Buitenlandsch Nieuws RADIO-OMROEP. FEUILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN VERHAGEN's Parijsche Waiels blijven altijd welkom! GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN KERK EN SCHOOL. Christus Koning zoeken en redden, wat verloren was! De toestand van Z, Em. Kardinaal van Rossum STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIEUWS. NAAR HET ENGELSC1L DE STRIJD OM HET VEILIGHEIDS- PROBEEEM Sanctie-theorie tegen preventlef-theorle De beraadslagingen van het veillghelds- lomité In Genève gaan nu in op de bijzon derheden van de Praagsche verslagen, die door de drie gevolmachtigde verslaggevers Bijn overhandigd. Vooral het streven van Frankrijk streedt op den voorgrond, om het scheppen van afzond rlijke verbonden mo gelijk te maken. Hiertoe moet dienen een geclassificeerd stelsel (beginnend met een eenvo'.'.dig niet-aanvalpact tot een vergaand garantie-vei drag), de gedachte van de meer- bare veiligheid, die Faul Boncour in het debat heeft geworpen. Dit is een zeer ge compliceerde en van een objectief oogpunt uit, niet ongevaarlijke gedachtengang voor het bereiken van dit doel. Naast dit gecompliceerde systeem van Verdragen, waaronder min of meer de ge dachte van het generale pact, dus van het Geneefsche protocol, verborgen is, zijn de bemoeiingen van de afzonderlijke mogend heden vooral gericht op de methodes, die geschikt zouden zijn, om bU geschillen sanc tie toe te passen. Ook dit schijnt niet het Juiste. Er moet immers niet een juridisch of technisch procédé worden verzonnen, om bij geschillen op te treden tegen de schul digen van den Volkenbond. Maar de zaak ls omgekeerd: al het mogelijke moet wor den gedaan, om in de dikwijls zeer korte tijdruimte tusschen het opduiken van een geschil en het openlijke uitbreken hiervan, het laatste te voorkomen. Men zou deze beide verschillende tendenzen kunnen noe men: de sanctie-theorie, als het streven, om hem, die aan gewapend conflict schul dig is, zoo doelmatig mogelijk te straffen; aan den anderen kant de preventief-theorie. d. i. het streven, om het uitbreken van ont stane conflicten te voorkomen. Bij het streven, om dit laatste door te ■etten, vindt Duitschland, zooals de „Deut sche diplomatische Korrespondenz" vast stelt, sterken steun. Holland, Zweden, Chili en Canada staan over het algemeen op 't zelfde standpunt. Geformuleerd ls deze ge dachte reeds in het Duitsche memorie voor Praag en in de vijf voorstellen van den Staatssecretaris von Simson. Ze zou ver wezenlijkt worden bijv. bij een wederkeerige verplichting der naties, om een wapenstil stand te sluiten, ook als het reeds tot krijgsverrichtingen zou zijn gekomen en als de Raad dan zulk een wapenstilstand zou aanbevelen. Deze gedachte stamt overigens van het Geneefsche protocol en was ook te vinden in de voorstellen van den Griek- schen verslaggever Folitis. Het karakteris tieke verschil van den Dultschen opzet., vooral tegen het Grieksche, bestaat daarin, dat het voorstel van Politis hoofdzakelijk moet dienen als een middel, om den aan valler vast te stellen, terwijl Duitschland een preventlef-maatregel beoogt en den sta tus quo wil verzekeren of herstellen. Het verloop der onderhandelingen over het veiligheidsprobleem kan nog niet wor den beoordeeld. Er wordt op zijn minst nog tot het begin der bijeenkomst van den Raad die tot 15 Maart, onderhandeld, om tot een bruikbare en voor alle deelen aanne melijke formule te komen. Engeland heeft herhaaldelijk met nadruk verklaard, dat het bij een algemeene overeenkomst, ook een scheidsgerechtelijke, niet kan toetre den. Van Duitschen kant zal men, zooals de „Deutsche diplomatische Korrespondenz" verklaart, natuurlijk weigeren, de defen sief verbonden van Frankrijk te legalisee- ren onder den naam van- veiligheidsmaat regelen en zoo een sanctie vast te leggen, die er hoofdzakelijk op uitloopt, den tetto- rialen status der vredesverdragen en de militaire macht van anderen te stabili- eeeren. Duitschland is er zich van bewust, naast zijn natuurlijke eigen behoeften, de belangen van het geheele menschdom te vertegenwoordigen, als het er Intensief naar streeft, het gevaar van gewapende conflicten en de gevolgen ervan te vermin deren of onmogelijk te maken, door een reeks verplichtingen voor alle mogendhe- i den te voegen in het juridische systeem van de Volkenbond-bepalingen. Er moest voor den vermeden af te dwalen van dit nauw omschreven concrete thsma door breede discussies over het schema van een normaal verdrag en dergelijke abstracte construc ties meer. De verdragen moeten voor elk afzonderlijk geval worden uitgewerkt. door den heer Loudon geopend zal worden, zal worden uitgesteld. Daarentegen zal ver moedelijk geen tweede lezing van de ontwa peningsconventie plaats vinden. Naar het zich laat aanzien, zal de commissie zich dus beperken tot de Russische voorstellen en tot het kennisnemen van den stand der werk zaamheden van de voorbereidende commissie. Het belangrijkste punt zal dan tot een vol gende zitting, die waarschijnlijk pas na de Fransche verkiezingen zal plaats hebben, worden uitgesteld. HET NIEUWE VOLKENBONDSGEBOUW De definitieve plannen voor het nieuwe Volkenbondsgebouw zijn tot op onbeteeke- nende onderdeden na vastgesteld. Men hoopt dat de V. B. Raad de volgende week definitieve besluiten zal nemen, waar na met de werkzaamheden voor den bouw een aanvang zal kunnen worden gemaakt. HAVENSTAKING TE MARSEILLE Ten gevolge van de verwerping door de havenarbeiders van de nieuwe regeling van den werktijd, door de werkgevers vastgesteld, lag gisterenmorgen in de haven van Mar seille het werk grootendèels stil. HET PHöBUS—SCHANDAAL In de begrotingscommissie van den Rijksdag verklaarde afgev. Miiller (Fran ken), socialist, dat hij den minister niet bij zijn uiteenzettingen kon volgen. De sociaal-democraten eischen duidelijke ver klaringen over de Fhöbus-affaire. Een communistische afgevaardigde noem de de rede van den minister een verlegen heidsrede. Afg. Mittelmann, Duitsche Volkspartij, stelde voor om de besprekingen over de Phöbus-affaire te schorsen tot te aangele genheid verder zou zijn opgehelderd. Zijn partij eischt onvoorwaardelijk, dat er licht in deze zaak kome. Het Phöbus-schandaal begint steeds grootere afmetingen aan te nemen. Terwijl reeds gemeld werd, dat de ge heimzinnige manipulaties van kapt. ter zee Lohmann het rijk een schade van onge veer twintig millioen mark hadden berok kend, verluidt thans in parlemen'/iire krin gen, dat de verliezen nog wel belangrijk grooter zullen zijn en waarschijnlijk wei te gen de dertig millioen mark zullen loopen. Opmerkelijk is. dat de regeering het oogenblik nog altijd niet gekomen acht, om het licht der openbaarheid op deze duistere zaak te laten vallen. Het rapport, dat de rjjksspaarcommissaris, dr. Samisch, op ver zoek van dr. Marx aan het rijkskabine. heeft uitgebracht, heeft de regeering tot dusver angstvallig geheim gehouden en men concludeert daar natuurlijk uit, dat zij klaarblijkelijk reden heeft, om de publicatie van dit rapport te schuwen. De huishoudelijke commissie van den Rijksdag heeft nu met 12 tegen 7 stemmen (de Duitsche Volkspartij stemde blanco) besloten de regeering te verzoeken het rap- port-Samlsch onmiddellijk te publiceeren. Het kabinet is van dit besluit klaarblijke lijk ernstig geschrokken. Men heeft althans hemel en aarde bewogen, om de publicatie van het rapport te verhinderen. DE VEILIGHEIDSCOMMISSIE. De bespreking der Duitsche voorstellen in de Veiligheidscommissie heeft duidelijk getoond, welke groote positieve beteekenis er aan deze voorstellen wordt gehecht. Het feit, dat de Duitsche gedelegeerde, von Simson afzag, van een onmiddellijke weerlegging der Engelsche critiek, sproot Slechts voort uit de overweging, de groote lijnen der Duitsche voorstellen niet door een ingaan op de bijzonderheden te vertroebelen. Ook komt net minder op den vorm aan, waarin de Duitsch voorstellen ten slotte worden aangenomen, dan wel dat hun grondgedachten tot praktisch leven worden gewekt. Hiertoe is met het besluit om in de volgende zitting te beraadslagen en de re geeringen gelegenheid te geven haar wen- schen en opmerkingen te maken, den weg geopend. In dezen loop van zaken wordt een ver- hoogülg van het aanzien van Duitschland in den Volkenbond gezien. DE A.S. ONTWAPENINGS CONFERENTIE Op het oogenblik is het niet zeer waar schijnlijk dat de aanstaande zitting van de commissie tot voorbereiding der ontwape ningsconferentie. die op 15 Maart aanstaande DE FRANSCH-SPAANSCHE OVEREENKOMST INZAKE DE TANGER-KWESTIE. De Spaansche gezant Quinones de Leon heeft een onderhoud gehad met den secre taris-generaal van het Fransche ministerie van bultenlandsche zaken, Philippe Berthe- lot, over de kwestie van Tanger. De Fransche en Spaansche regeeringen zijn het thans volkomen eens en Briand en Quinones de Leon zullen waarschijnlijk nog vóór het vertrek van Briand naar Genève de overeenkomst parafeeren, waarna zij ter ra tificatie aan de Engelsche en Italiaansche regeeringen zal worden voor^legd. Het bericht van Engelsche zijde volgens hetwelk binnen enkele weken een bespreking van Fransche. Spaansche, Engelsche en Ita liaansche deskundigen te Malaga zal worden gehouden, schijnt ongegrond. De besprekin gen zullen te Parijs plaats vinden. DE FRANSCH-DUITSCHE TOENADERING Aan het ter eere der Nobelprijswinnaars Quidde en Bouisson te Parijs gehouden ban ket spraken alle vertegenwoordigers der linksstaande politieke partijen zich onvoor waardelijk uit voor een Duitsch—Fransche toenadering. DE BRITSCHE LEGERBEGROOTING De posten der legerbegrooting bedragen in totaal 41 millioen pond sterling, of 515.000 pond minder dan in 1927. Het aantal troe pen bedraagt 153.500 man tegen 166.500 het vorige Jaar. Er zal nog een bedrag op de begrooting worden gebracht ter bestrijding van de kosten voor het onderhoud van de extra-troepen, die in China worden gebruikt. HET ENGELSCH-EGYPTISCH VERDRAG Alle telegrammen uit Kaïro voorspellen de verwerping door het kabinet van het ont werp van het Engelsch-Ëgyptisch verdrag na het vermelde besluit tot afwijzing van het verdrag door de Wafd (de nationalisti sche partij). het centraalstation te München van de machine af. Of hy plotseling onwel werd of door een schok van zijn machine werd geslingerd, staat nog niet vast. De locomotief reed met een vaart van 30 km zonder bediening de overkapping binnen, brak door een muur heen, liep, niet over de rails, dwars over een draaischijf, baande zich door een tweeden muur een weg en kwam tenslotte in een vertrek tot staan, waarin zich twee arbeiders bevonden, die zwaar werden gewond. De machinist is na het cX.eval overleden. COMMUNISTISCHE ACTIE IN ESTLAND. De politieke politie ontdekte een geheime organisatie, die over belangrijke sommen be schikte en door de Derde Internationale belast was met het vormen van een kader voor communistische cellenbouw in Estland. Er hebben arrestaties plaats gehad. DE MOORD OP DEN VICE-CONSUL. KOWNO, 1 Maart (V. D.). Uit Moskou wordt gemeld, dat het hooggerechtshof van de Oekrajine het doodvonnis tegen den moordenaar van den Italiaanschen vice- consul Cozzio heeft bevestigd. Dotrowolski zal dezer dagen worden te rechtgesteld.. HET CONFLICT IN ZUID-TIROL Naar verluidt, zal Auriti, de Italiaansche gezant te Weenen thans te Rome ver blijvend worden vervangen door een diplomaat, die in nauwere relatie tot Mus solini staat. AMNESTIE IN HONGARIJE. Naar aanleiding van den 8en jaardag van de verkiezing van den rijksbestuurder, is een amnestie-decreet afgekondigd. De amnestie heeft betrekking op personen, die, wegens beleediging van het staats hoofd, van leden van het koningshuis, we gens beleediging van den Hongaarschen staat enz., wegens gewelddaden om politieke redenen gepleegd en wegens persvergrijpen werden veroordeeld. Personen, wegens an dere politieke misdrijven veroordeeld, kun nen bij uitzondering worden begenadigd. Niet onder de amnestie vallen communis tische misdaden en verder personen, die strafbare handelingen in het buitenland be gingen of voor hun veroordeeling; naar het buitenland vluchten. ZEEROOVERIJ Japansch schip geplunderd De Britsche admiraliteit deelt mede, dat het Japansche s.s. „Kinkamaru" ter hoogte van de kust van Foeliien tegenover Formasa door zeeroovers is aangevallen, die het schip plunderden en het aan den grond zetten. De bemanning bevindt zich in veiligheid aan boord van twee Japansche stoomschepen. Het Britsche oorlogsvaartuig „Magnolia" heeft order ontvangen hulp te bieden. LOCOMOTIEF ZONDER MACHINIST De machinist Raumeister viel by het bin nenreden van een electrische locomotief in AFSCHUWELIJKE MOORD MET BEROOVING. Het slachtoffer gebonden, met olie begoten en in brand gestoken. 800.000 francs aan juweelen en 35.000 francs contanten verdwenen. Vier bezorgers van een huis te Meaux volg den Dinsdagmorgen per auto den weg van Melun (by Parijs) naar Lagny, toen ze bU het doortrekken van het bosch van Armain- villiers vlammen zagen, die uit een sloot op stegen. Eén van hen sprong uit den auto. Naderbij komende, zag hy tot zijne ontzetting dat het een menschelijk lichaam was, waaruit de vlammen opstegen. Geholpen door zijn kameraden werd het vuur gebluscht door water uit de sloot, waar na zy de politie op de hoogte brachten. Da delijk begreep men met een moord te doen te hebben. Er was een man vermoord, vervol gens in een zak gebonden. De moordenaar had den zak en het lichaam rykelyk met petroleum begoten. Het lichaam was bij de ontdekking gedeeltelijk reeds verkoold. Het lichaam was van een jongen, sterken man. In de zakken van zijn kleeding werden gee nerlei papieren gevonden. He slachtoffer is intusschen geïdentifi ceerd Het is de heer Gaston Truphème, die in opdracht van den juwelier van Severen, een waarde van 800.000 francs aan kostbare steenen en 35000 francs baar geld met zich voerde. De ongelukkige schynt in een hinder laag te zyn gelokt. Een slagersjongen heeft een lichtbruine auto gezien op den weg in 't bosch. De vreemde manieren van den heer aan 't stuur trokken zyn aandacht. Naar links en rechts wierp hij ledige bussen weg, die autoline be vat hadden. De slagersjongen heeft drie dezer bussen meegenomen, waarvan één bloedspo ren droeg. Groots Landbouwtentoonstelling te Leipzig. Op het naby het Volkerenslag-Monument gelegen terrein van de „Technische Messe" te Leipzig, zal van 5 tot 10 Juni a.s. een groote landbouwtentoonstelling worden gehouden, georganiseerd door de „Deutsche Landwirt- schafts-Gezelschaft." 300 van de beste trek paarden uit alle streken van Duitschland. 600 runderen, 500 schapen, 600 varkens en 200 geiten zullen op deze tentoonstelling mededingen naar de uitgeloofde pryzen. De dieren zullen worden ondergebracht in stal ingen, die voor dit doel zullen worden ge bouwd. Op de tentoonstelling zal ook pluim vee en zelfs ook bijen kunnen worden bewon derd. Gedurende de tentoonstelling zal een groot „Concours hippique" plaats vinden. Landbouwmachines alsook de producten van de Duitsche mest-industrie zullen even eens op het terrein worden tentoongesteld. Luchtreizen als middel tegen kinkhoest. Een Beriynsch geneesheer gaf onlangs aan een zijner kennissen de toestemming om twee zyner kinderen, die kinkhoest hadden, mee te nemen met een vliegtuig. De genees heer stelde zich hierbij op het standpunt, dat verandering van lucht nog steeds het beste middel tegen kinkhoest is en dat, dien tengevolge, een luchtreis eerder goed dan kwaad zou kunnen doen. Tydens de reis, die een uur duurde, steeg het vliegtuig tot op een hoogte van 3000 M. Daar de toestand der kinderen tydens den tocht niet ernstiger was geworden, nam de vader hen daarop bijna eiken dag mee in de lucht. Na weinige dagen waren beide kinderen, zonder medicijnen in te nemen, aanmerkelyk beter. Zij herstelden nu spoedig, terwijl een derde kind, dat niet aan de vliegtochten had deelgenomen, slechts langzaam van de kinkhoest herstelde. De be treffende geneesheer beveelt nu in een ge neeskundig weekblad het maken van vlieg- (ochtjes aan voor kinderen, die kinkhoest hebben. De misdadigheid in de Ver. Staten. Onlangs is in de Ver. Staten een commis sie benoemd, die tot taak kreeg een onder zoek in te stelllen naar de oorzaken van de uitgebreidheid der misdadigheid in Ameri ka. Deze commissie, genaamd „National Crime Commission", legde aan een subcom missie de vraag voor: „Waarom tiert de misdadigheid in Amerika zoo welig?" Deze commissie heeft dezer dagen deze vraag beantwoord. Zij komt tot de merk waardige conclusie, dat de omvang van de misdadigheid voornamelijk te wyten is aan de onbekwaamheid der politie en dat deze onbekwaamheid op haar beurt te wyten is aan „gebrek aan een middelmatige intelli gentie by het politiecorps, in het bijzonder onder het toeziend personeel." „Het msest ontstellende", zegt de commissie, „is het klein getal misdadigers, dat de politie aan houdt." De commissie meent dat te veel aandacht wordt gewijd aan het bestraffen van de misdadigers nadat zij zijn gevat, en te weinig aan het probleem van hun aanhouding en vervolgens hun doeltreffen de vervolging. Het hulsgezin kleurt de wereld. Maar wat voor samenleving krijgen we met huisge zinnen als ik ga beschrijven? En toch, de vele goede niet te na gesproken, hoevelen zal ik niet n weinig of heel erg misschien doen blozen! 's Morgens wordt niet gebeden en 's avonds, ach wat komt er van terecht? 't Rozenhoedje werd reeds afgeschaft, 't Bid den voor en na het eten lijkt maar weinig op een samenspraak met den grooten God. Veelvuldige Communie onbekend. Va der en moeder trekken niet aan één lijn, maar breken elkander af, breken ook de priesters af, in bijzijn van jonge kinderen. Zij hebben geen slag van opvoeden en verdienen ook niet de bijzondere genade daar toe. De kinderen worden begromd en befoeterd, te pas en te onpas, over gebre ken, die vader en moeder zelf in 't qua- draat bezitten en zonder de minste schaam te ten toon spreiden. De kinderen hou den niet veel van hun ouders, geen eer bied, geen gehoorzaamheid, geen hulpvaar digheid De kleeding der meisjes is erger lijk en 't gedrag der jongens schaamteloos. Zij hebben verkeerihg om 't amusement vaak zonder medeweten der ouders, zy ko men laat thuis. Hun oogen schitteren niet en hun harten bonzen niet, wanneer over de mooie katholieke zaak gesproken wordt, wel wanneer het gaat over sport en spel. De bioscooppaleizen trekken hen meer dan het kerkgebouw. Zij streven naar een aard- schen hemel en de échte Hemel van hier namaals laat hen koud. Offers brengen voor de goede zaak is hun vreemd. Er is In zulk een gezin 'natuurlHk ook geen zweem van eenheid. De echte liefde, die slechts op de liefde Gods kan gebaseerd zijn, heerscht er niet, maar wel een rouwe onverschillig heid en twist en tweedracht. Er is geen godsdienst, geen orde, rreen gezelligheid, geen geluk. En toch snakken ook die har ten naar bevrediging en vreugd, zy zoeken ze in de zonde, in de bedwelming van zin genot: slechte lectuur, drank, danspartijen van licht allooi en wat dies meer zij en ik niet zeggen wil. De kinderen trouwen. na welk een voorbereiding! en met wie! En de nieuwe huisgezinnen worden erger dan het eerste. Wie eens rond heeft gekeken in de we reld zal niet ontkennen, dat veel gezinnen zachtjes aan of zelfs heel hard gaan gelij ken op mUn schets. Daarom schreeuwt ook de maatschappil om genezing. Men begin ne bij de oer-cel, het gezin. Wat moet de samenwerking zyn? Een Koninkrijk van Christus? Zou Iemand 't wel beter kunnen zeggen? Wat. moeten we dus trachten van onze huisgezinnen te maken? Koninkrijkjes van Christus! Maar hoe! Zooveel gezinnen zi'n onverschillig voor den MeesterDat komt, omdat zii Hem niet kennen. „De ganscbe reden", zoo schrijft Paus Ber°dictus XV aan pater Mateo S.SC.C., den grooten apostel der huisgezinnen, „waarom Jezus of door zeer velen verwaarloosd of door weinig bemind wordt, is dat Hij aan de eersten bijna onbe kend, aan de anderen niet genoeg bekend ls". We moeten dus den goddelijken Ko ning aan de huisgezinnen leeren kennen Wie ls HijV De Zoon van God en God is liefde! Hij is de Zaligmaker, de barmhartige Samaritaan, de Vader van den verloren zoon, de goede Herder, de geneesheer, de Vriend der tollenaars, de Heiland, die kwam 't Is hopeloos werk bijna, de gezinnen, die ik beschreef, toe te roepen: „Weest or delijk, eensgezind, gezellig, rechtvaardig, kuisch, godsdienstig." 't Dringt niet tot hen door. 't Is boven hun krachten, denken zij... We moeten hun vóór alles één ding leeren: „bemint Jezus, uw Goddeliiken Vriend en Koning. Die u hier en hiernamaals het waarachtig geluk wil schenken. Hij bemint u tot uitputtens toe. tot de dwaasheid der Eucharistie, de dwaasheid des kruises. Al waren uw zonden talrijk als de zandkorrels der duinen en groot als die van Sodoma en Gomorra, zijn liefde wil u alles vergeven, als gii maar wilt. Hij snakt naar uw har ten. Hij wil Pinnen treden in uw gezin, als Koning van liefde, om er den scepter zy ner goedheid te zwaaien. En dat alles moet aan die arme men- schenkinderen gezegd worden, niet uit de verte als tot de massa, en vooral niet „uit de hoogte", maar liefdevol moet daarover worden gesproken in het gezin zelf. aan vader, moeder en kinderen, ia, leeken. ook door ui En zy zullen luisteren naar diege nen, die zelf overvloedig de liefde gedron ken hebben aan de bronnen van Jesus* H. I-Tart want ..zii zullen de gave bezitten, om de meest verstokte harten te treffen." Zi; zullen luisteren en gaan verlangen naar dat nieuwe, tot nog toe ongekende geluk Zij zullen gaan bidden, zelf gaan praten met den Koning der liefde. Hun oog zal weer zoeken naar het Kruisbeeld en zii zullen verlangen naar de beeltenis van 't H. Hart en vooral naar de H. Eucharistie waarvan zij spoedig den nieuwen Kruistocht gaan begrijpen. De winter wykt, de blijde lente is in aan tocht! De Koning komt en wordt blijde geïntro- niseerd op een troon, die onder den drang der liefde en van hartelijk berouw werd opgebouwd. De woestenij, waar zooveel dis tels en doornen groeiden, wordt van liever lee een lusthof waar de schoonste zomer bloemen bloeiden. En zoo wordt krachtda dig meegeholpen, naast andere schoons acties, aan de genezing der kranke maat- schappy door het Werk der Intronisatie van het H. Hart. Dit Werk beweegt zich rechtstreeks wel alleen op katholiek terrein, maar leefden alle Katholieken eens voorbeeldig!Wat 'n invloed op de omgeving, op heel de sa menleving! Europa telt 190.000.000 katholie ken. Wat 'n leger, wat 'n macht, indien alle soldaten en alle officieren eens van liefde voor den Christus Koning vlamden! Daar moet ons streven heen! Niemand zal mii tegenspreken. Iedereen voelt aan. dat de Pausen, die het Werk der Intronisatie als een uiterst geschikte bewe ging voor onze tijden hebben aangetoond. Velen echter ontbreekt de zoete moed, om zelf eerst te gaan in de liefde, die zooveel offers vraagt, om dan als Paulus, als door een onweerstaanbare kracht gedwon gen, een waarachtig apostel van Koning Christus uit te trekken! Laat ons toch niet alleen bewonderen de kloeke strijders van Mexico, die de rechten van hun lieven Koning opeischen tot in den dood. Laat ons niet wachten met den strijd tot een tweede Calles komt om ons te too- nen. dat wy te veel geslapen hebben! Moge de a.s. algem. Katholiekendag, die de glorie van den Christus-Koning gaat bezingen, menig christenhart van liefdes- moed doen zwellen! P. JOACHIM SS.CC. Men hoopt zeer, dat Z.Em. kardinaal van Rossum, prefect der Propaganda, van wien het groote initiatief voor den bouw van een nieuw gebouw der Propaganda uitging, de eerste steenlegging zelf zal kunnen ver richten. De krachten van den kardinaal komen echter, naar men aan de „Msb." schrijft, slechts zeer langzaam terug en, hoewel Z.Em. lederen dag de H. Mis mag lezen, verbieden de doktoren alle werkzaamheid en laten geen bezoek toe om vermoeiingen, die in 't begin van het herstel veel geschaad hebben, te voorkomen. Mgr. Marchetti, aartsbisschop van Seleul cia en secretaris der Propaganda, die innig gehecht is aan Z.Eminentie, verdubbelt zijn reeds zoo groote werkzaamheid om hem alle vermoeienissen te besparen. NEDET LANDSCHE SCHEPEN. AZOLLA ms. 29/2 van Holbeek te Holtenau. BATAVIER III 1/2 v.m. 7 uur 45 van Rotterdam te Gra- vesend. BELLATFTX 29/3 van San Lorenzo te ïbieury. CALEDONIA 29/2 van Aberdeen naar Rotterdam. EEM 1/2 Niton cep. Valencia naar Hamburg. EMMAPLEIN 29/2 Niton gep. B.-Avres naar R'dam. GOUV'E 29/2 van Ruisque naar Duinkerken.m HEF ME 27/2 Singapore mar Colombo. JOHANNA 27/2 Singapore te Colombo. JOHANNA 27/3 van R'dam te Nanfes. JOHANNA 1/3 van Nantes naar St. Nazaire. NOORDSTER ms. 28/2 van Nakskov te Holtenau. PALEMBANG 25/2 van Pladjoe naar Singapore. PHOBOS 23/2 van Singapore naar Perim. RUURLO 29/2 Pernambuco gep. Sunderland n. La P SCOPAS 25/2 van Sydney naar Adelaide. SELENE 24/2 van Singapore naar Hongkong. ST. PHILIPSLAND 29/2 van Hamburg n'd. Tyne. SULTAN V. KOETEI 24/2 van Batavia naar Balek Pap pan. THEANO 29/2 van Dublin te Belfast. TRENT 29/2 van Hamburg n.... UNIO 27/2 van Shanghai naar Hongkong. UTRECHT 27/2 van Tjilatjap naar Balek Pappan. VALKENBURG 29/2 van Lissabon naar Decido. VECHTDITK 29'2 van Ibicuy te Hamburg. VULCANUS 25/2 van Miri naar Haiphong. IJSSEL 29/2 Gibraltar gep. Valencia naar Londen. STOOMVAART MIJ NEDERLAND KARIMATA (uitr.) 1/3 van Port Said. RONDO (thuisr.) pass. 29/1 Ouessant. SIMALOER (uitr.) 1/3 van Suez. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ ADONIS 28/2 van Patras te Calamata. AGAMEMNON 29/2 van Salonica naar Yerokini. ARES 29/2 van Bremen te Harburg. AURORA 28/2 van Palermo naar Tarragona. RENNEKOM a/3 van Chili te Antwerpen verwacht. COTTICA 28/2 van W.-ïndië tc New York. HECTOR 29/a van La Guayra te Curacao. 7ATERDAG 5 MAART. HILVERSUM id6o M. 12.00 Polttieber. 13.30—2.00 Lunchmuziek cioor i.e: Rsdtotrio. 3.003.43 Han- delswerenschapp. lezingen. Spi. I. Roet Izn.accountant te Amsterdam Economiseert Uwe administratie. 4.00 Italiaansche les. 4.30—5-15 Fransche les. 3.15b.oo Duitsche les. 6.007.15 Conce.i door net Omroep orkest. 7.157..45 Tumbouwhalluurtje door Mr. L. Niemóller De economische beteekenis v.d. tuinbouw. 7.45 Politieb. HUIZEN 1950 M. Vo.ir 6 uur 340.9 M. 13.30 Tudsein. 12.301.30 Luncitmuziek door het Trio „Winkels".— 3.00—4.09 K.R.O. K Videruurtje door de dames Ria Mul der en lea'nny Leetlar en den heer lac. Suerink. 3.00 6.00 K.R.O. Dinernitiziek b.oo6.30 Litterair half uurtje door Herman de Man uit Vianen Secret, v.d. Litt. commissie v.d. K.R.O. 6.30—7.00 K.R.O. Dinermu- ziek 1 vervolg). 7.007.30 K.R.O. Cursus Hollandsch door D. G. G. v. Rmgele «em 7.308.00 Lezing door Mr. F. Vorstman De inrichting van onzen staat. De Ko ning en zijne bevoegdheden (vervolg). 8.00 K.R.O. Concert door het K.R.O.-.Trio. Mei M. Heymans, so praan. Spr. De heer P. J. S. Serrarens, secr. v.h. Int. Chr. Vakverbond i De internationale Christelijke vakbe weging. DAVENTRY 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1.20—3.20 Orkestconcert. 3 50 Dansmuziek. 4.05 6e ronde oas de F. A. Cup. Voetbalwedstiijd. 5.05 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 ü.ili,i..'enconcert. B. de la Porte, alt. M. Brown tenor. 6.50 Niimwsber. 7.10 Vervolg Balladenconcert. 7 20 Muziekbespreking. 7.35 Schumanns liederen voo- sopraan 7-45 Rugby-voetbal- wedstrijd Royal Navy en Army nlgby b.05 C. Lid- dmgton, conlerencier. 8.20 De Leicester brass baad. W. Groocock, orgel. 9-20 Nieuwsber. 9.35 Mr. Ja mes Stephens teesr uit eigen wernen. 9-50 Nieuwsber. 9.75 ..Peaches", een revue van I,. du Garde Peach. Koot en orkest. 10.50—12.20 Dansmuziek. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. xo.50—11.00 Concert. 3.504.50 De Homonyme kizi. Dansmuziek. 8.50—H.20 Galaconcert. Orkesr, uzeband en Parijze» solisten. LANGF.NBERG 469 M. 13.25— t.jo Oe kestconctrt. 3.205.508e Symphor.ie van Gustav fc -Het, voor a gem. koren, knapenkoor, soli en groot orkest'. (130 musici) 1000 medewerkenden. 7.35 Vroolijke avpnd, van dea Rijn den wijn en de maagdelem. Daarna tot 12.20 Dans muziek. KONIGSWUSTERHAUSF.N 1350 M. (ZEY.SEN). 11.107.05 Lezingen en lessen. 7-30 „E)te Nacht- wandlerin". opera in 4 acten. 9.5011.50 Ciansles van Waiter Carlos. Daarna dansmuziek tot 13.00. HAMBURG 395 M. - 3.20 8e Symphome Mahler, tiooo medewerkenden). 5-20 Vrooliik concert. 7.80 „Die Frau im Hermelin", operette in 3 acten, Gilbert. 10.40 11.50 Dansmuziek. Norag-tazz-orkest. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.35— 10 35 Orkestconcert. 10.3511-20 Dansmuziek. LUNA 29'2 van W.-Tndië te New York. MINERVA 29/a. van Smyrna te Constaijtinopel PLU TO Portimao naar A'dam pass. 29(2 Dungenewa STRABO 29 2 van Ams.erdam te Bordeaux. THESEUS 29,12 van Vigo naar Amsterdam. ULYSSES 29/z van Hamburg naar Amsterdam. ZEUS Valencia naar R'dam pass. 29/2 Dungeness. KON PAKETV. MAATSCHAPPIJ RANTAUPANDJANG 25/2 van Batavia naar Saigon. HALCYON LIJN. STAD ARNHEM, Rosaiio naar Amsterdam, 39/a na Las Palmas. HOLLAND—AMERIKA LIJN BINNENDIJK 29I2 van New Port News naar Rotterdam* BLIJDENDIJK 29/2 van Rotterdam naar Boston. LEERDAM Rott. naar New-Orleans, 29/2 te H.vana, NIEUW-AMSTERDAM, RaR. naar New York 38/3 van Southampton. HOLLAND—OOST-AZM LIJN ZOSMA (thuisr.) 29/3 te Genua. HOLLAND—AUSTRALU LIJN ABBEKERK (uitr.) 1/3 te Melbourne. ALMKERK 29/2 van Hamburg naai Rotterdams HOLLAND—BRITSCH-INDIè LIJN KOUDEKERK 1/3 van Antwerpen te Rotterdams MEERKERK (uitr.) 39/2 te Madras. JAVA—BENGALEN LIJN SIAOE 29/2 van Calcutta te Java. JAVA—NEW YORK LIJW VECHTERDIJK 1/3 van New York te ShtavUs ROTTERDAMSCHE LLOYD BONDOWOSO (uitr.) 29/2 Gravesend gep. Londens KEDOE (uitr.) 29/2 van Genua. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN ALUDRA (thuisr.) 28/3 van Montevideo. A POELDIJK (uitr.) 29(2 te Rio Janeiro. STOOMVAART MIJ OCEAAN TIJDEUS, Batav a naar A'dam, pass. 39/2 GibrattJf* AMSTERDAM, I Maart, (Bericht van den makelaar Jac. Knoop) Zeeuwsche bonten f 5.506.50. idem blauwen f 5#50—6.25, id. bravo's t 66.50, id. blauwen eigenhei mers f 5.255.50, id. roodstar f 4*755». »d. industrie 2.754, id. Juin^er 50 Kg. f77.25, id. eigenheimer 4-—6, d. blauwe poter j f 3.50— 3*7*5id. bonte poten 3.503.75; IJpolder bravo's f 66.50 td. roods ar 1 4*75 5; Drentsche eigenheimers f 2.504; Anna Paulowna zand f 78, Hillegommer zand- f 7Flakkeesche Eigenheimers f 5.506: Spuische eigenhe mers f o: Fne- sche boigers f 5.50—6, id. blauwe borgers f 5*a5"~"5*5Q» roodstar f 4 755 per Hl. DELFT, 1 Maart. Boter. Aanvoer 2/8 v. en 2/xö te zamen 40 Kg. Prijs f 2.24 V#2.45 per Kg. GOUDA, Maart. Kaas. Ter markt waren 72 partijen Prijzen f 5054, rijksmerk xe soort f 3658- 2e soort f b;q84. Handel matig. HOORN i Ma rt Kaas. Aangevoerd 15 stapels briekskaas 1 52, wegende 16.506 Kg. Handel matig. BARNEVELD. 1 Maart. Eieren. Aanvoer 600.000 gfa Prijs f 5.25—6.40. Hande traag. HALFWEG, 29 Febr. Eierenveiling. Aanvoer stuks kippen- t 5.50—6 35, eenden- "5*205*95« Handei vlug. ASSEN, 29 Febr. Vee. Op de mark waren aangevoerd* 5 drachtige varkens f no—65; 126 biggen f 5~~d' 4 ««tea f715; zouters f 0.500.52 per Kg. SCHAGEN. 1 Maart. Vee. Aangevoerd: 8 magere geide koeien 1 1502C0; 74 vette koeien 25020 kaif- koeien 1230340; 376 nuchtere kalveren f814 2x8 over houders f 20—35: 47 magere varkens 20? 70 ve e varkens 5661 ct. per Kg.; 105 biggen f XI—X5; 16 paar# den f 240400. Hande', matig. Boter* Aanvoer 25 Kg. f 22 30 per Kg. V1SSCHERIJ IJMUIDEN, 29 Febi In de weck van 21 tot en met 27 dezer werd door 6 Duitsche en 92 Nedernndsche stoom» treilerc 7 motor- en 21 zeillogger 1 ze 1- er i«6 mororkust- vaartuigen alsmede 8 open booten tezamen 898 500 Kg. treilvisch re; waarde ^an f 316.330 aangevoerd. Van de beugvisscherii arriveerden n di tijdvak aan den afslag za stoombeugers weike 19.750 Kg. beugvisch met een op brengst van 14.736. Har ng werd nie aangevoerd. De 144 van eiders aangevoerde consignat ez ndinge brachten f 6923 op. De tot alomzet bedroeg deze verslagweek de som van f 33^.989 tegen f 366.998 »n de daaraan voorafgaande week IJMUIDEN 29 Feör. Heden waren .an den Rijks- vischafsiag 30 stoomtreilers en 1 logger De prijzen waren a's volgt: tarbot X.70i»m. tongen f 1.50—1.10 pe Kg.; griet f6824, gr. schol 1816.50, md. schel f 19—z6, zetschol 20—16, ki. .chol f 19—12 f x'47» scharren f7.50—3.90 per 50 Kg/ roggen t 3616 per hoop: vleet f3.502, per stuk: pieterman en dood f 138 er. schel- visch c 3830, md. schelviscb 3370. k, md. schelWsch f 262i, ki. «chelvsch 1 ic14, 85.<o eer 5c Kg.; kabeljauw f 2515 per 125 Kg., gr. gullen f126, U gullen f 10—5, wijting t 7—4 per 5c' Kg. 74 Ze wisten niet goed wat ze wel zouden doen. Tenslotte besloot Barry maar naar de rivier te gaan. Plotseling hoorden ze paardenge trappel. Dave rende naar buiten, maar kwam teleurgesteld terug, want het was niet Mr Carrasford, maar een knecht van Walker. Hier zijn een paar brieven voor u, Mr. Wynton, zei hij. ik zal maar verder gaan naar de myn, om te zien of ik wat te eten kan krijgen. U kunt dan onderhand de brie ven lezen. Verwonderd opende Barry een der brieven, móar hy was nog meer verwonderd toen hij zag, dat de briei van den notaris van zyn oom kwam. Vlug las hij den inhoud. Dan bleef hij een oogenblik in gedachte staan en staarde naar den gr^j1. Hierna opende hij den andere» brief. D kwam van Lady Summers, en ze beval hem hierin, zi vroeg het me tl dadelyk naar Engeland te komen, indien hy tenminste niet alleen zyn eigen geluk, maar ook het geluk van iemand, die hem dierbaar was, niet wilde verwoesten. Het bloed steeg hem naar het gelaat, zijn hart klopte snel. Er was slechts een „dier baar" aan Barry in Engeland, in de ge heele wereld, behalve Dave dan en die ééne was Kate. Hy vroeg zich niet af, wat Lady Summers wel bedoelde. Het was hem voldoende te weten, dat Kate's geluk op het spel stond. Dave, zei hy ernstig. We gaan naar Engeland. Het geluk begunstigde Carrasford. Hy haalde nog juist de boot, die op het punt stond te vertrekken, had een voorspoedige reis en bereikte Londen in zeer korten tyd Maar erg gerust gevoelde hij zich niet, want hij begreep, dat Barry en Dave hem op de hielen zaten. Hij kocht dadelijk na aankomst een krant en bijna het eerste, waar zijn oog op viel, was een bericht, waarin vermeld stond, dat de verzekeringsmaatschappy, die hy 'en Catley opgericht had, failliet was. De gedupeerde verzekerden hadden een open bare aanklacht ingediend en hoopten aldus ongetwyfeld een gerechtelyke vervolging der mannen, die hen bedrogen en opgelicht hadden. Dit was echter slechts een voor bode van do .tnder" tampen die hem nog te wachten stonden. Hy was pas een oogenblik thuis, toen Catley hem reeds een bezoek bracht. Hy zag bijna even bleek als Carras ford en begon zonder veel omwegen: Als er een gerechtelyke vervolging te gen ons ingesteld wordt, zijn we nog niet gelukkig. Ik heb Je steeds gezegd, het was een gevaarlijk spel, dat we speelden. Je ziet nu de gevolgen. Hoe staat het met de goud- myn? Je kykt net of het daar ook niet erg floreert. Voor ons tenminste niet antwoordde Carrasford. De wettelijke voorschriften zijn niet vervuld en daarom zal het voor ons weinig voordeel opleveren. Ik dacht het al, zei Catley. Wat ben je nu van plan te doen? Wat ben jy van plan te doen? vroeg Carrasford grijnslachend. Ik verdwijn spoorloos, antwoordde Cat ley. ernstig. Carrasford beet zich op de lippen. Wil je mij dus, nu ik er zoo voor sta, in den steek laten? Je kunt toch ook uit Londen vertrek ken, zei Catley. Carrasford lachte; hij wist, dat, als hy eenmaal getrouwd was, hij een ontzaglijk fortuin zou bezitten en misschien zou hy zich nog kunnen redden. Hy zou dan alle verantwoordelijkheid op zich nemen en allls weer in orde brengen. Het zou hem wel een aardige duit kosten, maar enfin, dat moest hij er dan maar voor over hebben. Je moet het natuurlyk zelf weten, zei Catley onverschillig. Je bent zeker wel binnen, hè, merkte Carrasford grijnslachend op. Ja. tamelijk! gaf Catley toe. Ongetwy feld heb jy hetzelfde gedaan. Ik wensch i je goeden morgen, Mr. Stanley Carrasford. Ik zou je nog even willen zeggen, dat ik blij ben niets meer met je te maken te hebben. Je hebt me langen tyd als een werktuig, als een hond behandeld, maar toch was ik niet zoo dom, als je wellicht dacht. Wat ik ook gedacht neb, ik weet nu, dat je een schurk bent, zei Carrasford. Dat is mogelyk, antwoordde Catley. Maar zoo doortrapt als jij, ben ik nog niet. Ik laat jou den palm der victorie, Carras ford. Bonjour! Hij nam zyn hoed, maakte glimlachend een buiging en verliet het huis. Even daarna was hij reeds onderweg naar een land, waar de politie hem niet gauw zou kunnen ontdekken. HOOFDSTUK XXXII. Carrasford ging den volgenden morgen naar Eastley, De eerste j>ersoon, die hy in het huis van Sir Felix ontmoette was Lady Summers. Carrasford was overspannen van zenuwen en daardoor overgevoelig. Hij verbeeldde zich, dat de toch altijd doordringende oogen van Lady Summers hem nu nog scherper aankeken of liever trachtten te doorboren. Toen ze tot hem sprak, bemerkte hy, dat er iets verdachts in haar stem ag. Dus je bent toch maar weer terugge komen, zeide ze. terwyi ze heel even zyn' hand drukte. Nogal plotseling en onver wachts, is het niet? Ja, zei Carrasford glimlachend. Kate heeft toch myn telegram ontvangen? O, ja. antwoordde Lady Summers. Ze is met Sir Felix in de stad. Carrasford schrok, en even kleurde hy. Dat wist ik niet zeide hij. Ik dacht na tuurlyk, dat ze hier was en ben rechtdoor naar hier gekomen. Gisterenavond ben ik pas gearriveerd. O, merkte Lady Summers op. Carrasford keek op zyn horloge en zuchtte. Er gaat pas over twee uur een trein, zei Lady Summers. Je moet eerst iets ge bruiken en bovendien zou ik je eens graag willen spreken. Heerlijk, zeide hy en volgde haar naar de eetkamer. Ik wou eens met je spreken over Kate. Een mooier onderwerp had u moeilijk kunnen kiezen, mevrouw, zei Carrasford. Lady Summers beduidde een dienaar zich uit de kamer te verwijderen, nam tegenover Carrasford aan de tafel plaats en haar handen in haar schoot gevouwen, vroeg ze: Je wilt zeker, dat het huwelijk zoo spoedig mogeiyk plaats heeft? Dat is juist, wat ik wensch, zeide Carrasford glimlachend. Met dat verlan gen, ben ik weer zoo spoedig uit Amerika vertrokken. Ik geloof, dat ze dom genoeg ls ln zoo iets toe te stemmen. Maar neen Carrasford zag haar met een vragenden blik aan. Ja, Mr. Carrasford, zei Lady Summers. Ik wil openhartig met je spreken. Ik zal je volle onverbloemde waarheid zeggen. Ik ken Kate zeer goed, zoowel in- als uitwendig, en ofschoon ik je het eigeniyk niet eens be hoefde te zeggen, Kate voelt in het geheel geen liefde voor je. Wat! riep hij lint. Dan lachte hy onge- loovig. Ik ben bly te durven beweren, dat ik het in 't geheel niet met u eens ben. Lady Summers Ik weet heel goed, dat Kate en ik elkaar begrijpen en het goed met elkaar kunnen vinden Geloof het niet, zei de oude dame grimmig. Je meent dat misschien, maar Je vergist je, hoor! Nou heb ik haar pas be grepen. Nog eens, ik herhaal liet: „Kate wil niet met je trouwen, ofschoon ik moet toegeven, dat ik de reden waarom niet precies weet, stelt ze je het volgende voor. Onderbreek me nou alsieblieft niet, laat me eerst uitspreken. Ik wilde i" vragen haar een kans te gevenhaar de^'üheid terug te geven; of liever, laat haai"gaan. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8