KENNEMERLAND Gesprongen handen Amsierdamsdie Beurs Bi GEMEENTERAAD VAN BEVERWIJK. "ruwe huid m /iet voorstel-Eyking, om het aantal opcenten op de vermogens belasting te handhaven, verworpen. Het aantal opcenten met 25 ver laagd. Verhuring van het weiland aan de Corn. Amsestraat. Aan schaffing van een automobiel-motorbrandspuit. Instelling van een gemeentelijken dienst voor arbeidsbemiddeling en werkloosheids verzekering. Het onderzoek naar de gedragingen van den gemeente architect. De zaak-Eyking. Heftige discussies. IJMUIDEN schrale I i ppen UMUIDEN-OOST BEVERWIJK Agenda Dinsdag 13 Maart Agenda Woensdag 14 Maart Geannexeerde ambtenaren in beroep bij Ged. Staten DE SPAARNEBANK Haarlem - Amslerdam GROTMAN STEINWEG- GERARD ADAM PIANO'S UC 1/ija^hiOol Vuil O1X1.O tuuiuüi u«.i uv ^.«uwwMi dagen in gebruik genomen is. dezer Gisteravond vergaderde de gemeenteraad ander voorzitterschap van den Burgemeester. De raad was voltallig. Een verklaring. De heer MATERS legt, naar aanleiding tan de goedkeuring der notulen van de vo rige vergadering, een verklaring af, waarbij aij de woorden terugneemt, welke hij in de «orige vergadering heeft gebezigd over den arief, welken de burgemeester aan het Am- rterdamsche Gerechtshof zou hebben ge- ichreven. Het is spr., na onderzoek, thans 'ebleken, dat de burgemeester niets ge schreven heeft, waarover spr. zijn ontstem ming zou kunnen uiten, zooals hij in de vo rige vergadering gedaan heeft. Verbouwing kantoor licht-bedrijven. T B. en W. stellen voor hun een crediet toe te staan voor de verbouwing van het kantoor enz. der lichtbedrijven. De heer GROOT zegt het een vorige maal ook reeds vreemd te hebben gevonden, dat er nu een uitbreiding noodig is, terwijl het bedrijf van productie- tot distributiebedrijf is geworden. Spr. kan zijn stem aan dit voor stel niet geven. De VOORZITTER antwoordt, dat deze verbouwing noodzakelijk is. O.a. is een mon sterkamer noodig geworden terwijl deze ver bouwing ook verband houdt met den bouw /an het slachthuis. De heer MATERS zegt, dat de huidige toestand niet voldoet De directeurskamer dient in overeenstem ming te worden gebracht met de eischen. Sen monsterkamer is van veel beteekenis en ie verbouwing zal ook een beter toezicht op set bedrijf bevorderen. De heer STEIJN zegt, dat de nadere in lichtingen, welke hij gekregen beeft, hem vóór dit voorstel gewonnen hebben. Al schijnt het bedrag ook hoog, wanneer het noodig is om de zaken goed te kunnen laten marcheeren, dan moet men het toestaan. De heer EIJKING betoogt, dat hij zich met dit voorstel niet kan vereenigen, zoolang de directeur met tevens komt met een voor stel om den gasprijs te verlagen. Spr. heeft niet de overtuiging, dat deze verbouwing aoodig is. De VOORZITTER wijst er op, dat men den directeur allereerst een behoorlijke loka liteit behoort te geven, waarin hij kan wer ken. De heer EIJKING zegt, nu voor te zullen (temmen, want hij ook meent, dat de kamer van den directeur te klein is. Spr. hoopt in- tusschen, dat men de meerdere winst ten joede zal laten komen aan de kleine gasver- bruikers. De opcenten op de ver mogens belasting Aan de orde is thans de herstemming Sver het voorstel-Eijking, om het aantal spcenten op de hoofdsom der vermogens- selasting te handhaven op 75. Het voorstel wordt verworpen met 7 (temmen tegen. Tegen stemden de beeren Aardenburg, Zwager, Pattes, Braun. Brant- ies, Welage en Maters. Het voorstel van B. en W. om het aantal spcenten met 25 te verlagen, wordt hierna sangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Eijking, Tromp, de Groot, Visser, Groot en Steyn. De vleeschkeuringsdienst Goedgekeurd wordt het voorstel van B. «n W. tot vaststelling van de suppletoire begrooting van den gemeenschappelijken Vleeschkeuringsdienst, dienst 1927. Toeslag pensioen Eveneens wordt goedgekeurd het voorstel van B. en W. tot het verleenen van een .oeslag op het pensioen aan den gewezen gemeente-veldwachter V. Hoorns. Toelating van leerlingen uit buitengemeente Het voorstel van B. en W. tot het aangaan /an overeenkomsten met buitengemeenten inzake de toelating van leerlingen uit die gemeenten tot het buitengewoon lager on derwijs alhier. Wijziging verhaals-veror- dening Goedgekeurd wordt het voorstel tot wij- jiging van de verhaals-verordening inzake het M. O. en voorbereidend H. O. te Haarlem Bijzonder onderwijs Na de vaststelling der vergoedingen der tosten van instandhouding van de bijzondere icholen over 1924 en 1925 met de drie- laarlijksche afrekening dier vergoedingen, ivordt z.h.s. goedgekeurd het voorstel tot het verleenen van voorschotten aan bijzondere schoolbesturen op de vergoeding van de kosten van instandhouding voor 1928. Verhuring land Op advies van de commissie van bij stand in het beheer der landerijen, stellen B. en W. voor een perceel weiland aan de Amsestraat, groot 2.23,10 H.A., onder hands te verhuren tot 1 Dec. a.s aan den vroegeren pachter P. Stam alhier, voor f 400 De heer EIJKING zegt, dat dit land ge kocht is voor woningbouw en schoolbouw. Nu gaat de gemeente het verhuren als wei land en dat brengt voor spr. bezwaren mee. De gemeente geeft grootendeels het recht uit handen of, wanneer 't aan de huur onttrok ken wordt, het kost de gemeente veel geld. Had men het in publieke veiling van gras (groene veiling) gebracht, dan had de ge meente veel meer geld ervan getrokken. Dan valt er geen schadevergoeding te be talen. De gemeente kan het immers na de eerste snede reeds gebruiken, zoo zij dit wil. Wethouder PATTES zegt, dat het kos ten met zich brengt om het voor hooiland geschikt te maken. Bovendien zou dit tijd kosten. Maar afgezien hiervan, zeggen des kundigen, dat het land er met geschikt voor is; het is te ongelijk. De heer BRANTJES zegt, dat het land wel geschikt is voor hooiland, doch niet een zal er om v ragen het te maaien. Men houdt de jongens niet van dit land af, en het ver trapte gras is niet te maaien. De ligging van het land maakt het ongeschikt voor hooi land, althans niet voor hooi, dat voor vee voeder bestemd is. Spr. acht het in 't belang der gemeente het voorstel der commissie te steunen. De heer GROOT zegt, dat hij het beter gevonden had, dat het college gekomen was met een voorstel om met den woningbouw te beginnen. Dan was men tevens van de verhuring af. Spr. vreest, dat, bij aanneming van liet voorstel van B. en W., de bouw op de lange baan geschoven wordt. Daarom voelt spr. vóór het voorstel-Eijking, n.m.l. om het grasgewas te verkoopen voor de eerste snede en B. en W. uit te noodigen om tegen dien tijd voorstellen tot woningbouw uit te werken. De VOORZITTER wijst er op, dat op het oogenblik het particuliere initiatief bouwt Men dient nu eerst de resultaten hiervan af te wachten. De heer STEIJN geeft een toelichting van het voorstel en betoogt, dat dit voorstel de beste weg is. Spr. wijst er op, dat het slechts verhuurd wordt tot 1 December. Wanneer men het grasgewas verkocht, dan zou toch nog niet, na de tweede snede, met den woningbouw kunnen worden begonnen. Na eenige bespreking, wordt een voorstel van den heer Visser, bedoelende de zaak aan te houden, verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen met 4 stemmen tegen. Tegen stemden de heeren Tromp, Visser, Groot en Eijking. Vastgesteld wordt het kohier honden belasting 1928, waarna een wijziging van het partieel uitbreidingsplan wordt goed gekeurd. Instelling commissies Aan de orde is hierna het voorstel van B. en W., om over te gaan tot instelling van een commissie van bijstand in het beheer der <^enbare werken en in het beheer der finan ciën. De VOORZITTER zegt de noodzakelijk heid van deze commissie niet in te zien. B. en W. doen echter dit voorstel, omdat de raad den wensch ertoe te kennen geeft ge geven. De heer MATERS vindt het een dwaas heid, om de commissies uit 4 leden te doen bestaan. Het college van B. en W., dat alle zaken der gemeente onder de oogen moet zien, bestaat uit 2 leden. In de practijk is het spr. reeds gebleken, dat een commissie van 4 leden onnoodig is. De commissie voor de bedrijven heeft men ook op 4 leden gebracht, doch deze zitten er voor spek en boonen. Toen de commissie nog uit 2 leden bestond, had men voldoende tijd om de zaken te onder zoeken. Thans worden de belangrijkste zaken in de commissievergaderingen gebracht, zonder dat de leden ze hebben kunnen be- studeeren. De VOORZITTER onderschrijft dit. Ook wethouder ZWAGER bepleit kleinere commissies. Na eenige bespreking wordt het voorstel van B. en W. gewijzigd in dien zin, dat com missies van twee leden worden voorgesteld. Na langdurige bespreking wordt besloten om de commissies uit 4 leden te doen bestaan. De verordeningen van beide commissies worden hierna goedgekeurd. Arbeidsbemiddeling B. en W. stellen voor, in te stellen, een gemeentelijken dienst voor arbeidsbemidde ling en werkloosheidsverzekering, in samen werking met de gemeehte Wijk aan Zee en Duin. Dit voorstel wordt zonder discussie goed gekeurd. Een motorbrandspuit. B. en W. stellen voor over te gaan tot de aanschaffing van een automobiel-motor brandspuit. De heer TROMP is verheugd over dit voorstel. Spr. heeft echter bezwaar tegen de stationneering van de spuit buiten Beverwijk. Spr. meent, dat zij beter geplaatst kan wor den in het centrum, in het gebouw van den keuringsdienst. De VOORZITTER erkent, dat de spuit voor het oog eigenlijk meer midden in de gemeente moet staan. Intusschen, afstanden zijn er zeker niet voor deze machine. Spr. wijst er echter op, dat het voorgestelde ge bouw aan de Vondellaan gereed is en geen kosten vraagt voor verbouwing. Een andere plaats kan niet worden gevonden, zonder groote kosten van verbouwing te maken. Daarbij komt nog, dat het in de bedoeling ligt om, wanneer het slachthuis gereed is, het gebouw van den keuringsdienst te be stemmen voor de Nijverheids-avondschool voor meisjes, hetgeen met geringe kosten kan geschieden. De huisvesting van dit onder wijs is nog niet goed geregeld, De heer EIJKING sluit zich aan bij den heer Tromp. Op verzoek van den heer Groot, gaat de raad even in comité. Na heropening vraagt de heer GROOT den bedienaar van de spuit die bij de garage komt te wonen, 'n tegemoet koming te geven waardoor hij zich verplicht zal gevoelen om zooveel mogelijk thuis te blijven, wanneer zijn werk geëindigd is. Spr. stelt voor, om de huur, welke hij moet betalen, van f 4.50 b.v., op f 3.te stellen. De VOORZITTER kan zich hiermede vereenigen. Het voorstel van B. en W. om hun een cre diet te verleenen voor aanschaffing van de motorspuit wordt hierna goedgekeurd, even als het voorstel om de spuit te plaatsen in de garage aan de Vondellaan. De gaslevering aan Wijk aan Zee De VOORZITTER deelt mede, dat he den de gasleiding naar Wijk aan Zee is ge reedgekomen. Spr. brengt een woord van hulde aan den Directeur der bedrijven voor de uitstekende leiding, welke is gegeven. Het feit zal a.s. Woensdagmiddag om half 3 te Wijk aan Zee eenigszins plechtig gevierd worden, waartoe de raadsleden een uitnoo- diging zullen ontvangen. Blijkens een mededeeling van den direc teur, zullen 217 aansluitingen gemaakt wor den. Voorts zal de hierop volgende week de doortrekking van de gasleiding naar Heems kerk een feit worden. Ingekomen stukken. Ingekomen is een verzoek van dén heer G. Hannema, hoofd van den keuringsdienst, om herziening van zijn salaris. De VOOR ZITTER deelt mede, dat hij hoopt in de volgende vergadering met een voorstel te komen, inzake de instructie, welke B. en W. zich voorstellen aan de betrekking van di recteur van het abattoir te vefbinden. In deze instructie zal het salaris geregeld wor den. De heer EIJKING meent, dat het ver zoek met de instructie niets te maken heeft De ambtenaarssalarissen zijn herzien, doch de heer H. is daarbuiten gevallen. Spr. hoopt nu, dat B. en W. met een voorstel tot salaris herziening zullen komen, ongeacht de in structie. De VOORZITTER antwoordt, dat het salaris van het hoofd van den keuringsdiens- destijds buiten de algemeene herziening ge vallen is, omdat men spoedig de verandering in de positie van het hoofa verwachtte, in verband met de totstandkoming van het abattoir.Dit is echter tegengeloopen. Het verzoek wordt hierna in handen ge steld van B. en W. om advies. Van het comité ter behartiging van de be langen der werkloozen, was een tweetal ver zoeken ingekomen om wijziging van den steunverleening. Deze verzoeken worden in handen van B. en W. gesteld om advies. Van de heeren Visser en Groot was een voorstel ingekomen om in principe te beslui ten op het terrein aan de Corn. Amsestraat 100 woningen te bouwen en voorts B. en W. uit te noodigen hun zienswijze aan den raad kenbaar te maken ten opzichte van de reor ganisatie van het Burgerlijk Armbestuur. De heer VISSER zegt, dat er geen enkel bezwaar kan zijn tegen het in principe beslui ten. De heer MATERS betoogt zijn stem aan dit voorstel niet te kunnen geven, zoolang hem geen positieve gegevens omtrent den stand van de woningmarkt bekend zijn. De heer GROOT deelt mede, dat een des kundige hem verzekerd heeft, dat het heel goed mogelijk is om goede woningen te bou wen van een huurprijs van f 4.50 per week. Na eenige discussie wordt het voorstel naar B. en W. gezonden om prae-advies. Voor de reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur zullen B. en W. in de volgende vergadering hun zienswijze kenbaar maken. Het onderzoek betreffen de den gemeente-architect Van den heer EIJKING was een voorstel ingekomen om de commissie van onderzoek voor de handelingen van den gemeente-ar chitect met twee leden uit te breiden. De VOORZITTER ontraadt dit voorstel. De heer EIJKING betwist, dat het nood zakelijk is om een paar deskundigen op administratief terrein in de commissie op te nemen, thans is het niet mogelijk om een goed onderzoek in te stellen. De heer STEYN zegt, dat dit een onpar lementaire manier is om iets in den raad te brengen. De heer Eyking heeft in de com missie nimmer laten blijken, dat de com missie onmachtig was het te onderzoeken. De commissie heeft bovendien den neer Eyking gelegenheid gegeven om alles aan te dragen, wat hij tegen den gemeente-architect heeft. Het is de commissie nimmer gebleken, dat ambtenaren geen inlichtingen gaven. Wel is meermalen gebleken dat, na een langdurig onderzoek de heer Eyking moest toegeven, dat hij zich vergist hail. De heer Eyking heeft in deze zaak een idée-fixe. Spr. is er van overtuigd, dat dezezaakeen goed einde krijgt. Wel zal in het rapport iets gezegd worden, over den algemeenen gang van zaken in de gemeente, doch dit heeft met de onderwerpelijke aangelegenheid niets te maken. Wannéér de commissie deskundige ad viezen behoeft, kan zij Zich die ten allen tijde verschaffen. Mocht de raad er toe besluiten om de commissie aan te vullen, dan zal spr. on middellijk als voorzitter en lid der commissie bedanken. De heer AARDENBURG verklaart dat aanvulling der commissie onnoodig is. De heer EYKING trekt hierop zijn voor stel in. Spr. verwacht, dat alle gegevens ter beschikking zullen komen. De zaak-Eijking De VOORZITTER zegt thans nog een opmerking te willen maken naar aanleiding van de verklaring van den heer Maters aan het begin der vergadering, waarbij de heer M. de woorden terugnam, welke hij in de vorige vergadering tegenover den burge meester neeft gebezigd met betrekking tot den brief aan den procureur-generaal over de zaak-Eijking. Deze verklaring heeft spr. plezier gedaan. Men is, ten opzichte van deze zaak, afgegaan op een couranten-bericht, en dat is volgens spr. levensgevaarlijk. Van hetgeen vol- gens het verslag in een der plaatselijke bla den door den verdediger van den heer Eijking voor de briie is gezegd, is niets van aan. Onbegrijpelijk vindt spr. het, dat men er zulk een onvoorzichtige conclusie uit getrokken heeft. Daarom doet het spr ple zier, dat men die thans teruggetrokken heeft. Erger is het intusschen, dat de heer Eijking, die er zelf bij tegenwoordig was, in de vorige vergadering heeft gezwegen en bovendien zelf verwijten er aan heeft toegevoegd. Dat vindt spr. bar. Intusschen acht hij het erger voor den heer Eijking. die het gezegd heeft, dan voor zich zelf. Indien 't inderdaad waar was, hetgeen ge zegd is (n.l. dat de strekking van den br ef bedoelde den heer E. nog dieper in de ge- vangen.s te werken, red.) dan zou 't werkelijk heei erg zijn en behoorde spr. zijn plaats als voorzitter van dezen raad niet meer in te nemen. En nu het niet waar is. kan de raad zich begrijpen wat spr. hierbij ondervindt. De heer EIJKING zegt, dat hetgeen zijn verdediger mededeelde, waarheid was. De burgemeester heeft in den brief geschreven, dat spr. altijd langs den weg en in café's bezig is en de ambtenaren de uitvoering van hun taak onmogelijk maakt, waarna in het schrij ven de hoop uitgesproken wordt, dat met dit alles rekening zal worden gehouden. U ont kent dit toch niet? aldus spr. De VOORZITTER Ik denk er niet over met u over deze zaak in discussie te treden. De heer EIJKING betuigt dan, dat de burgemeester de zaak omdraait. Niet Eijking zet de ambtenaren op, maar de Voorzitter hitst de ambtenaren op tegen Eijking. Dat zal het rapport over den gemeente-architect straks uitwijzen. Spr. gaat in heftige bewoor dingen verder en zegt dat het den Voor zitter er om te doen is, hem en zijn gezin ongelukkig te maken. Hij dreigt o.m. in een volgende vergadering over een andere zaak te zullen spreken, begint dan met verheffing van stem, persoonlijke verwijten te richten aan den voorzitter, waarop deze de vergadering voor eenige oogenblikken schorst. Na heropening betoogt den heer Eijking nog eens, dat het er om te doen is, hem per soonlijk te treffen. De VOORZITTER stelt hierin de Rondvraag aan de orde. De heer TROMP vraagt, waarom er met de benoeming van een havenmeester zoo getraineerd wordt. De heer WELAGE verzoekt waarschu wingsborden voor het verkeer te plaatsen bij de R. K. schooi in de Peperstraat en de R. K. Bewaarschool. De heer VISSER wenscht ook iets te zeg gen over den beruchten brief over de zaak Eijking. Spr heeft den brief gelezen en ver klaart er niet dezelfde conclusie uit te kun nen trekken, als de verdediger gedaan heeft, n.l. als zou in den brief opgesloten liggen, den heer Eking zoo zwaar mogelijk te straf fen. De VOORZITTER antwoordt, dat de voordracht voor de benoeming van een havenmeester, waarschijnlijk in de volgende vergadering aan de orde komt. Een voorstel betreffende de verkeersbor den ligt gereed. De verklaring van den heer Visser heeft spr. met voldoening gehoord. Wat de heftige discussie betret, spr. trek ter zich buitengewoon weinig van aan, omdat alles naast de waarneid staat. Hierna volgt sluiting. Jeugdige R. K. Metaalbewerkers en aanverwante vakken Dezer dagen werd een vergadering gehouden in de achterzaal van het R. K. Vereenigingsgebouw voor bo ven vermelde jeugdleden. Alhoewel de opkomst beter had kunnen zijn, kunnen wij tevreden wezen over het aan tal aanwezige jongelieden, die allen tijdens de vergadering zijn toegetreden tot de R. K. J eugdorganisatie. De Jeugdleider opende deze vergadering met den Chr. groet en heette den jongens van harte welkom. Vervolgens wist de Jeugdleider de jeugdige personen op een aangename en toch leerzame wijze het groote en belangrijke doel van een Jeugdafdeeling uiteen te zetten. Als versnapering werd allen een licht rooker- tje aangeboden en zoo sprekende over de groote gevaren, welke de jongens in fabriek en werkplaats ontmoeten, werden zij er op gewe zen zich altijd ordelijk en netjes te gedragen, om zoodoende een goed voorbeeld te zijn voor anderen, die men op den duur ook moet win nen voor de R. K. Jeugdorganisatie. Om dit alles te bereiken werden door den Jeugdleider de jongens er opmerkzaam op gemaakt, eerst het Rijk Gods te zoeken, dan zal al het andere met Gods Zegen volgen. Vandaar dat besloten werd iederen Isteu Zon dag der maand ter H. Tafel te naderen, en dan als R. K. Metaalbewerkers gezamenlijk. Door den Jeugdleider, den heer H. Turken burg, werd voorgesteld dergelijke bijeenkom sten met gezang te openen b.v. met het Strijd lied van het Ned. w'erkl. Verbond. Verder werd besproken, dat excursies zouden worden gemaakt, en ook wilde men de jeugd kennis bijbrengen door het geven van lessen, over metaal enz. De toezegging van het Hoofdbe stuur, dat men hiervoor medewerking zou verleenen, had men reeds. Hierna werd uit de aanwezige jongelieden een bestuur gekozen, zijnde een Voorzitter, Secretaris en penning meester, die onder toezicht van den Jeugdlei der hun respectievelijk werk zullen verrichten. De contributie werd vastgesteld op 10 cent per week, doch zoodra de leeftijd dit toelaat, moeten zij zich in laten schrijven als adspirant- lid van den R. K. Metaalbewerkersbond afd. IJmuiden. Medegedeeld werd, dat eiken laatsten Zater dag der maand zou worden vergaderd, des middags te half vier, terwijl op neg nader te bepalen tijden gedurende het jaar verslag van den stand der Jeugdafdeeling zal worden uitgebracht aan het afdeeiingsbestuur van den R. K. Metaalbewerkersbond, waarvan de jeugdafdeeling een onderafdeeling is. Aan de rondvraag gekomen, werden door velen verschillende vragen gesteld, die door den Jeugdleider tot een ieders bevrediging werdea beantwoord, waarna deze vergade ring werd gesloten met den Chr. groet. Alzoo erliep deze eerste jeugdvergadering met suc ces. Het is te hopen, dat alle nog jeugdige metaalbewerkers zich zullen aansluiten om nu al reeds een klein steentje bij te dragen voor het groote bouwwerk van de R. K. Organisa tie. De uitslag- van den nationalen Tooneelwed- strijd ter gelegenheid van liet 25-jarig gestaan der Tooneelvereeniging „Varia". Voor de'beste voorstelling: le prijs, gou den medaille, aangeboden door den Be schermheer en 3.50, de-Tooneelvereeniging „pieter Nieuwland" Amsterdam met „Z.B.B. H.H." 2e prijs, gouden medaille aangeboden door de N-V. Vereenigde IJsfat^ieken en Koelhui zen „Trigo", IJmuiden en 250, „Haarlem's Tooneel" met „Pomarius". 3e prijs, verguld zilveren medaille, aange boden door de Vischhandelvereeniging IJ muiden en i5o, de Tooneelvereeniging „A. D.O." 's Gravenhage, met „Dat Wat Je Niet Hebt". 4e prijs, verguld zilveren medaille, aan geboden door „IJmuidens-Bloei", de Too neelvereeniging „Nut en Genoegen", Amster dam, met „Het Zevende Gebod". Voor de beste uitspraak der Nederlandsche taal: Eerste, eereprijs medaille van H. M. Ko ningin Wilhelmina, „A.D.O.", 's Gravenhage. Tweede eereprijs Medaille van Z.K.H. Prins Hendrik, „Haarlem's Tooneel". Voor het beste tooneelstuk: Eere-prijs, verguld zilveren medaille, aan geboden door den Eere-voorzitter, „Pieter- Nieuwland", Amsterdam. Doos 30*60-90ct. Bij Apoth.en Drogisten. Voor de bests Regie: Verguld zilveren medaille, aangeboden, door de Harmonie-Vereeniging „Concordia'' IJmuiden, „Pieter Nieuwland", Amsterdam. Voor den besten Tooneelspeler: le prijs: verguld zilveren medaille, aange boden dooi de Gemeente Velsen, de heer Thco Bouwmeester, als „Johannes Poma rius". 2e prijs: zilveren medaille, aangeboden door de Turnvereeniging „IJmuiden", dc heer G. Mounourij als „Peter" in het „Ze vende Gebod". Voor de beste Tooneelspeelster: le prijs: Zilveren plaquette, aangeboden door den Commissaris der Koningin, mej. Cor Visser als „Aalke Aikes" in „De Koe koek" 2e prijs: Verguld zilveren medaille, aange boden door mevr. List-Daalder, mevr. Le- vsrington-Cohen als „Margot" in „Z.B.B. H II." Voor de beste Bijrol: Verguld zilveren medaille, aangeboden door de Directie van den schouwburg „Tha lia", mevrouw M. Bruine-Nieuwenhuis als „Engel" in „Het Zevende Gebod". Publiekprijs: Verguld zilveren Lauwertak, aangeboden door de Kamermuziekvereeniging „Kunst kring". „Nut en Genoegen" met „Het Ze vende Gebod". Voor Grime: Verguld zilveren medaille, aangeboden door „IJmuidens Mannenkoor", „Nut en Ge noegen", met „Het Zevende Gebod". Decorprijs: Verguld zilveren plaquette, aangeboden door het „Dagblad voor IJmuiden, Velsen, enz." „Jacob van Lennep" met „De Koe koek". Het aantal punten door- de vereeniglngen en de personen in dezen wedstrijd behaald zal vermoedelijk op den avond der slotuit- voering en prijsuitreiking Dinsdag 24 April a.s. bekend gemaakt worden. i Men meldt ons; De besturen der beide Reedersvereenigin- gen in het visscherij-bedrijf alhier, hebben op het schrijven van het bestuur van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders geantwoord, dat buiten hun bevoegdheid valt maatregelen te heffen ten aanzien van het optreden der maréchaus sees, doch dat zij van deze zaak het zich mengen door marechaussee in een arbeids geschil te bevoegder plaatse mededeeling zullen doen, met verzoek een onderzoek te willen instellen, in hoeverre de geopperde bezwaren tegen het optreden der mare chaussees gegrond zijn. De besturen van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders en van den Ned. R.K. Bond van Transportar beiders St. Bonifacius hebben aan de Ree- dersvercenigingen geschreven, dat zij over dit antwoord zeer teleurgesteld zijn. Zij wij zen er op, dat een marechaussee op de op merking, dat het zich bemoeien met zaken van zuiver organisatorischen aard tot groo te moeilijkheden in de haven aanleiding kan geven, ten antwoord gaf, dat hen dit niets kon schelen ai stond heel het visscherijbe- drijf op zijn kop. De organisaties kunnen zich niet voorstellen, dat dit voor de ree- ders zonder beteekenis zou zijn. Zij spreken de hoop uit, dat de besturen der Reeders- vereenigingen hun invloed zullen aanwen den, dat de marechaussee zich niet meer met organisatie-aangelegenheden zal be moeien. Mochten de Reedersvereenigingen weige ren mede te werken tot een bevredigende oplossing, dan wijzen de organisaties alle verantwoordelijkheid af voor alle moeilijk heden. die uit deze kwestie kunnen voort vloeien. Lichtbeelden De film heeft het staande beeld zoo goed als verdrongen en de men- schen trekken tegenwoordig den neus op voor de „tooverlantaarn", zooals het vroeger heette. vToch kan om bijzondere redenen het stil staande beeld te verkiezen zijn boven de „levende" projectie op het witte doek. En zeker, wanneer het beeld niet meer moet zijn dan 'n illustratie van het gesproken woord en geen hoofdzaak. Dit is het geval a.s. Woensdag 14 Febr. wanneer de heer B. Schalkwijk in het Patro naatsgebouw 'n voordracht zal geven over het Lijden en Sterven van Christus, waarbij een serie zeer schoone lichtbeelden ter illustree- ring zal dienen. Wij maken hier bijzonder melding van, omdat deze avond op hoog peil zal staan en ongetwijfeld onze gevoelens zal verdiepen ten opzichte van Christus' Lijden, dat wij vooral in dezen tijd overwe; en Stille omgang. Donderdagavond om 8 uur wordt in het K. S. A.-gebouw een vergade ring van het Genootschap van den Sti'.len Omgang gehouden, waar de algemeene be devaartregeling besproken zal worden. De verkoop van kaarten geschiedt van half acht af in de bovenzaal. Be Spaarnebank. Het bijkantoor van De Spaarnebank, aan de Breestraat, dat een grondige vernieuwing heeft ondergaan, is gisteren weer ingebruik genomen. In de directie-kamer had des ochtends de officieele heropening plaats, welke een eenigszins feestelijk karakter draagt. De directeur van het bijkantoor, de heer H. A. J. J. v. d. Bergh, dankte in een korte rede, allereerst den directeur van de N.V. De Spaarnebank. De directeur was voor spr. de grootste steun in het ten uitvoer brengen van de plannen tot verbouw, wélke plannen op de, door den directeur steeds in practijk ge brachte onbekrompen wijze, zijn tot stand gekomen. Spr. verzocht den directeur ook den dank te betuigen aan de leden van den Raad van toezicht en tot college van commissarissen en spr. gaf de verzekering, dat hij in dezen verbouw een prikkel tot ijver zal weten te vinden om het bijkantoor Beverwijk een waardige plaats onder haar zusteren te doen innemen Spr. bracht dan dank aan de heeren Pie- tersen, architecten te Aerdenhout, voor hun schitterende plannen tot ombouw, die, naar het zich liet aanzien, ook de aandacht en bewondering in deskundigen kring zullen trekken. Zij hebben met zeer eenvoudige middelen en in korten tijd een kantoorgebouw in mo dernen stijl gesticht, dat tot in de puntjes verzorgd is geworden. Spr. bracht nog woorden van dank aan den aannemer en de onder-aannemers, voor het keurig uitgevoerden werk, waarna op den voortdurenden bloei van de Spaarne bank een dronk werd ingesteld. Hierna werd het woord gevoerd door den directeur van de Spaarnebank te Haarlem, Mr. Th. J. M. A. Westerwoudt, die den heer v. d. Bergh gelukwenschte. Spr. wees er op, dat de Spaarnebank voor den heer v. d. Bergh een stuk van zijn leven is geworden, Bijkantoor te Beverwijk, Breestraat 12L VELSEN Raadhuis. Gemeeteraad. 7 uur. IJMUIDEN EK. Vereenigingsgebouw. Vergadering Commissie van Beheer. 8 uur. BEVERWIJK Veilinggebouw 't Centrum. Koningstraat. Huizenveiling. Café Timmer, Meerstraat. Vergadering Handelsbelangen 8 uur. IJMUIDEN R. K. Vereenigingsgebouw Repetitie „Zang en Vriendschap". 8 uur. UMUIDEN-OOST Patronaatsgebouw. Bestuursvergadering „Hanze 8 uur. Lezing met lichtbeelden vanwege het Kruisverbond. zooals voor spr. zelf. De heer v. d. Bergh heeft hier met voortvarendheid gewerkt en daarom was het spr. een oprecht genoegen om hem ter wille te zijn ten einde hem in passende omgeving te bezorgen. Daarin is men uitstekend geslaagd. Spr. bracht dank aan den bouwer, aan nemer en de anderen. De manier, waarop de zaak opgeknapt is, stemt tot tevredenheid. Spr. dankte ook Mevr. v. d. Bergh, die haar goede zorgen over het interieur liet gaan; hij bedankte verder ook het personeel voor zijn medewerking en besloot met de hoop uit te spreKen, dat het den heer v. fl. Bergh zich mogen gelukken de Spaarnebank te Beverwijk tot hooger bloei te brengen. Nadat ook nog anderen woorden van ge- lukwensch hadden gesproken, was de plech tigheid ten einde en bezichtigde men de nieuwe lokalen. Wordt vervolgd. Ged. Staten van Noord-Holland hebben beslist inzake het bezwaarschrift van den heer J. M. v. d. Z„ vroeger in dienst der gemeente Haarlemmerliede, dat zijn positie in dienst der gemeente Haarlem met de vorige financieel niet gelijk staat ®n dat ook zijn ambt niet gelijksoortig is. De bezwaarschriften van de heeren IT. v. B„ N. Z. en W. Z. zijn niet ontvankelijk verklaard. MEDEGEDEELD DOOR DINSDAG 13 MAART. Middagkoersen van gisteren. Staatsleeningen. 5 Nederland 1919 57i Nederland 1918 434 Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D 4% N.Ind. 1926 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda U. S. Steel I Handelsondern. Comp.comm. du Liège Mijnbouw. Boeton Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dcrtsche Petr Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Serbadjadi Silau V. I. C. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika Hjn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb. Kon Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheep vaart- Unie Marine comm Marine pref Suiker. H. V. A Java Cultuur Foerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw. St.- Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 18 101®/ 1021/g 1004 101% 98% 2731 178 173* 174 268 4424 1474 1774 560 560 109* 145"/„ 1013 170 140 3244 2C81 346% 78 252 189 247 124 166 861 14%, 94* 1954 b 775* 407 121% 184 162 6064 4624 240* 511 140 192 601 22% 6 53} 541 alleen hij WILLEM J -v. WOUW KRUISSTR. 41 TELEF. 13354

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8