KENNEMERLAND 3,4,5 en 6 Maart a.s. FINANTIEELE BESCHOUWINGEN St. Fraiacitscfis van Assisië W. B. Theater KINADRUPPELS TANDHEELKUNDIGE KLINIEK DE SPAARNE-BANK El CK WAT WILS J Agenda Zaterdag 3 Maart Agenda Zondag 4 Maart BEVERWIJK. BS VER WIJK De prachtige kunstfilm wordt vertoond op in het (Witte Bioscoop) TE BEVERWIJK Houdt éèn drzsr avonden vrij IJMUIDEN Uitbreiding Koelhuis IJsvries Marktbericht Rijksviscbafslag Staat van besommingen VELSEN. BENNERROEK LIJNDEN BLOEMENDAAL VOGELENZANG. HEEMSTEDE. KERK EN SCHOOL. De Encephalitis postvaccinalis LUCHTVERKEER. Ernstig vliegongeval HAARLEMMERMEER- Dr H.MANNING'S EETLU57-0PWEKKEND. ƒ1.30 p.fl. RECHTSZAKEN. De dievenbende te Eindhoven De mistlampen van Philips Boekbespreking. Trekjes no. 539 BEVERWIJK K. s. A.-gebouw Peperstraat St. Franciscus-film 8 uur. BEVERWIJK K. s. A.-gebouw Peperstraat St. Franciscus-film 2 uur en 8 uur. De St. Franciscnsfilm De vertooningen van de groote kunst-film „St. Franciscus van Assisië" in het W. B.-theater (Witte Bioscoop) op 4, 5, en 6 Maart a.s., hebben reeds in breeden kring belangstelling ge wekt. En inderdaad, dit knappe filmwerk is zeker een groote belangstelling waard. Her, leven van den populairen Heilige, dien wij het vorig jaar bejubeld en gehuldigd hebben, is op een schitterende wijze in beeld ge bracht. Van deze film gaat uit een prediking van het leven van een groote Heilige; zij propa geert den vrt.de en de goedheid waarvan het leven van St. Franciscus de prediker was. Wij zien Franciscus als de bloem der jon gelingschap van Assisië, als den grooten Frans, vreugde zoekend en blijdschap om zich heen verspreidend; zien hem als stout redder zijn vaderstad verdedigen, wij zien hem, als Christus tot hem komt spreken, we zien hem in de oneenigheid met zün vader, afstand doende van alles, zelfs van zijn klee- ren. Eigenhandig is hij werkzaam aan het herstellen van kapelletjes en kerken, hij ver zamelt zijn leerlingen om zich heen en wij zien hem voortdurend meer van de wereld afsterven. Prachtig is het tafereel, waarin hij Chris tus' wonden ontvangt. Overweldigend en ontroerend zijn sterven in liefdevervoering. Daarvan gaat inderdaad wijding, stemming en ontroering ten goede uit, waardoor juist deze film" tot een zeer bijzondere werd ge- makkt. In breeden'kring heeft.deze film verwon dering en opzien gebaard. Zoowel de Katho lieke- als de neutrale pers heeft deze bij zondere rolprent als om strijd geroemd. Om een willekeurige greep te doen uit de talrijke gunstige recensies laten wij hieron der een uittreksel volgen uit een recensie van „De Tribune", een blad, dat men ten eenen .male moeilijk van Katholieke sympathieën kan beschuldigen. Dit blad zegt van de St. Pranciscus-film het volgende: „De stpf is ontleend aan het beroemde boek van den Deenschen Franciscus-kenner Jörgensen. Is in de eerste plaats deze film voorkatholiek Nederland een groote aan winst te noemen, toch kunnen wij ook onze lezers een bezoek ten sterkste aanbevelen. Want met onberispelijke techniek en in ont roerende schoonheid teekent ze ons den levensgang van den „poverello", den arme. wien „Vrouwe Armoede" tot bruid was en van wien oude levensbeschouwingen zeggen, dat hij ,.de wereld geleidde als naar een voor- jaarstijd". „Het werk geeft ons een beeld van de mid deleeuwen, van de tergende weelde der toen malige bezittende klasse, waartoe Francis cus, zoon van den schatrijken lakenkoopman Pietro Bernardone, van huis uit behoorde; het teekent ons de ellende der armen en melaatschen. „Wij zien den strijd (iusschen de Italïaan- sche steden Assisië en Perug'a; een episode U't de kruistochten enz. Schitterend ia in het laatste bedrijf da uitboeMing van het be roemde „Zonnelied". Ook de stigmatisatie en het sterven van den man, die steeds zijn leerlingen voor oogen hield: „Leer uit het voorbeeld, dat u hier voor oogen wordt ge steld", zijn aangrijpend. „Een film van groote beteekenls voor ons die in onzen tijd en op onze wijze den levens arbeid voortzetten van een Franciscus, die de zijde der onterfden en verdrukten koos en deze stelde tegenover het ijle en ijdele ge theoretiseer der draadloozen. H'.einon behoeven wij niets toe te voegen Wel willen wjj berichten, dat ook de muzikale illustratie goed verzorgd woodt en dat de bekende zangeres mevr. M. Bouwmeester o a. Franciscus ontroerende „Zonnelied" ten ge- hoore zal brengen. Laat niemand deze schitterende voorstel lingen verzuimen bij te wonen. De toeloop zal echter groot zijn, waarom wordt aange raden tijdig plaatsen te reserveeren. R. K. Vrouwenbond Donderdag Maart hield de R.K. Vrouwenbond afd' Beverwijk zijn jaarvergadering in de boven zaal der K.S.A. Te ongeveer jewart over acht opende de presidente de vergadering en heette de leden, die ditmaal heel goed waren opge komen, hartelijk welkom, memoreerde dat er in het begin van het jaar wel beter ge werkt was dan aan het eind, doch verklaarde dat dit te wijten was aan ziekte en andere omstandigheden. Maar aldus spreekster het seizoen is neg niet ten einde. We zullen trachten nog te werken zooveel in ons ver mogen is, maar dan vraag ik uw aller mede werking, want zonder dat, kunnen wij niets beginnen. Er zijn veel goede leden, maar ook Zoovele slappe. Ik hoop dat dit anders zal worden, te samen zullen wij zien te krijgen, een machtige groote vrouwenbond tot heil van Kerk en Maatschappij. Na vaststelling der notulen die werden goedgekeurd, was aan de orde het jaarverslag, hetwelk door de secretaresse werd uitge bracht. De presidente bracht hiervoor een hartelijk woord van dank. Volgde het jaar verslag van de penningmeestcres, hetwelk sloot met een batig saldo van f 50.44. De presidente sprak hier haar blijdschap over uit, liet is een teelken dat de Vrouwenbond er weer wat beter "voorstaat. Zij bracht mej. Konijn dank voor haar accuraat beheer. Het jaarverslag van de onderafdeeling Francisca Romana werd vervolgens uitge bracht bij monde van mej. Corry van Lent. De leden konden hieruit v/eer zien, hoeveel nuttig werk door de vereeniging gedaan wordt en hoeveel huisgezinnen weer gesteund zijn. Ook een verslag van de naai- en brei- actie werd uitgebracht. De presidente bracht dank voor de keurige verslagen. Bij de mede- deelingen werd door de voorzitster naar voren gebracht, dat wij niet kunnen volstaan met het houden van vergaderingen, cursussen moeten gegeven worden op elk gebied. Vooral de Moedercursus en de verbandcursus wer den nog eens dringend aanbevolen. Verder werd medegedeeld dat de feestavond 17 April zal plaats hebben en deze zal bestaan uit een lezing met lichtbeelden over Paus Pius X, z.g. door den Zeereerw. Pater van der Sanden en het geven van een tooneel- stukje door de dames tooneelisten. Ingekomen was een dankbetuiging van mej. Peeters, presidente van den Vrouwen bond te Haarlem, aan wie het bestuur op 1 December een telegram gezonden had, ter gelegenheid van haar SOsten verjaardag. Volgde uitloting retraitefonds. De 3 leden, dia nog nimmer een retraite hadden meegemaakt en toch steeds hun con tributie betaald hadden, kwamen hiervoor in aanmerking. Alle leden van het retraite fonds hebben nu een beurt gehad en werd besloten dit fonds op te heffen De verkiezing van de bestuursleden onderging een kleine wijziging, daar mej. J. van der Maat niet meer voor deze functie in aanmerking wenschte te komen. Een volgende vergade ring zal in deze vacature worden voorzien. De voorzitster sprak er haar spijt over uit, dat mej. J. van der Maat bedankt had, doch zij zag zich hiertoe genoodzaakt door te drukke werkzaamheden. Mej. J. van der Maat, aldus presidente, was iemand die de Vrouwenbond begreep en zeer noode zien wij haar dan ook heengaan. Mej. Tilly Zur- lohe werd met algemeene stemmen herkozen. Hierna werd het woord gegeven aan den Geestelijken Adviseur, tot 't houden zijner lezing. Zijn eerw. hield een bespreking over Joodsche gebruiken, instellingen, gewoonten uit den tijd van Christus, een bespreking over de manier waarop de Evangelisten hun Evan gelie schreven, waardoor men gemakkelijker de Evangelieverhalen kan verstaan. Eenige voorbeelden uit het lijden van Christus werden hierbij aangehaald. De Presidente dankte Z.Eerwaarde uit naam der vergader- ring hartelijk voor de interessante lezing en hield zich voor een volgenden keer gaarne aanbevolen. Thans ging men over tot het uitloten der obligaties waarbij de nummers 6, 20, 21, 22, 36, 37, 50, 58, 75, 76 werden uitgeloot. Vervolgens werden eenige prij zen verloot, waarvan de opbrengst bestemd wordt voor de Drentsche venen. De rond vraag leverde eenige discussies op, waarna sluiting volgde, van deze prettige en gezel lige vergadering met den christelijken groet. De N. V. Ijsfabriek voor de Vischhandel- vereeniging Koelhuis IJsvries, Sluisplein 31C onder Directie van den heer L. Allard, heeft aangekocht de pereeelen Prins Hen drikstraat "CU en Prins Hendrikstraat no. 13, 13a en 13rood en 15 te IJmuiden. Daar deze Vennootschap reeds in eigen dom had de pereeelen Hendrikstraat no. 17 en 17rood, no. 19zwart en rood, beschikt zij thans over een reeks van aan elkander grenzende pereeelen, tevens grenzende aan haar bestaande koelhuis in de Kanaalstraat, waardoor uitbreiding van dat Koelhuis thans successievelijk kan worden ter hand geno men. Het laat zich aanzien, dat dit bedrijf, het welk zich door zijn gunstige ligging aan Noordzeekanaal en spooraansluiting, de laat ste jaren gecombineerd met de IJsfabricage reeds aanmerkelijk had uitgebreid, thans we derom zich verder zal ontwikkelen, hetwelk zeer zeker den algemeenen toestand in IJmuiden ten goede komt en vooral weder werkgelegenheid zal' scheppen. Binnengesleept. Gisterenmiddag werd door den stoomtrawler „Walrus" IJm. 28 binnen gesleept de stoomtrawler „Elie Che- neviêre", IJm. 161. Beide schepen behooren aan de Mij. „De Marezaten." De stoomtraw ler IJm. 161 kreeg, toen deze op de vissche- rij het net binnen boord haalde, het net in de schroef en kon dit niet meer er uit ver wijderen. Vandaar dat de schipper naar hulp uitzag en ten slotte door de IJm. 28 Heden 2 Maart aangekomen aan den Rijksafslag 4 stoomtrawlers, 2 beugers en 1 logger. H.ste L.ste pr. pr. 1.70 1.50 1.55 1.30 29.— 16; 50 22.50 18— 28.— 17— Tarbot per K.G. Tongen per K.G. Groote schol p. k. 50 K.G. Middel schol p. k. 50 K.G. Zetschol Kleine schol Bot Schar Rog per 20 stuks KI. middel schelvisch p. k. 50 Kleine schelvisch p. 50 K.G. Kabeljauw p. 125 K.G. Gullen per 50 K.G. Leng per stuk Wijting per kist 25 K.G. Makreel 6.50 2.60 3 90 17.- 12.- 10 Kg. 3L— 30.- 20.- 11.50 2.40 5— 0.93 6 17.50 7.50 1— 3.70 0.32 van de heden aan Rijksvischafslag aan gekomen Stoomtrawlers. Amsteldijk 2323— Erica 3978— Helga 1253— Elie Chenevière 1274— Beugers. Vlaardingen 80 1854— Vlaardingen 207 737— Loggers. K. W. 116 398— werd opgepikt, die het schip circa 140 En- gelsche mijl heeft gesleept en behouden te IJmuiden kwam. Heden wordt de IJm. 161 in het dok opgenomen. Lekke ketel Gisterenmiddag keerde al hier vanuit zee terug de stoomtrawler „Ura nia" IJM. 14, van de Gebr. Taat. Het schip, dat kort geleden was uitgevaren, kreeg op zee een lekkage in den stoomketel, zoodat men genoodzaakt was, toen men het lek niet kon dichten, huiswaarts te keeren. Aanrijding Gisterenmiddag had op den hoek van de Amstelstraat en het Willems plein te IJmuiden een aanrijding plaats tus- schen een vracht-Ford, welke een dienst on derhoudt HaarlemAlkmaar, en een autobus van den heer R. Beide wagens kregen schade. In de vracht-Ford bevonden zich de couran ten van de „Nieuwe Haarlemsche Courant", zoodat de bladen, die in de richting Beverwijk en meer Noordelijker moesten worden be zorgt, later dan gewoonlijk aankwamen. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Zeevischerij Maat schappij „Brabantia", alhier. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van Ommering's Import- en Ex port Maatschappij, alhier. R. K. Volksbond. Donderdagavond ver gaderden in de achterzaal van het R. K. Vereenigingsgebouw de leden van bovenver melde organisatie. Te circa acht uur werd deze vergadering geopend met den christe lijken groet door den voorzitter, waarbij hij zijn spijt uitte over de geringe opkomst. Als dan werd de notulen voorgelezen, welke met een woord van dank werden goedge keurd. Door den voorzitter werd doel en werken van een op te richten fonds in zake aard appelenvoorziening uiteengezet, waar na de vergadering ook de meening was toegedaan, in deze richting te moeten werken, opdat zij, die in het najaar werkloos mochten zijn, de gelegenheid krijgen in een soort fonds hiervoor te kunnen sparen. Alsdan werd een Commissie benoemd, die voor dit doel medewerking wil verleenen, zijnde de heeren Mooyekind, H. v. Leeuwen en Jac. Witte. Door den afgevaardigde naar den cur sus van het Ned. R. K. Werkliedenverbond, gehouden te Amsterdam, werdeen keurig verslag uitgebracht. De voorzitter bracht hem, den heer J. de Beer Jr., een woord van dank daarvoor. Hierna werd besproken de viering van het 15-jarig bestaan van den Volksbond, kring IJmuiden, welke datum is 13 Juni a.s. Alge meen was men van oordeel omstreeks dezen datum dit feest kerkelijk te moeten vieren, waarna in September of October dit feest zal worden herdacht in een feestvergadering met attracties. Ook werd besproken het houden van een socialen Zondag in de maand Mei. In samenwerking met de andere R. K. organisaties zal de te houden sociale Zon dag worden voorbereid. Hierna werd als laatste agendapunt mede gedeeld, dat de spaarbank van den Volks bond, afd. IJmuiden, is ondergebracht in de Centrale Volksbank van het Ned. R. K. Werkliedenverbond. Met deze is aan alle verzoeken van de leden van den Volksbond voldaan, zoodat hiervoor een woord van dank aan den voor zitter, die dit heeft bewerkstelligd, zeker op zijn plaats is. Gekomen aan de rondvraag werd hiervan door eenige leden gebruik gemaakt, waarna de vergadering werd gesloten met gebed. Dc gemeente en de A. N. W. B. B. en W. stellen den raad voor, deze gemeente te doen inschrijven als buitengewoon lid van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, tegen een jaarlijksche bijdrage van 25. Daar het algemeen belang door dezen bond in groote mate en op verschillend terrein Wordt gediend, B. en W. wijzen in dit ver band slechts op de bevordering van de veilig heid van het verkeer op de wegen zijn zij van oordeel, dat het streven van den Bond behoort te worden gesteund. CENTRALE Kenaupark 26 Telefoon 12644 SPREEKUREN van 9-11 en 1 t t 2, Dinsdag- en Vrijdagavond van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN spreekuur. Arbeidsbemiddeling Ingeschreven op 2 Maart 1928: 1 drukker, 2 timmerlieden, 2 metselaars, 1 schilder, 2 opperlieden, 1 smid, 1 bankwerker, 3 stokers, 1 machinist, 2 tuin- li?den, 1 kantoorbediende, 2 sigarenmakers, 4 schippers, 1 cheuffeur, 1 matrassenmaker, 1 stratenmaker, 2 mandenmakers, 1 stucadoor en 69 1. a„ totaal 98 personen. Vriendenkring kampioen klasse C. Gisterenavond werd de beslissingswed strijd gespeeld tusschen Excelsior en Vrien denkring. Beide ploegen stonden in aantal caramboles ongeveer gelijk. Vriendenkring stond bij Excelsior 14 voor. Den geheelen avond bleef de strijd gespannen, want met de derde partij wist Excelsior er 10 in te loopen, zoodat de laatste partij de beslis sing moest brengen. Er was zeer veel be langstelling voor dezen wedstrijd, want het clubhuis van Excelsior was uitverkocht. De zenuwen speeld ensommigen spelers wel parten. De eerste part. DekkerCopine ging in den beginne slecht aan beide zijden. Er werd nog al eens gepoedeld. Zachtjes aan kwam Dek ker opzetten, en wist eenige flinke series te maken, 2 van 17 car. Copine deed daaren tegen niet veel. Hij was het biljart nog niet meester. Dekker ging voort met eenige kleine series en stond dicht bij het einde, als zijn partner ongeveer op de helft staat. Dan kwam de Haarlemmer opzetten en wist dicht bij Dekker te komen. De laatste had er nog een paar te maken en liet Copine op 91 car. staan. Dan komen v. Looij—Gravendijk in den strijd. Hiér valt niet veel over te zeggen, want herhaaldelijk was het poedel en nog eens poedel. Hoewel de Haarlemmer in 't be gin flink vooruit ging, zakt hij spoedig af. Zeer laksch spel wordt aan beide zijden te zien gegeven. Gravendijk wist desondanks een zeer grooten voorsprong te nemen, welke door v. Looij wordt ingehaald. Gravendijk wint tenslotte met 10073. Dit was de slechtste partij. Vervolgens spelen NanSamson. Vooral Nan, weet eenige goede series te maken van 10, 10, 8, 14 car. Nan laat den Haarlemmer op 71 car. staan in 29 beurten. Ten slotte de partij die de beslissing zou brengen. Krouwel begint uitstekend met een serie van 21 car. Zwart poedelt, waarna Krouwel weer 11 telt. Beide gaan zoo coor. totdat de stand op 58 gelijk is. Nu beginf het te spannen. Krouwel maakt er 5 en heeft bij de zesde pèch. Zwart laat dit volgen door een serie van 25 car. Krouwel 1, waarna de Haar lemmer er weer 9 maakt, om dan met enkele stooten de 100 vol te maken. Zoo was de strijd beslist. Krouwel had er 72 in 16 beur ten. De totale uitslag is dus: Excelsior 345 car., Vriendenkring 362 car. R.-K. Kiesvereeniging Maandagavond om half acht vergadert in het Bondsge- bouw de R.-K. Kiesvereeniging. De agenda vermeldt o.m.: Periodieke verkiezing; aftr. zijn de heeren J. F. v. Lierop en H. Nieuwenhuizen en de dames mevr. v. LieropNelis en mej. Ver- meijs—Mes. Verkiezing bestuurslid in een vacature. Jaarverslagen secretaris en penningmeester. Als spreker zal optre den de WelEerw.Heer W. J. Warmenho- ven, met het onderwerp: Dr. Schaepman en de R.-K. Staatspartij, waarna behandeld wordt een voorstel van het bestuur inzake bijdrage Dr. Schaepmanfonds. Propagandaclub „Opwaarts" Donderdag vergaderde de club. De opkomst was vrij goed. Na opening werden de notulen gelezen, die goed verzorgd waren. De voorzitter hield een causerie over: „de Landarbeidersbondt', waarover een vrucht bare gedachtenwissellng werd gevoerd. Verscheidene vragen werden beantwoord. Ook voor de volgende vergadering werden al weer punten ter behandeling opgegeven. Over veertien dagen (16 Maart) zijn dus allen present, ook zonder convocatie. De oproeping voor de jaarvergadering van de R.-K. Kiesvereeniging zal in den loop der volgende week thuis bezorgd worden. 16 Maart is de heer B. Veldt, voorzitter en de heer M. v. Bosch, secretaris. Gevallen De arbeider S. v. d. B„ van den Spaarnwouderweg, had het ongeluk, terwijl hij met een pak stroo tegen een Schelp opklom, dat de ladder brak en hij naar beneden tuimelde. Hij heeft zich onder geneeskundige behandeling moeten stellen. Brandweer. In de plaats van wijlen den heer W. Hulsbos, is benoemd tot brand- commandant bij spuit no. 5, te Abbenes, alhier, de heer B. W. van 't Riet aldaar, terwijl in de plaats van den heer van 't Riet tot brandmeester bij genoemde spuit is be noemd, de heer J. Hulsbos, aldaar. Landbouw. Het mooie droge voorjaars weder, werkt thans voor da landbouwers buitengewoon mede om de vele landbouw- werkzaamheden vlot en goed te doen ver- loopen. Men is op de landerijen in Haarlemmer meer er nu reeds ailerwege bezig met het zaaien en bemesten. Dit geeft weer aan vele handen werk en kan de werkloosheid doen verminderen. Burgerlijke Stand van Vrijdag 24 Februari tot Donderdag 1 Maart. Geboren: G. van BatenburgWolhoff, zoon. Overleden: W. Bauer, 85 jaar; C. Gerritse, 52 jaar. „Sint Joris". A.s. Maandag 5 Maart, 's avonds te 8 uur, vergadert de vereeniging „Sint Joris", onderafdeeling van den R.-K, Volksbond, in het R.-K. Vereenigingsge bouw. De agenda vermeldt: Opening. Notulen. Bestellen van brandstoffen van de Dioce sane Inkoop Centrale Haarlem (D. I. C. H.). Het bestuur verwacht de opkomst van alle leden. Postduiven Vrijdagavond vergaderde de postduivenvereeniging „De Gevleugelde Vrienden", ter bespreking van de voorberei dende werkzaamheden, betreffende het ko mende vliegseizoen. Uitvoerig werd besproken het op de a.s. vergadering der H. C. C. vast te stellen vlieg- program, welke wedvluchten aanvangen op 15 April a.s. Tevens werd besproken en geregeld het verzenden der aan de wedvluchten deel te nemen dieren naar de Jaatsen. Eenige nieuwe leden en vliegdonateurs tra den tot de vereeniging toe. Na een geanimeerde rondvraag werd de vergadering gesloten. Medegedeeld door In dezen tijd, nu het zoo moeilijk is voor de grootere vermogens een behoorlijk ren tende aandeelenbelegging te vinden, waarbij kans op kapit2alwinst niet geheel en al uit gesloten is, kan het goed zijn, mede in ver band met de naderende voorjaarsinschrijvin gen, eens de aandacht te vestigen op de Big Four onzer Sumatra Tabakondernemingen. Een belangrijke bespreking. Het „Reichsgesundheitsamt" heeft de hee ren prof. Gins, voorzitter van de Rijkskoe- pokinrichting en prof. Gildemeister uit Ber lijn, alsook prof. Pette, hoogleeraar in de neurologie te Hamburg naar Nederland afge vaardigd om te beraadslagen met de com missie uit den Gezondheidsraad, die inge sted is voor het bestudeeren van het vraag stuk der encephalitis postvaccinalis. De eerste bespreking zal plaats hebben a.s. Maandag 4 Maart, in het gebouw van den Gezéondheidsraad, waar de klinische verschijnselen met de waargenomen afwij kingen en verder de epidemiologie der ziekte besproken zullen worden. Dinsdag 6 Maart zal in Utrecht vergaderd worden, om histo-pathologische demonstra tion te houden en mededeeling te doen van den stand van het laboratoriumwerk. Deze bijeenkomsten beloven zeer belang rijk te worden, omdat zij een uitmisseling van de denkbeelden die in Duitschland en In Nederland heerschen vergemakkelijken en tevens de mogelijkheid open om de tot nog toe verrichte proefnemingen met elkaar te vergelijken. Boven het eiland Grain is een vloegtuig neergestort. De inzittenden, de piloot ser- geant Maltman en twee passagiers werden gedood. Inbraak Toen het reeds bejaarde echt paar Steenbergen, na eenige dagen afwezig heid, weer thuis kwam, kwam men tot de minder aangename ontdekking, dat de onaangename ontdekking, dat de huisdeur opengebroken was. Met angst gingen ze naar binnen, doch tot hun blijdschap kon den ze toch geen verdere sporen van in braak bespeuren. Teruggevonden rijwiel. Op den Aals- meerderweg, alhier, werd dezer dagen- een heerenrijwiel gevonden. Het is thans geble ken, dat dit rijwiel toebehoorde aan den arbeider K., aldaar. Vermoedelijk is de fiets door iemand mee genomen en heeft hü het karretje later maar aan den wegkant neergezet. Ook is kwaadwilligheid niet uitgesloten. De politie stelt een onderzoek in De Rechtbank te Den Bosch veroordeelde ter zake van diefstal van een groot aantal rijwielen te Eindhoven: R. v. d. W., H. M. N., en C. E. J. R„ allen jonge werklieden te Eindhoven, gedetineerd, ieder fot 12 maan den gevangenisstraf, met aftrek van voor arrest. De medeplichtige C. S., te Eindhoven, ge detineerd, werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Voor de rechtbank te Middelburg is in hooger beroep behandeld de zaak tegen een reiziger daar ter stede, dien de kantonrech ter had veroordeeld tot 0.50 boete subs. 1 dag hechtenis wegens het rijden met een auto, voorzien van lantaarns, die geen hel der wit licht uitstralen (mistlampen van Philips). De officier van Justitie eischte bevesti ging van het vonnis. De verdediger, mr. dr. Sannes uit Eind hoven Dleitte vrhsnraak. De uitspraak weid op 16 Maart bepaald. Beginnen wij haar bezien; Deli Mij. per 31.Oct. Activa 1926 Vaste* goederen, concessies, deel nemingen etc. 27.636 Debiteuren ea middelen 65.801 elementaire balansen te Deli Senem- Arends Batavia bah burg per per per 3,1 Dec. 31 Dec. 30 Sept. 1926 1926 2926 (in duizend guldens) 93-437 Passiva Kapitaal25.654 Reserves en fond sen 28.279 Verplichtingen in clusief winst 39.504 28.162 13-949 42.111 9.100 22,995 10.016 93.437 42.111 19.69» 33.783 37*174 19.500 18.070 8.904 37.474 5.109 9-033 »4 »3» 4.000 5-048 5.083 14.13» Haar enorme reserves en schitterende li" quide positie behoeven hier geen nadere toe lichting. Slechts zij opgemerkt, dat de liquide positie van de Deli Batavia Mij; hoewel op zichzelf zeer respectabel, toch bij die der zusterondernemingen ten acnter blijft, waar mede wij willen zeggen, dat de geruchten over een emissie der Deli-Batavia, waaróp een officieel démenti volgde, niet zoo onwaar schijnlijk klonken. Het volgende staaltje geeft een beeld van earning-power over 1926; latere resultaten rekeningen werden nog niet gepubliceerd; Deli Deli Senem Arend»- Mij. Batavia bah burg (in duidend guldens) Winst op tabak 6.55S 6.347 7.348 1.44» Winst op rubber 1.264 75» Intrest en diver- 2.808 618 819 958 10.629 6.965 8.167 3.148 Onkosten en af schrijvingen 3.889 1.305 3.710 335 Netto ter verdee- 6.740 5.660 4-457 3.813 Dividend 26% 52% 35% 60% Interim dividend 1927 10% 20% 25% Vermoedelijk slot- 15% div. 1927 ca. 18% 4 20% 35% 40% Onderstaand de oogst-uitleveringen en op brengsten der laatste jaren Boekjaar 1926 Boekjaar 1927 Boekjaar 1928 cents per cents per pakken 'AK.G. pakken (',K.G. pakken Arendsburg20.326 a 220 25.872 a 220 19.900 Deli Batavia. 35.596 a 263 42-711 4 220 40.100 Deli Mij. 79.454 a 308 93.818 a 208 82.900 Senembah 43-768 4 279 43-io6 4 146 47.100 Het betrekkelijk lage dividend over 1926 en te verwachten lage dividenden over 1927 der Deli Mij. en Senembah Mij. moeten wor den geweten aan vrijwel mislukte oogsten. De oogst, welke in de komende voorjaars veilingen aan de markt gebracht zal worden (de eerste heeft plaats op 16 Maart a.s.), is echter van superieure kwaliteit. De geheele Sumatra-oogst bedraagt voor dit jaar 228.000 pakken (1 pak is c. 155 K.G.) tegen v.j. 239.914 pakken. Een oogst van fijne kwaliteit is meestal kleiner dan een ordinaire oogst, daar het soepele fijne blad minder weegt dan de grove kwaliteiten van een misoogst. De Senembah bevindt zich echter in de buitengewone positie, behalve een superieur product ook een recordoogst binnengehaald te hebben, zoodat men ten aanzien van deze maatschappij hooge verwachtingen zou mo gen koesteren. Waar er feitelijk in drie jaar geen supe rieure oogst werd uitgeleverd en dus het laatste blaadje exquise dekblad zoo ongeveer uit de voorraadschuren verdwenen moet zijn is men in vakkringen over de prijsvorming optimistisch gestemd. De rentabiliteit der Big Four is ook op de huidige koersen nog zeer aantrekkelijk, vooral de Senembah Mij. komt ons op de huidige noteering niet duur voor. Welis waar kan een volslagen misopgst wel eens een jaar een teleurstellend dividend brengen, maar neemt men de dividenden gemiddeld over de laatste 10 jaar, dus inclusief de voor deze ondernemingen zoo ongunstige oorlogs jaren, in welke het dividend vaak gepasseerd werd, dan krijgt men de volgende cijfers: Arendsburg: 36 Deli Mij: 31 Deli Batavia: 32 Senembah43 Yt welke den serieuzen rendementzoeker zonder twijfel aantrekkelijk moeten zijn. De arbeidswet. Vanwege den algemeenen Nederlandschen bond van arbeiders (sters) in het bakkers-, chocolade- en suikerbewerkingbedrijf is verschenen een bruchure getiteld: De ar beidswet voor de arbeiders (sters) in de brood-, koek-, banket-, beschuit-, cacao, chocolade- en suikerwerkbedrijven, uiteen gezet door Ir. Goudsmit. De brochure wordt ingeleid door een voorwoord van den hoofdinspecteur van den Arbeid, hoofd van het 5e district der arbeidsinspectie te Amsterdam, den heer J. J. van Male. Tweemaal twee. 't Was 'n degelijk stel Dat gaf iedereen toe Die Joh an van der Meer Met z'n Klaart je; Dat wordt vast werd gezegd P°or familie en vriend 'n Geink^jg en Keurig nej paartje. Hij was boekhouder aan Een machine-fabriek, Z'n patroons mochten hem Heel goed lijden En heel dtkwels kon hij Z'n toekomstige vrouw Met het nieuwtje van „Opslag" verblijden. Zij was thuis en hielp Moeder in 't groote gezin, "Was gewiekst in Huishoud'lijke zaken. 't Was 'n lust om te zien Hoe ze 'n mantel van moe Tot 'n pakkie voor Wim Kon vermè,ken. En ze kookte en bakte En waschte en streek, Was bedreven In 't Stoppen en mazen En ze boende de gang En ze poetste de bel En ze zeemde Al zingend de glazen. En als 't werk was gedaan Las ze 'n degelijk boek. Of verwerkte V ereenlgingszaken, Want ook daar was ons Klaartje uitstekend in thuis, Maar ze schreeuwde het niet Van de daken. Zonder gierig te zijn Maakten stilweg die twee Hun toekomstige Woning in orde. En na iedere koop Werd er kinderlijk-blij Droom-gefluisterd Hoe „fijn" het zou worden; 't Was 'n degelijk stel Dat gaf iedereen toe Die Johan van der Meer En z'n Klaartje. Dat wordt vast werd gezegd Door familie en vriend 'n Gelukkig en Keurig net paartje. Maar er kwam op 't kantoor Waar Johan was 'n Juf 'n Typiste (Haar vóórnaam was Loesje) Met 'n jongenskop en 'n Charmant-slank figuur Hooge hakjes Hoog kleurtje Laag bloesje. Als ze lachte, dan was 't Een geluid van kristal, Als ze babbelde Was tover pretjes Als de chef er niet was Deed ze danspasjes voor, Deelde rond van haar Fijne cig'retjes. Loesje's oogen, dat Waren twee Wondertjes haast Groot en bruin met 'n Klein sentimentje En die oogen Veroorzaakten in Johan's hoofd 'n Bedenkelijk-slim Mankementje. Na 'n maandje of drie' Waren Loes en Johan Al zoo stiekumpjes Heel dikke vrinden In z'n eigen begon Hij z'n Klaartje steeds meer Veel te stijf en te Deeg'lijk te vinden. Daar u reeds heeft gesnapt Hoe 't nu verder zal gaan, Zullen wü er maar niet Over kauwen Na een jaar zijn Johan En zijn Loes van 't kantoor Met z'n tweetjes 'n Beetje gaan trouwen. En omdat onze Loes, Die bruin-oogige snoes, Van geen huishouden Ooit had geweten, Werd er gauw, eer de maand Op de helft nog maar was, Van crediet of van Voorschot gegeten. Naald en draad kende Loesje alléén van gezicht...... Voor wat stuk was werd Nieuw ingeslagen En het eten was Meestal niet gaar, Of verbrand Maar Johan slikte Zonder te klagen En ookslikte...... Johan Het besluit van z'n Loes, Om „voorloopig" geen Kindje te koopen Want dan zouden de Kosten van 't dure gezin Zonder noodzaak weer Hooger gaan loopen. En de rest is veel Gauwer verteld dan gebeurd: 't Werd 'n huw'Hjk Van nijpende zorgen. Daag'lijks kwamen er Schuldeiscliers schelden Aan 't huis En op 't laatst wou hen Niemand meer borgen. Op 'n keer had Johan 'n Tekort in z'n kas En hij werd toen Onmidd'UJk ontslagen Al 'n jaar loopt le nou Schunnig ziet le er uit Hier en daar om 'n Baantje te vragen. Klaartje had van de Liefde voor altijd genoeg, Toen Johan haar met Loes had bedrogen Als 'n jongen haar vroeg Wees ze bitsig hem af Het woord „man" Was bij haar „List en logen". Op haar veertigste jaar Was ze weesen alléén En ze zou onder 0 Vreemden gaan komen En toen heeft ze de man, Die ten huw'lijk haar vroeg, Om geborgen te zijn Maar genomen. VI' i En gevallen als die Van Johan En zijn Klaar Die tel je och Ja Bij dozijnen Ook al zijn er bi), die Aan de buitenste kant "n Héél „doodgewoon" Huwelijk schijnen, O. K,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7