Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws 5TATEN GENERAAL'»® 'slïys^"^'AP)i ?er_ Tweede Kamer. Uit louter baldadigheid Tegen een boom Het wetsontwerp tot steun aan de Keramische industrie verworpen met 52 tegen 40 stemmen De Noordzeevisscherij en de wijziging der ziektewet Vragen naar godsdienst en politieke richting De corruptie in het gasbedrijf De Maasbrugkwestie te Maastricht De trekhonden POSTZEGELNIEUWS. De verduistering van 150.000 bij de incassobank te Rotterdam „Echt" Japansch 't Zijn oude bekenden Schoonmoeder kwam te dikwijls Een der oudste Nederlandsche hotels gerestaureerd Geesten op stap Van den Kattebak op den bok Een berucht inbreker voor de Rechtbank De ontploffing der vuurwerk fabriek te Koedoes I hard (S.D.A.P.), Smeenk CA.R.) en Scheu- rer (A.R.), Daarna wordt de vergadering te 5.55 tot hedenmiddag verdaagd. fabrieken tot tientallen kilometers ver i» den omtrek werd gehoord. De oorzaak van de ramp is nog niet dui delijk en daarbjj moeilijk -vast te stellen, daar de eigenaar der fabriek nog zoo in de war is, dat hij niet in staat was eenige in lichtingen te geven, terwijl getuigen ont breken. Alle werklieden zijn immers óf dood öf vermist. De gewonden, die in den om trek van de fabriek wonen, zijn wel door de politie-autoriteiten en de Europeesche en Inlandsche bestuursambtenaren in verhoor genomen, maar zij konden uiteraard zeer weinig positiefs mededeelen. Het onderzoek in die richting leverde dan ook tot nu toe geen resultaat. Te Koedoes bestonden, met de thans ver dwenen mee, niet minder dan acht vuur werkfabrieken. waarvan de verwoeste nog de best ingerichte was! Drie weken tevoren had een hoofdingenieur van het veiligheids- toezicht de geheele fabriek nog geïnspec teerd en niets onregelmatigs ontdekt. Het weinig meer dan leekenpersoneel, dat in dergelijke fabrieken pleegt te arbeiden, zal, naar men vermoedt, bij het mengen van ontplofbare stoffen ijzer hebben gebruikt in stede van koper, waardoor de ontplof fing kan zijn ontstaan. Als dit nu plaats kan vinden in de best ingerichte der acht Koedoesche vuurwerkfabrieken, dan kan men daaruit concludeeren, hoe groot ten aanzien van de zeven andere „fabrieken" de bedreiging is, die arbeiders daarin en de bevolking dier plaats voortdurend boven het hoofd hangt! Zoo ook, en in nog erger mate, in de zeer talrijke moeilijk te contro leeren fabriekjes en werkplaatsen, die over geheel Java verspreid zijn. en nog slechter zijn ingericht dan die te Koedoes. De waarde van de fabriek hieruit kan men de weinig waardevolle constructie der gebouwen afleiden bedroeg 20.000 gulden, terwijl de waarde der ingestorte woningen ongeveer een zelfde bedrag vertegenwoor digde. Inlandsche huizen zijn niet duur. Voor een zeventig k tachtig gulden bouwt de kampongbewoner zich al een, naar zijn be hoeften, heel aardig home. De weinige steenen huizen zijn natuurlijk duurder, of schoon de kwaliteit van kalk en steenen gewoonlijk zeer veel te wenschen overlaat» evenals de houtconstructies. De verzekeringsmaatschappijen, die vol komen het hachelijke van het vuurwerkbe- drijf beseffen, betalen geen cent uit, aan gezien zeer nadrukkelijk in alle verzeke ringspolissen staat gestipuleerd, dat geener lei schade, ontstaan door ontploffing, wordt vergoed. Een inzameling ten bate der slachtoffers acht do assistent-resident van Koedoes niet noodig, daar hij nog beschikt over voldoen de gelden uit het zoogenaamde „Bandjir- (ovemtroomings-) fonds". Te Koedoes Is, zooals men kan begrijpen, de verslagenheid groot. Over de heele stad ging een regen van verkoolde papieren, waarin het ontplofte vuurwerk was ver pakt. Urenlang bleef er een zwarte smook over de stadswijken hangen. Bjj het bergen der lijken en het bevrij den en vervoeren der gewonden speelden zich hartverscheurende tooneelen af. De lichamen van de gedoode en zwaar gewonde slachtoffers zijn afschuwelijk verminkt. De meeste zijn geheel uit elkaar gerukt. De deelen van lichamen werden soms tiental len meters uitee- geslagen en de overblijf selen werden ervan aangetroffen tot hoog in de boomen. De aanblik van de ramp was huiveringwekkend en verbijsterend. De medische hulpverleening was uitm-in tend. De eerste hulp werd verleend door dr. M. Rozenheek, terwijl later uit Sema- rang en omliggende plaatsen talrijke art sen en verplegers zich met auto's naar Koe does spoedden, waar het nieuwe ziekenhuis het centrum is van de hulpverleening. Met groote toewijding, bijgestaan door veie par ticulieren, doen deze mannen en vrouwen hun plicht. Het opruimingswerk werd onmiddellijk aangevangen en wordt met kracht voort gezet, evenals het onderzoek naar de oor zaak der ramp. Te Roosendaal hebben eenige opgeschoten kwajongens uit pure baldadigheid een bran denden lucifer geworpen in een plas benzine, onder een vrachtauto der firma Asselbergs, electr. waschinrichting te -Bergen op Zoom, waardoor de auto weldra in lichte laaie stond. In de Molenstraat bleek de auto een lek te hebben aan het benzine-reservoir. Terwijl nu de chauffeur zich even had verwijderd, wierpen zij een brandenden lucifer onder den auto, waaronder wegens lekken een plas ben zine lag, met het bekende gevolg. De chauffeur, die direct toesnelde, trachtte uit den wagen, welke vol met manden en zakken waschgoed was geladen, te redden wat te redden viel. De brandweer, welke spoedig gealarmeerd was biuschte met een paar stralen op de wa terleiding het vuur, doch kon niet verhin deren, dat de auto geheel vernield werd. De politie stelt een onderzoek in naar de daders, die zich na het volvoeren van hun baldadigheid uit de voeten hadden gemaakt. Door onbekende oorzaak reed gisteren middag een vrachtauto uit Oideboorn, nabij Goutum tegen een boom. De auto werd zwaar beschadigd. De bestuurder de heer Jansma werd met ernstige verwondingen in het ziekenhuis te Leeuwarden opgeno men. In de vergadering van Tweede Kamer werd gisteren voortgegaan met de behande ling van het wetsontwerp tot tijdelijke ver hooging van het invoerrecht op huishou delijk aardewerk, porcelein en glaswerk en op enkele soorten tegels. In zijn antwoord merkte de minister van Financiën, de heer de Geer op, dat bij de stemming over artikel 1 van het wetsont werp betreffende een belasting op uitwo nende Nderlanders een nieuwe parlemen taire meerderheid gevormd scheen, be staande uit een groepeering, die bij de jong ste Kabinets-formatie ook genoemd is, n.l. de Vrijz. Democraten, de Roomsch-Katho- lieken en de Anti-Revolutionnairen, versterkt met enkele verdwaalde Vrijheidsbonders en Chr. Historischen. Deze indruk is echter bij de bespreking van dit ontwerp weder weggenomen, waaruit spr. concludeert, dat de Kamer aan dit ont werp geen politieke beteekenis hecht, het geen ook de regeering niet doet. Zoowel het eerstgenoemde als dit ontwerp liggen buiten het program door de regeering in haar ver klaring ontvouwd De regeering had dan ook niet verwacht, dat bij dit ontwerp de geheele handelspolitiek zou worden behandeld, waarom spr. daarop San ook niet zal In gaan. De heer Vliegen heeft het protectio nisme In het algemeen bestreden, waarmee spr. het eens. Wat is dan de reden van de indiening van dit ontwerp dat de regeering niet beschouwd als een proefballon en dat niet door verdere stappen gevolgd zal worden? Alvorens deze vraag te beantwoorden bestrijdt spr. de op merking van den heer Oud, dat de Memo rie van Antwoord zoo laat is gekomen. De Memorie kon niet eerder verschijnen o.a. omdat spr. deel wilde nemen aan het Fusie debat in de Eerste Kamer. Een andere op merking van den heer Oud gold een opmer king van spr. over den zwaren druk van in directe belastingen, welke opmerking hij maakte bij de behandeling van het belas- tingontwerp op uitwonende Nederlanders en waarin de heer Oud ten onrechte een ver- ooraeeling van indirecte belasting zag. Het is onjuist de voorstelling te wekken, dat hier het vrijhandelssignaal wordt omge zet. Spr. heeft twee tegenstrijdige adviezen ontvangen van de heeren Van Gijn en Droogleevet Fortuyn. De eerste vroeg n.l. de laatste gegevens van 6 Maart, de andere zeide, gij moogt geen nieuwe cijfers in het mondeling debat brengen. Spr. vreest, dat hij zich aan het laatste advies moet houden. In de vie'de plaats is spr. Verweten, dat hij van Ziin vroeger standpunt ten opzichte van het ambtelijk rapport is afgeweken, doch spr. ontkent dit. De heer Veraart had ongelijk, toen hij zeide, dat spr. een onaan gename correctie op het ambtelijk rapport had aangebracht. Over Genève is mede ge sproken. Spr. zou het van harte toejuichen, als de resultaten in Genève zoodanig waren, dat dit ontwerp overbodig was. De regeering wil geen enkel tractaat difficulteeren, maar zij aanvaardt niet het standpunt, dat wij met onze lage tarieven nu aan Genève vast geketend zouden ziin, want daardoor zouden wij het sluiten van handelsverdragen be moeilijken. Komende tot de reden voor dit speciale ontwerp beoogt spr., dat het hier gaat om een locale industrie, die een levens belang is voor de streek, waarin zy geves tigd is, die de hartader voor die streek is en daarop haar stempel drukt. Wat betreft den termyn van 3 jaren, be toogt spr., dat de Regeering daarover met gezag niets kan zeggen. Kon spr. 't wel, dan hij zeggen, dat van dien termyn niet wordt afgeweken en dat hij een fatale termijn zal ziin. In dit ontwerp is de tijdeiykheid gedecre teerd. Men heeft gevraagd welke zekerheid men heeft, dat na drie jaren niet meer ge dumpt wordt, doch men kan niet altijd blij ven dumpen Men doet dit om een calaml- teuze industrie in den grond te boren, doch na drie jaren zal de Maastrichtsche in dustrie voldoende versterkt zijn om een nieu wen aanval te kunnen afslaan. De Schoenen- wet zal intusschen geschikt zijn om het der Maastrichtsche industrie duidelijk te maken, dat tijdelijkheid ynn den maatregel fataal ls. Er ls gewezen op de mogelijkheid van kapitaal-verstrekking, maar de Maastricht sche industrie heeft geen crediet noodig, dat kan ze nog wel bij haar bankier krijgen. Crediet kan haar niet helpen tegen de dum ping van het buitenland. En zou de heer Vliegen tegen kapitaal-verstrekking niet hetzelfde bezwaar moeten hebben als tegen dit ontwerp, n.l. dat men den ander niet kan weigeren wat men den een geeft? De vrees is uitgesproken voor represaille en voor prijsverhooging. Wat het eerste be treft, betoogt spr., dat landen, die op onze keramische producten 40 50 pet. heffen, de moreele kracht missen om represailles toe te passen tegenover een tarief van 15 pet. Men late zich niet in de war brengen door wat. veelal onder den invloed van importeurs, geschreven wordt. En wat aangaat de meer dere duurte, die zal ten hoogste neerkomen op 1 cent per week en per gezin. De keuze tusschen dit ontwerp en den vrijhandel behoeft niet te worden gedaan. De grootste vrijhandelaars hebben steeds de rechtmatigheid erkent van tijdelijke maat regelen ter opvoeding van een jonge in dustrie. En hetzelfde geldt voor een industrie, die door een bonte mengeling van invloeden en omstandigheden is neergesla gen. Dit ontwerp zal mogelijk verworpen wor den. Dan zal in ieder geval aan de sloo- pende onzekerheid van deze industrie een einde gemaakt worden. Maar als de schepen achter haar rug verbrand worden, dan hoopt spr., dat de industrie de kracht zal hebben zichzelf op te richten, de tanden op elkaar en doende wat haar plicht is. Want het geheele volk wenscht, dat een brandpunt der keramische industrie behouden blijft- Spr. hoopt, dat het de keramische industrie goed moge gaan en dat later op een der nieuwe fabrieksgebouwen gebeiteld zal kun nen worden: uit verlies winst. BU de replieken legt de heer Visser (A.R.) een Korte verklaring af. Hoewel hij het vrij- handelssyrteem het natuurlijke acht, zou hij wellicht voor het ontwerp stemmen, indien de regeering de noodzakeiykheid had aan getoond. Daar het ontwerp echter een pre cedent stelt, dat opr. in het algemeen'volks belang niet wenschelijk acht, zal spr. tegen stemmen. Vervolgens wordt tot stemming overge gaan. Het ontwerp wordt verworpen met 5240 stemmen. Voor stemmen de katholie ken, de anti-revolutioimairen, behalve de heer Visscher en de héér Arts (R.IC.V.P.) tegen de sociaal-clemocraten, de vrijzinnig democraten, de christelljk-historischen, de Vf*jheidsbonders, de heeren Braat (PB.), Lingbeek (H.G.S.P.b L- de Visser (C.P.) en Visscher (A.R.). Afwezig waren de heeren Kersten en Zandt (S.G.P.), van Boetzelaer (C.H.), Bo- In verband met de indiening van het wetsontwerp tot wijziging van de Ziektewet, heeft de Reedersvereeniging voor de Neder- landsche Haringvisscherij een adres gezon den aan de Tweede Kamer. Adr. heeft overwegend bezwaar tegen het treffen van sociale maatregelen, voorzoover deze ten aanzien van het Noordzeevisscherlj- bedrijf eene verhooging van de exploitatie kosten van dit bedrijf tengevolge zouden moeten hebben, omdat de algemeene econo mische toestand van genoemd bedrijf niet van dien aard kan worden geacht, dat tot verhooging van lasten mag worden overge gaan, terwijl het Noordzee-visscherijbedriji zich van de meeste andere bedrijven daarin onderscheidt, dat het onmogelijk in staat is, de hoogerc bedrijfskosten door prijsverhoo ging op derden te verhalen. Wanneer onverhoopt bedoeld wetsontwerp mocht worden aangenomen en geen rekening gehouden zou kunnen worden met den on- gunstigen toestand waarin het Noordzeevis scherij bedrijf verkeert, maakt adr. in ieder geval bezwaar tegen het weglaten uit het voor-ontwerp der Ziektewet van de bepaling, dat de uitvoering van de verzekering kan worden opgedragen aan de uit de maat schappij voortgekomen organen, waartoe o.a. de bedrijfsvereenigingen, op dit oogenblik werkgevers-risicovereenigingen, behooren, in de plaats waarvoor nieuwe, door werkgevers en werknemers in het leven te roepen, be- dryfsvereenigingen zouden komen, waarmede als het ware met minachting wordt beje gend hetgeen met veel moeite, zorg en kos ten uit ondernemers-initiatief is tot stand gekomen, voorts moet adr. overwegend be zwaar maken tegen de gelijkstelling wat de mate van uitkeering bij bevalling betreft, van de ongehuwde met de gehuwde arbeid ster; uit moreel oogpunt protesteert adres sant daartegen. Adressant verzoekt tenslotte, indien de Kamer nochtans s ïaatregclen, als in het ontwerp bedoelt, in het belang van werknemers tof stand wensebt te brengen, daarby te bepalen, dat de uit deze wet voort vloeiende kosten, voorzoover ?y de tegen woordig bestaande uitkeeringen overschrij den, geheel voor rekening van den staat nor- kien genomen. Het eerste Kamerlid, de heer Polak, heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat op een vragenlijst, ter invulling gezonden aan gega digden naar de betrekking van commies ter provinciale griffie van Zeeland, o.a. ge vraagd wordt naar godsdienst en politieke richting? Acht de Minister het stellen van derge lijke vragen geoorloofd en in overeenstem ming met den geest en de bedoeling van artt. 5 en 170 van de Grondwet? Zoo neen, is de Minister dan bereid, Ged. Staten van Zeeland uit te noodigen bedoelde vragen te laten vervallen en verder allen, wien het aangaat, er op te wijzen, dat vra gen van zulken aard niet behooren gesteld te worden? Te Baarn De ontslagen gasdirecteur van Baarn heeft een request aan den Raad gezonden, waarin hy meedeelt, dat de Pensioenraad zyn verzoek om hem in het genot van pen sioen te stellen niet heeft ingewilligd, aan gezien de raad hem voor de verdere waarne ming van zijn functie niet geschikt acht. Adressant richt nu tot den Raad het ver zoek hem tot op den dag, dat hij aanspraak op pensioen krijgt, een jaarlijksche uitkee ring te willen verleenen overeenkomstig de bepalingen van de artt. 48 v.v. van het Ambtenarenreglement (wachtgeld) Ter motiveering van dit verzoek wijst adressant erop, dat hij, nietegenstaande ge maakte fouten, op 2 maanden na 25 jaar de gemeente met groote toewijding en goed heeft gediend, ten bewijze waarvan hij een beroep doet op een door prof. ir. G. A. Bren- der a Brandis in Juli 1927 uitgebracht rap port over het Baarnsche gasbedrijf. Ministerieel antwoord op de vragen van den heer Hermans Op de vragen van den heer Hermans be treffende de te nemen beslissing In zake he<, behoud van de Maasbrug te Maastricht, antwoordde de minister van Waterstaat, dat een voorloopige keuze is gedaan in zake het vraagstuk van de bevaarbaarmaking van de Maas te Maastricht, met behoud van de be staande Maasbrug. Hieromtrent is men met t gemeentebestuur van Maastricht in overleg getreden. Zoolang dat overleg niet is geëin digd, is het niet geraden, de strekking dier keuze openbaar te maken. De onderscheiden belangen, welke bij dit vraagstuk de aandacht vragen, maakten langdurig onderzoek en herhaald overleg tusschen de Departementen, aan wie de be hartiging dier belangen is toevertrouwd noodig, door welk een en ander het nemen van een beslissing is vertraagd. Kans op vertraging van de met de quaestie der Maasbrug in verband staande water staatswerken is weinig waarschijnlijk, aange zien met de voltooiing der werken van het Julianakanaal met toebehooren nog eenige jaren gemoeid zullen zijn. Een ministerieel schrijven aan de colleges van B. en W. De minister van Binnenl. Zaken en Land bouw heeft aan de colleges van B. en W. een schrijven gezonden, waarin wordt medege deeld, dat blykens nader overleg met de Vee- artsenijkundige Faculteit, het gewenscht is, wat de borstbreedte van trekhonden betreft, in beginsel vast te houden voor een goeden trekhond aan de minimum maat van 16 c.M. gemeten tusschen de middenpunten der boegen- Er werden n.l. in ons land verschillende hondenrassen als luxe- en tentoonstellings honden gefokt. Verschillende exemplaren hiervan worden voor laatsgenoemd doel af gekeurd en geraken dan in handen van per sonen, die deze dieren als trekhonden ge bruiken. Deze honden bezitten wei de ver- eischte schofthoogte, doch zyn door hun aard en verderen bouw niet of minder ge schikt als zoodanig. Verscheiden dezer hon den zijn geneigd tot snel loopen, waarvan misbruik wordt gemaakt. Het is juist deze categorie, welke aanleiding geeft tot de rechtvaardige klachten over het trekhonden wezen hier te lande. Door bedoelde borst breedte op 16 c.M. borstomvang te stellen, wordt het gebruik van deze honden voor komen. Echter stelt de Faculteit een overgangs maatregel voor, volgens welke weigering ol doorhaling van inschrijving niet geschiedt ten aanzien van, overigens aan de eischen van lichamelijke gesteldheid voldoende, in 1028 gekeurde of nog te keuren honden, welke een minimum borstbreedte tusschen de middenpunten der boegen van 14 c.M. heb ben, en dien maatregel telkens tot tweemaal toe voor een jaar te verlengen, wanneer deze honden bij de in die jaren te houden alge meene herkeuringen overigens aan de ge stelde eischen voldoen. Practisch wordt aldus den tegenwoordigen eigenaars van bedoelde honden een tijd van drie jaren gegeven om naar een anderen hond om te zien. De minister geeft in overweging zooveel doenlyk met dit advies van de Faculteit rekening te houden. De minister heeft a&n de Rijksveeteeltcon- sulenten verzocht, hun aandacht aan deze zaak te schenken en hun medewerking te verleenen; opdat het fokken van goede, aan de eischen van lichameiyke geschiktheid be antwoordende honden krachtig worde ter hand genomen. Algerië Postzegel, type 1926-27, tanding 14 x 13%: 60 c. groen. Argentinië Dienstzegelsvan de Postzegels van 1922- 1923, water merk C, verschenen met den op druk M. A. de 12 c. blauw; met den opdruk M. M. de 12 c. blauw; met opdruk M. O. P. de 20 c. blauw. Argentinië voerde een nieuw watermerk in: de initialen A. P. midden In een soort lyn- teekening. Thans verscheen met dit nieuw watermerk de 1 peso blauw en rood.' Brazilië Van de luchtpostzegels zijn, behalve de begin Februari reeds gemelde opdrukken, nog verschenen: 2000 r. op 200 blauw, 2000 r. op lo.ooo zwart, 5000 r. op 20.000, 5000 r. op 5o.ooo groen, 5ooo r. op 100.000 paars, 10.000 r. op 500.000 bruin, 10.000 r. op l.ooo.ooo bruin zwart. De drie, op 11 Januari j.l. aangekondigde herinneringszegels, ter gelegenheid van het tweede eeuwfeest der koffiecultuur, zyn in middels verschenen; watermerk C. M., tan ding 13 x 13. Bulgarije 5 stokinki zwart en rose. Duitschland Dienstzegel: watermerk B, tanding 14: 40 p. paars. i Erythrea De uitgifte van een nieuwe postzegelserie wordt binnenkort verwacht, in de volgende waarden: 2 c. lichtblauw, 5 c. paars, 10 c. bruin, 15 c. donkerblauwgroen, 20 c. lila-rood, 25 c. groen, 30 c. rood, 35 c. roodbruin, 40 c. lila, 50 c. oranje, 75 c. vermiljoen, 1 1. donker blauw, 2 1. donkerbruin, 5 1. olyfgroen, 10 1. ultramarijn. Egypte Serie 1928, watermerk 13 4 m. groengeel (normaal formaat)in groo- ter formaat: 20 m. grys, 10 m. lila, 200 m. violet, 500 m. bruin en blauwgroen, 1 p. don kergroen en bruin. Griekenland De Favier-serie is uit koers. De van deze serie overgebleven voorraad zal, overdrukt, als vliegzegels gebruikt worden. Litauen De Litausche herinneringszegels by gele genheid van het 10-jarig bestaan der repu bliek, vertoonen de beeltenis van president Smetona of zinnebeeldige voorstellingen en verschenen in de volgende waarden: 5 c. bruin en grijsgroen, 10 c. paars en zwart, 15 c. rood en bruin, 5 c. blauw en zwart, 50 c. blauw en bruin, 60 c. rood en zwart, 1 1. bruinzwart. Behalve de 50 en 60 c. dragen da zegels de jaartallen 19181928. Luxemburg Binnenkort worden de volgende proviso rische opdrukken verwacht: 15 c. op 20 c. groen, op 25 c. groen, 60 c. op 65 c. bruin, 60 c. op 80 c. olijfgroen, 60 c. op 80 c. zwart. New Foundland Een keurige, in 13 waarden uitgegeven, nieuwe serie is thans verschenen; tanding 14; 1 c. groen (voorstellend een landkaart)2. c. karmyn (het schip Caribou); 3. c. bruin (de koning en de koningin van Engeland), 4 c. lila-rose (de prins van Wales), 5 c. groen blauw (een sneltrein), 6 c. blauw (hotel van New-Foundland, St. Jean) 8 c. zwart (Hearts Content, le transatlantische kabel), 9 c. groen (Cabot Towar, de ontvangst van het eerste transatlantische draadloos bericht), 10 c. paar (oorlogsmonumten), 12 c. karmyn (postkantoor), 15 c. blauw (eerste transatlan tische vlucht, door Hawker), 20 c. groen-grijs (parlementsgebouw), 30 c. bruin-olijf (da groote watervallen op Labrador). Noorwegen Watermerk posthoorn, tanding 14J413 'A, bijdragende leeuw; 30 öre blauw. Palestina Portzegels, watermerk C. A. schrijfletter veelv. tanding 14. 1 m. bruin, 2 m. geel, 4 m. groen, 8 m. rood, 10 m. grijs, 13 m. blauw, 20 m. bruin-oiyf, 50 m. paars. Panama De aangekondigde Lindberghzegels zyn ver schenen: de 2 c. carmyn op rose, de 5 c. blauw op groen. Eerstgenoemd zegel heeft den opdruk „Ho- menaje a Lindbergh." Rusland Het tienjarig bestaan van het roode leger was aanleiding tot de uitgifte van enkele her inneringszegels: 8 k. bruin, 14 k. blauw, 18 k. rood, 28 k- groen. Salomonseilanden Type 191323, watermerk C. A. schryflet- ter veelvoud, tanding 14 x 13 5 p. paars en olijf, 6 paars Ui lila, 1 sh. zwart op groen, 2/6 zwart en carmijn op blauw, 5sh. groen en bruin op geel. Sierra Leone Watermerk C. A. schrijfletter veelvoud, tanding 14: 7 p. paars en oranje. Soedan (Egyptisch) type 1898, watermerk S. G. veelvoud, tanding 14: 5 p. groen en bruin. Suriname Van de serie 1928 verscheen, met tanding 12 Y« de 7 j4 c. rood-oranje. Tsjecho Slowakië Formaat 18 X 12%: 50 h. groen. Zwitserland Kopstaand: 10 c. 10 c. donkergroen op geel. Het destyds aangekondigde nieuwe 5 frs.- zegel, lichtblauw, is thans met een geheel nieuwe voorstelling verschenen: Het RUtli- landschap is n.l. helder en zonnig in tegen stelling met het eerder somber landschap op de vroegere zegels. Dienstzegel: 10 c. donkergroen op geel. De drie verdachten, die te Rotterdam ge arresteerd zijn In verband met de gepleegde fraude tot een bedrag van 150.000 ten nadeele van het by kantoor der Incassobank te Rotterdam, zyn naar het Huis van Be waring overgebracht. woon aan ouderdomsgebreken of zoo iets ge storven en door de golven op ons strarfd ge rold. Een feit is, dat als die potvlsch In Hol land op het strand lag, hy inplaats van tot dema, tot natuurmonument verklaard zou worden. Maar als u daar later ook eens langs toert en uw gids vertelt u: „en hier hebben we nou het versteende lichaam van den Salowak-dema", of als ge later in Bae deker leest, dat Welap daardoor vermaard is, dan weet u, hoe de praatjes in de wereld komen. Ongeveer 20 Jaar geleden bezocht ik schrijft een lezer van de N.R.Ct. den be kenden Chineeschen tempel te Penang. Be zoekers plegen daar steeds zeer hoffelijk ont vangen te worden en de priesters bieden hun gewoonlijk ook een kop thee aan, uit fraaie Chineesche (of Japansche) aardewerk-kom metjes. Ik vroeg een der priesters of dit aardewerk „echt-oud" was. en kreeg daarop een bevestigend antwoord. Aangezien het mij interesseerde, was ik zoo vrij den onder kant van het kommetje te beschouwen en las toen tot mijn niet geringe verbazing en... vroohjkheid: „Society Oéramique Maestricht Japon". Of de toevoeging „Japon" moest die nen om den beschouwer in den waan t« brengen, dat Maestricht in Japan ligt, dan wel dat „Japon" slechts het type van aarde werk moest aanduiden is mij nooit duidelV geworden. Te Leeuwarden is in het Huis van bewa ring opgesloten een lompenkoopman uit Hallum, die een poging heeft gedaan zyn schoonmoeder, op wier herhaalde! yk bezoek hij niet was gesteld en dat aanleiding gaf tot oneenigheden, met zuringzout, dat hij in een kopje thee had gedaan, te vergiftigen. Het in het geheele land bekende Grontng- sche hotel „De Doelen" heeft in de laatste maanden een grondige restauratie onder gaan. Het oude gebouw aan de Groote Markt is reeds vele èeuwen geleden gebouwd en de gevel dateert van 1730, toen het nog een patriciërswoning was. Sinds pl.m. 1790 is er het hotel „De Doelen" in gevestigd, ter wyl in 1880 de heer C. Stuvé het belendende perceel aankocht, waarin de toenmaals zeer bekende architect Maris de eetkamer ont wierp. Onder leiding van den heer A. Brugmans, die reeds vaker voor het behoud van het oude stadsschoon in de bres sprong en met advies van den Amsterdamschen architect A. A. Kok, secretaris van„Heemschut", werden de gevels van het hotel niet alleen niet bedorven, doch door diverse wijzigingen in de afwerking zelfs weer in den oorspron- kelyken vorm teruggebracht. Bij de verbouwing heeft men in het oor spronkelijke gebouw tal van fresco's achter het behangsel gevonden, die dateeren van pl.m. 1790. Eén fresco kon gespaard worden en is gerestaureerd. Van de andere, die weer achter het behang verdwenen, zijn foto's genomen, die in het gemeente-archief worden bewaard. De muurschilderingen stel den hoofdzakeiyk jachttafereelen voor. Hoe de praatjes in de wereld komen Pater H, Geurtjens M.S.C., schryft in de „Koerier": Voor ons, die van alles het fyne willen weten, is die dema-bedoening nog een heel ingewikkelde geschiedenis. Het lykt op een verward kluwen, waaruit men hier en daar een stukje kan ontwarren, maar waarvan de einden nergens te vinden zijn. In 't algemeen kan men zeggen, dat uit de dema's alles ont staan is door gedaantewisseling of door af- stamming. Zoo zyn ook vele dema's familie van elkaar en dingen, die door hun toedoen ontstonden, blijven met hen verwant en daarop blyven ze meer byzonder invloed uit oefenen. Nu is het ai'geloopen jaar een slecht boerenjaar geweest, en toch heeft ook San- gasee voor al zyn gewassen byzondere be schermers onder de dema's. Die zouden er dan ook wel meer van weten; maar waren zij op de menschen verstoord? Waren zy met hun baantje de hand aan 't lichten? Of zaten zij misschien zelf in de narigheidDat wisten de menschen niet, en wie zou 't zeggen? Nu gebeurde het, dat te Welap, een een zame plek langs de kust, 60 K.M. weste- lyk van Sangasee, een ontzaglijk zeemonster aanspoelde, een soort reusachtige potvisch; of misschien is onder die kanjers iemand van 15 M. lang en 6 M. omvang een gewone mid delmaat? Voor een hengelaar om van te watertanden. Maar onze zee heeft van onder meer weg van een teil dan van een afgrond en is op zulke gedrochten niet berekend. Het was dus een buitengewone verschijning en de mare, dat er te Welap iets geheimzinnigs gebeurd was, spookte langs de kust. Toen dachten de Sangaseeërs: wie weet?.... en alle mannen maakten zich op voor Welap, om de zaak te gaan onderzoeken. Immers ook hun Salowak-dema, hun sagobesehermer, huist in het lichaam van een ontzaglijken visch van denzelfden naam. Bij dema-vertoo- ningen kan hy dan ook slechts in klein for maat worden voorgesteld en dan draagt hij op zyn rug een heel bosch van sierlijk opge smukte stokjes, die sagoboomen verbeelden. Voor ons dorp Okaba liepen ze stug door ver over 't strand, wyd stappend en stil. En de menschen, die 't zagen, zeiden: die trekken ergens op uit. Te Wambi, het laatste dorp vóór Welap en waaronder deze kuststrook hoort, hurkten ze samen met de ouderlingen in de schaduw der klapperboomen achter 't dorp. En ze pruimden gezapig, spuwden op den grond en fluisterden geheimzinnig over het wonderbare beest en of de Wambiërs daar wellicht meer van wisten. Maar de Wambiërs wisten niks, dan dat zoo'n beest niets anders kon zyn dan een of andere machtige dema. Ze trokken verder en by 't monster aange komen, stond het by hen al spoedig vast, dat het een dema was en nog wel hun bloedeigen Salowak-dema, hun sago-beschermer. Hoe die daar gekomen was en tot zoo'n ontzagiyk ge drocht was uitgegroeid, wie zal het zeggen? Wie kan de wegen der geheimzinnige wezens naspeuren? Dat probeert de Kaja-kaja trou wens niet. Hy was nu eenmaal daar en de bedenkeiyke kant van 't geval was alleen maar, hoe hem vandaar weer weg en weer hulstoe te krygen. De toovenaars hebben raad geschaft. Ze hebben door hun bezwering de ziel van de dema uit zijn indrukwekkend maar onfrisch omhulsel verlost. Die is thans weer naar de Bianrivier terug gekeerd om zyn baantje van sago-bescher- mer weer waar te nemen. Hy zal intusschen wel weer een fatsoenijk en behooriyk Salowak-lichaam aanschieten om rustig voort te leven. En het monster zelf ls door die betooverlng of door de kracht van hun dema wie zal 't zeggen' en welke Kaja-kaja maalt daarom? in steen veranderd. Als ge er voorby komt. toean, zult ge niets meer dan een groote steen vinden. Toen wy heengin gen, rook hy al Juist als karangsteen. Zoo'n monster doet natuuriyk alies in het. groot Een feit ls, dat de Salowak-dema door dit opzienbarende avontuur niet weinig in aan zien gestegen is. Een feit is, dat men op die plaats in zee zeer vele rifsteenen aantreft en dat het kreng van zoo'n potvisch daarmee wel veel gelijkenis vertoont. De firsteen, waartegen het monster is ge strand aan die eenzame kust, zal voortaan heeten te zyn een versteend lichaam van den Salowak-dema. Niemand hier die er aan za! denken, dat tegen te spreken, al heeft die potvisch wellicht nooit van zoo'n dema ge hoord en is hy ergens in de diepzee heel ge- Aan een „Parlements-film" van den heer D. Hans in „De Vryheid" is het volgende ontleend Lambooy dan. Een kerel. Een figuur. Zijn verdediging van het fusie-voorstel was een knap stuk werk. Echter: Wat het aantrekkelyke in dezen bewinds man ls is dit, dat hij zich een eigen po sitie, een eigen standpunt durft kiezen, dat hij zyn eigen weg durft gaan, onafhankelijk zijn oordeel velt. Zoo is hij een even stoere als frissche verschyning en het gunstig oor deel, door Colijn over hem uitgesproken en in het debat medegedeeld, zegt dan ook reeds genoeg. Een duizeling-wekkende promotie heeft deze militair gemaakt: van majoor tot, mi nister. Stel u voor! Majoor, Minister. Daar tusschen in liggen eindeloosheden van gouden kragen, gouden strepen en zilveren sterren. Majoor. Overste, Kolonel, Generaal-Majoor, Luitenant-gene raal. Dat alles sloeg Lambooy over. Hij stapte by wijze van spreken uit den kat tenbak op den bok en nam de teugels. Daar bij kwam nog iets aardigs. Toen hy nog in den kattebak zat, had hy eens gevraagd of hij uit aardigheid een oogenblikje op den bok mocht zitten, en de teugels vasthouden. Eventjes-maar. Maar de koetsier van Dijk weigerde dit. Om het precies te zeggen: toen majoor Lambooy een lezing wilde houden over net commando in de vesting Hollaiuj, werd hem dit onder het ministerschap vin den heer Van Dijk verboden. De palfrenier eventjes op den bok en de teugels vasthou den? Stoute jongen, moeten er ongelukken gebeuren? Een paar weken later vifel de koetsier zélf van den bok af. En wie werd er toen aan de teugels geroepen? De palfrenier uit den kat tebak. Ziedaar de politiek-parlementaire roman: „Van majoor tot minister!" Een roman in twee deelen. Want Lambooy zelf is ook nog eventjes van den bok geweest. Maar hy is er weer op geroepen. Nu zit hij er. En hoe! Hy laat de zweep knallen. Hij durft te ryden en hij toont een prachtig talent om de hindernissen te ne men. Hy kent het terrein als weinigen. Een marine-officier zei my onlangs letterlyk: „Lambooy is de eerste minister in langen tyd, die iets van de marine maakt." En de vice-admiraal Gooszen inviteerde hem in ieder geval aan Marine te blyven. Ol men behoeft het niet altyd met hem eens te zyn, om te erkennen, dat wy hier een knap be windsman en een knap officier hebben, een kerel uit één stuk, die alle Naudier ten Cate's en Byleveld's in z'n vestjeszak steekt, iemand die regent durft en kan zijn. Want dit was misschien het beste woord uit zijn laatste rede: een militair minister moet niet boven al een technicus, maar bovenal regent rijn. Precies. En dat is Lambooy* Een zelfstandig en on- afhankeiyk man, die zich door adviezen nota's, groeps-belangen, camarilla's niet laat sturen in een richting, die hy zelf niet wil gaan. En dit is vooral voor een militairmi nister ontzaglijk veel waard. Hy zit op den bok en de zweep knalt. Hy staat op de brug, en de golven schuimen en spatten over z'n schip. Laat hem maar gaan. Hij weet wel waarheen hy koerst. Ik voor my geloof, dat wy in vele jaren niet zulk een knap leider aan het hoofd van de militaire departementen hebben gehad. Voor de reclltbank te Maastricht stond gisteren terecht de 24-jaxige Duitscher C. E. C. thans gedetineerd, de man, die in de laatste maanden van het vorige jaar de mynstreek door tal van inbraken onveilig maakte. Hy had in 't laatst van Sept. een drietal inbraken gepleegd te Kerkrade en daar heel wat gouden, zilveren voorwerpen geld, kleeren en ondergoed buitgemaakt en bijna alles in Duitschland te gelde gemaakt Het O.M. eischte drie jaren gevangenis straf. Uitspraak 20 dezer. Wat de oorzaak geweest moet zijn De ontzettende ramp, die het stadje Koe does trof door*de algeheele ontploffing van de vuurwerkfabriek van de Chineesche fir ma Goel Tik Djoe, is, naar te voorzien was, van nog grooter omvang, dan aanvankelyk werd geseind. Werd aanvankelijk bericht, dat twintig lijken geborgen en vyftig ge wonden weggedragen waren, gisteren moest gemeld worden, dat reeds 25 lyken gevon den zyn, terwyl het aantal gewonden reeds is gestegen tot over de honderd. De ver wondingen zijn meerendeels licht. Het aantal werklieden, dat in de fabriek arbeidde, bedroeg 46. Van dezen zyn er 25 gedood! Eén werd ernstig gewond, terwijl er tot nu nog 20 vermist worden. Men mag aannemen, dat er nog verscheidenen onder het puin bedolven liggen en alzoo als ver- loren beschouwd moeten worden, maar het is geenszins uitgesloten, dat eenigen, bevan gen door een panischen schrik, zonder an dere gedachten dan die aan lijfsbehoud, naar de omliggende dessa's zyn gevlucht. De verwoesting, die in de stad Koedoes Is aangericht, is, naar een telegram aan de „Tel." nog vermeldt, ontzettend. Toen om 9 uur de donderende knal der ontplof fing den omtrek met ontzetting vervulde en een reusachtige vuurzuil omhoog steeg, was binnen één minuut het geheele fa brieksterrein, dat ingenomen was door ta- meiyk hooge gebouwen, in een oppervlakte van meters hoog rookend puin herschapen, terwijl honderden hulzen in de omliggende buurt instortten. Wanneer men weet, dat deze huizen over het geheel buitengewoon slecht gebouwd zijn, van zeer inferieur ma teriaal, dan behoeft men zich over de ra vage, onder deze woningen aangericht, niet te verwonderen. In de directe omgeving van de fabriek stonden slechts kamponghulzen, die over het geheel van zeer licht materiaal zyn óp getrokken (voomameiyk bamboe) en met atap (palmbladeren) gedekt, zoodat de be woners dezer huizen slechts licht gewond werden. De zwaardere gebouwen zullen meer slachtoffers geëlscht hebben. In vrywel gehèel Koedoes zyn de ruiten gesprongen, terwyl de slag op alle suiker- De derde wordt gezocht Door de Leidsche recherche zyn twee loss» werklieden aangehouden, verdacht van de inbraak, gistermiddag gepleegd in het per ceel Witte Singel 74. Beiden hebben reed» eenige vonnissen achter den rug. ïsy schynen zich ook schuldig te hebben gemaakt aan de inbraken der laatste weken aan den Rynsburgerweg en in de Marien Poelstraat. Veel van de gestolen gouden en zilveren voorwerpen is bU verschillende win keliers te Lelden in beslag genomen. De re cherche zoekt thans nog naar een derden medeplichtige.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7