mans Spaart Uw tanden! RE Ni-BAAI VAARS-MERK HE Voornaamste Nieuws ;fS0. 140.- I DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 12 MAART 1928 EEN EN VIJFTIOISTE JAARGANG No. 16803 TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Politieke speculaties Stille Omgang De trein Amsterdam- ontspoord -Bremen Aardrijkskunde in Engeland Twee kinderen door vergiftiging overleden Tallooze personen bederven ze langzaam maar zeker door tand pasta's, die absoluut ongeschikt zijn voor de tandverzorging. Kent U de nieuwe Odol-tand- pasta? Wie ze eenmaal heeft geprobeerd wil niets anders meer gebruiken, want Odol-tandpasta spaart Uw tanden, werkt anti septisch, heeft een aangenamen frisschen smaak en wordt in tuben van zuiver tin verkocht Oordeelt zelf! De gemeentelijke autobussen Ernstig vliegongeval op de lijn ParijsCroydon R. K. Kerk van de H. Agatha te Zandvoort Van Purmerend naar Haarlem Het Fransch-Nederlandsch arbitrage- en verzoeningsverdrag onderteekend Het collectief contract in het Bloembollenbedrijf De debacle der Discontobank voor credietinstelïingen te 's Gravenliage Ver. Kon. Papierfabrieken Firma Van Gelder Zonen te Amsterdam llwpyp stoppen meteen, D'EHeerenbaai die in kwaliteit minstens gely/tisaan andere duurdere merken tabak van 50cKper1/2 pond OPGERICHT thans verkrijg baa f. 1.25 per rieèren De veerponten te Velsen Jan Toorop herdacht Telegraphisch Weerbericht. BUREAUX: NASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: tooi Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.j per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal i. 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN AlEDEDEELiNGEl lusscben den 1ekst 60 ct. per regel. AUz abom.é'3 op dit blad zijn, ingevolge de veuekeringsvoorwaarden f 3(1(10 tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uit keeringenUUMV' Leven lange geheel: ongeschiktheid tot werken door f 7C0 bij een ongeval n et f Ov-jR - Wj verlie Dogen;* vw< docdsliji.en aflcop; AVU. vaneenhrnd, t een voet of een oog; sCü. verlies van beide armen, beide beenen of beide ocgen AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN l ij ve.lies van eer duim of wijsvinger; Lij 'u Lrculc \?.n teen of aim I ij \e:Les v. ee andere vinge Het Katholieke lid der Tweede Kamer, mr. J. van Schalk, heeft dezer dagen te Nij megen voor de R.-K. Kiesvereeniging aldaar een politieke rede gehouden, welke de aan dacht verdient. Met het huidig extra-parlementair kabi net Is mr. van Schaïk het slechts ten deele eens. Het heeft wel goede dingen gedaan en doet nog goede dingen: minister Lambooy aan het departement van defensie is een knap man; ook het koloniaal bewind is niet slecht. De financiën worden goed beheerd en zoo Is er meer. Maar bevredigen doet de re- geering-de Geer niet. Het kabinet gaat de principieele kwesties uit den weg. De Kamer spaart deze regeering, eensdeels, omdat men niet weet, wat aan te vangen, wanneer men dit ministerie ten val brengt; anderzijds, om dat men zulk een neutrale regeering nog zoo kwaad niet acht. Met deze beschouwing van mr, van Schaïk zal het overgroote deel van onze partij het wel eens zijn: het kabinet-de Geer is niet kwaad, 't is zelfs verdienstelijk, maar op den duur voldoet het niet. De verdere conclusies van mr. van Schaïk lijken ons echter minder geschikt om een stemmigheid te wekken. De eerlijkheid ge biedt te zeggen: het kabinet-de Geer moet de principieele kwesties uit den weg gaan. Als een intermezzo-kabinet, als een kleur - looze regeering immers, heeft de premier het bij zijn eerste optreden aangekondigd en als zoodanig heeft de Kamer het, in den ontsta- nen noodtoestand aanvaard. De regeering-de Geer zou buiten haar programma gaan, wanneer zij nu op eens principieele politiek ging voeren. Dat zou schending van belof ten zijn. Immers, de heer de Geer heeft na mens zijn collega's bij zijn eerste optreden ge zegd: zoodra er in de Kamer weer een meer derheid Is voor een parlementair kabinet, treden wt) terug. Welnu, de meerderheid is er nog niet; zal er vóór 1929 zeker niet ko men. De regeering houdt zich dus aan haar program! Wil men principieele politiek, men zorge voor een combinatie, waarop een re geering met een beginsel-program kan steu nen! Maar hier juist wijkt mr. van Schaïk van de gangbare meening af; en hij niet alleen; hij schijnt hier en daar steun te ontmoeten voor zijn nieuwe leer, welke hij ook In Nij megen verleden week weer aanprees: een extra-parlementair kabinet met een program van sociale beginselen. Men weet, dat mr. van Schaïk dit denk beeld al meer in de Kamer verkondigd heeft. Aan duidelijkheid van bedoeling heeft het in middels nog niet gewonnen. Wat wil mr. van Schaïk? Blijkbaar dit; HU gaat uit van de niet geheel ongegronde mee ning, dat wij in de naaste toekomst na de verkiezingen meermalen zullen komen te staan voor het feit, dat er geen eenstemmig heid te vinden ia tusschen een aantal par tijen, wier vertegenwoordigers in de Kamer bereid zijn een regeeringscoalitie te vor men. Inmiddels moet het land toch gere geerd worden; kan er geen parlementair ka binet komen, dan maar een extra-parlemen tair. En nu is het verschil tusschen mr. van Schaïk en de gangbare meening onder ons, dat het R.-K. Kamerlid zulk een extra-par lementair Kabinet minstens even goed, even regeerkrachtig, even passend i-n ons parlementair stelsel acht, als een parlementair; terwijl zeer velen met ons een extra-parlementair kabinet, een regee ring dus, welke niet steunt op een vaste meerderheid in de Kamer, vooral, wanneer dit jaren achtereen moet geschieden, verder felijk achten voor het land, voor onze demo cratische instellingen, voor het parlementaire stelsel. Wij willen hierop echter niet verder in gaan; ten deele vervalt men in een acade misch debat, wanneer men dit meenings- verschil verder uitwerkt. Waar wij vooral de aandacht op willen vestigen, is de practische kant van de zaak. Wij vragen ons af: hoe denkt mr. van Schaïk zijn doel te verwezen lijken? Reeds meermalen ls dit gevraagd; wij krijgen geen antwoord en ook de Ny- meegsche rede van het Katholieke Kamer lid heeft hieromtrent weer geen licht ge bracht. Mr. van Schaïk zegt: Dit kabinet-de Geer opent niet veel perspectief. Dit komt eerst, wanneer onze Katholieke Staatsparty met i een sterk program en een flink aantal zetels in de Kamer terugkeert na de verkiezingen van 1929. Een extra-parlementair kabinet, bestaand uit sociaal-voelende mannen, die steunen kunnen op een homogene, sociale groep in de Kamer, kan wellicht meer berei ken dan een parlementair kabinet! Dat klinkt prachtig en aanlokkeiyk. Maar voorshands lijkt ons dit toch nog een poli tieke speculatie, waarop niet mag worden ingegaan, alvorens de factoren zyn aange toond, welke een mogeiykheid van welslagen waarborgen. Heeft het Kabinet-Coiyn ons niets geleerd? Ook dit had een prachtig program, een om van te watertanden. Het had bovendien het voorrecht een sterke- meerderheid in de Kamer achter zich te hebben. Maar er was één onzekere factor; één punt was niet geregeld: het pauseiyk gezantschap. En op dit ééne punt viel de regeering binnen vier maanden. Hoe denkt mr van Schaïk zich nu zyn extra-parlementair kabinet van sociaal-voe lende mannen? De groep der chris teiyk- historischen schakelt hy uit als te weinig voelend voor practische sociale politiek. „De sociaal-democraten met hun klassenstrijd- ideeën vormen evenmin een goede party voor de Katholieken". Prachtig! De liberalen val len natuurhjk van zelf uit, wanneer men de christeiyk-historischen afwyst. Biyven over de anti-revolutionnairen en vryzinnig-demo- craten. Maar de leider van deze laatste is het juist geweest, die het heftigst de specu latie van mr. van Schaïk in de Kamer heeft afgewezen. Mr. Marchant heeft zyn ziel ver pand aan een Roomsch-rose-rood kabinet: hy vecht daarvoor nu al jaren. En men kan vertrouwen, dat hy de democraat, die in een parlementair kabinet een der grootste steunpilaren der democratie ziet de eerste de beste gelegenheid zal aangrepen, om een extra-parlementaire regeering naar het mo del-van Schaïk ten onderste boven te gooien. Waar blijft dan in de Kamer de homogene sociale groep, waarop de regeering van mr. van Schaïk zal moeten steunen? wy wachten met nieuwsgierigheid daaromtrent een na dere verklaring af. Maar bovendien: is sociale politiek alleen een voldoende krachtige leus, om een stel ministers, laat staan een zy het wisse lende meerderheid In de Kamer byeen te krijgen? Er zyn nog zooveel andere vragen van regeeringsbeleid: defensie, (ontwape ning-op-slag, internationale ontwapening, of vast houden aan een eigen weermacht); be lastingpoli tiek; koloniaal beleid; onderwys; belastingheffing in verband ook met het ge- heele financieele beleid enz. Wanneer om trent een sociaal program al eenstemmig' held zou kunnen worden bereikt, zal deze ook voor al deze andere punten te vinden zijn? Tot nog toe waren de stevige regeeringen, welke wy gehad hebben, christelijke parle mentaire kabinetten. Deze steunden op een christelijke meerderheid in de Katner. Ook deze groepen waren het over vele vraagstuk ken van actueele politiek niet geheel eens. Maar zy maakten hun meeningsverschillen ondergeschikt aan een hooger, gemeenschap- peiyk beginsel, hetwelk grondde in een le vensbeschouwing. Kan zulk een eenstemmig heid en saamhoorigheid ook van een leuze, welke „sociale politiek" heet, worden ver wacht? Hoeveel meenlngsverschil is er al niet over die sociale politiek zelf? Alvorens daarom onze party het streven naar een christeiyke, parlementaire regee ring opgeeft en gaat zeilen op het kompas van extra-parlementaire regeeringen met een „sociaal-program", mag wel eens meer zeker heid worden verkregen omtrent het welsla gen van zulke kabinetten, dan mr. van Schaïk ons tot nu toe heeft gegeven. Voorloopig ïykt het ons niet meer dan een politieke speculatie. En staatkunde, vooral christeiyke staatkunde, lijkt ons een te kost baar iets, om haar als speculatie te voeren. Natuurlijk was het in den nacht van Za terdag op Zondag niet zoo overstelpend druk als voorgaande jaren in den nacht van de De Officier van Justitie heeft dit be schouwd als bedriegeiyke bankbreuk, waar voor mr. D. verantwoordelijk moet worden gesteld. Op de vordering van den Officier heeft de stille bedevaart ter eere van het H. Sacra- Rechtbank een bevel tot bewaring uitge vaardigd, tengevolge waarvan mr. D. in zijn woning is gearresteerd. Hy is in het Huis van Bewaring opgesloten. Zooals bekend, is mr. D. ook in verband met bankaangelegenhedcn onlangs te Am sterdam in bewaring gehouden, doch later weer op vrije voeten gesteld. ment van Mirakel te Amsterdam. Dit jaar werd, zooals bekend, de Stille Omgang in twee nachten gehouden; de enorme toename van pelgrims uit het geheele land maakte het noodig. Niettemin was in den laten Zaterdagavond wel te zien, dat er iets by- zonders in de hoofdstad stond te gebeuren. Op sommige buitenwegen ontmoette men een stoet bedevaartgangers uit Leiden bijv. ondernamen pelgrims den tocht naar de H. Stede te voet. Tusschen middernacht en ongeveer half drie kwamen geregeld extra treinen uit de Noordelijke provincies, Gelderland, Brabant en Zuid-Holland aan op Weesperpoort- en Centraal Station. Vooral het plein voor het Centraal Station was de toeloop van pelgrims merkbaar, dichte rijen trokken vandaar naar het Spui vóór het Bagynhof, waar de Omgang begint. Het weer was slecht en guur en de scherpe wind maakte den nachtelijken bede-tocht tot een ware pelgrimsvaart. Als altyd volgde de stoet den weg van de vroegere plechtige processie: Kal verstraat, Nieuwedijk, Warmoesstraat, Nes en dan door Lage en wyde Kapelsteeg, rond de plek waar de H. Stede heeft gestaan. Terwijl overal straten en pleinen wit waren van de sneeuw, die bijna den geheelen nacht viel, \yas de weg van den Stillen Omgangk getee- kend als een zwart modderig pad. Zwijgend trok daarlangs de stoet, slechts hier en daar nagelachen door een troepje nachtmen- schen, die echter spoedig door de stille devotie der duizenden mannen ontwapend werden. Voor Amsterdam, Haarlem en Kenne- merland wordt de Stille Omgang in den nacht van 17 op 18 Maart a.s. gehouden. Geen persoonlijke ongelukken Een Wolfffcericht uit Oldenburg meldt, dat Zaterdagmiddag de D-treln Amsterdam Bremen is ontspoord voor het station Augustfehn. Men schryft de oorzaak toe aan een verkeerden wisselstand. Niemand werd gekwetst. De Spaarnebank ontving dezer dagen een brief van een firma te Sheffield, waarop het merkwaardige adres was getikt „Spaarne bank, Haarlem, Sweden". De brief belandde in de Zweedsche stad Sassnitz-Trelleborg. Daar was de postbeambte beter bekend met de Europeesche landen en steden en zorgde dat de brief in Haarlem aan het goede adres arriveerde. Na het gebruik van ondeugdelijke leverworst Te Eist zyn twee kinderen van drie en van zes jaar van den heer G. N. na het gebruik van leverworst overleden. Er moeten in de worst vergiftige bestand- deelen geweest zijn. De vader werd na het gebruik der worst ongesteld; een éénjarig kind braakte na het gebruik hevig, doch bleef in leven. De worst is opgezonden naar den keu ringsdiens te Arnhem. Door den Ned. R.-K. Bond van Tran sportarbeiders en den Centralen Bond van Transportarbeiders is een uitvoerig adres aan den Raad dezer gemeente gezonden omtrent de verbinding met de buitenwijken. In dit adres wordt een geheel overzicht gegeven van de gevoerde onderhandelingen met de Directie van de Brockway Maat- schappy om tot afsluiting van een collec tieve arbeidsovereenkomst te komen. Uit dit overzicht, aangevuld met afschriften van de gevoerde correspondentie, blijkt, dat door de directie wel is toegezegd geworden, dat een collectief contract zou worden afgesloten, doch dat er daarentegen nu al reeds gerui- men tijd na deze belofte is verloopen, zonder dat iets anders is gedaan dan een poging der directie om toch nog te komen tot af sluiting eener individueele overeenkomst met de werknemers afzonderlijk. Tegen deze handelwyze wordt door de betrokken organisaties ernstig geprotesteerd. Twee doodexi Tydens een hevigen sneeuwstorm moest gisteren een Fransch vliegtuig van de lijn Parü'sCroydon in het Kanaal dalen. Naar vernomen wordt, heeft de piloot Schmutz genaamd, onm'ddellijk draadlooze seinen uitgezonden; deze seinen werden toen opgevangen door de stations van North Fere- !and en Boulogne, terwijl hierin tevens aan gegeven werd, waar hij zich ongeveer bevond Het s.s. „Maid of Orleans", welke zich onmiddellijk naar de aangegeven plek begaf, vond zoowel den piloot als den mecanicien dood temidden der wrakstukken. Wanneer men thans komend van Haarlem, het kruispunt Groote KrochtKoninginne weg passeert bemerkt men nauweiyks de schutting ter rechterzyde van den weg. Achter deze schutting hebben nyvere wer kers op vasten grond gelegd de fundamen ten van een nieuw gebouw. En dezen zomer nog zal op deze funda menten zijn verrezen een kerkgebouw, toe gewijd aan de H. Agatha. Het kerkgebouw zal in het 13 M. breede middenschip ruimte bieden aan meer dan 500 personen, terwyi de 4 M. breede zijbeu ken in het zomerseizoen bovendien nog pl.m. 400 plaatsen kunnen bezetten. Het middenschip wordt aan- de bovenzyde afgesloten door een blank eikenhouten pla fond, gedragen door 6 spanten en rustend op 12 granieten draagsteenen. Het geheele middenschip wordt gedragen door 12 pülers, waarboven de 12 granieten draagsteenen, symboliseerend de 12 Apostelen. De binnenwanden der kerl: worden uitge voerd in gele Frlesche steen, waardoor men een lichten, opgewek„en toon in het inwen dige hoopt te verkrygen, die later, als edel moedige gevers hieraan willen medewerken nog verrukt moet worden door warme kleuren van gebrand glas der vensteis. Behalve door de bouworde zal de aandacht nog meer op het hoofdaltaar worden ge concentreerd doordat ln de concha achter het altaar een eenvoudige en waardige mozaiek- versiering wordt aangebracht door den kunst schilder Lourysen uit Haarlem. Deze afsluiting zal het nieuwe hoogaltaar, waarvoor door een yverige commissie gelden worden ingezameld, nog beter tot zyn recht doen komen. Het bestaande uurwerk wordt overgebracht naar den nieuwen 34 M. hoegen toren. De kerk grenst met haar lange zijde on- middeliyk aan den Koninginneweg. Voor de kerk is een plein ontworpen met op- en afrit voor voertuigen, terwyi een ge deelte van het plein is gereserveerd voor auto- parqueerplaats De kerk wordt electrisch verlicht en ver warmd met heete luchtverwarming. Het kerkgebouw is ontworpen door den architect B. N. A. Pierre Cuypers te Am sterdam, onder wiens leiding de uitvoering geschiedt door de aannemers Venhoven Evers te Heemstede, die het gebouw over 4 maanden zullen opleveren. Morgen wordt de eerste steen gelegd door den Eerwaarden heer Deken en Plebaan Wes- terwoudt, van Haarlem. Daarna klinken weer de truffels en kloppen de hamers. En dezen zomer zullen de luiklokken gal men; en van uit den hoogen toren zullen haar metalen stemmen zingen en «trillen ver over de deinende golven en over de zonnige duinen en zingend zullen zy de geloovigen oproepen tot bywoning van de plechtige inwyding van de kerk van de H. Agatha. De wijnkoopersfirma Oud te Purmerend had de vorige week aan B. en W. van Pur merend medegedeeld te zullen biyven, wan neer de progressie in de belasting voor de hooge inkomens verlaagd zou worden. Op grond hiervan stelden B. en W. aan den Raad voor om het belastingtarief in dien zin te wyzigen, daar zij het van groot belang vonden dat het groote bedrüf der firma te Purmerend zou biyven. Zooals is vermeld, heeft de Raad dit voor stel verworpen, doch besloten die verlaging het volgend jaar ln te voeren. Dit heeft ech ter niet het gewenschte resultaat opgeleverd. De firma heeft aan den burgemeester van Purmerend medegedeeld, dat zij haar bedrijf spoedig naar Haarlem zal verplaatsen. Na sluiting van de vergadering van den Raad van den Volkenbond te Genève hebben jhr. Beelaerts van Blokland en Briand in Hotel des Bergucs het Fransch-Nederlandsch arbitrage- en verzoeningsverdrag ondertee kend. In het verdrag verbinden Frankrijk en Ne derland zich, te trachten in geen enkel geval de meeningsverschillen of conflicten, welke tusschen de beide landen zouden kunnen ry zen en die langs diplomatieken weg niet zou den kunnen worden opgelost, anders dan langs vredelievenden weg te regelen. Naar reeds gemeld werd, kwam er tus schen de R.K. en chr. patroonsorganisatie in het Bloembollenbedrijf en de drie werkne mersbonden een nieuw collectief arbeidscon tract tot stand. Met de neutrale Patroons organisatie kon nog geen overeenstemming bereikt worden. In een Zaterdagavond door de afdeeling Bennebroek van „Sint Deus dedit" gehouden vergadering werd echter medegedeeld, dat ook de neutrale Patroons organisatie verzocht heeft te confereeren. Deze conferentie zal a.s. Woensdag plaats hebben. Mr. L. P. D. wederom gearresteerd Men zal zich nog herinneren, dat eenigen tyd geleden de Disconto-Bank voor Crediet instelïingen te 's-Gravenhage, waarvan de bekende heer Liebermann directeur is ge weest, in staat van faillissement is ver klaard. De rechtbank had toen aangenomen, dat de Veendammer Hypotheekbank nog 'n vordering had op de Disconto-Bank van ongeveer 3 millioen gulden. Onder de activa van de Disconto-bank was echter een vorde ring van ruin 2 millioen op den heer Lieber mann, den vroegeren directeur dier bank. Zooals bekend, is na den heer Liebermann als directeur bij de Disconto-Bank opgetre den, de Haagsche advocaat mr. L. P. D. Gebleken is, dat mr. D. in die kwaliteit de vordering op den heer Liebermaan dezen heeft kwytgescholden. Winst 1927 2.819.C40. Dividendvoor- stel gew. aand. 15%, cum. pref. aand. 7.8 Fabrieken nieuwe jaar voor loopig van voldoende werk voorzien. Aan het verslag over 1927 ontleenen wij het volgende: De resultaten van het Jaar 1927 zyn wederom bevredigend geweest. De productie is, mede tengevolge van het in bedryf stellen eener nieuwe papierma chine in Renkum, niet onbelangrijk grooter geweest dan die van het jaar 1926. De nieuwe papiermachine in Wormer is in het begin van deze maand gereed gekomen. De verkoopprijzen onzer producten ble- ven in net eerste halfjaar vry stabiel, daarna trad een daling in, die voor enkele onzer fabrikaten en voornameiyk voor cou rantenpapier niet onbelangryke afmetingen aannam. Voorgesteld wordt weder een dividend van 15 op de gewone en 7.8 op de cumulatief preferente aandeelen uit te lceeren. (als v. j.). Aan uitbreidingen en verbeteringen heb ben wy ruim 1.750.000 in het afgeloopen jaar uitgegeven. Het reservefonds werd met 5 rente of f 110.432 verhoogd en zal na goedkeuring van de balans 2.600.996 bedragen. Ten aanzien van den gang van zaken ln het nieuwe jaar kunnen wy mededeelen, dat onze fabrieken voorloopig voldoende van werk zyn voorzien en wij hopen, dat de da ling der papierprijzen, die ln de tweede helft van het vorig jaar is ingetreden, thans lot staan is gekomen. Na voorzichtige waardeering der grond stoffen en voorraden bedraagt het batig saldo der exploitatierekening 4.285.522. Hiervan komt in mindering: interest I 1G!d. per pond'20ctperons-10ctper'/2ons prijzen f 71.325; afschryvingen 1.395.156. Het voordeelig saldo van de winst- en verlies rekening bedraagt dus 2.819.040. Voor aandeelhouders ls bestemd 2.189.320 waaruit het bovengenoemd dividend wordt uitgekeerd. Op de balans op 31 Dec. 1927 komen de volgende posten voor: Activa: terr., geb. mach., woningen, vaartuigen, etc. ƒ9.306.535 8.948 560); kas 101 324 113.327) effec ten 217.346 155.167; grondstoffen en voorraden 8.085.421 8.177.267); debiteu ren 5.821.764 5.617.377). Totaal 23.532.391 23.011.690). Passiva: gewoon aandeelen- kapitaal ƒ21.000.000 (als v. J.); aandeelen in porte feuille 10.500.000 (als v. J.); 6 pref. aand.-kapltaal 9.000.000 (als v. j.); aan deelen in portefeuille 4.500.000 (als v. j.); crediteuren 3.277.026 3.112.548); onver deeld dividendsaldo 117.231 57.245; reservefonds 2.319.092 1.916.077). Winst: reservefonds 281.904 ƒ292 58D ter verdeellrg 2.537.136. Totaal 2.819.040. Winst- en vertier tekening. Credit: exploitatierekening 4.285.522. 4.306.189.1. Debet: afschrijving op terreinen, gebou wen, machines, woningen, vaartuigen, etc. 1.395.156 1.332.636); Interest 71.734 47.734); winst 2.819.040 2.925.818). 2.633^36). By de Kamer van Koophandel is op een desbetreffend adres aan den Minister van Waterstaat bericht ontvangen, dat de ,rg voor de veerponten over het Noordzeekanaal te Velsen steeds de byzondere aandacht heeft van den Minister en dat te zijner tijd maatregelen zullen worden genomen om de capaciteit der ponten aan het toenemende verkeer te doen beantwoorden. Door den Haagschen Kunstkring. De Haagsche Kunstkring heeft in een speciale byeenkomst zyn overleden eerelid Jan Toorop herdacht. De voorzitter der eerste afdeeling. de heer J. Cossaar, leidde den avond in, waar na de voorzitter van den Kunstkring de heer Albert Vogel, een herdenkingsrede rede hield. Vervolgens werd het woord gevoerd door den kunstschilder W. A. van Konynenburg en door den architect dr. H. P. Berlage. De heer Hugo van Dalen speelde aan het klavier Trauer van Rachmaninof. Robijns wint het kampioenschap van Nederland Biljarten. Mr. L. P. D. te Den Haag, directeur bij de Discontobank aldaar, is wederom gearresteerd, verdacht van bedrieglijke bankbreuk. Mededeelingen omtrent ergerlijke wantoe standen, die zouden heerschcn bij de Noord- HoIIandsehe Hypotheekbank. Voor pandbrief- houders wordt het ergste gevreest. 1 Het officieel verslag omtrent de eerste étappe van de Schuttevaer. Ingediend zijn eenige wetsontwerpen be treffende de eerste aanvullingsbegrooting van Ned.-Indië 1928. Een commissie is benoemd, welke prae- odvies zal uitbrengen omtrent de bij den Hoo gen Raad van Arbeid aanhangig gemaakte vragen betreffende wettelijke regeling der werkloosheidsverzekering. Te Eist zijn twee kinderen na. het eten van ondeugdelijke leverworst overleden. Een nieuwe pool-expeditie van generaal Nobile. Een tiental leden eener rooversbende, die Westfalen gedurende maanden onveilig maakte, gearresteerd. De winter In het buitenland. Sneeuwval in Zuid-Duitschland. De één-jarige dienstplicht door'den Fran- schen Senaat aangenomen. De beslissing inzake de Hongaarsche wa pensmokkelarij eveneens naar de Juni- zitting van den Volkenbond verschoven. De werkgevers bij de Ryn-scheepvaart zeggen het looncontract op. Een nieuwe sche'dsrcchterlijke uitspraak in het conflict in de Berlijnsche metaalin dustrie door de werknemers verworpen. Het Amerikaansche stoomschip „Robert E. Lee" met 150 passagiers op de rotsen in de Cape Codbaai geworpen. Een gedeelte van den Monte Serral In gestort; er zouden 300 dooden zijn. Barometerstand 9 uur v.m. 765. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.23. Hoogste barometerstand 779.5 m.M. te Aku- rerl. Laagste barometerstand 753.8 m.M. ta Vardö. Verwachting; Zwakke tot matigen O. tot Z.O. wind, gedeeltelijk bewolkt tot te' k- ken, weinig sneeuw, lichte tot matigen vorst des nachts, over dag lichte vorst. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1