Luchtverkeer MEN MEENT Per luchtschip over den Atlantischen Oceaan LEGER EN VLOOT. De jager „Evertsen" Kon. Luchtvaart-maatschappij we! eens, dat men slechts in enkele geval len pepermunt zou behoeven te gebruiken. Deze verkeerde meening is vooral ont staan, doordat men de pepermunt, die men eens gebruikte of als toegift ontving, scherp en bitter vond. Dergelijke pepermunt is niet alleen weinig aantrekkelijk doch heeft ook niets gemeen met den fijnen en op- wekkenden smaak der origineels peper- muntolie, waaruit de KING-PEPERMUNT bereid is. Deze pepermunt is medicijn en lekkernij tegelijk, - ze is krachtig maar niet scherp, - ze is lekker en niet bitter, ze desinfec teert Uw mond, - ze brengt U uit een luste- looze of matte stemming, - ze is opwekkend en verkwikkend. Men heeft ze daarom el- kon dag noodig. Let vooral op den naam En?ros Firma C. H. S. Hèükcr, Haarlem Om de korting op een tractement KERKNIEUWS. Het congres der Hereeniging VERKEER EN POSTERIJEN De invloed van den rijwieldienst op de gezondheid van de bestellers Telegrammen voor Curaqao VRAGENBUS. Met een autobus in de sloot De kolendampvergiftiging te Vlissingen RADIO-NIEUWS. Steeds sterker Ook China Hilversum krijgt een concurrent bij Straatsburg 1100 mijl in 14 uur KERK EN SCHOOL. Een ascetisch tijdschrift voor Kloosterzusters en Kloosterbroeders LANDBOUW EN VISSCHERIJ De kinderarbeid in den Landbouw EENVOUDIGE DINGEN SOCIAAL LLVLIN R.K. Werkliedenverbond Het collectief contract in het boekdrukkers- en boekbinders bedrijf In September 1938 een geregelde dienst? Nog dit jaar, schrijft dr. Hildebrandt in de „Illustrirte Zeitung", moeten de luchtsche pen het bewijs leveren, dat de door gas ge dragen luchtvaartuigen 't probleem van de Oceaanvlucht beter kunnen oplossen dan hun „zwaarder-dan-de-lucht"-concurrenten, de vliegtuigen. Uitgemaakt zal worden, of de luchtschipbouwers en hun aanhangers ge lijk hebben, als zij beweren, dat het ver keerd is geweest zich zoo spoedig van de vroeger met zooveel geestdrift begroete mo tor-luchtballons te hebben afgewend en al leen aandacht te hebben geschonken aan de vliegmachines. Het was de oorlog welke deze ommekeer heeft veroorzaakt omdat de verwachtingen over het succesvol gebruik van luchtschepen in den landoorlog niet vervuld werden. Te genwoordig denkt men slechts aan cultureele doeleinden: verkeer en expedities naar verre, onbekende gebieden, zooals bijv. naar de Noordpool. De Engelschen hebben het begin gemaakt met vluchten over den Atlantischen Oceaan. Hun „R. 34" vloog in den zomer van 1919 van Engeland naar Amerika en terug, nadat tijdens den oorlog reeds in 1917 een Duit- sche Zeppelin van Jamboli ln Bulgarije naar Khatoem in Afrika, 680® KM. in 95 uur had afgelegd. Engeland streeft er naar het middelpunt van het wereldluchtverkeer en het kruispunt der groote handelsluchtwegen der toekomst I te vinden en de Britten gelooven dat slechts j te kunnen bereiken, wanneer zij zelf ook een grootscheepsch luchtverkeer erop na houden en hun Dominions nog vaster aan het moederland verbinden. De luchtvaart-expert Burney, parlements lid en directeur van de „Airship Guarantee Company", die het luchtvaartverkeer or- ganiseeren zal, betoogt, dat deze vredelie vende bedoelingen de motieven van hun handelingen zijn. Met taaie volharding hebben de Engel schen aan de vervolmaking van hun lucht schepen gewerkt. Aan tegenslagen heeft het hun niet ontbroken. Men herinnere zich slechts het in 1911 gebouwde luchtschip „Mayfly", dat reeds bij het te voorschijn halen uit de loods uit elkaar brak, en de „R. 38", die in 1921 boven Huil brak en ontplofte, waarbij 44 man van de bezetting gedood werden. De Engelschen hebben het niet zoo zwaar te verantwoorden gehad als graaf Zeppelin, want hun stond steeds geld ter beschikking en zij hebben aan een m den oorlog buitge- maakten Zeppelin, zoowel als aan de lucht schepen, welke krachtens het vredesverdrag door Duitschland moesten worden uitgele verd, de techniek van het stijve type lucht schip kunnen bestudeeren. Binnenkort zal nu het eerste van hun verkeersluchtschepen d werf van Howden in Yorkshire verlaten, om eerst eenige proefvluchten te maken, om te constateeren, of de gekoesterde verwachtingen in vervul ling zullen kunnen gaan. De „R. 100" zal het grootste luchtschip worden, dat tot nu toe gebouwd is; met circa 150.000 M3 gasinhoud overtreft het 't luchtschip van Friedrichshafen met 45.000 M3. Met z'n 212 M. lengte nadert het de groote van de „Mauretiona". Bij een door snee van 40 M. is het meer gedrongen dan de laatste Zeppelins. De passagiersgondels bevinden zich binnen in net omhulsel, slechts de stuurgondel komt iets uit den bo dem uitkijken. De ruimten voor 110 passagiers, 50 man equipage, 10 ton vracht en post, alsmede proviand voor 6 dagen, zijn in twee ver diepingen ondergebracht. De stevigheid van het uit roestvrij stazl gebouwde geraamte is heel wat grooter dan bü de luchtschepen tot nu toe het geval is geweest. De „wolken- klipper", zooals de volksmond in Engeland het schip reeds gedoopt heeft, zal met 6 ieder 700 P. K. sterke Rolls Royce motoren een normale snelheid van 114 K.M. (maxi maal zelfs 122 K.M.) per uur kunnen berei ken en een afstand van 8000 K.M. ineens kunnen afleggen. Een vernuftig aangebracht ventilatie systeem zorgt ervoor, dat elk door het om hulsel dringend of langs de uitlaatkleppen wegstroomend gas zoo snel en zoo volkomen mogelijk afgevoerd wordt, zoodat gevaar voor exploisie zoo goed als uitgesloten is. Een vulling met het zoo zeldzame en dus zeer dure heliumgas is derhalve niet noodig. Bijzondere loodsen zijn voor de Engel- sche luchtschepen ook niet noodzakelijk. Volgens de in Amerika opgedane ervaringen acht men het aanleggen aan z.g. meermas- ten voldoende veilig. De passagiers stappen van het platvorm dezer meermasen, waar langs een electrische lift hen omhoog voert, over een beweegbare brug in de neus van het luchtschip, vanwaar een door het ge- heele schip loopende gang hen naar de pas sagiershutten voert. Overigens zullen voor zwaar stormweer loodsen gebouwd worden, zooals droogdukken voor zeeschepen. Bij gunstige resultaten is men van plan een z.g. „Atlantic Type" te bouwen, welke nog veel grooter en doelmatiger zal worden dan de „R. 100". Deze luchtschepen zullen 168 passagiers kunnen opnemen, 'n snelheid van 150 K.M. per uur kunnen ontwikkelen en 'n afstand afleggen van 10.000 K.M. Van Engeland uit denkt men dan met de Atlantic Typen: Canada in 2, Zuid-Afrika in 4, Indië en Australië in 5 dagen te be reiken. Steunpunten zullen worden aangelegd aan de Oost- en Westkust van Afrika, in Egypte, op het eiland Ceylon, in Australië en Nieuw-Zeeland, alsmede nog op enkele andere plaatsen. Meikwaardig Is, dat men op grond van de bij de Oceaanvluchten op gedane ervaringen voor de vlucht over den Atlantischen Oceaan in Westelijke en Oos telijke richting verschillende wegen denkt te volgen. Westwaarts zal de passage over de Azoren en de Bermuda-eilanden gekozen worden, voor welke vlucht 48 uren gerekend wordt, terwij] in Oostelijke richting een Noordelijke rbute genomen zal worden met 38 uur 'vliegtijd. Men gelooft in September 1928 met 6 luchtschepen het trans-oceaanverkeer voor passagiers, vrachtgoederen en post te kun nen openen. De torpedojager „Evertsen" aangebouwd voor den dienst in Oost-Xndië, zal binnenkort aan de werf van aanbouw (Burgerhoufs machinefabriek en Scheepswerf te Rotter dam) in dienst worden gesteld. Het bevel zal worden opgedragen aan den luit. ter zee le klasse A. C. van der Sande Lacoste. De heer A. S. Thomson, chef van het vliegveld Waalhaven is benoemd tot chef van Schiphol. Tot chef van Waalhaven is be noemd de heer L. Bouman, thans onderchef te Schiphol. Deze mutatie geschiedt in ver band met de aanstaande benoeming van den heer Nleuwenhuis tot chef van de Ned. Ind. Luchtvaart-mij. Op het tractement van een officier was ten behoeve van diens crediteuren door dsn Staat korting verleend op grond van de wet van 24 Januari 1815. Daarna stelde de offi cier een vordering tegen den Staat in, waar bij hij de onrechtmatigheid dier korting be weerde. Betoogd werd door den eischer, dat volgens de Kortingswet-1815 geen hoogere korting mag worden verleend op tractemen- ten van officieren behoorende tot de land en zeemacht dan ten beloope van jj van het tractement en dat deze korting in casu reeds was toegepast, doordat aan eischer als non- activiteitstractement slechts 2/3 van het ac- tiviteitstractement was uitbetaald, zoodat verdere korting niet had mogen geschieden. De rechtbank te 's Gravenhage stelde eischer evenwel in het ongelijk en heeft de tegen den Staat ingestelde vordering ont zegd. Ter gelegenheid van het congres van het Apostolaat der Hereeniging, hetwelk thans te 's Gravenhage gehouden wordt, heeft gis termiddag prof. dr. Des. Franses O.F.M., hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nij megen in een der zalen van hotel „de Twee Steden" gesproken over de Oostersche Kerk en de Hereeniging. Spr. wekte in zijn betoog op tot belangstel ling in het werk van hen, die de zware taak der propaganda voor de Hereniging op zich durven nemen en tot een vurig gebed, opdat toch komen moge de eenheid, waarvoor Jesus zelf in Zijn laatste uur zoo dringend tot den hemelschen Vader heeft gebeden. In de plaats van het Kozakkenkoor, dat bij de voordracht van Dom Paul Willems O. S.B. hedenavond over Oostersche liturgische kunst Slavische liturgische gezangen zou ten gehoore brengen, zullen deze gezangen dien avond worden uitgevoerd door het gemengd koor van de Russen-kerk van Mgr. Iswolsky gewezen procurator van de Heilige Synode van Petrograd. Dit koor staat onder leiding van diaken Zebrikof. De tweede avondbijeenkomst van het Congres van het Apostolaat der Hereeni ging werd wederom voorgezeten door den voorzitter van het Haagsche comité, pater drs. H. Duurkens S.J. De Eerw. heer Piet Kok, S. Theol. Stu dent en Oblaat van Schootenhof, hield een voordracht over de hereenigingspogingen der niet-katholieken, hun motieven en moeilijkheden. Hedenmiddag hield prof. W. Nolet, hoog leeraar aan het Groot Seminarie te War mond een voordracht over: „Het Angli- caansche schisma en dc Hereeniging". De directeur-generaal heeft aan de hoof den van dienst de volgende mededeeling ge zonden: Naar aanleiding van een daartoe indertijd door de commissie van overleg gedaan ver zoek is thans bij den gezondheidsraad te "s Gravenhage in onderzoek de vraag welken invloed het geregeld uitvoeren van rijwiel diensten, zooals deze bij het Staatsbedrijf verricht moeten worden, op den duur op het menschelijk lichaam heeft. In verband hier mee is door den gezondheidsraad verzocht, een opgave te mogen ontvangen van de per sonen, die reeds 10 en meer jaren rijwiel- diensten bij het Staatsbedrijf verrichten, be nevens van hun standplaatsen en van hun leeftijd. Het ligt in de bedoeling van de door den gezondheidsraad voor het onderzoek aange wezen commissie uit de te verstrekken lijst een 100-tal personen uit te zoeken om aan een onderzoek te worden onderworpen. Het onderzoek zal plaats vinden te Amsterdam in het gebouw van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst. Aan hen, die voor een onderzoek worden opgeroepen, kan daarvoor buitengewoon verlof worden verleennd. De reis- en verblijfkosten kunnen zij aan het Staatsbedrijf in rekening brengen. Met ingang van heden is het tarief voor Curasao verlaagd: voor gewone telegrammen van 3.05 op 2.42 jj, voor Nederlandsche regeeringstelegrammen van 1.99 M op 1.68 Het tarief voor Aruba en Bonaira is verlaagd van 3.35 op 2.72 'A. Eveneens met ingang van heden is het tarief voor Venu- zuela via Haiti verlaagd van 3.05 op 2.42jé. Vr. Hoe is het adres van de fabriek i|on „Rappo"-lederwas Antw. Ons niet bekend. Vr. Kunt u mij zeggen, of in Laren N.H. meer dan één Katholieke kerk is? Indien er maar een kerk is, kunt u mij dan het adres van den Z.Eerw. heer Pastoor van die parochie opgeven? Antw. In Laren is één katholieke kerk, toegewijd aan den H. Joannes den Dooper. Pastoor is de Z.Eerw. heer Th. W. Hen driks. Vr. omtrent loten. Antw. Abonné's zonden ons de nummers toe om na te zien of de daaraan correspon- deerende obligatie of loten zijn uitgeloot. Zij, die nog geen bericht van ons ontvin gen per brief, kunnen aannemen, dat hun eigendom nog niet is uitgeloot. Vr.: Hoe luidt art. 5 der Woningwet? Antw.: Art. 5. 1. Het is verboden, zonder schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethou ders: a. een gebouw op te richten of geheel of voor een gedeelte te vernieuwen, b. krachtens eenig zakelijk recht tot wo ning in gebruik te nemen of als eigenaar in eenige andere hoedanigheid tot woning in gebruik te geven een gebouw of een ge deelte van een gebouw, laatstelijk niet als woning gebezigd. 2. De vergunning, bedoeld in het eerste lid, letter a., worde geweigerd, indien het plan voor het oprichten of vernieuwen af wijkt van een, overeenkomstig artikel 31 of arcitkel 32 goedgekeurd, uitbre.dingsplan voor de gemeente of een deel der gemeente, en indien aan de voorschriften met betrekking tot gebouwen niet wordt voldaan, behoudens het bepaalde bü het eerste lid van artikel 6. Burgemeester en wethouders beslissen bin nen den, bü de plaatselijke verordening, vastgesteld ingevolge artikel 1, te regelen termijn. 3. Een besluit tot het verleenen van voor waardelijke vergunning of tot weigering der vergunning is altü'd met redenen omkleed. 4. Van het besluit, bedoeld in het voor gaande lid, is beroep op den gemeenteraad toegelaten, volgens regelen, bü plaatsehjke verordening vast te stellen. Gelüke voorziening is toegelaten, indien Burgemeester en Wethouders niet overeen komstig het bepaalde in het tweede lid eene beslissing hebben genomen. 5. Van het besluit van den gemeenteraad wordt door Burgemeester en wethouders on- verwüld kennis gegeven, door toezending van een afschrift, aan hem, die de voorziening heeft gevraagd, of aan zün rechtverkrijgende. 6. Indien het raadsbesluit strekt tot het verleenen van de vergunning, geldt bedoelde kennisgeving als eene door Burgemeester en Wethouders verleende vergunning. 7. Wordt het besluit van den gemeente raad door ons vernietigd, dan heeft de ge meenteraad opnieuw uitspraak te doen met inachtneming van onze .beslissing. Vr.: Kunt u mij opgeven den datum van den in Mei of Juni te houden kwartetten- wedstrüd en tevens den naam der vereeni- ging en van den daaraan verbonden secre taris met diens woonplaats? Antw.: Wü* weten niet, welken wedstrüd u bedoelt. Vr.: Ik ben 19 jaar oud en zou gaarne opgeleid willen worden tot piloot, maar be schik niet over de middelen. Bestaat er nog kans om gratis of tegen kleine vergoeding op de Rotterdamsche vliegschool te komen als leerling? Zoo ja, waar kan ik dan inlich tingen bekomen? Hoe oud moet men zün? Wat zün de kosten? Hoelang moet men leeren? Antw.: Wü gelooven niet, dat u onder de door u vermelde omstandigheden op die Rot terdamsche vliegschool geplaatst zal kunnen worden. Wend u echter om inlichtingen tot de vliegschool. Vraag ook eens inlicntmgen bü de Kon. Luchtvaartmij., Schiphol, bü Amsterdam. Vr.: Ik ben 31 Augustus '27 gehuwd en voor Rüksmkomstenbeiasting naar een in komen van 1800.aangeslagen voor 79.85. Tot dezen aanslag is men gekomen na aftrek van 500.— voor noodzakelük levensonderhoud Ik ben dus aangeslagen als ongehuwd. Mijn bezwaarschrift hierop is af gewezen. Belastingjaar 1927'28 word ik ais ongehuwd aangeslagen. Nu ben ik in het bezit gekomen van een aansiagoiljet Personeele Belasting 1927. Mün woning doet 6.50 huur per week.. De aanslag is per jaar huurwaarde 23. meubilair 1.50, tezamen 24.50. Over 4 maanden is een derde 8.17, plus 8.17 aan opcenten, totaal 16.34. Is deze aanslag juist? Betaal ik voor het belastingjaar 1927—"28 in totaal niet te veel? Antw.: Neen, ciie aanslagen zün juist. Vr.: Welke schaakvereenigingen bestaan er in Haarlem en waar zün de speelavonden? 2. Is hier ook een R. K. vereeniging, of wel een vereeniging, bestaande uit R. K. leden? Antw.: 1. Haarlemsche Schaakvereeniging, die lederen, Maandagavond büeenkomt in „De Kroon", Groote Markt en Haarlems Schaakgezelschap, dat enten Dinsdagavond in gebouw „De Nijverheid" samenkomt. 2. Neen. Vr.: Ik verdien per jaar 1902 en ver woon 300,per Jaar, ben gehuwd en heb geen kinderen. Ik ben aangeslagen voor 3.meubilaire belasting. Hoe hoog is nu mün 1. Inkomstenbelasting en 2. personeele belasting? Antw.: 1. In Haarlem 73.—; 2. in hoofdsom betaalt u voor den aan slag huurwaarde 11.voor meubilair bent u aangeslagen naar een geschatte huur waarde van 300—400. Verschalende arbeiders licht gewond. Nabü Rüssen op den Nijverdalscheweg kwam gisteren de autobus van Hosmar uit Nüerdal in een sloot terecht. De inzittende fabriekarbeiders bekwamen bijna allen won den hoofd en handen door het brekend glas; de meesten moesten zich onder ge neeskundige behandeling stellen. Een der slachtoffers overleden. Van de beide mannen, die Maandag te Vlissingen bewusteloos werden aangetroffen ten gevolge van kolendampvergifiging, is de zoon m het ziekenhuis overleden. Het omroepstation in Bordeaux heeft kort geleden zün energie tot op 2 K.W. ver hoogd, terwijl de golflengte gewijzigd is in 237 m. De golflengte van het station op den Eiffeltoren (2650 m.) zal tegen het einde van dit jaar tot op 1400 m. worden terug gebracht, als gevolg van het besluit van de Washingtonsche radio-conferentie. Tegelij- kertüd zal de energie waarschünlük ver hoogd worden tot 100 K.W, In China werkt thans sedert Januari het grootste station van dat land, n.l. te Char- bin in Noord-China, met een golflengte van 445 m. Naar de „Funk" meldt, deen de Fransche Post- en Telegraaf-autoriteiten tegenwoor dig proeven met een te Kehl bü Straats burg opgerichten omroep-zender. De nieuwe zender bezit momenteel ongeveer 1.5 K. W. zend-energie; deze zal echter reeds zeer spoedig tot 10 K. W. worden verhoogd. Voor de proeven wordt voorloopig de 1080 M. golf gebruikt. Reuter meldt uit Havana: Levine, die voor een ononderbroken vlucht New-York—Havana was gestart in zijn vlieg tuig .Miss Columbia", kwam hier om 12.32 uur aan. De afstand van 1100 mülen werd in 14 uur afgelegd. Een practisch-ascetisch maandblad voor Zusters en Broeders zal worden uitgegeven éoor de Nederlandsche Minderbroederspro- ♦incie. Daar er voor deze duizenden kloosterlin gen nog geen tüdschrift van dergelijken aard bestaat, en er werkelük alom behoef te Ma gevoeld wordt, zal 't nieuwe maand blad ongetwüfeld met vreugde worden be groet door degenen, tot wie het zich richt. m den loop van dit jar zal dit tüdschrift versclujnen. Blükens het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp inzake voorbehoud der bevoegd- beid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag betreffende den leeftijd, waarop kinderen mogen worden toegelaten tot den arbeid in den landbouw bestond bü verscheidene leden twüfel niet alleen aan de noodzakelükheid, doch ook aan de wenschelijkheid van de toe treding van Nederland tot een verdrag als het onderhavige. Dat bepalingen worden ge maakt ter zake van den kinderarbeid in het algemeen, achtten deze leden redelük. Doch waarom vroegen zij moet op dit stuk een bijzondere regeling worden getroffen met betrekking tot den landbouw? Verscheidene leden achtten in tegenstel ling met andere leden internationale over eenstemming op het gebied, dat dit verdrag bestrükt, zeer wel mogelijk. Sommige leden echter gaven als hun mee ning te kennen, dat de directe practische waarde van het verdrag niet zeer groot is. Verscheidene leden achten het niet juist, dat de Regeering haar houding ten opzichte van dit verdrag geheel heeft doen afhangen van een advies omtrent de beteekenis van eenige in het verdrag voorkomende bepalin gen van den directeur van het Internationaal Arbeidsbureau. „Daar ben ik", zei Karei. „Neen, dank je, ik zal geen sigaar rooken, maar mijn püpje opsteken. Daar kan ik beter bü babbelen! Ja, een glaasje bier wil ik wel hebben! Dat smeert de keel, en al denk ik, dat jü meer zult praten dan ik, toch krijg ik nu en dan een droge keel, alleen van het luiste ren! Ziezoo, nu kunnen wü van wal ste ken en probeeren, om het land te bezeilen, dat ik in 't oog heb!... Ook klaar?" „Tip top!" lachte ik. „Als je mij nu maar zegt, welken koers wy moeten houden en naar welke streek je uitkijkt, dan kan ik tenminste zeggen, of ik aan het roer durf gaan staan! Ons kompas is goed, dat weet je. Maar er zouden onderweg klippen kunnen zün, die wy moeten vermüden!" „Hm!' zei Karei, „wat zün wü vanavond beeldsprakerijAls wij zoo doorgaan, raken wü nog vast in al die oratorische ornamen ten! Ik blü'f dus maar op den beganen grond en zal je in gewone taal vertellen, wat ik op het hart heb...! Natuurlijk heb ik het weer met Daantje aan den stek ge had. Hü beweerde, dat wü, Katholieken, zonder nader onderzoek maar moesten ge looven, wat de Kerk ons voorhoudt, en dit niet alleen, maar dat onze leer telkens verandert! Zoo nu en dan stelt de Paus een nieuw dogma vast en dan zün alle ge- loovigen verplicht, om onvoorwaardelük dit dogma te gelooven! „Dus", zei Daantje, „wat vroeger geen. waarheid was, is het nu In de laatste Bestuursvergadering van het R.K. Werkliedenverbond, welke dezer dagen plaats had, werd, naar aanleiding van de mededeeling der aanhouding door de A'ge- meene Vergadering van de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst van de afhan deling der concept-overeenkomst, te sluiten met het Verbond, besloten den verderen loop der zaken af te wachten en intusschen, waar noodig en waar mogelük krachtig, voort te gaan met de oprichting en uitbreiding van de zoo noodige katholieke ziekenfondsen. Omtrent de uitvoering van de besluiten der laatste Verbonds- en Vakbondvergade ring werden mededeelingen gedaan en, voor zoover nóg noodig, maatregelen tot verdere afhandeling genomen. Overwogen werd, hoe de vraagstukken van rationalisatie en concentratie het best kun nen worden bestudeerd. Mededeeld werd welke stappen het Dag. Bestuur gedaan had tot het realiseeren der wenschen van het Verbond met betrekking tot de Ziektewet en betreffende de Jeugd organisatie. Het beleid van het Dag. Bestuur werd goedgekeurd. Besproken werd het resultaat der eerste samenkomst van de arbeidersvakcentralen met een vertegenwoordiging van het Ned. Verbond van Werkgevers. Voortzetting van het overleg werd goedgekeurd en voor de kleine commissie, welke *een program zal ont werpen, werd aangewezen de Verbondsvoor zitter, de heer A. C. de Bruü'n. In de commissie, welke den Hoogen Raad van Arbeid zal praeadvizeeren omtrent de bekende vraagpunten inzake de wettelijke regeling der Werkloosheidsverzekering, dooi den Minister van Arbeid enz aan dien Raad voorgelegd, werd aangewezen de heer J. Th. Nijkamp. Besloten werd accoord te gaan met eene bespreking der organisatie van de Zieken fondsen door den Raad van Overleg van de R.K. Sociale organisaties en in eene com missie, welke omtrent dit punt den Raad zal praeadvizeeren, werden aangewezen de hee- ren de Bruijn en Schutte. Aan de Centrale Commissie voor de Vrou wenorganisatie van het Verbond werd mach tiging gegeven om, in overleg met de betr. Bondsbesturen, meer actief op te treden tot het bevorderen van het organiseeren der fa brieksarbeidsters. In verband met de veelheid van nationale en internationale samenkomsten en congres sen in dit jaar, oordeelde het Bestuur het wenschelijk de sociale week tot het volgend voorjaar uit te stellen. Besloten werd de herdenking van Z. H. Paus Leo XIII te ver binden aan de voorjaars-verbondsvergade- ring, welke met de Vakbondsvergadering werd vastgesteld op 5 en 6 Juni a.s. en ge houden zal worden te Amsterdam. Besloten werd deel te nemen aan het con- gre«, te organiseeren door de Ned. Vereeni ging tot bevordering van den arbeid voor on volwaardige arbeidskrachten. In de industri- eele commissie werd als vertegenwoordiger aangewezen de heer J Th. Nükamp. Ten behoeve van de 5e Internationale Psychotechnische conferentie werd een cre- diet toegestaan en besloten werd aan deze conferentie deel te nemen. Aan een dertiental Iden van den R.K. Volksbond op Wieringen werd één jaar uit stel gegeven inzake het naleven der bepalin gen betreffende het wederzijds verplicht lid maatschap van Stands- en Vakorganisatie. Voor een volgende vergadering zullen voor stellen worden geformuleerd betreffende de uitvoering van het besluit der laatste Ver bondsvergadering betreffende het uitgeven van een blad voor de adspirantleden der Vakbonden. Besloten werd bü te' dragen voor een ge schenk van de Internationale Christelijke Vakbeweging ten behoeve van het Internatio naal Arbeidsbureau te Genève en accoord te gaan met het voornemen «m de functies van het Bestuur van het Internationaal Christelijk Vakverbond te verdeelen als volgt: Voorzitter: Duitschland; Secretaris: Holland; Penningmeester: dito; le Onder voorzitter: Frankrijk; 2e Ondervoorzitter: België. De wenschelükheid werd uitgesproken zoo mogelijk den tegenwoordigen Voorzitter in het Dagelijksch Bestuur te houden. Aan het Dagelijksch Bestuur werd mach tiging gegeven tot het te zijner tyd bijeen roepen van de R. K. arbeiders-bestuursleden der Raden van Arbeid. Mededeeling werd gedaar; van het overleg, gepleegd met het C. N. V. en het A. N. V. omtrent de voordracht van een arbeiders gedelegeerde en drie technische adviseurs voor de 11e Internationale Arbeidsconferen- tie. Het resultaat van dit overleg is, dat de heer P. J. s. Serrarens voor gedelegeerde werd voorgedragen de heeren Amelink van het C.N.V. en Berghuys van het A.N.V. voor technisch adviseur. Te Utrecht heeft, naar het „Hbld." ver neemt, de Ned. Grafische Bond een buiten gewone algemeene vergadering gehouden ter bespreking van de resultaten der onderhan delingen over het collectief contract in'het boekdrukkers- en boekbindersbedrijf. Na uitvoerige gedachtenwisseling, waarbü teleurstelling werd uitgesproken, dat de ge- wenschte verbeteringen in de arbeidsvoor waarden niet voor inwilliging vatbaar waren geacht, werd ten slotte het advies van het hoofdbestuur opgevolgd om de leden aan te raden de voorgestelde wijzigingen in het con tract te aanvaarden. wél! Waar je vroeger over mocht praten moet je nu over zwügen. Twijfel is niet ge oorloofd en al heb je bü je zelf zooveel be- wüzen tegen die waarheid, je moet je mond houden en mag niet eens denken, dat je ge lijk hebt! Zoo verandert de leer van de kerk telkens weer en je weet feitelük nooit, waar ie je aan houden moet! Want als je van daag denkt, dat je het bü het rechte einr hebt, komt morgen de Paus en beslist hee' eenvoudig, dat je dwaalt. En kortweg, m 'aa+ste instantie zonder appèl!" „Nou, zie je", vervolgde Karei, „ik heb Daantje er op gewezen, dat hij heel geen zuivere voorstelling gaf van een dogma! Maar je weet, hoe hij is! Hij ratelt maar door en is doodeenvoudig niet te overtui gen! Als ik hem nu weer eens te pakken krijg, wou ik over die zaak wel wat meer zeggen. Wat dunkt Je, willen wij daar nu eens overbabbelen?" ,Met plezier!" zei ik, „Want 't is weer heel eenvoudig! Laten wij beginnen bij het hein! In de eerste plaats vragen wü dan: „Wat is een dogma?" En dan luidt het ant woord: „Een dogma is een waarheid, die in de Openbaring ligt besloten." Eigenlijk is er dus nooit sprake van een nieuw dog ma. Feitelijk kan men in het algemeen niet eens spreken van een nieuwe waarheid Wat wéér is. is al tiki waar geweest en za' altijd waar blijven. Men kan een waarheid ontdekker, maar men stelt geen nieuwe waarheid vast. In de gewene wetenschap veelal de profane genoemd is dit immers óók zoo! Daar heeft men evenzeer dogma's als bij de gewüde wetenschap. Men spreekt immers graag over de natuur en over haar geheimen! De natuur open baart ons haar geheimen, of wel, dc mensch ontrukt die geheimen aan de Na tuur, net zooals men het noemen wil." Er. wat zün de geleerden blü en trotsch, a's zü weer een stukje van de waarheid ontdek' hebben! Vroeger kibbelden zü er over en ieder streed voor zün meening; maar als een oi andere bolleboos dan afdoende be- wüst, dat het zóó is, dan is" de zaak uit en de wetenschappelijke wereld bezit een nieuw dogma! Nieuw?. neen, zeker niet! Eerst in en na de 17e eeuw is afdoende bewezen, dat de aarde om de zon draait. Vóór dien tijd geloofde men algemeen het tegenoverge stelde. Maar dit neemt niet weg. dat de aarde, al die duizenden eeuwen lang, dat ons zonnestelsel bestaat, om de zon ge draaid heeft. Dat was en is de waarheid, geen nieuwe waarheid, maar de waarheid. Zoo was de snelheid van het licht ten tijde van Adam even groot als in de eeuw van Lorentz en de lichtstralen werden door een lens of een prisma precies op dezelfde wijze gebroken, 't is de vraag, of Adam dat al wist, maar 't was zoo. Alleen heeft men dat in latere tijden pas ontdekt of wéér ontdekt! En zoo zijn er tal van waarheden, die de mensch voor en na als waarheid heeft leeren er kennen Maar is men nu ook dieper doorgedron gen in het wezen der Natuur? Dat is de groote vraag. Men kent b.v. de wetten der zwaartekraent. Men weet vrij zeker, dat die wetten in het geheele onmetehjke heelal gelden. Alle berekeningen, die op die wetten steunen, kloppen met de verschünselen! Maar 'wat is nu die zwaartekracht? Men weet, hoe die kracht werkt, maar wat is haar wezenMen werkt met de electri- citeit, alsof men die geheel in zün macht hadMen pakt. figuurlijk gesproken, een lichtstraal bü den kop en breekt hem en ontbindt hem en bepaalt de golflengte der onderdeelen en stelt vast, welke grondstof fen dien lichtstraal uitzenden, maar als het op de %aax zelf aankomt, dat men van dien lichtstraal evenveel af als van het inwendige van de zon of Sirius. Men spreekt van een electrischen stroom en van posi tieve en negatieve electriciteit en van radio, alsof men daar even eigen mee was als met oom Piet of '-ante Ant. Maar van oom en tante kent men wel het uiterlük en ook wel ongeveer het karakter, maar hun gedach ten en gevoelens, hun geheim ziele-leven blijven voor ons een gesloten boek, als zü die zelf niet willen openbaren. Evenzoo kent men de wetten der natuur en hun werking, maar het eigenlijke wezen der natuur is tot nog toe voor ons even ondoorgrondelijk als de diepste afgronden van den oceaan. Wat dat betreft zijn wü nog niet veel verder dan de oude Aristoteles. Of de menschheid nu ooit de geheele Na tuur zal doorvorschen? Dat is natuurlük mogelijk. Alleen zal de hoofdkwestie altijd blüven bestaan. Hoe stelt iemand, die niet aan een persoonhjken God gelooft, zich toch de „Natuur" voor? Natuurwetten zün mooie dingen, maar kan men zich wetten denken zonder een wettenmaker? Is dit „Natuur" een zelfstandig en denkend we zen? Dat zal jvel niemand toegeven! En met allerlei bepalingen en omschrijvingen, die zoo maar „in 's blaue hiiv.cn" zweven, komt men geen stap verder! De geleerde wereld heeft dus haar dog ma's en gelooft in allerlei dingen, waarvan zü het wezen niet begrüpt, waarvan zü dus platweg gesproken geen snars snapt! En zie dat vindt men nu juist bij de Katholieken oliedom! Wü gelooven aan een almachtigen God. Die alles heeft geschapen, dus ook wat de geleerden noemen: de „Natuur", met al haar wetten en met de orde, die daar heerscht tot in de kleinste onderdeelen. By God berust dus alle weten schap. Aan de menschen heeft hü verstand geschonken en den geest van onderzoek. Met zijn natuurlijk verstand kan de mensch dus veel waarheden achterhalen. Zoo kan dit natuurlijk verstand hem zü het ook niet zoo gemakkelük tot de con clusie voeren, dat er een almachtig God moet zü'n. Zoo kan hü ook, zooals reeds ge zegd is, aar de Natuur veel geheimen ont wringen. Niemand kan zeggen, hoeveel we tenschap God aan den mensch kan schen ken. Maar wel staat vast, dat er waarheden zijn, die de menschelijke geest nooit kan be vatten of zeker bepalen. Zoo kan de mensch vaststellen, dat er een God is, maar het grootste genie kan het wezen van dien God niet begrüpen en nooit zou iemand de waar heid kunnen achterhalen, dat die God één is in Drie; dat de drie Goddelijke Personen zün, elk onderscheiden van den ander en toch te zamen maar één God. Zoo iets moet God den mensch zelf mede- deelen. En al de waarheden, die God op deze wüze bekend heeft gemaakt, heeten büeen de Openbaring Gods. En hier telt het: „Zoext en gü zult vinden." In de open baring moet de mensch de Waarheid zoe ken. En om nu alle dwaling uit te sluiten, heeft Goa in Zun Kerk een onfeilbaar leer gezag aangesteld, dat die waarheden aan- wüst en bepaalt. Is dat niet heel eenvoudig? Maar gaat dat nu maar, zooals Daantje kletst? Zegt de Paus tusschenbeiden: „Ziezoo dèt en dét moet jullie gelooven?" Ja, de Paus is, éls Paus, als hoogste leergezag on- feibaar. Hü zou dus laten wü zeggen, als de nood eens aan den man kwam geheel alleen en uit eigen beweging, een geloofs waarheid kunnen bepalen! Maar volgens den gewonen loop der zaken zit er heel wat meer aan vast. De Paus wikt en weegt, vraagt raad, onderzoekt en laat onderzoe ken en vooral hü bidt! Hij vraagt bü- stand en de voorlichting van den H. Geest! Weet je wat, laten wü eens een dogma afzonderlijk beschouwen en de geschiedenis daarvan nagaan! Leg dat Daan'-je eens voor, dan kan hü zelf oordeelen als hü tenminste wil!" „Prachtig", zei Karei, „maar laten wü dat de volgende maal doen. 't Wordt nu te laat!" „Tot ziens dan!" zei lk. J. F. NUUENS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8