Buitenlandsch Nieuws NIJftSARDT'S NIGHTCAP. RADIO-OMROEP. FEJJILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN Itabletten verstopping IN lüUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Zaterdag 3 Maart 1928 GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN éegen STOOMVAARTLIJNEN. eiudt //wW< HET BKITSCH-EGYPTISCHE ONTWERP-VEÏÏBRAG EENSTEMMIG VERWORPEN Een telegram van gisteren uit Cairo be vestigt het reeds geuite vermoeden dat het ontwerp-tractaat door Chamberlain opge maakt, met algemeene stemmen is verwor pen. Sarwat Pasja, de Egyptische premier, deelde Lord Lloyd. den Britschenhoogen commissaris, het eenstemmig besluit van het Egyptische kabinet mede. Officieel is het ontwerpverdrag, waarvoor maandenlang tusschen de Britsche regse- ring en Sarwat is onderhandeld, nog niet bekend gemaakt. Maar eenige Egyptische bladen deden omtrent den inhoud toch al reeds mededeelingen en. bij de lesing hier van zal men moeten erkennen, dat Enge land den Egyptisehen nationalisten belang rijk is tegemoet gekomen. Niettemin zijn de Egyptenaren nog niet tevreden. Zij verlangen een volkomen on afhankelijkheid en een volslagen gelijkheid en dat kon, bij alle Britsche tegemoetko ming, toch niet worden verkregen, want Engeland wil in Egypte de „paramount po wer" blijven en blijft vasthouden aan de vier reserves, die het indertijd bij de erken ning van Egypte als onafhankelijken staat maakte. Deze punten betroffen de verdediging van het Suezkanaal, dat voor de Britsche Rijksverbindingen van zoo overwegend be lang is; de verdediging van Egypte om de zelfde redenen eigenlijk, tegen elke agressie van buiten; en de capitulatiën en eindelijk het beheer van Soedan. Deze reserves maakten het noodig, dat <!c bijzonderepositie van Engeland ook ten aanzien van het onafhankelijke Egypte zoude worden erkend, dat Britsche bezet tingstroepen op Egyptisch, gebied zouden blijven, en dat ten aanzien van Soedan door Egypte zou worden afgezien van den eisch van een opheffing van het Britsche medebestuur. Maar met deze reserves was voor de Egyptenaren het mooie van de erkenning der onafhankelijkheid weg. Zoo bleven de paftijen dus tegenover el kaar staan en telkens weer kwamen er ver scherpingen in ds wederzijdsche verhou ding; in 1924 door den moord op den- Sirdar en gouverneur van Soedan, sir Lee Stack, die tot de feitelijke opheffing van het con dominium in Soedan leidde, in 1926 door de vrijspraak van de nationalistische moorde naars van den Sidar, later nog weer door de Egyptische eischen in zake het opperbe vel van Egypte, in zake de opheffing der capitulatiën e.d. Intusschen echter werd van Britsche zij de naar een bevredigende oplossing ge streefd. Men had nu eenmaal rekening te houden met de overheerschende positie van de nationalisten, en was bereid althans in den vorm zooveel mogelijk aan de Egypti sche verlangens tegemoet te komen. En men hoopte met Sarwat-Pasja, den liberalen pre mier tot een overeenkomst te kunnen ko men, die ook de nationalisten zou kunnen bevredigen. De langdurige onderhandelingen, die tij dens koning» Foeads bezoek aan Londen het vorige jaar werden begonnen, hebben ge leid tot de opstelling van een ontwerpver drag, geldig voor 10 jaren. Daarin wordt o.m. gezegd, dat Egypte onmiddellijk in den Volkenbond zou kun nen treden. Het Britsche leger blijft voor een periode van 10 jaar in Egypte; het voortduren der bezetting na deze periode zal de Volkenbond beslissen. Groot-Brittannië zou Egypte steunen ter verkrijging van de opheffing der capitula tiën. De Britsche hooge-commissaris zou tot ambassadeur worden benoemd. De positie van het Egyptische leger zou ongewijzigd blijven, maar als vreemde officieren noodig zijn, zouden deze Britten moet zijn. Alle Britsche adviseurs zouden gehandhaafd blijven. Egypte mag geen verdragen met anderen sluiten zonder Britsche goedkeu ring. De status van Soedan zou ongewijzigd blijven. Maar de deur zou open blijven voor onderhandelingen ter bevrediging van Egypte's aspiraties. Op v/elke in) grond (en) weigert 't Egyp tische kabinet dit ontwerp tractaat? Er werd aan verschillende bezwaren te gemoet gekomen zoo bijv. ten aanzien der capitulatieën een weg werd geopend voor de beëindiging der bezetting na een herstel van een Britsch-Egyptisch condomi nium in Soedan werd in uitzicht gesteld. Verwerping van het verdrag bcteekent eenvoudig voortduur van den bestaanden toestand. Die men dan waarschijnlijk door een nieuwe campagne van geweld zal trachten omver te werpen. Zoo dreigt door de zelfoverschatting en onverzoenlijkheid van de Egyptische natio nalisten, die de beteekenis van het Britsche werk in hun land volkomen miskennen, in Egypte een nieuwe periode van onrust te zullen worden geopend. GENEESKUNDIG ONDERZOEK VOOR HET HUWELIJK Het had een haar gescheeld of in alle. stilte, feitelijk zonder discussie, zou de Ka mer een wetsontwerp hebben aangenomen, dat van vérstrekkende beteekenis is voor 't maatschappelijk leven, n.l. het geneeskun dig onderzoek vóór het huwelijk. Het ontwerp belichaamt, den door prof. Pinard voorgestelden maatregel, dat goen Franschman in het huwelijk mag treden al vorens een certificaat van goede gezond heid te hebben voorgelegd. Donderdagmiddag zou het door de voor standers door de Kamer worden „gesmok keld", maar het plan mislukte, want twee leden kwamen in de oppositie, waardoor de aandacht te sterk op het ontwerp werd ge vestigd, hetwelk ten slotte naar de Gezond heidscommissie werd teruggestuurd. Een der tegenstanders merkte op. dat indien deze maatregel op de Pransche mannen zou wor den toegepast, hij eveneens voor de Fran- sche vrouwen zou moeten gelden en voor de mannen en vrouwen van alle nationalitei ten. die in Frankrijk willen huwen. Tegenover het argument der voorstanders dat het van het grootste belang is voor het welzijn van het ras, dat twee mensehen. die in t huwelijk treden, op dit tijdstip niet lijden aan een ziekte, waarmede zij elkaar of hun nakomelingen zouden kunnen aan steken, werd de vrees geuit, dat een te strenge toepassing van prof. Pinards voor stellen slechts zou leiden tot een ontzaglijke toeneming van het aantal onwettige huwe lijken. Een ander, zeer bestreden punt, is de moeilijkheid van het beroepsgeheim der doktoren. Pas als de Gezondheidscommissie er haar oordeel over uitgesproken heeft zal het ont werp voor de Kamer komen. dag daar een met 15 pond kruis gevulde bus te laten, ontploffen, wat hem echter niet gelukte. De man, die erg opgewonden was, is door het overvalcommando ingerekend. HET BRITSCH-EGYPTISCII VERDRAG Het entwerp-verdrag' tusschen Groot-Brit- tannië en Egypte zal aan het begin van de volgende week worden gepubliceerd, wan neer bet aan het parlement zal worden voorgelegd. DE VASTGESTELDE WINKELPRIJZEN Na een langdurige en vrij hevige agitatie is Donderdag te Rome het nieuwe stelsel betreffende de vaste prijzen in de winkels ia werking getreden. Krachtens de verordening van den gou verneur der stad moei elk artikel en elk voedingsproduct, dat in de winkels is uit gestald. een etiket bevatten met dei! duide lijk zichtbaren prijs er op. Deze maatregel is een revolutietje in de gewoonten der Rorneinsche winkeliers. Want tot de vele eeuwige gebruiken in de Eeuwige Stad behoorde de gewoonte om op vrijwel elk artikel te loven en te bieden! Terwijl de huisvrouwen in alle landen op dit gebied een speciale bekwaamheid bezit ten, schijnt het bij de Rorneinsche vrouwen een tweede natuur, te zjjn! Trouwens, hei sjacheren in de winkels, ook door de man nen, was een zeer gewoon verschijnsel ge worden, waaraan nu paal en perk is gesteld De winkeliers hebben den maatregel met tegenzin aanvaard, ofschoon er enketen zijn, die reeds een reductie van tien per centop hun maximumprijzen wel te verstaan, hebben toegezegd. Fascistische vrijwilligers en militieman nen zullen er voor waken dat de verorde ning gehoorzaamd wordt. DE AANSTAANDE RAADSZITTING PARIJS. 1 Maart In Fransche diplo matieke kringen wordt groote beteekenis gehecht aan de reis van den secretaris-ge neraal Berthelot naar Genève. Dit is de eerste maal. dat de secretaris generaal van het ministerie van buiten- landsche zaken den minister van buiten- landsche zaken naar Genève vergezelt. ZALESKI NAAR GENEVE Waarschijnlijk besprekingen over de Poolsch-Litausche verhouding. Gisteravond te zeven uur is de Poolschc minister van buitenlandsche zaken, Zaleski met de Poolsche delegatie naar Geneve ver trokken. Volgens een bericht in een der regee- ringsbladen wordt verwacht, dat de Poolsch- Litausche verhouding, hoewel het niet offi cieel op de agenda vermeld staat, toch in besprekingen tusschen Zaleski en de mi nisters der groote mogendhden ter sprake zal worden gebracht. Aan Poolsche zijde voorziet men wel, dat de onderhandelingen voorloopig zullen wor den uitgesteld, daar men hier weinig is in genomen met Koningsbergen als plaats voor besprekingen. Als bemiddelaar tusschen Litauen en Polen wordt de Engelsche minister van buitenlandsche zaken genoemd, die een goed kenner is van Litauen. BRIAND NAAR GENEVE. PARIJS, 2 Maart. Briand zal zich den 4en Maart naar Genève begeven; hij wordt den 13en Maart te Parijs terug verwacht, daar op dien datum de ratificatie van de Zwitsersch-Fransche overeenkomst zal plaats hebben. TEHUIZEN VOOR BRITSCHE OUD STRIJDERS. LONDEN, 2 Maart. De Prins van Wales heeft hedenmiddag het initiatief genomen tot een geldinzameling, ten bedrage van een half millioen pond sterling, welke zullen worden gebruikt voor den bouw van tehui zen van oud-strijders, als een hulde aan de nagedachtenis van veldmaarschalk Eaig. Tot dit doel heeft de Prins van Wales heden een toespraak gehouden in het offi cieel verblijf varr den Lord-Mayor van Lon den, waarbij ook ds premier en Mac Do nald tegenwoordig waren. ERNSTIGE BRAND IN EEN TIROOLSCII DORP INNSBRUCK, 2 Maart. Hedenmiddag te 4 uur is in het Huis van den burge meester van de bekende gemeente Nasse- reith brand uitgebroken; door den krachti- gen wind breidde het vuur zich snel uit. Te half zes waren reeds ruim 20 huizen in de asch gelegd. De brandweer had met groot gebrek aan water te kampen, zoodat men bijna geheel machteloos stond. De brandweer uit Innsbrück is ter assistentie naar Nassereith vertrokken. Waarschijnlijk zal er niet veel meer van het dorp zijn te redden. De plaats telt on geveer 1100 inwoners en 160 huizen. AMERIKA EN DE VyERELDVREDE Optimisme in de Vereen. Staten PARIJS, 2 Maart. Volgens een Havas- bericht uit Washington is men in Ameri- kaansche regeeringskringen van meening, dat een wereldvredepact tot stand kan ko men, zonder dat inbreuk behoeft te worden gemaakt op het Volkenbondspact of op het Verdrag van Locarno. UIT INDIE Een twist met noodlottige gevolgen: vier dooden, zestien ernstig gewonden LAHORE. 2 Maart. In het district Montgomery in de Puntsjab hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad, ten gevolge van een twist tusschen twee grondbezitters. Er werden vier personen gedood en zestien ernstig gewond. De politie deed een aantal aanhoudingen. AUTOBUS OMGESLAGEN Acht dooden, acht gewonden BANGALORE, 2 Maart. Een autobus is omgekanteld en in een beek gevallen. Er zijn acht dooden en acht gewonden. GRAFSCHENNIS In verband met de vernieling van ver scheidene grafsteenen op het kerkhof te Greytown (Z. Afrika), zijn drie inlanders gearresteerd. De geheele bevolking, sterk on der den indruk van deze ontwijding, stroomde in groote menigte verontwaar digd voor het stadhuis te zamen met het doel de gevangenis binnen te dringen en de gevangenen te lynchen. De politie slaag de er echter in, de gevangenen in automo bielen weg te voeren. Toen de bevolking vernam dat de gevangenen haar waren ont gaan, trok zij naar het hoofdbureau van de organisatie van inlandsche arbeiders en stak het in brand, evenals andere bureaux van een vakvereeniging, vijf mijl verder ge legen. Er is als voorzorgsmaatregel, politioneele versterking gezonden. INTERPELLATIES IN DE KAMER. Motie van vertrouwen in de regee ring aangenomen. PARIJS. 2 Maart. De Kamer behandelde de interpellaties over loonen en pensioenen van het spoorwegpersoneel. Zij nam met 350 tegen 170 stemmen een motie van ver trouwen aan. Met 360 tegen 130 stammen verwierp de Kamer de onmiddellijke behan deling eener motie waarbij een algemeene amnestie werd gevraagd. EEN MISLUKTE AANSLAG Op het rijksbureau voor de schade loosstelling BERLIJN, 2 Maart. De 51-jarige koop man Langkoop uit Lauenstein, die bij het rijksbureau voor de schadeloosstelling te Friedenau wegens ingediende eischen een dag daar een met 15 pond kruit gevulde niet was toegestaan, probeerde hedenmid- Hct pandhuisschandoal-Bergmann In de vergadering van crediteuren inzake het faillissement van den pandhuishouder- Bergmann, hebben stormachtige tooneelen i plaats gehad. Van de meer dan 2000 crediteuren v.-aren er nog geen 200 ter vergadering verscbsnen. Volgens den curator zullen de bij de af faire betrokken personen vermoedelijk wel niet veel meer dan 6 a 10 pCt. van hun geld terugzien. Tenzij het, zooels de curator voorstelde, mogelijk zou zijn maatregelen te nemen tegen de geldschieters, die. toen alles nog goed heette te gaan, van Berg- mann 43 tot 72 pCt. rente ontvingen, en tegen de personen, die zich voor hun advie zen een buitengewoon hoog honorarium of voor 't aanbrengen van nieuwe klanten een buitensporige provisie, lieten uitbetalen. Van de vele gevallen, waarin exorbitant hoo- ge bedragen Werden betaald, geeft, het Ber!. Tageblatt als voorbeeld dat van een graaf die 100.000 mark had verstrekt, een jaar lang woekerrente ontving en thans nog durft aankomen met zijn vordering van 100.000 mark. In de crediteuren vergadering stak een. storm van verontwaardiging op, toen de be dragen werden genoemd, welke de heer en mevrouw Bergmann voor hun particuliere rekening hebben uitgegeven. In den loop van één enkel iaar beliepen hun uitgaven 280.000 mark. Niettemin vordert mevr. Berg mann uit den faillieten boedel nog een auto daar zij reeds in 1922 een wagen bezat, mits gaders een sommetje van 20.000 mark. dat bij een bank in beslag was genomen, terwijl het echtpaar nog bovendien zijn rijpaarden terugeischt, die het reeds in 1925 niet meer bezat. Toen de candidaten voor de commissie van crediteuren werden benoemd, ontstond nieuwe opwinding', daar de kleine schuld - eischers meenden, hierin niet vertegenwoor digd te zijn en zij vreesden, dat de groote crediteuren zich zouden verzetten tegen de door den curator voorgestelde teruggaaf der buitensporig hooge uitbetaalde bedragen. De ontvoering van een kind Naar de „Voss Ztg." meldt is het proces wegens het ontvoeren van een kind tegen baron Fdgar von Bleichröder, zijn zuster mevr. Herrschel-v. Bleichröder en het bij de zaak betrokken kindermeisje, welke af faire indertijd zooveel opzien baarde en tot de arrestatie van eerstgenoemde leidde, door het O M. te Dresden gestaakt. Zoebkow Bigamist „DieStunde" verneemt uit Presburg: Oe vrouw van een beam te aan de waterleiding alhier, wier naam Zoebkow is, beweert de zuster van den echtgenoot van prinses Vic toria von Schaumburg-Lippe te zijn. Haar broeder zou in Rusland handelsrei ziger zijn geweest en daar reeds eenmaal zijn gehuwd, zoodat het huwelijk met prin ses Victoria eigenlijk bigamie zou ziin, om dat zijn huwelijk in Rusland niet zou zijn ontbonden .Eenige dagen geleden kreeg de vrouw van baar vader te Moskou een kran ten-uitknipsel uit een Russisch blad met een foto van Zoebkow. Haar vader had oogenblikkelijk in het portret zijn zoon die acht jaar geleden was verdwenen herkend. Ook zij herkende direct haar verdwenen broer. In tegenstelling met de beweringen van Zoebkow, dat hij de zoon van een baron en professor aan de universiteit is, beweert zijn vermeende zuster, dat zijn vader een brave schoenlapper in Moskou is. De politieautori teiten hebben de Berlijnsche politie op de hoogte gebracht. School en godsdienst in Turkije In het oude Turkije bestond vroeger een nauw verband tusschen de staats- en gods dienstige instellingen. Hetzelfde treffen wij nog aan in de landen, waar het Protestan tisme staatsgodsdienst is. voor dsn oorlog ook in Rusland en Japan. Maar nu de Jong-Turken aan het bewind gekomen zijn, is dat alles verdwenen. Aan het hoofd dei- Republiek staan leeken, die zich heelemaal niets bekommeren om godsdienstige aange legenheden. Althans zoo zou het in de toe komst worden, zoo vertelden de verkiezing- redenaars. Maar dat is in Turkije nog min der gelukt dan ergens anders. De stichters der Republiek v.aren Atheïsten, die eiken positieven godsdienst haatten. Maar de scholen hebben zij tot heden hun Moham- medaansch karakter niet kunnen ontne men. Het ministerie kan zijn programma niet ten uitvoer brengen. Geheel anders treedt de huidige regeering op tegen de scholen van de buitenlandsche Christenen die in Turkije wonen. Ieder godsdienstig voorwerp moet onver biddelijk uit de school verdwijnen; voor en na schooltijd mag er niet meer gebeden worden; iedere uiting van godsdienstig le ven is verboden. Op het congrbs van An gora werden harde dingen gezegd. Azis Bey. Minister van Onderwijs, eischte dat de 'godsdienst uit alle scholen en inrichtingen van onderwijs zou verbannen worden. Maar ziin voorstel ondervond veel tegenstand. Een professor wierp hem tegen: „Mijne heeren, de godsdienst van het Turksche rijk is de Islam. Daarom moeten wij onze kinderen er in opvoeden en hen er grondig in on derrichten. Mijn ambtgenoot, Azis Bay, meent, dat de godsdienst dwalingen onder het volk brengt. Dat men ze mij noeme! Ik ben bereid ze te weerleggen." De leider der vergadering kon de opwin ding slechts bedaren, door te verklaren, dat het Ministerie van Onderwijs deze kwestie zal onderzoeken, maar hij voegde er aan toe. dat het de moeite waard zou zijn om eens te debatteeren over de opwerpingen, die Azis Bey in het midden biecht. Zoo is de regeering gedwongen tot een beslissing. Zij moet haar programma doorvoeren of wijzigen. Men ziet met spanning die be slissing tegemoet. Want werd de godsdienst een facultatief vak, dan zal het moeilijk- zijn om aan onze scholen het Christelijk onderwijs te verbieden. Wordt de gods- dienstlooze school aangenomen, dan is een groote ontevredenheid onder het volk te verwachten. Een basiliek op den Olijfberg Op den Olijfberg bij Jerusalem zal bin nenkort een grootcche basiliek gebouwd wor den. Deze basiliek zal een symbool voor de vereeniging der naties in de vereering en liefde tot het Allerheiligste Hart van Jezus worden. De Olijfberg .is hiervoor een wel gekozen oord, Want hier heeft Christus met Doos 6 O ei Bij ApotB en Drogisten Zijn bloed alle naties verlost. Hier toefde hij met Zijn apostelen, hier verbleef Hij in den bitteren lijdensnacht, van hier ging Hij in feestelijken optocht door de straten van Jerusalem op Palmzondag, hier bevestigde Hij Zijn macht door Zijn glorievolle Hemel vaart. Ook de grot, waar Hij Zijn discipe len het Onze Vader leerde, bevindt zich in den Olijfberg. In de vierde eeuw werd deze grot door de H. Helena in een pracht volle basiliek ingesloten. Bij de opgravingen, die onlangs plaats vonden, werd deze grot weer blootgelegd. Men zal in deze grotope ning meerdere altaren kunnen oprichten. De H. Vader heeft door een milde gift z'n hooge goedkeuring gegeven aan dit groot- sche werk. Het echtpaar Zoebkow Naar aanleiding van de berichten omtrent den financieelen toestand van het echt paar Zoebkow verklaart prinses Victoria in een der Duitsche bladen, dat haar van een en ander niets bekend is. Er is geen sprake van financieele transacties en ook weet zij niets omtrent de benoeming van een curator. De Bedevaartfilm De film der „Bedevaarten naar de Gra ven van den IJzer" is door de Controlecom missie voor Filmen geweigerd. Op Donderdag 16 Februari 1928, na voor afgaande briefwisseling in het Vlaamsch met het bestuur der commissie, werd de film persoonlijk dbor den secrtaris der Be devaart te Brussel aan de commissie voor gelegd en afgerold. De commissie kon geen advies uitbrengen, omdat geen enkele der vijf leden van die commissie voldoende Vlaamsch verstond; de verdachtheid van de film was bewezen door het feit., „dat zij alleen uit Vlaamsche opschriften be stond", iets wat ze nog nooit hadden tegen gekomen, zoo verklaarde de voorzitter dier commissie De film zou dus naar de „Commission d'Appel" worden gestuurd, en gezien de vrcote belangrijkheid der teksten, werd aan den secrtaris der Bedevaart gevraagd de teksten van de films schriftelijk voor te leg gen. om ze met meer aandacht te kunnen uitpluizen. Aan hun verzoek werd voldaan. Op 20 Februari kwam de film voor de Be- roepsafdeeling, bestaande uit alleen leden, die Vlaamsch kenden, zoo verzekerde de se cretaris der commissie. De Bedevaartfilm nu bevat tegenwoordig vijf deelen. te zamen 1400 meter film. De eerste twee deelen zijn uitsluitend docu- mentarissen en geven een overzicht der eerste zeven Bedevaarten en der verbrij zelde zerkjes van Heldenhulde. De laatste ste drie deelen geven, gedraaid te Diks- munde zelf, de achtste Bedevaart: den stoet met zijn honderden bonte Oudstrijdersvlag- gen en het gezicht op de IJzeroppervlakte. met den eed van trouw aan Vlaanderen van de 80.000 bevaayders. Eenstemmig weigerde de commissie van appél haar goedkeuring te geven, d.w.z. dat deze film wel zal mogen worden vertoond, doch niet aan kinderen beneden de 16 jaar. nederlandsche schepen. AMSTEL i 3 v. Rott. te Porto Embledócle. BATAVIER V. 2 3 v.m. 7 u. 40 v. Rott. te Gravesend. BOOMBERG 1 3 v. New-Orleans n. Pallice. DUIVENDRECHT 13 v. Rott. te Galveston. EEM 1 3 Dungencss gep. Valencia n. Hamburg. HARDENBERG 13 v. Galveston te Moermansk. JOHANNA 2 3 v. Nantes te St. Nazaire. MARKEN 2 3 v. Liverpool n. Rotterdam. NEERLAND IA, tanklicllter, 1/3 v. Hamburg n. Rotter dam. RANDWIJK 1 '3 Finisterre gep., Tunis n. Rott. RIJSWIJK 13 v. La Rochelle n. Castro Urdiales. SLOTLAAN 29 2 v. Baton Rouge, Kopenhagen. STAD ZALTBOMMEL 13 v. Bilbao b. Rotterd. VREDENBURG 1/3 Brunsbuttel gep. Oxelosund. n. Rotterdam. WAAL 2 3 v. Hamburg n. Emden. WIERINGEN 2 3 v Rott. te B.-Ayres. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. CHRISTIAAN HUYGENS (uitr.) 1/3 v. Southampton. FONDO (thuisr.) 1/3 te Londen. KAKIMATA (uitr.) 1,3 v. Suez. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. CLIO 1 3 v. Constanca te Constantinopel. EOS 2/3 v. Alicante te Amst. FöHR i t v. Pasages n. Bilbao. HAARLEM (uitr.) 1/3 te Callao. HERMES 1 3 v. Samos n. Syro. NERO 1 3 v. Gothenburg n. Amst. NÖTOS 1 3 v. Rott. te La Coruna. ORPHEUS 1/3 v. Oran n. Venetië. TELLUS 2,3 v. Amst. te Rott. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BEEMSTERDIJK, Boston b. Rott., pass. 1,3 nam. 5 u. Lizard. C-AASTERDIJK 13 v. New York te Rott. MOERDIJK 1 3 v. Antwerpen te Seattle. •RIJNDAM. Rott. n. New York, pass. 29 2 Cape Race. HOLLAND—AFRIKA LIJN. BILLITON 29 2 v. Mozambique n. Lindi. GIEKERK 2 3 v. Rott. n. O. Afrika, via Walvtschbaat. HEEMSKERK 1 3 V. Port Natal te Delagoabaat. NIJKERK (uitr.) 29 2 te Port Said. SPRINGFONTEIN I 3 v. Sar-es-Salaam n. Puerto Amelia. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN.. SAMARINDA (thuifer.) pass. 2,3 Vlissingen n. Ant werpen. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. ANDIJK (thuisr.) 1 3 v. Oran. BOVENKERK 2 3 v. Rott. n. Hamburg. SOMMELSDIJK 2 3 v. Bombay n. Karachi. HOLLAND—OOST AZIE LIJN. ZOSMA (thuisr.) 1,3 v. Genua. I ROTTERDAMSCHE LLOYD. 1 BUITENZORG 2 3 V. Rott. n. Batavia. GORONTALO (uitr. 2,3 v. Port Said. MFRAUKE (thuisr. 1 3 v. Ceuta. MODJOKERTO (uitr.) 2,3 te Sabang. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALDABI 2 3 V. Rott. n. Buenos Ayres. ZIJLDIJK (uitr.) 2 3 te Antwerpen. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. HECTOR, v. Japan n' Rotterdam a/3 te Penang. MEMNON 2/3 v. Batavia, 1. v. Havre, te Amst. JONGE MASIA EMZETCO LIJN. s/3 v. Rott. te Syracuse. ZONDAG 4 MAART. HILVERSUM io*'tO M. 12.302.00 Lunchmuziek door het trio. W. Rentmeester, viool. B. v. d, Horst, cello. H. Svart, piano. 2.002.30 Causerie door Henri de Groot, over het concert van Fransche muziek. 2.30 3 20 *-iet orkest van de Co-Opera- e o.l.v. Alb. v. Kaalte. Mej. B. Speyer, piano. Klassieke Fransche muziek 3.304.35 Populaire Fransche muziek. Orkest van de Co-Opera-tie o.l.v. H. Zeldenrust. Me r. T. Urlus, sopraan. 4.355.15 Gon« ert uit Wormerveer, orkest „Apollo", dir. G. Schaar. 7aanlandsch Mannenkocr, dir. F. J. Sickine. £.00 Persber. en sportuitslagen. 8.10 ..Hoffmann's Vertellingen", fant. opera in 4 bedr. van Offenbach. Hoffmann, smdent, H Drost; Olympia de uop. Hel ene Ca Is Julietta, Hélène Cals. Antonia, Lotte Muskens-Sleurs. Crespel, vader van Antonia, Gerard I eenders. Coppelius, brillenhandelaar, Paul Pu». Dapertutto, kapitein, Paul Pu. Dokter Mirakel, Paul Pul. Spallinzant, E. v. d. Ploeg. Schlemil, J. Hendriks. Niklaus. Annie Veenenbos. Cochenille, bediende van Spallanzani, A. v. d. Hoek. Frans, bediende van Crespel, A. v. d. Hoeck. Pitfichinaccïo, bediende van Julietta, A. v. d, Hoeck. Luther, herbergier, P. Alto. Nathanael, student, J. Jansen. Herman, J. Renard. Het verst» om- roep-orkest o.l.v. J. I. v. Amerom, Chris de Vos, algem. voor ber. HUIZEN 340.9 M. (Na 6 tiur 1970 M.) 8.309.30 N.C.R.V. Morgenwijding o.l.v. M. Fokkema, onderwerp: De waarde van het onvervulde levensideaal. H. H. Meyer, kerkorgel. A. L. Maschaupt, viool. Mej. N. v. Saane. sopraan. 12.30—;i.30 Lunchmuziek K.R.O., door het Trio Winkels. P. Lustenhouwer, piano. H. Scholl. vioo' O. Hendriks, cello. 1.302.15 K.R.O. Verteluurtje door een cat chist van Huize Bethanië. 2.304.00 K.R.O. Concert in het Concertgebouw te Amsterdam o.l.v. Dr. Willem Mengelberg (Aranyi, viool). 7.30 8.00 K.R.O. Spr. Kapelaan T. v. d. Weij uit Vianen „Mijn pelgrimstocht door het Heilige Land". 8.00 K.R.O. Concert. Mej. Jans Bierma, sopraan. A. Dirks, tenor. K.R.O.-koor o.l.v. den heer v. Tol. K.R.O.-orkest o.l.v. M. v. d. Ende. Spr. Mr. 1. A. G. M. Hellenberg Hubar, dir. v. h. Nationaal Hanzebureau. „Het groot kapitaal en de winkelstand". 10.45 K.R.O. Epiloog, o.l.v. Jos H. Pickers. DAVENTRY 1600 M. 3.50 Concert door de militaire kape' en R. Higgnel, sopraan. K. Elüs, bariton. 5.40 Voorlezing uit het Oude Testament. 5.50—6.05 Missie- causerie. 8.1S Klokkengelui. 8.20 Dienst in de St. Marins-in-the-fields. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Weerber., nieuws. 9.25 Het Glasgow Orpheus koor. S. Malcolm, viool. A. Brysön, pi2no. 10.50 Epi loog. PARITS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.20 Religieuze muziek, koorzang en preek. 1.052.10 Orkestconcert. 4.50—5.50 Orkestconcert. 8.5011.20 Jazz-orkest Mario Cazes. Dansmuziek. LANGENBERG 469 M. P.20—9.20 Kath. Morgen wijding. 10.30Xi*i5 Gedichten en liederen van Rich. Dehmcl. 11.20—12.20 Herdenkingsfeest v. d. „Velksbund Deutsche Kriegsraberfürsorge". 12.20 1.50 prgelconcert en W. Strienz, bas. 3-505-°5 Orkestconcert. 5.206.20 Kath. kerkmuziek. Keul- sche Domkoor. 6.407-40 Werken van dichters en componisten in de Wereldoorlog gevallen. 7.45 Con cert in de Reinoldikerk. Het Westdeutsche kamerkoor met vioo.- en oree'begel. KONIGSWUSTERHAUSEN 12 50 M. (ZEESEN). 8.20 Morgenwijding. 11.20 Gedenkgfeest v. d. „Velks bund Deutsche Kriegsgraberfürsorge". Orkesten en koren. 2.504.20 Orkestconcert. 7-50—9.50 Her denking v. d. gevallenen. Orkest, gemengd koor met orgelbegel. HAMBURG 395 M. 8.35 Morgenwijding. 11.20 (Zie Königswusterhausen). 1.35 Orkestconcert. 3.50 Treurmuziek voor orgel. 5.05 Herdenking van in de oorlog gevallen Dichters. 7.20 Volkstreurdag. Orkest, koor en solisten. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Concert in het Conser vatorium Charleroi. 8.3510.35 Orkestconcert. Steeds /iet JVieuv\'Ste inRactio. G2g* Va/c/um/iye //erzteff/ripen eewgartorffct^ MAANDAG 5 MAART. HILVERSUM 1060 M. 12.00 Politieber. 12.30 2.00 Lunchmuziek door het omroep-trio. D. Groeneveld, vioo!. A. v. Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 4.40 5.35 Kinderuurtje. 0.007-15 Dinermuziek do^r het trio Rentmeester. 7.157-45 engelsche les voor beginners. '.4* Politiener. 80 Concert door het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. f-ngelsche suiten. 9.009.45 Voordracht door Willem v. Capellen Hofjesgebeuren, van Piet Kramer. 9.45 Vervolg Con cert. 10.00 Persber. 10.10 Programma op verzoek. Daarna dansmuziek tot 12 uur. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1950 M. 12.301.45 N.C. R.V. Orgelconcert door H. C. Admiraal, organist te Noordwijk aan Zee. 45 N.C.R.V. Ziekenuurtje door Ds. L. Oranje, Geref. Pred. te Larenh. 7.7-30 N.D.O. Engelsche conversatieles. 7.308 N.C.R.V. Spr. Fred. H. Hoek. Hoe houdt men zijn schoenen mooi en de schoenenreaening laag? uur Concert. Mej F. Mooy, sopraan M. v. 't Woud, cello, J. Vogel, piano en orgel. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Korte kerkdienst. 11.20 Het Gcrshom Parkington kwintet en solisten (sopraan, alt, tenor). 1.202.20 Orgelconcert. 2.50 Lezing 3.20 Concert 3.25 Historische causerie. 3.40 Muziek. 3.50 Pianoduetten. 4-20 Orkestconcert 5.20 Huishoudpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Astrolog, causerie. 6.50 Nieuws- her. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Dram, critiek. 7.35 Pianoduetten van Beethoven. 7-45 Duitsche les. 8.05 Vaudeville. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Act. cause rie. 9.50 Nieuwsber. 9-55 Het versterkte Ra-Uo- orkest, V. Chatterton, sopraan, A. Burch, bariton. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.5011 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 4-055-05 Litter, en muzik. matinee. 8.5011.20 Oscar Strauss-concert Orkest o.l. van Osc. Strauss. LANGENBERG. 469 M. 12.25x.50 Orkestconcert. 5.20.20 Concert, M. Eek v. Ostini, piano. Solo kwartet „Köln." 7.35 Concert door het Klein-orkest v. d. Werag. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN. 1250 M. (ZEE'ïEN). 11.207.05 Lezingen en lessen. 7.2<>xConcert door den cellist Casini. 8.20 Kamermuziek Prof. Jöde. 9.5011.50 Lente-concert. Ufa Symphoniker, H. E>s- ner-Ren^er, sopraan. Met pianobegel. HAMBURG, 395 M. 5.15 Orkestconcert. 6.20 Orkest- concert. 7.20 Celloconcert door Gutia Casini. 8.2c Concert Kamermuziek Prof. F. Jode. 11.20 Sluiten BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Trioconcert (piano, vicol cello). 8.3510.35 Orkestconcert. VAKKUNDIG ADRES RADIO-MOORS Koningstraat 27 Telefoon 14609 Haarlem Z.O.GENEVER NAAR HET ENGELSCI' 75 laten gaan? herhaalde Carras- fora, ert zijn oogen fonkelden toornig. Ik begiJP u niet Lady Summers; ik zou u willen zeggeri dat Ik ben een oude kat, die zich met alles bemoeit, onderbrak ze hem brutaal. Heusch waar, al zeg ik jlet z(;if Ma ar je ziet wel, ik hou veel van dat meisje. En ik wil haar red den van iets ergens dan den dood. Nou, wat antwoord J2 daarop? Dat u, door a'.dus tusschen ons beide op te treden, m het geheel niet fair handelt. Kate zal ongetwijfeld dezelfde meening toegedaan zijn. Beslist niet! merkte Lady Summers op. Dus je wilt haar cle vrijheid niet terug ge ven? Uitstekend. Hf had niets anders ver wacht. We zullen daar later nog wel over spreken. Nu had ik Je n0S iets te vragen. Je zoudt me een groot plezier doen, als je mij eenige inlichtingen kon verschaffen over de geschiedeis ven Earry Wynton en het paarlcn halssnoer. Hij schrok even, maar de arendsogen van Lady Summers hadden zijn angst reeds bespeurd. Dit is een vraag, waarever ik weiger u nadere inlichtingen te verstrekken, zei hij, terwijl hij ziin glas wijn leeg dronk. Dat is een persoonlijke kwrstie. Ik heb niet het recht daarover te spreken. En. neem me niet kwalijk, maar ook u heeft daar niets mede te maken. Ik heb 't recht om 'n onschuldig man voor 'n valsche beschuldiging te behoeden, zei Ladv Summers grimmig. Ik weet, dat Barry Wynton onschuldig is... en dat weet jjj ook. Carrasford kreeg een kleur en sloeg zijn oogen neer. Heusrii. ik we"t er - c 1 koel. Ofschoon ik hier niet over het geva' met u wensch te twisten, zou ik toch even willen op'"" ""kou e v gafzelf bekend heeftdat hij tig. Het halssnoer was gestolen dat is alles, tig. Het halssnoef was gestolen, dat is alles. En jij weet, da't Barry Wynton aan dezen diefstal geheel onschuldig is. Je west zelfs nog meerje kent den dief, die den dief stal begaan heeft! Ontken maar niet. Het helpt je toch niets. Ik kan aan je gezicht zien, dat ik waarheid spreek. Neen, mijn beste vriend, ik duelleer openlijk met je. Ik zeg je nadrukkelijk, dat ik Kate uit je handen wil bevrijden en Barry Wynton's Onschuld bewijzen. Carrasford glimlachte. U west de zaken uitstekend aan te pak ken. Werkelijk, ik bewonder uw knapheid. Ja. ik ben niet zoo onnoozel, zei Lady Summers kalrn. Ik weet waar ik me aan te houden heb. en wat ik van plan ben, zal ik beslist uitvoeren. Omdat je zoo slim bent en ik je hierin bewonder, wil ik openlijk met je twisten. Vooruit, Mr. Carrasford, wees eens oprecht; zeg me nu de waarheid, niets anders dan de zuivere waarheid en ik zal u laten gaan. Mij laten gaan? stotterde Carrasford. Ja,zeide Lady Summers.Ik ken je ge rust zeggen, dat, indien ik zeker weet. dat jij de oorzaak bent van Barry's ongeluk, ik het huwelijk tusschen Kate en jou onmo gelijk zal maken, en tevens zal zorgen, dat je onmogelijk langer in Engeland kunt blij ven. Nou, wat zeg je daarvan? Carrasford aarzelde een oogenblik. Hij werd van alle kanten bedreigd; deze oude vrouw, met die scherpe oogen en ijzeren wil maakte hem bang. Maar dan herinner de hij zich, dat Kate gedwongen was met hem te trouwen, hij had immers nog de twee stukken, die in een slag den goeden naam van Sir Felix zouden vernietigen. Zijn moed keerde weer terug. Ik begrijp u beslist niet, Lady Sum mers, zeide hij. Maar uit uwe woorden op te maken, wilt u mij dreigen. Waarom kan ik ni&t ontdekken! Laat mij u verze keren in ieder geval, dat uwe dreigementen niet den nrnsten indruk op mij maken. Verder, dat ik in het geheel niet van plan ben, de verloving met Miss Hay den te verbreken, en dat ik met haar zoo spoe dig mogelijk hoop te trouwen. Heel goed.' zei Ladv Summers kalm. ik zal het .ie nog lastiger maken. Zooveel tegenstand had ik van jou niet verwacht, want een man, die een meisje dwingt met hem te trouwen en bovendien een on schuldig man als Be rry Wynton in het ver derf stort, noem ik een lafaard. Nou. je kunt verder van je sigaar genieten, want ik ga weg. De auto zal 'spoedig voorstaan om je naar het station te rijden. Adieu. Mr. Carrasford. Carrasford arriveerde weer spoedig in Londen en ging meteen naar de Aud.ey Street. Lady Summers had hem heusch niet behoeven te vertellen, dat Kats hem niet beminde en graag haar vrijheid terug had; hij wist dit reeds lang. Toch meende hij, dat Lady Summers tijdens zijn afwezigheid een grooten invloed op Kate had uitgeoefend. Daarom verwachtte hij, dat men hem aan de deur zou afschepen met „Miss Hayden is niet thuis"; mr.av het viel mee. Hij werd dadri.ijk binnen gelaten en eenige oogenblikken later stond Kate reeds voor hem in den salon. Toen hij haar groette, bemerkte hij on middellijk. dat een groote verandering in haar had plaats gegrepen. Er lag een uit drukking van vastberadenheid in haar oogen. Ik ben blij, dat je bent gekomen. Stan ley, zeide ze, alsof ze zich reeds op zijn komst had voorbereid. Ik had je eigenlijk willen schrijven, maar het is misschien toch beter, dat ik het je zelf zeg. Sinds we scheid den heb ik efnstig, zeer ernstig nagedacht en ik weet, dat het mijn plicht iso, Stanley, ik moet eerlijk tegen je zijn, ik kan het niet langer zoo laten doorgaan, ik mag je de waarheid niet langer "verbergen. Ik vraag je, onze verloving te verbreken. Ik wantStanley, vergeef het mij toch weet, dat ik niet met je trouwen moet; want, ik ken je niet liefhebben. Ik kan je niet mijn hart geven, ofschoon ik liet wel gepro beerd heb. Ik ben wreed tegen jehar teloosmaar ik kan er niets aan doen'. Je hebt gelijk, zei Carrasford grijns lachend, Ik west, dat je wreed handelt, har teloos benttegen mij tenminste. Mis schien wil je mij wel zeggen, wie die ver andering in je gevoelens tegenover mij te weeg gebracht heeft. Ik heb het recht, dat te vragen. Heel zeker, heb je dat recht, zeide ze. kalmer nu. Want zijn woorden hadden alle medelijden bij haar weggenomen. Ik ben niet veranderd. Vanaf het eerste oogenblik van onze verloving meende ik reeds, dat ik nooit de vrouw voor je kon zijn om mede te huwen. Je hebt edelmoedig gehandcjd tegenover mijn vaderZe kreeg een kleur. Ik was je dankbaar en wilde trachten je te beminnen, en meende, dat je mijn liefde en hoogachting waardig was. Dus nu meen je dat niet meer? vroeg hij vlug. terwijl z'n oogen van toorn fon kelden. Kate zag hem verlegen aan, dan wendde ze haar oogen van hem af. Ze had gezegd, eerlijk tegenover hem te zijn. Ze moest ook eerlijk tegenover zichzelf zijn. Ze wist, dat ze hem niet ten volle meer kon vertrouwen. Laten we hierover maar niet spreken, zeide ze. Ik kan je onmogelijk liefhebben, Stanley en daarom mag ik niet met je trouwen. Ongetwijfeld bestaat er nog een an dere reden, zei hij grijslachend. Ik ken de vrouwen wel zóó goed, dat ik weet, dat, wan neer ze zeggen tegen den man, waarmede ze verloofd zijn, dat ze niet met hem kunnen trouwen, er gewoonlijk een andere man in het spel is. En zoo zal het ook bij jou zijn, is het niet? Ja, antwoordde Kate. Ik dacht het al, Het is zeker die schurk, Barry Wynton? Kate kreeg een kleur. Ze hield zich deppe* pn rpiHp- Ja, 'het is Barry Wynton. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9