RLAND Stadsnieuws 'ën. SANTPOORT. IJMUIDEN OUD-SCHOTEN. Dr. H.NANNING's SUPPOSITORIA (Zetpillen tegen aambeien.) HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Prof. Lorentz In den Volkenbond herdacht Jubileum Na het overlijden van Prof. Lorentz Vier werkloozen zullen 15 Maart terechtstaan MUZIEK. Badplaats Noordwijk Belhamels Gevecht in een kerk tusschen een krankzinnige en marechaussee Aan de gevolgen overleden Wat een hollend paard veroorzaakte Slachtoffer van eigen onvoorzichtigheid Een brutale roover enst is aangesloten, te bepalen op 1200; D. met Ingang van een door B. en W. te palen datum te benoemen tot tijdelijk Di- cteur van genoemden dienst den heer N. Smit, gemeente-ontvanger, tevens cor- spondent der arbeidsbemiddeling en secre- ris der Commissie van Advies voor de erkloosheidsverzekering alhier; E. een crediet toe te staan van 500. r jaar voor het beloonen van een ad- inistratieve hulp ten behoeve van dezen 'enst; F. hen te machtigen om met de gemeente ijk aan Zee en Duin een overeenkomst n te gaan omtrent de aansluiting van die meente bij den sub A genoemden dienst de hiervoren genoemde basis. AANSCHAFFING VAN EEN AUTO MOTORBRANDSPUIT In de vergadering van a.s. Maandag zal n de orde komen een voorstel van B. en om over te gaan tot aanschaffing van n automobiel-motorbrandspuit. De raad zal ongetwijfeld unaniem zijn in- emming met deze voordracht betuigen, en autobrandspuit is dringend noodig. De andweer, hoezeer ook van goeden wil, eft reeds genoeg gefaald, dank. zij het ont- eken van een goede motorspuit. Verhuring weiland De Commisie van ijstand in het beheer der Landerijen heeft en W. geadviseerd het perceel weiland de C. Amsestraat, groot 2.23.10 H.A., aarvan de gemeente hetvorig jaar eige- resse is geworden, tot 1 December a.s. derhands te verhuren aan den vroegeren chter P. Stam, alhier, voor een huurprijs 400. Ten einde steeds te allen tijde over het rhuurde te kunnen beschikken, is het ge- enscht, dat de voorwaarde wordt gesteld, t het geheele terrein of een gedeelte arvan aan de huur kan worden onttrok- n. De Commissie heeft het College in dit rband geraden om in een zoodanig geval schadeloosstelling te betalen tweemaal pachtsom van het te onttrekken gedeelte, e toekomstige pachter heeft tegen deze orwaarde geen bezwaar. B. en W. kunnen zich met het advies der ommissie vereenigen en stellen den raad itsdien voor dienovereenkomstig te beslui- n. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente oudt een openbare vergadering op Maan- ag, 12 Maart aa., des namiddags ten Tyt ur precies; zoo noodig voortzetting op insdag, 13 Maart d. a. v. op hetzelfde uur. De agenda vermeldt: 1. Voorstel tot het toestaan van een rediet voor de verbouwing van het kan- ~or enz. der Lichtbedrijven. 2. Herstemming voorstel-Eijking om het antal opcenten op de Hoofdsom der Ver- logensbelasting te handhaven op 75. 3. Vaststelling suppletoire begrooting Ge- eenschappelijke Vieeschkeuringsdienst, ienst 1927. 4. Voorstel tot het verleenen van een oeslag op het pensioen aan den gewezen eldwachter der gemeente V. Hoorn. 5. Voorstel tot het aangaan van over- enkomsten met buitengemeenten in zake et B. L. O. Wijziging der verbaals-verordening in ake het M. O. en voorbereidend H. O. te aarlem. 7. Vaststelling vergoedingen der kosten an instandhouding voor de bijzondere "holen over 1924 en 1925 met driejaarijjk- che afrekening dier vergoedingen. 8. Voorstel tot het verleenen van voor- chotten aan schoolbesturen op de vergoe- ing van de kosten van instandhouding voor 928. 9. Voorstel tot onderhandsche verhuring an het perceel weiland aan de C. Amse- traat. 10. Vaststelling kohier hondenbelasting, ienst 1928. 11. Wijziging partieel uitbreidingsplan. 12. Instelling van: a. een Commissie van ijstand in het beheer der Openbare Wer en; b. alsvoren in het beheer der Finan- 13. Voorstel tot instelling van een Gem. ienst der Arbeidsbemiddeling en Werk- osheidsverzekering in samenwerking met e gemeente Wijk aan Zee en Duin. 14. Voorstel tot het aanschaffen van een utomobiel-motorbrandspuit. 15. Mededeelingen en ingekomen stukken hetgeen verder ter tafel zal worden ge- racht. Mond en Klauwzeer. Vrijdag j.l. kocht e heer H., veehouder op de Hofgeest alhier, en tweetal koeien in Leiden. Thans is bij at tweetal beesten mond en klauwzeer ge- onstateerd. „Wilhelmina". Het fanfarecorps „Wil- elmina" was 5 Maart in jaarvergadering n besloot met op een na algemeene stern en als lid der Ned. Federatie van muziek- ezelschappen te bedanken. Bij de gehouden bestuursverkiezing stelde e heer Krom zich niet meer beschikbaar ls voorzitter. Het bestuur bestaat thans uit: F. v. d. Ende oorz.; Jb. Bruinooge secr.; G. Papis penn.; v. Es en A. Schipper commissarissen. Het nieuwe tocleldingsknaal Men is ans bezig, met een grooten zandzuiger den egang te verdiepen tot het nieuwe toelei- ingskanaal achter het pantserfort om naar e in aanbouw zijnde sluis. Stoomtrawler aangekocht Door de ree- erij Ernst en Weymar is aangekocht de En- elsche stoomtrawler „Maun," thans thuisbe- oorende te Fleetwood en toebehoorende aan e „Neva St. Ltd," te Fleetwood. Het vaartuig as gemerkt 81 en meet netto 151 ton, terwijl e machines 340 P.K. ontwikkelen. Het is ge- ouwd te Nortshields in 1906. De afmetingen ijn als volgt: 130 voet lang, 22 voet breed en 2.6 voet diepgang. Het schip is hedenmorgen alhier aangeko en. Aanrijding Gistermiddag om half een had een aanrijding plaats bij de Preanger- traat. Een meisje van 4 jaar, dochtertje van 'en heer B., aldaar wonende, stak plotse ling de straat over en liep recht op een auto bus HaarlemSpaarndam in, een ongeluk- was onvermijdelijk, de chauffeur wist te voorkomen, door plotseling naar rechts uit te wijken, dat de kleine voor de auto kwam, elaas werd de kleine door het achterwiel overreden. Bij opname bleek, dat het wiel over de enkel was gegaan, ook had liet meisje een hoofdwonde bekomen. Dr. Lin- denberg verleende de eerste hulp, de toe stand was hedenmorgen redelijk wel. Den chauffeur treft geen schuld. RAADSVERGADERING Gisterdnmiddag vergaderde de Raad dezer Gemeente onder Voorzitterschap van den Burgemeester. Alle leden waren aanwezig., uitgezonderd de heer Stork, die wegens ziekte verhinderd was. De Voorzitter opende de vergadering op de gebruikelijke wijze. Ingekomen Stukken Onder de ingekomen stukken bevinden zich De Goedkeuring van de begrooting 1928 Een mededeeling, dat de verordening rege lende de samenstelling en den werkkring der commissie van Bijstand voor de financiën door Gedeputeerde Staten voor kennis geving is aangenomen Een adres van verschillende Besturen van Bouwvakarbeidersbonden, om een steun regeling in het leven te roepen voor hen, die uitgetrokken zijn en den trekkenden leden tevens een kindertoeslag toe te ken nen, hetgeen in handen van B. en W. werd gesteld om advies. Een schrijven van Ged. Staten, waarbij wordt medegedeeld, dat art. 54 der Gem. wet bepaalt, dat de Raad alleen.op voordracht van B. en W. aan vaste commissiën zijner leden kan opdragen, B. en W. in het beheer van bepaalde takken van de huishouding der gemeente bij te staan, en dat het Ged. Staten voorkomt, dat met dit beginsel niet in overeenstemming is, dat de Raad een com- missie van Bijstand, nadat de omstandig heden, waaronder deze werd ingesteld, zijn gewijzigd, handhaaft, indien B. en W. ver klaren haar voortbestaan niet te wenschen. De heer VAN DER VEGT verzoekt aan den Raad inzage te geven van de correspon dentie hierover met Gedeputeerde Staten. Na voorlezing van de desbetreffende brie ven merkt de Voorzitter op, dat 't standpunt, door B. en W. in deze kwestie ingenomen, dus juist is geweest en dat de Raad wel wat voorbarig is geweest met zijn motie van af keuring. Voorschotten art. 101 L.O.- wet aan Bijzondere Scho len De Raad besloot de voorschotten volgens art. 101 L. O. wet vast te stellen als volgt a. Katholieke School te Haarlemmerliede 1250.-. b. Christelijke School te Halfweg 2100. c. Katholieke School te Halfweg 2300. Wijziging reglement Bur gerlijk Armbestuur De wijziging van het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur wordt overeenkom stig het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorstel inzake het voor bijrijden van stilstaande trams Aangezien B. en W. een verbodsbepaling voor het voorbijrijden van stilstaande trams te Halfweg overbodig achten, daar in het Tram-eglement reeds een soortgelijk verbod is opgenomen, werd door den Raad een zoo danig voorstel ingediend. Het verwondert den heer Stokman, dat B. en W. met een tegenvoorstel zijn geko men. Spr. acht de veiligheid van de in- en uitstappende reizigers in groot gevaar en betreurt het zeer, deze zaak nu ongedaan te laten. Spreker vraagt wat de aanleiding van het tegenvoorstel is geweest. De VOORZITTER antwoordt, dat een dergelijke bepaling in het tramwegreglement bij het nemen van het besluit, nóch aan den Raad, nóch aan B. en W. bekend was. De heer VAN DER VEGT meent, dat deze bepaling een doode letter is, daar. men nog nimmer resultaat ervan heeft gezien.' Spr. acht de situatie voor de reizigers ook heel gevaarlijk. De heer STOKMAN Als er werkelijk gevaar dreigt, kan men proces-verbaal op maken dit is echter tot nog toe niet gebeurd. Spr. meent, dat een conducteur ook wel han delend op kan treden, maar deze heeft meestal geen tijd om het verkeer stop te zetten. Daar om wil spr. een verordening hebben om zoo doende het verkeer, bij het in- en uitstappen van reizigers, automatisch stil te laten staan. Het verwondert zelfs veel automobilisten, dat men te Halfweg, bij het in- en uitstappen van reizigers doo" mag rijden. De heer VAN STORMBROEK acht het van het grootste belang, vooral met het oog op den aanstaanden drukken zomer, een dergelijke bepaling op te nemen. De heer BIESHEUVEL is, in tegenstel ling met den heer Stokman, een voorstander, om het verkeer door te laten gaan. Het is spr. niet bekend, dat hiermede te Halfweg ooit een ongeluk is voorgekomen. Spr. vindt het echter inconsequent, dat de Raad een politiemaatregel aan het Hoofd der Politie wil opdringen, als deze dat niet wenschelijk acht. De VOORZITTER vindt het nog du bieus, of iets, dat door Rijksbestuur geregelp is, met verscherpte bepalingen door den Raad kan worden aangevuld. Spr. wil het voorste, in stemming brengen en indien het verwor pen wordt, in handen stellen van B. en W om advies. Bij stak.ng van stemmen wordt besloten het voorstel tot de volgende vergader.ng aan te houden. Voorstel opheffing ver plichting „Rechts houden' op de Boezembrug De heer VAN DER VEGT wilde, met het oog op de vele wijzigingen en aanvullingen in de Politieverordening, deze geheele veror dening wijzigen. De VOORZITTER acht dit, gezien de geringe bezetting der secretarie en het vele werk wat hieraan verbonden is, niet wensche lijk. Besloten wordt de verplichting tot rechts- houden op de Boezembrug te Halfweg op te heffen. Voorstel verhuring oud brandspuithuisje Dit voorstel wordt zonder discussie aan genomen. Voorstel tot intrekking of verlaging van de be drijfsbelasting. De heer DE GRAAFF vindt deze belas ting zeer onbillijk, daar het tneerendeel der inwoners hiervan vrij zijn en slechts enkelen zwaar belast worden. B. en W. zeggen wel, dat zij, gezien den fitlancieelen toestand der gemeente, deze belasting niet kunnen mis sen. Spr. meent echter, dat zij haar nooit zullen kunnen missen. De heeren Biesheuvel en van der Vegt zijn ook geen voorstanders van deze belas ting, maar willen deze toch niet afschaffen, daar de financiën zulks niet toelaten. Aldus wordt besloten. Voorstel tot indiening be zwaarschrift inzake toe passing Dividend- en Tan- tiëmebelasting Besloten wordt om een bezwaarschrift bij H. M. de Koningin in te dienen. Voorstel tot heffing van opcenten op de Vermo gensbelasting De heer DE GRAAFF meent, dat door deze belasting de kapitaalkrachtigen uit de gemeente worden gejaagd en de andere in woners dan meer moeten betalen. De heeren STORMBROEK en STOKMAN zijn voor deze belasting De heer Biesheuvel zegt, dat dit een maatregel is, die noodgedwongen is geno men het maximum aantal opcenten is echter niet genomen, daar men tot 100 kan gaan. De heer VAN DUIJNHOVEN vraagt of ook cijfers van omliggende gemeenten, be- treffende deze belasting, bekend zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat ten deze geen vergelijking kan worden gemaakt, maar dat zeker 50 van alle gemeenten deze belasting heffen. Besloten wordt 50 opcenten op de hoofd som der Vermogensbelasting te heffen. Voorstel wijziging tarief veergelden pontveer te Zuid-Schalkwijk De heer VAN SEGGELEN vraagt of er geen kans bestaat, dat de veergelden voor de inwoners van Z. Schalkwijk tot de helft worden verlaagd, daar het tarief deze in woners het zwaarst treft. De VOORZITTER meent, dat geen uit zondering mag worden gemaakt, vooral daar de kosten van het pontveer toch al zeer hoog zijn. Het tarief wordt hierna overeenkomstig het voorstel vastgesteld. Hierna werden zonder discussie aangeno men het voorstel tot het aangaan van een geld- leening, groot 36000.ter dekking van de kosten van verbetering van de Haarlemmer straat, het voorstel tot het rooien van boomen bij de O. L. school te Halfweg, het voorstel tot het verleenen van een gra tificatie aan den Gemeenteopzichter. Aanvulling Bouwverordening De heer STORMBROEK meent, dat de aanvulling bezwaarlijk is voor bouwvereeni- gingen etc., die groote blokken huizen willen bouwen, daar de aanvulling niet toelaat, dat meer dan 3 huizen aaneengebouwd wor den. Spreker rr.eent, dat de bewoners in dat geval meer huur zullen moeten betalen. De VOORZITTER antwoordt, dat in bijzondere gevallen ontheffing kan worden verleend. De heer STORMBROEK kan er zich ech ter niet mede vereenigen. De aanvulling wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. aangenomen. De volgende voorstellen worden zonder discussie aangenomen Voorstel tot aankoop van strookjes grond in de Haarlemmerstraat. Wijziging begrooting 1928. Voorstel tot het verleenen van ontheffingen van bedrijfsbelasting. Behandeling reclames en ontheffingen hondenbelasting. Hierna wordt overgegaan tot vaststelling van het suppletoir kohier hondenbelasting 1927 tot een bedrag van 27.50, het kohier hondenbelasting 1928 tot een bedrag van ƒ710. het kohier bedrijfsbelasting 1928 tot een bedrag van ƒ3482.81. Rondvraag De heer VAN DUIJNHOVEN vraagt of in overweging kan worden genomen, dat de verplichte concerten der uziek- vereenigingen niet op andere dagenkunnen worden gesteld, dan op «verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis, daar op deze dagen de directeuren der muziekvereeni- gingen dikwijls in andere gemeenten een concert moeten geven. De VOORZITTER antwoordt, dat in bijzondere gevallen van deze bepaling kan worden afgeweken. Hierna wordt de vergadlring gesloten. van den raad met het geengaan van zijn groo ten landgenoot over te brengen. Jhr. Beelaerts van Blokland dankte Briand en deed eveneens uitkomen, dat Lorentz, naast zijn roeping als wetenschappelijk man, er naar gestreefd had de volken tot elkaar te brengen. In de Raadszitting van gistermiddag her dacht Briand, president van de Commissie voor Intellectueele Samenwerking, prof. Lorentz. Hij zeide o.m. dat Lorentz behoorde tot dat ras, wiens kennis zich niet beperkte tot een bepaalde afdeeling der wetenschap. Zoo heeft Lorentz nieuwe wegen gebaand op het ge bied der wiskunde en der geometrie. Als man van wetenschap gaat hij als het ware buiten den raad om, maar in zijn hoedanigheid van rapporteur in den raad op het gebied der intellectueele samenwerking meende Briand in zijn taak tekort te schieten, wanneer hij niet in herinnering bracht met welk een toe wijding en luister prof. Lorentz, zoodra de oorlog teneinde was, de geleerden der voor malig vijandelijke landen met elkander tracht te te verzoenen. Deze groote Nederlandsche staatsburger was, aldus Briand, ook een groot Europeaan. Daarom nam hij zonder aarzeling .ook de uitnoodiging aan van de Commissie voor Intellectueele Samenwerking om lid dier commissie te worden. Zijn medewerking in die commissie was zoo actief en zoo doel treffend, dat, toen Bergson om gezondheids redenen genoodzaakt was het presidium dier commissie vaarwel te zeggen, Lorentz met algemeene stemmen werd aangewezen om zijn plaats in te nemen. Briand schetste Lorentz als een onvermoeid werker, die voor de geringste bijzonderhe den belangstelling had en die alle meeningen aanhoorde om ze tot elkaar te brengen. Lo rentz was aldus een onvergetelijk voorzitter. Briand stelde daarop voor aan mevrouw Lorentz, namens den geheelen raad een schrijven van rouwbeklag te doen toekomen. Hij wees er daarbij op, dat mevrouw Lorentz de toegewijde medewerkster van haar echt genoot was en hem altijd naar de bijeenkom sten der commissie vergezelde. Voorts ver zocht Briand jhr. Beelaerts van Blokland aan de Nederlandsche regeering de deelneming Gisterenochtend had wederom een feeste lijke plechtigheid plaats in de broodfabriek Carels alhier. Ditmaal was het de heer P. Jansen, die zijn 25-jarige herdenking als bezorger der Ven nootschap vierde. In het kantoor van de Vennootschap werd de Jubilaris en zijn echtgenoote in het bijzijn van het kantoorpersoneel en een gedeelte van het overige personeel, door de Directie en Commissarissen gehuldigd. De heer H. J. Carels, president Commissa ris en wnd. Directeur, sprak den heer Jansen toe, herdacht diens trouwen dienst gedurende vijf en twintig jaren ten behoeve der Vennoot schap vervuld, en overhandigde hem als blijk van waardeering een gouden horloge met in scriptie, zoomede de medaille ter bescl i rk ng gesteld door de Nederl.Vereeniging van werk gevers in het Bakkersbedrijf. Daarna sprak Mr. M. J. van der Flier na mens de overige Commissarissen nog een toe passelijk woord en wees op de voldoening, die deze dag voor den Jubilaris en zijn fami lie was, waar hier zoo duidelijk de weder- zijdsche waardeering gebleken was waar deering van de zijde der Vennootschap, in wier dienst hij zijn taak plichtsgetrouw en met toewijding vervuld had. Van de zijde van het personeel werden den Jubilaris bloemen en een tafel ten geschenke gegeven. De Jubilaris, wien de huldiging zichtbaar goed deed, bedankt® daarop alle aanwezigen en werd vervolgens per auto thuis gebracht ten einde den dag verder te midden van zijn familie door te brengen. De rector-magnificus der Leidsche univer siteit heeft alsnog bewijzen van deelneming in het onherstelbaar verlies, dat Leiden heeft geleden door het heengaan van Lorentz, ontvangen van de Pontificia Accademia della Scienze Nuovi Lincei te Rome, alsmede van de Chemisch-Physikalische Gesellschaft te Weenen. De werkloozen G. T., H. W. J., J. J. B- en H. v. d. P., die in begin Maart uit de Gem. Arbeidsbeurs zijn verwijderd en op 16 Maart door den directeur der Gem. Ar beidsbeurs den verderen toegang tot de Beurs werd ontzegd, zullen op 15 Maart voor de Arr. Rechtbank alhier terecht staan. Genoemde werkloozen hebben thans een schrijven aan de Rechtbank gericht, dat luidt als volgt „Ondergeteekenden brengen met ver- schuldigden eerbied het volgende onder uwe aandacht. Dit, naar aanleiding van de dag vaardingen aan hen verstrekt om op den 15en Maart a.s. voor uw college te verschij nen omdat zij geweigerd hadden de Gem. Arbeidsbeurs te verlaten enz. enz. Door B. en W. zijn zij reeds gestraft en wel doordat zij de Arbeidsbeurs niet meer mogen bezoeken voor den tijd van 3 maanden. Ook is een hunner als gevolg hiervan zijn steun ont houden, die hij genoot van het Burgerlijk Armbestuur. Hierdoor is reeds vooruitge- loopen op het oordeel, dat te hunner aanzien door uw college genomen zou worden. Redenen waarom zij uw college onbevoegd moeten verklaren om deze zaak te berechten, afgezien nog van het feit, dat de getuigen niet onbevooroordeeld zijn in deze zaak." C ONCERT JULIA EN JOHANNES RÖNTGEN Schouwburg Jansweg Voor een bijna leegen Schouwburg traden gisterenavond met een Liederen- en Piano cyclus op Julia en Johannes Röntgen. Het was ongetwijfeld een veelzijdig en met zorg samengesteld programma, waar mede deze beide jonge musici dezen avond voor het voetlicht traden, en daarom valt het des te meer te betreuren, dat zij het dezen avond van hun tournee door de voornaamste steden van Nederland, zoo uitermate slecht moesten treffen. Ten andere, ofschoon het een feit is, dat men in onze stad muzikaal voelt, en daarvoor zeer dikwijls en gaarne weet te offeren, is het niet minder waar, dat we de laatste weken met muziekprogramma's van de meest ver scheiden soort overladen worden, en daar door het bezoek aan de verschillende gele genheden, en aan de beste en duurste meestal het meeste, te lijden heeft. Het is jammer, we herhalen het, want zoowel Julia Röntgen met haar fraai en helder getimbreerd sopraangeluid, als de heer Johannes Röntgen aan den vleugel, als haar begeleider en als solist, hadden zeker beter verdiend. Nu hing er driekwart van den avond een gedrukte, bijna beangstigende sfeer, onder de enkele aanwezigen, een van bijna passief ondergaan van deze uitvoering als van een begrafenis of een onthoofding, welke sfeer ongetwijfeld, zeker althans in het begin, haar terugslag moet hebben gehad op de concerteerenden van dezen avond. Van de door Julia Röntgen beschaafd en met goede dictie voorgedragen liederen, er waren er uit alle tijdperken en landen, van Purcell, over Schubert en Fauré tot Willem Pijper en Johannes Röntgen, bevielen ons die van Debussy en Fauré het beste, ofschoon ook hier, evenmin als in de overige sprake was van groote verinniging en diepere beme- diteering van den tekst. Dit mochten wij 'n tweetal weken geleden in veel grootere mate beluisteren in den vergeestelijkten en diep dramatischen zang van een Vera Jana- copoulos. Toch was een poging tot grootere dramatische expressie ook hier zeer zeker in kiem aanwezig, maar schoot de stem- beheersching, voornamelijk in de forti, die nu en dan tegen den toon aan waren, wel wat te kort. Het was juist 'n weinig te Hol- landsch nuchter, te cerebraal, om werkelijk ernstig te kunnen boeien en im poneeren. Nochtans, er verschijnen op het podium wel met meer reclame-geschetter aangekondigde zangeressen, die zeker de minderen zijn van deze zangeres, en tot heel wat geringer pres taties in staat. Hoewel dus niet volkomen bevredigend, zijn we toch zeer tevreden van deze uitvoering heengegaan. De heer Johannes Röntgen begeleidde met groote distinctie zijn partnerin, en vooral zijn licht en parelend spel in de zach tere passages was uiter mate verdienstelijk. De enkele solo-nummers welke hij, alle par coeur, ons voorspeelde op den wat harden vleugel, het waren een adagio van Mozart, een sonata van Ph. Em. Bach, een viertal Tonadas Chilens van Humb. Alleude, e i 'twee klavierstukken van Jozef Suk, had den dezelfde kwaliteiten als de begeleiding De forti klonken wat rommelig, en het geheel was nogal cerebraal van opvatting en weer gave. Toch waren ook hier alle momenten aanwezig voor een intensere muzikale weer gave, zij het dan dat deze nog zullen moeten uitgroeien tot grootere rijpheid en dieper begrip. Ondanks alles echter een heel mooie avond, waarvoor de weinige aanwe igenhun best deden, door voor twee te applaudisee- ren, de concerteerenden van harte gaarne te bedanken. J. S. Nog voldoende plaats voor badgasten. Het is onjuist dat de meeste villa's, ho tels en pensions in de badplaats Noordwijk reeds verhuurd of bezet zouden zijn. In verband hiermede deelt de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, de Vereeniging „Zee bad" en de Combinatie van Hotel- en Pen sionhouders aldaar, ons mede, dat er geen sprake van is, dat alle villa's reeds ver huurd zouden zijn en de meeste hotels en pensions bezet. Een der grootste hotels b.v. begint eerst met 1 Maart met de verhu ring van kamers en apartementen. Wel zijn reeds eenige villa's verhuurd, maar er zijn natuurlijk nog verschillende kleine en groote villa's te huur en in alle htoe's, groote en kleine pensions kunnen nog vele gasten een plaats vinden. Ook de genoem de prijzen van kleine villa's 2000 en hoo- ger) zijn niet juist. De prijzen zijn min stens de helft lager. Het Informatie-Bu reau van Vreemdelingenverkeer verstrekt gaarne in deze inlichtingen. Zij staken een opperwachtmeester met een mes Tijdens een feestje in het hotel „De Om melanden" te Ommelanderwij k maakten een paar belhamels ruzie, meldt „Het Volk". Zij werden door de politie verwijderd, waarbij een der mannen den opperwachtmeester een steek met een mes gaf. De dader vluchtte* ofschoon hem eenige revolverschoten werden achterna gezonden, 's Nachts werd de dader een jongen van 20 jaar, gearresteerd. Terwijl juist zou begonnen worden met de godsdienstoefening in de R. K. Kerk te Op hoven-Sittard kwam, zoo meldt het „Hbld." een man, die klaarblijkelijk krankzinnig was, naar binnen. Hij schreeuwde luid. Een pater, die zich achter in de kerk bevond, wilde der man tegenhouden, waarop deze een dolk trok en een dreigende houding aannam. De man ging hierop naar voren, naar den an deren pater, die het lof zou celebreeren. In middels was in de kerk een groot tumult ont staan. De kerkgangers vluchtten zoo sne! ze konden naar buiten. Een der beide paters slaagde erin toen de kerk ontruimd was, d» deur te sluiten, zoodat de man ingesloten was. De marechaussees uit Ophoven werden gewaarschuwd en twee manschappen gingen de kerk binnen. Tusschen hen en den man ontstond een gevecht. Een der maréchaussees liep een steekwonde op in den bovenarm terwijl de man met een sabel een snede ovei het gezicht kreeg. De man werd ten slotte overmeesterd en opgesloten in het politie» bureau te Sittard, totdat overbrenging naai 'n krankzinnigengesticht kan plaats hebbes Het kindje van den heer H. V. te Mill, dal dezer dagen door een noodlottig ongeluk ernstig door een pot kokende soep werd ver brand, is Dinsdag aan de gevolgen overleden meldt het „Hgz." Te Lonneker sprong een hollend paard, even voor het vertrek van den trein van 18.30 uur naar Oldenzaal, voor het station over den afsluitboom en vernielde deze geheel en al. Op de draden, waarmede deze afsluitboo- men van af het station bediend worden, stond daardoor eeri groote spanning. De sta tions-assistent wilde den anderen slagboom ophalen en verwijderde den pal van het toe stel. De handel sloeg toen met zoo':i kracht tegen den buik van den assistent, dat hij bewusteloos neerviel. Zijn toestand is op het oogenblik redelijk. De 8-jarige M. Brugge, thuisbehoorende in het huis voor gedelegeerden aan den Pelzer- weg te Groningen, is het slechtoffer gewor den van zijn onvoorzichtigheid. Hij was vol gens „O.Nop de koppeling tusschen den vrachtauto van den boderijder A. d. W. uit Roden, en een aanhangwagen gaan zitten en sprong er op een gegeven moment af met het gevolg, dat hij door den aanhangwagen werd overreden en gedood. In verband met de inbraak met poging tot doodslag te Stavenisse (Zld.) wordt nog het volgende gemeld. Des morgens circa vier uur hoorden de buren van een landbouwer in de kom der ge meente het angstgeroep van „moord". En kelen begaven zich naar de woning, waar iemand het slaapkamerraam had openge schoven en zoo naar binnen was gekomen, waar man en vrouw sliepen. De inbreker schijnt een sieutel van het kabinet machtig geworden te zijn en toen hij de kast wildo openen of geopend had, zijn man en vrouw wakker geworden. Met een ijzeren bedstede roede heeft de inbreker beide echtlieden ver scheidene slagen op het hoofd toegebracht, waardoor zij bloedend verwond werden. Da delijk werden burgemeester en politie ge waarschuwd. 's Namiddags arriveerden twee marechaussee uit Bergen op Zoom en de twee uur werd de verdachte, een 28-jarige man door de politie op het gemeentehuis ge bracht. Vingerafdrukken werden genomen; zijn kleeren waren met bloed bevlekt en als gevolg van het ohderzoek werd de man ln het arrestantenlokaal opgesloten en daarna naar Breda overgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10