tentoonstelling in Aalsmeer te bezoeken Ter keuring waren ingezonden door den heer Nobbe, fraaie bloeiende Amerylles Hy briden en een collectie bloeiende Hortensia Mad. Emile Mouillere, waarvoor de keu ringscommissie resp. 7 en 6 punten toe kende. Wederom werden 2 nieuwe leden voorge dragen. Na de pauze hield de heer v. d. Ham een inleiding niet lichtbeelden over „stapelmuurtjes". Wegens het late uur bleef vragen stellen bewaard tot de volgende vergadering. Uit 't luid applaus na aflooo bleek wel dat de leden dankbaar gestemd waren, voor dezen leerzamen avond. Na een dankwoord aan den inleider, sloot de voorzitter de vergadering. Bioscoop-commissie. Mej. J. A. van den Enden en de heer H. Volger hebben bedankt voor hunne benbeming tot lid van de bios coop-commissie. In hun plaats zijn benoemd NEW YORK, 1 Maart (V.D.) Tenge volge van het slechte weer zal de „Los An geles" niet voor Vrijdag de Guacana-Jabo- baai verlaten om naar Lakehurst terug te keeren. BERLIJN, 1 Maart. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld: Hier ter stede kwam onder voorzitterschap van Ezequiet Paz het eer ste Zuid-Amerikaansche Congres voor Toe risme bijeen. Een 45-tal landen, waaronder meer dan 20 Europeesche, zijn vertegen woordigd. STOCKHOLM, 1 Maart. De onderhande lingen tusschen de vertegenwoordigers van de Esthlandsche Regeering en van de Zweedsche Lucifers-Maatschappijt hebben tot een overeenkomst geleid, die gisteren te Stockholm door beide partijen onderteekend is. Volgens deze overeenkomst, die eerst nog door het Esthlandsche parlement geratifi ceerd moet worden, verleent Esthland aan de luciferstrust een monopolie voor den tijd van 28 jaar. HONKONG, 1 Maart. De regeering te Nanking bereidt thans in verband met het aanstaand bezoek van den Engelschen ge zant Lampson te Shanghai een nieuwen propagandaveldtocht voor de opheffing der ongelijke verdragen voor. Mocht het tot een onderhoud komen tusschen den gezant en maarschalk Tsjang-Kai-Sjek, dan zal deze aan Engeland slechts concessies doen onder voorwaarde, dat dit land afziet van zijn bijzondere rechten in China en zich in dien zin ook tegenover de andere mogendheden zal uitlaten. De gezant bevindt zich momen teel te Hongkong, waar ook de bevelhebber van Kanton Li-Tsji-Sjen verwacht wordt, die daar een beleefdheidsbezoek zal bren gen, hetwelk volgende week door den gou verneur van Hongkong te Kanton zal wor den gereciproceerd. SOLINGEN, 1 Maart. Na langdurige on derhandelingen tusschen het werkgeversver bond en de beide metaal-arbeidersbonden is de loon- en arbeidsovereenkomst voor de Solingsche metaalindustrie door de vakbon den per 31 Maart opgezegd. De Solingsche metaal-nijverheid gaat dus een nieuwe periode van moeilijkheden tegemoet. Industrieën. Jurgens gew Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda U. S. Steel Handelsondern. Comp.comm. du Liège Mijnbouw. Boeton Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dcrtsche Petr Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Serbadjadi Silau V. I. C. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Elgend. Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref Suiker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific W abash Chic. Milw. St. Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 101»/ 102 100% 101% is 274 181f 176 177 1 275 428f 1441 1702- 570*. 5691 108* 140J 1030 171f 141 324* 210 1 348J 77 109 170 140 b 3251 347* 78 282| 218 284 140 180 94 16*-% 87 85

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9