Voornaamste Nieuws WOENSDAG 14 MAART 1928 f40.- Dankbaar! DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN EEN EN VT.IETIPISTE IAARC-.4N0 No, 16805 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA PET ONGEVAL. DE TREIN-VERBINDING MET ZANDVOORT Een adres aan de Kamer van Koophandel Een primair wegvak ten Westen van Haarlem noodzakelijk? De Heilige Stede Esperanto-examens Het einde van het conflict in de Kleedingindustrie Het spoorwegongeluk te Zandvoort Vereeniging tot Samenstelling van Nederlandsche Bedevaarten Hinchcliffe waarheen OP WEG VAN ENGELAND NAAR AMERIKA Met de „Schuttevaer" van Rotterdam naar New York De zevenjarige leerplicht De koude der laatste dagen Ned. R. K. Journalisten- vereeniging In memoriam Jan Toorop Om een bekendmaking Een Germaansch-Bataafsche urn gevonden De liefhebbende zoon Door gas verstikking gedood Een dienstweigeraar Een uitzending geweigerd? Goede vangst De R.K. School te Halfweg EENIGE DRUPPELS ZIJN VOLDOENDE Het mondwater Odol is zoo voor- deelig in het gebruik, omdat slechts enkele druppels voldoen de zijn, waardoor men maanden lang aan een flacon genoeg heeft. Odol is dus het voordeelig- ste van alle middelen ter verzor ging van mond en tanden! Koningstraat 10 Haarlem. OPTICIENS - FABRIKANTEN J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht. BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIÉN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschcn den tekst 60 ct. pet regel. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvcorwaarden f *i0fj f| uitkeeringen uLulf. tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende Levenslange geheels ongeschiktheid tot werken door f 7^(1 hij een ongeval met f OCf] verlies van beide armen, beide beënen of beide ocgen; docdelijken aflccpZUU." bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cf) een voet of een oog; luv," duim of wijsvinger; 1 bij 'n breuk van been of arm tij verlies v. een andere vinger. Men zal zich wellicht herinneren, dat wfj eenigen tijd geleden enkele beschouwingen wijdden aan een artikel van den parlemen tairen leider der S. D. A. P., den heer Albarda, in het Februari-nummer van „De Socialistische Gids". Beter dan ooit toonde dit artikel aan aldus betoogden wij dat het den socialisten bij een poging tot vor ming van een Roomsch-rood blok te doen is om de Katholieke arbeiders naar de roode politieke partij en de roode vakbeweging over te halen. "In „het Volk" van Maandag j.l., schrijft nu de heer Albarda daarover een hoofdarti kel. De roode partijleider stelt het voor, als of wij in zijn uiteenzetting een onthulling zagen. Wij zullen hem zelf aan het woord laten; dat vergemakkelijkt de discussie en geeft den lezer gelegenheid om een onpar tijdige conclusie te trekken. De heer Albarda vraagt, of hier inderdaad van een onthulling kan gesproken worden en schrijft dan: Daarvan is geen sprake. De bereidverklaring, door ons partijcon gres van 1918 uitgesproken en door de con gressen van 1921 en 1925 bevestigd, om deel te nemen aan een gemengde regeer'ng is nooit een onvoorwaardelijke bereidverkla ring geweest. Als onze partij zich in beginsel bereid ver klaard heeft, deel te nemen aan de regeering des lands, betëekent dit, dat zij gereed staat cm zoo noodig, te zamen met anderen, de politiek van het land in democratische ba nen te voeren. Slechts op deze voorwaarde, dat die ande ren .waarborgen geven voor hunne mede werking bij de getrouwe uitvoering van een üitgesproken democratisch program, zijn wij bereid onze principieele bereidverklaring om te zetten in een daad. Tot een samenwerking op avontuur of op goed vertrouwen in de gezindheid van ande ren zijn wij in geen geval bereid.» Als wij. sedert 1918, voor een samenwer king op democratisch accoord, ons oog op d~ Katholieke partij gericht hebben, is dat, om dat de Katholieke partij een groot deel der Nederlandsche arbeidersklasse vertegenwoor digt. Van deze overweging hebben wtJ nooit een geheim gemaakt. Reeds in 1918 zei Troelstra in zijn congresrede, dat „als wij, ook met de regeermacht, het grootkapitaal willen be strijden, wij ons daarmede, over de hoofden der burgerlijke leiders, richten tot de achter hen staande arbeiders, om ze naar ons toe te trekken". De „N. H. Crt." verstaat blijkbaar deze woorden zoo, dat wij bedoelen de kathol'eke arbeiders tot sociaaldemocraten te maken Ongetwijfeld bedoelen wij dat en het zal ons gelukken ook, ondanks alle pogingen, die geestelijkheid en staatspartij in het werk stellen om het te verhinderen. Maar in het verband van Troelstra' woorden, die nog altijd onze opvatting weer geven, behoeft niet dadelijk te worden ge dacht aan de toetreding der katholieke ar belders tot de S. D. A. P. Als het eenmaal zoover is, dat de katholieke arbeiders zich bij groote aantallen bij onze partij hebben aangesloten en dat de massa van het katho lieke proletariaat de leiding der S. D. A. P op politiek gebied volgt, zal voor ons geen samenwerking met de Roomsehe Staatsnartif meer mogelijk en meer noodig zijn. Tegen dien tijd zal de R.-K. Staatsparty een con servatief lichaam geworden zijn, heel wat minder machtig dan de alle klassen bestrij kende katholieke partij van heden. Samenwerking van Roomsch en Rood op politiek gebied, op den grondslag van een deugdelijk werkprogram, kan en moet echter reeds veel eerder plaats hebben. Die samen werking kan plaats hebben als de katho lieke arbeiders, nog geen sociaaldemocraat geworden, zooveel invloed in en op hun Staatsparty uitoefenen, dat deze genoodzaakt is zich in democratische banen te begeven. Zoover is het nog niet. In de katholieke partij hebben de katholieke arbeiders en democraten bitter weinig de Van Wijn- bergen's en de Kortenhorsten geweldig vee! te zeggen. De conservatieven hebben de lei ding. Zij bepalen den koers. Daardoor is d samenwerking met Rood tot - dusver gewei gerd. wy hebben in het Gids-artikel van den haar Albarda heusch geen opzienbarende onthulling gezien; wat wy er in zagen en dat schr.even wy ook was een ruiteriyke erkenning, welke wij in dezen onver- bloemden vorm byna nooit te hooren of te lezen, krygen. Wat onze aandacht trok was, dat de parlementaire leider der S. D A. P. in een maandblad van een zekere stan ding, rustig en zakeiyk we zouden byna zeggen wetenschappeiyk als een leidraad door een lang betoog heenvlocht de gedachte, dat deelnemen van de S. D. A. P. aan de regeering, practisch gesproken een politiek verbond van Roomsch en rood, in ons lanci beteekent een overheveling van de R. K arbeidersmassa naar S. D. A. P. en N. V. V. Iets anders is het in een of andere congres rede een paar brallende zinnen te plaatsen iets anders in een tydschriftartikel na kalm overleg een gedachte tot leidraad van zyn betoog te nemen. En dit laatste was het, wat ons in het artikel van den heer Albarda frappeerde. En in zyn repliek in „het Volk" worden wij er voor ons zelf van overtuigd, dat wij goed deden, hierop openiyk de aandacht te vesti gen. In dat antwoord hebben wij enkele woorden onderstreept. Biykt hieruit al weder niet zonneklaar, dat het de S. D. A. P. voor een samenwerking met de Katholieken niet om zuiver zakeiyke, maar ook om propagan distische motieven te doen is? Wanneer twee of meer party en met elkaar een accoord aangaan tot vorming van een regeeringscoalitie, dan staat daarby nooit voorop, komt zelfs niet in de tweede of derde plaats de gedachte: op die wyze trek ik tevens een aantal leden van de samenwer kende party tot my over. Dat hebben Katho lieken, anti-revolutionnairen, christeiyk-his- torischen nooit van elkaar gedacht. Dat zov. b.v. ook nooit by Katholieken en vryzinnig- democraten opkomen, wanneer zy een coali tie sloten. Maar bij de S. D. A. P. zit die ge dachte wel degelijk voor. Zij is zelfs de sluit steen van het betoog van den heer Albarda in zijn Gids-artikel, waar hy concludeert: wij Nederlandsche sociaal-democraten, mogen niet in de oppositie biyven; wij moeten regeeringsparty worden; dat is voor ons de eenige mogelijkheid om de groote massa Katholieke arbeiders uit de Katholieke Staatspartij te halen! Dus by een samengaan van S. D. A. P. en Katholieken zou niet zoo zeer, zeker niet alleen voorzitten het voeren van democratische politiek, maar het trek ken van de Katholieke arbeidersmassa uit de R. K. Staatsparty en de R. K. Vak beweging. Dit laatste verzwijgt de heer Albarda nu in zijn repliek; maar in zyn Gids artikel staat dit er uitdrukkelijk by. En nu stelt hy het in zyn antwoord in „het Volk" wel voor, alsof die arme democraten in de R. K. Staatsparty allemaal geketend liggen aan de voeten van de „Van Wynber- gen's" en „de Kortenhorsten" hy weet zelf wel, dat noch hy, noch eenig scherpzinnig man in zyn partij dit gelooft. De leiding in onze partij is in andere handen. Daarvoor is het slechts noodig de lyst van namen van partijbestuur en partijraad der R. IC Staats party- op te slaan. Aan te weinig democratie lydt dan ook de R. K. Staatsparty in het geheel niet. Wat haar in de oogen van den heer Albarda en de zynen ondraaglijk maakt is, dat zy een vo lksparty is. Laten wy er „het volk" uithalen, zegt de heer Albarda, dan is dc party vanzelf kapot. Zeer juist gezien; maar, „het volk" laat zich nu eenmaal niet zoo maar uit een partij halen, waar het zich veilig gevoelt. En om te beletten, dat dit langs een omweg en bijkans ongemerkt zou geschieden, daarom wyzen wy op iedere gelegenheid, welke de roode heeren ons bieden, om ons Katholieke volk të waar schuwen, waarom het eigenlyk voor een samengaan van Roomsch en rood te doen is. De leiding der S. D. A. P. wyst tegen een kleine minderheid in haar midden in, kracht dadig het streven af, om met de communis ten samen te werken. Zij weet, dat samen werking op den duur samensmelting, d.w.z verbolsjewieseering is. Terecht! Maar op den zelfden grond blijven wy tegen samenwer king van Roomsch en rood waarschuwen; wat daarvan het einde en de uiteindelijke bedoeling fs, dat heeft de heer Albarda ons nog eens kalm en zakeiyk gezegd. En daar voor zyn we hém dankbaar! De Kamer van Koophandel voor Haar lem en Omstreken heeft een adres tot de directie der Ned. Spoorwegen gericht, waar in de aandacht wordt gevestigd op de on voldoende treinverbinding met Zandvoort. Zand voort moet profiteeren van een be trekkelijk klein aantal weken, zoodat alle factoren, welke gunstig kunnen werken voor Zandvoorts bloei, bevorderd moeten worden. De Kamer meent, dat aan bezwa ren tegemoet kan worden gekomen, voordat de eleetrificatie van het baanvak Haarlem— Zandvoort tot stand komt, nog voor de a.s. Olympische Spelen. In de wetenschap, dat veel Duitschers in den zomer naar Zandvoort zullen komen, vindt de Kamer aanleiding te verzoeken in den avondtrein van Zuid-Duitschland naar Nederland een doorgaand rijtuig naar Zand voort op te nemen. Het adres vestigt er voorts de aandacht op, dat er een gering aantal doorloopende treinen AmsterdamZandvoort zyn, en dat het voor een doelmatig verkeer noodzakelijk is, dat de reis Van Amsterdam naar Zand voort niet onderbroken wordt; vooral voor dagjesmenschen is een directe verbinding noodig. Tydens de Olympische Spelen zullen ve len by mooi weer in Zandvoort verblijven of er énkele uren doorbrengen; met het oog hierop lijkt het de Kamer van be lang, dat vóór de invoering van de Zomer dienstregeling, 15 Mei, meer treinen naar Zandvoort loopen. Het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer betreffende de begrooting van het Wegenfonds 1928 is verschenen Sommige leden waren van oordeel, dat de eischen, die het doorgaand verkeer aan die wegen stelt, niet zullen zijn te bereiken door verbetering van de bestaande wegen. In het bijzonder verdient het doorgaand verkeer met motorrijtuigen ernstige belemmering van de talrijke traversen door de bebouwde kommen van steden en dorpen. Zy achten het b.v. noodzakelijk om ten Westen van Haarlem in nog grootendeels onbebouwd ge bied een strook gronös te reserveeren voor het aanleggen van een primair wegvak. Ook bij Alkmaar is een geheel nieuw weg vak noodzakelijk, uitloopende op den weg, die den Alkmaarderhout met 't Noord-Hol- landsch Kanaal zal verbinden. Vanwege de redactie der „Bijdragen tot de Geschiedenis van het Bisdom Haarlem'" is een boek verschenen over „De Heilige Stede en de geschiedenis van Amsterdam". Wij zullen spoedig uitvoerig op deze be- langrylie uitgave terugkomen. In de examen-commissie voor Esperanto zyn o.m. benoemd de heer P. Heilker te Hoofddorp voorzitter en de heer A. Rut gers te Haarlem, als lid. Zooals wij gisteren reeds mededeelden is het conflict in de Klesding-industrie geëin digd. De toezeggingen, die door de werkgevers zijn gedaan, komen in het kort hierop neer: 1. Een commissie van werkgevers en wèrk- nemers zal de tarieven herzien op die pun ten, waaromtrent ernstige klachten inkwa men. 2. Aan. de thuiswerkende kleermakers, die tot heden een vergoeding kregen voor garen, zyde en verhitting der persyzers, zullen voor taan ook worden vergoed de kosten voor ver lichting en verwarming van de werkplaats en het gebruik van machines en andere ge reedschappen. Het bedrag dezer vergoeding zal nader worden vastgesteld door een com missie van werkgevers en werknemers. De uitspraak dezer commissie is voor beide partyen bindend. 3. Aan de pompiers, die op ateliers werk zaam zijn, zal, ingeval zy confectie-kleeding moeten vervaardigen, een toeslag worden gegeven van 1uur voor colbert, 2 uur voor overjas, 2% uur voor gekleede jas en y2 uur voor vest of broek. 4. Aan de thuiswerkende kleermakers, die door hun werkgevers in de gelegenheid ge steld worden om gemiddeld tenminste 38 uren werk per week te maken, zal een productie premie worden betaald ten bedrage van 2 procent van het loon. Een kleermaker, die buiten zyn schuld minder werk aflevert, behoudt zijn recht op de productie-premie. De uit te betalen premie zal in 1928 niet meer bedragen dan 24 maal het uurloon; voor volgende malen ten hoogste 48 maal het uurloon. De productie-premie zgl worden uitgekeerd tusschen 15 Juli en 15 Augustus, dus in denzelfden tijd waarin de kleermakers die op ateliers werken, hun vacantie krygen. 5. De werkgevers zullen maatregelen nemen om aan het euvel, dat de kleermakers vaak lang moeten wachten by het afleveren of ontvangen van werk, een einde te maken, althans voor zoover dit maar eenigszins mogelyk is. 6. De werkgevers zijn bereid om grieven, die ten aanzien van bepaaldefirma's be staan, door onderlinge bespreking geheel, of zooveel mogelyk, weg te némen. Belooningen voor de twee moedige redders Visser en Hoogcndyk. Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft van de directie der Ned. Spoorwegen bericht ontvangen, dat aan Visser en Hoogendijk, de beide jongemannen, die zich na het spoorwegongeluk aldaar verdienstelyk heb ben gemaakt, door het vuur van de locomo tief te dooven en den stoom te laten ont snappen, ieder 100 zal worden uitgekeerd. Het plaatseiyk comité, dat zich te Zand voort voor een nuldiging van deze beide mannen heeft gevormd, zal Zaterdag aan beiden een horloge en een bedrag op een spaarbankboekje uitkeeren. Indien beiden nog niet van hun zeereis zijn teruggekeerd, zullen hun by een andere gelegenheid deze geschenken worden overhandigd. Tot opvolger van wijlen Deken de Graaf, als priester-bestuurslid voor het bisdom Haarlem in het bestuur der Vereeniging tot Samenstelling van Nederlandsche Bedevaar ten, is op voordracht van dit bestuur door Z. D. H. Mgr. Callier benoemd de Zeereerw. Heer J. P. Buibers, pastoor der parochie van O. L. Vrouw van Altyddurenden Bystand te Amsterdam. Pastoor Huibers is voor de Nederlandsche pelgrims naar Lourdes geen onbekende, daar Z. E. sinds jaren een trouw en yverig deel nemer is aan de groote nationale Nederland sche Bedevaart naar O. L. Vrouw van Lour des. Een geheime vlucht over den Oceaan Een R. O.-telegram meldt uit Londen: De bekende Engelsche vlieger, kapitein Hinchcliffe, is gisteren te Cranwell in Lin colnshire opgestegen met onbekende bestem ming. Hij wil trachten het record van den langsten afstand in één vlucht te verbete ren. Met meer en meer groote zekerheid wordt echter aangenomen, dat kapitein Hinch cliffe m alle stilte is opgestegen voor een poging om den Atlantischen Oceaan van Oost naar West over te steken. Hy is gistermorgen even over half negen met zijn toestel, de „Endeavour", te Cranwell in Lincolnshire opgestegen, zonder aan iemand, zelfs niet aan zijn vrouw, zyn be stemming te hebben medegedeeld. Na uren wachten heeft men eindeiyk be richt gekregen van den vuurtorenwachter te Mizzin Head in het lersche graafschap Wil low, dat daar om half twee een vliegmachine is gepasseerd. De passagier is waarschijnlijk de heer Sin- clr.ir, eveneens een gebreveteerd vlieger. De tocht is onder de grootste geheimhou- I ding voorbereid. Zelfs de vrouw van Hinch cliffe w.;st niets omtrent de plannen van haar man. De weersomstandigheden boven den Oce aan schijnen intusschen op het oogenblik niet buitengewoon gunstig te zyn. Met span ning wacht men nadere berichten af. De heer Schuttevaer seint uit Londen: De bemanning van de „Schuttevaer" is thans op vier koppen gebracht en dus weer compleet. De heer Kruithof, uit Rotterdam, zal ni. ook den tocht over den Oceaan meemaken. Het wetsvoorstel door de Tweede Kamer aangenomen. De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 60 tegen 18 stemmen, het wetsontwerp aan genomen tot wyziging van de artikelen I en II der wet van 30 Juli 1924, tot wyziging van de Leerplichtwet en van de Lager- onderwyswet 1920, wyziging van het derde lid van artikel 3 der Leerplichtwet, zooals het krachtens die wet wordt gelezen, en wy ziging van het vierde lid van artikel 3 der Leerplichtwet. Met groote nauwgezetheid heeft zich ook dit jaar weer de koude doen gelden, die dc meeste jaren tusschen 10 en u maart ples'gt in te treden. Vier maal in 't jaar kan men vry zeker dergelijke plotselinge temperatuur-dalingen constateeren: midden Februari (dit jaar by uitzondering weinig merkbaar), midden Maart, midden Mei (koude Meidagen) en midden Juni. Telkens is voor deze koude perioden een bepaalde weersgesteldheid karakteristiek Zij worden gekenmerkt door hoogen luchtdruk op den Nood-Westelyken Oceaan of in Noord-Europa, waardoor koude Noordeiyke of Oostelijke winden ontstaan, die ons de daar heerschende lage temperaturen toevoe ren. Wanneer men weet, dat vorige week in Finland —25 graden, in Scandinavië 15 graden werd geregistreerd, dan is 't duide- lyk.dat de van die streken komende lucht ook hier den thermometer onder nul doet dalen en ondanks het milde voorafgegane voorjaarsweer nog sneeuwval veroorzaakt. De koude dagen in midden Maart zijn een normaal, zelden wegblyvend verschynsel. Soms komen ze eerst met eenige vertraging in de tweede helft van Maart en kunnen ook dan nog hevige koude veroorzaken. Gemeenlijk echter zijn ze tegen of in 't midden dezer maand te verwachten. In vele gevallen openbaren ze zich door ruw, storm achtig weer en hier en daar sneeuwval. Vaak échter brengen ze, zooals ditmaal, strenge vorst of zware sneeuwbuien. Heden evenwel was het weer in de mor genuren milder en het laat zich aanzien dat ook del regeering van deze strenge heeren spoedig tót het verleden zal behooren. Jaarvergadering Zondag hield de Ned. R. K. Journalisten vereniging haar jaarvergadering te Utrecht. De voorzitter, de heer J. B. Vesters, opende de vergadering met een woord van weemoe dige herinnering aan de nagedachtenis van stichter en eere-lid der vereeniging, den heer J. R. v. d. Lans. De overledene was 'n hoogstaand en karaktervol man, die nooit zich zelf zocht en alles in zich vereenigde, wat van een katholiek journalist kon worden verwacht. Verder wijdde de voorzitter woorden van waardeering aan den afwezigen adviseur pa ter Kruitwagen. Zijn toestand is op het oogenblik wel gunstig, maar rust is voor loopig nog voorgeschreven. Wy allen ho pen hem weer spoedig geheel hersteld als onzen adviseur in ons midden te zien. Verder spreekt de voorzitter een woord van geluk- wensch aan den penningmeester '- den heer Stolwijk voor de koninklijke onderscheiding hem ter gelegenheid van het zilveren jubilé der Vereeniging te beurt gevallen, brengt hulde aan collega Bruijsten voor zyn flink en principieel optreden in zake de pers en de gruwelen in Mexico en besluit met een woord van waardeering voor het nieuwe or gaan der R. K. Directeursvereeniging. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. Tot be stuursleden werden herkozen de heeren J. B. Vesters, L. A. P. M. v. d. Broeke en J. Tho massen. De statuten van de Internationale van R. K. Journalistenverenigingen werden breed voerig besproken. Aan het algemeene secre tariaat te Parys zullen eenige nadere inlich tingen worden gevraagd. Langdurige besprekingen werden gehou den over het „verslaan" van den te houden Katholiekendag te Maastricht, met het re sultaat, dat aan het bestuur van den Katho liekendag zal worden meegedeeld, dat de quaestie degelijk is besproken, maar dat de vergadering niet tot een eenstemmig inzicht is kunnen komen, waarom zy geen vrijheid kan vinden om wijziging te brengen in de tot dusver gevolgde methode van verstrek ken van redevoeringen. De quaestie in 't algemeen van wèl of niet verstrekken van redevoeringen zal nader onder het oog worden gezien. De vrouw van den schilder. In de „Nieuwe Tilburgsche Crt." heeft Wouter Rutkie eenige indrukken gegeven van een bezoek aan het huis van Toorop. na het overlyden van den schilder. Hy schryft over „de vrouw van Toorop": .......Rondom waren bloemen. En aan zyn hoofd, vullende de geheele vlakte boven den schoorsteenmantel, het groote, al beroemde schildery van zijn Uit verkorene, van zijn jonge bruid; het wereld bekende, toch zoo intiem doek, dat het beeld draagt van het jonge meisje, te mid den haar zonnelachende kamer ,in teer wit zomerkleed, droomende by haar handwerk. En langs hem heen de stille, devoot op terende kaarsen, die bidden leeren, tot bid den nooden. En tusschen hem en het oude schilderstuk, staande op den schoorsteenmantel, het kope ren kruis, dat de armen wyd strekt over de beide beelden, ais een band van liefde, een onbreekbare. Daar was niet de minste opzetteiykheid in die schikking. De dingen waren alle op hun gewone plaats. En de plaatsing van de kist ware op andere wyze niet mogelyk ge weest. Zijn vrouw trad binnen. „Ik ben heel Dly, dat alles zoo goed ge gaan is. Hy is mooi gestorven. Alles is goed geweest. Zoo is het goed En hij is mooi, ziet ge wel. Noe is hij zichzelf weer. Hy is in de rust. Al het drukke, al het onechte is noe alleen van mij. Noe is hij mijn Toorop verdeeld, zoo voor allemaal wat, zoo ais die gevierde kunstenaars zijn, van alle kanten wordt er beslag op gelegd. Noe is h'j weer alleen met men. Noe is hy m y n Tcorop weer. En daar, ziet ge daar boven zijn hoofd, dc bruid? Ik kan het niet helpen, dat ik het zoo voel: hy is noe myn bruidegom weer. Nooit zijn we beter één geweest dan op dit oogenblik. Dat voel ik zoo. En dat is een heerlijkheid. Niet zooals veel heerlijkheden van vroeger. Dat gaat voorbij. Dat laat dik wijls veel bitters achter. Dit gaat niet voor bij. Dit is het laatste, het eeuwig biyvende. Wy zyn weer bruidegom en bruid. En ziet ge wel, het kruis staat tusschen ons beiden in. Zoo is het. Zoo moet het ook zijn. Zoo is het goed." Sterk sprak zy, in stralende, bovennatuur lijke vreugde. Geen zweem van sentimentali teit. Waarachtig, zooals alles echt en waar achtig is in deze vrouw. „Ziet ge, en eenvoudig". Heur hand streelde langs het gifts van den deksel. „Tk heb gezegd; een gewoon recht nachthemd. Ze wilden hem een met strikjes en p: uilen aangeven. Dat was niets voor Toorop. Een voudig. Dat is mooi. Zoo is het goed. Alles is goed gegaan. Ik ben heel blij". Zoo heeriyk wist deze lersche haar aaid getrouw te biyven. Zoo sterk wist zy haar man en haar lieide trouw te blijven. Zoo stichtend en beschamend wist zy, dank tiaar geloof en haar hoop en haar liefde, van den nood een deugd te maken. Wat moet van haar een onuitputtelijke inspiratiekracht zijn uitgegaan op een kun stenaar als Toorop, dien zij aan zich bond in liefde. Wat zou hy geweest zijn, zonder tieze vrouw; zonder de sterkte van deze vrouw in j zich!" De heer Kersten heeft den Minister van Arbeid, H. en N. de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat B. en W. van Monster ter kennis der bevolking brach ten, op 3 Maart (dus ongeveer drie weken nadat de wet tot stopzetting van den vac- cinedwang in het „Staatsblad" verscheen), dat gelegenheid bestond tot het aanmelden van nieuwe leerlingen voor de openbare la gere school te Ter Heyde, onder overlegging van het vaccinebewijs? Is de Minister bereid, zoo noodig in over leg met zijn ambtgenoot van Binnenl. Zaken en Landb., maatregelen te treffen, dat der- geiyke bekendmakingen niet meer geschie den? By de graafwerken voor den aanleg van het „Keizer Wilhelm Rosarium" te Doorn, werd door een arbeider op 2J4 meter diepte een urn opgegraven, die volgens prof. dr. C. W. Vollgrass te Utrecht van Oud-Ger- maansch-Bataafschen oorsprong moet zijn. De ex-keizer heeft besloten, dat deze urn voor wetenschappeiyk onderzoek zal worden aangeboden aan het Provinciaal U,trechtsch Genootschap voor Kunsten en Wetenschap pen. Toen hij op het punt stond Bussum per trein te verlaten, heeft de politie aldaar een 15-jarigen jongen aangehouden, die met 1700, ontvreemd uit de brandkast van zyn vader, de wereld wilde ingaan. Misdrijf of zelfmoord? In een perceel in de Egelantierdwarsstraat te Amsterdam is hedennacht een caféhouder door gasverstikking gedood. De man sliep alleen op een kamer. Hedenmorgen vond de familie den man dood op bed liggen, terwyi in zyn slaapka mer een sterke gaslucht was waar te nemen. Onmiddeliyk werd de politie gewaar schuwd, die met het oog op het justitieel onderzoek het lyk in beslag heeft genomen. Of hier van misdryf dan wel van zelf moord sprake is, zal uit het nader onder zoek moeten blyken. Voor den Krijgsraad te 's Hertogenbosch stond terecht zekeren P. B. uit Heerlen, dienstplichtig soldaat, ingedeeld by het le Reg. Infanterie, thans gedetineerd te Den Haag. Hy had geweigerd te Assen te voldoen aan den last van kapitein van Hasselt om de militaire kleeding in ontvangst te ne men. Wegens dienstweigering werd hij conform den eisch veroordeeld tot 10 maanden ge vangenisstraf, met ontslag uit den dienst. De Tweede Kamer heeft het wetsvoorstel inzake den zevenjarigen leerplicht met 60 tegen 18 stemmen aangenomen. De bemanning van de „Schuttevaer" zal op den verderen tocht ook weder uit vier man bestaan. De bekende vlieger Hinchcliffe tracht het lange-afstand-record te breken. In de vergadering van de Eerste Kamer heeft gisteren de installatie plaats gehad van mr. Reymer. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake de begrooting van het Wegenfonds 1928. Een oordeel van Kardinaal Gasparri over het fascisme. De staking der Berlijnsche metaalbewer kers is als geëindigd te beschouwen. Dreigend conflict by de Dnitsche Ryn- scheepvaart. De ontvangst van koning Amanvelah te Londen. Een overstroomingsramp in California. Doorbraak van een dam by Los Angeles. 500 personen zouden het leven hebben verloren. Het spoorwegongeluk op Ceylon; 25 doo- den. De heer Suring heeft den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat het verzoek van de N.V. Kath. Int. Persbureau, om door middel van den zender voor den zakelyken omroep te Scheveningen-Haven pers- en nieuwsberich ten te verzenden, niet is ingewilligd? Indien ja, is de Minister dan bereid mede te deelen, op welke gronden inwilliging van dit verzoek is geweigerd? Door de politie te 's-Hertogenbosch is aan gehouden een fietsendief, die op 29 Februari alhier een rywiel ontvreemd had. De door hem opgegeven naam bleek valsch te zyn en vrij spoedig ontdekte men, dat men te doen had met een zekeren A. J. de B., oud 32 jaar, chauffeur van beroep en wonende te Haar lem, die door tal van autoriteiten in den lande gezocht wordt, o.m. wegens diefstal, gepleegd te Bodegraven en Haarlem, verduis tering, gepleegd te Woudrichem en vele soortgeiyke delicten in andere plaatsen. Hy zal ter beschikking van de justitie gesteld worden. De beslissing van Ged. Staten. Ged. Staten van Noord-Holland hebben beslist, dat het besluit van den gemeente raad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, om 900) beschikbaar te stellen voor be tegeling en omheining van de speelplaats béhoorende bij de R.K. School te Halfweg, iegen welk besluit door ingezetenen bezwa ren waren ingebracht, dient te worden ge handhaafd. De bezwaren werden ongegrond verklaard. (Herplaatsing wegens misstelling). Barometerstand 9 uur v.m. 769. Vooruit* Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.33. Hoogste barometerstand 773,7 m.M. te Stensele. Laagste barometerstand 755.8 m.M. te Valencia. Verwachting: Zwakke tot matige, meest Z.O. wind, gedeelteiyk bewolkt, weinig of geen neerslag, des nachts nog lichte tot matige vorst, over dag zacher.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1