vsarzpx sr&sess&sr, f m- safiffsssTa- f m.- ansryjssft f 125.- assays f 50.- bï wb f 40.- ïn en om Haarlem Voornaamste Nieuws DONDERDAG 8 MAART 1928 DE AFBOUW DER ST. LIDUINAKERK DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16800 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Uit den Gemeenteraad. Werkloosheid Personalia PROTEST DER GEHEELE WERELD TEGEN CALLES De toestand van Z. D. H, Mgr. A. J. Gallier De Maastrichtsche aardewerk-industrie en de door Twente aangeboden hulp Het wetsontwerp tot steun aan de Keramische industrie 15e Eeuwfeest van St. Augustinus 1930 Geannexeerde ambtenaren in beroep bij Ged. Staten Uit het Bakkersbedrijf DE R.-K. SCHOOL N. Z. H. T. M. Concours-Hipique Schuur verbrand Het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart Tusschen een kabelspoel en een steenen muur doodgedrukt Telegrafisch Weerbericht. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. HET PROCES TEGEN DE VIER GEARRESTEERDE INDONESISCHE STUDENTEN De behandeling voor de Haagsche rechtbank Nederland en België BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.i per kwartaal f J.25; per post, per kwartaal I 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES, 1—4 regels 60 ct. p- plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDELINGEN lusscbcn den tekst 60 cL per regel. Oef! -wat een zitting! Het was bijna half zeven, eer we uit elkaar gingen na een agenda, waarvan een vijftal voorname pun ten niet aan de orde kwamen, een agenda voor drie dagen. En een lawaaierige, rumoe rige ruzie-stemming als op de Amster- damsche Nieuwmarkt na drie dagen slecht weer. De Raad van Groot-Haarlem is nog altijd niet in den juisten plooi gekomen! Het voorstel-Peper betreffende de ontwa pening kreeg natuurlijk geen steun. Zoc nuchter is onze Haarlemsche vroedschap ge lukkig nog wel. Het kwam dus niet in be handeling. Het voorstel tot instelling van een Schoonheidscommissie, waaromtrent in B. en W. een meerderheid en minderheid is, een hoe langer hoe veelvuldiger voorkomend be denkelijk verschijnsel werd na een strijd van meerderheid en minderheid aangehou den, omdat de Wethouder van (Onderwijs), Kunsten en Wetenschappen afwezig was. Er bleef echter genoeg over. Met uw wel nemen een geheele politieverordening met 246 artikelen, waarvan elk burger geacht wordt den inhoud te kennen. De hernieuwde vaststelling van die verordening had natuur lijk een leger amendementen uit den Raad losgeklopt; hoe zou het ook mogelijk zijn, dat 39 menschen het zoo maar eens zouden zijn over 246 artikelen! Met één moot van dit soort is de schotel van een raadsagenda toch eigenlijk al vol. We waren het met de algemeene opmer king van den heer Joosten wel eens, dat men in zulk een verordening toch langzamerhand svel veel kan schrappen. Er komen door den drang van het moderne leven, vooral door het verkeerswezen, herhaaldelijk nieuwe be palingen bij. Best, maar laten we dan van het oude wat snoeien, als het oplaten van vliegers, het vrij laten rondloopen van pluim vee. Heusch, daarvan heeft niemand ir. Haarlem meer last. Op andere punten dient de streng eerder te worden aangehaald dan losgemaakt. Zoo vroeg de heer Keesen terecht strenger toe zicht van de zedenpolitie. De burgemeester beloofde den Commissaris order te zullen geven beter toe te zien. Zoo was er een voor stel, hetwelk kamerverhuurders en verhuur sters verplicht, om binnen twee dagen aan gifte te doen van verhuring. De heer Joosten wilde daar niet aan; het was allemaal maar onnoodige overlast aan de menschen aan doen. Maar de Katholieke leden begrepen de beteekenis hiervan. De heeren Castricum en Klein drongen op aanneming aan. De laatste, evenals mr. Heerkens Thijssen liet doorschemeren, dat men door deze bepaling op individuen, welke kamers verhuren voor minder gewenschte practijken, gemakkelijker vat heeft. De heer Joosten kreeg dan ook *naar elf stemmen mee en de bepaling werd opgenomen. Een meer komisch element in het debat vormde de strijd tegen de honden. Het be hoort tot de vaste gewoonten, om bij de her ziening van een politieverordening pogingen aan te wenden hondengeblaf, hanengekraai, pianogemiauw en dergelijke te beletten. De Amsterdamsche en Haagsche gemeente raden hebben daarvan kostelijke bladzijden in hun notulen als bewijs. Ook nu weer hadden verschillende Haarlemsche raadsle den zich tegenover de burgerij verdienstelijk trachten te maken door tegen de honden op te treden. De heer Wolff c.s. wilden deze trouwe huisdieren beletten hinderlijk te janken; de heer Bijvoet wilde ze van ander mans erven weren; de heer Heidstra ging zoover, dat hij ze geen enkele vrijheid meer buiten het particulier terrein van den eige naar gunde: geen hond meer op straat dan aan den band! Het merkwaardige was, dat de heer Heidstra zich voor zijn voorstel op zijn liefde voor den can's familiaris beriep. Het vasthouden van den hond op den open baren weg diende niet enkel in het belang van verkeer en veiligheid, maar ook in het belang van het dier zelf te geschieden. De hond dreigt voortdurend in onze drukke strateh een slachtoffer van tram en auto te worden. En natuurlijk kon de spreker zich daarbij op de uitspraak van een Haarlem- schen dierenarts beroepen. Maar, zooals het in alle „wetenschappelijke" vraagstukken gaat, de geleerden zijn het ook hier niet over eens: tegenover den dokter van den heer Heidstra was een andere hondenspecialiteit te stellen, welke precies het tegenovergestelde beweerde. En diens laatste bewering, dat nJ. een hond nu en dan gelegenheid moet hebben eens flink uit te loopen, klopt toe vallig met het gezonde menschenverstand. De lezer bespare ons voorts de vermelding van al die hondentwisten, waarbij rashonden en straatterriers, het „vuilnisbakkenras" en al meer dergelijke vaktermen te pas kwamen. Het'lied was echter niet spoedig gezongen; want de burgemeester, hoewel op dit terrein geen onbekende, was danig verstrikt geraakt in al deze hondsche voorstellen en amende menten. Mr. Heerkens Thijssen, die hem uit de verlegenheid trachtte te redden, kreeg een sehrobbeering. Toen de voorzitter met stemverheffing gins vo°rlezen, dat het ge lijk aan zijn kant was, bleek, dat het juist aan den kant van den Wethouder was en dat uit die voorlezing zelf!Enfin, ook hiel en we weer doorgekomen. De honden blijven in Haarlem losloopen (het voorstel Heidstra werd met 26 tegen 7 stemmen verworpen) ze mogen alleen niet over een anders erf loopen en janken doen ze voortaan juist zoo, als tot nu toe in de politieverordening is be paald n.l. zóó, dat zij niet op deze „of andere wijze voor de omwonenden hinderlijk zijn". Misschien doen zij het ook wel zóó, als het hun eigen hondenaard belieft! Buiten deze pogingen van den Raad had de Commissie voor de Strafverordeningen ook zelf nieuwe pogingen aangewend om de gemoedsrust en zenuwen van de Haarlem sche burgers te beschermen. Zoo was na lange beraadslagingen en onderzoekingen art. 69 aldus geredigeerd: „Het is verboden door middel van een toestel bestemd tot het hoorbaar maken van muziek of van de menschelijke stem, hetzij in de buitenlucht, hetzij binnenshuis met ongesloten ramen en deuren, voor de omgeving hinderlijk geluid te maken." Des Pudels Kern zat in het „ongesloten ramen en deuren"; dat was een vinding van de Haarlemsche Commissie, waarop zij zich beroemde. Den Haag is de eerste gemeente geweest, welke de gemeente naren tegen hinderlijke muzikale uitingen van geburen heeft gepoogd te beschermen. Maar afdoende is die bepaling nog niet. B. en W. van Haarlem meenden ze volmaakt te maken door de invoeging van „ongesloten ramen en deuren". Onze juridisch evenzeer als practisch aan gelegde Raad ontketende een debat over de beteekenis van „ongesloten", „gesloten" en „geopende" ramen en deuren. Het resultaat was, dat met 28 tegen 7 stemmen besloten werd „ongesloten" te veranderen in „ge opend." Zijn dit alles bijeen nog maar kleinig heden, slechts weinigen althans wij niet hadden verwacht, dat er bij dit onderwerp nog een gewedig debat zou ontstaan, waarbij de muren daverden. Hadden we dit voor zien, we zouden vooraf nóg wel iets over dit onderwerp geschreven hebben. We bedoelen het voorstel van mr. Bijvoet c.s. om de politieverordening aan te vullen met deze bepaling: het is verboden vliegende blaadjes te verkoopen of ten verkoop aan te bieden, tenzij met .toestemming van den burge meester. De bedoeling was uitmuntend; maar met goede bedoelingen alleen komen we er niet, vooral niet in de rechtspraak. De anti- stemdwangpartij geeft een vies blaadje uit, waarin alles wat heilig en eerbiedwaardig is over den hekel wordt gehaald of bespot wordt. Dat pamflet wordt ook gevent en ieder fatsoenlijk mensch zou het op prijs stellen, wanneer deze en dergelijke lugubere persproducten uit de handen van het publiek konden worden gehouden. Maar aan zulke belemmeringen zitten zware consequenties. Er is een kostbaar recht van vrijheid van godsdienst, van vereeniging en vergadering, van drukpersbehoudens ieders verant woordelijkheid voor de wet. Al mag die vrij heid nu en dan tot uitwassen voeren, die vrijheid zelf is een kostbaar bezit, waarmee vooral wij, Katholieken, levend in een gemengde bevolking, niet lichtvaar dig moeten omspringen. Daar komt dit bij, dat iedere poging, om op die vrijheid inbreuk te maken, heel gemakkelijk in strijd komt met de grondwet. Zoo betwijfelen wij sterk, of het concept-artikel van mr. Bijvoet wel genade zou gevonden hebben bij Gedepu teerde Staten (c.q. bij de Kroon). En waar het geval zoo uiterst dubieus is, waar ner gens in ons land nog zulk een .verbodsbepa ling bestaat, had de poging op zijn ergst op zeer bescheiden wijze kunnen worden ge daan. De geweldige, ietwat fascistische manier, waarop mr. Bijvoet deze zaak aan pakte, leek ons dan ook niet de juiste. Zijn juridische argumenten hij is scherpzinnig genoeg dit toe te geven waren meer ver nuftig dan overtuigend; zijn beroep op cl. bevoegdheid van den burgemeester in plaats van B. en W. ter bewaring van de openbare orde b.v., ging in dit verband niet op. Boven dien was het met de knapste redevoering nier weg te praten, dat hier een censuur van den burgemeester werd ingevoerd. „Daar zijn objectieve normen", zei mr. Bijvoet, „waarop een burgemeester zijn oordeel kan gronden Jawel! maar die normen nemen we in de verordening niet op. En in de practijk heb ben we met het subjectieve oordeel van tel kens wisselende autoriteiten te doen. De heeren Gerritsz, Joosten en Slingen- berg lieten niet na op verschillende zwakke punten in het betoog van mr. Bijvoet te wijzen. Aan de bestrijding van de sociaal democraten en den heer Peper en anderen, was zeker een anti-papistische tendenz niet te ontzeggen. Maar, wanneer het om begin selzaken gaat, ontmoeten wij deze heeren liever op een terrein met vasteren grond. Het voorstel van mr. Bijvoet werd met 13 tegen 21 stemmen verworpen. De heer Joosten probeerde nog eens het verbod van luidkeels roepen bij het venten van gedrukte stukken en van 't houden van optochten met muziek weer ongedaan te maken. Maar voor beide pogingen kon hij geen meerderheid krijgen. Evenmin lukte zijn opzet om de bevoegdheid van den bur gemeester om voorafgaande vergunning te eischen tot het maken van muziek, het geven van feesten enz. in publieke gelegen heden, tot enkele uren van den Zondag te beperken. Een voorstel-Visser om dansgele genheid in openbare inrichtingen voor het publiek tot twaalf uur 's nachts te beperken, ging om praeadvies naar B. en W. En hier mee is de politieverordening weer voor een aantal jaren voor Groot-Haarlem vastge steld. Ten slotte is nog eens een debat over de woninghuren gevoerd. De oude tegen stelling blijft in den Raad bestaan: eener- zijds degenen, die meenen, dat de tijd voer huurbijslagen door de gemeente voorbij is; anderzijds zij, die dien toeslag voor enkele categorieën nog onmisbaar achten. Tot de laatsten behoort ook de Katholieke raads fractie, welke een gemachtigde woningpoli- tiek verlangt en het bijslagstelsel slechts daar, waar absoluut noodig, gehandhaafd wenscht te zien. Voorgesteld werd thans voor de 141 wonin gen van de stichting „Ons Belang" de minimum huur op 5.25 per week te stel len. Hierdoor komt een tekort op de exploi tatie van 3.625. Een minderheid van B. en W., waarvoor mr. Singenberg het woord voerde, verlangde een huur van 5.50. Hier door zou het tekort nog slechts 1794 bedra gen. Wethouder Reinalda won echter het pleit; vermoedelijk hierdoor, omdat hij uitlegde, hoe van de lijst der liefhebbers voor deze woningen allen waren geschrapt, wier inkomen een hoogere huur te betalen dan 5.25 toeliet. Hierdoor kreeg hij de meerderheid van den Raad mee. De belangrijke voordrachten over de huren van Tuinwijk-Zuid en het Huurkoopsysteem moesten wegens het ver gevorderd uur tot de volgende vergadering worden aangehou den. Het gunstige voorjaarsweder heeft de in Haarlemmermeer heerschende werkloosheid belangrijk doen verminderen. Bedroeg enkele weken geleden 't aantal werkloozen in deze gemeente nog ruim 400, thans is dit aantal tot. ongeveer 160 teruggeloopen. In verband met het aan den heer A. van der Hor, hoofd van de openbare lagere school No. 1, aan den Hoofdweg bij den Spaarnwouderweg, alhier, verleend ziekte verlof, is tot waarnemend hoofd aan ge noemde school benoemd de heer Jac. van Diemen te Haarlem. Uit Mexico wordt de volgende oproep ver spreid: Het flinke^ voorbeeld van Canada tegen de bloedige vervolging in Mexico, was de aanleiding tot een massa-protest der geheele katholieke wereld tegen het Mexicaansche schrikbewind en den wreeden strijd van Calles tegen de katholieke kerk. In Enge land en Wales, evenals in Ierland, Frank rijk, Spanje, Polen, enz., werden groote protestvergaderingen belegd, die zich waar dig aansloten bij de stemmen van veront waardiging uit Brazilië, Columbia, Peru, Zuid-Afrika, Holland en Zwitserland. Ook Duitschland was er eindelijk toe gekomen om in vergaderingen luide te protesteeren tegen de onmenschelijke vervolging en te gen den barbaarschen Mexicaanschen beul zijn stem te verheffen en tegelijkertijd de vervolgde geloofsbroeders in het land van het schrikbewind de verzekering te geven van medelijden en bewondering. Ge weldige protestvergaderingen werden reeds belegd in Gelsenkirchen, Alften, Essen, Hindenburg en andere steden. Maar het is nog slechts een begin. De stemmen moeten nog veel sterker worden, zij moeten weer klinken van Noord tot Zuid, van Oost tot West. Er moeten besluiten genomen worden, die aan de vertegenwoordigers der Mexi caansche regeering toegezonden moeten worden en die bovendien door de pers aan de geheele wereld bekend gemaakt moeten worden. Eindelijk moet de Mexicaansche kwestie in den Rijksdag komen. In het Par lement van Canada eischte men in naam van 3 millioen katholieken het verbreken der diplomatieke betrekkingen met Mexico; in Hongarije diende men een interpellatie in bij het Huis der Afgevaardigden, terwijl Brazilië reeds in 1926 alle betrekkingen met Mexico verbroken heeft. Kunnen de Duit- sche katholieken niet evengoed het middel, dat hun wettelijk toegestaan is, gebruiken? Als het voorbeeld dezer bovengenoemde ian- den over de geheele wereld gevolgd wordt, dan is Mexico spoedig geïsoleerd, en een internationaal eensgezind optreden der mo gendheden zou aan de groote sociale tra gedie der 20e eeuw een einde maken en de kerkvervolging, die gruwzamer is dan die onder Nero, Caligula en Domitianus, zou spoedig tot het verleden behooren. Wij ka tholieken moeten door vergaderingen, mee tingen en protestbetoogingen meehelpen, het lijden der vervolgde en gefolterde Mexicaan sche broeders in het geloof te verzachten, de onteerde en geboeide Kerk van Mexico uit de handen harer vervolgers te be vrijden, wat ons zelf slechts tot meerdere eenheid voeren kan. In den toestand van Z. D. H. den Bisschop is deze week geen verandering ten goede ge komen. Het Persbureau Vaz Dias meldt: Tot nu toe is door geen van de betrokken partijen medegedeeld, welke voorstellen de Twentsche fabrikanten aan de Maastricht sche Aardewerx-industrie hebben gedaan ter ondersteuning van deze industrie in ruil voor de gevraagde wettelijke bescherming. Thans vernemen wij, dat de Twentsche fabrikanten hebben voorgesteld een nieuw onderzoek in te stellen naar den toestand in de Maastrichtscne industrie. Wanneer de resultaten van dit onderzoek zouden uitwijzen dat steun noodig was, dan zouden de Twentsche fabrikanten deze ver- leenen en wel op de volgende wijze: De niet- productieve afdeelingen der Maastrichtsche Aardewerk-industrie zouden bij reorganisa tie der bedrijven worden opgeheven. De werkloosheid, die als gevolg hiervan zou ontstaan, zal worden opgeheven door ver plaatsing der arbeiders, die ontslagen moe ten worden, naar Twente. Daarnaast ver klaren de Twentsche fabrikanten zich be reid, voldoende kapitaal er is een zeer belangrijk bedrag voorgesteld voor reor ganisatie en moderniseering der industrie beschikbaar te stéllen. Verworpen met 52 tegen 40 stemmen. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot steun aan de keramische industrie verworpen met 52 tegen 40 st. Vóór: de katholieken, de heer Arts R. K. V. P. en de nnti-revolutionnairen, behalve de heer Visscher. Tegen; de sociaal-democraten, de vrijzin nig-democraten, de christelijk-historischen, de Vrijheidsbonders, de heeren Braat P. B., Lingbeek H. G. S. P., L. de Visser C. P. en Visscher A.-R. Afwezig waren de heeren: Kersten en Zandt G. S. P., Van Boetzelaer C. H„ Bo- mans R.K., Van der Sluys, Gerhard S. D., Smeenk en Scheurer A. R. Luisterrijke viering. Het hoogwaardig kapittel der Paters Augustijnen in Nederland, heeft, bij ge legenheid van het „Capitulum intermedium", gehouden in de maand Februari, een com missie ingesteld, om een luisterrijke viering van het eeuwfeest van den grooten kerk leeraar voor te bereiden. Het plan bestaat om een gedenkboek te doen verschijnen, waarin verschillende St. Augustinus-studies zullen worden gegeven. Voorzitter van ge noemde commissie is pater drs. Th. Vlaar, rector van het R. K. Lyceum, Zijlweg S. Jurgens, R. K. Gymnasium, Kanaalstraat, Overveen (Heerlem), en secretaris pater W. Eindhoven. Gistermiddag werden in openbare zitting van Ged. Staten de bezwaren van de ambte naren uit het geannexeerde gebied P. Flink, B. v. Kampen, A. Meulman, en J. J. San ders. De voorzitter, Mr. Dr. Jhr. A. Roëll deed voorlezing van de bezwaarschriften. De gemachtigde van den heer P. Flink, de heer A. H. Koenst, voorzitter van den Alg. Bond van Politiepersoneel in Nederland, zei- de dat het bezwaar op de eerste plaats hier tegen ging, dat sommige artikelen der an nexatie-wet in deze kwestie verkeerd zijn ge ïnterpreteerd, o.a. over bezoldiging en wacht geldregeling. Ondanks de in deze materie door Ged. Staten genomen beslissingen, blij ven deze bezwaren voor spr. bestaan. Het salaris van den heer Flink is door B. en W. van Haarlem f 25 lager aangenomen dan hy genoot in Schoten vóór de annexatie. Ook ten opzichte van vacantietoeslag en toelage voor kleeding en rijwiel heeft de annexatie geen verbetering gebracht. Daarna werden behandeld de bezwaar schriften van de heeren B. v. Kampen, A. Meulman en J. Sanders, vroeger agenten van politie te Heemstede, thans in gemeen tedienst van Haarlem. De heer Breedveld, bondsambtenaar van den Aig. Politiebond in Nederland lichtte de bezwaren nader toe. By de beoordeeling van de bezoldiging in Haarlem, is geen rekening gehouden met de toekomst van reclamanten, zooals zij die vroeger in Heemstede hadden, waar zij bevordering tot hoofdagent in het vooruitzicht hadden. In Heemstede waren zy ambtenaren en stonden in bezoldiging gelijk met ambtenaren; in Haarlem vormen de po- litie-agenten èen aparte categorie, doch bij vergeiyking constateert men, dat zij wat be treft bezoldiging, geiyk gesteld worden met gemeente-werklieden. Spr. zette ook de bezwaren uiteen ten op zichte van toelage voor kleeding en rywiel. zooals die voor de betrokkenen vroeger was in Heemstede en nu in Haarlem, en uitte zijn bevreemding erover dat bij de annexatie, door confereeren of anderszins, niet meer acht is gegeven op de belangen der betrok kenen. De heer v. Kampen lichtte nader zijn be zwaren toe over zijn verslechterde positie, vroeger viel spr. onder het ambtenaren reglement, nu onder het werklieden-regle ment. Ged. Staten zullen later beslissing nemen. De Bond der Bakkorspatroons van Londen heeft het Internationaal Bakkery-Instituut gelast1 met de inrichting, op zyne Vie jaar- lyksche tentoonstelling, van eene afdeeling der producten van brood- en pasteibakkers van het vasteland. De afdeeling zal onderverdeeld zyn in vier groepen, namelijk de groep Nederland, de groep België, de groep Frankryk en een vier de groep die de inzendingen van de andere landen zal vereenigen. Groep Nederland In groep Nederland zal men de volgende producten mogen tentoonstellen: Klas A.: Waterbrood; klas B. melkbrood, klas c kneippbrood; klas D. Tarwebrood; klas E. krentenbrood; klas F. tulband; klas G. kleine broodjes; klas H. Hollandsche be schuit; klas I Friesche beschuit; klas J. pe perkoek, honigkoek en dergelijke; klas K. banketbakkerij; klas L. al de producten van de brood- en banketbakkerij die met in eene der klassen hierboven gemeld kunnen ge rangschikt worden. De Nedèrlandsche bakkers, die wenschen deel te nemen aan deze vakbetooging, kun nen alle inlichtingen, prospectus en voor waarden bekomen aan het Internationaal Bakkerij-Instituut, 10—12, Clementinastraat Brussel-Elsene. Naar wij vernemen heeft de Zeereerw. heer P. M. J. v. d. Pavoordt, pastoor der St. Liduinakerk, thans de officieele toestem ming van Z. D. H. den Bisschop van Haar lem ontvangen om zijn kerk, aan den Rijks straatweg te Haarlem-Noord, af te bouwen. De aanbesteding zal vermoedelyk reeds in April plaats kunnen hebben, zoodat men reeds in Mei met den afbouw zal kunnen be ginnen. Architect der kerk is de heer Margry uit Rotterdam. Omtrent dienzelfden tyd zal men waar schijnlijk met den bouw van de R.K. school in Haarlem-Noord beginnen. Voor de velen, die den Zeereer. heer pastoor in zijn zoo byzonder moeilijke taak steunen, is dit zeker een mooi bericht. In de maand Februari werd op de iyn Lei denHeemstede ontvangen 8.085 7.434); op de lijn Amsterdam—Zandvoort 101.141 106-356) en op de stadslijnen Haarlem 63.990 61.814). De bedragen, tusschen haakjes geplaatst, duiden aan de vervoer-opbrengsten gedurende de maand Kebruari 1927, De vereeniging „Vooruit" ter bevordering van de paardenfokkerij, in Haarlemmermeer, heeft thans bepaald, dat het dezen zomer op het gemeenteiyk sportterrein, te Hoofd dorp te organiseeren ééndaagsch concours- hippique zal worden gehouden op Donder dag, 19 Juli. a.s. Dinsdagmorgen ontstond brand in een waschschuur, staande naast de woning van den heer J. A. van L„ aan den Hillegommer- dijk, te Nieuw-Vennep. De schuur stond weldra in lichtelaaie en brandde geheel af. Met emmers water wist men uitbreiding van het vuur te voorkomen. De brandweer behoefde niet uit te rukken, omdat het vuur inmiddels was gebluscht. De brand is ontstaan door een wasch- fornuis. Verzekering dekt de schade. Onder voorzitterschap van den Directeur, den heer G. de Jong, werd te Amsterdam de jaarvergadering gehouden van het On derwysfonds voor de Binnenvaart. De vergadering werd bijgewoond door den regeeringscommissaris, den Inspecteur voor het Nijverheidsonderwijs M. J. van Alphen de Veer te 's-Gravenhage. Het jaarverslag van den Directeur werd goedgekeurd. De financieele verslagen met het report van het accountantsonderzoek werden goedge keurd. De vergadering besprak vervolgens de po sitie van den Directeur, wiens bezigheden voor het Onderwysfonds zich voortdurend uitbreiden. Overwogen wordt de Binnenvaartsehool te Gouda op te heffen en in de plaats daar van een te vestigen te Hoogeveen. daar te Gouda het verblijf der schippers in den regel te kort duurt om een voldoend aantal leerlingen te waarborgen. Ten opzichte van de school te Zwartsluis, waar het aantal leerlingen voortdurend aan sterke schom melingen onderhevig is, werd besloten een goede regeling te treffen met het onderwy- zend personeel. Als nieuwe bestuursleden werden toegela ten de heeren J. v. d. Molen Tzn. voor het voor het Nationaal Comité voor Onder wijs aan Schipperskineren aan Christelijke Scholen met Internaat en M. de Zeeuw voor den Ned. Bond van Christelijke Fa- brieks- en Transnortarbeiders. Tot rechtskundig adviseur van het On derwijsfonds voor de Binnenvaart werd be noemd Mei. C. Frida Katz te Amsterdam. Vastgesteld werd het examen-programma voor de leerlingen van het Instructie-vaar tuig „Prins Hendrik". Opgemaakt werd de voordracht voor de Examencommissie voor de Binenvaart. In de plaats van den heer J. J. van Capelle, die thans tien .iaar voorzitter was en we gens hoogen leeftijd had bedankt, werd tot voorzitter aangewezen de heer T. L. Mel- lema. Inspecteur voor de Scheepvaart te Groningen. Besloten werd een vereenvou digd examen in te stellen voor oudere schinpers en tot het instellen van een ha vendiploma voor Rotterdam en Amsterdam Benoemd werd een commissie van advies en steunverleening aan schippers die kin deren aan den wal wenschen te plaatsen voor onderwijs. Voorts werd besloten aan het Nationaal Comité voor Onderwijs aan Scbinperskinde- ren aan Christelflke Scholen met Internaat steun en medewerking te verleenen voor het bouwen en exnloiteeren van een pensionaat voor jongens te Rotterdam. De heer S. J. van Efferen te Rotterdam werd benoemd tot administrateur voor het samenstellen en byhouden van een register van aan boord wonende schipperskinderen. Tot leden van de comm'ssie, belast met het toezicht op dezen arbeid, werden benoemd Rector J. Kerkvliet, voorzitter van de Schippersvereeniging „St. Nicolaas" te Rot terdam en G. de Jong, directeur van het Onderwijsfonds. Besloten werd toe te treden als lid van de op te richten Federatie van School fondsen. Ten slotte werd besloten de bestaande commissie van advies inzake het lager on derwas aan schipperskinderen, waarin alle onderwijzers-organisaties zijn vertegenwoor digd. te bestendigen om voor zaken, die e? „ger onderwijs aan schipperskinderen oetrenen, voortdurend in contact te blijven met het Onderwysfonds voor de Binnen vaart. Men meldt ons uit Amsterdam: In de Helmerstraat by de J. P. Heye- straat, waar arbeiders van de electrische centrale aan het werk zyn, is hedenmorgen een groote kabelspoel plotseling weggerold en tegen den gev^l van een huis terechtge komen. Een man, die het naderend onheil te laat zag, werd tusschen de kabelspoel en den steenen muur doodgedrukt. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot steun aan de keramische industrie verworpen met 50 tegen 42 st. Het 125-jarig bestaan van de R otterdam- sche Kamer van Koophandel en Fabrieken. De ontploffing der vuurwerkfabriek te Koedoes. Het congres der Hereeniglng te 's-Gra venhage. De minister van Waterstaat heeft geant woord op de vragen van den heer Hermans inzake de kwestie der Maasbrug te Maas tricht. Voor de Haagsche rechtbank is heden be gonnen het proces tegen de gearresteerde Indonesische studenten, beschuldigd van op ruiing tegen het Nederlandsch gezag. De kwestie der Hongaarsche wapensmok kelarij in den Raad van den Volkenbond. Te Ludwigsdorf, bij Neurode, heeft een ernstig münongeluk plaats gehad. Er zUn zes dooden en vele gewonden. Jhr. Beelaerts van Blokland zal de Poolsch-Litausche onderhandelingen te Ko- nigsbergen presideeren. Het Japansche prinsesje overleden. Hoogste Barometerstand: 771.9 m.M. te Acureyry. Laagste Barometerstand: 754.3 m.M. te La Coruna. Verwachting: Zwakke, tot matigen N. O. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waar- schijniyk regen- of sneeuwbuien, kouder. Barometerstand 9 uur v.m. 763. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgesoken om 6.22. Men seint ons uit 's-Gravenhage: Onder buitengewone belangstelling, hoe wel de president had beslist, dat alleen de genen, die met het proces te maken heb ben, werden toegelaten, is heden de straf zaak tegen de Indonesische studenten Hat- ta Sastro Amidjojo, Parmontjak en Ad- hemingrat, beschuldigd van opruiing in het tydschrift Perhimpoenan Indonesia, tegen het Nederlandsche gezag, voor de Haagsche rechtbank aangevangen. Verdedigerszijn Mrs. Duys-Mobach en mej. Weber te 's-Gravenhage. Verdachten ontkennen, dat tot geweld is aangespoord, terwijl Hatta beweert, dat het contact met de commu nistische partij (P. K. I.) slechts bestond in verband met de vorming van een natio naal blok en niet met een communistisch doel, zoodat ook geen contact bestond me' Moskou. Het verdrag betreffende sanitair toezicht op de Scheepvaart. By het afdeelingsonderzoek door de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot goedkeuring van het tusschen Nederland en België gesloten verdrag, ten doel hebbende, de toepassing van de maatregelen van het sanitair toezicht op de Scheepvaart meer afdoende en minder hinderiyk te maken verklaarde men algemeen zich daarmede te kunnen vereenigen. Verscheidene leden verklaarden gaarne te zullen zien, dat ook met andere landen een soortgeiyk verdrag zal worden gesloten. Vele leden gaven als hun oordcel te ken nen, dat de Nederlandsche tekst van he: verdrag op een groot aantal punten wei nig juist schynt. Ware het niet aldus dez leden dat uit de stukken duidelyk biykt dat het verdrag in het Nederlandsch én ii; het Fransch is gesloten en dat daarbij aar. het Nederlandsch een eerste plaats is ge geven, men zou geneigd zyn den Nedcrland- schen tekst voor een minder geslaagde ver taling van den Franschen aan te zien. Eenige leden gaven in dit verband als hun meening te kennen, dat bij het sluiten van een verdrag tusschen Nederland en België het Nederlandsch een officieele taal is. Eenige leden vestigden er nog de aan dacht op, dat by de voorbereiding van dit verdrag verz:).nd is het advies der reeders In te winnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1