50 ch per pond Q Verkeersongevallen Voornaamste Nieuws PIJPTABAK DINSDAG 6 MAART 1928 Moraliteit en overheidsplicht Tvaiilionsmm indetiPnj* DIT NUMMER RFSTAAT UIT TW^E P! APFN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1679! AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UPEN NA HET ONGEVAL. Het gouden feest der St. Gregorius-Vereeniging Ds postvluchten Frankrijk- Zuid-Amerika De moord op den 17-jarigen Moermans te Maastricht Rijksweg HalfwegHaarlem Benoemingen RIJKE HARINGVANGSTEN Ook ïn Engeland volop visch HET BOSCH „COLUMBIA" TE VOORHOUT Onbestelbare Poststukken De heer Fraenkel verlaat den Zandvoortschen Gemeenteraad 10chper1/2ons Voor den Politierechter. De gevaarlijke overweg aan de Kleverlaan Een ongeluk voorkomen Naar den Wilnis-polder Auto te 's-Gravenliage ontvreemd Diefstal bij Vroom en Dreesmann Poging tot moord J. J. WEBER Si ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. .t 's a long way BUREAUX: NASSAULAAN49 Teleloon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: par weck 25 ct.i per kwartaal I 3.25; per post. per kwartaal I 3.58 bii vooruilbeiai ng. NIEUWE ADVE.RTENTIEIM 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., fcïj vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 ct. per reget p dit blad 2i)n, inge.ci;e de\e;zekerings\coiV.ó£ d.n f Jftfifl - Leven 1 n; e f.e. celc ongeechi heid tot werken door f 7Kft I <iwüu. verlies van fccice armen, beide beenen of beide ocgen; 1 AID abonnè'. tegea ongevallen verzekerd voor een der volgende uitk:cr'ngen bij een ongeval r e. OKO bij verlies van een hand, f ICC i iitfij, een toet of een cog; I lnw." bij verlies van een f Eft bij'n breuk van f f| bij verli duim cf wijsvingeri been of arm 1 ÜU.- andere do d-lij .en afkopA £rO'U.~ een \oet of een oog; lAtl." duim of wijsvinge:I dti«" been of arm es v. een vinger Er wordt den laatsten tijd met dagelijks toenemende kracht In de Katholieke en Christelijke pers en in Roomsche en Chris telijke organisaties, ja zelfs al meer en meer in organen en kringen, welke aan geen be paalde confessie gebonden zijn. maar die een goede moraliteit een noodzakelijken factor voor de volkskracht achten, er wordt door deze allen op steeds luider toon en met steeds grooter nadruk gewezen op de toenemende zedenverwildering, de bandeloosheid van de jeugd, de uithuizigheid, welke bevorderd wordt door dansgelegenheden, bioscopen cabarets enz. en welke aanleiding zijn tot steeds grooter zedenverwildering. Bij al het weerzinwekkende, dat onze hei- densche tijd ons dagelijks te hooren en te zien geeft, is die groeiende strijdvaardigheid der betere elementen, is die toenemende kracht van het leger mannen en vrouwen, dat zich tegen de zedeloosheid te weer stelt, althans een verblijdend en moed gevend verschijnsel. Het voortdurend waarschuwen door de Roomsche pers en de christelijke bladen tegen de uit wassen van het moderne, frivole leven; de onbaatzuchtige en vaak heldhaftige strijd van vereenigingen als Voor Eer en Deugd en Mannenadel; het onvolprezen werk der damesvereenigingen, dat, om het klesche van de taak, nooit aan het daglicht treedt en waarmee tot bescherming der meisjes met ontzaglijke opofferingen toch zooveel goeds wordt gedaan, dit alles vormt te zamen den dijk in onze samenleving, den schutsmuur, waartegen de golven hoog mogen opslaan, maar die nog stand heeft gehouden rondom een erf van christelijk en ingetogen leven. Zou ook deze dam nog bezwijken, er zou op vele plaatsen zelfs van een uiterlijke be schaving maar wein'g over blijven. Zoo treft ons de laatste weken weer met hoeveel kracht in christelijke kringen ge- .ijyerd wordt om de gevaren voor de goede zeden, dreigend van den kant der Olympische spelen in den komenden zomer, zooveel mogelijk tegen te gaan. Het Christelijk Sociaal Comité heeft daarvoor een lang werkprogram samengesteld en goedgekeurd, Waarbij voorlichting, huisvesting, ontspan ning voor de komende jeugdige bezoekers en bezoeksters uit den vreemde en bescherming der Hollandsche meisjes tegen de invasie van vreemdelingen als taak voor dit comité in studie zijn genomen. Misschien kan het zijn nut hebben iom voor zoover noodig hierop ook de aandacht van onze geloofsge- nooten te vestigen, die op het gebied der be strijding der zedeloosheid steeds zij aan zij naast de protestantsch christelijke groepen staan. Wetend, welk een zwaren arbeid deze strijd omvat, mogen wij deze gelegenheid wel eens aangrijpen om een woord van lof te spreken tot die geloovig protestantsche organisaties welke met ons den kamp tegen het monster der zedeloosheid hebben aangebonden. In Haarlem bestaat de afdeeling der Nederland- sche Middernachtzending Vereeniging nu veertig jaar; het is, naar we meenen, het oudste bolwerk uit den strijd. En bij het lezen van het jaarverslag dezer afdeeling blijkt, dat ouderdom hier geen zwakheid be- teekent. Integendeel, met de uitbreid ng dei- stad en helaas ook der zedeloosheid, Is de werk- en strijdlust gegroeid. Zulk een verslag is In vele opzichten leer zaam. Zoo lezen we b.v. dat in te behandelen Bevallen, waarbij een kind uit zondige ver houding is geboren, ontzaglijk veel werk moet worden verricht, eer zulk een zaak tot klaarheid is gebracht, werk aan hoor en wederhoor, aan onderzoek en corresponden tie. Maar vaak wordt het werk met een huwelijk of overeenkomst bekroond en men acht zijn vele moeite dan ruimschoots be loond. Wanneer echter de zaak niet zoo vlot loopt en een procedure moet volgen, dan wordt het vaak een lijdensweg, ,,'t Moest nie! kunnen voorkomen aldus het verslag dat een zaak, welke in Augustus 1923 is Inge diend. op 31 December 1927 nog in behande ling is en nog niet bij benadering kan wor den gezegd, wanneer door de Rechtbank een beslissing zal worden genomen." Terecht wordt er op gewezen, hoe gevaarlijk een dus danig slepend houden van zulke zaken is. Dc ongehuwde moeder heeft juist de eerste jaren, zooveel steun, ook financleelen steur noodig; het gevaar voor herhaling van een val wordt door een dergelijke vertraging zoo zeer vergroot. Is het eigenlijk niet een beetj,- dwaas, dat in een land. dat toch nog altijc in meerderheid christelijk is, zoo weinig medewerking van de rechtelijke macht word ondervonden bij de uitvoering der zede wétten? Wat ons in dit zelfde verslag wel bijzondei trof, was een beschrijving van de moraliteit van Noord-Hollands hoofdstad. Er bestaa een algemeene opinie over dc slechtheic der groote en de „fatsoenlijkheid" der pro vinciesteden. We hooren dat nu en dan ooI> in het gemeentebestuur: één enkele inrich ting van vermaak, één enkele nachtgeiegen heid moet men den mensohen toch laten Heusch, 't is zoo erg niet! V7ij herinneren er aan, hoe wij eenigen tijd geleden tegen de dansgelegenheden hebben gestreden met althans dit succes, dat daaruit nu kinderen beneden 18 jaar worden geweerd. Maar met zulke maatregelen zijn we er nog lang niet Zie. hier tot voorbeeld het slotgedeelte uit bovenbedoeld verslag; Alvorens te eindigen, mag een enkel woord j ever de moraliteit in Haarlem in 't algemeen niet achterwege blijven. Deze toch laat veel, heel veel te wenschen over. Er wordt ontzet tend veel gezondigd op sexueel gebied, en 't ergste is wel, dat velen het geen zonde meer achten. Vele jongeren en ouderen wil- len zich „uitleven" en tal van gelegenheden j bieden hun daartoe de mogelijkheid. De meeste vrouwen van verdachte zeden mogen zich helaas in een druk bezoek verheugen. I Bioscoop, tooneel, litteratuur, z.g. nieuwe wetenschappelijke ideeën doen hun invloed ten kwade gelden. De brutaalste steil ngen, huldig ng van de dubbele moraal op sexueel gebied en homossxualiteit, ze worden onbe schaamd in 't openbaar verkondigd. De mis drijven tegen de zeden nemen onrustbarend toe. Dancing en cabaret doen hun verpesten den invloed gelden enlevens gaan onder en zielen worden verwoest. 'k Denk aan een brief van een ruim 21- jarig meisje, dat op 't einde van het jaar, waarover dit verslag loopt; zwaar ziek in het ziekenhuis te Leiden lag. 't Was een langs brief, een autobiografie. V/at een ellende in roo'n jong leven! In haar jeugdjaren weinig, schier n ets geen zonneschijn gekend; einde lijk uit huis min of meer verjaagd; in betrek king; de heer des huizes, waar zij in dienst Kerkelijke plecht'gheden In de Kathedraal te Utrecht. Het Hoofdbestuur der St. Gregorius-Ver eeniging is voornemens verschillende aan gesloten kerkkoren uit het land uit te neo- digen om in de kerkmuziekwesk van 23 tot 30 Augustus, die naar aanleiding van haar 50-jarig bestaan dit jaar te Utrecht zal ge houden worden, bij de verschillende plech tigheden (die alle in de Kathedraal zullen plaats vinden) hun medewerking te veilee- nen. Het eerste postvliegtuig dwenen. spoorloos ver- Brengen dergelijke mededeelingen nu niet de overtuiging bij, dat ook de overheid wil zij aanspraak maken op den titel van be schermster der moraliteit meer te doen heeft dan op te letten, of de openbare orde niet wordt verstoord, te waken tegen krakeel en openbare dronkenschap. De bioscoopwet, welke nu in werking is getreden, toont we' dat er meer gedaan kan worden tegen dc zedenverwildering, als men maar ernstig wil. En dat het noodig is, de huizen van vermaak onder controle te stellen en desnoods het bestaan onmogelijk te maken, dat toonen toch wel bovenstaande mededeelingen. Het particulier initiatief doet ontzaglijk veel, om de eenmaal gezonkenen weer op te heffen; maar, wanneer het optreedt, dan zijn er altijd slachtoffers gevallen. De Overheid heeft tot taak en tot plicht er voor te waken, dat het aantal van die slachtoffers zoo ge ring mogelijk zij! De moordenaar veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf De bekl. G. Cobben, lijndrüver te Maas tricht, die op den Cannerweg aldaar met een mes den 17-jarigen Moermans zoodanig in het hoofd stak, dat hij spoedig overleed, werd door het Hof in Den Bosch met bevestiging van het vonnis der Maastrichtsche rechtbank veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Het eerste postvliegtuig van de lijn Frankrijk-Zuid-Amerika. dat Vrijdrg uit Capablanca was vertrokken, op weg naar St. Louis, is tot dusver nog niet aangekomen, kwam, pleegde ontucht met haar. Toen ging Reeds zijn vliegtuigen uitgezonden om een het al sneller bergafwaarts. Ze leerde een onderzoek In te stellen, vriendin kennen, belandde in „Mascotte", kwam daar in aanrak ng met zedelooze indi viduen en 't zcndeleven begon. Ze nam haar Intrek in een huis van verdacht allooi. Ging 's avonds naar „Mascotte" en naar cabaret „Modern" en overal troffen zij en haar vrien din mannen, gehuwde en ongehuwde, dis met haar medegingen en met haar zondig den. Zal ik namen noemen van deze zedelooze lieden, d e loeren ais hyena's op het arbei derskind, en ze ontmaskeren? Neen, ik mag dat niet, maar ze verdienden het wel. Is het niet ontzettend van zoo'n 21-jarige te vernemen, dat zij b.v. op Maandag, als er veel „bollenmenschen" in Haarlem zijn, des morgens om half elf de straat op ging en het dan meermalen gebeurde, dat ze om 1 uur al 5, 6 „heeren", let wel, heeren tusschen aan- halingsteekens, bij zich had gehad? Als zoo'n leven straks in ellende ondergaat, dan is er niet een van d'.e „heeren", waarvoor ze goed genoeg was om aan hun lusten te voldoen, die zich daarom bekommert. Voor haar treedt wel een ander in de plaats. Met briefjes van 10.en 25.zijn ze wel in den maalstrcom te trekken. En 't schijnt dat het volk, de groote massa, het gaarne alzoo heeft. Men laat den verpes tenden stroom maar onverhinderd voortgaan, en jong en oud vergaapt zich aan klatergoud. Vertooningen als die waarvan het neutrale Haarlem's Dagblad o.m. schreef: „Wel valt de moraal, die in het stuk gelegd is. geens- z'ns te loven, het is een soort verheerlijking van de zonde" ze zijn zeer in trek, en een „humorist", die volgens hetzelfde blad „ongelimiteerde nonsens te lanceeren ver mag". heeft in „Modern" een „uitbundig succes." Indien de weersgesteldheid zulks toelaat zal tegen het einde van deze maand een aanvang worden gemaakt met het asphal- teeren van het weggedeelte HaarlemLie- brug. De onderlaag van kelen en puin is reeds voor het grootste gedeelte aanwezig. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot rector van het St. los. Zieken huis te Vlissingen den W.E. Heer M. van Wil lige en van het St. Thomasklooster te s-Hage den W.E. Heer L v d Pluym: alsmede tot kapelaan de volgende W.E. Heeren. Rijswijk: J. Buys: Amsterdam (O.L.V.O.O.)G. Jonge- jan; 's-Hage (H. WiJlibr.): M. van Rijn; Mid delburg: E. Stolwijk, die kapelaan was te Warmond. Het schijnt, da' de haring dezen winter zich in zulke dichte banken in het Kanaal ophield, dat het afloopend" vischseizoen een record- seizoen voor de Engelsche visschers zal zijn. De haven van Plymouth, evena's IJmuiden, heeft wonderbare vischvangsten geboekt. Het weer intusschen, is wegens de stormen, die gewoed hebben, gunstiger geweest voor de groote schepen dan voor de kleinere barken. Zes weken aaneen zijn eiken avond 200 be manningen vertrokken van Cattewater, om 's morgens met hun vangst terug te keeren. De vischscholen waren zóó dicht bij de kust, dat de vischers tijdig terug konden zijn voor de ochtendmarkt. En sommigen konden hun netten driemaal per nacht uitwerpen. De overvloedige vangsten hebben geen In vloed gehad op de prijzen, want de Dult- schers kochten gretig, wat ze machtig kon den worden. Zij hebben stellig de helft afge nomen van wat er gedurende het seizoen is jGvang'en. Een enkele boot in Lowestoff heeft vijf dui zend gulden verdiend. Verscheidene meer dan vijf-en-twintighonderd gulden. De haringen, die niet door het buitenland werden gekocht, zijn naar alle deelen van Engeland gezonden. Herhaaldelijk heeft men extra-treinen moe ten inleggen, om ze te kunnen vervoeren. Hiervan wordt een groot gedeelte gedroogd. Het Kanaal heeft de zuidkust stiefmoeder lijk bedeeld, merkt „Excelsior", een Parijsch blad op, waaraan wü dit bericht ontleenen. De Fransche huisvrouwen hebben de visch In fipn O fnolrwawnv» nrtninM mnatan kalolon Men meldt ons uit Voorhout: De ontginnlngswerkzaamhede.n in het voormalige bosch „Columbia", achter de Nijverhe'dsschool, zullen binnen eenige da gen afloopen. Thans is pl.m. IX H. A. bosch gerooid en de grond ontgonnen. De geroofde boomstron ken zijn voorloopig bijeen verzameld om later vervoerd of verbrand te worden. De vrij gekomen oppervlakte is een mooi stuk tuingrond en zal door de Nijverheids school als zoodanig geëxploiteerd worden. Volgend jaar zal waarschijnlijk nog meer bosch gerooid worden. Voor den clerus van ons bisdom en voor men'gen anderen oud-sem'narist verdwijnt hiermede een plekje van veel mooie herin neringen. „Columbia" was in den tijd, da! het Seminarie Hageveld te Voorhout geves tigd was, het uitsluitend domein van de philosophen, die er hun vrijen tijd (inzoover ze geen „boschst.raf" van eenige dagen of weken lang hadden opgeloopen) geheel zon der toezicht mochten doorbrengen, terwij! de studenten uit de lagere klassen slechts bil uitzondering op een wandeling onder ge leide angs de gebaande wegen met de mees! fantastische namen werden getracteerd. Met passende bescheidenheid gaan wij natuurlijk détails, als clandestien daar ge bakken pannekoeken en sommiger gedwon gen voetbaden in het slootwater van dc St.yx" voorbij, evena's nog zoovee intieme aeheimenissen. die mét het hakhout nu van Columbia's bodem worden gerooid, om slechts te wijzen op 't vormende nut van die nooi' ernst'g misbruikte vrijheid, het geheele op elkander slechts kameraadschappelijk aan gewezen ziin, dat zoo'n typisch kenmerk var onze Hollandschen clerus is, het jaarlan- leven in en met de zuivere natuur in don ontvankelijken tijd van eigen bottende levenslente Is het wonder, dat in ieder seminaristen- hart Columb'a zoo'n mooie herinnering bleef, dat ieder, die na zijn studie weer Ha- geveld bezocht, n'et vo'daan was zonder een wandeling door het bosch? Voor velen verdwijnt dan ook hier eenc '"uud-'dvlle: in de plaats van de vroege- dagelijks met zorg in hun ontwikk?"ng ge volgde aardbeitjes (d'e altijd juist door eer ander waren opgegeten, a's je meende, da' ze nu rijp geworden zouden zijn), zal nu andijvie en kropsla worden gepoot. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in helft van de maand Februari 1928. Binneniandsehe Brieven. Adv. Bureau Kruitman en Co.. Amster dam C.; Adv. Bureau Gebr. Gevers, Rotter dam; Anglo Import, Amsterdam C.; Adv. Bur. v. d. Burch, Heemskerk: Bureau v. h. Haarlem's Dagblad, Haarlem; idem, Haar lem; Bureau „De Telegraaf", Amsterdam; Buurman Dekker Mej., Amsterdam; Cacliou firma, Snoek; Directie N.V. V/atsrgraafs- meersche Bouw Maatsch., Amsterdam; Dek kers Hans. Hilversum; Directeur Werkloos heidsverzekering, Haarlem; Dijk Mej. Aleide van, Amsterdam; Eveleens G. N. E.. Aals meer; van Eeghenstraat 46, Amsterdam; Ge- neesheer-Dir. Provinciaal Ziekenhuis. Bak- kum: Hijmans Mej. Joanna, alhier; Heems Mej. W. van, Haarlem; Herink Zuster A.. Santpoort; Knopperts, Huis ter Heide; Leeu wen Bastian van, Alkmaar; Laar Mej. van. Haarlemmermeer; Muziek Auteurs'oureau ..Buma", den Plaag; Meijer Mej. E., Amster dam; Nieuwenhoven Zuster, N.N. Mej.. Haarlem; Ned. Hotelhoudersbond „Horecaf", den Haag; Niemeijer v. h. Theodorus, Gro- n'ngen; N.V. v.h. Niemeijer. Groningen; Schaper Mej. M., Haarlem; Strafgevangenis, alhier; Vunderink, Haarlem; Wijdenoogen J., Amsterdam-West; Zomervaart lila, stad. Binnenlandsche Briefkaarten. Amstel van. Amsterdam; Broekema Dr. J. C„ Haarlem; Buys Mevrouw, den Haag; Bakker H. D„ Gehrels-Anthoni H. J.. Amsterdam; Jaeger Gertrud, Kerkman K., Amsterdam; Lehman Mej.. Haarlem; Linden J. ter, Haarlem; Linden Familie ter, Haarlem; Loverbosch K„ Hasselt; Leeuwen berg Jongeje J„ Amsterdam; Nuis Schipper Joh., Zwartsluis; Lunouw Mej., Amsterdam; Lunouw Mej., Amsterdam: Meulen J. ter. tmsterdam; Spruit C., Voorburg; Schof Roda, Aerdenhout. Buitenlandsche Brieven. Amburcer Erik. Berlin Friedenau; Gahn Georg, Beikiim i. W.'Dautschland; Huber Franz, DvsseldorfKruid Fritz, Deutseh'and Mulder Theo, Arosa (Grb)Nicols Mr Pres ton L„ Barbados; Schilpzand E. Th., North hampton. Buitenlandsche Briefkaarten. Dobbilaere, Brussel; Gastaldo Maria Rosa. Italia: I. K.. Bres'au: Ohmeijer Mich., Köln; Tienhoven G. van, Burg Steinfurt b. Bent- heim. 4 Briefkaarten zonder adres. Men wordt verzocht om het adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbe stelbaarheid kunnen worden teruggezonden Voorts is hst gewenscht alle per post te ver eende stukken van een volledig adres, straat naam en huisnummer te voorzien. De heer E. Fraenkel, lid van den ge meenteraad, zal. wegens vertrek uit de ge meente, als zoodanig ontslag nemen. Zijn opvolger is de heer P. v. Soolingen. Door het flink optreden van een trambe stuurder der lijn Haarlem—Bloemendaal, is op den overweg aan de Kleverlaan op 15 September j 1. een ongeluk voorkomen, dat vreeselijk in de gevolgen zou geweest zijn. De bestuurder. W. v. K., zag, toen hij bij den overweg was, een trein uit de richting Bloemendaal naderen, op een afstand, dien hij schatte op ongeveer 250 M. De boomen van den overweg waren niet neergelaten. De overwegwachter, die deswege gisteren middag voor den politierechter moest ver schijnen. zeide, dat hij het signaal van den naderenden trein niet ontvangen had. Hij heeft echter in zijn wachthuisje een dienst regeling, zoodat hij weten kan, wanneer een trein passeert, zooals de politierechter op merkte. Hij moet dan buiten zijn. bij het toestel, waarmede de boomen bediend wor den. Verdachte was echter in het wacht huisje; de ramen waren op dien dag door den regen beslagen, zoodat er geen uitzicht was. Volgens den getuige-deskundige heeft de verdachte verzuimd bij het bcdieningstoe- stel te staan, waar hij den trein kan zien naderen. De getuige v. K. zeide, dat in een dergelijk geval twee wegen open staan: snelheid ver meerderen om vóór den trein de rails over te komen, waarbij de mogelijkheid bestaat dat de automatische schakelaar uitslaat, of wel trachten te stoppen, waarbij men ris keert, dat men niet tijdig genoeg stopt en midden op den overweg blijft staan. Ge tuige heeft het eerste gekozen en heeft daar na gestopt, is uit dc tram gesprongen om 'n bakkerswegen, die op den overweg was. Op 't laatste oogenblik werd de wagen van de rails geduwd. Een getuige a décharge verklaarde dat verdachte den gcheelen morgen, behalve op hst bewuste oogenblik, buiten was geweest. Hij was er nat van. De Officier van Justitie, concludeerde, dat verdachte roekeloos en onvoorzichtig heeft gehandsld, waardoor gevaar is ontstaan, en vroeg, in aanmerking nemend dat verdachte door de Mi), reeds disciplinair is gestraft een geldboete van 25. subs. 25 dagen hech tenis. De verdediger, mr. Mitlox, wees er op, dat verdachte gedurende 12 jaar zijn plicht trouw heeft vervuld en op den bewuste mor gen, doornat als hij was, slechts een oogen blik in zijn huisje is geweest. Verdachte heeft voorts zelf een andere standplaats aangevraagd, wat vermindering van salaris betsekent. PI. betoogde verder dat geen der beide aankondigings-signalen is overgegaan, en dat niet bewezen is, dat door het verzuim van verdachte gevaar voor het mechanisch verkeer ontstond, zooals ln de dagvaarding staat. De politierechter verklaarde, het ten laste gelegde bewezen, overwoog dat verdachte Ford-Sedan auto, eveneens in Den Haag onvoorzichtig is geweest, doch als een goed ontvreemd, is in de omgeving teruggevon- beambte bekend staat, en veroordeelde hem m tot S. boete subs. 2 dagen hechtenis. Vijftig Amsterdamsche werkloozen. Te Wilnis zijn per extra trein gearriveerd een vijftigtal Amsterdamsche werkloozen die te werk werden gesteld op de in het einde vorige jaar in die gemeente drooggemaakte): Wi'n's-polder gekochte 100 H.A. woester grond. De bedoeling hiervan is. de gronden voor cultuur geschikt te maken, om ze daarna weer te verkoopen. Des avonds keeren dc menschen weer naar de hoofdstad terug. Namen de Haagsche politie verzoekt de Commissaris van Politie te Haarlem opspo ring van een zilver-grijzen auto, type dan, merk „Chandler" met nummerplaat H 5761, voorzien van zwarten kap. Deze auto is gisterenavond 9 uur te 's-Gravenhage ontvreemd. De gisteren in ons blad gesignaleerde Vervolgens moest voor den politierechter terechtstaan D. de V/. beschuldigd van dief- stel. Verdachte had als magazijnknecht bij de firma Vroom en Dreesmann, in de ex peditiezaal uit een jas van een collega, toen deze op straat werkzaam was, een porte- monnaie genomen, en ten nadeele van de firma een damestaschje en een doos zeep ontvreemd. Het taschje en de zeep had hij als cadeautje aan zijn verloofde gegeven. Verdachte, die voor den rechter-eommlS' s;aris zijn vroegere bekentenis had herroe pen, bekende nu volledig. HU kon geen ver klaring geven, waarom hij het feit had ge pleegd. Door de firma was hij, toen de zaak bekend was, ontslagen. Een collega was aan vankelijk voor den schuldige gehouden, doch verdachte had deze door zijn bekentenis van alle verdenking bevrijd. De chef van verdachte verklaarde, dat er vroeger nooit reden tot klagen over hem was geweest. De Officier van Justitie zeide dat geen rapport van de Reelasseering was aange vraagd, omdat verdachte aanvankelijk niet wilde bekennen. De houding van verdachte is nu echter veranderd, waarom de Officier uitstel van de zaak vroeg, opdat den ver dachte alsnog een kans kan worden gegeven en een rapport van de reelasseering kan worden uitgebracht. Aanrijding te Overveen. Maandagmiddag omstreeks één uur kwa men op de Elswoutslaan hoek Zijweg twee auto's in botsing. De heer O. uit Haarlem, kwam met zijn auto uit de richting Aerden hout en de heer P., eveneens uit Haarlem, kwam van de Elswoutslaan in de richting Aerdenhout. In den bocht van den Zijweg haalde de heer O. naar links uit, zoodat een aanrijding onvermijdelijk was. Dit zal door de politie nader worden onderzocht. Beide auto's werden licht beschadigd, doch moes ten naar een garage worden gesleept. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Een geval, dat in hooger beroep niet berecht kon worden Eenigen tijd geleden heeft zich voor de Rechtbank te Alkmaar een 59-jarige vrouw uit Nieuwe Niedorp te verantwoorden gehad, terzake van poging tot moord. subs, mishan deling. Volgens de teiastlegging had zij ln den nacht van 23 op 24 September haar echt genoot met een scheermes een aantal wonden toegebracht. De vrouw slaagde er niet in het misdrijf te voltooien, doordat de man wist te ontsnappen. Hij bleek noch doodelijk gewond, noch zwaar mishandeld te zijn. Op 6 December j.l. veroordeelde de Alk- maarsche Rechtbank de vrouw terzake van poging tot doodslag tot vijf jaren gevangenis straf. Tegen dit vonnis teekende verd hooier beroep aan en gisteren diende het appèl voor het Gerechtshof. w De advocaat-generaal, mr. Bauduin, zeide fn rif™;U °Rn, te hebben gedagvaard, omdat zaalc efm informaliteit is begaan neanarbe°rechtenhet g°Val niet kun" Hooger beroep kan n.l. ingesteld worden gen een vonnis in zijn geheel; in het onder- avige geval is dit echter niet geschied en is het hooger beroep beperkt geworden tot dat gedeelte van het vonnis, voorzoover verd. daarbij werd veroordeeld, dus poging tot doodslag. Als verd. nu dit hooger beroep be perkt heeft ingesteld, wat moet daartegenover dan de houding van het Hof zijn? Er is be treffende dit geval geen jurisprudentie; wel is spr. een gelijk geval bekend. Daaibij heeft de Hooge Raad uitdrukkelijk uitgemaakt, dat het hooger beroep moet worden ingesteld tegen een vonnis in zijn geheel. Ook dit in aanmerking nemende meende spr. dat verd. niet ontvankelijk moet worden verklaard in haar hooger beroep. De verdediger pleitte ontslag uit het voor arrest, welk verzoek door het Hof werd afge wezen. De uitspraak werd bepaald op 19 Maart sa De vergadering der Eerste Kamer Is een week uitgesteld. Ingesteld is een commissie van advies In- zake de wettelijke regeling van het acconn- tantswezen. - i. Het drama in de Schoenmakerstraat te Roermond is in hooger beroep voor het go- rechtshof te 's-Hertogenbosch behandeld. D« advocaat-generaal eischte bevestiging van het vonnis der Roermondsche rechtbank. Nieuwe verandering in de bezetting der „Schuttevaer". Ook de tweede stuurman zal waarschijnlijk vervangen worden. De geestelijkheid van 's-Hertogenbosch heeft openlijk haar afkeuring uitgesproken over de wijze, waarop het Carnaval dit jaar gevierd is. De verwerping van 't Britsch-EgypUsc.'ie ontwerp-verdrag officieel bevestigd. De pre mier, Sarwat Pasja, afgetreden. De uitsluiting in de Zweedsche papierin dustrie begonnen. Minister Beelaerts nitgenoodigd in de aa Raadszitting over Polen-Litauen rapport uit te brengen. Influenza-cpidemie te Tokio. De 49ste zitting van den Raad van den Volkenbond gisteren te Genève geopend. Barometerstand 9 uur vjn.: 763. Achteruit Licht op. De lantaarns moeten morgen worden oncestoken om 6 '8. Hoogste Lm „meterstand 770 m.M. te Thorshavn. Laagste baromteerstand 753.5 m.M. te Ingö. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit westelijke richtingen, toenemende be wolk: ng, waarschijnlijk nog we'nig of geen regen, Aea nachts zachter, over dag iets kouder. Dezer dagen werd bij een geadresseerde te Antwerpen door de post een briefkaart be zorgd, diein 1902 te Amsterdam was ge post. Waarom deze kaart zoo lang over den toch niet al te verren afstand heeft gedaan, biykt uit niets. Alleen staat er naast den Amsterdamschen stempel van 7 October 1902 een Amsterdamsch poststeirmel on van a Fa. bruari 1928.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1