Binnenlandsch Nieuws mneesi -ere v&ijtmül de fudd i STATEN-GENERAAL Tweede Kamer Het wetsontwerp tot steun aan de Keramische industrie Hoogheemraadschap Rijnland H. M. de Koningin naar 't Loo Het toelatingsexamen voor de H. B. S. De éde Ned. Katholiekendag te Maastricht2831 Mei 1928 De bestelling van ongeadresseerd drukwerk De kosten der nieuwe leerling enschacl Jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer Keuringen van vee en vleesch Het TwenteRijn Kanaal De corruptie in het gasbedrijf VERKEER EN POSTERIJEN. De zomertijd en de Ned. Spoorwegen De dienst der Posterijen, T elefoon en T elegrafie in 1927 Telegrammen voor St. Martin en Suriname LANDEQUW EN VISSCHERIJ R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond RECHTSZAKEN. Een on-mensch GEMENGD NIEUWS. Een tekort van bijna 200.000 Ratteuplaag Een geval van nekkramp Het weer in Februari Jeugdige vechtersbazen Een tragisch einde KUNST EN KENN1J. Jan Musch naar Inde Doodelijke trap van een paard LUCHTVERKEER. De pleiziervlachten der K.L.M. Bij den aanvang der zitting van de Tweede Kamer werd gisteren besloten aan de agenda toe te voegen de wetsontwerpen tot wijziging van de Ongevallenwet 1921 en wijziging van artikel 88 der Arbeidswet. De heer KLEEREKOPER S. D. A. P. vraagt wanneer zijn motie, bij de Indische Begrooting ingediend, zal worden behandeld. De VOORZITTER antwoordt, dat dit voor Faschen geschieden zal. De steun aan de Keramische industrie. - Vervolgens was aan de orde het wetsont- werp tot tijdelijke verhóoging van het in voerrecht op huishoudelijk aardewerk, por selein en glaswerk en op enkele soorten tegels. De eerste spreker is de heer Dr. DE VIS SER (C.H.), die opmerkt, dat de Regeering „tenslotte" met dit ontwerp is gekomen, om dat zij niet over één nacht ijs wilde gaan en eerst een onderzoek wilde instellen. Uit dit onderzoek concludeert zij, dat de toestand zoo droevig is, dat steun nationale plicht is en dat hierbij het vraagstuk van protectie of vrijhandel geëcarteerd blijft. Spr. wenscht drie vragen te behandelen, die voor hem beslissend zijn: le. Is de toestand zoo nijpend als de regeering hem voorstelt? 2e. Is dumping daarvan de hoofdzaak? 3e. Is het door de regeering aangegeven middel daartegen deugdelijk? Wat de eerste vraag betreft, wijst spr. erop, dat over den toestand van het Maas- trichtsche bedrijf geen gegevens te verkrij gen zijn en dat er een sluier over hangt, die niet is op te lichten. Spr. heeft getracht gegevens te krijgen, doch het antwoord was: verslagen geven wij niet uit. Niettemin is gebleken, dat de uitvoer van sanitaire artikelen enorm is toegenomen; over 1926 en 1927 zijn geen staten verstrekt, maar in 1925 bedroeg hij 1.348.000 Kg. en Engeland wórdt door de Maastrichtsche in dustrie van'de markt der vuurvaste artike len verdrongen, Ook niet den uitvoer van granieten border! gaat het goed. Het is dan ook noodzakelijk, dat aan de Kamer opening van zaken wordt gegeven. Het verslag van de Société Céramique geeft ook geen achteruitgang te zien; over 1925/26 werd aan den raad van beheer uit gekeerd 15.873.79 en aan commissarissen 2500, welke cijfers over 1926/27 stegen. Daaruit moet volgen, dat zeker niet de ge- heele Maastrichtsche nijverheid in droevi- gen toestand verkeert. Nog om een andere reden voelt spr. aar zeling, immers de statistieken van in- en uitvoer wijzen, er, op, dat weliswaar de uit voer van porselein achteruit gaat, doch die van fijn aardewerk gestadig toeneemt en de invoer van porselein van buiten is verklaar baar, daar ons land slechts één porcelein- fabriek heeft: de Mosa, die op verre niet kan voldoen aan de vraag in ons land en niet geeft, wat het publiek thans wenscht. Spr. vraagt zich dan af of de regeering niet de binnen'andsche oorzaken over het hoofd heeft gezien en meent, dat door het door de regeer:ng aanbevolen middel, niet zal bereikt wórden, dat de stroom van in voer afneemt, doch dat alleen bereikt zal worden, dat de buitenlandsche producten duurder betaald toosten worden. De regeering zal met sterkere argumen ten moeten komen, wil spr. met vrijheid zijn steun aan het ontwerp geven. Meer voor zichtig dan klaar geeft de Minister te ken nen, dat de achterlijkheid der Maastricht sche industrie geen factor is. Spr. is daar omtrent meer sceptisch; de heer Regout heeft in 1923 ïh een interview zelf verklaard, dat de industrie achterlijk was. De Duitsche industrie is echter na den oorlog gemoderni seerd. Ten slotte bespreekt spr. het vraagstuk der werkloosheid. Indien de regèefing er niet in slaagt met cijfers spr.'s betoog te ontzenuwen zal hij, omdat het zijn doel voorbij schiet, een ge vaarlijk preceden t is en aan de industrie groote moeilijkheden zal bezorgen, zijn stem aan het ontwerp Tïiet kunnen geven. De heer DROOGLEEVER FORTUYN, (V. B.) wijst er óp dat de regeering dit ont werp niet besohomvt als een stap in de rich ting van protectie, maar als een tijdelijk ver schijnsel. De regeering echter onderschat zoowel de Beteekenis van Genève als die van dit ontwerp! Frankrijk heeft reeds stap pen gedaan in de richting van tariefsher ziening in overeenstemming met het begin sel van Genève, terwijl de regeering dit ont werp indient, dat weliswaar door den Minis ter van Finappiën een eendagsvlieg is ge noemd, doch dat spr. als een muskiet be schouwt, die gevaarlijke ziektekiemen over brengt. Spr. wijst op het gebrek aan gegevens van regeeringswege en noemt het wel -een zeer eigenaardige methode om te spreken van een onderzoek, waarvan geen rapport zal ver schijnen en waaromtrent niet wordt meege deeld wie het hoeft ingesteld. De Twentséiie industrieelen hebben hun Maastrichtscljeti broeders hulp aangeboden, maar die is afgewezen! omdat de eenige oor zaak van de$| nóód de buitenlandsche con currentie zou* .zyh. Indien dit waar is en de oorzaak van dit ontwerp dus buiten de grenzen ligt, welken waarborg heeft men dan dat over drie jaren deze tijdelijke Maatregel overbodig zal zijn geworden? Spr.' meent, dat de oorzaak van de moeilijkheden hierin ligt, dat de Maas trichtsche nijverheid zich niet tijdig heeft aangepast aan de behoefte. De regeering is er niet in geslaagd te be wijzen, dat hier een noodtoestand is, dat de oorzaak daarvan in het buitenland ligt en dat dit ontwerp aan zijn doel ook maar eenigermate zal tegemoet komen. De heer VLIEGEN (S. D. A. P.) legt er den nadruk op, dat dit ontwerp zij het tegen de bedoeling der regeering een ver dere strekking zal hebben dan de regeering daaraan heeft willen geven. Zij ontkent, dat het ontwerp een protectionistisch karakter zou hebben. Dat is ook gezegd bij de behan deling der Tariefwet-Colijn. Doch wie meent, dat dit ontwerp goed is, die moet wenschen. dat dezelfde maatregel genomen wordt voor elke industrie, die noodlijdend is en dan komt men noodzakelijk tot protectie, welke de regeering, blijkens haar eigen woorden, niet. wjl. Zij gaat in de verkeerde richting ook,,.al bedoelt zij dat niet en dat terwijl in 1937.ffe. Economische Conferentie, te Genève ziph heeft uitgesproken tegen het oprichten van* tariefmuren. Nu wil de regeering een maatregel voor drie jaar. Maar wat zullen de fabrikanten in drie jaren doen. welke plannen hebben zij en waaruit heeft de regeering de over tuiging geput, dat in drie jaar de zaak in orde zal zijn? Welk onderzoek heeft er plaats gehad, naar den toestand In het be drijf? Daarvan blijkt niets; gegevens ont breken, of zijn onvoltallig. Spr. kan op grond van dit alles, niet met het ontwerp meegaan, daar het niet Is in het belang van de arbeiders, de industrie en -■v.psip .o takken van ons volksbestaan. Deze weg is die van de sleur, de verdere versukkeling, de inzinking, en dien weg moe ten we niet op. De heer HERMANS (R, K.) is van mee ning, dat de regeering niet over één nacht ijs is gegaan en dat zij lang gewacht heeft, eer zij met het wetje gekomen is. Duizenden hadden bij vroeger ingrijpen, geholpen kun nen worden. Theorie en wetenschap zijn J heel mooi, maar de werkelijkheid behoort boven haar te staan. Spr. wenscht eerst aandacht te schenken aa nde principieele en practische bezwaren, daarna aan te toonen, waarom de voorgestelde maatregel moet worden verdedigd. De tegenstanders hebben zich beroepen op Genève, maar ten on rechte. Spr. sluit zich ten deze aan bij de M. van A. en wijst er voorts op, dat er een groote tegenstelling is tusschen de hoog gestemde redevoeringen te Genève en de practijk in de verschillende landen. Zoo juist verneemt spr., dat België in afspraak met Frankrijk het invoerrecht op de keramische producten uit Holland met 2 13 pet. zal gaan verhoogen. Het slechten der tarief muren is voorloopig nog een illusie. Ook zegt men te vreezen voor represailles. Kan het buitenland dan nog meer doen om onze nijverheid, onzen landbouw te bena- deelen? De rechten op glas- en aardewerk bedragen In Duitschland en Tsjecho-Slowa- kije gemiddeld 37.7 en 47.7 pCt. Ook tegen over onzen landbouw is men zoover gegaan als met het oog op de koopkracht van de eigen inwoners, mogelijk is. Geen enkel land zal ons sparen, omdat wü op het vrij- handelsnunt staan. Ook de bewering, dat protectie de achter lijkheid der industrie in de hand werkt gaat niet op; Engeland, het vrijhandelsland bij uitnemendheid, heeft de meest achter lijke industrie en Amerika en Duitschland, met hooge tariefsmuren zijn industrieel het meest gerationaliseerd. En hoe kan men in ons land, dat toch een vrijhandelsland is, een achterlijke industrie verwachten, waar van men toch spreekt? Verder bestrijdt spreker, dat de Maas- tichtsche industrie een achterlijke zou zijn Daarover is een legende gevormd, die tot in het buitenland is doorgedrongen en er schade heeft gedaan aan onze nationale nijverheid. Deskundigen echter hebben ver klaard, dat de Maastrichtsche industrie niet achterlijk is en internationaal aan de spits staat op het gebied van sanitair aardewerk en andere producten. Een ondeskundig ambtenaar heeft de achterlijkheid gefanta seerd. Spr. laakt het, dat de pers en zelfs de „Economisch Statistische Berichten" zich maanden later nog op dit rapport heb ben beroepen. Natuurlijk is niet het heele bedrijf hyper-modern, maar het staat niet achter bij de meeste Duitsche fabrieken. Spr. wijst op uitspraken van Duitsche con currenten, die het Maastrichtsche bedrijf hebben geroemd en erkennen moeten, dat zfj verschillende producten uit Maastricht niet kunnen maken. Spr. ontkent eveneens, dat het bedrijf comercleel achterlijk zou zijn en noemt de artikelen o.a. In ..Het Volk" waarin dat betoogd wordt, oneerlijke bestrijding. Spr. besluit met er op te wijzen, dat de bloei van de Maastrichtsche industrie een belang voor het mijnbedrijf is, dat 'n bloei ende industrieele omgeving behoeft. Is de keramische industrie over het doode punt heen gebracht door een tijdelijken maat regel, is intusschen door het Julianakanaai een betere verbinding met Zuid-Limburg verkregen heeft misschien het buitenland zijn onzinnige handelspolitiek prijsgegeven, dan kan de maatregel weer verdwijnen. Thans is hij noodig, ook ter bestrijd^g van de werkloosheid met al haar ellende. Na deze rede van den heer Hermans wordt de vergadering tot Dinsdagmiddag 1 uur verdaagd. Dezer dagen vergaderde het Hoogheem- j raadschap Rijnland. Na onderzoek der ge loofsbrieven werd de heeren C. van Muiswin kel Hzn. en W. J. Rijlaarsdam toegelaten resp. als hoofdingeland en hoofdingeland plaatsvervanger voor het 9e district (Aarlan- derveen, Nieuwkoop enz.) Besloten werd tot intrekking eener aan het Groot-Waterschap van Woerden verleende vergunning tot loozing van water van eenige perceelen onder Montfoort op den boezem van Woerden en vandaar op dien van Rijn land, daar aan deze loozing geen behoefte meer bestond. Toegelaten werd een loozing van een rioleerings-pompstation der gemeen te Bodegraven, waardoor water van buiten Rijnland op den boezem wordt gebracht. Verder werd besioten tot aankoop van een aan het Genieenlandshuis te Leiden grenzend perceel, thans bewoond door mevrouw de wed. Herst. Dijkgraaf en hoogheemraden heb ben, om een definitieve oplossing te verkrij gen voor het steeds nijpender gebrek aan kantoorruimte en berging der archieven, daartoe het voorstel gedaan. Het is de bedoe ling om in het huis te zijner tijd (het tijd stip der levering is van enkele voorwaarden afhankelijk) een deel van den dienst over te brengen en in den tuin, grenzend aan de Lan- gebrug, een brandvrije archiefbewaarplaats te bouwen. Ten behoeve van het zoo belangrijke oud archief van Rijnland is verder het besluit ge nomen om dit geheel opnieuw te doen orde nen en beschrijven en daartoe ais tijdelijk ambtenaar te benoemen mr.- S. J. Fockema Andreae te Arnhem. Ook werden dijkgraaf en hoogheemraden gemachtigd om aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holléfnd te verzoeken, een gedeeltelijke wijziging van Rijnlands reglement te bevor deren, hoofdzakelijk strekkende om het mo gelijk te maken, dat de geheele kadastrale boekhouding van Rijnland op kaartregister wordt gebracht. H. M. de Koningin zal zich de volgende week voor enkele dagen naar Het Loo be geven. De Koningin heeft met ingang van 1 Maart 1928 benoemd tot haar kamerheer in buiten gewonen dienst jhr. mr. A. W. van Holthe tot Echten te Assen. Vragen van den heer Albarda Door den heer Albarda zijn aan den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister, alvorens de tot standkoming te bevorderen van het Kon. besluit van 7 Februari 1928 (Staatsblad 18), waarbij voor alle kinderen, die een hoo- gere burgèrschool wenschen te bezoeken, het afleggen van een toelatingsexamen opnieuw verplicht wordt gesteld, een ad vies van den Onderwijsraad ingewonnen? 2. Heeft de minister, alvorens het hier boven bedoelde besluit te bevorderen, ook inlichtingen Ingewonnen bij de besturen Ier groote gemeenten, ten einde van deze te vernemen, welke moeilijkheden de nieuwe regeling voor de groote steden met haar talrijke middelbare scholen en haar zeer groote aantallen candidaten voor de H.B.S opleveren kan? 3. Is de minister niet van oordeel, dat die moeilijkheden bijzonder groot zullen zijn, nu het eerst op 25 "Febr. J.l. uitgegeven besluit van 7 Februari 1928 reeds binnen enkele maanden moet worden uitgevoerd 4. Is de minister bereid, de uitvoering, van het besluit nog tot het jaar 1929 op te schorten, mede ten einde nog te kunnen overwegen, in hoeverre de nieuwe denkbeel den, die in den laatsten tijd aangaande de Omtrent het program van den a s. Katho liekendag valt als aanvulling het volgende mede te deelen: PINKSTERMAANDAG. Gelegenheid tot bijwoning van den optocht der duizenden deelnemers aan den Limburgschen R. K. Bondendag, met vaandels en muziek Des avonds ter opening van den vierden Ned. Katholiekendag: groote algemeene bidweg (het trekken in stoet, luide biddend, door de straten der middenstad), waarna begroetingsbij eenkomst DINSDAG 29 MEI zal in den namiddag de officieële ontvangst ten Stadhuize plaats hebben van de ter stede aanwezige Bis- schoopen en het hoofdbestuur der Ned. Katholiekendagen, waarna op de markt vóór het stadhuis een klnderhulde met défilé aan het Episcopaat zal gebracht wor den. Het hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie deelt mede: Op het algemeen drukwerktarief wordt. ;ooals bekend, een belangrijke korting ver leend voor de bestelling van ongeadresseerd drukwerk, hetzij huis aan huis of alleen aan de adressen, waar tevens andere post stukken moeten worden bezorgd. Dij de tariefsverlaging, met ingang van 1 Op de vragen van den heer Albarda in verband met de medegedeelde globale be cijfering in de Memorie van Antwoord no pens het wetsvoorstel van den heer Zijlstra in zake wijziging van dé leerlingenschaal heeft minister Waszink geantwoord, dat de door den heer Zijlstra gegeven cijfers aan gaande het vermoedelijk bedrag der finan- cleele gevolgen van zijn voorstel het resul-, taat zijn van een schatting van de kosten/ (Februari j.l., is de vraag onder het oog ge welke uit dat voorstel zouden voortvloeien. -»'• oi mik» Bij die schatting werd geen rekening gé-" houden met de wederinvoering van den zevenjarigen leerplicht. Aan het departement werd belreids een becijfering gemaakt van de vermoedolijke stijging der uitgaven voor het Rijk, indien de leerlingenschaal van 1923 in het jaar 1928 zou worden hersteld. Bij die becijfering is uitgegaan van den toestand, wat de verschillende scholen be treft, op 1 Januari 1928 en is rekening go- houden met het gemiddeld aantal leerlingen over 1927 aan elk van die scholen. De stij ging der schoolbevolking tengevolge van de 7-jarige leerverplichting is hierbij dus bulten beschouwing gelaten. Bij deze be cijfering is gebleken, dat het weder invoe vnnr 's R^ik. ren van die leerlingenschaal voor kas een uitgaaf zou vorderen van 4,830,000. Rijks plm. De nieuwbenoemde Nederlandsche gezant bij het Belgische hof, jhr. mr. O. P. A. M. van Nispen tot Sevenaer, vertrekt morgen middag naar zijn post te Brussel. Het Tweede Kamerlid, de heer Winterman heeft den Minister van Binnenlandsclie Za ken en Landbouw de volgende vragen ge steld: Is de minister bereid een specificatie te geven van de kosten, over de dienstjaren 1923, 1924, 1925 en 1926 geraamd en gemaakt ter uitvoering der zeuringen van vee en vleesch, waarover resp. krachtens de art. 86 en 75 der Veewet vergoeding van kosten ge heven wordt, en van de kosten, geraamd en gemaakt ten behoeve der overige werkzaam heden van den Vecartsenijkundigen Dienst, volgens de onderdeelen in de begrootingen en rekeningen der opgemelde dienstjaren? Ook heeft de heer Wintermans aan den minister van Financiën verzocht, spoedig de in de vergadering der Tweede Kamer d.d. 17 Nov. 1927 toegezegde aanvullende gegevens te verstrekken, betreffende de kosten der regeling raVdën omgang jan lagere naar middelbare scholen geopperd zijn, een wij ziging van de In Staatsblad 18 regeling wenschelijk te maken? vervatte Door den heer Albarda zijn aan den Mi nister de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister bereid thans te vol doen aan den wensch op 8 December 1927 van verschillende zijden in de vergadering der Tweede Kamer uitgesproken, dat het verslag van de commissie-Patijn over her Twente-Rijnkanaal zal worden openbaar ge maakt? 2. Wil de minister mededeelen of het waar is, dat tegen de uitvoering van de wet van 4 November 1919 (Staatsblad no. 645), be treffende den aanleg van scheepvaartkana len naar Twente, nieuwe bezwaren zijn ge rezen, en zoo ja, van welken aard die be zwaren zijn en van welke zijde zfj komen? 3. Kan de krachtige uitvoering van de wet van 4 November 1919 (Staatsblad no. £45) spoedig worden tegemoet gezien? 124 van den Vergelijkenden Staat der Wet op de Middelen 1928. (No. 4) Te Doetinchem. BU K. B. zijn tot 1 Juli a.s. geschorst de besluiten van den Raad der gemeente Doe tinchem, resp. strekkende tot het verleenen met ingang van 9 Februari j.l., niet-eervol ontslag aan dsn heer G. Pieterson, als directeur van het Gem. Gasbedrijf en tot ontzegging aan den ontslagen gasdirecteur van den toegang tot de terreinen en ge bouwen van de gasfabriek gedurende, den termijn, verloopende tusschen het ontslag en de beslissing van de Kroon ter zake van de gevraagde vernietiging. Deze Kon. beslissing is genomen uit over weging, dat het wenschelijk is, om, hangende het onderzoek naar de vraag of bedoelde raadsbesluiten in strijd zijn met de wet of met het algemeen belivg, het inwerking treden daarvan te voorkomen. Waarom niet in overeenstemming met België en Frankrijk. Naar aanleiding van de officieele mede- deeling over den zomertijd in 1923 werd aan het „Hbld." de vraag gesteld „of het nu eindelijk eens mogelijk is gebleken den Ne- derlandschen zomertijd in overeenstemming te brengen met dien in den omringende :anden, welke zich daaromtrent steeds on derling blijken te verstaan in wel kgeval de treinendienst tenminste niet viermaal be hoeft te worden veranderd." De duur van den zomertijd wordt in Ne derland door de regeering bepaald in over- 'eg met de directie der Nederlandschr Spoorwegen. Het „Hbld." heeft zich met de vraag gewend tot de betrokken afdeeling der spoorwegen, waar men het volgende nsdedeelde. Inderdaad bestaat er een afspraak tus schen België, Frankrijk en Engeland over het tijdstip waarop de zomertijd zal aan vangen, een afspraak waaraan ook ons land zich tot 1925 heeft gehouden. Op dat jaar werd met deze regeling door ons land ge broken omdat er teveel bezwaren aan ver- ionden waren, niet alleen met het oog op den treinenloop maar ook voor het publiek! Wat toch is het geval? De drie genoemde anden laten den zomertijd ingaan in den nacht volgende op den derden Zaterdag van \pril; dit jaar dus op den 22sten. Duitsch- and daarentegen, dat geen zomertijd heeft in dien ook niet krijgen zal, houdt natuur lijk wat het verschijnen van een nieuwe dienstregeling betreft vast aan den interna tionaal daarvoor overeengekomen datum. 15 Mei. Daar nu de verbindingen met Duitsch land over Oldenzaal, Zevenaar, Nijmegen en Venlo voor zoover het internationale reinen betreft veel belangrijker zijn dan die met het Zuiden, heeft men er hier in ons land de voorkeur aan gegeven den zo mertijd te doen ingaan op dezen internatio naal vastgestelden datum, den 15dsn Mei. De bezwaren, die hieraan voor het rei zend publiek zijn verbonden, maar die in ieder geval veel minder zijn dan vóór 1925. heeft men tot een minimum teruggebracht daar de wijzigingen tengevolge van de In voering van den zomertijd in de drie boven genoemde landen in dén reisgids der Neder- andsehe Spoorwegen zijn vermeld. Van vier dienstregelingen is dan ook geen sprake; ivel heeft men er drie noodig: een ingaande op 15 Mei; een voor den datum, waarop de zomertijd eindigt en de winter-dienstrege- ling ingaat ook in die landen, waar de lomertijd niet bestaat én een supplemen taire ingaande op den datum, waarop de zomertijd in België, Frankrijk en Engeland Ingaat. of de bedoelde korting in vollen om jaag gehandhaafd zou kunnen blijven, nu het gewone drukwerktarief reeds met 25 pet verlaagd werd. Besloten is de tegenwoordige korting van 50 pet. voor de stukken beneden een gewicht van 25 gram te handhaven. De korting var. 25 pet. voor stukken boven 25 gram en bene den 50 gram wordt voorts uitgebreid en zal nu ook van toepassing zijn op stukken bo ven 50 gram. Niettegenstaande de ingevoerde tariefs verlaging der porti leidde tot een inkom stenderving van 1.181.000. overtrof de to taalopbrengst van den Postdienst de raming met 1.445.000. De nieuwe tak van dienst het bestellen huis aan huis van ongeadreseerde stukken blijkt in een behoefte te voorzien; verzon den zijn op deze wijze drukwerken, mon sters en nieuwsbladen te zamen. Maand Mei Juni Juli Augustus September October November December Aantal 194.366 188 270 353.551 213.501 4.862.915 1.344.743 1.538.888 586.017 Ruim 9 verzonden BijApoth.en Drogisten Prijs 75.40en2pct.| Het tarief voor telegrammen naar St. Martin wordt, ongeacht den verzendingsweg, verlaagd tot 1.70 per woord. Uitgestelde telegrammen met genoemde bestemming zijn niet toegelaten. Het tarief voor telegrammen naar Suri name, welke verzonden worden over eender Noord-Atlantische kabel- of radiowegen, is verlaagd en gelijk gemaakt aan het bij ver zending over den reehtstreekschen Neder- iandschen radioweg geldende tarief. In her innering wordt gebracht, dat voor een ge woon telegram naar Suriname, via H si'and radio, 1.70 per woord verschuldigd is. Bij verzending via Haïti, waarbij de over brenging per radio van Martinique af ge schiedt, blijft de prijs der gewone telegram men bepaald op 3.05 per woord, terwijl uitgestelde telegrammen langs dien weg niet zijn toegelaten. 9.282.251 mlllioen stukken werden aldus terwijl steeds nog nieuwe over eenkomsten op dit gebied worden getroffen. Op telegraaf gebied trekken de Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen voor Tndië, Ameri ka en Suriname de, aandacht; wat de vol gende cijfers illustreeren: Totaal aantal verzonden en ontvangen Kerst- en Nleuw- jaarstelf: grammen. 1925/26 1926 '27 1927/28 5995 5759 8463 1269 2832 287 In de jongste vergadering van het be stuur van den R.K. Ned. Boeren- en "Tuin dersbond werd, naar de „R.-K. Bóeren- Tand" meldt, het volgende behandeld; Raad van Overleg. Door dezen Raad ;.s een Commissie in het leven geroepen ter bestudeering van bet Ziekenfondswezen. Tot zijn vertegenwoordigers in deze Com missie wees het bestuur aan de heeren G. J. H. Peters te 'sGravenhage en J. Th. M. van' den Heuy te Arnhem. Verplicht rijbewijs tractorbestuurders. .In een schrijven, gericht tot het Bestuur, wijst de Vereeniging van Tractorgebruikers in Nederland op de bezwaren, verbonden o.an het verplichtend stellen van een rij bewijs voor tractorbestuurders, zooals dit geëischt wordt in het Op 1 November j.l. in werking getreden nieuwe Motor- en Rijwielreglement. Besloten Is deze aangele genheid aan de orde te stellen in de eerst volgende vergadering der drie centrale land bouworganisaties. v Algemeene Nederlandsche Katholiekendag. Ingevolge verzoek van het Bestuur van de Nederlandsche Katholiekendagen besloot het Eestuur de Katholieke boeren en tuin ders van Nederland op te wekken tot deel neming aan den op 29, 30 en 31 Mei te houden rve Algemeenen Nederlandschen Katholiekendag te Maastricht en aan den Tooten, op 28 Mei te houden, optocht van Katholieke vereenigingen in Nederland. Samenstelling Raden van Arbeid. Door den Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid is o. m. aan den R.-K. Ned. Boeren- en Tuindersbond een voordracht gevraagd voor de benoeming van leden-werkgevers in de Raden van Arbeid, waarvan de thans rittende leden op 2 October 1928 aftreden. Besloten werd hieromtrent in overleg te treden met de belde andere centrale land bouworganisaties. Stichting Lagere Land- en Tuinbouw scholen. Overeenstemming werd bereikt omtrent de aanwijzing der plaatsen, waar in 1928 nieuwe lagere land- en tuinbouw scholen zullen worden gesticht. Tentoonstellingswezen. Goedkeuring •verd gehecht aan een ontwerp-schrijven aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en landbouw, Inzake een regeling van het landbouwtentoonstellingswezen. Ziektewet. Op initiatief van het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers, de Algemeene R.-K. Werkgeversvereenlging en Centraal Overleg in Arbeidszaken voor Werkgeversbonden, zal een groote vergade ring worden gehouden, ter bespreking van bezwaren tegen het aanhangigge ontwerp- Ziektewet. Ook de R.-K. Ned. Boeren- en Tuindersbond is tot deelneming aan deze vergadering uitgenoodigd. Het bestuur be sloot echter aan de uitnoodiging geen ge- is]g te geven en wel om de volgende re denen. De R.-K. Ned. Boeren- en Tuinders bond heeft door middel der R.-K. Land bouw Bedrijfsraden blijvend contact met de Katholieke arbeidersorganisaties. In deze Landbouw Bedrijfsraden wordt steeds over alle bedrijfsaangelegenheden. die zich ter behandeling voordoen, overleg gepleegd. Het sou nu zoowel met het beginsel als met de praktijk van den Bond strijdig zijn, in dien het Bestuur over een bedrijfsaangele- -enheid als de Ziekteverzekering zou gaan actie voeren zonder de arbeidersorganisaties en buiten haar om. Waar nu bij de door bovengenoemde werkgeversorganisatie ont worpen plannen de arbeidersorganisaties uitgesloten zijn, kan het Bestuur van den R.-K. Ned. Boeren- en Tuindersbond aan uitvoering hiervan niet medewerken. Ned. lm Amerika Suriname Totaal 5995 7027 11585 O.M. bij de Almelosche rechtbark twee maanden gevangenisstraf ie" eischt tegen een 47-jarige vrouw uit Lotoe- ker, die een 14-jarigen Hongaarschen i gen, dien zij bij zich in huis had gencnei, op schandelijke wijze gekrabd, geslag zelfs gebetén zou hebben. De verduistering door den ex-directeur en den procuratiehouder eener N.V. te Amsterdam. Gisteren zijn de ex-directeur van dea groothandel in Comestibles op de Prinsen gracht te Amsterdam, alsmede de procuratie houder, door de politie van het bureau Leidscheplein ter beschikking van de Justitie gesteld. Zij zijn overgebracht naar het in de nabijheid gelegen Huls van Bewaring. Uit het verhoor m zake de door dit tweetal gepleegde malversaties zijn verrassende fei ten komen vast te staan. Zoo is gebleken, dat het tekort ongeveer 190.003 bedraagt. Aanvankelijk dacht men, dat het 10.000 bedroeg. De verdachten hebben bovendien groote sommen uit do kas genomen. Toen de zaak een commanditaire vennootschap was, werd 12 winst uitgekeerd, nadat een valsche balans was opgemaakt. Daar er ech ter geen win3t was, nam het tweetal de uit te keeren bedragen van het kapitaal af. In 1926 werd degroothandel een naam- looze vennootschap. De inbreng in deze vennootschap was een balans, die alweer valsch was. Er was toen een ton verlies. Dit verlies werd op de laat ste balans zoo gecamoufleerd, als zou er zijn een winst van 23.000. Hierdoor kon 7 uit gekeerd worden aan aandeelhouders. De directeur, die, haar de „Tel." nog ver neemt, zelf ook aandeelhouder was, profi teerde op deze wijze ook nog van deze zon derlinge financieele geste. Uit het onderzoek van de malversaties, is ook gebleken, dat de boekhouder vermoe delijk medeplachtig is aan de verduisterin gen. In verband daarmede verzoekt de politie van het bureau Leidscheplein te Amsterdam, opsporing, aanhouding en voorgeleiding van dezen boekhouder, Johan Karei Anton Stut- terheim, geboren te Amsterdam, II Febr. 1896, laatst wonende Admiraal de Ruyter- weg 190, één hoog, alhier. Het signalement luidt; lang pl.m. 1.65 M„ gezet poriuur, dikrond gezicht, bleek uiter lijk, licht blond haar, gaaf gebit, draagt een bril zonder montuur, is veelal gekleed met een lichte overjas en een fantasiehoed. Het verzoek om opsporing, aanhouding en voorgereiding wordt gedaan, omdat Stutter- heim in verband met het hierboven ver meide, verdacht wordt van verduistering, bedrog en valschheid in geschrifte. Toen hij van de arrestatie van den di recteur en van den procuratiehouder hoorde, heeft hij waarschijnlijk de vlucht genomen. Bij den landbouwer W. W. op den Vto- kenberg te Moergestel werden, naar de Msb. meldt, op één dag 30 ratten doodgeslagen en den volgenden dag niet minder dan 70! Te Woensdrecht is In het gezin van J. EL een geval van nekkramp geconstaeerd. Volgens het voorloopig overzicht van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt, was de ochtendtemperatuur gemiddeld over de 5 hoofdstations 1,0 gr. Celsius te hoog, in de 3 dekaden waren -de afwijkingen resp. 3 en 4 graden boven en 1.5 gr. beneden nor maal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 16en en 23en, resp. 7.5 graad boven en 3 graden bensden normaal. De gemid delde maximum temperatuur was 2.5 graad, de gemiddelde minimum temperatuur 3 gr. boven normaal. Temperaturen beneden het vriespunt kwamen in de eerste en tweede dekade bijna niet voor, in de droge en heldere derde kade op alle dagen behalve den 29en. De regenval was in het'geheele land boven het gemiddelde. In Friesland. West-Noordbra bant en in het Westen 10 tot 25 procent, in •t Noord-oosten en Zuid-oosten 30 tot 49 in het midden en Oosten 50 tot 70 boven normaal. Te De Biit werden 93 uren zonne schijn waargenomen tegen 68 normaal. Te Kampen kregen twee 10-jarlge jon gens twist, waarbij de een den ander zoo danig met een mes in de zijde stak, dat de getroffene to het ziekenhuis moest worden opgenomen. Te Rotterdam is de 61-jarige haven arbeider P. A. Oudedijk, gewoond hebbende De la Reystraat 44c, in de huiskamer voor over van een stoel gevallen en met zijn hoofd tegen een anderen stoel terecht gekomen, waareoor hij een schedelbreuk bekwam. De man was onmiddellijk dood. Het heeft Eveneens is het aantal gelukstelegram men aanzienlijk vermeerderd en wel van 89971 in 1926 op 128.674 in 1927. In het radiotelegraphlsehe verkeer neemt de verbinding met Indlë nog steeds een voornome plaats in. De exploitatie gaf ook in 1927 alle reden tot tevredenheid, zooals uit de volgende gegevens blijkt: Aantal gewisselde Opbrengst voor Nederland 99.100 536362 725,791 866.194 1.106.995 jaar telegrammen 1923 9.285 1924 69.17>" 1925 69.44? 1926 126.4' 1927 152.8SS der tournee Jan Musch Te G roesbeek is een voerman, die naast zijn wagen liep en niet snel genoeg uitweek toen twee militaire ruiters hem inhaalden en passeerden, door een der paarden getrapt. De man werd in ernstigen toestand in een naburige won'ng binnengedragen en is aan de gevolgen overleden. Evenals vorige jaren zal de K. L. M. bui ten de gebruikelijke rondvluchten boven Amsterdam en Rotterdam, gedurende den komenden zomer op verschillende plaatsen passagiersrondvlachten organiseeren. Het thans opengestelde programma omvat reeds Het gezelschap ider toumieeaan Muscn v!i.Si^en, Goes. Gilze-Rijen, i28—'29, dat het komend s.-zoen onder Amhem Knesterbere. Ermelo. Assen -'29, MM leiding van Jan Musch en Ant»n Ruys een tournee door Indië gaat onder-emen. is als Venlo, Arnhem, Soesterberg, Ermelo, Assen en Helder. Dezer dagen is tevergeefs gezocht naar een Het aantal gewisselde woorden nam - van 1.709.0.30 in 1926 tot 2.123.782_ jn .lO- aldus de heer J. G. Pater in richten".. „Handelsbe- volgt samengesteld: Dames: Willy Frenkcl gcschikt terrein bij Ede of Wapeningen; Bouwmeester, Coba Kéllln. Mary Smit- 'bjj Nijmegen hebben de pogingen, om 1|ÉB~' T "'"jjf 'Sen terrein dat voldoet aan de eiscbsn voor het opstijgen en landen van verkeersvlieg tuigen, te vinden, geféadd. Dezer dagen wordt een onderzoek Ingesteld naar terreinen bij Emmen, Hoogevèen en Leeuwarden, terwijl onderhandeld wordt over vluchten narr Schiermonnikoog. Voor Twente bestaan ook nog plannen, doch het wachten is op de oude kwestie van de 'luchthaven ^Twente. Groningen is vodrioontg van de baan. Naar andere terreinen wordt in alle provinciën ge zocht. Dat er voldoende belangstelling voor dsze vliegtochten bestaat, blijkt uit deCij fers: in 1927 alleen reeds namen er 16000 personen aan deel, terwijl het totaal aantal pleziervliegers ruim 32.000 personen be draagt. huysen cn Wynna Ruys. Heei;n: Jan Musch, Anton Ruys, Theo FrcnkelJr., Yard van' 3taalduynen, Bram Thoma en H. Schaer. De artistieke leiding beru'i bij Jan Musch. de zakelijke leiding bij Aéon Ruys. Voor een aantal stukke? c*e rc6ie ge voerd worden door Theo Frenkel Jr. Het gezelschap zal o 22 Augustus ver trekken met het nieuwe $-s. „Sibajak."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13