8$ f LEEKEPREEKEN. Voornaamste Nieuws V erkeer s.ongevaI!en. ZATERDAG 3 MAART 1928 dit nummer bestaat uit vier bladen EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16797 milieu, erfelijkheid en Misdaad Voert effectenorders uit aan binnen- en buitenlandsche beurzen. Sluit prolongaties. Groote landbouwschuur afgebrand DE NIEUWE R. K. KERK TE ZANDVOORT Eerste steenlegging op 13 Maart a.s. De belasting van Nederlanders in het buitenland Plannen voor een goederenvervoer per vrachtauto door de Bloembollenstreek Ameland uit zijn isolement verlost Het collectief Arbeidscontract in het Bloembollenbedrijf De actie in het Kleedingbedrijf Schoolkwestie te Haarlemmer- liede J. J. WEBER ZOON De nieuwe commissaris der Koningin in Zuid-Holland De avontuurlijke reis van de „Schuttevaer" Aanbesteding Henri ter Hall verlaat de revut BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 597#. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTEIMTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschcn den tekst 60 ct. per regel. Alle ahorn oo rtir hlad «tin innevolee de verzekerinesvcoiwaarden f 001111 Leven: lanre geheels ongeschiktheid tot werken door f 7Eft bij een ongeval niet f OCft bij verlies van een hand, f 10K bij. verlies van een f Eft bij 'nfcreuk van f A ft bij ve tegen on^allM vereerd'voor een der volgende uitïee^ingen° I 3UUU.~ verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I 3Ü.- docdelij ken afkop, I Z3U.- een loet of een oog; I Ud." duim of wijsvinger; 1 OU- been of arm; 1 ander AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. bij verlies v. een vinger. 228 Wfj zijn gekomen aan de laatste en moei lijkste vraag: „Wanneer de omgeving tot misdaad kan lokken; wanneer het milieu iemand voor een slechte daad prae-dispo- üeert; wanneer de kinderen de zonden der ouders dragen „tot in het derde en vierde geslacht!, hoe rijmt gij dat alles dan met een vrijen wil?" Na al de ontledingen van den wil, waar toe wij ons in de voorafgaande beschouwin gen gezet hebben, kan het niet moeilijk vallen ook op dit punt nog tot klaarheid te komen. Een der wapenen der moderne wetenschap tegen de leer van den vrijen wil is de statistiek. Men komt aandragen met reek-' sen cijfers om ons te bewijzen, dat de mis daad noodzakelijk is. Men zet ons de geschiedenis van eenige menschengeslachten of wel de enquête, onder bepaalde perso nen, levende onder ongeveer gelijke omstandigheden voor; toont aan, hoe deze allen tot dezelfde misdaden van dronken schap, zedeloosheid, moord en diefstal kwa men; ja, men maakt het zóó sterk en „wetenschappelijk", dat men te voren durft beweren: een jongen of meisje, een man of vrouw zal onder deze en die omstandigheden tot deze of gene bepaalde misdaad komen; de kinderen van ouders, met bepaalde zon dige neigingen, zullen tot dit en dat kwaad vervallen. En men toont ons met de proef op de som de waarheid aan. Op deze soort wetenschap hebben tal van romanschrijvers hun naturalistische pro ducten gebouwd; voor een deel is daarop menige theorie gegrondvest. Wanneer het socialisme beweert, dat het kwaad voort komt uit de ellende der maatschappij, is dit dan wel iets anders dan het aannemen van een beslissenden invloed der omgeving op het individu, dus een ontkenning van den vrijen wil? Hoe staan de zaken hieromtrent? Alle wetenschap, die hier met dogma's komt aan dragen, die vaste formules voor misdadigheid geeft en uit bepaalde verschijnselen tot een ontkenning van den vrijen wil komt, beweert meer dan zij bewijzen kan, is daarom geen echte wetenschap. Tegenover al die sta tistieken en tabellen zijn er reeksen andere te zetten, waarin de bewering niet opgaat. In dezelfde bouwblokken van behoeftige loonarbeiders zal men honderd variaties vin den bij uiterlijk dezelfde omstandigheden. Neem gevallen, waarbij de inkomsten even groot zyn, evenals het aantal kinderen. De woning, de ruimte, de meubels, alles is na genoeg hetzelfde. En gij zult er gezinnen vinden, die op geestelijk hoog peil staan, waar orde, netheid, godsdienstigheid heerscht; andere, waar de ruwheid u tegen- schreeuwt, waar de zonde uit alle hoeken loert. Er zijn gevallen aan te wijzen, waarin heiligen uit misdadige omgevingen opgroei den; waarin een genie voortkwam uit ach terlijke ouders. Tal van streken op de wereld, waar de bodem uiterst vruchtbaar is en alle omstandigheden tot een welvarende ge meenschap samenwerken, herbergen een be volking met een statistiek van de talrijkste misdaden. Waar de wetenschap met zulke verschijnselen geen raad weet. is het haar niet geoorloofd om met zoogenaamde be wijzen aan te komen en ons conclusies op te dringen. Voor een wetenschappelijke theorie immers is het noodig, dat heel de stof, welke zij omsluit, in haar verklaring een oplossing vindt. Is het altijd gevaarlijk met statistieken aan te komen, op geen ge bied kunnen zij misleidender werken dan juist op het terrein van den vrijen vul. zyn de uiterlijke omstandigheden dan van geen invloed op onze daden? Niemand, die het ontkent. Wij hebben in onze voorafgaan de beschouwingen daarop uitvoerig gewezen. En St. Thomas, de groote wijsgeer, die zulk een heldere uiteenzetting van den vrijen wil gegeven heeft, is het, die het bekende woord neergeschreven heeft, dat voor een godsdien stig leven een zekere welstand noodig is. Het verschil tusschen de deterministen, de mannen der ongeloovige wetenschap en de christelijke filosofie is dan ook slechts dit; dat de eersten beweren, dat er wetten en natuurkrachten zijn, welke den mensch tot een speciale daad dwingen, terwijl de christe lijke wijsbegeerte zegt, dat, wie zich in het gevaar begeeft, gemeenlijk zal vallen; dat er onder bepaalde omstandigheden voor den door de erfzonde verzwakten wil alle kans zal bestaan om een verkeerde beslissing te nemen. De een zegt dus: het moet zóó, de mensch is gedwongen: de ander: het za' gewooaiijk zóó gaan, de mensch zal gewoon lijk zóó handelen, tenzij hij zich Gods genade verzekert. En welke houding hebben wij, Katholieken, nu aan te nemen tegenover het zoogenaamd psychologisch determinisme, de leer dus. dat een misdadiger met een geesteskranke gelijk staat, een soort zielszieke is, die dus op z'n ergst buiten de gemeenschap mag worden gesloten, om de maatschappij tegen zijn afwijkingen te beschermen, maar die niet mag worden gestraft, omdat hij geen vrijen wil heeft, ontoerekenbaar is? Ook deze Lombroso-theorie is een grove dwaling. Zij berust goeddeels op de sta tistieken, waarvan wij boven al reeds de on juistheid en onvolledigheid aangaven. Het eenige, wat deze criminalisten zouden moeten bewijzen, kunnen zij niet, n.l. dat het verstand door dmstandigheden van bui ten gedwongen wordt om den wil in een bepaalde richting te sturen. En dat kunnen zij niet. Zij hebben het niet verder gebracht en zullen het ook nooit verder brengen dan aan te toonen, dat de wil onder bepaalde motieven zóó en zóó z a 1 werken. En men kan daarvoor heel aardige gegevens overleg gen. Maar dit zegt nog niet, dat de wil ook zoo moet werken; trouwens, zooals wij reeds aangaven, zijn er bewijzen te over, dat een individu de omstandigheden niet volgt, de lagere motieven verbreekt en zich op een ander, hooger plan stelt. Dit neemt niet weg, dat de echte wetenschap in onzen tijd in staat is om werkelijk bestaande, geestelijke defecten te constateeren. Er zijn inderdaad gevallen van ontoerekenbaarheid, veroorzaakt door afwijkingen in den wil. zooals wij vroe ger hebben aangegeven. Wanneer deze na ernstig onderzoek zijn komen vast te staan, mag niet gestraft worden, maar moet dc wetsovertreder als een zielszieke behandeld worden. In vroeger tijden zijn menigmaal zooge naamde misdadigers gestraft, welke bij den huidigen stand der wetenschap voor de ge vangenis gespaard blijven. Onnoemelijk veel lijden is over menschen gekomen, die ten gevolge van een geestesstoornis, een waan denkbeeld of andere afwijking tegen de wetten der samenleving zondigden. Wij kunnen en moeten dat betreuren; in onze onvolmaakte maatschappij zal altijd veel onverdiend leed geleden worden. Wij kunnen den vooruitgang in menschelijke kennis toejuichen; aan de leer van den vrjjen wil doet dit alles niet af. Immers, juist die afwijkingen bevestigen den algemeenen regel, dat een normaal mensch een vrijen wil heeft en kiezen kan tusschen goed en kwaad. Zoo ook staat het met de erfelijkheid. Een zekere wet van erfelijkheid, van erfelijke be lasting, moeten wij aannemen. Staat of valt daarmee echter de vrije wil? Geenszins! Er is een zoogenaamde vegetatieve erfelijkheid tusschen ouders en kind. Daar nu ons ge voelsleven nauw samenhangt met ons or ganisch leven, zal de erfelijkheid van het lichamelijke ook in het gevoelsleven over gaan. En daar ons zedelijk, verstandelijk of ethisch leven mede afhankelijk is van ons sensitief of gevoelsleven, zal de wet der erfe lijkheid zich ook in ons verstand en wil doen gevoelen. Zoo kan de rede belemmerd wor den door een abnormale ontwikkeling der hersenconstructie. De erfelijk belaste is dan ontoerekenbaar. Zoo kunnen zich ook door erfelijkheid wilsverzwakkingen voordoen; maar zoolang het verstand helder biyft is het individu toe rekenbaar. Op de derde plaats komen er gedeeltelijke stoornissen voor. Sommige menschen, die overigens normaal denken, zijn in zeker opzicht totaal getroebleerd, be hept met idéés fixes. Zij zijn dan in dat bepaalde opzicht on toerekenbaar. Zoo ziet men, dat een christelijke wijsbe geerte de verschijnselen niet uit den weg behoeft te gaan; integendeel, met Paulus aanvaardt zij het: onderzoekt alle dingen behoudt het goede! Alleen bij het vast hou den van den vrijen wil als beginsel, zijn alle afwijkingen eerst goed te verklaren. Trouwens, het is dwaasheid om bij de eerste de beste moderne „wetenschappelijke" theorie maar dadelijk op zij te gaan. Ge woonlijk is, wat verkondigd wordt, alles be halve modern. Wat Lombroso in het begin van onze eeuw verkondigde, dat riepen reeds de Joden lang voor Christus uit: „De vaders hebben onrijpe druiven gege ten en de tanden der kinderen zijn stomp geworden." Maar wat antwoordde de profeet? „Wat hebt gij, dat gij dit spreekwoord ge bruikt voor het land Israels, zeggende, de vaders hebben onrijpe druiven gegeten en de tanden der kinderen zijn stomp gewor den? Zoo waar ik leef, spreekt de Heer der Heeren, zoo zult gij aflaten dit spreekwoord in Israël te gebruiken! Gij zegt: waarom? Draagt de zoon niet de ongerechtigheid des vaders: Neen, antwoordde daarop de piofeet Ezechiël in deze woorden: „De ziel, die zon digt, die zal sterven; de zoon zal niet dragen de ongerechtigheid zijns vaders en de vader zal niet dragen de ongerechtigheid des zoons; de gerechtigheid des rechtvaardigen zal op hem en de goddeloosheid des goddeloozen zal op hem zijn!" Is hiermee al niet reeds in het Oude Ver bond door een man Gods verkondigd, dat een ieder zijn eigen last zal dragen, voor zijn eigen daden verantwoordelijk is? Alleen, wanneer wij dit aannemen, is de schepping redelijk en de orde in de samenleving te handhaven. Die vrije wil daarenboven is het juist, die den mensch waarlijk vrij maakt en hem ver heft boven al het redelooze in de natuur. De vrije wil behoort tot 's menschen meest kostbare bezit. St. Thomas stelt hem zoo schoon in zeker opzicht zelfs nog boven het verstand. Hoor hoe de onvolprezen leeraar der middeleeuwen en onovertroffen wijsgeer hem prijst: De moreele kracht zegt hi.i komt van den wil en een groote invloed gaat er van uit op het denken. Het verstand trekt de dingen naar zich toe en verheft zoodoende het lagere; maar, wanneer het 't hoogere aantrekt, dan haalt het als het ware dat hoogere omlaag. De wil daaren tegen wordt door de dingen aangetrokken. Wanneer hij zich tot de lagere dingen richt, dan verlaagt hij zich zelf; maar, wanneer hij zich verheft tot het hoogere, dan verr heft hij ook zich zelf. Zijn grootsten adel ontvangt hij aldus, wanneer hij zich wendt tot het hoogste, wat bestaat, n.l. God. Met de Goddelijke liefde tot object wordt- hij het verhevenste vermogen des menschen, volgens het woord van St. Paulus: Wat baat mij dit alles, zoo ik de liefde niet heb, bezit ik niets!" HOMO SAPIENS. Landbouwwerktuigen door het vuur vernield. Vrijdagmorgen omstreeks 11 uur brak brand uit in een groote houten landbouw schuur, staande naast de boerderij van den heer A. Roodenburg aan den Hoofdweg na bij „De Lijnden" alhier. Onmiddellijk werd de brandweer te Hoofd dorp gewaarschuwd, die spoedig met de auto-motorspuit ter plaatse verscheen; ook de handbrandspuit, nabij „De Lijnden" ge- stationneerd, rukte uit. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat de schuur al spoedig geheel een prooi der vlammen was en de brandweer zich in hoofdzaak moest bepalen tot het nathouden van de aangrenzende woonhuizen. De schuur brandde tot den grond toe af, terwijl een groote hoeveelheid hooi, een dorsehmachine, een paar andere landbouw machines, twee boerenwagens, eggen, ploe gen en eenige andere landbouwgereedschap pen door het vuur vernield werden. Een klein aangrenzend schuurtje (zg. klompenhok) van een der arbeiderswoningen werd mede een prooi der vlammen. Een auto kón nog uit de brandende schuur worden gered. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De spuit heeft nog geruimen tijd de bran dende en smeulende hooimassa moeten nat houden. Omtrent de oorzaak van den brand is niets met zekerheid bekend. Naar wij vernemen zal de plechtige eerste steenlegging der nieuwe R. K. Kerk te Zandvoort plaats hebben op Dinsdag 13 Maart a.s. De plechtigheid zal word :n verricht door den Hoogeerw. Heer L. A. A. M. Wester- woudt, deken van Haarlem. Een nota van wijziging Alleen de belasting van nalatenschappen en schenkingen gehandhaafd Op het wetsontwerp houdende bepalingen betreffende de belasting van het binnen het Rijk wenende Nederlanders en van de nalatenschappen en schenkingen van Ne derlanders, die niet zijn inzstenen des Rijks heeft de minister van Financiën een nota van wijziging ingediend o.m. strekkende in den considerans te doen vervallen de woor den „van niet binnen het Rijk wonende Ne derlanders." De minister handhaaft dus het ontwerp waarvan artikel 1 verworpen is voor wat betreft de belasting om de nalaten schappen en schenkingen van Nederlanders, die niet zijn ingezetenen des Rijks. Heli expeditiebedrijf „Copex" te Hillegom. de onderlinge (coöperatieve) vervoeronder- neming van leden van den Bond van Bloembollenhandelaren, zoo lezen wij in het Wkbl. voor BI. C.", overweegt het in het le ven te roepen van een vervoerdienst met vrachtauto's. In een circulaire dezer dagen aan vele vakgenooten verzonden, wordt ge meld, dat reeds bij de opheffing van den goederendienst door de N. Z. H. Tramweg- mij. in overweging was genomen, de oprich ting van een vrachtautodienst, doch dat, daar een juist overzicht op dit vervoer niet tc krijgen was, de plannen bleven rusten. Thans is besloten, nu daarover door de leden van Copex en ook in de overige vak kringen meermalen werd gesproken, °e plannen verder uit te werken. Een vragenlijst ter invulling is bijgeslo ten, waarop de vakgenooten worden ver zocht nauwkeurig in te vullen allerlei ge gevens aan hun bedrijf ontleend, die van belang zijn voor de beoordeeling van de vraag of er een exploitatie-mogelijkheid be staat. Naar uit Hollum gemeld wordt, ankerde gistermiddag het reserve vaar tuig „Pieternel- la Snooy" van Hartogen op het Zuid-Wes- terstrand van Ameland om passagiers van het eiland naar Holwerd te berngen. Langs de gewone route was hiervoor sinds Maan dag geen gelegenheid geweest. De post van vier dagen werd per roeiboot van Nes naar Holwerd gebracht. Daar de reserveboor „Ame land" toevallig niet op diep water was ge houden kon deze geen dienst doen. De pas sagiers die te Holwerd op een gelegenheid wachtten om naar Ameland te komen, be hoefden van liet reservevaartuig geen ge bruik te maken, wijl „De Waddenzee", die sedert Maandag door den lagen waterstand te Holwerd werd opgehouden, gisteren vlot is gekomen en met post en passagiers on derweg is. Overeenstemming met de R.K. en Chr. Pa troonsbonden. Een conflict met den neu tralen Patroonsbond? De neutrale patroonsorganisatie in het Bloembollenbedrijf had zich bereid ver klaard met ingang van 1 Maart JJ. een nieuw collectief contract aan te gaan met de werknemersorganisatie, doch slechts op de basis van het oude contract. Een ver lenging van den tijd, waarin de vrije Za terdagmiddag zal gelden, zooals door de werknemers gevraagd was, wenschte deze Patroonsorganisatie niet. De R.K. en Christ, patroonsbonden hadden zich intusschen bereid verklaard te confereeren. Deze conferentie tusschen de twee Pa troonsbonden en de drie werknemersorgani saties in het Bloembollenbedrijf, heeft Vrij dagmiddag te Lisse plaats gehad. De heer Jonkheer van Hillegom machtigde mede te deelen, dat tusschen de bestuursvertegen- woordigers volledige overeenstemming werd bereikt. In het collectief contract zal de bepaling worden opgenomen, dat de duur van den vrijen Zaterdagmiddag van 7 op 9 maanden gebracht wordt en alleen niet zal gelden in de maanden Juni, Juli en Augus tus. De vertegenwoordigers der werknemers organisaties zegden toe aanneming van dit besluit bij hun organisatie te zullen beplei ten, zoodat het te voorzien is, dat het nieu we collectief contract met de hierboven me degedeelde wyziging tot stand zal komen. Met de R.K. en Christ. Patroonsbonden is dus overeenstemming verkregen. Nog niet met de neutrale organisatie, zoodat afge wacht moet worden hoe te dezen opzichte de moeiiykheden zich zullen ontwikkelen. Naar wij vernemen zullen reeds heden avond de besturen der afdeelingen van de R.K. organisatie St .Deusdedit te Hillegom bijeenkomen om over den toestand te be raadslagen. Opgemerkt zy, dat, mocht onverhoopt een conflict uitbreken, dit niet in de eerste maanden moet verwacht worden. De verhouding tusschen de neutrale orga nisatie en de werknemers is nu zoo, dat er geen collectief contract meer tusschen par tyen bestaat. Van andere züde schrijft men ons nog: Gisterenmiddag vergaderden de besturen der Katholieke en Christelijke Patroonsver- eenigingen in het bloembollenbedryf tenein de met de besturen van de 3 arbeidersver- eenigingen te confereeren over het Collect. Arbeidscontract. Blijkens schrijven van de neutrale pa- troonsvereeniging wenschte dit bestuur geen verdere onderhandeling tenzy op grondslag van continueeren van het oude contract. De Kath. en de Chr. patroons bonden hebben zich hiermede niet kunnen vereeni gen en hebben met de arbeidersorganisaties een compromis-voorstel aanvaard, n.l. dat de arbeidstyd des Zaterdagsmiddags zal ein digen om 1 uur behoudens in de maanden Juli, Augustus en September, waarin tot 4 uur zal worden gewerkt. Het reglement voor het scheidsgerecht werd onderteekend, terwyi als voorzitter werd benoemd Mr. Tepe, wethouder van On derwijs te Leiden, die alsnog hiervoor zal worden aangevraagd. Een nadere regeling voor uitbetaling uit het kindertoeslagfonds aan losse arbeiders zal door de Commissie van beheer ter be slissing aan de besturen worden voorgelegd. Uitsluiting ook in de maat-confectie? Te Amsterdam heeft de Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het Hêeren- kleedingbedrijf (maatconfectiebedryf) een vergadering gehouden ter bespieking den toestand. hri„f Mededeeling werd gedaan vanee van de samenwerkende ™kb'"[L:., waarin deze mededeelden, c'e waarden, welke de patroons h^^n aange boden niet te aanvaarden. Zy hielden hoofdzaak aan hun rischen v^ doch vroe gen alsnog een nadere conferentie. De patroons vergadering besloot om, in dien vóór 8 Maart geen overeenstemming met de vakbonden is bereikt over de nieuwe CAO teen 10 Maart de uitsluiting te proclameren. De patroons wenschten zich niet op sleeptouw te laten houden tot den voor de arbeidersbonden gunstigsten tijd. Aan de vakbonden Is bericht, dat het be stuur bereid is, het standpunt van de Ne derlandsche Vereeniging van Werkgevers in een a.s. Dinsdag te houden conferentie nader uiteen te zetten. Indien de uitsluiting mocht doorgaan, dan zal zij ongeveer 2400 man omvatten. De patroons zullen aan hun werklieden bij de loonbetaling een brief uitreiken, waarin o.a. wordt gezegd. „Onze Vereeniging heeft aan de samen werkende Bonden der kleermakers haar standpunt, na de tusschen partijen gevoerde besprekingen vastgesteld, medegedeeld. Dat standpunt is: handhaving der thans geëin digde collectieve arbeidsovereenkomst, be houdens de volgende verbeteringen voor de kleermakers: a. herziening van de uren voor ulster en rokvest, en herziening van de lengte van den winter jekker; b. pompiers, die confectie vervaardigen, krijgen op de confectie-stukken een toeslag van 1 A uur voor colbert, 2 uur voor demi-saison, 2)4 uur voor winterjas en gekleede jas en 'A uur voor kleinwerk; c. vergoeding aan de thuiswerkers van hun onkosten voor fourni turen, verhitting van pers-yzers, vuur, licht en machines. „De hoofdbesturen van de samenwerkende Bonden der kleermakers hebben ons mede gedeeld, op deze basis geen nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst met ons te kun nen sluiten. Wij hopen evenwel, dat daarin alsnog verandering zal komen en hebben daarop dan ook bij de samenwerkende Bon den aangedrongen. „Inmiddels zijn wij echter door dezen loop van zaken verplicht geworden, u thans een mededeeling te doen, welke wy zoo lang mogelijk hebben teruggehouden, maar waar toe wy thans moeten overgaan. Deze mede deeling is, dat, in geval óp 8 Maart a.s. geen overeenstemming tusschen onze Ver eeniging en de samenwerkende Bonden der kleermakers over de nieuwe te sluiten col lectieve arbeidsovereenkomst zal zyn -be reikt, gij u met ingang van Zaterdagmiddag 10 Maart a.s. als ontslagen hebt te be schouwen en geen stukken ter bewerking meer van ons hebt te verwachten, een en ander tenzy gij u tegenover ons schriftelyk bereid verklaart, tot het tijdstip van het sluiten van een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst door te werken op dezelfde voorwaarden als op heden door u voor ons gewerkt wordt, met dien verstande, dat de voorwaarden zoo spoedig mogelijk in onder ling overleg herzien worden overeenkomstig de boven sub ac genoemde punten." Vrijdagmorgen had ten Raadhuize te Halfweg voor de Commissie uit Gedeputeer de Staten, de behandeling plaats van het bezwaarschrift van enkele ingezetenen de zer gemeente tegen hét raadsbesluit van Nov. 1927, waarby op verzoek van het R.K. Schoolbestuur te Haarlemmerliede een be drag van plan. 800 uit de gemeentekas werd toegestaan voor afrastering en gedeel- telyke betegeling van het terrein dier school. Namens de requestanten waren aanwezig de heeren G. de Graaff en J. Schrijvers, namens de Gemeente de Burgemeester en namens het Schoolbestuur de heer Mr. de Jong, administrateur van het R.K. Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. Nadat door den Voorzitter van de Com missie, Mr. Bomans, voorlezing was gedaan van de betrekkelyke bescheiden, werd het woord gegeven aan den heer de Graaff, die aanvoerde, dat de haag, die destyds als af rastering was aangebracht, was verwaar loosd en van meening was, dat de aan planting van een nieuwe haag als onder houd en niet als vernieuwing behoorde te worden beschouwd. De kosten moesten der halve z.i. door het Schoolbestuur uit de gewone onderhoudskosten worden betaald. Ten opzichte van de betegeling van een ge deelte van de speelplaats merkte de heel de Graaff op, dat wordt aangevoerd dat deze betegeling noodzakelyk is voor het ge ven van onderwys in lichameiyke oefening. Daar echter die school in het bezit is van een goed en ruim gymnastieklokaal, hetgeen, geen der overige zoowel openbare als by- zondere scholen in deze gemeente heeft, achtte spreker die uitgaven niet noodzake lyk, en bovendien gevaariyk, daar het toe staan van deze gelden de gemeente- finan cieel groote offers kan gaan kosten indien ook de andere bijzondere scholen, in na volging van deze school, betegeling van de speelplaats gaan verzoeken. Hierna kreeg de burgemeester 't woord. Spreker schetste het verloop van d eonder- handelingen tusschen het gemeentebestuur en het schoolbestuur, waardoor de aanvrage van oorspronkelyk ruim 2900 door over leg was teruggebracht tot het tegenwoor dige bedrag van 802, waarmede beide partyen zich hadden vereenigd. Spreker meende er nog op t* moeten wyzen, dat bezwaar gemaakt wordt tegen het aanbrengen van een afrastering aan een byzondere school, waarvan de kosten komen op pl.m. 6 per strekkende Meter, terwyl door de betrokken raadsleden geen enkel bezwaar werd geopperd, toen door B. en W. een crediet werd aangevraagd van 300 voor het maken van een terrein- afscheiding aan een der openbare scholen, hetgeen per strekkende Meter op l.m. 15 komt. Deze aanmerking deed den voorzitter der commissie verzoeken, de politiek buiten de duscussies te willen houden. Mr. de Jong, hierna het woord verfcry- gende, merkte op, dat het hier geen kwes tie tusschen het gemeentebestuur en het schoolbestuur geldt. Tusschen deze beiden is volkomen overeenstemming bereikt en i.-> het oorspronkelijk aangevraagde bedrag van 2900 gereduceerd tot 802. Volgens spre ker kunnen de appellanten zich maar heel moeilyk neerleggen by de genomen raads- beslissing. Spreker zette vervolgens, onder aanhaling van verschillende Kon. besluiten, breedvoerig het standpunt van het school bestuur uiteen. De voorzitter van de commissie, hoewel niet op de beslissing van Ged. Staten wil lende vooruitloopen, was, na persoonlyk on derzoek ter plaatse, van oordeel, dat een nieuwe afscheiding geen overbodige luxe kan worden genoemd. Zooals deze thans is, acht spreker ze geheel onvoldoende. Het terrein is niet geschikt voor lichame lijke oefening, doch daar staat tegenover, dat een flink, lokaal aanwezig is, dat uit nemend aan haar doel kan beantwoorden. Volgens het oordeel van bevoegden is ech ter een terrein in de open lucht verre ver- kieslyk boven een localiteit. Ged. Staten zullen hunne beslissing nader bekend maken. De Tweede Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot steunverieening aan de keramische industrie. De actie In de kleedingindustrie; uitslui ting in het maatconfectiebcdrijf? De Schuttevaer zal vermoedelijk een week te Londen blijven. f De minister van Financiën heeft een nota van wijziging ingediend op het wetsontwerp inzake belasting van Nederlanders in den vreemde. Alleen de belasting op nalaten schappen en schenkingen blijft gehandhaafd. Ameland is uit zyn isolement verlost. Tegen 4 getuigen in de Culemborgsche moordzaak zal een vervolging wegens mein eed worden ingesteld. Het Britsch-Egyptische ontwerp-tractaat eenstemming door het Egfptische kabinet verworpen. Een mislukte aanslag op het Duitsche ryksbureau voor de schadeloosstelling. Een brand in de gemeente Nassereith (Oostenrijk) legt 30 huizen in de asch. Barometerstand 9 uur v.m.: 769. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.13 en overmorgen om 6.15. Een schrijven aan de gemeentebesturen. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Kamebeek, heeft tot de gemeentebesturen in Zuid-Hol land een circulaire gericht in verband met de aanvaarding van zijn ambt, in welke circulaire hij een ernstig beroep doet op aller krachtige medewerking en steun in alles wat bevorderlijk kan zijn aan het wel zijn en de ontwikkeling van het gewest. De kapitein van de „Schuttevaer", die. zooals bekend, thans te Londen ligt, deelt mede, dat hy een week denkt noodig te hebben voor verschillende werkzaamheden aan het schip, waaronder het veranderen van de radio-inrichting, waardoor deze een grooter gebied zal kunnen bestrijken. Hierna zal de „Schuttevaer" Londen ver laten, met bestemming Plymouth, vanwaar men vertrekt naar New-York. Kapitein Smit hoopt deze laatste haven in 40 k 50 dagen te bereiken. Gisteren werd aanbesteed door het archi tecten-bureau W. Robbers, namens de N.V. Rytuigen- en Automobielenfabriek v. h. Gebrs. H. en E. Kimman, het bouwen van twee bovenwoningen op de bestaand» auto garage, Houtplein 23. Laagste inschrijver was de heer H. v. d. Aar te Santpoort, voor 21.400. Ter gelegenheid van zyn 30-jarig Jubileum als directeur van het revuegezelschap, i> de heer Henri ter Hall gisterenavond 'te Amsterdam gehuldigd. In zyn dankwoord deelde de heer te' Hall mede, dat deze mylpaal tevens d< eindpaal zal zijn. Buziau en Kohier nemen de directie van het revuegezelschap over. Vooras van een auto gebroken. Door het schokken op den weg brak Vrij dagmorgen in de Haarlemmermeer de voor as van een zwaren vrachtauto van den her G. De bestuurder wist door handig te ma noeuvreeren den auto tot staan te brengen, waardoor ongelukken werden voorkomen. Door de vele kuilen en gaten, die zich n. verschillende wegen van den polder bevin den, is het gevaar voor ongelukken niet ge ring. Het komt dan ook meermalen voo;. dat auto's of motorrijwielen b"n reis moe ten onderbreken, omdat ze tot de ca king komen, dat door het aanhoudende schokken van de onderdeden een of meer schroeven zyn losgewerkt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1