NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derdie b^ad. Donderdag 8 Maart 1923 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM De Algemeene PoütieverordeningDe verkoop van vliegende blaadfss. De honden mogen los blijven loepen Wonlnghuren Subsidie voor een Haarlem-nummer. Groentemarkt te IfaarJem (Vervolg.). Verkoop grond B. en W. stellen voor hen te machtigen, aan J. van Baaren, tegen den prijs van 12.50 per M2, in koop af te staan 267 M2 grond, gelegen aan de Berkenstraat; aan de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Wilsonshoek", tegen den prijs van 17 r-0 per M2, 1232 M2 grond, gelegen aan de V. J. Koenenstraat; aan G. Hellenberg Jr., tegen den prijs van 15 per M2, 325 M2 grond, gelegen aan de Meester Cornelisstraat. Overeenkomstig deze voorstellen wordt be sloten. Het voormalig Barbara-Gasthnis B. en W. stellen voor, van het College van Regentessen der bewaarschool in het voormalige Barbara-Gasthuis over te ne men de eigendommen der door dat College vertegenwoordigde stichting. Aldus besloten. Commissie tot wering van School verzuim in Schoten en Spaarndam B. en W. stellen voor de commissie tot we ring van schoolverzuim, ingesteld voor de voormalige gemeenten Schoten en Spaarn- dam, te handhaven, elk voor dat deel der ge meente (voor zooveel in Haarlem gelegen), waarvoor zij vóór 1 Mei 1927 functioneerde, en aan te duiden onderscheidenlijk als Com missie D en E tot wering van schoolverzuim. Goedgekeurd. Ie suppletoire begrooting 1927 B. en W. bieden ter vaststelling aan de le suppletoire begrooting over 1927. Aldus vastgesteld. Huisvesting Gem. Genees kundige Dienst. B. en W. vragen machtiging, met ingang van 1 April voor 2200 per jaar perceel Ke naupark 6 te huren ter huisvestiging van den gemeentelijken geneeskundigen dienst. De gemeente heeft het recht, tijdens den huur- tijd het perceel voor 40.000 te koopen. De heer KOPPEN vraagt, of de huur niet op korter termijn gesteld kan worden, of de koopprijs in het besluit moet staan en of dit voorstel stagnatie geeft in de definitieve re geling. De heer KLEIN vraagt, of de bovenverdie ping van het perceel niet gebruikt kan wor den als museum. De VOORZITTER antwoordt, dat de meest mogelijke spoed met de definitieve huisves ting betracht zal worden, maar dat het toch wel 4 a 5 jaren zal doren, alvorens het mili tair hospitaal voor dit doel gebruikt kan worden. De koopprijs moet er in blijven staan; blijkt deze later te hoog te zijn, dan behoeft men niet tot koop over te gaan. Het gebouw is niet groot genoeg, om er ook een museum té vestigen. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. De Algemeene Politieverordening. B. en W. bieden ter vaststelling aan de ge wijzigde Algemeene Politieverordening. Een groot aantal amendementen is hierop ingediend. De heer JOOSTEN meent, dat er enkele bepalingen in staan,, welke best kunnen ver vallen, zoo o.m. het niet mogen oplaten van vliegers in bebouwde kommen en het niet. vrij mogen laten loopen van pluimvee op straat. Het verkeer is dusdanig, dat zoo iets op straat toch niet meer geschiede. De heer KEESEN vraagt betere naleving van de bepalingen der politieverordening. Als voorbeeld noemt spr. hoofdstuk V in zake de zedenpolitie. Het is meer dan erg in som mige straten, al zal spr. hier niet nader op in gaan. De VOORZITTER antwoordt den heer Joosten, dat dergelijke bepalingen er toch beter in kunnen blijven staan. Den heer Keesen antwoordt spr., dat den Commissaris opgedragen zal worden, nauw lettender toezicht te deen uitoefenen. Bij artt. 26 en 27 merkt de heer JOOSTEN op, dat het z.i. te bezwaarlijk is, de menschen te dwingen, binnen 2 dagen op te geven, wien ïij kamers verhuurd hebben. Zoo n bepaling acht spr. voor Haarlem niet noodig. De VOORZITTER acht dit geen overlast voor de menschen. Het is een eenvoudige maatregel. Het is goed, dat de politie weet, welke menschen zich in Haarlem vestigen. De heer JOOSTEN vindt, dat men den menschen wel last oplegt. De politie wil het misschien graag, maar daarvoor behoeft de raad niet op zij te gaan. De raad moet overtuigd zijn van hinderof gevaar, wil hij een bepaling daartegen opnemen. De heer CASTRICUM wil de artikelen handhaven. Dit is z.i. vooral tegenwoordig noodig, in verband met de huidige menta liteit der menschen. De heer GERRITSZ wijst er op. dat er geen statistische gegevens zijn, welke wijzen op een toenemende criminaliteit. De voorge stelde maatregel zal den menschen veel last veroorzaken, meent spr., want een kamerver huurder zal niet altijd overlegging van stuk ken, enz., van den huurder kunnen krijgen. De last wordt niet gelegd op den vreemde ling, maar op den verhuurder. De bepaling zal ook niet na te leven blij ken. De heer KLEIN verdedigt opneming van de bewuste artikelen. Het gaat er juist om, degenen te treffen, die voor een bepaald doel slechts tijdelijk onderkomen zoeken. Meer wil spr. er niet van zeggen. Wethouder HEERKENS THIJSSEN wijst er op, dat velen, wien het elders te warm wordt, zich te Haarlem vestigen. Dat heeft spr. in Schoten ondervonden en Schoten is nu Haarlem geworden. Men moet zorgen, op de hoogte te raken van wat er alzoo gebeurt. De VOORZITTER merkt op, dat de voor gestelde maatregel ook vergemakkelijkt het opsporen van personen, over wie inlichtingen gevraagd wordt. Art. 26 wordt met z211 stemmen aange nomen. Tegen de S. D. A. P. en de Commu nist. Aan art. 38 wordt toegevoegd een amen dement-Van Kessel, volgens hetwelk het verboden is, afknipsels van doornheggen, hak hout of takken van boomen, welke gesnoeid worden, op straten, wegen of voetpaden te laten liggen. Bij art. 39 maakt de heer JOOSTEN eenige opmerkingen over het wegruimen van boo men. Waarom wordt de eigenaar in dit ar tikel tevens niet verplicht, de boomen te rooien, als zij hinderlijk zijn voor het ver keer? De VOORZITTER antwoordt dat bijv. de boom in de Zijlstraat toch niet aan de hand van deze verordening weggeruimd kan worden. Spr. zal de zaak echter nog eens nader onder de oogen zien. Art. 39 is toch al niet sterk; laten wij het niet zwakker ma ker De lieer JOOSTEN meent, dat een rapport d"r over art. 39 uitgebracht moet worden. De VOORZITTER antwoordt bevestigend. Bij art. 68 wordt behandeld een voorstel- Woiff, waarbij éen ieder, die honden houdt, j verplicht is, door voorzorgsmaatregelen te voorkomen, dat honden: a, aanhoudend jan ken of blaffen of op andere wijze voor de omwonenden hinderlijk zijn; b. op eens an ders terrein onbeheerd losloopen. De Heer BIJVOET heeft tegen de laatste bepaling bezwaar, omdat daaronder ook bouwterreinen vallen. Spr. stelt een nadere redactie voor .waarin het verboden wordt, honden op bezaaid en bepoot terrein te laten los loopen, alsmede op jachtterreinen. De heer HEID3TRA verdedigt zijn voorstel, te verbieden, te honden los te laten loopen. Men laat z i. de honden maar loopen en dat veroorzaakt gevaar voor het verkeer. Juist degene, die zijn hond vasthoudt, is een die renvriend. Dierenarts Kok vindt het voorstel juist goéd. De heer LOOSJES begrijpt niet, waarom men niet met een hond les zou mogen loopen. Waarom zou men bijv. niet even buiten de binnenstad, in den Hout.de honden los mo gen laten loopen? Spr. gelooft, dat zoo'n ver bod niet ten goede komt aan Haarlem als woonstad. De heer KLEIN verzet zich ook tegen het voorstel-Heidstra. Zijn voorstel gaat te ver. Punt a. van het voorstel Heidstra, dat ieder verplicht is, te voorkomen, dat honden vcor omwonenden hinderlijk zijn, wordt ver worpen met 238 stemmen. Punt la. van het voorstel-Wolff wil de VOORZITTER overnemen. Mr. HEERKENS THIJSSEN wijst er op, dat hetgeen in de Politie-vsrordening staat, precies hetzelfde inhoudt. Het voorstel-Heidstra, te verbieden, dat honden los loopen, wordt verworpen met 267 stemmen. Voor de leden Klein Schip horst, Keerwoif, Gerritsz, Van Vliet, Maar- scljall, Boes en Heidstra. Het sub-amendement-Bijvoet wordt aan genomen met 1815 stemmen. Tegen de I leden Klein Schiphorst,. Van Liemt, Wolff, Castricum, Miezerus, Visser, Keesen, De Braai, Slingenberg, Roodenburg, Boes, Scholl, Van Kessel, Heidstra en Joosten. Art. 63 wordt dan goedgekeurd. Bij art. 69 bespreekt de heer JOOSTEN de moeilijkheid van de vaststelling, wanneer hinder veroorzaakt wordt door het maken van muziek. Spr. acht B. en W. niet gelukkig met de aanbieding van dit artikel. Spr. wil het v/oord ongesloten vervangen door ge opend. De heer BIJVOET wijst er op, dat het de bedoeling is, de muziek van mechanisch toe stellen te verbieden. Maar laat men dit dan ook duidelijk in de verordening laten uit komen. Wethouder SLINGENBERG verdedigt, handhaving van het v/oord „ongeopend" Als een raam of deur op een kier staat, is dit of deze nog niet geopend. De VOORZITTER wijst er op, dat het ar tikel, eenigszins gewijzigd, overgenomen is van Den Plaag. De heer JOOSTEN vraag waarom met bijv. wil verbieden 't hoorbaar maken van gramo- phoonmuziek, maar niet van afschuwelijke muziek, door een vioolspeler voortgebracht. De heer GERRITSZ stelt voor, het woord ..ongesloten" door „geopende" te vervangen. Dit wordt aangenomen met '246 stemmen. Bij art. 81 verdedigt de heer BIJVOET een amendement, om daarin op te nemen een verbod van verkoopen of ten verkoop aan bieden van vliegende blaadjes, tenzij met toestemming van den burgemeester. Spr. wijst er op, dat eenigen tijd geleden een blaadje openbaar is verkocht, dat een groot deel van Haarlem's inwoners, n.l. de Katholieken, gegriefd heeft. Op heiligschen- nende,, ja gods'.astérlyke wijze heeft men over de heilige zaken der Katholieken ge schreven. Het is grievend voor dat deel dsr bevolking, dat zoo iets geduld wordt en dat zelfs de? enen, die dat verkoopen nog in be scherming genomen zouden moeten worden, als het gegriefde deel der bevolking daar tegen zou ontreden Ook het Hoofd van den Staat is onlangs beieedigd in zoo'n blaadje. En dat grieft het rustige deel der bevolking. Het ondermijnt het gezag. Het gaat niet aan. dat men een hoofd redacteur om niéts voor den kantonrechter laat verschijnen, maar dergelijke blaadjes iaat verschijnen. Spr. wijst er op. dat men niet kan dulden, dat godslasterlijk opgetreden wordt tegen over de Katholieken. Spr. meent, dat de door spr. voorgestelde wijziging ook wettelijk geoorloofd is. Spr. wijst verdsi op den plicht der over heid, te zorgen, dat de bevolking niet ge griefd wordt door individuen zonder verant woordelijkheidsgevoel. De heer JOOSTEN verdedigt een door hem ingediend voorstel tot wijziging van het artikel. Wat de heer Bijvoet wil, acht spr. niet mogelijk uit te voeren. Wat wil men verstaan onder „vliegende blaadjes"? Einde- looze processen kunnen er komen, om de definitie daarvan vast te stellen. Spr. ge looft niet, óat de uitvoering aan den burge meester opgedragen kan worden Blijkens arrest van den Hoogen Raad in 1892 is iets dergelijks in strijd met de Grondwet ge acht. Uit de toelichting van den heer Bijvoet blijkt, dat deze censuur wil en dat is niet mogelijk, volgens art. 7 der Grondwet. De heer ROODENBURG gelooft niet, dat men veel zal bereiken met hetgeen de heer Bjjvoet wil. Tegen de schrijvers kan men toch een vervolging instellen. Spr. acht het moeilijk, de tenuitvoerlegging op te dragen aan den burgemeester. Het is ook moeilijk, te onderscheiden, wat goed is en v/at niet goed is. Wat den een hindert, treft den ander niet. De heer CASTRICUM verklaart namens de Katholieke fractie, dat deze tegen het voorstel der S.D.A.P. zal stemmen. Ten aanzien van het voorstel-Bijvoet gaat spr. na, wat belecdigend is voor de Katho lieken. Spr. wijst op hetgeen de Katholieken geloo'ven en op hun ceremonien en gaat na, hoe grievend het is, als dergelijke zaken be spottelijk voorgesteld worden. Door dat te doen, ontketend men tweedracht en nijd. Spr. hoopt, dat aan dergelijke zaken meer aandacht geschonken zal worden door de overheid. Elkanders reïigieuse gevoelens moet men weten te eerbiedigen. De heer GERRITSZ had eerst niet ge dacht, dat hst voorjtel-Bijvoet censuur uit oefenen inhield. Dat is echter gebleken uit zijn gepassioneerde rede en uit de rede van den heer Castricum. Het wordt, voorgesteld, alsof er geen andere weg is om tegen de gesignaleerde feiten op te treden. 'Maar de straf',vet geeft middelen daartoe. Acht men die wet niet voldoende, dan kan men trachten haar gewijzigd te krij gen. Maar de strafwet moet niet in gemeen telijke verordeningen aangevuld worden en zeker niet preventief. Dat is in strijd met de historie van het Nedsrlandsche volk. Dc vrijheid van drukpers is steeds gehand haafd. Van censuur Wil het overgroote deel der bevolking niets weten. Censuur is ook in strijd met de Grond wet. Den vorm „vliegende blaadjes" heeft hij juist gekozen, om te ontkomen aan de jurisprudentie van drukwerk. Maar het druk werk is de meerdere van vliegende blaad jes. En zal men voor het mindere toestaan, wat men voor het meerdere niet wenscht? Spr. acht het nite juist-, een dergelijken pre ventieven maatregel in te voeren. De heer PEPER acht zich met allen, die als hij denken, altijd geërgerd door het feit, dat alles gedaan wordt voor de kleine groep van bezitters en niets voor de groote groep der' arbeiders. Als de Katholieken gegriefd worden, spr. en de zijnen worden het ook. Spr. wijst er op, dat de heer Bijvoet op geruid heeft tot verzet. Hij heeft gezegd, dat hij zich zelf recht zou verschaffen. Spr. acht de handelwijze van de katholie ken een verregaande aanmatiging van hen. De heer DE BRAAL wijst er op, dat deze kwestie reeds jaren geleden hier behandeld is. Spr. ziet geen censuur in het voorgestelde. Men heeft zekere vormen in acht te nemen en geen enkele partij moet men in haar hei ligste gevoelens grieven Dat moet niet toe gelaten werden en dat te voorkomen, be oogt slechts het veorstsl-Bijvoet. Uit een oog punt van openbare orde zal de anti-rev. partij gaarne het voorstel-Bijvoet steunen. Wethouder SLINGENBERG is het geheel eens met het betoog van de he eren Rooden burg en Gerritsz. Hier in den raad zal wel niemand wenschen, een ander te kwetsen. Als men eerst ds vliegende blaadjes wil cen- sureeren, zou de burgemeester in den raad eerst de redevoeringen van de raadsleden moeten inzien. Het preventieve van dit voor stel gaat'in tegen de historie. Spr. geeft toe, dat dingen als in „Het Raadsheertje" geschreven zijn, ontoelaatbare geschriften zijn. Maar op zulke zaken moet men reageeren en een vervolging vragen bij den Officier van Justitie. Dat is veel beter dan preventie. De heer VISSER onderscheidt twee zaken: de majesteitsschennis, welke het algemeen belang raakt en de beleediging van bijv. de Katholieke en Christelijke groepen. Het is den laatsten groepen immers voor speld, dat haar vervolgingen te wachten stonden. „Het bloed der martelaren is het zaad der Kerk". Preventieve maatregelen acht spr. verkeerd. De heer BIJVOET merkt op, dat in art. 240 van het oude wetboek „vliegende blaad jes" genoemd wordt. Een vrij enge onbe- schrijving van dat begrip is er in opgenomen. Dit voorstel is ingediend op grond van de openbare orde. Ook op grond van wat Oppen-' heim zegt, is spr., naar hij meent, goed met zijn gekozen tekst. Er is geen absoluut ver bod; het slaat slechts op vliegende blaad jes" genoemd wordt. Een vrij enge om- Het is niet de bedoeling censuur uit te oefe nen. Er zijn objectieve normen in het Staats bestel, waaraan de hand gehouden moet v/orden. De burgemeester behoeft niet van te voren de geschriften in te zien. Het gaat slechts om handhaving van de objectieve normen. Waar is in het wetboek van strafrecht godslastering strafbaar gesteld? Spr heeft niet over strafbare handelingen gesproken, maar over handelingen, in firijd met de openbare orde. Voor handhaving der goede orde moeten de burgemeester en de raad zorgen en daartoe kunnen zij maatregelen nemen, onafhankelijk van een minister van justitie, een officier van justitie, .een pro cureur-generaal of wie ook. Dat het mindere niet verboden mag wor den, acht spr. een lapsus linugea van den heer Gerritsz. Bepaalde drukwerken mag kunnen worden verboden. Spr. ontkent, dat hij tot verzet opgeruid heeft. Hij heeft gezegd, dat wanneer men in zijn heiligste gevoelens beieedigd wordt, de menschen wel eens zelf hun recht zouden kunnen verschaffen. Hij kan het zich in denken, dat bijv. de menschen een voor hen beleedigend billet af zouden scheuren, als de overheid niet optreedt tegenover het schen den van de objectieve normen. De heer JOOSTEN handhaaft zjjn bezwa ren tegen hot voorstel-Bijvoet. De uitvoering tot handhaving van de openbare orde is niet opgedragen aan den burgemeester, maar aan B. en W. Censuur door den burgemeester is niet mogelijk. De heer GERRITSZ wijst er op, dat de kwestie der objectieve normen geen materie is, te regelen door den burgemeester van Haarlem. De heer VAN DE KAMP zal voor het voor stel-Bijvoet stemmen, los van diens toelich ting. maar op dezelfde gronden, als de heer De Braai heeft uiteengezet. Het voorstel-Joosten, slechts den inhoud van geschriften luidkeels uit te roepen, te verbieden, wordt verworpen met 32—11 stem. men. Voor de S.D.A.P. en de Communist. Het voorstel-Bijvoet wordt verworpen met 21—13 stemmen. Voor de Katholieken, de Anti-rev. en de heer Van de Kamp. De heer GERRITSZ wijst er op, dat de heer Van Liemt eerst „tegen" stemde en daarna „voor". Dat gaat niet; zooals men eerst stemde, heeft men gestemd. De heer VAN LIEMT acht deze houding van de S.D.A.P bespottelijk en kinderachtig. Als mej. Van Vliet eens haar stem wijzigde, werd er nooit iets gezegd. De VOORZITTER wijst er ook op, dat de heer Van Liemt als- in één adem wijzigde. Daarom acht hij het niet juist, dat daar nu aanmerking op gemaakt wordt. Bij art. 90 verdedigt de heer JOOSTEN een door hem ingediend voorstel, om te ver bieden het regelen, houden of doen houden van serenades en optochten behoudens ver gunning van B. en w. Spr. wijst er op, dat de burgemeester meer malen beslissingen genomen l\eeft, welke tot ontevredenheid van de meerderheid van den raad stemde en om daarin verandering te krijgen, heeft spr dit voorstel ingediend. Het voorstel-Joosten wordt met 1915 stemmen verworpen. Voor de S.D.A.P., V. D., Communist en dc heer Van de Kamp. Bij art. 152 verdedigt de heer JOOSTEN een voorstel, om feesten e.d. slechts op ge deelten van den Zondag en daarmede ge- lijkgestelden dag te verbieden. Het voorstel-Joosten wordt verworpen met 20—14 ^temmen. Voor de S.D.A.P., V.D. (be halve wethouder Slingenberg) en de Commu nist. Bij art. 154 verdedigt de heer VISSER een voorstel, om danslokaliteiten 's nachts van 127 uur te sluiten Spr licht dit voorstel toe en zet uiteen, dat hij het een bezwaar acht, dat danslokaliteiten tot 3 a 5 uur 's nachts open mogen blijven en jeugdige personen daar kunnen vertoeven. Spr. acht het verder formeel onjuist, dat slechts één inrichting dat verlof gegeven wordt. Spr. schrapt in zijn voorstel de woorden „zonder uitzondering" en vult het aan met een bepa ling, dat ds burgemeester voor een bepaalden dag verlof kan verleenen tot openstelling der inrichting. Dit voorstel gaat naar B. en W. om prae- advies. De artikelen worden vastgesteld. De politieverordening wordt vastgesteld. De leden Peper en Oversteegen vragen aan- teekening, tegen gestemd te hebben. Onder applaus brengt de voorzitter dank j aan den hoofdcommies-redacteur voor den I velen arbeid, aan de samenstelling dezer ver ordening besteed. Personenauto's Centraal Vervoer B. en W. vragen een crediet van 4.330 aan voor de aanschaffing van 2 personen auto's ten behoeve van Centraal Vervoer. De heer VAN DE KAMP vindt de zaak nog al duur worden. Komt men niet goed- kcaper uit, door auto's te huren? Wethouder REINALDA morkt op, dat niet gevolgd wordt het Amsterdamsehe systeem. Zooals het hier in Haarlem gebeurt, ge schiedt dit op de meest economische wijze. Het crediet wordt B. en W. verleend. Weekhurcn Belang" woningen ,,'Ons De meerderheid van B. en W. stelt voor, de wcekhuren voor woningen van „Ons Belang" als volgt te bepalen: 43 beneden woningen 5.25 por woning; 49 bovenwonin gen 5. 25 por woning; 46 ééngezinswonin gen 5.50 per woning; 2 winkelwoningen 11 per woning; 1 winkelwoning 12.60 per won ng. Tevens stelt zij .voor, de gemeentelijke bij drage in het jaarlijksch tekort op do. exploi tatie cp hoogstens 3.624,40 te bepalen. De minderheid van B. en W. wil de week- huren, behalve voor de winkciwoningen, met 0.25 per week vorhoogen. De heer PEPER wijst er op, dat binnen kort de 51 onbewoonbaar verklaarde wonin gen ontruimd moeten zijn. Nu zullen er wel 144 woningen gebouwd worden, maar het zai nog wel een poosje duren, eer die klaar zijn. Spr. stelt daarom voor, voor de 49 boven woningen een huurprijs van 4.50 vast te stellen. Het tekort wordt daardoor met 1.900 verhoogd, maar spr. vindt dat in dit opzicht gewettigd. Dit voorstel wordt niet gesteund. De heer CASTRICUM vraagt, of rekening gehouden zal worden met het inkomen en of toeslag gegeven zal worden aan hen, die meer dan 1/7 van het inkomen verwonen. De heer VISSER onderschrijft dit en vraagt uitvoering in de practijk van dit denkbeeld. Het beginsel wordt reeds u.tge- voerd. Spr. verklaart zich gaarne voor dit denkbeeld. De heer KLEIN steunt ook het denkbeeld Castricum. Hij acht het onbillijk, dat men bewoners van woningbouwvereenigingen, welke onafhankelijk van haar wil later moeten gaan bouwen, dan in de bedoeling lag. meer wil laten verwonen. De heer DE BREUK stelt voor, de huren, behalve voor de winkelwoningen, met 25 cents te verhoogen. De heer DE BRAAL acht verhoog'ng van de huren niet gewenscht en verklaart zich voor het voorstel van B. en W. De heer MEIJERS acht het ook niet ge wenscht, hooger huur te heffen. De heer WOLZAK verdedigt het voorstel- De Breuk. Z.i. moet de uit noodzakelijkheid "ingeslagen weg met toeslag cp de huren ver laten worden en gestreefd worden naar een sluitende exploitatie. Er wordt een norm genomen, volgens wei ken de mensehen niet meer betalen, ook al kunnen zij dit. Dat acht spr. niet ju st. De'heer ROODENBURG verdedigt even eens de noodzakelijkheid van het hebben van een sluitende exploitatie. Wethouder SLINGENBERG verdedigt het standpunt van ds minderheid van B. en W. Hij acht het onjuist, dat een validen arbei der toeslag op de huur verleend wordt. De verhouding huur tot loon acht spr. reeds onju'st. Dat standpunt heeft men slechts noodgedwongen ingenomen. Maar dat is niet meer noodig. Dat blijkt wel hieruit, da,t een woningstichting, welke voor enkele jaren nog met een tekort werkte, nu een overschot neeft. Wethouder REINALDA is van oordeel, 'dat men deze kwestie gemaakt heeft tot een van opbod. Het gaat er hier om, menschen huis vesting te verschaffen, de 25 32 per de vrije markt geen woning vinden, week verdienen. Die menschen kunnen op B. en W. stellen zich op het standpunt, dat in deze woningen geen menschen komen, die een goede woning hebben in overeen stemming met hun loon. Er is nog steeds crisis op het gebied der .volkshuisvesting. Dat bewijst het feit, dat de M nister touwcredieten van 2.400 wil ver hoogen in sommige ijevallen. Wij moeten vooruit met den woningbouw. Er zijn groepen, die zelfs in deze woningen nog niét ondergebracht kunnen worden. De woningen gaan niet uit boven de te stellen minimum-eischen. Haarlem moet blijven trachten, die crisis op te heffen met behulp van de regeering. Spr. meent, dat ds particuliere bouwnijver- he d door dit voorstel niet benadeeld wordt. Zij kunnen voor den vastgestelden prijs niet bouwen. De woningen van de door wethouder Slin genberg bedoelde woningstichting zijn te eenvoudig. Het jaarlijksch onderhoud is op 27 gesteld. Maar verhooging tot f 40 be- matige verspreiding van het pediodiek en stelt voor 1.000 subsidie te verleenen. De heer VAN LIEMT is voor elke reclame, welke voor Haarlem gemaakt wordt. Maar spr. acht 500 een voldoende subsidie, met welk bedrag' men zeer ingenomen zal zijn. De heer VAN DE KAMP trekt zijn voor stel in. Een subsidie van 500 zal verleend wor den. Balansen Woningbouwvereeniging B. en W. bieden ter goedkeuring aan de balansen met verlies- en winstrekeningen over 1926, betreffende de complexen van 85, 107 en 181, arbeiderswoningen en van 74 middenstandswoningen van de Kaarlem- sche Stichting voor Woningverbetering. Aangehouden. Het huurkoopsysteem Aan de orde komt dan het rapport van de commissie voor het instellen van een onder zoek naar het door het gemeente-gasbedrijf toegepast wordend stelsel van huurkoop bij levering van gasfornuizen, met welks inhoud B. en V/. zich hebben vereenigd. De commissie stelt voor, een aantal wijzi gingen in de regeling aan te brengen, welke neerkomen op verhooging der prijzen, op ver hooging der provisie voor de particuliere in stallateurs en op beperking van den prijs en van den aard van het artikel. De heer Peper heeft de volgende motie voorgesteld De Raad der gemeente Haarlem, van meening dat meer aanwending vanl gas en electriciteit voor huishoudelijk gebruik| van groot, algemeen, sociaal belang is; dat dit meerdere gebruik grooter bloei derl gemeentebedrijven ten gevolge zal hebben;! dat dus de grootere omzet, op bovenstaan-I de wijze verkregen, een algemeen belang, in| den besten zin van het woord, heeten mag; dat het van gemeentewege verstrekken vanl huishoudelijke verbruiksartike'.en, voor hetl benutten van gas en electriciteit, op ruimerl dan tot nu toe gevolgde wijze en op del gunstigst mogelijke voorwaarden, dit alge-I meen belang, op de best mogelijke manier, bevorderen kan; noodigt B. en W. uit de noodige maatrege-l len te treffen waarin met de hierboven uit-l gesproken meening, ten volle, rekening is ge-| houden. Aangehouden. Ook de worden aangehouden. benoemingen I De werkloosheidsbestrijding De heer GERRITSZ vraagt, of afwijzend I beschikt is op zijn verzoek, de S. D. A. P.-l voorstellen inzake werkloosheidsbestrijding in| de commissie voor de werkloosheidsbestrij ding nog eens te bespreken. Wethouder HEERKENS THIJSSEN ant woordt, dat deze kwestie voorgelegd is aanl Ged. Staten, die nu de voorstellen zullen onderzoeken. De heer GERRITSZ betreurt dezen gangl van zaken, welke tot gevolg zal hebben, datl de bespreking vertraagd zal worden en er| voor het eerst niets van zal komen. Spr. behoudt zich het recht voor, deze zaakl zonder prae-advies in den raad aan de orde| te stellen. Wethouder HEERKENS THIJSSEN ant woordt, dat deze zaak slechts Ged. Staten I aanbelangt, die op korten termijn advies kun-1 nen uitbrengen. Een plantsoen! De heer HEIDSTRA vraagt, hoe het staatl met den aanleg van een plantsoen op hetl Soendaplein, waarvoor de Tramwegmij. heeft| te zorgen. Wethonuder REINALDA hoopt in de vol-| gende vergadering hierop antwoord te kun-| nen géven. De vergadering wordt dan gesloten. teekent een kwartje huurverhooging per week. Met groot beleid moet deze zaak geregeld v/orden en dan zal binnen afzienbaren tijd de volkshuisvesting voor groote groepen van bevolking, die nu nog niet geholpen worden, geregeld kunnen worden. J Het voorstei-De Breuk wordt verworpen met 249 stemmen. Voor de leden Loosjes, Miezerus, De Breuk, Berdenis van Berlekom, Visser, Slingenberg, Roodenburg, Wolzak en Heidstra. Het voorste! van B. en W. wordt aange nomen. Aankoop grond B. en W. stellen voor, ten behoeve van het gemeentelijk eiectriciteitsbedrijf tegen 10 per M2 aan te koopen 142 M2 grond, gelegen op de grens op het Haarlemmerhout- en Zuiderhoutpark, op welken grond een hoog- spanningsverdeelhuisje gebouwd zal worden. Aldus besloten. Aankoop perceel B. en W. stellen voor, .voor 11.000 aan te leeopen: perceel Jansstraat 58. De heer DE BREUK vraagt, welk gemeen tebelang bij den aankoop betrokken is. Wethouder REINALDA verwijst naar de ter visie gelegde stukken. Meer kan hij in deze openbare vergadering niet zeggen. Tot den aankoop wordt besloten. De woningen van Tuinwijk in voormalig Heemstede B. en W. vragen machtiging, tegen een rente van 5 pCt. per jaar en onder nader te stellen voorwaarden, aan de Woning bouwvereeniging „Tuinwijk" een voorschot van ten hoogste 100.000 te verleenen, ten behoeve van het aanbrengen van verbete ringen aan bet woningcomplex dier vcreeni- ging in het Haarlemmerhoutpark. Verder stellen zij voor, de jaarhuren dier woningen als volgt te bepalen.' 29 laagbouw- woningen 700, 45 hoogbouwwoningen 800, 6 poortwoningen 720, 3 hoekwoningen 800, 3 hoogbouwwoningen 1000. Aangehouden. Een Haarlem-nummer Het periodiek „De Hollandsche Steden" is voornemens een speciaal Haarlem-nummer uit te geven, in de Hollandsche en Engel- sche taal, dat zeer algemeen verspreid zal worden. Er is daarvoor een gemeentelijke subsidie gevraagd van 1000. B. en W. stellen voor 500 te geven. De heer VAN DE KAMP wijst op de doel- MEDEDEELINGEN AAN DEN RAAD a. ingekomen zijn: besluiten van Ged. Staten, waarbij wordenj verdaagd hunne beslissingen om'rent de raadsbesluiten van 8 Februari 1923 nr. 14 en 15 tot het om niet aanvaarden van grond;: een brief van Dr. A. de Vletter en Dr. W.I H. C. Esveld Rector en Conrector van he'.f Kennsmer Lyceum, waarin zij de aandacht] vestigen op 2 gevaarlijke punten, n.l. den| overgang van den spoorweg HaarlemVel- sen aan de Kleverlaan en de dubbele tarm-l baan aan de Delft onder het spoorw:g-| viaduct bij den Verspronckweg; aanbevelingen van de Commisie D tori wering van schoolverzuim voor de benaeming| van ieden in deze commissie; een voorstel van den heer W. J. B. vanl Liemt om het voorstel van B. en W. tot wij-| ziging der rooilijn in de Koningstraat aan tel houden totdat in de Staten-Generaal zal! zijn behandeld en vastgesteld de wijziging| der Woningwet; b. Gesteld worden in handen van B. en W.| om prae-advies: een verzoekschrift van de Haariemschel Vereeniging van Sigarenwinkeliers om del verordening op de winkelsluiting aan te vul-| 'en met een verbodsbepaling betreffende het| bezigen van automaten ten dienste van hei publiek na het sluitingsuur; een verzoekschrift van J. Bonkenburg oml aan hem in huur af te staan den grond, I liggende voor de pcrceelen Leidschevaartweg 10 en 12 te Vogelenzang; een verzoekschrift van de vereeniging I „Green van Pinksteren" om overeenkoms ig artikel 73, 3e lid. der Lager Onderwijswe 1920 een lokaal beschikbaar te steTen voorl lichamelijke oefeningen voor de leerlingen der school aan de Jansstraat 33; een adres va.i D. van Vliet e.a., waarin zijl zich bereid verklaren om de gronden vóórl hun perceelen aan de Amsterdamsehe Vaart! benoodigd voor het verkrijgen eener rooilijn, onder eenige voorwaarden aan de gemeen te te verkoopen; c. Gesteld wordt in handen van Burge-| meester en Wethouders ter afdoening: een verzoekschrift van het Centraal comité I van Drankbestr/dende Vereenigingen om 't[ daarheen te leiden, dat in de tram- en auto concessie-voorwaarden bepalingen worden I opgenomen nopens het alcoholgebruik doorl autobestuurders en wagenvoerders van trams; Besloten wordt om ter voldoening aan eenl verzoek van den Pensioenraad eene verkla- I ring af te geven als bedoeld bij art. 133. 3e I lid der Pensioenwet 1922, Stbl. No. 240, tenl aanzien van Mej. D. W. de Haan, als tijde- lijk leerares aan de Meisjesschool voor Mid-I delbaar Onderwijs met 5-j. c. voor het tijd-1 vak van 8 November 1920 tot en met 241 Maart 1921. HAARLEM, 7 Maart 1928. Appelen 0.121 0.50 per K.G.; Bloemkool 0.400.45 perl stuk; Roode kool 0.18—0.32, Gele kooll 0.06—0.18 per stuk; Boerekool 1.10I 1.60, Andijvie 1.60—1.75, Spinazie 1.40— 1.65 per kist; Raapstelen 0.04JI0.05 per| bos; Vetsla 0.90—1.10 per K.G.; Knak- peen 0.18—0.26 per K.G.; Selderij 0.101 0.50, Pieterselie 0.16—0.70, Prei OOdI 0.40 per bos; Uien 3.754.25 per zak.|

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9