Buitenlanclsch Nieuws Jïeleman&Mros* RADIO-OMROEP. FEIÏÏLLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN Het Molen-album Molen album DE STRIJD OM DE BULGAARSCHE VOLKENBONDSLEENING. DE VERHOUDING VAN ENGELAND TOT EGYPTE SOCIAAL LEVEN. Vakgroep Hoofdarbeiders R. K. Werkliedenverbond MARKTNIEUWS. graaf apponyi, Hongttarsch gedelegeerde bfj den Volkenbond. STOOMVAARTLIJNEN. NAAR HET ENGELSCH, 78 UIT DEN VOLKENBONDSRAAD Geen investigate in Hongarije GENEVE, 6 Maart. De bespreking tus- scben de vijf mogendheden duurde ongeveer twee uren. Aan deze bespreking werd oo<c deelgenomen door den Franschen secre taris-generaal van het ministerie van bui- tenlandsche zaken, Berthelot, door den Britschen staatssecretaris Lindsay en door den Duitschen staatssecretaris von Schu bert. Omtrent het resultaat icr besprekin gen werd geen communiqué uitgegeven. In- tusschen is het volgende medegedeeld: De vijf mogendheden zijn overeengeko men tegen Hongarije geen investigate te organiseeren. Daarentegen zal in de zitting van morgen een commissie worden samen gesteld, onder voorzitterschap van den Ne- derlandschen minister van buitenlandsche zaken, Beelaerts van Blokland, welke com missie, bestaande uit onpartijdige raadsle den, nieuwe voorstellen inzake deze affaire zal uitwerken, en aan den Volkenbondsraad voorleggen. In de zitting van morgen zal ook de dé marche der Kleine Entente aan de orde worden gebracht. De Roemeensche minister van buiten landsche zaken zal optreden als aanklager, waarop de Hongaarsche minister van ant woord zal dienen. Inzake het Hongaarsch-Roemeensch op- tanten-geschil, dat daarna aan de orde werd gebracht, kon geen overeenstemming worden bereikt. Aangaande de Poolsch-Litausche verhou ding werd geconstateerd dat van Litausche zijde nog geen antwoord is ontvangen op het besluit van den Raad, om nog in deze zitting het rapport van den Nederlandschen gedelegeerde, Jhr. Beelaertè van Blokland, in behandeling te nemen. Verder wordt nog medegedeeld, dat het Amerikaansche voorstel inzake het inter nationaal arbitrage-pact in de heden ge houden bespreking tusschen de vijf mo gendheden niet aan <Je orde is gekomen. In de geheime zitting van morgen wor den de volgende drie punten besproken: L de démarche van de Kleine Entente tegen Hongarije; 2. de Danziger spoorweg affaire; 3. de vermindering van het aan tal raadszittingen. In de morgenmiddag te houden openba re zitting yan den Raad komt het Hon gaarsch-Roemeensch optanten-geschil weer aan de orde. VOLKENBONDSLEENING VOOR BULGARIJE. BERLIJN, 6 Maart. De financieele Com missie van den Volkenbond besloot aan Bulgarije een leening van $5.000.000 te ver schaffen onder de auspiciën van den Vol kenbond. De Bulgaarsche rep""ring heeft zich, zco- als beker.d is. reeds eenigr n tijd geleden tot den Volkenbond gewend met het verzoek, een leening van tien millioen pond sterling mogelijk te maken. Daarmee zou de Bul gaarsche valuta gestabiliseerd, het spoor wegverkeer verbeterd, de straten in het land In orde worden gemaakt en de schulden van Bulgarije aan het Diskonto-Gesellschaft geregeld. In zijn vroeger zittingen, waar dit verzoek ter sprake is gekomen, heeft de Volkenbond principieel besloten, Bulgarije een leening van vier millioen Pond toe te staan, en wel onder de volgende voorwaar den: De Bulgaarsche Nationale Bank wordt veranderd in een particuliere onderneming. Bij de nieuwe Bank moet een commissaris van den Volkenbond worden benoemd. De Bulgaarsche staat moet bij de Nationale Bank al zijn schulden vereffenen. De ver plichtingen van den Bulgaarsehen staat bij het Diskonto-Gesellscr.-ft moeten worden nagekc.nen. Een bijzondere wet voor de toe passing van de Volkenbcndsleening moet door het Parlement worden aangenomen. Daar ca Bulga&iscl.j staat vier milliard Leva schuiv :g is aan de Nationale Bank en een half milliard aan het Diskonto-Gesell schaft, zouisn uit de aangeboden Volken- bondsleening deze schulden niet eens kun nen worden betaald. De regeering heeft daarom dit aanbod van de hand gewezen. Ze kan er ook niet toe besluiten, een interna tionale leening op te nemen, die geringer is dan de begrooting van het land voor één jaar, die 89 milliard Leva uitmaakt. De eisch van den Volkenbond, om de Nationale Bank in een particuliere onderneming te veranderen, kan volgens de meening van re- geeringskringen ni-«t worden uitgevoerd, daar de aandeelen v..n deze nieuwe bank in 't land zelf niet zouden kunnen worden ge plaatst. In deze moeilijke situatie tracht nu de Bulgaarsche regeering een verhooging van de Volkenbondsleening en betere voor waarden te bereiken. In het Kabinet zelf heerscht geen eensgezindheid over de lee- nings-kwestie. Minister-President Ljaptschew en de ministers Mollow en Burow zien in het voorstel van den Volkenbonds-verte- genwoordiger Charron, wanneer er een en ander in gewijzigd wordt, een geschikten grondslag, om te onderhandelen. Daaren tegen hebben andr-e ministers, vooral de bouw-minister Wasilew, die bü de Zankow- groep behoort, en de spoorweg-minister Georgiew verlangd, dat de leeningsonder- handelingen worden afgebroken, daar het in afzienbaren rijd niet mogelijk is, de Na tionale Bank zonder de hulp van buiten- landsch kapitaal in een maatschappij op aandeelen te veranderen. Minister Geor giew is intusschen tengevolge van het con- Pict reeds afgetreden. De ministers Mol- lew en Burow, die zich naar Genève heb ben begeven, om verder over de leening te onderhandelen, willen doorzetten, dat er geen termijn wordt vastgesteld, om de Na tionale Bank in een maatschappij op aan deelen te veranderen. Onder deze omstan digheden zal de Volkenbondsleening voor Bulgarije wel niet tot stand komen, daar 't comité voor financiën in Genève op deze voorwaarden niet wil ingaan. In regeeringskringen heet het, dat een leening van tien millioen Pond Sterling door den Volkenbond slechts dan zal wor den toegestaan, wanneer de reparatie-com missie toestemming geeft tot de delging van haar eerste hypotheken op de Bulgaarsche staatsgoederen, als Bulgarije alle voorwaar den voor de leening aanneemt en als het zekere waarborgen geeft voor het stabilisee- ren van zijn internationale situatie. Vooral door de regeling van zijn betrekkingen tot Joegoslavië. Er is hier voorloopig nog niet vast te stellen,, voor hoever deze informa ties met de werkelijke feiten overeen stemmen. De grootste moeilijkheden in ver band met deze leening, zoo wordt er ge zegd, worden op het oogenblik van den kant van Italië gemaakt, daar Italië zelf, onder zekere voorwaarden, Bulgarije een leening aanbiedt van tien milliard Leva. De Itali- aansche plannen hebben, volgens deze me- dedeeling. betrekking op een vérgaande eco nomische expansie. Mocht de Volkenbonds leening in duigen vallen, dan zou de si tuatie voor het Kabinet Ljaptschew critiek kunnen worden. HET VOLKENBONDSPALEIS De Raad heeft in zijn zitting van gisteren, den secretaris-generaal gemachtigd, de bouw contracten te teekenen. Door dit besluit is Genève thans definitief de zetel van den Volkenbond geworden. Er heerscht te Genève groote voldoening over dit besluit, dat in tegenwoordigheid van den Zwltserschen minister van buitenland sche zaken Motta, die zijn regcering vertegen woordigde, werd genomen. Niettemin bestaan er tusschen de vijf architecten, die met den bouw zijn belast, nog enkele meeningsver- schillen, welke uit den weg moeten worden geruimd alvorens de secretaris-generaal zijn handteekening onder het contract zet. Deze geschillen hebben betrekking op den gevel van het gebouw, op de groote vergaderzaal en op de leiding der werkzaamheden. Over deze verschillende kwesties heeft de commissie, die door de laatste Volkenbondsvergadering tot regeling van de bouwkwestie is Ingesteld, reeds van advies gediend. Men mag daarom aan nemen, dat de architecten vóór eind Mei de noodzakelijke wijzigingen in het bouwplan zullen aanbrengen en dat men het vooral over den gevel van het gebouw eens zal worden. De leiding van de werkzaamheden zal berusten bij den Franschen architect Nénot. DE RAAD VAN DEN VOLKENBOND BIJEEN DE AGENDA VAN GISTEREN Gisterenmorgen om half elf Is de Raad van (.en Volkenbond in openbare zitting bijeenge komen. Van bijzonder gewicht zijn de punten betreffende economische en financiëele sanc ties tegen een staat die zich aan vredebreuk schuldig maakt, als uitwerking van art. 16 van het Convenant. Voorts zal de raad zijn standpunt bepalen Inzake den bouw van het Volkenbondspaleis. In geheime zitting zullen daarna behandeld worden de kwestie van de vermindering der raadszittingen en de mi- trailleusezaak. Wat het Poolsch-Litausch conflict betreft, zal naar verzekerd wordt Polen Litauen ant woorden, dat het op 30 Maart onderhande laars naar Koningsbergen zal zenden. Moch ten de onderhandelingen dan vastloopen, dan zou Polen een beroep doen op de bemiddeling van den Volkenbond. Graaf Appony, die Hongarije ln de optan tenkwestie zal vertegenwoordigen, Is te Ge nève aangekomen. Maandagavond had de Hongaarsche minis ter van buitenlandsche zaken, Walko, recht- streeksche besprekingen met Benesj, wat zeer de aandacht trok. De Raad van den Volkenbond heeft gister ochtend zijn goedkeuring gehecht aan het rapport van de economische commissie van den Volkenbond en aan het rapport inzake de economische en financieele maatregelen, welke genomen zouden kunnen worden tegen een staat, die den vrede verstoort. Dit rap port ls in zekeren zin een preciseering en aanvulling van art. 16 van het Volkenbonds pact. Voorts werd besloten de bijeenkomst van de consultatieve economische commissie op 14 Mei te bepalen. Scialoja (Italië) bracht hierna rapport uit over het verslag van den secretaris-generaal inzake de ratificatie van overeenkomsten en conventies, welke onder de auspiciën van den Volkenbond tot stand zijn gekomen In den loop der algemeene debatten, die hierop volgden, werd algemeen de opvatting geuit, dat de staten-leden van den Volkenbond deze overeenkomsten in grootere mate en vlugger dienen te ratiflceeren. tot een bespreking inzake de Phöbus-affaire uitgenoodigd en wel de coalitie tegen den middag, de soc.-dem. en dem. op een later uur in den middag. DE AFSCHAFFING VAN HET DUIKBOOT-WAPEN. NEW YORK. 6 Maart. In de commissie voor buitenlandsche aangelegenheden van het Representanten-huis werd heden het voorstel verworpen, om het duikboot-wa pen als strijdmiddel af te schaffen. DE PHÖBUS-AFFAIRE Volgens de „Voss. Ztg." heeft dr. Marx de voorzitters der rijksdagfracties tegen heden VOORZORGSMAATREGELEN De wanhoopsdaad van den farmer uit het voormalige Duitsch Z.-W.-Afrika, Lang- kopp, die verleden week met zijn helsche machine een ambtenaar van het liquidatie bureau dwong tot een allerpijnlijkst tête tête gedurende drie lange uren, heeft den laatsten stoot gegeven tot het ten uitvoer leggen van een reeds bestaand plan om dat bureau voor alle bezoekers te sluiten en het onder strenge politie-bewaking te stellen, terwijl voortaan slechts personen zullen worden toegelaten, die een schrijven kunnen toonen van het bureau om zich op een be paald uur aldaar aan te melden. Men verwacht n.l. een stormloop op het bureau bij aanneming van het beslissende liquidatie-ontwerp van de oorlogsbenadeel den. Ook alweer een kwestie van het befaam de noodprogram. Iedereen wil dan natuurlijk zoo gauw mo gelijk zijn schadeloosstelling binnen hebben. Vele Duitschers in het buitenland, wien reecis een bepaald bedrag is gewaarborgd, hebben intuschen met de huidige beheerders van de vroegere Duitsche kolonies, vooral met Enge land, onderhandelingen aangeknoopt en toe stemming gekregen zich opnieuw in Afrika of een andere vroegere Duitsche kolonie te vestigen. Sinds maanden dringen deze Duit schers aan op uitbetaling der schadevergoe ding, omdat natuurlijk elke maand, gedu rende welke zij in Duitschland blijven, een nadeel beteekent voor het herstel van hun bestaansmogelijkheden In den laatsten tijd heeft het liquidatie bureau een waren stortvloed van bezoeken en brieven te verwerken gehad, waarbij de betrokkenen deels smeekend, deels drei gend, om voorschotten vroegen. Dagelijks moesten de leidende ambtenaren een 180 be zoekers te woord staan, terwijl menigen dag niet minder dan drie tot vier duizend schrif telijke verzoeken enz moesten worden afge daan. Meermalen kwamen bezoekers, die op onaangename manier met bedreigingen werkten De thans ingestelde politiecontróle is zoo streng, dat zelfs de ambtenaren en beamb ten van het bureau passen hebben gekregen om door het cordon te kunnen komen. In de laatste dagen heeft de vice-president dr. Bach een aantal dreigbrieven ontvangen, waarin de anonieme schrijvers een „gron dige afrekening" aankondigden. Op een briefkaart ontving hij bijv. de vriendelijke mededeeling, dat het den schrijver, die zich „Tijger" noemde, buitengewoon speet, „dat het den armen Langkopp niet gelukt is uw vervloekt kantoor in de lucht te laten vlie gen maar ik beloof u, dat Ik nog een appeltje met u zal schillen en dat dat gron dig zal geschieden!" Het begint dus met die liquidatiegeschie denis duchtig te spannen. DE MONARCHIE 1N ZWEDEN De Zweedsche Kamer heeft een commu nistisch voorstel verworpen om een eind te maken aan de monarchie en in Zweden de republiek te vestigen. Alle partijen behalve de communisten verklaarden zich tegen het voorstel en de socialistiscne oud-premier Sandler ver klaarde dat hij, hoewel hij in beginsel het denkbeeld van een republlkeinsch bewind steunde, erkende dat voor het oogenblik de monarchie vooideeliger was voor de Zweed sche democratie. NIEUWE GEZANT BIJ HET VATIKAAN De Fortenay is tot opvolger van wijlen Doulcet tot Fransch gezant bij het Vatikaan benoemd, naar men meent op een wensch door Rome zelf uitgesproken. De Fontenay die een langdurige diplomatieke carrière achter den rug heeft was gedurende een jaar gezant te Madrid waar hij veel succes had, toen de overwinning van het kartel in 1924 tot bezetting van zooveel mogelijke baantjes door radicalen leide. Sindsdien had hij geen actieven post meer bekleed. Thans rest. nog te bezetten de post van gezant te Boekarest. Men voorziet, dat daar toe benoemd zal worden Clauzel, Fransch- gedelegeerde bij den Volkenbond, die als zoodanig door Massigli zal worden opge volgd. Mogelijk is echter ook dat de Marcilly naar Boekarest gaat en dat graaf Clauzel gezant in Den Haag wordt. DONDERDAG, 8 MAART. HILVERSUM, 1060 M. 12 uur Politieber. 12.302 Lunchmuziek docr het Trio Groeneveld. 3—4 Uurtje voor de Wees- en Ziekenhuizen door Mevr. Ant. v Dijk. 4 uur Halfuurtje van de Ver. voor Huisvrouwen, Mevr J. J. Jager van Sluisdam „Moderne vrouwelijke hand werken en hare historie." 5.307.15 Concert door het omroep-orkest. 7.157.47 Engelsche les voor ge vorderden. 7.45 Politieber. 8.05 Aansluiting van de Italiaansche Opera te Amsterdam „Aïda", opera van Verdi. Orkest o.l van Angel Verrar.. Koor o.l. van Sign. Brenna, Aïda, Sign, M. Ratti, Ammneris, Sign, Ber- tola Radames, Sign. Breviario, Amanarro, Sign. Biasini Ramphis, Sign, issetzky De Koning, Sign. Balzan. Een bode, Sign. Paridi. HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.301.45 N.C. R.V. Lunchconcert. S. Brautigam, Ides, sopraan, I. Mul derBelser, alt mezzo, L. v. Mourik, piano. 7—7.30 Boekhouden. 8 uur N.C.RV. Concert. Spr. Ds. R. Dijkstra, Herv, Predikant: Sören Kierkegaard. Jac. Caro, bariton, C. v. Erven-Dorens, orgel en piano. Valeriuslie- deren. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. tl.20 Het Gershom Parkington kwintet en solisten (alt, sopraan, bariton). t,202.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Cau serie. - 3.20 Vesper in de Westminster Abbey. 3.50 Causerie: The seamy side ol life. 4.05 Lezing: Carpet renovation. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Concertorgel- bespeling. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Landbouwbar. 6.40 Dansmuziek. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Muziek 7.20 Lezing: New novels 7.35 Pianoduetten van Schumann. 7 45 Lezing: Pioneers of social progress. 8.05 „The Gipsy Princess", operette in 3 acten van Kalman. Koor en orkest. 9.20 Nieuwsber. g.35 Reisverhalen. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Chariot's uur tje. Causerie, zang en muziek. 10.5012.20 Dansmu ziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.5011 Concert. 12.502.to Orkestconcert. 1.202.20 Kinder uurtje. 4.055.05 Klassieke matinée. 8.50n.20 Orkest en Mme. Lens, zangeres. LANGENBERG, 469 M. 12.251.50 Orkestconcert. 5-206.20 Weragkoor en Hr. Zapster, guitaar. 7.25 Concert door het Werag-orkest, Jan Kiepura, tenor. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. (ZEESEN). 1.20 7.05 Lezingen en lessen. 7.30 „Die Perlen der Cleo patra", operette van Oscar Strauss. 9.5011.30 Dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 3.35 Romant. muziek van Schu mann. 4.20 Orkestconcert. 7.20 Liederen en bal laden. 7.50 Nieuwe platduitsche volksvertellingen. 10.50n.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Kinderuurtje, 8.35 Orkestconcert. '.50 Theatercauserie. Daarna ver volg c- ncert. 9.50ït.20 Dansmuziek. weer haastig teruggenomen. In officieele kringen verklaart men met betrekking hier toe, dat het Witboek niet vóór Woensdag ter beschikking zou staan en Donderdag gepu bliceerd zal worden. Men weigerde een ver klaring te geven voor deze vertraging en wees er slechts op, dat zich zekere moeilijk heden hebben voorgedaan. Ondertusschen blijft het onduidelijk, of deze „moeilijkheden" van typografischen of van diplomatieken aard zijn. de EGYPTISCHE KABINETSCRISIS De liberale en nationalistische partij kwa men Maandagavond afzonderlijk bijeen. Zij namen een motie aan, waarin zij zich uit spreken voor het handhaven van de bestaan de coalitie bij de moeilijke omstandigheden, waarin Egypte zich thans bevindt. INVALLEN IN ADEN De stad Kataba, in Jemen, is door Engel sche vliegtuigen gebombardeerd, omdat in weerwil van een ernstige waarschuwing te gen verdere aanvallen op het gebied van het protectoraat Aden, twee Sjeiks en soldaten werden ontvoerd. Het bombardement had eerst plaats na afloop van een termijn van 48 ur voor het in veiligheid brengen van vrouwen en kinderen. en DE JAPANSCHE KEIZER EN ZIJN DOCHTER De keizer ls weer bijna van zijn verkoud heid hersteld, ofschoon hij nog het bed houdt.. De gezondheid van prinses Hisa baart ongerustheid. DE ROEMEENSCHE KWESTIE Te Rome doet het gerucht de ronde, dat de pauselijke staatssecretaris, kardinaal Gas- parri, uit naam van den paus, een brief zou hebben gericht tot de Italiaansche re geering, waarin zekere afkeuring wordt te kennen gegeven, wijl naar 's pausen mee ning de fascistische leiders de religie ver lagen tot een instrument hunner politiek. Het hoofd der kerk komt er tegen op, dat het prestige van het Vatikaan zou worden ge bruikt om een politieke party, welke dan ook, te dienen. Indien het gerucht juist is, zou het Vati kaan in zijn beoordeeling van het fascisme plotseling van meening veranderd zijn. Dit zou de grootste politieke tegenslag betee- kenen, die het facisme kan treffen, daar immers de goede verstandhouding met den H. Stoel en vooral de definitieve regeling der Romeinsche kwestie het prestige van het nieuwe régime ten zeerste zou verhoogen. Opmerkelijk is in dit verband het feit, dat de „Osservatore Romano" sedert ongeveer een week geen enkel artikel over de kwestie heeft bevat. DE STRIJD IN DE METAALINDUSTRIE BERLIJN, 6 Maart. (V.D.) In verband met de heden genomen beslissingen zijn bij het Siemens-concern en Bergmann A. G. de af deelingen, welke nog aan den arbeid waren gebleven, stilgelegd, daar de staking van de werktuigmakers een verdere voortzetting van het bedrijf onmogelijk maakten. Om dezelfde reden hebben de Deutsche Telefon-werke heden ook hun arbeiders ontslagen. In alle vijf bedrijven van het verbond van Beriyn- sche metaal-industrieelen, welke bij de sta!\ng der werktuigmakers zijn betrokken, ligt de arbeid nu stil. Hoe de gebeurtenissen zich verder zullen ontwikkolen. hangt af van de onderhandelin gen, welke mogen worden aangevangen. Het Engelsche Witboek inzake Egypte is reeds Maandagavond op de tafels van het Lagerhuis gelegd, maar onmiddellijk daarop Dezer dagen vergaderde de vakgroep Hoofdarbeiders uit het R. K. Werkliedenver bond en besprak op initiatief van den R. K. Bond van Technici, het ontwerp-Ziektewet. Bezien van het standpunt van de hoofd- arbeders, kon dit ontwerp geen algemeene instemming verwerven en spec'aal de be grenzing van de hoogste loonklasse van 8,per dag, zou in veel gevallen de be langen der beter betaalde bedienden, echnici enz. schaden. Besloten werd met het bestuur van het Werkliedenverbond overleg te plegen, ten einde in deze verbetering te kunnen ver- grijgen. 1 j'/j» (Coöp. Veilingvereeniging.) n. Kipeieren f 5.606.90, AMSTERDAM, 6 Maart. Aardappelen. (Bericht v/d mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 5.806.50, id. blauwen f 5.756.25, id. bravo's f 66.50, id. bl. eigen heimers f 5-50—5.75/ idem roodstar f 5-25—5-50/ id. industrie f 2.304 per hl; Zeeuwsche juin per 50 kg f 6 6.50; Zeeuwsche eigenheimers f 46, id. blauwe poters f 3-503.75/ >d. bonte poters f 3.503-75; IJpolder bra vo's f 66.50, id. roodstar f 5.255.50; Drentsche eigen heimers f 2.504.25; Anna Paulowna zand f 78; Hil- legommer zand f 78; Friesche borgers f 5.506, id. blauwe bo«*gers f 5.505.75 per hl. PURMEREND, 6 Maart. Eieren. Op de eierenveiling waren aangevoerd go.000 kippen-eieren, f 55.80 en 120.000 eendeneieren, f 5.405.60. NIJMEGEN, 5 Maart. Eieren. Aanvoer 450.000 kip- eieren, per 100 stuks f 5.255.75. VENLO, 5 Maart. Eieren Aangevoerd 1.100.000 eieren, kleine f 4.805.50, eendeneieren f 5.906.30, ganseieren f 21.9022.40. Kipeieren per kg. f 0.94. AMSTERDAM, 6 Maart. (Noteering v/h Veiling gebouw De Jong «Sc Koene). Appelen. Goudreinetten extra f 3644, idem I f 1924, bellefleurs extra f 1618, idem I f 1214, Present van Engelaod extra f 3440, idem I f ao—28, zoete appelen f 1218. Peren. Winterjannen f 10—18, Giesen Wildeman f 1420, pondsperen f 1014/ Brederode f 1420, a'les per 100 kg. Groenten. Bloemkool f 4450, spinazie f 3044, Hol- landsch witlo 1620, Belgisch witlof f 2022, alles per 100 kg. Rabarber f 1422, prei 2835, selderie 3640, pieterselie f 2638 raapstelen f 611 per 100 bos. Sla extra f 1215, idem I f 67, andijvie f 14—16 per 100 krop. Spruiten f 4.509 o. zak. Bloemen. Rozen. Hadley f 3842, Golden Ophelia f 2830, Ophelia f 3642 per 100 stuks. Seringen Marie Leg ey I f 3748, idem II f 2334/ Spath 1824. Diversen. Prunus f 914 per 100 tak. Ara. Anjers f 710, Lelietjes f 34. Tulpen. Copland f 34/ Bartigon f 3 3.50 Murillo f 33.40, Theeroos f 33-70/ Grisdelin f 2.202.70, Slnders f 3—3.30, Br llant f 1.802.io,s Narcissen i 1502,80, Gallas f 1832 per 100 s k Lathyrus in d.v. kleuren f 0.300.45 p-r bosje, Snijgroen f 3.508 per 100 ranken. P.anten. Kentia's touffés f 2.203, idem enkele f 1.30 1.60, Azalia's groot f 1.803, klein f 0.80^-1.35, Hor tensia's klein f 0.400.55, Clivia's f 1.302, Cineraria's f 0.500.65, Tradescantia's f 0.220.30, Primula's f 0.20 0.45, Adianthums f 0.100.12, Plumosa's f 0.100.13 Varens f 0.09—0.11, alles per stuk. GRONINGEN, 6 Maart. Vee. Kalf- en melkkoeien ie soort f 350380, ae soort f 282310, 3e soort f 180210; vroege melkkoeien ie soort f 325—375/ 2e soort f 200—300; kalfvaarzen ie soort f275300, 2e soort f 170190; stie ren ie soort f 0.75—0.82, 2e soort f 0.68—0.70, slachtvee ie soort fo.880.92, 2e soort f 0.740.78 per Kg. slacht- gewicht; melkschapen f4050, vette schapen ie soort f 4045, 2e soort f 3238, weideschapen ie soort f 36 38, 2e soort f2528, weidelammeren f 1215/ vette kal veren f 1.351.40, 2e soort f 1.201.30; vette lammeren f2430, loopvarkens f1720, vette varkens ie soort f 0.560.58, 2e soort f 0.500.52; zouters f 0.50—0.52 per Kg.;birg?n f57, f0601.10 per week. Aanvoer 132 vette k< en, 617 kalveren, 632 kalf- en melkvee, 52 stieren 34 -» chapen, 948 vette en Londensche varkens, 415 magere va kens en biggen. Het kalfvee, melkvee en slachtvee werd niet vlug, maar prijshoudend v rhandeld. Voor stieren gingen prijzen iets hooger. Vette kalveren waren prijshoudend. Nuchtere kal veren als vorige week. De wolveehandel had een ruim prijs houdend verloop Voor Duitschland werden nog al eenige vette schapen gekocht. Vette varkens nauwelijks prijshou dend. Zouters prijshoudend. De handel in biggen was slecht. SNEEK, 6 Maart. Vee. Ter markt waren 319 melk- en kalfkoeien f 140—340; 61 vette koeien f210—320; 8 vette kalveren f5090; 662 nuchtere kalveren f 613; 77 gras- kalveren f40—120; 488 schapen f 20—45; 645 varkens f 50 100; 161 biggen f 613. Vette runderen 4045 ct., vette kalveren 60—70 ct., vette varkens 2429 ct., zouters 24— 26 ct., per y2 Kg. Handel in melkvee kalm, vette koeien langzaam; vette kalveren en schapen duur; graskalveren traag; nuchtere kalveren vrijwel prijshoudend; varkens en zouters lager, biggen iets beter. BODEGRAVEN, 6 Maart. Kaas. Ter markt waren 89 wagens. Prijzen f 4352, rijksmerk ie soort f 5659, soort f 5154. Handel matig. PURMEREND, 6 Maart. Kaas. Aanvoer 22.500 Kg. als: 23 stapels fabriekskaas met merk f51; 5 stapels boe- renkaa met merk f 53. Boter: Aanvoer 785 Kg. f aio2.30 per Kg. Vee. Aanvoer 524 runderen, waaronder 220 vette koeien f 0.751 per Kg.; melk- en geldekoeien f120350; 14 vette kalyeren f 1.50—1.65 per Kg. 1103 nuchtere kalveren f 1036; 5 st eren en 20 paarden f 100200; 731 schapen en overhouders f 2642; 431 vette varkens, slachtvarkens fo.570 64 en zouters f 0.520.56; 78 b ggen fn—17. Handel in runderen stug, in vette kalveren en vette var kens matig, in magere varkens, biggen en schapen vlug.. Eieren. Kippen f4.75—5-75» eenden f 5«4o per 100 stuks ROTTERDAM, 6 Maart. Vee. Ter markt waren aange voerd 193 paarden, 1131 magere runderen, 880 vette run deren, 270 vette en graskalveren 2294 nuchtere kalveren 124 schapen of lammeren, 25 varkens 124 biggen. De prij zen waren als volgt; koeien ie kw. 102 Yt107 V2 ct., 2e kw. 9585 ct., 3e kw. 7565 ct., ossen ie kw. 97%100 ct. 2e kw. 90—80 ct., 3e kw. 70—60 ct., stieren ie kw. 85— 87 Vz ct., 2e kw. 75—65 ct., 3c kw. 55 ct. per Kg.; vette kal veren ie kw. 160185 ct., 2e kw. 140—120 ct., 3e kw. 110 95 ct., melkkoeien f 195—395 kalfkoeien f 210420, stieren f 180—385, pinken f 150165, vaarzen f 150180, werkpaarden f 100300, slachtpaarden f95*50, hitten f 95160, nuchtere kalveren slacht f 612, fok- f 1923/ biggen f 914/ overloopers f 1633. Vet vee en vette klaveren matig verhandeld, prijzen eenigszins teruggaande. Melk- en kalfkoeien met redelij ken handel. Nuchtere kalveren matig verhandeld. Biggen n overloopers in beste soorten traag verhandeld. Paarden met matigen handel. GRONINGEN, 6 Maart. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt; 6 Maart 28 Febr. Zomertarwef f •- Roode tarwe Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst Zwaneb. gerst Zomergerst Witte haver... Zwarte haver....... Gele haver Bl. peulvruchten.».. Qr. erwten...... Schokkers. Paardeboonen Wierboonen. Waalsthe boonen.... Karwijzaad.. Koolzaad Geel mosterdzaad... Kanariezaad Lijnzaad blauwbloem Lijnzaad witbloem.. Blauw maanzaad 11.0012.50 11.00—12.50 ïi.oo—12.50 11.50—12.50 u.7512.60 11.5012.60 11.50—13.50 15.00—29.50 11.0012.50 11.0012.05 11.0012.10 II.5012.IO U.75—13.50 11.75—12.35 II.50—I2.IO II.5012.25 15.00—29.50 12.0016.OO 12.0016.OO 25.OO-37.5O 25.00—36.75 I7.OO22.00 17.0022.00 13.0021.5° 13.0021.50 10.5013.50 10.5014.00 14.0023-00 14.0023.00 14.OO36.OO 14.OO38.OO 25.0033.00 35.OO33.OO De korting en bijbetaling bedragen thans voor tarwe, na- tuurgewicht 7 ct., rogge, boekweit, kanariezaad, inland- sche gerst, alle haversoorten 10 ct. HULST, 5 Maart. Granen. De aanvoer ter markt was heden matig. Genoteerd werd voor tarwe f 11—13.50, rogge f 11.50, gesrt f 13.50, haver f 11.50» erwten f 28. IIMUIDEN, 5 Maart, "an de beugvisscherij kwamen heden hier aan den afslag de stoombeugers V.L. 208 (Frida) met f16,5; V.L. 190 (Martha Marie) met f 1698; IJM.16 Johanna) met f 1352; V.L. 86 (Vooruit) met f 1987; V.L. In Tie'eman Dros' Molenalbum vindt ge een bijzonder interessan te beschrijving der verschillende Molentypes. Het is geïllustreerd met 50 in aquareldruk uitgevoerde af beeldingen der mooiste Hollandsche Molens. De albums zijn verkrijgbaar voor 75 ets. bij de winkeliers die onze artikelen verkoopen of tegen inzen ding van het bedrag aan postzegels bij onze Afdeeling Reclame. De plaatjes ontvangt U door het in zenden van bons, zooals deze voor komen op de verpakkingen der: BUkgroenten, Vieeschconserven, Plats du Jour, Soepen, Pickles, Jams, Limonades, etc. 195 (Pr. H^idrik der Nederlanden) met f2087 aan op brengst. IJMUïDEN, 5 Maart. Na een reis van ruim vier weken is de stoomtreiier IJM. 61 d (Odin) met een vangst van ongeveer 1200 manden versche visc.i vanuit de IJsland- sche wateren in de Visschershaven alhier teruggekeerd. De stoomtreilers Ii.M. 49 (Petten) wordt thans voor een der gelijke reis gereed gemaakt en zal binnen enkele dagen in zee steken. L MUIDEN, 5 Maart. Heden kwamen van de treilvis- scherij hier aan den afsla<? de stoomtreilers- IJM. 175 (Trio) met f 2462; IJM. 327 (Victoria) met f .2375; IJM. 62 (Con cordia) met f2150; IJM. 119 (Mies en Truus) met f 2422; IJM. 324 (Amalia) met f 1806; IJM. 417 (Derika VII) met f 2300; IJM. 1E7 Derika IX) met f 234; IJM. 272 (Derika XV) met f2438; IJM. 179 (Holland III) me. f718; IJM. 503 (Holland VII) met f 1888; IJM. 5 (Inie) met.f 1775; IJM. 244 (Delftland) met f 2212; IJM. 21 (Corrie) met f 1853; IJM. 232 (Westland) met f 1947; IJM. 104 (Annie) met f1786; IJM. 201 (P. Az. Timmes) met f2960; IJM. 290 (Avanti) met f 2650; IJM. 93 (Dorothea) met f 2287; IJM. 47 (Tubantia) met f 1851; IJM. 183 (Liesbeth) Betty met f3101; IJM. 159 (Julie Streiff) met f2034; IJM. 323 (Walvisch) met f 2002; IJM. 32 (Zeemeeuw) met f 1680; IJM. 70 (Zeehond) met f 2214; U.K. 272 (Burgemeester Gravesteyn met f1813; en de loggers KW. 38 (Bertha) met f 675; K.W. 20 (Maria Cornelia) met f 727; K.W. 18 (Adelaar) met f 375; K.W. 19 (Dirk) met f 794 aan besom ming. AMSTERDAM, 5 Maart. Aangevoerd door 6 motor- booten en afgeslagen aan de Gemeente vischhal De Ruyter- kade (Besomming der botters f 38.20235*40) Schar f 340 —4.30, kl. schol f 7—8 per kist; kabeljauw f 0.901.30 per stuk; schelvisch f 11.40 per 5 stuks; handschol f 12 16; bot f 11.50 per kist; midd. tong f 3.506.50, kl. tong f 12.30 per 10 stuks. Uit de hand verkocht op het terrein Bot f 0.300.3714; versche bokking f 1.50, harde bokking f 11.50 per 100 stuks; MONNIKENDAM, 5 Maart. In de afgeioopen week werd aan den Vischafslag aangevoerd 57 tal fuikharing, f 2.403-40, 14 tal sleepharing f 2.553.30, 70 tal reep- haring f 2.653.25 per tal; 250 pond schol 107 ct., ï8a pond bof, 2515 ct. 109 pond aal, 28 ct. per pond. ENKHUIZEN, 5 Maart. Heden hebben 100 vaartuigen hier aangevoerd 2 tot 50 tal reepharing per vaartuig; totaal 1500 tal f300.000 stuks. Marktprijs f2.75—2.20 per tal. Fuikharing 21.400 stuks van a vaartuigen gold f 2.0-2.20 VOLENDAM, 5 Maart. Men besteedde in de afgeioo pen week aan den Vischafslag voor haring f 2.753-4o per tal; voor bot 3340 ct., voor spiering 26 ct., per pond. De hanngvisscherij was bevredigend. De markt was eenigs zins dalende. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. BARENDRECHT 4/3 Ouessant gep. Batoum n. Hamburg BARENDRECHT 6/3 van Batoum te Terneuzen. BATAVIER III 6/3 8 uur 30 v.m. van Rotterdam te Gra- vesend. CALLISTO 6/3 van Hamburg te Newcastle. GROENLO 4/3 van Saerno te San Nicolas (Sardinië). KATWIJK 5/3 van Caen te Ltibeck. NAALDWIJK 4/3 van Rotterdam te Newcastle OOSTZEE sleep 4/3 van Gibraltar t2 Cadix. OOTMARSUM 6/3 van Buenos-Ayres te Dieppe. PROCYON 3/3 van Santa Fé naar Sharpness. TWEED 4/3 van Rotterdam te Algiers. IJSSEL 6/3 Dungeness gep. Valencia naar Londen. WIERINGEN 5/3 van Buenos-Ayres naar Concepcioa. STOOMVAART MIJ NEDERLAND CHRISTIAAN HUYGENS (uitr.) 5/3 te Algiers. SALAWATI (uitr.) 5/3 van Suez. KON NED STOOMB-MAATSCHAPPIJ ADONIS 4/3 van Patras naar Malta. ARIADNE 5/3 van Tarragona naar Valencia. CLIO 5/3 van Cavala naar Lxmni. FOHR 5/3 van Musel naar Vigo. ILOS 5/3 van Barcelona naar Genua. MARS 5/3 van Port-au-Prmce naar Cap Haïtien. PERSEUS 5/3 van Amsterdam naar Kopenhagen. PRINS FRED. HENDRIK (uitr.) pass. 4/3 Ouessant. VENUS 5/3 van Malta naar Alexandrië. KON. HOLL LLOYD SALLAND 5/3 te Antwerpen. WATERLAND (uitr.) 4/5 te Buenos-Ayres. HOLLAND—AMERIKA LIJN CARDIGANSHIRE 3/3 van Seattle naar Portland (O.) DINTELDIJK van R'dam naar Vancouver 6/3 v. Cristobal EEMDIJK, Antwerpen en Londen n/d. Pacifickust, 3/3 te Los Angeles. MOERDIJK 3/3 van Seattle te Portland (O.) NICTHERO^ 6/3 van Hamburg naar Rotterdam. NOORDERD1JK, Antwerpen en Londen n/d. Pacffle- kust, 5/3 te Willemstad. ROTTERDAM (toeristenvaart) 6/3 te Alexandrië. SPAARNDAM, Rott. naar New Orleans, 5/3 te Bilbao, HOLLAND—AFRIKA LIJN AALSUM (thuisr.) 5/3 van Port Soecan. HEEMSKERK 4/3 van Lorenzo Maraues te Beir», KLIPFONTEIN (thuisr.) pass. 5/3 Ouessant, MELISKERK 4/3 van Bremen te Hamburg. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN OOSTKERK (thuisr.) 6/3 van Sabang. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN VEENDIJK (thuisr.) 5/3 van Port Said. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN ALMKERK (uitr.) 6/3 te Antwerpen. JAVANEW-YORK LIJN TAPANOELI, New York naar Java 6/3 te Sabang. ROTTERDAMSCHE LLOYD BANDOENG (thuisr.) 6/3 van Belawan. BLITAR (thuisr.) hedenavond 7 «ur te Rotterdam Vw.ïN BONDOWOSO (uitr.) pass. 6/3 Gibraltar. MERAUKE (thuisr.) 6/3 te Havre. RGTTErIdAMZUID-AMERIKA LIJN ALHENA (uitr.) 5/3 te Montevideo. ALUDRA (thuisr.) 5/3 van Santos. POELDIJK (uitr.) 5/3 van Rio Janeiro, EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY Rott. naar Barcelona pass. 6/3 Gi braltar. Ik begrijp uw toestand! mompelde Bar v en zijn oogen zochten Kate. :;y heeft mij te gemeen behandeld, zei Sir F lix. Ik veracht hem. Liever wil ik de scht de dragen, dan dat Kate met zoo'n schi k trouwt. Veel liever, fluisterde Kate. Barry trok een stoel naar zich toe en ging zitten. Geen oogenblik verloor hfj Car- rasford uit het oog. Wat heb je hierop te antwoorden, Car- rasford? vroeg hij. Niets, zei Carrasford kort. Wat Sir Felix over die vervalschte cheque zeide is waar. Dit is echter een privézaak tusschen Sir Felix en mij en ik begrijp niet, waar 'j je eigenlijk mee bemoeit. t Is toch heel eenvoudig, zei Barry •a'm, maar met een eigenaardige tinteling 1 zijn oogen. Ik ben van plan met Miss fn-'den te trouwen. Kate zuchtte, haalde diep adem en bloosde. Dan werd ze weer bleek, hare oogen rustten op Barry met een onbeschrijfelijke uitdrukking. Carrasford sprong op. Jijeen ellendige, onbeschaamde schurk! riep hij woedend uit. Vergeet niet, wie je benteen dief Ga zitten, zei Barry bedaard, maar gebiedend. Ik heb het halssnoer niet ge stolen en dat weet Jeje hebt dat al tijd geweten. Je zond dat ding naar Lottie Laneje hebt het me zelf verteld, Car rasfordik heb alle schuld op mij ge nomen, omdat ik meende, dat je mij het leven gered had enen Kate zag hem met hare donkere oogen begrijpend aan, ze kon nauwelijks ademha len. O, ik weet nu, wat je voor mij ge daan hebto Barry, Barry! Barry nam haar hand en hield deze vast. Zijn oogen hield hij nog steeds op Carras ford gevestigd, die weer was teruggezon ken op zijn stoel en in machtelooze woede beiden aankeek. Een persoon heb je in ieder geval van je onschuld overtuigd, zei hy grijnslachend. Laten we hopen, dat je voor de rechtbank evenveel succes hebt. Ja, myn beste vriend, ik ga je aanklagen. Ga je gang, zei Barry, zonder zich het geringste van deze bedreiging aan te trekken. Maar ter zake, Carrasford. Je hebt nog eenige papieren in je bezit, die ik graag zou hebben. Dat geloof ik graag, lachte Carrasford. Ik moet ze beslist hebben zei Rami Van mijn kant wil ik je er ook iets voor teruggeven. Dave en ik willen nameiyk ai onze rechten op de goudmijn laten varen, als je mij de twee documenten wilt geven, die voor jou zoo'n groote waarde hebben. Neen, ik geef ze je niet, zei Carras ford woedend. Best, zei Barry. Hij stond op en opende de deur. Neem mij niet kwalijk, Sir Felix, maar u zoudt mij een groot genoegen doen, indien u en Miss Hayden even deze kamer zoudt willen verlaten. Ik heb met Mr. Car rasford nog iets te regelen. Carrasford sprong op en greep Sir Felix by den arm. U zult niet weggaan, riep hy uit. Ik wil niet met dezenschurk alleen zyn. Barry gaf Carrasford een slag op zyn arm. Als verlamd viel deze langs zijn lichaam. Hij werd bleek en angst lag in zijn oogen te lezen. Wankelend liep hij terug naar zijn stoel. Barry zag hem doordringend aan en zeide U behoeft niet te gaan, Sir Felix. Ik bemerk al, dat Carrasford van meening ver anderd is. Ach Barry, riep Kate, wil toch nog niet meer voor ons opofferen, je hebt reeds zooveel geleden. Dit is heelemaaj geen offer, zei Barry rustig. Miin oom is kort geleden gestorven en heeft mij al zijn geld nagelaten. Hy was schatrijk. Bovendien wou ik je deze papie ren als huwelijksgeschenk geven. TCnt-A nmhplsHo H'r voHoy O, vader, ik hou zooveel van hem, ik heb hem zoo lief, snikte zy. Barry zette zich op een stoel neer en haalde een papier uit zijn portefeuille. Ik dacht reeds dat je myn aanbod zou aannemen, Mr. Carrasford, zeide hy. Ik heb myn advocaat dit document laten opmaken. Zoo is alles in orde. Hier is het. Hy hield het paPier echter nog vast, want hy was bang, dat aJs Carrasford dit in zyn bezit kon krijgen, hy de twee stukken, die op Sir Felix betrekking hadden, niet zou geven. Nou, 6eef me de stukken, alsjeblieft en gauw. N0g aarzelde Carrasford. Hy voelde ech ter de PÜn in zyn arm en was bang voor Barry. Woedend over zyn eigen machte loosheid zag hy hem met van haat fonke lende oogen aan. Dan haalde hy de chèque en den brief uit zijn portefeuille en gaf ze aan Barry. Deze gaf hem het document van zUn advocaat. Zonder de papieren in te zien, overhandigde Barry ze aan Sir Felix. Is nu alles goed? vroeg hy. Sir Felix boog verlegen het hoofd. Barry trok de papieren uit zyn bevende handen, verscheurde ze en gooide de snippers in de papiermand. Nu heb ik je niets meer te zeggen, Mr. Carrasford. Je bentj natuurlijk zelf wel zoo verstandig om over deze kleine transactie te zwügen. Ja, ik ben dus nu eindelyk van je af Dacht je? nog niet hoor riep Carras ford met heeSche stem. Ik ga dadeiyk naar Scotland Yard. Ik laat je arresteeren. Goed, zei Barry. Je wilt immers dade lijk gaan? We willen je niet langer ophou den. Hy opende de deur en Carrasford trachtte met opgeheven hoofd de kamer te verlaten. Toen hy echter voorby Barry kwam, kromp hy zichtbaar ineen uit vreesde laf aard. Barry deed de deur achter hem dicht. Kate kon d'r eigen niet langer inhouden en liep met uitgestrekte armen naar Barry toe. Barry wilde haar in zyn armen nemen, maar plotseling bedacht hij zich. Hij greep haar hand en kuste ze hartstochtelijk. Nog niet, liefste, nog niet, zei hy. Alle leed is nog niet geleden. Barry, Barry, fluisterde Kate. Ja, ik weet het, liefste. Ik weet, dat je my liefhebto, ik ben je dankbaar, ik voel me zoo gelukkig, maar eerst moet ik myn onschuld nog bewyzenook aan anderen. Barry keek Kate nog eens met liefde vollen blik aan en vertrok. Barry had Dave, die buiten voor het huis op en neer wandelde, weer gauw teruggevon den. Dave was verlegen om zoo'n deftig huis binnen te gaan. Morgen zou hu zyn grooten vriend aan Kate voorstellen. Nou, Dave, ik heb hem even onderhan den genomen, zei Barry. Ik weet het, antwoordde Dave ernstig Ik heb hem het huis uit zien komen. Hij zag er net uit als een hond, die zyn poot gebro- 1 Ja, ik ben bang, dat de slag, dien ik hem op zijn arm gegeven heb te hard is aangekomen. Maar ik heb je nog iets te zeg gen, Dave. Ik heb Carrasford de goudmijn gelaten, omdat ik iets van hem moest heb ben. Jij kunt je aandeel dus niet meer krij gen. Ik wil echter alles goed maken en je ruimschoots schadeloos stellen. O, dat komt wel in orde, Barry, zei Dave. Wat jou goeddunkt, is mij ook goed. Je be hoeft mij geenszins schadeloos te stellen. Wat van mij was, was ook van jou. Jij bent mijn beste makker, Dave. Nou moet ik een bezoek brengen bij een andere dame. En je moet met me meegaan. Ik wil je aan haar voorstellen. Ik biyf buiten wachten, zei Dave. Ik ben niet gewend met die deftige lui om te gaan. Langzamerhand zal ik dat wel leeren, Barry. Samen gingen ze naar Park Lane en Barry werd dadelijk toegelaten. Lady Summers kwam hem met open armen tegemoet en omhelsde hem. Ik hoop, dat je verstandiger geworden bent, jonge man, zeide ze. Ja, ik ben erg dom geweest. Ik heb mij laten bedriegen door een man, die een klein kind nog niet zoo misleid zou kunnen hebben. (Wordt vervolgd,]

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6