Stadsnieuws. Wem V erkeer scngevaüen Schrale Huid Amsferdamsche Beurs Centrale Verwarming VOOR ST00MEN - EN VERVEN - Cr. Houfsfraaf 5a Tel. 10771 Slofzmgerhms Barteljorisslr. 16 MAERTENS Tel. No. 1C756 LAATSTE NIEUWS Pastoor P. F. W. Soepnel Agenda 15 Maari De Trambode Mr. W. J. M. WESTERWOUDT 70 JAAR Personalia Faillissementen „St. Raphael" R. K, Kiesvereeniging „Credo Pugno" Ernstig ongeluk Door de gladheid gevallen Ernstig ongeval te Nieuw-Vennep Schaepman-herdenking N. Z. H. T. M. BURGERLIJKE STAND KANTONGERECHT. Het ongeluk in de Kleverparkstraat Patroonfeest St. Francisca Romana HEDEN GEOPEND DE OVERSTROOMINGSRAMP IN CALIFORNIË Bijna driehonderd lyken gevondennog 800 personen vermist Mond- en Klauwzeer Goed afgeloopen. Locomotief ontspoord Doos 30, Tube 80 ct. PUROL De Haarlemsche Journalistenkring Auto in brand De Speeltuin aan de Zomervaart Zes motor-vrachtschepen voor de Kon- Paketvaart Maatschappij De bergstortingen in Santos DE SP AARNEB ANK Haarlem - Amslerdam De uitbarstingen van den Krakatau Tentoonstelling 'I ".Vermissing van een rijwiel Mijnbrand te Sawaloento Een nieuwe vlucht van Levine Zweden en de ontwapening De onderhandelingen tussehen Polen en Litauen 101* 102Vle lOOi 1C1%6 96% 267 176f 1724 172 2701 446 143| 556 5542 1082 149 1003 1701 141 1 3252 2C8 1 346% 77 2401 175 230 1164 1564 81" 84 b 82 951 231 195J b 184 2C54 5f/s 2815/16 770! 403 12C 2 1831 160 595 453% 2301 502 266-7 453-< 150 1831 562 559J 108 1661 140 3241 245 183 235 121 161 831 141 122 1 185 1 163 1 600 453 234 5C01 142 143 192| 192f 62f 644 24% 24%- 55 551 541 541 3 3| De toestand van den Zeereerw. heer P. F. W. Soepnel. pastoor te Hoofddorp, is lang zaam vooruitgaande. zyneerw* moet echter voorloopig nog een maand rust houden. Sociëteit „St. Bavo" R K. Smedenpatroons 8 uur Proza en Poëzie 8 uur Esperanto 8 uur Gec. Bestuur Politie 4 uur Bestuur Spoor en Tram 8 uur Bestuur Overheidspersoneel 8 uur Ledenvergadering Fabrieksarbeiders 8 uur Vertrouwensmannen Metaalbe werkers 8 uur Gebouw St. Jo3ephgezellen, Jansstraat 59 Zaal voor de gezellen gesloten Kunstnijverheidshuis „Andrea", Groote Hout straat 163 Tentoonstelling Lanooy van 8 Maart tot 22 Maart. Toegang vrij. Raadhuis, Overveen Gemeenteraad Bloe- mendaal, 2 uur. facturen en A. Comelisse ld., curator Mr. R. H. Dijkstra te Amsterdam. C. Snoek, fotograaf te Roelof Arends veen; curator Mr. W. A. J. Stortenbeker te Haarlem. Door het verbindend worden der uitdee- lingsiyst Is geëindigd het faillissement van J. C. Vlotman, bakker te Hillegom; cura tor Mr. J. H. J. Simons, alhier. Sinds eenigen tijd verschijnt in Haarlem .Dp Trambode", propagandablad, zooals het n den titel, heet, ten behoeve van het gehee le personeel der N.Z.H.TM. Slen kan van meening zijn, dat er zoetjes aan genoeg vakbladen voor het Spoor- en Tramwegpersoneel zijn en dit nieuwe geluid dus overbodig Is, toch heeft men het feit te aanvaarden, zooals het er is, dat de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel extra warm dezen klassestrijd wil pro- oageeren en aanwakkeren onder het perso neel der N.Z.H.T.M. Maar niet lijdelijk behoeven wij toe te zien, dat de redactie of administratie van lit orgaan den indruk wekt alsof „De Tram- oode" de spreekbuis is van en voor het ge heele personeel der N.Z.H.TM. Die indruk wordt gewekt ln den titelkop an het blad en die indruk wordt ook ge wekt, naar wij vernemen, door advertentie- eizigers die bij winkeliers aankloppen om -dvertenties voor dat blad. Het is altijd een vreemd geval geweest, r'at de socialistische bladen, die den klasse- trijd predikende ook den middenstand te vuur. en te zwaar willen verdelgen, bedelen m de advertenties van dienzelfden door hen ermaledijden stand, maar ongepast wordt at azen op nrddenstandsgeld, wanneer het cschiedt onder valsche voorspiegelingen. Dat gebeurt hier. „De Trambode" is een socialistisch orgaan, aarin de klassestrijd wordt gepredikt en in protjesteeren wij tegen de mededeeling, at dit een propagandablad is ten behoeve ajj^feat geheele personeel der N.Z.H.T.M., a|5€ men weet aan dien kant heel goed, dat ergelljke propaganda niet gelust wordt door cn- niet bestemd is voor de niet-socialisten ender het trampersoneel. Wij zouden op deze onjuiste voorstelling van zaken niet zoo diep ingaan, waren er viiet verschillende Haarlemsche winkeliers de upe van geworden. Met name vinden wij .1. K. adverteerders in dat blad, die er nooit ian zouden denken op eenigerlei wijze het .oeren van den klassestrijd te steunen. Toch ;oen zij dit door 't plaatsen van him arver- enties in dit orgaan. Zelfs zijn er by, die an de lezers van dit blad vyf procent kor- 'ng beloven als zij in hun winkels waren be tellen. Een premie dus op het lezen van Igssestrijd-lectuur. Daarom wenschten wy met nadruk de andacht op de ware gedaante van „De -ramboae' te vestigen. Op den zeventigsten verjaardag van mr. V. J. M. Westerwoudt, waarover wy gisteren .ericht hebben, is wel gebleken, dat deze be- .enae financier in breede kringen acnting n sympathie geniet. Het aantal gelukwen- ehen, persoonlijke, schriftelijke en telegra- ;sche, was zeer groot, en in den namiddag ad men moeite voor elk bloemstuk een daatsje te vinden in het overvolle huis. Directie, commissarissen, personeel en -genten van de Hoilandsche Sociëteit van .evensverzekeringen hadden een bioemhulde estiiurd aan hun vroegeren directeur. Ook •.n de directie der „Vesta", de regenten van .et Jongansiveeshuis te Amsterdam, de Na- lOriale Hypotheekbank e.a. werden prach- igé bloemstukken ontvangen. Het aantal brieven en telegrammen was, norm; vele vertegenwoordigers van de fi- iancieele en zakenwereld en vroegere vrien- ien van mr. Westerwoudt zonden geluk- o'ensclien. Onder de telegrammen was er een van de directie der Nederlandsche Bank. De receptie, die 's middags werd gehouden was zeer druk bezocht. Met ingang van 15 Maart is onze stadge- noote, mej. G. L. Simonis, benoemd tot onderwyzeres aan de school voor bijzonder onderwijs te Zwolle. BU Koninkiyk besluit van 12 Maart is aan mr. H. Tuymelaar, op zyn verzoek, met in gang van 15 Maart 1928, eervol ontslag ver leend uit zyn betrekking van kantonrechter plaatsvervanger in 't kanton Haarlem, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. De Arrondissements-Rechtbank te Haar lem sprak de navolgende faillissementen uit; C. N. dei Zwart, Indisch militair met vërlof, wonende te Haarlem, van 't Hoff- straat 10; curator Mej. Mr. E. A. Wage- maker, alhier. H. Pape, reiziger, wonende te Haarlem, Floresstraat 28 curator Mr. P. Tldeman, alhier. Y. Smit, vroeger eigenbouwer, thans met selaar te Haarlem, Kanariestraat 92; cura tor Mr. Mej. E. A. Wagemaker, alhier. K. D. Veen, koopman in verbandstoffen, wonende te Haarlem, Rijksstraatweg 55; curator Mr. K. A. F. J. Pliester Jr. alhier. Opgeheven werden de faillissementen van: W. Kol Jr., te Haarlem; curator Mr. W. A. J. Stortenbeker, wenende te Haarlem. W. J. Comelisse, handelaar in manu- Gisterenavond werd in het gebouw „St. Bavo" voor de leden van het Tramwegper soneel afd. „St. Augustinus", door den heer Geers verslag uitgebracht over de dien mid dag plaats gehad hebbende conferentie tus- schen de Directie, „St. Raphael", P. C. B. en B. V. De opkomst en belangstelling waren enorm groot. Een zestal punten hadden op de agenda der conferentie gestaan en waren dan ook behandeld. Punt 1 was meer een intieme aangelegenheid van het B. D. V. waarb'o ten slotte evenals zulks het geval is by de spoorwegen, een commissie van advies zal i worden benoemd. Een herziening van de loonregeling in op gaande lyn, kon niet, althans voorloopig niet, in uitzicht worden gesteld, gezien de minder gunstige financieele uitkomsten var het bedrijf. Toch kon de directie en dit naar aanleiding van 't besprokene in ver schillende conferenties in 1927 in zake enkele groeps-loonherzieningen mededeelingen doen van een gunstige wijziging voor een nieuwe groepeering, namelijk voor de on- derhouds-monteurs; deze gaan 1.50 per week naar omhoog met dien verstande, dat iemand die in 1927 op een maximum stond 0.70 per uur omhoog gaat.. Ook de portier telefonist gaat 1.50 omhoog. De magazijn- knecht en loodssluiters gaan echter in loon achteruit. Dit zal echter niet gelden voor den tegen- woordigen functiehouder. Een nieuwe categorie werd tri deze loon regeling opgenomen, nameniyk de functie voorman-wagenvoerder. Ook voor het hulp personeel is als gevolg der reorganisatie een regeling getroffen by ziekt.e. De regeling is, met aanvaarding van der. carenzdag, gedurende 6 weken 1.per dag vergoeding. Binnen afzienbaren tyd zal een dienst commissie worden samengesteld. Een wij ziging ln de salaris-regeling voor de amb tenaren moest buiten bespreking biyven. Vervolgens gaf de heer Geers een kort verslag der groepsvergadering, gehouden te Breda, waarbij onder meer door hem werd medegedeeld, dat door „St. Raphaël", na ge houden bespreking met de L. T. M., een loonsverlaging was voorkomen, dat er bij de Geld.-Westf. Stoomtram en by de Zutfen- Emmerich, waar wij gedurende de staking eertijds gehouden, slechts één lid hadden, thans een dertigtal tot onze organisatie zyn toegetreden. v Deze mededeelingen werden met applaus begroet. Vervolgens deelde hij nog mede, dat het afd.-bestuur Haarlem 40.had uitgetrok ken om de trammannen in staat te stellen naar Den Bosch te kunnen gaan op den Jubeldag, 20 Mei as., waarvoor hy harte- ïyk dank aan het afd.-bestuur. Een der aanwezigen bracht den heer Geers dank voor de vele opofferingen, die hy zich voor ons getroost en de vele werk zaamheden, die hy verricht. Hedenmorgen omstreeks kwart over 8 reed een auto op den Schoterweg, waarach ter de 12-jarige v. A. „hing." In dezelfde richting reed een vischauto, welke in matigen gang wilde passeeren, Juist op het kritieke moment liet de jongen den auto los, stak den weg over en kwam onder den vischauto. Ern stig gewond aan het hoofd, werd hy opgeno men en, nadat door leden van den O. D. hulp was verleend, werd hy naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. De toestand van den jongen was heden middag zorgeiyk. De heer W. v. D., wonende te Amsterdam reed gistermiddag omstreeks 3 uur op een motorrijwiel met een dame op de duo-zitting ter hoogte van de Anthoniestraat. Door de gladheid van de rails slipte het motor- rpwiel en kwam v. D. te vallen. Met eeh bloedende hoofdwonde werd 't slachtoffer opgenomen en in perceel Burgwal 103 bin nengebracht. Later is hij naar het St. Elisa- beth-Gasthuis gegaan en heeft aldaar de wenden laten verbinden. De duo-rijdster be kwam geen letsel. N De paardenhandelaar, Alb. Kalff te Nieuw Vennep kreeg doordat hy per rywiel 'n paard In het gebouw „St. Bavo" vergaderde gis teravond de R.K. Kiesvereeniging Haarlem I onder voorzitterschap van Dr. Th. Th. Koot. De voorzitter heette na opening, aile aan wezigen welkom in het bijzondei den heer J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Vervolgens wees spr, nog even op het reeds eerder ge nomen bet luit, waarbij de R.K. Kiesver eeniging in drie deélen, gelijkvallsnde rr.et de drie gemeentelijke kieskringen verdeeld was geworden, een en ander in verband met de grootere uitgebreidheid die Haarlem had gekregen. Voor ieder gedeelte wordt een bestuur ge kozen, bestaande uit 9 personen, waarvan er vier dcor de Sociale vereenigingen worden benoemd en de vijf andere uit de vergade ring zelve worden gekozen, evenals de voor zitter. Bij acclamatie werd hierna Dr. Koot we der tot voorzitter herkozen, terwijl na stem ming bleek, dat de heeren J. Brinkman, H. Nelissen, J. W. van den Berg en J. Felix deel van het bestuur zouden uitmaken. Door de sociale vereenigingen waren be noemd van den Volksbond de heeren de Leeuw en Reijnders, van de Middenstands- vereeniging de heer Habraken en van Ge loof en Wetenschap Dr. Nijdam. Vervolgens werd het woord gegeven aan den Weleerwaarden heer kap. Wennen, die een gedocumenteerde causerie hield over den grooten Dr. Schrepman, wiens 25-jarige sterfdagherdenking dit jaar plaats heeft. Spr. begon met eenige ver; lagen voor te lezen, die vóór 25 jaar bij het verscheiden van den grooten dokter door de niet-katho- lieke pers waren geschreven. Met eerbied en vreugde wilde spr. thans eenige woorden wijden aan dien kolos, waar tegen wij opzien en die zoo machtig veel ge daan heeft voor de Katholieken in Nederland, die bijna alles wat de Katholieke partij hier is geworden aan hem te danken hebben. Spr. herinnerde eraan met welk een moed en volharding Schaepman aan zijn levens werk arbeidde en welk een tegenwerking hij niet alleen van tegenstanders maar ook van eigen geloofsgenooten ondervond. Maar ondanks alles heeft hij doorgezet en overwonnen en na zijn overlijden hebben allen als één man het levenswerk van Dr. Schaepman voortgezet, den emancipator van de Katholieken in Nederland. Spr. citeerde de groote lofuitingen van de hoogste mannen in de Katholieke Kerk als de Nederl. Kardinaal Van Rossum en Mgr. van de Wetering op Dr. Schaepman en spr. was er van overtuigd, dat daartegenover zijn woorden moeiten wegvallen. Daarom wilde spr. slechts wijzen op het devies van Dr. Schaepman „Credo Pugno" (Ik geloof, ik strijd) en Rust-Roest, dus voor uit! Wij, als volgelingen van den grooten Schaepman moeten niet tevreden zijn met hetgeen wij thans hebben bereikt en de positie welke we thans innemen, we moeten steeds krachtiger vooruit! En daartoe moet ieder medewerken, of gelijk Schaepman, dat zoo juist heeft uitgedrukt: We moeten ieder een paal mee helpen heien van het krachtig bouwwerk waarop de Katholieke Staats partij bouwt. Laten we allen rileehelpen heien aan een paal van het groote Dr. Schaepmanfonds, dat wordt gesticht, en waar de geheele Ka tholieke partij in onder zal worden gebracht. Doch niet alleen de materieele steun is gewenscht maar "ook en vooral de moreele steun. Met zijn scherper, vooruitzienden blik voorzag Schaepman reeds, dat zoo'n hecht staatsgebouw, waar alle andere partijen zich te pletter op zullen loopen, zou verrijzen e/i het staat aan ons nu te zorgen dat het er komt en moet komen. (Levendig applaus). De voorzitter dankte den eerwaarden spr. voor zijn schitterende causerie en verzoekt den heer Brinkman eenige mededeelingen te willen doen over de te ontplooien actie. De heer Brinkman deelde hierop mede, dat er voor het bureau ongeveer 7 a 8 'o bijeengebracht moet worden waarvan Haar- SSES223 Ondertrouwd: 13 Maart, C. Schipper en J. M. Theel. Geboren: 10 Maart, d. van J. Weyland- Fehling. 11 Maart, d. van G. J. Fonville- Sesing. z. van M. J. Strik-Teeuwen. d van J. Dammers-Nederstigt. 12 Maart, z van G. Offringa-Stapel. z. van A. P. v. Tienhoven-Klijsen. d. van H. A. M. Hoog- d'Engelbronner. Overleden: 11 Maart, A. J. Kleefman-Riet man, 71 j„ Glasblazerstraat. S. E. de Koker-Verdonck, 77 j„ Hagestraat. J. Klooster, 89 j., v. d. Hulststraat. 12 Maart, E. H. Gabriels-Hu'sken, 65 J„ Duvenvoorde- straat. - J. P. Weber, 78 j., M. v. Heemskerk straat, Hedenmorgen stond voor den Kantonrech ter terecht P. W. uit Santpoort. Op 11 Febr. 1.1. had verdachte als chauffeur een vracht auto gereden van de firma Houtgraaf en Boisenbrosk uit Bloemendaal, ter hoogte van de- Brederodestraat en Kleverparkstraat en was in aanrijding gekomen met een melkwa gen van den heer Verdel. De knecht, die den wagen bestuurde, P. H. genaamd, werd door die aanrijding tegen den grond geslingerd en vrij ernstig gewond en was in bewusteloo- zen toestand naar de Maria-Stichting ver voerd. De oorzaak van de aanrijding was te wü- ten aan het feit, dat het uitzicht van den chauffeur zoo goed als geheel belemmerd was door eenige yzeren platen, die voor de voorruit hingen en nog voor den auto uit staken. Hoewel volgens verklaring van verdachte, de platen horizontaal hingen, zijn deze door 't schokken blijkbaar geleidelik tot ver be neden 't uitzichtpeil gezakt en over de stuur- kast heengebogen. In deze zaak werd een getuige gehoord, die kort na bet ongeval ter plaatse was ge komen was, alsmede een inspecteur van po litie. die het onderzoek had geleid. Volgens deze getuigenverklaring, is een verregaande slordigheid de oorzaak geweest van dit ern stig ongeval. De ambtenaar van het O.M., hierop het woord nemend, verklaarde het feit, dat ver dachte zeer gevaarlijk had gereden, bewe zen. Volgens spr., had verdachtee in zulk gevallen met minder snelheid mosten rijden en is dus verantwoordelijk te stellen voor zyn daden. Hy achtte het feit bewezen en vroeg een geldboete van 40 subs. 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter, hierop uitspraak doen de, veroordeelde verdachte tot 30 subs. 10 dagen. Wf Zondag 1.1. was het feest in het Francisca Romana-huis, Koudenhorn 34, het eerste Pa troonsfeest in eigen huis. Hoewel Vrijdag 9 Maart de eigenlijke feestdag was, mosst de viering uitgesteld worden tot den Zondag. Om negen uur 's morgens werd het feest geopend, in de wegens den H. Vastentijd sober doch smaak vol versierde kapel, met een plechtige Hoog mis, waaronder de Gregoriaansehe gezangen werden uitgevoerd door een uit de dames- léden gevormd koortje. Hoewel de plechtig heid veel langer duurde dan op de gewone Zondagen, bleef de aandacht der kinderen voortdurend gespannen door hetgeen ze aan het altaar zagen gebeuren, want een H. Mis met drie heeren hadden ze zeker van zoo nabij nooit aanschouwd. Hierna was Verslag van de gewone conferentie tussehen Directie en Vakorganisatie. Van de zijde der Directie ontvangen wy het volgende communiqué omtrent de be sprekingen, die tussehen directie en vakor ganisatie in de gisteren gehouden conferen tie zijn gevoerd; In de conferentie tussehen de Directie der Noord-Zuid-Hollandsehe Tramweg Maat- sehappy en de vakorganisaties op Dinsdag middag 13 dezer, werden de navolgende meer belangrijke aangelegenheden besproken. Een der vakvereenigingen wilde het niet- toekennen van eene periodieke verhooging beschouwd zien als een straf, en wel eene zoodanige, waarvan beroep zoude openstaan op een Raad van beroep (Scheidsgerecht). De Directeur achtte deze oplossing niet in overeenstemming met de bedoeling van het Reglement Diens ivoorwaarden, doch was bereid een tus3chenweg te overwegen, n.l.: het instellen van eene Commissie van, advies, die mogelijk tevens advies zou kunnen geven in gevallen van normale dienstopzegging. De vakvereenigingén verklaarden zich met deze oplossing te vereenigen. De vakorganisaties meenden, dat de tyd gekomen was, om de besprekingen te openen over eene herziening van de loonén in op gaande lijn. De directeur kon zulk eene al- gemeens toezegging niet doen, eensdeels om dat hy de tramïoonen in vergelijking met andere particuliere bedryven als behoorlijk beschouwt en anderdeels, omdat de uitkoms ten van het bedrijf zulks niet toelaten. Niet temin was ter voldoening aan eene in den loop van 1927 toegezegde overweging een wijziging in de loonregeling voorbereid, vol gens welke verscheidene functionarissen in eene hoogere loongroep worden geplaatst, en slechts enkele in een iagere, met dien ver- stands, dat de laatstbedoelde thans in dienst zynde functionarissen daarvan geen nadeel zouden ondervinden, tenzij t.g.t. een alge- meene nieuwe loonregeling mocht worden ingevoerd. Op een desbetreffende vraag zeg de de Directeur toe om, zoodra de uitkom sten van het bedrijf verbeterden, te over wegen, het toonverschil tussehen de stand plaatsen Haarlem en Leiden op te heffen. Bepleit werd de afschaffing van den ca renzdag in die gevallen, waarin ziekte-simu latie was buitengesloten. Daarin kon Direc teur niet bewilligen, omdat ten eerste geen vaste grenslijn in die gevallen getrokken kan worden en ten tweede, omdat, hoewel de be paling in het Reglement Dienstvoorwaarden omtrent „aansluitende ziekte" in het on derhavige geval nadeel, daartegenover in andere gevallen, als b.v. bij ziekteuitkeering, voordeel voor de betrokkenen kan opleveren. Tenslotte werd verzocht de toekenning van eenige ziekteuitkeering aan diegenen van het hulppersoneel, die vóór de reorganisatie in Juli 1927 hadden behoord tot het personeel in voorioopigen dienst. Uitsluitend uit over weging, dat hun terugkeer in den dienst der Maatschappij langer duurde dan aanvanke lijk werd verwacht, was de Directeur bereid te overwegen tot eene uitkeering van L— per dag gedurende ten hoogste 6 weken, doch met dien verstande, dat ook ten deze een carenzdag zal worden toegepast. Nadat nog een technische vervoerkwestie en eenige rondvragen waren behandeld, stoot de Directeur de byeenkomst. NEW YORK, 14 Maart. Uit Califomiè komen thans nadere byzonderheden omtrent de overstromingsramp, die aldaar heeft plaats gehad. Het biykt dat de getroffen plaatsen verrast zyn. In den nacht hoorde men hevig stooten, men voelde den bodem bewegen, waarna spoedig het gerucht van de ramp tot ieder doordrong. In paniek moes ten de bewoners vluchten voor de groote watermassa's, hetgeen m de duisternis zeer bemoeilijkt werd. De brandweer maakte over al alarm, om de bewoners té waarschuwen. Alle beschikbare troepen en andere hulp krachten z(jn naar het overstroomde gebied gezonden om hulp te verleenen. De Southern Pacific Railroad heeft zijn dienst in het over stroomde gebied en omgeving stopgezet, daar men vreest dat alle spoorbruggen ondermynd zijn. De regeering heeft hulpexpedities uit gerust. Volgens de laatste berichten zijn tot nu toa byna driehonderd hjken gevonden, terwijl het aantal vermisten nog ongeveer zeven honderd bedraagt. Het zal geruimen tyd du ren. alvorens het juiste aantal slachtoffers zal zyn vastgesteld. De materieele schade wordt op ongeveer 25 millioen dollar geraamd. Volgens de laatste telegrammen uit Califor- nië zqn 277 lyken gevonden, terwyi er nog ongeveer 800 personen vermist worden. Het aantal dooden is dus belangrUk grooter dan aanhankelijk werd gemeld en zal zeker meer dan 1000 bedragen. Het geheele dal is in een woeste water massa herschapen. De stroom duurt nog steeds voort. Tot op 10 myien afstand van de plaats, waar de stuw is doorbroken, is alles weggespoeld. Boven de watermassa ziet^ men eerst de ruïne van de electrische een- - trale, die op 12 mijl afstand van den dam stond. De brug, welke op 17 myi afstand van den dam ligt, is verwoest. Groote vlakten aan weerszyden van den stroom zijn met slijk bedekt. lemsch gedeelte ten minste 10.000 gulden i ontbijt in de versierde benedenzaal. Voor de zou moeten bedragen. I kleinsten werd 's middags om half vier de Direct na Paschen zal er in de Vereeniging i poppenkast vertoond en werden ze getrac- een groote vergadering worden belegd, dietesrd °P c °colademelk en koek. Genoten zal klinken als een klok en welke in alle op- zichten het karakter van een bijzonde e avond zal hebben. Tevens zal hierop ook een spr. optreden. Een zeer groot eere-comité, waarvoor reeds eenige personen zich hebben beschikbaar gesteld om er in plaats te nemen, zal worden opgericht. Daaraanvoorafgaande zullen een drietal Dr. Schaepman-avonden vennep Kreeg uuuruac xnj per ijjwxcx p»a,xu j j begeleidde een ernstig ongeval. By het pas- gehouden worden, waarvan thans de eerste seeren van een auto kwam hij te vallen en werd overreden en brak zyn knie. De ont boden geneesheer achtte overbrenging naar het Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk. Het ongeval gebeurde aan den Lisserhoek. Onder het vee van den veehouder J. van der Raadt te Spaamwoude, is mond- en klauwzeer uitgebroken. Drie koeien zyn door deze ziekte aangetast. Gisterenochtend had op het station een ongeval plaats, dat gelukkig goed is afge loopen. De zware electrische perronwagen, pas se dert kort ingebruik, geraakte tengevolge van de 'gladheid van het perron en viel op de rails van het hoofdspoor, waar spoedig de trein van 8.31, naar Rotterdam, moest pas- seeren. De bestuurder sprong er bytyds af. Onmiddeliyk werden maatregelen geno men, zoodat de trein nog over een zyspoor kon worden geleid. Door tot nog toe onbekende oorzaak is hedenmorgen een rangeerlocomotief N. S. 1012 (oud model) ontspoord. Deze ontsporing geschiedde omstreeks 100 meter buiten de stationsoverkapping op het 2e spoor van het perron vanwaar de treinen naar Amster dam vertrekken, zy vond plaats tussehen de viaduct Kruisweg en die aan het Klever park, by een wissel voor het 3e perron. Ern stige gevolgen had het ongeval niet. Enkele dwarsligge.s werden versplinterd. Persoon- iyke ongelukken deden zich niet voor. De tender welke aan de locomotief was gehecht bleef in de rails. Doordat het ongeval plaats greep op het 2de spoor, ontstond geen vertraging in den treinenloop. Door middel van een andere lo comotief waaraan een takel verbonden was. is men hedenmidag er in geslaagd de locomo tlef weder in het spoor te brengen. verzacht en geneest men met heeft plaats gehad. Na de groote vergadering zal men eën aanvang maken met het bewerken der kie zers voor het inzamelen der gelden o.a. door bonboekjes, Schaepmanspeldjes enz. enz. Voor de bijeenkomst op a.s. Vrijdag die een soortgelijk karakter zal dragen als deze avond, doch waarop Mr. J. B. Bomans als spreker zal optreden, worden alle leden ver wacht, die behooren tot den kieskring I, t. w. alle leden die wenen ten Westen van de schei dingslijn vanaf den Schotersinvel door de Kruisweg, KruisStraat, Groote Markt, Groo te Houtstraat, Plein, Dreef, tot aan de Blau we Brug. Het bestuur vertrouwt zeker, dat alle leden aan dezen oproep gehoor zullen geven. De Haarlemsche Journalistenkring hield een dezer dagen zijn gewone jaarvergadering In zyn openingswoord herdacht de voor zitter het overlijden van den heer P. C. Akkerman, die gedurende 15 jaar het secre tariaat der vereeniging op voorbeeldige wijze vervulde en prees zijn verdiensten op veler lei gebied. De jaarverslagen van den waarn. secretaris en van den penningmeestér werden goed gekeurd. De heer L. M. Weterings werd tot voor zitter van den H. J. K. herkozen en de heeren J. C. Evers en J. H. van Oosten tot bestuursleden, terwijl in de vacature-Akker man werd voorzien door de verkiezing van den heer W. F. Loman. Omstreeks half zes gisterenavond vloog ln de garage van de firma P. H. Baggerman bierbottelaar, Spaarne 114, een vrachtauto in brand. De auto werd hierop naar buiten gereden. De brand werd door personeel met een slang op de waterleiding gebluscht. De staf der brandweer was aanwezig, doch be hoefde geen dienst te doen. Een chauffeur bekwam brandwonden aan beide handen en aan het linkerbeen en is vervolgens naar het St. Elisabeth-Gasthu.'s gegaan en aldaar ver bonden. De auto werd tamelijk ernstig be schadigd. De brand is ontstaan, terwyi een chauffeur bezig was den auto schoon te maken. Vermoedeiyic was er een lek in het benzinereservoir. „St. Pieter aan de Hemelpoort" en leefden volkomen mede met de vroolijke en onhan dige avonturen van Jan Klaassen. Om half zes werd voor hen het feest be sloten met een plechtig Lof, waaronder de eerwaarde Directeur het leven van de H. Francisca Rcmana uiteenzette. Daarna werden de grooten getracteerd. Dat ook by hen het poppenspel tot een groot succes werd, is wel voornamelijk te danken aan hen, die op zoo vlotte en gee stige wijze de voorstelling leidden. Toen het om negen uur tijd werd te gaan sluiten, bleek de animo om naar nuis te gaan niet héél erg groot en zouden de meisjes de pret graag nog wel een uurtje gerekt hebben. In het slotwoord sprak de Eerwaarde Di recteur dan ook den wensch uit, die wel door allèn gedeeld werd om nog vele malen op zoo vroolijke en prettige wijze het Patroon feest in eigen huis te mogen gedenken. Het moet in de bedoeling liggen eerstdaags een aanvang te maken met de werkzaam heden voor het in gereedheid brengen van den Gemeentelyken Speeltuin aan de Zo mervaart. Deze speeltuin zal komen even voorbij de Kruistochtstraat dicht bij den watermolen. AMSTERDAM, 14 Maart. Naar wij verne men, heeft de directie van de Kon. Paket- vaart-Mij. aan de N. V. Intermaas te Slik kerveer den bouw opgedragen van zes motor-vrachtschepen, met beperkte passa- giers-accomodatie. De hoofdafmetingen dezer schepen zyn: lengte 50,30 meter, breedte 8,74 meter, Rolte (moulded) tot bovendek: 3.05 M. Deze schepen zullen worden voortbewogen door een 5 cylinder compressor Sulzer S- Dieselmotor. De vaartsnelheid in gewonen dienst zal 8 myl per uur bedragen. NEW YORK, 14 Maart De Braziliaan- sche autoriteiten zyn voornemens ten einde het gevaar van verdere bergstortingen te Santos te voorkomen, de gevaariyke gedeelten van den berg met dynamiet te doen springen en naar beneden te doen storten. MEDEGEDEELD DOOR WOENSDAG 14 MAART. Middenkoersen van gisteren Heden opening BATAVIA, 14 Maart. (Aneta-Vaz Dias). De waarnemers van Lang Eiland by Kraka tau zyn twee uur boven het punt van erup tie geweest. De gasopborrelingen bleken zeer zwak, loodingen hebben, aangetoond, dat tot dusver het ondiepste gedeelte elf vadem was. terwijl ter plaatse van de gasopborrelingen 18 K vadem geconstateerd werd. Een Teskeningen en schilderyen, Joh. Briedé. Teekeningen en efeen, H. van der Jagt. Kunsthandel Debois. bescheiden collectie van den schil der. Briedé vult een der nevenzalen van Debois. Opvallend is, met welk een liefde Briedé bloemen schildert. Er hangt een klein doekje: ontluikende tulpen, zeer teer en fraai van peinture, met al de nuances, die zoo'n ontluikend bolgewas te zien geeft. Het vaasje met rozen'oottels is aantrekkeiyk door precieuze afwerking. In no. 17 (dood vogeltje) vinden we dat zelfde precieuze terug. Tegen het effen, grijze fond wordt noodwendig de aandacht stérk geconcentreerd op het object. Het een voudig gegeven heeft Briedé tot tastbare werkelijkheid omgevormd. Briedé, is een knap illustrator; a's t:-'zo naar en üusstraior misschien knapper dan in zijn schilderwerk. Wat hij b.v. maakte voo.r liet '30s'c van Wells „The invisible man" is zeer knap. H;. van den Jagt heeft in Gouda en om- geving gewerkt; een terrein, waar iemand van aanleg, en aspiraties als deze schilder wel ''jnteressante gevallen weet op te sporen. Sijfi etsen en teekeningen getuigen van een kn^jèpe techniek, zyn onderwerpen zyn doorwerkt, af, b.v. het oude grachtje en de Goitclsche kerk. En wat een mooien, lichten toon heeft hij gelegd in het boerenhuisje. Die'feeifden toon vinden we ook terug in „Dtónlandschap". i -bv ijy de politie is aangifte gedaan van d'ef- staj.van een rywiel, hetwelk in een poort van een perceel aan de Rampelaan was ge plaatst. BANDOENG, 14 Maart. (Aneta-Vaz Dias) De myninspectie alhier verneemt uit Sawa loento, dat een brand is uitgebroken in de myn Sawaroto IV, waardoor veel rook ver spreid wordt. Bij eén onderzoek naar de oor zaak was de eenige conclusie, waartoe men komen kon, dat kwaadwilligheid in het spel was. Verwacht wordt, dat de brand heden ingespoold is. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. WEST PALM BEACH, 14 Maart. (V. D.) Levine heeft heden medegedeeld, dat hij Zaterdag zal vertrekken voor een nieuwe poging om het wereldduurrscord te breken De vlucht zal ondernomen worden met de „Miss Columbia", waarmede hy en Cham- berlin over den Atlantischen Oceaan zyn ge vlogen. Staalsieenlngen. 5% Nederland 1919 57<. Nederland 1918 4 'A Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D 4Jd N.Ind. 1926 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel My. Resc. Dito De B. STOCKHOLM, 14 Maart. In den Senaat verklaarde de minister van buitenlandsrhe zaken, dat de Zweedsche regeering niet gunstig gezind is aan een versnelling van de werkzaamheden der ontwapenrngscom- mlssie. De Zweedsche regering geeft er de voorkeur aan, dat de werkzaamheden ter voorbereiding van de internationale ontwa pening kalm worden voortgezet. WARSCHAU, 14 Maart. De Express Po- ranny" meldt, dat de Poolsche regeering de zer dagen officieel ter kennis van de Litausche regeering zal latsn brengen, dat zij accoord gaat met het aanvangen der PoolschLitausche onderhandelingen op 30 Maart te Königsberg. Wanneer van Litausche zyde de onder handelingen gevoerd zullen worden door Woldemaras, dan zal Zaleski als leider der Poolsche delegatie naar Königsberg gaan. Industrieën. Jurgens gew Nederl. Kunstzyde Maecubee Hoil. Kunstzyde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda U. S. Steel Handelsondcrn. Comp.comm. du Liège Mijnbouw. Boeton Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dorische Petr Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub Serbadjadi Silau V I. C. O. Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. Hoil. Amerika Lyn dito Gem. Ei'gend. Kon. Ned. Stoomb. Kon Paketvaart My. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 116s/, 14'% 774

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2