Stadsnieuws Agenda 4 Maart Agenda 5 Maart De huisvesting van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst in perceel Kenaupark 6 De staking in de Kleeding-industrie Burgerlijke Stand. Een hartelijk wederzien. De werkzaamheden aan den Heerenweg Algemeene vergadering Bloembollencultuur Na den brand in het Laborato rium te Lisse Gewetensseld. Statuten. Directe belastingen, enz. De auto-jagers Kindje te water. DE WONINGEN VAN „TUINWIJK" IN VOORMALIG HEEMSTEDE 100.000 noodig voor verbetering der woningen; ver laging der huren Ned. Natuur-Historische Vereeniging. Gemeentezaken. MUZIEK. J. s Óe rioleering aan de Amsteramsche- vaart. Het Kweekersblad Huldiging van den Directeur der Gemeente-Reiniging Het straatje der conflicten Telegrafisch Weerbericht. HOCKEY. De wedstrijden van Zondag R.K.V. „Zwaluwen". R. K. V. V. Onze Gezellen. Autohotsing te Delft De Los Angelos na een succes- vollen tocht teruggekeerd. §PAA1ÏNEBANK Haarlem - Amsierdam DAMMEN Aankondiging BON. Een flacon Mésal Uistekend middel tegen Sociëteit St. Bavo. Proza en Poëzie half 12 uur. Gebouw St. Josephgezellen, Jansstraat 59. Sociëteit St. Bavo. R. K. Stucadoorspa- troons 8 uur. De bond van Haarlem- sche zangvereenigingen 8 uur. Haar lems zanggenot. 8 uur. Bevolkings bureau 8 uur. Kleermakers 8 uur. Gebouw St. Josephgezellen, Jansweg 59. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, behalve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89 A uur. R.-K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.-K. Leeszaal en TTitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken, van 25 uur en van 79 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. R.-K. Arbeidsbeurs voor Mannen en Jon gens Sociëteit „St. Bavo", Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 tot half 12 uur, 's-middags van 35 uür, 's-avonds van half 8 tot half 9 uur. 's-Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling Haarlem Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstr. 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van vjn. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's-avonds van 89 uur. Zaterdags v.m. van 10—12 uur Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereenlging Jansstraat 49 Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R.-K. Kraamverpleging van de Derde Orde van St. Franciscus Aanvragen ook voer niet-leden van de Derde Orde te richten Dinsdag van 2—3 uur St. Bavo, Smede straat Woensdag van 23 uur Spaam- hovenstraat 8, Haarlem-Noord Don derdag van 23 uur Damiatestraat. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavo- dorp), Donderdags van 23 uur. Zuster Toeset, Spaarnhovenstr. 8, Haar lem, Donderdags van 23 uur. ST. VTNCENTIUS-BIBLIOTHEKEN. L Nieuwe Groenmarkt 22. Woensdag- en Vrijdagavond van 7J4 tot 9 uur. 2. Klarenbeekstraat 60. Woensdagavond van 7J4 tot 9 uur. 3. Hagestraat 49. Woensdag- en Vrijdag avond van TA tot 9 Uur. Woensdagmiddag van 2 A tot 4 uur, alleen voor jongens en meisjes. 4. Gen. de la Reijstraat 17 (Schoten), Dinsdag- en Vrijdagavond van 8 A tot 9 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. APOTHEEKDIENSTEN. De Zondags- en Nachtdienst der Apotheken Wordt deze week waargenomen door Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, Tel. 11596 en de firma Begemann Sneltjes, Jansstraat 27, Tel. 10043. Ter uitvoering van de in de vergadering van 19 Januari j.I. door B. en W. overgeno men motie van het lid, den heer Peper, nopens de huisvesting van den geneeskundigen dienst, hebben B. en W. uitgezien naar een gebouw, dat zich voor huisvesting van dezen iienst zou leenen. De directeur heeft ter voldoening aan de op dracht, daartoe verschillende gebouwen be- tichtigd, ten einde te kunnen beoordeelen, welk perceel voor de huisvesting van zijn dienst, met uitzondering evenwel van de polikliniek voor besmettelijke haarziekten, geschikt zou zijn. Met hem zijn B. en W. van oordeel, dat het perceel Kenaupark 6 zich het beste voor het beoogde doel leent. De huurprijs van dit gebouw, dat voor 5 jaar kan worden ge huurd, is na eenig overleg bepaald op 2.200, per jaar. B. en W. vragen daarom machtiging, om met ingang van 1 April 1928 te huren voor de huisvesting van den Geneeskundigen dienst, voor den tijd van 5 jaren, het perceel aan het Kenaupark No. 6, en zulks tegen een jaarlijkschen huurprijs van 2.200, met het recht voor de gemeente om het per ceel gedurende den huurtijd voor 40.000, te koopen en verder onder nader te stellen voorwaarden. De commissie uit de besturen van werk nemersorganisaties deelt mede, dat Maan dagmorgen a.s. een appèl-vergadering voor de stakers wordt gehouden, en des avonds om 8 uur een vergadering voor kleermakers, die werkzaam zijn voor de maat-confectie- zak n. Beide vergaderingen worden gehou den In gebouw „St. Bavo", Smedestraat. Geboren: 28 Febr.: P. v. WijkKlooster, d. E. E. M. K. DiederichBebensee, z. 1 Maart: R. Mant jeKok, d. 29 Febr.: W. A. BangertBakker, z. 1 Maart: E. Ste wee—Ploeg, z. 28 Febr.: W. C. A. Wet terbeekBrugman, d. 1 Maart: P. J. HoutkampHoogeveen, z. J. de Lugt Beukenkamp, z. C verleden: 29 Febr.: J., 13 d., z. van J. Kou wen, de Witstraat. M. C. v. Burkum Kennik, 68 jaar, Groendaalsteeg. J. A. Remmé, 23 jaar, Olycanstraat. In de Duvenvoordestraat liep gisteren J. S.; mi ontmoette daar iemand, die in S. een ouden bekende zag. Hij sprak hem aan over een vroegere kwestie, waaraan waarschijnlijk onaangename herinneringen waren verbon den. Er ontstond althans een woordenwisse ling, die zoo hoog liep, dat de oude vriend een mes trok en S. daarmede in het rechter- Een agent van politie verleende de eerste hulp, waarna S. in het St. Elisabethsgasthuis werd behandeld. Hij wilde den naam van zijn vechtlustigen ouden vriend niet opgeven. Men is thans druk bezig aan de verbree ding en bltumeering van den Heeernweg. Door de verbreeding vooral moeten vele tuintjes en ook boomen ten offer vallen aan het snelverkeer. Thans zijn arbeiders bezig de boomen te vellen voor „Van ouds het oude Posthuis", dicht bij de R.K. Kerk te Heemstede, da- teerende uit vroegere jaren en bekend uit den tijd dat snelverkeer niet noodig was en de postkoets langs den grooten heirweg ging en hier een pleisterplaats had. Door het rooien dezer boomen komt het oude gebouw dat nog bijna in zijn originee- len vorm is gebleven, vooral wat den voor gevel betreft, veel beter uit. Alleen de ra- menluiken zijn veranderd, toen de heer N. .J Nijman, architect alhier er zijn kantoor vestigde. Achter dit gebouw zijn de patro naatslokalen gevestigd. Maar met het rooien dezer boomen, zijn eenige gevaarlijke hinderpalen uit den weg geruimd, daar vooral den laatsten tijd auto's nog al eens met deze boomen in aanraking kwamen. Dat het opruimen dezer hinderpalen geen overbodige luxe was, bewijst wel de smalle weg voor het huis, waarover dagelijks hon derden auto's heen en weer vliegen. De 159e algemeene vergadering der Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur zal gehouden worden op Maandag 26 Maart 1928 In het Gem. Concertgebouw te Haarlem. Ket „Weekbl. v. BI. C." heeft eens geïn formeerd, hoe het staat met het Laborato rium voor Bloembollenonderzoek, dat op 17 Februari een prooi der vlammen werd en in welk stadium de zaken thans verkeeren. Uit oproep van den directeur, Prof. Van Slog- teren, in 't nummer blijkt reeds, dat men in geen geval bij de pakken, of juister ruïnes, neerzit, maar weer moedig begint nadat eenige orde in den chaos is gebracht. Dit verdient waardeering en waar zoovelen naar gebleken is zich de vraag st el len: hoe kunnen wij hier helpen, zal de hulp die hij thans vraagt wel graag voor zoover mogelijk gegeven worden. Bereidwilligheid van alle zijden blijkt trouwens. Het Rijk heeft met bekwamen spoed een hulploods, die bij den Gezond heidsraad beschikbaar was, op het terrein geplaatst en daarheen zijn en worden nu overgebracht de gelukkig talrijke, belang rijke hulpmiddelen voor het onderzoek, die uit de ramp zijn gered. Een crediet is toegestaan voor aanschaf fing van de meest noodzakelijke instrumen ten en andere voor een voortzetting der on derzoekingen onontbeerlijke zaken. Reeds worden besprekingen gehouden over den herbouw van het Laboratorium, waarbij enkele kleine ongemakken, die het gebouw had, zullen kunnen worden verme den. De regeling van de financiën is een punt, waarmede men al aardig vorderingen maakt. De staf van medewerkers van Prof .van Slogteren, waaronder er zijn, die door den brand in hun studie ernstig zijn opgehouden, ziet vol verlangen naar den herbouw uit en men hoopt dat reeds in Augustus a.s. het Laboratorium uit zijn asch zal zijn verrezen. Hoe dit zij, de wetenschappelijke werkers aan het Laboratorium te Lisse verbonden, hebben in deze weken wel ondervonden, dat het geheele vak bereid is alles te doen om de gevolgen van dezen brand zoo spoedig moge lijk uit te wisschen. GAS EN ELECTRICITEIT VOOR HUIS HOUDELIJK GEBRUIK De heer Peper heeft de volgende motie ingediend De Raad der Gemeente Haarlem, van meening, dat meer aanwending van gas en electriciteit voor huishoude;;jk gebruik van groot, algemeen, sociaal belang is dat dit meerdere gebruik grooter bloei der gemeentebedrijven ten gevolge zal hebben dat dus de grootere omzet, op bovenstaan de wijze verkregen, een algemeen belang, in den besten zin van het woord, heeten mag, dat het van gemeentewege verstrekken van huishoudelijke verbruiksartikelen, voor het benutten van gas en electriciteit, op ruimer dan tot nu toe gevolgde wijze en op de gunstigst mogelijke voorwaarden, dit algemeen belang, op de best mogelijke ma nier, bevorderen kan noodigt Burgemeester en Wethouders uit de noodige maatregelen te treffen, waarin met de hierboven uitgesproken meening, ten volle rekening is gehouden. Ingekomen is bij den inspecteur der di recte belastingen te Haarlem, 1ste afd., 21.76 gewetensgeld. De „Staatscourant" bevat een wijziging in de statuten van de Vereeniging van Pro vinciaal Personeel in Noord-Holland. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de inspecteur der registratie en domeinen, mr. W. W. Osinga, verplaatst van de inspectie Zwolle, 2de afdeeling, naar Haarlem en is werkzaam gesteld aan de inspectie der directe belastingen, 1ste afdeeling, alhier. Haarlem schijnt een persoon of eenige personen te herbergen, die er een sport van maken, eenige uren met den auto van an deren uit toeren te gaan. De laatste week kwamen bijna dagelijks berichten, dat in de avonduren een onbeheerd staande auto werd ontvreemd, die later werd teruggevonden. Gisterenavond is het weer gebeurd in de Emmastraat. Om 11 uur verdween daar 'n auto, die onbeheerd voor een der perceelen stond en om half een 's nachts vond de politie het vehikel onbeschadigd in de Em- malaan terug. De 2 A-Jarige T. K., wonende Jacob Geel- straat 33, viel gisteren onder het spelen in het water van de Zomervaart. Gelukkig zag het een voorbijganger, J. P. wonende Zomervaart S 72, die gekleed in het water sprong en het kindje op het droge kon brengen. Ingevolge de wet van 21 April 1927, treedt de gemeente Haarlem in alle rechten en verplichtingen, welke voor Heemstede voort vloeien o.a. uit de verleening van borgtocht door die gemeente voor rentebetaling en aflossing van geldleeningen, aangegaan ten behoeve van den bouw van woningen, ge bouwd op het aar Haarlem overgaande ge bied. Daar de gemeente Heemstede zich garant heeft gesteld voor de door de Woningbouw- vereeniging „Tuinwijk" bij de Rijksverzeke ringsbank gesloten geldleening van 600.000 onder hypothecair verband van de 86 wo ningen dier vereeniging in het Haarlem merhoutpark, heeft de gemeente Haarlem derhalve in het vervolg belang bij de ex ploitatie vant' genoemd woningcomplex. De woningen werden gebouwd op gronden van de gemeente Heemstede tot 31 Decem ber 1995 in erfpacht verkregen. Aanvanke lijk bedroeg de canon 0.60 per M2., doch deze werd bij overeenkomst d.d. 30 April 1927 teruggebracht op 0.42 per M2. De ca non per jaar bedraagt thans voor het ge heele complex 9,985,08. Ten slotte is er nog als tekort op de ex ploitatie over hetjaar 1926 26.988,11 en over het jaar 1927 vermoedelijk minstens 29.000. De huurprijzen der woningen bedragen: van 3 woningen 1,300 per jaar; van 47 woningen 900 per jaar; van 6 woningen 825 per jaar en van 30 woningen 780 per jaar. Van de woningen staan of komen ledig: 3 van 1,300 (waarvan één met 1 Mei 1928), 28 van 900 (waarvan twee met 1 Mei 1928), 3 van 825, en 15 van 780 (waarvan één met 1 Mei 1928). B. en W. hebben bovenstaande gegevens opgenomen, om den raad zoo volledig mo gelijk omtrent den toestand der betrokken bouwvereeniging in te lichten, zonder daar mede echter ook maar eenigszins te willen uitdrukken in' hoeverre -de gemeente Haar lem op grond van de aangehaalde wet van 21 April 1927, zich ten deze financieel ver antwoordelijk acht. Om een geheel zuiver beeld te kunnen ge ven van de verhouding tusschen de gemeente Haarlem en genoemde bouwvereeniging, zou het noodig zijn de einduitspraak omtrent de gevolgen van den overgang van het grond gebied, waarop de woningen zijn gebouwd, af te wachten. De toestand der woningen is echter van dien aard, dat uitstel niet langer mogelijk is. Zou toch langer met het aan brengen van verbeteringen worden gewacSit, dan is de kans zeer groot, dat de perceelen, welke nu nog zijn bewoond, ook spoedig le dig komen. De verbeteringen, welke noodig worden geacht om de perceelen in behoor lijken staat te brengen, bestaan voorname lijk in het waterdichtmaken der gevels en het aanbrengen eener nieuwe platbalklaag met mastiekbedekking. De kosten daarvan worden globaal geraamd op 100.000. B. en W. stellen voor hen te machtigen tot dat doel genoemd bedrag ter beschikking van „Tuinwijk" te stellen. Het aanbrengen der herstellingen zal met zeer veel zorg dienen te geschieden. Het is daarom de bedoeling het werk in eigen be heer en slechts geleidelijk te doen uitvoeren. Zoo zullen eerst de dakbedekkingen worden vernieuwd en eerst daarna met het vochtvrii- maken der gevels worden begonnen. B. en W. stellen eich voor tot dit laatste niet te doen overgaan, dan nadat met de Commissie van bijstand in het beheer der openbare werken overleg is gepleegd over de wijze, waarop het vochtvrij maken niet alleen met het meeste succes zal kunnen geschieden, maar ock zonder aan de aestische waarde van het com plex meer schade toe te brengen dan ter be reiking van het doel strikt noodzakelijk zal zijn. Kan met zekerheid worden verwacht, dat door het aanbrengen van vorenbedoelde ver beteringen de woningen weder in behoorlij ken staat zullen worden gebracht, even ze ker is het, dat het aanbrengen dier ver beteringen alléén niet tot gevolg zal hebben, dat de ledigstaande woningen weder alle zullen worden verhuurd. De huurprijzen zijn daarvoor te hoog. Wil er kans bestaan de perceelen te verhuren, dan moeten de huren worden verlaagd en wel zoo, dat zij zullen bedragen: voor de 29 laagbouwwoningen 700 jer jaar. Voor de 45 hoogbouwwoningen 800; voor dë 6 poortwoningen 720; voor de 3 hoek woningen 800; voor de 3 hoogbouwwo ningen (1A breed) 1000 per jaar. Hoewel de financieele gevolgen niet met zekerheid zijn te overzien, staat toch wel vast, dat het eenige middel om de jaarlyk- sche exploitatie-tekorten te verminderen bestaat in het verlagen der huren. Met eenige omzichigheid zal daarbij te werk moe ten worden gegaan. De nu voorgestelde huur prijzen zijn, gelet op de aan te brengen ver beteringen o. i. wel te bedingen. Mocht even wel blijken, dat nog verdere verlaging noo dig is, dan zullen B. en W. den raad me dewerking vragen. Het ligt in het voornemen, zoodra de fi nancieele verhouding tusschen de gemeente Haarlem en „Tuinwijk" vast zal staan, na dere voorstellen te doen. Men verzoekt ons te willen mededeelen dat de lezing, welke de heer Schroder op Maandag 12 Maart a s. zou houden voor de leden der afdeeling Haarlem van .de Ned. Natuur-Historische vereeniging, wegens on gesteldheid van den spreker tot nadere aan kondiging is uitgesteld. AANBESTEDING Vsijdagmcsgen wesd door het Architecten- BÏJTIJBS GERED. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur werd een werkman op de Nassaulaan door een auto aangereden. Aan een riem droeg hij een tasch om zijn hals en deze slingerde zich bij den val om zijn hals, en hij was niet in staat zichzelf er van te bevrijden. Op zijn gillen schoot ijlings hulp toe en sneed men de riem los. De man werd in een perceel binnengedragen, waar hem geneeskundige hulp verleend werd en hij weer op zijn verhaal gebracht werd. DE EENHEIDSSCHOOL. Door het bestuur van de afd. Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers is op Woensdag a.s., des avonds 8 uur, een verga dering belegd in het gemeentelijk Concert gebouw, waarin het hoofdbestuurslid van den Bond, de heer Th. J. Thvjssen, zal spreken over „De eenheidsschool." B. de Boer verzoekt met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag als hoofd van school 14. V. en W. stelen voor, voor 10 per M2. aan te koopen ten behoeve van het ge- meente-electrieiteitsbedrijf 154 M2. grond, gelegen op de grens van het Haarlemmer hout en Zuiderhoutpark, op welken grond een hoogspstnningsverdeelhuisje zal worden gebouwd. B. en W. bieden ter goedkeuring aan de balansen met verlies- en winstrekeningen over 1926 betreffijde de complexen van 85, 107 en 184 arbeiderswoningen en van 74 middenstandswoningen van de Haarlem- sche Stichting voor Woningverbetering. Bureeu Eirma Willem Robbers alhier aanbe steed Fabriek van Luxe rijtuigen en Automo bielen v.h. Gebr. H. en F. Kimman te Haar lem, het bouwen van 2 bovenwoningen op de bestaande autogarage gelegen Plein 23, Haar lem. De volledige uitslag (den laagsten inschrij ver deelden wij reeds gisteren mede) is als volgt P. Boxs, Haarlem f 24800. Petr. Rozenhart, Haarlem f 27870. H. W. Pollé, Haarlem t 25315. H. v. d. Aar, Zandvoort f 21400. G. Mettes, Bouw- en Anm. Bedrijf „Perse- vero" f 31650. Jac. Koopman, Bloemendaal f 24400. F. Philips, Haarlem f 30480. J. Breevoort, Haarlem i 29800. L. J. Winnubst, Haarlem f 29685. W. Saeys, Haarlem f 26617. E. J. Lubbers, Haarlem f 27200. H. Klaassen, Heemstede f 28227. C. J. B. Verheydt en Smits> Haarlem Noord f 29500. M. Zwaan, Nieuwendam, f 31995. Ant. van Hoften, Haarlem f 32080. N. J. Tromp, Overveen f 24422. Bast. van Geldorp, IJmuiden f 24990. D. Bruin, Haarlem f 29477. Bouw en Exploitatie Mij. Rolland f 30330. G. en J. B. Broertjes te Heemstede en Bloe mendaal f 31740. Metselaar en Zoon, Haarlem f 29150. H. J. Assendelft, Heemstede f 29430. C. Hart, Haarlem f 29988.70. Joh. Kraay, Haarlem f 29900. B. Boerrigter Haarlem f 27350. J. P. IJ. de Vries, Wijk aan Duin f 26659. De gunning zal nader worden bekend ge maakt. Gemeentelijk Orgelconcert Er was nogal belangstelling voor het ge meentelijk orgelconcert van gisterenavond waarvoor als solisten zouden optreden de heeren George Robert, aan het orgel, en de heer Cor de Wilde, violoncellist der H.O.V. Ket was een fraai programma dat ten ge- hoore werd gebracht, en er was zelfs een noviteit te genieten van onzen stadgenoot- componist Hendrik Andriessen. Ket praeluaium en fuga in d dur van onzen grooten J. S. Bach speelde de heer Robert met z'n gewone virtuositeit, waarbij vooral het fraaie voetwerk vermelding verdient. De heer de Wilde droeg dan voor uit de C-dur suite van denzelfden componist, de drie dansthema's, n.l. de Sarabande en de twee bourrées. Met rustige en beheerschte techniek speelde de heer de Wilde deze drie thema's, waarvan vooral het eerste, volkomen naar den eisch, opviel door het spookachtig, we zouden bijna zeggen, sepulchraal effect, dat door de vóórstreek werd gewekt. Alleen het tempo leek ,0ns zoowel voor 't eerste als voor de beide laatste fragmenten wat lang zaam, ofschoon de bourrée's toch al wat pit tiger klonken. De solist, die par coeur speelde, kreeg veel applaus van het dankbaar gestemde publiek. Dan kregen wij een eerste auditie van uet jongste werk, naar we meenen, van Hen r k Andriessen, eene Sonata da chiesa, een kere sonate dus, op een thema „con var.azioni e finale." Het is natuurlijk moeilijk om reeds bij zulk een eerste gehoor het werk, dat ove rigens al de voordeden heeft van een rede lijken omvang, in al zijn finesses te omvatten. Maar wel kunnen wij nu reeds als onzen totaal indruk geven, dat dit fraaie opus voor de orgel-literatuur een aanwinst is van beteeke- nis, omdat in dit oeuvre een waarlijk fris- sche klank wordt beluisterd, en een themati sche ontwikkeling, welke, zonder in het hyper-moderne over te slaan, toch ook weer niet al te vast stoelt op de oude princiepen, althans zeker hiervan geen rücksichtlose copie is. Zooals reeds gezegd de middelmati ge omvfing van dit orgelwerk is reeds 'n verdienste op zich zelf; daarbij komt o.i. nog een groote evenwichtigheid der verschil lende deelen, i.e. de verdeeling tusschen de tempi onderling en de belichting, die vooral door den heer Robert, door een met groote zorg gekozen registratie werd onderstreept. Het auditorium dankte met luid applaus voor de prestatie. „Rève d'amour" en „Courante" van den Belgischen componist J. B. de Pauw kwa men ons na de pauze verrassen door hun lichte en teere expressiviteit; het fraaie, zangerige thema van het eerste, met de beide elkaar beantwoordende stemmen in flageolet- toon, en de tintelende, als kristalhelder water vloeiende tonenreeksen van het tweede, schonken ons, mede door hun logische ont wikkeling groot genot. Daarna traden beide kunstenaars samen op met een fraai nummer van Fauré: „Après un rêve," en een „Grave" van Caspar Cassado. De steeds krachtiger en expressiever wor dende toon van den heer de Wilde was vooral gedurende het eerste nummer opmerkelijk, evenals het bezielde legato: het eenige wat wij in dezen uitstekenden cellist nog voelen als een gemis, is de vrij koele opvatting van het door hem weergegeven werk. Natuurlijk, een Hollander is geen Tsigaan, geen Bohe mer, maar werkelijk, wanneer bij d® uit nemende techniek zich nog iets zou komen voegen van dien warmen, zuidelijken gloed, tevens voortspruitende uit diepe, innerlijke ontroering, dan zouden wij in den heer de Wilde ongetwijfeld een cellist kunnen begroe ten van den allereersten rang. Wij kunnen niet anders dan wenschen dat het daartoe nog eens moge komen! De heer Robert bege leidde smaakvol en met fraai ingestelde be lichting. 'n .Grandioos gespeelde Toccata van Du bois besloot het mooie concert. Rest ons nog te vermelden, dat op het tiende en laatste gemeentelijk orgelconcert op Vrijdag 16 Maart de zangeres Jo van IjzerVincent, in Haarlem geen onbekende, met den heer Robert, aan het orgel, zullen optreden. Door een vijftal bewoners aan de Am sterdam sche vaart, Is een adres aan den gemeenteraad verzonden, waarin zij klagen, dat bij de rioleering van de Amsterdamsche- vaart deze niet is doorgetrokken, onder het trottoir van hun perceelen, waardoor deze perceelen totaal uitgesloten zijn van eenige uitloozing of afwatering in het ge meente-riool. Adressanten zeggen te weten, dat de oorzaak hiervan ls gelegen, in het feit, dat zij hun tuintjes, ter gezamenlijke grootte van ongeveer 44 M2., aan de ge meente wenschen af te staan. Adressanten zijn bereid om de bènoo- digde gronden vóór hun perceelen ter ver krijging van een rooilijn, aan de gemeente te verkoopen tegen den prijs van 25 per M2., onder voorwaarde, dat de gemeente alle schade, welke uit deze verbeteringen voortvloeien voor haar rekening neemt en verder onder voorwaarde van behoud van eenige rechten. Het Kweekersblad, orgaan ter behartiging van kweekers- en veilingsbelangen, is gereor ganiseerd. Het wordt thans uitgegeven door de Drukkerij en Uitg. Mij. „Floralia" te Assen, de redactie is overgegaan naar den heer J. F. C. Dix te Heemstede, terwijl voor de uitgave samenwerking is verkregen tusschen het Hol- landsch Bloembollenkweekers-Genootschap, de Coöp. Haarl. Groenten- en Bloembollen veiling en de Coöp. Veilingsvereeniging te Lisse. Het eerste nummer bevat inleidende artikelen en de foto's van de besturen der bovengenoemde corporaties. Ter gelegenheid van het gouden be- staansfeest der Gemeente-Reiniging, dat niet officieel is gevierd, werd gisterenmid dag de heer v. Driel, directeur der Reini ging, door het personeel gehuldigd als voorzitter der feestcommissie. De huldiging had na afloop van den arbeid plaats in het daartoe versierde ont smettingsgebouw aan den Harmenjansweg De directeur werd namens het personeel toegesproken door den heer J. Zuidam, die daarbij gelegenheid vond de goede ver standhouding tusschen directie en perso neel te roemen. De heer v. Driel dankte voor de waar- deerende woorden en voor het hem aange boden huldeblijk, een schrijfbureau. Naar wij vernemen is het conflict tus schen straateigenaar en huiseigenaren in hethofje bij de Amsterdamstraat, in zoo verre opgelost, dat de werklieden der Gemeente-Reiniging thans toegang ver krijgen om bij de bewoners de tonnetjes te halen en te brengen. Voor de verdere oplossing van de kwestie is de zaak in onderzoek bij Bouw en Woningtoezicht. HULDE AAN WIJLEN PROF. LORENTZ Prof. Ehrenfest te Leiden, heeft van de Russische Natuur- en Scheikundige Vereeni ging een schrijven ontvangen, waarin gezegd wordt, dat deze vereeniging diep den rouw gevoelt van de geheele wetenschappelijke wereld over het overlijden van den groot meester der tegenwoordige natuurlkunde, H. A. Lorentz. Verder wordt in 't schrijven medegedeeld, dat aan de nagedachtenis van den schepper der electronen-theorie en van den voorlooper der relativiteits-theorie eene bijzondere vergadering zal worden be legd. DE TWUYVERWEG. Door den heer Oud zijn aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld Is het juist, dat de minister pogingen in het werk heeft' gesteld, om te geraken tot oplossing van het vraagstuk van den zooge- naamden Twuyverweg in Noord-Holland Zoo ja, is de minister bereid, mededeeling te doen van den aard vn deze pogingen, als mede omtrent het te verwachten resultaat, in het bijzonder met betrekking tot het tijd stip waarop deze weg weder voor het verkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen zal kunnen worden opengesteld Zoo neen, is de minister bereid, zijn mede werking te verleenen, teneinde tot een zoo spoedig mogelijke heropening van dezen weg voor het verkeer met de gemelde motorrijtui gen te geraken Hoogste barometerstand 774.5 m.M. te Danzig. Laagste barometerstand 748.7 m.M. te Seyd'sf jord. Verwachting: Zwakke tot matige O. tot Z. wind, licht tot half bewolkt, met ochtendnevel, droog weer, weinig veran- rt-'-p-r 5n teraneratniur. verwerft tevens het recht tot deelname aan den eindstrijd van het geheeel district en event, ook tot deelname aan den Nationa- len Oiympischen wedstrijd 3de klasse. Bovendien zullen de hoogstaankomenden van elke 3de klasse groep nog kunnen deel nemen aan de Selectie-wedstrijden 2e klasse. De datum van inschrijving sluit op lb Maart a.s. Gespeeld zal worden op achtereenvolgen de Maan- en Woensdagen in 't begin der maand April a.s. Ook niet-leden kunnen voor deze Selec tiewedstrijden inschrijven. Wij vertrouwen dat alle Haarlemsche dam spelers voor deze hoogst belangrijke en in teressante wedstrijden zullen inschrijven. Wl® wordt kampioen? Hedenavond contributie betalen in ons Ge- zellenhuis,, Jansstraat 59, van 89 uur. Programma voor Zondag 4 Maart: R. K. V. Z. I—A. D. O. I (vriendsch.), 2% u. R. K. V. Z. II—Victrïx II, 2 uur. R. K. V. Z. Ill—Geel-Wit III, 2 uur. R. K. V. Z. IIIA—T. Z. B. III, 2 A uur. Alzoo een flink programma voor onze garde. Wanneer het weer zich goed houdt, dan kan het Zondag een buitengewone voetbaldag worden. En dan met vier elftallen op het Sportpark. V/at zal dit een gezellige drukte geven. Ik verwacht dan ook geen afschrijvin gen, hoor! Ons 1ste elftal krijgt bezoek van den kam pioenspretendent A. D. O. I uit Heemskerk en vooruit kunnen we al bepalen, dat dit een geanimeerde partij zal worden. Het tweede elftal zal zijn wedstrijdgedeelte van nog 30 minuten afwerken tegen Victrix II, met 10 in zijn voordeel. Jelui zijn vol ledig, dus ik verwacht een overwinning of minstens een gelijk spel. Na de prestatie van 1.1. Zondag van het derde elftal, kan ik niets anders dan een puntenverdeeling voorspellen tegen het sterke Geel-Wit III. Wanneer jelui echter het zelfde samenspel te zien geven en juffrouw Fortuna niet op zich laat wachten, dan weet ik nog niet. Misschien een overw En ja, wat zal 3A doen? Het speelt een vriendschappelijke party tegen de Zandvoort- sche jongens. Ongeoefendheid zal bij sommi gen wel parten spelen. Doch jullie houden den moed er maar in, hoor! Het is een goede oefenwedstrijd en tevens aangename kennis making. Allen veel succes en een pleizierigen wed strijd. JOOP DE TWEEDE. Seer. J. J. Loerakker, Leeuwerikstraat 13 Haarlem. Geel Wit I—Onze Gezellen I, 2A uur. Onze Gezellen IIH. B. C. III, 2 uur. Onze Gezellen IIIH. B. C. IV, 2 uur. Het eerste elftal speelt een medaille-wed- s.trijd tegen Geel Wit. Het zal een aardige strijd worden te Heemstede. Geel Wit was er de laatste wedstrijden goed in, zoodat ons eerste voor geen gemakkelijke taak staat. I Het tweede elftal speelt tegen H. B. C. III. Waar de vorige maal de Gezellen met 71 voorstonden, zal nu de resteerende 25 mi- nuten uitgespeeld dienen te worden. Reeds 1 zijn aan den bond inlichtingen hierover verzocht. j Onze junioren zouden om 2 uur H.B.C. IV ontvangen. Nu de bond evenwel een se niorenwedstrijd heeft vastgesteld, kan dit niet doorgaan. De junioren-competitie zal echter wel een en ander wijzigen, vermoed ik, zoodat toch gespeeld kan worden. Hoewel het leeuwenaandeel der hockey- belangsteliing Zondag a.s. uitgaat naar Den Haag voor den wedstrijd H. D. M.Amster dam, toch is ook de plaatselijke ontmoeting M. H. C.Bloemendaal aan den Meerweg gansch niet van belang ontbloot. Alle drie de clubs spelen Zondag hun laatsten wedstrijd. Amsterdam en H. D. M. hebben in dit seizoen uit 11 wedstrijden 13 punten kunnen kloppen: M. H. C. is met een punt minder een zeer goede derde. Wie in Den Haag wint, is .kampioen en de verliezer verhuist onverbiddelijk naar de derde plaats. Wij houden het alsnog op Am sterdam: vooral in het spelen van zoo'n emotievollen final-wedstrijd zal Amsterdam de betere blijken. Maar komt het tot een gelijk spel, dan heeft M. H. C. evenveel punten met H. D. M. en Amsterdam! Ten minste als de Musschen van Bloemendaal winnen en dat kan veilig aangenomen wor den. Het is zelfs te betwijfelen, of de Bloe- mendaalsche voorhoede ook slechts eenmaal Katte zal kunnen passeeren. M. H. O. weet, dat zijn kans op een kampioenschap, hoewel zeer klein, nog bestaat en zal zich dien overeenkomstig weten te gedragen. In de tweede klasse vangt reeds de kam pioenscompetitie aan, want met Bloemen daal II heeft ook H. O. C. II het afdeelings- kampioenschap reeds behaald; slechts is het wachten nog op het team uit de af« dealing C, Hilversum II of Amsterdam III. Het is misschien wat voorbarig, maar gezien de prestaties, achten wij H. O. C. II hier het beste team en in zooverre boft Bloe mendaal II, niet metsen den zwaarsten te genstander te lijf te moeten. In de derde klasse kan Bloemendaal IH aan H. B. S. een dienst bewijzen door T. O. G. O. III voor het kampioenschap uit te schakelen. Winnen de jeugdige Togonen, dan hebben ook zij evenveel punten a!s de Haarlemsche zwarthemdjes en Bloemendaal III is dan tevens geëlimineerd. Want ook zij hebben nog een kans, als de vier restee rende wedstrijden worden gewonnen, met H. B. S. in puntental gelijk te komen. Mis- jschien ziet H. B. S. dan maar liefst een ge lijk spel; dan zijn beide pretendenten van de baan?! DELFT, 3 Maart. Gisterenavond om streeks half 10 is op den Oostsingel een vrachtauto van den heer K. van der Bosch, uit Rotterdam, met groote snelheid tegen een met paard bespannen bodewagen van K. de Jong, uit Delft, gereden. Van den bodewagen werd het geheele achterstel weg geslagen, terwijl de wagen op verschillende plaatsen zeer gehavend werd. Ook vracht goederen werden vernield. De vrachtauto reed na de aanrijding, waarschijnlijk door dat de stuurinrichting defect geraakte, de provinciale vaart in, doch bleef met de achterwielen nog op den wal hangen. Met behulp van een kraanwagen van J. de Graaf kon de auto gelicht worden. De be stuurders van de voertuigen bekwamen ver wonderlijk genoeg geen letsel. De Los Angelos zette haar tocht langs de Oostkust der Vereenigde Staten in noorde lijke richting voort. Naar men weet, heeft het luchtschip een kruistocht gemaakt, in den loop waarvan het Panama en Cuba be zocht heeft. LAKEHURST (N. Yersey). De Los An gelos is teruggekeerd na een succesvollen tocht langs het Panama-kanaal. Tengevolge van den hevigen wind, was het niet moge lijk het luchtschip aan den meerpaal te bevestigen of de hangar binnen te brengen. Het zal thans noodzakelijk zijn den gaso- line-voorraad bij te vullen, opdat de Los Angelos in de lucht zal kunnen blijven, tot dat de wind gaat liggen. MEDEGEDEELD DOOR ZATERDAG 3 MAART. Berlijn Parijs Brussel Lqnden Ztirich Rome Madrid Weenen New-York (cable 1 Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm Bieden 59.30 9.70 34.60 12.12 47.80 13.10 41.95 35.— 2.48 7.30 27.— 66.50 66.65 66.05 Laten 59.45 9.85 34.75 12.1311 47.95" 13.25 42.10 35.10 2.49J 7.45 27.10 66.65 66.25 66.80 DE HAARLEMSCHE SELECTIE-WED- STRIJDEN WERELDKAMPIOENSCHAP 1928. Het Bestuur van den Districtsbond Haar lem en Omstr. maakt allen Haarlemsche damspelers bekend, dat de Selectie-wedstrij den 3de klasse begin April a.s. zullen aan vangen. Inschrijvingen worden gaarne ingewacht bij den lsten Secretaris van den Haarlem sehen Districtsbond, den heer J. Singeiing, Kleine Houtstraat 42 te Haarlem, vergezeld van 0.25 inleggeld. Alle deelnemers zullen worden' ingedeeld in groepen van 6 spelers. De hoogstaankomende van elke groep ontvangt van het Bestuur van den Neder- landschen Dambond een „Olympische me daille", speciaal voor dit doel geslagen, en De lezers van de „N. Haarl. Crt." kunnen tegen dezen BON bekomen Rheumatiek, Spierpijn, Verkoudheid, Zeuwpijn, Verlamming. In al deze ge vallen is schitterend voldaan, zooals uit vele geheel vrijwillige dankbetui gingen blijkt, welke dankbetuigingen vrij en kosteloos voor iedereen ter in zage zijn. Afgehaald is de prijs slechts 1.10, franco na postwissel 1.35 bi) den NEB2RLANDSCHEN VERZEND. HANDEL, Gasthuïsmolenstceg 12, tj Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10