STER-TABAK Voornaamste Nieuws VRIJDAG 2 MAART 1928 1125. HET ROODE SCHRIKBEWIND TE WEENEN, „HET VOLK" EN„DE MORGEN' ILr MT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16796 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. M Producten van wanbeschavincr DE AVONTUURLIJKE REIS VAN DE „SCHUTTEVAER" Het verhaal van den overtocht naar Engeland DE BELASTINGH* FFING VAN NEDERL ANDERS IN HET BUITENLAND Artikel I door de T veede Kamer verworpen De toestan ,,an jan Toorop Een dappere reiziger Uit den trein gesprongen om een kind uit het water te redden {m ift ïff t-F De Lente komt De woningmarkt in de gemeente Velsen J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht De overval in hotel Coomans te Rotterdam Het auto-ongeluk te Hom De moord te Capelle aan den IJssel Zware brand te 's Hertogenbosch Het Panoramagebouw te Amsterdam Gevecht tusschen marechaussée en Chineezen nabij Medan VAN ONZE RECHTBANK. BUREAUX: NASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: vooi Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal i 3.25; per post. per kwartaai f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEIM 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD.ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 cl., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den teksl 60 cE per regel. Mie abonnéL p dit blad zijn, ingevolge de verzekenngsycorwaaiden f3000. Levenslange ge..eeleongeschil iheid tot weii en door MM.- bij een ongeval met f250.- bij verlies van een hand, bij verlies van een f CR 0 duim of wijsvinger; egen ongevallen verfee kerd voor een der volgende uitkeeringen 1 VUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oegen; 1 i OU. docdelijken aflcop 1 AOU." een voet of een oog; 1 duim of wijsvinger; 1 OU been of arm bij 'n breuk van f 1(1 bij verlies v. een 1 rÉU. andere vinger. C Wy Katholieken en alle anderen, die met ons ijveren voor de naleving der goddelijke zedewetten, hebben van den beginne af ge streden tegen de invoering der gemengde baden. Later hebben wij ons met dezelfde kracht verzet tegen de moderne danswoede. Het heeft weinig mogen baten, een mon daine geïllustreerde en niet-geïllustreerde pers los van leder hooger beginsel en pro pagandiste voor onbeteugelde vrijheid van den mensch heeft de reclame net zoo lang voortgezet, tot zoowel het eene als het andere gemeengoed is geworden van de massa, aan wie men voortgaat steenen in plaats van brood te geven. Maar het gaat hiermee als met zooveel andere zaken; men weet wel waar men be gint, doch niet waar men eindigt. Wanneer men zich in een hoogen toren boven van de trappen laat afrollen, weet men niet vooraf, waar men eindelijk zal blijven liggen, doch men heeft alle kans ten slotte op den vloer terecht te komen. Zoo gaat het ook, wanneer men eenmaal het oor leent aan de ontoelaatbare mondaine ver maken. In Parijs Is men nu reeds zoo ver, dat men aan het gemengde bad en de dancing niet meer genoeg heeft, maar men heeft daar nu uitgevonden het een met het ander te combineeren, alles in één inrichting, onder één dak onder te brengen, zoodat men als 't ware van uit de dancing in het bassin springt en uit het bassin een dans begint. Men hoeft geen diepgaande kennis te be zitten van datgerie waartoe menschelijke hartstochten voeren, om te begrijpen, hoe men hier steeds dieper in het immoreel moe ras in de modder wegzakt. Dat er laag gezonken individuen bestaan, die uit zuiver winstbejag er toe komen soort gelijke inrichtingen te exploiteeren en dat er in een millioenen-stad als Parijs genoeg lichtzinnigen zijn, die de verleiding niet kunnen weerstaan, begrijpen we. Wie aan het strand der groote zee gaat staan, ziet van zelf wel wrakhout aanspoelen! Maar wat wij niet begrijpen is, dat een blad als de N. Rott. Crt., dat toch zeker gaarne het praedicaat fatsoenlijk draagt, zich over een .dergelijke Inrichting als volgt uitlaat: men behoeft er des te minder ont stemd te raken, daar het dwaasheid is aan zulke plekken van afleiding een niet daaraan ontleenden maatstaf te leggen en wie er bij toeval geen genoegen vindt, voor taan wegblijft, of een andermaal probeert het beter te treffen." (Vet gedrukte van ons, N.H.Ct.) Dat is nu, geachte lezers, de moraal van de deftige N. Rott. Crt., ten aanzien van een inrichting, waar misschien duizenden en duizenden, vooral onder de jeugd, gees telijk en wellicht ook lichamelijk ten gronde zullen gaan. Wie zal het onheil schetsen, dat In derge lijke luxueuze inrichtingen wordt gebrou wen!? Maar wij zijn er nog niet, boven deze bad-dancing zal een restaurant worden in gericht, waar een souper ongeveer duizend francs per persoon zal kosten. God betere het, duizend francs voor een souper! Terwijl de St. Vincentiusvereeniging moet bedelen om aan de armsten der ar men een schamele kom soep te kunnen ver schaften I Duizend francs voor een souper, terwijl het groote-stads-proletariaat zoo door en door verarmd is, dat het niets zijn eigen dom kan noemen en zijn ganschen inboedel op een kruiwagen kan laden! Duizend francs per souper, terwijl talloo- zen alle nachten met hun kleine kinderen in asyls of in lompen gewikkeld onder den blooten hemel moeten slapen! Dat is het liberalisme, voluit geteekend, dat eerst in naam der vrijheid een onge breidelde winstmaklng voor het kapitalisme, desnoods ten koste der arbeiders, bepleit en dan in naam dier zelfde vrijheid het onaan tastbaar recht verdédigt, om het ten koste van alles en allen verworven kapitaal weer te verteren op een wijze, waardoor opnieuw talloozen worden ten gronde gericht Zoo'n journalistiek heeten wij, m klaar Hollandsch, verderfelijk! Zulke inrichtingen van venna' noe men wij producten van wanbesi aving! De lotgevallen van vier man in een boot Zcoals men weet, is de reddingboot „De Schuttevaer" te Londen aangekomen. Het seilvaartuig ligt gemeerd nabij het Parle mentsgebouw. Omtrent het verloop van de reis verne men we, dat het weer steeds gunstig was. Desniettegenstaande hadden de leden der bemanning last van zeeziekte en gedurende de geheele reis is er zoo goed als niets aan boord gegeten. Door deze zeeziekte en door het betrekkelijk weinig comfort aan boord van „de Schuttevaer", geraakten de leden der bemanning oververmoeid. Doordat de heer Schuttevae» op het ra diotoestel was gevallen, was dit onklaar geraakt. De marconist kon het evenwel herstellen, zoodat hij tot op de Theems Scheveningen-Haven kon hooren. Verder heeft hij seinen gewisseld met den Noord- Hinder. Door zijn oververmoeidheid was hij evenwel niet in staat de draadlooze instal latie te bedienen, zooals anders mogelijk zou zijn geweest. Te Londen kwamen de douane-beambten aan boord. Deze waren zeer welwillend en er deden zich geen moeilijkheden voor. Voorloopig blijft „de Schuttevaer" eenige dagen te Londen liggen. Verder vernemen we, dat de Nederl. Tele graaf Mij. Radio Holland een ambtenaar naar Londen heeft gezonden, om den toe- stand van de radio-installatie te onderzoe- 'ken. Omtrent de „Schuttevaer", de onzinkbare reddingsboot, die thans de groote reis naar New-York is begonnen, vermeldt de „Msb." nog de volgende bijzonderheden: Zooals men weet is dat de tweede boot, welke de 70-jarige Schuttevaer bouwde. De boot kan geheel omgehaald worden, „gekrend". zooals dit in zeemanstermen heet en springt eenmaal losgelaten zeer snel in haar evenwicht. Zij doorstond verscheidene proefnemingen, kan van bo ven met luiken afgesloten en daardoor wa terdicht gemaakt worden. De boot drijft als een oal op het water en is eenvoudig doch practisch ingericht. Zij kan vervaardigd worden van teak-, eiken- of Noorsch vurenhout. Deze boot is voorzien van een gewelfd dek, dat de inzittenden beslhermd doet zijn tegen alle ongerief van zee- en hemel water, alsmede van weer en wind. Vervol gens zijn op het dek op vier plaatsen ovale ingangen aangebracht, een getal groot ge noeg, om 'in alle behoeften van het oogen- blik te voorzien. De boot is ovemaads gebouwd onder de berghouten, en diagonaalsgewijze, dus vol gens torpedo-model, boven de berghouten. De bevestiging is kopervast; al het ijzer werk is gegalvaniseerd. De tuigage bestaat uit grootzeil, fok en stormfok of emmerzeil. De boot kan door vier riemen bediend worden en is voorzien van een gewoon en van een noodroer. Tot verhooging der stabiliteit bezit zij een automatisch werkende, waterballastladen- de bakklei, hetgeen het medevoeren van ballast overbodig maakt en te zamen met de zich in het inwendige bevindende luchtkisten, hun onzinkbaarheid waarbor gen. Tevens dient deze bakklei om de boot langs leibanen met kogellagers buiten boord te zetten. Deze kiel schenkt de boot de capaciteit, bij eenige navigatiekenr.is van haar be stuurder, zeilende, onveilige kusten te ver mijden, veilige havens te bereiken, en bij zeer woelige zee, gevaarloos te kunnen ronddrijven. Als vaststaand moet het beschouwd wor den, dat thans een zeer verbeterd type boot is geschapen, die met en zonder davits bui ten boord kan worden gebracht. De boot kan tenslotte ingericht worden ten dienste van 2050. ja zelfs tot een nog grooter aantal opvarenden, geheel conform de voorschriften der bestaande scheepvaart wetten. Voor handigheid aan boord van schepen heeft zy de volgende afmetingen: lengte over steven 7.50 M„ breedte grootspant 2 20 M., holte van binnenkiel tot onder gewelfd dek 1,30 M. De Tweede Kamer heeft gisteren artikel I?n uhet wetsontwerp betreffende de be lastingheffing van niet binnen het rijk wo nende Nederlanders en van de nalaten schappen en schenkir. en van Nederlanders, die niet zi)n <r rezefo pn des rijks, verwor pen met 50 tegen stemmen. Minister de - ,r -oeK daarop schorsing der beraadsiac waartoe werd beslo ten. De verergering in Jn toestand van Jan Toorop is belangrijk „oegenomen. Gisterenmiddag zagen Voorbijgangers bij het viaduct aan den Verspronckweg een ge beurtenis, die hen deed denken aan een poging tot zelfmoord, of een ongeluk. Men zag n.l. dat een reiziger van trein 2223 UitgeestHaarlem, uit den wagon sprong en beneden aan den spoordijk terecht kwam. Er was echter geen sprake van een ongeluk De reiziger had vanuit den trein gezien, dat klaarbiykeiyk een kind in dé Delft was ge vallen, want een handje stak boven het water uit. Daar het hem duidelijk was dat niemand 'net ongeluk had gez'en, en hij geen ander middel zag om het kind zoo mogeiyk te red den, sprong hij uit den trein. Deze daad moet niet onderschat worden. want ofschoon de trein in den bocht daar ter plaatse de sneheiö mindert, is de spoordijk er zeer hoog. De heer had echter niet alle voldoening van *yn moedige daad, want hij kon de Delft en 'net kind niet bereiken. Op zijn waarschu wend geroep kwamen echter eenice wegwer kers toegeloopen, die daar arbeidden; dezen wisten het kind, dat reeds in zinkenden toe- rand was, met een siok naar den kant te .luwen, waarna men het geluk smaakte het drenkelingetje op het droge te brengen. Lan ger uitblijven van hulp zou noodlottig zijn geweest, want de drenkeling, een 6-jarig .ongetye, had vee» water binnengekregen en zou spoed g verdronken zyn geweest. Door ds wegwerkers werd het knaapje naar zyn woning, Brederodestraat 40, gebracht. De dappere reiziger maakte de zeer merkwaar dige redding niet bekend, want eerst 's avonds vernawen de ouders hoe het on geluk en de redding zich hadden toegedra gen. Het drenkelingetje, dat onder het spelen in het water was gevallen, heeft geen nadee- Uge gevolgen van het ongeluk ondervonden. Met begrijpelijke voldoening hebben wij opgemerkt, dat onze artikelen over het be wind der sociaal-demoeraten in Weenen in wijden kring met belangstelling gelezen zyn. Dat is prachtig: wie met belangstelling kennis genomen heeft van de werkeiyke terreur-toestanden in Weenen onder rood bewind, die is voor héél z'n leven gewaar schuwd. We hebben echter geen oogenblik de il lusie gekoesterd, dat onze artikelen alleen maar instemmende belangstelling zou den ondervinden; integendeel, we waren er en zyn er nog op voorbereid, dat ons studietje ook over c r i t i s c h e belangstel ling niet te klagen zou hebben. En nu is het opmerkelijk, dat laatstbe doelde belangstelling voorloopig juist uit- biyft dóar, waar wij haar verwacht had den n.l. in de socialistische pers en dat zij opdoemt dé.ér, waar wij haar aller minst verwachten mochten, n.l. in een ka tholiek bladDe Morgen". Toen de publicatie van onze artikelen reeks begonnen was, heeft „Het Volk" eens terloops gesproken over onze artikelen, die zoo heette het in een aantal „Room- sche blaadjes" opgenomen werden, en het roode orgaan stelde zonder ook maar iets naders te zeggen omtrent den inhoud te genover onze gedocumenteerde beweringen niets anders dan een uitlating vanden burgemeester van Philadelphia, die eens 'n dag of drie in Weenen vertoefde, daar na tuurlijk door het roode gemeentebestuur werd ingelicht en Weenen tenslotte een prachtstad noemde. Tot dit „verweer" heeft het sociaal-demo- kratische hoofdorgaan zich tot op heden be paald. 't Is wel heel poover! En we constateeren hier tot op heden een tekort aan critische belangstelling. Welk tekort overigens misschien heel goed te verklaren is! Uit een citaat in „Het Volk" van Maan dagavond bemerkten wy echter, dat wy van de gewenschte critische belangstelling niet geheel gespeend bleven, zij het dan ook, dat die belangstelling van heel onverwachte zijde bleek te komen. Met begrijpelijk plelzier toch ontleende „Het Volk" het onderstaande aan de Ka tholieke Morgen": „By het zoeken naar de oorzaken van dien groei (bedoeld is de groei van het socialisme in Oostenrijk L. S.) met na me hier te lande, blijkt nu reeds, dat men zich op valsch spoor gaat bege ven. Men wil n.l. dien groei vrywel ge heel toeschryven aan de socialistische terreur. Men verstaat dan daaronder het onthouden van stedeiyke woningen, ondersteuning, betrekkingen, enz. enz. aan hen, die geen lid zyn van de so cialistische party. Laten we ons zelf toch geen zand in de oogen strooien! Onze katholieke bouwvereenigingen plegen cok geen so cialisten in hun woningen toe te laten; katholieken en katholiek bestuurde ge meenten geven ook niet bij voorkeur betrekkingen aan socialisten. Dat is in Oostenrijk al evenzoo het geval. Doch daar, evenmin als hier, hebben die mid delen merkbaren invloed ten goede voor onze partij. Er moeten dan ook andere redenen zijn voor den groei van het socialisme. Te Weenen is b v. een dier redenen de dreigende verandering ip.de huurwetten ten gunste der huiseigenaren, tengevol ge vol ?e waarvan nu ook de angstig ge worden kleine burgerij zich tot het so cialisme keert. Die gevolgen beginnen zich nu te too- nen, vooral omdat de chrlsteiyk-soclale party, gebonden aan de eenmaal be gonnen saneerings-politiek, niet in staat blijkt, een krachtig hervormingsprogram samen te stellen, laat staan ten uitvoer te leggen. Het socialisme groeit dientengevolge." We hebben er het geciteerde „Morgen"- artikel eens op doorgelezen, en hoewel „Het Volk" natuurlijk weer verschillende dingen had geschrapt, welke niet in de roode kraam te pas kwamen, vonden wij de strek king van het artikel toch vrij goed weer gegeven. „De Morgen" heeft er ens dus van be schuldigd, dat wy ons by het zoeken naar de oorzaken van den socialistischen groei in Oostenrijk „op valsch spoor" hebben be geven: wy zouden dien groei n.l. vrywel ge heel toegeschreven hebben aan de socialis tische terreur. Neen! zegt „De Morgen", die terreur is op den groei van het socialisme hoege naamd niet van beteekenis: met dwang kweekt de partij zich in ieder geval geen overtuigde aanhangers; en dan komt de klap op de vuurpeil: „Iemand, die zóó te gen z'n wil in wordt geprest en gedwongen vult. als niemand hem controleeren kan. in het stemhok ie niet het vakje achter de namen der roode candidaton in"; neen! de socialistische groei is te wyten aan het feit, dat de christelijk-socialen geen „werf- krachtig program" hebben, m.a.w. niet te gen de socialisten opbieden; „deze groei is", volgens „De Morgen", „voornamelijk 'n gevolg van de sociaal-politieke tekortko mingen der Katholieke politieke organisa tie zelve." De christeiyk-sociale partij weet. zoo gaat „De Morgen" verder, „die Katholieke leerstellingen, welker toepassing in de ge geven omstandigheden in staat zou zyn de massa's te winnen en tot geestdrift te bren gen, niet op haar program in sociaal-poli tieke eischen, die het volk aanspreken, dat rechtvaardigheid eischt. om te zetten. En daarom vervreemdt het volk van de politie ke organisatie der Katholieken en vervol gens ook maar al te licht van de Kerk. Wii hebben reeds uiteengezet, hoe véle priesters in Oostenrilk dit verband tusr schen sociaal-politiek tekort aan Katholieke zijde en verlies van zielen voor de Kerk steeds duidelijker beginnen in te zien en daarom den strijd aanbinden ten behoeve eener krachtige, katholiek-sociale politiek, gegrond op diepe kennis der Katholieke leer over den eigendom, het gebruik der aardsche goederep. de bevoegdheid der bur»- gerlijke overheid op dit terrein en de nood wendige toepassingen dier leer op de hui dige verhoudingen. Het schiint. dat het daarby meer en meer tot regelrecht verzet komt tegen de huidige regeering." Het betoog komt hierop neer: 1. de roode groei in Oostenrijk is hoege naamd niet te danken aan de roode terreur; 2. als het hier geen overtuigde menschen gold, zouden zij niet rood stemmen; 3. de katholieken in Nederland zijn in terreur-aangelegenheden geen haar beter dan de socialisten in Weenen: 4. de schuld ligt bij de christelijk-so cialen en in het bijzonder bij de regeering- Seipel, die niet in staat zijn een krachtig hervormings-program samen te stellen; de nieuwe huurwetten b.v. voeren de katholie ken tot het socialisme. Laten we eerst even vaststellen, dat de „Morgen"-redactie in navolging van me nige socialistische redactie? zeer voor barig en lichtvaardig geoordeeld heeft; toen zij het hierbesprolcen artikel schreef, waren wij nog lang niet gereed met onze reeks en on precies denzelfde verschijningsdag (24 Februari) hebben wij een heel anart arti kel gewijd aan de vraag: „Hoe kon het in Katholiek Weenen zóóver komen?" In dit artikel hebben wij den thans be- staanden toestand grondig verklaard, èn uit de psyche der Oostenrijksche Katholieken èn uit de invloeden van bulten: de houding der werkgevers en het bedrog van socialis tische zijde. Het is dus volstrekt onwaar, dat wy den groei van het socialisme vrilwel eeheel aan de terreur hebben toegeschreven, en het was de plicht der „Morgen"-redactie geweest, haar oordeel terstond te rectificeeren, toen zy tot de ontdekking kwam. hoe voorbarig en lichtvaardig zij geoordeeld had. Tot op heden is iedere rectificatie achter nog steeds uitgebleven. Wat journalistiek gesproken minder behooriyk is. Maar: komen wy tot de punten van het betoog. Ad. 1: Het is een domme enormiteit, te beweren, dat de socialistische groei hoege naamd niet te danken zou zijn aan de ter reur: laten wij de zaak toch goed begrypen: wij hebben niet beweerd, dat de menschen vanwege de terreur rood stemmen; geens zins, maar wél, dat de groote massa ge dwongen is, zich rood te organiseeren, om dat ze anders geen brood, geen woning, enz. krijgen: dVórdoor ontstaat de schynbaar zoo geweldige groei der partij. En 't is juist de groei der party, waarop de socialisten zoo prat gaan. Ad. 2: Met het rood stemmen is het an ders gesteld: het groote aantal roode stem men is te verklaren uit de volkspsyche en uit de invloeden van buiten, waarvan wij onder verwijzing naar ons desbetreffend artikel hierboven spraken: het .volk is bedrogen, en het kan zich uit zijn bedrogen- zyn niet loswringen, omdat het over 't al gemeen niet genoeg goede voorlichting krijgt. Aan verschillende stemmen-cljfers mag intusschen niet te veel waarde gehecht worden. De Helmondsche schryver, die de allure aanneemt, alsof hy zoo goed op de hoogte is, vergeet maar liefst heelemaal den stem- menzwendel bij de laatste verkiezingen! Ad. 3: We hebben nooit geweten, dat de Katholieken in Nederland zulke afschuwe lijke terroristen zyn als... de socialisten in Weenen Dat moesten wij van een Katholiek jour nalist vernemen! Hierbij stelt de redactie van „De Morgen" haar ondeskundigheid of haar moedwillig heid weer leelyk te kijk. Hoe kan een journalist te goeder trouw het feit. dat onze katholieke bouwvereeni gingen over 't algemeen niet aan socialisten verhuren, vergeiyke met het Weensche ge val, dat niet-soeialisten geen gemeente woning kunnen krygen? En dat zij zich eerst tot het socialisme bekeeren en voor de party betalen! moeten alvorens onderdak te kunnen be komen i Zijn wij geen haar beter dan de Weensche terroristen, zooals onze Helmondsche col lega het vergoelijkend laat voorkomen? Dwingen wij anderdenkenden tot geloofs verzaking? Weigpren wij, als overheid, den socialisten brood en huisvesting? Smijten onze katholieke arbeiders een rooden collega direct de fabriekspoort uit? En sturen wy, wanneer het ons belieft, een Roomsche „politie" op de socialis ten af? 't Is eigenlijk schande, dat een katholiek journalist in zijn vergoelyking van véél wat de socialisten misdrijven het gedrag der Nederlandsche katholieken in vergelijking durft brengen met de misdadige terreur der socialisten in Weenen. Het is een grove beleediging, ons, Katho lieken aangedaan! Ad 4: In hoever de oogenblikkeiyke neiging naar het socialisme in Oostenrijk verband houdt met min of meer conserva tieve stroomingen in de christelijk-sociale party en in de regeering-Seipel, de beant woording van deze vraag lag buiten het bestek van onze artikelen: wy schreven geen verhandeling over het leven in de christelijk-sociale partij, wij behandelden het roode schrikbewind in Weenen. Maar dft-t willen wy er wel van zeggen, dat Mgr. Seipel. in de bijna bovenmpnsche- lijke taak. waarvoor hij zich gesteld ziet. een andere waardeering verdient dan deze katholieke journalist hem wil toekennen. Mgr. Seipel wil, zooals het zijn plicht is, Oostenrijk „saneeren", als eerlijk man wil hij de eenmaal noodzakelijkerwijze aan vaarde verplichtingen nakomen; hy wil het door het buitenland in Oostenrijk gestelde vertrouwen niet beschamen, en om aan die verheven roeping te kunnen beantwoorden, weigert hij standvastig ook maar één stap op zy te gaan voor de roode demagogie, waarvan hij de bedoeling doorziet, waar van hij een catastrophe voor het land vreest. Natuurlijk zijn er in Oostenrijk even als bij ons verschillende stroomingen on der de Katholieken op economisch gebied; het past ons niet, stelling te nemen in deze Oostenrijksch-Katholieke aangelegenheid. Maar wanneer de Helmondsche redacteur zonder een woord van afkeuring vermeldt, dat een der i"e<Jenen van den rooden groei daarginds gelegen is in „de dreigende ver andering in de huurwetten ten gunste der huiseigenaren", dan wil het ons voorkomen, dat het begrip van mijn en dyn by hem toch ernstig vervaagd is. Kan een Katholiek er vrede mee hebben, dot de huiseigendom zooals in Weenen Y.X v - doodgewoon illusoir gemaakt is en blyft? Houdt deze gedraging van den „Morgen"- redacteur verband met de „diepe kennis der katholieke leer over den eigendom", welke hy voor de katholieken in Oostenryk zoo zeer noodig achtte? De hoofdredacteur van „De Morgen" heeft, toen hy het hier besproken artikel schreef, een heel ongelukkig oogenblik ge had. Het blijkt uit alles, dat hy èn voorbarig èn ondeskundig geoordeeld heeft, ten deele misschien zelfs steunend op valsche theorieën. Hier was de journalist aan het woord, die leeft van boeken en krantencitaten, een journalist, wien wij het recht ontzeggen, te oordeelen over de toestanden in Weenen zoo lang hij die toestanden ter plaatse niet per soonlijk grondig bestudeerd heeft en het dageliiksche, waarachtige leven daarginds nietvolkomen heeft aangevoeld. En dan zwijgen wij nog maar over de on- verantwoordelyke domheid, waarmede hy zijn voorbarig en ondeskundig geschryf in dienst stelde van de socialistische pers, welke in zijn artikel natuurlijk gretig aan leiding vond tot verdere volksmisleiding. L. S. Overal is men druk bezig met het laatste riet, dat als bedekking heeft gediend van de hyacintenvelden, te verwijderen. De hyacinten zyn niet vroeg, zoo hier en daar glinsteren groene koppen boven den grond. De bollen worden zoo vroeg ontdekt, om te voorkomen, dat door beschadiging later de bollen vatbaarder zijn voor het zoozeer gevreesde „zwartrand". De narcissen staan al op den regel, de gele crocussen beginnen te bloeien, dit al les wyst op de naderende lente. Een surplus van 88 woningen In de memorie van antwoord op het rap port van het verhandelde in afdeelingen, betreffende de begrooting voor 1928, der gemeente Velsen, werd door B. en W. aan den raad dier gemeente toegezegd, dat na afloop van het jaar 1927 zou worden voorge legd een staat omtrent den stand van de woningmarkt. Bedoelde staat wordt thans overgelegd en daaruit biykt, dat de toestand op 1 Januari 1928 was ais volgt: Het aantal gewone woningen bedroeg 6779, het aantal bovenwoningen 656 en het aantal woon- en winkelhuizen 1005. Een totaal aan woningen dus van 8440. Voort bedroeg het aantal diverse gebou wen 1006. Er waren verder nog 14 onbe woonbaar verklaarde woningen, welke be woond werden door 12 gezinnen. De gemeente Velsen telde op 1 Januari 1928 8352 gezinnen. Uit bovenstaande cijfers biykt dus, dat op dien datum het surplus aan woningen 88 bedroeg. Op 1 Januari waren nog 104 woningen in aanbouw. De Tweede Kamer heeft gisteren artikel I van het wetsontwerp betreffende de belas tingheffing van Nederlanders in het buiten land verworpen met 50 tegen 33 stemmen. Op verzoek van minister De Geer werden de beraadslagingen geschorst. Ambtsaanvaarding van Jhr. Van Karae- beek, den nieuw benoemden commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Het radio-persgesprek met Bandoeng. Klachten nit Ned. Indië Z. Ex. mgr. L. Schioppa is in Nederland teruggekeerd. Het honderdjarig bestaan van de regimen ten Grenadiers en Jagers. De lotgevallen van de dappere bemanning van de „Schuttevaer" op den overtocht naar Engeland. De verergering, in den toestand van Jan Toorop is belangryk toegenomen. Het Phöbus-schandaal schijnt grooter om vang aan te nemen. De schade voor het Rijk wordt in plaats van op 20 thans op 30 mil- lioen mark geschat. In de haven van Marseille ligt het werk grootendeels stil. Plannen voor het nieuwe Volkenbondsge bouw ongeveer gereed. Chineesche zeeroovers plunderen by For-, mosa een Japansch stoomschip. Barometerstand 9 uur v.m. 768. Vooralt Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.11. Hoogste bar. stand 777.6 m.M. te Karlstadt. Laagste bar. stand 752.5 te Vestmanör. v Verwachting: Matige tot zwakken, Z.O. tot Z. wind, half tot zwaar bewolkt, eenige kans op regen in het zuiden, weinig veran dering in temperatuur. De 22-jarige reiziger B. P. M. A. Provinelli, gedetineerd, recidivist, die in den avond van 8 December van het vorig jaar heeft gepoogd om den kassier van hotel Coomans te over vallen en te berooven, is door de Rotterdam- sche rechtbank tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De vermoedelijke dader gearresteerd Naar thans gemeld wordt, is het na uit gebreid onderzoek den marechaussees uit Roermond gelukt, Peeters uit Nederweert aan te houden, daar vermoed wordt, dat hem het ongeluk op den weg te Hom is te wij ten. Zooals men weet, is Zondagavond in genoemde gemeente een 18-jarige jongen door een auto aangereden en aan de gevol gen overleden, zonder dat er eenige aandui ding was over de juiste toedracht van het gebeurde. Hooger beroep Naar gemeld wordt, is de 18-Jarige B. Raamdag, die op 27 Augustus van het vorig jaar den rentenier Dekker van het leven heeft beroofd te Capelle a. d. IJssel en die na een eisch van 18 jaar gevangenisstraf door de Rotterdamsche rechtbank tot 8 jaar gevangenisstraf Is veroordeeld, evenals de of ficier van Justitie, in hooger beroep gegaan. Twee perceclen uitgebrand Men meldt ons uit 's-Hertogenbosch: In den afgeloopen nacht ls de timmerwln- kel van den heer N. v. d. Broek In de Molen straat te 's-Hertogenbosch, geheel uitge brand. Het naastgelegen perceel van den heer J. Loots, kistenfabrikant brandde eveneens uit. In het perceel van den heer Loots wa ren vele kisten opgeslagen. Door de hitte, die het vuur veroorzaakte, werd van het naastgelegen perceel de muur ontzet. Hier door schoof het dak van het huis. De brand weerlieden konden "zich nog juist in veiligheid stellen. Van de beide perceelen is niets over gebleven. De politie-brandweer en de ge- meentelyke brandweer gaven met de motor spuit op tien stralen water. Het blusslngswerk geschiedde onder leiding van den hoofd brandmeester B. Mulder. Verzekering dekt de schade slechts voor een gering gedeelte. Gisteren heeft de overdracht plaats ge had van het Panoramagebouw te Amsterdam aan de gemeente. Voor de N.V. Panorama Maatschappy werd de koopacte geteekend door de heeren W. F. Egeman, als voorzitter en Chris de Vos, als administrateur der N.V. De N.V. heeft het gebouw tot 1 October as. van de gemeente gehuurd en tot dien date u zal, naar de „Msb." verneemt, de „Intocht van Jesus" te bezichtigen zyn. Daarna wordt het gebouw definitief gesloten. Aneta seint uit Medan: Een brigade-marechaussée, onder leiding van een Europeesch sergeant, patrouilleerde op de onderneming Sumadan van de Tabaks- maatschappy „Sumatra Danmark" in de Alas-vallei, waar relletjes verwacht werden by de uitbetaling. Een honderdtal gewapende Chineezen drong op de brigade aan. Een der Chineezen viel den sergeant aan. De bri .de vuurde, met het gevolg, dat twee koelies ge dood en acht gewond werden. UITSPRAKEN VAN DONDERDAG 1 MAART 1928. G. H., slager, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, Vrygesproken; J. O., zonder beroep, wonende te Leiden. Appèl overtr. Alg. Poli tieverordening Velsen. Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd; A. de W., fabrikant, wo nende te Schiedam. „Overtreding accyns- wet", 50.boete subs. 1 dag hechten's o.v.; A. C. O., chauffeur, wonende te IJmuiden- Oost, gem. Velsen. Appèl overtr. Motor- en Rijwielreglement. Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd; H. de B„ wonende te Hoogwoud. Appèl overtr. Motor- en RUw wet. Vrygesproken; P. M., koopman, wone ''f te Amsterdam, thans gedetineerd. Die»; ral, vier maanden gevstraf m. a. pr hecht. o.r,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1