Stadsnieuws. j G. F. H, I. PASTOOR - HAARLEM KASSIER EN CCMMISSiONNAIR IN EFFECTEN Amsterdamscfee Beurs Verkeersongevallen ilERINCA WUTHRTCH MUZIEK. 'liilip s Kdd.o - loesteaeo Nso. Reisvereeniging NIEU NIEUWE GRACHT 57 - TELEFOON 12066 KANTONGERECHT. Een hondengeschiedenis DE SPAARNEB4MK Haarlem - Amslerdam Aanbesteding 1023/ie. icc»/ie 1C1%, 989/i, 270J 1781 173# 173# 270 426 142 17Ci 563| 561 1101 144J 1000 165 J 144 3231 2C8 1 3441 77| 85 Vs 596 462 248 510J 140 192# 6!15/,« 227/g 5215/,a 53 J Onderl. MH. van Verzekering „De Nederlanden" GEMEENTERAAD. De Middenstandscertrale voor Haarlem en omliggende gemeenten DE AUTO- EN RIJWIEL DIEFSTALLEN De liefhebbers oefenen onvermoeid hun bedrijf uit Ned. R.K. Volksbond Oud-Schoten Sir Henry Deterding in het Kennrmèr-Lyceum Krankzinnigenverpleging MARKTNIEUWS. Onder leiding van den heer D. de Vos uit Bloomendaal maakte een 20-tal leden van de aid. Haarlem, der N. R. V., Zaterdagmid dag een uitstapje naar Leiden, met als reis doel bezichtiging van de Hortus en de Leid- sche Sterrenwacht. In de Hortus werden onder deskundige leiding der klassen voor de palmen e.a. tropische planten bezichtigd, waaronder natuurrijk- de verschillende Indi sche cultuurgewassen niet ontbraken. In een der kassen stond een teiltje met een paar jonge plantjes van de Victoria Regia, waar van de blaadjes, later zoo geweld.g, thans nog de grootte hebben van een flink rozen blad. Buiten was nog weinig te genieten. Des avonds werd de Sterrenwacht bezocht. Eerst werden verschillende instrumenten bezichtigd en 't gebruik daarvan verklaard. Onder dezen waren er enkele van groote historische waarde. Toen naar den koepel, waar een groote telescoop is opgesteld. Een flinke spleet m het koepeldak gemaakt, de koepel gedraaid, zoodat de maan zichtbaar werd, de kijker op de maan gericht en de bezoekers konden de nachtvorston yan nabij bekijken, de kraters en kraterwallen bewonderen, de „zeeenen vlakten aanschouwen en andere dingen, die men met het ongewapend oog niet te zien krijgt, waarnemen. Vervolgens werd Castor uit de Tweelingen in 't gezichtsveld genomen en opgemerkt, dat Castor uit 2 Cas.ors be staat, dus een dubbelster is. Daarna werd de kijker op 't prachtige sterrenbeeld Orion gericht en de kolossale nevelvlek daarin be wonderd. Toen moesten de N. R. V.'ers plaats ma ken voor een ander gezelschap, dat ook gaarne zijn aandeel van de „Wonderen des Hemeis" wilde genieten. Tenslotte trok 't gezelschap naar de pro jectiezaal, waar eenige hemeifoto's werden geprojecteerd. Jammer genoeg was er geen gelegenheid de fotografische afdeeling te bezichtigen. Deze zal echter binnenkort aan de beurt komen. Zeer voldaan keerde 't gezelschap met den trein van half 11 uit Leiden naar Haarlem terug. De levering van 55.000 trottoirtegels. De inschrijving hiervoor was ais volgt: P. P. Bos Zonen. Alphen a d. Rijn, 125. Bouwmaterialenmaatschappü Luyten, Lek- kerkerk 155. N.V. Beton Mij. Grotius te Gorkum, 115. Van Dijk Jr., Alphen a. d. Rijn, 131. N. V. Hollandsche Basaltinetegelfabriek, Rotterdam 126. N.V. Steenhouwerij v. h. V. A. J. J. Trou- pin, Haarlem 114.40. N.V. Betondak en Bouwmaterialenhandel, Arkel 135. De bedragen zijn per 1000 stuks. Laagste inschrijver is de N.V. Steenhouwe rij vii. V. A. J. J. Troupin te Haarlem voor 114.40. Gisterenmorgen moest voor 't Kantonge recht verschijnen de heer v. H. uit Bever wijk. terzake hij een hond, die meermalen blijk had gegeven van valschen aard te zijn, niet onder zijn toezicht had gehouden met het gevolg, dat deze op 10 Febr. 1.1. een dame had lastig gevallen en gebeten. Mevr. D. reed op den bewusten dag op den Zee weg onder de gemeente Wijk aan Zee te fiets, toen zij door den herdershond, toebe- hoorend aan v. H. werd gebeten, en aldus een groot gat was ontstaan in haar mantel, welke mantel als bewijs ter terechtzitting aanwezig was. Door de civiele partij was vordering voor schadevergoeding ingediend voor dezen mantel ten bedrage van 69.10. v. H. liet zich door een gemachtigde ver tegenwoordigen. Mevr. D., als getuige ge hoord, verklaarde, dat de hond haar reeds vijf maal te voren op verschillende tijdstip pen had lastig gevallen, waardoor ten dui delijkste bleek dat de hond van kwaadaar- digen aard moest zijn. Om deze redenen had zij den hond ook met een schop ge slagen, die toevallig daar aanwezig was en had aldus uit zelfverdediging gehandeld. Achteraf echter bleek ook, dat er een oude veete bestond tusschen v. H. en mevr. D„ welke laatste ook een hond bezat en dat hierover wel eens woordenwisselingen waren geweest. De ambtenaar van het O. M. was van meening uit de getuigenverklaring, dat de hond wel inderdaad had gebeten en gevaar lijk kon verklaard worden, doch kon zich er niet niet mede vereenigen, dat de eige naar altijd in staat is, zijn hond vast te houden, doordat deze ongevaarlijk blijft. Dientengevolge vroeg hij vrijspraak. De Kantonrechter hierop het woord ne mend, vereenigde zich met deze uiteenzet ting en bevstigde de vrijspraak, en ont zegde tevens aan de civiele partij de inge diende vordering van 60.door mr. Fok ker ingediend voor de gemaakte rechtskos- ten. HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING. Voor het zevende concert: Mengelberg met zijn orkest. Bovendien medewerk ng van een klein dameskoor en Hendrik C. van Oort, bas. Een zeer varieerend programma: Bach, Bloch, Rudolf Mengelberg, Wagner en Litszt. Varieerend, bont zou men het zelfs kunnen noemen en toch ook weer eenigermate een tonig. Bloch en Rudolf voldeden niet geheel. Van Ernest Bloch lezen we in het tekst boekje, dat hij „onder den druk van den grooten wereldoorlog en in wanhoop aan een toekomst in Europa", zijn werkkring te Genève vaarwel zegde, als avonturier door de wereld trok en juist een vruchtbare periode van compositie achter den rug had. Van 1912!16 ontstonden dan de groote werken, die de laatste jaren door Dr. Muck en Dr. Mengelberg hier zijn geïntroduceerd. Verlangend zien wij echter nog steeds uit naar de nieuwe scheppingen van na 1916, want de andere kunnen ons niet uitermate bekoren. Van „Schelmo", He'oreeuvvsche rhapsodie voor cello schreven wij destijds na de eerste uitvoering te Amsterdam, dat 'teen tamelijk lang uitgesponnen werk was, bijna een voortdurend mediteeren over sentimen- teele, melancholieke melodieën, slechts enkele malen onderbroken door een heftig bewogen tusschenspeL Echter moesten wij erkennen, dat er veel persoonlijks in schuilde, niet het minst in de orkestrale klankleuren. Toch heeft dit werk ons meer getroffen dan de thans gespeelde symphonie „Israël". Het tekstboekje vermeldt qmtrent dit werk o.a., dat deze symphonie de uitdrukking is der tragiek van het Joodsche volk. wy twy- felen er niet aan, dat dit de bedoeling* van den componist is geweest, doch de muziek heeft niet aldus tot ons gesproken (d e tragiek hebben we menigmaal beter gevoeld uit de oude oratorium- en operawerken der klassieke meesters). Een geagiteerd Allegro moet de rustelooze 'bewogenheid van het ras karakteriseeren. Maar al die bewogenheid, die felle uitbarstin gen zijn zoo leeg van inhoud. Daar, waar Bloch die geagiteerde deelen afwisselt met rustig gehouden muziek, bereikt hy meer, al is ze dan niet geagiteerd, maar meaitee- iend. Het slotdeel is een „fragment vol berusting, •en uiting van vertrouwen en hoop op Gods oestiering!" In soli voor sopraan, alt en bas, n mannenkoor klinkt het steeds „Adonai. mon Eiohim", Heer, mijn God. Dit is nog het >est geslaagde deel, hier spreekt tenminste •en ziel uit. wy meenden voor het laatste mannenkoor een indrukwekkende, Jiddische nelodie te hooren. Waarom Bloch er niet neer aanwendde is ons een raadsel. Na de uitvoering van dit werk ging Men gelberg voor in hulde te brengen aan de soïis- en en het dameskoor. De bezoekers volgden iem na, maar tiet applaus klonk niet pon taan. Na de pauze ging het „Requiem" van Rudolf Mengelberg, een werk mét weinig oor- pronkeiijkheid, zeggingskracht en verband Hendrik van Oort, invallende voor Thomas Denijs, vervulde zijn taak volkomen be- ireerscht, doch kan het gemis aan voldoende 'nnerlykhe'd niet verbergen. De componist verscheen op het podium en kreeg een krans. Het concert werd ingeleid" met een simfonia van. één der zoons van Bach, Johann Christian genaamd. Een eenvoudig, charmant werkje met een zeer zangerig middendeel ets fUn gerhythmeerde, tintelende hoekdeelen, en besloten met Wagner's voorspel „Lohengrin" en Liszt's „Les Préludes". Het voorspel met een ongekend verfy'nde strykorkestklank en een verbijsterend volume van het koper (of dit laatste de bedoeling van Wagner is geweest, bespreken we hier verder maar niet), het sympiioniseh gedicht met een élan, een ongeëvenaarde klanklcleu- renpracht, een scherpe uitbeelding, zooals men dat van Mengelberg kan verwachten. Is het te verwonderen, dat toen pas de be zoekers zich recht dankbaar uitten voor schepper en herschepper van het aangebo dene? Dit behoeft geen aanwyzing te zyn om hier slechts Wagnsr en Liszt te brengen. Nouveauté's zyn welkom, doch liefst met minstens even groote waarde als de uit te voeren andere werken. O. K. MEDEGEDEELD DOOR DONDERDAG 8 MAART. Middagkoersen van gisteren. Staatsleeningen. 5% Nederland 1919 57; Nederland 1913 4y2 Nederl. 1317 6% N.-Indië 1923 D 4J4 N.Ind. 1926 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel My. Resc. Dito Namens den Directeur van Openbare Werken te Haarlem Is in het bureau van dien dienst aanbesteed: Industrieën. Jurgens gew Nederl. Kunstzyde Maecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Indnstr. Buitenland Anaconda U. S. Steel Handelsohdern. Comp.comm. du Liège Mijnbouw. Boeton MUnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dcrtsche Petr Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub Serbadjadi Silau V I. C. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend Kon. Hed. Stoomb. Kon Paketvaart My. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker. H. V, A Java Cultuur Foerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie '°l15/i6 83| 95 250 b 197 183 207# S% 39# 765^ 404 l2!3/g 183 161 4 Dinsdagavond werd ten kantore van bo vengenoemde Mij. aan de Ged. Oude Gracht 29 de jaarlijksche vergadering gehouden van Commissarissen en Directie met een commis sie van controle uit de verzekerden, bestaan de uit de heeren J. E. Boddens Hosang te Laren, M. A. Deurloo te Alkmaar, A. Nieman Sr., P. v. Tongeren en J. W. IA. v. Willige, allen te Haarlem. De directeur, de heer T. Verschoor, gaf een overzicht over het boekjaar 1927, waaruit bleek, dat de productie was vooruitgegaan met 810 posten, omvattende een verzekerd kapitaal van 198.328.50 en een jaarpremic van 7927.30. In totaal liepen er op 31 December 1927 7320 posten vertegenwoordigende een verze kerd kapitaal van 1.281.363.03. Aan premie werd geind 40256.98;j. De uitkeeringen be droegen 3284. Het bedrag, dat bij de premie-reserve moet worden gestort, kan nog niet worden ver meld, daar de wiskundige-adviseur der Mij. nog niet met zijn desbetreffend rapport ge reed was. Ds winst, waarvan reeds eenige af schrijvingen waren gedaan, doch waarvan nog de storting in de premie-reserve afmoet bedraagt 16148 57, zoodat nog overbiyft voor diverse doeleinden ruim 3C00. De verschillende cijfers werden door de commissie uit de verzekerden gecontroleerd ■en in orde bevonden. Hoewel het hier een jonge Mij. betreft, kan zij toch ongetwijfeld op een goeden stand van zaken bogen en de resultaten over het afgeloopen jaar zijn zeker gunstig te noemen De president-commissaris, de heer H. Beekman te Bloemendaal, bracht dan ook aan het slot der vergadering een woord van dank aan Directie en personeel der Mü. voor het goede en zakeiyke beheer der Maat schappij. Hedenmiddag vergaderde de gemeenteraad ondèr voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig by het begin der vergadering de heeren Bruch, Stam, Groenendaal, Wolzak en Roodenburg. Haarlem en de ontwapening. De heer Peper heeft de volgende motie in gediend De Raad der gemeente Haarlem, kennis genomen hebbend van de ontwapeningsvoor stellen, door de delegatie der Russische Sov jet-republiek, bij de jongste voorbereidende ontwapeningsconferentie te Genève, inge diend; spreekt zijn volkomen instemming met deze voorstellen uit; vertrouwt, dat bovengenoemde voorstellen op de 15 Maart a s. te Genève beginnende voorbereidende ontwapeningsconferentie aan de orde gesteld en aangenomen zullen wor den. Deze motie wordt niet gesteund en komt dus niet in behandeling. De heer OVERSTEEGEN wil het adres van de bewoners aan de Amsterdamsche Vaart, dat naar B. en W. om prae-advies gaat, bespreken, doch met algemeene stem men besluit men, hem thans niet het woord daarover te verleenen, doch het prae-advies af te wachten. Eervol ontslag Aan B. de Boer en mej. J. S. J. Weertman wordt eervol ontslag verleend, resp. als hoofd en onderwyzeres aan school 14. Instelling Schoonheidscommissie De meerderheid van B. en W. stelt voor niet aan te nemen het voorstel Loosjee c.s., B. en W. uit te noodigen, de instelling van een Schoonheidscommissie voor te be reiden met concept-verordening. Aangehouden in verband met de afwezig heid van wethouder Bruch. Vergoeding art. 205 L. O.-wet 192C B. en W. stellen voor, aan het bestuur dei bijzondere lagere school Dreef 20 250 te vergoeden, als zijnde de huurprys van de door hen gehuurde gymnastiekzaal in het gebouw Kleine Houtweg 47. Aldus besloten. Grond in erfpacht. B. en W. stellen voor, hen te machtigen aan J. P. A. Nelissen, alhier in voortdurende erfpacht uit te geven 437 M2. grond gelegen aan de Dubbele Buurt, tegen een erfpachts canon van 0.88 per M2. per jaar en aan F. G. J. Sernee 318 M2. grond, gelegen aan de Zonnebloemstraat tegen een erfpachtscanon van 0.77 per M2. per jaar. De machtiging wordt verleend. Subsidie R. K. bewaarschool. B. en W. stelen voor, van 1 Jan. af aan de byzondere bewaarschool aan den Korte Zyl- weg 9. voor elk kind, dat die school bezoekt en wiens ouders in Haarlem wonen, een sub sidie te verleenen tot een bedrag, gelyk- staande aan hetgeen de gemeente Bloemen daal per kind en per jaar voor haar leerlin gen toekent, doch tot een maximum van 27 50 per jaar. Aldus besloten. Vergoeding art. 72 L.O.-wet 1920. B. en W. vragen een crediet van ten hoog ste 115 aan. om aan het bestuur der R. K. schcolvereenlging de noodige gelden te ver schaffen voor het aanschaffen van een vitri nekast tot het bergen en exposeeren van delfstoffen, enz. Het crediet wordt verleend. Vergoeding art. 100 L.O.-wct 1920. De besturen der bijzondere scholen voor gewoon lager onderwys aan de Timorstraat 17 en aan de Gen. de la Reystraat 8 hebben verzocht de vergoeding over 1926 bedoeld in art. 100 der Lageronderwijswet 1920, alsnog te mogen ontvangen. B. en W. meenen daar de termijn van inzending niet in acht is genomen, op deze verzoeken afwijzend moet worden beschikt. Aldus besloten. Het maken van een uitgang. B en W. stellen voor aan H. Willemse ver gunning te verleenen tot het maken van een brug (uitgang) over de bermsloot langs den Nieuwe Weg en hem verhuren 9 M2. grond tegen een jaariykschen huurprys van 0.12 per M2. Aldus besloten. Aankoop perceel B. en W. stellen voor, voor 1.550 aan te koopen een perceel aan de Valkestraat. Aldus besloten. (Zie vervolg Derde Blad). (Vervolg) Viering van het Eerste Lustrum der Middenstandscentrale. Dinsdag 9 October 1928, zal de Midden standscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten vijf jaren bestaan en er is alle recht en reden voor, om dit le lustrum fees- teiyk te herdenken. De vergadering besloot met algemeene stemmen, dat de Middenstandscentrale haar eerste lustrum openlijk en officieel zal her denken op den genoemden oprichtingsdatum en dat voorts op dien dag een gemeenschap- peiyke maaltijd zal worden gehouden, even wel buiten bezwaar der kas, zoodat de op de begrooting uitgetrokken geiden alleen zuilen besteed worden voor de offlcieele viering en alzoo zullen moeten dienen voor een inten sieve propaganda ten bate der or'an.sacie van den H. en I. Middenstand van Haarlem en Omliggende Gemeenten, en in het alge meen als een krachtige propaganda voor den H. en I. Middenstand. Een aparte Feestcommissie werd niet noo- dig geacht en dus ook niet benoemd; het Bestuur, dat uit de voorzitters der negen vereenigingen bestaat, kan zelf best voor de organisatie derzelve zorgen en zal te zijner tijd van de plannen aan de ledenvergade ring mededeeling deen. Plannen voor 1930 Dit agendapunt werd door den secretaris, den heer P. J. M. van Tetering, ingereiü Na de zoo schitterend geslaagde Haunt in 1921 was destijds reeds in beginsel besloten deze Tentoonstelling telkens om de vyf ja ren te houden. Dat zou dan dus zijn in i929! Maar het jaar 1930 werd geschikter geacht. Gedacht wordt aan een grootscne reclame voor Haarlem en de Haariemsche streek. Het spreekt evenwe. reeds als vanzeif, dat deze met allen door de Centrale kan georgani seerd worden. Daartoe zal de gansche bevolking van Haarlem en Omliggende Gemeenten moeten gemobiliseerd women en de belangstelling m zeer breeden kr.ng moeten worden opge wekt, wil althans de onderneming, ook in i'inantieel opzicht, kans van slagen hebben. De secretaris Wyst er voorts op, dat ook in 1930 de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" haar eeuwfeest viert. Een ge lukkig samenvallende gebeurtenis en liet is met haar, dat wy ook zeker contact zullen moeten zoeken, aldus spr. Natuurlijk zal, gaat een en ander door, de Middenstandscentrale een belangrijk aande:l m de werkzaamheden moeien nemen, zij het alleen maar voor haar praestaties met ais „pièce de millieu" een tweede, doch thans een veel grootscher te organiseeren Kamit. Al lykt de tyd nog zeer ruim, toch is dit zeer betrekkeiyk. In 1928, in dit jaar toch, zullen we het omtrent de plannen eens moeten worden, we zullen het contact hebben te bewerkstel ligen men denke vooral ook aan de Ver. voor Vreemdelingenverkeeren 1929 zal het werkjaar by uitnemendheid moeten worden. Keurt deze vergadering de gedachte, thans ontwikkeld, tenminste in beginsel goed, dan zullen door hot Bestuur de greote lijnen worden uitgestippeld en deze in druk aan alle leden der Centrale worden toegezonden. Dan kunnen voorts deze grondgedachten, geamendeerd, in een speciale vergadering der Centrale behandeld worden. Wordt dan overeenkomst verkregen, dan kan de Centrale voor dit onderdeel der groote onderneming een hoofdcommissie van uitvoering benoemen, welke dan nader gaat détailleeren en een en ander uitwerken. Na eenige gedachtenwis3eling werd spon taan de grondgedachte door de vergadering met algemeene stemmen goedgekeurd en werd feitelijk dezen avond de eerste stap ge zet in de richting eener tweede Hamit 1930. Het geven van kortingen aan Personeelsvereenigingen van Pu bliekrechterlijke lichamen cn aan andere Vereenigingen Dit punt werd ingeleid door het bestuurs lid, den hear J. H. J. Keiler, den voorzitter der Bloemendaalsche Middenstandsvereeni- ging. Een zeer uitvoerige gedachtenwisseling ontstond. Algemeen werd deze uitwas in het zaken- en bedrijfsleven afgekeurd. Men wees op de groote onbillykneid en onrechtvaardigheid ten opzichte der overige cliënteeie, welke dus in een bepaalde zaak 5, 10, 15, 20, 25 en meer procenten betalen boven de pryzen, welke berekend worden aan leden van die personeelsvereenigingen, die hun contributie- kaart vertoonen, zonder eenige andere ver dienste dus. Dat is in hooge mate onrecht vaardig! Bovendien is het gevaar zeer groot, dat zoo 'n winkelier, die ten slotte toen aan zyn winst komen moet. zijn verkoopprijzen ver- hoogen gaat, hetgeen een nadeel voor stad en omgeving is, ófwel, dat hy knoeien gaat met kwaliteiten maten of gewichten, aldus zette spr. uiteen. In een en ander schuilt dus een gevaar, dat een algemeen karakter draagt voor den H. en I. Middenstand. De mogelykhcid werd onder de oogen ge zien, of de Besturen dier Personeelsvereeni gingen niet tot reden zouden zijn te bren gen, doch van deze, d 1 zelf het fatale sy steem hebben gecreëerd, was geen heil te verwachten, meende men. Ten slotte werd besloten langs organisato- rischen weg een krachtige actie tegen deze wiens firma ooit deze kortingen toestond (zy handelingen te gaan voeren. Een ter vergadering aanwezig zakenman, waren buiten zijn aanwezigheid toêgezegd) zegde toe, dat hy het verkeerde daarvan in zag en dat zij reeds den volgenden dag zou den worden ingetrokken. De voorzitter zegde hem daarvoor hartelijk dank en de verga dering onderstreepte dit met applaus. Een ander lid der Centrale had inzage ge kregen van de lijst der kortinggevers en had opgemerkt, dat ook zijn slager daarop stond en een korting gaf van 10 pCt. Hy had daar op de rekeningen van vyf jaar terug opge teld en had, als gelijkberechtigde klant, den slager gesommeerd 10 pCt. over de leverin gen van de laatste 5 jaren terug te be'a'en. als hebbende deze gelden teveel betaald. Bij niet-betaling zou bij van verdere leveran ties worden uitgesloten Ook werd de vroegere lijst der korting gevers vergeleken met de pas uitgekomene en gebleken was, dat na de actie, door de Centrale bereids ingesteld, verschillende na men niet meer on de nieuwe voorkwamen. Aan dezen braf tde voorzitter hulde voor deze daad, waaruit spreekt een organisato rische discipline. Nog werd opgemerkt, dat het aan de amb tenaren van gemeente en van het P. E. N. strikt verboden is kortingen aan te n-men van' handelaren, die aan deze officie' 1 li chamen leveren waaruit blykt, dat degenen, die op de lijst der kortinggevers voorkomen, geen leveranties aan gemeente of aan het P. E. N. kunnen doen De vergadering betreurde het levendig, dat nog zoovele branche- en patroonsvakvereeni- gingen op zichzelf staan en niet zijn aange sloten bij de verschillende standsorganisaties, waardoor zij zitting hadden in deze Centrale. Hoe gauw zou dan aan dergelijke misbruiken een einde kunnen worden gemaakt. Contact tusschen de diverse Mid denstandscentrales De voorzitter brengt dit punt in bespreking en licht het t08. Het is allerminst de bedoe ling 'n Landeiyke organisatie te stichten van Middenstandscentrales, want dan zouden wy het ergste krijgen, wat in het Organisatie- 1 leven kan voorkomen, n.l. een Bond. Wy blijven vasthouden en krachtig steunen onze arie Nationale Hoofdbenden. Het doe! is alleen, dat van t.jd tot tijd onder leiding van onze drie Bonden, dus van de Federatie, de diverse Centrales elkaar eens ontmoeten, dan elkaar mededeeling acties, enz. De oedoeling dus om elkaar te leeren en te onderrichten. Dergelijke samen komsten zouden neel gevoeglijk kunnen plaats hebben op de dagen, dat onze Hoofü- bcnüen hun Congressen houden. Het bestuur stelt nu voor, dat wij aan het Federatiebestuur onzer drie I-Ioofdbonden zullen vragen of daartegen bezwaren be staan niet alleen, cfoch of het deze gedachte toejuicht. De vergadering kon zich met deze ge dachte en met dit voorstel vereenigen. Bij de rondvraag werd besproken het ar tikel van den heer P. J. M. ven Tetering in de stedelyke bladen, getiteld: „Vaststellen van rooilijnen of diefstal in het kwadraat." Be eerste spreker betuigde zijn groote in genomenheid met dit artikel en wees er op, dat het vaststellen van rooilijnen, afgeschei den nog van de schadevergoeding, syno niem is aan het doodmaken van esn straat. De vloed van spreken scheen los to barsten 'doch de voorzitter sneed hem af met de me dedeeling, dat reeds in het testuur de kwes tie was behandeld cn dat besloten was deze rooi- of rooflijnenkwestie als agendapunt op de e.v. vergadering der Centrale te plaatsen. Dan zullen ook degenen, die bij het secre tariaat hun plattegronden hebben ingeleverd, om aan te toonen, hoezeer zij door de ge meente zijn gedupeerd en benadeeld, in de gelegenheid worden gesteld persoonlijk, deze aangelegenheid te belichten om den ernst der „rooflijnkwestie" zoo duidelijk mogelijk te illustreeren, aldus werd uiteengezet. Met voldoening mochten de afgevaardig den de Buitengemeenten weder constnteeren dat in hun gemeenten een rechtvaardiger sy steem wordt toegepast. Nog werd door den voorzitter van Zand- voort medegedeeld, dat een krachtigs actie in Zandvoort zal worden ingezet voor betere spoorwegverbindingen, voor lagere tram tarieven, enz. zaken, welke de belangen van Zandvoort ten zeerste bedreigen en waar voor de krachtige hulp van de Midden standscentrale zal worden ingeroepen. De heer Brokmeier zal deze aangelegenheid in de e,v. bestuursvergadering ter if ake bren gen en bij voorbaat reeds werd hem ds mede werking der Centrale toegezegd. De secretaris, de heer van Tetering, brengt in herinnering de hoogst belangrijke enquête voor de Haariemsche Streek, welke is inge steld door de Redactie van de Nieuwe Haar iemsche Courant en in deze Courant succes sievelijk gepubliceerd. Het valt ook de betreuren, dat deze en quête, in hooge mate fcelangryk en waarin ook de Middenstandscentrale haar stem heeft doen hooren, niet in brochurevorm is uitgegeven. Te betreuren, omdat de artike len in dagbladen nu eenmaal slechts „een- dagsvliegjes" zijn en deze enquête, welke voor de toekomst van deze streek zoovele belangrijke wenken bevat mag niet verloren gaan. Daarom stelt spr. voor, dat aan B. en W.- van Haarlem zal worden verzocht op de een of andere wijze te bevorderen, dat deze en quête in haar geheel in een of ander ge meentestuk v/orde afgedrukt en dat voorts ook de Kamer van Koophandel besluite, deze enquête in haar archief op te nemen. De vergadering kon zich met dit voorstel unaniem vereenigen, doch wenschte vast te leggen, dat zij daardoor zich niet vereenigde met alle wenken, welke in die enquête ge geven waren. Alleen werd zij geleid door de gedachte, dat het dossier der enquête zeer belangryk was en dat het diende opgelegd te worden, om daardoor niet aan de vergetelheid te worden ontrukt. De voorzitter constateert aan het slot, dat dezen avonct zeer belangryk werk is verricht. Hij pry'st den aangenamen toon, welke ty- dens de besprekingen geheerscht heeft en hoopt, dat de volgende vergaderingen in 1928 zoo mogelijk nog belangryker en vruchtdra- gender zullen zyn. Goed afgeloopen Omstreeks kwart over 2 Dinsdagmiddag dag had een wielryder het ongeluk juist voor een rijdende tram te vallen op de kruising KruiswegRozenstraat. Doordat echter de tram nog tydig kon stoppen, is het geval goed afgeloopen en de wielryder aldus aan een groot gevaar ontsnapt. Dinsdag is bij de politie aangifte gedaan van% diefstal van een rijwiel, hetwelk ge plaatst was in een gang van een kantoorge bouw aan de Ged. Oude Gracht. Voor een perceel aan den Verspronckweg is eveneens gisteravond een rywiel ont vreemd. Een waarschuwend voorbeeld voor velen hun fietsen nimmer onbeheerd te laten staan. Ook de „gratis auto-ritjes"-liefhebbers hebben hun ongeoorloofde liefhebbery' voortgezet. Toen een heer uit Amsterdam gisteren avond zijn auto voor een perceel aan het Lorentzpiein had geplaatst, kwam hij na eenigen tijd tot de onaangename ontdek king, dat zijn auto verdwenen was. Hij deed hiervan onmiddellijk aangifte bij de politie. Hedennacht 2 uur is deze onbeheerd in de Verlengde Wouwermanstraat terugge vonden. Dat het slechts te doen is, om gratis te profiteeren van een ritje, blijkt hieruit, dat een bontjas, die zich in dezen auto bij de ontvreemding bevond, bij het terugvinden nog in den auto aanwezig was. De Dinsdag gesignaleerde gr'isb'auwe „Chrysler" met nummerplaat G 14391, is door de politie om 2 uur 's middags in de Jan de Braystraat teruggevonden. en ooren zien en luisteren naar spr., treedt ,hj thans op voor jonge menschen, die wel belangeloos naar hem opzien en naar hem luisteren, vooral wanneer hy vertelt van I grootheid en groote daden door Nederlan ders in India tot stand gebracht. Sir Deterding zal, vervolgde spr., wanneer hij de school en omringende terreinen ziet, tot de overtuiging komen, dat men op het lyceum tracht de intelleeïueele ontwikkeling ;n harmonie te brengen met de lichamelijke opvoeding. Door de ligging van school en sportterreinen, wordt dit streven begunstigd. Dr. de Vletter dankte nogmaals Sir Deter ding voor zijn komst, en vroeg hem nu het voord te nemen Sir. Deterding zeide hedenmorgen vergeiy- kingen gemaakt te hebben tusschen de school hier en zijn eigen schoolleven, o.a. op de Zsemanscliool te Amsterdam, waar men één maand vacantie had in het geheele jaar. 3pr. gelooft dat dit te weinig is en dat men toen te weinig aandacht gaf aan de lichame- Jjke opvoeding. By vergelyking tusschen het onderwijs 'lier en in Engeland, komt het spr. voor dat de jongelui ten onzent beter onderlegd zijn, doch dat in Engeland een betere „spint" heerseht. In dit verband vertelt spr. over het opvoedingssysteem in de bekende Engeische school Rugby, waar de jongens onder onmid dellijk toezicht staan van hun oudere mede leerlingen. Wat spr altijd mooi heeft gevonden in En- j l;che scholen, is, dat men byv. by een voetbaiwedstryd niet roemt op de goals die men zelf maakt, doch dat men slechts hoort: „Onze school heeft gewonnen." In Holland schijnt men voorts onder de schoolleerlingen van het werk een soort ge wetenszaak te maken; in geen enkel ander land. Komt het spr. voor, behandelen jongens en meisjes hun schoolwerk met zooveel nauwgezetheid. Sir Deterding sprak daarna over zyn le venswerk en in het algemeen over succes in de wereld. Niet iedereen kan directeur wor den van de Koninklijke, doch wel heeft ieder het in zijn macht succes in de wereld te heb ben. Het geheim daarvan ligt in één woord je: „Zelfvertrouwen." Men komt tot niets, wanneer men niet in zich zelf gelooft. Spr. zelf heeft het altijd in sterke mate gehad, en geeft daarvan eenige aardige voorvallen uit zyn leven ter iilustreering. Men moet een werk beginnen met de over tuig ng, dat men zelf ook kan wat een ander kan, en met het vaste voornemen het werk te volbrengen, kost wat kost, Voorwaarde is natuuriyk, dat men een goeds gezondheid geniet en over een normaal ontwikkeld lichaam beschikt. Voor het laatste kan de sport ons helpen. Een luid applaus dankte Sir Deterding voor deze toespraak. De gast bezichtigde daarna de sportter reinen van het Lyceum, waar hy zich met de leerlingen onderhield, en Stoop's bad, en gebruikte vervolgens de lunch in het uyccumgebouw. Gedurende den middag werd de reis naar Amsterdam voortgezet. De maandelyksche vergadering van bo vengenoemde afd. werd gisterenavond ge houden in het bondsgebouw aan de Kerk- laan. De voorzitter, de heeV Vader, opende op gebruikelijke wyze de vergadering. Aanwezig was ook de Zeereerw. heer Pas toor Dessing, adviseur der afdeeling. Mededeeling werd gedaan, dat de heer A. v. Eerde tot pachter van het gebouw was benoemd. Een vijftal nieuwe leden werd inge schreven. Tot afgevaardigde naar den Centralen Raad werd benoemd de heer C. Vader, tot plaatsvervanger de iieer C. Ouwens. De heer Vader hield hierna een lezing over sociale wetgeving. In het algemeen werd door spr. behandeld: de volkshuisves ting, verzekeringswetten, invaliditeits- en ouderdomswetten, en hy hield daarop be schouwingen, hoe deze wetten zyn tot stand gekomen. Spreker wees op de groote stuw kracht in deze van den R. K. Volksbond, K. S. A., enz. Het is de plicht de ongeorganiseerden hierop te wyzen. Met een aansporing, onge organiseerden in de R. K. organisatie te brengen, eindigde spr. Hierna bracht de Zeereerw. heer Pastoor een woord van dank aan den heer Vader voor zijn mooie causerie. Z. Eerw. zeide toe, een volgende maal een causerie te houden ovér een ander actueel onderwerp. De rondvraag bracht niet veel belangrijks. De heer H. Burger werd aangewezen als lid der Centrale Commissie. Hierna volgde sluiting. Sir Henry Dstarding bracht gisterenmorgen een be-oek pan Kennemer'^ceum. op z 'n doorreis van Hoek van Holland naar Amsterdam. Om kwart over twaalf, na het eindigen der lessen, arriveerde Sir Deterding aan het Lyceum en werd in de aula ontvangen door de daar bijeengekomen docenten en leerlin gen: ook het bestuur van het lyceum was aanwezig. Dr. de Vletter, rector van het gymnasium, opende de bijeenkomst met een welkomst woord tot de aanwezigen en een woord van dank tot den gast, voor de bereidwilligheid zijn reis te onderbreken tot een bezoek aan het lyceum. De naam van onzen gast, aldus dr. de Vletter, is geen onbekende, op verschillend gebied en om verschillende redenen heeft die naam een zeer bekenden klank. Spr. ver onderstelde dat het voor den heer Deterding een eigenaardige bekoring moest zyn voor dit jeugdig gehoor van schoolleerlingen op te treden; waar anders geen belangelooze oogen Naar de „Volkskr" verneemt, ligt het in het voornemen spoedig in Noord-Holland een R. K. inrichting voor zenuwlijders te openen. De Congregatie der Broeders van O. L. Vrouw van Lourdes te Oostacker by Gent, die ook in.Noord-Brabant belangryks stich tingen hebben als Reinier van Arkel in Den Bosch en Overdonk in Dongen, zyn voorne mens in de gemeente Heiloo (N.-H.) dicht bij het dorp zulk een inrichting te stichten. Van welingelichte zyde deelde men ons mee dat de plannen by de regeering zijn. Voorts, aldus onze zegsman, zou Broeder Junianus, thans te Dongen, als overste der nieuwe stichting optreden. De bouwplannen zijn van den architect ir. H. J. W. Thunnissen in Den Haag. Het zou in de bedoeling liggen te komen tot een zeer moderne en groote inrichting, welke in de toekomst dienstbaar zyn zal voor pl.m. 600 patiënten. De bouw zal echter geleidelyk geschieden. Gerekend wordt op een frontbreedte van 180 meter. Behalve de gewone afdeelingen dezer stich tingen worden ook gebomyd een schilders werkplaats, timmer- en smidswerkplaats, enz. Voor aan den straatweg komen dokters woning en administratiegebouw. In den voorgevel heeft men zich twee In rijpoorten gedacht, waardoor de auto's met patiënten direct kunnen rijden tot de afdee lingen waar de patiënten gestationneerd wor den. De gebouwen der broeders zijn geprojec teerd afgescheiden van het eigenlijke sana torium en rondom een overwelfd plein met tuin, waarachter weer een fraaie koepelkapel wordt gebouwd. NIEUW VENNEP, 5 Maart 1923. Elcrvel- ling Combinatie, Hotel J. de Groot Aan voer 8000 eieren. Kipeieven 5.20 tot 6. per 100; 500 eendeieren 5,30 tot 5.89 per 100; 15 ganzeneieren 16,Handel vlug. Veiling 6,30 uur. Eeïarveilïngvcreeniginjr „Ons Belang", Hó- tel J. J. Nijssen. Aanvoer 7C01 eieren. Kip eieren 5 60—7,40 per 100; 500 eend-leren g.505 80; 4 panzeneier en 14. Handel vlug. Veiling 7 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2