Voornaamste Nieuws DINSDAG 13 MAART 1928 M Een stem uit Weenen AS DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN EEN EN VIJFTICïSTE JAARGANG No. 16804 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG OPEN NA PET ON~- Twee bejaarde personen door gasverstikking om bet leven gekomen DE PLECHTIGE EERSTE-STEENLEGGING DER NIEUWE R. K. KERK TE ZANDVOORT Luitenant-vlieger Kinhead in ree gestort en omgekomen Federat'e van Jeugdwerk- besturen R. K. Nederlandsche Parochie te Canada Mr. W. J. M. Westerwoudt Het Philharmonisch orkest te Rotterdam opgelicht? Weer in werking De toestand van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem Ned. R. K. Bond van Werkmeesters Twee woestelingen HoogEerw. Heer Deken H. J. Zondag De bedevaart van „St. Raphael" naar Rome De nieuwe Provinciale weg AmsterdamAlkma.r Telegrafisch Weerbericht. Het zilveren jubileum van „St. Raphaël" KERKNIEUWS. BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaiing. ADVERTENT IE N 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. 'plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGËN tusscbcn den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsveorwaardsn tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Leven:lange geheel; ongeschiktheid tot werken door ;f 750.- bij een ongeval met f250.- bij verlies van een hand, 125.- bij verlies van een f Efl 1 ütl«" verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; i f-UU." docdslijiien aflcop; I 6 t!U.~ een voet of een oog; I ICni." duim of wijsvinger; bij 'n breuk van f bij verlies v. een been of arm; I Hu. andere vinger. Wij hebben onlangs in ons blad een kort artikel gewijd aan het voorgenomen optre den te Weenen van de negerdanseres Jose fine Baker. Wij lezen thans naar aanleiding van dat optreden in 't Weensche tydschrift „Scho nere Zukunft" een beschouwing, welke wy hier laten volgen. Niet, omdat wy gaarne opnieuw op de armzalige figuur dézer naaktdanseres te rugkomen, of omdat we behoefte gevoelen om opnieuw over Weenen te schrijven, maar omdat de schrijver, Dr. Jos. Eberle, daarin de toestanden zoo juist schetst. Lees des noods voor Josefine Baker een geheel anue- ren naam en voor Weenen een geheel an dere stad van beschaafd fEuropa, dan verandert dat aan de juistheid van het be toog niets. Het gesignaleerde euvel is in ternationaal. Deze maand Maart zoo schrijft dan Dr. Eberle heeft Weenen bezoek van de negerdanseres Josefine Baker, uit een groot Parijzer nachtlokaal. Tegen een maande- ïyksch salaris van 100.000 Schilling treedt zy op in revues, de mode geworden tentoon stellingen van drie kwart tot bijna geheel naakte meisjes. Tegenover de buitenland- sche bladen, die deswege de stad Weenen beschimpen, die vertellen dat geheel Wee nen aan de voeten van deze negerin ligt, hoe zij als een vorstin aan het Wester-sta- tion werd ontvangen en voor haar hotel ryen met bewonderende menschen stonden, moet in de eerste plaats worden vastge steld, dat zulks gelogen is. Er zyn in Wee nen vele honderdduizenden, die met deze negerin niets te maken willen hebben, al zyn ze ook niet in staat te beletten, dat het schuim van modepoppen, nietsnutters en genotzoekers zyn hulde brengt aan de koningin van den jazz. Overigens heeft de negerin zakelijken aanleg. Wij leven in het tydperk van Ame rikanisme en daarom zou het wel een wonder zijn, wanneer tooneel- en filmmen- schen hun spel en dans niet op zakelijken basis zouden inrichten. Zoo bezit Josefine Baker natuurlijk haar impressario, die de Joodsche pers van re- clame-mededeelingen voorziet; die de aan plakzuilen van Weenen beplakt met meer dan levensgroote portretten, waarop een paar koralen kettingen de eenige kleeding zyn van een overigens in woeste naaktheid pronkende zwarte vrouw (wy meenen, dat men in Zweden deze plakkaten van de bioscopen heeft afgescheurd. Red. N.H.Ct.); die door vertooning van films, welke de ne gerdanseres voorstellen, het verlangen der bezoekers van de voornaamste Weener bios coop, om haar in werkelijkheid te ken nen, aanwakkert; die de etalages der za ken in de voornaamste straten vult met verlokkende foto's der zwarte Parisienne. Josefine Baker schijnt ook over een inter nationale organisatie op zakelijk gebied te beschikken. Toen in Weenen tegen haar op treden werd geprotesteerd, kwam terstond uit Parys het dreigement, dat in dat geval de Weener tooneelstukken en cabaret-bê- roemdheden te Parijs zouden worden ge boycot. Welk een solidariteit, waarop zich deze zakenmenschen, die zich tegenwoordig van een masker van kunst bedienen, kun nen beroemen! Hoe eenzaam, hoe onbe schermd staan daar tegenover de ware, christeiyke kunstenaars in de geheele we reld! Het is feiteiyk onbetameiyk, dat bij een volk, dat nog uit alle wonden van den we reldoorlog bloedt en op hetwelk de moei- ïyke taak van den economischen en geeste- lijk-zedeiyken opbouw rust, een figuur als Josefine Baker mag optreden. Hoe komt de Staat er toe, zoo iets te dulden? Wij zyn ongetwijfeld bij de huidige democratie aan veel gewoon geraakt. Burgemeesters en ge meenteraadsleden leenen er zich toe, by de verkiezing van mode- en schoonneidskonin- ginnen in de rij te staan, dat wil zeggen steun te verleenen aan de Oostersche zeden, aan den eeredienst van het lichaam, van het zinnelyke, die feitelyk door het chris tendom overwonnen moest zijn. Een hoofd bezwaar van de tegenwoordige democratie tegen de monarchieën in het verleden was, het courtisanen- en maitressenieven der hoven in de 18e eeuw. Onder deze courtisanen en maitressen wa ren ongetwijfeld figuren van een zekere be schaving, van een bepaalde schoonheid en rykdom van geest, zelfs van een bepaalde goedmoedigheid, b.v. madame de Pompa dour. Waar is echter de schoonheid en rijk dom van geest van Josefine Baker? Hoe komt de Fransche gezant te Weenen er toe, by een groote receptie voor de beste Wee ner families, zyn gasten aan deze negerin als een soort attractie voor te stellen? Wan neer op den voorgrond tredende figuren uit de geestelyke wereld (b.v. bisschoppen) op reis zijn, wordt er door de diplomaten van bun Staat in het buitenland meestal slechts by uitzondering acht op geslagen. Welk een materalisatie is het, in plaats van hen heldentenoren, geldmannen die als kwaad aardige winstmakers door de geheele wereld bekend zyn en als nieuwste, zelfs negerdan seressen, tot middelpunt van ambassadeurs- en gezantenrecepties te maken. Dat een negerin, die overigens niets is dan een belichaming van jazzband-bescha ving door publiek optreden alle ernstige menschen mag tarten, is het toppunt van onverschilligheid van staatswege. Dat moet zich op een goeien dag aan den Staat zelf i wreken. De Staat is een zedelijk organisme j met een cultureele taak; hij vergooit zich I zelf, wanneer hy de vertegenwoordigers der wanbeschaving al te zeer ruim baan geeft. Er zijn landen met de rechtspraak van den lynch,waar de bevolking zich zelf de vol trekking van het recht aanmatigt, omdat de Staat in gebreke schynt te blijven. Zoo zyn er ook bij ons kringen, die in een tijd, waar in de censuur ontbreekt, met onschadelyke aanslagen in den vorm van herrissehoppen, uitfluiten, stinkbommen, de opvoering van ongepaste tooneelproducten willen verhin deren. Alle vormen van dit soort recht spraak zijn veroordeelenswaardig, omdat zij de deur openen voor willekeur. Maar ook moet het volgende gezegd worden: Wanneer in zulke gevallen de St-'at niet zelf ingrijpt, ja, wanneer zelfs met groote en dure politie assistente de opvoering v-an stukken als „Jonny spielt auf' en „Das Wunder der Heliane" wordt beschermd, wanneer hij ook de uittarting van een negerin beschermt, wier kunst vóór alles in schaamtelooze lichaamsontblooting en in krankzinnige ver- wrichtingen bestaat, dan beschermt hij de doodgravers van een volk. Wat tegenwoordig als een pauw op de planken in Europa rondloopt, herinnert steeds sterker aan dat gene, wat plaats had in de schouwburgen van het ondergaande Romeinsche Rijk. Het had niet veel te beteekenen, dat Tertul- lianus, Ambrcsius en Augustimis het mis bruik, dat hun tydgenooten van het tooneel maakten, veroordeelden. De barbaren uit het Noorden kwamen die de geheele in verval verkeerende Romein sche maatschappy opruimen. Tegenwoordig worden wij in Midden-Europa niet door blonde reuzen uit het Noorden bedreigd; maar wij worden bedreigd döor de „barba ren" van socialisme en communisme. Hannibal ante portas Hannibal voor de poort! Wie Jonny-opera's en Josefine Baker-dansen duldt, opent voor deze bar baren de poort. Men verontschuldigt tegen woordig veel ifiet de belangen van het vreemdelingenverkeer. De vreemdelingen zullen geld inbrengen voor het noodlydende volk; maar die zelfde vreemdelingen willen ook hun amusement hebben. Maar sinds wanneer heiligt het doel de middelen? Mag Weenen verlaagd worden tot een Byzantium terwille van Amerikanen, Franschen, Ar meniërs, Grieken, Balkanbewoners, die een byzantynsch liederlyk leven in Weenen zoe ken? Dan is er groot gevaar, dat de Turken in dit Byzantium dringen. Voor deze dien sten van twyfelachtig karakter aan de vreemdelingen, zal het volk zijn eigen ziel en kracht verliezen! Bravo, Dr. Eberlé, gij hebt zooveel in uw vermogen was, de eer van uw dierbaar Weenen en zyn bevolking gewroken! Buren hadden gemerkt, dat het echtpaar Voogd, wonende Tanvestraat te Rotterdam sinds Zaterdag niet meer was gezien. Een schilder heeft daarop een ruit aan de ach- terzyde van het huis uitgesneden en zich zoo toegang tot de woning verschaft. Men vond op de bovenverdieping in een kamer tje man en vrouw dood op bed liggen. Zjj hadden zelf een gasleiding aangelegd en daartoe verschillende stukken slang ge bruikt. Nu vermoedt men naar de „Tel." nog verneemt, dat Zaterdagavond by het naar bed gaan een van hen tegen de gasleiding is geloöpen, waardoor deze losgeraakt moet zijn. Een dokter kon slechts den dood con- stateeren. De man was 72, de vrouw 70 jaar. Voor Katholiek Zandvoort is de dag van heden er een van meer dan gewone beteeke- nis. Immers de plechtige eerste-steenlegging van het nieuwe kerkgebouw heeft hedenmor gen plaats gehad. Dank zy de offervaardig heid en de onontbeerlijke hulp van Zand- voorts parochianen, dank zij ook het onver moeide werken van den overleden herder, pastoor Bohl, en den tegenwoordigen" vol- ijverigen pastoor Wynker is thans de bouw van een nieuwe kerk een feit geworden. Zoo lang reeds werd er naar verlangd. Dat thans de verwezenlijking der plannen een feit mag zyn, zal Katholiek Zandvoort tot vreugde stemmen. Onder de beproefde architectuur van den architect P. Cuypers verrijst thans, naast het oude kerkgebouw een nieuw, dat een sieraad voor Zandvoort zal zijn en een klinkend bewys van wat liefde, offervaardig heid en ingespannen arbeid voor de eer van God kunnen bereiken. Katholiek Zandvoort proficiat! Om 10 uur hedenmorgen droeg de Hoog- eerw. Heer L. A A. M. Westerwoudt, deken van Haarlem in de oude parochiekerk een plechtige H. Mis op. Het kerkgebouw was bezet met een groot aantal parochianen en belangstellenden. Na de H. Mis trok men processiesgewys naar het bouwwerk terzijde van de kerk. Hier heeft deken Westerwoudt den eer sten steen gelegd en de officieele oorkonde van deze plechtigheid, na haar onderteekend te hebben, ingemetseid. Zeer velen waren hierbij tegenwoordig, o.m. ook deputaties van alle R. K. vereenigingen en corporaties te Zandvoort. Reuter seint uit Londen: Vlie~.lui riant Kinead, die het water vliegtuig beproefde, waarmee getracht zou worden het wereld-snelheidsrecord te bre ken, stortte buiten Southampton in zee. Be stuurder en machine waren oogenblikkelijk verdwenen Een nader telegram meldt van dit tragisch gebeuren de volgende bijzonderheden: K "di -ad werd door h-t n'-odiot achter haald, toen hy een proefvlucht op het Cal- shot vliegveld maakte in een „Supermarine Napier Seaplane". Dit toestel was speciaal gebouwd voor het maken van nieuwe records Toen de vlieger ongeveer tien minuten in de lucht was, dook de machine plotseling lood recht en stortte van 400 voet hoogte in 't water. Motorbooten snelden te hulp en zoch ten alles af, maar geen spoor van de ma chine of den bestuurder werd gevonden. Er is weinig twijfel of Kinhead werd'op slag ge dood Het vraagstuk der Jeugdgebouwen aan de orde gesteld Door de Federatie van Jeugdwerkbestu- ren te Haarlem is eene commissie benoemd, bestaands uit Mevr. C. L. Levenkamp-Plan ten en de heeren Oets en Scholten, teneinde een rapport uit te brengen over het vraag stuk der jeugdgebouwen, mede ook in ver band met de vraag der verhouding van ge meente en jeugdbeweging, hier ter stede. Deze commissie is dezer dagen door den voorzitter van het Federatiebestuur Mr. L. G. van Dam geïnstalleerd met eene rede, waarin vooreerst werd gewezen op de merk waardige tegenstelling, die er in is gelegen, dat, terwijl bijna ieder paedagoog van be tekenis. de jeugdbeweging als een hoogst belangrijken factor naast school en huisge zin voor de opvoeding der jeugd heeft aan vaard, en terwijl het opvoedingscentrum, school, van de zijde der gemeenschap den meest dankbaren steun ontvangt, de jeugd beweging dezen steun vrywel moet ontbee- ren. Bij den arbeid der commissie en bij de conclusies, waartoe zij zal komen, zal dan ook naar de meening van spr. de gedachte moeten voorzitten, dat de jeugdbewèging evenzeer als de school recht heeft op den daadwerkelijken steun der organen onzer volksgemeenschap. Voor de groote massa der jeugd, die na het 14e jaar de school ver laat en terstond in het leven treedt, voor het kleiner gedeelte, dat ook verder nog onderwijs geniet, ook voor de jofigeren^ zelfs wier huiselijke omgeving niets te wenschen overlaat, voor. hen allen is de jongerenbe weging van groote opvoedkundige waarde. De steun der gemeenschap zal tydig moeten worden gegeven, vóór het te laat is. Wie meent op te merken, dat in West-Europa op vele terreinen na enkele jaren de toe- banden der Vereenigde Staten navoiging vinden, zal met ontsteltenis hebben kennis genomen van het belangrijke bosk van den Aulerikaanschen kinder- en gezlnêrechter Lindsey, dat kort geleden ook in Neder- landsche vertaling is verschenen. Dat de :eugd een leeftijd is met een eigen bijzon dere waarde en beteekenis wordt neg door tallooze ouders en opvoeders niet ingezien. Dit gemis aan inzicht en intuïtief voelen by de volwassenen is o.a. een van de oor zaken van de behoefte der opgroeiende jeugd aan het derde opvoedingsmilieu naast gezin en school, dat der jeugdbeweging, waar ze zich zelf kan zyn en in haar waarde .vordt erkend. Voor de jeugdbeweging zyn evenals voor de school noodig gebouwen en geld. Hierin té voorzien, althans aan te vullen, wat het particulier werk niet geheel alleen kan vol- orengen, is speciaal de taak der gemeente. Amsterdam heeft dit al ingezien, waar jaar lijks meer dan 200.000 subsidie aan de /rije jeugdvorming wordt verleend. Deze subsidie wordt gegeven aan een centralen jeugdraad zooals deze federatie te Haarlem die voor eene billijke verdeèling zorg draagt. Met den wensch, dat de commissie tot goede resultaten voor de Haarlemsche jeugd zal komen, verklaarde Mr. van Dam de commissie geïnstalleerd. De voorzitster der commissie Mevr. C. L. LevenkampPlanten sloot zich bij dezen wensch aan. Vele aanvragen reeds zijn ingekomen om zich te mogen vestigen in de thans op te richten Nederlandsche Parochie in het zoo gunstig gelegen district „Plumas", provincie Manitoba (Canada). Het succes gezien den ernst en den op rechten wil der candidaten is ten volle verzekerd. De Aartsbisschop van Winnipeg, door den voor Plumas benoemden pastoor, Rev. Fa ther William Cox steeds op de hoogte gehou den van den stand van zaken, heeft de noo- dige maatregelen onmiddellijk genomen. Kerk en Pastorie zijn reeds gebouwd; nog vóór aankomst der Hollanders zal alles voor den Goddelyken Eeredienst zyn geregeld. Mochten nog enkele families of vrygezellen voornemens zijn in April met het eerste, of uiterlijk begin Mei met het tweede gezel schap, voor bestemming van het Nederland sche Katholiek district, mede te reizen, dan moeten zij zich haasten, opdat tydig nog alle beschikkingen kunnen worden genomen. Mogelijk worden er gevonden, die, hoewel de betalingsvoorwaarden zoo laag en voordee- lig mogelijk zyn gesteld en die in bepaalde gevallen nog zouden kunnen worden vereen voudigd, het nochtans niet goed aandurven ais vrygezel zich onmiddellijk zelfstandig °P een boerdery te vestigen. Dezulken zouden goed doen met een of twee broers of vrien den te zamen eenzelfde boerdery aan te ioopen. Men zou naar gelang hun aantal de 64 H.A. in twee of drie aanvankeiyk kunnen verdeeien, of ook wel gezamenlyk het geheele bedrijf op zich nemen; flinke gedeelten ver bouwen voor aardappels en andere groenten, waarvoor goede afzetgebieden bestaan. Ze zouden dan later een tweede woning en stal len kunnen bouwen op het andere gedeelte der boerdery, ofwel een nieuwe boerderij kunnen aankoopen. Nog anderen di sichts den overtocht kun nen betalen en verder in het geheel geen middelen hebben om zelfstandig te beginnen, zouden zich als knecht kunnen verhuren by een Katholieke familie in den omtrek van Plumas of althans ergens in een Vlaamsche Parochie, zoodat ze aanstonds de taal van den Pastoor kunnen verstaan. Werk is hun absoluut verzekerd. Na één of twee jaren zouden zij zich dan te Plumas blyvend kun nen vestigen. In ieder geval, diene men, wil men nog van de gelegenheid profiteeren, zich thans te Plu mas te vestigen, of zich een plaats te ver zekeren bij goede Katholieks boeren, nu reeds zijn naam op te geven aan onderstaand adres. Op aanvraag zal ieder eene brochure wor den toegezonden, welke een idéé geeft van het opgezette plan, reisbepaling, aankoop- en betalingsvoorwaarden der boerderyen, enz. Adres: C. Cox, Nieuwstraat 44, 's-Hertogen- bosch. Heden viert de heer mr. W. J. M. Wester woudt, die sinds eenige jaren in Overveen woont en vooral in financieele kringen in de hoofdstad groote bekendheid geniet, zijn zeventigsten verjaardag. Bladen van verschillende richting in de hoofdstad me- moreeren dit feit. Ook „De Maasbode", waaraan wij de volgende bijzonderheden van dezen verdienstelijken burger ontleenen. Na aan de Amsterdamsche Universiteit in de rechten te hebben gestudeerd, koos hij in 1882 een financieele loopbaan, welke hij aanving als secretaris van de Nationale Hypo theekbank In 1895 verwisselde hij deze functie voor een plaats in de directie der Hollandsclie Sociëteit van Levensyerzek eringen. Deze functie heeft hij ruim dertig jaar achtereen waargenomen, totdat hij zich in 1926, met het oog op zijn hoogen leeftijd, uit het zaken leven terugtrok. Hij heeft nog o.a. zitting in het College van commissarissen der Nederlandsche Bank, der Ontvang- en Betaalkaas, van het Ge- meente-Crediet en eenige andere financieele of industrieele ondernemingen, en maakt nog deel uit van het bestuur der Nationale Hypotheekbank. Hij heeft nimmer het politieke leven ge ambieerd en het was alleen uit piëteit voor wijlen zijn vader, mr. F. Th. Westerwoudt, dat-hij een tiental jaren diens plaats innam in de Provinciale Staten van Noord-Holland voor het district Nieuwer-Amstel, dat in zijn vader bijna vijftig jaar een vertegenwoor diger vond. Op maatschappelijk gebied was hij jaren lang curator van het Stedelijk Gymnasium, lid van het Burgerlijk Armbestuur en van de commissie voor de Stedelijke Gasthuizen, lid van den Raad van Beroep der Belastingen, lid van den Voogdijraad, vice-voorzitter der vereeniging tot opleiding voor ambachten en beroepen, enz. Op het terrein van Katholieke liefdadig heid treedt hij officieel naar voren,als Regent van het R.K. Jongensweeshuis, welke taak hij met bijzondere toewijding nu al reeds ruim 40 jaar vervult. Verder was hij jaren lang secretaris der Vereeniging van Wel dadigheid van den Allerheiligsten Verlosser. Eenige weken geleden heeft een Belgische dirigent onderhandelingen aangeknoopt met het bestuur van het Philharmonisch orkest te Rotterdam, met de bedoeling, hier een con cert te komen leiden. Als prijs werd een som van f 1000 bedongen, en men kwam overeen, dat hij dit bedrag voorloopig als cautie op een bank zou storten. Kort daarna kwam Öe diri gent hier evenwel op terug, zeggende, dat een bedrag van f 1000, omgezet in Belgische francs, zulk een kapitaal vertegenwoordig®, dat hij het verlies aan rente gedurende den tijd, dat het bedrag gedeponeerd zou zijn, niet kon missen. Er werd teen een nieuwe over eenkomst gesloten, waarbij men afsprak, dat de dirigent de f 1000 zou meebrengen op den dag van de generale repetitie. Deze dag kwam, de dirigent kwam, maar het geld was er niet. De dirigent vertelde zoo juist uit Parijs te zijn gekomen en geen gelegenheid te hebben ge had, in Antwerpen het geld op te halen. De leden van het Philharmonisch orkest hebben toen een algemeene vergadering gehouden, waarin, na uitvoerige discussies, is besloten, genoegen te nemen met het nadere voorstel van den dirigent, die de toezegging had ge daan, het geld mee te zullen brengen op den dag van het concert. Toen het concert zou beginnen, kwam de dirigent, naar hij zei, weer uit Parijs en ook nu had hij geen gelegenheid gehad, het geld op te halen. Hij zou het evenwel binnen drie dagen zeker sturen. Het concert was aangekondigd, er waren al vele plaatsen verkocht, de reclamebiljetten en de programma's waren gedrukt en de zaal was gehuurd. Er zat dus niet veel anders op dan het concert maar te laten doorgaan. Na drie dagen kwam er inderdaad een brief van den dirigent, maar de f 1000 zaten er niet in. Hij schreef, dat hij nog steeds geen gele genheid had kunnen vinden, let geld vrij te maken, maar dat hij zou zorgen, dat het er over twee dagen was. Deze termijn is sinds vele dagen verstreken, maar het geld is er nog niet, en het bestuur van het Pi ilharmonisch orkest heeft verder niets van den dirigent meer gehoord, zoodat het met vrij groote zekerheid aanneemt, voor f 1000 te zijn opgelicht. Men zal nog een ver der onderzoek instellen. De strookartonfatxriek der firma Hooites Beukema. in Hoogezand, die tengevolge „n een machinedefect vier weken heeft stil "- staan, is gisteren weer in werking gekomen. De 160 arbeiders, allen teruggenomen, wer ken de eerste dagen tegen het gewone, con- tractueele loon, alleen in dagploegen. De toestand van Z. D. H. Mgr. A. J. Cal iper is de laatste dagen achteruitgaande. In de Zondag J-l. te 's-Hertogenbosch ge houden vergadering van het hoofdbestuur is besloten de op 12 en 13 Mei te houden bondsvergadering te doen plaats hebben te Venlo. Dr. Kretfn, aalmoezenier van Venlo, zal daarby een rede uitspreken over de cul tureele taak der vakbeweging. Om een geldkwestie Zaterdagmorgen is te Drijber in de ge meente Beilen door twee zoons van den huurboer A. aldaar een aanslag gepleegd te gen het leven van hun huisbaas, den heer Visscher te Dockum, die te Drijber een flink complex heideveld laat ontginnen. Wij vernemen hieromtrent, dat de verhouding tusschen de heer V. en zijn huurder reeds eenige weken gespannen moet zijn geweest en door een kleine geldkwestie de laatste dagen onhoudbaar was geworden. Zaterdagmorgen nu was de heer V. in het voorhuis van een in aanbouw zijnde boer derij, toen plotseling de beide zonen van A. de woning binnendrongen, de eene voor in. de andere door de schuur. De eerste trof den heer V. en mishandelde hem ernstig, terwyl de andere, gewapend met een bijl, zyn voeten en deerlijk gehavend, kwam hij gen, om V. te zullen dooden, konden niet worden uitgevoerd, doordat vier aanwezige timmerlieden ijlings te hulp schoten. Twee van hen wisten den aanvaller met de bijl in bedwang te houden, terwijl de andere twee den heer Visscher ontzetten, die hier door kans kreeg te ontvluchten en in zyn auto naar Eeilen te rijden. Geheel opgewonden, zonder schoenen aan zijn voeten en deerlyk gehavend kwam hij ten gemeentehuize aan om van het gebeur de aangifte bij de politie te doen. Op last van den burgemeester dezer gemeente ver trok dadelijk de gemeente-veldwachter Oos- ting naar Drijber, om met den opperwacht meester der Koninklijke Marechaussee te Dwingeloo ter plaatse een onderzoek in te stellen, alwaar ook de marechaussee uit Hoogeveen arriveerde. Nadat door hen verschillende personen waren verhoord zijn de gebroeders A. ge vankelijk naar Hoogeveen overgebracht en in de marechaussee-kazerne aldaar voorloo pig in arrest gesteld. Inmiddels was ook reeds de Offisier van Justitie te Assen ge waarschuwd, op wiens last zij, naar wij ver nemen, naar Assen worden overgebracht, om in het Huis van Bewaring aldaar te worden ingesloten. (Asser Crt.) Naar wy vernemen, is de Hoog Eerw. Heer Deken H. J. Zondag weder ongesteld; Z. Hoogeerw. kan geen H. Mis lezen. Pater Arsenius gaat mee. Gelijk wellicht bekend organiseert de R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël" by gelegenheid van zijn zilveren jubileum, van 26 April7 Mei a.s. een bede vaart naar de Eeuwige Stad. De bekende kanselredenaar Pater Arsenius O.M. Cap. uit het Capuci nenklooster te 's He .'agenbosch is uitgenoodigd als geestelyk leider voor de zen pelgrimstocht op te treden en waarvoor door zijn geestelijke overheid bereids toestem ming is verleend. Wij twijfelen er niet aan dat deze Jubileumbedevaart den deelnemers een hoog geestelyk genot zal brengen, waar toe de naam van Pater Arsenius zeer zeker borg blyft. Met de voorbereidende werkzaamheden voor den nieuw aan te leggen grooten Pro vincialen Weg van Alkmaar naar Amster dam schijnt het in Wormerveer ernst te worden. De nieuwe primaire weg is van Krommenie af ontworpen, Oostelijk van den spoorweg door het uitbreidingsplan „West", alhier. Voor deze gronden komt in de Don derdag a.s. te houden raadsvergadering 'n voorstel tot onteigening in behandeling. De nieuw aan te leggen weg snijdt daarna het Karnemellcspad by den spoorweg, waar de huizen aan het einde van dat pad moeten verdwynen. Vervolgens loopt de weg langs de Nieuwe Sociëteit, terwyl het Postkan toor als sta-in-deu-weg moet gesloopt wor den. Reeds zyn door het Ryk onderhandelin gen aangeknoopt om de Nieuwe Sociëteit aan te koopen en daar het Postkantoor te doen bouv. 11. De vóórtuintjes aan den Wandelweg worden bij den Nieuwen Weg getrokken. De "Wandelweg van Stationstraat tot Plein '13 is dus het eenige reeds bestaande gedeelte van den Nieuwen Weg, die na tuurlek aanzienlijk verbreed zal worden. Vanaf Plein '13 wordt, achter de Mare chaussee-kazerne om, de nieuwe weg aange legd in de richting Zaandyk. Als over enkele jarer. de pianr.en wer- keiykheid zijn geworden, zal het aspect van Wormerveer zeer veranderd zijn. Nadere bijzonderheden omtrent de wjjze waarop drie bankinstellingen voor f 75000 opgelicht zijn. Met de „Schuttevaer" naai- New York. De reddingsboot is naar Greenwich vertrokken. Een belangrijk sieepwerk aan L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst to Rot-: terdam opgedragen. Een Dr. Schaepman herdenking te Am sterdam. Ingediend is een wetsontwerp tot toetre ding van het op 13 October 1919 te Parijs gesloten luchtvaartverdrag. De officier van Justitie te Middelburg heeft het hooger beroep inzake de Aarden- burgsche verkiezingskwestie ingetrokken. De bekende Engelsche vlieger Kinkhead is doodgevallen. Een Grieksche torpedoboot gezonken. De bemanning kon worden gered. Titulescu in de Roemeensche Kamer ge huldigd in verband met het besluit van den Raad van den Volkenbond. In Chili wordt een complot tegen de re geering verijdeld. In het Britsche Lagerhuis worden vragen gesteld in verband met Irak. Barometerstand 9 uur v.m. 764. Achteruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.31. Hoogste barometerstand 777.3 te Seydisfjord Laagste barometerstand 758.4 te Clermont. Verwachting: Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, meest zwaar be wolkt of betrokken, weinig sneeuw, lichte tot matige vorst des nachts, overdag lichte vorst. H. WIJDINGEN Zondag 18 Maart a.s. zullen in de kerk der Eerw. Paters Minderbroeders door Z. D. H Mgr. Schrijnen, Bisschop van Roermond, de jaarlijksche plechtige wyd'ngen worden toe gediend. Er zullen in totaal 50 H.H. Wijdin gen worden toegediend, waarvan 20 Fries- terwydingen, 14 Diakenwijdingen en 16 Sub- diaken-wijdingen. De H. Wyding van het Diakonaat zal o.m. worden toegediend aan fr. Apollenaris van Leeuwen uit Haarlemmermeer en de H. Wyding van het Subdiaconaat aan fr. Theonhilus Sanders uit Haarlem. Een herinneringsbord De bekende Bond der Roomsche Spoor- en Trammannen „St. Raphaël", welke op 22 Februari j.l. vanwege de Vastentijd in alle stilte zijn 25-jarig bestaan herdacht, geeft ter gelegenheid van dit zilveren jubileum een wandbord uit. Dit wandbord ontworpen door den Maas- irichtschen sierkunstenaar Rosendaal en ge houden in vier kleuren, waarvan wit en lichtbruin domineeren, mag ais een kunst zinnige herinnering aan dit heucheiyke feit, zeer geslaagd heeten. Zoowel de vlakverdeeling als vlakvulling zyn goed gevonden, waarbij de aandacht on middellijk wordt voorgehouden door de for- sche uitbeelding der beide gestyleerde figuren n.l. den jeugdigen Tobias met zyn reisge noot en beschermd door den machtigen Aartsengel Raphaël, den patroon van den jubileerenden Bond. Tusschen de jaartallen 1903 en 1928, aan de bovenzijde van den rand prykt het em bleem van het spoor- en tramwegbedryf het vliegend wiel; door een randversiering er mede verbenden is aan de onderzijden de stichtingsdatum 22 Februari aangebracht, terwijl het randschrift: „R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël" het geheel voltooid. Van dit artistiek uitgevoerde jubileumbord zal slechts een brpaaid aantal exemplaren v/orden uitgegeven, waardoor dit ongetwy- feld mettertijd in waarde zal stijgen. Behalve als een kunstzinnige herinnering heeft de uitgave nog een ander oogmerk, n.l. een charitatief doel: de opbrengst zal strek ken tot stichting en instandhouding van het zoo noodige Roomsch-Katholieke Herstel lingsoord voor het Spoor- en Tramwegper soneel. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1