DE WAERELD ROND "rastóöu Tweede BWI NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Woensdag 7 Maart 1928 DE ONTTROONDE KONING De Fransche modekoning Foiret is ont troond Hij heeft een veld ocht ondernomen naar het land van de Yankees, waarvan hij een zegetocht bedoelde te maken, doch d e, zooals hij zelf in interviews voor de Am i- kaanscht pers moest verklaren, hopeloos mislukt is. De Amerikaansche vrouwen heb ben nem verloochend; het is met zijn dicta- torische oppermacht, althans in Amerika, uit. Vroeger was het proces uitermate een voudig: Poiret maakte ieder jsar zvn mo dellen. en de vrouwen in Amerika en Europa volgde hem zooals eens de grenadiers van Napoleon zonder bedenken den Kleinen Korperaa! volgden. Toen creëerde Poiret den korten rok die hem nood'ot ig werd. Deze mode bleef twee jaar gehandhaafd, maar toen de ontwerper decreteerde dat de heer schappij van den korten rok voorbij was, kwa men de vrouwen in verzet. Hoe dringerder Poiret betoogde dat de rokken langer moes ten worden, veel langer, hoe volhardenden de vrouwen bij haar „neen" bleven. Vooral in Amerika wilde men de bevelen van koning Poiret niet gehoorzamen. Nu is de Parijsche modemarkt dicht bij een faillissement, als de dollar-prinsessen haar niet meer bezoeken. Poiret moest dus maatregelen nemen om zijn rijkste klanten te behouden, en hij stak dus naar Amerika over om er propaganda te maken voor d? lange rokken. Hij organiseerde in iedere stad van beteekenis voordrachten, en verscheen °P het podium met een verzameling spelden en een lap van prachtige zijden slof. Een der dames uit het gehoor was wel zoo vrien delijk naar voren te komen om als model te dienen en in minder dan geen tijd had Poi ret haar dan in een japon gehuld, welke door goeden smaak en origineele coupe iedere dame wel moest betoovcen. Edoch, de Amerikaansche misses met haar uilenbrillen en ritselende duizend-dollar briefjes bleven eigenzinnig. De japon was mooi van lijn en snit. flatteerde oud en jong maar de rok reikte bijna tot aan de enkels. Dat was te lang; de rok mag niet lang zijn, en de dames bestelden bij haar naaisters korte rokken, tegen de oekase van poiret in. De Fransche nrode-artist is nu wanhopig Een mode die vijf jaar stand houdt is geen mode, jammerde hij. Teleurgesteld keerdi hij naar Frankrijk terug om in Parijs zijn nederlaag te beweenen. Wij voelen geen medelijden met den ont troonden koning. Een man die zijn leven heeft doorgebracht met het bedenken van modesnufjes, en die geadoreerd wordt door hersenlooze dames en demi-mondaines, heeft ipso facto onze sympathie niet. Wij hadden hem echter steeds nog zooveel gezond ver stand toegekend, dat hij zou begrijpen, dat hij het heft uit handen gaf, toen hij den korten rok in de wereld bracht. De hedendaagsche mentaliteit deed voor zien dat men deze onwaardige mode maai al te gretig zou ontvangen, en met hand en tand haai verdedigen. Poiret treurt nu over zijn fiasco, maar hij moest inzien cat 11'J zelf het paard van Troje heeft binnenge- laald. Zijn houding zou mannelijker en no beler zijn indien hij om andere redenen zijn desillusie betreurde. IN TEGENWOORDIGHEID VAN UW KIND 1. Bedenk, dat uw kind een mensch in wording is en dat op een ontvankelijke ziel daden en woorden diepen indruk maken. 2. Berisp niet in tegenwoordigheid van uw kind de moeder of de personen, die met de opvoeding van het kind zijn belast. 3. Vermijd tegenover uw kind of in zijn tegenwoordigheid noodleugens en uitvluch ten. Het kind kent niet de noodzakelijkheid van de noodleugen en verliest daardoor "ertrouwen in u. 4. Weet u in tegenwoordigheid van uw kind te beheerschen, laat u niet door toorn overmeesteren, verneder u niet tot een vloek. Bewaar door uw gedrag tegenover uw kind het ideaal, dat 't zich van u gevormd heeft. 5. Neem het kind niet als getuige in een strijd tusschen u en uwe vrouw, tusschen u en uwe man Voor een kind is het begrip „ouders" iets heiligs. Gij moogt uw kind dit heilige niet ontnemen. 6. Laat uw kind nooit getuige zijn van eenige scène. Het kind zal de herinnering aan een onaangename scène nooit vergeten 7. Vertel geen bespottelijke dingen en spreek geen dubbelzinnige taal, als uw kind het kan hooren. Weet het nu nog niet, wat gij bedoelt, eens zal het de beteekenis be grijpen en het kind zal zich voor u schamen. 8. Beklaag u niet bi) uw kind, als gij meent dat u onrecht gedaan is of als gij meent, zelf onrecht gedaan te hebben. 9. Verontschuldig echter uw onrecht niet voor uw kind. Erken uwe tekortkoming en toon spijt over een begane fout. Het kind zal van u leeren onrecht te erkennen. 10 Spreek in tegenwoordigheid van uw kind niet lichtvaardig over de eer en het aanzien van andere menschen, ook dan niet, wanneer die anderen uwe vijanden zijn. Alleen van u kan het kind eerbied voor an dere menschen leeren. DE MODERNE Adspirant keukenmeid: Wat ik zeggen wil, mevrouw, ik veronderstel, dat u een fatsoenlijk getuigschrift kunt schrijven! ZELF-VERHEERLIJKING Piet. Maar, wat is er toch met je hoofd? Jan. Zie je Piet, ik was aan het zoeken naar een eerlijk mensch. Piet. Jaen? Jan. En ik liep met mijn kop tegen een spiegel. De vijfde kolom ZINKEND PARLEMENTARISME Men hoort ten onzent wel eens klachten over verval van het Parlementarisme, over debatten in Kamer en Gemeenteraad welke beneden het peil van deze colleges blijven over hopeloos onbelangrijke discussies en onverkwikkelijke histories zooals men in den Amsterdamschen gemeenteraad heeft be leefd, waar twee leden van de vroedschap in de openbare raadsvergadering hun particu liere conflicten en ruzietjes wilden uitvech ten, terwijl de bode lichtelijk geeuwde, de pers telkens het horloge inspecteerde en het publiek met spijt aan zijn belastinggeld dacht. Ons parlementair stelsel is echter een voor beeld, waneer men hoort wat in Amerika op dit gebied mogelijk is. Bij de begrootings- debatten van een of ander openbaar be stuurslichaam in den staat Massachussets is althans iets voorgevallen, dat een eigen- aardigen indruk geeft van wat sommige menschen onder algemeen belang verstaan In de begrooting was n.l. een post opge nomen voor nieuwe verkeersmaatregelen, één dier maatregelen was het invoeren van een maximumsnelheid in het centrum- van de stad. Bij dit punt vroeg een der leden, een fabrikant van auto-motoren het woord. De man stak de volgende speech af: „Wanneer een maximumsnelheid bij veror dening wordt vastgesteld, moeten de auto mobilisten langzamer rijden dan zij gewoon zijn. Er wordt dan niet zooveel gevergd van den motor, en dus zal de motor minder en langzamer slijten dan in normale gevallen. Hoe minder slijtage, hoe minder afzet van motoren, hoe minder productie op mijn fa briek noodig is. Ik voel mij dus verplicht tegen dit voorstel te stemmen." Dat was te veel, zelfs voor dollar-jagende Yankees; nijdige interrupties kwamen los, dat dit een ongehoord staaltje was van machtsmisbruik om zich zelf te bevoorde:len. De fabrikant gaf daTop een antwoord nog minder dan zijn speech. „Terwijl er minder slijtage aan motoren zal zijn, zullen de rem men meer gebruikt moeten worden, en dus vlugger slijten. Mijn concurrent de remmen- specialiteit, zal het drukker hebben, en daar er op mijn fabriek 43 arbeiders meer werken dan bij mijn concurrent, is het in het belang van die arbeiders, van hun leveranciers, winkeliers enz., dus in het algemeen belang, dat er geen maximum-snelheid wordt vast gesteld. Ik heb gezegd." VOORZORG Toerist: Zijn er wel eens menschen in dezen afgrond gevallen? Gids: Zeker, mijnheer. Toerist: En wat doet u dan? Gids: Ik? Niets. Ik laat altijd vooruit betalen! EXPERIMENT Waarom heb je zijn aanzoek van de hand gewezen? Hij zei. dat hij zonder my niet kon leven, en nu ben ik erg nieuwsgierig! Een ouderwetsch gezin is dat van het echtpaar v. Diepen te Heiloo. Hierboven de geheele familie bijeen, de ouders met 20 kinderen. Producten van de Ambachtsschool. Een mooi ameublement, vervaardigd door leerlingen van een ambachtsschool. Een bewonderaar van Jules Verne. Fallen Nuld, een jonge inwoner van Kopenhagen heeft, nu het onlangs 109 jaar was geleden, dat Jules Vcme werd geboren (8 Febr. 1828), een reis om de wereld ondernomen, welke hij in 46 dagen hoopt te volbrengen. Perceel Bakenessergracht 87 voor en na verbouwing. Kon men van overheidswege deze verminking van het stadsbeeld niet voorkomen? De heer L. J. Schuurman vierde gisteren zjjn zilveren ambtsjubi leum in dienst van het Haar- lemsche Gasbedrijf. De heer Heystraten uit Bergen op Zoom gaf te Haarlem een demonstratie met de door hem uitgevonden brancard. Door middel van hefboomen blijft de brancard, ook bij het omhoog tillen, steeds horizontaal. Gisteren was de heer G. S. P. Ladux 25 jaar in dienst van de Haarlemsche Gasfabriek. Hierboven de jubilaris, zooals hij door vele Haarlemmers gekend en gezien wordt. De mijnenlegger „Van Meerlant", gekiekt in de sluizen van IJmuiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5