ONZE VROUWENRUBRIEK jWAUD fieGerae i 'N PRAATJE ÖVER WERK EN WERKLUST NIEUWE MODELLEN VAASJES WITTE STIPPELTJES ONDER DE OOGEN RECEPTEN. GEHAAKT NACHTNETJE VOOR DAMES KINDERJUFFROUWEN EN KINDER MEISJES. KINDEREN EN MUZIEK HANSOPJE VOOR MEISJES VAN 3 JAAR Overname uit deze rubriek zonder schriftelijke toestemming verboden Een der grootste fouten van de ouder- wetsche opvoedingsmethode (ouderwetsch in de ongunstige be teekenis van verouderd en overwonnen) was wel, dat zij de kin deren stelselmatig dresseerde op de ver- eischte werkzaamheden, zonder er in te slagen, hun den waren, gezonden werk lust bij te orengen, die de eerste voor waarde is voor verzorgde, zelfstandige praestaties. We leerden onze aardrijkskundelessen met duizendtallen inwoners, die we alles behalve gelijk ons zeiven beminnen, en die producten ter markt brachten, nog af schuwelijker en onbelangrijker dan hun eigen bestaan we leerden ze alleen voor den goeden gang van zaken op school: om geen strafregels te krijgen en geen rapportcijfers beneden Amster damse!) peil. Wél namen we als een soort „geheim-dat-wij-moeten-gelooven" op ge zag aan, dat we in ons later leven onbe rekenbaar nut zouden hebben van die wetenschap betreffende de inwoners en hun fabricaten, zonder ons echter ook maar een zwakke voorstelling te kunnen maken, hoe we later ooit bij mogelijkheid „dankbaar zouden zijn, al die ongeniet bare dingen te weten. Net zoo ging 't met piano studeeren. We zouden geen noot aanslaan, zonder ertoe verplicht te zijn, alleen maar uit eigen verlangen, vlugger eenige vaardigheid te verwerven! Er werd ons dan ook inder daad geen tijd gelaten, zoo 'n verlangen rustig in ons te doen groeien, 't initiatief werd voor ons genomen, eer we groot ge noeg waren om zelf op "t idee te komen. En dat is toch maar t geheim van allen vruchtbaren werkijver: zelf 't initiatief genomen te hebben en zich een meester te vos!en te midden van zijn werktuigen. Zelf-gekozen werk is het werk dat gedijt; de wensch, het te beginnen, moet uit ons eigen innerlijk gegroeid zijn. anders heeft onze ijver geen stevige wortels en staat niet sterk en blijvend in ons willen ge plant. 't Is niet mijn bedoeling, in dit praatje Montessori-scholen te gaan bespreken en propageeren. Waar ik even by wilde blij ven stilstaan, is slechts dit: dat wij allen, die volgens andere, oudere methoden op gevoed zijn, bijna zonder uitzondering onzen werklust op later leeftijd zélf heb ben moeten inplanten en aankweeken, en dat nog wel na eerst een heeleboel on kruid van goedbedoelde lessen en spreu ken opgeruimd te hebben, wier doel hoog en zuiver genoeg gesteld was, maar die ons het aangeprezen ideaal eer tegenmaakten dan leerden begeeren en nastreven. Zoo gaat 't altijd met wie op later leeftijd zijn opvoeding moet her zien: konden we maar dadelijk begin nen voort te bouwen op wat ons eenmaal bijgebracht was, dan was zelf-opvoeding een kneuterig pelgrimsreisje langs een goedgebaanden weg doch waar we 't zwaarst mee te kampen hebben, zijn meestal niet de nieuwe moeilijkheden, maar de bestaande halfheid, eenzijdig heid of verwrongenheid, die zich al vrij aardig vast hebben gewerkt, en ons 't dubbel werk bezorgen van 't opblazen der oude fundamenten, eer de nieuwe gelegd kunnen worden. Onze ontwakende liefde voor werk en kennis kan in den grond geboord zijn, vóór we oud genoeg waren om ze bewust tot ontwikkeling te brengen, 'n Ontlui kende ijver, die nog te Jong is voor zelf bestuur, heeft een zorgvuldige en vooral verstandige vërzorging noodig om in 't leven te blijven en tot wasdom te ko men. Want weetgierigheid en vlijt, die, na heelemaai zonder hulp als paddestoe len te voorschijn te zijn gepuild, uit eigen ambities-gestadig uitgroeien, zonder ooit hier of daar 'n inzinking te vertoonen, werden tot dusver alleen in 't Utopia van ds Van Alphen aangetroffen! Wat de enkele werkelyk-bestaande-wonderkinde- ren betreft, die van nature liever leeren dan spelen en dat heel hun jeugd volhou den ik wil niet onsympathiek zijn, maar de hemel beware ons allen voor zulke kinderen! Tegenwoordig wordt alles in 't werk gesteld, om de grondslagen van de opvoe ding tot zelfstandige werkzaamheid zoó te leggen, dat 't kind er later op kan voortbouwen, zonder ze eerst vanuit eigen levensbeschouwing grondig te moeten her zien. Maar wij zelf, wy ouderen, wien dit alles niet bespaard oleef, wy self-made menschen, hoeven wy ons feitelyk te be klagen over de meerdere inspanning, die het vormen en ontwikkelen van onze per soonlijkheid ons kostte? Is 't geen genot, dat wy heel alleen, door verstandige oefe ning en evenwichtige dagindeeling 't zóó ver gebracht te hebben, dat niet één voorkomende werkzaamheid ons meer tegenstaat, ja, dat er geen enkele is, waarby we ons niet met lust en trots weren, uit zuivere liefde voor het wérk als zoodanig en uit vreugde over 't nut, dat we in zoo'n tijdsbesteding zién? En wanneer we dat alles dan vergelyken met den tyd. toen „nut" en „plicht" dorre, verafschuwde woorden voor ons waren, veel te vroeg en te fanatiek in onze speelsche hersentjes gestampt, toen we van vele, zoo niet de meeste onver- mijdelyke werkjes een afkeer en een weerzin hadden, dien we nü, bij de een- tonigste taak, niet meer kennen en zelfs nauwelyks in onze verbeelding kunnen terugroepen wanneer we ons de enkele, zeldzame gelegenheden herinneren, dat we zelfstandig iets mochten aanpakken, en het geluk van ons meesterschap over het eigen domein, 'n geluksgewaarwor- ding, die we blyvend hebben weten te maken bij al onze tegenwoordige bezig heden dan hebben we er niets geen spyt van, dat we ons zelf zoo moeizaam en zonder veel hulp tot dit alles hebben moeten opvoeden! Het jongere geslacht, dat van de kin derkamer af vertrouwd is met veel, dat wij moesten missen, dat spelenderwys op groeit met de heerlijke bewustheid van mensch- en persoonlykheid-zijn, dat dui zend waarheden van diepe levenswijsheid zelf met trots en belangstelling ontdekt, inplaats van ze in onverteerbaren vorm ingepropt te krijgen, is zeker boven ons bevoorrecht. Maar die worsteling, later, om de schoonheid en waarheid te ont dekken in, tot dusver verafschuwde be grippen, een schoonheid, die de opvoe ding ten eenenmale verzuimde te belich ten, die zullen zy nooit kennen, zooals wij die kennen, en het zelfstandigheidsgevoel, dat, zooveel later en triomfantelyker ontwaakt, ons levenslang als een geluk zal bybiyven, evenmin, althans niet in de mate, waarin wy het genieten. Wanneer we mogelyk onze eigen opvoe ding tot werklust en werk-geluk tot nu toe hebben verwaarloosd 't is nooit te laat om te beginnen. We hebben altijd wel voor het een of andere werk een be paalde voorliefde, en wanneer we die niet op het spel zetten door ze té veel bot te vieren, en met verwaarloozing van al de rest byna niets anders meer te doen, heb ben we daarin al een goeden grondslag, waarop we kunnen voortbouwen. Van den anderen kant mogen we onzen afkeer van minder prettige werkzaamheden niet ge forceerd trachten te overwinnen. Wanneer onze werklust al op den vroegen morgen bezwijkt, onder het voor uitzicht van een overstelpende menigte ondankbare karweitjes, kunnen wé dien er weer bovenop helpen, door met zoo veel mogelyk moed aan 't minst ver velende te beginnen niet aan 't akeligste, zooals sommigen vry onprac- tisch aanraden. Verflauwde of schyn- doode werklust moet erg voorzichtig be handeld worden: op smeulende kooltjes tusschen de asch moeten heel behoed zaam kleine strootjes en spaandertjes geworpen worden en niet opeens een emmer vol cokes, die 't laatste vonkje versmoort! Niet alleen om ons werk zelf, met het oog op het nuttig resultaat, maar ook de gezonde vreugd, die in 't werken, in 't be ginnen, voortzetten en voltooien verbor gen kan zyn, is 't dubbel en dwars waard, dat we ons wat moeite en geduld en zelf tucht getroosten, om dien onvermoeiden en telkens weer frissshen arbeidsdrang te verkrijgen en te bestendigen! MACHTELD, 1 Hoe dikwyls heeft men niet een oud gemberpotje of vaasje, dat wat ver veelt en dat men toch nog te goed vindt om weg te gooien. Waarom er dan met wat olieverf geen nieuw motiefje op geschilderd en dus een nieuw vaasje gemaakt? Nevenstaande voorbeelden zyn daar voor zeer geschikt. Ook een vischkom kan men gemak kelijk met het aangenamer motiefje wat fleuriger maken. JACQ. Een abonnée vraagt een middel tegen de kleine witte oneffenheidjes van de Jeere huid onder de oogen. We kennen ze allemaal wel: 't zijn geen eigenlyke puistjes, we weten niet hoe ze ontstaan, en ze gaan niet meer weg. 't Lyken juist zandkorreltjes onder de hujd. Byna iedereen heeft er een of twee, maar by sommige menschen treden ze in zoo grooten getale op, dat ze werkeiyk ontsierend zyn. Een absoluut afdoend middel bestaat er helaas niet, maar de volgende behan delingen kunnen ons op den langen duur toch wel eenige verbetering doen waar nemen. Los een theelepel zout in een glas ge kookt water op, en bet de huid onder de oogen tweemaal daags met een watje, in deze simpele oplossing gedoopt. Ook kan men 's avonds de oogen baden in een zwakke borax-oplossing; hierby moet dan een rubber oogbadje gebruikt worden. Zuiver citroensap, vermengd met een weinig lauw water, kan eveneens goede diensten bewijzen. Men moet echter op passen, dat het sap niet in de oogen komt, daar dit hevig zeer kan doen. Indien uw dagverdeeling het toelaat, geef uw oogen dan iederen dag na den middag 'n twintig minuten rust door in een donkergemaakte kamer te gaan lig gen met een watje in koud of lauw ro zenwater gedrukt op ieder oog. Dit heeft een zeer gunstige en verfraaiende uit werking op de huid rondom en onder de oogen. EVA. Wat betreft de middelen tegen ver- groote huidporiën, vetpuistjes etc., verzoek ik de abonnée vriendeiyk, haar adres te willen opgeven, daar ik haar dan de ont brekende nummers kan toezenden. Toe vallig herhaalde ik deze recepten onlangs al eens op een dergelijk verzoek, en kan dit bezwaarlyk nogmaals doen. 3700. Chic complet Van effen en ge ruite kasha. De mantel hangt recht af en heeft op zij groote zakken. De rok heeft breede plooien. Dit complet is zeer mooi uitgevoerd in zachte tinten, zoodat het geruite ge deelte niet te overheerschend wordt. 3698. Japon van wollen crêpe marocain of soepele ribstof. Onder het boléro-iyfje krygen we een glad heupstuk. Van voren hangt de rok los neer en wordt alleen bij het heupstuk met twee groote knoopen gesloten. Het verdient misschien aanbeveling den rok van voren met eenige drukkertjes te voorzien. De shawlkraag is van wit piqué of zijde. 3758 is gemaakt van effen kasha of wollen stof, gegarneerd met geruite kas ha of galon. De rok heeft van voren ÉN* De mouw is bewerkt met knoopsgaten; verder voor garneering een ceintuur van peau dè pêche. 3731. Japon van traversstof. De tusschengezette voorbaan, kraagje en manchetjes in een afstekende kleur stof of zijde. De onderkant oer japon is apart aange zet en heeft aan beide zijden der voor baan smalle plooien. Voor garneering kunnen we kleine knoopjes nemen. ANEMOON eenige naar elkaar toeliggende plooien. De gameering loopt achter door. KNIPPATRONEN van al onze modellen zyn verkrijgbaar aan „Het Patronenkantoor", Postbus no. 1, Haarlem. Onberispelijke coupe. Dames- kleeding in de maten 83, 96, 104 boven wijdte, a 0.55. Kinderkleeding, alleen Voor den in de beschryving genoemden leeftyd, k 0.35. By elk patroon hand leiding voor het knippen en naaien, be nevens een verkleinde patroonschets. Franco toezending, direct na ontvangst van bestelling, met het verschuldigde be drag aan postzegels ingesloten, waarby vermeld: naam en adres, nummer van het model en het blad, waarin het voor komt, en bovenwijdte. Men meet deze maat rondom het lichaam, recht onder de armen door, gewoon glad, zonder extra toegift. GEBAKKEN GERECHTEN. Deze rubriek „Gerechten" is zeer uitge breid. Immers, wanneer we „gebakken gerechten" letterlijk opvatten, dan zou den (laaronder alle spijzen vallen, die ge bakken op tafel gebracht worden, als: gebakken kalfslapjes, biefstuk. 'k Stel me echter voor, mij te bepalen tot een onderdeel van deze rubriek, n.l. de gebakken meelspyzen. En wel die ge bakken meelspijzen, die als aanvulling van uw maaltijd, dus echt als toespys gebruikt worden, maar die ook een maaltijd op zich zelf kunnen uitmaken. Deze gebakken meelspyzen maken een aantal zeer voedzame gerechten uit. Veel behoef ik hierover niet te zeggen, want door het vet, waarin ze gebakken worden, door het meel. waaruit het be slag bestaat, en de melk, die er voor ge bruikt wordt, krygen we die voedings stoffen, die de menschen noodig hebben. Meestal zijn deze gerechten vrij vet en juist daarom zoo gewild in den winter. Vet verbrandt n.l. zeer gemakkelijk, het geen u volkomen bekend is, want als u eens vet op de kachel morst, verbrandt het direct; en by gebruik van gas moe ten we erg oppassen, opdat de vlam niet in de pan slaat! Doordat vet zoo gemakkelijk verbrandt, geeft het veel warmte. Ons voedsel ver brandt ook in ons lichaam, al is het op een andere wijze dan in de kachel, en ge§ft ook warmte. Vandaar dat ons lichaam ook bij de strengste koude warm is. Maar wanneer het koud is, hebben we meer behoefte aan dat voedsel, dat ons de meeste warmte geeft, en dat is vet. Eigenlijk is u dit alles wel bekend, want u weet evengoed als ik, dat de Noordpool-bewoners traan drinken, waar door hun lichaam veel warmte krygt. En wat is traan anders dan vet? Om deze reden zijn de gebakken spy- zen zeer gewenscht en geliefd in den winter. Hieronder laat Ik een paar recepten volgen. Spekpannekoekcn 6 stuks). Spekpannekoeken kunnen als een volledige maaltijd gebruikt worden. Voor de frischheid verdient het aanbeveling een vrucht na te eten. 200 gram bloem. 4 d.L. lauw-warme melk- 20 gram gist 4 gram zout 150 gram vet rookspek- Bereiding: Doe het meel in een kom en maak in 't midden een kuiltje. Roer de gist aan met wat suiker of lauwe melk en giet die er in. Voeg zooveel van de lauwe melk toe, dat het meel juist gebonden is. Roer dit aan, vanuit het kuiltje be ginnend. Sla de klontjes uit het beslag, voeg langzamerhand de rest van de melk toe en laat het beslag ongeveer y, uur rijzen. Roer het voorzichtig om en voeg het zout toe. Schrap het spek af en snijd dit in dunne plakken. Leg hier van een paar (2 a 3) in de koekenpan en bak ze op een zacht vuur uit. Giet dan zooveel van het beslag, dat niet te dik mag zijn in de koekenpan, dat de bodem juist bedekt is. (Doe vooral niet te veel beslag in de pan, het rijst nog gedurende 't bakken en de pannekoe ken zouden dan wel bruin, maar niet gaar zijn en dus veel te donker worden). Bak ze op een matig warm vuur mooi goud-bruin van kleur en gaar. Geef er stroop of suiker by. Eierpannekceken (±9 stuks). Meer bedoeld als nagerecht. Vï L. melk 140 gram bloem. 3 eieren 5 gram zout 60 gram boter. Bereiding: Doe de bloem in een kom met het zout. Maak in 't midden een kuiltje, doe hierin het zout en de eidooiers. Roer het meel, van 't midden uit be ginnend, met de dooiers aan en voeg zóóveel lauwe melk toe, dat 't meel juist gebonden is. Roer er de klontjes uit en voeg de rest van de melk toe. Klop het eiwit zeer stijf en giet hierby, steeds kloppende, het beslag. Bak van deze massa dunne pannekoe ken aan weerskanten lichtbruin. CATHARINA. De meeste netten, die men klaar koopt, zijn geknoopt in gekleurde zijde. We denken, dat het in de bedoeling van de gfachte vraagster ligt, een pa troon van een nachtnet te ontvangen in eenvoudig haakwerk. Het volgende patroon is in twee kleu ren beschreven, maar kan desgewenscht in wit D. M. C. uitgevoerd worden. We beginnen met oranje zyde. Om een ring van 15 losse worden 20 dubbele stokjes gehaakt. Ie toer een dubbel stokje een losse. 2e toer in elk gaatje van den vorigen toer twee dubb. stokjes, 2 losse. 3e toer 3 dubb. stokjes, 3 losse. 4e toer 4 dubb. stokjes, 4 losse. 5e toer 5 dubb. stokjes, 5 losse. 6e toer 6 dubb. stokjes, 6 losse. Vervolgens haakt men in lila zyde. 5 losse, één vaste in lederen derden steek van den vorigen toer. 2e toer 5 losse, één vaste in elk gaatje. 3e toer 6 losse, één vaste. 4e toer 7 losse, één vaste. 5e toer 8 losse, één vaste. Deze laatste toer wordt herhaald, tot het net de gewenschte grootte heeft. Aan het einde wordt in oranje-kleu rige zyde gehaakt, eerst 2 toeren stok jes, daarna een toer gaatjes (2 stokjes, 3 losse, twee steken overslaan, 2 stokjes steeds herhalen), dan weer twee toeren stokjes. Voor afwerking haken we een pigotje. Door de gaatjes wordt een smal lila of oranje lintje gehaald, dat by het dragen van het nachtnetje wordt vastgestikt. Op de andere vragen betreffende da- meskleeding komen we in onze mode rubriek terug. G. L. Wat is er moeilijker taak dan het op voeden van kinderen? Welke taak vergt meer opoffering, zelfbeheersching, uit houdingsvermogen van ons dan deze? Als het onze eigen kinderen geldt, die ons met hun liefde en warmte in hun goede oogenblikken ruimschoots vergel den, wat ze ons in andere soms te kort doen, of wat ze ons aan zorg geven och, dan is het niet moeilijk ons op te offe ren, dan schijnt ons uithoudingsvermo gen, vooral in de dagen van ziekte onder hen, schier onbegrensd. Maar oneindig zwaarder is de taak voor haar, die weet, dat ze maar in de tweede plaats komt dat ze nooit recht heeft op de volle liefde van het kind, dat ze gedeeltelijk verzorgt. Natuurlijk, haar zorgen zijn minder, al thans ze drukken haar minder, omdat ze altijd slechts tijdelijk zijn, als het kinde ren betreft, die zij onder haar hoede heeft. Maar bij haar, de kinderjuffrouw, komt altijd nog een tweede gevoel zich opdringen, namelijk: hoe zullen de ouders hiér of daar tegenover staan, hoe zou den zij in mijn plaats gehandeld hebben? En hoe staan nu de ouders dikwijls tegenover de ,,Juf" van hun kinderen, tegenover het kindermeisje? Dat is heel verschillend, met varia ties van absoluut de kinderen aan haar zorg overlatend, tot een werkelijk samen- deelen van de opvoeding en verzorging. Er welke toestand is nu verkieselijk? Voor de kinderjuffrouw, ten minste voor de ontwikkelde goed onderlegde, die in dit vak door goede leidsters is op geleid, kan de geheele zorg dikwijls veel voldoening geven, maar.... de bittere pil, die ze ten laatste dikwijls te slikken krijgt, is het verwijt, dat de kinderen meer van juf houden, dan van hun eigen moeder, een natuurlijk gevolg van het zich onttrekken aan een natuurlijken plicht. In zoo'n geval gebeurt het ook zoo dikwijls, dat de moeder niet uit onwil, maar zuiver uit gebrek aan ervaring, on- menschelijk veel van haar kinderjuffrouw verlangt. Die moet de kinderen verzor gen, ook 's nachts, als ze iets noodig hebben, of geholpen moeten worden, die moet ze uit de school halen en brengen, hun kleeren verstellen, ja soms zelfs was- schen en strijken, al is het dan niet al het goed, dan toch het fijne en dat houdt juist zoo op en kan zoo slecht gedaan worden als de kleintjes om haar heen spelen en recht hebben op eens voor gelezen te worden, of geholpen te wor den, met handenarbeid of iets dergelijks. Voor het kindermeisje, 't jonge kind, zonder eenige ervaring, dat in zeer veel opzichten eigenlijk zelf nog leiding noodig heeft is de taak beslist veel te zwaar en loopt uit op teleurstelling daarge laten, dat het onverantwoordelijk is, om onze kinderen toe te vertrouwen aaii een dergelijke hulp. Natuurlijk, er zijn wonder-aardige meisjes die zóó geboren opvoedster zijn, dat zij van de moeilijke taak toch nog vrij veel terecht brengen, maar die vormen de zeer hooge uitzon deringen. En wat komt er in de meeste gevallen terecht van de kinderen zelf, die aan zoo'n onervaren kindermeisje worden toevertrouwd? Of ze worden haar ten eenen male de baas en zijn brutaal en onaardig of zy is hun de baas door haar dreigementen en ze zijn bang voor haar en kruipen als 't ware in een hoekje. En soms vormen ze samen een groep die in het geheim allerlei dingen doet, waarvan ze eigenlijk best weten, dat vader en moeder ze verbieden zouden. Waar er samenwerking en verdee ling van arbeid is, is de toestand ge woonlijk beter, maar is het dan niet dik wijls heel moeilijk voor de kinderjuf frouw om met al haar warmte zich te geven aan de kinderen die nooit met hun warmte haar koesteren? Laten de moeders, die een hulp bij de verzorging van hun kinderen hebben deze dingen toch vooral onder de oogen zien, toch vooral waardeering toonen voor al wat juf of 't meisje voor haar kinderen is en doet en zoo iets aanvul len in het te kort, dat door die beiden zoo dikwijls geleden wordt. En laten de moeders toch vooral niet te karig zijn met rustige uren voor Jul, met vrije dagen, met behoorlijke va- canties en zoo Juf gelegenheid geven frisch te blijven en niet overmoe te worden. Telkens treft me weer, als ik avondles geef aan kinderjuffrouwen en kinder meisjes, hoe dikwijls ze op 't laatste oogenblik komen aanhollen of eenvoudig een half uur of een uur te laat komen, want ze konden niet eerder weg, omdat mijnheer nog niet thuis was voor 't eten of omdat mevrouw de kinderen niet kon helpen naar bed brengen, omdat ze zelf uit moest of omdat ze nog even een boodschap moest doen, waarvoor ze overdag nooii gelegenheid had. En dan zeggen de meisjes, die extern zijn, dikwijls uit den grond van haar hart: .Jfeen hoor, nooit wil ik intern zijn, nu heb ik tenminste mijn avond en mijn nacht altijd voor me zelf". In de positie van de kinderjuffrouw, voor wie een achturige werkdag nog een ver toekomst ideaal is, valt nog heel wat te verbeteren. Of zullen we het haar zóó prettig we ten te maken, dat ze evenmin als een vader en een moeder aan een achturigen werkdag denkt en blijmoedig de zes tien uren aanvaardt, als toevallige om standigheden dit van haar vragen? J. F. JACOBS-ARRIËNS. In zeer veel kinderzieltjes leeft het ver langen zelf muziek te maken. Dat brengt hen op de gedachte, zelf een muziekinstru ment te maken. Op deze wijze zyn er al heel wat rietfluitjes en fluitjes van vlier houtjes gemaakt. Onlangs zag ik een paar kleine jongens, die een al heel primitief muziekinstru ment gemaakt hadden. Het bestond uit een plankje, ongeveer een c.M. dik en daarin hadden ze korte, kleine spykertjes geslagen in willekeurige vormen. Om de knoppen van de spykertjes spanden ze elastiekjes en met een grooten spyker ontlokten ze schoone tonen aan hun in strument. Eenigen tyd waren ze hiermee volkomen tevreden, maar kort daarna ontstond het verlangen om iets „echters" te bereiken. En „waar een wil is, is een weg", dat gold ook hier. Een leeg kistje van Pel's borstplaat, een lange 2 c.M. breede lat en een leege garenklos vormden de hoofdbe- standdeelen voor het nieuw te maken in strument. De lat werd op den bovenkant van het kistje getimmerd, middenin over den langen kant; onder en boven aan de uiteinden van de lat werden kleedspyker- tjes gezet, daarna werden er elastiekjes op gespannen. Toen volgde de teleurstelling, dat de zoogenaamde snaren veel te dicht op de lat bleven liggen. Hoe goed kwam toen de leege klos te hulp. Die werd bfl wyze van kam onder de elastiekjes ge schoven en 't instrument werd betokkeld alsof 't de prachtigste guitaar ter wereld Gu i Deze jongens waren nog klein; maar vier en zes jaar. Van een jongen van twaalf jaar zag lk onlangs in het buitengewoon belangwek kende Museum voor Ouders en Opvoeders te Rotterdam, een eigengemaakte viool, die werkelijk merkwaardig goed geslaagd was. Deze was natuurlyk voorzien van echte vioolsnaren en kon dan ook werke iyk bespeeld worden, hoewel de vorm van 't geheel natuurlyk primitief gehouden was. Laten we onzen kinderen toch gelegen heid geven hun krachten te beproeven om de plannen, die zich in hun hoofdjes vor men, om te zetten in daden. Stellig zullen ze met meer eerbied en waardeering daardoor leeren opzien naar de knappe vervaardigers van echte mu- ziek-instrumenten. En zouden ze ook niet tot een voorzichtige en zorgzame behan deling van de instrumenten zelf komen, als ze den grooten arbeid, die er voor noo dig is 'geweest, om ze te vervaardigen, eenigszins weten te benaderen? J. F. JACOBS-ARRIËNS. Voor bovenstaand hansopje koopt ge 214 el katoen van 90 c.M. breed, 3 el rood feston, 1 dozyn knoopjes. Ge maakt eerst het patroon op de aan gegeven maten. Dan legt ge het op katoen zóó, dat ge de broekpanden onder elkaar weg kunt knippen, de beide mouwtjes en den rug daarnaast. Men be gint onder aan den rug een 3 c.M. breeden zoom te stikken, terwyl men midden-voor, zoowel linies als rechts, ook eón 3. c.M. breeden zoom inmaakt. Nu kunt ge de zy-' en schoudernaadjes, be nevens den naad van de mouwtjes met een platten naad verbinden. Hierna komen de broeksplitten. Hiervoor knipt ge eerst aan beide kanten een split in van 24 c.M. lengte, waarna men aan den achterkant een stukje tegenstikt, dat na afwerking 2 c.M. breed is en 3 c.M. breed geknipt wordt. Bij den voorkant wordt een stukje aangestikt, dat insge- lyks 2 c.M. breed moet worden en dat men 5 c. M. breed knipt. Beide neemt men 27 c.M. lang. Nu kunt ge ook den achternaad en het ronde stukje van den voornaad tot aan den overslag met een platten naad verbinden. Op dezelfde wijze wordt de kruisnaad afgewerkt, terwyl ge er voor zergt, dat voor- en achtemaad in elkaar overgaan. Achter, tegen den bovenkant van de broek, stikt ge een rechte bies, welke na af werking 3 c.M. breed is, en waarin men 4 knoopsgaten maakt. Den onderkant van de pijpjes en de mouwtjes benevens het ronde halsje werkt ge af met een rood gefestonneerd puntje, dat ge aan- en overstikt. Zooals de teekening U laat zien, is het hansopje langs halsje, mouwtjes en pypjes ingehaald, waar voor ge bij de pijpjes en het mouwtje een recht biesje opstikt aan den ver keerden kant. hetwelk na afwerking een c.M. breed is, terwyl men by het halsje op gelyke wyze een schuin biesje neemt. Op één c.M. afstand vanaf den naad maakt ge een vetergastje, zoodat ge hierdoor een veterbandje kunt rygen en dit op de juiste wijze inhaalt. Wanneer ge de mouwtjes inzet, neemt ge den naad van het mouwtje 3 c.M. meer naar voren, dan den zijnaad van het hansopje. Ze worden ingestikt, waarna ge de rafels met een schuin biesje af werkt. In den rechterkant van het split worden in de op de teekening aange geven plaatsen de knoopsgaatjes ge werkt, waarna men links de knoopen aanzet. Het spreekt vanzelf, dat ge deze hansop ook van flanel kunt maken; in plaats van een rood puntje, kunt ge dan een flanelpuntjb nemen, of des noods, zooveel ge tyd hebt, affestonneeren met D. M. C.-garen no. 8. DINT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6