KEELPIJ ft FORMAMMT Electriciteit geneest gy spoedig J\L-pileseh i*~ WILT u MEUBELEN Heringa Wuthrich, Haarlem DE PLECHTIGE EERSTE-STEENLEGGINGDER NIEUWE R. K. KERK TE ZANDVOORT De R. K. School te Halfweg AMSTERDAM—ZANDVOORT. Een extra-trein te beginnen met Zondag. Autobusverbinding Amsterdam-Zanvoort R. K. Middenstandsvereeniging BURGERLIJKE STAND. UIT DEN OMTREK BENNEBROEK HEEMSKERK. WIJK AAN ZEE. ZANDVOORT VIJFHUIZEN OVERVEEN. HEEMSTEDE. MARKTNIEUWS. GYMNASTIEK. met volle garantie? MEUBELHUIS "»8 (Adv. Ing. ttedj Omtrent de plechtige eerste steenlegging der nieuwe R. K. Kerk te Zandvoort, meldt men ons nog nader: Vroolijk wapperde de vaderlandsche drie kleur van het groote bouwwerk. Een teeken van de belangrijke gebeurtenis der eerste steenlegging. Het werk lag stil, geen troffel bracht kalk aan om de muren op te trekken, geen ma terialen worden aangedragen. Het was feest. De plechtigneid begon met de gezongen H. Mis in de oude parochiekerk. De hoogeerw. heer deken L. A. A. M. XVester»1, oudt, die het H. Officie celebreerde, werd daarbij geassisteerd door den Zeereerw. heer pestoor G van Niekerk uit Overveen als diaken, door pastoor J. P. Reyenberg uit Haarlem als subdiaken, terwijl als ceremo- niarius fungeerde de Zeereei'w. heer pastoor J. Nieuwenhuis uit Heemstede. Onder de velen, die bij het H. Misoffer tegenwoordig waren bevonden zich ook het volledig coi.sge van B. en W. van Zand voort, de gemeentesecretaris, de heer Jelle- ma, de raadsleden L. M. Geers en C. Siegers, de oud-burgemeester van Zandvoort, de heer Beeckman, de Zeereerw. heer pastoor Niehus uit Bentveld en Kapelaan A. J. Boks uit Haarlem, verder de architect van het nieuwe bouwwerk, de heer P. Cuypers en dê aannemers, de heêren Venhoven en Evers en ten slotte vertegenwoordigers van alle R.K. organisaties en corporaties ter plaatse. Het H. Misoffer werd opgedragen met de intentie om Gods zegen af te bidden over de n.euwe kerk. Na de H. Mis hield de Hoogeerw. deken L. A. A. M. Westerwoudt een korte predicatie. De gewijde spreker had tot tekst gekozen de woorden uit den tweeden brief van den H. Apostel Paulus aan Timotheus: „Firma- mentum Dei firmus stat. Wanneer wij, aldus spr. een bouwwerk wil len optrekken, dan vinden wij in de H. Schrift een vermaning om dit niet te doen zonder de hulp en bijstand van God daar over te hebben afgesmeekt, daar een bouw werk, zonder Gods zegen opgetrokken, vruchteloos zal zijn. Wanneer we dus die ver maning van de H. Schrift in ons leven toe- prssen, dan toch zeker mag ze gelden hier bij zuik een werk, als thans in Zandvoort naar we hopen,zegenrijk voleind zal mogen worden. Met dit bouwwerk toch bedoelen we eer te geven aan God en Hem een waardige woonplaats te bereiden. Daarom past hier de gedachte dat we uit ons zelf tot niets in staat zijn en alles moeten erlangen van den zegen Gods. Zoo gaan we dan straks naar dit bouw werk om Gods onmisbaren Zegen er over te vragen en zooals de H Kerk dit verlangt leggen wij den eersten steen op den grond slag, opdat die grondslag, stevig en hecht geplaatst, met den bovenbouw verbonden, mede vormen een geheel ter eere Gods en tot heil van onze onsterfelijke ziel. Die steen moet een inschrift dragen, moet een beteekenis hebben en daarom is het goed, alvorens we tot de plechtigheid der eerste steenlegging overgaan, even in ons zelf te keeren en ons af te vragen, wat we met die plechtigheid bedoelen. Geen betere tekst kon daarom In dit ver band gevonden worden dan die uit den tweeden brief van deri H. Apostel Paulus aan Timotheus: Firmamentum Dei firmus stat. Et hoc est signaculum cius. En dit is zijne beteekenis: God kent degenen, die hem toe- behooren en zij moeten zich bewaren voor ongerechtigheid. Dus twee gedachten liggen hierin beslo ten; n.l. God kent ons en zal ons bewaren en wij moeten het voornemen maken om ons af te keeren van de ongerechtigheid. De steen zal zijn een steen van herinne ring, een steen, die ons hart met vertrouwen vervult en een merksteen van goede voorne mens voor de toekomst. De herinnering dat de grondslag, waarop het bouwwerk rust, de grondslag Gods is, dat degenen die dit werk hebben mogelijk gemaakt en die het deden uit hun geloof, moge tot dankbaarheid stemmen. Het zal ons aanzetten om later God nog eens te danken dat hij dit heeft willen uit werken. Het vertrouwen van degenen, die het bouwwerk hebben helpen verwezenlijken was niet als het stuifzand der duinen maar vast ais de rotsen. De hoeksteen zal ons eiken dag met ver trouwen vervulllen, omdat Jezus Christus zelf de hoeksteen van zijn kerk is, die ons sterkte en kracht zal geven om staande te blijven. De steen zal een merksteen zijn van goede voornemens in de toekomst. Die God kennen moeten zich, zoo zegt de H. Paulus, afwenden van het kwaad. Met die gedachte doen we deze plechtigheid. Veel kostbaarder nog dan stoffelijke ga ven zullen zijn de gaven van ons hart en onze vermogens, die w(J daarbij in Gods hand zullen leggen. Moge het aldus geschie den. dan is deze dag een feest/ag voor Zandvoort en in 't bijzonder voor den ijveri- gen pastoor, wien spr. met dit heugelijk feit van harte gelukgewenscht. Na deze predicatie ging men in proc ie naar het bouwwerk. Nadat de voorgeschreven gebeden waren uitgesproken, las de Zeereerw. heer pastoor Reynenberg, de oorkonde voor, die daarna verzegin den steen gesloten werd. Deken Westerwoudt zegende dén eersten steen waarmede de plechtigheid ten einde was. De beslissing van Ged. Staten. Ged. Staten van Noord-Holland hebben beslist, dar. het besluit van den gemeente raad van Haarlemmerliedeen Spaarnwoude, om 900) beschikbaar te stellen voor be tegeling en omheining van de heiplaats be- hoorende bij de R. K. School te Halfweg, tegen welk besluit door ingezetenen be zwaard waren ingebracht, dient gehand- zwaard waren ingebrachte dient gehand- erklaard. Naar wij vernemen heeft het bestuur van Vreemdelingenverkeer te Zandvoort bericht ontvangen van de directie der Ned. Spoor wegen, dat in den dienst van den treinen loop AmsterdamZandvoort van Zondag 18 Maart af een extra trein zal worden in gelegd. De zaak vcor den Raad van State Zooals men zich zal herinneren, heeft de heer D. van Jaarsveld, autobus-ondernemer te Amsterdam, in het najaar van 1926 een aanvraag om concessie Ingediend voor het in werking brengen en in werking houden van een autobusdienst tusschen de gemeen ten Amsterdam en Zandvoort. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben op deze aanvraag indertijd afwijzend beschikt, van welke beschikking bedoelde autobus-onder nemer in beroep is gegaan bij de Kroon. Behalve de heer Van Jaarsveld zijn echter ook B. en W. van Zandvoort bij de Konin gin in beroep gegaan, omdat dit college het in het belang van de gemeente Zandvoort acht, dat de autobusdienst er komt. Het beroepschrift zal thans door den Raad van State op Woensdag 14 Maart a.s. (Bin nenhof) behandeld worden. De heer Van Jaarsveld zal vertegenwoordigd worden door mr. J. de Vrieze te Amsterdam, als gemach tigde. B. en W. van Zandvoort hebben bovendien thans zelf een aanvraag om concessie voor een dergelijken autobusdienst in petto, voor het geval ook verder op het verzoek van den heer D. van Jaarsveld niet gunstig wordt be schikt. Ook andere gemeentebesturen, buurt verenigingen en vele particulieren staan sympathiek tegenover een busverbinding Am sterdamZandvoort. In restaurant Brinkmann hield gister avond de R.K. Middenstandsvereeniging een vergadering, welke slecht was bezocht. De voerzitter betreurde dit in zijn openings woord en deed vervolgens eenige mede- deehneen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van St. Raphael over het or gaan „De Trambode", dat voorgesteld wordt als te zijn het orgaan voor het geheele per soneel der N.Z.H.T.M. Met het oog op het adverteeren door Katholieke middenstanders in dit blaadje, wilde het bestuur van St. Raphael onder de aandacht brengen, dat De Trambode een socialistisch orgaan is. Het verslag der financieele controle-com missie luidde, dat alle boeken in erde waren bevonden, waarna de penningmeester werd gedechargeerd. Daarna was het woord aan den heer Th. G. C. Hooy, die een inleiding hield over De economische positie van den Middenstand. De heer Hooy zegt dankbaar te zijn, over dit onderwerp hier te kunnen spreken en vindt gelegenheid er op te wijzen, dat de Katholieken zich er niet steeds toé moeten bepalen, hun beginselen binnenkamers te behandelen en bespreken. Tot zijn onderwerp komend, zegt spr. dat steeds sterker in onzen tijd de stelling gehuldigd wordt, dat in het economische leven, de sterkere den zwakkere moet ver dringen en dat dit een onverbiddelijke nood zakelijkheid is. Deze stelling is de leer der oud-liberale school. Het eigenbelang, de ongebreidelde zucht naar rijkdom moet de eenige drijfveer van het economische handelen zijn. In dezen hartstochtelijken wedloop, waarin recht vaardigheid en naastenliefde uitgesloten moe ten worden, zal de economisch sterkere het van den zwakkere winnen. Daarvoor is noodig in groote trekken eenig inzicht te geven in economie of volkshuis houdkunde. Hiertoe zullen de volgende pun ten moeten ontwikkeld worden Economie of Volkshuishoudkunde is de wetenschap, die tot onderwerp heeft de stoffelijke volkswelvaart. Economie is de leer der voortbrenging, waarin drie factoren zijn te onderscheiden, n.l. natuur, arbeid en kapitaal. De laatste is slechts een afgeleide factor, doch wordt te genwoordig een zelfstandige factor genoemd, omdat het kapitaal tegenwoordig zulk een belangrijke rol speelt, vooral in de groot industrie. In die wetenschap zijn drie richtingen te onderscheiden, n.l.: a. De Liberale; b. De Socialistische en c. De Katholieke of Christelijke. De hoofdlijnen der liberale economie zijn: Het onbeperkt streven naar eigen stoffelijk welzijn, is het eenige beginsel, dat den mensch in de economische orde moet leiden. De wet van 't eigen belang is het eenig juiste uitgangspunt in de voortbrenging. Geen overheidsbemoeiing of inmenging. Moraal en zedenleer hebben met economie niets te maken. De mensch is van nature goed, ergo is zijn streven ook goed. Laat dus vrij gaan, laat vrij gebeuren, dan zal de meest gelukkige sociale toestand het gevolg zijn. De eerste wetenschappelijke beoefenaar van deze leer was de Engelschman Adam Smith Picardo en Maltus hebben zijn wetenschap uitgebreid. Welke toestanden de liberale leer onder de arbeiders heeft gebracht, is genoegzaam bekend. Het geleek sterk op de slavernij. Spr. las ter illustreering een citaat uit een enquête, welke ruim 50 jaar geleden door de Nederlandsche'regeering werd ingesteld. Kinder- en vrouwenexploitatie werden tot het schandelijke en schaamtelooze opge voerd dat was het gevolg van een leer, welke het eigenbelang tot uitgangspunt had. Gezien de verschrikkelijke ellende (wat zegt het niet veel dat er nu 45-jarige ar beiders zijn, die 35 jaar en langer in één fa briek werkzaam zijn), was het niet te ver wonderen dat er heftig verzet kwam tegen de liberale economie. Marx, Engels, Latalle e.a. stonden op het socialisme kwam op. De hoofdlijnen der socialistische richting zijn de volgende De productiemiddelen moeten in gemeen schappelijk, onvervreemdbaar eigendom van den Staat komen, en de Staat zorgt voor de regeling der productie en de verdeeling der goederen. Geheel dus tegenovergesteld aan de libe rale economie. Evenals bij de liberalen, is er onder de socialisten schakeering gekomen. Maar deze bepaalt zich tot de methode het doel blijft hetzelfde. Zoo was het voorstel van de S. D. A. P.- raadsfractie, om de autobussen in de stad te doen exploiteeren door de Overheid, een zuiver socialistisch voorstel. Zcoiets betee- kent een stap nader tot het einddoel. De Kath. of Christelijke richting huldigt de volgende leerstellingen Tusschen beide uitersten ontstond de Katholieke richting in de economie, die noch de inmenging van den staat, noch de per soonlijke vrijheid geheel verwierp. Bovendien toetsen zij de economische wetenschap aan de Christelijke zedenleer. De wetten van rechtvaardigheid en naasten liefde rrogen ni:t uitgeschakeld worden. Ook in de Katholieke school kwam ver schil van meening. De een helde over naar de liberalen, met inachtneming der Christe lijke beginselen, de ander naderde meer tot de socialistische leer. Eenheid kwam door de pauselijke encyclieken. Rerum No varum en Gravis de communi, re hebben enormen invloed uitgeoefend op de Katho lieke sociale leer, ook op hen, die daarbuiten staan. Iedereen erkende den invloed van Leo XIII en zijn heilzaam werk voor de so ciale kwestie. Samenvattend komt spr. tot deze verschil len De liberale school zegt: Algeheele vrijheid. Eigenbelang is de hoogste wet; geen staatsinmenging; geen ge- loofs- of zedenleer mag de leer der economie beïnvloeden. De socialistische \yil alle individueele vrij heid opheffen en alle macht brengen in handen der overheid. Godsdienst is privaat-zaak. De Katholieken willen daartusschen in de vrijheid eerbiedigen, zoo lang 't algemeen welzijn doelstelling is; komt dit in gevaar, dan is het overheidstaak, zelfs plicht, in te grijpen. Thans komt spr. terug tot het onderwerp n.l. „dat volgens economische wetten de sterkere de zwakken onverbiddelijk moe ten verdringen," en, wat erger is, dat hier tegen niets te doen is. Is daar inderdaad niets tegen te doen? Moe tin wij lijdelijk aanzien, dat na een zeker aan tal jaren 95% onzer middenstanders, na een ploeterend bestaan, gesneuveld zullen zijn op de puinhoopen van hun eertijds bloeiende bedrijven De klassieke liberale economie antwoordt hierop Niets aan te doen. Economische wetten zijn onverbiddelijk. De Christelijke maatschappij-leer verzet zich hiertegen evenwel met alle kracht. Bezien wij het gewraakte euvel, n.l. dat groote winkel-maatschappijen den handel- drijvenden middenstand gaan verdringen. In dit verband gaf spr. een uiteenzetting over trust, een vereeniging van bedrijven, waardoor de productie op meer economische manier mogelijk wordt kartel, ook een vereeniging, maar met be houd van individueele vrijheid; concern, een nog ijler vorm van vereeni ging, waarbij men slechts afspraken maakt over den prijs van het product e.d. Spr. oordeelt dat, wanneer een winkelier door bedrijfs-vereeniging zijn zaak op een betere economische basis kan stellen, hem dit geoorloofd is. Ieder geval op zich zelf beschouwd is niet in strijd met onze beginselen. Maar groeit het aan tot een stelsel, dat het algemeen welzijn in gevaar brengt, dan moet daartegen verzet komen. Hoe moeten wij ons daartegen verzetten? Ie Door onze privaatrechtelijke organi satie. Blijkt dit middel onvoldoende dan 2e door publiekrechtelijke organisatie, en wel a. door publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie Publiekrechtelijke organisatie is een orga nisatie, die rechtsmacht heeft over de leden. Wanneer deze tot stand komt in de bedrijven, hetgeen mogelijk is na de laatste Grondwets wijziging, zou men in een bedrijf wetten kunnen uitvaardigen, welke voor iedereen bindend zijn. b. door direct ingrijpen der overheid. Welke middelen heeft de organisatie? 1. Stelselmatig aankweeken der solidari- teitsgedachte. De solidariteitsgedachte onder den Mid denstand, aldus spr., is nog te zwak. Op dit gebied is er van de arbeidersbeweging veel te leeren. Spr. wil niet alles van hen verdedi gen, maar wel de sterke solidariteit, die er uit spreekt. 2. Bevordering van vak- en handelskennis. 3. Coöperatieve inkoop. 4. Bevordering van goede boekhouding. 5. Bevordering van contante betaling. 6. Incasso, informaties en rechtskundig adviesbureau. 7. Het in studie nemen van het vraagstuk: Zijn er te veel winkels, en bij bevesti gende beantwoording, wat is hier tegen te doen Het staat vast, dat er in Nederland, vergeleken met de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk, in enkele takken van handel de meeste win kels hebben op eenzelfde aantal inwoners. Aan de hand van verschillende gegevens, o.a. uit Men proefschrift van een pas gepromo- veeraen doctor aan de Hoogeschool te Rotter dam, komt spr. tot de conclusie, dat er te veel winkels zijn, ook in Haarlem. 8. Bestrijding van het cadeau-stelsel. Publiekrechtelijk. Welke middelen kan men aanwenden Bedrijfsgewijze regelen stellen voor het wel zijn van 't bedrijf, welke gesteund worden door sancties. Bij direct ingrijpen der overheid kan men direct steun vragen aan de bestaande over heidsorganen beschermende maatregelen te treffen, b.v. een extra belasting op trusts en kartels, beperking van het aantal winkels enz. In verband met plannen, die het Hoofd bestuur heeft ten aanzien der bestudeering van-het vraagstuk, hoe de Middenstand met het meeste succes tegen de groote winkel maatschappijen kan optreden, werd de con clusie van den inleider eenigszins gewijzigd en in dezen vorm aangenomen. De afd. Haarlem enz., gehoord de be sprekingen Overwegende, dat de handeldrijvende mid denstand weinig minder dan een crisistijd doormaakt Overwegende, dat de snelle uitbreiding der winkelmaatschappijen en concerns hier mede schuldig aan zijn Draagt het bestuur op dit vraagstuk ter intensieve bestudeering aan het hoofd bestuur voor te leggen. Een welverdiend applaus klonk na deze rede, waarvoor de heer v. Tetering den in leider dankte. De Weleerw. Heer kap. Timp wees er in een krachtig speechje op, dat de vele leden, die niet aanwezig waren, zich te kort gedaan hadden door deze belangrijke lezing niet bij te wonen. De voorzitter vond hierin aanleiding te con- stateeren, dat een kienavond klaarblijkelijk op velen meer aantrekkingskracht heeft dan een belangrijke middenstands-kwestie. Daarna was'er gelegenheid tot gedachten- wisseling. De heer Duin vroeg zich af, welke middelen men denkt te gebruiken tegen de groote be drijven en winkelmaatschappijen. Zal alles niet stuiten tegen de groote macht dezer instellingen? Spr. noemde het ook een be droevend verschijnsel, dat juist vele dezer groote instellingen in het leven worden ge roepen en gehouden door Katholieke firma's. De heer v. Liemt constateerde, dat de Middenstand altijd nog wel het hoofd kan bieden aan coöperatie en overheidsbemoei ing, maar vrijwel machteloos staat tegenover de groote warenhuizen. Het zou wel kunnen gebeuren, dat de Middenstand, aldus spr., door de overheid beschermd moet worden tegen het groot-kapitaal. Spr. gelooft niet, dat men daartegen op privaatrechtelijke manier met succes kan optreden. De heer v. Liemt noemt ook de groote toename van winkels een gevaar. In dit op zicht geldt hoe meer Middenstanders, hoe zwakker Middenstand. De heer Alders wilde dank brengen aan het bestuur voor het uitschrijven van dezen avond en voor het vele werk, dat het laatste jaar is verricht, en hoopte, dat de waardee ring der leden zich ook zou uiten in een druk vergaderingbezoek. De heer Alders stelde ook voor, gezien het belang der zaak, verdere bespreking uit te stellen tot een vol gende vergadering, waar dan gelegenheid zal zijn het vraagstuk grondig te behandelen. De vergadering ging met dit voorstel accoord, waarna de bijeenkomst werd ge sloten met den Christelijken Groet. Ondertrouwd: 12 Maart, J. Schneider en H. J. Baggelaar. Geboren: 11 Maart, J. J. SmitBuwalda, z.; 10 Maart, N. de JongHoogland, d.; 11 Maart, A. ZandstraZwiers, d.; 10 Maart, A. Simons—Berger, d.; 10 Maart, W. Coro- nelSernee, z.; 10 Maart, N. Huijzer Schermer, d.; 9 Maart, H. HijkoopCival, d.; 9 Maart, E. J. MolenkampMplenaar, z. 11 Maart, G. HoogendorpWesselius, z.; 11 Maart, A. J. A. BettemanVonlelde, z.; 12 Maart, J. BeendersHendriks, z.; Overleden: 10 Maart, P. E. Bes, 69 j., M. v. Heemskerkstraat; 10 Maart, G. M. Root- liepHolst, 61 j., Kloppersingel; 10 Maart P. J. v. d. Bromle Fevre, 90 j., Ripperda- park; 10 Maart, J. C., 11 mnd., d. v. C. Prins Boeresteeg; 10 Maart, J. Stam, 68 j., Sant- poorterstraat; 11 Maart, J. BosImmers, 81 j., Gr. Houtstraat. Coöp. Boerenleenbank Woensdagavond 14 Maart, des avonds half 8 uur, zal in het R. K. Vereenigingsgebouw de jaarvergade ring van bovengenoemde vereeniging plaats hebben. De agenda vermeldt o.a.: Verkiezing wegens periodieke aftreding der heeren P. Zeestraten en P. v. d. Berg; Vaststelling kassierssalaris. De leden worden er op gewezen, dat by verzuim een boete van 2.50 wordt ge heven. Aléén ziekte, waarvan tijdige ken nisgeving, wordt beschouwd als geldige reden tot afwezigheid. R. K. Volksbond Gisterenavond heeft de R. K. Volksbond, afdeeling Bennebroek, in het R. K. Vereenigingsgebouw een ver gadering gehouden. De opkomst der leden was tamelijk, doch zeker het aantal leden in oogenschouw genomen mag men gerust meer, veel meer verlangen. De vergadering werd met den Christelijken groet door den voorzitter, den heer J. van Bakel, geopend. In zijn openingswoord verzocht de voor zitter den leden, den heer J. W. Smit, oud centraal-voorzitter van den R. K. Volksbond, die onlangs van de H. H. Sacramenten der Stetvenden is voorzien, in hun gebeden te gedenken. Daarna kwam de secretaris, de heer L. Wijers, aan het woord. Hij las de notulen voor, waarna hij een uitgebreid ver slag aangaande den tweedaagschen cursus, voor bestuursleden te A'dam gehouden, uitbracht. Hij verdiende dan ook ten volle het applaus der aanwezigen. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn keurig verzorgd verslag en sprak tevens de hoop uit, dat hij nog vele jaren in hun mid den als zoodanig werkzaam mocht zijn. Hierna gaf de voorzitter het woord aan den Geestelijken Adviseur, den Weleerw. heer W. J. Warmenhoven. Allereerst betreurt deze de slechte op komst der leden, wat hij zoo dikwijls reeds heeft moeten ondervinden. In aansluiting aan hetgeen spr. den vorigen keer besproken heeft n.l. over de hereeniging der kerken en wel in het bijzonder over de Anglicaansche Kerk, wilde spreker nu meer in 't bijzonder over de Oostersche Kerk spreken, en wel voornamelijk over de oorzaak van de scheu ring der Oostersche Kerk van jie Wester- sche Kerk. De voornaamste oorzaak is he1 Oostersche schisma. Begonnen reeds in de eerste eeuwen, is de scheuring pas tot stand gekomen in 1054. In de eerste eeuwen werd het Evangelie gepredikt in heel het Romeinsche Rijk, wat bijna ae toenmaals bekende wereld bevatte. Ook ons landje behoorde voor het grootste deel daarbij. Het Evangelie werd dus zoowel in het Oosten, ifl en om Griekenland, als in het Westen, Italië met de omringende landen, verkondigd. Men voelt direct reeds het aanmerkelijke verschil tusschen het Oosten en Westen, wat betreft aard, levenswijze, mentali teit enz. Te dien tijde bestond er een politieke een heid, doordat er één Romeinsch keizer re geerde. Doch het verschil tusschen den Oo_- terling en Westerling bleef toch voortbe staan. Onder keizer Copstantijn, die zijn troon naar Constantinopel, naar hem genoemd, verplaatste, maakte men de eerste Katholieke vrijheid mede» Doch hoe kort van duur Na nog een tijd dan weer eens met, dan weer tegen Rome te zijn geweest, maakten, eindelijk de Turken hieraan in pl.m. 1054 een einde, daar zij dit land in bezit namen, zoo dat er thans voor altijd een scheuring met Rome ontstond. Wel worden er nog steeds veel pogingen aangewend tot hereeniging met Rome, maar tot nog toe bijna zonder resultaat. Maar daarom den moed laten zakken Laten we vertrouwen op de woorden van Christus, welken Hij op het Laatste Avond maal tot Zijne Apostelen gesproken heeft „Opdat allen één zijn...." Stond het in het begin onzer jaartelling er ook niet hopeloos voor En ondanks dat, hebben een handjevol arme, onbeteekenende visschers Christus' leer over de geheele we reld verbreid. Laten wij hopen, dat allen volgens den wenscb van Christus zelf zich eens onder het oppergezag van den Paus van Rome mo gen hereenigen (applaus). De voorzitter bedankte namens allen spreker voor de uiteenzetting en vroeg, of men nog iets te zeggen had, waarvan dezen keer gtetig gebruik werd gemaakt. Na eenige discussie sloot -de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. jÉk mot de keelontsmettende tabletten InalleApoth. enDrog. De gaslevering. Nu de gasleiding naar Wijk aan Zee gereed is, zal de doortrek king van de waterleiding van Beverwijk «aar Heemskerk waarschijnlijk de volgende week een feit zijn. De gaslevering is dus nabij. De gaslevering. Gisteren is men gereed gekomen met de buisleiding van Beverwijk naar hier. Morgenmiddag om half drie, is het gemeente-bestuur voornemens, dit feit eenigszins plechtig te gedenken. Daartoe wordt een bijeenkomst gehouden in Sonne- vanck. Er zullen 217 aansluitingen ge maakt worden. Burgerlijke Stand van 28 Maart. Gebo ren: Cornells, z. van C. A. van der Plas en W. Terol. Cornelia Anna, d. van J. A. van Staveren en C. A. Buis. Overleden: XV. A. Boon, echtgenoote van E. Koning, 43 jaar. P. Versteege, 64 jaar. Gevonden. Zooals men weet, miste de landbouwer Z. aan den Vijfhuizerdijk in de afgeloopen week een vijftal pinken. De die ren waren op een morgen uit de weide ver dwenen. Aanvankelijk werd aan diefstal ge dacht. Natuurlijk deed Z. alle nasporingeu en zoo vond hij later de deserteurs terug bij den landbouwer S. te Vijfhuizen, waar zy in het land liepen. Ongeluk. Zaterdagmorgen zou J. D., wonende aan den IJweg, die te Aalsmeer als stoker werkzaam is, het vuur opstoken, toen plotseling de vlam terugsloeg, waar door D. brandwonden opliep aan zijn ge zicht en handen. Na verbonden te zijn door dr. Nanninga, te Hoofddorp, is hij met een auto naar huis gebracht. Spaarzame kippen. Het viel den land bouwer G., aan den IJweg op, dat zijn kip pen niet zoo best legden, als hij gewend was. Dat gaf hem te denken. G. stelde toen eens een nauwkeurig onderzoek in, en jawel, onder een houtstapeltje vond hij een nest, waaronder niet minder dan honderd en achtien eieren lagen. Wegverbreeding De Bloemendaalsche- weg tusschen postkantoor en Julianalaan komt nu ook aan de beurt om verbreed te worden. Van den voormaligen overturn van villa Djember, wordt een strook van 2 M. ge nomen, om aldus den rijweg te verbreeden. Daarnaast komt dan nog een voetpad. Om dit verBreede gedeelte van den Bloemen- daalscheweg niet te laten uitloopen in den smallen trechter bij het postkantoor, zal een gedeelte van de tegelbestrating te dezer plaatse worden prijsgegeven. In het Kweekduin, langs den Militairen- weg, waar de voetpaden door het verbreeden van den rijweg zoo goed als geheel waren verdwenen, is de gemeente met verschillende villa-bewoners tot een vergelijk gekomen; dezen hebben een strook van hun tuin afge staan, zoodat de voetpaden hier ook weer aangelegd worden. Slechts enkelen houden een geregelde en goede afwerking nog tegen. Maar wellicht dat ook zij nog tot andere ge dachten komen. Badhuis In het badhuis aan de Post- laan werden in de week van 5 tot en met 10 Maart genomen 397 douchebaden; 39 kuipbaden. Aan 47 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 5 volwassenen gebruik ge maakt. R. K. Coöperatieve Tuindersvereeniginj .Kennemerland". Prijsnoteering van 12 Mrt. Spinazie per kist 1.30—1.60; Boerekool per kist 1.101.25; Rabarber per bos 2730 cent; Selderie 8 cent per bos; Pieterselie 8 cent per bos; Radijs 67 cent per bos; Bloemkool 18—26 per 100 stuks; Gele kool 20—27 per 100; Witte kool 710 per 100; Aardappelen 811 cent per K. G.; Peen 89 cent per K.G.; Bieten 12 ct. per K.G. MONNIKENDAM, 12 Maart. In de af geloopen week is aan den vischafslag aan gevoerd 653 tal fuikharing 3.10—1.75, 300 tal reepharlng 2.351.95 per tal, 25 pond fuikbot 2520 ct, 10 pond baars a 20 cent, 300 pond schol 12—16 cent per poud. VÓLENDAM, 12 Maart. Men besteedde in de afgeloopen week aan den vischafslag voor kuilharing 1.903.25 per tal. voor schol 1014 cent per pond, voor spiering 1.25—3 per mand. De haringvisscherij was aanvankelijk van weinig beteekenis. doch de laatste dagen goed. PURMEREND, Maandag, 12 Maart. „Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken." Witlof 1012 per 100 K.G.; Spruitkool 4.40 per 15 K.G.; Boerekool 4 per 10 K.G.; Spinazie 0.31—0.41 per K.G.; Raapstelen 6.20—6.80 per 100 bos; Uien 3.75—3.78 per 25 K.G.; Prei 12—19 per 100 bos. PURMEREND, 13 Maart 1928 KI. Fa brieksbaas,: met merk 50.—; Ruderen 165 vette koeien 75—1,15 p. K.G., Handel matig252 melk- en gelde koeien 125—350 p. stuk, handel matig; Stieren 15 St., 75— 25 p. K.G. handelmatig; Paarden 20 st. 100200 p. stuk, handel stug; Vette Kalve ren 6 st., 1.501.65 p. K.G., handel matig; Nuchtere Kalveren 1105 st., 1035 p. stuk, handel matig; Vette varkens 476 st., 5663 p. K.G., handel vlug; Zouters 52—55 p. K.G., handel vlug; Magere varkens 63 st. 2436 p. stuk, handel vlug; Biggen 147 st. 1117 p. stuk, handel vlug; Schapen 853 stuks, 28—42 p. stuk, handel matig. Coöp. Cenfcr. Eiorveiling Kipeieren 4.755.75 per 100 stuks; Eendeieren 5.10 per 100 stuks; Piepkuikens ƒ1.40 2.15; 746 K.G. boter 2.05—2.30 p. K.G. BODEGRAVEN, 13 Maart. Kaasmarkt. 84 wagens kaas, 3764 stuks, le Soort met rijks- merk 5760; 2e soort met rijksmerk 53 55; zonder rijksmerk 5056. Handel vlug. KON. NED. GYMN. VERBOND In de Industrieele club te Amsterdam ver gaderde Zaterdagavond en Zondag het Kon. Ned. Gytr.n. Verbond. Om ongeveer half negen opende de voor zitter, Mr. Groenewegen deze vergadering en zegt ongeveer het volgende Het is een goede gewoonte in ons Verbond aan het begin der werkzaamheden te her denken hen die bier niet meer kunnen zijn. 1927 ontnam aan ons Verbond zijn trou wen en dapperen secretaris. Over de wijze, waarop hij zijn taak vervulde, steekt spreker niet de loftrompet; lof was voor Scheffer slechts een tijdelijk vernis, waaronder moest schuilen en waardoor steeds moest schij nen een edel mensch. Scheffer vervulde zijn taak als een plicht, welke zijn groote liefde voor ons Verbond deden aangloeien en welke hem drong te zijn een puik secretaris. En zóó, als het ware midden in zijn werk, ging hij op 17 October 1927 heen. Hij verdiende het dat getrouwe turnmakkers hem ter ruste droegen, dat de Bondsvlag hem den laatsten vaandelgroet bracht en dat zijn uitvaart plaats vond onder de klanken van ons „geen zang klinkt zoo schoon." Eere zij zijn nagedachtenis Deze redevoering werd onder diepe stilte en staande door alle aanwezigen aangehoord. Verder wijdt de voorzitter uitvoerig uit over de ingestelde controle door de Kring- besturen inzake de leden opgave der ver- eenigingen. De notulen der vorige Bondsvergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Bij de behandeling van het jaarverslag maakten eenige afgevaardigden aanmerking over de soberheid hiervan. Een voorstel om eenige veranderingen hierin aan te brengen omdat volgens hen anders een verzoening met de Amsterdamsche vereenigingen in den weg zou staan werd niet voldoende on dersteund, waarna het jaarverslag onge wijzigd werd goedgekeurd. Ook het verslag der Technische Bonds- bestuurders werd na eenige bespreking onge wijzigd aanvaard. Door de kascommissie, bestaande uit de heeren B. J. Wieland Los en E. C. Theinert werd een gunstig verslag uitgebracht, zoo dat de penningmeester, de heer L. J. A. van Ekeren werd gedechargeerd. Breedvoerig werd de begrooting over 1928 besproken, waarbij tevens behandeld werd een voorstel om Het Turnblad wederom te doen komen in handen van alle leden van het Verbond en om gelden beschikbaar te stellen voor voorturnerslessen. Besloten werd aan de Kringen inplaats van f 50 thans f 75 per lid uit te keeren. Zondagmorgen werd eerst geruimen tijd in comité-generaal vergaderd, waarin be handeld werd het bekende royement der 10 Amsterdamsche vereenigingen en de ver zoeningspogingen. Na heropening der vergadering, werd aan de inmiddels ter vergadering gekomen afge vaardigden dier tien clubs bij monde van Dr. Weinberg uit Groningen, lid van een der verzoeningscommissies, het standpunt der Bondsvergadering uiteengezet. De Bondsvergadering wenschte namelijk de royementen wel op te heffen, maar eerst moesteh de vereenigingen ongedaan maken, datgene, dat tot deze royementen aanleiding gaf en dus de A. T. B. te brengen in den toe stand zooals deze vóór 25 April 1927 was, terwijl de Bondsvergadering in principe be sloot een commissie te benoemen die alle grieven welke zouden bestaan zou onder zoeken en hiervan aan de Bondsvergadering in een rapport verslag zal uitbrengen. Na langdurige bes prekingen mer en zonder de Bondsvergadering deelde na de pauze de heer Strengholt namens de Amsterdamsche vereenigingen mede, het voorstel van de Bondsvergadering te aanvaarden, daarbij rekenende op een soepele behandeling. In de commissie zullen zitting nemen de heeren Mr. N. Levie Groningen, H. W. Steegstra Franeker, G. J. van Tongeren Rotterdam, P. Spaander en H. van Hall beiden te Amsterdam. Daarna ging de vergadering over tot diver se benoemingen. Gekozen tot.leden der Kas commissie de heeren Verburg, v. d. Zijl en Metz, tot plaatsvervangers de heeren Kemp, van Opijnen en Steegstra. Tot redacteur van het Turnblad de heer J. J. Th. Bakker. Het Bondsbestuur werd thans weder vol ledig samengesteld en bestaat thans uit de heeren Mr. N. Groenewegen, voorzitter; L. J. A. van Ekeren, secretaris; L. Trouw, penningmeester; Dr. J. H. O. Reys 2e Voor zitter; J. H. Sommer, W. Boer en H. Heu- kers als technische bestuursleden; W. de Graaf, A. H. Vis, J. J. Schiphorst en J. Hop commissarissen. Bij de rondvraag werd bepleit de samen voeging van de Veenkolonialen Turnkring met Groningen Stad of met Drente. Ge vreesd werd dat door de athletiekdag in Drachten, gelijktijdig met de Bondsfeesten te Utrecht aan deze feesten wel eens afbreuk zou gedaan kunnen worden, e Daarna ging de i r at'eriig over tot eene envoudige herdenking van het 60-jarig bestaan van het Verbond en schetste de voor zitter in een keurig gesteld overzicht, het welk op voorstel der vergadering in Het Turnblad zal verschijnen, de laatste 10 jaren van ons Verbcnd. Deze vergadering was zeer druk bezocht, behalve de 38 afgevaardigden der Turn kringen en het volledig Bondsbestuur waren onder de talrijke belangstelling1, mede aan- wezide K.N.G.V. Eereleden "de heeren v. d. Meulen, van Zuylen, van Hall, Plumer, Wulfhorst en Blom, terwijl de vergadering van Zaterdag werd bijgewoond door den heer Graafland, Inspecteur der Lichamelijke Opvoeding. DEGELIJKE EN GOEDKOOPE KIJK U DAN EENS IN HET BADHUISSTRAAT 9 - TEL. 13316. Wij hebben groote keuze ln Buffetten van 45, Dressoirs 35; Ameublemen ten met leer en sporten 35; Ameu blementen met moquette 40; Slaap kamer- en Kantoor-Meubelen; Kar petten; Gordijnstoffen, Mooie Schil derstukken, zoowel in zwarte als vergulde lijst, enz., enz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2