JAN TH. TOOROF f NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Maandag 5 Maart 1928 RADlONïEUWS. Het radio-persgesprek met Ned. Indië GEMENGD NIEUWS. Door vallende ijzeren staven getroffen Een ernstige brand te Asten Overreden en gedood Op den gevaarlijken hollen weg bij Beek Ned. vocaal ensemble voor de radio SOCIAAL LEVEN. Werktijden bij de werkverschaf fingen Een oude man aangereden LANDBOUW EN VISSCHERIJ Een plantenziektenkandige dag te Wageningen VERKEER EN POSTERIJEN. Odol bez't de bijzoadere eigenschap, dat het niet alleen tijdens het spoelen, doch langen tijd daarna de ontwikkeling van de splijt zwam in aanzienlijkematetegen- houdt, daarbij noch de tanden, noch de slymhuid van den mond aantast, en aangenaam smaakt. Daarom meet het als het beste van alle heden ten dage bestaan de montwaters worden beschouwd. VRAGENBUS. Een eenheidsbrancarc 55 9. Vfc >nwwi Dit was een begenadigde. Een geboren talent, een man van groote innerlijke kracht, die in zijn kunst de hoog ste verfijning en verdieping zocht, die niet tevreden met het bloot visueele, steeds een innerlijker en dieper zin achter de dingen trachtte te vinden en in de periode van de noogste ontplooiing zijner groote Begaafdheid de hoogste vervolmaking in de religieuze kunst zocht en vond. Toorop's werk is visionair. Nadat de wer kelijkheid in hem was opgenomen, onderging het geziene de innerlijke vervorming, waarna het beeld, zijn schepping uit zijn verbeelding oprees in de gestalte van het ziele-beeld, dat hij zich had' gevormd, van sterke expressie en diepe openbaring. Daarin zocht deze wer ker zijn kracht: het wondere, het diepere van alle menschelijk gebeuren trachten te vatten. Hij had een afschuw van conventie. Hij liet zich niet in het gareel drukken, dat door een school, een groep, een bepaalde tijclstroo- ming als het ware en eenig goede werd aan geprezen en dus moest gevolgd worden. Zijn veelzijdige techniek greep naar alle gangbare en minder gangbare middelen en deze metho de van werken heeft onmiskenbaar op zijn werk dat stempel van oprechtheid en waar achtigheid gedrukt. Hij is zich zelf gebleven. ondanks miskenning, gebrek aan waardeering in zijn eersten tijd. Maar om dat te kunnen doen, moet een sterke persoonlijkheid, een gezond besef van eigen kracht aanwezig zijn. Die groote kracht, naast zijn groot kunste naarschap heeft Toorop gemaakt tot een van de pioniers van een nieuwe kunst, de kunst, die na het impressionisme is gekomen en waarvan de grondslagen in de thans le vende kunst nog zijn terug te vinden. Los van conventie heeft hij zijn weg vrijge maakt, om te geraken tot die hem eigen we reld van innerlijke aanschouwing. Tot zijn dertiende jaar ongeveer is hij in Indië geweest. In Holland bezocht hij de H. B. S. te Leiden, in 1882 was hij leerling van de Academie te Amsterdam. Dan volgt zijn Belgische tijd, waar hij leeft te midden van het volk. Na een kort verblijf in het vaderland gaat hij naar Londen, waar hij het leed verbeeldt van de allerarmsten, zooals hij later in Katwijk (18901892) en in Domburg (1903) de arme visschersbevolking tot onder werp van zijn doeken maakt. uit den laatsten tijd zijn van genoegzame be kendheid en behoeven derhalve niet speciaal hier vermeld te worden. Een werker is Toorop geweest. Tot in zijn laatste dagen, toen zijn kwaal hem het loo- pen belette en hem veel smart veroorzaakte, heeft hij zijn werklust behouden. „Zelden," zoo schreef Jan Veth van hem, „is er een bij uitstek met taient begenadigde geweest, die reeds in zijn eerste werkjaren zoozeer met opoffering van elk vrij uur, geploeterd heeft en gezwoegd, en zelden een werkelijk bezielde, die zoozeer gewerkt heeft en gewor- j steld, om eindelijk na jaren van moeizamen I strijd, iets van die wezénlijke kracht van uiting te verwerven, welke men in den weli- j gen oogst van zijn rijper leeftijd zich zoo weldadig zou zien ontplooien." Die weldadige ontplooiing heeft Toorop ten volle gekend. In een zoeken naar het hoo- gere, in verfijning en verdieping van zijn geest, heeft hij een kunnen bereikt, dat slechts voor weinigen is weggelegd en zich machtig en weidsch in algeheele overgave mogen uiten in een kunst, die algemeen als een waarachtig groote erkend wordt. Johannes Theodoor Toorop, werd in 1858 te Poerworedjo geboren. In 1872 kwam hij naar Holland en was BE NON bolische, visionaire, is oorzaak geweest, dat architect Berlage hem tot samenwerking met hem wist te bewegen. Toorop ontwierp tegelpaneelen in de voorhal, friesversierin gen en maakte een wandschildering voor de Amsterdamsche Beurs. In 1902 ging Toorop naar Gent en Parijs. Deze reis heeft den grondslag gelegd voor zijn overgang tot het Katholicisme. Dit had tot gevolg, dat in zijn kunst nieuwe ele menten tot uiting kwamen, vooral in de richting der decoratieve kunst. Zijn eerste producten sieren onze St. Bavo. In de St. Aloysius-kapel maakte hij o. a. de ontwer pen voor de ramen, altaar- en mozaïek werken. Ook elders o. a. voor de St. Jozef kapel te Nijmegen, vervaardigde hij de ont werpen der ramen, maakte hij zich ver dienstelijk voor de versiering van gods huizen. Bekende portretten van zvjne hand zijn die van generaal Drabbe, Mgr. Callier, dr. Boutens, jhr. De Savornin Lohman. Met deze globale opsomming is niet alles vermeld. Toorop was een seer veelzijdig schilder. Hij maakte ook affiches, illustraties en boekbanden. De overleden kunstenaar was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en drager van de Pauselijke Orde van St. Sil vester, de Gouden Medaille voor Kunsten en Wetenschappen van het Huis van Oranje en de Orde van St. Michel van Beieren. leerling van verschillende Hoogere Burger scholen. Aanvankelijk voor Indoloog bestemd, stu deerde hij eenigen tijd te Leiden, tot zijn verlangen naar. de kunst de overhand kreeg. In 1881 werd hij leerling van de Amsterdam sche Academie van Beeldende Kunsten. Een jaar daarna trok hij met den jongen Derkinderen naar Brussel. In deze periode kwam hij ook herhaaldelijk in Londen. Het is het leven der lagere klassen der maat schappij, dat hem bijzonder aantrekt in dezen tijd „Voor de Werkstaking" en „Na de Werkstaking", zijn in 1886 en 1887 ont staan. „De Orgelklanken' dateeren van 1890. Van April 1890 tot Mei 1892 houdt Toorop te Katwijk aan Zee verblijf, waar „De Golf", een der bekendste stukken uit dezen tijd, het teekenen der arme visschersbevolking. ontstond. Ook hier houdt hij zich bezig met Langzaam begint Toorop nu ook als portret tist naam te maken. Te Domburg, waar Toorop veel gewerkt BE HARPSPELER Hierna volgt de periode van zijne bekee- zing tot het Katholicisme, een langdurig rroei-proces, dat met Kerstmis 1905 door zijn definitieve conversie eindigt cn dat vóór dien en, in nog sterkere mate nadien zijn kunst beïnvloed welke een uitgesproken reli gieus karakter aanneemt. Zijne werken heeft, maakte hij o. a. de Apostelkoppen. In 1892 verhuist de schilder naar de villa ..Libau" te Loosduinen, in 1895, in Den Haag, waar hi) den Haagschen Kunstkring stichtte. Hier ontstaat zijn eerste imaginair werk, o.a. „De Drie Bruiden". De nieuwe richting in zijn werk, het sym- EEN VERKLARING VAN DEN CHEF VAN DEN INDISCHEN DIENST. Aneta seint uit Batavia Het Bat. Nieuwsblad schrijft naar aanlei ding van het kruisgesprek tusschen de heeren Damme en Van Weeldsren, dat, wanneer de heer Damme gelooft, dat de Indische bestuursleiding van schuld vrijgepleit moet worden, dit aanstonds moet worden tegen gesproken. Het tegendeel is waar en er is overigens nog wel meer „misverstand". Het blad verlangt een spoedige en afdoende beëindiging van de leemten in de samen werking. De Java Bode zegt, dat ondanks de schoone erkenning van schuld van den heer Damme het boetekleed ook Bandoeng best zal passen. In dit geval zit zeker de schuld aan beide kanten. Het is buitengewoon verbazingwek kend, dat de moeilijkheden kalm blijven voortbestaan en er zou zeker met over gekikt Zijn, als zich Vrijdagavond (24 Februari) het radio-fiasco niet had voorgedaan en de bladen geen critiek hadden laten hooren. Ondanks de verklaringen van den heer Damme gaat de Indische dienst niet vrij uit. Hij had behooren te weten hoe te han delen, ook zonder voorlichting uit Heiland. Het blad eischt ten spoedigste een zeer be vredigende verklaring van den chef van den Indischen Dienst. De verklaring. Aneta seint nader Naar aanleiding van de steeds scherper wordende critiek van de dagbladen, verzocht de heer Van Weelderen aan Aneta om te publiceeren, dat de Nederlandsche Dienst de journalisten op 24 Februari uitgenoodigd had, ui (sluitend ter bezichtiging van de radio-zendinstallaties te Kootwijk. Er was geen sprake van kruisspreken met Indië. De uitnoodiging aan de pers te Ban doeng is geschied op eigen initiatief van den Indischen Dienst, omdat de heer Koomans op 21 Februari meedeelde, dat op 24 Februari journalisten te Kootwijk aanwezig zouden zijn en het ons wel aardig toescheen, dat Nederlandsche journalisten docr hun Indische collega's te woord zouden worden gestaan. De bladen teekenen hierbij o.m. aan, dat de dienstleiding dus erkent, dat zij reeds op 21 Februari wist, dat Hollandsche journa listen den 24sten Kootwijk zouden bezoeken en zelfs rekening hield met de mogelijkheid van kruisspreken en het daarom „wel aardig scheen als Nederlandsche journalisten door Indische journalisten te woord zouden wor den gestaan, Waarom dan, vragen de bladen, gelet op den ruimschoots beschikbaren tijd, de uitnoodigingen beperkt tot de pers te Ban doeng tot blijkbare, algemeene teleurstelling van de Indische en de Nederlandsche pers f Het betoog van ch dienstleiding dat de Neder landsche journalisten alleen kwamen tot bezichtiging van Kootwijk, klopt niet met de Vrijdagavond (24 Februari) duidelijk merkbare teleurstelling van den heer Lieve- goed, dat geen journalisten van Batavia, noch van Semarang aanwezig waren. Op het stationsemplacement te Roosen daal heeft bij het lossen van ijzeren spoor staven een ernstig ongeval plaats gehad. De zware staven werden op twee benedenwaarts liggende balken van den waggon op een lorrie afgeschoven. Een dezer balken schoof plotseling naar beneden, tengevolge waar van esn der spoorstaven omlaag plofte en tegen een tweetal arbeiders terecht kwam. Beiden, G. Bogers cn W. van der Heyden, braken een been en moesten in het R.-K. Ziekenhuis Charitas worden opgenomen. Een hunner, van wien de enkel gebroken is, is er tamelijk ernstig aan toe. Te Asten zijn Zondagavond afgebrand de kapitale boerderij van K. Martens en seal en schuur van den landbouwer J. van Heug- ten op het Laarbroek. Het woonhuis van laatstgenoemde, dat met pannen gedekt was, bleef gespaard. Ook een op eenige meters afstands gelegen boerderij van J. van Heugten kon door de brandweer behouden blijven. Gelukkig keerde tijdens den brand de wind. Anders waren nog meerdere pairden m vlammen opgegaan. Het vee werd gered. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. De echtgenoote van Martens, die ernstig ziek was, moest uit het brandende pand worden overgebracht naar de boerderij van J. van Heugten en moest, toen dit pand ontruimd moest worden, weer naar een an dere boerderij worden overgebracht. Te Amsterdam speelden eenige kinderen aan den kant van de Valentynkade. Toen een paard en wagen naderde, stak plotseling een 3 lA -jarig meisje den rijweg over. Zij geraakte onder den wagen en werd dood opgenomen. Den voerman treft geen schuld. De heer en mevrouw A. uit Nijmegen moesten, toen zij per fiets den gevaarlijken Holle weg bij Beek afreden, voor eenige kinderen uittwijken, waardoor mevrouw A. kwam te vallen en bewusteloos bleef liggen. Juist passeerde de heer H. uit Nijmegen met zfjn auto, warin zich eveneens bevond dr. S. uit Arnhem, die de eerste hulp verleende. Met dezelfde auto werd het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd, waar de doctoren een zware hersenschudding en vermoedelijk een breuk constateerden. Onder leiding van den concertzanger, den heer Joh. Nelissen te Bloemendaal, heeft zich een gemengd dubbel kwartet gevormd onder den naam van „Ned. Vocaal En semble", waaraan de volgende dames en heeren medewerken: de dames Nelly Ver- kroost en Jo Kuipers, sopraan: de dames Jos Boelen en Jeanne Luijken. alten: de heeren J. Gerhards en J. v. Helvert, tenor en Arthur v. Oppen en H. Sanders, bas. Dit ensemble is opgericht met. het spe ciale doel om met eerste klasse uitvoeringen voor den K. R O. op te treden Het zal zich echter ook beschikbaar stellen voor an dere gelegenheden Correspondentie-adres Joh. Nelissen, Noorder Stationsweg 14. Bloe mendaal. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is bepaald, dat ingaan de heden de werktijd in de van Rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing moet wor den gesteld op 9 uur per dag en 50 uur per week. Indien tegen de invoering van de ver lenging van werktijd op 5 Maart overwe gende bezwaren mochten bestaan, kan de Minister goed vinden, dat die verlenging op 12 Maart e.k. aanvangt. Op dien dag zal evenwel de langere werkdag in ieder geval moeteD worden ingevoerd. Zondagavond heeft onder de gemeente Nuland, naar aan de „Maandagmofgen" ge meld wordt, een aanrijding plaats gehad, die zeer ernstige gevolgen heeft gehad. Een luxe-auto reed in de richting van Den Bosch; de bestuurder verkeerde, zooals la ter bleek onder den invloed van sterken drank en reed een oud boertje pardoes on derste boven. De bewonef uit Nuland was per fiets en had een kind voor op het stuur zitten. De aanrijding was van dien aard, dat de oude man werd weggeslingerd en met een zware hersenschudding werd opgeno men. Zijn toestand is hoogst ernstig en levensgevaarlijk. Hij is in een der naastbij zijnde huizen binnengebracht, daar zijn toe stand geen vervoer toeliet. De dader, een zekere B., is later door de politie van zfjn bed gelicht en in verzekerde bewaring gesteld. Op Woensdag 21 Maart zal te Wageningen een Plantenziektenkundige dag worden ge houden, dank zij de samenwerking van de Phytopathologische Vereen ging en den Plan- tenziektenkundigen Dienst. Des ochtends zullen de deelnemers de gas ten zijn van den PI. Dienst; de heer T. A. C Schoevers zal dan een lezing houden over merkwaardigheden, welke zich in 1927 heb ben voorgedaan op het gebied van ziekten en beschadigingen. Tevens zal een demon stratie worden gehouden met sproeima- chines. In den middag zullen de ambtenaren van den PI. Dienst de gasten zijn van de Phyt. Vereeniging; Prof. Roepke zal dan spreken over bladluizen en hare beteekenis in den landbouw, waarna de heer Schoevers een In leiding zal houden over zaadontsmetting in den tuinbouw. GELUKSTELEGRAMMEN In de maand Januari werden 9225 Geluk telegrammen verzonden bestemd voor het binnenland, 329 voor het buitenland, en 1 voor een binnenlandsch scheepsstation; ter wijl van het buitenland en de bvitenlandsche scheepsstations respectievelijk 274 en 35 Geluktelegrammen ontvangen werden. Hiervan verzond Amsterdam 2231 geluk telegrammen en ontving er 65; Rotterdam 1026, en 51; 's Gravenhage 1027 en 54; Alk maar 59 en 1; Arnhem 218 en 2; Breda 75 en 3; Deventer 53 en 3; Groningen 183 en 1; Haarlem 259 en 16; 's Hertogenbosrh 95 en 4; Hilversum 143 en 6; Leeuwarden 72 Leiden 115 en 1; Maastricht 70 en 2; Nij megen 139 en 5; Tilburg 113 en 8; Utrecht 280 en 16; Zutphen 35 Zwolle 59 1; Dordrecht 72 en 4; Eindhoven 86 en 3. Overige kantoren in één totaal: respectie velijk 3145 en 63. Van de opbrengst der Geluktelegrammen over de maand Januari werd door het Ne- derlandsch Jeugdleiders Instituut een bedrag van f 28.50 beschikbaar gesteld voor het Kinderfonds van het P. T. T. pesroneel. Een merkwaardig feit is wel, dat Amster dam steeds verreweg het grootste aantal Geluktelegrammen verzendt, gewoonlijk zelfs het dubbele van 's Gravenhage en Rotter dam. Bij informatie aan het Hoofdkantoor te Amsterdam deelde men ons mede, dat van alle uit Amsterdam verzonden telegrammen, welke een gelukwensch bevatten, 55% Ge luktelegrammen zijn, terwijl dit van soort gelijke te Amsterdam ontvangen telegram men slechts 11% is! gaarne zou willen zaaien. Het zaad zit nog met balletjes. Antk.: Men moet wachten totdat de I vTuchtjes donkerrood gekleurd zfjn. Dit-, I duurt ongeveer 9 tot 12 maanden na den j bloei. Daarna kunnen zij er afgenomen worden, of zooals vaak gebeurt, vallen zij van rijpheid af en kunnen in vochtig scherp zand worden gezaaid en op een gunstig warm plekje geplaatst. Niet in de volle zon zetten! Met een glasruit het potje af dekken. Na eenige weken beginnen de zaden te ontkiemen en moeten na eenige maanden, ieder afzonderlijk in een potje worden ge plant en verder worden opgekweekt. Bij zeer gunstige cultuur kunnen Clivia's uit zaad. na 3 jaar cultuur, bloemen voort brengen. Vraag. Welke is de kortste weg van Haar lem naar Nederhorst den Berg? Hoeveel K.M.? Antwoord. Haarlem—Fort a. d. Liede Zijweg naar de Lynden—Zijweg naar Slo ten. AmstelveenOuderkerkAbcoude, Ne derhorst den Berg. Afstand 43 K.M. Vraag. Welke is de mooiste en de kortste weg per auto van Hillegom naar Nieuwvos- meer, liefst over Steenbergen? AntwoordHillegomLisseSassenheim, Warmond—Leiden, Zoeterwoude, Stompwijk ZoetermeerZegwaard-den Hoom-Kruis- weg—Bielswijk, Oergschenhoek—Hillegers- berg—Rotterdam, Charlois. Goïdschalxoord KlaaswaalNumansdorpWillemstad, Din- teloord—Steenbergen, Nieuw Vossemeer. Af stand 99 K.M. In verband met de dezer dagen beant woorde vraag, een middel tegen neeten op te geven, geeft „een huismoeder" het vol gende middel, dat naar zij schrijft probaat werkt. Men haalt in de apotheek voor een of 2 kwartjes sabadil, een stuk taft en 'n beetje watten. Men begint het kind een handdoek te geven, dien zij tegen de oogen drukt opdat de vloeistof niet daarin loopt (want is iets bijtend). Daarna giet men uit 'f flesch- je (met kleine beetjes) de vloeistof op 't hoofd, zóó, dat 't haar goed nat is. (Lange haren legt men op 't hoofd), legt daarna de taft op het hoofd en een weinig watten en bindt met zwachtels dit alles vast. De taft moet 't heele hoofdhaar afsluiten. Voor 't goed zitten blijven kan men er een mutsje over doen. Dit laat men nu 24 uur zitten, dan het haar wasschen, en dan dezelfde behande ling nog eens, doch inplaats van sabadil gebruikt men dan gewone azijn: weer 24 uur laten zitten, daarna wasschen en 't is in orde. Met 2 dagen schoolverzuim is 't kind ge heel gereinigd. Zijn er meer kinderen be smet, dan liefst allen gelijk of direct het een na het ander helpen. Vr. 1: Zal de stal-inspectie bij de bestril- ding van mond- en klauwzeer, bij alle boeren geschieden? 2. Kunt u mij helpen aan de verslagen over 1925, 1927 en 1927 van grondnoten- koek, meel en schilvers? Antw. 1: Wend u om inlichtingen tot dr. Berger, directeur van het Veeartsemjkun- dig Staatstoezicht. 2. Vraag die verslagen aan bij het Rijks- proefstation. L. B. K„ te H. U doet het beste, zich tot een advocaat te wenden. Vr.: Kan men een schoonzoon, die door zijn kinderen onderhouden wordt, verplich ten, om voor zijn schoonmoeder, die in een gesticht is, te laten betalen? De vrouw van den schoonzoon is reeds lang dood. Antw.: Wanneer de schoonzoon niet ln staat is, te betalen, wordt h(j van den on derhoudsplicht ontslagen. Vr.: In welke plaats en b(j wien kan men opleiding genieten voor tandtechniker en wat voor kosten en studie zijn daaraan verbonden? Antw.: Wend u om inlichtingen tot den directeur van het R. K. Lyceum, Zijhveg. Vr.: Ik ben voor de 2de maal getrouwd, uit mijn eerste huwelijk waren ook kinde ren, maar er is nooit boedelscheiding ge weest. Er waren toen ook geen centen. Het is 9 jaar geleden. Nu heeft mijn vrouw een spaarbankboekje met een paar overge spaarde centen; nu komen de kinderen om huns moeders versterf. Hebben zij nu ook recht op die spaarduitjes? Antw.: Uit het laatste deel uwer vraag blijkt, dat er wel eenig geld was bij het overlijden uwer vrouw. De kinderen uwer vrouw behouden het recht op het hun wet tig toekomend deel. Vr.: Wie is de uigever der „Bijdragen tot de geschiedenis van het Bisdom Haarlem Antw.: Drukkerij van het St. Jacobs Godshuis, Haarlem. Prijs per jaargang van drie afleveringen 6.per post 6.45. Vr.: Krijgt een werkman in vasten dienst met mondelinge overeenkomst ziekenuit- keering en hoeveel weken? sering en noeveci wcrch Antw.: Dat ligt geheel aan de bepalingen »r overeenkomst. der Vr.: Is het hier een vaststaaande gewoon te. dat de verterings-onkosten bij een hu welijk door den bruidegom worden bekos tigd of worden die kosten (voor eten en tractaties) door de bruid of haar ouders betaald? Antw.: Het gebruik is. dat kosten betaald worden door de bruid, maar een vaste rege ling daaromtrent bestaat niet. Vr.: Kunt u mij zeggen, waar men 's avonds fraaie handwerken kan leeren? Bij de R. K. Huishoudschool geven ze 's- avonds geen les in fraaie handwerken Antw.: Uw vraag is reeds geruimen tijd geleden beantwoord. Dergelijke adressen kunnen in deze rubriek niet opgegeven vorden. Plaats een advertentie. Vr.: Wie is de uitgever van „Het Schild", -,n hoeveel bedraagt de abonnementsprijs? Antw.: „Het Schild" wordt uitgegeven ioor het propaganda-secretariaat „Het Schild", Duinlaan 66, Schiedam. Abonne mentsprijs is 3.— per jaar. Vr.: Kunt U mij ook zeggen, hoe ik moet Missiehuis, Hoorn, handelen met zaad van een Clivia, dat ik Postrek. 120937. De Roode Kruis Transportcolonne voor Haarlem en Omstreken heeft iets nieuws ge kregen, n.l. een zgn. „eenheids-aanhang- brancard. De ontwerper en maker hiervan, de heer J. P. J. Hcijstraten, uit Bergen-op-Zoom, heeft hem persoonlijk Zaterdagmiddag aan het bestuur der afd. Haarlem van „Het Roode Kruis" overgedragen. Het practiscne ervan is, dat iedere veldbrancard in het raam past, waardoor een op den brancard liggende zon der overladen vervoerd kan worden. Na het afhaken van den brancard kan een andere aan gehaakt worden. Door middel van een pen kan het raam onder het zadel van elke fiets aangebracht worden. Als het raam aangehaakt is, wordt de nieuwe eenheids-brancard hori zontaal opgeheven en blijft dan. ook bij het rijden, deze richting houden. Het geheel kan loopend zoowel geduwd als getrokken worden. Een goed sluitende regen- dichte kap vrijwaart den inliggende tegen on- gewenschte invloeden van buiten, terwijl een mica-venster den vervoerder gelegenheid biedt, hem te observeeren. Onder vrij veel belangstelling demonstreer de de heer Heijstraten Zaterdag in het Kenau park zijn vinding, waarbij een toeschouwer als „gewonde" fungeerde, terwijl een „ritje ge maakt werd door Kenaupark, Rozenstraat en Kenaustraat. Ook leden van de Transportco lonne maakten met verschillende„gewonden" enkele ritten Aan het einde der demonstratie werd in het gebouw van „Het Roode Kruis", de eenheids- brancard door den voorzitter, jhr. Teding van Berkhout, die hem aan haar ten geschenke aanbood, overgedragen aan de Transportco lonne. Daarbij richtte hij ook enkele vriende lijke woorden tot den heer Heijstraten, die octrooi op zijn vinding heeft aangevraagd en wenschte hem veel succes toe. De voorzitter der Transportcolonne, de neer C. Nel, sprak ten slotte een kort, maar hartelijk dankwoord tot den heer Teding van Berkhout voor het aanbieden van dit geschenk alsmede voor zijn blijvende belangst. Hing in het werk der Transportcolonne. De Vastentfld brengt altijd ernstige ge dachten met zich. Wij denken eraan, dat de Vasten is ingesteld als een voorbere'ding tor de herdenking van het hoogheiligste, meest indrukwekkende, goddelijkste droevig gebeu ren. dat zich ooit in de eeuwen heeft afge speeld of nog afspelen zal: denallersmarte- lijksten dood van den Godmensch, vermorzeld en gestorven uit louter liefde, uit zuivere liefde voor onwaardige schepselen. Kerke lijke liturgie en kanselrede trachten in samenwerkend, steeds herhaald, maar (natuurlijk) in altoos ontoereikend pogen ons het beeld van den Gekruiste af te schilderen en het vreeselijk Lijden in diepontroerende bijzonderheden voor oogen roepen. Uit louter liefde, een oneindige, eene door ons nooit te begrijpen liefde. Te denken dat God. voor Wien niemand en niets van al het geschapene onmisbaar is. Die millioenen andere werelden had kunnen scheppen, de meest verguisde Martelaar is willen worden voor zielen, die zichzelf toch nog zoo vaak aan Zijn Verlossingswerk onttrekken en Ziln verdiensten van zich afwerpen, voor zielen, die in laakbare gerustheid en lauwheid zoo genaamd haar plichten vervullen, maar nooit bedenken, dat er nog millioenen andere zie len deelachtig gemaakt moeten worden aan Jezus' Kruisdood! Z(j kijken onverschillig toe als sommige menschen (van heel verre weliswaar) den Zaligmaker trachten na te volgen in Zijn zielenijver en hun (haar) jong leven wagen in onherbergzame wil dernis en moordend klimaat. Zij staan on bewogen toe te schouwen, zijn bijna nog te ongevoelig om het „interessant" te vinden en 't schijnt nooit in hun hoofd door te drin gen dat God nok iets van hen verwacht. Het eenige doel van dit Missiehuis is naar best vermogen arbeiders voor Gods Werk op te leiden. Men wordt Stichter van dit Missiehuis door ineens, of bij gedeelten honderd gulden te schenken. Als u mij een briefkaart stuurt, kom ik het graag zelf halen. (Sommige men schen hebben er een hekel aan geld te sturen) FATHER LEFEBER rHrecteu*.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9