Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws Jhr. van Nispen tot Sevenaer Jhr. Beelaerts van Blokland Een bezoek van Prins Hendrik aan het nieuw Olympisch Stadion Minister Kan bezoekt den ex-Keizer Het Bossche Carnaval Samenvoeging van gemeenten De laatste nazaat van Maarten Harpertzoon Tromp Prof. jhr. mr. de Savornin Lokman over de coalitie Het luchtvaartverdrag De corruptie in het gasbedrijf Een Mgr. dr. Schaepman herdenking De economische toestand van Zeeuwsch Vlaanderen KERK EN SCHOOL. Een gebedsverhooring te Lourdes Een zeer ijverig missionaris overleden RECHTSZAKEN. De aanslag op inspecteur Paul tes Gravenhage De botsing te Rilland-Bath Het Permanent Hof van internationale Justitie LEGER EN VLOOT. Een herinnering aan 1584 VERKEER EN POSTERIJEN Gelukstelegrammen De brutale oplichting voor een bedrag van f 75.000 Met de „Schuttevaer" van Rotterdam naar New York Het grootste sleep werk, dat ooit is uitgevoerd Een goede buit Een geheime distilleerderij Koude dagen Een ongeluk Door de gladheid van den weg Ds. Kersten op z'n nummer gezet Aanbieding zijner geloofsbrieven aan den Koning van België De nieuw-benoemde gezant van Nederland te Brussel, jhr. Van Nispen tot Sevenaer, heeft gisteren zijn geloofsbrieven aan ko ning Albert overhandigd. Met het gewone ceremonieel werd de ge zant van het Hotel „Astoria"; waar hij tij delijk verblijft, afgehaald door den vleugel adjudant van den koning, generaal De Jon ge d'Ardoye, die het grootlint van Oranje- Nassau droeg. Met een auto werd jhr. Van Nispen, die in uniform Was en het comman deurskruis van den Nederlandschen Leeuw droeg, naar het paleis te Brussel gebracht. Het gevolg van den gezant, bestaande uit ridder Huyssen van Kattendijke en jhr. Bosch van Drakensteyn, volgde in een twee den auto. De gezant en zijn gevolg werden door den minister van Buitenlandsche Zaken, Hymans aan den Koning en de Koningin en het hof personeel voorgesteld. De Koning droeg het grootlint van den Nederlandschen Leeuw, de Koningin de Huis«de van Oranje-Nassau. De geheele plechtigheid duurde vijftien mi nuten. Later heeft de gezant een krans gelegd op het graf van den onbekenden soldaat. De minister van buitenlandsche zaken, jlrr. Beelaerts van Blokland, is uit Genève gisteren te 's-Gra.cnhage teruggekeerd. Prins Hendrik heeft het voornemen Maan dag a.s. te Amsterdam in oogenschouw te nemen hetgeen ter voorbereiding van de Olympische spelen gedaan is en wordt. De Prins zal vermoedelijk ook een bezoek aan het Stadion brengen. Uit Doorn meldt men aan het „Hbld.", dat de Minister van Binnenlandsche Zaken en L., mr. J. B. Kan, aldaar is aangekomen tot het hebben van een onderhoud met den ex-keizer. Voorstellen tot afschaffing Uit de Katholieke Raadsfracti° zullen amendementen op de nieuwe o.ilL .-■.•-or dening van 's-Hertogcnoc.„ch worden inge diend o.m. beoogende de afschaffing van carnaval en de regeling van het dansen. Naar „De Limburger" verneemt, zouden er* stige plannen bestaan tot samenvoeging van verschillende Limburgsche gemeenten. Ge noemd worden: Broeksittard, Munsterge- leen, Geleen, Sitard, Limbricht, Urmond en Stein. Een commissie uit Ged. Staten moet reeds met de dagelijksche besturen van enkele ge meenten daarover geconfereerd hebben. Eenige weken geleden overleed hier te lande de heer N. Tromp, oud-hoofdmachi nist der Kon. Paketvaart-My'.; een zeeman, die in Indië vele vrienden had. Nu eerst blijkt, dat deze heer de laatste afstammeling was in rechte Kjn van onzen grooten admiraal Maarten Karpertzoon Tromp. De thans overledene bewaarde nog tal van kostbare reliquiën van zijn roemruch- ten voorvader, naar het N. v. d. D. van N.-I." wist mede te deelen. In een te Utrecht gehouden vergadering van den Kamerkring Utrecht van de Chr Historische Unie hield prof. Jhr. Mr. de Savornin Lohman een rede over de tegen woordige politieke moeilijkheden. „Volgens de „Ned." concludeerde spr„ dat herstel van de rechtsche samenwerking verre de voorkeur verdiende boven welke andere oplossing ook en wel niet alleen met het oog op actueelc politieke vraagstukken als defensie en kolo niaal beleid, maar ook omdat tegenwoordig, wellicht nog meer dan vroeger, behoefte be staat aan onderlinge samenwerking van al diegenen, wien het er om te doen is, de Christelijke grondslagen van ons volksleven te handhaven en te bevest'gen. Men moet volgens spreker van de middelen gebruik maken, die God ons geeft, en is niet verant woord, wanneer men de toekomst van ons land fatalistisch aan Hooger Bestel overlaat. Ook door de zaken op zjjn beloop te laten oefent men trouwens positieven invloed uit. Een wetsontwerp tot toetreding Ingediend is een wetsontwerp tot toetre ding tot het op 13 October 1919 te Parijs ge sloten verdrag, houdende regeling van de luchtvaart, alsmede tot de protocollen van Londen van 27 October 1922 en 30 Juni 1923, houdende wijziging onderscheidenlijk van art. 5 en van art. 34 van het verdrag. Dit verdrag is, zooals men zich herinneren zal, op 1 Juni 1922 door negen dier Stater, (waaronder verschillende van de voornaam ste), bekrachtigd en veertig dagen daarna, d.d. 11 Juli 1922 in werking getreden. De verdragsbepalingen zijn in het alge meen van politierechtelijken aard. Het -verdrag heeft tot grondslag het vrij wel algemeen erkende beginsel, dat elke Staat de volledige en uitsluitende souvereini- teit heeft over de lucht boven zijn gebied. De toetreding van Nederland geldt, behalve voor het Rijk in Europa, ook voor Nederl.- Indië, Suriname en Curacao. Een comité ter bestrijding Te Utrecht is een vergadering gehouden ten einde te komen tot de oprichting van een definitief comité van actie tegen de corruptie in Staats-, Gemeente- en andere bedrijven. Het resultaat der besprekingen was dat opgericht werd de vereeniging „Ons Belang", welke zich ten doel stelt bestrijding van corruptie in alle bedrijven, voorts belastlr. verlaging en bestrijding van alle oneconomi sche uitgaven. Het bestuur dezer nieuwe vereeniging is aldus samengesteld: mr. B. J. Nöthorn (Zutphen), voorzittèr; J. H. Adriaans (Nij megen), penningmeester; H. J. Levendig (Amsterdam); A. Visser (Soest); dr. v. d. Mijle (Heeze)Wagenaar, (burgemeester van Workum)dr. H. A. Naber (Hilversum) en P. Brand (Utrecht). In het Concertgebouw* te Amsterdam Gisteravond heeft het Amsterdamsch Comité van de Kath. Sociale Actie en de Alg. R. K. Propagandaclub in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam een Dr. Schaepman-herdenking georganiseerd, waar op het Tweede Kamerlid, de heer J. B. van Dijk, en de Weleerw. Pater H. de Greeve S.J. hebben gesproken over de figuur van den grooten Katholieken emancipator. De avond werd opgeluisterd door de Ver- eenigde R. K. Kerkzangers, onder leiding van Antoon Tersteege. Nadat de bijeenkomst door den voorzitter, mr. C. M. J. F. Gossling was geopend, hield de heer J. B. van Dijk zijn rede. Spr. wees er op, hoe in geheel Nederland wordt herdacht, dat Dr. Schaepman vijf en twintig jaar geleden het moegestreden hoofd ter ruste legde in de schaduw van den St. Pieter, nabij den zetel van den Paus, aan Wien hij reeds bij den aanvang van zijn rijke en vruchtbare loopbaan met ontembare geestdrift zijn eerste zangen wijdde. Echter, bij alle hulde die aan den grooten emancipator en zijn werk is gebracht, is er nog een zijde in zijn leven, waarop nog slechts met een enkel woord de aandacht is geves tigd. Ieder spreekt en schrijft over hetgeen Dr. Schaepman voor ons heeft verworven, over de vruchten van zijn arbeid, doch hoe hij dit gedaan heeft, daarover zwijgt men bijna geheel. Slechts zijn tijdgenooten, die. zij 't ook in-zeer bescheiden mate, den strijd met hem medemaakten, weten en beseffen wat Schaepman heeft geleden voor de heih'gc zaak, die hij verdedigde op een wijze als nog niemand vóór hem had gedaan. Uitvoerig schetste spr. Schaepman's optre den in de Tweede Kamer en haalde daarbij een voorbeeld aan van de miskenning welke Schaepman moest ondervinden. Ondanks alle tegenwerking die Schaepman ondervond en die zijn leven wel verbitterd heeft, bleken zijn ideeën juist en goed te zijn en thans, vijf en twintig jaar na zijn dood worden zijn ontzaglijke verdiensten voor het Katholiek, sociaal en godsdienstig leven in Nederland, allerwege erkend. Na de pauze schetste pater H. de Greeve S.J., wat dr. Schaepman voor de jongeren is Welk een enorme reus was deze van God begaafde redenaar en dichter! Hij gevoelde zijn roeping, en zijn glorie is geweest en zal blijven, dat hij het katholicisme in politiek Nederland tot een grootmacht heeft ge maakt; dat hij bjj de katholieken het machtsbewustzyn heeft wakker geroepen; dat hij de emancipator der katholieken is ge weest. Beide sprekers werden hartelyk toege juicht. De zang, dje den avond opluisterde droeg niet weinig by tot het welslagen van deze herdenking. Een by zonder woord van lof verdienen nog de solisten, mej. Truus ter Steege (sopraan) en de heeren Jos van Helvert (tenor) en Jan Nelissen (bariton). Ministerieel antwoord op de vragen van dr. Kortenhorst De heer De Geer, minister van Financiën, voorzitter van den Raad van Ministers, heeft op de vragen van den heer Kortenhorst be treffende het nemen van maatregelen in het belang van den socialen en economischen toestand van Zeeuwsch-Vlaanderen, o.m. het volgende geantwoord: Het valt niet te ontkennen, dat de econo mische toestand van dit gewest te wenschen overlaat, zelfs meer dan van de meest andere deelen van het Rijk. Vergeleken met den toestand vóór den oor log valt te constateeren, dat de bevolking thans in mindere mate haar bestaan vindt in: a. het vervoer over de haven van Neuzen; b. het periodiek in min of meer groote ploe gen gaan werken in Diutschland en elders c. in den landbouw, welke thans minder arbeid van volwassen mannen vraagt. De Regeering is voortdurend bezig voor het geheele land maatregelen in het economisch belang te treffen. Deze bestaan in de mees. uiteenloopende daden van wetgevende** en uitvoerenden aard, welke zich bezwaarlijk leenen tot een volledige opsomm ng. Voor zoover zaeuwsch-VIaanderen door bij zondere oorzaken economisch schade lijdt, zijn of worden maatregelen genomen om, hetzij de oorzaken weg te nemen, hetzy de gevolgen te verzachten. Voor een belangrijk deel moet de zorg der Regeering er op gevestigd zijn, daarby de eigen taak van de inwoners der streek en van de besturen van waterschappen, gemeenten en provincie niet aan zich te trekken en zoo doende de hoofdbron van de welvaart, welker initiatief bij de belanghebbenden berust, on werkzaam te maken. Genezing van Zuster Inviolata uit Aarle-Rixtel. „Kijkjes uit het Missieleven", een maand blad, dat door de Missiezuster van het Kost baar Bloed te Aarle-Rixtel wordt uitgegeven, bevat het verhaal der gebeldsverhooring te Lourdes van de Eerw. Zuster Inviolata uit het Moederhuis te Aarle-Rixtel. De plotse linge en wonderbare genezing vond plaats op den 20sten September van het vorig jaar Het tijdschrift verhaalt er het volgende van Zuster Inviolata, nog geen dertig jaar oud, was ziek van af 15 Augustus 1926. Haar lon gen waren aangetast, zoodat bloedspuwin gen niet uitbleven. Later kwam daar een maagkwaal bij,' die steeds erger werd. 't Kwam zóóver, dat zij sinds Pinksteren van 't afgeloopen jaar niets meer verdragen kon dan thee en beschuit. Dat de arme zuster by'na geregeld te bed lag, laat zich denken. In dien hopeloozen gezondheidstoestand deed de familie van 'Zuster Inviolata lan de eerw. Algemeene Overste het voorstel, haar mee te nemen op een bedevaart naar Lourdes. Dat wei'd toegestaan nadat het advies van den huisdokter was ingewonnen. „Zuster", zei deze, „ik heb geen hoop meer voor u. Ik raad u deze reis niet af en ook niet aan. Maar ga, met vertrouwen op God!" En tot de z eken- zuster voegde hij er aan toe: „De long is wel beter, maar de bacillen zyn in maag en in gewanden overgegaan." Zoo vertrok Zuster Inviolata dan in gezel schap van haar Heerbroer en een onzer eigen ziekenzuster met een Duitsche processie naar Maria's genadeoord. Een ziekencoupé werd voor haar gereserveerd. Toen de pelgrims- trein Lourdes naderde, werd Zuster Inviolata gekleed, om de Lieve Vrouwe tenminste van verre te kunnen groeten, want de zieken zuster twyfelde er aan, of ze wel ooit aan de grot zou kunnen knielen. Te Lourdes bracht de electrische hen naar 't hotel, waar de ziekenzuster haar dadelijk te bed wilde brengen. Maar Zuster Invlolata's Heerbroer was 't daar niet mee eens. „Laten we haar liever meenemen naar de grot, want als zy nu al sterven moet, dan zal zij tenminste sterven aan de voeten van O. L Vrouw", zei hij. Zoo werd Zuster Inviolata dus meegenomen naar de grot, dien eersten dag slechts voor een kwartiertje. Twee dagen later ontving zij aan de grot de H. Communie. Om 4 uur 's-middags kreeg elke zieke afzonderlijk den zegen met het Allerheiligste, zooals dat in Lourdes gebrui kelijk is. Zooals velen wel weten zullen, ge beuren de meeste wonderen bij dien zegen. Hij, die eens Maria's verzoek niet kon af slaan op de bruiloft te Cana, Hij toont zich hier nog dezelfde jegens Zijne heilige Moe der. Ook Zuster Inviolata ontving met ver trouwen Jezus' zegen. Maar zie! Na dien zegen voelde ze zich eerder zieker dan beter. Toch wankelde haar vertrouwen niet. „Wij willen vast vertrouwen, myn uur is nog niet gekomen", sprak zy tot haar medezuster. „Hoe erger 't wordt, hoe meer ik wil vertrou wen". Zij was er werkelijk erg aan toe, zóó erg, dat ze niet eens een slok water by zich kon houden en haar den volgenden morgen de H.II. Sacramenten toegediend moesten worden. Tegen den middag stelde de zieken zuster voor, toch nog eens naar de grot te gaan. En zoo werd zij dan weer naar de grot gereden. Evenals de andere zieken zou ook zij gaan baden aan de bron, geholpen door twee Fransche liefdezusters, die daarbij steeds behulpzaam zy'n. Zuster H. haastte zich daarop, de zieke naar het hotel terug te rijden. 's-Middags woonde Zuster Inv olata in haar ziekenwagentje opnieuw de H. Sacra mentsprocessie bij. Weer kreeg zij den afzon derlijken zegen met het Allerheiligste en toen.O, wat een geluk", vertelt ze zelf, dadeiyk na den zegen met het Allerheiligste voelde ik me vrij van alle pijn en had het stellige bewustzijn, heelemaal beter te zijn. Dadelijk wilde ik uit het wagentje. Zuster H. vroeg me, wat ik had en zei: „Ik ben gezond, o, heelemaal gezond!" „Ja, heelemaal gezond!" zei de ziekenzus ter met nadruk, alsof ze precies het tegen deel beweren wou. „Jawel, ik ben heelemaal gezond, laat me maar uit den wagen, om Maria op mijn knieën te bedanken". „Blijf er maar netjes in, daar kun je O. L. Heer ook bedanken", was het bedaarde antwoord. „Maar ik ben heusch gezond", hernam ik nogmaals; Zuster H. geloofde 't echter net. Op mijn verzoek reed ze me dan toch naai de grot, waar ik Maria voor mijn genezing ging bedanken. In 't hotel teruggekeerd, kwam mijn Heerbroer ons al tegemoet en zei: „Maar wat zie je er uit!" Ook hij geloofde niet aan mijn bewering, dat ik gezond was en gaf dan ook geen gevolg aan myn wenseh om 's avonds aan de lich'tprecssie dèel te nemen. En zoo gingen zy alleen, maar niet lang daarna kwam Zuster H. terug. Ze had geen rust meer en vond mij dan ook...... half dood! Ik had 35«.5 temperatuur en 37 pols. In haar bezorgdhe'd zei ze: „Zuster Inviolata, we zullen bidden, dat we u ten minste nog mee thuis brengen. Als u ten minste nog maar zoolang leeft, tot u in* den trein zit, dat we u niet hier moeten begra ven, want wat zou mosder zeggen, als we zonder u terugkwamen". Ik zei: „Goed, laten we dan 't Magnificat bidden". Daarop zei de ziekenzuster: „Zoo kan het niet verder gaan. Er moet verandering komen, u wordt beter, ofzoo kan het niet doorgaan. Ik zal u een ei met cognac geven, er mag gebeuren wat er wil". En er gebeurdewat sinds langen tijd niet gebeurd was, het ei kwam niet terug! Nu wilde de ziekenzuster dat nieuws aan den Vader en den Heerbroer van Zuster Iviolata gaan mededeelen, maar de eerste was al ter ruste gegaan en de laatste bleef bidden bij de grot tot twaalf uur 's nachts. Die vreemdsoortige toestand van afmatting by de zieke zij kon oa. niets zienbleef duren tot den morgen toe. Tegen zes uur werd het beter. Het zwaktegevoel verdween meer en meer. Ten slotte voelde zij zich zoo goed, dat zy wenschte te voet naar de grot en te Communie te gaan. Maar daar wilde men niets van hooren. Dan maar weer ge hoorzaam in 't wagentje. Niet lang na de II. Communie overviel haar zulk een gewel dige honger, dat ze de ziekenzuster vroeg, haar toch gauw naar 't hotel te brengen. ,.U en honger? Een jaar hebt u al geen 'eetlust meer gehad! Nu geloof ik, dat u werkelijk gezond bent". Fn zoo was 't ook. Zuster Inviolata. die sinds Pinksteren alleen op thee en beschuit geloofd had, gebruikte dadelijk twee broodjes, een gekookt ei en twee kopjes koffie. „Nu moot u ook nog melk dr'nken". zei de ziekenzuster, „u hebt immers nooit melk kunnen verdragen". „Gosd zei ik", aldus Zuster Invio'a weer, ..maar bij melk hooren ook broodjes. Die kréég ik dan ook en 't bekwam mij zeer goed. Toen hoorde ik. dat mijn vader in zijn kamer zat te schreien Snel haastte ik me de trap op en een l'edje zingend, kwam ik binnen: „u moet niet schreien, vader, want ik ben gezond!" En ik vertelde hem, wat ik al gebruikt had. Nu gaf hij mij een peer en zei, als ik die kon verdragen, was ik zeker gezond. Toen vader z'ch zoo persoonlijk van de waarheid van mün genezing overtuigd had, moest ik hem alles uitvoerig vertellen. Dan knielden we samen neer en dankten Gods lieve Mosder van ganscher harte. D-en dag ben ik opge bleven en nam aan de lichtprocessie deel, Ofschoon het verlof daartoe slechts aarze lend gegeven werd. Die processie duurd? anderhalf uur en dat ken ik goed u'thouden Dien nacht sliep ik voor 't eerst weer goed na langen, langen tijd, en ik werd pa; wak ker, toen ik gewekt werd". Aldus haar eigen woorden. Zuster Inviolata was nu volkomen genezen. Zy bad oa. den II. Kruisweg, die een uur bergop en bergaf duurt, bezocht de Rozen kranskerk en de Basi'ick en kon dat alles heel goed meemaken. Haar eetlust bleef uit stekend en zy kon alles verdragen. Het duurde natuurlijk niet lang, of de won derbare genezing van Zuster Inviolata werd bekend en ging van mond tot mond. Toen kwam al 't volk op haar toegestormd en de levendige Zuiderlingen trokken haar de klee- ren bijna van 't lijf, van biydschap en geest drift. De weg naar 't bureau van onderzoek moest voor haar worden vrijgemaakt. In 't hotel teruggekeerd stonden er twee ruikers te geuren ter eerc van de plotselinge geno- zene. Zuster Inviolata bracht ze aanstonds naar de kerk en lei ze op de altaartreden voor 't Allerheiligste; Den volgenden dag mocht haar Heerbroer de Hoogmis doen in de basiliek, om Onze Lieve Vrouw te dan ken, In haar klooster teruggekeerd, werd er dadelyk een danklof gehouden met Magni ficat en Te Deum. En-hoe gaat het Zuster Inviolata thans? O, zij maakt het gemeenschappelijke leven van de communiteit gewoon mee, voelt zicli heel gezond en doet dagelijks haar stillen plicht in de naaikamer. God en Zijne Moeder lof en dank! Het St. Joseph's Missiehuis te Roozendaal ontving telegrafisch bericht, dat een van de oud-studenten, de Zeereerw. father Bernard Mulder, overleden is in de Missie van Ssra- wak (Br. Borneo). De overleden,, was een zeer ijverig Mis sionaris en buitengewoon populair onder zijn volk. Priester gewijd den 22en Sept. 1900, is hij meer dan 27 jaar als Missionaris werk zaam geweest. Het hooger beroep voor het Haagsche Gerechtshof Het Haagsche Gerechtshof zal op 28 Maart in hooger beroep behandelen de strafzaak tegen H. P. R., dit door de recht bank is veroordeeld tot 20 jaren gevangenis straf wegens den door hem gepleegdeh moordaanslag, o.m. op inspecteur Paul, wel ken aanslag hij pleegde na een daaraan voorafgaande poging tot inbraak in een wo ning aan de Koutrustlaan. Verdediger in deze zaak is mr. Bourlier. Tevens zal het Hof dien dag behandelen de zaak tegen J. H„ die veroordeeld is tot 3 jaren gevangenisstraf wegens medeplichtig heid aan voornoemde poging tot inbraak. In deze zaak heeft het Hof als verdediger toegewezen mr. Romeyn. Opnieuw behandeling voor het Kanton gerecht te Goes In Februari 1927 werd, zooals men zich zal herinneren, op den onbewaakten over weg bij Rilland-Bath een vrachtauto aange reden door een mailtrein en werd daarbij een der leden der directie van de Ned. Spoorwegen door glasscherven in den trein gekwetst. Verleden Jaar Maart heeft de chauffeur van den auto voor het kantongerecht te Goes terecht gestaan en verklaarde de kan tonrechter zich onbevoegd in deze zaak te beslissen. De rechtbank te Middelburg ver wees de zaak opnieuw naar den kanton rechter. Thans is deze zaak opnieuw voor het kan tongerecht te Goes behandeld en persis teerde de ambtenaar van het O. M. by zyn eisch tot vrijspraak, terwijl de kanton: wh- ter, direct uitspraak doende, zich daaim—ic vereenigde. De pleidooien voor het Permanente Hof van Internationale Justitie in de zaak be treffende zekere rechten der minderheden in Opper-Silezië (minderheids-scholen) zul len 13 dezer des voormiddags half 11 aan vangen. Daarbij zullen voor het Hof de ver tegenwoordigers der betrokken partijen, te weten de Duitsche regeering, eischeres, en de de Poolsche regeering, gedaagde, het weder- zydsch standpunt uiteenzetten. De volgende rechters zullen in deze zaak zitting hebben: de heeren Anzilotti (Italië); president; Huber (Zwitserland), oud- -e - dent; Weiss (Frankrijk), vice-presid_.it; Loder (Nederland); Nyholm (Denemarken); Altamira (Spanje); Yovanovitch (Konink rijk der Serven, Croaten en Slovenen); Beichmann (Noorwegen)Negulësco (Roe menië; (Wang C'aung-Hin (China). Aangezien partyen geen rechter van hun nationaliteit in het Hof bezitten, hebben zy gebruik gemaakt van het hun door het Sta tuut van het Hof toegekende recht om een rechter ad hoe aan te wyzen; de Duitsche regeering heeft den heer prof. Schiiclcing benoemd; de Poolsche Regeering graaf Rostworowski. Voor de Duitsche Regeering zal het woord voeren dr. Budding, president van het be- stuursdistrict Marienwerder, voor de Pool sche Regeering de heer Mrozowski, presi dent van 't Hooggerechtshof te Warschau. AANBIEDING VAN EEN VLAG EN GEDENKTAFEL TE AMSTERDAM. H. M. de Koningin heeft aan haar adju dant in buitengewonen dienst, den gep. luitenant-generaal ih:\ E. J. M, Wittert opgedragen, haar te vertegenwoordigen bij de plechtigheid, welke op Zondag 18 dezer Zal plaats hebben in de Engelsche kerk te Amsterdam. Door het East Kent regiment, vroeger bekend als het Holland regiment, zullen aan de Christ. Church worden aangeboden, een vlag en gedenktafel ter herinnering aan de door het regiment aan Holland bewezen diensten in de 16e en 17e eeuw. Vlag en gedenktafel zullen worden opge dragen door den bisschop van Fullhsm. In verband hiermede kan in herinnering worden gebracht, dat in 1584 door Koningin Elisabeth van Engeland met den graaf van Leycester, Engelsche regimenten naar de Nederlanden werden medegezonden. Deze regimenten bleven in Holland, toen de graaf van Leycester naar Engeland terug keerde, tot zij in 1688 met Prins Willem III naar Engeland overstaken. Z.K.H. de Prins is voornemens Maandag avond 19 dezer te Amsterdam een receptie in de Groote Club bij te wonen, welke gehou den wordt door den Lord Bishop of Full- ham ter gelegenheid van de aanbieding, den 'voriqen dag van de vlag en de gedenk tafel door het East Kent Regiment ter her innering van de diensten door het regiment in de 16e en 17e eeuw aan Holland bewezen. Met ingang van 1 April a.s. wordt de ge legenheid om gelukstelegrammen van tn naar schepen te verzenden uitgebreid. Ne- derlandsche en Duitsche schepen en schepen van de vrye stad- Danzig zullen voortaan aan dit verkeer kunnen deelnemen, zoowel via het Dant'iger als vla het Nederlandsche of een der D. :tsche kuststations. Hoe drie bankinstellingen bedrogen werden Zooals wij gisteren reeds meldden, is een brutale oplichter erin geslaagd door middel van een vervalschten credietbrief op één dag vier Nederlandsche bankinstellingen tot afgifte van ruim 75.009 te bewegen. De bewuste credietbrief ten bedrage van drie duizend dollar was hem, zooals nog nader' gemeld wordt, verstrekt' door het bijkantoor van de General City Bank of New York te Genua, doch door het cijfer 3000 in 50.000 te veranderen lukte het hem de frayde te plegen. Zoo liep een Haagsche bankinstel ling erin voor 11.5C0 dollar, een Amsterdam- sche voor 8000 en de Nationale Bankver- eeniging te Utrecht voor 23.740. Laatstgenoemde bank ontdekte het be drog het eerst, daar de'employé, die het geld had uitbetaald, bemerkte, dat hy den bewus- ten cliënt 1000 te weinig had gegeven. Daar niemand wist, waar deze verblijf h'eld, seinde men "over de zaak naar Genua om naam en reisroute. Uit Genua kwam binnen twee dagen antwoord, waaruit tevens bleek dat de credietbrief slechts 3000 dollar groot was en niet 50.000. Onmiddellyk werd de Utrechtsche recherche gewaarschuwd, aan wie men het volgende signalement kon op geven. Het luidt: Duitsch sprekend als heer gekleed persoon, naar schatting 35 jaar oud lengte 1.70 M„ bleek gelaat met donkere uitdrukking, zonder baard of knevel, mei, goed verzorgde handen en lange nagels; aan een der handen eenige ringen, gekleed in donkere overjas met dito gleuf-hoed, sterk geparfumeerd. Het zal wel zeer moeilijk zijn, dezen sluwen oplichter te pakken te krijgen. Hij heeft zich te Utrecht o.a. Duitsch geld laten geven, zoodat verwacht wordt, dat hij over onze oosteiyke grenzen de wijk heeft ge nomen. Intusschen kwam al vast te staan dat hy ook in het buitenland geopereerd heeft, terwijl hy eveneens bij een Rotterdam- sche Bankinstelling zyn slag moet hebben geslagen. De heer Van den Brink, hoofdinspecteur van politie te Utrecht, heeft zich voor ver der onderzoek naar Amsterdam begeven. Nader vernemen we nog, dat de oplich tingen van den vreemdeling, die vermoede lijk een Italiaan is, den 7den Maart te Am sterdam hebben plaats gehad. Be Incasso-bank weigerde uitbetaling van de gevraagde 8000 dollar. De man heeft toen zijn geluk beproefd bij de Rotterdam- sche Bankvereeniging. Daar heeft hij 20.000 gevraagd en ontvangen. Sedert dien tijd heeft men niets meer van dezen vermoedelijk internationalen oplich ter gehoord. te buien, later onafgebroken tot Zondo- voormlddag, hing samen met een toeneming van het vochtigheidsgehalte der hoog era luchtlagen. Over Noord-Europa was de luchtdruk hoog, maar ten Noorden van den poolcirkel lag een depressie. De hoogere luchtlagen waren veel kouder geworden, maar de tem peratuur was er niet buitengewoon laag. De verschijnselen van gisteren schijnen er op te wijzen, dat de koudegolf uit het Noorden haar hoogtepunt gehad heeft. De vrij sterke vorst van Maandagnacht is dan meer ais een gevolg van den aanvoer van koude lucht uit het Oosten in samenwerking met nacb- telyke afkoeling door sterke uitstraling op te vatten, eerder dan als een uit de hoogte neerdalen van een zeer kouden polairen luchtstroom. Latere waarnemingen zullen deze meening echter moeten bevestigen. Intusschen is het weer, door het verdwy- nen der bewolking en het verzwakken van den wind, heel veel verbeterd. 'V T* Naar Greenwich vertrokken Een 60.000 ton groot dok van Engeland naar Singapore L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst te Rotterdam heeft opdracht gekregen een groot droogdok van Engeland naar Singa pore te sleepen. Het dok, dat ruim 60.000 ton groot is en bestemd is voor de nieuwe marine-basis te Singapore, zal door de acht grootste sleepbooten van genoemden sleep dienst naar de plaats van bestemming wor den gebracht. Het zal het grootste sleepwerk worden, dat tot nu toe ooit is uitgevoerd. Het gevaarte zal in twee deelen worden gesleept, terwijl voor elke helft (350 lang en 175 breed) vier van de grootste zee-L.eep- booten zullen worden gebruikt. Het cc nvooi zal waarschijnlijk in de tweede helft van- Juni vertrekken, waarna het in der. loop van November te Singapore hoopt aar tc komen. De belangrijkste moeiiykheden, welke dit convool zal ondervinden liggen In hetSe ez- kanaal, maar voor dit traject zyn reeds mi- gebreide plannen ontworpen, en de noodige maatregelen getroffen. Te Singapore is men op het oogenblik be zig met de baggerwerken voor de dokput waarmee men hoopt klaar te zijn tegen dat het convooi te bestemder plaatse gearri veerd Is. De smokkelaar ontkwam. Nabij Arcen is een luxe-auto komende uit de richting Arcen door Duitsche ambtena ren aangehouden. De auto, die vol met smokkelwaren zat, werd herhaaldelijk be schoten toen hy niet op de aanmaning stopte. Het benzinereservoir werd door een kogel getroffen en lek geschoten. Eerst toen stopte de chauffeur. Onder een kogelregen vluchtte hij naar de Nederlandsche grens, die hij zonder letsel bereikte. In een keet by de grondafgravingen te Roelofarendsveen is een geheime, distilleer derij ontdekt. De toestellen en ruim 200 liter gedistilleerd zyn in beslag genomen. Er gaat haast geen winter voorby, die niet aan het einde nog eenige dagen vors. brengt. Zoo kan men dus in Maart nog op een kleine vorstperiode rekenen. Na het mooie en betrekkelyk warme weer, dat voor afgegaan is, is nu de terugkeer van de vorst in zekeren zin een tegenvaller en memand welkom, daar zelfs geen kans bestaat, dat berijdbaar ys gevormd zal worden. Verleden iaar viel nog iets later in de maand zoo'n kleine vorstperiode, hoewel met minder lage temperaturen dan nu, ln, n.l. den 15den Maart. Deze duurde slechts enkele dagen, want reeds den 21sten werd een hooge tem peratuur overdag, 19,3 gr.- C., waargenomen. De nu ingevallen koude schynt, zoo schrijft de weerkundige medewerker van het Vad., van meer beteekenis te zijn en over groote uitgestrektheid te heerschen. Uit Midden-Europa kwamen althans berichten over de ongewoon lage temperatuur, die ook daar zoo opvallend schynt te zijn, dat zy tot krantenberichten aanleiding geeft. Over Oost-Europa strekte zich dan ook een groot gebied met sterke vorst uit, aansluitend aan dat over Noord-Europa met 'strenge vorst. Zaterdag was alleen het Zuidelyk deel van Frankrijk en Engeland (met uitzondering van een klein stuk in het Zuidoosten) vorstvry, en sneeuw viel over groote gebie den. De weerstoestand nam een ongunstige wending, toen een depressie zich ln het Zuiden ontwikkelde, waardoor over Neder land en de omgeving de Oostenwi i 'n kracht toenam en de koude lucht u 1- Oosten hierheen gestuwd werd. De oa_ mede samengaande sneeuwval, eerst in lich- Een Reutertelegram d.d. 12 Maart meldt, dat de „Schuttevaer" van Westminster naar Greenwich is vertrokken. Men hoopt van daar Donderdag of Vrydag naar Pleymoush te gaan. Omtrent het dagelijksch werk aan boord van de reddingsboot, schrijft men uit Lon den aan de ,.Msb." nog het volgende: Ongetwijfeld zullen velen er belang in steilen, hoe het leven aan boord van de „Schuttevaer" in den dagelijkschen gang van zaken toegaat. Voorop dient ech.er gesteld te worden, dat, al is een tocht in de „Schuttevaer" door een speciale constructie absoluut ongevaar- lyk, de lezers toch niet moeten denken, dat een langdurige tocht in een dergelijke kleine boot een plezierreisje is. Immers bij een werkelijke schipbreuk be reiken de schipbreukelingen, die in een „Schuttevaer"-reddingsboot het schip verla ten hebben, binnen een- of tweemaal 24 uur een veilige haven cf worden ze, dank zij de draadlooze telegrafie, spoedig door een of ander schip opgenomen. Zij behoeven dan niet, zooals Schuttevaer en de zy'nen thans, wekenlang op zee te verblijven. Wat dit zeggen wil, kunnen leeken op 't gebied van Scheepvaart zich niet voorstellen. Schuttevaer kan dan ook best begrijpen, dat zeer velen zijn pogen, om den Oceaan over te steken, onmogeiyk achten. Het is echter wel opmerkelijk, dat allen, ook des kundigen, wanneer zy de „Schuttevaer" ge zien hebben, verklaren: „Ja, het kan toch!" Hun eenige vrees is thans nog, dat de bemanning het niet zal uithouden. Daarom heeft Schuttevaer, nu by weken- "->«<? onderweg rzrr.i L ;-en. alleen ervcren .eelicden aan boord willen hebben met een groot uithouding-.vermogen. In kapitein Smit en zich zelf gelooft hy zeker, wat Gelissen aangaat, deze ls vol moed. Het dagelijksche werk aan boord bestaat natuurlijk ln de eerste plaats ln alles, wat betreft het koershouden en zeilen. Doch ook de keuken neemt een belangryke plaats in. Met het oog op den langen duur der reis wordt warm eten klaar gemaakt en koffie en thee gezet. Dan heeft kapitein Smit ook zijn journaal nog by te houden. Dat kleine ongelukjes ook op de „Schutte vaer" kunnen gebeuren, bleek op de eerste étappe van Rotterdam naar Londen. Schut tevaer had n.l. thee gezet en zou kapitein Smit, die in zijn stuurstoel stond, een kop thee brengen. Schuttevaer kreeg echter den not thee over zyn voeten; grol 3 een flinke blaar. Geen ned echter, de blaar werd met drogen doek afgewreven, ccn nieuwe pot thee gezet en Kappie kreeg toch zijn war men dronk! Dit zyn van die kleine dingetjes, die op eiken tocht kunnen voorkomen. Ook de onderlinge verstandhouding aan boord laat niets te wenschen over en de oude Schuttevaer handhaaft zyn roem van gezellig verteller. Nu de boot in Londen eenig oponthoud heeft, ontvangen wy veel bezoek; 's avonds laat moet men de bezoekers byna uit de boot wegjagen, daar zy anders niet heen- gaan. Het doet ons als Hollanders werkelyk goed, te zien en te hooren, hoe men mede leeft met de „Schuttevaer" en dat allen, die de boot gezien hebben, het doel ervan be- grypen en overtuigd zijn van het nut van dit streven. Te Noord-Scharwoude ls de transport arbeider Westerbos, die een schuit met kool naar warmerhuizen had gebracht, dood in zijn schuit gevonden. Kerkgangers uit de Dieosmeer, die Zondagmorgen per voertuig naar de kerk te Noord-Scharwoude gingen, vonden het lijk. Men vermoedt dat hij ls komen te vallen en daarbij dood is gebleven. Een ingezetene van Rotterdam is op den Rotteri weg naby de Zweth tengevol ge van de gladheid met zijn auto over den kop geslagen en in de sloot langs den weg terecht gekomen. Zijn echtgenoote schoot met het hoofd door de voorruit en werd zeer ernstig aan het gelaat verwond. Een pas- seerend automobilist vervoerde haar naar Rotterdam. De bestuurder kwam er met dén schrik en een nat pak af. In Rotterdam circuleert het volgende „historische" feit: Een zeer gebrekkig oud vrouwtje strompelde onhandi onbeenlg is misschien juister de treden van een gereformeerde kerk op. Een heer met hoo- gen dop, bood zich daarop galant aan, om het stuntelige mensch te ondersteunen. Dit werd dankbaar aanvaard en zoo order het opstygen door vroeg het -Touwtje: „Wie preekt er vandaag?" „Ds. Kersten", was het antwoord. „Wat." viel het mensch uit. „Kersten, die ddie zoo over de Ronwschen uitpakt, nee hoorlaat me dan u ?.r gauw los.... schelden en razen hoor i'; thuis wel." Ds. Kersten hii was het liet verbou wereerd het vrouwtje schieten. Tableau!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7