Stadsnieuws ARC W Amerikaanschen Oorsprong fferlBga WatlirïcTi, Haarlem óiüLssialieveiiigifl^ Alle producten verkocM door de üp zijn zooals steeds van Hott!sfrait5aTeI. 10771 •e Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten STANDARD MOTOS? OIL Amerihaansch Olieveld A.P. C. Producten komen van de rijkste olievelden, die er het meest toe hebben bijgedragen de geweldige uitbreiding van 't automobilisme te bevorderen. Firma Joh. Limpers DE TOESTAND VAN HAND EL EN INDUSTRIE IN 1927 Een interessante enquête van de Middenstandscentrale Vergoeding L. O. De huren van woningen Gemeentezaken teerde Staten der provincie Noord-Holland, Burgemeester en Wethouders te macht'gen aan G. Hellenberg Jr., alhier, of zijne nader te noemen meesters of lastgevers, tegen den prijs van 15.pr M2. in koop af te staan, grond, gelegen aan de Meester Camelisstraat, groot 325 M2, om daarop te bouwen twee pakhuizen met twee bovenhuizen. Behoudens goedkeuring van Gedepu teerde Staten der provincie Noord-Holland, Burgemeester en Wethouders te machtigen aan de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Wilsonshoek", alhier, of hare nader te noemen meesters of lastge vers, tegen den prijs van 17.50 per M2„ in koop af te staan, grond, gelegen aan de 1". J. Koenestraat, groot 1292 M2. (de juiste op pervlakte door den landmeter bij het kada ster te bepalen), kadastraal bekend gemeente Haarlem, Sectie K. n". 633 (ged.), zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen negen woonhuizen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. Behoudens goedkeuring van Gede puteerde Staten der provincie Noord - Holland, Burgemeester en Wethouders te machtigen aan J. P. A. Nelissen, alhier, of zijne nader te noemen meester of lastgevers in voortdurende erfpacht uit te geven, met de bestemming daarop te bouwen twee woonhui zen, elk bestemd ter bewon ng door niet meer dan één gezin, grond, gelegen aan da Dub bele Buurt, ter oppervlakte van 437 M2, (de juiste oppervlakte door den landmeter bij het kadaster te bepalen), kadastraal be kend gemeente Haarlem, sectie E. N°. 4903 (ged.), en zulks tegen een erfpachtscanon van 0.88 per M2. per jaar. Behoudens goedkeuring van Gedepu teerde Staten der provincie Noord-Holland, B. en W. te machtigen aan J. van Baaren, alhier, of zijne nader te noemen meesters of lastgevers, tegen den prijs van f 12.50 per M2., in koop af te staan, grond, gelegen aan de Berkenstraat, groot 267 M2. (de juiste oppervlakte door den landmeter bij het kada ster te bepalen) kadastraal bekend gemeente Schoten, Sectie B. n*. 7871 (ged.) zulks met de bestemming om op d en grond twee woon huizen te bouwen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin; een en ander onder de Algemeene Voorwaarden, vastge steld bij Raadsbesluit van 6 Mei 1925. Voor ons ligt in druk het vierde jaar- Ter slag der Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten. Het geeft aanleiding tot velerlei overwe gingen van onderscheiden aard. De omvang 8 octavo vellen betee- kent een hoogst eervolle vermelding of, wil men dat liever, een „grand prix" voor den samensteller van het versiag, den heer P. J. M. van Tetering, want er blijkt uit, dat hij geen omvangrijken en tydroovenden ar beid schuwt en het wel en wee der cen trale geboekstaafd heeft voor het nage slacht, zonder pen en inkt te sparen. Maar tevens is het verslag een bewijs, dat er voor een Middenstandscentrale nog al zoo wat te doen is, als de leiders doelbewust de be hartiging van de belangen van den handel- drijvenden en industrieelen middenstand bevorderen. Er zijn vele acties in Haarlem gevoerd, de meeste met succes bekroond, maar grooter is o.i. nog de preventieve kracht, die van een op dergelijk intense wijze gevoerde teweerstelling uitgaat. Men weet m Haarlem, in tegenstelling met vroe ger. dat er tegenwoordig van middenstands zijde een georganiseerde actie uitgaat en dat zal velen weerhouden iets te doen of te zeggen, wat zij zich vroeger tegenover den middenstand wel veroorloofden. Dit is een gewichtige leering, die tus- schen de regeis van dit verslag naar voren dringt en het geeft ons aanleiding, weder om eens met vreugde te constateeren, dat de middenstand van Haarlem het onont beerlijke voordeel van organisatie inziet, on ontbeerlijk voor den goeden gang onzer sa menleving. Want al bevelen alle sociologen en eco nomisten, die zich met het middenstands- vraagstuk bezig houden, als middel om slechte toestanden te verbeteren en goede te handhaven, de organisatie aan, niet min der dan de midddenstanders zelf is de ge- heele maatschappelijke samenleving met een goed georganiseerden middenstand ge baat. In onzen tijd van concentratie van be drijven, van kartels, trusts en vereeniging op alle gebied, is de rust in onze maat schappij niet gebaat met geïsoleerde mid denstanders. Deze worden door groepen, krachtiger dan zij, onder den voet geloopen, mokken en mopperen tegen hun omgeving en scheppen een sfeer van onrust. Dit maakt, dat weer anderen met luider stemme tegen de verkrachting en vernietiging van deze 'groep menschen te keer gaan: op die wijze is de samenleving vol van krijgsge schreeuw en geweeklaag. De schuld ligt echter uitsluitend bij hen, die hun tüd niet oegrijpen en tegenover grootbedrijf en kar tels en trusts en vakvereeniging niet tevens een andere organisatie zetten. Organisatie zal hen helpen en helpt ons allen. Krach tige organisaties bevorderen den welstand tn deze maatschappij. Niemand be hoeft bang te zijn voor een organisatie. Met een krachtige organisatie valt te pra ten. Beter dan met enkelingen. Wanneer krachtige organisaties tegenover elkander staan, dan komt er geleidelijk een compro mis tusschen rechten en plichten van beide partijen. Voor strijd of onderdrukking is ian veel minder kans, omdat alle groepen wenzeer den strijd vreezen, een strijd, die telfs den overwinnaar schade toebrengt. Een goed georganiseerde middenstand helpt mede gezonde toestanden te scheppen. De toestand zou heel wat klaarder zijn, indien de organisaties van den geheelen midden stand konden staan tegenover de organisa ties van alle consumenten en tegenover de organisaties van alle producenten. Geen strijd, maar weldoordacht overleg zou er het gevolg van zijn en de rust in onze maat schappij bevorderen. Wie dat Inziet, leest met genoegen het verslag van de Middenstandscentrale, om dat er een groeiende liefde van den han- deldrijvenden en industrieelen middenstand ln onze omgeving uit spreekt voor de or ganisatie. Wij zijn er nog niet, want, vergissen wij ons niet, dan beteekent Haarlem en om- omgeving nog maar een oase in de alge meene lamlendigheid van onzen vaderland- schen en misschien internationalen midden stand. En ook in Haarlem is men nog maar aan het begin. Wij missen b.v. in het ver slag cijfers, die ons geven het, zij het ruim geschatte, aantal middenstanders, die voor organisatie in aanmerking komen en het cijfer van hen, die reeds georganiseerd zijn. Hoezeer de organisatie ook groeit en rijpt, zouden die cijfers, met het oog gericht op het einddoel, nog bedroevend zijn wellicht. Ook uit het verrichte werk blijkt, dat de middenstand nog aan het begin der actie staat, hoezeer de middenstandscentrale ook nuttig werkte. Het was nog te veel nood gedwongen, begrijp ons goed een verde diging tegen aanslagen op de rechten van den middenstand. Wij lezen van acties tegen het Rijk, n.b. over een vliegenden winkel, van actie tegen de gemeente over het afbe talingsstelsel, van acties tegen oplichtingen, vliegende winkels. Altemaal vcor den mid denstand nuttig en noodzakelijk werk, doch het grooter opbouwende zal pas komen als de organisatie machtig is en alle handeldrU- venden omvat; wanneer men, figuurlijk of letterlijk, als gelijkberechtigden aan de con ferentietafel zit met anderen, die bij een goeden middenstand belang hebben en wel bewust zijn rechten kan verdedigen en zijn plichten vastleggen. Want'plichten heeft de Middenstand, maar rechten evenzeer. He* ligt voor de hand, dat dit doel niet plaatselijk kan worden bereikt. Haarlem is geen eiland. Het doel moet landelijk, zelfs Internationaal nagestreefd worden, maar het jaarverslag van de Middenstandscen trale van Haarlem, breed van opzet, klaar van Inhoud en rijk aan stof, wijst er op, dat het hier de goede richting uitgaat. Dat te constateeren bij het verschijnen van dit vierde Jaarverslag leek ons nuttig. Aan al degenen, die medewerkten om dat doel te bereiken, hulde. Zij verrichten mis schien goed pionleswerk. Wie zich interesseert voor den Inhoud van het verslag, raadolege het zeer uitvoe rige uittreksel, dat de N. H. Ct. eenigen tijd geleden gaf of vrage een exemplaar aan bij den secretaris der Middenstandscentrale. «mUUMUIUIItmUUUlUOUUlUUUII De heer Joh. Limpers opende gisteren in perceel Wagenweg 80 een zaak in Heeren mode-artikelen. Zoowel door den modernen gevel met de naar de eischen des tijds ver lichte etalage, als door de inrichting van het interieur met de mahoniekasttn oa toonbank en de eenvoudige maar aparte bekleeding van vloer en muren, beteekent deze zaak ongetwijfeld een aanwinst voor dit stadsdeel. De Besturen der bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs aan de Timorstraat 17 en aan de Gen. de la Reijstraat 8 heb ben verzocht de vergoeding over 1926 be doeld in art. 100 der Lager-onderwijswet 1920, alsnog te mogen ontvangen, zoo schrij ven B. en W. aan den raad. Het afschrift der beschikking van den Minister, door adressanten ontvangen op 9 Mei 1927, had B. en W. behooren te Worden toegezonden vóór 10 Juni 1927. Echter zijn bedoelde stukken eerst ont vangen: a. op 16 Januari 1928 van de bijzondere school aan de Gen. de la Reijstraat 8, en b. op 2 Februari 1928 van die aan de Ti morstraat 17; in beide gevallen dus is de termijn van inzending (binnen een maand) niet in acht genomen. In verband hiermede brengen B. en W. in herinnering dat bij Koninklijk Besluit van 3 Februari 1927, No. 5 ongegrond werd verklaard een beroep, ingesteld in verband met Uw raadsbesluit van 30 Juni 1926, No. 9, waarbij in een gelijk geval afwijzend werd beschikt op het verzoek van gelijke strekking der Vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel (school Leldschestraat No. 59.) Bedoeld Kon. Besluit is voor Uwe leden ter inzage gelegd. Wij meenen derhalve, dat ook op de ver zoeken afwijzend moet worden beschikt. In het voorstel tot B. en W. besluit d.d. 18 Mei 1927, deelden B. en W. mede, dat, hoewel bij de voorwaarden, waaronder saan verschillende vereenigingen/stichtingen voor schotten voor den bouw van woningen uit de gemeentekas werden toegekend, de bevoegd heid tot het goedkeuren van de huurprijzen voor de met de bij dat besluit toegekende voorschotten gebouwde woningen, aan B. en W is toegekend, deze vermeenden, dat ingevolge de toezegging gedaan in het voor stel tot laatstgenoemd besluit de goedkeuring der huurprijzen bij het voor de eerste maal betrekken der woningen aan den raad moest worden overgelaten. Voor een vijftal woningcomplexen werd de goedkeuring van de huren reeds verkregen. Weldra zullen de 141 woningen van de Woningstichting „Ons Belang" in exploi tatie kunnen worden gebracht. Derhalve stellen B. en W. thans voor goed te keuren, dat de wekelijksche huurprijzen voor die woningen als volgt worden bepaald: voor 43 benedenwoningen op f 5.25 p. won. voor 49 bovenwoningen op f 5.25 p. won. voor 46 ééngezinswoningen op f 5.50 p. won. voor 2 winkelwoningen aan de Byzantium- straat en de Kruistochtstraat op f 11.per woning, en voor de winkelwoning aan de Kruistocht- straat hoek Slachthuisstraat op f 12.60. Met deze huurprijzen zal het tekort op de exploitatie pl.m. f 3.624.40 per jaar bedragen. In verband hiermede stellen B. en W. voor aan genoemde stichting een jaarlijksche bijdrage uit de gemeentekas te verleenen tot ten hoogste f 3.624.40. Het komt hun niet noodig voor stappen bij de Regeering te doen om een gedeelte dezer bijdrage uit 's Rijks kas te ontvangen, omdat de Minister op de aanvrage, gedaan naar aanleiding van bovengenoemd besluit van 18 Mei 1927, heeft bericht, dat eene bijdrage uit 's Rijks kas niet kan worden verleend, omdat de bouwkosten de gestelde grens van f 2.400.te belangrijk overschrij den. De minderheid van B. en W. is van oor deel, dat moet worden gestreefd naar gelei delijke vermindering en ten slotte verdwij ning der bijdrage van de gemeente, in ver band w armede zij meent, dat genoemd-, huurprijzen, behalve voor de winkelwoningen met f 0.25 zouden moeten worden verhoogd. Het gevolg hiervan zou zijn, dat de te ver strekken bijdrage nu reeds f 1.794.per jaar lager zou kunnen worden gesteld. Niet onbevredigend. Niet onbevredigend (ln enkele bedrijven was zelfs eenlge opleving te bespeuren) was de handel in comestibles, in groenten, aard appelen, fruit, enz., In vtsch, ln wild en ge vogelte, in den beteren wijnhandel, voor drogisterijen, ln het heeren- en kinder-con- fectiebedrijf, in hoeden en petten, in para- pluies, voor de dames-confectiehandel, in garen, band en foumitures, ln kindergoede ren, ln ondergoederen en gebreide goederen, in kousen (zelfs zeer gunstig), voor de was- scherijen, ververijen, voor de bloemisterijen voor den handel in kerksieraden, religieuze artikelen, voor den boekhandel, den kan toorboek- en papierhandel, voor boekdruk kerijen, voor den handel in antiquiteiten, voor behangerijen en stoffeerderijen, voor tapijtzaken, voor den gramarshoonhandel. voor de vrachtrijders, w>or den handel in lederwaren, voor de löodgleters en zink- werkers, voor het electro-teehnisch bedrijf, voor accountants en leeraren. Ongans tig. Bepaald ongunstig was de handel in gra nen en fourages, de sigarenindustrle en handel, voor beeldhouwers, voor de beurt- vaart, voor den handel in motorrijwielen en rijwielen, voor den glashandel. Het versiag der enquête heeft zich echter niet beperkt tot het constateeren der fei ten, het vermeld vele oorzaken en doet dit Jui3t. om, zooals in de inleiding gezegd wordt,, die zooveel mogelijk te kunnen be strijden. Uit den aard der zaak is het onmogelijk, alles uit het lijvige verslag te publiceeren en wij moeten ons daarom beperken tot het publiceeren van een aantal Interessante bij zonderheden. Verschillende bedrijven. Wat den ongunstigen toestand van be drijven betreft, de handel In granen en fou rages werd zeer ongunstig beïnvloed door het slechte weer van 1927. B. en W. stellen voor: Behoudens goedkeu ring van Gedeputeerde Staten «Ier provincie Noordholland, Burgemeester en Wethouders te machtigen aan P. G. J. Semee, alhier, of zijne nader te noemen meesters of lastgevers in voortdurende erfpacht uit te geven met de bestemming daarop te bouwen een beneden en bovenwoning, een werkplaats met boven woning. en een wasch- en droogkaraer, (de woningen eik bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin), grond, gelegen aan de Zonnebloemstraat, ter oppervlakte van 318 M2. Behoudens goedkeuring Tan Gedepu-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2