MHHani C O m&fim mam. m m DE WAERELD ROND ■Sa m ■m mm mamm Derdie Blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vrijdag 2 Maart 1928 - - BP 7t Mjfiiliillliillliillggggggii»»»»!! B oven kerker- polder m wmassm feit'" 111111 ~'V w 't mm-tw de navolging der katholieke De heer de Lange (in het midden), de bouwer van het Hecms- kerksche demonstratiebcdrijf, met eenige arbeiders aan het werk in één der kassen 'W S s .V Het Provinciaal demonstratiebedriji voor Noord-Holland te Heemskerk is gereed gekomen. Hierboven gezieht vanaf ^len straatweg op het warenhuis. IJet particulier vliegwezen in Engeland is sterk ontwikkeld, hetgeen blijkt uit deze volle garage voor particuliere vliegtuigen t i 4 STATION W P I kalfje fZondchocpS po/cksr AMSTgl OUK-ZUID {veRSTt^ks tand) VERKLARING: WAKArMOftrARtOUO UITHOORN Gezicht in de druivenkas, waarin ook sla wordt geteeld, van het demonstratie- bedrijf voor tuinbouw te Heemskerk - - .^.v Mill k.i .rF. vi --v.-'a y - -. .a >.>'W. .A. -»> De slang voor den microfoon. Ter gelegenheid van het bezoek van den beroemden reptielen-kenner George Chapelle, heeft men te New York een slang voor de microfoon laten optreden, en het gesis door den aether rondgezonden HET TRAJECT VAN DEN MARATHON-LOOP Overzicht van de ruim 42 K.M. lange route, welke de Marathon-Ioopers tijdens de a.s. Olympische Spelen rond Amsterdam zullen afleggen.' Start en finish vinden plaats in het hoofd-Stadion te Amsterdam SJV;: De belangstelling bij de sluizen te IJmniden, toen de Christ. Huygens voor de eerste reis naar Indië uitvoer Het straatje der conflicten bü de Amsterdamstraat te Haarlem, waarover in ons blad van gisteren is geschreven. Zooals men ziet, is men bezig met de nieuwe bestrating In het Holland Huis wordt een drietal schilderijen van Nederlandsche steden geëxposeerd. Hierboven het diorama van Haarlem PERS EN CHRISTENDOM IN JAPAN Murray Walton, een in Japan werkzaam Protestantsch geestelijke, beschrijft in öe „Church Missionary Outlook" zijn zegenrij ken arbeid op het gebied der pers en jour nalistiek. In 1924 verzocht hij den redacteur van het te Tokio verschijnend Dagblad, „Nichinichi" (dat ongeveer 760.000 lezers heeft), om iederen Zondag een preek of een Verhandeling van hem op te nemen. Het ge volg was, dat er reeds in het eerste jaar 6.400 vragen inkwamen, die alle betrekking hadden op het Christendom. Nu kan er op ongeveer 120 vragen per week gerekend worden en er komen er zelfs uit de verst verwnderde deelen van het land. waar nooit een zendeling geweest is. Van de 8.900 Hei denen, waaronder zoo-n briefwisseling ont staat heten er zich 1250 als catechumenen Inschrijven. Toen de Protestantsche Bisschop van Ozaka van dit welslagen hoorde, verzocht hij walton om voor „Marchinichi" een der meest verspreide dagbladen van Ozaka, dat nog veel meer lezers telt dan „Nichinichi" preken te schrijven, ofschoon de redactie minder tegemoetkomend was dan die van „Nichinichi'' namen zij toch ook de artike len op. Spoedig konden zijne abonné's een serie van opstellen lezen, onder het op schrift „Zonder Godsvereerlng en godsdien stige onvoeding Is het haast onmogelijk, de moeilijkheden van het tegenwoordig maat schappelijk leven op te lossen". De Japan- sche arbeiders, dia voortdurend door de revolutionnairen bewerkt worden, kunnen hieruit ongetwijfeld reeds veel leeren. In leder geval hebben de artikelen in „Mar chinichi" zeker zooveel succes gehad als de opstellen in „Nichinichi". Dit moet den Katholieken tot navolging aansporen. Maar het is te vreezen, dat men hij gebrek aan priesters nauwelijks in staat zal zijn, zich met zoo'n uitgebreide corres pondentie te belasten. SCHOLEN IN ROE3IENIë Roemeensche regeering heeft sedert den tijd, dat zij aan het bewind is, een vernietigingsooriog ondernomen tegen de katholieke scholen. In het begin van dit schooljaar bereikte de strijd wel zijn hoogtepunt, toen de regee ring alle staatssubsidies introk. Deze maat regel was aanleiding dat de Bisschop van Zevenburgen, Graaf Gustaaf Mailath. de geestelijkheid tot een conferentie bijeenriep, om te beraadslagen over de redding der Ka tholieke scholen. De conferentie besloot alle middelen aan te wenden om het voort bestaan van het katholieke schoolwezen m Zevenburgen te verzekeren, en zi1 nam hei voorstel aan, dat door alle katholieke ker ken van Zevenburgen een schoolfonds zou gesticht worden, waaraan iedere kerk naar vermogen zou bijdragen. De edelmoedige offers der geestelijkheid verzekeren nu ae salarieering der onderwijzers hetgeen jaar lijks een bedrag van 4 millioen lei vordert. De overige kosten zullen door vrijwillige na dragen der Katholieke bevolking opge bracht worden. NEGER-WIJSHEID In den beginne zijn zon en maan ge trouwd; de sterren zijn hun kinderen, die vuur eten en daarom zoo schitteren. Maar toen gebeurde het helaas, dat moeder de maan aan den huwelijksband tornde. Vader de zon kwam het te weten en begon zoo verschrikkelijk op zijn poot te spelen dat de bange kindertjes er vandoor gingen en zich langs het gansche hemelruim verspreidden. Sinds dien dag zit vader de zon zijn gan sche familie na en kort op de hielen. Zien zij vader aankomen, dan kruipen zij allen in hun hutten, doen het vuur uit en ae deur stevig dicht. Heeft papa dat gedeelte van het firma ment, dat boven ons hoofd ligt, doorloopen dan gaat hy zonder dralen aan den tegen- overgestelden kant eens kijken. Nauwelijks is hij verdwenen, aldus schrijft pater Petrus in de Annalen der Afrikaan- scbe Missiën over de sterrekimde der ne gers. oi moeder de maan komt uit haar schuilhoek te voorschijn, nu eens hier, dan eens daar. want ze verwisselt vaak van schuilplaats om manlief het spoor bijster te maken. Bomerkt mama geen onraad, dan gaat ze op bezoek bij haar kindertjes de ster ren, gelijk dat aan een brave moeder past. Zij begroet haar kroost, en gaat van hut tót hut. Zoodra haar heer gemaal, de zon, aan den anderen kant van de aarde opkomt, kiezen moeder en kinderen het hazenpad, een groote jongen uitgezonderd, altyd de zelfde, die dan eens 's morgens, dan weer 's avonds achterblijft, om een oogje in het zeil te houden en moeder te waarschuwen. WOORDENSPEL Thaceray, de bekende Engelsche schrij ver, o.a. van Vanity Pair, werd, toen zijn roem in Engeland reeds was gevestigd, can- didaat gesteld door het Engelsche Parle ment. Eenige dagen voor de verkiezingen ontmoette hij zijn tegencandidaat; de ri valen kenden elkaar zeer goed, zoodat zij niet zonder groeten en een kort gesprek konden voorbyioopen. De beide candidaten hadden eerst eenige vormelüke woorden gewisseld, een beetje styf, een beetje afgemeten. Daarna was er wat toenadering gekomen, wat warmte in de conversatie, zoodat Thackeray ten slotte zeide: Laten we hopen, dat de beste van ons de overwinning behaalt. Dat hoop ik niet, zeide even oprecht als hoffelijk de tegencandidaat. En de an ders zoo slagvaardige Thackeray kon slechts met moeite een woord vinden tot dank. DE AMERIKAANSCHE JONGEN Het type van den Amerikaansehen jon gen, als liftboy of schoenpoetser begint en later zijn millioenen by tientallen telt. is David Shriner, die rijk is geworden met het oprichten van kranten. Ruim dertig dagbladen heeft hy gesticht waarvan het grootste gedeelte nog bestaat Shriner begon als jongen op een couran- tenzetterij. Hij wist vooruit te komen en paste op advies van zijn vriend, den ver maarden Sam Pike, diens methode toe, een dagblad op te richten in een kleine sta.) waar nog geen courant bestond en deze daarna als ze goed ging te verkoopen. PLAGIAAT. Het is bekend, hoe weinig schrijvers en dichters absoluut oorspronkeiyk zy'n. Velen staan onder den invloed van een groote persooniykheid, volgen hem na, en als zy niet genoeg talenten hebben om in eigen vorm de nieuwe kunstinrichting verder te dragen, imiteeren zy hun voorbeelden in nog directer vorm. Het is reeds dikwyis ge bleken, dat het idee van het eene boek te ruggevonden wordt in het andere, zooais Boender onlangs in zijn onsympathiek schotschrift heeft openbaar gemaakt, hoe een der meest bekende Nederlandsche schrijvers eenvoudig zijn stof en woorden nam uit de geschriften van andere?. Ook de grooten uit de litteraire wereld hebben zich vaak niet afkeurig getoond van wat men euphemistisch plagiaat noemt. In het Italiaansche tijdschrift „La Critica" heeft men daarover een typeerend staaltje kun nen lezen, dat den nationalen held en ge- vierden dichter van Italië Gabriele d'An nunzio, lichtelijk aan de kaak stelt. Savoge Laudor kreeg n.l. eens in Florence bezoek van d'Annunzio. De Italiaan was als altijd naar de laatste mode gekleed, eenlgs- zins fatterig, schoenen, das en costuum wa ren van een bij zonderen snit en dure kwali teit, hii vulde de kamer met de parfum, waarmede blijkbaar zijn kleeren rijkeiyi: waren besproeid en hij liet het voorkomen dat Laudor het wel hoog moest waardeeren dat hy, Gabriele d'Annunzio, de nationale i'chter en beroemdheid, hem een bezoek bracht d'Annunzio had toen pas zijn nieuwe boek Pin che l'Amore van den drukker ontvan gen. Het was hem ingegeven door het boek van Laudor over Thibet, znoals hU ,eeriyk in de inleiding had geschreven. Gabnele liet dat Laudor zien, wees hem ook alles wat hy van den geleerden ontdekkingsreiziger had overgenomen en bood hem tenslotte een exemplaar van het boek aan. Sindsdien was Laudor heilig overtuigd dat d'Annunzio de eeriykste schrijver van Italië was. Na eenigen tyd kwam d'Annunzio term om Laudor te interviewen. Hy moest, naa> hy vertelde, voor een groot dagblad, vel schillende Europeesche beroemdheden in terviewen, waarvan Laudor de eerste zo- zy'n. VDm het artikel aante vullen met in teressante byzonderheden. vroeg Gabriel de boeken van Laudor. om daaruit een aan tal anecdoten en avonturen te verzamelen Laudor gaf ze en wachtte op de verschij ning van het interview. Het artikel is echter nooit verschenen ii het groote dagblad. Wel kwam eenigen ty< later een nieuw boek van d'Annunzio ui' waarin het materiaal van Laudor was ver werkt, zonder bron-vermelding. De gevierd dichter had eenvoudig alles overgenomen wat hem leek en het als zyn geestelyl: eigendom gepubliceerd. PROMOTIE. Een jeugdig tooneelspeler beklaagde zien eens by Oskar Blumenthal, toen hy no- in het Lessing theater den scepter zwaaide dat hy alleen maar een brief op htT too- neel had te overhandigen. Geduld maar, antwoordde Oskar. In het njeuwe stuk mag je al een aangetee- kenden brief brengen. EFFICIEV^Y Moeder (aan tafel); Jantje, Ik wou wel graag, dat je niet overal naar greep. Heb je geen tong? Jantje Jawel moeder, maar arrr, is langer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7