f LOITGERÏiNG 'ij V erkeersonfe vallen Voornaamste Nieuws MAANDAG 5 MAART 1928 VOOR ST00MEN - EN VERVEN - DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16711 oT^e VAN^S van ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Gestorven, spreekt hij 06 Ir* verbeelding en hoe machtig Brand te Beverwijk Auto te 's-Gravenhage ontvreemd De Utrechtsche politie doet een goede vangst Het lossen van de „Shonga" Een vechtpartij met doodelijken afloop te Rotterdam Inbraak te IJmuiden Amerikaansche tuinarchitecten in Nederland JAN TOOROP f VOOR ONZE ARME ZIEKEN Een rangeerlocomotief op het Amsterdamsch emplacement ontspoord De plechtige bisschopswijding van mgr. Jurgens Nazorg Buitengewoon Onderwijs G. A. Michelsen H. Z. en P. C. „de Waterratten" Ernstig vliegongeval te San Diego EEN OPSTANDIGE BEWEGING ONTDEKT OP BALI? Het collectief arbeidscontract in het Bloembollenbedrijf Voor den Politierechter. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. BURGERLIJKE STAND. De afbouw der Kathedrale Kerk Gr. Hoafsfraaf 5a Tel. 10771 BUREAUX: NASSAULAAN 43 Telet'jon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: vooi Haarlem en Agentschappen: pet weck 25 ct.; per kwartaal I 3.25; per post, per kwartaal I 3.58 bij vcoruilbetai.rng. ADVERTEIMTIËN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES 14 regels eO ct. p- plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbel. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN lusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonr.é tegen ongevallen 's cp dit blad rijn, ingevolge de verzekering, voorwaarden f JQQQ b'SaoItaS" 750." %SS&g&2?, f250." 1 125.' JKSPWWw 1 3U"' - bij verlies van een f Kfl f r: 1 uu- bij 'n breuk van f40. tij verlies v. een andere vinger. Het behoort tot den aard van den rede lijken mensch, om op bepaalde tijdstippen en by belangryke gebeurtenissen in het leven een oogenblilc stil te staan, een blik op het verleden te werpen, een les mee te nemen op den verderen levensweg. Dat doen wy op een oudejaarsavond, by familiejubilea, by blyde gebeurtenissen en droeve sterfgevallen. En dat is goed; want vaak speurt dan een chris ten oog den vinger Gods. Zoo past het ook aan een volk om een oogenblik, als natie vereenigd, te mediteeren, wanneer een nationale ramp of een nationaal feest daartoe aanleiding biedt; of, wanneer een van zijn groote zonen wordt gehuldigd of grafwaarts gedragen. Voor zulk een feit staan wy thans, nu de doodsmare van den grootsten Nederlandschen teekenaar en een der geniaalste plastische kunstenaars, welke wij ooit hebben bezeten, door de wereld gaat. Jan Toorop is gestorven! Wij wisten al maanden, dat de dood op zyn vervallen li chaam loerde. Het gemis voelen we eerst, nu de slag gevallen is en we zeker weten, dat die gloedvolle oogen, die zooveel schoonheid heb ben ingedronken, voor altyd gesloten zyn. wy zyn geen kunstzinnig volk; de kunst heeft ten onzent altyd een armelijk bestaan gehad. Groote letterkundige of muzikale scheppingen zyn maar zeer weinige uit ons volk opgebloeid. Maar voor schilderkunst heb ben wy altyd oog gehad; de Hollandsche school heeft zich naam verworven in heel de wereld. Althans op dat gebied zyn wy bege nadigd. En tot de grootste meesters, welke ons volk geschonken werden, behoort Toorop. Hierop met een enkel woord te wyzen en de beteekenis daarvan te doen gevoelen is, mee- nen wy, vandaag onze plicht. Toorop heeft ons - geestelijk leven verrykt en daarvoor past ons groote dankbaarheid; ziedaar de gedachte, welke ons bij het doods bed van dezen grooten kunstenaar moet be zielen. Hoe komt het, dat de kunst en vooral een Uleuwe kunstrichting over het algemeen zoo weinig vat heeft op de massa en dat zulk een voluit modem meester als Toorop heel de natie zoo heeft gepakt? Iedereen kende hem, niet enkel by naam, niet enkel van de pak kende beeltenis van den oostèrschen kop, tnnfl.r van zyn ongemeen werk. Zeker, langen tyd heeft de sympathie rondom hem geaar- aeid, by den teekenaar met de scherpe con touren, den kunstenaar met de hevige Ver beeldingen en de soms onverklaarbare sym boliek. Maar het oog van hem aftrekken kon men niet; hy bleef boeien en telkens weer ging de aandacht van de zoete binnenhuisjes en de parelmoeren strandgezichten van de Larensche en Haagsche ichool op zijn sterk persooniyk werk terug. wy hebben hem gevolgd in zyn eersten schildersdrang, toen hy, door de Vlaamsche vingtisten in vuur gezet, een nieuwe richting gaf aan onze voor kleurenweelde zoo ver- Wende oogen. Maar de ontleding van de kleu renschema's was voor zyn hartstochteiyke kunstenaarsziel te wetenschappelijk, te dor. Hy zocht het leven in zyn diepste wezen. Hy volgde de sociale evolutie, de reactie tegen de uitbuiting van de massa door den enkeling «enerzijds en de geesteiyke opleving, het zoe ken 'naar eeuwige waarheden na het rationa lisme der vorige eeuw, anderzyds. Want deze groote kunstenaar, deze van God begenadigde, Was vóór alles een eerlijk zoeker. In zyn onstuimige Sturm und Drang-pericde zien wy hem de opstandigheid van den nieuwen tyd weergeven, maar ook zoeken met een onbevredigde ziel, hakend naar God en waar heid, tastend by Boeddhisme, oostersche cultuur, theosofie en die dolende ziel uitzeg- gend in een vreemde symboliek. Toen was Toorop volop kind van zyn dolenden, revolu- tionnairen, zoekenden en tastenden tyd. Van daar dat ooen al reeds duizenden harten haar hem uitgingen, die in die groote kun stenaarsziel iets voelden meetrillen van hun twijfel en opstandigheid. Toorop heeft zyn zielestrijd eeriyk en krachtig doorgestreden. Hij rustte niet, voor dat hy rust vond, daar, waar zij alleen te Vinden is. Hy Verkocht zyn rijk talent niet aan den kunsthandel, weigerde om voor lok kende dollars zyn prachtige gaven feil te geven en te schilderen naar de vraag van millionairs. Deze tyd had Iets anders noodig dan een landschapje in vergulde lijst; deze tyd vroeg om bezieling, om vergeestelyking. °m machtige concepties voor een de massa dansprekende kunst. Onze tyd is echter te arm gebleken om aan een genie de synthese te toonen van een ftleuwe cultuur. Een frissche opleving, de eer- ste Pogingen op een nieuwen weg van men- schelijj^g beschaving werden verstikt in een e bad van oorlog en oorlogsnaweeën. Zoo veJeriïloedeiyk in Toorop sluimerend geble- roele^at 'n een beteren tyd had kunnen groe en tot onsterfelijke meesterwerken. Want en In talent was, heeft hij ons telkens en telkens in f;,v, tyne, gave werken of fragmen- tarisc ie. erootsche ontwerpen getoond. Dat was vooia toen hy in de oude Moederkerk. in wier c^°°t de eeuwige waarheden besloten zyn, rust ha »evonden voor zijn rusteloozen geest, bevrediging Voor 2yn gemoed. Wie eerlijk tegenoVsr ,jen ontwikkelings gang van den srooten kunstenaar staat, moet erkennen, dat zijn overgang tot het Katholi cisme het behoud voor 2ijn kunst en de eenige mogelijkheid voor riji<e en verdere ont plooiing van deze ongemeen begaafde ziel is geweest. Zoo geeft gisteren dr. Knuttel in de liberale „Nieuwe Rotterdamsche Courant", na Toorop in zyn opgang tot 1900 beschreven te heb ben, het volgende toe: De kunstenaar staat op een beslissend mo ment voor zyn verder leven; hij heeft het volle vermogen over zyn gaven bereikt, hy heeft succes; zal hij nu verder cp zyn lau weren rusten? Of zal hy zich nog steeds verdiepen, verder zoeken, zich verjongen? Het zijn de jaren van zijn overgang tot het Katholicisme. Het onrustige en zoekende in zyn geest vond daarin een ankerplaats, een zielsrust, die zyn heele verdere leven ge koesterd heeft. Het sterk mystiek-religieuze in zijn wezen vond -iu een vastgeiegden, ge bonden uitdrukkingscanon. Uit dat oogpunt kan men de twee groote perioden in zyn le ven kenmerken als de paganistisch-symboli- sche en de katholieke. Behalve voor de por tret- en de andere natuurweergaven wordt de Katholieke geloofsinhoud het bijna uitslui tend motief van zijn kunst. Hy legt zyn eigen geest aan banden; maar deze vrij willig aan genomen banden bevrijden hem van troebel heden, onzekerheden. Zoo wordt zyn kunst helderder, verliest zy het sterk suggestieve van droomvoorstellingen, van onder-bewust- zynsbeelden, maar zij wint aan overzlchtelyk- heid, klaarheid. Het decoratieve, dat soms in ornamentale sierlijkheid de geheele voorstel ling dreigde te overwoekeren, wordt, als oma- ment, teruggedrongen op bescheidener plaats, en, als karakter van het geheel, opgenomen in dezen nieuwen geest: het wordt architecto nisch. Zoo werd ons ryk geloof voor deze eeriyke ziel het behoud ook van den kunstenaar. En het is juist om den Katholieken Toorop, dat ons volk zooveel dankbaarheid dient te hebben tegenover God. Wanneer er weer zooveel schoonheidsontroering onder zelfs de eenvoudigen is gebracht; wanneer wy reproducties van Toorop's kunst met eerbied in schamele studeerkamertjes, in vertrekken met dakvensters vinden opgehangen, wanneer wy nu een groot deel van enze zoekende en onrustige jeugd met vurigheid den grooten teekenaar zien vereeren, dan is het om diens begeesterende kunst; om zyn groot-oogige kinderen in klare onschuld; om de madon na's met lange wimpers, om de kinderlyk- wyze Kerstkindekes, om de zingende Enge len, de stoere herders met de blyde verba zing van een nieuw aanbiddend geloof in het gelaat; om de bruiden en maagden met de biddendé handen; om de portretten van den kers en geesteiyke leiders van onzen tyd; om al die kernachtige figuren en symbolieke voorstellingen, waarby de ziel uit het gelaat straalt, de geest in de gebaren spreekt, waar in het schepsel is opgeheven in den ryken adeldom van het kindschap Gods. Zoo beschouwd mogen wy zeggen, dat Jan Toorop met zyn onnavolgbaar talent in een tyd van zoeken en tasten op geesteiyk ge bied, in een tyd van hevige, geesteiyke bewo genheid naast het platste realisme en de laagste genotzucht, op ongemeene wyze heeft meegeholpen om ons volk te helpen in den stryd van het vleesch tegen den geest, om eeriyke zoekers den weg te wijzen, waar vrede en zielerust te vinden is, om te vermanen, dat geen ware zlelevrede, geen echt geluk met goud wordt betaald, om te getuigen, dat kunst in den waren en vollen zin slechts genoten kan worden, wanneer zy zich zelf beschouwt als middel om de zuivere schoonheid uit te beelden, welke slechts middellijk of onmiddel- Iyk uit God uitstraalt. Voor die lessen van den kunstenaar-by- Gods-gratle kunnen wy niet dankbaar ge noeg zyn. Toorop's wrakke omhulsel moge nu zyn ineengestort, zyn geest biyft in zyn v/erken spreken en, gestorven, zal hy wellicht nog meerderen dan tydens zyn leven door schoonheidsontroering aangrypen en, naar wy vertrouwen, door zijn kunst tot betere menschen maken. Want dat is het voorrecht van den door God begenadigden kunstenaar, die zyn roe ping volgt; hy blyft Apostel, ook na zyn dood! In den afgeloopen nacht, omstreeks 12 uur, is, door tot nog toe onbekende oorzaak, brand ontstaan in de opslagplaats van zaagsel by de timmerfabriek van de firma Knape, te Beverwijk. De brandweer was spoedig ter plaatse en trachtte met 2 slangen op de water.eiding het vuur te blusschen. Tengevolge van den geringen watertoe voer slaagde zy daarin niet. Daarop is door den burgemeester assistentie van de brand weer van Assendelft Ingeroepen. Dank zy het keurige alarmsysteem was de motorspuit der Assendelftsche brandweer zeer spoedig ter plaatse. Nu mocht men er in slagen, de timmerfa briek, alsmede de belendende woonhuizen, te sparen. De geheele houtvoorraad, welke laag ver zekerd was, werd een prooi der vlammen. Den geheelen morgen was men nog met het blusschingswerk bezig. De burgemeester van Assendelft was by den brand aanwezig. Namens de Haagsche Politie verzoekt de Commissaris van Politie te Haarlem op sporing van een donkerblauwen 4-persoons Ford-Sedan auto, met nummerplaat II. 539C9. Deze auto is ^omstreeks 8 uur Zondagavond te 's Gravenhage ontvreemd. By zondore kenteekenen: een ingedeukt linker achterspatbord, vooras gescheurd niet voorzien van koplichten, slechte slui ting van de motorkap. In .den auto was aanwezig een nummer en rijbewys ten name van den eigenaar, den heer S. de Jong te 's Gravenhage. De banden van den ont vreemden auto dragen het merk „Good- Year." Twee beruchte inbrekers gearresteerd. Een bewoner van een perceel in de Za- charias Jansanstraat te Utrecht bemerkte gisteravond half negen bij zijn thuiskomst, dat ongewenschte gasten een bezoek aan zijn woning hadden gebracht tijdens zyn afwezigheid. Een surveilleerende agent, met assistentie van eenige rechercheurs, zetten onmiddellijk het geheele blok hui zen af. De agent zag een van de inbrekers van een schutting glyden en in een der tuinen verdwynen. Hij loste een schot, dat den inbreker evenwel niet trof. Hy werd echter in een der aangrenzende tuinen ge arresteerd. Een andere inbreker werd aan het einde van het blok huizen op het dak door den rechercheur gegrepen. Het zijn een paar bekende Amsterdamsche inbre kers. Verschillende voorwerpen, afkomstig uit het perceel, werden op hen bevonden. De politie vermoedt, dat zy zich aan meer in den laatsten tyd hier ter stede gepleeg de Inbraken hebben schuldig gemaakt, en met hen een goede vangst te hebben ge daan. De bisschopswijding zal plaats hebben in de St. Antonluskerk aan de Groenestraat te Nymegen. Met het lossen van de „Shonga" maakt men goeden voortgang. Uit het voorschip zijn thans gelicht 13.000 balen cacaoboonen en palmpitten. Ook is men nu begonnen met het lichten der balen uit het voorschip, welk werk door 2 duikers verricht wordt. Zaterdag zyn uit het voorschip 130 balen gelicht. In den nacht van Zaterdag op Zondag kregen op den hoek van de Heerenstraat en den Goudsche Singel te Rotterdam een 62-jarige veedrijver, I. Ardon, en een 22- jarige expeditieknecht, G. S„ twist over een opmerking, die G. S. maakte over 't paard, dal aan A. toebehoorde en dat op dat oogenbiat daar ter plaatse voor een wagen gespannen stond. De twist liep zoo hoog, dat G. S. den ouden man een stomp in 't gelaat gaf, tengevolge waarvan A. op het achterhoofd viel en met een schedelbreuk naar het gasthuis vervoerd moest worden. Daar is hy aan de gevolgen overleden. De dader is gearresteerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de woning van H„ aan den IJmuiderstraatweg, Door uitsnyding van een ruit heeft men zich toegang verschaft tot xie achterkamer. Ontvreemd zyn twee geldkistjes, inhoudende 800 aan contan ten. De politie stelt een onderzoek in. The NetherlandAmerica Foundation zond aan Heemschut een verslag over een bezoek van The Garden Club of America aan de Hollandsche tuinen. Voor de meeste Amerikanen is Neder land het land van de bloembollenvelden, die in het voorjaar onze dreven kleuren. Slechts enkelen weten, aldus „Heemschut", dat de Dutch Garden reeds eeuwenlang den tuinarchitect in andere landen tot voor beeld heeft gestrekt. In tegenstelling hier mee worden vele Nederlandsche tuinarchi tecten wederom geïnspireerd door de En- gelsche tuinkunst. Niet zonder verbazing had men in Hol land vernomen, dat de Amerikanen verlan gend waren iets meer te zien van de oud- Hollandsche tuinen. Aan hun wensch: to see real Dutch Garden designs is voldaan, tot bijzondere tevredenheid van alle cur- sisten. De Amerikanen waren verrukt over hun bezoek aan ons land. Zy vonden hier een typisch Hollandsche tuinstyl terug, waarvan de eenvoud en de opvallend strakke sobere ly'n de hoofdmotieven vormden. Keu rige paden, geschoren hagen, groote gras vlakten met een mooi exemplaar boom of zonnewyzer, streng gesorteerde bloemsoor ten en bovenal de meest typische beplanting met dwergbloemen, waarin Holland het wel heel ver heeft gebracht. Op een veertiendaagschen autotocht zijn de mooiste punten van Nederland bezocht; Den Haag, Wassenaar, langs de duinen naar Haarlem, Velsen, Alkmaar met het kasteel Marquette, Amsterdam, Ouderkerk. Utrecht, Arnhem, Goor, Apeldoorn lang de Zuiderzee, Bussum. Misschien kunnen wy, Nederlanders, naar het goede voorbeeld er toe besluiten om ook eens een tocht door eigen land te gaan maken. Wie weet hoe verrukt wy thuis kwamen. In het Roode Kruis-Ziekenhuis te 's-Gra venhage, waar hij sedert den laatsten tyd verpleegd werd, Is de bekende schilder Jan Toorop overleden. Jan Toorop was de laatste dagen niet meer tot bewustzyn gekomen en zyn toestand ver ergerde gaandeweg. Hy overleed kalm en rustig, zonder eenigen uiterlijken doodsstrijd. Zijn naaste familie leden stonden om zyn bed geschaard. De teraardebestelling van het stoffeiyk overschot zal Woensdag a.s. plaats hebben op het R. K. kerkhof aan de Kerkhoflaan te 's-Gravenhage. In de R. K. Kerk aan de Elandstraat zal de plechtige H. Mis van requiem des mor gens te 10 uur worden opgedragen, waarna de begrafenis zal geschieden. Zuster Casander, de bekende R.K. Zuster van Maatschappelijk werk, vraagt onze me dewerking om aan onze lezeressen en lezers te vragen of zy haar niet kunnen helpen al of niet tydelyk aan ligstoelen. Het ls voor haar arme zieken, die geen geld hebben om zich zoo'n nuttig instrument aan te schaf fen. zy heeft al verschillende zieken ge holpen, maar er zijn er nog meer, die hulp behoeven. Ten einde raad wendt zy zich tot de lezers der N. Haarl. Crt., die haar al vele malen hebben geholpen. De lig stoelen kunnen bezorgd worden aan de Mariastlchting. Een boodschap aan de Ma- riastichting (telefoon 10393) is ook voldoen de en dan worden de stoelen gehaald. Wy vertrouwen dat onze goede zuster in haar hoop op onze abonné's niet teleur zal worden gesteld. Allicht zijn er huisgezinnen waar het bedoelde instrument niet of niet meer gebruikt wordt en waar men het pret tig vindt er anderen een genoegen mee te doen. Kan iemand zuster Casander soms ook helpen aan een invalide-wagentje? Zij zou er zeer blij mee zijn. Eenige uren vertraging voor het verkeer van en naar Haarlem Men meldt ons uit Amsterdam: Hedenochtend te kwart voor zes is op het westelyk eiland een rangeerlocomotief, ten gevolge van het verkeerd omleggen van een wissel, ontspoord. Hierdoor is een vrij groote vertraging ontstaan, zoowel voor de binnen komende als uitgaande treinen van de rich ting Haarlem. Om half acht was de ver- j traging weer geheel opgeheven. De pechtige Bisschopsconsecratie van Mgr. C. Jurgens, den kortgeleden benoemden bisschop van Turgararo, is vastgesteld op Zondag 18 Maart. Tot wapenspreuk heeft Monseigneur gekozen: Ad Jesum Eucharis- ticum per Mar:'am (Tot den Eucharistischen Jezus door Maria)De symbolen der H. Eucha ristie (kelk en hostie) en van Onze Lieve Vrouw (hemeldeur) zyn in het wapen opge nomen. Een ongeval, dat goed afliep Hedenmorgen om kwart voor 8 reed de arbeider F. S„ in dienst by den landbouwer E. v. Beusekom te Heemstede, met een met paard bespannen wagen, geladen met koe mest, op het Raadhuisplein te Heemstede, op het punt waar de tram vanaf de Raadhuis straat het schuine pad aan het Raadhuis plein ingaat. Vanaf de yzeren brug kwam een electrische tram. Door den dikken mist zagen voerman en wagenbestuurder elkander te laat. Toen beide voertuigen elkander tot op een 10-tal meters genaderd waren, wisten zy het onge val niet meer te voorkomen. De wagenvoer der remde vergeefs uit alle macht. S., eveneens het ongeval aan ziende komen, wist het paard nog van de rails af te sturen, zoodat de tram alleen den wagen greep. De botsing was zóó hevig, dat de wagen omkantelde, en de mest over de straat te recht kwam. Van de tram was een voorruit ingedrukt. S. werd van den wagen geslingerd, doch bekwam gelukkig geen letsel. De wagen werd licht beschadigd. De tramwagen was geheél met mest be spat, zoodat hij aar het eindpunt eerst ge reinigd moest worden. Het verkeer had slechts 7 minuten vertra ging. Aan het jaarverslag 1927 van de Nazorg Buitengewoon Onderwijs ontleenen wy: Iti 1926 en 1921 verlieten 57 kinderen de Haarlemsche Buitengewone Scholen t.w, 20 meisjes en 37 jongens. Van de meisjes zijn er 3 reeds 2 jaar in het zelfde dienst je; 4 veranderden er één; 2 twee keer en 1 meisje doorloopend, daar er geen medewerking van de ouders was, omdat ze niet achterlijk is. Vooral by de meisjes by de Jongens komt dit niet voor is zeer veel tact noodig, om door middel van de Nazorg iets te bereiken. Voor alles is het streven van de Nazorg er °P gericht, om ze uit de fabrieken te houden en in eenvoudige dienstjes te plaatsen. Dit is tot nu toe zeer goed gelukt, dank zy de mede werking van de directrice der Gemeentelyke Arbeidsbeurs. Sommige ouders hebben de band met het B- O. zoo los mogelijk gehouden. Teekenend |s het b.v., dat 6 dezer meisjes niet naar de Avondschool komen. Verklaarbaar is dit zeer zeker. Die ouders hopen, dat hun dochter nu zelfstandig genoeg zal zyn of worden, om „normaal" door het teven te gaan. Vooral van de puberteitsjaren worden wonderen verwacht. Na eenige jaren blijkt wel. dat dit niet gaat eii wordt verdere hulp dankbaar aanvaard. By de jongens grijpt men de hulp met bei de handen aan en slechts de betreklceiyke armoede van vele gezinnen maakt, dat er meer naar de fabrieken gaan en loopjongen worden, dan men zou wenschen. Tocli is ook hier reeds verbetering te bespeuren en moge lijk, dat later door het vormen van een fonds for tydelyke ondersteuning van die ouders n°g meer te bereiken is. Nazorg Huishoudschool Bij huisbezoek, bleek dat eenige imbeciele meisjos door het gemis der elementaire begin selen van 't huishouden den geheelen dag als 3en doe niet op een stoel zaten, terwijl eenige meisjes middelmatige debielen thuis wa ren, wijl ze te onhandig waren voor een be trekking. Om dezen achterstand in te halen werd door de gemeente Haarlem per 1 Sept. 1926 door gebrek aan ruimte en onvoldoende inrichting der Buitengewone Scholen aan de Haar lemsche Huishoudschool een Cursus Nazorg voor deze twee groepen meisjes geopend. 1 September 1926 werd deze cursus ge opend Het aantal deelneemsters bedroeg: 12 5 Imbeciele en 7 onhandige debiele meisjes Per dag ontvingen zy 2 lesuren en ds leerstof bepaalde zich tot de eenvoudigste huishoudelijke bezigheden. Werkinrichting voor zwak zinnigen. Met 1 Januari 1927 waren 16 jonge men schen leeftyden van 17 tot 37 jaar te werk gesteld. Mutaties kwamen dit jaar niet voor. Tusschen werkmeester en jongens be staat een aangename en soepele samenwer king. Aan zakgeld werd dit jaar 200 uitgegeven, terwyl de jongens in totaal ongeveer 1800 ontvingen. De verkoop ging in vergelijking met 1926 met 50 pet. vooruit en bedroeg on geveer 2500. In 1928 moet het afzetgebied echter uitgebreid worden, zal er geen te veel aan afgewerkt product ontstaan. De geheele exploitatie der inrichting werd bekostigd door het gemeentebestuur. De mo- gelykheid, dat evenals in Zuid Holland de Provinciale Staten van Noord Holland zich financieel met deze inrichtingen zullen gaan bemoeien, is door de aangenomen motie van het Statenlid, Mr. A. Bruch, sterk vergroot. In BadenBaden is overleden de heer G. A. Michelsen, vroeger bekend muziek- paedagoog en pianist hier ter stede. Dinsdag 6 Maart a.s. zullen de Waterrat ten uitkomen op het Internationaal zwem feest van „het IJ" te Amsterdam, o.a. in de Esafette, 8 x 50 M. 3 x 100 M. wisselslag, 100 M. rug, 100 M. schoolslag. Hedenavond zal het laatste gedeelte van de bekerwedstrijden worden verzwommen in Stoop's Bad, waar ditmaal buitengewone be langstelling voor bestaat. Maandag 19 Maart a.s. hebben onderlinge wedstryden plaats voor leden en adspirant- leden, van half 8—10 uur in Stoop's Bad. Deze wedstrijden zijn toegankeiyk voor ou ders of voogden. Een groot programma staat in uitzicht, Vijf personen gedood. NEW YORK, 5 Maart. (V. D.) Naar ge meld wordt, is te San Diego (Californië) een vliegtuig, waarin zich 5 personen bevonden, neergestort. Alle inzittenden werden gedood. BUITENZORG, 5 Maart (Aneta-Vaz Dias). Het bestuur op Bali meent het spoor gevon den te hebben van twee tegen het gezag ge richte vereenigingen. Een arrestatie. De tegen het gezag gerichte vereenigingen zouden begin Februari door een Javaan zyn opgericht en aanzienlyke Ballërs. zoduen er bij betrokken zyn. Een Javaan is gearresteerd en een onderzoek wordt ingesteld. Voorloopig wordt aan deze beweging geringe beteeke nis toegekend. Voor alle zekerheid is echter de gewone militaire aflossing van drie brigades, die naar Java zouden terugkeeren, op Bali aangehou den. In het Roode Kruis-Ziekenhuis te 's-Gra- venhage is Zaterdagavond overleden de be kende kunstschilder Jan Toorop. Bij een bijkantoor te Rotterdam van de Incasso-bank is een fraude gepleegd van 150.000; drie personen zijn gearresteerd; de instelling is door verzekering tegen de schade gedekt. De plannen van de „Schuttevaer" voor den moeilijken trans-Atlantischen tocht. Zonder radio naar Amerika? De Fransche gezant, de heer de Mareilly blijft bij het Nederlandsch Hof geaccredi teerd. Malversaties ter gemeente-secretarie van Rheden? Onaangename ontdekkingen zijn gedaan naar aanleiding van een ontslag. Het kruisgesprek KootwijkBandoeng van 24 Febr. j.l. Een verklaring van den chef van den Indischen dienst. In een fabrieksgebouw te Amsterdam is een brutale inbraak gepleegd. De politie heeft vier verdachten kunnen arresteeren. Een belangrijke verlaging der tarieven zal worden ingevoerd in het telefoonverkeer tus schen Nederland en Amerika. De electiciteitsvoorziening in Nederland; een adres van de vereen:ging van stroom- distributiebedrijven aan den Minister van Waterstaat. Het nieuwe Fransche douane-tarief. De tarieven voor Nederlandsche artikelen. De verkiezingen in Frankrijk zullen op 22 April worden gehonden. Het accoord tusschen Frankrijk en Spanje nopens het statuut van Tanger geteekend. De cichoreifabrieken van De Beuckelaere bij Antwerpen door brand vernield. De schade bedraagt 4 millioen francs. Dreigende arbeidsconflicten in Duitsch- land. Onmogelijke eischen der spoorwegar beiders. Stopzetting in de Berlijnsche me taalbedrijven. Polen verklaart zich bereid met Litauen te Koningsberg te onderhandelen. De rede van Mussolini over Zuid-Tirol. Nu nog woorden, een volgende maal daden. Het bestuur op Bali meent het spoor ge vonden te hebben van een tegen het gezag gerichte opstandige beweging. Een belangrijke vergadering te Hillegom Naar wy vernemen, ls Zaterdag te Hille gom een zeer druk bezochte vergadering gehouden van de afdeelingsbesturen in de bloembollenstreek van den R. K. Landar beidersbond „St. Deus Dedit." De gecombineerde besturen waren het eens met 't hoofdbestuur, dat het voorstel van de R.K. en Christeiyke patroonsver- eenigingen maar moet worden aanvaard. Nog deze weken zullen daarom overal le denvergaderingen word-sn gahouden, ten einde de zaak te bespreken. Verder is, naar ons ter oore kwam, een schryven verzonden aan de neutrale pa- troonsvereeniging ten einde te trachten alsnog tot overeenstemming te komen. De besturen meenden, dat men niet mag berusten in een contractlooze periode, zy waren van oordeel, dat wanneer tegen de algemeene verwachting in. geen overeen stemming mocht worden bereikt, met de neutrale patroons-vereenlging, dat dan ten spoedigste de personeelen van alle patroons, die niet aan het collectnef contract verbon den zyn, moeten worden opgeroepen. Een driftige klant. Op het paspoorten-bureau van de Pro vinciale Griffie wilde H. M. A. een nieuw paspoort halen, zonder aanvrage gedaan te hebben by den burgemeester, zooals is voor geschreven. De ambtenaren gaven hem te kennen, dat zonder die aanvraag geen pas kon worden afgegeven. A. wist het echter beter dan de ambtenaren, en hield by hoog en laag vol, dat het wel mogelijk was, dat hij meermalen op deze manier een pas had gekregen, enz. Toen de ambtenaren bleven weigeren, een paspoort te geven, werd A. boos en beweerde, dat de ambtenaren den dienst niet kenden. Of men hem al aan raadde naar het Stadhuis te gaan en daar de vereische formaliteit te vervullen en hem duidelyk maakte dat hij met driftige woor den even ver kwam alsmet bedreigingen, A .wilde niet weggaan zonder een pas, werd onhebbelyk, maakte de ambtenaren uit voor „stomme honden, kwajongens en niets- nutters." Tenslotte moest hy toch het gebouw ver laten, zonder pas en met een proces-verbaal wegens beleediging van ambtenaren. De Officier van Justitie vroeg daarvoor, toen de zaak beden voor den politierechter be handeld werd, 50 boete subs. 10 dagen. De politie-rechter veroordeelde A. tot 50 subs. 25 dagen hechtenis. Barometerstand 9 uur v.m.: 768. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.17. Hoogste Barometerstand 769.9 m.m. te Seydisjord. Laagste Barometerstand 754.8 m.m. te Ingö. Verwachting; "Zwakke, veranderlyke wind, nevelig tot half of licht bewolkt, weinig of geen' regen, iets kouder over dag. Geboren: 2 Maart, A. Verzandvoort Heytvelt, d.; 29 Febr. L. Molenaar—v Bree- men, d.; 2 Maart W. M. v. d. Berg—v. Leeuwen, z. en d.; G. v. d. GoesZylstra, z.; W. den BravenSchelllngerhoud, d.; P. HoogestegerRoelse, z. Overleden: 1 Maart, J. MienisSwart, 57 j„ Spaarnwouderstraat; 2 Maart: J. Kris tel, 78 Jaar, Hagestraat; H. v. d. Mey— Toller, 52 jaar, Kamperlaan; 3 Maart C. T. Pelsma, 28 jaar. Gen. de Wetstraat; 3 Maart M. L. E. KlokLück, 40 jaar. Kam perlaan. Men is een dezer dagen, naby den Zuid- Westeiyken toren, begonnen met het stel len van den steiger. Dit onderdeel van de werkzaamheden is een bouwwerk op zich zelf, zóó omvangrijk. Het grondwerk is nu zoover gevorderd, dat men de volgende week gereed hoopt te komen met het helen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1